Izraeli sulmon Gazën

Izraeli ka kryer disa sulme të tjera ajrore mbi Rripin e Gazës në kundërpërgjigje ndaj sulmeve me raketa të militantëve palestinezë mbi territorin izraelit.

Zyrtarët izraelite thanë se në sulmet e fundit ishin goditur gjashtë tunele që përdoren për trafikimin e armëve në Gazë si dhe një ndërtesë e Hamasit.

Përpara fillimit të këtyre sulmeve kryeministri izraelit, Ehud Olmert, tha se kundërpërgjigjia e Izraelit ndaj sulmeve me raketa do të ishte joproporcionale.

"Në rast të sulmeve kundër civilëve tanë në jug të Izraelit, ne do të reagojmë ashpër. Për nga natyra, reagimi ynë do të jetë joproporcional me sulmet që do të ndermerren ndaj civilëve dhe trupave tona", tha kryeministri Olmert.

Aktivitet diplomatik në Kajro

Presidenti palestinez Mahmud Abbas do të takohet të hënën me presidentin Egjiptian Hosni Mubarak në Kajro, në kuadrin e përpjekjeve për të siguruar një armëpushim afatgjatë në Gazë.

Në Kajro pritet të mbërrijë edhe një delegacion i Hamasit për bisedime me zytrarët egjiptianë, të cilët po ndërmjetësojnë mes Hamasit dhe Izraelit.

Në prag të këtyre bisedimeve presidenti Abbas përjashtoi mundësinë e fillimit të bisedimeve me Hamasin, në qoftë se kjo lëvizje palestineze nuk e njeh Organizatën për Çlirimin e Palestinës si përfaqësuesen e vetme të popullit palestinez.

Presidenti Abbas e shprehu zemërimin në një spital në Kajro pasi takoi pacientët e plagosur gjatë konfliktit në Gazë.

Ai e akuzoi Hamasin për vënien në rrezik të jetës dhe aspiratave të palestinezëve për një shtet të pavarur palestinez.

Që kur Hamasi mori me forcë kontrollin e Gazës nga mesi i 2007-s, dy fraksionet kryesore palestineze, Fatahu dhe Hamasi, janë përçarë.

Përçarja është thelluar nga një propozim i bërë kohët e fundit nga udhëheqësia e Hamasit për ta zëvendësuar Organizatën për Çlirimin e Palestinës, të dominuar nga zoti Abbas dhe grupet besnike të tij.

Presidenti tha se dialogu mund të rifillojë vetëm kur të pranohet se OÇP-ja është përfaqësuesja e vetme legjitime e popullit palestinez.

Vërejtjet e zotit Abbas mund të kenë pasoja mbi përpjekjet e zyrtarëve egjiptianë.

Plani i tyre për një armëpushim mes Izraelit dhe Hamasit është menduar të ndiqet më vonë gjatë muajit me bisedime për pajtim mes fraksioneve palestineze.

2 Komente

Ripi i Gazes do te jete nje provim per diplomacine e Obames

Mare dhe perkthyer nga MSNBC  Gaza could be test case for Obama’s diplomacy

Analiza e kryer nga AP

SHBA smileyas luftes , Isreali duhet te pozicionohet qe te punoj ne drejtim te moderimit te Hamas.

 

 

Gaza a pas lufte do te jete nje provim per Presidentin  Obama pas fjalimt te tij ne diten e inagurimit drejtuar Muslimaneve,   se  SHBA “ do te zgjati doren ne qofte se ata deshirojne te zgjatin doren te paret.”

Zgjatje dore mund te quhet hapja e kufirt  dhe dergimin tek militantet e Hamasit qe drejtojne Ripin e Gazes te  ndihmave monetare per rindertim. Te zgjatesh doren i pari do te jete qe Militantet Islamike  te Hamasit tu japin mundesi rivaleve te tyre te moderuar Fatah te kene aktivited ne Gaza dhe te ndalojne zjarin e raketave  ndaj Izraelit.

Pas ofensives se Izraelit qe vrau rreth 1.300 Palestinese dhe e shnderoj Gazen ne germadhe, administrata e re e SHBA-se dhe ajo qe shpejt do te jete ne qeverine Izrealite kane nje shans te fillojne nje strategji te re ne drejtim te Hamasit

 Lufta e fundit duket se e ka shkundur politiken e Lindnjes se Mesme. Ajo i  ka krijuar nje  mundesi  komunitetit  nderkombetar qe ta shfrytesoj faktin qe Hamas kerkon ndihme pas sulmit te Izrealit..

Kjo do te thote ti japesh Hamasit ate qe ai kerkon me shume – hapjen e kufirit me Egjyptin- per sa kohe qe ky kufi do te kontrollohet nga  Fatah dhe komuniteti nderkombetar. Dhe kjo marveshje do te kerkoj gjithashtu sigurine se Hamas do te ndaloj kalimin ilegal te armeve nga kufiri me Egjyptin.

Ti shtrish doren Hamasit ka rezikun e forcimit te fuqise se tij ushtareke ne Gaza. Por nje marveshje me kushte mund te dobesoj fuqiplotesine pa kushte te Hamasit ne ate teritor, qe ne fakt eshte bere pengesa kryesore e SHBA-se ne perpjekjet per paqe midis Izrealit dhe Palestines.

Hamasi po  mban mitingje fitoreje  ne Gaza pavarsisht nga humbjet e medha te shkaktuara nga sulmi i Izrealit . Ai nuk do te njohe menjehere shtetin e Izrelait apo te bashkohet ne bisendimet  midis Izrealit dhe Palesitnezeve te moderuar te Bregu Perendimor te lumit Jordan 

Hamas nuk eshte nje shkemb graniti

Por lufta provoj se Hamasi nuk eshte nje shkemb graniti. Fraksione po lindin  midis grupeve palesitneze ne Siri qe kundershtojne armepushimin dhe atyre ne Gaza qe mendojne se gjakderdhja duhet te ndaloje

Duket se Hamasi  ka evoluar qe nga dita kur filloj te ftoj te rinjte te vendosin bomba ne turpat e tyre dhe te hidhen ne ere brenda teritorit te Izrealit. Sot pas marjes se pushtetit ne Gaza ne Qershor 2007, grupimi Hamas ne Gaza duket se eshte  i interesaur qe te qeverise me suskes ne te njeten kohe qe sulmon Izraelin

Shume mendojne se vendimi i Hamasit per te rifilluar sulmin me raketa ndaj Izraelit pas 6 muajsh armpushimi, vendim ky qe ndezi  me vone luften, eshte i bazuar vetem ne faktin se Hamas e urren sionizmin. Por realiteti eshte me i komplikuar se kaq.

Hamasi ishte shume i pakenaqur qe paqja e gjashte muajve  nuk solli rihapjen e kufirit ne Gaza, qe Izrali dhe Egjypti e kane mbyllur qe ne diten qe Hamas mori fuqine ne Gaza.  Kjo mbyllje kufiri ka shkateruar pothuajse gjithe bisneset private ne nje teritor me 1.4 milion banore, duke perhapur pakenaqesi, ne nje vend ku 80% e popullisise mbahet me ushqimet e derguara nga Kombet e Bashkuara.

Banoret e Gazes u gjenden pa cimenton qe ju nevojitet te ndertojne apartamente te reja, apo per te bere plakat e vareve per te vdekurit. 90% e 3600 fabrikave jane mbyllur sepse s’kane lende te pare dhe pjese kembimi

$2 bilion deme

Dhe ofensiva  ushtarake e Izrealit krijoj  afersisht 2 bilion deme

Rindertimi duket i pamundur ne kushtet e kufijve te mbyllur

Askush qe ka dy pare mend ne koke nuk mund te flase per rindertimin e Gazes per sa kohe kufiri eshte i mbyllur

Meqense tregetia midis Izraelit dhe Gazes duket e pa mundur per sa kohe Hamas eshte betuar te shkateroj Izrealin perpejkjet per ta zbutur bllokaden jane drejtur ne kufirin me Egjypitn

Fayyad ( Kryeministri Palestines i qeverise se emergjences   ) ju beri thirje te dy grupeve Hamas dhe Fatah te bashkohen duke theksuar se mos-shfrytezimi i kesaj alternative do te shkateroj endren e Palelstineseve per te patur nje shtet te tyre.

Propozimi i nderkombetareve per nje armpushim  te qendrushem ne Gaza me  kushtin qe Fatah te rivendose aktivitetin e tij ne  teritorin e Gazes per te monitoruar hapjen e kufiri me Egjyptin, mund te jete hapi i pare ne ndihme te te  moderuarve qe  te fitojen teren ne Gaza

Udheheqesit e Hamas kane kundershtuar kete plan qe nga momenti i armepushimit te djelen ( 18 Janar 2009) , por zedhenesi Fawzi Barhoum theksoj se Hamas nuk do te hedhe poshte  propozimn e Obames bere ne diten e inagurmit.

Izraeli eshte armiku yne tha ai “Por kjo nuk do te thote se ne nuk mund te fillojme nje faqe te re ne mardheniet me gjithe boten perfshi ketu dhe presidentin e ri te SHBA-se ne qofte se keta te gjithe perkrahin intersat e popullit palestiens”

Te jemi te qarte nuk ka armpushim ne qofte se Izreali nuk sigurohet se Hamas do te ndaloj sulmin me raketa  dhe kalimin ilegal te armeve  ne kufirin Gaza- Egjypt.

Isralei ka ne kalendar zgjedhjet  e reja ne 10 shkurt 2009 dhe asnje nga kandidatet per kryeminister nuk ka paraqitur ndonje interes per te rishikuar pozicionin ndaj Hamasit. Dhe ne kry te gares eshte ish kryeministri Benjamin Netanyahu, qe e ka bere te qarte pozicionin e tij se ai perkrah me shume thupren ndaj Hamasit se sa karoten.

 Materjale te tjera rreth krizes ne Lindjen e Mesme dhe politiken e SHBA-se dhe komunitetit nderkombetar mund te gjeni tek :

The Much Too Promised Land: America’s Elusive Search for Arab-Israeli Peace

c="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
xmlns:trackback="http://madskills.com/public/xml/rss/module/trackback/">
escription rdf:about="http://laokoonti.shqipo.com/2009/01/22/ripi-i-gazes-do-te-jete-nje-provim-per-diplomacine-e-obames/"
dc:identifier="http://laokoonti.shqipo.com/2009/01/22/ripi-i-gazes-do-te-jete-nje-provim-per-diplomacine-e-obames/"
dc:title="Ripi i Gazes do te jete nje provim per diplomacine e Obames"
trackbacksmileying="http://laokoonti.shqipo.com/2009/01/22/ripi-i-gazes-do-te-jete-nje-provim-per-diplomacine-e-obames/trackback/" />
-->22 Janar 2009

Obama i drejtohet komunitetit boteror musliman "Amerikanet nuk jane armiku tuaj"

CNN

'Americans are not your enemy,' Obama tells Muslims

Presidentin Obama thote se administrata e tij do te afroj doren e miqesise komunitetit boteror musliman por njekohesisht do te lufoj organizatat terorriste qe vrasin civile te pafajshem

"Detyrim im ndaj komunitetit boteror musliman eshte to komunikoj atyre se Amerkanet nuk jane armiku I tyre"- theksoj Obamam ne nje interviste dhene Al Arabya nje television satelit me qender ne Dubai. " "Ndonjehere edhe ne gabojme. As ne nuk jemi te perfeksionuar" –vazhdon Obama ne iterviste

Gjate fushates per president Obama premotj se do te permisjoj mardheniet me boten Muslimane, do te terheqe trupat nga Iraku dhe do te mbylle burgun e Guantanamos ne Cube. Gjithashtu ai ka premutar se do ti drejtohet direkt muslimane kudo ne bote nga nje kryeqytet musliman ne 100 ditet e para te administrates se tij. Se cili kryweqytete nuk esshe njftuar akoma.

Obama gjithashut tha se do ndjeke e eleminoj cdo grupo terrorrist qe vret civile te pafajshem por do ta bejme kete duke respektuar ligjet dhe rregullat nderkomebtare. Eshte pikerisht ky respekt I Amerikes per ligjet dhe rregullat nderkomebtare qe e ben ameriken te respekltushme.

Qeveria Obama gjithashtu qe ne fillim ka treguar interes per cestjen e lindjes se mesme, per prcesin e paqes midis Is\realit dhe Palestines, duke emeruar ish senatorin George Michell si nje negociatior ne rajon. Mithcel eshte planifiakuar te shojk te marten ( 27 Janar 2009) per te riforcuar armpushim delikat nedrmejt Izrealit dhe Udheheqjes se Hamas ne Ripn e Gazes

Uen menoj se eshte gjerja me me rendesi per SHBA-ne qe te aktivizohet ne menyre korekte " tha obama ne intervistem me pergjegjsne e zyres se Al Arabya ne Washington Hisham Melhem

Armpushimi I venodsur ndemrejt Izreait dhe Hamas qe drejotn qeverine en Ripn e Gazes u vendos javene shkuar pas operacionit ushtratk tre javor te tupave Izrealite ne teritorin Palesines .

Plotesiht e qaerte s enuk mund tu detyrojme as Izrealiteve as Palesitenve se cfare ne me mire ne iters te tyre. Ata vete duhen te marin disa venime" tha Oabam " Por une besoj se ka aritr moemitn qe te dy palet qe te kupojtme qe rruga qe p[o ndjekuin nuk do te rezultoaj ne interes te zhvillimit, dhe sigurise sepopujve te tyre. Dhe eshte koha qe te dy palet ti kthehn tabvolines se bisendime"

Obama thekosj se ShBA do te filloj nderhyjen ne procesin e pqes si degjues dhe jo si urdherues dhe cdo pergjigje qe do te jape do te jete e konsultuar me pare me gjithe pjesmaresit e tjere ne kete porces.

Intervista me Al Arabya eshte pare me shume interes sidomos ne Pakistan dhe pergjigithesihs ka patur nje reagim temire te shikuesve ndajj intervistet

Gazetari dhe shkrimtari nga Islamabadi Imtiaz Gul tregon per ZCNN se Te thuash qe maerika do tu shtij atyre doren e miqesise dhe nuk do ti konsideroj ata si armiqe " esht enje shenje e mire qe tregon perpjeken per tu mare miqsuar me boten Islame.

Analuysti Zaid Hamid thote se Obama ka akoma pune per te ber eper te fituar simapuitne e botes Arabe Hamid vazhdon duke thene "se tesit I verte per Onbamen do te jetne kriza e Ripit te Gazes

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).