Muslimanet mund të fotografohen me shami

Ministria e Brendshme dhe Komuniteti musliman arritën të enjten marrëveshjen për lejimin e fotografimit të femrave muslimane me shaminë e kokës, gjatë aplikimit për kartat e identitetit.

Por, sipas marrëveshjes mbjajtja e shamisë do të jetë e tillë që të lejojë kushtet teknike, duke lënë të zbuluar të gjitha shqisat e fytyrës dhe të mbulojë vetëm flokët e veshët.

Çështja u ngrit një javë më parë kur një besimtare muslimane nuk u lejua të pozojë me shami, ndërsa Komuniteti Musliman tha se nuk do të tërhiqte dokumentet e identifikimit nëse femrave muslimane u kërkohej të hiqnin shaminë nga koka.

Zëvendsministri i brendshëm, Ferdinant Pone, i tha BBC se gjithçka ishte një keqkuptim dhe se procesi i pajisjes me kartat e identitetit të zgjedhësve nuk do të cënojë asnjëherë besimin dhe integritetin e besimtarëve.

82 Komente

Kjo puna e shamive?

Eshte nje fenomen i tanishem, se me sa di une ne shqiperi nuk kishte probleme te tilla persa i perket fanatizmit te fes dhe te respektimit ne maksimum te ligjeve e risheve fetare!

Tashme (kamikazet) po behen infeksion i pa shmangshem i civilizimit mysliman ne mbare boten perfshi dhe shqiperin. 

Kur te vije banago te me jape nje pergjigje nese mundet :

Une besoj se numri i grave qe do dalin ne leter njoftim me shami nuk do jete me shume se 25- 35 mije persona ( supozoj ) .

Nese do e pranojme kete numur ( kjo behet vetem per hatrin tim ) cer domethenie ka ne kuptimin e devotsherise se besimtarit ?   A ka te tjera femra vec tyre qe mund te quhen muslimane apo jo ?

Nese nuk ka asnje raport shami/musliman ( shamia e kam fjalen ) perse nuk shkojme psh tek heqja e shamise ( nese nuk ka asnje problem ) per t`i dhene nje moderim akoma me te madh muslimanizmit shqiptar ?

Dhe pyetja e fundit : mos ja u hudhen me kete punen e regjistrimit zyrtar ,   dmth per te shkuar ne nje regjistrim zyrtar te atyre qe jane praktikante muslimane ? 

Perseri te falenderoj ne avance per pergjigjen.

 

P.S. Nuk te falenderova dje per ate spjegimin tjeter qe me dhe sepse temes iu avit nje idiot i deklaruar i peshkut dhe nuk desha te prishja gjumin smiley

 

Përshëndetje Koth,

Po përpiqem të të jap një përgjigje, por prap mos harro që unë nuk mund të të jap përgjigje përfundimtare.

Nese do e pranojme kete numur ( kjo behet vetem per hatrin tim ) cer domethenie ka ne kuptimin e devotsherise se besimtarit ?   A ka te tjera femra vec tyre qe mund te quhen muslimane apo jo ?

Po, ka të tjera femra që mund të quhen muslimane duke qenë pa shami. Siç të thashë në përgjigjen e kaluar, kushtë për tu quajtur musliman është vetëm një dhe ai kusht nuk është mbajtja e shamisë në rastin e femrave. Siç edhe vet e ke cekur, mbatja e shamisë është veprim që realizohet nga dija dhe devotshmëria e secilës.

Nese nuk ka asnje raport shami/musliman, perse nuk shkojme psh tek heqja e shamise (nese nuk ka asnje problem) per t`i dhene nje moderim akoma me te madh muslimanizmit shqiptar?

Heqja e shamisë ka një problem, prandaj nuk shkohet aty. Shamia e femrës ka rëndësi për shoqërinë islame dhe nuk bëhet për ti dhënë femrës ndonjë status postë mashkullit apo për ta shtypur atë.

Dhe pyetja e fundit: mos ja u hudhen me kete punen e regjistrimit zyrtar, dmth per te shkuar ne nje regjistrim zyrtar te atyre qe jane praktikante muslimane?

Nuk na i kanë hedhur fare sepse për muslimanët nuk ka asnjë problem të njihen si të tillë (si praktikant&eumlsmiley nga shteti apo të tjerët. Përgjithësisht muslimanët praktikatë nuk kanë probleme me ligjin, kush ka prej tyre, duhet të përballet me të. Po ashtu, si musliman praktikant, mendoj se shteti e di tashmë se kush është musliman praktikat dhe kush jo. Po ashtu mendoj se e di edhe se sa herë shkon në xhami fliani apo fisteku në ditë apo në javë. Kjo gjithashtu nuk përbën problem fare për muslimanët për aq kohë sa këto fakte nuk keqinterpretohen dhe keqpërdoren.

Perseri te falenderoj ne avance per pergjigjen.

Edhe unë të falenderoj që je i sjellshëm dhe empatik.

Ok, flm ( vetem ty te falenderoj une mer se une e kam fjalorin me nje fjale manget qe eshte fjala : Faleminderit smiley )

po mbase dhe nuk e kuptova mire por a nuk eshte pak kontradiktore kjo :

Po, ka të tjera femra që mund të quhen muslimane duke qenë pa shami.

me kete :

Heqja e shamisë ka një problem, prandaj nuk shkohet aty. Shamia e femrës ka rëndësi për shoqërinë islame

 

E kam fjalen qe perse nuk ka asnje problem qe nje femer eshte muslimane dhe pa shami dhe nga ana tjeter ka problem per shoqerine islame heqja e shamise ?  Mos e beme i cike lemsh kete apo nuk kuptova mire une ?

Jo, i ke keqkuptuar pak ti - secila vjen në kontekstin e vet. Nuk janë konradikore sepse e para thotë që mund të jesh muslimane pa veshur shami dhe e dyta thote që heqja e shamise (si dhe mosveshja e saj) është thjesht problem për shoqërinë, jo se të bën jomusliman.

Jam i kuptushëm apo e bëra lësh smiley

 

Mire,

ja ta vazhdoj argumentin : nje femer shqiptare eshte muslimane por pa shami. Kjo ma do mendja nuk hyn dot ne xhami se e kufizon shoqeria apo jo  ?

Atehere ku i falet allahut kjo ? Apo quhet besimtare vetem se ajo beson ne vetvete ?

Ku ndryshojne keto dy besimatre me njera tjetern : nje pa shami ne koke dhe nej tjeter me shami ne koke qe po e hoqi shamine ka problem per shoqerine islame ?

I bej pyetjet me qellimin e mire Banago qe ca popull qe lexon peshkun meqe nuk ja u thote ketyre puneve te pakten mos thote gomarrliqe.

Pra sic e shef vazhdoj te jem konfuz por te siguroj nuk do bej pyetje te tjera se une e di qe kjo mund te vazhdoje gjate per shkak te injorances time te plote ne ceshtjet fetare. smiley

ja ta vazhdoj argumentin : nje femer shqiptare eshte muslimane por pa shami. Kjo ma do mendja nuk hyn dot ne xhami se e kufizon shoqeria apo jo?

Gabim - hynë në xhami dhe askush nuk e privon të falet, as nuk e prargjykon. Se ato që kanë shami që ta mbash atë sot nuk është gjë e lehtë, do pak të ndenjura, do jo të gjithë munden.

Ku ndryshojne keto dy besimatre me njera tjetern : nje pa shami ne koke dhe nej tjeter me shami ne koke qe po e hoqi shamine ka problem per shoqerine islame?

Ajo që nuk ka shami është aktualisht problem. Ajo që e heq i bashkohet të njëjtit problem. Dmth, nuk është problem heqja - është problem mosveshja e shamisë. Për besimin secila e di vet ça ka në zemër.

I bej pyetjet me qellimin e mire Banago qe ca popull qe lexon peshkun meqe nuk ja u thote ketyre puneve te pakten mos thote gomarrliqe.

E vlerësoj qëllimin tat të mirë - jo të gjithë e kanë këtu. smiley

Debat IDIOT. Gjoja tolerance fetare te ne, ndoshta para ca brezash...tani na eshte zgjat hunda, hyn edhe te breket e tjereve...

Ne Amerike fotot per pasaporte lejohet te behen me shami, edhe me turban apo cdo lloj aksesori fetar. Ushtarakut psh i kerkohet te dale ne foto civil, por priftit jo, mund ta mbaje veshjen prifterore. Grate muslimane dalin ne foto me shami. Sado te huaja te jene keto per protestantin amerikan, i pranon dhe i lejon.

 

Nga faqja e departamentit te shtetit, instruksioni per fotot e pasaportes amerikane:

Your Photographs Must Be:

 • Identical
 • In color
 • 2 x 2 inches in size
 • Taken within the past 6 months, showing current appearance
 • Full face, front view with a plain white or off-white background
 • Between 1 inch and 1 3/8 inches from the bottom of the chin to the top of the head
 • Taken in normal street attire:
  • Uniforms should not be worn in photographs except religious attire that is worn daily

IN GOD WE TRUST

Amerika nuk eshte shtet LAIK. Para tre ditesh, Barack Obama u betua mbi Biblen. Njelloj si para ca shekujsh mbreterit kurorezoheshin nga Papa i Romes (apo i derguari i tij).

Shqiperia, ne nenin numer 1 te saj, permend laicitetin.

Ka dy rruge : ose shfuqizo nenin 1, dhe ktheje Shqiperine ne nje bordello gjigande, ose respekto Kushtetuten, dhe futju hurin cdo lloj gangsteri fetar.

Po nqs une vendos qe sot e tutje do te dal neper rruge me flamurin xhamajkan te lyer e ngjyer mbi fytyre, madje dhe tatuazh, a kam te drejte te shkoj tek fotografi, i ngjyer si nje pallua, dhe t'i them : hej, shkrije talentin tend tani se e kam foton per karte identiteti !

Amerika eshte shtet LAIK. Shtet laik nuk dmth shte Ateist. Cfare kujton ti se dmth Seperation of Church and State, pervecse shtet laik?

Freedom to practice any religion...or none at all is an unalianable right of every american.

 

Ka dy rruge : ose shfuqizo nenin 1, dhe ktheje Shqiperine ne nje bordello gjigande, ose respekto Kushtetuten, dhe futju hurin cdo lloj gangsteri fetar.

---

Shqiperia eshte bordello gjigande dhe feja s'ka te beje fare me kete. Ky Neni 1 s'ka pike fuqie se ne Shqiperi gangsterizmi eshte status o lum miku po boll bete sikur nuk e pate. Ti antirrote shkruan nga amerika, qysh paska ndodhur qe je larguar nga vendi LAIK me Nenin 1 dhe ke vajtur ne vend qe (sipas teje) nuk eshte laik, ose: bordello gjigande?

Me te vertet interesante kjo pune E Obames?

 

Deri sa Amerika deklarohet shtet Laik, pse u betua ai ne Bibel?

 

Edhe atje nuk e rrespektojne kushtetuten mesa duket.

 

Ca faji ka Sala shkrete, kur nuk e rrespekton Amerika.

 

Kushtetuta amerikane dhe rregullat e betimit nuk percaktojne qe ky i fundit duhet bere me doren ne bibel. Ne fakt, Obames iu desh te perseriste betimin edhe nje here, meqe heren e pare gjate ceremonise u ngaterruan fjalet dhe eshte kerkese qe betimi te thuhet fjale per fjale. Ja dhe betimi i dyte pa bibel.

http://www.cnn.com/2009/POLITICS/01/22/obama.henry/#cnnSTCOther1

Pse ne shqiperi duhet gjithmon te veprohet sic vepruan te tjeret?

Kur fare mire ne shqiperi nuk ishte e theksuar kaq shume ky fenomen se thjeshte nuk ishte enevojeshme qe te dilnim me gjokse? hapur se ne jemi mylslimane te betuar!

Vitet e fundut  me c'elien e shkollave islame u theksua fanatizmi dhe turkezimi i fes myslimane ne shqiperi, jame plotesishte dakorte me Antirroten qe e parashtron ne detaje hollesishte  kte pune pa qen e nevojeshme te bejme debate te tepruara, thjesht nuk ka historik te gjate kjo ceshtie eshte piell e koheve te fundit dhe e importuar per interesa te caktuara!

Ahee ne shqiptaret per c'do gje duhet te behemi lemsh e li!!!!!!!!!!!!!!!!!!

O Blendo... arsyeja e vetme për ndalimin e daljes në foto me shami (si simbol përcaktues i një feje të caktuar), është PASIGURIA dhe FRIKA nga ndonjë konflikt i mundshëm fetar jo detyrimisht të njëkahshëm.

 Mos na krahasoni kot në këtë mënyrë me Amerikën apo ndonjë shtet tjetër, se ne nuk jemi Amerikë. Jemi një shtet me tre fe. Konfliktet ndërfetare gëlojnë nëpër gjithë globin, është normale me një shtet leshist që kemi, tu ruhemi këtyre gjërave, duke promovuar gjithnjë e më shumë njëtrajtësinë e qytetarëve përpara shtetit dhe zbutjen e dallimeve të mundshme.

Parimisht, çdo fetar ka të drejtë të mbajë simbolet e veta, por REALISHT një gjendje e tillë mund të krijojë probleme...

Po c'deshe more shqiptar qe vajte nga Shqiperia ne Kine ? Nga komunizmi hoxhian ne ate maocedunian ?

E c'histori eshte kjo c'desha une atje e c'deshe ti ketu ? Nejse.

Ka tre lloj shtetesh (nga kendveshtrimi i feve) :

1. Shtet fetar - ato shtete qe e kane te shkruar ne Kushtetute perkatesine fetare te vendit (Irani, Greqia, etj).

2. Shtet laik - ato shtete qe e kane te ndare shtetin nga kultet, dhe qe e permend kete ne Kushtetute (Shqiperia, Franca, etj).

3. Shtet as fetar, as ateist, as laik - ato shtete qe nuk permendin asgje prej gjeje ne lidhje me fene (USA, Anglia qe nuk ka fare kushtetute, Gjermania qe permend vetem fjalen Zot, por pa permendur zot i kujt)

Shqiperia, qe ne fillimet e saj, pati zgjedhur udhen e laicizmit. Dhe kjo eshte nje pike e forte e saj. Ne fakt, ishte nje pike e forte, sepse nuk eshte me. Qe prej ketij zoteri Ferdinand Pones qe krenohet me bisedimet.

Laicizmi amerikan funksionon ndryshe nga laicizmi shqiptar. Ne kete te fundit, shteti merr persiper te mos i referohet asgjekundi Zotit. Kur Sali Berisha, ne shpalljen e tij president i Republikes me 1992, permendi Zotin, kjo ka qene shuplaka e pare dhene ndaj laicizmit shqiptar.

Kur ai shprehet "Zoti e bekofte Kushtetuten", ai ne fakt po thote se mesdita eshte njelloj si mesnata, ne fakt akrepat puthiten tek 12-ta.

Dhe po, Amerika eshte bordello. Mjafton te dalesh e te shohesh ne sa komunitete eshte e percare. Dhe do t'jua lija juve ta mendoni nese nje dite WASP humbet statutin e shumices se popullsise (e qe do te ndodhe shume shpejt). Nje tregues te vogel : mjere minoritetet qe kane qene te perndjekur gjithmone nga historia...

Ti thuash ketij personit me siper shpifes, genjeshtar, ky e merr si kompliment prandaj me mire po i them ashtu sic ka Nick-un, vetem pa parashtesen anti:  Rrote!

E di ti mer qe ne Kushtetuten e Shqiperise permendet Zoti? O shpifes, kushtetuta jone i referohet Zotit, se eshte kushtetute demokratike, qe respekton dhe garanton lirite e individit ku futet edhe feja.

Citoj nga nga preambula e Kushtetutes se Republikes se Shqiperise:

Ne, Populli i Shqipërisë, krenarë dhe të vetëdijshëm për historinë tonë, me përgjegjësi për të ardhmen, me besim te Zoti dhe/ose te vlera të tjera universale

Toko po pres me padurim reagimin tat per keta qe praktikantet e Islamit i qujne kurva, prostituta, gangsterra, etj.

Jo se po te dali njeri ketu e te thote qe kush del ne foto me kryq ne qafe eshte ....................., do e kishit vone ne nje rang me Bin Laden (me te drejte)

Nejse pergjigjia qe marrin ne forume shqiptare keta racistet anti myslimane, tregon qarte qe shoqeria shqiptare eshte ne te njejtin nivel me talibanet dhe ato me ekstremizmin me te larte.

Perseri gabim titulli..

Disa Gra myslymane lejohen te fotografohen me shami... Se meshkujt nuk mbajne shami ne koke dhe e dyta jo cdo grua myslymane ( qe e praktikon myslymanizmin) mban shami ne koke..

Asgje e vecante me kete praktike.. Kshu e ka gjithe bota..

 

 Shume gabim! Ku qendron domethenia e shtetit laik atehere?

Në thelb të këtij debati të shkrehur mbi një çështje që ka marrë fund që para se të niste nuk është fare problemi i laicizmit të shtetit tonë të qelbur, as siguria e lartë e kartave që do të zbulojnë të gjitha gratë kriminele që u fshihkan pas shamive dhe burrat që fshihen pas shamive (të maskuar edhe këta si gra për të marrë një dokument fals). (seriozisht?)

Në thelb të këtij debati të kotë është në fakt kompleksi gjigant i inferioritetit që ne kemi. Frika e madhe se mos na etiketojnë si popull musliman, si të prapambetur, si jo të gatshëm t'i ulim jo vetëm shamitë, por edhe brekët asaj krijese imagjinare që e kemi vetëshpikur dhe quajtur "perëndimor". Nuk po dua fare të diskutoj pse për ca mendje të mprehta musliman = i prapambetur, që është një kompleks më vete, por aftësia që kemi për të na ardhur turp nga vetja për të tilla gjëra, kur kemi në fakt shumë më shumë gjëra tek vetja për të cilat duhet të na vijë turp - kjo është së paku e habitshme.

Aq më tepër është qesharak ky kompleks, kur vetë vendet para të cilave duam të heqim shamitë (dhe gjithë aksesorët e tjerë të lartpërmendur) e kanë zgjidhur me kohë këtë çështje.

Si nuk gjendet asnjëherë një thikë për të grirë sallatë atëherë kur duhet...

 

Për shqiptarët mendje mbyllur dhe me kompleks inferioriteti më mirë të jesh gay sesa me shami.

Me fal qe po ju pergjigjem dhe une. Madje nuk ia vlen te zgjatet me tej. Qe nga ketu, ky debat do te marre rrokopujen dhe do te perfundoje ne fotot e femijeve te Gazas. Kam nuhatje te holle, dhe parapelqej te terhiqem nga kjo lluce.

Desha vetem te te them, miqesisht : hap fjalorin, gjej keto fjale, dhe kerko burime bibliografike qe t'i kuptosh drejt :

ateist,
jo-ateist,
anti-ateist,

laik,
jo-laik,
antilaik,

besimtar,
jo-besimtar,
anti-besimtar,

shtet laik
shtet fetar,
shtet ateist,
shtet jo-fetar,
shtet jo-ateist.

Kur t'i shkoqisni keto, m'u pergjigjni, ju lutem, ketyre pyetjeve :

- Cfare ndodh nese gjyshi im ngulmon te dale ne foto per karte identiteti me kapele republike, kashte e punuar nga xunkthtaret e Poradecit ?

- Cfare ndodh nese gjyshja ime ngulmon te dale ne foto per karte identiteti e lyer dhe e ngjyer si Britney Spears kur qan me lote faqeve ?

- Cfare ndodh nese une vete ngulmoj te dal ne foto me nje kurore te bukur puplash zogjsh te rralle afrikane ne koke(Obama's effect) ?

Faleminderit.

 Kujt nga ju i ngjan se një grua, e cila për atë të shkretë shami duhet të përjetojë stigmën e shoqërisë (këto sharjet e këtushme po ashtu,  barrën se është injorante, e prapambetur etj), plus diskriminimin në arsimim dhe punësim - Pra kujt nga juve i ngjan se shaminë kjo e paska vënë për modë apo si kapele, që mund ta vejë apo heqë?

 

 

Me fal se u ngaterrova kot. Mendova se do ta ngrije pak debatin (nga folja te ngresh dhe jo te ngrish).

Mund te vazhdosh shfletimin e referencave qe do te kesh gjetur, nuk eshte e thene te pergjigjesh sot. Deri atehere, po ben shume ftohte, as Obama nuk na e ngrohu kohen.

Jerusalem,

Po me degjove nej keshille miqesore, hiq dore! Nuk ke per te arrit asgjekundi me keta po vetem do acarohesh aq shume sa qe do urosh qe ndonjoni te perfundoje i ngrof duke i fry zjarrit!

Jane mesu me turra drrush keta nuk i ngrof dot ti me llafe.

 O Lizandër e di e di... por vetë përherë nuk e kam kuptuar sesi mund të ngatërrohet keku me byrekun. 

Ajo tjetra heq të zitë e ullirit që arrin të mbajë shaminë mbi kokë, ha të shara lart e poshtë, i rrezikohet puna, shkolla, karriera, çdo gjë ky djelmoshi sipër thotë: Po mirë, po sikur të dojë të dalë gjyshi im me kapele? A thua ti se është e njëjta gjë? A thua se për gjyshin kapelja, apo kurora e puplave është çështje identitare. 

Live and let live.

 

 

Ka mundësi që ju fetarët të mos vetë-fshikulloheni në emër të asaj çka besoni apo jo? Se po ju shoh, po vetëviktimizoheni kot më kot... (më duket edhe qesharake kjo gj&eumlsmiley

Lizandër... për ty sidomos, që je i djathtë...

 

Lizandër Saraçi - 23 Jan 2009 - 4:50pm

Toko po pres me padurim reagimin tat per keta qe praktikantet e Islamit i qujne kurva, prostituta, gangsterra, etj.

Jo se po te dali njeri ketu e te thote qe kush del ne foto me kryq ne qafe eshte ....................., do e kishit vone ne nje rang me Bin Laden (me te drejte)

Lizander une i lexova tere komentet e mesiperm dhe nuk pashe ndonje koment te perdore epitetet qe thua ti

Kishte nje  ku "antirote" thote

E veshur dhe e mbathur nga koka tek kembet, me nje rrjete sysh perpara, nje grua afgane atje ne Balucistan eshte pornografja me e madhe qe mund te mendohet. Pornografe, po, por e detyruar. E detyruar nga i shoqi, nga babai, nga vellai. Nje viktime.

E njejta pornografe eshte dhe nje vajze e re e hijshme me nje kryq te madh ne qafe qe jep mesim ne ndonje shkolle te Tiranes.

I njejti pornograf eshte dhe nje indian sikh me callmen e tij dhe me mjekren e paprekur.

Por nuk besoj se  ke per kete koment se ai perment edhe kristianet me kryq ne qafe. Pra i dashur nuk lexova ndonje gje te tille por ne qofte se ka edhe njehere tregon ate qe thote Blendi se

Blendi Salaj - 23 Jan 2009 - 3:57pm

Debat IDIOT. Gjoja tolerance fetare te ne, ndoshta para ca brezash...tani na eshte zgjat hunda, hyn edhe te breket e tjereve...

Te cilen une e kam then shume kohe me pare por ti me ke then edhe dje se "kam komplekse te kota". Jane valle keto debat kompleksete kota?  Koha po e tregon se eshte aritkulli i gjashte brenda 3 muajsh qe flet per keto probleme.  Komplekse tek kota i quan ti edhe kompleksin tend ku cdo here qe permendet  fjala muslimane te ben te kercesh perpjete dhe te shikosh gjera ku jane e ku nuk jane.

Nejse meqenese me thire ketu

Mua me vjen shume keq qe ti ose nuk me kupton ose nuk do te me kuptosh . Kur une flas per komb e politike kombetare une flas per komb e politike kombetare e nuk flas per fe . Kur une flas per fe flas per fe dhe jo per komb e politike kombetare. Per mua gjerat jane e ndara

Per mua nuk ka rendesi se cfare vesh ti. Ke deshire te lesh mjeker gjen ne fund te kembeve dhe te mbulohesh nga koka tek kembet eshte puna jote, Ashut sic do te jete puna time  edhe po te var nje kryq te madh, shume te madh, ne qafe, aq te madh sa te me arij deri tek "mushtulluku" midis kembeve. Puna tende kjo mua as qe me hyn mua ne qese, puna time ajo dhe ty nuk ka perse te te hyj ne qese,  dhe shteti as qe duhet ti hyj ne qese as ajo as kjo.

Por ama kur ti me detyron mua te dua atdheun ne baze te perkatesise fetare, kur me detyron te bej politike apo alenca politike ne baze te perkatesise fetare atehere une them JO. Kete nuk ta pranoj Une do te pranoj te bej politike kombetar ne interes  te kombit jo te perkatesise fetare tendes apo times. Ky eshte ndyrshimi yne dhe ky eshte fakti qe ti nuk do te me kuptosh

Sa per rsepekt per muslimanet une per ta kam repsekt ashtu si per cdo fe tjeter. Ne kohen kur per nje veze te kuqe te pashkeve e ikte koka tende dhe tere familjes, familja ime me dergonte te coja vezet e pashkeve tek miqte tane musline, kjo si per te kthyer "borxhin" e bakllavave te mare ne diten e Kurban Bajramit. Ate bakllava per te cilen po ashtu te iket koka si per vezen e pashkes. Pra kur prinderit e mi i besuan miqeve te tyre muslimane koken e tyre dhe timen. Kur miqte tane muslimane na besuan koken e tyre dhe te femijeve te tyre atehere si te mos kem une respekt per keta miq. 

Vec duhet te dish se ky besim nuk vinte se ata ishin muslimane apo se ne ishim te krishtere. Besimi vinte se si ata si ne ishim shqiptare ishim gjitone. Gjyshja ime fetare e madhe perdorte fjalen "Ishallah" sa here kishte ndonje ndeshire qe ti plotesohej. Kur Meremja shoqaja e sa gjitone i thoshte "zoti e dhente " kur i uronte vetes ndonje te mire.

Por keto te gjitha i takojne te shkuares. Sot ju te rinjte jeni bere shume te ndjeshem ndaj shamive e kryqeve. 

Lizander, ndjeshmeria se po me fyen apo po te fyej, se me ke fyer apo se  te kam fyer eshte me antikombetare se politika e vete Janullatosit apo e vellezerve te Bin Ladenit. Politiken e tyre ne e dime dhe dime nga na vjen e e keqja. Ndjeshmeria ndaj fyerjeve eshte midis tone eshte veshtire ta dallosh. Vetem pasi ke shkrehur pushken ne gjoksin e vellait tend, vetem kur gjaku i kuq i vellait tend te dale jashte damareve te prere nga ne , vetem atehere e kuptojme se ndjeshmeria e madhe ndaj fese eshte armiku yne me i keq. Vec se atehere eshte shume shume vone, gjaku do gjak te lahet. 

Nuk e di se ideja e kujt ishte qe nje ceshtje te zgjidhshme lehtesisht, ta beje objekt debati ndermjet institucioneve dhe ne media.  Mbajtja e shamise ne dokumentet zyrtare eshte e lejueshme ne vende me tradite demokratike si Anglia, Gjermania, me siper kane permendur edhe Ameriken etj.  Pse dreqin u be ky debat qe nuk i sherben kujt?

Shteti shqiptar, ashtu si edhe ai amerikan, eshte shtet laik, qe ndan fene nga shteti dhe nuk ka fe zyrtare, por nga ana tjeter garanton, te shprehur ne kushtetutat perkatese, lirine e besimit dhe te shprehjes se ketij besimi privatisht dhe ne publik.  End of the story!

Kjo eshte ceshtje e te drejtave te individit qe shteti yne, te pakten teorikisht i garanton. 

 

Falemnderit Toko.

Nje sqarim te fundit per pornografine fetare (e shoh qe disa nuk arrijne te lexojne, ose NUK DUAN te lexojne - c'tu besh llapave te fese, anash syve) :

Pornografi eshte te zhvishesh lakuriq perpara publikut. Te pakten keshtu e di une. Por zhveshja eshte e dyllojshme :

- zhveshje fizike
- zhveshje shpirterore.

Te paren e bejne aktoret X.
Te dyten e bejne ato qe veshin ferexhete deri ne fund te kembeve, ato qe lahen ne det me thjesht nje te care tek syte. Gjithashtu e bejne dhe ato qe mbajne nje kryq te madh qe iu rendon dhe siper gjinjve (Falna o Zot, falna mekatin, kjo eshte blasfemi, kryqi i Krishtit midis gjinjve te shen Maries).

Zhveshja shpirterore eshte kur dikush nxjerr çfare ka brenda ne zemren e vet, besimin e vet me intim, marredhenien e tij me dike i cili NUK KA EKZISTENCE TE KULLUAR OBJEKTIVE per te gjithe. Nese ai do ta kishte kete ekzistence, atehere do te flisnim per arsye dhe jo per besim.

Kjo eshte dhe arsyeja qe kur flitet per besim, kemi te bejme me rropullite e brendshme te nje njeriu.

Dikushi, duke dashur te shpalle para tere botes ate cka ai ka ne zemer, dashurine e tij te perjetshme, une nuk di emer tjeter pervecse pornografi.

Dhe me e keqja eshte se kjo pornografi eshte e shoqeruar me nje ekzibicionizem te vullnetshem (dikushi nuk eshte i detyruar per kete lloj zhveshje te "veshur"), por e ka zgjedhur vete (me perjashtim te rasteve ku motrat, nenat dhe grate tona detyrohen nga vellezerit, baballaret dhe burrat tane).

Shkurt, ne duhet te mesohemi me nje lloj te ri pornografie : asnje cm² i trupit, zbuluar.

Dy ekstremet takohen gjithmone : zhveshja totale dhe veshja totale.

E perseris, te gjitha keto fjale nuk do te dilnin nese keto pune nuk do te ceknin shtetin. Sa per sferen private, njeriu eshte i lire te rroje ne shtepi qe nga nudoja e deri tek ecja me dyshek mbi shpine.

Por ne hapesiren publike, dmth : shkolla, administrate, polici, ushtri, shendetesi, te gjitha keto duhet te pastrohen NJEHERE E MIRE nga çdo lloj reference fetare : asnje kryq, asnje ferexhe, asnje citat Krishti apo Muhameti, asnje betim mbi Bibel apo Kuran.

Ne Shqiperi ka tre gjera : flamur, himn, dhe kushtetute.

Dhe per ata qe duan te jene besimtare te nje lloji tjeter, ka : toke dhe qiell.

Po te rikthehemi tek ceshtja ne fjale, a mund te marrim vesh, pse duhet qe une apo dikush tjeter te duroje terrorin pamor te perkatesise fetare te dikujt ? C'pune kam une te bombardohem dita-dites me imazhe besimesh qe nuk me perkasin aspak ?

 

Antirrote, marredhenia me fene e tjetrit eshte si marredhenia me vjehrrine. Nuk te detyro njeri me e dasht, po po s'e respektove ke telashe te medha.

 

...marredhenia me fene e tjetrit eshte si marredhenia me vjehrrine. Nuk te detyro njeri me e dasht, po po s'e respektove ke telashe te medha.

 

Duhej i kshtu smiley ene kandidat per thenie dite ! smiley

Miq, ka nje gabim qe behet me dashje.  Respektimi i fese se tjetrit, ashtu sic edhe besimtari respekton ateizmin e tjetrit, nuk eshte ceshtje deshire apo meshire per nje person ose grup te caktuar, eshte detyre e sanksionuar ne ligjin me te larte te shtetit tone.

 

 Wood Green eshte ne veri te Londres.Afer stacionit te metrose jane nja dy restorante turke.Shkoj nga njehere te drekoj aty per menyne qe ata kane.

Nje pasdite kur isha ne perfundim te drekes vine nja tre burra me mjekra te zeza diku mbi te 30-tat dhe pasi u pershendeten me te zotet e lokalit me S.Alekum-A.selam dhe bene porosine,u ulen afer meje ne nje tavoline qe ishte e lire.Per cudine time ata flisnin shqip.U bera pak kurioz(si gjithe shqiptaret me njefjale),dhe i shihja per cudi.Por cudia me e madhe ishte kur u erdhi porosia e filluan te hane me gishta,pa i perdorur luge as pirun.Nga nje tavoline tjeter i pershendeti nje burre rreth te 50 po me te njejten pershendetje.Pastaj i shkembyen disa fjale shqip.U ngrita nga tavoline dhe i kerkova te moshuarit leje te ulesha ne tavolinen e tije.Shkembyem disa debate.Nga ky mora vesh se qe te tre ata ishin konveruar nga katolik ne musliman.

Po ashtu me ka rene qe te njoh edhe te konvertuar nga musliman ne fe te tjera.Eshte e drejta e cdo njerit ti perkasi asaj feje qe do,ose te jete pa fe fare,por e keqja eshte ketu se keta(te konvertuarit),jane dhe me te zeshmit,me rremujshmit.Thua se jane te bijte e Jezusit a Muhametit.Thua se keta jane shpikesit e feve.Nuk kam pare ndonje reagim kaq te ashper si ky per punen e shamive(qe nuk eshte asgje),kur ne Shqiperi u vetevaren femije,nen mesimet e deshmitareve te Jehovait.Per mua ska asgje te keqe,ne daq per grate muslimane qe vene shami,ne dac per murgeshat.Orzoten,edhe ne fshatra qe jane vec me katolike grate mbajne shami.

Sa shume zgjasin diskutimet kur ka lidhje me Islamin dhe muslimanet.

Ky debat tashme nuk ka arsye te vazhdoje mendoj. Cdo gje u qartesua nga shteti dhe nuk mbeti vend per diskutime.

Po ne ishim qe nga viti '67 ligjerisht te pa fe more njerez, prape doni te na lini?! 

Ne kemi deshmine me te madhe se ku na coi ateizmi i imponuar.  Njerez qe nuk besojne asnje vlere, i frikesoheshim vetem kerbacit te diktatures qe sapo iku u beme vrases, hajdute, tutore prostitutash, u turrem te pasuroheshim me te gjithe menyrat etj.  Pse?  Se vinim nga nje sistem qe na kishte kishte zhveshur nga cdo vlere, kishim spiunuar njeri-tjetrin ne organet e Sigurimit,  vidhnim ku te mundnim, benim hile ne pune, na kishte shnderruar ne bisha qe nuk njihnim sa Zot, as vlera njerezore dhe as asgje.

Eshte fat i madh qe ai sistem theu qafen dhe ne Shqiperi u hapen dyert e xhamive dhe kishave.

Shqiperia nuk ka pasur ndonjehere konflikte fetare.  Ne te kundert ka pasur dhe ka tolerence dhe harmoni fetare te shkelqyer.

Nuk me kujtohet emri i anetarit qe ne nje teme tjeter solli nje fjalim te nje burri te madh dhe te mire, ish-kryeministrit te Shqiperise, klerikut te nderuar Fan Noli, ku nder te tjera tha:  "keni pare diku ne bote qe nje popull me dominim te fese islame, te zgjedhe nje kryeminister te Krishtere, prift?!"

Respekte per kete shqiptar te mire dhe te ditur!

e lidhe prap me komunizmin ti TP? Aman o burre pash Zotin!!!

Po mer Tirons, edhe Ataturku kamunist i thekur ka qene smiley

Ah se harrova, ateizmi qe eshte bere si tip feje tani, kur bashkohet me mesimet ekstremiste te Janullatosit, eshte shume i rrezikshem!

 unè habitem....jam i vetmi qè shamitè e grave nuk i lidh aspak me fenè myslymane???po ne jemi shqiptar dhe si shqiptar e dimè shumè mirè se shamitè nè kokè zakonisht i mbajnè gratè e moshuara,gjyshet tona,si tè besojnè nè krisht apo nè allah apo tè besojnè mè thjesht vetèm tek filxhani i kafesè...nuk e lidhin aspak me fenè kètè....mendimi im personal èshtè se nuk ka problem,mjafton ti duket mirè fytyra personit nè fjalè...mendoj gjithashtu se askujt nuk duhet ti vij keq, se shqiptarèt tallen njèsoj si me atè qè le mjekèr tè gjatè e vesh gruan me çarçaf nè kokè,ashtu edhe me atè qè var nè qafè 200 kryqe apo tè vinè e tè zgjon qè nè mèngjes pèr tè tè folur pèr perèndinè!!! personalisht mendoj se gjèja mè e mirè e atij vendi èshtè kjo...dhe uroj tè zgjat sa mè shumè,nuk arij tè indetifikohem me asnjè shqiptar tè mbushur me frymèn fetare,nuk e di por se si mè duket....respektin mè tè madh pèr tè,por nuk mè duket shqiptar!!!!

Nuk e kisha me ty o tirons kete te fundit jo! 

Studimi i fundit ku eshte regjistruar perkatesia fetare ishte 1929. Me me shume se 80 vjet diference  ku historia jone eshte futur per nje kohe te gjate ne ngrirje totale çdo aludim statistikor qe bazohet ne shifrat e 1929 me duket krejtesisht i pavend.

Mos te harrojme ketu se ne ate kohe shumica e popullsise ishte analfabete, e theksoj kete sepse ka shume rendesi. Njekohesisht duhet pranuar se ka dy  lloje te praktikimit te myslimanizmit. Ai kanonik, dhe ai popullor.   Relievi shqiptar ka bere qe myslimanizmi popullor te perhapet me shume se ai kanonik (edukativ, mesimi i kuranit ne medrese etj etj )  por duhet theksuar gjithashtu  se myslimanizmi popullor iu pershtat popullsise ne menyre qe te mblidheshin taksat. Kjo do te thote se pati nje shkrirje te mysticizmit  me fene islame qe beri qe ne fakt myslimanizmi te praktikohej me shume ne forme se sa ne permbajtje. 

Personalisht kam respekt per besimet fetare por keto te "dalurit me flamur"  (nderkohe qe besimi apo aderimi ne nje fe te caktuar eshte dhe duhet te jete nje qeshtje shume personale ) me ben qe pikerisht ata persona qe luftojne me dhembe duke treguar se si eshte feja e tyre  jane mosbesuesit me te medhenj te saj.  Kjo sepse feja nuk eshte gje tjeter pervecse nje menyre e te jetuarit. 

Shoh shume etiketa ne produkte boshe dhe shoh nga ana tjeter produkte plot qe nuk kane nevoje per etiketa.  Mbajini shamite, dilni dhe ne fotot e identitetit me to por nuk do te çuditesha nese neser nje i krishtere do te dilte ne foto per arsye fetare me nje kryq te madh ne ballin e tij, ne fund te fundit do te ishte e drejta e tij apo jo ?!

Per mua keta njerez qe predikojne vlerat e tyre ne kete menyre po distancohen vete nga nje shoqeri e tere, dhe ky distancim ne realitet bie ndesh me vete udhezimet ne fene e tyre.

Vete kurani thote qe nje mysliman mund te beje nje jete prej myslimani ne nje shtet islamik.

 

 Boh, gjith keto komente per nje teme ; E lagu se lagu.

Po me kapuç a lejohet, se çuni im mban nje bluze me kapuç, siç i mbajne adoleshentet sot  smiley  

 

Nuk kam asnje problem me ligjin.  Nqs merren parasysh te gjitha masat e sigurise, per nga ana e identifikimit atehere nuk shoh ndonje problem.

 e pse mos dali dhe cuni i Pjerit me kapuc?

Nuk e di per kapucin e cunit te Pjerit, por "kapuci" myslyman lejohet me kete ligj, qe s'eshte vetem per shamite.  Bile e gjithe ky debat, dhe pastaj marreveshja lindi nga nje incident i nje burri me "kapuc" qe shkoi per karten e identifikimit dhe nuk u lejua sepse nuk donte te hiqte kapucin. 

e paskeni bo per vdekje.. nje rast tjeter tipik kur krijimet njerzore i kundervihen krijimeve te tjera njerzore.

Sot me mafiozllik gjeta nji kupon. Te honen me kismet te gjendja civile kom per ta bo aplikimin e do dal me kapuc se po me bin floket. Ene Ponia me Jarin dora vete te vijne s'ma ndien fare  smiley 

Korrupcion!

U orvata per nja 2 dite gjer sa diteve te mia i ra kambana, lidha muhabet burrash me nja 2 pensioniste, u pershendeta me disa punonjes arrogante te shtetit dhe vendosa te riprovoj ne te ardhmen e afert.

 

pse mer ceno, s'ke nanji shoqe ne qeveriu ti?

ketyne te qeveriut ja japin shpejt se menojne se do votojne per PD-un. Po nuk e dine qe ne kamunistat infiltrohena  smiley 

Tironso, une kisha pune te tjera ne poste e thash me nje liter benzine po zgjidh noi pune.

Pastaj nuk thuhen te gjtha sheshit, na vjen turp nga shoket smiley 

dikur ne vendlindjen time ku jena te gjithe muslimane flitej me krenari per ate katoliken qe ne tale te lezhes ku jane thuajse te gjithe katolike, ne nje mbledhje me Enver hoxhen kish guxuar e ish ngritur per te bere nje pyetje " A eshte e vertete qe ne do te emancipohemi vetem duke hequr shamite" dhe enveri qe i ish pergjigjur "emancipimi yt nuk ka te beje me shamine qe mban ti ne koke" dhe ne ate moment ajo nxjerr shamine qe e kish ne gji dhe e ve ne koke dhe si ajo shumica e grave te pranishme.

tashme diskutohet a lejohet njeri te fotografohet me nje lloj veshje qe e ka si bindje per ta veshur. a lejohet ndonjeri nga ju te dale ne foto per pashaporte me nje tatuazh te qafa a te surrati a sidoqofte te dukshem? apo para se te dale ne foto duhet me i heqe tatuazhin e pastaj me ia rivu? po nje murgeshe qe ehste e betuar qe gjithe jeten do te mbaje nje lloj veshje a eshte e drejte qe vetem ne fotografine e pasaportes te jete ndryshe? si do e njohi polici ate person? po axhen tim qe ka mbajt plis gjithe jeten dhe sot do e nxjerrim ne fotografi pa plis si do ja bejme. une e kam axhe e nuk e di ende se ca ka poshte plisit, si ka me e dite polici?

te dashtun njerez, kur diskutohet ne menyre te tille, dhe ata qe diskutojne me ashper duhet te jene ish muslimane te kthyer, kthehen vlla si pema prej eres, qe s'durojne te permendet islami askund. diskutimi i shamise nuk ka te beje me fene muslimane. diskutimi i shamise dhe iu lutem administartoreve po te jene burra e burrnesha te hapin nje teme tjeter per traditen shqiptare, nje teme ku po te jemi burra tu heqim shamine portreteve te Marubit qe jane thuajse te gjithe katolike. ti heqim shamine bajronit qe na ruan nje tradite tonen. ate te bejme pot e jemi burra. e jo te diskutojme taleban e pa taleban.

kush te jete ne merak per fene muslimane, ta dini se une jam musliman, dhe hajdeni te ju bind se te jesh musliman do te thote te jesh nje bote para te tjereve, dhe kush e shan kete fe tregon se sa injorant eshte. asgje me teper. dhe e dini pse jam musliman? sepse eshte e vetmja fe, e theksoj e vetmja fe ne bote qe gruan e konsideron njeri. me shami pa shami. gruaja eshte njeri dhe ka te drejte te vishet e te zhvishet sikur ti doje qejfi. sikur ti. dhe askush ne bote nuk ka te drejte ti imponoje asgje.  

e vetmja fe..

 

 

Ja pra pikerisht per keta fetare e kam fjalen. Qe besojne se jane te"vetmit"

shkinas, e nise mire por e bitise si mos me keq.  Si lopa me koven e qumshtit. 

S'eshte per te diskutuar ne keto tema.  Na e neveritet.

monde, me vjen mire se te shoh duke diskutuar ne tema dhe me pelqen menyra jote e te shikuarit te gjerave. tani do me shpjegosh nje dicka te lutem:

une jam shqiptar, e jam kuksian, e jam lezhjan, e jam musliman ne te gjitha keto kategori femnat per tradite mbajne shami ne koke? tashme delka dikush dhe u hidhka perpjete se femrat duhet te heqin shamite! a s'eshte turp, eshte per te shkulur leshte e krese kur i lexon njerez te tille dhe te tjere e te tjere qe i perkrahin?

dhe nuk e di sa serioz jane ata qe i perkrahin se nganjehre thone aq capkenlleqe sa me duket se vetem tallen, por ja qe mua nuk me shkon poshte e tallura me fene e traditat e mia. nena ime ka vdekur me shami ne koke, dhe pasha Zotin as e ka dite diferencen mes muslimaneve e katolikeve vec faktit se njera pale han mishi derri e tjetra jo. edhe dranja nje komshija jone ka vdekur po me shami ne koke pa e dite kete diference. atehere pse duhet te kthehemi te diskutimi.

dhe po, jam i bindur per kete, une jam musliman, e dua shqiperine dhe po aq sa shqiperine dhe italine dhe nuk shoh ndonje perplasje. jam musliman per sistemin e tyre ekonomik, per menyren si konsiderojne njerez te gjithe njelloj, per sistemin e tyre politik (e konsideroj veten fatimi, si thuajse te gjithe shqiptaret), dhe mbi te gjitha jam musliman sepse ne fene muslimane ka qene e vetmja fe qe ka lejuar qe femra te jete drejtuese shteti nese merr votat, e vetmja fe qe ka lejuar qe femija i takon nenes ne divorc, e vetmja fe qe ka lejuar abortin per te mos rrezikuar shendetin e nenes, dhe e vetmja fe qe ka caktuar trashegimi edhe per bijat ne rast se vdes babai e te tjera gjera ne favor te femres(ne zvicer femra ka patur te drejte vote ne vitet '70, per fete e krishtera dhe ato budiste femra eshte thjeshte aksesor, si dhente e dhite)

edhe per patrioten teme qe eshte neoconvertita incosciente me sa shoh, eshte e vetmja feja muslimane, (nje miku im prift thote sepse eshte me e reja),  dhe une nuk jam i vetem ne asgje qe bej. edhe fene muslimane e kam zgjedhur si miliarda te tjere. kur thuhet e vetmja, do te thote se ka patur mundesi zgjedhje apo jo?! nese ne nuk do ishim edukuar me kete kulture te poshter ku femra esdhte aksesor, atehere ato diskutimet si te tema tjeter per ate ina ramen nuk do kishin kuptim, besoj une. do ishte edhe femer edhe nene edh prokurore pa problem.

jam me nerva prandaj shkruajta edhe shume, po te garantoj se kur jam ne nje ambient muslimanesh me ta zihem me shume kur flitet per te nderruar traditat e mia me ato te arabise saudite a ku di une. dhe ne ambient muslimanesh me konsiderojne te pafe.

edhe per patrioten teme qe eshte neoconvertita incosciente me sa shoh, eshte e vetmja feja muslimane, (nje miku im prift thote sepse eshte me e reja),  dhe une nuk jam i vetem ne asgje qe bej. edhe fene muslimane e kam zgjedhur si miliarda te tjere. kur thuhet e vetmja, do te thote se ka patur mundesi zgjedhje apo jo?! nese ne nuk do ishim edukuar me kete kulture te poshter ku femra esdhte aksesor, atehere ato diskutimet si te tema tjeter per ate ina ramen nuk do kishin kuptim, besoj une. do ishte edhe femer edhe nene edh prokurore pa problem.

 • Neoconvertita incosciente .. Sheh gabim,nga cilat parametra e nxore kete perfundim 
 • Fakti qe ai miku yt prift thote se feja myslimane eshte me e reja nuk e ben vertete me te re ate. Po te besh pak kerkime do veresh se jane deklaruar dhe besime te tjera pas saj.
 • Un personalisht nuk jam edukuar me frymen se femra eshte "aksesor" perkthyer ne shqip "shtojce"  fakti qe ti e ndjen se je edukuar ne kete menyre mbase me se paku do te te bente qe te reflektosh pak per kete edukim. Njekohesisht nese  ka debat eshte ai  eshte edhe perparim megjithe shfryrjet e disa te zgjuarve.

MUSLIMANET MUND TE FOTOGRAFOHEN ME SHAMI
Ky eshte titulli i ketij diskutimi te kote.Vete titulli jep nje pergjigje dhe nuk kerkon te marri mendjen e ndokujt nese duhet apo nuk duhet.
Sa ju pelqen te diskutoni per ata qe i urreni, njeri  hedh e tjetri pret dhe asgje nuk thate.

Na pelqen te luajme rolin e te diturit por nuk mundemi, apo jo!?

Mbi mendimin negativ dhe mekanizma negative nuk mund të ngrihen gjëra pozitive. Vendi i pozitives brenda negativiteteve duhet të jetë si ecja mes boshllëkut të dyerve rrotulluese.
Ecja nuk duhet të ndërpritet, duhet ecur e kaluar pa ngecur gjëkund!..

ceshtja nuk eshte as kush eshte me i ditur as kush eshte me  i gjate e as kush eshte me i madh...te gjithe jemi te barabarte dhe sidomos kur jetojme ne nje shtet laik nuk e kuptoj se ci duhet feve te nderhyjne ne punet e shtetit...shteti ka ligje ( eshte nje afermim banal por qe qenka shume i nevojshem)

kartat e identitetit nuk kane shume standarte...eshte nje standart per te gjithe....o dalim te gjithe me kapele republike o me qeleshe o me shami ....

shteti laik u rrezua...feja nderhyri dhe fitoi...

 

 O copa bukës, po ne jemi të gjithë të barabartë, po nuk jemi njësoj mër daj, nuk jemi identikë, kupto?

 edhe të të pys unë ty copa e bukës:

A jemi ne të barabartë?

Se po ta shofësh, un jom i barkderr 173 cm, 38 vjeç me të mesme, kurse ti kshu nga muabeti dukesh si 175 cm dhe me punë Zëdhënës me naj ven. 

Kshu që nuk jemi të barabartë në tipare, apo sfondin tonë arsimor, ekonomik, kulturor etj etj etj. Madje njoni prej nesh mun tjet ene gru.

I vetmja pikë ku jemi ne të barabartë është që të gjithë jemi krijesa. (Ti edhe vetë e kupton që të bësh krahasim të duhet të kesh pikë referimi). Kësisoj, ti mund ta kuptosh që ato kartat e Të drejtave të Njeriut që fillojnë me Të gjithë njerëzit janë të barabartë, në rast se ne nuk pranojmë që ka Zot, bien poshtë.

Por sa pak po mendoni.

 

edhe pse je barkderr me te mesme dhe  grua je gjithnje i barabarte perpara ligjit te shtetit ashtu si ne te gjithe qe jemi te ndryshem....nuk behen diferencime ne shtetin tone laik...

 

Cope,

meqe jemi te se njetes familje ( une Kotherja ) a ma hap pak horizontin kush eshte ligji qe po shkelin keto zonjat qe po dalin me shami ne koke per fotot e kartave te identifikimit ?

Ose kush eshte ligji qe ben keto diferencime nese te pelqen ti referohem 100 % asaj qe ke shkruar ti ?

Sikur nuk po kerkohet me shume se te jene te barabarte perpara ligjit ?

Se mos e nataron me udhezimet se eshte tjeter gje udhezimi pa jo per gje. Nje udhezim modifikohet se mund te jete gabim, ndersa nje ligj zbatohet deri sa eshte ne fuqi  sepse nuk ka alternative vec bindhjes ndaj tij. Ndryshe sanksione apo jo ?

 

Mire, nese ato dalin me shami, une dua te dal me kapele te kthyer mbrapsht. Ose anash. Ose me nje kurore me gure qelqi qe do e blej ne tregun cam. Ose me nje helmete gjermani qe ka pasur gjyshi ne shtepi.

A nuk po shkel ndonje ligj? Ne rregull duhet te jem atehere.

Jo ti dil me parruke . smiley

Po lerini keto se s`ka lidje as shamia as floku me identifikimin e nje personi.

Hic gjenuni fare , fare , fare .

Kur te keni ndonje teme mbi konvertimin e shqiptareve kujtohuni se cdo me thene ti imponohesh tjetrit nepermjet pushtetit apo interesit.

Ne ndonje rast kembet duhen ne toke.

 

Perfundimisht, tema u gufos ashtu sic e kisha parashikuar : duke folur me "he mer ti", "o plako", "cere thu mer gangster", e me plot kesi gjerash tejet te thella per diskutim.

Me perjashtim te krye fare, zotrules, dhe te J. qe e kane shume te qarte rolin e nje shteti LAIK, te tjeret llakardisen neper bataqe "islami eshte kryeveper", "liria e njeriut eshte o zot sa e madhe dhe e pakufizuar", e budalliqe te tjera. A thua se po flet kush mbi kete apo ate fe. Kujt po i ngrihet kandari se cfare feje eshte islami apo krishterimi apo budizmi apo animizmi ? Kujt po i kercet kaplloqja se cfare burri ka qene Muhameti apo Jezusi ? Keto pune jane per ne kishe dhe xhami dhe jo per t'u pellitur sa here te na vije per mbare.

Puna eshte e thjeshte fare : SHTETI LAIK NUK DUHET TE LEJOJE FUTJEN E HUNDEVE TE ASNJE FEJE NE SHTETIN, i cili, po e rikujtoj dhe njehere, MBAHET NE KEMBE NGA TAKSAPAGUESIT.

Kush nuk ka berthame ta marre vesh kete, me mire te shkoje e te mbyllet ne ndonje xhami apo manastir e atje te llomotise gjithe diten per te mirat e kesaj apo asaj feje.

Dhe e dyta, me jane fshire ca postime ku ka pasur thjesht diskutime mbi kuptimet e ketyre gjerave. Se ke dreqin shqetesojne keto postime, nuk e di. Por ama di qe ai nuk eshte fort larg talebanit, ne mendim dhe ne veprim.

koth

ti flet per udhezime une flas per ligj...

udhezimet nuk duhete te bihen ndesh me ligjin per duhet ti permbahet atij...me sa di une shteti shqiptar eshte laik dhe si cdo vend tjeter laik europian standartet e fotve te pass dhe ki jane ato qe jane...dhe udhezimet per kartat e identitetit thone qe ka nje standart qe eshte foto per KI dhe pasaportat duhet te jene me koken e plote dhe jo gjysem koke apo koke te maskuar...

ketu te ne ndryshojne ligjet e kushtetutes me nje te ferkuar duart jo me udhezimet...shkojme drejt rrumpalles me kete rremuje...nje dite te bukur do te perfaqesohemi si ,iraniane apo si arab ne arenen nderkombetare dhe nuk ka pse te habitet njeri....me gruan e presidentit me shami ne koke dhe presidenti i republikes me fustan arab....hajt per hajer qofte.....

fakt eshte qe komuniteti mysliman nderhyri dhe fitoi nje beteje te vockel ndaj shtetit laik..

 

 

udhezimet nuk duhete te bihen ndesh me ligjin per duhet ti permbahet atij...me sa di une shteti shqiptar eshte laik dhe si cdo vend tjeter laik europian standartet e fotve te pass dhe ki jane ato qe jane...dhe udhezimet per kartat e identitetit thone qe ka nje standart qe eshte foto per KI dhe pasaportat duhet te jene me koken e plote dhe jo gjysem koke apo koke te maskuar...

Ku është ky ligji që pëmend ti mer daj se nuk e pash gjikundi. Sapo mbarova së lexuari ligjin e mëposhtëm dhe nuk e hasa gjikindi këtë që po përmend zotrote më lart:

L I G J
Nr. 8952, date 10.10.2002
PER DOKUMENTIN E IDENTITETIT TE SHTETASVE SHQIPTARE
Ne mbështetje te neneve 78, 81 pika 1 dhe 83 pika 1 te Kushtetutës, me propozimin e Këshillit te Ministrave;

Do të ta sjell të ligjin këtu?

Po ashtu lexova edhe këtë vendimin e KM në mbështetje të ligjit të mësipërm Komenti lart) dhe nuk lexova gjë, as diçka të përafërt me atë që sjell ti:

VENDIM
Nr.1, datë 7.1.2009

PËR PAJISJEN, PËR HERË TË PARË, ME LETËRNJOFTIM, TË SHTETASVE SHQIPTARË DHE PËR PËRCAKTIMIN E AFATEVE E TË MASAVE SHTRËNGUESE, PËR ATA, QË NUK APLIKOJNË BRENDA KËTYRE AFATEVE

Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës, të neneve 1 e 3, pika 2 të ligjit nr.8952, datë 10.10.2002 "Për dokumentin e identitetit të shtetasve shqiptarë", dhe të ligjit nr.9972, datë 28.7.2008 "Për ratifikimin e kontratës koncesionare "Për prodhimin dhe shpërndarjen e kartave të identitetit dhe të pasaportave elektronike", ndërmjet Ministrisë së Brendshme të Republikës së Shqipërisë dhe grupimit të SAGEM Securite e Fondit Shqiptaro-Amerikan të Ndërmarrjeve", me propozimin e Ministrit të Brendshëm, Këshilli i Ministrave

E do të ta sjell edhe këtët tjetrin?

Se harrova, pika 11 e vendimit të mësipër thotë:

11. Vendimi nr.596, datë 7.9.2006 i Këshillit të Ministrave "Për përdorimin, ruajtjen dhe administrimin e dokumenteve të identitetit të shtetasve nga organet e administratës publike", dhe çdo akt tjetër, që bie në kundërshtim me këtë vendim, shfuqizohen.

Dhe lererni këtë muhabet tani se u zgjat shumë.

badago, per ligjin themeltar e kam fjalen.....

Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

neni 10 pika 1 ...ne republiken e shqiperise nuk ka fe zyrtare.....

neni 6. bashkesite fetare jane persona juridike....

ashtu sic eshte nje parti politike, person juridik...sikur simpatizanteve te nje partie ti lind ideja te dalin foto me qeleshe me stemen e partise a nuk do te ishte njesoj me shamine e grave mbi koke???????

 

Si e kupon ti plako nenin e pare te kushtetutes se Shqiperise?

Po qe e drejta e besimit dhe e praktikimit te tij eshte nje nga te drejtat themelore te njeriut e di zotrote. Edhe kjo parashikohet ne Kushtetuten tone.

dhe se harrova...nje vendim i keshillit te ministrave nuk mund te shfuqizoje kushtetuten...edhe pse kryeminister eshte ai qe eshte ...

Egoja që ka vënë nën ndikim botën personale të individit, kur vihet sup më sup edhe me një egoizëm bashkësie, bëhet tamam një div dhe kthehet në një demon përdhunues. Më në fund, edhe gjërat më të dobishme në duar të një shpirti të harbuar në këtë mënyrë, bëhen si një re sterrë e zezë dhe ai nis të hedhë përreth gjyle e bomba! Po, dituria në duar të njerëzve të tillë, kthehet në një dritë të rreme, pasuria, në shkak dukjeje, zemra, në shtrat akrepash, bukuria, në një faqe ankthi që shpërndan përreth thartësirë, zgjuarësia, në një dallkauk keqndjellës që i nënvleftëson të tjerët...

lol po qenka mënyrë interesante kjo për tu marrë vesh. smiley

 

@ Shkinas, meqe m'u drejtove me lart. 

Per sqarim dmth, ligji nuk thote s'lejohet shamia, bile ne ate kontekst nuk e di a ekziston nje ligj ne Shqiperi ne te njejten kategori me ate turk.  Ligji eshte per kartat e identitetit.  Bile dhe ne US ka pasur incidente te tilla dhe kane shkuar deri ne gjyq. 

Ti mund ta marresh si persekutim fetar, por une po zgjedh thjesht anen legale. 

Per ceshtjen e shamise, ka folur gjate dhe krye me lart.  Shamia, jo vetem eshte pjese e veshjes tradicionale shqiptare, por ka pasur dhe ane praktike.  Femrat e mbanin sepse punonin ne fusha, ne vreshta, e kotec te pulave lol.  Plus, pri-daton islamin ne Shqiperi.  Gjithashtu, femrat ne Europe, mesjete e me vone (si rrjedhoje kostumesh tradicionale, apo dhe krishterimit) kane mbajtur shami.  Deri ne ditet e sotme, ne shoqerite konservative katolike, (sidomos ne Ameriken Latine) femrat shkojne me shami (tip vello) ne kishe.  

Por, gjerat kane evoluar qe ne ate kohe.  Nuk po zgjatem ne aspektet e evolucionit ekonomik, politik e shoqeore, por ne thelb, jam e mendimit qe shamia nuk simbolizon besimin apo mungesen e besimit personal te dikujt.  Persa i perket besimtareve myslymane shqiptare, vete lideri, Haxhi Haviz Selim Muca eshte shprehur qarte mbi ceshtjen e shamise, ferexhese, hixhabit etj, qe s'jane te detyruara.  E njejta gje per mjekren, qe vete ai nuk mban.     

Per te drejtat ligjore te femrave ne Islam/sheriat, do ishte mire te liheshin per teme tjeter.   Mund te debatohen gjate, jo vetem ndryshimet ne teori dhe interpretime ligjesh nga nje imam ne tjetrin, por ndryshime ne praktike nga nje shoqeri/shtet islamik ne tjetrin.  Ketu, eshte e kote te diskutohen, sepse jo vetem qe s'eshte tema, por Shqiperia eshte shtet laik.  Si rrjedhoje, te drejtat e shtetasve shqiptare nuk mund te diskutohen nen kornizat ligjore te nje feje apo tjetre.

po pra, mua me vjen keq qe diskutimi nuk mbahet te padrejtesia e dikujt per ti hequr ca te drjeta dikujt tjeter. dikush me siper thote qe nje grua muslimane duhet ta heqe shamine per nje cast sa per tu fotografuar, por kjo do te thote qe ta heqe shamine sa here te ndalet per te bere nje kontroll, cka barazon ate kulturen time per tu zhveshur nudo ne nje kontroll policie. dmth poshteruese. atehere nese ajo e mban shamine ne foto ne cdo kontroll mban shamine, dhe nese nje here te del pa shami ke te dejte te dyshosh, por e kunderta nje femer pa shami ne nje foto mund te shkembehet per shumeke nese mban shami. kjo sa i takon qeshtjes se kartave te identitetit. dhe nuk barazohen disa gjera. se eshte padrejtesi. te thashe edhe njehere une do e barazoja shamine dhe plisin me nje tatuazh. a duhet hequr nje tatuazh?  apo nje nishan? dhe per me teper kur shamija nuk eshte ekskluzive e muslimaneve.

 Eh,moj Alidea se c'me ben te besoj se muma jote(ja vodha Tushit kete),ka shami.

------

T-red

Ose me nje helmete gjermani qe ka pasur gjyshi ne shtepi.

Nese ate helmete e mban ne koke brez pas brezi tash  2000 vjet e te eshte bere zakon dhe nuk e heq vetem kur shkon per te fjetur,sigurisht qe mund ta mbash edhe ne foton e leternjoftimit T_red,vetem te mos ta mbuloj fytyren.Perndryshe sa here duhet te identifikohesh duhet ta heqesh,po e ka ate dreq rripi,ta marre e mira.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).