BE, tjetër protestë ndaj ligjit te lustracionit

Presidenca e BE-se, qe ndodhet tani ne Ceki, leshoi sot (13 shkurt) nje deklarate zyrtare me shqetesime mbi ligjin e lustracionit ne Shqiperi.

Deklarata e plote ne anglisht ndodhet ketu.

Ne deklarate, mes te tjerash, thuhet (perkthimi i imi): 

Bashkimi Europian rikujton se, siç u theksua gjate apelit te diteve te fundit ndaj qeverise se Shqiperise, se ligji i ri i lustracionit ngre shqetesime ne lidhje me disa aspekte, si persa i perket procedurave ashtu edhe persa i perket substances. Do te kishte qene e pershtatshme para aprovimit te ketij ligji, te ishin bere konsultime me te gjera, dhe te ishte arritur njefare konsensusi.

Si rrjedhim, BE inkurajon qeverine shqiptare te rikonsideroje pasojat ligjore dhe politike te ligjit te lustracionit.

4 Komente

Koth, ke te drejte.

Vete titulli tregon asnjeanshmerin e pruresit.

Europa proteston?

Pse, proteston,çfare i prish pune Europes ky ligj ?

Si varet legjislacioni Shqiptar nga ai Europian?

Cilit ligj te Europes i bie ndesh ligji i lustracionit?

E drejta e Europes eshte te kritika, mosaprovimi, indiferenca, keshillimi, por jo Protesta.

Europa nuk ka akoma ate te drejte te protestoje per ligjet e shteteve anetare te E.B, vetem ne ato raste kur bie ndesh traktateve te bashke nenshkruara.

Kjo " proteste" nuk bazohet ne asnje traktat apo marreveshje midis Shqiperis e E.B, nuk perben shkelje te nje marrveshje midis paleve.

Te perdorim gjuhen e duhur qe te kuptohemi me mire.

Hala s'e kan gjet perkthimin e fjales 'lustration' kta, apo jane te kenaqur nga latinishtja via anglishtes?

As mos u lodhni kot ju ene Amerika se Sula deri ne Qershor nuk ndegjon mo njeri ne ket bote. Do bojme si do bojme deri atehere!

E ka tamom ai Berbero. Flet anglisht e tallni se nuk mer vesh ..Flet frengshe i thoni "shif katnari s'di me fol"...Ja kthe Berluskonit Italisht ..ai merr Perkthys  .Tamom e ka ! Pse me ata do merret AI ? Le t'mesojne mer Shqipen si e ka msu dhe Sala .

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).