Cilat janë vendet ku nuk nevojitet vizë?

 jam duke menduar për një udhëtim nëpër botë.

a ka ndonjë prej jush info mbi vendet (azi, afrik&eumlsmiley për të cilat shqiptarët nuk kanë nevojë për vizë ose viza merret në aeroport?

faleminderit.

4 Komente

Meqe e paske dhe "jeruzalem" pseudon, te informoj se ne Israel Shqiptaret mund te udhetojne pa viza, qysh nga 2006-ta.

Kore e jugut, maldive, malajzi, singapor, tajland (e merr kollaj ne ambasade vetem me blerjen e biletes.) Seychelles. Keto jane vendet qe di une.Tung.

 Po në Indi, Kinë?

Po në Afrikë,  (kenia etc) di gjë njeri?

Shtetet ku shqiptarët kanë lehtësira për vizat

Vendet ku një shtetas shqiptar nuk mund të hyjë pa vizë, përveç rasteve kur ka një pasaportë diplomatike apo shërbimi, janë rreth 140 të tilla. Në këto vende duhet të bëhen aplikimet përkatëse në ambasadat respektive dhe në ambasadën tonë për të mundësuar marrjen e një vize. Ndërkohë që lëshimi i vizave për shtetasit shqiptarë është një e drejtë respektive e ambasadave dhe shteteve të huaja. Në tabelën numër 1 janë të gjitha shtetet ku personat shqiptarë duhet të praktikojnë aplikimet për viza. Gjithashtu, në këtë tabelë janë dhe vendet ku shteti ku do të udhëtojnë shqiptarët kanë përfaqësitë e tyre nga ku mund të merret kontakt për të marrë një vizë hyrëse, si dhe pagesën përkatëse që duhet për të marrë këtë vizë. Ndërkohë që shqiptarët që kanë një pasaportë udhëtimi mund të shkojnë pa vizë në 10 vende të botës. Janë kryesish vendet fqinjë si Mali i Zi, Maqedonia, por edhe vende të largëta si Malajzia, Ekuadori apo Singapori. Ndërkohë që vetëm në dy nga kjo 10-she vendesh, viza jepet në kufi. Ndërsa shtetasit shqiptarë që janë pajisur me pasaporta shërbimi dhe pasaporta diplomatike mund të hyjnë në 28 shtete pa pasur nevojë për vizë. Me pasaportë shërbimi mund të hyhet pa vizë në Afrikën e Jugut, Algjeri, Argjentinë, Bosnjë, Bullgari, Brazil, Kili, Kinë, Kroaci, Maltë, Maqedoni, Moldavi, Poloni, Rusi, Serbi, Mal i Zi, Sllovaki, Slloveni, Ukrainë, Uruguai, Spanjë, Austri. Ndërsa në Itali, Rumani dhe vendet e Beneluksit mund të hyhet vetëm me pasaportë diplomatike.

Vendet në të cilat shtetasit shqiptarë mbajtës të pasaportave të udhëtimit hyjnë pa pasur nevojë për vizë ose e marrin vizën në kufi              

Shtetet

Ku jepen vizat?

Afati i qëndrimit
(në dit&eumlsmiley

Taksa

Shënime

Malajzi 
Mali i Zi
Turqia 
Kore 
Singapor 
Ekuador 
Sri Lanka 
Trinidad Tobago

Pa vize 


-

30 
60 
60 
30 
30 
30 
30 
30

Gratis 
Gratis 
15 Eu 


Gratis 

?

 

Maqedonia

Vizë në kufi

-

10 USD

Vetëm në pikat e përbashkëta kufitare. Vizat mund të merren edhe në përfaqësi (5-USD).

Hait

Vizë në kufi

-

Gratis

 

VENDET KU SHTETASIT SHQIPTARE TE PAJISUR ME PASAPORTA DIPLOMATIKE DHE SHERBIMI HYJNE PA PASUR NEVOJE PER TAKSE VIZE

01. Afrika e Jugut

02. Algjeri

03. Argjentina

04. Bosnja

05. Bullgaria

06. Brazili

08. Hungaria

09. Greqia

10. Kili

11. Kinë

12. Kroaci

13. Itali*

14. Maltë

15. Maqedoni

16. Moldavi

17. Poloni

18. Rusi

19. Rumani*

20. Serbi-Mali Zi

21. Sllovaki

22. Slloveni

23. Ukrainë

24. Uruguai

25. Zvicër*

26. Spanjë

27. Vendet e Beneluksit *

28. Austri (që nga 1 janar 2007)

Vendet ku kërkohet paraprakisht viza e hyrjes

Lëshimi i vizave të huaja për shtetasit tanë është e drejtë ekskluzive e shtetit të huaj. Shtetasit shqiptarë janë të detyruar të kërkojnë vizë tranzite në Britaninë e Madhe. Shtetet e huaja trajtojnë kërkesat për viza në përfaqësitë si në tabelën më poshtë:

 

SHTETI

Vendi ku bëhet 
aplikimi për vizë

Taksa e vizës

Afganistan

Ankara, Stamboll,

40 Eu

Afrika e Jugut

Romë, Londër

25 Eu

Algjeri

Paris

Gratis

Andorra

Paris

Gratis

Arabia Saudite

Tiranë

54 Eu

Argjentinë

Romë

30 Eu

Armeni

Moskë

40 Eu

Australi

Athinë, Romë

 

Austri

Tiranë

 

Azerbajxhan

Ankara, Moske

40 Eu

Bahrejn

Riad

60 Eu

Bangladesh

Romë

25 Eu

Barbados

Londër

25 Eu

Belize

Londër

25 Eu

Belgjikë

Tiranë (Amb.holandeze)

 

Bregu i Fildishtë

Londër

25 Eu

Britani e Madhe

Tiranë

 

Benin

Paris

25 Eu

Bjellorusi

Varshavë

33 Eu

Bolivi

Romë

30 Eu

Bosnje

Shkup, Podgoricë

31 Eu

Botsvanë

Paris

25 Eu

Brazil

Romë

25 Eu

Brunei

Romë

25 Eu

Bullgari

Tiranë

 

Burkina Faso

Romë

25 Eu

Çeki

Tiranë

 

Danimarkë

Tiranë

 

Egjipt

Tiranë

 

Ekuador

Romë

Gratis

Emiratet e Bashkuara

Romë

25 Eu

Eritre

Romë

25 Eu

Estoni

Varshavë

 

Etiopi

Romë

30 Eu

Filipine

Romë

30 Eu

Finlandë

Sofje

 

Francë

Tiranë

 

Hait

Romë

Gratis

Holandë

Tiranë

 

Honduras

Romë

30 Eu

Hong Kong

Tiranë (Amb.kineze)- Pekin

30 Eu

Hungari

Tiranë

 

Gabon

Paris, Bukuresht

30 Eu

Ganë

Romë

30 Eu

Gjibraltar

Madrid

30 Eu

Greqi

Tiranë

 

Guajanë

Romë

30 Eu

Guatemalë

Romë

25 Eu

Guine

Bukuresht

30 Eu

Gjeorgji

Moskë

33 Eu

Gjermani

Tiranë

 

Indi

Bukuresht, Romë

15 Eu

Indonezi

Romë

33 Eu

Irak

Ankara, Stamboll

71 Eu

Iran

Tiranë

Gratis

Irlandë

Romë

 

Islandë

Romë, Stokholm

 

Ishujt Fixhi

Londër

20 Eu

Itali

Tiranë

 

Izrael

Romë

30 Eu

Japoni

Romë

 

Jemen

Romë

20 Eu

Jordani

Kajro,

23 Eu

Kamboxhia

Kuala Lumpur, Pekin

40 Eu

Kamerun

Kajro

25 Eu

Kanada

Romë

 

Katar

Romë, Riad

40 Eu

Kazakistan

Moskë, Ankara

15 Eu

Kili

Romë

30 Eu

Kinë

Tiranë

 

Kirgistan

Ankara, Moskë

40 Eu

Kolumbi

Athinë

40 Eu

Kongo

Bukuresht

25 Eu

Koreja e Veriut

Sofje

10 Eu

Kosta Rika

Romë

30 Eu

Kroaci

Tiranë

 

Kubë

Sofje

18 Eu

Kuvajt

Riad, Stamboll

20 Eu

Liban

Kajro, Stamboll

20 Eu

Liberi

Bukuresht

25 Eu

Libi

Tiranë

 

Lesoto

Londër

20 Eu

Letoni

Varshavë

 

Litehshtejn

Tiranë (Amb.Holandeze)

 

Lituani

Varshavë

 

Luksemburg

Tiranë (Amb.holandeze)

 

Madagaskar

Bukuresht

25 Eu

Malavi

Romë

25 Eu

Maldive

Londër

30 Eu

Mali

Romë

25 Eu

Maltë

Romë

 

Marok

Bukuresht, Paris

11 Eu

Mauricius

Londër

25 Eu

Mauritani

Bukuresht

25 Eu

Meksikë

Romë

28 Eu

Moldavi

Bukuresht, Sofje

40 Eu

Monako

Paris

 

Mongoli

Bukuresht, Sofje

30 Eu

Mozambik

Bukuresht

25 Eu

Namibi

Bukuresht

25 Eu

Nepal

Berlin

25 Eu

Niger

Bukuresht

25 Eu

Nigeri

Bukuresht

25 Eu

Nikaragua

Bukuresht

30 Eu

Norvegji

Tiranë

 

Oman

Riad, Romë

25 Eu

Pakistan

Romë

40 Eu

Palestinë

Tiranë

Gratis

Panama

Romë

30 Eu

Paraguai

Bukuresht

45 Eu

Peru

Madrid, Romë

30 Eu

Poloni

Tiranë

 

Portugali

Tiranë (Amb.franceze)

 

Qipro

Athinë

 

Rep.Domenikane

Athinë

Gratis

Ruanda

Paris

 

Rumani

Tiranë

 

Rusi

Tiranë

 

Salvador

Londër

30 Eu

Sao Tome Principe

Londër

20 Eu

San Marino

Tiranë (Amb.italiane)

 

Senegal

Bukuresht

25 Eu

Serbi

Tiranë

 

SH.B.A.

Tiranë

 

Siera Leone

Londër

25 Eu

Siri

Athinë, Kajro, Stamboll

40 Eu

Sllovaki

Athinë

 

Slloveni

Shkup, Podgoricë

 

Somali

Bukuresht

25 Eu

Spanjë

Tiranë (Amb.franceze)

 

Sudan

Kajro

62 Eu

Suedi

Tiranë (Amb.daneze)

 

Surinam

Londër

20 Eu

Tajlandë

Romë

10 Eu

Tajvan

Budapest

30 Eu

Tanzani

Bukuresht

25 Eu

Taxhikistan

Ankara, Moskë

40 Eu

Togo

Bukuresht

25 Eu

Trinidad

Londër

20 Eu

Tunizi

Athinë, Paris

11 Eu

Turkmeni

Ankara

30 Eu

Ugandë

Londër

25 Eu

Ukrainë

Varshavë, Moskë, Shkup

50 Eu

Uruguaj

Romë,

45 Eu

Uzbekistan

Moskë

30 Eu

Venezuelë

Romë

30 Eu

Vietnam

Budapest

40 Eu

Xhamajka

Londër

40 Eu

Zambia

Moskë, Bukuresht

25 Eu

Zelandë e Re

Romë

 

Zimbabve

Bukuresht

25 Eu

Zvicër

Tiranë

 

 

 ...................................................................................Krye  

 

  

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).