Pse meshkujt mendohen me shume se femrat dhe femrat flasin me shume se meshkujt?

68 Komente

Ne baze te nje testi te pergjithshem inteligjence ai qe i jep pergjijgen e sakte ka shume mundesi te kete IQ (Intelligence Quotient) mbi 100.

(hint)eshte sa e thjeshte aq dhe e veshtire..(pergjigjen do ta postoj ne fund)

Çështje e qartë prioriteti. Nëse ke një kohë (A) në dispozicion, do e harxhosh për të folur, apo për të menduar?

 

mendohuni meshkuj....

 

hajt...flisni ju femra. smiley

 

cfare te ben te mendosh se ka vetem nje pergjigje te sakte?

--te mednuarit e te folurit... secila ka funksionin e vete... sipas rrethanave, njeri ka perfeksionuar njerin prej ktyre, e tjetri ka perfeksionuar tjetrin...

(teste te tilla ndermerren nga CIA)eshte test i thjeshte me pergjigje relative, ku njera eshte me e sakte se te tjerat! IQ vete nuk eshte tregues absolut..
e gjitha eshte, te permbledhesh gjithcka nga intelekti dhe kapaciteti personal ne nje pergjigje te shkurter..
nuk e nxorra une pergjigjen... kur ta postoj do shikosh qe eshte undisputed.
Cheers!

Po pra... se kur meshkujt mendohen, femrat flasin...dhe anasjelltas...shshshsh... e kom kopju nga manuali smiley

Ja një barcaletë që shpjegon se përse shërben mendimi i gjatë i meshkujve:

(marrë copy paste nga EH, seksioni i barcaletave te PPU smiley )

Ishte njehere nje mashkull qe kishte 3 te dashura, edhe nuk dinte me cilen nga keto te martohej.
Qe te merrte vesh cila nga keto ishte me e mira dhe e afta per tu marre grua, i jep te 3-jave nga X-mije euros, edhe i thote: beni çte doni me keto pare.

E para, shkoi ne dyqan edhe bleu vetem rroba, bizhuterira dhe tualet per vete.
Kthehet ne shpi edhe i thot te dashurit: i bleva gjithe keto qe te jem me e bukur per ty, sepse te dua.

E dyta, shkoi ne dyqan bleu dhe per vete dhe per te dashurin edhe per shtepine, edhe i thot te dashurit: i bleva gjithe keto qe te jemi te bukur dhe tja kalojme mire sepse te dua.

E treta, i merr paret, i investon dhe vjen ne shtepi duke i thene te dashurit: po ti kthej leket qe me dhe, sepse  i investova, fitova dhe tani do prish leket e mia.

Pas kesaj, ky çuni

...mendoi

....mendoi

.......mendoi

...........mendoi

.................gromsiti

mendoi (...meshkujt mendojne shume)

.....mendoi

..........mendoi

..................mendoi

mendoi (po mendon gjat eh? )

....mendoi

...........mendoi

...................gromsiti

mendoi (uffff u bo shume...)

......mendoi

..............mendoi

...................mendoi

Dhe me ne fund zgjodhi ate qe e kishte gjoksin me te madhe...
Sepse meshkujt mendojne shume.....por nuk sherben per asgje !!!!!

Big Grin

akvll:Nuk na the se cila nga te 3-ja e kishte gjoksin me te madh..?

se paske kuptuar

kriteri ishin ( . ) ( . )... te tjerat jane pa lidhje..

se sa me shkoi menja vet kur lexova titullin

te menduarit ka funksion ekzekutiv/vendimtar... te folurit ka funksion social e sherben per te ndertuar maredhenjet. edhe pastaj vijne nocionet klishe te psikologjise evolucionare e sekseve... mashkulli ne savane e femra ne shpelle... njerit i hyne ne pune mendimi... tjetres te folurit... pas disa qindra mijera vjetesh kto veti skaliten ne kodin gjenetik te species e ja ku jemi sot... ne epoken postmoderne... trying to make sense of ourselves...

shancet jane se pergjigja e sakte eshte dicka tjeter... e rrezik ska te beje fare me alternativen e mesiperme...

Ruj se i pergjigjet kush kesaj pyetjeje,se prite Zot iu del QI(quoziente intelletuale)me i ulet se 100 e Taras ju akuzon fill per impotence ne rastin me te mire intelektuale....E mandej larg kjofte ,pergjigja nuk eshte si ajo e CIA-saty e hengret fare.....  smileyO taras,a JE Taras  a Karas???!!(peshk kinez qe populloi liqenin e Shkodres ne kohen e hibrideve....

 "keshtu foli dhe dhelpra kur s'arriti dot rrushin" smiley
Me zhgenjeve moj Zane! Ti futeshe ne listen e elites se peshqeve qe kisha besim se do ta gjenin, po me dole lpeshk Karas.. (faleminderit per termin)  smiley
 

 

Taras disa pyetjeve( si ne kete rast) eshte me mire ti lesh pa pergjigje..

Eshte si puna e te dashures qe blen nje fund te rri edhe pasi shihet te pasqyra per 1 ore te pyet  "Does my bum look big in this? "....   smiley

 

...ne femrat i eksterjorizojme gjojnat mer jahu pranej flasim, themi ça na kalon ne menje edhe te pakten dihet se si mendojme...ndersa seksi i kundert, mendojne 3/4 e kohes per BSS (buke-seks-sport) dhe 1/3 e kohes bejne boshllik ne koken e tyre (me siguri duhet te ket re ne nje qiell blu dhe ca harabela qe bejne ciu-ciu ne ato momente)

 

themi ça na kalon ne menje edhe te pakten dihet se si mendojme.

 

Po pra, pranaj femna futi shejtanin m'shishe e ja futi sa krahu Adam mavrise se foli ate qe menote smiley  

   

...po t kishte trut e tija  ai mavrija jot sot e ksaj dite gjerat do ishin ndryshe smiley 

Ja dhe une nje i frymzum nga porosidheniet e Mom Tushes. Deri tani shkenca kaq ka arritur te provoje! smiley

s'na thate gje si perfundim. nuk u informuam shkencerisht per kete pune.

ne boten e blogistave(ku te tere bejne te zgjuarin me google) i jep pergjijge pyetjes me te paimagjinueshme per pak sekonda 
e bukura e kesaj pyetje eshte se pergjigjen nuk e google dot si cdo pyetje tjeter! ketu hyn instikti natyral per kapjen e gjerave.. smiley
 

ps: ca i jane afruar..(zhgenjim total nga IQ e peshkut...

ta-ras lala... je duke na i thene pergjigjen apo do vazhdosh te besh inetresantin edhe per ca..? smiley

po lëre dhe Tarasin të bëjë piruetën e vet ke peshku, si ne të gjithë... smiley

Ja ku keni ca supe sa te mendohem une per pyetjen e kesaj temes.

lol, supe me mish rocke!

 

sa te ligj qe jane shqiptaret.

-a do ca supe?

-ca supe?

-supe me oriz, mish e karota... a do ca?

-po qepe ka?

-jo

-je i sigurte?

-po pra... pa qepe... se si hidhet qepe supes...?

-ëëë... ca mishi eshte?

-mish rocke... do ca a jo?

-aa? jo jo... flm... haje vete...

-pse kshtu, s'ke uri?

-jo.. hengra dje...

-ouu? mire mire... po ndryshove mendje thuaj, mos ki turp...

-ok... por sbesoj te ndryshoj mendje...

-mire.. ti e di vete... por po deshe aty e ke...

-flm.

-ska problem...

 vetem nje aresye llogjike ka, per mendimin tim.

Meshkujt kane nje organ qe quhet tru, te cilin e kane akoma ne gjendje pune.

Femrat,  e kane ne standby ose hibernation.

keto me siper mund t'i diskutojme shume kollaj, po shkurt, ato jane.

femrat kompensojne ngathtesine operative te lendes gri  me nje funksion psikomotor qe quhet llafazënie.

Dhe kjo eshte teoreme vetepermbushese, apo vetevertetuese: Tani, pas ketij komenti, do vershojne femrat te na tregojne te gjitha sa te perparuara i kane aftesite psikomotore dhe ne c'gjendje e kane lenden gri. (te ngurte, leng apo gas, apo thjesht, ...  biiiiip biiiiiiiipiiipiiip bibiiiiip)

:grin:

Meshkujt kane nje organ qe quhet tru, te cilin e kane akoma ne gjendje pune.

Pse e quani dhe "tru" naihere ee ?

Interesante smiley

smiley

e me tushe, po me ate organ ne standby, nuk ke se si ta dish.

smiley

po sic duket femrat qi ke kap ti, i ke gjet standby edhe i ke lene standby te shkretat smiley

hihihihi

smiley 

smiley

E me Tushe, po aty eshte me e bukura; ato qe nuk e kane ne standby, ato vijne e me kapin vete; ato qe e kane ne standby, duhet te vesh t'i kapesh.

Po ti nuk ke nga ta kuptosh "ta meritosh mashkullin", prandaj femra sot eshte "trofe", prandaj meshkujt mund te kene me shume se nje dashnore, qe nese e bejne femrat, do te quheshin kurrva. 

Gjithsesi... mundohu te mendohesh per ato qe sapo te thashe.

Të paça Zotrules!

Ky është llaf pe burrash smiley

Burrat mendojnë më shumë sepse duhet të llogarisin pro&kundra, të mira&këqia, pasoja&përfitime... nganjëherë të menduarit gjatë merret si ngurrim apo "frikë" e tyre për të reaguar... ndërsa femrat flasin... për to është shumë më e lehtë... kanë "argumenta" (jo fjalët) me të cilët pastaj bëjnë që t'i falen të gjitha gabimet smiley

Kane argumenta, apo ndonje "argument" qe pranohet me shume se Visa dhe Mastercard dhe ne me shume vende, ne cdo koordinate te mundshme te globit, pavaresisht nese ka bankomat apo jo?

Zakonisht Lumja i bënte një klasifikim tjetër: Me ose pa lesh smiley

Meshkujt mendohen me shume se femrat sepse ata flasin me pak se ato shushkat.

Në fakt meshkujt duket sikur mendojnë më shumë... se në fakt nuk flasin se nuk i lënë rradhë ato shushkat smiley

P.s: Berber, pse thua ATO... mjafton një e vetme smiley

pse thua ATO... mjafton një e vetme

se dhe nje e vetme sikur te jete bile memece fare, flet aq sa te duken shume... 

me nje fjale, "nje femer e vetme", eshte gia` in plurale. :grin:

Ose, femrat flasin me shume se meshkujt sepse mendohen me pak se ata horrat.

...edhe kush thot....

po ka mo llafazan se berberet ? shko per i te qethme e del me lajme per gjith lagjen smiley 

 

Une u mundova me gjet ekuacionin se po se gjeta kom per te nejt zgjut gjith noten, po ti ke drejte se une llafazon jam, pr llafazon e lezecshem. smiley me llapa perjashta

Taraso, sipas gogolit pergjigja e pyetjes tende eshte "sepse grate kane kater buze ndersa burrat dy koka" smiley

E thjeshte pergjigjeja.
SEPSE CUNAT KANE 2 KOKE , NDERSA GOCAT KANE 2 GOJE.

Me thoni eshte pergjigje e sakte ?
Ma kundershton dot njeri ?kete ?

 

Pse meshkujt mendohen me shume se femrat dhe femrat flasin me shume se meshkujt?

 

edhe kush tha qe kjo eshte e vertete???

Ata që mendojnë se mendohen... : )

Per sa flasin ketu, cuditem se ku e gjejne kohen per tu menduar. smiley

kta janë specimenë mutantë që dhe mendohen dhe shkruajnë në të njëjtën kohë. smiley

Shkoni ne Shqiperi dhe vereni bisedat qe behen jo vetem kafeneve por edhe ne ambjente familjare e do te shikoni te habitur se meshkujt jane llafazanet me te tmerrshem qe keni takuar ndonjehere dhe eshte per t'u habitur se femrat nuk flasin fare...smiley

Se pari u kerkoj ndjese atyre peshqeve qe e morren shume seriozisht kete pyetje.. smiley
e dyta; dorrezohem para goglit!ne bote se me vente ne mendje te gjendej ne google!

 swed 1 djali me google ose jo, je direkt per CIA pergjigje 100% e sakte: "sepse grate kane kater buze ndersa burrat dy koka"

v\smiley {behavior:url(#default#VML);}
o\smiley {behavior:url(#default#VML);}
w\smiley {behavior:url(#default#VML);}
.shape {behavior:url(#default#VML);}

oNotOrganizeInFolder />

Normal
0
false

unctuationKerning />

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false
oNotPromoteQF />
EN-US
X-NONE
X-NONE

napToGridInCell />

ontGrowAutofit />
plitPgBreakAndParaMark />
ontVertAlignCellWithSp />
ontBreakConstrainedForcedTables />
ontVertAlignInTxbx />

MicrosoftInternetExplorer4

mallFrac m:val="off" />
ispDef />

efJc m:val="centerGroup" />

wiss;
mso-font-pitch:variable;
mso-font-signature:-1610611985 1073750139 0 0 159 0;}
/* Style Definitions */
p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal
{mso-style-unhide:no;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
margin-top:0in;
margin-right:0in;
margin-bottom:10.0pt;
margin-left:0in;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:Calibri;
mso-fareast-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
.MsoChpDefault
{mso-style-type:export-only;
mso-default-props:yes;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:Calibri;
mso-fareast-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
.MsoPapDefault
{mso-style-type:export-only;
margin-bottom:10.0pt;
line-height:115%;}
@page Section1
{size:8.5in 11.0in;
margin:1.0in 1.0in 1.0in 1.0in;
mso-header-margin:.5in;
mso-footer-margin:.5in;
mso-paper-source:0;}
div.Section1
{pagesmileyection1;}
-->

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin-top:0in;
mso-para-margin-right:0in;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0in;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

 

swed 1 djali me google ose jo, je direkt per CIA pergjigje 100% e sakte: "sepse grate kane kater buze ndersa burrat dy koka"

edhe dicka tjeter Taras jeni te dy 100% perversa...

po te kerkova ndjese me siper o Liqen, kaq shume te ka munduar kjo pergjigje? smiley eshte shaka plak ka pak me shume kripe, po it's all good
merre stresin lehte leshoje doren mbi lekure dhe.. - e mban mend ate kengen e Bojkenit? smiley

Jo se mbaj mende ate kengen.. Por e bej pa kenge.. Thjesht mendoj per Tushen time.. 

se ku ma zuni syni po ska lezet ta shqiperoj.... smiley

Se è vero che gli uomini ragionano col cazzo, le donne col cazzo che ragionano

 

nuk do kishte kuptim po ta shqiperoje, apo jo? 

E si cdo te pergjigjej kapedani..."prandaj ven punet corap ketu" smiley

po sa shum flisni mer jahu... smiley

Meshkujt mendohen me shume se femrat se mendojne genjeshtren e radhes, kurse femrat flasin shume se shtjellojne genjeshtrat e tyre..smiley

nga kjo teme shoh qe paskemi qene nje tufe me kalamaj, shume e lezetshme ta shohesh. tani me siguri do te vinim te jepnim pergjigje ironike dhe zotrulesi do na thoshte qe ishte bullshit. 23shi sot do jepte pergjigje alegorike. irisi do ta bente komentin akoma me te shkurter. barcaleta s'do te kishte. 

them se pergjigjja ka lidhje me vezen dhe pulen, ose thene ndryshe, ne fillim ishte fjala, dmth, femra. mashkulli perpiqet te deshifroje strukturen e veshtire llogjike te argumentit femeror prandaj mendohet e mendohet. situata garanton qe te dyja palet te mos kuptohen kesisoj te deshirohen. specia, etj, etj. per me shume lexoni mark twainin tek ditari i eves, po s'ishit ngopur edhe pjese nga ditari i adamit.

imagjinoje qe pas 2 vitesh e gjysem do kthehesh ta lexosh edhe njehere kete teme (Xhib permitting) dhe do thuash sa "kalamaj kemi qene edhe kesaj rradhe" smiley

po duhej se zben te flisje ne emer te te tjereve... apo jo? - del para pasqyres dhe ofshama e pare qe nxjerr: "o zot sa trap ai zotrulesi" Laughing

ngordh une kur filloni e citoni. ngordh fare. sa deshperimisht ju mungon mendimi personal... cfare mungese! smiley

ups, me fal, harrova qe e ke shprehur mendimin tend: smiley

tani me siguri do te vinim te jepnim pergjigje ironike dhe zotrulesi do na thoshte qe ishte bullshit. 

LaughingLaughingLaughingLaughingLaughing

eva dhe adami paskan mbajtur ditare? :O

do kene qene ditare interesante, vetem me figura smiley

 xhib, per ty dhe per gocat kjo:

http://thisrecording.com/today/2011/2/22/in-which-we-teach-you-how-to-be-a-woman-in-any-boys-club.html

Here are some rules about how to be a girl in a boys' club. This works for any world you're in or want to be in. Pretty much everything in the world is still a boys' club.

Befriend The Other Woman: Always. Seriously. Even if she sucks (expansion on "if she sucks" follows below). Otherwise you will be "jokingly" put into competition with her constantly, and you will be encouraged and generally provoked by some dudes to do this for their entertainment to take focus off the fact that they are in homosocial competition with each other.

etj., etj.

Meshkujt mendohen me shume se femrat se mendojne genjeshtren e radhes, kurse femrat flasin shume se shtjellojne genjeshtrat e tyre..Tongue

Egzakt! smiley

kjo nuk do te thote ,se te gjithe meshkujt mendojne me mencuri dhe jane mjeshtra ne te genjyer smiley

 

 

Dakord. Genjeshtra vjen me mire kur shtjellohet ne rruge e siper e spontanisht. smiley

Rrethanat favorizuese ,sic te ndihmojne nje dite,mund dhe te hapin pune,diten tjeter .C'eshtje fati ,kjo ...E rendesishme eshte te mbash mend c'ke thene ...meshkujt ketu e humbasin piken.

mendohen shume per te trilluar,por jane dobet me kujtesen .smiley

 Kjo pyetje nuk ka asgje te vertete ne thelb... Rrxohet... Next smiley

Ne fakt kjo pyetja e temes eshte loaded question; nenkupton qe femrant vertet mendojne. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).