Përplas në gjendje të dehur eskortën e kryeministrit, largohet nga detyra shefi i policisë rrugore

Shefi i Policisë Rrugore Krenar Ahmeti që sonte u shkarkua nga detyra, ka përplasur me makinë në gjendje të dehur, eskortën e kryeministrit të vendit, Sali Berisha.

Lajmi konfirmohet për agjencinë e lajmeve NOA, nga burime qeveritare. Sipas tyre, Ahmeti, në gjendje të dehur, ka aksidentuar automjetin e shoqëruesve të parë të kryeministrit.

Ngjarja ndodhi pasditen e djeshme në kryeqytet, kur shefi i policisë rrugore të Tiranës, i njohur si një njeri prepotent dhe arrogant me qytetarët, një pjesë e të cilëve kanë bërë dhe denoncime penale ndaj tij, ka qenë me automjetin e detyrës që mbante deri pasditen e djeshme, kur është përplasur me makinën zyrtare të kryeministrit.

Policia u rezervua të konfirmojë nëse ka pasur të lënduar në këtë ngjarje.

Menjëherë pas ngjarjes, Ahmeti e ka braktisur zonën e aksidentit dhe u largua, kurse atje ka mbërritur Drejtori i Policisë së Tiranës, Drejtues i Parë, Tonin Vocaj, i cili ka konstatuar ngjarjen.

Ndërkaq kryepolici i sapoemëruar Vocaj, ka thirrur dhe Ahmetin dhe sapo ka parë që ai ishte në gjendje të dehur, ka vendosur menjëherë pezullimin dhe pastaj shkarkimin e tij nga detyra.

Në vend të Krenar Ahmetit, Vocaj ka emëruar Nazmi Shulin.

Agjencia e lajmeve NOA, ka bërë të ditur pak kohë më parë denoncimet e qytetarëve në lidhje me veprimet abuzive të kryera nga Ahmeti.

47 Komente

Hajde gezuar, zoti shef... dhe nje gote tjeter.... por kujdes se mos i hipen makines se sales kete rradhe.!

shefi i policisë rrugore të Tiranës, i njohur si një njeri prepotent dhe arrogant me qytetarët.

Ou ?  :/ :-/ :confused:

me qytetarët apo me "të fortët" ??

Shumë i shëmtuar shkarkimi i Ahmetit ! 

smileysmileysmileyad:

Ja nje version tjeter per ngjarjen sipas gazetes Koha Jone :

Tonin Vocaj, vendos shkarkimin dhe pezullimin nga funksionet. Emerohet Nazmi Shuli

TIRANE - Pezullohet nga detyra shefi i qarkullimit rrugor te Tiranes, Krenar Ahmeti. Vendimi eshte marre nga drejtori i sapo emeruar i Policise se Tiranes, Tonin Vocaj dhe mesohet se shkak per kete pezullim eshte bere shkelja e disiplines ne pune, nga ana e Ahmetit. Pezullimi i Ahmetit mesohet se eshte bere pas nje perplasje, qe ka pasur me nje qytetar. Vendimi per pezullimin e Ahmetit eshte marre nga drejtori i sapo emeruar i Policise se Tiranes Tonin Vocaj. Nga te dhenat eshte bere e ditur se, Ahmeti ka qene duke udhetuar me nje makine, kur eshte perplasur me nje qytetar, emrin e te cilit policia nuk e ka bere te ditur, per shkaqe te hetimit. Behet e ditur se, denoncuesi ka thene ne polici se Ahmeti, ka qene ne gjendje te dehur ne momentin e debatit me te.

Denoncimi i bere ne polici nga i demtuari ka qene shume i rende per Ahmetin.

Ai ka bere te ditur se, shefi i Komisariatit te Policise Rrugore ne Tiranes, Krenar Ahmeti ka qene i dehur ne momentin qe eshte perplasur me te, duke e lene ne vendngjarje. Kaq ka mjaftuar qe, Sherbimi i Kontrollit te Brendshem, te beje hetimet dhe pas dy ditesh drejtori i Policise se Tiranes, Tonin Vocaj, ka vendosur te beje shkarkimin e tij dhe pezullimin nga te gjitha funksionet deri ne nje urdher te dyte, qe mendohet te jepet pas vendimit te gjykates. Shkak i pezullimit nga detyra, kane qene shkeljet e renda te disiplines ne pune nga ana e tij. Vete shefi i qarkullimit, i cili pretendonte te vendoste rregull ne rruget e kryeqytetit, ka perplasur nje makine dhe eshte larguar nga vendi i ngjarjes, ne gjendje te dehur.

 

Kush eshte versioni i sakte a ka njeri te na e thote dhe pse kaq shume mosperputhje ?

Thjesht bukur sakte : behet fjale per nje perplasje me nje makine qe nuk ka qene ne sherbim ne ate cast, por qe figuron si makine sherbimi. Lidhja me Berishen e ketij lajmi nuk ka bules kuptimi.

Behet fjale per pezullim deri ne sqarim te situates dhe behet fjale qe kete lajm keshtu remuje e kane sponsorizuar ata qe kane renditur kete percaktim ne lajm : i njohur si një njeri prepotent dhe arrogant me qytetarët.

 

Faleminderit gazetes TemA per pasaktesine ! ( me dashje apo jo tanime nuk ka shume rendesi )

Nje zot e di pse une nuk kam shume respekt per raportuesit shqiptare !

Ne nje lajm tjeter nga Tema behet e ditur qe shkaku i rreshjeve te medha te bores keto dite ka qene perplasja e slites te Santa Klausit me ndertesen e kryeministrise.

Te gjitha mediat tona jane te pallavrosura, po shume prej tyre raportojne te pakten disa lajme, dhe disa pallavra. Tema ka vec pallavra, por qe varjojne simbas porosise dhe okazioneve; te ferguara, te pjekura ne furre, ne tave, etj, dhe per ereza kane gjithmone pak rigon, pak majdanoz dhe shume Berishe.

Lajmi nuk eshte i Temes. Eshte marre nga Tema per peshk, po dhe vete ajo e ka marre diku tjeter.

Une falenderova vetem per pasaktesine.

Po Tema e ka botuar pra, dhe ne momentin qe e boton behet lajmi i Temes, dhe pergjegjsia e tyre eshte njesoj. Nje gazete nuk eshte nje blog personal qe te vesh lajme ca te gjesh verdalle ne internet pa i verifikur apo pa patur burime te tuat, ose konfidence ne vertetesine e artikullit. Ndryshe nuk eshte gazete, po pallavra-zete.

Or po do nxehem dhe do i thyej te tera, me gazeta e, me blogje e, te tera!

smiley

Ppo bbishti i qqenit, bbisht qqeni nngelet..ddegjo BBaken ti.

Gazeta Shqip e raporton keshtu:

Krenar Ahmetaj përplaset me eskortën e Berishës

"...Gjatë lëvizjes sëtij, me mjetin "Skoda" të policisë, në rrugën "Bardhyl", është përballur me eskortën mbështetëse të Kryeministrit Berisha. Gjatë parakalimit, ai ka përplasur një makinë të eskortës në pjesën e parakolpit dhe është larguar me nxitim nga vendi i ngjarjes..."

 

Shekulli e raporton pa detajin e Berishes, dhe pa dehjen qe raporton TemA:

Pezullohet për herë të dytë Krenar Ahmeti

"...Krenar Ahmeti, u pezullua për shkak se nuk ka zbatuar disiplinën në detyrë, ndërsa nuk ka dhënë detaje për shkaqe konkrete duke shtuar se një gjë e tillë është në proces e sipër. Ndërkohë që burimet policore thanë se dyshohet që dy ditë më parë, Ahmeti të ketë pasur një incident me një nga makinat e gardës. Dyshohet se ai është përplasur me makinën e shoqërimit të një prej krerëve të shtetit...."

Ata legenat policat rrugore te tiranes te mysin ne gjoba pa qene fare kundravajtje se i frynte ky krye legeni Ahmetaj, policia rrugore bente si gestapo neper tirane me shume e ngatarrojne trafikun se e zgjidhin.

Kur del shefi i policise tape neper rruget e tirane dhe prish e shkatarron pronen e shtetit, se keto skodat e reja tani sa jane blere, vaj halli te tjerat.

Ai duhet rrase mrena edhe te demshperbleje pronen me gjithe interesa.

Krenari nuk eshte vetem prepotent po edhe kokrra e alabakut. Eshte legen fare. E kam pare njemere qe shante njerin (ky me grun ne makine) me prag shpie. e beri per nje leke burrin e botes, dhe vetem per pune parkimi.

per mua duhet te ishte shkarkaur me pare. Ishte fryre shume dhe ne mos tani me vone do bente skofje.

Ne fakt njecik rregjim Gestapo-je ne rruget e Shqiperise...d'ju ben keq.

Po o i urti Grup po , po duhet qe policet e trafikut te jene te specializuar jo lloj lloj katunaresh qe e bejne trafikun lemsh. ne nje krypezim rrine nga 3 polica qe bejne nje gjullurdi, qe shfyjne e vine verrdalle kot, shkaterrojne nervat dhe shendetin e tyre nga paaftesi

ne nje krypezim rrine nga 3 polica qe bejne nje gjullurdi,

Qe te ndalosh ti hajdar ne kryqezim...se ti ji jep makines sikur te ishe ke super-strada e Karabunuit smiley

Ata policat ne kryqzim me duket jane me lista targash...prandaj behet gjurulldi...se gjith te zgjutit e Tirones...s'dine nga tja mbathin para se arrine ne kryqezim.

 

Nejse...s'po them gje...vec se...pak Gestapo...s'ju ben keq...se boll e keni patur me te lehte.

Ata policat ne kryqzim me duket jane me lista targash...prandaj behet gjurulldi...se gjith te zgjutit e Tirones...s'dine nga tja mbathin para se arrine ne kryqezim.

Ma shpjegon dot njeri ca ka desh me thone Grupi ketu. O Grup ene ty tka kape depresioni i madh, ke fillu me u bo tap ene ti si puna e Idrisit!! smileysmiley

Me lista targash te atyre qe s'kan pagu gjobat smiley kshu i kam pa une te pakten...kshuqe hajdar...ki kujdes...se e di qe s'te rruhet shume per gjoba ty.

sigurisht qe nuk me rruhet, ma kan blloku patenten 2 here dhe kan ardh vete policat me ma kthy mrapsht, po une them per miletin e thjeshte, robt hallexhinj si puna jote smiley

PS. pastaj edhe po ma bllokuan mua patenten, ngaqe paska ardh shefi i ri, do marr shofer ca do bej smileysmiley 

Kur i dhane kete detyre, Krenar Ahmetaj doli me shpate ne dore dhe vuri disi rregull. Shume mire deri ketu. U be njeri popullor dhe filluan ta kishin frike te gjithe. edhe ketu deri diku jam dakort. por mendoj se ai nuk kishte aftesite e duhura pikike qe te perballonte situaten, sepse ai u be "njeshi" dhe te behesh "njeshi" duhet qe ta kesh kaplloqen plot dhe duhet qe ta dish mire se nuk mund te besh cfare te duash...

Ky po ashtu nuk di të vjedhë apo të abuzojë si socialistët. Ata kishin më shumë klas në abuzime, më shumë demokraci në shpërndarjen e saj.

Haha, artikull fantastik, Berisha nuk di të shpërndajë abuzimin në mënyrë demokratike smiley

Krenar ,

mos e rruj cer shkruajne ne gazeta. Perpara komisionit te SHKB jep kete pergjigje : isha ne ndjekje te nje gangoje qe i kisha dhene shenje ndalim dhe nuk me kishte ndaluar. Po e ndiqja me makine .

Meqe eskorta e Kryeministrit nuk ka qene ne levizje, ( sepse shume pak e dine qe sektori jot merret me sigurrimin e trafikut kur levizin te tille persona ) atehere hudhu ne sulm. Perse makina e gardes te pengoi ty ne kryerjen e detyres ?

Policet shqiptar jane kokrra injorantash prej gjithe katundeve. Koburen ne brez edhe sec i duket vetja.

Po ho mre hunter qytetari,

Pse s'vjen ti t'bohesh polic meqi nuk je anjorant.

 

O hunter. Po ky komenti yt cfare kokrre te ben ty?

Une nuk e di nga shkrun ti keto xhevahire por ma ha mendja se ai vendi europian ku je ka tjeter kulture ndaj oficeit te policise, kulture nga e cila ti mesa duket nuk nxë dot fare.

Respekt, respekt ndaj forcave te rendit...perndryshe nuk jemi qytetare por palaço.

Keta policat qe te duken kaq katundare ty jane ata qe i shef rrugeve ne shi e ne diell, e ne te ftohte, e ne te nxehte duke bere te mundur qe te levize pak trafiku i neve "qyetetareve pa edukate" ne makina. Te mos flasim per heret kur vejne jeten ne rrezik, marrin turnin dhe nuk dine do jene gjalle ne fund te tij.

Vrije pak mendjen o europian...

 

O Blend nuk ta uroj po megjithate te duhet tu biesh njehere ne dore ketyre Heronjve te heshture te rrugve tona qe te krijosh nje opinion me realist.

E ke pa ate filmimin te Fiks Fare ku e rrihnin nje shofer ca polica te rrugores me skafander kokes?

Po ma shpjego pak pse duhen nga 3 e nga 4 polica ne nje rreth rrotullim, aty duken sa marrin vesh nga qarkullimi rrugor ata kllufa, bllokojne rrethrrotullimin se ngatarrojne prioritetet.

Ka polica trafiku neper bote , po rrine ne mes te kryqezimit i bien vetem njehere bilbilit dhe rrotullojne shkopin jo si keta injorantet tone qe kujtojne se ti bish bilbilit e te levizesh duret ne ajer rregullohet trafiku.

Traffic Police Dance in New York City

hajdar, cdo monedhe ka dy fytyra. Une nuk them qe cdo oficer policie eshte hero. Abuzues ka. Jo vetem ketu tek ne po edhe ne New York City (meqe e solle si shembull) ka police te dhunshem qe duhen zhvesh nga uniforma.

Ama mua me duket shqetesuese t'i pergjithesojme te gjithe keta njerez ne kete fare feje. Dhe me shqeteson akoma me shume, mungesa e respektit nga publiku dhe perdorimi si mish per top qe u ben politika.

Eshte profesion i nderuar. Une kshu e shof.

Car te ben te mendosh, se kam respekt per policet e ketu?

Fatkeqesisht, policet jane nje e keqe e nevojshme. Shto qe ne Shqiperi 99% jane fshatar, pa arsim dhe i the te gjitha.  Lere pastaj per ato te rrugores. Me shume ngaterrojne, se sa ndreqin. Nejse s'eshte faji i tyre.

Po ju tregoj nje histori qe me ndodhi para ca ditesh.

Isha me makine ne unaze, sa kalon uren e vasil shantos duke u ngjit per nga bulevardi. Dhjetor, shume ftohte. Me ben shenje te ndaloj polici. As shpejt, as pa drita... thash me vete, "ca do ky tani?!"

Vjen oficeri, te xhami: "O cuna, a me merrni deri te rruga e Elbasanit se kam 6 ore ketu ne kryqzim jam plevitos e nuk iki dot ne kembe."

E morem ne makine menjehere, s'kishte diskutim fare. Po e imagjinoja se ca pune te veshtire ka, e me sa kokrra debilash me makina i duhet te merret gjithe diten. Por, nuk u ankua. Zbriti me te Rr. e Elbasanit me "hejvalla" dhe aq.

O shoku ajo eshte puna po nuk i pelqeu ta nderroje, une takstat i paguaj edhe per ate, pse nuk e kerkon ti te drejten e ati te shteti qe tallet me policat keshtu, ca i kushton shtetit te veje semafora neper kryqezime kushto dhe me pak se nga 2 polica ne cdo kryqezim per turrn i bi minimumi 4 polica shumezoje me rrogen e secilit dhe sig shoqerore plus veshtiresia plus uniforma i bie te mbushej tirana me semafora.

Prandaj nuk ma keput shpirtin ai mua jo , mua me ndjellin keqardhje fukarenjt e vertete femijet e pashkolle qe dergjen rrugeve, qe keqtrajtohen e nuk kane asnje lloj mundesie.

Une respektoj uniformen o Hajdar, ate shqiponjen te balli dhe te krahu. Nuk eshte ceshtja, kush ka punen ne te veshtire, se ashtu fiton pusetaxhiu. Ky polici or ti perfaqeson shtetin shqiptar, ai taksisti perfaqson mercedezin e verdhe. Nese kam nje hall neser une, do therras ket policin, dhe ky do vije te vej koken ne rrezik per mua. Jo ai tjetri. Nejse, se nuk po themi asgje.

Meqe me ngacmove me ate punen e ati tipit me shqipinje te balli dhe te krahu! Para nje vit me ndodhi nje aksident ne nje qytet te Shqiperise (jo Tirane). Komplet i pafajshem nje makine e vjeter e ati qyteti me goditi makinen nga mbrapa. Doli ai tipi jo e kishe fajin ti e terci e verci, therrasim policine, vjen policia dhe po i jepte te drejte ati tipit, gjysem ore me ata legenat aty perjashta perfundimisht i dhashe karar te iki e ta rregulloj vete makinen.

Pra ideja eshte se as shqiponja te balli dhe te krahi (be none smiley ) nuk i ben ata te ndergjegjshem per punen qe bejne. Edhe ky tipi Ahmetaj qe ishte i shkolluar jasht e ben si prifti. Ca te rrespektoj une ata kur as shkolla nuk i ben njerez jo me injorantet dembla qe e shohin policllekun si pune qe merr rrogen se "rri kot"

Dhe po ben nje gabim se po ngatarron policin e trafikut me policin e rendit!!

Edhe une njoh disa persona qe punijne ne polici, qofte ne ate te rendit apo dhe ate rrugore. Jane njerez shume te mire dhe te perkushtuar ndaj punes. Sikur te ishin te gjithe keshtu ku ma gjen, por ka te drejte deri diku Hunter kur thote se politikes i leverdis ta mbushe me katunare kete sektor se keshtu i perdor me mire per qellimet e saj te mbrapshta dhe jo demokratike.

100% me Blendin...

...po Blend kte mentalitet e ke mesu ne AMERIKE. Ti e kupton pse e ke...dhe pse Hajdari eshte...ashtu sic eshte (ta paskan blloku patenten?? no kidding!) Se ktu ne Amerike..bej shaka dhe tallu me policin...jo skafandren qe e ha kokes...por ka edhe plumb pastaj (dhe hajdar...ai rasti i Fiks Fare ishte...kot fare. Budalli nga Anglia e kapte policin nga kollarja dhe i bertiste "Mos me kap mu ore se une jam Anglez!" Edhe polici...ja futi...dhe mire ja beri. )

Ne Shqiperi ju ben SHUME mire pak rregjim GESTAPO neper rruge...dhe nga policia ne gjeresi. Te pakten...ne Shqiperi ashtu ju duket si Gestapo...nese polici ben punen e tij. Se jane mesuar me polica qe s'benin asgje.

Hajdar...ta shpjegova njehere...policat rrine 3-4 ne kryqezime se jane me LISTA. Te shkretet rrine lexojne targat e te FORTVE si puna jote qe s'paguajn gjobat...

Policat ne Shqiperi vertet ne raste mund te sillen si harbut..po eshte thjesht se kan te bejne me HARBUT gjith diten...pra....me ju qytetaret e edukum te Tirones.

Po s'pate respekt dhe pak frike nga polici...atehere s'ke ligj.

-------

Sa per Ahmetin...nese eshte e vertet ajo qe thot Koth-ja...e besoj me teper se kte version gazete.

se keshtu i perdor me mire per qellimet e saj te mbrapshta dhe jo demokratike.

Ju ka arrestuar ndonjehere policia per bindje politike? Ju ka rrahur ndonjehere per bindje politike? Ju ka persekutuar ndonjehere per bindje politike??

Ktu e...e...nga Sala I e kam fjalen smiley?? Nese jo...atehere eshte akuze kot.

Qe mund te mbushet me katnar...tjeter pune. KUSH nga ju qytetaret e edukum Tirons...do beheshe polic?? Atehere katnaret do shkojne...po kjo s'ka rendesi fare.

Po kot bej une debat me ty thuaj!!!

Ti qenke nje fryks B*the qe u paske fryken policave, une nuk ja kam friken asnje polici dhe jo se jam i FORTE (sic thua zotrote) po se nuk e shkel ligjin edhe po eshkela dhe ka ndonje polic te zellshem qe do te beje te Fortin ka Avokat dhe SHKB, shko polici te Partizani i Panjohur te gjeje pune.

Sa per policat ne Amerike qe te fusin plumbin duhet te lexosh pak legjislacionin se kur je ne Rome do besh sic bejne Romaket apo jo?

Katnarve nuk u thote njeri mos u boni polica po ama kur ti veshin polica tu mesojne dhe cilat jane detyrat dhe pergjegjesite e tyre si minimum, policat rrugore nuk dine as kodin e qarkullimit rrugor jo me ndonje ligj a nen.

 

P>S o Grup kur nuk ke nai gjo me vlere me thone me mire hesht, mos shkruaj per inatin tim smileysmiley

Hajdar...kur e kap policin nga gravata dhe i thu "jam Anglez une ore!!"...dhe ai ta fut kokes...mos u qaj kot...se e meritoje nje t'futme kokes.

Kur s'thyke rregullat...kot ta bllokun patenten...apo kshu per "katunari"??

S'ka gje se ne super-straden e Karaburunit...s'ka nevoje per patenta smiley

P>S o Grup kur nuk ke nai gjo me vlere me thone me mire hesht, mos shkruaj per inatin tim

Jo une kot kshu te te informoja qe policat jane me lista targash...qe te kishe me teper kujdes rrugve...se do te kapin smiley

...dhe pastaj do vish do shkruash artikll ke Peshku...si nja 10 artikuj deri tani nga autor presitgjoz Peshkatar...ku qahen per "keqtrajtimin" qe i kan be nazi-fashistat e Policise.

 

Se sipas Presidentit Topi...jemi ne gjendje lufte persa i perket rrugve...

Ne ca vendi te botes ke pa ti o grup qe te dali polici nga ferra, ne autostrade, me tabele dhe te ben shenje te ndalosh ne vend.

Sado shpejt te jesh ti ai nuk ka te drejte te dali ashtu se rrezikon veten ne rradhe te pare dhe shoferi nuk mban fare pergjegjesi se helbete autostrade dhe nuk dalin kembesoret qofshin edhe polica, aq me keq polica. Ai te vihet mbrapa dhe te xhepi i pare i rruges hapet krahu dhe ndalohet.

Gjendja e luftes nuk rregullohet me pallavra e me polica mas ferrave po me infrastrukture dhe investime, senjalistike, autovelox, database te unifikuar etj etj

PO ta perseris prap nuk e kane fajin drejtuesit e automjeteve e ka fajin qeverisja vendore e qendrore edhe policat si ky KryeGangsterri i papergjegjshem qe pi e i hipen makines e prish pronen e shtetit te blere me taksat e mia e te tjereve po jo te Tuat si ti ja jep Uncle Samit pranej bo si kopetent smileysmiley

Ne ca vendi te botes ke pa ti o grup qe te dali polici nga ferra, ne autostrade, me tabele dhe te ben shenje te ndalosh ne vend.

 

Ne AMERIKE smiley Jo po qe ta dish...te del nga ferrat edhe atje.

Boll tani se me TRIMA si puna jote...vetem ne nje mnyre i dilet.

hajdaro nuk eshte autostrade e mirfillte ajo daje nuk lejohet me shume se 80 km ore.

Informohu shoku 90 km/h!! Sa metra do makina te frenoje nga 90 ne 0km/h ???

cado lloj ta quash ate rruge kembesoret nuk duhet te ecin ose te qendrojne anash saje ose te dalin ne karexhate pa asnje shenje paraprake perfshi ketu edhe policat.

mvaret ca makine ke hajdaro.

Informohu o shoku

The Stopping distance of a car is the distance it takes to come to a standstill. It is therefore dependent on the current speed. Knowing stopping distances is part of the theory test section of the British Driving test.

The Stopping distance comprises of two parts. The thinking distance (ie how long it takes from when your eyes see a stationary object in front of you until you press the brake pedal), and the braking distance (ie the time it takes for the car to actually come to a standstill once the brakes are applied).

 

The standard distances are given as follows in the current Highway Code.

  • At 20 mph, thinking distance is 6 metres and braking distance is 6 metres - total of 12 metres / 40 feet, or about 3 car lengths.
  • At 30 mph, thinking distance is 9 metres and braking distance is 14 metres - total of 23 metres / 75 feet, or about 6 car lengths.
  • At 40 mph, thinking distance is 12 metres and braking distance is 24 metres - total of 36 metres / 120 feet, or about 9 car lengths.
  • At 50 mph, thinking distance is 15 metres and braking distance is 38 metres - total of 53 metres / 175 feet, or about 13 car lengths.
  • At 60 mph, thinking distance is 18 metres and braking distance is 55 metres - total of 73 metres / 240 feet, or about 18 car lengths.
  • At 70 mph, thinking distance is 21 metres and braking distance is 75 metres - total of 96 metres / 315 feet, or about 24 car lengths.

These distances are based around a standard car with standard brakes, in good conditions. If conditions are bad, it's going to take longer to stop! Braking too sharply in wet / icy conditions can cause your wheels to lock (although anti-lock brakes can help avoid this).

Officially you have to memorise these distances as guides for the driving test. However, there is a formula that can be used to calculate the stopping distance (in feet) for any speed (in mph).

  • The thinking distance in feet is the speed in mph - at 30 mph, thinking distance is 30 feet.
  • The braking distance in feet is the speed in mph squared, divided by 20 - at 30 mph, the braking distance is 30 * 30 / 20 = 45 feet.
  • So at 30 mph, total stopping distance = 30 + 45 = 75 feet.

To put it another way, total stopping distance in feet is v2 / 20 + v where v is your speed in mph.

Linku gjermanisht nqs nuk di anglisht :H smiley

"these distances are based around a standart car with standart brakes,in good conditions" gje qe te cilen ne shqiperi e kane vetem 5% te automjeteve.ta thashe varet ca makine ke hajdaro.

pra dalim te ajo qe po thosha me siper qe nje polic trafiku fshehur mbas ferre ne autostrade qe del me tabele ne dore duhet te vi edhe 100 metra (per ate 5% qe thua ti ndersa per makina te tjera i bi te eci edhe gjysem kilometri) me poshte ne kembe der te makina qe ka ndaluar duke u bere shkaktar i  ndonje aksidenti te mundshem.

 

PS per Grupin: Ne US of A dalin nga ferra po nuk pretendojne te frenosh ne vend as nuk te gjemojne ne kembe po te vine nga mbrapa me sirene.

Ty te ndoqi ne kembe polici kshu?? smiley Hajd hik se e teprove shume Hajdar...naten.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).