Shqiperia, demokraci hibride

 

Shqiperia, demokraci hibride

Indeksi i Demokracise per vitin 2008, i Njesise Studimore i revistes prestigjioze britanike “The Economist” (The Economist Intelligence Unit) ofron nje vizion global per funksionimin e demokracise ne boten e sotme, permes analizes se nje morie elementesh, qe pasqyrojne shkallen e zhvillimit dhe te funksionimit te institucioneve, zgjedhjet e lira dhe respektimin e te drejtave civile.

Raporti i vitit 2008 eshte i dyti per kete njesi te specializuar te revistes “The Economist” dhe eshte botuar ne shqip nga revista “Mapo” ne numrin e saj te fundit.

Raporti i ketij viti i ndan shtetet ne kater grupime: grupimi i pare “demokracite e plota” (full democracies), grupimi i dyte “demokracite e paplota ose joperfekte” (flaeed democracies), grupimi i trete “regjimet hibride”  (hybrid regimes) dhe grupimi i katert “regjimet autoritare” (authoritarian regimes).

Raporti cileson si “demokracise thuajse perfekte” Suedine, e cila ze vendin e pare ne grupimin e “demokracive te plota”, e pasuar nga pese vende te tjera skandinave dhe te Europes Veriore, perendimore.

Poshte ketij grupimi demokracish te zhvilluara ndodhet nje liste e gjate vendesh qe cilesohen nga raporti si “demokraci te paplota” ose “demokraci joperfekte”. Ne kete grup vendesh, futen vendet fqinje te Shqiperise, Maqedonia, Mali i Zi dhe me e habitshmja, Serbia, nje vend qe shkaktoi luften e gjate ballkanike ne fund te shekullit te shkuar.

Neper lupen e kujdesshme te kesaj njesie, qe vepron ne strukturen e njeres prej mediave te shkruara me influente sot ne bote, “The Economist” ka kaluar edhe Shqiperia  e cila rendittet ne grupimin e trete, te “regjimeve hibride”.

Vendi yne ndodhet ne nje liste shtetesh me te cilat nuk ka asnje lidhje gjeografike, politike, sociale apo historike e kulturore. Bashke me ne, ne grupimin e “regjimeve hibride” hyjne Zambia, Madagaskari, Uganda, Burundi, Rusia, Territoret Palestineze, Ekuadori dhe Venezuela, Iraku  dhe ndoshta si ngushellim renditemi edhe me  Turqine dhe Bosnjen.

Klasifikimi i Shqiperise te regjimet hibride poshte vendeve fqinje u hedh nje hije te forte dyshimi te gjitha pretendimeve se ndodhemi ne krye te listes se vendeve qe favorizojne biznesin, investimet etj.

11 Komente

ore, e ka thene mire Konica ne jemi Zululandi, ja ku po na del tani... epo paska qene i modh...smiley

kur te vije Rama, Shqiperia do beje hapa perpara, pa dyshim ! nga shkalla e trete, do ngjitemi tek e katerta ...  smiley

demokraci hibride =  Demokraci e brishte ???

Demokracia hibride ka ardh nga bashkimi i Tosit me Sulen ashtu si lind mushka nga baba kali e nene gomarica. Ndajini vet se kush eshte kali e kush gomori se per mu nuk ka fare rendesi.

Boll folet budalleqe ju lutem. Jeni be me keq se gazetaret Shqiptar.

Fakti eshte se ky "indeksi i demokracise"...apo edhe 99% e "indekseve" te tjera qe publikohen per "konsumim publik"...si "indeksi i lirise te ekonomise" ose "indeksi i te drejtave te njeriut" etj etj...jane komplet kot fare.

2 gazetar ke Ekonomist...lexojne ndonje artikull nga ndonje vend dhe thone me vete...kti vendi ti japim 3sh apo 2sh?? Hec po ja futim me 3sh...

Pik puna.

Pra jane po aq interesante sa renditjet e aktoreve te Holywood per nga..."bukuria".

 

Merre me mend kur e renditin Shqiperine...me Rusine dhe Palestinen. Po tamam...niveli i demokracise ne Shqiperi eshte...si ne Palestine.

 

Falemdnerit per harxhimin e kohes.

 Epo si te Serbise nuk e kemi, kjo vlen te pranohet.

Sebia ka c'ka, po zgjedhjet arrin t'i beje, dhe nuk me kujtohet ndonjehere qe t'i kene quajtur zgjedhjet "arritje", apo qe kane shkuar mire, apo qe te diskutohet e debatohet si ne Shqiperi. Madje dhe Maqedonia, se keto pune qendrojne, nuk ka patur probleme me zgjedhjet, as Mali i Zi. Te vetmet zgjedhje me probleme ne Maqedoni, ishin zgjedhjet kur shqiptaret shkaktuan probleme kunder njeri tjetrit, e jo kunder ndonje partie maqedonase.

vota e lire e popullit eshte ndoshta e vetmja piramide ne rrugen e demokracise qe tregon sa liri ka dhe sa legjitimitet ka pushteti.

eshte fakt, qe ne shqiperi, asnje kryebandit nuk e ka pranuar humbjen si burre... qe ne fakt nuk do asnje lloj burrerie te pranosh qe populli nuk te dha shumicen e votes. Ndoshta ka patur dhe manipulime, dhe keta jane ankuar me te drejte... por perseri, kemi manipulim, nje faktor qe nuk eshte i vogel ne ate tregues.

Shqiperia eshte vend i dobet, ne Evrope nuk ka ndonje shtet me te cilin te krahasohet. Dhe Evropa shkon deri ne Kaukaz, keshtuqe ka shtete boll edhe te nje bote te pamonitoruar fare.

Jam shume dakord me vleresimin e Ekonomistit, vetem se ende nuk po e kuptoj dot cdmth "hibride" aty... a eshte kryqezim i dy apo me shume lloj regjimesh? Se nje vend ku mbreterojne kriminelet, nuk me duket se ka ndonje bip ne elektrokardiogramen e zemres se shtetit...

Nuk e kuptoj habine e top channel pse Serbia u vleresoka nje grade me lart.

uotever.

Demokraci hibrid d.m.th. demokraci qe punon me energji te paster (Berlusconi?) dhe qe nuk e ndot ambjentin. Kjo eshte nje arritje e madhe e Partise Demokratike dhe lidershipit te saj.

Urdher i brendshemsmileyas heqjes se letres higjenike nga banjot e kryeministrise dhe zevendesimit te saj me gazeten NYT, njoftojme se duke filluar nga dita e hene, nga banjot do te hiqet edhe letra e duarve dhe do te zevendesohet me faqet e "The Economist". Departamenti i Abonimeve ne Shtypin e huaj te marre masat perkatese.

D.V.

ore se qfare shkruan top-chanel dihet se ajo e ben te bardhen te zeze por jane shqiptaret qe me vote e bejne demokracin e jo gazetaret

Klasifikimi i Shqiperise te regjimet hibride poshte vendeve fqinje u hedh nje hije te forte dyshimi te gjitha pretendimeve se ndodhemi ne krye te listes se vendeve qe favorizojne biznesin, investimet etj.

Si doli nga njera tjetra o toça eksperta te patates dhe te karrotes te Top Qenit? Per sa i referoheni indekseve nderkombatare, nuk eshte nevoja te beni deduksione topqeniane nga indeksi i demokracise tek ai i bizneseve dhe investimeve, se ka nje indeks apostafat per bizneset. Po ate natyrisht nuk ju intereson ta citoni se nuk e qit Shqiperine ne ate konkluzion qe e qisni juve me teoremen topqeniane. 

P.S. Let me guess, Alisa e ke sjelle dhe kete artikull? U gjenden ato $5,800 qe mungonin nga PBB apo jo? smiley

Kishit dyshime? 

Italia-flawed democracy. No doubt.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).