Mero Baze

Cili eshte fenomeni me i peshtire, shpifaraku me i ndyre, intriganti me i felliqur, zvarraniku me i pafytyre, gjirizori me i perdhosur, ne gazetarine shqiptare te ketyre viteve? Per fat, s'ka 2, eshte vetem 1.

Flet si biznesmen, hiqet gazetar. Qahet pafund se si po duan gazeten t'ia mbyllin, por s'thote nje fjale si qe puna kur ia hapen. Ben zhurme te madhe per nje ambient si e qysh po ia marrin, por hesht si peshk si dhe pse ia dhane. E nisi lakuriq me dur' ne xhepa, vazhdoi dhe po vazhdon si gazetar, tani flet per afera dhe deme dhe padrejtesira ne kurriz te tij me qindra mijera Euro dhe ngaterresa me vila ne Golem. Gazeten, ne te njejten kohe, edhe e shiti edhe vazhdoi ta kishte, edhe e bleu pasi e shiti, edhe s'i mjafton. Ka shkruar me qindra, ndoshta me mijera, artikuj me miliona fjale, por asnje artikull, madje asnje fjale, nuk i mbahet mend nga askush. Pretendon stil, mbahet per Pavarot i tekstit, mirepo tekstet, zhurma e te cilave i ngjan perplasjes se legeneve, i ka me te shkretetirta se shkretetira, vetem fjale fjale-fjale dhe vetem fjale si karvane devesh ngordhalaqe te etura dhe te uritura mes dunash rere mbi te cilat kuisin puhiza grindavece. Hiqet i thelle, dhe teksti i tij vertet te fut e te qit neper ura te ngushta, llageme te erreta, tunele dhe vargmale, por ne fund e kupton se te gjitha ishin si ne ato hekurudhat e lodrave te kalamajve ku per ta bere ate qejf te duhet te paguash 500 leke te vjetra. Kapardiset fytyrevreret si demek serioz, i drejte, i paanshem, sikur gjithe kohen mbron pa reshtur te njejten kauze njerezore ne te mire te Shqiperise dhe shqiptareve. Por, nga njera fjale tek tjetra, nga nje artikull ne tjetrin, sidomos nga njera stine politike ne tjetren, e kthen aq shpesh dhe aq paturpesisht pllaken, saqe s'kuptohet fare cileve ia dedikon gjithate drejtesi, c'ka ne fund te fundit deshmon se ndaj te gjitheve dhe gjithckaje eshte i shtrember dhe vetem i shtrember. Hiqet trim. Por me proverbin "Trimi i mire me fjale pak e shoke shume" s'ka absolutisht asnje lidhje, per arsyen e thjeshte sepse tjerr aq shume gjurulldira fjalesh, dhe shok ka vetem veten. Por, sa i perket fjaleve, per te mos ia ngrene hakun, edhe nje gje duhet thene; me teper se fjale ka auto-atentate me bomba dhe kacavida mbi makina te shtrenjta. Hiqet njerezor, i ngrohte, i afert, i dashur, por s'guxon te shohe kerrkend ne sy, madje syte s'i ngre kurre. Mbahet i ndershem profesionalisht, por, mes dreqnive te shumta, me te shumtat e te cilave i di vetem vet', ne fund te programit televiziv lexon SMS me pyetje te sajuara sepse programin e ka te regjistruar.

E c'te thuash per kete monster qe fryme s'merr dot po s'qe i zhytur me llum ?! Per kete shpellar qe s'ka asnje haber nga qyteterimi. Per kete deshtak i cili kudo qe vete mbjell humbje. Per kete te pacipe per te cilin turpi nuk ekziston. Per kete hije te zeze qe po t'ia permendesh emrin, shumica te thote se nuk e njeh, disa bejne xheste neverie, te tjere zene hundet me duar. Per nje te lindur per te sherbyer, per kete gelbaze mediatike, kete qurre turbekulare plot qelb e gjak dale nga fyti i semure i vet' Djallit kur iu semuren mushkerite?!

Si i behet?! A ka zgjidhje qe te rehatohen syte dhe veshet e shqiptareve nga nje peshtirosje e tille?!

I behet. Me vullnet te mire, pak durim dhe pak imagjinate, gjithmone gjendet nje zgjidhje.

Se pari duhet bere cmos qe truri i hendekhedhurit te analizohet neper laboratore. Natyrisht nuk eshte e thjeshte. Sepse, qe ky tru te merret, per kete i duhet care koka. Qe t'i cahet koka, merua paraprakisht duhet vene me shpatulla pas nje muri. Qe, jo muri, por merua te mos levizi, pa i rrezikuar jeten, i duhet ngulur ne fyt nje thike e trashe e ndryshkur. Pa narkoze qe te ver' ne gjume. Ta shohe gjithcka me syt' e vet. Ne menyre qe, pavaresisht se nuk do ta lexoje askush, merua me vone te shkruaj nje artikull te hollesishem ne gazete. Thika, pasi t'i caje fytin, te ngulet tek muri. Dhe, derisa operacioni shpetimtar te perfundoje, aty te lihen, edhe merua, edhe koka e meros, edhe fyti i kokes se meros, edhe thika. Pas kesaj, truri edhe mund t'i thithet me ndonje shiringe te trashe nga ato te nderzimit artificial te bagetive. Por kjo metode qe trurin e meros duke e thithur do ta shnderronte ne leng, do nxirrte veshtiresi gjate studimit sepse ne gjendje te lenget atij truri do t'i mungonte relievi. Pra koka patjeter i duhet hapur, care. Carja e kafkes mund te kryhet me disa menyra; me perplasje pas muri, me cekic, me qysqi', me shperthim, me cpim, me sharrim etj. Por e mira fare do ishte pa e care fare. Duke shfrytezuar brimat. Nga syte ! Jo nga syte, as nga veshet, as nga hundet. Sepse keto jane te gjitha brima te vogla prej nga mund te dalin vetem currila. Qe truri i meros te dali si e meriton, pra kallup, menyra me e mire eshte qe ai tru t'i nxirret nga ai organ te cilin merua e perdor me shume, nga goja. Por, para se t'i nxirret truri nga shpella e gojes, duhen zene ato brimat e vogla. Veshet dhe hundet s'jane problem per t'u mbyllur. Syte po. Sepse, para se te mbyllen zgavrat, ato, syte pra, duhet qe, me delikatesen me te madhe te krrehen. Krrejtja e syve te mero bazes me luge apo ndonje vegel tjeter te ngjashme nuk do ishte e dobishme. Sepse, se pari, as vete meros nuk do t'i pelqente, ngaqe dihet se luga dhe garuzhdja as kane qene as jane mjete te preferuara te tij por te armiqve te tij me te tmerrshem, korrupsionisteve te te gjitha kallepeve. Ketu mendja te vete menjehere tek shigjetat, gjilperat, shtizat, aq te pelqyera nga vet' meroja ne anatemimin e fenomeneve me te shemtuara te kohes sone. Mirpo, po t'ia nxjerresh syte meros me gjilpere a shtize, qofte edhe te ndryshkur apo te skuqur paraprakisht ne zjarr, packa se ky variant vet' meros do t'i pelqente pa mase dhe do zbavitej e gajasej nga lumturimi gjate asaj nxjerrjeje aq te kendshme, ky operacion do nxirrte jashte perdorimit syte te cilet do t'i duhen per me vone, keshtuqe as ky variant nuk vlen. Por nuk eshte per tu dekurajuar. Sepse luget, garuzhdet, kunjat, shtizat, gjilperat, nuk jane te vetmet mjete per t'i nxjerre syte mero gazetarit. Ka edhe te tjera. Pirun, per shembull. Per me teper qe, jo budallaqa luga e lengjeve, por pikerisht piruni elegant i llokmave, eshte vegla e preferuar e meros, me ane te cilit merua, edhe zgjedh e ngul e perlan gjithcka me delikatesen me te madhe, edhe mburret me te madhe si dorejashte. Qe kokordhoket e meros, pas krrejtjes se syve me pirun, do varen teposhte, s'eshte problem. Per kete e te tjera ka plot vegla kuzhina, per shembull thika.

E fundit, gjuha. Epo, dreqi ta haje, s'do pyetet merua per te gjitha. Goja t'i shqyhet. Gjuha t'i shkulet t'u hidhet qenve. Dhe pik'!

Dihet se po te hash tru vici behesh inteligjent i afte per biznes. Po te hash tru derri behesh shkrimtar. Me tru gomari politikan. Me tru kali, gazetar. Po te hash tru meroje, cfare behesh valle?! Per ta zgjidhur kete enigme, gjeja me e pershtatshme qe mund te behet eshte qe, truri i meros i marre me menyren e siper pershkruar, pas analizave te imeta kimike, bakteriologjike, sociologjike, psikanalitike, per te gjetur me se fundi virusin e sahanlepirjes, dhe pas virusit edhe ndonje antivirus te pershtatshem, ay tru tu jepet ta hane ata qe meron ende e besojne. Dhe pakngapak, ata duke ngrene e duke nxjerre, sipas teknologjise se kundert te nxjerrjes se po atij truri, te nxjerrat te futen rishtazi atje ku ishin, pra brenda kafkes bosh te ekzemes mbi fytyren e medias se sotme shqiptare, lakuriqit te nates tranzicionale, mero bazes.

 

81 Komente

ky mesazh u drejtohet administratoreve.

eshte e turpshme prurja ne kete faqe e ketij polucioni gramato-grafik. arsyen e vertete te botimit te ketij polucioni e di vetem autori dhe tribuna e ulet qe ka marre persiper t'ia botoje kete ndyresi. 

administratoret qe lejojne botimin ne kete faqe te shfryrjeve te tilla te ulta, duhet te jene te ndergjegjshem per mesazhin e pajtimit me kete ndyresi qe i percojne lexuesit. ne rast te kundert, lutemi te mos na fyejne nivelin e forumit dhe ta largojne tmerrin e siperpermendur sa me pare.

lipset te tregohemi civile duke u ngritur pertej ndarjeve politike edhe ne situate zgjedhjesh dhe te mos denjojme te konsiderojme kete ndyresi qe i paraqitet lexuesit ne forme shkrimi.

nese deshirojme dhe aspirojme per civilitet dhe civilizim, lutemi qe te fillojme te japim prova se aspiratat nuk jane thjesht retorike, sofizem dhe poza, por nje perpjekje reale per te dale nga ky nivel rrenues komunikimi.

eshte e turpshme prurja ne kete faqe e ketij polucioni gramato-grafik. arsyen e vertete te botimit te ketij polucioni e di vetem autori dhe tribuna e ulet qe ka marre persiper t'ia botoje kete ndyresi. 

Perkundrazi. Te sillen te gjithe prurjet e ketij lloji qe te sqarohet situata se si jetojme ne ne Shqiperi por dhe kush jane protagonistet dhe kush fshihet pas tyre.

Eshte fryme dhe gjindet gjithandej.

Ja nje shembull tjeter nese ke nerva ta lexosh e publikuar po sot.

Une te rekomandoj te lexosh edhe kete. Ki durim dhe lexoje. Pra cer kemi thene e ben ky shkrimi ketu tmeresisht te qarte :

Marubi dhe diagnozë për z. Vreri (Klosi)

Shkruar nga Ylli Pango, Minister i Kultures , deputet i kuvendit te SHqiperise i Partise Demokratike.

Ja disa te vogla sa per t`u qartesuar edhe ata qe nuk do kene durim per ta lexuar :

Më pas, A.Vreri i qepet Berishës mbrapa për t'i hyrë në sy dhe për t'u përfshirë në lëvizjen demokratike, por refuzohet. Me këtë model imitues plotësohet, por nuk realizohet. Klosi i vrertë largohet i demoralizuar për në Gjermani, duke hyrë tani në atë fazë të sëmundjes që ndryshe quhet pjekuria e simptomës. Aty, A.Vreri gjen grua (ky akt vlerësohet në diagnozë si tejet i fuqishëm dhe vetmohues. I sëmuri e pohon vetë këtë si akt sublim dhe është krenar për t&eumlsmiley.

Njeriu për të cilin shkruaj, shpesh i cilësuar nga shqiptarët e shkruesit, pseudoambientalist, pseudoanalist, drejtor i dështuar i Radio-Televizionit Shqiptar, plagjiator dhe antishqiptar, i mbiquajturi sot e tutje Ardian Vreri (Klosi), gjen në diagnozën e mëposhtme justifikim për të gjitha këto cilësime dhe unë i lutem opinionit publik ta falë e ta trajtojë me indulgjencë.

Ndërkohë, në fuqi ka ardhur e djathta. A.Vreri kalon rekrut dhe sëmundja vazhdon të agravohet. Kështu, në një nga polemikat e tij, A.Vreri sulmon shkrimtaren dhe përkthyesen e njohur Mira Meksi, duke i rekomanduar ashpër lexuesit të mos lexojë romanin e saj.

Është rrjedhojë e këtij momenti që simptomat e tjera marrin përmasa tejet të rënda dhe shoqërohen me sulmet ndaj ikonave kombëtare. Kështu sulmohet Kadareja, kultura kombëtare, identiteti shqiptar, për të kulmuar me anatemën ndaj Skënderbeut,

Vetem 15 dite u deshen vetem 15 dite.

Se shpejti do kemi ndonje gje per Lubonjen, te ngjashme, por kur vjen nga Ministri i Kultures eshte dhe me e bukur akoma. smiley

P.S. Dhe po fliste per Ceshtjen Marubi eee

 

hmmm sinqerisht s'kam lexuar ndonje artikull me te urryer ne shtypin shqiptar. Mero Baze eshte si eshte, por artikulli i Ypit me tingellon si fatwa. Pajtohem me Koth, artikuj te tille duhen sjell tek  peshkupauje, jane pjese e realitetit te cilin duhet ta njohim ashtu sic eshte. 

O Ypo,

Shume nga gjerat qe thua per Meron, mua me duken se jane edhe per ty.Thjesht dhe ne menyre te sinqerte ke zberthyer vetvehten duke e bere edhe copy paste tek Merua. Je number one per agresivitetin pa sens qe te karakterizon. Duhet te jesh edhe specie e ralle per genin qe trashegon!!

 Kur ke per te share njeri merr kete Ypin me pagese dhe e ke lehtesuar shpirtin. Me kujtohet njehere qe shkruante si si i erdhi gruaja e nje tjetri nga Italia per ti fshire shtepine se nuk po merrej dot vesh me shqiptarkat per çmimin.

Kur te jete per te qene objektiv ama mos merr Mero Bazen se kur ishte Saliu President dhe amerikanet nisen ti permendin korrupsionin Merua zhgarraviste neper gazeta qe amerikanet te shohin korrupsionin qe po i mbyt ne shtepine e tyre.

Me nje fjale: une hajdut? ti hajdut, ai (ajo) hajdut...rri urte se te nxjerr dosjen...

A u kujton ndokend ky lloj fjalori?

 

Ufffff  smiley 

Car i bene ktij mileti kta mor zot. E cmenden !!!

Mos ma fshi admin, si cma fshive njehere tjeter, se ska vend per ta fshi. Per te gjitha palet, pa perjashtim une kam vetem nje llaf :

SHKERDHATA !!!!

 

P.S. Rrofte Spartak Ngjela qe ju turr Anlina Bashes mrame, se me knaqi smiley E mori voten time, dhe te shoqnise time qe me 10 mije leke ja japin atij qe i them une smiley

 

me 10 mije leke ja japin atij qe i them une smiley

kështu bëhet oazi    

Zanf, meqi knej ka çmime akoma më të larta, për pak isha duke i thënë që:Unë jap 15mi smiley

Kur te vije ti mor ato 10 mije leket (do zoti ti flet me te reja) se Takut kom vendos me ja dhone voten!

Ngavash ti mre.

T'vjetra mer lal, 2 birra hesapi.

Po deshte, po sdeshte skam cer te te baj.

Ne 2005 e kam pas 5 mije leke, por po e indexoj meqe o rrit inflacioni, dallari , euroja dhe kredija smiley

Ca ja ke fut kot o Nexh,

E pashe per kuriozitet kete te "turrmen" e Spartakut ndaj Aniles, edhe mu duk e dobet shume. Une thashe se tha ndonje gje te hajrit.

Hyp ketu e shif Stambollin. (Ose me mire, thuj ca inoti ke ti personalisht me Bashen, e mos na lodh kot tu nigju Takun tu gerthite.)

Jam dakort me tiganin, se nuk ja vlen te merresh me kete shtyp "idiot".

Perjashto faktin se nuk mund ta quaj veten i barabart me redaktorin e gazetes, i vetemi mendim "pozitiv" eshte se Ypi ( nuk me teheqin shkrimet e tija) ka perdorur stilin Baze per te pershkruar nje figure.

Sikur shkrimi te ishte anonim, dhe te mos citohej Meroja, te gjithe do thonim se eshte shkrimi i Meros.

E kam gabim Koth?

Lum,

mos me lodh kot.  Llogjika e Gazetes 55 ( djegur tashme si instrument )  vetem se po transferohet ne gazetat e tjera. Strategji qe disa e njohin fare mire, po fare po te them dhe qe quhet : denigrim personal.

E lexove Pangon ti ? E ka botu ate shkrim edhe ke Panorama. Pra po ta shikosh nuk ka lidhje me shfryrjet por me  frymen e pergjithshme qe ka qe kur nuk mbahet mend qe egziston. Me letra te hapura e me letra te mbyllura, me pleniume e me demaskime, me deshmi "historike " e me fuksime.*

Ata qe nxisin ( yshtin )  te tilla shkrime jane aty duke ferkuar duart.

Dhe njerezit stepen, stepen. ( tuten , tuten )

Cer i di budallenj keta qe shkrujne keshtu te alternuar ti mer?

* Kot me te pyt e di cer eshte fuksime ?

ku mund ta gjej artikullin e Klosit per Marubin (ate qe i pergjigjet Pangoja), apo ishte ndonje prononcim ne TV?

Shif self,

aty me siper ke nje link qe eshte marre nga Panorama. Ne fund te shkrimit ke nje P.S. qe flet per Marubin. ( Ishte sinteze e nje sulmi qe beri dje ne parlament Pango )

Po ta vesh re une kam perdor  stepjen per kete shkrimin, si qellim kryesor dhe Pangos as qe i behet vone per Marub apo Skenderbe.

Ndiqi dhe lexuesit ne peshk se si ndahen vetem sa t`ju permendesh disa emra . Coroditen ne cast dhe pastaj bejne komente si copamishi.

Eshte sulm i paster denigrues qe paralajmeron te ngjashme ne te ardhmen e aferme per te gjitha ata qe do pizicionohet kunder ne Ceshtje Marubi, Keno Beu apo cer te dush ti.

Nuk ka lidhje fare me ata qe lexojne pacavure te te gjitha kraheve, por me mbajtjen larg te emrave te vertete qe jane ndryshe nga keta. Eshte e vjeter kjo fryme, shume e vjeter.

Robt nuk lexojne, ka kohe Self.

DHe tani qe afron fushata do jete jo me e e eger, po gati gati vrasese. Media po behet ortake ( ne ndonje rast edhe PESHKU gjithashtu )

dakort, Koth. Mjafton vetem te permendet qe personi qe ka shkruar kete palo artikull me kete gjuhe eshte minister Kulture, dhe mbaron cdo lloj argumenti.

Megjithate, une jam vertet e interesuar te lexoj se cfare ka thene A. Klosi. Ku mund t'ja gjej shkrimin? E kerkova neper shtyp por nuk e gjeta.

PS: ne kete shtetin ku jetoj une, ministrit te Kultures nuk do ja kishin botuar kete artikull (as Ypit, as Meksit, as Kadarese). Per me teper, nese nje minister flet keshtu ne publik, ai dorehiqet brenda 24 oreve!

Megjithate, une jam vertet e interesuar te lexoj se cfare ka thene A. Klosi. Ku mund t'ja gjej shkrimin? E kerkova neper shtyp por nuk e gjeta.

Po Klosi mund te thote te tjera, neser, te ngjashme, po deri me sot vetem sa eshte rrjeshtuar ne nje ane dhe kundershton kampin qe ka vene Pangon te lehe e te vjelle.

Kjo histori eshte shume e vjeter.

edhe nje here: nuk behet fjale per felliqesine e zakonshme dhe te pranuar te komunikimit publik ne Shqiperi, te cilen e mbareshtrojne qe nga kryeministri e poshte. pra nuk behet fjale per pucrra te tipit:

 

Per nje te lindur per te sherbyer, per kete gelbaze mediatike, kete qurre turbekulare plot qelb e gjak dale nga fyti i semure i vet' Djallit kur iu semuren mushkerite?!

 

eshte fjala per fantazi sadiste dhe kriminale te tipit te meposhtem:


Qe t'i cahet koka, merua paraprakisht duhet vene me shpatulla pas nje muri. Qe, jo muri, por merua te mos levizi, pa i rrezikuar jeten, i duhet ngulur ne fyt nje thike e trashe e ndryshkur. Pa narkoze qe te ver' ne gjume. Ta shohe gjithcka me syt' e vet. Ne menyre qe, pavaresisht se nuk do ta lexoje askush, merua me vone te shkruaj nje artikull te hollesishem ne gazete. Thika, pasi t'i caje fytin, te ngulet tek muri. Dhe, derisa operacioni shpetimtar te perfundoje, aty te lihen, edhe merua, edhe koka e meros, edhe fyti i kokes se meros, edhe thika. Pas kesaj, truri edhe mund t'i thithet me ndonje shiringe te trashe nga ato te nderzimit artificial te bagetive.

E fundit, gjuha. Epo, dreqi ta haje, s'do pyetet merua per te gjitha. Goja t'i shqyhet. Gjuha t'i shkulet t'u hidhet qenve. Dhe pik'!

Krrejtja e syve te mero bazes me luge apo ndonje vegel tjeter te ngjashme nuk do ishte e dobishme. Sepse, se pari, as vete meros nuk do t'i pelqente, ngaqe dihet se luga dhe garuzhdja as kane qene as jane mjete te preferuara te tij por te armiqve te tij me te tmerrshem, korrupsionisteve te te gjitha kallepeve. Ketu mendja te vete menjehere tek shigjetat, gjilperat, shtizat, aq te pelqyera nga vet' meroja ne anatemimin e fenomeneve me te shemtuara te kohes sone. Mirpo, po t'ia nxjerresh syte meros me gjilpere a shtize, qofte edhe te ndryshkur apo te skuqur paraprakisht ne zjarr, packa se ky variant vet' meros do t'i pelqente pa mase dhe do zbavitej e gajasej nga lumturimi gjate asaj nxjerrjeje aq te kendshme, ky operacion do nxirrte jashte perdorimit syte te cilet do t'i duhen per me vone, keshtuqe as ky variant nuk vlen. Por nuk eshte per tu dekurajuar. Sepse luget, garuzhdet, kunjat, shtizat, gjilperat, nuk jane te vetmet mjete per t'i nxjerre syte mero gazetarit. Ka edhe te tjera. Pirun, per shembull.

mè habit shumè...mè habit vèrtet shumè...nuk i di arsyhet dhe pse-tè e kètij artikulli dhe as qè nuk dua ti di....mè vjen keq qè maska e sjelljes gjasme "perèndimore"(dikush njè ditè dua qè tè mè shjegoj mirè se çfarè èshtè sjellja perèndimore,unè nè shqip i them EDUKAT&egravesmileyçirret e griset kaq kollaj nè atè vend....mjafton vetèm  tè kruash pak me thua dhe del nè pah fytyra e vèrtet e njerzve,fytyrè hakmarse mesjetare dhe fatkeqsisht janè tè gjithè kèshtu ...tè gjithè!!!!

Kafshëri e hyjnizuar me llafe gazetari.

TURP TURP TURP

100 herë TURP... si për Ypin, për aftësitë mendore të të cilit jo pak vetë kanë shprehur dyshimin e vet, por edhe për ata që botojnë shkrime të tilla... përfshi edhe Peshkun.

WOW ca shkrimi... nuk arrita dot te lexoj me shume se nje paragraf.

Me vjen per te vjelle si mundet nje shkrim i tille te botohet ne nje gazete??

Ypi (perfshire botuesin) me gjithe kete imagjinate te shfrenuar nuk mund ti kishte shkruar nje leter personit ne fjale dhe te zbrazej lirshem pa na bere pjesemarres te krijimtarise se tij publicistike?

 

Ypi gomar ...Ky tjetri Pango idiot calibri....karavidhe mo ..!

Problemi eshte..kur gomaret dhe idiotet te japin mend!!

Eshte per te ardhur keq kur ndesh shkrime te ketij rrangulli qe te bejne te neveritesh aqe shume saqe edhe 'administartoreve' te peshkut duhet tu terhiqet vemendia se te pakten duhej me doemos ta kishin menduar me serjozishte!

Cili eshte fenomeni me i peshtire, shpifaraku me i ndyre, intriganti me i felliqur, zvarraniku me i pafytyre, gjirizori me i perdhosur, ne gazetarine shqiptare te ketyre viteve? Per fat, s'ka 2, eshte vetem 1.

Nexh, si osht ky muhabet? Pa teorina konspirative ene info qe as CIA s'i ka kap dot ala, po deshe. Qe EY e kish marre rrugen e mootit, kjo dihej, por s'ka model ne bote qe do parashikonte ket. Outlier me 40 st. dev. Meqe je aty ne ven, po te pys. Pergjigjen natyrisht e ke "optional". Shkrimin nuk e marova (dot).

Pytje shtese, kush ka njel jo shkerdhate ala atje.

Dhe e funit: cfar i hudhni ujit, qe ka kshu hardallosje prej anej? Se sikur ma i cik er psikoze kolektive kjo.

Cim,

M'ke bo pyetje t'veshtira.

ta filloj ka fundi ?

1. Teorine e ujtit skam per ta pranu asihere smiley  Duhet kohe me rrit njerezillek dhe fisnikeri brenda nesh. Une si kam humb shpresat smiley Por do kohe, shume kohe. Asigjo ska ujti Cimo. Kto jemi ne, dhe sbejme shume perjashtim nga rracat e tjera. Por jemi gjend shume ngushte prej dhjetra vitesh dhe jemi te rrenuar psikologjikisht, shpirterisht, menderisht, ekonomikisht. Skemi trashegu asnjhere dashuri per veten. Ky eshte opinioni im modest smiley

2. Po, sigurisht qe ka Jo Shkerdhata. Shqiperia vuan per resurse te mira njerezore, por ama nuk eshte shterur krejt. Ka plot njerez per mendimin tim ne te gjitha fushat qe nuk jane menderisht, moralisht te perbaltur dhe qe jane ne gjendje te qendrojne ne kembe pa pasur nevoje me lepi..b.. dhe me u be rezil si puna e ketyre qe lexon ti. Tani mos fillo te lutem te me pyesesh se pse nuk dalin keto njerez ne siperfaqe por... sepse jane muhabete te gjata, dhe shpejgimi im do ishte patjeter i cunget.

1. Si eshte ky muhabet i ? Well, ka shume shpjegime valide per mendimin tim. Une se kam pjek dot nje te vetem ne tru. Dhe as dua ta vras mendjen. Eshte brainwash kryesisht per mendimin tim. Ujku mjegull do. Hallet e shqiperise nuk nisin dhe perfundojne  tek Mero, Cashku, Marubi, Skenderbeu dhe YPi. Hallet e shqiperise jane  te tjera Cimo. Keto shkerdhatlleqe nuk di te te them pse behen. Por di te te them efektin qe kane, qe eshte topitje e mendjeve te njerezve, anarshi sociale, instalim i antikultures, bjerrje e vlerave morale dhe njerezore, lekundje e forte e sistemit te vlerave, ofrimi i modeleve shkerdhata si modele te suksesshme, berja e zhurmes dhe shurdhimi i popullit. Ne kete terren pastaj mund te luash lirshem dhe ne favor te interesave ekonomike, territoriale apo ligjore te te gjitha paleve pjesemarrese ne ket shkerdhatllek. 

Ky eshte shpjegimi im pa asnje konspiracion. Ato me konspiracion nuk ti thom smiley smiley smiley  

O Nexh po ca "Shkerdhatesie" i thua kesaj, po kjo eshte Skizofreni 24 karat.

Emotionally unstable personality disorder


Thënia e ditës

Keto ligësira nuk di te te them pse behen. Por di te te them efektin qe kane, qe eshte topitje e mendjeve te njerezve, anarshi sociale, instalim i antikultures, bjerrje e vlerave morale dhe njerezore, lekundje e forte e sistemit te vlerave, ofrimi i modeleve të liga si modele te suksesshme, berja e zhurmes dhe shurdhimi i popullit. Ne kete terren pastaj mund te luash lirshem dhe ne favor te interesave ekonomike, territoriale apo ligjore te te gjitha paleve pjesemarrese ne ket ligësi
 

he Zanf,

More tmerr prej ypit dhe po rregullon fjalorin.

Jo mer, nuk jane ligesira, jane shkerdhatlleqe po te them smiley

Edhe mos me propozo per shprehje dite se nuk du. Nuk i jap leje adminit dhe po te doje, ta mi qisi menimet ne tabele nderi !!!!

jo, jo Nexh. Ypin ende nuk e kam lexuar por më duket paksa e vështirë të ta vëjë Penari në faqe të parë.

PS*. për at paragraf do të kisha dhënë një tufë me yje .

* Por Seriozisht

I ka ik bleta nga kosherja ka kohe.

Per Ypin dhe ata qe botojne Ypin nuk di ke te kerkosh te ngjallet, Hitlerin apo Enverin.

Koth.

Ku ka boshllek shteti ( pushteti) lejohen gjitha menyrat per te arritur qellimin.

Ne periudhat parazgjedhore, ne Shqiptaret nuk e kemi humbur zakonin qe shteti te pushoje se ekzistuari, boshlleku i krijuar hap nje oreks te madh per pushtet, per perfitime, hakmarrje personale, politike, profesionale.

Shprehja me e thjeshte eshte se ne  Shqiptaret " duhet te mesohemi", keshtu ka qene gjithmon.

Eshte krejtesisht gabim, duhet qe keto "koke bosha", i quaj keshtu per arsyen se intelekti i tyre ka nje rritje perverse,  sidomos ne periudhen parazgjedhore, ne periudhen e "boshllekut" shteteror, te mesohen njehere e pergjithmon se nuk na intereson se çfare shkruan, o thote njeri o tjetri.

Eshte momenti me i mire mosblerje gazetash, mosdegjim lajmesh, moskomentim, mosperfillje per sa ndodhe ne "shoqerin e larte" Shqiptare.

Luften per pushtet, luften per hakmarrje, luften per tu dukur, qe normalisht duhet te jete midis atyre qe perfitojne , pushtetin, hakmarrjen, dukjen, dinakerisht keto e kalojne tek zgjedhsi, tek populli i thjesht, ku dalngadale pa kuptuar as vete, fillojme e ndeshemi me gjithe forcen e zerit e te shpirtit per ti dalur ne mbrojtje njerit apo tjetrit, kamufluar nen ngjyrat partiake, sinqerisht, jane ngjyra qe ne i respektojme shume me mire se vete politikanet, gazetaret, apo biznesmenet partiak.

Duke qendruar larg ketij konflikti pervers, edhe vota qe jep qytetari ka me kuptim real, eshte vote qe nuk vjen nga ndikimet e nderlikimet partiake gazetereske, po nje vote e paster per çka beson per te mire.

  • Fuksime?
  • fatkeqsisht
  • une
  • kam
  • spiunuar

 

"gjirizor" eshte hera e pare, qe e degjoj

eh moj Shqypni, e mjera Shqypni...

Postoi: ThoughtPolice_

Shifni mer ej! Kush e ka marrë mundimin për të sjellë kët paçavure. Polua dhe Polua. Po dhe po!!

p.s peshkut do i sugjeroja të hapte një kategori të re për këto shkrimet. Mund ta titullonte "shampo për tullacë" për nder të kokave të mdha Ypit dhe Meros.

Një arësye që një folklorik si Ypi ka marrë kot, janë lëvdatat prej imbecilësh që nuk i janë kursyer nga ky forum. Provoni t’ia jepni edhe një herë dorën, ju miklonjësit profesionistë, se mbase bën kthesë dhe ia shpëton jetën Bameros. 

Jo, Zasllan,

arsyeja perse fenomeni Ypi ekziston eshte keqfunksionimi i shtypit shqiptar!

PS: kjo gjuha qe po perdor ti nuk duket dhe kaq e ndryshme nga e Ypit.

Jo, jo, Self Made Radio,

arsyeja që Ypi ekziston kutërbon dhe pëllet është se ca hipokritë pseudo-populistë, këtu dhe në tavolina të tjera, ia kanë rrahur shpatullat dhe e kanë kultivuar sa kanë mundur, sepse u ka shërbyer: për t’u kafshuar rivalët dhe të gjithë ata të tjerët që u bëjnë hije kultivonjësve. Prandaj, hajani tani kernackat me mish qeni, dhe shkoni mbushni bagazhet e makinave me letër higjienike, se do t’ju duhet. 

Shume e drejte Zasllan!!! 

Mua me vjen mire qe me ne fund Ypi arriti te dal nga vetvetja dhe akoma me mire qe shume peshq qe deri dje e mbanin "si te modh mer jahu" sot  i thone nje fjale te vetme "Shk..dhate" ..  

 

"""""Shifni mer ej! Kush e ka marrë mundimin për të sjellë kët paçavure. Polua dhe Polua. Po dhe po!!""" Po pse mer zotnija "J" ke prisnit JU te sillte perla te shkrimeve, te shkrimtareve me shkarje ledhi. Polua eshte vetem "nje dhe i pashoq" ne madheshtine e tij . Grotesk . Sublim. Largpames . Antimerist . Perse pak te duken ty keto ? Ai doni Ju ose nuk doni JU eshte tjetersuesi brilant i shprehjes se prevaluar Mixhiste , qe po trondit kulturen shqiptare : Karvani le te Lehe. Qente shkojne perpara" 

Duhej ky artikull sepse ai shpreh qarte gjendjen e turbullt te krijuar ne Memedhembje. Kushdo mund te shkruaje cfaredo per kedo.  Koha e fletrrufeve eshte e tejkaluar tashme .Keshtu filloj ky palo-shte. Keshtu i hapi shalet per tu mbarsur ky popull veshderr. Keshtu e trajtuan me sharje e ndyrsirlleqe qe me lindje . Keshtu i ndertuan ambientet e shtypit me hajdutlleqe ,servilosje e perversitete . Keshtu mbine kritiket, perkthysit dhe analistet e te shkruares si druj te shtrember e me tufa.. Keshtu mbine shkrimtare e gazetare, opinioniste te darkes e sabahut me kile e me thes. Por them se ky artikull e ka nje te mire te madhe. Te tilla raste sherbejne per nje REFLEKTIM SERIOZ ne vende te Qyteteruara . Keto lloj prurjesh te njehsuara me "studimet" per "zhdukjen e miteve" jane shenja se brenda  hirit dicka po shndrit. Nje qendrim KRITIK por jo vetem kaq por edhe PERBUZES e NEVERITES per keto lloj nivelesh. Dhe keto nuk jane pak .

Thote Gjon (a.k.a Ivan) Cima:

Kur ke per te share njeri merr kete Ypin me pagese dhe e ke lehtesuar shpirtin.

HAHAHAHAHAHA!!!! smiley

Kjo, kjo duhet me qene shprehja e dites, (shprehja de jeur smiley  )

Ndersa per neser, propozoj shprehjen: Atij i ka ikur bleta nga kosherja! smiley

Sa per traktin:

Ka ca gjera te verteta aty per karakterin e Bazes, por ne teresi, shkrimi eshte "overkill"!!

Ypi eshte rende, shume rende!

 

Admine, pse duhet sjelle nje artikull i tille ne PPU? Sinqerisht, lerini cmendurit e Ypit & co. menjane se u semurem qe ne mengjes smiley

Nuk e kane fajin adminat per te gjitha, se nuk behen dot polica per te gjitha shkrimet. Kjo thjesht tregon "shijet artisstike" te pruresit...

A thua? Adminat jane polica per shkrimet automatikisht, pasi shkrimet nuk publikohen dot tek Peshku nese nuk i miraton nje admin. smiley

Ne fakt dhe une po vrisja mendjen dje se si e pati Peshku qe botoi kete shkrim (1) nga Koha Jone, (2) te sjelle nga Polici. smiley Nderkohe qe PPU ne menyre rutinore nuk boton gjysmat e artikujve qe s'jane nga mediat e Rames (nga pervoja ime te pakten), sic p.sh. nuk botoi dje kete intervisten e sternipit te Ismail Qemalit.

 

Nderkohe pas histerise se Ypit tek Koha Jone, Merua kuptohet e beri veten menjehere viktima dhe heroi, duke thene qe Birisha po me kercenon prap, dhe sot e pasoi i famshmi Likmeta me te njejtin "argument":

Albanian daily Koha Jone, seen by independent observers as a publication close to Prime Minister Sali Berisha, called for the murder of a publisher critical of the government in its Tuesday editorial.

In graphic detail, the article called for the assassination of the publisher of the daily Tema, Mero Baze, a newspaper that is attacking or being attacked by Berisha on a daily basis.

Dmth Mero Baze, heroi i mediave te lira dhe te pavarura, kercenohet per here te dyte nga qeveria shqiptare dhe Birisha, kete here nepermjet Koha Jone ne bashkepunim me hitman Ypin, ne shkrimin "editorial" enkas te porositur nga Birisha qe Ypi si gje e frikshme qe eshte tia beje Bazes 8 me 2 duke i treguar si do tia beje autopsine e kafkes. smiley

Makabritet.

vetem kjo fjale me vjen nder mend ne kete moment.Ky vetem shkrim per gazete nuk mund te quhet.Une mund ta titulloja kete shkrim "Manual veprimi per monstra"

Ne cdo vend perendimor ,asnje gazete nuk do merrte guximin per ta botuar kete shkrim ndersa autorit do i behej nje examinim psiqik ne rastin me te mire ndersa ne rastin me te keq do futej ne burg per kercenim fizik.

Te isha une ne vend te Bazes do e hidhja ne gjyq kete Ypin per kercenim direkt apo indirekt.

Kur e shikoj kete artikull ne nje kontekst "Frojdian", psikanalitik, gjeja e pare qe me bie ndermend eshte fakti, se me shume gjasa, Edison Ypi, ka nje deshire te papermbajtur ne te pandergjegjshmen e tij per per tu bere objekt seksual i keqtrajtuar dhe i mazokistuar. Per mua i gjithe artikulli eshte nje sinjal seksual, nje impuls hakerryes mazokisti.

 

Mendoj se artikulli nuk le fare asnje shteg per te hapur ndonje debat, nese Baze ka gjynahet e tij ne media(mendoj se ka dhe ai te tijat), por thjesht kthen busullen nga Edisoni dhe cilido qe e lexon mendon se ka dicka serioze qe nuk shkon te Edisoni.

Une vete nuk habitem qe ne mediet tona degjeneron linja editoriale deri ne keto shfryrje te egra me prapavije te thelle deformimi-seksual. Kjo eshte thjeshte nje etape logjike e medias e cila prej vitesh nuk di se cfare emri ti vere asaj qe ajo realisht ben.

Prolemi seksual eshte padyshim i Edisonit, por perversiteti ama mendoj se qendron te ata qe i dhane jehone ketij artikulli, nuk e kam fjalen per "Peshkun" pasi, derisa eshte  botuar ne nje te perditshme, jo vetem ja vlen qe te tregohet por nese ka ndonje psikanalist profesionist ky vend, mendoj se ky eshte nje kampion i mire studimi.

 

Te lumte dora Edison Bej!  Keto shkrime me kete ton, me kete sqarim te zjarrte dhe godites duhet te jene me te shpeshte ne shtypin shqiptar.

Njerezit si Mero Baze, vetem me kete menyre mund te perkufizohen se cfare perfaqesojne ne zhgarravitjen e perditshme ne ate qe quhet shtyp.

Ata qe i duan te miren, ata qe duan ta ndajne (aq sa mund te ndahet) gazetarine e mirefillte, opinionin, analizem, informimin publik nga sharlatanet, nga tender-gazetaret, nga sherbetoret e djajve, duhet ta vleresojne ne maksimum kete shkrim dhe te nxjerrin mesimet e duhura.  Te tjeret meritojne ate qe thote Edison Bej Ypi, te hane trurin e Meros, vaktin ta zgjedhin vete.

Falenderojme edhe admin. qe e kane publikuar ne kete vend. 

Thought, mund ta kurseje këtë koment.

Vetëm në Shqipëri ose në ndonjë rezervat ku egzistojnë akoma kanibalët mund të egzaltohesh prej një artikulli të tillë... Është kulmi i makabritetit të publikuar.

Ne qahemi për emulimin që kanë lajmet e vetvrasjeve dhe të mos jepen ato lajme,nga ana tjetër, një specialist i torturave, tregon në mënyrë të hollësishme dhe me një gjakftohtësi, a thua se po flet për seksionimin e bretkosës, se si duhet të organizohemi për të bërë një kryevepër të filmave horror.

Ju keni rrjedhur të gjithë... më keq se Ypi... përfshirë dhe ata adminët të cilët i falenderoje që e kanë postuar.

Edrus, degjo vellain tat ti, pasi te dua fort.  Mos me zhgenje keshtu!  E di pse?  Ti mer daj merr pjese edhe ne diskutime te zjarrta per letersine, artin, komenton tregime dhe poezi  te peshkatareve me apo pa nivel dhe nuk arrin te kuptosh alegorine ne shkrimin e Ypit!

Ahhh, jo keshtu Edrus, se shkruan edhe vargje vete me raste.

hë mo? Të duket vetja yp o?

Zdryps zdryps ngelesh. Ah mer po-po-polo. Zoti ta shtoftë ymrin.

 

Nuk dua fare te kaloj ndonje fare gjykimi per Meron, por shkrimi i Edisonit eshte shqetesues, per Ypin vete. Nuk ka psikoanalist ne bote qe pasi ta lexoje kete shkrim t'i jape diagnoze normali autorit -- eshte e pamundur. Gjithe ajo urrejtje, githe ai pershkrim i detajuar i nje ekzekutimi te tille organoro-kanibalesk eshte pertej te besueshmes. Nuk e di se c'ka menduar ai editori i gazetes qe e lejoi ket shkrim, dhe per te njejten arsye, adminat e peshkut. Si mund te mos shohesh sa deviant eshte ky lloj shkrimi? Nuk eshte se me bejne pershtypje filmat me horror, madje i shof pa problem, por ketyre te mesipermve i mungon cdo lloj justifikimi per t'u klasifikuar "zbavitese".

Ky shkrim eshte jashteqitje .... Nga njera ane ben mire admin qe e sollen, te pakten te dime se deri ku ka arritur kjo pune.

Cudi. Kur shprehja me pare rezerva per "artikujt" e Ypit te tipit leshi i Ciljetes apo Gerdeci mbi pjaten e tij te vitit te ri, etj. disa nga keta qe e kane kapur me shkelma sot tek kjo teme, e mbronin Ypin dhe me kritikonin mua qe s'arrija dot te kuptoja gjenialitetin e shkrimeve Ypiane, i cili ishte kaq i vecante dhe i cmuar ne perspektiven e vet, e teri e veri. smiley

 

Nje sekonde; qe Ypi ka bere shkrime shume te mira (natyrisht, jo Ciljeten apo Gerdecin mbi pjate), kjo nuk besoj se vihet ne dyshim.

Shenimet e tij per zona te ndryshme te Shqiperise, jane ne jo pak raste te mrekullueshme.

Te mos shofim askend vetem Bardh ose Zi. Ket mentalitet e kemi ne thua ne. Me Ypin nuk eshte me be "ilaka", por haku s'i duhet ngrene askujt!

Mbase Emo. Une e pranoj qe si emer Ypin e degjova per here te pare vjet kur u bera peshk i rregullt, dmth jo se e kam ndjekur shume. Po ato shkrime qe i kam lexuar me kane sjelle neveri, me jane dukur te nje niveli cope-cope, dhe njekohesisht jo te sinqerta si ceshtje-ngritje, pak a shume si ato hartimet gjimnaziste te Spiropalit; shfrytezo nje ceshtje per interesat e tua, qofte vetiake (per te qitur veten ne pah ne media) apo politike.

Po gjithsesi nuk e kisha aspak me ty ate qe thashe me siper, pasi ti me ca kam lexuar ke reaguar simbas shkrimeve, dmth ca mendoje per secilin shkrim, jo per personin. E kisha me ca palaço qe i ngrejne dhe i ulin koleget e tyre, dmth palaçot e mediave, anal-istet dhe komut-atoret, simbas interesave dhe mentaliteteve te tyre meskine, politike ne kete rast me Ypin. Dmth kur nje medioker shan armikun e tyre atehere ky medioker behet pene e arte qe duhet veneruar, kur po i njejti shan armikun e armikut te tyre ai behet jo vetem medioker po herezit qe duhet djegur ne turren e druve dhe duhet perjashtuar nga PPU. smiley

Ore po ca merreni me Ypin pash zotin.

A jeni ne terezi apo jo ?  Nuk ngre peshe kategoria e Ypsve ne gazetarine shqiptare. Ypi eshte nje qen rrugac qe vetem ben gam gam.

P.S. Ngjela for PM !!!!  Aman ishalla zihet prape me Anila Bashen se do vdes fare per te smiley

Nexh, me vjen keq me te kundershtu, po ketu nuk ngrihet ceshtja nese Ypi ngre peshe apo jo? Ketu shtrohet ceshtja qe ky njeri "qen rrugac" sic po e quan ti del dhe shkruan nje makabritet te papare dhe cave ketu ju duket normale qe ka shkrujt per nje person tjeter me aq urrejtje dhe aq cmenduri?

Mu me duket sikur ju ne Shqiperi jeni mpi ose sju bo me pershtypje nga keto lloj pacavuresh qe dalin ne shtyp cdo dite.

u shpreha i cike gabim ne fakt smiley

Nuk ishte peshe fjala e duhur. Ishte psh qe Ypi eshte dordolec, dhe per menimin tim hyn ke dordolecet dhe jo ke ata qe ngrene peshe, qe formojne apo keqformojne opinione, qe prishin apo ndreqin ndonje pune smiley

smiley

Ca keni me ne ju mi smiley qe ngelet tuj na sha per Ypin smiley

O Nexh, eshte gjekundi online ky sherri i Ngjeles me Anilen ta shohim edhe ne?

Thank you in advance smiley

 Per Edison Ypin, kam patur respekt, por ky shkrimi i ketushem, me ben te mendoj se ai duhet te ket shkare nga mend e kokes. Ose duhet te jete ne krize mendore dhe shpirterore ose duhet te jete i paguar nga ndonje qark/lob/klan per ta paraqitur boten intelektuale shqiptare me keq se nazistet dhe pseudokomunistet.  Eshte per te vene te dy duart ne koke dhe nga fakti se si gazeta e paska botuar nje artikull te çmendur, nje shfryrje e inatit personal ne skutat me te errta qe permban qenia njerzore. Kjo me ben te mendoj se shoqeria shqiptare po degradohet gjithnje e me teper. Eshte e vertete se ne vendet e nxehta/ngrohta, (si Shqiperia etj.) dominon me teper gjykimi emocional se sa ai i llogjikes se ftohte (siç vihet re kendej ne Europen veriore) , mirpo qe gjykimi emocional te shprehet ne kete forme, duhet te jesh ose i semure ose i droguar. 

Turp per te dhe turp per gazeten qe e ka botuar. Peshku beri mire qe na e solli, per te pare se deri ku shkoka inati dhe zemerimi personal ne Shqiperi.

Sikur Ypi te kishte folur ne kete menyre dhe me po keto fjale per nje gazetar afer qeverise, ose - hehe - nje qeveritar, dekoratat nga turma peshkiste do te ja mbulonin gjoksin Ypit, sa do te mund t'i grisej ajo pjese e xhaketes nga pesha e rende.

Do te thureshin lavde, bile bile dikush edhe mund te thurte vargje per heroin e diteve tona Edison.

Problemi ketu eshte se Edison Ypi, me stilin e tij te te shkruarit, ne nje shkrim te forte, me fjale te zgjedhura dhe te larmishme, me nje alegori mjaft te mire, ka treguar shkoqur se kush eshte Mero Baze.

Ka treguar se kush eshte Mero Baze qe shkarravit pothuajse cdo dite ne fletushken e tij dhe tani bezdis njerezit edhe ne nje emision televiziv qe e ka te rregjistruar dhe genjen miletin se gjoja merre mesazhe drejtperdrejt.

Ka treguar qe ky eshte nje tender-gazetar, qe ky sulmon, intrigon, shpif, pergojon, genjen vetem atehere kur nuk arrin te vjedhe, te favorizohet nga shteti ne menyre te padrejte etj.

Ceshtja eshte se Mero Baze baltos te gjithe median, qe ne fakt duhet thene eshte e tille ne shumice, sigurisht me perjashtime te vogla.

Ypi duhet pergezuar qe flet pa dorashka, qe shqetesohet per fenomenin Baze ne median shqiptare.

Sikur Ypi te kishte folur ne kete menyre dhe me po keto fjale per nje gazetar afer qeverise, ose - hehe - nje qeveritar, dekoratat nga turma peshkiste do te ja mbulonin gjoksin Ypit, sa do te mund t'i grisej ajo pjese e xhaketes nga pesha e rende.

Ca shkrimi, po te mos e kisha lexuar titullin do kujtova se ishte ndonje fragment tek Konte Dragula.

 

Ca eshte kjo llahtari keshtu, ky Ypi eshte ne metro ky apo jo?

 

Profesion i ri ... Shares me Pagese!

 

hahahhahahahhahah

 

Edhe thone qe ne kete kohe tani ska vende te reja pune?

 

Nje Pytje kisha une?

Kush e ka pagesen me te larte per kesoj shkrimesh?

 

 

 

Pjer pyet:

Ose duhet te jete ne krize mendore dhe shpirterore ose duhet te jete i paguar nga ndonje qark/lob/klan

eshte ajo e para pjero

ky lloj shkrimi nuk eshte pare kurre ne shqiperi. nje turp i madh per botuesin, se mendje kaq perverse ka sa te duash

edhe peshku nuk duhet ta botonte. te pakten ta heq fare nga arshiva

Do shkasin shume vete deri ne Qershor. Ypi ishte i dyti se i pari eshte PM-ja. Megjithate, humori spontan qe na sjell polici eshte shume here me i mire se ai i planifikuar ne rubrika te vecanta. Urime pollo per prurjen tek peshku. Keshtu njihen me mire njerzit. Po ti a ke ndonje gen te Ypit mo?

Mendje perverse ka ngado. Ska faj ai psikopati qe eshte i semure atje, se aq di por po i le hapesira te vret. per mua YPi ska asnje lloj faji, fajin e kane botuesin qe e botojne, administratortet ketu qe i japin jehone, ndersa per policin spo flas se qenka kenaqur nga perversitete te tilla, qe une sinqerisht smund ti kuptoj se ku shkon  fantazia e atij te semuri. Por ka dhe te  cmendur te tjere qe e perkrahin ja se cthote polici "Ata qe i duan te miren, ata qe duan ta ndajne (aq sa mund te ndahet) gazetarine e mirefillte, opinionin, analizem, informimin publik nga sharlatanet, nga tender-gazetaret, nga sherbetoret e djajve, duhet ta vleresojne ne maksimum kete shkrim dhe te nxjerrin mesimet e duhura.  Te tjeret meritojne ate qe thote Edison Bej Ypi, te hane trurin e Meros, vaktin ta zgjedhin vete", dhe ti thuash debil sja vlen se te gjithe kuptojne .

Ky eshte nga shkrimet me te renda ne median shqiptare. Kam lexuar perversitete te kastriot myftarit, dhe shume te tjereve, por maksimumi jane marre me gjera dytesore, kurse ky seeshte shkrim o zoteri. Ky eshte tjeter gje, eshte makth. Ne rast se Ypi ka kete fantazi atehere duhet izoluar, dhe mos rrije rrugeve, se ne mos nje here, ne mos me mero bazen kam frike se do i vere ne pune ate lloj fantazie me ndonje tjeter. Ky njeri duhet marre seriozisht, une sdi te shkruaj ashtu, madje per gjera te tilla se di sme ka shkruar mendja. Kjo e kalon njerzoren. Polic, te mbajti shendeti i thone andej nga anet e mija, se mendja te ka lene uraten zotrote, po ishalla nuk gjen rruges mendjen e Ypit se do te zejne kalamajte me gure. Pershendetje

 

o peshq, hajdeni ne vete, ypi e ka qare, baze meriton me shum se kjo hiperbole. ka shtremberuar, ka shpifur, ka vjedhur, ka qene dhe eshte pjese e nje mekanizmi pervers tranzicional. un kte shkrim te ypit e shoh si meditim, si pastrim smiley

Per nje shkrim si ky i Ypit ne nje vend normal te mbyllin per 24 or o ne burg o ne cmendin dhe jo vetem shkruesin por edhe ata qe e aprovojne tip THPja...

Po kjo eshte edukata e ketyre qe japin mend ,dmth "shesin mend",gazetat..e gjithe kjo behet pikerisht qe te kete efektin e bujes,e shamjes me tellall ala Ypi...po kush ia blen keto po,rdhe Ypit??Kur plaket njeriu ne shqiperi keshtu si Ypi do te perfundoje,nga xhelozia dhe cmira do te pelcasin.!

Kjo eshte nje fryma e komunikimit ndershqiptar,qe nga 90 e deri tash,njeri shan motren ,gruan mu ne mes te parlamentit,pse Ypi cfare po ben ,do ti krej syte Meros me gazete --- por nje fjale e urte dhe e mencur shqiptare thote :

"I shari shan"

Home Cuna kur shkruja une per shkrimet e Ypit qe ishin percartje delirante ju me kryqezonit qe smerrja vesh nga letersia. shiko sa eshte renduar psiqika e Ypit tani. Ai eshte rrezik per miletin me gjithe ato qe shkruan.

Jo thika te ndryshkura ne gryke jo qelb e qelbaqshe, jo shqyerje goje.

Te ju rroje dhe Ypi se jeni ju qe me naivitetin tuaj mbeshtesni gjithmone format me negative se ato shfaqen gjithmone kundra rrymes.

Radikalizimi eshte gjithmone i demshem nuk eshte asnjehere tendence sic mundt tju duket.

Po megjithate ketu do jemi prape dhe do flasim prap per ndonje figure tjeter qe ka dhene shenja cekuilibri mendor po qe per ju eshte COOL.

""""tender-gazetaret""" -Jeni te pavemendshem ndaj rritjes Inteligjente te Policit. Me perpara e perdorte  : - Mero tender-lepiresi..... Krahasojeni tani kush eshte pa kulture e injorant. Ata qe shajne Policin apo Polici . Polic ke rritje jo vetem ne fjalor percaktuwes tipologjik. ke rritje dhe ne filosofi dhe kush nuk beson le te lexoje...." Une e Ypi jemi njerez te lire """ smiley Askush nuk thote qe nuk je njesoj si YPI po askush nuk do ta kuptoje qe ti me Ypin jeni je liruar nga te gjitha burmat . Dhe duket sheshit Polo qe ai Mandi te paska inat. Foli Ypit dhe qendisni dhe nje atij...ta marre vesh edhe ai se kush eshte Polici .Qello fort ! Mos u jep. ""Mbahu per llambe ti se shkallet po ja coj shefit une"-  i tha Polici -Ypit kur po lynin komisariatin smiley Te marrshin te keqen te gjithe hasmit e qeverise . Kolone je ! Shtylle !

Une i thashe nje 5 -ce Bukur Ypi gjithmon kam patur dushime se ky Ypi  e ka me faza Ketu e ka qare. Ka qene ne fazen te mire.

Militantet e njeres parti apo tjeteres mund te mos u vije mire kur dikush e thote te verten ashtu sic eshte. Keta tiganet e lumedhjet, asat apo maliqet ishin po  att qe e shane Mero Merushen sa nuk  lane kusur kur ky i lepinte ate gjene Beirshes tani qe po e shan e mbrojne.

Ej o njerez eshte i njeti Mero Merushe qe ishte 10 vjet me pare, vec se ka ndyshuar pozicionin ne karige. Deri dje rinte kembe mbi kembe duke u mbeshtur ne krahun e djathte te karikes tani perseri kembe mbi kembe por kerkon te mbeshtetet ne krahun e majte. Per eshte persri ai i pacipi, aroganti, injoranti, mendjemadhi,  i pa morali, i paftyri Mero Merushe Bazeja

Gazeta e qeverisë bën thirrje: “Të vritet Mero Baze!”Nga Tema

Gazeta “Koha Jonë”, e botuesit Aleksandër Frangaj, e afërme me qeverinë dhe veçanërisht me kryeministrin, Sali Berisha, ka botuar dje një shkrim të detajuar mbi mënyrën se si duhet të vritet botuesi i gazetës “TemA”, Mero Baze. Shkrimi mban emrin e Edison Ypit, por pas tij qëndron vetë Frangaj, i nxitur madje në këtë sipërmarrje nga kryeministri, Sali Berisha.

Shkrimi, i denjë për një film horror, i paparë askund në analet e historisë së medias, bën thirrje për vrasjen e Bazes.

“Çarja e kafkës mund të kryhet me disa mënyra; me përplasje pas muri, me çekiç, me qysqi', me shpërthim, me çpim, me sharrim etj. Por e mira fare do ishte pa e çarë fare. Duke shfrytëzuar brimat. Nga sytë! Jo nga sytë, as nga veshët, as nga hundët. Sepse këto janë të gjitha brima të vogla prej nga mund të dalin vetëm currila. Që truri i Meros të dalë si e meriton, pra kallup, mënyra më e mirë është që ai tru t'i nxirret nga ai organ, të cilin Merua e përdor më shumë, nga goja. Por, para se t'i nxirret truri nga shpella e gojës, duhen zënë ato brimat e vogla. Veshët dhe hundët s'janë problem për t'u mbyllur. Sytë, po. Sepse, para se të mbyllen zgavrat, ato, sytë pra, duhet që, me delikatesën më të madhe të krrehen”, - thuhet në shkrim.

Në vigjilje të vitit të ri, makina e botuesit të gazetës “TemA” u dogj, në rrethana komplet të dyshimta, ndërsa policia nuk nxori asnjë fajtor për këtë ngjarje. Pak ditë më pas, gazeta “TemA” u dëbua në mënyrë kriminale nga ambientet e saj nga policia, duke mos respektuar vendimin e gjykatës.

E gjithë kjo klimë frike dhe presioni, e dirigjuar nga kryeministri, Sali Berisha, ka nxitur reagimin e përfaqësuesve të organizatave prestigjioze ndërkombëtare të medieve, si dhe të diplomatëve.

Gazeta “TemA” ka denoncuar disa nga aferat më të rënda korruptive të kësaj qeverie, duke akuzuar me emër familjen kryeministrore për implikim në to.

 Hahaha...Ishte gallate ky gjykimi i gazetes TemA ne fakt!

Kane njefare te drejte se jo te gjithe e kuptojne Ypin.

Leje qe ben vaki ai ta kete me te vertete nxjerrjen e truve te Bazes.

Po Ypit i vje inta qe mori Vizion Plusi Mero Bazen dhe i dha nje emision te vetin fare.

O Cuna ne venede te tjera Ypi do ishte ne cmendine me ndonje kartele serioze fare.

Po me e cuditshmja eshte qe ky Ypi paska shoke me shumice ene ketu te Peshki be none smiley

"Shkrimi, i denjë për një film horror, i paparë askund në analet e historisë së medias, bën thirrje për vrasjen e Bazes" ha ha ha ha ha ha ha Po pra po, rreth '98 ja dogjen makinen agjentet greke ne bashkpunim me komunistet, pastaj ja dogji fatos nano, tani sali berisha, shkrimi i ypit ben thirrje per vrasje e te tjera e te tjera gallata qe kane dale nga pena e tij. O mero, nuk fitohet peshe duke u hequr si viktime heroike kur je nje hic, po ik nga ke ardhur, hesht e na le rehat se na i nxive ekranet.

ThoughtPolice .  Sikur Ypi te kishte folur ne kete menyre dhe me po keto fjale per nje gazetar afer qeverise, ose- hehe- nje qeveritar, dekoratat nga turma peshkiste do te ja mbulonin gjoksin Ypit, sa do te mund t"i grisej ajo pjese e xhaketes nga pesha e rende.   Do te thureshin lavde, bile bile dikush edhe mund te thurte vargje per heroin e diteve tona Edison.

  Persa i perket komenteve, bashkohem me te gjithe ata qe e kundershtojne kete shkrim, mbasi me te vertete eshte nje shkrim shume i turpshem. Ky eshte nje shkrim i mirefillte horror dhe si i tille nuk duhej shkruar ne gazete apo te vinte edhe tek peshku nga ThP.

  Duke ju kthyer komentit te ThoughtPolicit, ku po i bej nje pyetje.

  Sikur Ypi te kishte folur ne kete menyre, dhe me po keto fjale, dhe po per kete gazetar, (pra per Meron) por ne kohen qe ky gazetar ka qene afer qeverise dhe miku i afert i Sal Ram Berishes, cfare komenti do te kishe bere ti zoti polic?.

 Une pyes veten cdo te ndodhte nese nje shkrim i tille do botohej ne vendet e BE-se?

Po sikur neser te dale ndonje dhe t'ia numeroje Meros ne lule te ballit, cdo bente ky autori qe paska imagjinuar skenen me detaje dhe per nga pershkrimi duket se eshte perfshire ca si shume emocionalisht me skenat e nxjerrjes se syve me luge etj, etj...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).