Tiranasi pijanec

"nderkohe qe tiranasi i ben hyzmet vetem qejfit dhe bixhozit? Kush ja ka fajin tiranasit, qe nuk pasurohet, por ngel cirak i kolonjarit? "

 

Nga diskutimi ne temen "Baballare dhe Xhaxhallare"

Keshtu thone edhe per indianet e Amerikes, te mbyllur ne rezervate, po harrohet se dikush ka ardhur nga larg dhe u ka rrembyer token.

Krahasimet jane thjeshte metafora e jo detyrimisht simetri midis dy gjesendeve, por gjithsesi, se mos harroje ndonjeri ketu historine e aferme dhe te strehohet ne parafabrikatet e steriotipeve te estrades. Kapitalistet e Tiranes se vogel kozmopolite, si "autoktonet" Kacelet, Stermaset, Tafajte & co e po ashtu edhe ata te komunitetit vllah historik (pleqte e te cilit kulturalisht jane ende monumente te Tiranes se vjeter, sa ne gjuhe e mbase po aq ne adete) vujaten shpronesime e sekuestrime mizore pesedhjete vjet me pare.Ne germadhat joshterpe te pronave te tyre, u ndertua neokapitalizmi postrevolucionar tiranas i viteve '90, nga bijte e ish-aparatcikeve te xhaxhit Enver qe trasheguan "hartat" ekonomike, apo nga badigardet e aparatciket e partive qe formatuan ligjet e strategjite shteterore per t'u pasuruar vete. Mosprania e tiranasve te vjeter ne klubin hermetik te neokapitalizmit partiak shqiptar, eshte thjeshte pasoje e revolucionit ekonomik te viteve 40-50, dhe te zhvillimeve te fillimviteve -90, qe rikonfirmuan maksimalisht skemat e vjetra te luftes se klasave.

Nuk eshte defekt nese dikush vjen e te shproneson me pushke ne dore, te varferon e te paralizon mjetet e prodhimit e kapacitetet per levizshmeri sociale per 50 vjet, dhe me pas, te portretizon si pijanec e parazit, per te justifikuar varferimin tend dhe pasurimin e vet qe rrodhi nga ky varferim.

TOSKERIA

Sa i perket vemendjes ndaj komuniteteve qe veteperkufizohen si joshqiptare, ajo duhet te shkonte ne perpjesetim te drejte me theksimin qe ato i bejne dasise me shqiptaret. Deshira e natyrshme e ketyre komuniteteve per te kultivuar identitetin e vet kulturor ndaras nga ai shqiptar (i cili ne fakt eshte shuma e kontributeve te te gjitheve, perfshire edhe moinoriteteve) nuk duhet te perbente lajm, pervecse ne rastet kur keto minoritete, permes ndihmes se shteteve te tjera, kerkojne supremaci mbi shumicen, apo dobesim te shteti permes shantazheve per shkeputje a autonomi territoriale. Barinjte e kombit, dhe  ata qe u shkojne pas me potere, e kane degjeneruar perpjekjen e perditshme per mbarevajtjen e shqiptarise ne nje konflikt absurd per t'u mbushur mendjen disa provokatoreve se Nene Tereza ishte shqiptare apo ne nje fitore ortografike mbi emrin e babes se Skenderbeut, nderkaq qe zyrtare te shtetit shqiptar, punojne kunder shtetit te tyre duke lobuar per bllokimin e integrimit te vendit ne Evrope, ne kembim te autonomise se Vorio Epirit.

Unifikimi politik i minoritetit vllah nen te nje organizate, disa jave me pare ne Tirane, nen bekimin zyrtar te te njejteve aktore qe kerkojne autonomine e Vorio Epirit, duhej marre ne pyetje pak me gjate nga ata qe pretendojne se kerkojne nje Shqiperi te mekembur, mirepo ne po ato dite, ata ishin te zene, se po benin pushke "me gjermanin dhe tradhetaret vendas" (Schmittin e Klosin e Mallakastres).

Shqiperine e ben te perparoje integriteti i saj territorial dhe banoret e saj qe i lidhin interesat e tyre fuqishem me kete territor, dhe jo mitologjia variabel sipas koniukturave. Nene Tereza apo Skenderbeu mundet ta frymezojne ose jo nje individ per t'u bere shqiptar me i mire. Nderkaq, keto figura pushojne se funksionuari etnikisht tek nje pjese jo e vogel shqiptaresh qe zgjodhen te behen greke, per te mos folur per ata qe jane greke etnike te Shqiperise apo qe ndjehen vllahe. Keshtu qe betejezat mbi filxhanin e kafes per te mbrojtur etnine e miteve kombetare perballe metonjesve te huaj, jane patjeter zbavitese dhe te japin lavdi, por nuk zevendesojne dot betejen per nje territor qe perdite shenjterohet me varreza te huaja deshmoresh clirimtare, nje territor qe i kerkohet autonomia nga organizata minoritare dhe zyrtare te tyre ne shtet nje territor qe pasurohet me minoritete te reja, qe tashme zyrtarisht kerkojne te drejta te posacme, mbeshtetur nga minoriteti me i vjeter, ai i autonomise... Ky territor eshte Toskeria, qe po e tehuajzojme perdite duke e bashkeshoqeruar fyeshem politikisht sa me trashegimine enveriste, po aq me duke ia fyer kulturalisht ortodoksine burimore, oxhaqet aristokrate muslimane (RIP Ismail bej) e peshen e luftes antifashiste. Presionet ne rritje kunder gjuhes letrare dhe perqendrimi i mitologjise identitare ne vetem 2 figura katolike veriore, sigurisht vetem perforcojne kufinjte e enderruar te autonomisteve vorioepiriote, te cilet kane tashme ne dispozicion per projektin e tyre vec minoritetit te vet, edhe ate vllah si edhe pjesen e tulatur te shqiptareve jugore nen trysnine e varferise, braktisjes nga shteti, biografise gjoja-komuniste, fyerjes fetare (ortodoks=grek) dhe nje mitologjije nacionaliste gjithnje e me pak perfshirese per ta. Sigurisht, argumetimi eshte se ne s'ka c'na ben njeri, se kufinjte na i ruan ushtria e NATO-s, me sakte e Amerikes (si dikur mendonim se katundin na e ruan Sulltani, Viktor Emanueli, Stalini). Ajo qe nuk po kuptohet dot eshte se perandorite shkojne e vijne, po komshinjte tane me kujtese te admirueshme, do vazhdojne ta kene po aty shtepine.

ADN-ja E IDEVE

Obsesioni i shpjegimit te ideve te individeve me konspiracione te origjinave etnike, eshte po aq inteligjent sa i dikujt qe  kerkon te na mbushe mendjen se djathin duhet ta hame me luge, meqe dikur ka qene qumesht.Nga ana tjeter, edhe sapunin nuk mund te tregetohet bashke me djathin, duke anashkaluar totalisht emocionin e natyrshem etnocentrik qe mund te motivoje veprimet e qendrimet e kujtdo. Thjeshte, para se te ndermerren analiza ADN-je te personave a ngjarjeve, te  cilat rreshkasin shemtuar neper konspiracione apo paranoja, eshte mire te shqyrtohen rastet nje per nje, sepse esencializimet dhe kategorizimet arbitrare totalitare, ne terma etnike a fetare, thjeshte krijojne identitete te gatshme ku njerezit strehohen me teper nga frika ndaj tjetrit se nga afiniteti ndaj te ngjashmes.

86 Komente

E kotë të them se është shkruar në mënyrë të hollë.Urime!

Nexh, jom tu e rilexu sic thame. Kam arrit deri tek:

Unifikimi politik i minoritetit vllah nen te nje organizate, disa jave me pare ne Tirane, nen bekimin zyrtar te te njejteve aktore qe kerkojne autonomine e Vorio Epirit, duhej marre ne pyetje pak me gjate nga ata qe pretendojne se kerkojne nje Shqiperi te mekembur, mirepo ne po ato dite, ata ishin te zene, se po benin pushke "me gjermanin dhe tradhetaret vendas" (Schmittin e Klosin e Mallakastres).

Ketu do boj pak pushim, se kam gjithe diten qe me nje ane punoj per punen (du me von para nji projekt), me ane tjeter shoh Peshkun, qe sot ka pat nje dite vibrante.

 

Ku e pe vibrante ti?

 

Me stilin tirr ta tjerrim leshin sa me tjerrshem, se po nuk e torrem nuk ka me ca ben shoku Like triko leshi me pambuk fabrike, u be dhe kjo teme me vete, e cila padyshim do kete te njejtat rendimente leshtjerrese. Te pakten te ishim ne kohen e luftes ia dhuronim gjithe keto triko leshi partizaneve. smiley

Nexhi, na sill furka moj ti se kshu si e ka nis Emo do na lere duke tjerr lesh gjiithe diten. smiley

 

P.S. Emo, per ca po diskutojme tani tek ky komenti i promovuar ne teme? Te pyes meqe e rekomandove, dmth me propozim nga poshte dhe me miratim nga lart.  smiley

Ore, une te dija trim ty!

Nqse ke problem me Sefer dajen, xhib, degjo 100 here Valsin e Danubit Blu (qe ne fakt nuk ka qene asnjehere blu ne 150 vjetet e fundit); aty e ke rrafsh, asnje friksion.

PS Rhodus nuk ka pas vetem ato lojrat e lashta me te kercyme, xhib, por edhe nje gjigand qe u zhduk. Metaforen a analogjine nxirre vete.

Mire qe me ne fund dolen edhe tiranasit te persekutume se mbeten tu u anku vetem shkodranet  :?

Ceshtja ketu duhet te jete dhe jo ne debate per te demaskuar dhe "pushkatuar" ata qe paraqesin dicka ndryshe per historine tone dhe figurat e saj.  Shqiperia kerkon te integrohet ne Evrope dhe te jemi pjese e globalizmit, ku te beje te veten gjera qe na vijne nga jashte dhe pse jo te japim edhe ne aq sa kemi mundesi.  Kerkojme qe te heqim dore nga nje pjese e "pavaresise" tone dhe te ndajme vendimet dhe zgjedhjet me popujt e tjere te Evropes se bashkuar, nderkohe qe ne Shqiperi grupet etnike dhe kulturore minoritare gjithmone e me shume ndajne veten nga pjesa tjeter e shoqerise duke formuar parti politike vetem per ta, shoqata vetem per ta e keshtu me rradhe.   Bile ka tentativa te fuqishme per te alienuar grupe te caktuara shqiptaresh, vetem pse kane apo kane pasur origjine dhe ndjesi te caktuara fetare.

Puna per ndarjen sa me te madhe nga pjesa tjeter e shoqerise e minoriteteve eshte dicka qe pa asnje diskutim urdherohet dhe mbeshtetet nga vendet qe kane prejardhjen keto minoritare apo financohen prej tyre.  Qe te kuptohemi, une nuk kam gje qe te gjithe keto grupe te mblidhen ne shoqata dhe organizime te tjera ku mendojne se mbrojne me mire identitetin, interesat dhe trashegimine e tyre, kjo gje garantohet edhe nga ligjet shqiptare, por nga qellimi dhe shfaqja e tyre.  Keta shkurt nuk e konsiderojne Shqiperine dhe bashkeqytetaret e tjere si te tyren, por si uzurpatore dhe shtypes qe mezi presin te clirohen prej tyre dhe per kete organizohen politikisht dhe kerkojne ndihme nga vendet e tjera per te bere shantazh tek shteti shqiptar.  S`ka nevoje fare qe minoriteti grek te grupohet ne nje parti te vecante politike (me kete qe them nuk ju mohoj te drejten e tyre), por te shperndahet sipas bindjeve dhe interesave tek partite e medha shqiptare, te beje karriere ne keto parti etj.  Po ashtu edhe organizatat vllehe qe jane "kujtuar" te organizohen politikisht.  Te pakten kjo gje na vjen nga perendimi, shume pjestar te minoriteteve te ndryshme ne keto vende kane bere karriere dhe kane zene poste te larta nepermjet partive te medha, ku rasti me i mire eshte Obama.

Per shkrimin e Whisper, nuk kuptoj pse cuditen keta pjestaret e turmes qe desh na hengren te gjalle ne temat me karakter nacionalist.  Ky stan kete bulmet ka!  Eshte me kohe e ditur qe nje nacionalist qendrore ka kombin e tij dhe pjestaret e te njejtit komb, te tjerat jane dytesore dhe paraqesin nje rrezik, aq me teper ne Shqiperi kur edhe keto grupe e ushqejne kete perceptim.

Mirembrema!

Alisat, pashe qe kishe mbyllur temen e nxehte te sotme me autor whisperin. Isha kureshtar te shikoja si do zhvillohej debati me tej. Me dha frymezim ne fakt deri atje ku e lashe sot, per nje skice mbi psikozat kolektive (mund edhe qe e bej, por s'eshte e njejta gje), por tema ishte mbyllur para pak minutash. Nuk mora vesh pse e si. Ishte shume interesant si setting. Puna eshte, se ne castin kur "i kryqezuari" me ne fund flet, nje pike kulminante kjo pasi pati edhe nje fare mllefi te shprehur nga disa komentues qe autori nuk denjon te komunikoje, sikur eshte Mao Ce Dun etj, ti shkon edhe e mbyll temen, kunder cdo logjike e pritshmerie. Nuk di a do e bej dot ate skicen tani (zgjidhja, po te mbeshtetesha ne realitet, do ishte deux ex machina) ... po do e filloja me pershkrimin e indinjates popullore dhe te organizatave baze ne rrethe per bashkimin e dy gjermanive. Kisha ndjesine qe do dilte gje e bukur. Por ti nderhyre... dhe.... You owe me. Jo artit & letersise; mua.

Alisa

Perse e mbylle debatin tek Baballare dhe Xhaxhallare.

Ti mund te thuash se u be debat personal Une them aspak. Kemi pare debate ne tema te tjera shume me keq se kaq. Fakti eshte mendoj se une ai shkrim qe ju gabimisht e late te kalonte tek peshku hapi plagen  e ndasise nderfetare ne shqiperi  qe ne shqiptaret mundohemi ta mbulojme, duke i vene siper parrullat atdhetare te bashkjeteses  se "shkelqyer" nderfetare ne shqiperi. Parrule qe ka pasur dikur nje te veretete te pa mohushme por qe sot me hapjen e shqiperise, me teorite moderniste globaliste te njeriut te planetit toke, me humbjen e ndjenjes kombetare tek te rinjte si dhe me shtimin e presionit nga jashte te institucioneve fetare, feja ka dale mbi Shqiperine/kombin dhe sot jemi ne fazen ku qelizat qe  mbijetuan prej kohes  se andarteve greke dhe dumbabiste Haxhi Qamiliste po ringjallen.

Mire do te jete qe keto artikuj qe tregojne kete levizje te lire te ketyre qelizave ose te mos sillen fare ose po te sillen te lihen te debatohen deri ne fund. Plagen po e preke ose mjekohe ose me mire mos e prek fare. Keshtu si beni ju vec i shtoni infeksionin dhe dhimbjet kesaj plage

Kur dikur kam permendur ceshtjen e feve dhe rolin e tyre ne ceshtjen Shqitpare ( sic jane ato te Janullatosit, Konferences Islamike apo rolin e Berishes ne percarjen fetare ne shqiperi) disa miq te mi me jane hedhur ne gryke duke me akuzuar se une krijoj insinuate te kota qe nuk egzistojne. Debatet tek Baballare dhe Xhaxhallare treguan mire se kjo nuk eshte aspak e kote

Ne ato debate une pashe

1. Disa qe kujtojne se shqiptaret pa orthodokset do te jene me mire se me ta. Harojne keta se orthodokstet ( edhe ata vllehe) jane po aq shqitpare sa edhe shqiptaret muslimane , harojne se keshtu i hedhin orthodokset ( perfshi ketu edhe Vllahet) ne krahet e armiqeve tane shovinisteve greke qe thone se orthodokset shqiptare ( perfshi edhe vllehet) po persekutohen nga muslimanet. Lexo Whisper ta kuptosh kete persekutim

2. Disa qe mendojne se shqiptaret pa muslimanet do te jene me mire  se me ta. Harojne se pa shqiptaret muslimane nuk ka shqiperi dhe keshtu duhet qe te mirat e shqiperise te jene te perbashketa per tere shqiptaret, harojne se keshtu i bejne muslimanet ose te ndrojne fene qe te duhen nga te tjeret ose i hedhin ne krahet e ekstremeve qe mezi presin nje gje te tille

3. Disa qe  mendojne se shqiptaret jane me mire pa mitet kombetare sepse sipas tyre keto mite sjellin ndarjen e shqiptareve por nuk thone azgje per mitet fetare. Sipas tyre mitet kombetare duhen zevendesuar me mitet fetare deri sa kerkojne zhdukjen e miteve kombetare ne emer te miteve fetare

4. Disa qe u tremben ketyre temave dhe shpejt nxjerin parrullen " shkrimi ishte pacavure" ( qe vertet ishte i tille por jo per arsyen qe ata e thone)

5. Dhe se fundi admin qe ju shpetoj ky shkrim dhe shpejt e mbyllin ne karantine duke haruar se tashme mikrobi ka mare dhene dhe eshte e kote mbyllja

Po e mbyll duke ju thene se ajo qe do te na shpetoj nga ky mikrob, ajo qe do ti bej qelizat e luftes nder fetare ne shqiperi te mos zhvillohen ( ato nuk zhduken por te pakten nuk duhen lene te zhvillohen) jane mitet kombetare. eshte edukimi yne ne radhe ten pare dhe i mases me pas me parullen

Feja e shqiptarit eshte shqiptaria

 

@Thougt Police, që flet shpesh si e jëma e Zeqos, kjo nuk është risi, por kur thua që: "Kerkojme qe te heqim dore nga nje pjese e "pavaresise" tone dhe te ndajme vendimet dhe zgjedhjet me popujt e tjere te Evropes se bashkuar..." nuk e kuptoj se ç'i paska bërë Skënderbeu Europës dhe se si ky i fundit e paska penguar Shqipërinë për t'u integruar... Boll me justifikime të cekëta që s'kan menderçe ku të rrinë.

@ Toko... këtu janë bërë debate me ditë e ditë të tëra rreth Janullatosit (pra Ortodoksisë vet&eumlsmiley dhe nuk u ngrit problemi i ndasive fetare apo ndëretnike.... PËRSE kërkon qëta gjesh me patjetër në artikullin e Whisperit një gjë të tillë... ?
 

Edrus,

Janullatosi nuk eshte shqiptar dhe nuk perfaqson orthodokset shqiptare  pra nuk flitet per ndarje fetare megjithse ky eshte qellimi i Janullatosit.

 Ndersa artikulli ne fjale flet per tere Vllehet si grup qene fakt jane me shume se 1/2 shqiptare me gjithe ngateresat familjare/martesore me shqiptaret prej kohes se legjoneve Romake dhe se ato emrat ne Qeverine Nano apo Vllehe sic e quan Whisper nuk jaen te te gjithe Vllehe  por jane te gjithe orthdokse Pra nen gunen e Vlleheve Whisper godet Shqiptaret Orthodokse Prandja flitet per ndarje fetare. 

Gjerat ndahen i dashur

Nje debat mundesh ta kthesh ne formen qe deshiron, e ne vazhdimsi te debatit nuk ben asgje me shume vetem kundershton vetveten.

Artikulli nuk merr ne analize Vllehet si fe, por si nje grup etnik, qe kane kulturen e tyre, gjuhen e tyre, e kuptohet fene e tyre,o mund te kete nga ato qe jane ateist.

Selfa, shkruante dje se arritja e tyre, vlleheve , ne majat e qeverisjes eshte fale pregatitjes, devotshmeris, perkushtimit.

Jam gati ta besoj kete aksiome te Selfos, ne qofte se ky ka kenaqesin te me jape nje emer te nje Shqiptaro-kosovar qe ka qene anetar byroje apo minister, nje emer te pakicave sllave qe ka bere karrier ne Shqiperi.

Dikush mund te thote se une i urrej vllehet nga qe famekeqi  Zoi Themeli, ishkryetar dege , ka torturuar gjysherit e mij, ka torturuar intelektualet e jointelektualet Shkodrane.

S'eshte aspak e veretet, sepse sikur te mos ja jepte kete te drejte patrioti Enver, Zoi s'kishte by...e te torturonte.

Kur lexon artikullin dhe nuk ke koptuar asgje, lexoje edhe njehere edhe njehere, ne qoftese prap nuk ke koptuar mos e lexo me, dhe mos komento,nuk sherben per asgje.

 

Lundrim ndersa meren Vllehet si grup apo etnik perse me shume se nje here jane cilesuar si Orthodokse dhe jo thjesht si Vlleh. C'hyn feja ketu nese ai flet per etni. Jo i dashur ka me shume se kaq, indirekt ai ka nje qellim apo nje ide dhe ate e ka shprehur ne shkrimin e tij. Nuk mbulohet m.... me sh....

Thote sot Blushi Jr: "Bollano dhe xhinsi i tij
                  “vorioepirot” është prodhimi më i shpërdorur i këtij investimi
                  shovinist që synon të mbjellë një klimë që e kemi provuar dhe
                  shijuar veçanërisht në kohën kur po sendërtohej Pavarësia e
                  Shqipërisë, natyrisht jo vetëm me fjalë, po edhe me terror, me
                  vrasje patriotësh e masakra të pashembullta në Jug të vendit!
                  Në të vërtetë, po ta vështrosh nga larg, nuk ia vlen të
                  merresh me Bollanon, por ama ky shembull vulgariteti ballkanik
                  shërben për të kuptuar se sa janë përkequr punët në shtetin
                  tonë! Sepse në çdo vend normal demokratik, një zyrtar i tillë,
                  nuk do të guxonte të shkelte Kushtetutën e të mbillte përçarje
                  ndëretnike, pasi do të kishte marrë përgjigjen e merituar nga
                  organet e Drejtësisë! Në cilin vend demokratik, “sovran e të
                  lirë” (si u shprehën kohët e fundit Berisha dhe Topalli në
                  përgjigje të ambasadorit amerikan), mund të ndodhë që një
                  kryebashkiak province të kërkojë ndarjen e vendit, të vendosë
                  nëpër rrugë tabela me alfabet grek, të heqë ato shqip, të
                  ndërrojë emrat e qytetarëve në regjistrat e gjendjes civile,
                  të hedhë parrulla armiqësore me flamuj grekë (si në një tokë
                  të pushtuar!) nëpër fushatat zgjedhore të Himarës, të
                  stimulojë “homogjenizimin” e popullatës dhe shteti e
                  përfaqësuesit e saj të mos pipëtijnë?! Ku mund të bëjë vaki që
                  një zyrtar, qoftë edhe përfaqësues minoriteti, t’i bëjë
                  thirrje një vendi tjetër që ky të mos ratifikojë MSA-në, pa na
                  vënë kushte për dizintegrimin e vendit? Por derisa Greqia nuk
                  po jep asnjë shenjë se mund të ratifikojë MSA-në dhe hyrjen
                  tonë në NATO, (njëlloj si ka vepruar me “ligjin e
                  luftës&rdquosmiley,duke mbetur e fundit në radhën e shteteve anëtare të
                  BE-së, dëshmon se deklaratat dhe letrat e Bollanos në
                  Parlamentin grek nuk janë “bulona vetiakë”vetëm të tij!Kjo
                  është ana më e dyshimtë, por edhe më e qartë e “çështjes
                  Bollano!”

Qirje Bollano, e xum tria lia la laaaaa!

Kico Blushi

http://www.balkanweb.com/sitev4/lajme.php?id=31756

Ne fakt Blushi senior,

Ah, edhe dicka Blend, nqse je online ne ket cast: ajo mbyllja e djeshme e kesaj temes qe u perfol aq shume, ishte prerje shkurt e druve (nuk besoj kurre ta kesh bere ti, per aq sa kjo ka vlere). Ishte kapitullim para mendesive masovike, per te mos permendur tautologjine ne veprim, arrogancen feminore, standartin e padurueshem te dyfishte, hipokrizine ne motivim dhe jo fair-llekun.

E beri peshkun pa uje si nje sigurece qe nuk punon dot nen tension te larte. Kur ne fakt edhe mundet.

PS: Mos mu ofendo edhe per kete, sepse do ta quaj egoizem.

Blendi Salaj - 5 Jan 2009 - 6:36am

Sic mund ta kesh vene re edhe nga pergjigjet qe iu dhane atij shkrimi, pervec dy tre kokrrave (si ne cdo rast) qendrimi i peshqve ishte kunder percarjeve etnike, kunder ksenofobise. Tema u mbyll sepse peshku nuk i ka borxh askujt qe te behet platforme e percarjes nder shqiptaret, as fushe-beteje per perplasje personale.

Blendi meqens e ke mbyllur edhe temen me pyetjen time tek "pyet peshkun" po i pergjigjem ketu shenimit tend te me siperm ne ate teme.  Une i kam vene re pergjigjet prandaj dhe kam bere ate shenim qe ke ne "pyet peshkun". Shtoji ketu edhe heshtjen e shume atyre qe kur u fol per Konferencen Islamike mu hodhen ne gryke si ndejlles i luftes fetare dhe do te shikosh se kam te drejte. Shpesh heshtja flet me shume se nje koment i gjate.  Ketu une  e mbyll kete diskutim

Toko je "lexues",  por aspak lexues.

Plasi mire syte ti bashke me tufen  e pseudolexuesve, bashke me adminet e papergjegjshem dhe behuni te pergjegjshem te mbroni pretendimet tuaja me referenca nga teksti i shkruar i atij vezhgimi dhe jo me retorika hamendesuese e paragjykuese! Shpifanjoser te pacipe! Keni bere mbi 150 postime dhe asnjeri nga ju nuk pati ndershmerine te me citonte nga teksti im racizmin tim, urrejtjen per vllehet, diskriminimin qe u beja vlleheve ne ate shkrim, reprezaljet qe sugjeroja kunder vlleheve  dhe bullshite te tjera si keto qe mbushen ate teme komentesh! Per turpin tuaj zoterinj dhe aspak timin!

Dhe po per turp te admineve te ketij blogu mbyllet tema sapo whisper solli prova konkrete nga kontributi i "vyer" i nje studiuesi-person publik ne sferen e studimeve si  Vehbiu aka xha xhai

ku ai shkruante qarte tezat e tij "kombetare" qe shumica e shqiptareve te jugut jane  greke shqipfoles (!) dhe qe Himara duhet te ndahet me status mes Shqiperise dhe Greqise si nje Qytet i Lire..aka han me dy porta: shqiptare dhe greke.(!)

Pse e mbyllet temen zoterinj admine? U kujtuat vone per turren e druve  ku paciperia juaj dhe e pseudolexuesve u perpoq te me vinte (pa rezultat gjithsesi). Ps ee mbyllet temen pikerisht atehere kur tema U KONKRETIZUA ME CITIME NGA NJE STUDIUES PUBLIK DHE ASPAK ANONIM??? Turp per ju!

Ju tingelloi shume djegese prova qe ju solla? Ju befte mire atyre qe u ka djegur!

Pseudolexuesit dhe lexuesit   ne vazhdimesi u corren duke thene: "whisper ku i ke provat, whisper pse nuk futesh te komentosh pretendimet e tua ketu ne teme mes diskutanteve, whisper je pergjithesues dhe flet kot me pergjithsime..."kerkesa keto te shoqeruara shpesh me etiketime rrugacesh.

Dhe whisperi ua plotesoi deshiren edhe pse kunder deshires se tij te shprehur muaj me pare duke e bojkotuar kete pellg virtual.

Dhe nje sqarim tjeter: nuk ka kerkuar kurre whisperi qe blogu i tij te jete te arkipelagu juaj, por kane qene ata qe pa e pyetur aspak whisperin kane marre blogun e tij dhe e kane perfshire aty. whisper kete blog tuaj e ka bojkotuar publikisht prej kohesh. Jeni ju qe keni perdorur blogun tim, pavaresisht se nga budallalleku juaj nuk keni bere asgje tjeter vecse me keni bere nje goxha marketing (te panevojshem per mua). Ndaj qe nga ky cast blogun tim hiqeni nga arkipelagu juaj!

Keni bere mbi 150 postime dhe asnjeri nga ju nuk pati ndershmerine te me citonte nga teksti im racizmin tim, urrejtjen per vllehet, diskriminimin qe u beja vlleheve ne ate shkrim, reprezaljet qe sugjeroja kunder vlleheve  dhe bullshite te tjera si keto qe mbushen ate teme komentesh! Per turpin tuaj zoterinj dhe aspak timin!

Ja disa dhe qetsohu

...Gjithsesi në këtë skakierë luan akoma një kalë. Një kalë troje jo grek siç mund të mendojnë të tjerët shpesh jo pa aresye. Është një kal troje vlleh...
 

....Dhe ata do te godisnin pa iu dridhur dora gjithshka:Themelet e kombit, historine, njerezit. Ata do ta gjymtonin racen krenare te shqiptareve me shume zell ngaqe ne kete zell kishte
pjesen e vet revanshi per fyerjet e dikurshme, hakmarrja dhe kompleksi i tyre i inferioritetit...”

...Edhe në këto 18 vjet postdiktaturë ata kanë qenë në përqindje të madhe në pozicione të larta administrative, sockulturore apo qeverisëse të cilat do i kishin gëzuar në të njëjtën masë vetëm në një atdhe të tyrin hipotetik........Janë me dhjetra e qindra artikuj, komente publike nëpër mediat tona të cilat dukshëm shkojnë kundër interesave tona kombëtare, kundër vlerave tona kombëtare, kundër simboleve tona kombëtare, kundër identitetit tonë kombëtar.

 

....

Për lehtësi argumentuese pos jell një shëmbull lehtësisht të verifikueshëm. Deri para pak kohësh kishim një strukturim të tillë të kupolës qeverisëse shqiptare:

1. Presidenti - Alfred Moisiu
2. Kryeministri - Fatos Nano
3. Kryetari i Gjykates se Larte - Thimio Kondi
4. Kryetari i Gjykates Kushtetuese - Gjergj Sauli
5. Prokurori i Pergjithshem i Republikes - Theodhori Sollaku
6. Guvernatori i Bankes se Shqiperise - Adrian Fullani
7. Kryetari i Kontrollit te Larte te Shtetit - Robert Çeku
8. Ministri i Mbrojtjes - Pandeli Majko
9. Ministri i Ekonomise - Anastas Angjeli
10. Ministri i Integrimit - Ermelinda Meksi
11. Ministri i Shtetit - Marko Bello
12. Kryetari i Akademise se Shkencave - Ylli Popa

Bie dukshëm në sy prania dërmuese e vllehëvë në këtë qeveri totale ortodoksish. Të jetë një koinçidencë? Në një vend me përqindje dërmuese myslimane të sundojë mendësia ortodokse vllehe?

....(!) I njejti grup vllehesh dhe pothuajsevllehesh over and over perballet me ceshtjet kombetare te shqiptareve (!). I njejti mish-mash vllehesh u sqaron shqiptareve nga ekranet e televizoreve apo nga faqet e gazetave reale dhe virtuale se duhet te ckombetarizohen sa me shpejt te jete e mundur (!)
I njejti mish-mash vllehesh dhe pothuajsevllehesh ( faqezinj e faqekuqe sipas rastit) qe here nen petkun e analistit, te historianit, te perkthyesit, piktorit-publicist e te studiuesit, por gjithnje nen petkun e shoqerise civile “shqiptare”, qe ka marre persiper t’u thote shqiptareve qe atdhedashuria eshte herezi e turpshme (!) ....

 

..... njejti mish-mash vllehesh dhe pothuasjevllehesh qe nje dore e “padukshme” i ka perzgjedhur JO RASTESISHT per te kryer ckombetarizimin e Shqiperise e Shqiptareve.
Hesap thjeshte: sa me shpejt te ckombetarizohet shqiptari aq me lehtesisht do behet pjese e ingranazhit te globalizmit dhe globalizimit te gjithshkaje.
E kush mund ta kryeje ne Shqiperi kete mision gjakftohtesisht dhe pa e vrare ndergjegja (kombetare)? Sigurisht ata qe nuk kane ndergjegje kombetare shqiptare, e thene ndryshe, shqipfolesit joshqiptare te Shqiperise.

Etj etj etj Sharlatan je ti qe ngateron faktet ben nje pacavure te tille qe sa e lexon te ngrihen nervat dhe te ofendon pa pike turpi
Tupr perseri per ty

Po!

"kale troje vlleh" sepse 6 personat -objekt i vezhgimit tim jane vllehe ose pothuajse vllehe dhe jo serbe apo kineze!

Citimi tjeter eshte nga Kadareja qe ka deshmuar se eshte ndergjegje kombi me shume se ty dhe une  zoti TOKO. Hidhe poshte me argumenta po munde ate qe ka shkruar ai!

Dhe ne citimet e tjera ku eshte e paverta  dhe genjeshtra qe kam shkruar???

Ku eshte racizmi? Ku eshte ksenofobia?Ku eshte antivllahizmi im? te syte qe ju kane plasur dhe jo vetem nuk lexoni qarte por paturpesisht deformoni!

Po zoteri: i njejti mish-mash vllehesh i 6 vlleheve dhe pothuasjevllehesh qe dje i rednita edhe me erma dhe kontributet e tyre te vyera por fshesa e sherbyesve te ketij blogu i fshiu! Nese nuk do te te kishin plasur syte do e kuptoje dhe lexoje sic e lexuan te tjere qarte! Por duket qarte qe ju kane plasur edhe syte e logjikes.

Skuther!

 

 

 

whisper, toko nuk eshte skuth. eshte rob i sinqerte. seriozisht.

Së fundi, të drejtohem ty Emo personalisht për të kuptuar se ku çon ujë ky lloj subjekti i identifikuar si Whisper. Kjo sepse është thjesht sfidë e imja personale që disa gjëra të kuptohet dhe emërtohen me emrin e tyre të saktë. Duke parë gjithë ndërtesën ideologjike të subjektit në fjalë, në të cilën më parë kishte lënë pa fshehur bishtat, nuk mund të toleroja idenë e sublimes se mendonte për "fatet e kombit" apo ajo theoria e lexueso-pseudolexuesit ishte shigjetë ndaj vërtet "pseudo-lexuesve" dhe jo një masturbim personal, mungesë ideje dhe konstrukti moral të pastër ndaj atyre që kërkojnë vërtet "të keqen" e çdo lloj forme.

Me këtë krijesë të fundit, duke denigruar një përkatësi të caktuar kulturore, subjekti në fjalë u shfaq apo u "shkri" në përmasat e vërteta mbi të cilat krijon, dhe kjo është vërtet fatkeqësi. Nuk e bëj këtë replikë që më pas të them "të thashë", por që vërtet të kuptohet ideologjia e pështirë me të cilën shprehet subjekti i sipërpërmendur. 

Termi pseudo-lexues, u përdor prapë si argument i tipit biblik fetar  për t'i dhënë vlera të shprehura në yje dhe të gëlltitur së fundmi prej një pjese peshqish. Tanimë, mendoj se nuk ka rast të kishte në atë pjesë të quajtur letrare për denigrim të "pseudolexuesit" por si pikë mbështetëse për të lëvizur levën e Arkimedit në drejtimin që do vetë. Mënyra sesi i drejtohet Tokos në këtë rast vërteton çka them.

Tjetër.... ndaj çdo lloj opinioni kundër mund të shprehesh përmes forcës së argumenteve, dhe jo denigrimit të disa figurave sepse kanë përkatësi kulturore të ndryshme prej subjektit. Dhe si bëhet dallimi? Në formën më të keqe të mundshme: përmes përkatësisë gjenetike. Kjo është gjë shumë e turpshme, jashtë mase mendjengushtë dhe primitive.

 

 

Whisper vetem nje gje meriton vleresim te mire ne shkrimin tend. Fakti qe ke thene ato qe mendon ne dryshim nga disa te tjere qe heshtin ose i shprehim mendimet me bjeri derickes te degjoj dera. Per kete vertet ke merite. Te pakten e dime si mendon se nuk kemi frike te te themi dicka e te na thaush Une nuk e kam then kete apo ate, une nuk e kisha fjalen per kete apo per ate.

Sa per skuth Sic duket nuk me njeh apo nuk ke lexuar ato qe them une ndryshe nuk ke per se te me besh kete akuze

Hajt shnet

Nuk i kam lexuar shkrimet per te cilat ka plasur debati, por di te them se per kete Vehbiun nuk kam fare respekt. eshte nje pseudo studiues, qe nxjerr ca pseudo teori te mbushura me supozime te shumtuara me me urrejtje per shqiptaret.

 Bashkohem dhe une me ca Peshq! Nuk eshte zgjidhje mbyllja e debatit o admina!! Censura te imponon vrazhdesi dhe ngerc ne mendim e shprehje, dhe ja largon produktivitetin debatit i cfaredo niveli qofte ai!! 
I kuptoj ca nga arsyet tuaja per vete ndjeshmerine e temes, por admin te nderuar ky eshte realiteti tone! Mos valle shume nga anetaret e ketij blogu qe kane X mendim duhet me mire te dalin nga vetvetja qe te jene te denje per  debatin(nuk flas per ata qe e bastardojne temen)?? Po te qe ashtu s'ma ha mendja se do hynin ne PPU!

@tigani neper flake,  Urime!! po ate titullin ku ma gjete?? mire qe e lexova deri ne fund se kur e pashe me vajti ne mendje Kafe-Bar Tymi...
 

Whisper, me humbi ajo cka kishe sjelle nga Xhaxhai. Te lutem sille edhe njehere se ku e shtron Xhaxhai kete teze.

Lulian, eshte teper vone per te kerkuar, sepse gjithcka eshte fshire. fare mire debati mund te kishte qene i hapur edhe te komentohej. S'me besohet qe eshte fshire nje teme e tere me komente. Nejse....

 ne internet siduket. dmth jane shkrime koti qe nuk mund tu jipet kredibilitet. po te kishte nxjerr liber do ta komentonin te gjithe si librin e shmitit te shqiptarizuar prej klosit.

gjithashtu duke u nis prej "flamureve", adminat jetojne ne tirane. atehere me duket normal qe atyre nuk u pelqen kur ketu flitet me emra konkrete, sidomos nga ne qe jetojne jashte vendit, pra larg tij.

aq me teper qe te prekurit siç doli nga debati jane njerez me influence ne shqiperi smiley  

 fakti qe whisper nuk permendi emra, tregon edukate dhe kulture personale. dmth qe atij personalisht nuk i interesojne individet por çeshtja ne aspekt me te gjere, ate kombetar.

aq me teper qe te interesuarit e kuptuan se cilin kish ne shenjester dhe nuk vonuan te shfaqen per t'u mbrojtur. 

Jo, keto debate nuk bejne pa emra!  Ashtu me "koordinata" ka ca qe e gjene dhe ca jo.  Pse kur u permend emri dhe u bene citime, u zhduk cdo gje ee?  Duhej bere qe tek "akademizmi i rruges", tani ishte teper vone.

 lol, mundohu ta kuptosh ate qe shkrova. vhisperit nuk i intereson(te) demaskimi i ketij apo atij. prandaj nuk kish pse jepte emra konkrete. 

atij i intereson me shume çeshtja pare ne aspekt kombetar. as kadareja nuk jep emra, por mund ta kuptojme me cil e ka ama. 

emrat u detyrua ne nje fare mase t'i jepte, sepse te interesuarit reaguan vete. duhet theskuar se keta ne kundershtim me te, u munduan t'a sulmojne si person. t'a nxjerrin skizofren ose psikopat. smiley

nuk bene pra njesoj si ai, qe duke prezantuar nje analize me te plote te tyren çeshtjen ta shihnin, dmth ta mbronin, ne planin kombetar dhe jo vetem ne ate personal. 

Hajdar, tani po me ben te qeshesh ti.  Mos te bejme krahasime qe nuk qendrojne.  Kadareja me cilindo ketu.  Apo jo?  Megjithate edhe Kadareja nese lexon me vemendje dhe jo si Hajdar, ka permendur emra dhe mbiemra tek ajo parathenia ku beme debat para ca ditesh, apo jo?

Pikerisht sipas Whisperit keta emra dhe nofka po e benin ate te mbronte "ceshtjen pare ne aspekt kombetar", prandaj duhej folur qarte.  Ne fund u kujtua por ishte vone se ketu e kontrollojne te tjere.

Whisper shkruan:

>>Dhe po per turp te admineve te ketij blogu mbyllet tema sapo Whisper solli prova konkrete nga kontributi i "vyer" i nje studiuesi-person publik ne sferen e studimeve si [...] Xha Xhai ku ai shkruante qarte tezat e tij "kombetare" qe shumica e shqiptareve te jugut jane  greke shqipfoles (!)

Më duhet t’i kthehem edhe një herë këtij argumenti, sepse Whisper këtu shpif; dje i thashë që gënjen, por tani po bindem që shpif – dhe shpifjen nuk mund ta lejoj të kalojë.

Kam një blog ku shkruaj prej vitesh; një pjesë e lexuesve të Peshkut e njohin mirë, sikurse i njohin mirë qëndrimet e mia për çështje të tilla si etniciteti i Shqipërisë së Jugut.

I kërkova Whisper-it të më tregonte se ku e kishte gjetur këtë citat, dhe pikërisht që unë paskam thënë që “shumica e shqiptarëve të Jugut janë grekë shqipfolës”; në një kohë që unë madje kam këmbëngulur, dhe për këtë kam prova ato që kam shkruar në blog, se një pjesë e madhe e grekëve në Epir dhe në More (Peloponez) janë arbër të greqizuar!

Whisper m’u përgjigj duke sjellë citate të tjera, për gjëra që unë i kam thënë vërtet e që atij mund t’i duken të diskutueshme, por që nuk kanë lidhje fare me shpifjen më lart.

Prandaj ta kërkoj përsëri Whisper – tregohu burrë, dhe pranoje që nuk ekziston asgjë e shkruar prej meje, ku të thuhet se “shumica e shqiptarëve të jugut janë grekë shqipfolës”.

Pranoje që je nxituar dhe ke shfrytëzuar materiale të pasakta, të marra nga forume axhamijsh (jo Peshku), ku fjalët e të tjerëve shtrembërohen, për t’i ndihmuar masturbimit publik.

Pranoje, dhe mos u hidh degë më degë, duke më sjellë citate të tjera e duke u përpjekur të nxitësh turmën kundër meje; sepse kjo taktikë nuk të shpie asgjëkundi. 

Dhe më në fund, po të të interesojë vërtet qëndrimi im, je i mirëpritur në blog; ku mund të më lexosh drejtpërdrejt nga burimi. 

kulla aka lulian

Vezhgimi im kishte ne shenjester DUKURINE dhe jo personat. Nuk ishte as Flete Rrufe drejtuar nje grupi njerezish qe ne perceptimin tim dhe te shume shqiptareve jane antikombetare te betuar, nuk ishte as nje flete thirrje per gjyq  ndaj tyre. Ishte nje KEMBANE qe une u perpoqa ta tingelloj per veshet e shurdher te shqiptareve. A rezultoi kembane apo zilke kjo varet edhe nga akustika e ambjentit si edhe nga patologjite e veshit njerezor te mesuar pak me kembana  kombetare, por te mesuar deri ne shurdhim me kembanen e antikombetarizmit, dhe natyrisht me kembanat partiake te cilitdo krah politik.

Emrat e atyre personave 5 apo 6 apo 7 qe te gjithe ju peshq here pas here ketu ne kete pellg virtual i keni share e ngritur ne qiell sipas rastit per artikujt apo studimet e tyre , por eshte fakt i keni share si antikombetare dhe etiketuar me fjale shume me te renda se sa etiketohen ne vezhgimin tim. Cuditerisht ne rastin e vezhgimit tim hipokrizia juaj u be grusht bashkuar kunder autorit (whisperit)  duke e keqlexuar dhe deformuar ate problem qe shtjellonte whisperi ne vezhgimin e tij. Sigurisht kjo gje nuk me demtoi aspak as mua e as vezhgimin tim.

 

Dhe as nuk e ben inekzistent problemin mbyllja e temave apo fshirja e komenteve. Nuk e ben inekzistent problemin as sjellja apo mossjellja e provave (te cilat une i solla dhe do i sjell perseri sigurisht nese do e kerkojne), per sa kohe qe problemi qe une shtrova tashme ka marre permasat e nje FRYME ANTISHQIPTARE e cila ndjehet kudo, gazetave, studimeve, perkthimeve dhe referateve, websiteve te ndryshem shqiptare ose te huaj, blogjeve si ky i juaji ketu...Dhe fryma , i "miresjellshmi"kulla,  perceptohet, ajri ndjehet shume kollaj nese eshte i paster apo i mbushur me gazra te dyshimta "snobesh" pa Atdhe.

Mendoj se problemi sic thashe edhe me siper eshte DUKURIA dhe une u drejtohesha SHQIPTAREVE me ate vezhgim sadopak sensibilizues. Une personalisht nuk pres qe mish-mashi vlleh dhe pothuajsevlleh i atij grushti te vogel personash te terhiqet nga misioni  qe ka nisur prej kohesh. Nuk jam naiv qe te besoj kete gje. Prandaj dhe nuk iu drejtova direkt atij grupi e t'ju thoja "Po ju more joshqiptare cfare shkruani keshtu?"

Por besoj se sensibilizimi  ndaj rrezikut qe ajo Dukuri Antishqiptare sjell  u duhej bere atyre qe akoma ndjehen shqiptare jo vetem nga pasaporta.

Sigurisht miza u djeg atyre qe e kane nen kesule. Dhe pikerisht ata moren ne dore kryqezaten e lincimit te whisperit ne 150 postime idioteske dhe qesharake.

Une nuk e di se me sa fytyre dhe kurajo mund te me jape mua apo shqiptareve te tjere leksione shqiptarizme dikush qe shkruan "studime" te tilla  dhe deklarata te tilla si ato qe i detyruar ia postova zoterise (ambasadorin e te cilit po ben) e qe ne panik idiotesk u fshine nga  ca blender  e kompani e papergjegjshme e admineve nen nje alibi shume qesharake per ata vete).

Nje vezhgim qe ne fund te fundit  kishte ne thelb nje perceptim plotesisht SHQIPTAR te quhet "fjale nevojtoresh" nga nje person qe kerkon publikisht shkeputje te Himares nga trualli shqiptar dhe qe forumeve te huaja apo vrimave te tjera te ngjashme hedh edhe teza qe shumica e shqiptareve  te jugut jane greke shqipfoles, kjo eshte kulmi i pafytyresise, i atij dhe "oborrit" te tij te vockel injorant.

 

 

marttagtype name="country-region" namespaceuri="urnsmileychemas-microsoft-com:officesmileymarttags">marttagtype>marttagtype name="place" namespaceuri="urnsmileychemas-microsoft-com:officesmileymarttags">marttagtype>

Normal
0
unctuationKerning/>

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false

napToGridInCell/>

ontGrowAutofit/>

MicrosoftInternetExplorer4

st1\smiley{behavior:url(#ieooui) }

ingle;}
a:visited, span.MsoHyperlinkFollowed
{colorsmileyurple;
text-decoration:underline;
text-underlinesmileyingle;}
@page Section1
{size:612.0pt 792.0pt;
margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt;
mso-header-margin:36.0pt;
mso-footer-margin:36.0pt;
mso-paper-source:0;}
div.Section1
{pagesmileyection1;}
-->

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

marttagtype name="country-region" namespaceuri="urnsmileychemas-microsoft-com:officesmileymarttags">marttagtype>marttagtype name="place" namespaceuri="urnsmileychemas-microsoft-com:officesmileymarttags">marttagtype>

Normal
0
unctuationKerning/>

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false

napToGridInCell/>

ontGrowAutofit/>

MicrosoftInternetExplorer4

st1\smiley{behavior:url(#ieooui) }

ingle;}
a:visited, span.MsoHyperlinkFollowed
{colorsmileyurple;
text-decoration:underline;
text-underlinesmileyingle;}
@page Section1
{size:612.0pt 792.0pt;
margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt;
mso-header-margin:36.0pt;
mso-footer-margin:36.0pt;
mso-paper-source:0;}
div.Section1
{pagesmileyection1;}
-->

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

 

 

merre xhaxhai..merre

By Ardian Vehbiu

Most of southern Albanians are indeed "Albanian speaking Greeks," who have not forgotten their attachment to their Hellenic motherland. . The ethnic Albanians, i.e. the Moslems, through all their known (short) history, have typically sided with Greece's enemies and fought for the destruction of the Greek nation, deeply ungrateful to that "historical" fact that all Albanian major historic achievements are due to the Greek territorial presence, religious influence, and cultural glory. Throughout the ages, t="on">lace wsmileyt="on">Greecelace> is supposed to have fought for the education of these ungracious sons -- barbarous, illiterate and without a history as they were. Allied to the infidel Turks, they allegedly were among the cruelest in suppressing with blood the Greek revolution. Allied to the Italians and later to the Germans, they terrorized t="on">lace wsmileyt="on">Greecelace>, and slain its best anti-fascist heroes.

>>

> >

> >

Ardian Vebiu, Albanian historian.

>>

My personal opinion is that the issue of Albanians descending or not from Illyrians doesn't deserve the interest it has traditionally aroused. There is absolutely NO Illyrian cultural legacy among Albanians today. In a certain sense, Illyrians (with their less fortunate fellows, the Pelasgians) are a pure creation of Albanian romanticism.>>

> >

http://www.albanian.com/community/vbl/showthread.php?t=16577>>

> >

> >

> >

> >

`Zgjidhja optimale ne kete rast, mendoj une, do te ishte t'i njihej Himares nje status i tipit "edhe/edhe"; ase i nje porte kulturore te posaçme, nepermjet se ciles Shqiperia dhe Greqia do te komunikonin se bashku ashtu siç kane komunikuar shqiptarizmi dhe helenizmi ne mendjen dhe zemren e çdo himarioti te mirefillte, ne rrjedhe te shekujve.

Ardian Vehbiu

[botuar ne gazeten "Ballkan", dt. 16 tetor 2003] ``

 Po nuk e kam shkruar unë atë tekstin anglisht, o njeri (paragrafin e par&eumlsmiley. Fakti që dikush ma atribuon, nuk di pse, nuk do të thotë që e kam shkruar unë. Vërtet që nuk e kupton se ku e kam fjalën? Ai tekst është i gënjeshtërt; nuk është imi. E di që nuk e ke sajuar ti; ti e ke gjetur atje ku i gjejnë të gjithë këto plehra - në plehra. Prandaj të pyeta: ku është citati. Ti nuk sjell citat timin, ti sjell një citat të dikujt tjetër. Sinqerisht, mos më lodh tani.

Ne debatin tuaj te pakten ka nje te mire. Akoma keni ndjenje kombetare ose te pakten e dini se po te thuash "greke shqipfoles" eshte antikombetare

Nuk jeni bere akoma si vjedhjet ne shqiperi qe jane per mburje, Vec edhe puna e vjedhjeve keshtu filloj ne fillim.  Njerezit vidhnin ne fillim dhe nuk tregonin, kishin frike se e dinin se vjedhja eshte nje gje e keqe . Me vone kur e bene te gjithe u be per tu mburur. Thua te vij deri ketu dhe ceshtja kombetare sa antikombetarizmi te jete mburje?

Se qe ka veprime e shkrime antikombetare kjo nuk do shume per tu pare. (Ja shfleto peshkun dhe do te shikosh megjithe pastrimet/ llustrat qe i ben Admin, qe te duket se te gjithe si rilindasit e Naim Frasherit e  e patriote si Fan Noli me shoke) Por deri tani te gjitha behen ne emer te Kombit, dhe antikombetarizmi nuk pranohet se eshte turp.

Sikur te humbe turpi cfare behet

Dukuria shkaktohet nga persona te gjalle dhe kjo nuk eshte justifikim.  E rendesishme eshte qe dikush mos te merret me personin/personat me ceshtje qe nuk kane lidhje me ate qe diskutohet, ndersa per ceshtjen duhen permendur emra dhe shume bile. 

Whisper - Une jam nje nga ata qe te kryqezova dje.

Tani po te pyes me qetesi. Tek ajo lista e VIP-ave qe ti deshiron t'i pushkatosh, te lutem, ku e ke vene re ti dhe kur, ndonje veprimtari antikombetare ?

Nje rast dua... Vetem nje.

 po ta lexosh shkrimin siper te "tiganit ne zjarr" e merr vesh vete. natyrisht po te dish te lexosh smiley lexoje se aty e ke smiley

 

ose lexo per kollaj shenimin me te zeze te emigrant, posti nr 2

davis, vazhdon  te me kryqezosh kur thua "lista e VIP-ave qe ti deshiron t'i pushkatosh". Une asgjekundi dhe kure nuk kam aluduar apo kerkuar asgjesime apo likuidime e aq me pak me pushkatim...Sigurisht as shenjestren e vezhgimit tim. Vazhdon te me keqlexosh dhe kjo nuk eshte e inkurajuese per nje bashkebisedim mes nesh

 lol :

Originally Posted by _ardian vehbiu_Kjo subkulturë mbahet e gjallë nga amatorët, parvenutë dhe naivët, të cilët tani i mbështetin bindjet e tyre në autorë si D’Angely, Aristidh Kola, Nermin Vlora dhe Zacharia Mayani, të përkthyer e të kremtuar si pakkush tjetër.

Kjo lëvizje bën përpara me forcë të papërballueshme. Albanologjia ndihet krejt e pafuqishme ndaj një profeti manipulativ që e shpjegon krejt Greqinë Antike me mjete të thjeshta të shqipes. Pellazgët, etruskët deri edhe egjiptianët e lashtë – s’ka problem, se këta të marrë kudo do të gjejnë gjurmë e prova të pranisë së shqipes.

Subkultura kombëtariste depërton atje ku asnjë lloj albanologjie nuk do të shkonte dot; sepse i flet zemrës, jo mendjes. Jo vetëm ka trajtat e një dijeje të çalë që kërkon të tebdiloset si të ishte fe, por edhe në proces e sipër merr atribute anti-intelektuale, sepse vetë dialektikën e dijes e sheh me dyshim, si të ishte shenjë e parë e tradhtisë.

Kësisoj, kombi shqiptar – i cili përndryshe është realitet i përditshëm dhe mbështetet në komunikimin shumëplanësh të shqiptarëve nëpërmjet instrumenteve të tilla si gjuha, mediat dhe marrëdhëniet ekonomike dhe të pushtetit – vjen e themelohet në një të shkuar mistike, e cila për nga natyra e saj nuk mund të merret në pyetje.

Mitet historike, të shfytyruara në këtë mënyrë, humbin edhe vetë natyrën e tyre historike, për t’u kthyer në objekte platonike të pacenueshme, ose në konstante mistike të një universi imagjinar e iluzor.

Vetë koncepti i kombit, i zhveshur nga dinamizmi historik i natyrshëm, vjen e shndërrohet në dogmë. Mirëpo shqiptaria nuk është Kishë, as janë shqiptarët grigjë. Unë jam skeptik deri edhe ndaj mundësisë për ta përdorur historinë si depozitë vlerash etike – sa kohë që ne vetë jemi produkte të saj.

Vetëm një përvetësim i arsyeshëm i historisë sonë kombëtare do të na ndihmojë për t’u çliruar jo aq nga mitet, sesa nga veprimi narkotizues i miteve.

Qëndrimi i atij shqiptari që përpiqet me aq sa mundet për t’i ofruar shërbimet e veta publike Shqipërisë ose shqiptarëve të tjerë më duket shumë më atdhetar sesa qëndrimi i atij shqiptarit tjetër që bën bé e rrufe për Skënderbeun e Lekën e Madh e të Vogël, dhe pastaj vazhdon hareshëm të ngulë hunj gjithnjë më të fortë e më të lartë në gardhin që e veçon prej hapësirës publike në kalbëzim e sipër.

Sot edhe në Kosovë ka njerëz që identitetin kosovar duan ta përkufizojnë ndryshe nga identiteti shqiptar; nuk i gjykoj dot, sepse nuk ua njoh mirë pikëpamjet, por ma do mendja se kjo dukuri varet edhe nga fytyra e padenjë që i tregon sot Shqipëria Evropës dhe botës.
Pse, me Pirro Burrin, Lekën e Gjin Bue Shpatën do ta rregullojmë këtë gjendje? Edhe sikur të jetë e vërtetë që mitet kombëtariste luajnë një rol për t’i mbajtur shqiptarët së bashku, ky efekt nuk e kundërshton dot veprimin disociues dhe shpërbërës të faktorit social dhe ekonomik në realitetin e sotëm.
Kjo s’më duket se ka të bëjë me fqinjët. As përpjekjet e disa elitave në Kosovë për t’u distancuar prej Shqipërisë nuk mund t’ua faturojmë kaq kollaj shërbimeve sekrete serbe. Faktori i jashtëm antishqiptar vërtet ekziston, por Shqipëria nuk mund të riprodhohet duke iu referuar obsesivisht. Për mua, qëndrim i mirëfilltë antishqiptar është edhe ai i kujt, rrethuar nga plehrat e çdo lloji dhe nga maskarallëku mbytës, përsëri nuk heziton t’ia marrë këngës: “O sa mir o me ken-o shqyptar-e!”

vehbiu, ke edhe tekst shqip ne postimin e mesiperm...me date e me reference meqe pretendon "keqinformimin" tim per tekstin anglisht per te cilin po te them paradhenie qe shume shpejt do te ta sjell te plote..sic e ke te linku ate citimin tjeter dhe pergjigjet qe te kane dhene ca "kombetariste" te tjere ...

Pra nese  e konsideron kete teme mejdanin e duhur ku mund te zhvillojme repliken tone rreth ceshtjeve te mesiperme bujrum...ndac ketu e ndac te blogu yt...une gati jam ne te dy rastet...Ku te te vije me mbare ty...

Whisper, ai tekst nuk është imi. Ti ke aq arsye sa ta kuptosh se unë s'mund t'i kem shkruar kurrë ato gjëra. Të gjitha citatet e tjera janë të miat, dhe unë do t'i përsërisja edhe sot, po ta shihja të nevojshme (meqë vlera e diçkaje që shkruhet lidhet edhe me kontekstin; dhe shumë nga ato shkrime janë ekstrakte debatesh të bëra në Internet).

Sigurisht miza u djeg atyre qe e kane nen kesule. Dhe pikerisht ata moren ne dore kryqezaten e lincimit te whisperit ne 150 postime idioteske dhe qesharake.

Po o i goditur, po. Ty të kanë inat andaj të vënë shkopinj nën rrota, o karr-ocë supermarketi.

e qe ne panik idiotesk u fshine nga  ca blender  e kompani e papergjegjshme e admineve nen nje alibi shume qesharake per ata vete).

Blendi në këtë situatë doli rasti ta njof personalisht, ka personalitetin e vet, i respektuar ky për mua dhe në varësi të këndvështrimit prej të tjerëve. Po asesi nuk do guxoja ta kolektivizoja me "kompani" siç bën mytha jote. Se nuk është rasti i vetëm ky... shofim më tej, këtu psh:

 

hedh edhe teza qe shumica e shqiptareve  te jugut jane greke shqipfoles, kjo eshte kulmi i pafytyresise, i atij dhe "oborrit" te tij te vockel injorant.

ose këtu:

Emrat e atyre personave 5 apo 6 apo 7 qe te gjithe ju peshq here pas here ketu ne kete pellg virtual i keni share e ngritur ne qiell sipas rastit per artikujt apo studimet e tyre , por eshte fakt i keni share si antikombetare dhe etiketuar me fjale shume me te renda se sa etiketohen ne vezhgimin tim.

 

Po, ore po. Lubonjën psh e trajtojmë si Lubonjë, jo si përfaqësues i komunitetit vllah. Këtë gjë ti ske arritur ta kuptosh akoma...

 

Cuditerisht ne rastin e vezhgimit tim hipokrizia juaj u be grusht bashkuar kunder autorit (whisperit)  duke e keqlexuar dhe deformuar ate problem qe shtjellonte whisperi ne vezhgimin e tij. Sigurisht kjo gje nuk me demtoi aspak as mua e as vezhgimin tim.

Po normal, prej "pseudolexuesve", term ky i shpikur prej efëndisë tate, ça pret më shumë?

Kta janë pseudolexues or që thu ti... leje, mo u mer me kta. Ti je kriju për gjona të mdhoja e të larta... si psh trajtimi letraresk i ndryshimit midis yçkës me lesh dhe asaj pa lesh.

Sigurisht që çka thonë kta, nuk e prek aspëk, trajtimin shkëncor që bo ti. Ose dhe mund ta prekë mër, po bëj gjumë të qetë sot të paktën.

 

 ardian vehbiu (i webit dmth lol)

Vetë koncepti i kombit, i zhveshur nga dinamizmi historik i natyrshëm, vjen e shndërrohet në dogmë. Mirëpo shqiptaria nuk është Kishë, as janë shqiptarët grigjë. Unë jam skeptik deri edhe ndaj mundësisë për ta përdorur historinë si depozitë vlerash etike – sa kohë që ne vetë jemi produkte të saj.

pra sipas ketij studiuesi te netit, me fjalen dinamizem historik i natyrshem ai le te nenkuptohet se sot eshte shqiperia nen shqiptaret por neser ajo mund te jete nen molldavet, rumunet, arumunet, vllahet, vorioepirotet ose greket e me tej. 

me po kete fjale nenkupton qe edhe prej ketij te ashtuquajturit dinamizem, dje greket u ben shqiptare, dmth ata ne fakt nuk jane tjeter veçse greker shqipfoles. 

llogjika e ruan linjen. bravo ! smiley

Whisper, troc muhabeti ti ke shume kshtu... si me e shpjeguar, attitude problem, robo, a thith a s'thith? Edhe jo, juk eshte problemi i lexuesit por i yti, fakti se ti as kete s'e pranon dot, eshte po ashtu problemi yt e nuk eshte faji i lexuesit. Nqs ke deshtuar te besh lexuesin per vete, atehere ke deshtuar si shkrimtar... kshtu e shoh une per vete... deshtimi eshte ne anen tende e jo te lexuesit... duhet te ndryshosh menyren se si e koncepton raportin midis shkrimtarit e lexuesit... ose lexuesit e shkrimtarit... fillo duke mos e konsideruar lexuesin si konsumues, ne kete menyre ndoshta nuk shihesh edhe si fabrike shtypese. Lidhja midis ktyre te dyve eshte intime, dhe si e tille nuk ka se si te mos jete reciprokisht e respektueshme. Kto jane thjesht keshilla dhe nuk eshte e thene ti konsiderosh. Sdq, ajo qe ti NUK KE TE DREJTE te besh, eshte te arrestosh ne menyre ilegjite vemendjen e nje blogu kolektiv, duke marrur peng ceshtje konkrete te shoqerise shqiptare. Sa per ceshtjet qe trajton: ato jane te drejta, por ti duket sikur nuk u kupton nderlikimet dhe i trajton ato me tone harbute, ose thene ndryshe, i trajton pa edukate, pa etikete... ose thene ndryshe akoma, eshte pikerisht etiketa jote si shkrimtar ne ceshtjet qe kerkon te trajtosh, me te cilen lexuesi jot nuk gjendet dakord. Te pakten kshtu e shoh une, por mund te jem edhe gabim... atehere flas per veten time.

 o 23 dimension, ne ketu na intereson ÇESHTJA qe ngre Vhisper e jo ai vete.

po ashtu ÇESHTJA qe ngren Vehbiu dhe jo ai vete. 

 

ndersa ti vazhdon te merresh me persona. te isha moderator shkrimet te tilla i pastroja se ato rendojne trajtimin e çeshtjes tek ky FILL mendimi. 

ca t'them une o hajdar... ja qe ti s'je moderator, kshu qe s'ke ca k... ben.

vehbiu, nuk do e hapja kete replike ndaj teje  ketu pasi peshku pa uje sigurisht nuk eshte vendi i duhur per bashkebisedim normal e pse jo edhe te detajuar profesional,   nese toni yt kundrejt vezhgimit tim do ishte toni mosaprovues i nje studiuesi  dhe jo i nje njeriu qe bashkohet ne kryqezate ordinere shume cheap . Besoj se me ke borxh nje mea culpa per tonin me te cilin reagove. Gjithsesi flasim  gjetke... larg J-ve dhe sorrollopit te tij perreth nesh  ...Duhet te jesh i qarte qe nuk ka absolutisht asgje personale ne kete mes as me ty e as me objektin e vezhgimit tim...Dhe ti duhet ta ndjesh kete gje ndoshta...As  me vllehet  e sigurisht as me ty si individ...

Ketu e konsideroj te mbyllur bashkebisedimin tone te shkurter ne kete pellg virtual. Thnx per etiken dhe qetesine  e treguar ne kete second round...

 

J., pashe qe me kishe shkruar edhe gjetke. Them qe ketu eshte vendi me e vazhdu dialogun. Whisper, do me falesh qe po nderhyj, beson qe nuk e merr per keq.

J., une te kam thene edhe me pare qe kam alergji nga ky disponim anti-whisper qe e shoh tek ty dhe tek te tjere miq te mij virtual. Keta jane ata qe une i quaj "faktore latente" ose ndryshe faktore ngaterrues - "confounding factors" quhen me te vertete. Nga vete emri e kupton qe ngaterrojne pune dhe sjellin ate qe quhet "bias" (ose njeanshmeri = mungese objektiviteti) ne gjykim. Kjo po ndodh me ty, i dashur mik. Kam thene edhe gjetke qe urrejtja eshte keshilltari me i keq. Ti qe je nje diskutues aq sharmant gjetiu, ketu po keshillohesh keq, pasi eminenca grise, URREJTJA vetjake qe ke per autorin, te nxjerr ne qafa te thepisura. Kete doja ta sqaroja si fillim. Nuk do te thote qe une jam nje mbeshtetes i verber ne ato qe thote whisperi, ama nuk kam shtysen e urrejtjes si ty ose disa te tjere ketu. Do te lutesha ty dhe gjithkujt ketu te mos luajme me karten e patriotizmes ose kozmopolitizmes ne cfare po thuhet. Tjetri ka nje hipoteze, shikon nje dukuri dhe perpiqet te gjeje fakte qe e mbeshtesin ate hipoteze. Do isha shume kurioz te dija qendrimin tend, J., ama sinqerisht dhe burrerisht, nese autori i shkrimeve polemike nuk do ishte whisper. Per c'kemi ndare bashke ketu, dhe per c'ka do ndajme edhe ne te ardhmen, them se me detyrohesh nje pergjigje te sinqerte. Do  ishte nje hap emancipues per debatin. Nuk kerkoj rrefim kishtar- absolutisht jo; kjo nuk do ishte as etike. Thjesht dua te me thuash qe shume c'ka thua jane te ndikuar nga marredhenie personale QE NUK KANE TE BEJNE me tematiken e shtruar, dhe pastaj vazhdojme debatet. Do te degjoja me shume interes sikur te rrezoje hipotezat e whisperit (thjesht dhe qarte keto me duket se permblidhen ne c'ka vijon: "doza antishqiptare ne shkrimet e nje aradheje te caktuar intelektuale vjen nga mosdhembja per Shqiperine, dhe kjo mosdhembje eshte e lidhur me faktor etnik!"  -- Nuk do me habiste ky fakt se me thene te drejten edhe mua nuk ma ndjen aq per Luksemburgun te themi sa per vendin tim). 

Emo ... same keshille bro .. vec ne vend te whisperit do te zevendesoja Lubonjen  ne rastin tend. He si thua?

Do te degjoja me shume interes sikur te rrezoje hipotezat e whisperit (thjesht dhe qarte keto me duket se permblidhen ne c'ka vijon: "doza antishqiptare ne shkrimet e nje aradheje te caktuar intelektuale vjen nga mosdhembja per Shqiperine, dhe kjo mosdhembje eshte e lidhur me faktor etnik!" 

Hipoteza te tilla, qe lidhin me rregull treshi etnine e nje komuniteti brenda Shqiperise me antishqiptarizem te mireqene, jane ne thelb fashiste ngado qe t`i vertisesh.

 

Ato lene te nenkuptuar se ndaj ketyre etnive, apo ketij komuniteti, duhen marre masa, dhe urgjentisht. (Je vllah, je antishqiptar!) Pallavrat ne ere per "kunderpergjigje akademike e intelektuale" jane vecse aq, pallavra, disclaimers per te lare duart e gojen bashke.

 

Antishqiptarizmi ne politikat e qeverive post-totalitare nuk mund t`u shperndahet "me vendim gjyqi" ca individeve te caktuar vetem pse keta na paskan prejardhje vllehe. Nje veprim i tille, qofte edhe simbolik, nepermjet nje shkrimi, do duhej te ishte mbeshtetur me fakte specifike per cdo individ te permendur. Fakte specifike nuk jane te permbledhesh nje tufe me emra, e nje mori "konceptesh" nga diskurset neper median shqiptare; ne fakt kjo lloj menyre, pervecse e mefshte, eshte edhe me pak e sakta per t`ja vene ne pulle. Fatkeqesisht ama, eshte nje menyre krejt efikase per t`u fryre tollumbaceve propagandistike, te cilat jane nje pamje magnetike per syte e etur te atij qe eshte mesuar gjithe jeten te perpunohet prej propagandes.

 

LostT, te jesh i bindur se po te shikoja/perktheja ne ate shkrim qofte edhe aludimin me te vogel per platforme progromi e nderrmarje te cdo lloji kunder vlleheve, apo edhe jevgjve, goraneve, arixhinjve, minoritareve greke, gollobordasve, a c'te te shkoje mendja, do ta denoncoja edhe me me force se c'ben ti. Po demonizon me teper se c'duhet. Por nuk se s'te kuptoj, ashtu sic kuptoj edhe toko-n, meqe ra fjala.

Nuk e di c`do te thuash me "po demonizon me teper se c`duhet," por aludimin qe percjell nje shkrim i tille nuk eshte dhe aq veshtire per ta gjetur - thjesht tek insinuata konspirative dhe e mjere qe e lidh etnine e nje komuniteti automatikisht me antishqiptarizem.

Ketu, i dashur em, qendron dhe "vija e theodhosit." Te tjerat, e perseris, jane pallavra diatribale, te cilat nuk i bejne nder asnje kulture, asnje kombi.

Nese kemi dicka per te kritikuar apo akuzuar, le ta gjejme tek vetvetja, tek inteligjencia jone, studentet tane e klasa e mesme qe kane lejuar qeverite e njepasnjeshme te marrin vendime ne dem te kombit. Ketu qendron mefshtesia...

Normal
0
unctuationKerning />

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false

napToGridInCell />

ontGrowAutofit />

MicrosoftInternetExplorer4

ection1;}
-->

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Κανονικός πίνακας";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Nuk është mungesë objektiviteti Emo, por vlerësim i ndryshëm i komponentëve të mi me ata që përdor ti në këtë rast.

Marrim një projekt të caktuar. Psh TEC-in e Vlorës. Qeveria vlerëson komponentin ekonomik më shumë, ndërsa banorët e zonës vlerësojnë komponentin ekologjik. Pra analiza e një fenomeni të caktuar është çështje këndvështrimi. >>

Nuk është urrejtje, por është dallimi dhe vënia në dukje të asaj çka njoh unë. Unë mund të kem eksperienca të ndryshme me subjektin në fjalë nga ato që ke ti. Dhe thjesht vë në dukje ato komponentë që më duken mua (sinqerisht) të rëndësishme.>>

Do isha shume kurioz te dija qendrimin tend, J., ama sinqerisht dhe burrerisht, nese autori i shkrimeve polemike nuk do ishte whisper.>>

Po më duket se do të të zhgënjej me përgjigjen, sepse pyetja në fjalë nuk më duket e saktë. Nëse do i njihja shkruesit e ndryshëm si Whisperin, reagimi ta siguroj unë do të ishte i njëjtë.

Konkretisht, marrim shkrimin në fjalë.

- cilësimi si pjesë e komunitetit vllah të antishqiptarëve, më gjen parimisht kundër.

- Edhe cilësimi si pothuajse-vllah, më gjen parimisht kundër. Madje kjo "gjetje" e autorit është anatemuese, denigruese dhe hitleriane. Jam kundër krejtësisht dhe parimisht. Pikë, pa asnjë dyshim cilido të ishte autori.

- Gjuha dhe mënyra e trajtimit më gjen pa frikë fare kundër, përsëri cilido të ishte.

komponentët më personalë hyjnë këtu:

- Lidhjet e afërta politike të autorit me një pjesë të politikës shqiptare i quaj të dyshuara mjaftueshëm sa të vë në pikëpyetje sinqeritetin e qëllimit të tij. nuk flitet asnjë fjalë për reagimin e shtetit shqiptar si shtet, por renditen një sërë funksionarësh të njohur prej të majtës që i përkisnin (sipas tij) komunitetit vllah.

- mënyra e diskutimit dhe replikimit, më gjen kundër tij personalisht sepse nuk arrin dot të shtjellojë argumentet e veta pa denigruar njerëzit kolektivçe.Ky autor ka një arsenal të tërë cilësimesh dhe etiketimesh, sa vërtet unë ndjej alergji kur kolektivizon dikë.

- mjetet e përdorura prej tij në ligjërim më gjejnë kundër, sepse janë tautologjike të vetëreferuara dhe fallco, shprehje mendjemadhësie dhe pordharcërie të stërpërsëritur. etj etj.

Unë kam këto argumenta dhe mjete vlerësimi. Shumë kush ose i merr parasysh, ose jo. Por nuk do i imponohem ama askujt. Ty të drejtohem personalisht sepse e kam merak mendimin tënd (edhe ky është mjet imi vlerësimi gjithashtu)

 

J., falemnderit per biseden dhe gjithcka tjeter!

Eshte kenaqsi si gjithmone! Nje debat, si nje liber, nuk gjykohet nga perfundimi. Flasim prape!

C.

Më në fund e sqarova se nga vjen ai citat që ka përfunduar në sirtarët e mykur të Whisperit.

Është shkëputur nga një artikull imi me titull “Northern Epirus between Propaganda and Myth”, botuar në gazetën Illyria, besoj në vitin 1998.
Këtë artikull mund ta gjeni këtu:

Po citoj të plotë paragrafin e parë të këtij artikulli:

1. Questioning history
Northern Epirus is a mythic-geographical expression that, during this century, has acquired some pseudo-historical, and pseudo-cultural meaning, thanks to the efforts of fanatic political, religious and cultural groups and associations in Greece and in the Greek Diaspora. It now offers the base to a nationalistic doctrine, which represents the sum of all Greek claims of Albanian territories. "Northern Epirus" is the Greek name for those Albanian territories lying between the river Shkumbin and the country's Southern border, generally known as Toskeria in broader sense (i.e., including Laberia). The historical purport of this expression got the upper hand on its descriptive meaning as soon as Albania acquired the independence and had its southern border recognized by the Great Powers. The core of the Vorio-Epirote doctrine can be summarized as follows: the population inhabiting the northern part of Epirus, in spite of its speaking Albanian, is basically Greek, as is positively Greek all southern Albanian territory. The "true" Albanians, who are Muslim (or Catholic) belong therefore to the north of Shkumbini river. The doctrine, to justify its historical absurdity, tries to minimize the Albanian contribution to the history of the area. According to it, the only light in Albania's historically perpetual dark age has always come from the glorious Hellenic beacon. Therefore the Albanians are not the descendants of Illyrians, but simply nomad Middle Age invaders, who later settled themselves as "mountaineer pirates," and survived by raping "virgin" Greek Adriatic cities. Most of southern Albanians are indeed "Albanian speaking Greeks," who have not forgotten their attachment to their Hellenic motherland. The ethnic Albanians, i.e. the Moslems, through all their known (short) history, have typically sided with Greece's enemies and fought for the destruction of the Greek nation, deeply ungrateful to that "historical" fact that all Albanian major historic achievements are due to the Greek territorial presence, religious influence, and cultural glory. Throughout the ages, Greece is supposed to have fought for the education of these ungracious sons -- barbarous, illiterate and without a history as they were. Allied to the infidel Turks, they allegedly were among the cruelest in suppressing with blood the Greek revolution. Allied to the Italians and later to the Germans, they terrorized Greece, and slain its best anti-fascist heroes ...

Me të zeza kam shenjuar paragrafin që sjell Whisper si shembull të “tradhtisë” sime pothuajse-vllahe. Siç mund ta shohë kushdo, në këtë paragraf unë përshkruaj doktrinën shoviniste greke për Vorio-Epirin – ky nuk është mendimi im, por mendimi që unë kundërshtoj në artikull.

Turp, Whisper! Po të jesh burrë, duhet të më kërkosh të falur këtu, publikisht.
 

E mora parasysh atë rrezik. Kësi pisllëqesh, po nuk u dizinfektuan menjëherë, s'të shkulen kurrë, janë si tartabiqet.

Dikush me mend ka thënë "Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience."

Vehbiu, kujdes me fjalen "turp" se nuk kam bere ndonje turp!

Kam sjelle citime te tuat zoteri! Pa i hequr asgje. Pa i shtuar asgje! Artikujt origjinale i solle ti. Ne rastin konkret e ke alibine e asaj qe pretendon se ishe duke bere nje pasqyre te asaj qe pretendojne vorioepirotet. Dhe sigurisht ne nje rast te tille te them me fal per padrejtesine qe te bera ne lidhje vetem me kete citim i cili sic rezultoi eshte shkeputur nga konteksti, jo nga une, por nga bashkediskutuesit e tu ne ate forum te cilit iu referova.  E theksoj vetem per kete citim.

Por mos u kap si i mbyturi pas kashtes, sepse te solla edhe nja dy citime te tjerat, ku as me pak e as me shume del rezultantja e studimeve te tua ne shkeputje te nje trualli shqiptar (Himara) nga Shqiperia!

Pra po  fshihesh pas gishtit Vehbi duke u perpjekur te minimizosh me alibine tende nje vazhde studimesh dhe artikujsh te tu ne frymen totale antikombetare...

Pres shpjegimin tend per komentin tend per Himaren, Vehbiu...

 

dhe per kete me poshte:

Normal
0
unctuationKerning/>

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false

napToGridInCell/>

ontGrowAutofit/>

MicrosoftInternetExplorer4

ection1;}
-->

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Ardian Vebiu, Albanian historian.

>>

My personal opinion is that the issue of Albanians descending or not from Illyrians doesn't deserve the interest it has traditionally aroused. There is absolutely NO Illyrian cultural legacy among Albanians today. In a certain sense, Illyrians (with their less fortunate fellows, the Pelasgians) are a pure creation of Albanian romanticism.>>

> >

 

 

Whisper, gabimin fillestar (te Forumi) e kuptoj që nuk e ke bërë ti; por një person tepër i trashë nga trutë. Ty të bëj me faj vetëm ngaqë ngule këmbë në tënden edhe pasi të thashë që nuk janë të miat ato fjalë.

Këtu s'është fjala për ndonjë "alibi", sepse unë pata shkruar një artikull të tërë për t'i kundërshtuar ato teza. I përkthyer në shqip, ai artikull është botuar gjerësisht dhe ka dalë edhe në libër.

Sa për shpjegimet për Himarën dhe ilirët, ato do të t'i jap kur të hapen temat përkatëse. Nuk bëhet debat, o Whisper, duke ia këputur tjetrit me citate kokës, as jam para gjyqit këtu.

Megjithatë, në të njëjtin artikull që citoje (keq), do të gjesh edhe mendimin tim për Himarën...

Right! Mire qe e kuptove me ne fund cdo te thote te te vene para gjyqit...edhe pse nuk ishte aspak ky qellimi im...Naten e mire per sonte te gjitheve...

 

Whisper, perkundrazi, une nuk jam avokati i Xhaxhait, por me shume perulje, avokati i nje pseudolexuesi, ne kete rast, avokati jot. Eshte ironik fakti qe cirresh per fatkeqesine qe te ka rene prej gjithe ketyre pseudolexuesve. Nga ana tjeter, po ngre akuza qesharake. Qe nje studiues te thote se studimet shkencore te mirefillta nuk kane te bejne me ceshtjen kombetare, e madje te kritikoje me te drejte tonet kombetare ne ceshtje te tilla, nuk te lejon as ty, dhe askend te manipuloje muhabetin dhe te ngreje akuza per antikombetarizem. Kjo nuk eshte vetem pseudolexim, por eshte edhe qelbesirllek. Me aq sa e kam ndjekur Vehbiun (ndjese Xhaxha qe po flas ne vete te trete) distanca qe ruan nga ceshtja kombetare eshte per t'u vleresuar, pasi me duket distance mirefilli e llogjikshme. Kerkohet me patjeter ajo qe ti e quan "sharlatanizem pseudopatriotik" qe rezultantja e punes se Vehbiut te konsiderohet si nje kerkese qe Himara te shkeputet nga Shqiperia. T'a them shume sinqerisht, e ke vene veten ne nje pozicion shume te dhjere. Ne dac qendro i bindur se jam pseudolexues, ne dac me degjo dy palo mend qe kam. Shqetesimi jot nuk qendron. Te vihet re perfaqesimi vlleh ne cdo gje antishqiptare si ti pretendon, eshte verberi ndaj dukurive. Nga ana tjeter, pseudoleximi qe i ben Vehbiut mund te konsiderohet i sinqerte si shqetesim, por retorika qe ti ngre, eshte e rrezikshme, e paqene, e bazuar ne nje lexim qorrazi, anipse te sinqerte. Me beso kur te them se jam avokati jot ne kete mes.

Kulla..cliroju nga kompleksi i sherbetorit  dhe adhurimi per idhujt..si ne "krijimtarine" tende  ashtu edhe ne jete...Ti vertete je oborrtar i xhaxhait, por jo sherbyes...Vehbiu nuk ka nevoje per avokatine tende  dhe te oborrtareve te tjere, e po ashtu edhe une per avokatine e askujt...naten pra edhe ty...

ps. mos dialogo kurre me dike qe te injoron ne vazhdimesi prej kohesh...Be smart  dhe mos fut hunden aty ku nuk te takon...Ishte nje bashkebisedim mes meje dhe Vehbiut dhe jo mes meje dhe oborrit...

 

Hedh dikush nje gure  dhe turren ata  me tru pas tij...faji eshte i Juaji qe merrni seriozisht cdo prures rruge per probleme te Medha... Ky tip me nikun Whisper e pakta e pakta fare eshte nga ata qe shihet ne pasqyre dhe kur s'ka kujt t'ja fut, ja ben vetes me gisht mbi koke. Nje faj te madh ka edhe Emigranti biles kryesorin , qe nuk po e kupto akoma ose e ben me qellim ,qe po e Shkaterron duke e vleresuar per thenie e analiza hicerish.  Si Whisper, provoi nja dymbedhjete tentativa per tu cquar ne fushen e analistit poetik dhe poetit..Shkelqeu atje ku eshte i afte SI POET... Tani ulerin qe kush me ka prure tek Peshku ?????  Ai eshte i denuar biologjikisht me VETPELQIM te TEJSKAJSHEM . Ai nuk eshte normal dhe nuk kupton cfare thote kur DEBATON!!!!!! Ai eshte Poet ne formim...me shkendija talenti ! Lereni ne kini e njihni Meshire !KAQ!

A mund ta marrim vesh perfundimisht nese ky citat konsiderohet korrekt:

nje porte kulturore te posaçme, nepermjet se ciles Shqiperia dhe Greqia do te komunikonin se bashku ashtu siç kane komunikuar shqiptarizmi dhe helenizmi ne mendjen dhe zemren e çdo himarioti te mirefillte, ne rrjedhe te shekujve

Nga ca lexova tani tek ky debat (nuk di sa dhe ca kane fshire adminat me pare) ku u ful per gjera konkrete, me duhet ti jap Whisperit te drejte ne kete debat me Xha Xha-in.

Sikur dhe vetem per ate paragraf qe me vone e solli vete Xha Xha-i, ku simbas tij shumica e shqiptareve te jugut qenkan greke shqipfoles. Kjo eshte shpifje dhe shpifjet nuk behen me pak te tilla apo me benevolente kur shkruhen nga prizmi i patriotizimit apo ne kete rast i c'mitizimit te pretendimeve te grekerve per Epirin e veriut.

Se paku kur ben te tilla pretendime (shumica e shqiptareve te jugut jane greke shqipfoles) pergjegjsia per ta vertetuar bie mbi ty, dmth per ta mbeshtetur me referenca historike etj, sidomos kur dihet numri i madh i referencave dhe shkrimeve nga te huajt, shkrime te hershme, qe deshmonin se sa thelle shtriheshin shqiptaret ne territoret e sotme Greke, ku shpesh thuhet p.sh. qe Turqia i ndau trojet shqiptare ne vilajete, nje prej te cileve ishte ai i Janines, e cila eshte goxha larg nga territori i sotem shqiptar. Po Greqia akoma dhe sot nuk njeh zyrtarisht (apo te kete statistika zyrtare) mbi pakicat kombetare, dhe "purifikimi" ne vite ben te veten qe te mos kesh sot grupe dhe rajone te tera shqiptaresh ne Greqi, sic jane ato pak rajone ne Shqiperi qe kane greke te mirfillte, te cilat pavaresisht ndonje paragjykimi apo perndjekje, si te gjithe ne Ballkan, kane pasur te drejten te mbeten te tille, dhe jo te asimilohen apo te behen Grekenitas, sic jane bere Arvanitasit shqiptare p.sh. Them pak ketu ne krahasim me "shumica e shiqptareve te jugut" qe pretendon Xha Xha-i ne temen e tij ku "cmitizon" tezen greke, simbas mendjes ose pretendimeve te tij.

Po dhe citatet e tjera.

 

Sa per emrat qe kishe permendur Whisperi me pare, te cilat nuk i kam lexuar, nuk e di, po nese kishte argumenta konkrete, pasazhe etj, keto nuk e kuptoj pse duheshin fshire. Kritika jone ndaj shkrimit te tij fillestar per vllehet, te pakten e imja, ishte pikerisht se kishte fryme pergjithesuese dhe denigruese per gjithe komunitetin vlleh, dhe ate i thashe dhe aty, qe duhet te ishte mare me njerez konkretisht dhe ti kishte kritikuar ata per punen e tyre, jo per prejardhjen gjenetike te tyre.

Pra kur (nese) ai e paska bere kete me vone, nuk e kuptoj pse ato duhet te ishin fshire. Aq me teper qe nese ata persona jane persona publike, ketu ka tolerance me shume te diskutosh rreth tyre, pasi nuk eshte se ai po qit emra peshqish anonime ta zeme qe ata s'kane pse diskutohen kur nuk duan vete te bejne publik identitetin. Kur je person publik i mer parasysh qe do kesh dhe kritika te ashpra, apo qofte dhe shpifje, si p.sh. e ka mare parasysh Skenderbeu p.sh. qe edhe 6 shekuj me vone disa palo-studiues do e falenderojne per kauzen dhe kontributin e tij duke e pagezuar si serb, harbut dhe kacak, ose me se paku duke e trajtuar si mit, si Rozafa qe u murezua ne kala, si mit pra qe i bie ta kemi shpikur ne me perpjekjet dhe vemendjen tone te panevojshme per historine tone. 

Ilire ose jo te paret tane (greke ose jo, serbe ose jo) ne shume vemendje i kemi kushtuar. Duhet te ecim perpara, jo mbrapa. Para partizane.

Xhibi shkruan:

Sikur dhe vetem per ate paragraf qe me vone e solli vete Xha Xha-i, ku simbas tij shumica e shqiptareve te jugut qenkan greke shqipfoles. Kjo eshte shpifje dhe shpifjet nuk behen me pak te tilla apo me benevolente kur shkruhen nga prizmi i patriotizimit apo ne kete rast i c'mitizimit te pretendimeve te grekerve per Epirin e veriut.

O Xhib, në atë citat unë vetëm bëj një përmbledhje të doktrinave grekomadhe, për t'i kundërshtuar në vijim. Nuk e them unë që shumica e shqiptarëve të Jugut janë grekë shqipfolës - por grekomëdhenjtë. Unë përmend pikëpamjen e tyre, të cilën e kundërshtoj pastaj më poshtë në artikull. Më lodhët o njerëz. Mësoni të lexoni se më plasët. 

 

Xha Xhai, pardon nese eshte ashtu atehere, shume here pardon. Nuk jam kurre per lincime, publike apo jo, as per te take advantage ne rastet kur ne jemi anonime dhe disa nga juve keni bere publik identitetin tuaj me deshiren tuaj, si ti dhe Whisper.

Por, me sa lexova une nga shkrimi qe solle ti ketu, i bie qe ti ke thene pretendimet e grekerve per vorioepirin, dhe pastaj ti vijon: 

  Most of southern Albanians are indeed "Albanian speaking Greeks," who have not forgotten their attachment to their Hellenic motherland. The ethnic Albanians, i.e. the Moslems, through all their known (short) history, have typically sided with Greece's enemies and fought for the destruction of the Greek nation, deeply ungrateful to that "historical" fact that all Albanian major historic achievements are due to the Greek territorial presence, religious influence, and cultural glory.

 

Tani fjala kyce aty eshte indeed. Anglishtja jote me duket ne goxha nivel keshtu qe nuk mund te themi se s'e ke ditur ca ke shkruar, ose do jete lapsus atehere ne zgjedhjen e fjales. Kur thua "Goni pretendon se ne si familje jemi hajduta etj. Shumica jone ne fakt (indeed) jemi hajduta", kjo ate kuptim mer, qe ne kete pike ti pohon (validate) ate pjese te atij pretendimi. Pra nuk mu duk se ishte faji tek leximi im po tek si e ke shkruar ti, qe me apo pa ate qellim, mer kuptimin qe thashe.

Do lexoj gjithe artikullin per me teper nga linku qe solle vete. smiley

Xhib, është artikull i vjetër. Dy vjet kisha që jetoja në SHBA, kur e kam shkruar, më tepër me nxitjen e një mikut tim, Agron Alibali. Po ta lexosh të gjithin, sidoqoftë, nuk do të të mbetet pikë dyshimi.

Xha Xhai, e lexova dhe te jap plotesisht te drejte per sa i perket ketij artikulli. Aty ti ne fakt ke bere nje analize shume te mire dhe gjitheperfshirese per mitin e vorioepirit dhe arsyet se pse persiston akoma nga qarqe te caktuara.

Per 2 vjet qe kishe qe thua, nuk ve re asnje mungese ne nivelin e anglishtes aty, perkundrazi. Ajo fjala "indeed" qe ke perdorur aty vecse e jep ate kuptim; mbase ishte lapsus. Por pjesa tjeter e artikullit qe vijon (te cilen s'e kisha lexuar kur tu pergjigja me lart) nuk le dyshime per kete. Keshtu qe te kerkoj ndjese; duhet ta kisha lexuar te gjithin me pare. smiley

 Falemnderit, Xhib, e vleresoj shume reagimin tend.

I nderuar Whisper!
E ke ves te keq kete punen e grupimit me sa shoh. Me duket se vetem sa i ke numeruar ato 150 komentet. Jo te tere i ke kundra ne thelbin e asaj qe shpreh dhe une jam nje nga ata! Une jam kundra pergjithesimit te ceshtjes dhe menyres si e percjell! Mendoj se po te kishe mposhtur mllefet dhe urrejtjen ne pen dhe te kishe shkruar me gjakftohtesi do kishe shpetuar shume epitete, dhe shume nga keta qe ciren dhe hidhen perpjete edhe prishin etiken e debatit (ca me te drejte, por jo ata qe e mohojne kategoikisht thelbin e artikullit) po te ndiejne tamam per ate komb besoj se do te jepnin te drejte.

Nqs di dhe ke prova solide per keta qe i quan; "Ujku i maskuar me lekuren e deles," dhe livadhisin ketej verdalle, do ishte e dobishme per te tere ne te dime me ke kemi te bejme qe tu japim ate qe u takon... 

Idris, duhen karaktere te forta si Whisper per te dhene momenton e duhur ne ngerce si keto qe po flasim. Sepse ka nje ngerc ne thenien e gjerave hapur. A nuk te duket? Nje droje, nje diplomaci per te ruajtur "emrin e mire", per ta patur mire me masat, nje lloj mendesie "urte e bute e plot tiganin" (ne zjarr). Neqoftese duket sikur une supportoj whisperin, kjo s'do te thote vecse perputhje pikpamjesh dhe inklinime te aferta; afinitet i ngjashem ne ceshtjet shqiptare apo ne letersi.

Tani ne anen me domethenese te debatit. Po hidhet ideja sikur nuk ka ne te vertete nje problem shqetesues ne prurjet dhe ndihmesat qe i behen ceshtjeve shqipatre ne media nga autoret per te cilet aludohet ne prurjen seminale, sikur kjo eshte nje fantazi, nje protagonizem, nje denigrim i nje grupi kulturor, racizem etj etj. Nuk mendoj keshtu. Ka nje problem (dhe xhibi le te sjelli huston gjithe diten - ajo nuk eshte magji qe e zhben problemin), i cili eshte fillimisht problem qendrimi (attitude). Shkoqur fare dhe ne forme pyetjesh:

- A beri gabim Skenderbeu qe luftoi kunder turqve?

- A duhej Shqiperia te shpallte pavaresine ne 1912? Cfare perfaqeson Turqia ne nje situate kunderfaktuale per Shqiperine?

- A ka nje kufi qe do e percaktonte nje etike kombetariste, tej se ciles nuk duhet vazhduar ne banalizimin e nishaneve kmbetare?

- A ka nje faj moral ne prirjen e gjithhershme per te qemtuar me zell cdo hipoteze qe flet ne dem te shqiptareve? Dhe anasjelltas?

- A kemi ne shqiptaret te drejten per te aspiruar ne gjera fisnike dhe sublime?

- A kemi ne shqiptaret aftesine per te kryer veprime te respektueshme?

Keto pyetje dhe shume si keto nuk jane fare retorike. Keto jane per gjithkend qe e ndjen veten te prekur nga ky shkrim.  Ato japin vetiu shtysen per ngritje hipotezash, sepse cdo ngjarje e papritur kerkon nje shpjegim. Qe meqenese ndodhin ne shoqeri, nuk mund te ngerthehen ne eksperimente, por mbidhen nepermjet VEZHGIMEVE (keshtu edhe quhen, observational studies) si shkrimi i Whisperit.

Emo, ca eshte husto, s'e kuptova, pardon injorancen. smiley

Problemi qe kisha (dhe kam) une me artikullin qe shkroi Whisper eshte qe i fut te gjithe ne thes, qe qit si problem faktin qe keta njerez (pakica vllehe) jane te predispozuar te jene anti-shqiptare, ose pseudoshqiptare, ose me pak shqiptare, pikerisht sepse ata jane vllehe, sepse nuk jane "shqiptare te vertete". Kjo eshte njeheresh absurde dhe shume denigruese. Sic thashe, ca te themi per ata shqiptare me prejardhje vllehe qe kane dhene kontribute te cmuara per kombin? Ne rastin e tyre ky pretendim behet nje akuze e turpshme, dhe njekohesisht mosmirenjohese.

Ata jane shqiptare, se kane shekuj qe jetojne, punojne, flasin shqip dhe luftojne ne Shqiperi, si gjithe te tjeret. Fakti qe ata nuk duan te humbasin ate pjese te prejardhjes se tyre nuk duhet te na shqetesoje, se dhe ne pikerisht kete po bejme ketu; mbrojme me shpate prejardhjen tone. As nuk kemi pse ndihemi te kercenuar nga ky fakt.

Plus, sa shekuj/mijevjecare duhen qe te quhesh shqiptar? Dhe me te njejtin prizem, po ti kerkojme secilit nga ne "shqiptareve te vertete" qe te provoje me 'certifikate' qe katragjyshat e 15-agjyshat i kishte "shqiptare te vertete" pa pike perzjere gjaku, i bie qe te veme ne dyshim shqiptarizmen e secilit nga ne (une per vete s'i kam cerfikatat e te pareve tim ne kohen e Skenderbeut). As nuk eshte e drejte te vesh ne dyshim atdhedashurine e tyre prej prejardhjes; atdheu i tyre eshte Shqiperia. Rumania apo kushdo tjeter mund te ishte atdheu i te pareve te tyre shekuj me pare, po ata sot, dhe gjysherit e stergjysherit e sterstergjysherit e tyre kane jetuar ne Shqiperi.

Por dhe nuk jam dakort fare me paraqitjen e prejardhjes etnike te tyre  si problemin; jo shprehimisht keshtu, po shprehur shume qarte (in no uncertain meaning) ne artikullin e Whisper-it. Nese ka disa shqiptare qe bejne gjera antishqiptare, le ti analizojme tek per tek, per cka bejne, jo per kujt grupi etnik i perkasin. Dhe kur kemi argumenta per ta suportuar kete pretendim (citate, etj nga ata) jo vetem tia qisim emrat tek Peshku, po mundesisht dhe ne gjithe gazetat, pasi sic thua dhe vete te  tilla ka shume, qe paturpesisht se pari e bejne mit prejardhjen tone, historine tone, etj, dhe pastaj na serviren si shpetimtaret qe do te na shpetojne nga mitet dhe bestytnite e gabuara qe kemi.

Por si njerez ama, jo si etni, se eshte turp ti gjykojme si etni dhe per faktin qe shekuj me pare atyre ia *iu dhjetagjyshen nje Rumun fjala vjen dhe jo nje shqiptar.

Rezervat time per Lubonjen p.sh. i kam shprehur si njeri, jo si vlleh (te cilen as e kisha degjuar me pare qe eshte, as e di nese eshte, dhe as me intereson) si tek pacavurja e turpshme dhe e pafalshme e tij per pretendimet per Skenderbeun, si tek artikuj te tjere qe s'kane te bejne fare me keto ceshtje. Ashtu sic kam shprehur vleresimin tim per te tjere artikuj qe ka shkruar ai, prap qe s'kane te bejne me kete ceshtje.

Nuk mundet te vertetosh dot qe nje person apo nje tjeter ben gjera te tilla qe shkojne kundra interesave kombetare (qofte me apo pa qellim) pikerisht nga fakti se ai eshte me prejardhje vllehe apo cfare do prejardhje tjeter, apo ngaqe jeton ne nje krahine te caktuar, apo ngaqe ka nje besim fetar te caktuar, etj.Por as eshte e nevojshme kjo per ti demaskuar keto veprime kur vihen re, apo per ti hedhur poshte keto teza. Dhe njekohesisht eshte persiatje e gabuar.

Prandaj thashe ne komentim tim te pare tek ai shkrim i Whisperit qe ai ka sabotuar veten (dhe ceshtjen qe trajtonte per ata/ndonje individ qe trajtonte ai, emrat e te cileve s'i lexova se i paskesh fshire Peshku!) nga menyra se si e ka persiatur dhe shtjelluar kete ceshtje.

xhibi pavaresisht bonsensit tend qe nuke kam vene ne dyshim, konstatoj qe edhe ti keqlexon vezhgimin tim. Nuk eshte ASPAK E VERTETE qe une fajesoj nje komunitet te tere! E kam stertheksuar kete gje disa here dhe jo vetem nje here gjate vezhgimit. Lexoji perseri ato aksiomat, lexoje paralajmerimin tim in advance se  shume pseudolexues do e deformojne vezhgimin tim, lexoje si jam shprehur qarte dhe distancuar nga ndonje nuance antivllehe e Konices kur kam cituar thenien e tij, etj.etj..e po ashtu edhe fundin e atij vezhgimi ku ua bej te qarte edhe miqve apo lexuesve vllehe  shenjestren e atij vezhgimi! Nuk e kuptoj aspak veshtiresine tuaj per te lexuar dicka te shkruar aq qarte dhe hapur. Eshte vertete per t'u habitur!

Dhe sic e thashe u mora me dukurine dhe u perpoqa tua servir atyre nga kendveshtrimi im. E kam deklaruar edhe ne komentet e mesiperme qe  ATE GRUP PREJ DISA ( RRETH 6 SIPAS MEJE)  une nuk kam aspak ndermend ta "keshilloj" per asgje, sepse nuk mund te "keshillosh" dike qe ben dicka me vetedije te plote ne menyre te perseritur. Ata e kane nje mision qe do e cojne deri ne fund..problemi qe shtroja une ishte: deri kur indiferenca e shqiptareve, mosveprimi i qarqeve akademike, do e lejojne lancimin e teorive sharlataneske antikombetare te ketyre studiueve apo analisteve te lartpermendur te ushqeje nga ekranet dhe gazetat mendjet e coroditura te mases shqiptare?

Dukuria ime nuk u perceptua pa baze dhe nuk ishte aspak halucinacion.

Eshte fakt qe neper biseda te ndryshme neper studio televizive, artikuj te ndryshem studimore, analiza e perkthime literature historike dhe "historike" nga studiues dhe pseudostudiues te huaj  ngacmohet deri ne deformim cdo gje e lidhur me Historine e Shqiperise dhe te Shqiptareve? Eshte perceptim i gabuar i imi apo e keni ndeshur edhe ju?

Eshte fakt qe ne keto studio dhe faqe gazetash nen etiketen e specialisteve apo studiuesve  ne vazhdimesi auditori perbehet nga lubonjat, kloset, mishat, velot  dhe plasaret ne shumicen e rasteve? Po apo jo?

a nuk eshte e vertete qe keta persona jane te origjines vllehe  ose pothuajsevllehe sic quaj une ata qe i sherbejne kesaj strategjie antikombetare? Po apo jo?

JANE VLLEHE  DHE PJESE E KOMUNITETIT  KULTUROR VLLEH! KOMUNITETI KULTUROR  VLLEH ESHTE NJE KOMUNITET QE KERKON DHE PRETENDON STATUSIN E NJE MINORITETI  ETNIK.

Pse kerkoni  te dilni me katolike se papa? Ata e pohojne vete aq hapur ndergjegjen e tyre vllehe, kurse ca peshq po na permendin pasaporten shqiptare qe paskan te lartpermendurit. Nuk te ben shqiptar pasaporta se pasaporta te huaja kemi shume prej nesh.

Sofizma te tilla si "jane shqiptare ne pasaporte dhe njesoj si shtetasit shqiptar para ligjit " jane shume naive si argumenta te cilat une nuk do  t'i merrja ne diskutim tani...

 

A nuk eshte e vertete qe po keta persona lancohen si perfaqesues te famshem te shoqerise civile "shqiptare"?

A nuk i gjen te njejtet persona ne krye te bordeve, forumeve intelektuale,levizjeve "qytetare", diskutimeve per Skenderbeun e Nene Terezen?

A nuk jane po keta sa here qe diskutohen Shmidet e kompani diskutantet me pasionante  te "risive" antishqiptare qe sillen nga keta shmider e kompani?

A nuk jane keta persona qe KURRE nuk jane shprehur qarte dhe pa ekuivok ne lidhje me qendruimin e tyre kundrejt shqiptarizmes ne pergjithesi?

A nuk jane keta persona qe sulmojne ne vazhdimesi fene myslimane qellimshem duke e paraqitur kete fe si pjese te rednesihme te shqiptareve "mendjengushte", nderkohe qe shqiptaret gjeja e fundit te ciles do i rrinin besnike do ishte feja?

 A nuk jane keta persona qe edhe pse mund te ndajne mendime te ndryshme per berishat, nanot apo ramat, i bashkon e njejta strategji ne llogoren e "risive" antishqiptare te "studimeve"  te tyre apo te te hujve?

Mund te vazhdoja akoma me shume me perceptimet e mia ne lidhje me kete dukuri...jane aq shume perceptime ne keto dhjete vjetet e fundit sidomos...

 

dhe e shtyj akoma me tej vezhgimin tim kur them qe nje dore e huaj u krijon atyre hapesiren e duhur mediatike per te shpalosur idete dhe tezat e tyre antikombetare....

Nje dore e huaj i ka lancuar ata qe ne fillim si eksponente te shoqerise civile "shqiptare"...Dhe po ashtu secili nga ju e di rolin e Sorrosit ne Shqiperi, misionin e tij...

Te jete rastesi qe Sorrosi perzgjodhi pikerisht keta njerez per t'i vene ne krye te bordeve apo ne krye te shoq.civile?

Keta ishin me te kulturuarit, me inteligjentet  apo me te kualifikuarit e Shqiperise? Sigurisht jo.

Po ku jane te tjeret?

Dhe une them: pergjigjen kerkojani Sorrosit, sepse ai ka bere perzgjedhjen se cilit t'i jepet statusi i eksponentit te shoq. civile dhe cilit t'i mbyllet kjo dere me pasoje edhe mbylljen e studiove  mediatike apo forumeve civile ku ata mund te shkaktojne termete te padeshirueshme per strategjite globaliste  dhe "multikulturore"  te Sorrosit ne Shqiperi...Sigurisht do rrezikohej "ardhmeria" e Qytetareve te Klonuar Shqiptare pa Atdhe dhe keshtu misioni i Sorrosit per te "hapur"  mendjet e "mbyllura" te shqipove do deshtonte...

Pra e bera tere kete analize te gjate perceptimesh  ne menyre qe truri i disave  te filloje te punoje ndryshe nga zakonisht, te shohe ca gjera ne nje kendveshtrim tjeter nga ai i indiferences..."Mire ia fut kot se koti whisper, po ja ta mendojme nje here se mos nuk ia fut edhe aq kot?"

Pra ky eshte qellimi i vezhgimeve  dhe i shkrimeve sensibilizuese....Vezhgimi im nuk ishte studim akademik apo statistike numrash dhe oresh  antishqiptarie, por ishte nje perceptim nga kjo fryme qe analizova me siper ne kete postim vertete te gjate, por ndoshta te nevojshem....

 

Eshte e natyrshme qe lexuesve vllehe ose te lidhur me krushqira e miqesira me vllehet pavaresisht sqarimeve te mia te mos u pelqejne keto teorite e mia "konspirative" sic i quajti dikush, natyrisht shume miqve te te lartpermendurve si kali vlleh i trojes shqiptare te mos u vije mire per kete perceptim timin...

Gjithashtu e perseris qe jo rrale une jam entuziazmuar nga shkrime perkthime apo studime profesionale dhe analiza te te lartpermendurve kur temat nuk kane pasur te bejne me ceshtjen kombetare shqiptare. Por ne cdo rast tjeter ku eshte diskutuar dicka e lidhur me ceshtjen kombetare shqiptare, kosoven, apo etnogjenezen shqiptare kam dalluar te ata nje ngerc  dhe nje pandershmeri dinake dhe te sofistikuar ne menyren se si ata jane perpjekur te mbulojne  ate qe te une eshte perceptuar si antishqiptarizem i tyre.

Por kemi nje shprehje shqiptare qe thote "rri shtember e fol drejt!".

Dhe une e di qe mund te kem qendruar "shtrember" perballe shume miqve te mi vllehe duke folur hapur kete perceptim qe mua personalisht me rezulton i drejte... Por mendoj  se cdonjeri ne raste te caktuara duhet te rrije "shtrember" nese kjo eshte e vetmja menyre e  te folurit drejt!

Pavaresisht marazit deri ne marrezi te whisper (merre si te duash, pseudolexuese dhe une, se me kane plasur syte e s'marr vesh shqip) nje gje doja te pyesja Vehbiun.  C'lidhje ke, nga ana e "albanologjise" me dr. Kaplan Resulin qe te ka zene ne goje ty dhe disa te tjere?  Kjo nuk eshte tip biografigrafie, se ka ik koha e mavriut.  Thjesht, emri yt eshte permendur disa here, sidomos ne nje interviste te tij.  Per kete ceshtje, kam shkruar ne nje teme tjeter.  Dhe Kaplan Resuli nqs s'eshte, duhet te jete persona non grata ne Shqiperi me ato qe shkruan.  Por pervec felliqsirave te tij, ka permendur ty, Lubonjen, Klosin etj, si "albanologet" e rinje dhe ca lavda te tjera. 

Flm paraprakisht nqs sqaron kete ceshtje.

Monde, ca thote ky Resuli, nga e kemi prejardhjen? Apo TBD? smiley

"nderkohe qe tiranasi i ben hyzmet vetem qejfit dhe bixhozit? Kush ja ka fajin tiranasit, qe nuk pasurohet, por ngel cirak i kolonjarit? "

 

 

Nga diskutimi ne temen "Baballare dhe Xhaxhallare"

Keshtu thone edhe per indianet e Amerikes, te mbyllur ne rezervate, po harrohet se dikush ka ardhur nga larg dhe u ka rrembyer token.

Krahasimet jane thjeshte metafora e jo detyrimisht simetri midis dy gjesendeve, por gjithsesi, se mos harroje ndonjeri ketu historine e aferme dhe te strehohet ne parafabrikatet e steriotipeve te estrades. Kapitalistet e Tiranes se vogel kozmopolite, si "autoktonet" Kacelet, Stermaset, Tafajte & co e po ashtu edhe ata te komunitetit vllah historik (pleqte e te cilit kulturalisht jane ende monumente te Tiranes se vjeter, sa ne gjuhe e mbase po aq ne adete) vujaten shpronesime e sekuestrime mizore pesedhjete vjet me pare.Ne germadhat joshterpe te pronave te tyre, u ndertua neokapitalizmi postrevolucionar tiranas i viteve '90, nga bijte e ish-aparatcikeve te xhaxhit Enver qe trasheguan "hartat" ekonomike, apo nga badigardet e aparatciket e partive qe formatuan ligjet e strategjite shteterore per t'u pasuruar vete. Mosprania e tiranasve te vjeter ne klubin hermetik te neokapitalizmit partiak shqiptar, eshte thjeshte pasoje e revolucionit ekonomik te viteve 40-50, dhe te zhvillimeve te fillimviteve -90, qe rikonfirmuan maksimalisht skemat e vjetra te luftes se klasave.

Nuk eshte defekt nese dikush vjen e te shproneson me pushke ne dore, te varferon e te paralizon mjetet e prodhimit e kapacitetet per levizshmeri sociale per 50 vjet, dhe me pas, te portretizon si pijanec e parazit, per te justifikuar varferimin tend dhe pasurimin e vet qe rrodhi nga ky varferim.

 

 

 

 

Citati i fillimit ishte i imi dhe nuk qendron i shprehur ne ate menyre sikurse e ka riprodhuar "Tigani ne zjarr". Ajo fjali qendronte ne nje kontekst tjeter dhe emertimi "tiranas" dhe "kolonjar" jane zgjedhur krejt rastesisht dhe jo prej meje, fare mire mund te ishte edhe nje "krutan" me nje "lacian" apo ku e di une. Ajo ishte nje pergjigje ndaj nje postimi te nje anetari tjeter te Peshkut, qe kishte sjellur fillimisht keto personazhe. Fatkeqesisht keto komente tani jane fshire.

Te vjen keq kur shikon qe disa nuk jane te afte jo vetem te kuptojne nje kontekst, por as te lexojne edhe nje tekst deri ne fund.

""""Nuk eshte defekt nese dikush vjen e te shproneson me pushke ne dore, te varferon e te paralizon mjetet e prodhimit e kapacitetet per levizshmeri sociale per 50 vjet"""...Kjo ndodh vetem per kurvat......Per popujt nuk ndodh. Perkundrazi nese pena dhe truri dikujt aludon per pas 45 ne Tirane do te beje mire te heqe qelbin nga gjuha ose dreqi e merr vesh se ku e ka te mbledhur ne shpirtt per shekuj me rradhe. Dhe sot ne kohen e kancerozeve qe kujtojne se eshte bere "deti kos" kushdo mund te diagnostikoje se edhe veza e pules e trasheguar duhet te jete me perberje komuniste . Prisni bythet e pulave qe te mos bejne me veze!!!

Sinqerisht dua te them qe ESHTE nje KOHE Plotesisht e HUMBUR. Asnje fakt KONKRET. Asnj e cfaqje apo PRIRJE me dem as te tashmes as te perspektives. Asnje dominim i skenes Intelektuale si pena analitike te FORTA .Asnje rresht e mendim me miligram PROVE REALE...Thjesht rri qe rri dhe pse s'ndihem dhe une . Thjesht po thjesht FARE FARE nje diskutim kafenesh i hedhur ne faqe interneti. Sikur te varej fati i KOMBIT nga theniet e Xhahait apo ketij me WHISPER .....vaj halli ku kemi rene. Jo kaq por atje ku dalin zorret fare te na e fusin e kemi pak.

Psh. Nje grup ne Qishbardhe e Tragjas ka pas pretenduar me prejardhje si Ruse te Bardhe. Virini re syte ....dhe une po paralajmeroj (dhe mos thoni qe nuk u thashe) ata po mbjellin politiken hegjemoniste Sllavo-Ortodokse te CAR IVANIT............. PESHK!!!!!!!!!!! Per te mos folur per pasardhesit e Cifuteve te internuar ne malet e Kucit rreth viteve 1600 qe po rigjallerohen e po perkrahin Luften e Izraelit....... Peshk!!!!!!

toko - 6 Jan 2009 - 1:28am

Whisper vetem nje gje meriton vleresim te mire ne shkrimin tend. Fakti qe ke thene ato qe mendon...

 

toko, problemi eshte qe disa vete nuk mendojne por vetem shkruajne. nese do mendonin do ishte bllogu me interesant

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).