Mohimi nëpërmjet Skënderbeut

Skënderbeu mit apo jo? Ekzistoi ndonjëherë? I luftoi turqit? Apo ishte sllav që e kishte sjellë era në Shqipëri? Debat interesant. E bëhet më shumë i tillë sepse bazohet mbi hamendësime shumë afër të paverifikueshmes.

Por, nuk është thjesht çmitizimi i figurës së tij që i vërtitet Shqipërisë. Më shumë se miti i Skënderbeut, mes nesh po zë vend kulti i mohimit. E kjo nuk nisi sot. Që në kohën e Gjergjit, (që tani s’dimë më në është apo jo trill nevoje për identitet), mohimi thuhet se lulëzonte mes njerëzve që ai drejtonte.  Kjo u pa shumë qartë edhe me ndryshimet e menjëhershme fill pas vdekjes së tij. Bri muzeut që i është ngritur në Krujë në fushatën e mitizimit, ndodhet muzeu etnografik, djep i kulturës dhe prezencës së fortë myslimane bash në kështjellën e Skënderbeut. Pra, me vdekjen e  tij, shqiptarët jo vetëm u dhanë ndër turq, por edhe e përqafuan tërësisht metodën e tyre të jetesës. Aq shumë sa me vite mësuan të mos identifikohen dot pa turqit. Më saktë, pa fenë e tyre. Si?

Teksa Evropa jep mesazhe të qarta për kufijtë e saj brenda qytetërimit perëndimor (prej ku Turqia është e përjashtuar me gjithë kërkesën e saj 40 vjeçare për afrim në BE e me mbajtjen nëpër dhëmbë të kushtetutshmërisë që e frenon shtetin sekularist t’i jepet islamizimit), Shqipëria e konvertuar në myslimane prej paraardhësve të Qemal Ataturkut, regjistrohet me dëshirën e saj në Konferencën Islamike. Në fakt loja e fjalëve “Jemi, s’jemi anëtarë të konferencës” është e kotë. Shqipëria është regjistruar aty nga mbrojtësit e sotëm të çështjes së çmitizimit të Skënderbeut, që i mbajti larg sa mundi nga myslimanizmi njerëzit e tij (sic thuhet).

Kurse sot Shqipëria vazhdon të perceptohet si vend me popullsi dërrmuese myslimane, edhe pse të dhënat e fundit të sakta për shifrën klasike 70%, në të vërtetë i përkasin vitit të largët 1949, kur Shqipëria mezi kapte një milionë banorë.

Por, pas 60 vjetësh e me popullsi katërfishe, me 45 vite ateizëm të detyruar në mes e me një numër të lartë jo-praktikantësh, Shqipëria vazhdon të quhet “vend mysliman”.

Mbase BE nuk ka pasur këtë parasysh kur i ndau ftesat dhe prioritetet për në gjirin e saj në bazë të feve, por, në hartën e re të kufirit lindor të qytetërimit perëndimor, Shqipëria është lënë jashtë. Gjysma e Bosnjës gjithashtu. Po ne hiç. Shqipëria nuk trajtohet aspak si “djepi i ruajtjes së krishterimit” për të cilin paska luftuar Skënderbeu. Dhe qytetërimi perëndimor nuk lindi sot, që të mos jetë i njohur për përkatësitë e lëkundura fetare të Shqipërisë. Ama jashtë kufirit të tij evropianët na kanë lënë me qejf të madh. Ashtu si kanë lënë Turqinë për 40 vjet.

Por, Turqia, që prej drejtimit të Turgut Ozalit ka dhënë shenja se po lodhet ca si shumë me sekulizmin e saj e nuk i pëlqen të vazhdojë të jetë lypësja e qytetarisë perëndimore. Në një moment shumë të bukur, laicizmi i Ataturkut mund të hiqet nga kushtetuta dhe Turqia do ta gjejë veten në vendin konkurrues për të qenë djepi i islamizmit modern. Për shkaqe të tjera të brendshme e të jashtme, as Egjipti (shumë i varur nga Perëndimi), as India (larg qendrës islame gjeografikisht), as Arabia Suadite (e vogël në numër për peshën në rritje të fesë që i ka lindur aty), nuk kanë shumë gjasa ta bartin atë. E kështu, Turqia, nëse vendos të ndërpresë pritjen poshtëruese nga Evropa, rrezikon të kthehet në bujtësen kryesore të Islamit. E me cmitizimin e Skënderbeut, Shqipëria legjitimohet lehtë "pro-turke"; d.m.th. pro-islame; d.m.th. aspak e denjë apo me asnjë të drejtë të pretendojë të prishë hegjemonizmin e krishterë të qytetërimit perëndimor.

Islamizimi i shekullit XXI ka një shpërthim tamam në kohën kur perëndimorizimi është në rënie. Logjikisht, çdo qytetërim ka fazat e veta. Por, vihet re se me rënien e vrullit të industrializimit, rritjes ekonomike dhe ndryshimeve të mëdha në Perëndim, krishterimi nuk është ri-zgjuar aq fort sa po ri-zgjohet islamizmi në botën arabe. Përpjesëtim i drejtë mes fesë dhe qytetërimeve, por i zhdrejtë në masën që po ndodh në Evropë e në Azi.

Globalizmi ka luajtur po ashtu rolin e vet në bumin ekonomik të Azisë, por, teksa Kina e ka marrë shtruar rikthimin e kultit budist, vendet islamike e kanë filluar ri-ngritjen pikërisht duke ringjallur të parën fenë e tyre islame.

Turqia mund të bëhet bujtëse, dhe mund ta bëjë mirë. Mund të përziejë modernizimin e saj qemalist të detyruar me rikthimin në fenë që u quajt se po mbante peng zhvillimin e saj. Por, ç’pasojë do të ketë e gjitha kjo në Shqipëri?

Nuk është aq absurde apo paradoksale sa duket. Rasti i Shqipërisë në BE shihet në shumë prizma i ngjashëm me atë të Turqisë. Ja paskemi fatin të jemi porta që do të ruajë me fanatizëm Perëndimi për të mos lejuar Rusinë t’i afrohet pragut të saj, por ky është hamendësim njëanshmërisht i hiperbolizuar. Zgjerimi i NATO-s në Ballkan s’ka të bëjë me Shqipërinë, por me copën e tokës që ndodhet në kufijtë lindorë të qytetërimit perëndimor. Pra, aty ku mbaron krishterimi.

Po a mbaron krishterimi në Shqipëri? Skënderbeu do të kishte një përgjigje më të saktë, por as në mënyrë analogjike, as në propabilitete e hamendësime nuk ngremë dot hipoteza, se tashmë dyshojmë tërësisht edhe në ekzistencën e tij, e jo më në kauzat që jemi mësuar të besojmë se ai mbrojti.

A është Shqipëria kufiri evropian i krishterimit, e si rrjedhojë ka për të ngelur jashtë saj? Jo. Nuk duket kështu. Por veprohet hapur për të na mbajtur larg territorit të saj, tashmë edhe duke nxitur mohimet e çmitizimet. Pra, Skënderbeu nuk qenka thjesht mit përrallash, as 600 vjet pas ngjizjes së tij të pikëpyetur. Është nevojë e provë përkatësie, që bëjmë mirë ta shohim me shumë kujdes.

50 Komente

Krijimi i nje shteti multikulturalist eshte endrra e Europes. Pohimi i gabuar  se tek ne 70% jane myslimanë, (jam kurioz te di ne ç'statistika bazohen ata per kete) ushqehet nga vete Europa. Tani myslimane apo te krishtere,ne thelb, ç'rendesi ka, e rendesishme eshte te sillemi si njerez te qyteteruar e te mos biem pre e ekstremizmave.

Shikoni se e keni bere bloz fare kte teme...

Hidhu njeri dhe hidhu tjeteri...asnjeri s'merr vesh nga historia..dhe POPLLI HEROIK e ka per hak te degjoj lloj lloj idiotizmash...nga njerez qe s'kan asnje peshe ne HISTORI.

Ore njerez....keni nje historian bashkohor te kohes se Skenderbeut...Marin Barletin. Pastaj keni nje te trullosur te quajtur Lubonja dhe shoke. Dhe tani rrini e diskutoni versionet historike te...Lubonjes me shok.

Ka idiotizem dhe turp me te madh?

Mos i vini kaq rendesi budallenjve...sa te merreni me kohe te tera me ta. I jepni rendesi argumenteve te tyre idiote...asgje me teper...

Ore njerez....keni nje historian bashkohor te kohes se Skenderbeut...Marin Barletin.

 

Vec per rrena e ke Marinusin..

Kjo do te thote futjka kot.Pordhe me kile.Me budadalleqe te tilla na bete qe tu ikim faqeve shqiptare si koleres.

Teze shume e gabuar nese do interpretojme cer kerkojne fqinjet jugore te Shqiperise :

Por, pas 60 vjetësh e me popullsi katërfishe, me 45 vite ateizëm të detyruar në mes e me një numër të lartë jo-praktikantësh, Shqipëria vazhdon të quhet “vend mysliman”.

 

Se cer vendi eshte Shqiperia mund te percaktohet me nje matje te re e qe lidhet me deklarimet e vete kallaballukut. Kete kerkojne dhe greket, bile me ze te larte. Gabim shume per momentin.

Kur te barazohen dicka numrat finaciare te te ardhurave per fryme me Greqine kjo edhe mund te cohet neper mend. Per momentin le te na quajne vend mysliman ( nuk eshte se mund ta ndryshojme me vetem deshire kete pune. Si tulle e tha Bushi jo me shume se 8-9 muaj para kur erdh ne Tirane&nbspsmiley se nuk na prish absolutisht asnje pune.

Me numrat duhet me lujt atehere kur jane disponibel dhe jo me deshira.

Mirë e ke ti o Koth, po e ka marrë ferra uratën me kohë. Fara është hedhur, tani mbledhin frutet këtej.

***

Për mendimin tim, zgjidhja më e mirë për Shqipërinë është ateizmi*. Sa më shpejt të shkëputemi prej vartësisë emocionale të feve semitike, aq më mirë do jetë.

Madje them edhe këtë: Cili prej shteteve ballkanike do shkëputet i pari prej trashëgimisë së vet fetare, ai do prosperojë më shumë se të tjerët.

* kur them ateizmi kam ndërmend nevojën për ta shprehur, nevojën për të kritikuar besimet, doktrinat, ideologjitë semite që i ngrejnë kurth vetë llogjikës.

p.s e bona atë gabim tashi, m'fal! smiley

Jul,

te ndryshosh kete status , dmth vend me popullsi muslimane , duhet te behet rregjistrim fetar per te pare numrat . I fundit qe eshte bere ka me shume se 70 vjet smiley

Kjo do te thote ne ligjerate te drejte qe shkon tek kerkesa greke e cila eshte kerkese e paster shoviniste.

Ketu jam duke u vertitur dhe perfshirja e Shqiperise me demek ne situata qe as dhe egzistojne qe prej shume vitesh mund te sjelle nje dem qe me vone nuk korrigjohet me nje shkrim ne gazete apo nje diskutim ne peshk.

Realiteti qe kemi mund te shfrytezohen djallezisht nga komshijte dhe ata jane duke mos u ndalur se punuari. Ne jemi qorra ne disa raste dhe naive ne disa te tjera raste.

 

Keoucari duhet te bej punen e kepucarit edhe E.Gjoni me mire te mos shkruaj per gjera historike.

Nqs Gjergj Kastrioti ka qene Shqipetar i kulluar dhe ka luftuar me vetmohim kunder perandorise Turke duke mbrojtur (me aq sa mundi) vendin e tij, por edhe krishterimin perendimor, atehere perse ne shqipot e sotem themi jo pa mburrje "populli vella turk"?

Sic duket ne te sotmit nuk jemi me nga gjaku i shqipove te dikurshem, perfshi edhe Gjergjin, por jemi pasardhes te jeniciereve kryesisht me origjine turke. Hajt pra rrofte Turqia! smiley me llape perjashta

As qe vihet ne dyshim fakti qe jemi 70% myslymane; ajo qe nuk permendim eshte se sa myslymane ka ne Shqiperi. Jane aq pak sa edhe sikur 99% te shqiptareve te ishin myslymane nuk do te mjaftonin qe te quheshim vend myslyman. 

Sepse ata qe jane myslymane ne kuptimin e vertete te fjales jane shume po shume pak...sepse feja e shqiptarit eshte shqiptaria.

Ne familjen time prej me se njeqind vetesh kisha vetem nje gjyshe qe falej. Nje tjeter gjyshe e perdorte fene si pune kulture dhe snobizmi duke cituar tip shenjtesh (me shume ishin muhabete playboy-sh) dhe tjetra e perdorte si autoritet per te vene femijet ne vije te mbare por nuk e kam pare ndonjehere te falej. Burrat ja fusnin me raki. Me falni, kam edhe nje xhaxha qe falej dhe fliste per fene edhe ne kohe te komunizmit por edhe babai im qe e donte fort (pale te tjeret) thonin qe eshte pak si i mete.

Na permendin si vend myslyman sepse kane nevoje per vende myslymane qe te duan Ameriken. Dhe meqe ne, God Bless America, i duam me bese...marrim vesh qe qenkeshim myslymane. Elhamdylilah.

 

Te pyesesh nese ishte Skenderbeu i vertete apo mit eshte njelloj si te pyesesh nese coca cola eshte uje me sheqer dhe te harrosh se vlera e brand-it coca cola eshte 70 miliard dollare dmth shume me teper se all tangible assets.

THENIA E DITES pa asnje medyshje.

Kot me ju pyt a ma thote dot njeri se çar do me thone ven myslimon e ven i krishtere?

Se une vallahi them se nuk ka budallallik mo te modh se te thush psh (siç ka thone Sarkozy & co) qe duhet me e ndertu Europen mbi vlera kristiane e do me dukej e te njejtit kaliber budallalliku nqs do dilte nanjoni (qe t'i pite uje llafi se per budalenj ka plot) e do thote : "Ligjet shqiptare do i bazojme mbi interpretimet afgane te Kuranit" (te kjo e dyta e çova ne ekstrem fare).

Ene pse u dashka me more msime nga dynjoja per kete pune. Ne duhet me i kap me shpulla kta zhulsat qe deri dje kane vra njoni tjetrin per pune feje. (ne kuptimin e presorit te rrepte jo me i rraf me gjithmen)

Per mu gjithe keto debate jo po jena jo po s'jena ven myslimon jone frut i kompleksit te inferioritetit qe kane ca llapaqene neper media.

Lisander, mese i drejte konstatimi yt se nuk ka vend musliman dhe te krishtere. Ka vende me shumice banoresh muslimane, te krishtere, ebree, budiste etj.

Eshte diskutim tjeter kur flet per vlerat (te krishtere, judaike apo muslimane).

Ne teori, theksoj ne teori, dhjata (bibla) e Re ne ndryshim nga dhjata E Vjeter judee (sy per sy, dhemb per dhemb) dhe  Kur'hani (deri lufte te shenjte ndaj te pabeseve), predikon dashurine jo vetem per  "te njejtin" por edhe per armikun tend (duaje tjetrin njesoj si vehten, qofte edhe armiku yt, kthe faqen tjeter kur te godasin etj).  Se sa jan reale dhe sa zbatohen, kjo eshte teme tjeter, por ne teori, vlerat krisitane synojne drejt faljes dhe dashurise pa dallim. Keshtu qe kur Sarkozy flet per vlera te njeres apo tjetres fe, kjo nuk ka te beje me "vendin musliman apo te krishtere" dhe as me vendin me "shumice muslimane dhe te krishtere"

Kushdo INDIVIDUALISHT eshte i lire qe te perqafoje cfardo vlerash quan me te dobishme. Por mire do bente qe , te kujdo feje, t'i zbatonte edhe ne jete.

Personalisht do te zgjidhja dicka nga ai adhurimi i sterlashte Pellazg i 4 (apo 5 ?) elementeve (Ujit, Zjarrit, Ajrit, Tokes ) si burime materjale te JETES, dhe dritherohem ende kur degjoj betimin e sterlashte, te paperlyer me dogmat e "Importuara", te ardhur nga thellesia e stershekujve: "PER KTE QIELL DHE PER KTE DHE"

Perafrimi me Turqine per mua eshte shume i diskutueshem. Madje dhe ne prizmin e integrimit me EU.

Sikur shqiperia pavaresisht feve, perkatesive, kombesive, dhe miteve te veta, te kishte bere perpara me demokracine dhe dashurine per vendin e vet, sikur shqiptaret te ishte kujdesur ashtu sic duhet per token, ajrin, detin dhe veten e tyre dhe te kishin bere nje cike hajer, dhe Evropa te na kish shtyre tutje, atehere do kishte vend mbase sjellja e Turqise ne argument.

Dhe as e justifikoj ket friken e madhe qe leshon artikulli. Shyqyr zotit, shqiptaret (dmth populli, jo ca kokrra qe lexojne peshkun) s'kane asnje dileme apo shqetesim per perkatesine e tyre fetare, dhe me SKENDERBE i referohen prerjes me te madhe te parase se tyre (pesdhjetmijekshit smiley )

Une besoj se paraja dhe interesat mbi te jane forca me e madhe qe leviz boten.  Andaj, preferoj te besoj se jane me shume interesi apo mungesa e interesit ekonomik qe sjell qendrime te caktuara te evropes ndaj nesh. Eshte tjeter gje pastaj nese interpretohen si ceshtje te fese, rraces etj etj 

Nesje, si argument i veshtire shume per tu trajtuar ky. Sikur ke hy ne pyll !

smiley

Tushe, shume e kthjellet dhe e mencme! 10 me yll! smiley smiling but seriously. Brava!

 

Une besoj se paraja dhe interesat mbi te jane forca me e madhe qe leviz boten.  Andaj, preferoj te besoj se jane me shume interesi apo mungesa e interesit ekonomik qe sjell qendrime te caktuara te evropes ndaj nesh. Eshte tjeter gje pastaj nese interpretohen si ceshtje te fese, rraces etj etj 

Tushe,

mendimi yt se gjendja ekonomike percakton shumicen, per te mos thene te gjitha,e qendrimeve eshte mese e drejte. Qe te mos hidhet ndonji nostalgjik dhe na akuzon per plagjature , po e citoj vete Engelsin se :" Cdo fenomen  shoqeror, ka bazen e vet ekonomike"

Per ilustrim po sjell vetem kete shembull. Imagjino per nje cast se Shqiperia ka zhvillimin ekonomik te USA, ose thjesht zbulohen burime te pafundme nafte dhe te ardhurat per koke do te ishin 2 here me shume se mesatarja europiane. Te jesh e sigurte se ne Bulevardin Kifisias ( ku gjendet ambasada jone ne Athine) do te bllokohesh trafiku nga lumi i njerezve qe do te turreshin te vertetonin rrenjet e tyre arvanitase dhe te kerkonin shtetesine shqiptare. Me ose pa parametra biometrike.

Dhe shembulli i Itali-Argjentines kte tregon. Per sa kohe Argjentina jepte mundesi ekonomike , mjaft italiane shkuan ne fund te botes. Tashme po kerkojne gjysh-stergjyshat italiane dhe mbajne rradhe tek ambasada ne B.Aires. 

Shkurt, asnje kriter tjeter (dhe besoj vendosmerisht jo vetem per shqiptaret) , nuk ka forcen e atij ekonomikut. Te pakten per 90 te popullsise te cdo kombi. Per pjesen tjeter te NDERGJEGJSUAR (10 %)eshte tjeter pune.

Fatkeqsisht ne kte cast te historise, perpos ekonomise qe mezi po rimekebet, ne kemi edhe kte 10% jo shume Kombtarisht te Ndergjegjsuar.  

Njefare skepticizmi per afrimin dhe integrimin e Shqiperise ne familjen europiane mbase ka patur ne qarqe te caktuara te Brukselit ne fillim te viteve 90 por te ngresh dyshime tashme kur kane kaluar 18 vjet , kur eshte nenshkruar MSA dhe eshte marre ftesa nga NATO- duket krejt nje egzagjerim.

Gjithsesi,  edhe kur Solanat dhe Oli Renat i referohen arritjes se standarteve per anataresimin e Shqiperise ne BE,  nuk mund te mos beje pershtypje nje fakt: kaq shpejt dhe vertet i arriti keto te shkreta standarte Lituania dhe Estonia ? Kush njef nga afer realitetin dhe  procesin e afrimit me BE per keto vende -bindet qe JO. Logjika ta do qe para standarteve veprojne interesat gjeopolitike sikurse eshte ngritja e kordonit izolues ndaj Rusise .

Te mos harrojme edhe zerat qe ngrihen here pas here ne forme ultimative: Rruga per ne Bruksel kalon nga Athina  vv Roma. Ashtu si dikur : Rruga per ne Moske kalon nga Beogradi!. Karta e interesave gjopolitike dhe gjeostrategjike eshte ajo qe luhet rendshem. Karta e perkatesive fetare eshte  ne funksion te tyre dhe mbase fryhet e nxitet nga lobe te caktuara.

 

Bariu, pershendetje.

Engelsi ishte burre i mençur por une mendoj se "çdo fenomen ekonomik ka bazen e vet shoqerore". Mos te harrojme se paraja ne vetvete eshte nje marredhenie shoqerore. Balzaku shkruante se moneta eshte nje sasi lirije.

Vlera e parase nuk percaktohet ne shtypshkronje dmth aty ku fiksohet ne nje suport material por eshte shkak i raporteve te caktuara shoqerore, politike etj etj qe gjejne shprehje ne aspektin ekonomik te marredhenieve njerezore.

 Ne konsiderojme parane si force levisese sepse bejme nje lidhje siperfaqsore, sepse paraja eshte ajo qe duket. Por lidhja shkakesore e vertete eshte ajo qe eshte pertej aparences, dmth interesat njerezore jane software qe vene ne levizje boten. Dhe eshte nje bote goxha interesante.

yes yes !

smiley

Ke te drejte !

Po eshte i cike si puna veza pulen , apo pula vezen ne ditet e sotme

 Robinson Cruzo çfare do te bente me parate? Paraja ka vlere vetem kur ke njeri perballe, kur je ne shoqeri. Kur je vetem nuku ben kurrgje fare me nje milion €uro.Prandaj them qe paraja dhe ekonomia kane nje baze shoqerore.

 

Vec per rrena e ke Marinusin..

 

Marin Barleti ka qen Kamunist...padyshiiimmm...Se ndryshe nuk lavderonte tjetri Iskander Bej-n pa qen i mitizuar nga propaganda kamuniste e Enver Hoxhes.

 

Dhe ju harxhoni kohe...me teorite e idiotve.

Kot me ju pyte, cili vend i Europes eshte fut ne BE dhe ka nivel ekonomik me te keq se ne?

BE-ja po zi nga mrena se futi Bullgarine e Rumanine qe jone ku e ku me ne.

Hajde bojme i here detyrat e shpise ne planin ekonomik e masanej po nuk na futen diskutojme se po na e "fusin" prej fese.

Ene sa per informacion vetem franceze ka shume me teper myslimone se sa Shqiptare se jone 6-7 milione pa llogarit emigracionin (me apo pa letra qe jone ca milione te tjere)

Për mendimin tim, antikomunistat duhet të "revizionojnë" akuzat e tyre ndaj kriminelave komunistë... Më saktë kur thonë:

-"E kanë fajin komunistat që na lanë mbyllur" (nuk besoj se europa dhe bota ju mban akoma larg për të njëjtën arsye... ose Sala po e mban Shqipërinë të izoluar smiley  )
-" Komunistat na lanë pa parë dritën e Zotit"
(sot Zot'shyqyr keni çdonjëri një vënd ku të faleni dhe rrëfeheni... nuk e di se sa ju ka shërbyer të identifikoheni si qytetarë europianë smiley )

E.Gjoni, i bindur se nuk njeh historin, duke mos njohur historin, shkrimin e bazon tek artikujt e gazetave.

Pika me kryesore mbi figuren e heroit kombetar Skenderbeu, eshte se ai nuk luftoi per "kryqezata" por per vendin e tij.

Skenderbeu nuk eshte Rikard Zemerluani, por nje Shqiptar, (Arber) qe luftoi 25 vjet kunder pushtuesit turk.

Besimi fetar nuk eshte politike, eshte besim, kur gershetohet me politiken patjeter humb besimin, keshtu qe bie aksioma fetar.

Ne rrethimin e Shkodres, Barleti nuk shkruan se luftohej per te mbrojtur krishterimin, por per te mbrojtur qytetin e Shkodres.

Gabimi i Barletit se nuk kishte lexuar artikujt e Lubonjes & Co.

Te presim se çfare pergjigje do jape Barleti, ne blogun e tij.

 

Gabimi i Barletit se nuk kishte lexuar artikujt e Lubonjes & Co.

 

Barleti ishte Kamunist i degjenerum...

Pika me kryesore mbi figuren e heroit kombetar Skenderbeu, eshte se ai nuk luftoi per "kryqezata" por per vendin e tij.

Qe te thuash qe Skenderbeu ishte i krishtere...dua qe nje historian te me percaktoj se CFAR i krishtere ishte... smiley  Se baba i vet (Ivani...sipas Lubonjes)...ka ndruar fete gjthsej 5 here ne jeten e tij smiley Skenderbeu te pakten nja 3 here qe dime ne...por mbase edhe me shume smiley

Por kur luftoj kundra Vendeikut Skenderbeu...po mbronte Islamin?

Mos harxhnoi energji mendore me kto budalleqe.

Kush eshte ky/kjo qe e ka shkruar kete shkrim se me jep pershtypjen qe eshte nga ata/o qe shkojne e marrin mesim ne manastire.  Nuk ka mundesi tjeter.  Ne gjithe kete shkrim diletant, vetem nje gje verehet dhe qe eshte shqetesuese, gjuha percarese qe perdoret gjate gjithe shkrimit.  Gjuha e urrejtjes perkundrejt shqiptareve te besimit islam, dhe propaganda fetare e dale boje se shqiptaret e vertete dhe evropiane jane vetem te krishteret, me sakte katoliket. 

Ata qe sot po ngrene zerin per nje cmitizim te Skenderbeut apo shikim real mbi baze te fakteve te figures se tij, nuk jane ata qe futen Shqiperine ne KI, e kunderta eshte e vertete.  Ne shumice keta njerez kane sulmuar edhe fene islame.

Sic duket edhe ky/kjo qe ka shkarravitur kete shkrim, ka si synim te cmitizoje dhe ta flake tutje mitin e Skenderbeut, pasi kjo lloj mbrojtje, duke e veshur Skenderbeun me rrobat e kryqtarit dhe duke i vene si qellim te luftes se tij, vetem dhe thjeshte ndjenjat fetare - gje qe nuk eshte e vertete -Skenderbeun nga simbol te bashkimit te kombit, e kthen ne simbol fetar qe detyrimisht nuk mund te bashkoje nje komb me tre fe, por vetem nje grup ne minorance te ketij kombi.

Trajtimi i Evropes si nje klub i krishtere, nuk eshte real dhe ne fakt vjen vetem nga qarqe te caktuara fetare dhe ato qe mbeshteten prej tyre.  Evropa nuk eshte homogjene ne perberjen fetare te njerezve dhe te prejardhjes.  Sa milione muslimane jetojne ne vendet e medha europiane, e di ky/kjo qe ka shkarravitur kete? 

Mbi te gjitha, Evropa dhe te gjithe ata qe duan t'i afrohen ketij Unioni, kane nje gje themelore:  Sekularizmin.  Ndarjen e shtetit nga feja/kisha.

 

Thought, mua nuk mu duk as përçarës dhe as me nota urrejtjeje saç e paske parë ti.

Kur thua që: "Trajtimi i Evropes si nje klub i krishtere, nuk eshte real dhe ne fakt vjen vetem nga qarqe te caktuara fetare dhe ato qe mbeshteten prej tyre." duhet të kesh parasysh që ato qarqe fetare është Vatikani, dhe përpjekjet për të futur "rrënjët kristjane" në formulimin e "kushtetutës" së BE kanë qënë jo të pakta si nga Italia, Franca Spanja etj.

P.s: Më duket se mbiemri Gjoni nuk të shtë dukur mjaft i gjatë sa ai i Kryetarit smiley

Me dhimbje, me duhet te pajtohem me policin ne kete rast. Shkrim bajat kryqezate qe fillon ne tym me Skenderbeun e vazhdon me Konferencen Islamike. Lidhja ndermjet ketyre dy subjekteve nuk eshte e thene te vendoset. Thjesht te jene ne shkrim sa per sensacion.

He mo, e rrezuam gje Skenderbeun nga kali, apo na hypi neve me duket...smiley

He mo, se s'ka gje jemi mesuar ne te behemi, kale karroce i te tjereve...smiley

Une them ta terheqim zvarre dhe bustin e Skenderbeut!! Ka arrdh koha me rrezu ca buste te tjera...

Kush eshte me mua?

Epo kujdes se mund te na kafshoje kali...smiley

Tek ne eshte e modes, ne shtyp dmth, qe kur nje subjekt diskutimi eshte "hot" te gjitha analizat behen ne lidhje me te. P.sh. kur flitej per Gerdecin cdo gje lidhej me Gerdecin, cdo gje, nga parashikimi i motit, tek rezultatet e ndeshejve te sportit. Tani eshte hot Skenderbeu, dhe oburra te rrembejme shpaten e tij dhe te shkruajme.

S'kuptova gje nga artikulli pervec ca tendencave infantile per te bere lidhje midis luftes se Skenderbeut 600 vjet me pare dhe egzagjerimit te islamizimit te Shqiperise tani. Nese ke arsye per te folur kundra islamit, apo muslimaneve, apo islamizimit, apo ndonje -zimi tjeter, s'ke pse i lidh te gjitha me luften e Skenderbeut or taj. Se Skenderit nuk ma ha mendja se i plaste shume per fene, ndaç ate muslimane kur ishte ne Turqi, ndaç ate krishtere kur u kthye ne Shqiperi. Po sidoqofte niveli i besimit te tij si individ, ai gjithsesi nuk luftoi per fene krishtere, packa se lufta e tij ndihmoi ate fe per rrjedhoje.

Po aq infantile ishin paralelizmat midis ne dhe Turqise dhe qe medemek Evropa na paka njesoj.

ka do kohe qe nuk ma ka qejfi me e pa futbollin italian. sepse ka nji semundje te njohur klinikisht tashme te arbitrave qe quhet "nenshtrim psikologjik" me te cilen justifikohen te gjitha rastet kur i jepet penallti juves kundra leces.

edhe na shqiptaret vujme per sudditanza kur flasim per gjithcka. une jam shqiptar, europian dhe mendoj se nuk ka asnje gjerman qe te jete me europian se une. edhe pse jam musliman 100%, falem bajram per bajram e sa here ndihem ngushte therras ne ndihme Allahun, dhe jam tifoz me arkitekturen romake ndaj asaj gotike neper kisha. nese europa do te thote qe duhen kushte per te hyre ne klub, atehre le ta mbajne klubin. bravo atyre politikaneve qe hartojne politika bashkepunimi me te gjithe.

kurdo qe te kem pare me dhane, mbas bibliotekes do te jap pare per me ba nji xhami ne katundin tem. ndoshta asnjihere.

p.s. ju qe mbroni krishterimin e skenderbeut si ka mundesi qe se keni marre kurre parasysh se ne cdo dokument te kohes se tij ai perdorte emrin skender me titullin turk bej e jo emrin gjergj. ose krhas. meqe ishet aq i krishtere pse nuk hoqi dore nga te qenit skender? ne nder te aleksandrit.

ah, ik pirdhnju te gjithe ju me keto iderat europiane siberiane te vlerave te krishtera apo budiste apo muslimane. ja dilni te tregoni vetem nje dicka, se bashku me administratoret qe ju publikojne; te tregoni se nuk keni asnje fare vlere humanizmi, njerzillleku i thone nga katuni jem.

Me vjen keq qe shum komentatore nuk e kishin kapur thelbin e autorit. Pikveshtrimi i autorit ishte interesant, krejt ndryshe nga ç'i shohim ne rendom. Lidhjen qe ai i ben me ter strukturen ekzistuese, pra me ndarjen qe dikur Europa i beri Ballkanit, nuk ngarkon me faj shqiptaret, por ngarkon me faj vet Europen, dhe ne ketu duhet te jemi te kujdeseshem, sepse ne fund te fundit ne s'kemi te bejme fare me nenpolitikat apo nderpolitikat qe luhen ndermjet EU dhe Turqise. Ne kemi identitetin tone, te krishtere e myslimane (50% me 50%) se bashku, aspak fanatik, dhe kemi mbi te gjitha nje hero qe i ndryshoi faqen/historine Europes, Skenderbeun/Skenderbeg-un tone, hero qe te mençurit e EU ia njohin vlerat, nderkoh qe te ardhurit sa per numer ne kete bote, nuk ia dine vlerat. 

Akoma ketu qenkeni????Perfundimisht si u vendos per Skenderbeun ketu te peshku ,eshte ini apo jo???

Qyteterimi perendimor e ka kaluar me vakt majen e tij qe me revolucionet industriale. NE shekullin XX kishte qendrim ne vend numero e ne vitet '80 filloi renia. Kjo perkoi edhe me uljen e presionit per t'u mbushur mendjen qyteterimeve te tjera se perendimori nuk eshte me absolut si qyteterim.

Rrjedhimisht filluan te ngrene krye qyteterimet e lena ne harrese, por te pa-asimiliuara edhe per shkak te vonesave ne kapjen e vrapit ekonomik te perendimit. Mbi te gjitha filloi te ringjallej qyteterimi islam, qe duke lene menjane konkurencen ekonomike, kultezoi traditen e mbi te gjitha, theksoi ne themel te tij fene e filloi te kerkoje perkatesite ne shume shtete edhe pertej Azise.

Kur perendimi ishte ne majen e tij, Ataturku e beri shtetin atesit, duke e vendosur kete ne kushtetuten e Turqise. Tani qe perendimi nuk eshte ne maje e qe per me teper po e zgjat ca si shume gjate telenovelen me pranimin e Turqise myslimane ne Europen e Krishtere, Turqia po i  rishikon prioritetet e saj.

Shqiperia e luftoi turkun dhe fene e tij (thuhet) me Skenderbeun. Po te pranojme se ai nuk ka ekzistuar, s'kemi as perse te lodhemi per nje prejardhje tjeter pervecse islame ne Shqiperi. Kjo nuk do te kishte asnje rendesi, po te mos merrej parasysh se Shqiperia sipas atyre qe sot ne bote jane pak me te mencur se ne, eshte emertuar si "kufiri lindor i Europes Perendimore, shume e influencuar nga Turqia otomane dhe e identifikuar me islamizmin".

Per te tjerat, pyllezim te mbare blogjeve e hamendesimeve.

 

Shqiperia e luftoi turkun dhe fene e tij (thuhet) me Skenderbeun. Po te pranojme se ai nuk ka ekzistuar, s'kemi as perse te lodhemi per nje prejardhje tjeter pervecse islame ne Shqiperi.

Juve duheni trajtuar pikerisht me metoda jo-perendimore, sic ke qef ti; duheni hedhur ne hambarin e nje vapori dhe duheni degdisur diku andej nga Lindja e mesme pa te drejte kthimi me. Ne fakt nga njera ane shyqyr qe ka me pak tolerance fetare ne Shqiperi ndaj islamit, se kushedi ca benit juve.

shyqyr qe ka me pak tolerance fetare ne Shqiperi ndaj islamit

 

Shyqyr që ndonjëherë sinqeriteti është i papërmbajtshëm dhe dalin "margaritarë" të këtillë të cilët kanë nevojë për analiza të mëtejshme... Shqiptarëve sikur veç kjo toleranca i kishte ngelur gjëja e vetme për t'u krenuar karshi para botës, por duke u bazuar në deklarata të tilla (që janë duke u shtuar kohët e fundit) del që tolerancës fetare i paska ardhur koha për t'u futur në thonjëza.

Po ti qisesh gjerat jashte kontekstit ashtu dalin.  Komenti im ishte specifik si pergjigje e komentit te atij idiotit me siper qe na qit paraardhjen dhe identitetin tone kombetar tek islami. Po ta lexosh komentim tim te pare, une e kritikova autorin e artikullit qe kritikat ndaj muslimanve dhe muslimanezimit te Shqiperise mundohet ti lidhe me Skenderbeun. Nga ana tjeter ne demokraci, sidomos ne ato fillestare si ne Shqiperi, abuzohet me shume me "lirine" dhe "tolerancen" sesa abuzohet nga mungesa e tyre. Dhe ne nje ambient te tille, nga dy te keqia, ajo me e vogla na ben me pak dem. Juve qe e shikoni vetem se pari si muslimane (apo te krishtere, apo cdo gje) dhe vetem se parafundi si shqiptare, natyrisht ate feste meritoni, simbas kokes. Dhe shyqyr qe eshte keshtu, po e them prap, se ndryshe do na kishit mbjelle ne cdo cep nga nje minare me keq se keni mbjelle tashme me parate e Lindjes se mesme, dhe no na avokatonit qe gruaja pa ferexhe eshte imorale, etj etj idiotesi qe gjenden lirshem aty ku e keni vendin juve, ne Lindjen e mesme.

Xhibi, dmth sipas teje, në Shqipëri duhet që misionarëve të krishterë t'u lejohet gjithçka e muslimanëve t'u kufizohen të drejtat, apo jo? Dhe këtë ma quan ti tolerancë fetare, drejtësi apo demokraci?

Ndërsa sa i përket ndërtimit të xhamive, veç ta dish që në Shqipëri numri i kishave është dyfish më i madh se i atyre muslimane, të ta them me përafrime: 600 objekte fetare muslimane karshi 1200 objekteve fetare të krishtere. Kështu që, po më duket se në "cdo cep është mbjellë nga një" kryq, e jo minare...

Po ty mire te behet qe e kruan me ate tipin me lart.  Ataturku beri shtet ateist thote, ne perendim.  E lere pastaj ato logjet e tjera.  

Me keta tipa duhet vetem t'u raportosh postimin si abuzim, me nje "footnote" te llojit "na e hiqni fare prej ketu se ndotet akuariumi."

 

Ore cfare lidhje ka Skenderbeu me fene qofte ajo kristiane, mulsimane apo dhe budiste. As me thoni?

Skenderbeu cliroj vendin nga otomanet qe rastisen te ishin muslimane si Isa Buletini luftoj me Serbet qe rastisen te ishin Orthodokse, si Selam Salaria qe luftoj me Italjanet qe rastisen te ishin Katolike, apo Themistokli Germenji me Greket qe perseri rastisen te ishin Orthodoske.

O milet, herojte kombetar nuk luftuan per fe por per atdhe.  Prandja jane dhe heroj kombetar dhe jo shenjtore  fetare

Toko, tek "pergjigju" ke klikuar ne vend te gabuar mer lal.  You're preaching to the choir smiley.

Kjo ceshtje zgjidhet vetem me nje nen ( te perkohshem) ....Kush gazete(radio,televizion) boton , jep komenton artikuj ose cfaredolloj prurje me dasi fetare e vecori fetare ,Denohet

a) institucioni me mbyllje dhe me gjobe jo me pak se 100 mije USD.

b) K/redaktori denohet jo me pak se 25 vjet ose kur ka rrethane renduese me burgim te perjetshem.

Te mencurit e bythes ...na dolet Ju te analizoni kultet fetare qe edhe vet budallejte qe mbajne emrin si krijues te tyre, as e kishin menduar se cfare  idiotesh  me pasoja katastrofike per humbje JETESH e DEME KOLOSALE materiale do ti pasonin ....Dhe me kete fryme e me ket paisje armatimesh , kane dale e dhe "filososfe" mstrubues me dijen qe parashikojne Luftra, deri ne zhdukje te njerzimit me baze "kulturen fetare" e perplasjen e tyre. Besimi eshte VETEM INDIVIDUAL. Persa kohe eshte i tille eshte gje normale. Per sa kohe ai shndrohet ne "besim te verber turme" ai shndrohet ne IDEOLOGJI qe shqip perkthehet  FLUTURIM ME PRESH NE BYTHE.

jo, ceshtja zgjidhet keshtu:

1-e heqim Skenderin dhe veme Kamberin

2-e heqim Kamberin dhe veme Skenderin

3-i heqim qe te dy dhe veme... gjejeni vete...smiley

ore, ua thashe edhe njehere, do rrini rehat me Skenderin, se ju ve Kamberin, po ju do rrezoni Kamberin, e do me kerkoni Skenderin, po nac kaq ta beni dhembin s'ua jap me Skenderin, se u lodh i shkreti hip e zbrit hip e zbrit... i rane dhembet sheshit i rane...  a nuk e shikoni se misri eshte i mbare sivjet...smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).