Krijohet partia e Spartak Ngjelës, PLiDr

Deputeti demokrat Spartak Ngjela krijon partinë “Ligj dhe Drejtësi”. Gjykatësja kryeqytetase Blerina Muça, ia pranoi dje kërkesën grupit nismëtar për krijimin e kësaj partie, duke vendosur regjistrimin si person juridik të saj në Regjistrin e Partive Politike pranë Gjykatës së Tiranës, me inicialet “PLiDr”. Po kështu, në vendim gjykata u shpreh se kryetar i Partisë “Ligj dhe Drejtësi” është zgjedhur Spartak Ngjela, selia e Partisë është në Tiranë, Bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, Kullat Binjake, si dhe partia ka vulën, logon, flamurin dhe stemën e saj.

Gjykata u shpreh në vendim se një grup nismëtarësh, në cilësinë e anëtarëve themelues, janë mbledhur në Durrës dhe, pas një diskutimi të gjerë, kanë vendosur krijimin e PLiDr, parti e cila do të përfaqësojë alternativën e saj në spektrin e qendrës së djathtë të politikës shqiptare. Po në këtë mbledhje është vendosur krijimi i partisë dhe janë miratuar Statuti dhe Programi i saj, duke u zgjedhur organet drejtuese të përkohshme, ku midis të tjerëve dhe kreu i saj. Më tej, gjykata argumentoi se PLiDr është një organizatë politike e krijuar, në konformitet të plotë dhe në respektim të ligjeve në fuqi.

42 Komente

Kjo tema eshte hapur per te tall i cik bithen me Takun apo eshte seriozisht ?

Urime Partise se Re dhe te marre sa me shume vota nga elektorati i djathte.

Ato paruket e bjondines i shkojne te gjithe atyre politikaneve  qe japin sinjalin per majtas dhe kthehen djathtas, qe kalojne hop ketu e hop aty, qe lepijne ate qe kane peshtyre, .... te tille jane shtuar ca si shume....

E djathta shqiptare ka nevoje per politikane si Spartak Ngjela.

Me ne fund, dolem n'selamet dhe ne. Lavdi Zotit. Populli e gjeti udhen e begatise, vone, por e gjeti ama.

Peizazhit shqiptar do t'i shtohet dhe nje gazete e re, dhe ca gazetare te rinj, dhe ca debate te reja politike ne TV.

Barqet e njerezve nuk do ta ndjejne me urine, si me magji. Te gjithe do te mbyllin syckat dhe do te enderrojne gjera te bukura, tollumbace dhe fishekzjarre.

Spartaku do te kete dhe nje makine te re, dhe nje shofer te ri, dhe nje zevendes te ri me nje makine te re dhe me nje shofer te ri. Spartaku do te kete dhe delegate te rinj, dhe komisionere te rinj.

Do te kemi me shume parulla te reja, me shume fletushka, me shume salla mbledhjesh, me shume militante.

Gjithashtu, do te kemi dhe mospranime te reja rezultatesh, dhe greva te reja urie, dhe bojkotime te reja parlamenti.

Dhe ne fund te tere kesaj, do te kemi dhe nje Shqiperi sic ka qene gjithmone, hundemadhe por leckamane, me 7 femije nen sqetull, dhe me nja katra-pese te ngjitur pas gjinjve duke thithur si te babezitur.

Shkurt, une sot ndihem i lumtur.

 Uroj qe kjo parti, se bashku me parti te tjera , (te qendres, te majte te qendres, te djadhte te qendres) te krijojne Polin e trete apo nje Koalicion Kombetar. Te tjerat , vijne vete pastaj.

Suksese Ngjeles.

Ka ardh koha qe Shqiperia te drejtohet nga  njerez qe nuk kane pase lidhje me rregjimin komunist. 

 

n'fakt baben e ka pas minister ne ate regjim, por sprish pune po he smiley

Pershesh me kos po ha dhe Taku, s'eshte tuj na bo gjo smiley

smiley

Ok, Tushe

 

E kam fjalen qe s'ka bashkpunuar me rregjimin, qe s'ka qene komunist as spiun i sigurimit etj etj .

Eshte i vetmi kryetar Partie qe ka qene i burgosur nga rregjimi, ndaj edhe eshte shpresa me e mire per ta shpetuar kete vend nga kjo klase  hajdutesh  qe e ka monopolizuar pushtetin prej 70 vjetesh. 

smiley

Mire mer mire.

Une skam asnje informacion per vete,po ti me thuj ku je kaq i sigurte qe ska qene nga ato qe permend me lart ?

Skam asigjo me Takun, por me habit i cike siguria jote, vetem kaq smiley

 

Te them te drejten edhe une nuk di shume mbi Ngjelen. Nje ide te mire e kam krijuar mbi te kur kam lexuar kete shkrim te Petit Velaj, qe eshte nje njeri shume i drejte dhe Patriot i vertete. Ka qene i burgosur per idete e tij nacionaliste. 

http://www.forumishqiptar.com/showpost.p...

 

Tjeter gje per Ngjelen, di se e kane denuar bashke me te atin (qe ishte minister i Xhaxhit) dhe ka qene ne moshen 22 vjec ne ate kohe. Tani a duhet lene Shqiperia apo jo ne dore te Ngjeles, kjo mund te diskutohet por per nje gje jam i sigurte : Sali Berishen dhe spiunett e tjere te djeshem e te sotshem do ti lija me gjithe qejf ne dore te Ngjeles

...ndaj edhe eshte shpresa me e mire per ta shpetuar kete vend nga kjo klase  hajdutesh  ...

Per Tak Ngjelen jemi duke fol akoma?

A je n'vete Georgie?!

Do shpetoje Shqipnine Tak Avukati me Dash Shehin dhe me ate axhustatorin nga Shkodra qe hala s'di me shkrujt emrin e vet pa gabime?!

Une perpara se t'ja lej Shqipnine Dash Shehit, ja leje mo mire Genc Dashit! smiley

 Hak smiley

 

Ke harru qe eshte dhe ky ricard giri mrrokell smiley

http://www.infoshkodra.com/images/stories/gilmani.jpg.jpg

Me cin lu ky futbollisti italjon? smiley

Ne c'osht pytje mo e rencishme, a ka ndi ky burre qe vitet e nanddhaeta kan mbarue?!

Nuk mund t'lejoje Shkodra tan kulture ket' fare frisure kaq "passe" ! smiley

Tesh seriozisht!

Sikur t'jete e vertete qe e Djathta shqiptare (ato pasardhes te atyne qe kane vujte e kane vdek neper burgje t'komunizmit) te kete ngele ne dore te ktyne palacove qe as Saliu nuk i qas ne dere (se e kishe pa ti si kishin fugu kto), atehere, me duket mua qe punet ne Shqiperi jane me keq se c'pandehja! smiley

Juve, qe jua ka @! nonen komunizmi, a nuk keni turp qe keni 18 vjet qe ja jepni votat ketyre delenxhilereve?

PR, Balli Kombetar, Dash Zogisti, Karamele Zana, vijne nga Tirana!

Hakut ju vine!

Tushe, se u xefa pa dashje (Winter Blues thame)! smiley

Na fal!

Dakort per ate hajdutin e spitaleve, por sa per Avokatin nuk di te kete bere ndonje pune te keqe. Edhe kjo ideja e venies ne pah te problemit te drejtesise dhe moszbatimit te ligjit duket shume e mire, pasi jane dy  nga problemet themelore qe ka Shqiperia.

Po mer pra po, ju kuptum , hem ty, hem Takunsmiley

http://lajme.parajsa.com/images/20081216121603.jpg

Ju pershendes me Fausto Lealin. Kisha kohe pa e pa. Spaska ndryshu.

Jo Ngjela nuk eshte aspak fytyre e re.....Me max e respektit per vuajtjet e tyre nuk mendoj se njerez si ai ,Lubonja mund te jene politikane te mire per Shqiperine....Nuk ia mohoj oratorine,retoriken edhe kulturen...Por eshte shume impulsiv dhe fantazmat nuk mund ti jpin kurre ekuilibrin e duhur per nje politikan.

Shqiperia nuk vuan nga fakti se politikanet e saj jane te mire, shume te mire, apo te keqinj. Jo, atdheu vuan se politikanet i ka hajdute dhe keshtu ne vend qe te luftojne haduterine dhe korupsionin e kan mendjen si te vjedhin vete. Prandaj si fillim cdo person qe merret apo kerkon te merret me politike, por qe nuk ka dore (nuk vjedh) eshte i mirepritur te drejtoje. Kjo eshte e vetmja njesi matese per momentin! Ja keshtu, deri ketu arritem, u kthyem ne origjine.  

Si me qene linje autobuzi Peshkopi- Librazhd-Durres.

PLiDr.

Taku, ne Shqiperin tone abuzohet me fjalen DREJTESI, ku nuk ka  drejtesi, ligji nuk ekziston.

Me mire te ishte "Drejtesi dhe Ligj" na del PDL nje sigel partie  qe siguron sukses.

Ju ecte mbare hajnia, si parti e re keni nevoje.

Ky qe e quan futbollist eshte Gilman Bakalli.Nje djale qe nuk vritet per gjak.I jati ka qene i burgosur politik,Gilmani eshte laureuar jashte ne mos qofsha gabim ne Angli....Jane shkodrane den baba den.Zoterinj deri ne maje te flokeve,ne kuptimin e vertete te fjales...Fis i madh.Ka pase daje Cuf Shpuzen ,profesor i nderuar i letersise ne gjimnaz,te Jordan Misja.....Eshte njeri kristal,shume patriot e vertet i ndershem deri ne kufijte e innoçenses.

Zane,

kjo eshte levizja me e forte politike per momentin dhe do jete shume percaktuese. Ne rang kombetar kjo do arrije afro 50 000 vota  dhe pretendon te marrre te pakten dy deputete ne Shkoder. Duke pare fjalet e mira qe thua per emrin e familjes Bakalli atehere me duhet te pranoj qe PD ne SHkoder ngel me vetem 2 deputete kete here. Nje eshte Xhozefina e nje nuk e di une se kush. smiley

Duke pare edhe se kush jane levizjet ne PD dhe forcimin e vazhdueshem te  Bashes atehere i bie te pranojme qe influenca e Xhosefines ne parlamentin e ardhshem do jete reduktuar shume dhe ti e di  qe kur te humbet pushteti te humbet dhe nuri. smiley

.Nje djale qe nuk vritet per gjak.

 

A s'kishe noi llaf tjeter me e komplimentu ket burre maj?

Ke e vramja t'shkoi menja perihere? 

Zot na rujte! smiley

 

Tushe sa per kulture  smiley Ne se ka njeri qe eshte DISIDENT me te VERTETE DISIDENT eshte Taku. Te gjithe e kane dredhe neper gjyqe " jo s'kam thon ashtu" jo "s'jam kunder pushtetit popullor" jo "ma kane fut " etj etj ndersa ky deklaroi si BURRAT ne GJYQ kunder te jatit" Emerr vesh qe s'jam kunder ty apo jo?! Une kjam kunder Rregjimit qe ke instaluar ti me shoket e tu " Eshte e vetmja figure e BINDUR qe kjo rruge qe kemi nisur eshte barabar ne mos qindra here me e ndyre se e para "ish" Ai luajti ne teren intelektual dhe kjo qe FATKEQESIA e TIJ .  Ashtu sic mendoi edhe ne fillim kur militonte si "ish" dhe kundershtonte aktualitetet ne emer te Alqi Kondit smiley Si gjithnje kujton se njerzit jane te mire e te keqij . "O burra te luftojme te keqijte" smiley .Eshte pak UTOPIK dhe EUFORIK por nga me te QARTET si LIGJESI e PRAKTIKE  per te DJATHTEN , si nje e djathte MODERNE jo CINIKE e HAKMARRESE!

Thua do te bej aleance me PDne e Berishes  si G99 me Ramen e PSse?

Te gjithe shkojn ku shkojne dhe ne nje fis perfundojne

Toko ne se ke monje pervoje tjeter per Grupimet e Partizat pervec qe pas krijimit levizin ne shtratin e Aleancave sipas konjukturave mund te na ballafaqesh . Ose si mund te veprojne ndryshe ? Seriozisht , pa e vleresuar fare kritiken per to , por duke prure ndonje ligjesi a praktike qofte sidoqofte nga e gjithe bota edhe nga ....UJguria ( kjo e fundit me koke smiley

Idriz nuk te kuptova mire por dy thenie te popullit (meqenese e ke qef guren e pashterur te popullit smiley )

Po ndoqe brumbullin ne hale perfundin dhe Me thuaj me ke ri te te them se cili je.

Historia politike ne shqiperi ka treguar se  te gjithe ata e ndoqen PD dhe PS perufnduan ne hale  si PD dhe PS dhe  te gjithe ata qe ben alenca me PS dhe PD u bene si PS dhe PD

Sot ne emisionin e mengjesit ne TCh. qe ftuar Ngjela. Ata cunat qe  prezantonin emisionin i treguan kete foton, madje permenden qe qe marre nga ppu... Ngjela dukej teper i kenaqur me foton, - foto eshte marketing per mua - tha...

Vertete ee ?

Zanfi, shpejt, kerkoji paret Takut, sa nuk ta kane marre dhe te tjere foton e ta perdorin per fushate smiley

Po mi Tushe (gjes) po, vertet... Ata mistrecet  ia treguan per ta vene ne veshtiresi po ai nuk e prishi terezine, smiley sic e ka zakon ai...

keshtu qe "shperndahuni se po ju numerojne"...  perndryshe do zini rradhen te gjithe duke kerkuar falje tek emisioni i tushes...

 

Po Taku nuk eshte aq keq sa tja prishin terezine nga ato spurdhjaket qe imitojne Adi Krasten moj smiley

Po me vjen keq qe e paskam humbur, por nejse, kshu eshte kur ora e zgjimit eshte 9 AM, qellon dhe qe humb ndonje gje smiley

smiley

Po mire e ke ti, sduhet me llap shume kto kohe, se na numrojne dhe na qisin bojen ne Fiks fare smiley  

smiley

Ngjela, eshte shuem impulsiv, por me duket shume i drejte.

 

Per kete Bakallin sdi shume gjera, di vetem qe ka qene si emigrant per ca vite ne Austri,edhe nga andej e mori Jozefina edhe e beri deputet.

 

Por kur flet, flet shume trashe. tipike xhozi.

 

Keta se kuptojne,qe kerkojne te bejne politike kombetare, jo rajonale. Jo ne zonen e bushatit, por te gjith Shqiperise, duhet ta hallojne pak dialektin.

e redaktova smiley

megjtihate une per vete pushova se shkruari edhe tek blogu smiley non si sa mai thone italianet... sidomos kur behet fjale per shkrime rreth analisteve smiley

qyqja ,

t'paska hy frika megjithmen smiley

 

PLiDr? P leader? Please Dr? P Liri Demokraci? S'e kuptoj këtë shkurtesën smiley

Koth, analize e gabuar.

Bakalli fitoi per deputet para 4 viteve, jo si figure intelektuale, po si kandidat i Pd.

Ngjela ish legalist, ishpdist, nuk e josh njeri ne Shkoder.

Nuk ndryshon paraqitja e deputeteve te Pd, edhe pse kete rradhe do ja degjojne fjalen se djathtes.

Ne te vertet Bakalli pa qellim apo me qellim i ka hapur rrugen e nje kompromisi midis se djathtes dhe Pd-s , do e kuptosh kur te lexosh emrin e kandidateve, jo te gjithe vijne nga rradhet e Pd.

Ketu mund te hyjne ne "konflikt"  Berisha -Topalli, per arsye se Berisha nuk ja ka falur se djathtes humbjen e bashkise ne 1996.

Po e perseris, mundet ye hyjne ne konflikt, jo patjeter.!!!!!!!!!!!!!1

Po une me siper lexova qe dikush tha qe eshte fis i madh. Por Cusepina e ka degjeneruar ne keto tre vjet.

Tani une bera timen ti bere tenden.

Nga 7 depyetete qe ka Shkodra ndarja eshte 2 PD, 3 PS, 2 keta cunat dhe kjo pune kaq  eshte. Keshtu behen llogarite ketej.

Le te provoje Zanfina ta vendose emrin e treta ne listen e PD dhe e shef mire ti si perfundon perseri Kancelare ne Universitetin anti komunist te Shkodres pastaj. Te kujtoj Pjeter Arbnorin. smiley

 

Mos u lodh kot, nuk nxjerr deputet Ps Shkodra.

Kur te shohim emrat e deputeteve flasim.

Jozefina e ka intiligjencen te ndjeke Shkodren, nuk eshte Shkodra qe ndjek politikanet.

Bakalli merr 5-6 % , pak si shume, po me qe e njohe po e ndihmoj.

... smiley

Nejse ti merr nga nje doze ngadale qe te te mos te vije keshtu periher, por vereni ne seder Xhosefinen ta vere emrin e vet e treta ne listen e PD-se per Shkodren, jo per qarkun .

Ne liste ne vendin e trete  dhe shofim

E ka fjalen vetem per Shkodren. Dhe se mos ngatarohesh, nuk eshte me mazhoritar qe humbasin votat . Pra  koha kur delnin 51 me 49 me nji cik te shtyme  ( e ke parasysh ti 1 person tre vota ) dhe shkodra dilte 7-0 mbaroi. Numurohen votat te gjitha dhe Xhosefina nuk e di a e ka kuptu kete apo jo.

Edhe me 28 purqin mer 2 deputete, ndersa me  34 purqin merr 3  smiley

Me vjen keq, nuk njeh menyren e votes, ose ju kane spieguar gabim.

Nuk kam kohe , qe ta spiegoj. Nje here tjeter.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).