Zbulimi arkeologjik hap dritare tek ilirët

Pas disa javësh gërmimi intensiv një ekip arkeologjik nga Universiteti i Oslos raportoi një gjetje muajin e fundit që mund të ndryshojë historinë e shkruar të ilirianëve për një periudhë të ekzistencës së tyre.

Një post ilirian tregtie në zonën kufitare midis Kroacisë dhe Bosnje dhe Herzegovinës (BiH) hedh dritë mbi një aspekt të panjohur të jetës së këtyre njerëzve të lashtë të gadishullit të Ballkanit.

Udhëheqësja e ekipit arkeologjik që zbuloi gjurmat e postit tregtar ishte profesoresha e asociuar Marina Prusak. "Zbulimi ynë është i rëndësishëm për kuptimin e identiteteve kulturore në Ballkan në kohrat e lashta," tha ajo.

Zbulimi, i pari i këtij lloji, përbëhet nga rrënojat e një vendi dhe mbetjet e një moli që mbase ka funksionuar si një post tregtar. Arkeologët gjetën shumë anije të mbytura të mbushura plot me enë mbajtëse apo amfora që datohen në shekullin e parë BC. Copët e shumta të poçerisë të gjetura tregojnë se ky ishte një post i madh tregtie.

Desilo, ku ekipi bëri gërmimet e tij, është 20 km nga bregu në një fushë aluvionale ndanë lumit Neretva. "Desilo është vendosur në pjesën më të brendëshme të një gjiri të qetë ku ishte natyrale të transferoheshin mallrat në anije më të vogla, kështu që vendi është perfekt për një port të brendshëm tregtar. Ne e dinim që po të gjejmë një port kjo do të përbënte një shembull të rralllë të një pike takuese në këtë peisazh të padepërtueshëm," i tha Prusak ScienceDaily.

Ilirianët qenë fise indo-evropiane që u dukën në pjesën perëndimore të gadishullit të Ballkanit rreth 1,000 BC, një periudhë që përputhet me fundin e epokës së bronxit dhe fillimin e asj të hekurit. Ata banuan shumicën e zonës deri në mijvjeçarin tjetër.

Në kulmin e saj, Iliria e lashtë përfshinte bregdetin adriatik dhe brendësinë malore të Ballkanit Perëndimor: Shqipërinë e tanishme, Slloveninë, Dalmacinë, Kroacinë, BiH, Kosovën, Malin e Zi dhe Serbinë, duke përfshirë në një pikë, rajonin e Mollosisë (Epirit) në Greqinë veriperëndimore.

Ilirianët ranë nën pushtimin romak gjatë shekullit të parë BC. Territoret ilire u bënë më pas krahina të Perandorisë Romake dhe të Perandorisë Bizantine.

Zbulimi i ekipit norvegjez dhe interpretimi i tij vë në pah lidhjet e vjetra tregtare midis romakëve dhe ilirëve dhe tregon se ilirët nuk qenë vetëm luftëtarë e piratë siç i përshkruajnë disa historianë, por gjithashtu një popull që zhvillonte ekonominë e tregtinë e tij.

Me datimin e amforave, shkencëtarët gjetën prova se anijet qenë mbytur gjatë një periudhe kohore gati gjysmë-shekulli, duke vërtetuar se nuk qenë anije pirate të sulmuara nga romakët.

Arkeologu Adam Lindhagen, i specializuar në amforat romake dhe që mori pjesë në ekspeditë, thotë se kjo është gjetja më e rëndësishme deri tani nga epoka iliriane.

Kjo përmbajtje është autorizuar nga SETimes.com

25 Komente

Ilirët, jo ilirianët, o profesore dhe profesoresha gazetare.

Interesant tingellon lajmi, po s'paska shume detaje pse/si per te suportuar titullin e artikullit. Mbase marrim vesh me vone. 

gjurmet jane te qarta se gjiri i Vlores dhe me i aferti me Romen eshte plot me prova qe duhen evidentuar nga arkeologjia nen ujore dhe qe vertetojne rendesine e ketij Gjiri si port i I ilireve. Por norvegjezet nuk i le NAFTA te eksplorojne ne gji te vlores. edhe nje anije Amerikane qe po eksploron bregdetin shqiptar e kane degdisur nga Saranda deh duket nuk e lene ti afrohet gjirit te Vlores.

u mor vesh pastaj c'u be me ato piramidat ilire te zbuluara nja dy vjet me pare? se kur flitet per iliret jepet vetem fillimi i ceshtjes, pastaj si per magji harrohen.

u mor vesh pastaj c'u be me ato piramidat ilire te zbuluara nja dy vjet me pare? se kur flitet per iliret jepet vetem fillimi i ceshtjes, pastaj si per magji harrohen.

Sa kollaj qe genjeheni o njerez...sa kollaj smiley Mire ta di te pakten...qe genjeheni kollaj.

gjurmet jane te qarta se gjiri i Vlores dhe me i aferti me Romen eshte plot me prova qe duhen evidentuar nga arkeologjia nen ujore dhe qe vertetojne rendesine e ketij Gjiri si port i I ilireve. Por norvegjezet nuk i le NAFTA te eksplorojne ne gji te vlores. edhe nje anije Amerikane qe po eksploron bregdetin shqiptar e kane degdisur nga Saranda deh duket nuk e lene ti afrohet gjirit te Vlores.

Ja dhe nje xhevahir tjeter.  

Po mire 50 vjet Xhaxhi Enver...qe s'kishe interes fare per nafte...pse nuk nxorri gje nga gjiri i Vlores (nxorren ata plot ne fakt...amfore etj...)?? Apo edhe atehere e kishe fajin nazi-Fashistet e mafies Norvegjeze (?? po kta nga na dolen ne loje)

Orikumi ka qen porti i Apollonise...dhe kaq. Aq trafik modest sa ka patur nga Orikumi...aq ka pas ne gjirin e Vlores. ROMA? Kryeqendrat e Ilirise nuk ishin ne Apolloni ne kohen e Romes...kryeqendrat ishin ne ate qe sot eshte Mal i zi dhe Kroaci

Prandaj mos ja FUSNI KOT SE ASHTU DONI JU...edhe historine tani doni ta ndryshoni...te luftoni NAFTEN

:&...Kjo shenje eshte per shume te informuarit ...qe kane qene bashkekohes te asj periudhe ...biles ka fakte qe kane perdorur te njejten pike te furnizimit me karburant te makinave...ca me teper jane aktivistet kryesore te kemnguljes per mosndryshim kufijsh ne periudhen 1ooo bjet para Kristidhit!!!!! Zbulime te tilla jane me shume interes sepse jane nje argument i PAKUNDERSHTUESHEM i gjallerise ekonomike e kulturore ne ato TERITORE ku perfshihej edhe MEMEDHEMBJA jone e dashur. Se si kane rrjedhur e zhvilluar ngjarjet me vone te tjera dokumente e zbulimi do gjenden . Por memedhembja ATY ka QENE as me e VOGEL as me e TKURRUR se shoqet e tjera! Persa i perket atij Regjimi duhet te jete e qarte per kedo qe tentativa si nga Ruset edhe Kinezet jane bere ...ka patur edhe propozime te tjeresh...por XHELOZIA dhe FANATIZMI i atij grupi ishte se "Kjo eshte pasuri e POPULLIT SHQIPTAR dhe duhet te ruhet , kur te krijohen KUSHTET INTELEKTUALE e TEKNOLOGJIKE te zbuluesve e argumentuesve SHQIPETARE". Mire apo KEQ ????? Dhe ja sot :- ajme sa turp sa keq / ky naivitet e idealizem ka vajtur per DREQ !Sot ka edhe pjestare te familjes BERISHA qe kane ngjyer duart ne nendetin shqiptar!

S'merresh vesh cfar thu vallaj...nga Iliret ke Sovjetiket ke Kinezet...ke nazi-fashistet...ke Argita Berisha. S'merresh vesh hic...te pakten fokusohu ke nje perriudhe historike...s'ka rendesi se cila.

dhe tregon se ilirët nuk qenë vetëm luftëtarë e piratë siç i përshkruajnë disa historianë, por gjithashtu një popull që zhvillonte ekonominë e tregtinë e tij.

Ne fakt "historianet" qe i pershkruajn Iliret si "pirat" dhe "luftetar"...s'jan "historiane" te mirfillte...po nga ata te History Channel.

Historianet e mirfillte kan folur gjithmon...per zhvillimet ekonomike te ktyre trevave dhe popujve

o grup mos ki merak se po behen ato veprat e naftes tani, ene venin e punes ta kan rujt keta cunat e tecit

kujt po rruhet per ca qypa te thyer ne fund te detit e rendesishme te gjesh ti pune pa te tjerat rregullohen

 

As ti s'merresh vesh. jeni shume konfuz te shkretet ju...nafta ne Vlore u gjet tani.

mbase atje ke autostrada e karaburnit hajdar...mbase atje smiley

""""Po mire 50 vjet Xhaxhi Enver...qe s'kishe interes fare per nafte...  Une ta vura shenjen e "njeriut te semure", po ti nuk do ta kuptosh qe flitej per zbulime te objekteve nen-ujore dhe jo per NAFTE sepse vlonjatet e perdorin ndryshe ....sinonimin me "naften" smiley Kjo qe per sqarim se nuk ke ndryshim nga menyrat e te lexuarit te vitit 2008.....: """S'merresh vesh cfar thu vallaj...nga Iliret ke Sovjetiket ke Kinezet...ke nazi-fashistet...ke Argita Berisha. S'merresh vesh hic...te pakten fokusohu ke nje perriudhe historike...s'ka rendesi se cila"""" na thua ??????? Une per kete vitin 2009 po fokusohem  e lashe prapa 2008  smiley

Ka historiane te semure qe kane pase OKB qe ne ate kohe dhe kane qene te interesuar te vendoseshin piramidat ne kufij...nga te cilet jane shumica e te " diturve" patriotike , biles kane edhe nje vizore milimetrike qe ndajne perkatesite tertitoriale.... Ka edhe Historiane qe perfshijne treva e teritore te te njejtes KULTURE me vecori sipas burimeve ekonomike qe kane marre e dhene me njera tjeteren pa ndonje vendim OKB per mosndryshim kufijsh. Sic duket Historianet e pare kane kaluar per vjersha tere frymezim ose per te shpjeguar origjinene e fjales "MALTE nga MAL i LARTE" apo shpjegimeve Balliane "Dumre = duam re". Ndersa keta te dytet te cilet shpjegojne e lajmerojne edhe per gjetjet nenujore te ketij RASTI duhet te jene me pranushem e me orientues ne te gjithe boten (sidomos ne treva ku dominojne PATRIOTE me SHUMICE )per shpjegimin e shume paqartesive ne mendesi "ngercesh"

mos e kam pershtypjen te gabuar apo balli ka qene kunder mbretit? kane qene komunistate e legalistet qe kane luftuar njelloj nese nuk gabohem gjithnje. ballistet ishin republikane por me palene gabuar. ndohsta gabohem 

Idriz nuk po te kuptoj fare more burre.Fokusoju tek nje gje dhe shpegoje qarte.

Me sa kam pare ne mesazhet e tua ne cdo teme je gati te futesh Berishen dhe Enverin!Ketu jemi tek iliret.Leri per 1 min politizimet dhe jep mendime per temen ne fjale,ne te kundert lexo te tjeret qe mund te dine pak me shume se ty dhe meso nga ata.

Personalish kam lexuar pak per iliret,arbereshet dhe arvanitasit dhe me vjen shume keq qe historianet tane injorojne studimet e Aristidh Koles,Nermin Vlores apo te profesor Pilikes.

Me e forta se disa si puna e Ardian Vebiut dhe e Klosit kerkojne me cdo kusht qe me ane te gjoja cmitizimit te figurave kombetare te nxojne sa me shume qe eshte e mundur historine dhe prejardhjen e kombit tone.

Pellazge-ilire-arber-shqiptare

 Duan apo nuk duan ata qe sapo permenda me siper (qe kushedi se per ke punojne por dihet se nuk punojne per Shqiperine) kjo eshte historia jone.

Hajde Mirel per respekt. Asnjehere nuk jam nisiator i futjes se personaliteteve ne keto tema ..Por po te ishe e vemendeshme dhe te kesh lexuar me siper i kutpon rrjedhojat qe edhe po nuk i ke kuptuar po ti perseris shkurt.... Si Shqiperi ka patur mundesi te beje zbulime te mirefillta Ne kohen e Mbreterise se Zogut....Ne kohen e Diktatures se Enver Hoxhes. Duhet thene me aq sa kemi njoftim e lexuar ne te dy rastetka patur nje fare "kufizimi" megjithse Italanet "morren" dicka per ruajtje ... Kaq ! Te vesh gishtin per "zbulimet tek nafta e Enverit" etj do te thote ti japesh nje drejtim mjaft te shtrember temes! Nuk pres te me renditesh zbulimet e Bajronit, Durhamit apo Khanit se ndryshe nuk je asgje tjeter vetem se perseritja e ketij me siper.

Ka edhe nje tedence te sotme per zbulimet...qe nuk kane rendesi "plehrat" si Klosi ,qe nuk ka fare lidhje me temen apo jo ?????se cfare thone. Rendesi kane interpetimet ne se behet fjale per nje teritor te shtrire ne nje treve qe quhej ILIRI ,ku perfshihej edhe teritori JONE, apo per shtete te vendosur me kufij qe ne Kohen e OKB 1000 vjet para Kristidhit!!!! Une i perkas.. tezes se pare. Ndoshta nuk te kuptova se cfare po flisje ti per temen ,se une jam shprehur me lart. Une i njoh edhe keto metoda ,qe marin "shkendije" nga nje mospelqim i leximit te nje rreshti smiley , pa ditur fare se per cfare behet fjale. Gjithsesi pa u perjashtuar nga Treva smiley Per me shume lexo Shkinaksin me siper dhe perdore si metode ne debat ose dhe per tu sqaruar per cfare po flitet smiley

Personalish kam lexuar pak per iliret,arbereshet dhe arvanitasit dhe me vjen shume keq qe historianet tane injorojne studimet e Aristidh Koles,Nermin Vlores apo te profesor Pilikes.

Historian te mirfillte Shqiptar ke SHUME...dhe kan shkruar SHUME.

Nese dikush nuk i ka lexuar...s'eshte se s'ka material apo historian.

Mos e vrit mendine per Vehbira e per Klosa...ata jane "pop-hisorians" qe ju interesone grupmoshave 5-15 vjec...Po ne fakt kshu eshte edhe Aristidh Kola smiley...te mos harrojme.

Ka historian te vertet...ka edhe amator.

 Per Iliret -fatkeqesisht- flitet pak. Edhe historografia europiane e pranon se ky grup, shtrihej nga Sllovenia e sotme deri ne Greqine e sotme, dhe nuk thote me shume. Me shume per kete popull dhe kete kulture, flitet (apo mesohet ne shkolla) ne Shqiperi dhe ish Jugosllavi, ku eshte pranuar boterisht nga profesoret dhe arkeologet e ketyre dy vendeve dhe vendeve te tjera, se; pasardhesit e ilireve jane shqiptaret, siç quhen sot. 

ç'do diskutim i metejshem per ta shtremberuar te verteten, nuk ben gje tjeter veç diskretiton mashtruesin. 

Mirel, megjith respektin qe kam per ty, me vjen keq per gjuhen ofenduese ndaj Ardian Vehbiut dhe Klosit. Sikur te fillojme te gjithe ne shqiptaret, me kete gjuhe, kjo do te ishte vetvrasje per kombin tone. Sa me te arsyeshem dhe te llogjikshem te tregohemi, aq me shume ndihmojme njeri-tjetrin, aq me shume marrim me te miren nga njeri-tjetri, ndersa sa me te eger dhe ofendues te jemi me njeri-tjetrin, aq me me pak arsyetojme dhe humbim llogjiken, gje qe çon uje tek interesat e atyre qe s'na i duan te miren. Pikerisht se kemi qene te eger me njeri-tjetrin, kane perfituar armiqte tane.

...Po ne fakt kshu eshte edhe Aristidh Kola Wink...te mos harrojme...

Natyrisht qe per ty eshte perrallaxhi,se keshtu ke shkruajtur dikur per te.Mesa kam lexuar Kola nuk e ka quajtur asnjehere veten historian dhe qe ben zbulime.Ai e ka qujtur veten studiues.Edhe vepren e tij per Arvanitet ai nuk pretendon qe te beje zbulime por e ka quajtur si nje "veshtrim historik,politik,folklorik dhe gjuhesor".Pra jo zbulim por veshtrim.Ai thjesht ka krahasuar zakonet shqiptaro-arberesho-arvanitase me ato te pellazgeve,heleneve dhe ilireve.Nuk eshte faji i tij qe ato jane si dy pika uji!

Mesa kam lexuar ne cdo konkluzion qe ai arrin, FTON historianet dhe gjuhetaret qe te japin mendimet e tyre.Pra ai nuk i imponon mendimet dhe gjetjet e tij.
Pastaj keta historianet tend te vertet beson se nuk manipilojne?Pak kane manipuluar historianet e "vertete" greke dhe serbe?Po me ben te qesh me kete naivitetin tend.

Beson se nje historian "i vertete" grek nese arrin ne perfundimin se "iliret jane paraardhesit e shqiptareve",do ti publikoje keto,pa pasur frike per pasojat?Nuk e besoj qe greket ta bejne kete gje dhe aq me pak serbet.Keta historiane "te vertete" qe ti i beson, ne shumicen e rasteve,jane thjesht papagalle te qeverive aktuale ne vendet fqinje.

Prandaj une preferoj njerez me kurajo si puna e Koles,qe mund te mos jene historiane te vertete,por qe nuk kane per qellim te varrosin historine tone.

E de Kola ka thene qe me fqinjet mund te jemi dy shtete por nje komb (Arvanitet dhe prejardhja e Grekeve titulli i librit ne fjale.)  Geket (geget) i nxjerr "greke" me safi.   Por ne krahasim me tosket me pak te "helenizuar" (me helenizem kupto qyteterim.)  

Nejse, c'hyn Kola ne kete diskutim?

Lexo se cthote Kapllan Resuli ne nje interviste dhene gazetes maqedonase Vest:

...The oldest evidenced text in an Albanian language
is “Formula ë paleximit� (Formula for communion), translated from Latin in
8-11-1462 by the Montenegrin Pavle Angelic, whom the Albanians have albanised
with the name Pal Engjylli. The first book in Albanian is “Meshari� (The
Book of Thoughts), a manual for religious sermons, dates from 1555 and is
written by the Croatian Ivan Buzuk and published in Montenegro. And,
understandably, they albanise him with the name Gjon Buzuku. For your
information, the first primer in Albanian, after the proclamation of the
Albanian independence is a work of “Slavs� and Vlachs. Dositej Obradovich is
the first in history who opens a school in Albanian language, while it was
exactly Serbia, which was the first state to recognise independent Albania. The
Macedonians have a significant input in the development of the Albanian culture.
For example, one of the oldest publishers in Albania is the Macedonian Petar
Budi (1566-1622) who has published three books in Albanian, and also a
Macedonian is Jovan Kukuzel, whom the Albanians have claimed as their own and
have albanised with the name Jan Kukuzeli, although it is known that when he was
born in Drach, XI century, here there still is not even one Albanian. Let me
remind you also of Grigor Prlichev (1830-1893) who for some time is a teacher in
Tirana and published the wonderful poem “Skenderbeg�. Undeniable is the fact
that always at the forefront of all of their positive processes the Albanians
had namely non-Albanians. Lets mention, as well, at this opportune time only
Georgi Kastriot – Skenderbeg, of an undeniable “slavic� ancestry, Naim
Frasheri (a Vlach, an Albanian national poet) or Fan Noli (a Greek, whose real
name is Theophanous Mavromatis), Petar Bogdan, a Serb, or Ismail Kemali, a Turk
who was proclaiming the Albanian independence in 1912. As you can see, the
foundations of the Albanian culture and statehood are laid by non Albanians,
from which a large number are “Slavs�, but that does not stand in the way of
the Albanian nationalists, or “Marxists Leninists�, all the same, to thump
their chests and declare that they have achieved everything by themselves and
that the other people (nations), especially the “Slavs� have only been their
enemies. ...
 

...Already in 1995 at the University of Skopje, it
became clear to me that there will not be peace on the Balkan until the Albanian
question is clarified. For that reason I switched from the law faculty to the
albanological studies and here, contrary to what was being said and written not
only by the Albanian, but also by our, Yugoslavian scholars, contrary to what is
being taught not only in the Albanian language schools (in Albania, as well as
in Macedonia), but also in the schools of “south-slavic� languages, I
discovered that not only the Albanians are not autochthonous people, but they
are also not related in any way to the Pelasgians or the Illyrians.

 

 

 

dhe me poshte per dishepujt e tij Klosi,Lubonja apo Vebiu ne Shqiperi:

 

 

...the Albanian scholar Dr. Adrian Qosi who
in the middle of Tirana openly opposed the hypothesis about the Illyrian origin
of the Albanians. With me agreed, via the printed media, several other younger
scholars of whom I would especially mention Fatos Lubonja, Prof. Adrian Vebiu
and others. I can say that today appeared a group of new Albanian scholars who
do not agree with the false myths and courageously accept the scientific truth.
I am proud that I lead this group and that they took up from me the necessary
scholarly courage. Because, believe me, that is not easy at all, as the extreme
Albanian nationalists, chauvinists and racists led by Ismail Kadare, through the
most severe forms of chicanery and satanising are attempting to silence us at
any cost. The mentioned Dr Adrian Qosi when he stated that the hypothesis for
the Illyrian origin of the Albanians is unfounded, added: “But it is better
not to talk about that because they will declare us anti Albanians�. And they
did...
 

 

Mirel...nuk e ke kuptuar c'kam thene une. Me "historian te mirfillte" e kam fjalen per njerez qe kan njohuri ne fushe...

Kjo eliminon nga fusha e historise si njerezi si Vehbiu, si Resuli, si Lubonjkat etj...ashtu dhe njerez si Aristidh Kola.

Une s'po them gje kundra Aristidhit....thjesht qe eshte amator me pak njohuri...dhe si rezultat shume nga c'ka then ai...nuk jane aspak te verteta.

Historia s'eshte shkence e skate...dhe si rezultat mund te ket 1001 perfundime...te kunderta...por qe te gjitha mund te kene nje baze te qendrueshme. Teorite e Koles...nuk kane shume baze...jo se s'jan te verteta (edhe mund te jene)...por sepse Kola s'di ti prezantoj ne ate menyre.

Gabimi kryesor qe ben Aristidh Kola...eshte se nuk ka njohurine historike te levizjeve te popujve ne ato zona...me faktet KONKRETE qe dihen nga historia (faktet e dokumentuara pra)....por thjesht merret me RRETHANAT e ceshtjes.

...the Albanian scholar Dr. Adrian Qosi who
in the middle of Tirana openly opposed the hypothesis about the Illyrian origin
of the Albanians.

Eshte me mire te mos i vesh rendesi njerzve si ARDIAN KLOSI...se sa ti permendesh cdo dite dhe kudo...

Une e kam bere pyetjen disa here...se nga doli nje profesor ARTI...me kopetence per te vertetuar apo jo ORIGJINEN 4000 vjecare te nje populli?

Budallenjve duhet ti HAPESH RRUGE...

.

...Une e kam bere pyetjen disa here...se nga doli nje profesor ARTI...me kopetence per te vertetuar apo jo ORIGJINEN 4000 vjecare te nje populli?

Budallenjve duhet ti HAPESH RRUGE...

Po ke te drejte per kete,por ata vazhdojne punene e tyre dhe nese do tu hapim te gjitheve rruge atehere do te kujtojne se kane te drejte.Thjesht dua te di se si flene te qete kete njerez si puna e ketij Resulit apo Kolsit!Ndoshta jane vertet budallenj dhe nuk e ndjejne vrasjen e ndergjegjes.

Monda kjo eshte teme per prejardhen e popullit tone keshtu qe Resuli ka te beje me kete teme.Flm per mirkuptimin!

 Mirel, nuk mund ta perktheje ne shqip ate intervisten e Kapllanit qe na e solle ketu. Jo te gjithe dine anglisht. 

u mor vesh pastaj c'u be me ato piramidat ilire te zbuluara nja dy vjet me pare? se kur flitet per iliret jepet vetem fillimi i ceshtjes, pastaj si per magji harrohen.

Sa kollaj qe genjeheni o njerez...sa kollaj Smile Mire ta di te pakten...qe genjeheni kollaj.

 

o Grupi! me lal, lajmin nuk e shpika une, por i kisha dhene njefare rendesie pasi e gjeta ne disa site italjane. e kishin thene qe mbas nja dy vjet studimesh do arrinin ne ndonje konkluzjon. e keto dy vitet kaluan. prandaj dhe pyes une.

ku jane ata qe rrihnin gjoksin e thonin qe piramidat jane ilire?

prandaj, i lejme menjane keto lajme, u pa puna jone, do ngelemi keshtu me identitet te ndjekur nga nje pikepyetje mbrapa.

o Grupi! me lal, lajmin nuk e shpika une, por i kisha dhene njefare rendesie pasi e gjeta ne disa site italjane. e kishin thene qe mbas nja dy vjet studimesh do arrinin ne ndonje konkluzjon. e keto dy vitet kaluan. prandaj dhe pyes une.

ku jane ata qe rrihnin gjoksin e thonin qe piramidat jane ilire?

Shiko si ishe puna e atyre "piramidave". Doli nje BUDALL nga Bosnja...pa qe nja dy kodra dukeshin sikur ishin pak gejometrike...dhe tha...po sikur tja HEDH botes dhe te them...qe jane...PIRAMIDA??

U mblodhen gjith budallenjte e botes atje..."ta studjonin". Germo e germo..gjej ndonje cope gur natyror...dhe thoshin me vete..."ky me duket sikur eshte bere nga njeriu!" Germo e germo...gjej ndonje tynel miniere Romake...dhe thoshin "ja e gjetem piramiden!" Germo e germo...gjej ndonje cop tulle nga ndonje ndertese mesjetare...dhe prap e gjetem piramiden

Dhe jo pak...po piramide 10 mije vjecare!

 

Me fund te fundit...perfundimi ishte po ai qe than 99.9% te historianve dhe arkeologve ne bote..."mos na genjeni kot me ca kodra!"

 

---------------

do ngelemi keshtu me identitet te ndjekur nga nje pikepyetje mbrapa.

Identieti jone s'eshte aspak me pikpyetje...dihet shume qart. Eshte me pikpyetje vetem po u morre me pseudo-historian dhe amataor te tipave te Boshnjakve, anal-istve Shqiptar...dhe fatkeqsisht edhe Aristidha.

Te sugjeroj...nese je kaq i preokupuar me identitetin tend...te lexosh ndonje liber historia te mirfillte te shkruar nga historian te mirfillte. Se pari, librin "Historia e Popullit Shqiptar"...dhe se dyti "Iliret" nga Neritan Ceka.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).