Kushtetuesja pezullon "Dosjet"

Gjykata Kushtetuese pezulloi pak minuta me pare zbatimin e ligjit per Lustracionit deri ne marrjen e nje vendimi perfundimtar ne lidhje me kete ceshtje.

Gjykata Kushtetuese e mori kete vendim ne mbledhjen e paradites se sotme ku eshte shqyrtuar kerkesa ankesa e paraqitur nga Partia Socialiste ne lidhje me Ligjin e Lustracionit.

Ligji qe u miratua me votat e shumices u sulmua mjaft ashper nga opozita por edhe nga faktori nderkombetar. Duke nisur qe nga Shtetet e Bashkuara te Amerikes, Bashkimi Europian dhe shume ambasadore te tjere e kane cilesuar ligjin ne kundershtim me Kushtetuten.

Ata kerkuan ndryshimin e ligjit dhe premtuan asistence per hartimin e nje ligji te ri.

64 Komente

Ca do me thene pezulloi zbatimin? Ka shtyre kohen e fillimit te zbatimit  per disa muaj apo si?? Sot parlamenti voton ngritjen e struktures verifikuese te pasteritise se figurave.Dmth Kushtetuesja i jep mundesi parlamentit  te beje  de fakto zbatimi ligjit dhe pastaj ta shqyrtoje??

Levizje e bukur e qeveriut dje dhe rezultati pritej.

Pardje Xhusepina tha qe te hene do bejme komisionin te hene .

Qeveriu mori nje ftese perseri per te shkua andej nga veriu po gjeri nje arsye te mire per t`u distancu nga Xhusepina.

Atehere Xhusepina shkoi ne Kelmend

Jozefina Topalli e cila ishte sot e ftuar në përkujtimin e 64 vjetorit të kryengritjes antikomuniste në fshatin Tamar në Kelmend të Shkodrës,

Qeveriu e mori sinjalin qe e dhiu me tredhjen ne Shkoder dhe la ket shtamen per te tall bithen me Tamarasit e Kelmendit te SHkodres :

Iu premtori rrugen Han i Hotit - Vermosh smiley

Mbajeni mend, theksoi ajo, për dy vjet do të përfundojë aksi rrugor Hani I Hotit-Vermosh. Ne do ta mbajmë fjlaën dhe në katër vitet e mandatit të dytë infrastruktura në të gjithë Shqipërinë do të zhvillohet akoma më shumë, Shqipëria do të vazhdojë ndryshimin”,

Ndersa qeveriu eshte me i mencur dhe beri deklarate nga Tirana sot :

“Ne jemi të detyruar të pranojmë vendimin e marrë nga Gjykata Kushtetuese, për të respektuar institucionet edhe pse s’jemi dakord me një vendim të tillë”

Tani Xhosepines do i ndodhi procesi : uthulla e forte thuhen enen e vet. smiley

Ket here nuk piu uje Shkodra bastion i PD-se dhe i antikomunizmit .

Keta jane bere si ata qe kemi qeshur .

E du fort qeveriun qe nuk e mban kurre ne dore dopiogjashten ! smiley

Doli bllofi. E kisha thene qe do ta zbusnin qendrimin gradualisht, se jane te zgjuar shume (duhet permendur kjo). Do e zbatojme vendimin thote Kryeministri, sikur po i bo nder Gjykates. Megjithate tha, "vendimi eshte i rende". Zakonisht vendimet e gjykates jane te drejte ose te padrejte, s'hyn pesha hiç. Po si skile qe eshte, e tha. Bravo.

Rrethimi monitorues- demokratik i Shqiperise i dha efektet smiley

C`jane keto budallalleqe qe shkruani more njerez?  Cdo te thote do te zbatoje vendimin e GJK?! 

Shqiperia eshte shtet demokratik dhe ligjor, republike me nje kushtetute ne dore.

Te drejten per te mos qene dakort me nje vendim te GJK, e ka kushdo, por zbatimi eshte dicka tjeter.

Edhe ne Amerike kur GJykata Supreme vendosi ne disfavor te AlGore dhe shpalli fitues Bushin, fjalet e AlGore ishin qe nuk jam dakort fare me kete vendim, qe per mua eshte i padrejte, por e respektoj.

E kuptoni se cfare nxjerrni nga goja?  Po ne fakt ju te zanatit nuk jeni dhe keni nje formimim stalinist, qe gjykatat nuk eshte qe i keni vleresuar ndonjehere.

Une mund te them sot e gjithe diten qe anetare te asaj gjykate kane konflikt interesi, pasi ligji i lustracionit nese do te lihej te vazhdonte rrugen e tij, ndoshta gjysma e anetareve te asaj gjykata do te duhej te leshonin postin, por kjo duhet zbatur. 

Establishmenti komunist po reagon me te gjitha fuqite e tij, per te mbrojtur krimet e sistemit totalitar, por vetem e vonon kete se mos kujtoni se do ta ndale.  Mbajeni mend kete.

Dhe mos ngaterroni gjerat, GJY ka vendosur pezullimin deri ne shprehjen per kete ligj.  Pra nuk ka thene asgje deri ne kete moment nese ky eshte apo jo kushtetues.

C`jane keto budallalleqe qe shkruani more njerez?  Cdo te thote do te zbatoje vendimin e GJK?!

Polo,  e ka thene Berisha qe do e zbatoje . Kishe gje kunder ?   smiley

Establishmenti komunist po reagon me te gjitha fuqite e tij, per te mbrojtur krimet e sistemit totalitar, por vetem e vonon kete se mos kujtoni se do ta ndale.

Edhe ti polic me fjalorin "risi" te G99 eee   smiley

Na hoqet trunin me terma te tilla si ky me bold ....

 

Kur e kam permendur une establishmentin ketu te peshku, keta 99-shat nuk e dinin nese figuron ne perdorim.  Kupton Tushe?!

po po kuptova smiley

P.S. o Zanfi ku je o shpirt  ??

Shif ca gjeta ke gazeta SOT. Ti ke plot ide brilante, por me vjen keq, ktu ta ka hudh SOT-i. Jozefinen ne rolin e borebardhes e ka qa. Ty ste kish vajt menja smiley

Kurioz jam te di kush fitoj nga kjo loje U dorzuar ai qe Berisha i bente presion me dojset , apo Berisha doli blof ne kete pune. 

Si u ndane fitimet ne fund?

"""""por vetem e vonon kete se mos kujtoni se do ta ndale.  Mbajeni mend kete.""" Po ke te mbash mend nga te tuat o POLIC . Tek nje teme the si komunist internacionalje "Erdhi ora vendimtare" . Tek tjetra perkare Lefkofene dhe the "Perse duhet ti pyesim te huajt"? Nganjehere ja ke kalu dhe Vekes per "pavaresine dhe integritetin e Memedhembjes ndaj nderhyrjeve te te huajve". Po sa ke thene ti kush i mba mend?Ti si peshk qe Je i leshon mendimet si luspat...po me mu qe i kam si fanar ndricus mesimet e tua mos u tall. Ma thuj ke mendim perfaqeson qe ta mbaj shenim smiley

Establishmenti ..... smiley Polo je i modh , per ideal te Partise je i modh.

Sic duket Shqiperia asnjehere nuk do te kete ligj per verifikimin e figurave,thjesht se nuk i vjen per mbare PS.PD dy here ka kaluar kete ligj por mbeturinat komuniste e kane bllokuar thjesht se ju preken interesat.

Ne 1996 PD miratoi ligjin per "genocidin" qe ishte ligji me anti-komunist dhe me i drejte qe eshte aprovuar ndonjehere ne Shqiperi,por komunistet e ardhur me kallashnikove, ne gjyjaten Kushtetuese, e hodhen poshte ne 1997.

Ne 2008 parlamenti i PD,miratoi nje ligj per pastertine e figurave qe eshte shume here me i zbutur se ligji i 1996 por perseri i njejti rezultat.Ligji perseri do te bllokohet ose do te hidhet poshte.

E gjithe Lindja ka miratuar ligje te ngashme dhe ato po zbatohen atje.Kujtoni ligjin polak qe eshte shume here me i ashper se ky i yni.Komunisetet dhe socialdemokratet e BE folen kunder por Polonia po e zbaton.

Ka dy rruge qe ky ligj te mitatohet.

E para PS ta shkruaje dhe miratoje kete ligj.Me kete rruge fiton vetem PS dhe sigurimsat e saj se ligji do te jete "pa dhembe".

E dyta,ne 2009 PD te marre nje shumice ne parlament dhe te miratoje ligjin e 1996, pasi te zevendesoje komunistat e gjykates qe duket qe jane ne shumice.

Me rrugen e pare fiton vetem PS dhe satelitet e saj.

Me te dyten fiton drejtesia.

...pasi te zevendesoje komunistat e gjykates qe duket qe jane ne shumice.

Hmm!

A nuk duhet prit qe t'i maroje afati KUSHTETUES ketyre kamunistave, apo e di gabim kete pune une? 

Di gjo' ti Pume pse e voni deri tani kete ligjin ky Anti-komunisti? Deri 6 muaj para zgjedhjeve?

Se mua me kujtohet qe e mori pushtetin me 2005 kyja! smiley

 

...A nuk duhet prit qe t'i maroje afati KUSHTETUES ketyre kamunistave, apo e di gabim kete pune une? ...

Keshtu them edhe une.Afati ju mbaron gjate kohes qe parlameti eshte i mbledhur.

...Di gjo' ti Pume pse e voni deri tani kete ligjin ky Anti-komunisti? Deri 6 muaj para zgjedhjeve?...

Cfare sugjerimi ke ti?Natyrisht qe eshte bere dhe per fushate elektorale dhe do te perdoret nga partite per kete fushate.

Por si mendon ti te kemi apo jo ligj per verifikimin e figurave?Cfare rrugesh jep ti per miratimin e tij?Se une mendoj qe duhet te kemi nje ligj te tille.

Keto jane pyetjet e mia per ty Mrroklla edhe per te nderuarin Idriz.

Une ja loj kurin Blendit perterpo' me t'u pergjigj edhe per muve! smiley

Sa per ate "dhe per fushate  elektorale" a e kupton pra qe Sala nuk e rru fare per "padrejtesite" dhe per "krimet e perbindshme"?!

Sepse po ta rrunte, nuk do i linte "t'tane kta kriminella" qe t'hajshin rroga per tre vjet qe nga 2005 e ktej!

Po ti i dijshe k'to apo jo? smiley

Shumica dermuese e shqiptareve jane dakord qe te kete nje ligj te tille. Por ky duhet te jete Ligj, jo Maliq sic e perpiloi Sala. Ligji eshte anti-kushtetues ne nja 28 pika. Shkel te drejtat e njeriut, eshte selektiv, eshte retro-veprues, etj, etj etj.. shkurt, nuk eshte serioz... si fletore bakalli thonin dikur, ligj  diletant. A e keni lexuar ju kete ligj dhe kundershtimet qe i jane bere apo po mitraloni "pordha" ketu se jua kerkon indoktrinimi?

O Blend si fillim po te them qe e kom lexu dhe qe mua ligji i Sales nuk me pelqe. Per arsye diametralisht te kunderta me ju po kur te keni guximin te hapni nje teme per te diskutu se si e mendon secili ligjin, dhe kur te flasin te gjithe me emer dhe jo te mçef mas pseudonimeve do e diskutojme ate pune.

Po ketu me boni pershtypje qe ti thua qe ligji eshte antikushtetues se eshte retro-veprues. Po mire o Blend si mund ta bojme nje ligj per pastrimin e figures ne lidhje me krimet e komunizmit qe te mos jete retro-veprues? Sipas ksaj qe thu ti i bi qe çar u bo u bo, po tani e tutje nuk kane me te drejte gjykatsit dhe prokuroret me te denu per agjitacion e propagande?

Per mu nje ligj i tille e ka thelbin ne retro-aktivitet.

Sa per kushtetushmerine e ligjit, nuk jom i zoti me u prononcu dhe si veshtire qe te kete njeri ketu qe te jete i zoti (e akoma me pak ka ne PS). Po ajo shkelja e drejtave te njeriut nuk e di nga te del. (te lutem mos me thuj qe e bazon te deklaratat e nderkombetarve se ne lidhje me ket pune mund te te jap 100 fakte qe vertetojne se me deklaratat e tyre ne lidhje me drejtesine ne Shqiperi nuk fshihet as bytha, keto t'i jap ne privat jo ne publik)

Nuk thash "eshte antikushtetues se eshte retro-veprues".

ka ca probleme te tjera ky retroveprimi qe une do preferoja te vinte ndonje i fushes t'i shpjegonte si duhet qe ne te mos lodhemi kote se jemi te dy jashte fushave.

Blendo, unë se njoh këtë ligjin që ka dalë, por a ka mundësi që s'ka të bëjë me vepra penale (dmth s'mund të jenë në qeveri, por jo se do i dali vepër penale)?

Po ashtu eshte mer Dor, nuk denon dike penalisht, pra nga ky kuptim nuk ka nje fuqi prapavepruese ligji dhe as shkelje te kushtetutes.

Ka vetem largim nga postet e larta te shtetit, si president, kryeminister/minister, deputet, gjykates te gjykates se larte apo kushtetuese etj.

Ka nje kufuzim te perkohshem per kete kategori njerezish per keto poste dhe kjo eshte kushtetuese, pasi parashikohen masa te tilla.

Se te eshte mbush mendja ty se s'ka njerez te afte te gjejne antikushtetueshmerite e ligjit, kjo nuk perben argument per kushtetueshmerine e ligjit.

E shumta argumenton qe s'ja ke haberin.

Parimisht  nje ligj hartohet per te disiplinuar fusha te caktuara, botohet qe destinataret te dine se si duhet te sillen, kalojne 15 dite qe destinataret te informohen mjaftueshem per ligjin, dhe me pas hyn ne fuqi, prej nga dhe IGNORANTIA LEGIS NON ESCUSAT dhe IURA NOVIT CURIA (pra mosnjohja e ligjit nuk justifikon shkeljen e ligjit, dhe gjykatesi njeh te drejten, pra di c'ligj te zbatoje kur te gjykoje nje ceshtje te disiplinuar nga ai ligj).

Perdorimi i ligjeve per te rregulluar marredhenie qe kane lindur perpara hyrjes se tij ne fuqi ka premisa totalitare. Nje ligj eshte relativisht e lehte te miratohet, ciladoqofte permbajtja dhe metodologjia (shih ligjin per lustracionin), kurse parimet kushtetuese qendrojne ca me lart, pikerisht per te frenuar (ne kete rast) tendencat e herepashershme te ekzekutivit te miratoje c'ti vije per mbare ne prag zgjedhjesh.

Prej nga dhe parimi i ligjit qe nuk ka fuqi prapavepruese. Edhe kur ligji perjashtimisht ka te tille veprim, ndeshet sidoqofte me filtra teper delikate kushtetues.

Sa per shkeljen e te drejtave te njeriut, ben mire te mos kerkosh mbrojtje ne deklarata nderkombetaresh, te cilat per vete emertimin e tyre si deklarata nuk kane tjeter fuqi pervec asaj deklarative dhe frymezuese por aspak sanksionuese (apo detyruese).

Nuk jane deklaratat ato qe mbrojne te drejtat, por kushtetuta, konventat ku jemi pale, etj si keto.

Ne kete sens, nje nga shkeljet flagrante te te drejtave nga ky ligj eshte denimi kolektiv me nderprerje te marredhenieve te punes aktuale per te gjitha ata qe kane qene ne funksione si anetare byroje, hetues, prokuror, deshmitar etj. (neni 4 i igjit).

Nderkohe qe sidomos ne fushen penale, pergjegjesia eshte individuale dhe aspak kolektive. Tjeter premise totalitare kjo.

Ky nen rrezikon te cenoje padrejtesisht te drejtat e shtetasve te pafajshem qe thjesht kane kryer funksionet apo thjesht kane bere detyren qe ligji i atehershem u ngarkonte (shembull ilustrues: nje deshmitar qe deshmon te verteten duke thene se X qe po gjykohet ndodhej ne Y vendngjarje).

Kjo do te thote minimalisht te cenosh parimin e prezumimi te pafajesise, dhe te drejten per nje proces te rregullt ligjor, ku shpallja e fajesise mund te behet vetem me vendim gjyqesor te formes se prere.

Etj. si keto.

Ligj i dobet politik.

Aurelie, thjesht per krahasim a e di ti qe nazistet gjermane kane zbatuar ligjet e kohes dhe nga ana ligjore strikte aktet e tyre nuk jane krime sipas legjislacionit gjerman te kohes? Si e shpjegon ti atehere qe ish-nazistet gjermane po kerkohen edhe sot ne te katra anet e botes? A po thua se kjo eshte e paligjshme?

Le te merremi vesh. Nga ana ligjore sot, ky ligj lustracioni perben problem sepse norma ligjore vjen dhe kundershton normen kushtetuese. Zgjidhja teknike eshte ndryshimi i Kushtetutes. Problemi eshte se ky ndryshim kerkon shumice te cilesuar.

Une mendoj se problemi eshte mbi te gjitha politik. Normat ligjore jane me se shumti petku qe u hidhet qendrimeve te caktuara politike.

Shpjegohet me ate qe jane krimet kunder njerezimit dhe genocidet.

Qe ka nje tjeter spekter, ate nderkombetar. Dhe qe parashikohet ne Kushtetute si rast perjashtimor i fuqise prapavepruese te ligjit.

Dhe qe sidoqofte nuk u mohon atyre qe po perndiqen nje proces te rregullt gjyqesor, nga nje trupe gjyqesore, dhe jo nje autoritet politik si "Autoriteti" i lustracionit.

Ndryshime kushtetuese thua? E pse valle? A nuk u miratuan te pakten 5 ligje te ketij lloji ne harkun kohor 1993-1998 nga mazhorancat tona pikerisht per te ndrequr problemet me te kaluaren?

Edhe sa ligje te tilla do kemi ne disa mujoret para zgjedhjeve?

Te ndryshosh kushtetuten kerkon me shume se nje kapricio elektorale. Jo me kot kerkon shumice te cilesuar, qe te gjeje konsensusin sa me afer mazhorances qe votoi kete kushtetute, e qe do sherbeje per me shume se breznine aktuale ne pushtet. 

Kerkon dhe vullnet politik. Etj, etj.

Nje strument i mire bere teknikisht (nje kushtetute) eshte nul para keqperdorimit ne duar ineksperte, ne mos dashakeqe.

Nejse.

 

 

 

 

 

Krimet kunder njerezimit dhe genocidet jane nocione qe jane perdorur pas L2B per te perligjur denimin e gjermaneve dhe japonezeve.

Thjesht per te qene te sakte, personat qe preken nga ligji i lustracionit nuk po denohen ne kuptimin e mirefillte te fjales por po perjashtohen nga nje kategori e caktuar funksionesh. Problemi qe shtrohet eshte, a eshte legjitime te perjashtohen keta njerez nga disa funksione publike dhe per ç'arsye? Nese po, atehere nuk eshte e veshtire te besh ndryshimet e duhura kushtetuese dhe ligjore per te kaluar ligjin ne fjale.

Jane nocione qe i ke ne nenin aktual 29 te kushtetutes se RSH (nder te tjera).

Nuk eshte denim te te nderpritet marredhenia e punes?

Mos ndoshta behet fjale per nje te drejte themelore kjo e punes?

A mos duhet nje argumentim teper i forte per te cenuar apo kufizuar kete te drejte themelore?

Kush  vendos per legjitimitetin e ketij apo atij akti?

Dhe per me teper, edhe sikur sa me siper te mos kishte baze kushtetuese, si u denokan njerezit disa here per te njejten ceshtje?

Ne bis in idem - te mos gjykohesh apo denohesh dy here per te njejten ceshtje (i referohem ligjeve te 1993-1998 qe duhet ti kishin lare hesapet qe po shplan ku ligji i ri).

Ose ndryshe parimi i sigurise juridike.

Nejse Naim, beso c'te te vije mbare.

Kur te dale vendimi i GJK hidhi nje sy sidoqofte se kjo qe bejme ne eshte doktrine kafesh.

Vendimi i GJK do kete peshen e vertete duam apo s'duam ne.

Te mira.

p.s E di kush eshte kulmi i ketij ligji?

Kur thote qe Gjykata Kushtetuse s'ka te drejte te gjykoje kete ligj si antikushtetues.

Dmth meqe Kushtetuta i thote Gjykates Kushtetuse, gjyko per ligjet allasoj, Sala ngrehet e thote: jo, s'ka per te gjyku, se kshu me vje mbare.

Humor i zi, ne rastin me te mire.

Kaq.

 

Aurelie, nqs ke vene re ne postimet e mia s'kam thene qe ky ligj respekton kushtetuten aktuale, as qe gjykata kushtetuese s'ka te drejte te shohe kushtetueshmerine e tij. Une po shprehem ne parim mbi nevojen e denimit te krimeve te komunizmit. dhe nga momenti qe ekziston vullneti politik, teknikat juridike ekzistojne per ta bere nje gje te tille. Ligjet jane mbeshtjellje e asaj qe duam te mbrojme dhe te ruajme, nuk jane disa te dhena njehere e mire te cilat nuk guxon njeri ti preke me dore.

Po te deshi qejfi mos ma permend shume Salen sepse me veprimet dhe mosveprimet qe ka bere ai eshte shkaktari i pare qe ne nuk i kemi denuar ende ne menyre te qarte krimet e komunizmit.

Naim ta thashe ne dy postime, po ta them dhe ne te tretin.

Ajo c'ka pretendon te rregulloje ky ligj eshte "rregulluar" tashme nga ca ligje para ketij.

Eshte antikushtetuese, e paligjshme dhe e paarsyeshme te riprekesh te njejten ceshtje dhe kaq haptazi per motive qe asgje nuk kane te bejne me pastrimin e figures se sa me spastrimin e sheshit elektoral.

As une nuk po them qe nuk mund te ndryshojne ligjet (edhe pse koncepti ligj nenkupton afat relativisht te gjate).

I referohem ngurtesise qe duhet te karakterizoje Kushtetuten, rishkimin relativ te saj, atehere kur te jete vertete e domosdoshme.

 Kushtetuta duhet te mbetet e shenjte, ne kuptimin modern te fjales.

Salen e permend si arkitekt autodidakt te ketij ligji, por pa te bere ty referenca personale. Jemi qe jemi ti japim ndonje kredit smiley

Kjo ceshtje sidoqofte, mbetet teper komplekse sa nuk ezaurohet dot ne nje debat virtual e ne pak batuta. Jo me kot edhe debatet perkatese te nderkombetareve jane akoma hapur dhe jo gjithmone njezeri per zgjidhjet e propozuara. 

Solla dicka nga ajo qe duket me pikante ne kete ligj, por debati mund te vazhdoje dhe do te vzhdoje.

Per me teper te sugjeroj te lexosh se paku tekstin e ligjit si dhe draftin e ankimimit ne Kushtetuese. I kane botuar edhe ketu, te Peshku pa Uje.

 

 

 

Shumica dermuese e shqiptareve jane dakord qe te kete nje ligj te tille.

Mua me erdhi me qesh me kete.

Une them qe shumica dermuese e shqiptareve, se TM fare per kete ligj. Por duan te ngrofen mire keto dite te ftohta, te mos ju iki korenti, te mos rritet Euroja dhe dollari dhe qe te mos jua cajne veshet me keto muhabete furcash dhe lustrash se I CMENDEN !!!! Po fare fare.

Perkundrazi eshte pakica qe kane qendrime ndakort/jondakort per kete pune smiley

Kur do hartohet ligji per lustracionin e PPU ? Na mbyten te indoktrinumit.smiley

Keto Ligje jane deri diku te MIRATUARA . Ato per shndrimin e sistemeve u bene me KOMPROMISE NDERKOMBETARE . Kaq duhet te kuptosh PUMA.Ky shndrim nuk ka ardhe dhe nuk do te kishte ardhe KURRE nga Shqiptaret!!!!! Dalja jashte ketyre kornizave dhe propogandimi per QORRA si "antikomuniste" "genocidiste" etj dengla Mixhiste , eshte vetem per KARIERISTE e SPEKULANTE. Shembulli me i qarte i KOMPROMISIT qe besoj e ke MBI KURRIZ dhe tama ashtu sic DUHET eshte qenia ne krye ose e ISH Kamunisteve ose e njerezve te MODERUAR nga ish te Persekutuarit Emri konkret SALI BERISHA besoj te jep tekuptiosh dicka smiley Po s'ke dhe kaq men per ti kuptu keto dhe disa vjet pas tyre ...eshte e kote me tralala.Jepi dhe vazhdo me GJK e me VENDIME Jozesh e Karagjozesh .

Idris,

Në përfundim të shqyrtimit të çështjes, Mbledhja e Gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese, në mbështetje të nenit 45 të ligjit nr.8577, datë 10.02.2000 “Për organizimin dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Shqipërisë”, duke çmuar se, zbatimi i ligjit objekt shqyrtimi, mund të sjellë pasoja në funksionimin normal të shtetit të së drejtës si dhe në cenimin e të drejtave dhe lirive themelore të individit, vendosi të urdhërojë pezullimin e zbatimit të ligjit derisa vendimi përfundimtar i Gjykatës Kushtetuese të hyjë në fuqi.

Gjithashtu në mbledhjen e gjyqtarëve u vendos që t’i kërkohet Komisionit të Venecias një opinion “Amicus curiae” për ligjin, si institucion i pavarur dhe i specializuar.

Ky eshte vendimi i GjK.

Tani me thuj ti mu, nga ta mesonte Zhozefina termin funksionim normal ?

Ja la ne dore mer qeveriu pergjegjesine e deshtimit te ketij ligji dhe ketej nga memedheu kjo interpretohet si triumf i Topit ( qe nuk i dha miratimin ). Ene qi thu a nxi fare Zanfina, vec ta shofesh ne parlament tani .

Se qeveriut as qe i rruhet trapi per Zamfinen antikomuniste dhe Kryendritjen e fshatit Tamar te Kelmendit te Shkodres po ka hall si po shkojne punet andej nga Prokuroria se jane duke e pyt prokuroret ate Fazllicin ( nime ) per ca pune.

E meqe ra llafja  di gje ti cer eshte bere para 64 vjetesh ne Tamar se kjo vete thote Kryengritje. smiley

Cdo dite kemi qereles per te pare !

O Blendo ca ke me mu o shok? Sula nuk me ka bo mu.  smiley Ene une jom si Tushja, as du me e pa me sy ket ligj, as tani e as me vone. Ne dum qetesi publike, punesim per te gjithe qe dun me punu dhe dashuri per njeri - tjetrin. Nqs ky ligj na i jep keto dakort, por nese eshte me kopillek me mire te mos hyj ne fuqi dhe t'ja leme kopilin ne dere te Sules.

Ja qe edhe spiunet nuk jane aq tek keqinj sa duam ti tregojme ne smiley

Nje bilioner rus, ish agjent i KGB-se, ble paketen kontrolluse te aksioneve ne gazeten Londoneze “Evening Standard”

Mare dhe perkthyer nga CNN Ex-KGB billionaire buys UK newspaper

   

Nje bilioner rus, ish agjent i KGB-se, ble shumicen kontrolluse te aksioneve  te“Evening Standard”, gazeta Londineze deklarorj te merkuren.

Aleksander Lebedev, 49 vjec, eshte prornar i gazetes se pavarur ruse, “Novaya Gazeta”, nje prej gazetave me pro demokratike ne Rusi.

Lebedev bleu The Evening Standard per £1 ose me sakte £1.38. Megjithese  duket si nje blerje me leverdi , cmimi ishte me shume simbolik dhe nuk reflektonte vleren e gazetes. Me kete blerje Lebedev gjithashtu ka blere edhe tere borxhet  dhe detyrimet e gazetes. Me kete blerje Lebedev ka mare dhe persiper borxhin jo fitimprures te gazetes.

Standard shkruan se eshte e para here qe nje rus bisnesmen dhe jekohesisht nje ish punonjes i sherbimeve sekrete te huaja mer  ne pronesi nje titul ne Angli.

Lebedev tregon per gazeten  The Guardian se ai ka lexuar Evening Standard kur ai punonte si spiun ne ambasaden ruse ne Londer ne fundin e viteve ‘80

Une lexoja cdo gazete –tregon ai per The Guardian- Une kisha detyre te lexoja Financial Time, The Guardian, Standard dhe Daily Mail”

Lebidiev thote se Standard ishte nje gazete shume  e mire me gazetare te shkelqyer.

Ai thote gjithashtu se nuk ka asnje interes te nderhyje ne politiken britanike, dhe premton te qendroj larg politkes anglese duke thene per The Gardian se “Influenca ime do te jete zero “ ne politiken anglese.

Nje prej menaxhereve kryesore te Daily Mail and General trust ( DMGT), i cilet po shet pjesen kontrolluese  te aksionve tek Lebedev,   thote se kjo levizje eshte me rendesi  dhe siguron  vazhdimesine e investimeve ne gazeten 182 vjecare.

Ne besojme se marveshja e shpallur sot eshte ne interes te ekipit te gazetes dhe te aksionisteve” thote Martin Morgan, CEO e DMGT “ Investimet e planifikuara nga zoti Lebedev, sigurojne nje te ardhme per gazeten”

Lebedev zoteron 49% te aksioneve ne Navaya Gazeta bashke me ish presidentin rus Mikhail Gorbacov. Sipas shtypit rus, nje gazetar nga kjo gazete u vra te henen ne Moske ndersa po perpiqej te nderhynte te ndalonte vrasjen e njej avukati rus per te drejtat e njeriut   

Pervec pronesise ne Novaya Gazeta, Lebedev eshte dhe kryetar i bordit te Korporates se Rezeves Kombetare. Kjo kompani zoteron shumicen e aksioneve ne Banken e Reserves Kombetare, nje nga bankat me te medha ruse.

Ledebev gjithashtu zoteron 30% te agjencise ajrore ruse Aesmileyot, dhe ka askione ne disa kompani financiare dhe energjitike perfshi ketu  dhe gjigandin e energjise ruse Gasprom

Pasi ka sherbyer ne parlamentin rus  “Duma”, Lebedev ne shtatorin e kaluar formoj nje parti politike. Partia e Pavarur Demokratike Ruse ben fushate per reforma ligjore dhe ekonomike, per nje rol me te madhe te parlamentit ne jeten ruse dhe zgjerimin e lirise se shtypit.

Lebedev bleu gazeten Evening Standard bashke me te birin, 28 vjecar, Evgjeni.

“Familja Lebedev eshte shume entuzjaste per invesitmn e bere ne Evening Stanrdad” thote Lebedev ne nje dekalrate te bere per shypin “ Ne si familje perkrahin me force lirine e shtypit dhe admirojme Evening Standaerd si nje ikone e shtypit me nje  vecanti te shkelqyer ne gazetari dhe komentim”.

Evgeny Lebedev ka gjithashtu shume bisnese ne Londer dhe gjetke ne Evrope. Ai ka pjese ne disa restorante ne Londer, drejton nje kompani mode per burra qe jep spektakle ne Paris Men’s  Fashion Week, dhe eshte i intereaur ne hotelet e Italise, Frances dhe Sviceres

Forbes magazine e renditi vjet  Alexander Lebedev si te 358-in person me te pasur ne bote , me nje pasuri $3.1 bilion . Sipas Forberst, Lebedev i ka bere parate nepermjet investimeve ne sistemin bankar dhe shoqerite e sigurimeve.

Ligji nuk u aprovua, te pakten te na i kthejne leket qe kane marre.

Sipas thashethemeve thuhet se jane 180.000 mije agjente te policise sekrete te diktatures.

180.000 X 120 (1200 te vjetra) lek ne muaj=21.600,000 lek te reja, 216 milion lek te vjetra shpenzime per te bere keq, ne muaj, here 12 muaj e vitit jane 2.592 milion ne vit.

Sikur te medohej per mire, me ato leke mundej te perdoreshin per ngrohjen e shkollave, nje jete shkollore pa ngrohje.

Te drejten e demshperblimit e kemi.

Do i shkruaj nje leter ministrit te drejtesis per padi kunder qeverise se atehershme.

Kerkoje demshperblimin qe me takon, per mungese te kushteve per te ndjekur shkollen.

Jam i sigurt se nuk do jem vetem, Idrizi eshte i pari qe eshte dakort me mua.

 

 

 

Lum,

ta kishte bere nje shkrim ky Gilman Bakalli per ate shoqen tende qe mos o zot.

Po titullin e kishte goxha intrigues : Viktimat e verteta te Jozefines.

Si me te futme lidhet kur thote viktima, por une per vete nuk e besoj shume.

Po vetem nje gje kam te sigurte qe ne ditet ne vazhdim do shofim gjera dhe me te forta sa ajo puna e Shoshorit do na duket qesharake fare  smiley

Matematike e sakte, por do te duhet ti kthesh sistemit te kaluar te gjithe pallatet e vjetra, puset e naftes, minierat e kromit, spitalet, shkollat qe do te ngrohesh, shtyllat e trasmetimit te energjise me gjithe hidrocentrale, armet qe ke cmontu(qe dhe jane vrare ca njerez)......dhe ne fund do te ngelen ca male(jo ato qe u bene brezaresmiley)Si te del llogari duke e pjestu me dyqanet e bananeve qe ke kaq per zemer. Ca thote Idrizi per pjestimin tanismiley)

Kjo çeshtje zgjidhet vetem me referendum : ne kete rast, populli eshte sovrani dhe le te vendose ai ne fund te fundit, sesa te vendosin nje dore gjykatesish te ish-nomenklatures apo me keq, sesa te vendose Komisioni i Venecias apo te huajt ...

Ne ato emra njoh, ( me sakt kam njohur mire) dr Ferid Hoti.

Gilmanin pak, Bushatin e çoba aspak.

Bushati nuk eshte politikan, i pelqen te jete i drejtuar nga nje i "forte" mjafton deputetlleku, edhe çoba, nuk eshte pa gje, din mire te luaje me investimet ( i ndershem, nuk perqendrohet ne pak bisnesmen, kerkon te hape sa me shume rrethin).

Koth, si ne çdo parti kudo ne bote, lufta per pushtet eshte e pashmangshem, perse Jozefina nuk duhet te kerkoje, krijoje nje "lobi" te saj per te ardhmen si kryetare e Pd ?

Bashkia e Shkodres nuk ka pasur ndonjeher  nje buxhet si keto i viteve te fundit, dhe nuk degjohet asnje fjale per korrupsion, per leje ndertimi te blera e te shitura.

Eshte bashkia me e mire e historis se Shkodres pas '39, me nje vizion per te ardhmen, me moton qyteti eshte i te gjithve.

Gilmani ka bere gabim kur eshte zgjedhur deputet qe ka ndjekur keshillat e nje te afermi te tij, e ka fryre me shume se sa duhet.

Edhe pse jetoj jashte , kam qene i bindur se Gilmanit i eshte krijuar idea e nje "lobi" per nje politike te tij me rrethin e te afermeve e miqve te tij.

Nje fjale e urte thote " zogu i ri, nuk behet klluk".

Feridi si doktor , humanizmi e pergatitja e tij eshte e padiskutueshme, por vlersoj shume karakterin e forte te tij, e din shume mire se çfare ka kaluar me Berishen '94 , dhe i ka mbetur besnik shokut te tij konviktor deri ne vdekje. Ne Shqiperi keto njerz jane te rralle, edhe ato qe jane jane jetojne jashte Shqiperie.

Ups.

 

Ligji eshte plotesisht kushtetues, pasi ky ligj nuk po ben fajtor apo denon dike, gje qe edhe mund ta bente, nese do te merrej modeli i '96 per genocid dhe krime kunder njerezimit, por largon nga funksionet publike njerez te sigurimit, prokurore dhe gjykates te diktatures etj.  Keta individe pastaj te vazhdojne jeten e tyre diku tjeter por jo ne funksionet publike qe parashikon ligji.

Ka nje kufizim te perkohshem te te drejtave per te qene ne ato poste per kete kategori njerezish. 

Ligj te tille kane pasur te gjithe vendet lindore qe kane vuajtur si ne diktaturat komuniste.  Bile Polonia me kete ligj, kontrollon edhe kleriket e Kishes katolike nese kane pasur lidhje me sherbimin sekret apo jo.

Edhe ne Irak US ne bashkepunim me partite politike irakiane, kane ndaluar te gjithe njerezit e partise BATH te Sadamit te ishin ne poste te larta dhe i kane spastruar edhe aty ku kishin mbetur, si universiteti i Bagdatit ne mos gaboj etj.

Ky eshte nje hap i vonuar per sa i perket Shqiperise, pasi ky ligj jo vetem pastron postet me te larta te shtetit duke perfshire dhe drejtesine nga spiunet e Sigurimit, anetaret e byrose, prokuroret dhe gjykatesit e gjyqeve politike etj., por Shqiperia me kete ligj denon ne menyren me te duhur krimet e sistemit totalitar komunist.  Pra ndahet  nga e kaluara jone e erret dhe e turpshme.

Per keto dy arsye PS-ja dhe komunistet e tjere jane kunder ketij ligji, se pari kerkojne te mbajne njerezit e diktatures ne drejtesi qe te vazhdojne te ju sherbejne dhe se dyti, kerkojne ta ndalojne denimin e atij sistemi edhe ligjerisht, pasi sado qe te fshihet, PS-ja eshte trashegimtarja e PPSH-se.

 

aurelie - 16 Shk 2009 - 9:23pm

Se te eshte mbush mendja ty se s'ka njerez te afte te gjejne antikushtetueshmerite e ligjit, kjo nuk perben argument per kushtetueshmerine e ligjit.

E shumta argumenton qe s'ja ke haberin.

Parimisht  nje ligj hartohet per te disiplinuar fusha te caktuara, botohet qe destinataret te dine se si duhet te sillen, kalojne 15 dite qe destinataret te informohen mjaftueshem per ligjin, dhe me pas hyn ne fuqi, prej nga dhe IGNORANTIA LEGIS NON ESCUSAT dhe IURA NOVIT CURIA (pra mosnjohja e ligjit nuk justifikon shkeljen e ligjit, dhe gjykatesi njeh te drejten, pra di c'ligj te zbatoje kur te gjykoje nje ceshtje te disiplinuar nga ai ligj).

Perdorimi i ligjeve per te rregulluar marredhenie qe kane lindur perpara hyrjes se tij ne fuqi ka premisa totalitare. Nje ligj eshte relativisht e lehte te miratohet, ciladoqofte permbajtja dhe metodologjia (shih ligjin per lustracionin), kurse parimet kushtetuese qendrojne ca me lart, pikerisht per te frenuar (ne kete rast) tendencat e herepashershme te ekzekutivit te miratoje c'ti vije per mbare ne prag zgjedhjesh.

Prej nga dhe parimi i ligjit qe nuk ka fuqi prapavepruese. Edhe kur ligji perjashtimisht ka te tille veprim, ndeshet sidoqofte me filtra teper delikate kushtetues.

Sa per shkeljen e te drejtave te njeriut, ben mire te mos kerkosh mbrojtje ne deklarata nderkombetaresh, te cilat per vete emertimin e tyre si deklarata nuk kane tjeter fuqi pervec asaj deklarative dhe frymezuese por aspak sanksionuese (apo detyruese).

Nuk jane deklaratat ato qe mbrojne te drejtat, por kushtetuta, konventat ku jemi pale, etj si keto.

Ne kete sens, nje nga shkeljet flagrante te te drejtave nga ky ligj eshte denimi kolektiv me nderprerje te marredhenieve te punes aktuale per te gjitha ata qe kane qene ne funksione si anetare byroje, hetues, prokuror, deshmitar etj. (neni 4 i igjit).

Nderkohe qe sidomos ne fushen penale, pergjegjesia eshte individuale dhe aspak kolektive. Tjeter premise totalitare kjo.

Ky nen rrezikon te cenoje padrejtesisht te drejtat e shtetasve te pafajshem qe thjesht kane kryer funksionet apo thjesht kane bere detyren qe ligji i atehershem u ngarkonte (shembull ilustrues: nje deshmitar qe deshmon te verteten duke thene se X qe po gjykohet ndodhej ne Y vendngjarje).

Kjo do te thote minimalisht te cenosh parimin e prezumimi te pafajesise, dhe te drejten per nje proces te rregullt ligjor, ku shpallja e fajesise mund te behet vetem me vendim gjyqesor te formes se prere.

Etj. si keto.

Ligj i dobet politik.

Me ngelet vetem te perulem para ketij komenti

Ai ka shtuar me tej se mazhoranca nuk do ta aprovoje kete vendim. “Ne nuk e miratojme kete vendim. Gjykata Kushtetuese nuk eshte sovrani, ne jemi me shume sovrane se gjykata”, ka shtuar Patozi.

Imagjinoni ndopak tani se si mundet te kete jete nje shtet demokratik me te tilla deklarata nga te tille njerez!!!

Kush jane "ne" o kafshe ?? Cilet jane "ata" ?? 

 

Edhe ne Irak US ne bashkepunim me partite politike irakiane, kane ndaluar te gjithe njerezit e partise BATH te Sadamit te ishin ne poste te larta dhe i kane spastruar edhe aty ku kishin mbetur, si universiteti i Bagdatit ne mos gaboj etj.

Polici e shikon Shqipeirne si Iraku Ha ha ha per bese shembull per tu mare.

Polic nje nga arsyet qe Iraku u be lemsh e li eshte pikerisht ajo qe quhet debathizmi i Irakut. ku bathistet me kuluture dhe shkoll u lane jashte pa pune dhe u zenvendesuan me mullat dhe hoxhallaret  Tani eshte kthyer sot lejohen Bathistet te jene ne qeveri dhe parti nese ju takon. Ke mbetur shume mbrapa nuk ti ka sjelle Basha lajmet e reja ne ambasade.

Per bese shembull per tu mare Iraku ha ha ha ha

Ndersa sa per vendet lindjese lexo artikulin qe te solla pak me lart ku ish KGB qe sot behet pronar i gazetave me emer ne Londer dhe ne Rusi ka parti me vete. Kur ish KGB qenka i mire per Anglezet perse nuk qenka i mire per Ruset??????? Ah po thuaj problemi eshte se duhet te ngrihen kembet ti bien kokes, duhet te ngrihen policet si ty me kursin e plepave ti bien atyre qe ai vend e ai populli shkolloj per 45 vjet

Nejse njesoj si Iraku kjo eshte piksynimi tuaj .

O Gole, ti nuk i kuton keto gjera, ne rastin me te mire, ne rastin me te keq, ke konflikt interesi.

Per punen e Irakut, shko pyet amerikanet qe i kane ndaluar, une nuk di gje dhe me i mencur se ata nuk jam.  Keshtu qe se kuptoj ate ambasadorin amerikan qe kundershton.

Parimi duhet te jete i njejte, si per Shqperine, Polonine, Cekine apo Irakun.  Po ti nuk arrin t'i kutosh keto gjera.

Apo ata jane kafshe, le te ju shkelen te drejtat atyre.  Ja si eshte komunizmi me tipare janullatosi.

Edhe ligji shqiptar i lustracionit, eshte i perkohshem dhe jo pergjithmone.

C`lidhje ka Anglia me vendet e Europes lindore qe kane pasur ligj lustracioni edhe me te ashper se te Shqiperise.

Anglia nuk pengon dike te beje biznes ne vendin e saj, edhe pse mund te jete nje ish-spiun i KGB-se.  Rusia as qe ka nje ligj te tille dhe atje kjo gje nuk mendohet pasi po rehabilitohet ai sistem.

Edhe ne Shqiperi, per ata qe jane injorante ne kete aspekt, ligji nuk shtrihet tek mediat (pervec asaj shteterore ose publike).  Megjithese per mendimin tim duhej shtrire edhe aty.

Ata "koka" qe kane denuar, torturuar, spiunuar njerez pse besonin tek Zoti, pse degjonin muzike te huaj, pse flisnin mire per ameriken, pse kishin ankesa per ushqimet, jo vetem qe ofendojne shqiptaret ne ato poste, por ka shume faj Berisha, duhej marre modeli i vitit '96 per genocid dhe krime kunder njerezimit dhe keta njerez te denoheshin penalisht.

O Gole, ti nuk i kuton keto gjera,

 

Se pari nuk jam Gole por Tom.

Se dyti ja te kemi ty me shkoll plepash qe i kupotn keto gjera E cmu desh mua qe bera 4 vjet universite dhe 4 vjet pas universitet qe te vij Polici me shkolle pelash 8 mujor te me tregoj si jane gjerat

Se treti jo cdo njeri qe te kundershton mendimin ka konflikt interesi se mos ja bej qefin vetes se ke gjithmon te drejte Kemi te drejte edhe ne te tjeret ngadonjehere

Per punen e Irakut, shko pyet amerikanet qe i kane ndaluar, une nuk di gje dhe me i mencur se ata nuk jam. 

Qe sje me i mencur se ata ne kete e dime nuk ka nevoje te na e thuash por qe nuk je me imencur se ne te jeret kete duhet ta kupotsh. Amerikanet e qelben me debathification ne Irak Ajo iu be shkak dhe furnizuese e vales se luftes civile ne ate vend Lexo pak me shume i thuaj Bashes te te dergoj ndonje materjal ne shqip atje ne amabsade ta kupotsh.

Parimi duhet te jete i njejte, si per Shqperine, Polonine, Cekine apo Irakun.  Po ti nuk arrin t'i kutosh keto gjera

Po  se keshtu te vjen pas vere ty. Po a di ti mor polic qe Shqiperia nuk eshte as Irak as Ceki e as Poloni

Ndersa ne Irak u vrane e u prene ne baza krahinore/fetare ne shqiperi u vrane pa asnje baze fare. ne Poloni e Ceki nuk kishte 1/3 3 popullise me dosje si ne shqiperi Si mund te jete njesoj Po nejse ty keshtu te pleqen

Apo ata jane kafshe, le te ju shkelen te drejtat atyre.  Ja si eshte komunizmi me tipare janullatosi

Per te fituar pike nacionliste fute dhe Janullatosin. TP tipa si ty une i noh mire kam puaniar me ju per 5 vjet dhe ju njoh mire edhe kur beni politke si kjo e plepave dhe kur doni te fitoni me ncionalizmin qe ju vete e keni tradhetuar shume here duke filluar nga Janullatosi qe vete ju e futet ne shqiperi kur une therisja anaxios tani me thua mua .

C`lidhje ka Anglia me vendet e Europes lindore qe kane pasur ligj lustracioni edhe me te ashper se te Shqiperise.

Me sill nje ligj qe ka qene kaq i paqarte dhe i padrejte sa ky i shqiperise. Se flitet shume per  ligjet e evropes lindore Se pari ato nuk kane te njetat kushte si shqiperia qofte ne numurin e spiuneve qofte ne kanunin e gjakmarjes se dyti me sill nje ligj , Rusia po ta perseris nuk e ka kete ligj Lexo artikullin me lart Dhe anglia ka te bej qe do te thote se kur anglia lejon nje ish KGB te mar ene dore shtypin e saj cfare te keqe i sjell ky rusise Lexoj aritkullin lexoje se ta kam sjelle ne shqip. Fitet qe ky ka parti dhe nje dite mund te behet K/minister Ai Putin ka qene po keshtu ne KGB dhe eshte K/minister

Po me ke meren dhe une harxhoj kohe kot me ty Ptu kam harxhur 8 vjet shkolle te larte qe te flas me nje qe beri 8 muaj plepat. Kur plumbat e policeve qe mbroni bustin e merumit fluturinin mbi koken time ti shihje pamjet filimike me firke  nga TV e kuzhines. Kur une therisja anaxions ti nenshkuraje letrat per te futur Janullatosin ne shqiperi. Kur une kerkoja bashkimin shqiptareve ti me doren e SHIK-ut virsje shqiptaret parap shpine.

Me ke merem edhe une 

O Polic po cfar te keqe ka qe te respektojme trajtimin e kesaj ceshtje nga gjykata kushtetuese? A jemi shtet ligjor demokratik dhe qe respektojme institucionet? Prandaj le te presim deri sa gjykata kushtetuese te thote vendimin e saj. Edhe Zoti Sali u shpreh se do te respektoj vendimin e kesaj gjykate.

E pra meqe s'ka gje te keqe dhe e paska aprovu Sala ec e presim smiley

Shyqyr qe procedura kapercen entuziazmin spontan, dhe funksionon si zinxhir aktesh te paracaktuara per ket dite te zeze, ku policet japin men falas smiley

Or ti Maliq, mendimin tim per pezullimin nga GjK e kam shprehur me lart, lexoje! 

Nderkohe qe une kam te gjithe te drejten time te them se ky ligj duhet, po duhet shume ama ee. 

Qe spiunet e sigurimit qe shkruajne edhe tek peshku, apo prokuroret xhelate qe drejtojne gjykatat dhe prokurorite tona, te ulin koken per makabritetet qe kane bere dhe te na shporren nga kembet.

Gati gjysma e anetareve te GjK ka konflikt inetersi, prandaj do te ishte ne te miren e vendimit qe do te marrin, qe kur te shqyrtohet ky ligj, ky grup anetaresh te mos marre pjese.

O polic qe kujton se ligjet krijohen qe te zhvillosh ti tendencat sadomazokiste, po te bej nje pyetje: do vlente jeta e himlerit sa jeta e 6 milion cifuteve qe u vrane sipas strategjive te tij? Ligji nuk ka synim hakmarrjen... Ligji nuk behet per te kenaqur interesa, dhe per te lavderuar njerezit me te mire(ata qe lavderojne Usa, dhe hane akullore me cokollate te shkrire). Ligji behet per te treguar se cilat jane rregullat e lojes, dhe per fat te keq nuk ndrohen ne mes te lojessmileyTe rendesishem jane institucionet. Ky ishte gabimi i madh i komunisteve, qe zhduken institucionet e dobta qe ishin me pare dhe krijuan te tyret. Pastaj kerkuan armiq gjithe kohes qe ti mbanin ne kembe. Kete po ben dhe sala kerkon armiq qe te bindi....

Ligji qe ti ke ne koke eshte primitiv, quhet ligji i Taljonit, sy per sy, e dhembe per dhembe.....

O Polic po faktin qe te pakten shumica e anetareve ketu tek peshku jane per nje qendrim ligjor te ceshtjes? Pra per respektimin e Gjykates Kushtetuese per te dhene vendimin e saj, si dhe per te degjuar keshillat qe jepen nga aleatet e Shqiperise. Ti mendon se ne jemi te shitur tek imperializmi amerikan dhe ai Europian? Apo mendon se jemi kelyshet e komunisteve? Sido qe ti te mendosh, ne jemi ne maxhorance dhe ashtu sic thote edhe Zoti Sali, ne te tredhim koqet ty.

Ligji, sipas GJK eshte antikushtetues.

Pranohet.!!!!!!!!!!!!!!

GJK nuk reabiliton figuren e policise sekrete, mbete figure e felliqur, nen llumin e krimit genocid antiShqiptar.

GJK nuk ka forcen e kthimit mbrapsht te historis, vetem ka ate force qe te detyron te pranosh se asgje nuk ka ndryshuar ne Shqiperi, drejtohemi po nga sigurimi i diktatures.

GJK nuk shkon me large se te detyron te pranosh qe njerzit e skutave te erreta te jene protagonist te sistemit demokratik.

Kjo bie ndesh me te gjitha format e te drejtave te njeriut, ku levat e diktatures sjellin demokracin.

Qeni nuk harron kurre buken e te zotit.

GJK nuk e ka harruar kete te mire.

 

 

Ligji i Llustracionit qe ka bere PD-ja nuk merret . fare me policine sekrete apo sigurimin e shtetit. Ju thoni se qeni nuk harron kurre buken e te zotit. Varet nga qeni, them une. Qent e races dhe te uhqyer mire, sigurisht qe nuk e harojne buken e te zotit, bile dhe vdesin kur i zoti ndron jete. Por ka dhe ca qen te tjere, qener rrugace dhe bastard (bucja eshte fekonduar njekohesisht nga disa raca qensh te ndryshem nga njeri tjetri) te cilet mbasi per 25 vjet i kane ngrene buken te zotit dhe ja kane lepire me llape para e mbrapa, sapo i zoti ndroi jete, filluan ta kafshojne e ti nxjerrin zoret.

Bravo, pergezime! Kthim ne origjine, natyra nuk mund te tradhetohet. Fehmi Abdiu nuk mund te pergenjeshtrojne veten. Nje gjykates komunist, qe ka denuar me vdekje njerez eshte sot guardiani suprem i  kushtetutes demokratike. Rrofte demokracia shqiptare!

Tani te lexova Koth dhe nepermjet pyetjes qe ke bere ke hapur nje dritare per ca te verteta te Mbedhaja..si K/ngritjet e Tamares . Po te afroj ne vite e ngjarje te prekeshme. Fshatareve te Verdoves (Poradec ) ne 91 u thane ca Demokrate qe te dilnin ne "K/ngritje kunder komunizmit" smiley . S'po ti them ca fjale qe perdoren ca fshatare se jane shume ofenuese per demokratet e asaj kohe. Mirpo kopiliku qelloi prap ke "ish kamunistet" po tashme te konvertuar ne demokrate. "I qis une- tha ,mos u boni merak . Ju vetem qisni ca veta dhe thyni dyert e Frigoriferit " Ne keshtu ndodhi. Megjithse me pak hezitim , mbasditen e te nesermes te gjith Verdovasit dolen ne "k/ngritje" .Keshtu e njejta gje ka ndodhur me magazet e Lushnjes tek stac TRENIT etj etj ne ca data me "k/ngritje kunder komunizmit" qe per cudi Jozefina nuk i feston ????? Ne Tamare ka qene pak me ndrysh sepse e di dhe Karagjozefina . Nji kumanant pak me pervoje, nga ata te ndjekjes , meqe vajti kohe dhe s'po binin ne gjurme "k/ngritsish" menoi dhe zbatoi nji plan origjinal. Perhapi fjalen se do hapeshin depot e drithit . Robt u shperngulen nga ishin e nga nuk ishin me thase ne krahe . Keshtu qe kur i kapen ata te mbrojtjes ,merrnin vetem nje pergjigje "Na thane se do hapen depot e drithit dhe do shperndahet drith QYL". Josefines i kane thene qe "k/ngritsit " e zones do permbysnin pushtetin duke sulmuar Zyrat e Kooperatives !!!!!

Idriz, lene qe Kothja ngaterron gjerat, por me keq mundohesh te besh ti.

Kur nuk njeh historin, rri lexo kujtimet e Enverit.

Nuk eshte kryengritje, nuk behet fjale per drithe se jemi ne Janar te '45, po kundershtimit te malsorve per tiu nenshtruar partizaneve.

Per ti vene nen kontroll Tirana dergon Shefqet Peçin, nuk ja del se malsoret i kane blloku ne Tamare.

Qendra e terrorit ne Tirane, zevendeson Shefqet Peçin me Mehmet Shehun.

Duke pare se ishte e pamundur te thyhej qendresa e malsoreve, Mehmeti si strateg i gjakderdhjes, shvendos trupat ne Mal te Zi, dhe arrin te godite malsoret pas shpine, ne ate pike qe Serbi kishte provuar te godiste sa here.

Roje nuk kishte ne kete pjese ngase malesoret nuk pritnin ndonje sulm nga serbomalazezet, po tradhetia e Mehmet Shehut , beri qe ti zente te papregatitur, duke djegur shtepiat e malsoreve.

Historia i kishte mesuar se kur vinin sulme nga kjo ane te degjohej thirrja " Kushtrim se na ra shkjau moree", po kete rradhe kushtrimi ishte " po na bine Shqiptaret oreeee".

Kjo eshte e verteta, ju lutem mos u tallni me vuajtjet e tjetrit, se nuk ju kane borxh asgje.

Dashuria per lirin eshte me te lindur, jo me hipokrizi.

 

Nuk eshte kryengritje, nuk behet fjale per drithe se jemi ne Janar te '45, po kundershtimit te malsorve per tiu nenshtruar partizaneve.

Lumidrin ti e ke shkruar kete ?

Gabim. Nuk te besoj me smiley

Ja cer thote Historia e viteve  2009 smiley

Lexo ketu daje se eshte nga Faqja zyrtare e Parlamentit te Shqiperise.

Kryetarja e Kuvendit në Kelmend të Shkodrës në përkujtim të 64 vjetorit të kryengritjes antikomuniste.Kryetarja e Kuvendit: “Kjo është një ditë e madhe reflektimi”

Nuk te besoj me , nuk te besoj me smiley

Koth;"....Po vetem nje gje kam te sigurte qe ne ditet ne vazhdim do shofim gjera dhe me te forta sa ajo puna e Shoshorit do na duket qesharake fare.."

 Ajo e Cenit, Koth, eshte serioze, dhe nuk besoj se ka akoma me serioze.

 

Toko, ate artikullin per ate ish agjentin rus e kam lexuar dhe une (ne hollandisht) para ca ditesh dhe te falenderoj per perkthimin fjale per fjale, qe ta lexojne dhe peshqit e tjere. 

Aurelie, jam kurioz te di se ç'pune ben. Shoh qe jeni shum e pregatitur ne fushen e jurisprudences. Ma shuaj kuriozitetin te lutem.

Kur me ke besuar?, Koth.

Quaje si te duash, kryengritje , ribelim, mosnenshtrim, ato qe kam shkruar jane historia e vertet e atyre viteve.

Rreshtat qe shkrova, nuk jane per te treguar sa di une per historin, po nuk duhet ti lejojme vetes te marrim ne tallje dhimbjet e tjetrit, vuajtjet, e vdekjet.

Respekti per te tjeret eshte respekti per vetveten.

Ngallzimi, me antikushtetuse , nuk te jep te drejten ti mohosh tjetrit luften per liri.

 

Po lere tani !

Shiko kush tallet me ata jo une.

foto 15

 

Lexo ate banderolen aty me siper dhe lexo kete shprehjen e saj me poshte :

Kryengritja e Kelmendit, e nisur në 25 janar të vitit 1945, vazhdoi për ditë të tëra, ku qindra banorë të zonës dhe te Veriut, kryesuar nga Prek Cali, luftuan për pëmbushjen e aspiratës së tyre, për një Shqipëri të lirë e demokratike. Pas luftimeve të ashpra, ata u rrethuan nga forcat e sigurimit, të cilët vranë mbi 70 vetë, mes të cilëve edhe gra, si dhe dogjën me dhjetra shtëpi.

E kupton tani ti daje me cer lun kjo ne vitin 2009, 15 shkurt bile ?

He ka nje detaj te vogel aty qe nuk i ka shku ne mend asaj : ka nje diference te vogel 25 Janar me 15 Shkurt  si data perkujtimi . smiley

P.S. Kam nje pergjigje rezerve smiley

Koth.

Ku eshte lidhja qe i ben kesaj shfaqeje me ato qe shkrova une.

Jozi ben ne krye te vet, une ( si Pal Vata) bej punen time ne krye tem.

Prenk Cali ka luftuar kunder Serbomalazezve, 2,16 cm i gjate, nje figure e fuqishme historike per malesoret.

Koth, lexo nje artikull te deputetit Shkodran drejtu ambasadorit Britanik.

Mbase kupton disa gjera, ne qofte se ke deshiren ti kuptosh.????

Koth, lexo nje artikull te deputetit Shkodran drejtu ambasadorit Britanik.

Po eshte deputet shkodran e marr me mend se njof historite  mbi Haxhi Qamilin, po meqe jemi britanik per britanik ja ku po te citoj une cer ka thene sot me 17 Shkurt  Ministri te Shtetit të Britanisë së Madhe përgjegjës për Policinë, Krimin dhe Sigurinë, z. Vernon Coaker , mbas nje takimi me qeveriun ne Tirane :

është në nderin e qeverisë shqiptare dhe të Kryeministrit që, megjithëse ligji synon të rivendosë integritetin e moralit shoqëror, ka vendosur ta trajtojë atë në përputhje të plotë me parimet e shtetit ligjor”.

Se mos i nataron dhe keta more qe flasin secili ne koke te vet ?

Po megjithate une te rekomandoj te lexosh nje koment te Mero Bazes : Vendimi i Kushtetueses, dhe “pazari” i Berishës

Po sa per nxehje ke kete :

Tallja e dytë e madhe e Berishës me këtë ligj adresohet te bashkëpunëtorët e vet. I pamëshirshëm deri në fund për t’i përdorur ata si lolo, dhe për t’i bërë qesharakë në sytë e shqiptarëve, me qëllim që të ndriçojë vetëm statura e tij, ai keqpërdori Topallin, Patozin dhe Bumçin me një qetësi të admirueshme.

A nuk the dhe ti te njejten gje te ajo historia e Pal Vates ? smiley

Koth, e lexove artikullin, pse me sjell ketu Meron.

Antikushtetusja burgosi edhe nje here Sheshorin, sepse nuk do e marrim vesht kurre punen e dosjes.

Sheshori eshte mik i Meros, si antikomunist, Meroja eshte me antikushtetuten, ti je kundra Jozit, me kushtetuten, un jam me Palin pa kushtetute, kushtetuta eshte antikushtetuesve qe spiunuan kushtetuten per qellim te anetarve te kushtetutes, ku me fund thane ooooooooooohhhhhhhhhhhhhhh, kete pritnim me shekuj ;ligji i lustrcionit eshte antikushtetuse;

Qurravecat duke fshire idealet e tyre kerkuan antikushtetushmerin, pushtkushtetuesit, 7 vete ( si leghenda e 7 shaljaneve, si 7 vllezerit per 7 nuse) mbasi hengren e pine nga sofra e shtruar qe ne 1945 ne fund thane ;

Te kerkosh qe te largohen nga puna ato qe mbajten gjalle diktatorin  diktatoricen e diktaturen, shtrohet pitja po ne perse e beme?, per kete dite ne bar hame por antikushtetuten nuk e leshojme. 

Edhe une te uroj ty e gjthe Shqiptaret " e gezofshi antikushtetuten" mire ju behet.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).