Ulërimë për udhëheqje

 

Mare dhe perkthyer nga CNN  "Screaming out for leadership"

ATLANTA, Georgia Kater vjet me pare puna me coj ne Jeruzalem and ne Bregun Perendimor ( te lumit Jordan). Kisha shpenzuar vite te tera duke lexuar per Lindjen e Memse dhe si gazetare e CNN kam mbuluar bombardimet dhe perleshjet ne ate rajon.

Por kur shkova atje pashe se gjerat ishin me te komplikuara. Njerez nga te dy palet me thane se duan te jetojne ne paqe. Po perse ata nuk jetojne ne paqe?

Mua me duken pa kuptim te gjithe keto vrasje, shkaterime dhe mundime…..

Kudo qe shkova konflikti gjithmon vlonte ne parapaskene.

Duke folur me Israelitet, une pashe sa te pambrojtur ishin ata kudo qe shkonin, ne pazar, ne kafene, ne dyqan, ne rruge, ndaj vetvrasesve bombe. Ndjeja nervozmin e tyre kur flisnin per rajonin ku shume vende komshinj kerkojne shkaterimin e tyre

Kam folur me palestineze qe protestojne gjate murit te Israelit, qe i ndan ata nga toka e tyre bujqesore , kam folur me shitesit e suvenireve ne Bethlehem. Kam mundur te kuptoj ne pergjithesi dhimbjen e tyre shkaktuar nga padrejtesia historike

Te dy palet argumentojne ceshtjen e tyre me passion, duke u munduar te me bindin se kane te drejte

Simpatizoj dhimbjen e te dyja paleve

Ata duan te jetojne ne paqe. Po perse ata nuk mund te jetojne ne paqe?

Te dyja si lufta si edhe paqja kane deshtuar si per popullin izraelit dhe ate palestines, por udheheqesit ndonjehere kane pasur suskses.

Nje hap para dy hapa mbrapa…..

Udheheqes si Egjyptiani Anwar Sadat dhe Israeliti Ytzhak Ragbin paguan cmimin me te shtrenjete ( jeten e tyre), te dy u vrane nga extremistet qe kundershtojne cdo kompromis te bere ne emer te paqes.

Brezi i sotem i udheheqesve i kane borxh Sadatit dhe Rabinit dhe femijeve qe po vdesin dhe vuajne ne Gaza dhe ne Israel, qe te perpiqen per paqe..

Gaza po ulurin per nje drejtim kurajos

Postuar nga : CNN Gazetare, Ralitsa Vassileva

29 Komente

Pasi te marr une pjesen me te madhe te pasurise, hajde te bejme paqe. Pas ketij parimi te shemtuar qe rrjedh prej subkoshinces se trasheguar nga dinosuauret (si qenie te kesaj Toke) mjaft njerez u hapin rruge pasioneve te tyre me  te ulta duke i justifikuar me parimet me te larta humanitare dhe iluministe  si paqja dhe Lirite e Njeriut.   Eshte tronditese deri ne vjellje kur sheh se si ujqerit e veshur me lekurat e klonuara te deleve mbi trupin e tyre nuk flasin fare per dhembet e vet te pegere qe i mbajne ne cdo pjese te trupit.    Kafshen me te temerrshme, me te qelbur me sadiste, nihiliste, cinike e gjen tek Njeriu.

Ky problem i ka rrenjet ne histori ,dhe pikerisht tek Perandoria Otomane ,prandaj dhe nje milion turq presin !Tek i semuri i Bosforit!

 Duhet qe izraeli te vetshkatrrohet, nëse deshirojn paqe me an te drejtësis. Ajo eshte toke e vjedhur. Palestinezet presin qe gjysem shekuj qe ti rifitojn trojet e tyre ! Mjaft me !

Brezi i sotem i udheheqesve i kane borxh Sadatit dhe Rabinit dhe femijeve qe po vdesin dhe vuajne ne Gaza dhe ne Israel, qe te perpiqen per paqe..

Gaza po ulurin per nje drejtim kurajos

Dhe kush tjeter mund ta zgjidhe kete konflikt kaq te nderlikuar pervec Joe the Hidraulikut?

Mbas kaq vitesh lufte, tani mendoj me ne fund do kete paqe ne rajon. Per me shume degjojeni vete Hidraulikun:
http://it.youtube.com/watch?v=SJYCxj8KXjQ

Lindia e mesme, gjithmon ka qen vater zjiarri dhe do te mbetet si e tille.

Eshte e vertet qe Izraelitet ndodhen ne nje pozicion te veshtire e te pa mbrojtur, nga shume aspekte, dhe nga shume shtete qe kufizojne me te dhe nga mbare bota myslimane, por kjo nuk do te thote se ata jane zota e munde te bejne c'fare te duan!

Ne funde te fundit ata u hodhen ne token e palestinezeve dhe nuk u mbine aty, dhe si per shperblim tani palestinezet duhet te paguajne nen hyqen e tyre dhe nen fashizmin qe ata i ka mberthyer, dhe me sa duket dine shume mire ta perdorin. si shkoi kjo pune dikure meshironim ebrejte nga nazistet, ndersa tani ata jane kthyer ne naziste te vertet duke vazhduare me radhe punen e nazisteve por ne dem te popullit palestinez.

270 femije te vrare, mos me keqe!!!! 

Ehh...sa here do behet lufte ne Palestine...Peshku do hapi nja 7 tema ne dite per te?

He se nuk do zgjidhet problemi ke Peshku jo....

 

...sa per humor

Une thjesht buzeqesh kur shoh njerez qe zihen per kete ceshtje, sidomos ate qe nuk jane as palestinez as izralit, dhe me pas perpiqen te japin rrugezgjidhjet e tyre per kete konflikt. Me siguri te gjithe e kane degjuar shprehjen "c'do gje ka nje zgjithje" ose ne anglisht "everything has a solution". Per mendimin tim, kjo shprehje nuk aplikohet per konfliktin Izrael/Palestine. Duhet menduar qe eshte e mundur qe ky konflikt unik thjesht nuk ka zgjithje. Pike.

Pyetjes se Ralitses me se miri i pergjigjet thenja e dikurshme e te ndjeres Golda Meier:"ne Lindjen e Mesme do te kete paqe atehere kur arabet do te duan femijet e tyre me teper se sa urrejne cifutet"

Afer 270 femije te vrare?Cili njeri normal mund te jete indiferent ndaj kesaj tragjedie?

 Keshtu si e ka vene titullin kjo, me duket se perkthehet:

"Ulerime per vetvrasje" derisa Rabinin dhe Sadatin e vrane... dhe kur i permend si shembuj, nuk mund te harrosh edhe per cfare jane bere shembull...

:grin:

(tani hidhmuni ne fyt) :grin:

Rabini dhe Sadati u quajten tradhetare te kombit dhe fese  te tyre respektivishit nga Ultraorthodhoksed Cifute dhe Teroristet islamike.

Thua te ishin verte te tille??????

Sa shume luhet me termin tradhetar dhe komb.

 

dhe sa shume luhet me termin terrorist. Apo jo, o toko komunisti?

Me nxorret mallin e xhaxhi Enverit, ju qe jeni me brekegrisurit e Palestines.Ai qe na beri armiq me miqte dhe miq me armiqte.Ai shprehej keshtu si ju dhe thoshte Shqiperia eshte perkrah populli vella palestinez dhe popullit mik te Kosoves.Pika qe su bie!

Per mua ka te drejte ai qe eshte ne anen time.Keshtu e shikon cdokush qe ka dy pare mend kete konflikt.Edhe bota qe eshte rreshtuar me palet respektive e sheh me kete sy.Israelitet kane qene ne anen tone qe ne 1990 dhe ne 2007 hoqen vizat me Shqiperine.Dhe kjo tregon respekt ndaj vendit tone.Nga palestinezet nuk kemi pare ndonje te mire vetem se ne 1999 ishin me Slobon dhe ne 2008 kercenojne Israelin nese njeh qeverine e Kosoves.Edhe vendet islamike jane me serbet.

Pra Israeli eshte miku jone.Nese ne jeten reale ju keni nje mik qe ju ndihmon dhe respekton ne memente te veshtira nuk do ti qendronit prane apo do te ishit ne anen e tij ne cdo moment?Keshtu edhe ne me Israelin.Une jam plotesisht ne anen e tyre ne kete lufte sepse mendoj se ata kane te drejte,por ju bej thirrje qe te jene ne anen e Israelit edhe ata qe mendojne qe israelitet nuk kane te drejte.Sepse Iraeli eshte miku jone dhe kjo mjafton per te qene me ta.

Ndersa une tani po filloj ta kuptoj Hitlerin dhe shkakun e veprimeve te tija. Urrejtja e tij e madhe ndaj plehrave cifute e kishte nje shkak, qe gjithsesi nuk duhet neglizhuar. Eliminimi fizik i tyre nuk ishte zgjidhja me e mire morale, por mesa duket ai e ka pare si te vetmen menyre per t'i hequr qafe.

Kur thua "ju qe jeni me brekegrisurit e Palestines", me ben te kuptoj edhe pse ne brekegrisurve shqiptare nuk na e var njeri. Sipas logjikes tende, nuk ja vlen te merresh me varfanjake morraxhi sic jemi ne shqiptaret. Brekegrisurit nuk kane te drejta. Shyqyr qe na e varin cifutet te pakten.  

Keshtu e shikon cdokush qe ka dy pare mend kete konflikt.

 

 

Sipas teje, çdo kush qe paskerka 2 pare mend duhet te pranoje qe vriten femije dhe civile te pafajshem ??? Te dhjefsha me nje m.. Ti nuk paske asnje qindarke mend...

 

zoti kobure.

Une jam filoizraelit. Pa i shtuar gje.

Kjo nuk me ben kurre antipalestinez.

Fakti qe e mbeshtes Izraelin per cdo gje, dhe pa kushte, nuk me pengon aspak t'u dua te miren (e sinqerte) palestinezeve, perkrundrazi, me ndihmon.

Po dilni njehere nga uji, o gjallesa, se ligji behet nga toka!!!

Gjate luftes se dyte botrore nga bombardimet e aleateve ne Gjermani jane vrame me qindra mijra civile. Nje qytet i tere (Drsdeni) u shkretua brenda 2  diteve nga bombardimet e aleteve ku u vrane rreth 40 mije civile. Megjithate askush nuk tha te nderpritet lufta, te behet armipushim, deri sa forcat aleate hyne ne Berlin dhe nazizmi kapituloj. Cfare do te kishte ndodhur sikur te ishte vendosur armpushim per hir te civileve te vrare. Thua Hitleri dhe Nazizmi do kishin kapitualluar sikur per hir te civile te vrare ne Drezden apo ushtareve te aleateve te vrare ne Normadi te vendosej te behej armpushim per te shpetuar masakres?

Ka raste kur duhet thene "Give the war a chance". Ne disa raste lufta edhe me vrasjet e te pafajshme dhe me shkaterimet krijon ca zgjidhje qe armpushimi kurre nuk i krijon dot. Qe te vendoset paqe nje pale duhet te humbase dhe tjetra duhet te fitoj, ndryshe balanca e forces e balancuar me armpushim ku sejcila pale  jep dicka dhe fiton dicka nuk sjell paqe por nje lufte te ardheshme.

Pyetja shtrohet Eshte valle konflikti Palestinez -Izrealit nje nga ato luftrat ku njera pale duhet te humbase qe te vendoset paqe e vertet?

Pajtohem me ty Toko. Poshte nazizmi palestinez!

 

Nese greqise do t'i teket ndonje dite ta pushtoje kete vendin tone te vockel e mjeran qe s'ka ditur kurre te vetqeveriset, do themi: "Give war a chance". Fundja shqiptaret jane te paafte per te mbajtur vendin e tyre, jane rrjepacake, brekegrisur, fundi i kazanit te evropes, njerez qe nuk dine te bejne dicka te mire per vendin e tyre. Greqia e do token tone se di si qeveriset dhe si rritet mireqenia. Kur eshte e afte perse te mos e marre? dhe nese ka edhe mbeshtetjen e amerikit, s'ka burre nene t'a ndaloje, duke fituar keshtu admirimin e imoraleve dhe njerezve pa parime qe do kundrojne pushtimin e shqiperise duke tundur kokat e duke thene: epo kjo ishte e vetmja zgjidhje.

 

Cereleuss,

Nuk te jam pergjigjur ne dy komente e mesiperme pasi ke perdorur fyerje dhe ironi po te pergjigjem te ky se te pakten krijon nje fare debati

Ne qofte se shqiptare do te kantadisen si Palestinezet dhe te pranojne te qeverisen nga nje qeveri teroriste qe do te leshonte raketa e njerez bomba ne kryeqytetin e Greqise, ne mer te "kombit dhe Allahut apo Jezu Krishtit "  atehere mire te na behet nese pushtohemi nga Greku dhe humbasim perkrahjen e amerikes. Dhe vertet ajo do te jete zgjidhja e vetme

 

Per te mos dale mbrapa shpine po te them si admin i dergova kete shenim per komentet e tua.

Nuk kam fyer njeri perse ky vazhdon te fyej. Ky bllog ka rregulla apo jo?

Vazhdon profesionin e vjeter ti xhaxhi toko e? bravo bravo.

 

Po nëse ti curufjasje do kishe rrota, do ishe karrocë supermarketi.

Mgjse edhe tani, aty afër je - rrotë cari dmth.

 

O cuna. Kush i ma men ato karikaturat tek Hosteni me Moshe Dajanin si kobure ne dore te Daj Samit per te vrare popujt vellezer arabe. !!! smiley

Politika e Obames ne goje te H.Klinton ne seancen e degjimit per  aporvimin e saj si Sekretare  e Shtetit nga Senati Amerikan

...Ajo ( Hillari) nenvizoj se sidoqofte Shtete e Bashkuara " nuk do te bejne marveshje me Hamasin deri sa ky grup te njohe Izraelin, te ndaloje dhe kritikoj dhunen, dhe te pranoj te plotesoj marveshjet e meparshme"

'Kjo eshte absolutish e qarte per mua "tha Klinton" Ky eshte pozicjoni i Shteteve te Bashkuara dhe pozicioni i presidentit te zgjedhur " (Obama)

"Presidenti i zgjedhur dhe une e kuptojme dhe kemi shume simpati (perkrahje) per Izraelin dhe perpjekjet e tij per te mbrojtur veten, nga situata e tanishme e bresherive te raketave te Hamasit" nenvizoj ajo

"Sidoqofte ne nuk duhet te harojme ( duhet te kujtojme) koston e tragjedise humanitare qe shkaton ky konflik ne Lindjen e Mesme dhe dhimbjen dhe mundimet e civileve Palestineze dhe Izrealite

Jo shume ndryshim nga politika e Bush dhe arsyeja eshte se politika e botes perendimore, qofte ajo e ekstremeve si Bush apo liberaleve si Obama nuk ndryshojne shume ne pozicion kunder terorizmit

Eshte bere me te vertet shume e merzitshme sa here i akuzojme palestinezet morracak sepse votuan qeverine e Hamasit.

Hamas nuk u votua nga qe palestinezet kane qene popull fetar dhe te prapambetur, perkundrazi qe nje kunderpergjigje ndaj levizjeve sekulare dhe markiste te cilat humben vrullin e tyre ne vitet 90. Pra, mos barazoni fene me re qenit te prapambetur, sekur Afghanistani behej progresivo-marksisto-maoisto ne 1979, Irani shume here me i zhvilluar dhe me ushtrine me te forte ne rajon behej Islamik. Dhe ne fakt, ne fillim Hamas u mbeshtet nga Izraeli si kunder-pergjigje i PLO.

E dyta, ne rast se feja ju prish kaq shume pune, atehere pse nuk i hidhni nje sy izraelit. Problemi i paqes nuk eshte te mos-pranimi i zgjidhjes te dy shteteve, pos mospranimi i zgjidhjes te nje shteti demokratik. Problemi me shtetin demokratik eshte qe Izraeli u krijua qe ne fillim si nje shtet fetar, ku pa rendesi se c'fare lloje popullsie mund te kete mbrenda, duhet te mbetet nje shtet cifute. Prandaj eshte e habitshme te shash palestinezet per fe dhe Allah kurre izraelitet justifikojne qenjen e izraelit atje me fe dhe Abraham dhe nuk mund te pranonin kurre nje zgjidhje demokratike sepse i qenit shtet-hebre do vehej ne pyetje nga nje demokraci e vertet ku te tere votojne pa pyetje i te qenit musliman a zoroastrian.

Se fundmi, mos i shikoni gjerat me njeri eshte terrorist dhe tjetri eshte demokrat. Ne rast se terrorizmi vret civil dhe tremb popullin, mos valle ushtria e izraelit nuk bene te njejten gje? Ka njerez ketu qe besojne se Izraeli nuk ka kryer masakra, jo detyrimishte tani, po gjate historise si ne kampet e refugjateve. Masakrat ne fakt jane pranuar dhe nga vete lideret, dhe nga gjyqesori i izraelit. Me e forta eshte kur izraeli merzitet se forcat palestineze jane ne qytet, dhe te veshur civil; do me thene sipas tyre duhet te rrine ne fushe (dhe e veshtire te gjeshe fushe ne Gaza) dhe me nje rrethe te madhe ne bluze qe ushtaret e izraelit te marrin shenjester.

Dhe njehere, sikur te heqesh, jo une jame terrorist e ti je filanthrop, e une jame me te drejtat e njeriut e ti me virgjereshat e Allahut, do shikoshe nje popullsi te burgosur ne vendin e tyre qe rrahen nga qe votojne jo si i thote xhandari. E keqja eshte ama, se per sa kohe izraeli zhduk demokracine, dhe mban idene e nje shteti hebre pa tolerance, per sa kohe qe do mbaj nje popullsi te tere ne burg, thjeshte do shkruaj veteshkatrimin e tije. Te kishin pranuar nje lloje demokracia pa ideal hebre, dhe nje lloje paqeje, sonte mund te qene ne vendet me te zhvilluara duke harxhuar para ne ekonomi ne vend te ushtrise, e duke patur klase te edukuar. Sonte, varren nga amerika per c'do gje, dhe ne vend te jene nje shtet me rrenje ne ate vend, kthehen akoma me shume si nje baze amerikane. Sic kane Green Zone amerikanet ne Baghdad, kane dhe nje ne mediterranean; baza ndryshe nga shteti ama hiqet me lehte kur interesat ndryshohen. Shpeshe mendojme sesa i forte eshte ky lob i izraelit ne amerike qe amerika sillet keshtu, nuk e kemi kuptuar qe eshte izraeli qe sillet sic i do prapanica amerikes, dhe nje dite amerika mund ta leje ne balte (mbase kur mbarron nafta).

Se fundmi, deh njehere mos ndertoni arabe kunder amerikes ose izraelit. Mos harro se aleanca me e forte ne rajon eshte Egjypti-Sauditet-Amerikanet-Izraelitet. Thjeshte hidhni nje sy kush i shet amerikes naften, e kush i blene armet.

Nje artikull interesant i nje analisti te vertete (nepermjet nje blogu tjeter);

Jonathan Freedland i "The Guardian"

Amid the horror and doom of Gaza, the IRA precedent offers hope

Autori rendit disa pika:

1. Izraeli, ne radhe te pare duhet te deklaroje se nuk ka asnje interes politik, ekonomik, strategjik te mbaje te pushtuar territoret ne Gaza. Te njejten gje per Ulster beri edhe qeveria angleze ne fillim e viteve '90.

2. Te dy palet te pranojne reciprocikisht, se opsioni ushtarak nuk sjell asnje zgjidhje. Qeveria angleze, ne precedentin e Iralandes te Veriut, pranoi qe rruga ushtarake mund te japi vetem "nje barazim te nderuar" si dhe IRA u bind qe me bomba nuk mund te fitonte kurre pavaresine.

3. Izraeli, te mos pranoje te ulet ne tavoline me Hamas deri sa Hamas te mos heqe dore nga dhuna. Shembulli eshte ai i qeverise angleze, qe nuk u ul ne tavoline me IRA deri sa IRA nuk rreshti atentatet e vet.

4. Cdo progress ne trataktiva duhet ndjekur nga nje shperblim. Terheqja unilaterale e Izraelit nga territoret e Gazes ne 2005 eshte shembull, qe nuk duhet ndjekur. Ne vend qe pushteti te tranzitonte ne duart e Al-Fatah, terheqja u perceptua nga palestinezet si fitore e forces dhe dhunes te Hamas.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).