Te detyrosh bankat te japin kredi eshte nje ide e keqe.

 

Mare dhe perkthyer nga CNN Forcing banks to lend is a bad idea 

Presidenit i SHBA-se Obama ben thirje per fillimin e nje epoke te re, “te epokes se pergjegjshmerise” eshte pikerisht kjo arsyeja qe qeveria nuk duhet te inkurajoj bankat te fillojne te japn kredi pa kujdes.>smiley>

> smiley>

“Neqofte se doni parate e taksapaguesve  ju duhet te jepni kredi”  Kori i zerave me nje kerkese te tille po degjohet gjithmon e me shume ne ditet qe administrata e Obames po shtrohet te shpenzoj pjesen e dyte te paketes TARP per stimulimin e ekonomise.>smiley>

Qeveria amerikane ka shpenzuar afersisht $200 bilion ne programin “Troubled Asset Relief Program” (programi per  clirim nga asetet e keqia), por kritiket thone se bankat shikojne vetem interesin e tyre duke perdorur parate e mara nga ky program  per te rregulluar bilancin e tyre ekonomik dhe per te blere kompani te tjera. Keta kritike mendojne se eshte me mire per ekonomine qe bankat me parate e mara nga TARP ti perdorin per te dhene kredi te reja tek konsumatori dhe prodhuesi.>smiley>

Por a eshte velle detyrmi qe qeveria duhet tu bej bankave qe te japn kredi , nje  pergjigje e mire per krizen e sotme?>smiley>

JO. Ne fakt kjo do te ishte e kunderta nga ajo qe presidenti Obama me shume elakuence e quajti ne fjalimin e  inagurimit te tij si president “epoka e re e pergjegjshmerise”>smiley>

Obama duke pershkruar gjendjen e ekonomise akuzoj se gjendja dobet e ekonomise eshte pasoje e pa pergjegjshemerise  dhe tamarqarllekut nga disa”  Ketu ai ka te  drejte dhe i ka rene mu ne koke problemit.>smiley>

Valle te detyrosh bankat te japin sa me shume kredi nuk te kthen tek tamarqalleku dhe papergjegjshemeria?>smiley>

No qofte se nuk kemi mesuar ndonje gje deri tani te pakten duhet ta kemi kuptuar se renjet ku fillon kriza ekonomike jane tek ngarkesa  qe i kemi bere vetes me kredi qe nuk i perballojme . Ishin kredite e dhena me lehtesi qe na futen ne kete gjendje dhe keto kredi  nuk mund te sherbejne si mjete per te dale nga gjendja aq me teper duke lehtesuar me shume dhenien e tyre.>smiley>

Te jemi te qarte bankat duhet te japin kredi  per individe dhe bisneset. Nocioni i kredive eshte aq shume keqtrajtuar kohet e fundit sa fjala “D_E_B_T” ( borxh) eshte fjala me e ndyre me kater germa qe mund te egzistoj sot  ne bote.  Kjo eshte fatkeqesi sepse ajo qe ndihmon ekonomine te zhvillohet jane kredite e mara dhe dhenia  e tyre me pergjegjshmeri>smiley>

lace wsmileyt="on">Posmileylace> perseri cdo dhenie e re kredish duhet te kete nje arsye. Bankat nuk duhen vene ne pozite qe te japin kredi te keqia vetem e vetem qe te provojne para qeverise se ata po i respektojne parate e mara nga qeveria.>smiley>

Ne po ndeshemi  me humbje te vazhdushme nga fluska ( bubble) e epokes  se borxheve dhe kjo do te vazhdoj dhe do te ritet”- thote Daniel Alpet drejtor i Westwood Capital nje banke invesitmesh me qender ne New York- “Duhet patur kete parsysh se e keqja me e madhe  per cdo banke te madhe eshte te shtoj ne libirn e kredive te keqia kredi te reja.  Mjaft e kane faktin qe kredite egsistuse po shkojne keq e me keq, ska nevoje per me shume .>smiley>

“Ne qofte se une jam Citigroup apo Bank of Amerika dhe une sapo humba gjithe keto para nga kredit e keqia gjeja e fundit qe dua te bej do te ishte te jepja me shume kredi, kjo do te me conte ne nje gjendje me te keqe.” -Thote shefi i Euler Hermes nje kompani sigurimesh krediti.>smiley>

lace wsmileyt="on">Posmileylace> cfare duhet te bejne bankat me parate qe do te marin nga TARP?>smiley>

 Megjithese kjo nuk do te fitoj ndonje simpati nga politikanet apo avukatet e konsumatoreve, eshte e detyrushme per bankat qe te perdorin kapitalin e ri te mare nga TARP per te  pastruar librat e llogarise  dhe te risin rezerven per te cilen do te kene  nevoje  per te perballuar humbjet ne muajt e ardheshem,  nga kredite e keqia egzistuese. >smiley>

“Gjeja e pare qe duhet te bejne bankat eshte te perqendrohen ne librat e kontabilitetit. Bilancet e keqia jane problem i madh per bankat ” thote Martin Sumchirast  CEO i nje firme investimes kapitale dhe autor qe shkruan regullisht ne lidhje me financen dhe real estate ne blogun SumichrastReport.com- >smiley>

“Te sigurosh  para per te dhene kredi eshte gjeja e dyte  dhe kjo duhet bere me shume kujdes. Situata mund te veshtiresohet duke dhene kredi te rezikeshme ne kete kohe”. Vazhdon Sumchirast>smiley>

Thjesht mjekimi i kesaj krize  eshte ne duart e Obames dhe ilaci eshte thirja e tij per pergjegjeshmeri. Natyrisht sejcili do te ndjehej me mire ne planin afatshkurter sikur paketa stimuluse te conte ne thjeshtesim te dhenies te kredise sepse kjo do te conte ne ate qe njerezit do te shpenzonin e shume perseri. Por kjo mund te behet faktor per te riperseritur renien qe kemi sot ne planin afatgjate.>smiley>

“Ishte nje cmenduri ku bankat lejoni njerezit te blinin shtepi pa vene asnje kapar  per kredine e mare dhe ja tani jemi ne kete situate, dhe tani kerkojme qe bankat te japin kredi thjesht per hater te kredise. Kjo nuk eshte e drejte” thote Sumchrast, i biri i te ndjerit Michael Sumichrast prej shume kohesh CEO i Shoqates se Ndertuesve te Shtepive.>smiley>

Alpert shton  se nje fund i krizes nuk do te vij dhe  duhe te vije si rezultat i shtimit te konsumit. Te gjithe ne individe dhe kompani duhet te mesojme si te jetojme ne baze te mundesive dhe nevojave, qe te evitojme nje krize tjeter ne te ardhemen>smiley>

Duhet ripare nocioni i te ashtuquajtures stimulim i nevojave. Nuk besoj se konsumi masiv do te jete rruga per te dale nga kriza. Vendi ka nevoje te rise kursimet dhe investimet ne te ardhemn >smiley>

Te kursesh para ne vend qe te shpenzosh ne menyre qe nuk ke mundesi ti paguash mua me duket pergjegjeshmeri  >smiley>

> smiley>

> smiley>

 

>smiley>

 

 

 

2 Komente

 Ilaçi me i mire per kapercimin e krizes dhe te frikes ndaj krizes, eshte ulja e menjehershme e interesave te kredive te dhena, deri ne 50%-75% . Nese nje njeri ka marre kredi p.sh. 100 mij dollare me 5% interes kthimi ne vit, kete vit te paguaje 1,5-2,5 % interes per shumen qe i ka mbetur. Ka njerez qe kane marre kredi me 12% interes kthimi, gje qe eshte shum e larte. Urgjentisht tu behet (per pjesen e kredise qe u ka mbetur ta kthejne)  3-4% interes. Vetem keshtu, bankat do te mund te marrin kapitalin/kredine e dhene, ndonse me fitim te paket. S'duhet harruar se dhe interesi i depozitave te kursimit ka rene, keshtu qe aty-aty shkojne te dyja krahet, dhe hyrja dhe dalja e kapitalit. 

Ilaçi tjeter do te ishte qe konsumatori te qendroje vazhdimisht te bleje konsum, te investoje apo te depozitoje.  Te njejten gje duhet edhe bankat te bejne, te investojne ne tregje te reja dhe te uritura, si Shqiperia dhe vende te tjera te botes se trete. Te investosh ne tregjet e ngopura si ato te perendimit (botes se pare) dhe botes se dyte, eshte harxhim kohe dhe harxhim parash.

Po cfare duhet te bejne bankat me parate qe do te marin nga TARP?

 Megjithese kjo nuk do te fitoj ndonje simpati nga politikanet apo avukatet e konsumatoreve, eshte e detyrushme per bankat qe te perdorin kapitalin e ri te mare nga TARP per te  pastruar librat e llogarise  dhe te risin rezerven per te cilen do te kene  nevoje  per te perballuar humbjet ne muajt e ardheshem,  nga kredite e keqia egzistuese

----------------------------------------------------------------------------------- Pra rendesi ka qe te mos degjohen politikanet dhe avukatet e konsumatoreve OJQ-te e tjera qe kujden me shume per hallet afatshkurtera apo thjesht per te fituara pike per tu zgjedhur perseri se sa  per zgjidhjen e problemit. Ky eshte problemi qe po has administrata Obama me politkanet e Senatit e Kongresit edhe te partise se tij ,Nancy Polosin (Lenka Cukon)  dhe Henry Read ( Haxhi Lleshin ) te amerikes Lexoni kete

Crowley: Balance of power trying to find balance

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).