Kur i padrejti ka te drejte

Kryeministri Sali Berisha javën e shkuar, në një përballje me reporterët e mediave që mbulojnë çështje të ekonomisë, iu drejtua atyre me këto fjalë: "Problemi juaj si media është ky: Në tërësi njohuritë tuaja për rritjen ekonomike janë zero, për të mos thënë minus, pasi, nëse dikush ju jep stilolaps dhe letër dhe ju thotë që të shkruani treguesit se nga del llogaritja për rritjen ekonomike, ju nuk jeni në gjendje të shkruani as dy prej tyre. Por juve ju interesojnë kundërshtitë ose diversiteti, që është sigurisht një pjesë shumë normale e jetës".

 

Ky është një pohim i vërtetë apologjik, për formimin e pjesës dërmuese të reporterëve të ekonomisë që punojnë skllavërueshëm në mediat tona. Ky pohim u pranua përmes heshtjes së gazetarëve, si të atyre që u gjendën në atë sallë përballë Kryeministrit edhe të atyre që ishim jashtë (përfshi edhe autorin e këtij artikulli). Kryeministri i vendit prej kohësh ka nisur t‘i bëjë sfida medias së vendit të vet. Sfidat kurrsesi nuk i ka më vetëm me pronarët, por hapësirën e dominimit po e shtrin edhe mbi gazetarët, madje edhe ata të terrenit.

Dikush mund të shprehet se kjo nuk është tipike dhe vetiakisht e Kryeministrit Berisha. Unë mund t‘i shtoja këtij argumenti edhe një rast më të freskët. Në librin e tij të fundit, "Gazetaria Investigative", profesori i shquar i gazetarisë britanike "Hugho de Borg", në kapitullin "Vitet e Blerit" sjell një shembull. "Kur prezantuesi i respektuar i BBC-së, Nick Clarke, u dha leksion studentëve në 1998, ai u kërcënua nga zëdhënësi i Kryeministrit se do t‘i shkatërrohej karriera. Nëse do të lejonte skuadrën World at One të ngrinte pikëpyetje mbi pronat e ministrit dhe t‘i prishnin punë aleates së Blerit, Tessa Jowell‘s".

Pra, mëkati mbi mediat paska qenë edhe ves i Kryeministrit më të suksesshëm të dekadave të fundit në Britani. Madje më troç, duhet thënë se "kërcënues paska qenë edhe Tony Bler!" (Ha, ha,ha,-do të pasonte dikush.)

Kryeministri Berisha, për një shumicë qytetarësh të këtij vendi, mund të konsiderohet me prova, si i padrejtë. Kjo është natyra e gjykimeve në liri. Në cilësinë e tij si Kryeministër në fuqi, ai është logjikshëm, shumë i padrejtë për shumë gjëra. Por pse në rastin e vlerësimit të gazetarëve të ekonomisë, ky i padrejtë paska të drejtë!

Sepse vetja jonë (vetja e sojit të gazetarëve që ka ky vend) në shumë çështje dhe fusha, shfaqet pamëshirshëm i paditur. Mirëpo, pasi pranojmë pohimin e tij të drejtë për injorancën që merr provë edhe në cilësinë e sotme të reporterit, na lind e drejta për të argumentuar se kjo e drejtë e tij bazohet në disa padrejtësi që burojnë, ndër të tjera, edhe prej përgjegjësive të qeverisë dhe qeverisjes.

Këto padrejtësi zbresin te dhuna mbi mediat e cila nuk ka formën e grushteve apo të shkopinjve, por të robërimit dhe mjerueshmërisë sociale dhe financiare të tyre. Në këtë vend po ngrihet miti i pronarëve të pasur të mediave, por po aq keqësisht po riafirmohet edhe miti i reporterëve në hall për "financën e ditës". Në këtë vend rekrutohen reporterë shkollëpambaruar, sikundër "afirmohen" partizançe gazetarë të ardhur nga fati i të qenit "kushëri i pronarit apo politikanit". Sistemi informal i mediave tona nuk mbahet në fuqi prej gazetarëve, por prej bashkëjetesës dhe bashkëkorruptimit pronësi-politikë". Liria ekziston në kokën time, por nëse nuk formësohet në fjalë të shprehur apo të shkruar në media, atëherë ajo është e paqenë si "fëmija në mitër". Mekanizmi i kontrollit mbi mediat dhe tregun e tyre është sofistikuar, duke u shfaqur, herë si kujdestar i bollëkut inflacionist të tyre dhe, herë si kontribuues për madhimin e mediave që mbështesin pushtetfortin. Në këtë skemë, shumë pak terren dhe klimë mund të kërkosh për anticensurën dhe për anti-autocensurën.

Të gjitha këto, kanë lidhje me "të drejtën e të padrejtit" Kryeministër. Po jo vetëm me protagonizmin e tij. Shprehja pa kompleks e Kryeministrit Berisha se:" Në tërësi njohuritë tuaja për rritjen ekonomike janë zero, për të mos thënë minus, pasi, nëse dikush ju jep stilolaps dhe letër dhe ju thotë që të shkruani treguesit se nga del llogaritja për rritjen ekonomike, ju nuk jeni në gjendje të shkruani as dy prej tyre", është e drejtë e thënë për këtë realitet. Mirëpo, pas kësaj, duhej reagimi i një pjese të mirë të të diturve të sojit tonë profesional.

Natyrisht, shumica e kësaj pakice vazhdon të shprehet jo si recenzente e fjalëve të Kryeministrit, por si analizuese e realitetit dhe zhvillimeve ekonomike të vendit, e politikave dhe strategjive ekonomike të qeverisë "Berisha". Në këtë pjesë, serioziteti dhe vërtetësia e pakicës së të diturve, ndër gazetarët e këtij vendi, janë të veshur me kualitetin e dijeve dhe referencave profesionale. Këtyre, burokracia dhe kasta politike e vendit po u largohen në një mënyrë idhnake, cinike dhe nihiluese. Distanca që kasta e vendit po krijon me këtë kategori profesionistësh dhe përfaqësuesish me dije, nuk mund të ezaurohet nga flirtet me pronarë dhe kolegë konformistë. Përmes kësaj lidhjeje, Kryeministri dhe kasta politike në tërësi nuk bëjnë gjë veçse kontribuojnë në shtimin e skepticizmit të gabuar të mediave të kontrolluara mbi politikën. Në Britaninë e Tony Blerit, një afinitet i tillë mes qeverisë dhe mediave, solli pjesëmarrjen e ulët në zgjedhjet e radhës. Në ditët e sotme të këtij vendi, po ndodh në dritë të diellit edhe manipulimi i mediave, por edhe nënshtrimi i tyre prej institucioneve politike dhe zyrtarëve të lartë. Kjo është më e rrezikshme për demokracinë e vendit, kjo sjell si pasojë uljen e indekseve të lirisë dhe pavarësisë së pushtetit të katërt. Përgjegjësitë e një qeverie, në këtë rast, shtohen edhe më tepër kur, mbi këtë gjendje, afishohen edhe precedentët me emra të veçantë mediash e gazetarësh.

Nëse një qeveri investohet më shumë për një status të gazetarëve dhe për një mirërritje të brezave të rinj të gazetarisë kombëtare, atëherë mund të thuhet se është garantuar shëndeti i debatit për teoritë e mediapolitikës. Në këtë vend dhe këtë shoqëri, kemi ende nevojë që media të jetë një oponencë dhe pse jo edhe opozitë e vërtetë. Mbështetës të kësaj teorie në Evropë dhe Britani janë editorët e famshëm nga Alan Rusbridger i "The Guardian" deri te David Lloyd i "Channel 4", "të cilët e quanin veten si zëvendësuesit e një opozite të dobët dhe se ofronin analizat e vetme serioze dhe kritike për qeverinë e dikurshme Bler".

Shoqëria jonë ka nevojë ta denoncojë Kryeministrin për të drejtën e tij, edhe kur ai është në shumë aspekte i padrejtë. Ne pashmangshmërisht i themi Kryeministrit se padija e pajustifikuar e reporterit shqiptar, ka për rrënjë informalitetin në mediat tona.
 

46 Komente

Sfidat kurrsesi nuk i ka më vetëm me pronarët, por hapësirën e dominimit po e shtrin edhe mbi gazetarët, madje edhe ata të terrenit.

Ky "reflektimi" i Cipes per mediat me ngjan fiks me reflektimin e Bushit ne konferencen e tij te fundit per shtyp. "Mund te kisha bere gje ndryshe une per Katrinen [uraganin ne te cilen vdiqen qindra njerez]? Po ja, po te kisha ulur Airforce One [avjonin presidencial] atje une do beja me shume dem sesa do jepja ndihme, se do vinte policia lokale te me siguronte mbrotjen dhe do terhiqeshe nga ndihma e njerzve. Per Irakun? Po natyrisht, ishte gabim qe nuk gjetem arme berthamore dhe qe vume ate pankarten 'Misioni u realizua' qe mbas pushtimit".

A thua se i kerkoi njeri Bushit te ulte avjonin e vet, dhe jo te merte masa te tjera, apo a thua se problemi ne Irak ishte vertet qe ai nuk gjeti arme berthamore per ta pafajesuar pushtimin e tij te padrejte dhe te paligjshem, dhe jo pushtimi vete. Keshtu dhe reflektimi i ketij gazetarit, ose reporterit, sic thote ai. Ky e nis dhe e perfundim "reflektimin" me aksiomat qe Sala eshte i padrejte dhe qe per faj te tij dhe te qeverise mediat tona jane kaq paçavureske. Berisha eshte shume dominues si tip, s'ka dyshim kjo, po te thuash qe ai dominon mediat eshte po aq genjeshter sa te thuash qe juve gazetarucet beni nje pune kaq te ndryre ngaqe jeni injorante nga fusha ekonimike, sic thua ti. Juve dhe raportet e organizatave boterore, si FMN dhe BB qellimisht i tjetersoni, i cungoni, i "interpretoni" duke lene jashte trecerekun e tyre dhe duke thjesht genjyer, si ajo pacavurja "investigative" e atij te Korrierit per ato $5,800 qe mungonin, apo si plot shkrime te tjera tuajat, si p.sh. intervista qe dha ajo perfaqsuesja e perhershme e BB ne Shqiperidha per Topin, te cilen Topi e qethi nja 75% dhe e paraqiti ne ate menyre qe te thoshte te kunderten e cka thoshte ne fakt intervista.

Berisha ka shume faje, po tia ngarkosh atij dhe fajin dhe deshtimin tuaj, shitjen tuaj tek bosat tuaj politike e pronare biznesesh, eshte po aq e turpshme sa puna juaj ne pergjithesi.

Xhibi, ti nuk di se cfare situate mjerane ka gazetari ne Shqiperi. Po flet si e ema e zeqos nga maja e amerikes.

Duke mos patur asnje mbrojtje nga shteti (status ligjor psh) gazetari mbetet ne dore te bossit. Kur bossi i thote gazetarit "Bjeri shtetit" ky eshte i detyruar t'i bjere, ndryshe i ngordhin ciliminjte per buke. Por qeveria nuk ka interes t'i jape status gazetarit, se mandej forcohet ky dhe nis e ben GAZETARI, prandaj vazhdon e perqesh.

Gazetari keshtu mbetet nje vegel qorre ne duart e e atij qe financon median, dhe kete status e vuan shpirterisht dhe profesionalisht. Prandaj ironite e Berishes, qe ka ne dore te ndihmoje por nuk do, jane te pahonepsshme.

shume e sakte blendi

Blend, e pranoj caveat-in qe nuk e di, dmth natyrisht nuk e di sa e dini juve qe jetoni aty, se ca gjera bejne mu. Mbrotje? Te flasesh per mbrotje i bie te nenkuptosh qe gazetaret tane po vriten e burgosen e persekutohen ngaqe po kritikojne qeverine, nderkohe qe kjo jo vetem s'ndodh me ca di une (me thuaj nese ndodh, tani po flas, pa mare shembull djegjen e Koha Jone vite me pare dhe ta pergjithsojme kete ne kohen e tashme) por keto kritikat ndaj qeverise jane me bresheri, por qe zakonisht qellojne jashte tabeles. Pra nuk eshte se mungojne kritikat ndaj qeverise, dhe as nuk duhet te mungojne. Por ato shpesh here, shume here ne fakt, pothuajse gjithmone, jane pacavure, genjeshtra, sic i kemi vene ne dukje shpesh. Nderkohe qe per probleme qe vertet qeveria ka nevoje te kritikohet, por qe nuk jane aq sensacionale, nuk i plas kujt. Vdiqen ata ne Gerdec p.sh.? U gerdecezuan te gjithe, nga keta "investigativet" tek Ypi e te tjeret. Tani qe ato gjyqet po zgjaten dhe po marrin vite te tera, sa shkrime investigative lexon, sa vemendje i kushtohet atyre? Sa vemendje rasteve te ngjashme qe cojne ne tragjedi te tilla, punes se zeze, mosplotesimit te kushteve minimale te sigurise, neglizhences se organeve qeveritare/administrative, etj etj?

Por, gazetaret nuk kane si ta thone qe ata jane shitur se s'kane integritet, seper pese para jo vetem jane gati ta genjejne popullin, po ti bejne dhe me shume. E aq me pak te kene kurajo te denoncojne bosat e tyre imediate, bosat e mediave, te cilet enkas i punesojne dhe udhezojne keta gazetare te bejne ato qe bejne.

Me duket e padrejte qe faji prap te rrotullohet dhe te kthehet tek shteti, meqe shteti eshte si puna e zotit, qe gjithkush mund ta levdoje ose ta shaje dhe s'eshte problem. Keshtu dhe ky artikulli, hajt bejme sikur reflektojme, sikur analizojme, te gjenden Kola n'pun.

Nuk eshte faji vetem tek shteti por te sistemi. Dhe ti prap nuk po kupton xhibi.

Gazetari nuk eshte i rezikuar fizikisht, por profesionalisht. Jo nga qeveria por nga pronaret de facto te medias. Sistemi i financimit te medias eshte i tille qe edhe pse eshte media teknikisht "e lire", praktikisht nuk eshte e lire. Situata qe imagjinon ti i perket viteve '90 te shekullit te kaluar. Gjerat kane evoluar dhe menyra si manipulohet media ne pergjithesi dhe gazetari ne vecanti jane sofistikuar.

Gazetari nuk ka liri redaksionale. Ne rast se punon ne nje gazete qe financohet nga e majta, ai nuk shkruan dot kundra te majtes, dhe nese shkruan, NUK I BOTOHET. Nuk ben vaki qe buza te shaje hunden. Kupton? Nese ky gazetar ndjen detyrimin prinderor te ushqeje e veshe femijet do hedhe vallen sipas muzikes qe luan vija redaksionale e medias ku punon, ose do flaket ne rruge. E njejta situate perseritet me mediat pro-qeveritare.

Ne kete menyre, media nuk ka qellim as te hetoje as te informoje por te godase kundershtarin. Gazetari eshte thjesht plumbi ne gryke te pushkes.

Shteti (po te deshironte), meqe jemi demokraci filize dhe kemi nevoje per pak kujdes, mund t'i dilte kah gazetarit, por ne vend te kesaj, e ve ne loje. Kete ka thene Sandri (sic e kuptoj une) dhe nuk do i hiqja asnje presje se i ka thene gjerat mu ashtu si jane.

Shteti (po te deshironte), meqe jemi demokraci filize dhe kemi nevoje per pak kujdes, mund t'i dilte kah gazetarit, por ne vend te kesaj, e ve ne loje.

Po si del faji tek shteti mbas gjithe asaj qe the, dhe per te cilen po aludoja dhe une, po mesa duket me keqkuptove? Nese nje bos mediash, bosi imediat, dmth pronari dhe drejtuesit e linjes redaksionale, i punesojne dhe udhezojne enkas keta gazetare, sic thashe une dhe ti, ku eshte faji i shteti ketu? Dhe ca mund te beje shteti? Ti jape "lirine" gazetareve duke i punesuar vete? Natyrisht jo, se s'jemi me ne monizem. Ca tjeter mund te beje? Dhe si arrijme kaq lirshem te shfajesojme dhe anashkalojme ata qe jane direkt fajtore dhe te aludojme se c'fare mund te beje shteti per fajin e bosave te mediave dhe gazetareve vete?

Dhe keta bosat imediate, jane pikerisht media, jane keta pronaret dhe menaxheret e linjes redaksionale qe thua. Prandaj mu duk infantile kjo perpjekja e ketij gazetarit per ta filluar dhe mbaruar reflektimin e mediave me Berishen, dhe per tia vene prap fajin shtetit, per dicka qe bejne bosat e tij, dmth ata te mediave, dhe jo shteti. Por qe bejne dhe vete gazetaret, down the food chain.

Dhe debati qe mungon gjithmone, eshte debati per thelbin, sic the tek ai shkrimi (qe tani e lesova) per financimin e mediave. Si ka mundesi qe asnjehere nuk lexojme ndonje debat per kete ne asnje media, as te nje media per nje tjeter e kam llafin, se kush financon ke dhe kush punon per interes te kujt? Si mund te pretendoje nje media te beje gazetarin dhe median kur s'ka transparence per vete entitetin e vet?

Dhe po ti marrin ne analize nje nga nje pastaj, nuk na del gjysma andej e gjysma ketej (qe mos themi kot dicka evazive per force argumenti) po na del qe shumica derrmuese jane te financuara nga dhe per interes te bosave te majte, apo jo? Sidomos po te kemi parasysh tirazhin dhe popullaritetin e seciles media. Pervec Gazeta 55 une s'di ndonje media "te pavarur" te djathte. Mbase dhe Koha Jone disi, qe e kthen flamurin pakez nga te fryje era. Fillo pastaj me Shekullin, me GSH, me Korriera e Tema e So-tre, e Panoram-ra e te gjitha te jerat dalin te majta, apo jo? Jo se ka rendesi me shume nga cili krah financohen dhe i terheq krraba, sesa ka rendesi vete fakti qe jane te varuara dhe bejne sic the ti tek ai shkrimi sulmin politik, dhe jo median e pavarur dhe informuese. Po ne kontekstin e ketij artikulli, ku faji per deshtimin e mediave i vihet qeverise qe aktualisht eshte e djathte, dhe akuzohet qe Berisha po dominon mediat, kjo eshte thjesht nje genjeshter, nje genjeshter e pacipe per te mbuluar fajin e bosave te vet imediate, te atyre te mediave, pra memdiave vete (po dhe pacipesise se gazetareve qe shiten per pese pare) duke ja vene fajin shtetit, meqe po tia vinin fajin zotit per "fatin e tyre te keq" do tingellonte me pak e besueshme.

Çuditerisht, njehere jam dakort me Bledin, per sa i perket rolit te gazetarit, por, por... kjo nuk i çliron ata nga fakti i mos te qenit te "lire".

 

Interneti ekziston pikerisht per kete, dha gazetaret jane te lire te hapin nje Blogun e tyre dhe te bejne investigime.

 

Gazetareve ju pelqen te vetcensurohen jo vetem per arsyet qe drejtesisht permende, por edhe per te mbuluar nje mungese profesionaliteti ne shume raste.

Shiko ti Blendi se as unë nuk e di si funksionojnë mediat. Po ka një gjë... ka një gjë këtu në këtë mes. Këtu po flitet për Berishin edhe unë e kam qejf. Diskutimin për Berishin.

M'fal i minutë të liroj ca gazra. prc, aaaaaaaashtu.

Tashi unë do e bëj kështu, si ajo barcoleta e atij që nuk dinte të fliste për kafshë tjetër veç pleshtit. Mediat janë plesht Blendo! Dhe pleshti...

 

 

Juli ( qe erdhe ne Tirane dhe nuk me takove ) ! smiley

Situata eshte shume e thjeshte. Berisha e di kush eshte gjendja e te gjitha mediave me gjithe gazetare brenda.

Berisha di qe ka Sonilera , Rudinera, Fevzira, Ballare, Cipa  etj media ndaj dhe kur u fol per ate shifren 9.9 % ai e dinte se ku do dilte ne nje rast te dyte duke i fajesuar si injorante te klasit te pare.

Ky qe ka bere kete shkrimin eshte njeri prej ketyre qe servirin opinion per publik dhe qartesisht duket qe e ka fjalen konkretisht per nje debat qe ka pas me bosin e medias ku ka pas punu. Pastaj gjen nje fraze te intriguar nga Berisha, e sjell per publik , i jep te drejte atij qe krijoi alibine per te na hedh hi syve dhe ky i bashkohet per te nxjerre kunjat e veta dhe per te marre honorarin e rradhes.

Shikoji te gjithe shkronjesit e vjeter , pa perjashtim si fajtore te asaj qe ndodh ne Shqiperi dhe qe ka ndodh. Pa asnje perjashtim.

Pastaj gjen nje fraze te intriguar nga Berisha, e sjell per publik , i jep te drejte atij qe krijoi alibine per te na hedh hi syve dhe ky i bashkohet per te nxjerre kunjat e veta dhe per te marre honorarin e rradhes.

Po kjo u kuptu mer lal se bën BAM direkt. Ky emri i Berishës është si tip prezantimi "kunoti i shokut Xhemal". Ktë punë ma ka msu Zhaku mu që thu ti, që kur e krahasonte me Kafazin Berishin. smiley

Shikoji te gjithe shkronjesit e vjeter , pa perjashtim si fajtore te asaj qe ndodh ne Shqiperi dhe qe ka ndodh. Pa asnje perjashtim.

Kët e marr parasysh me se sbën, ti e di unë ta dëgjoj llafnë.

***

Po nejse dmth që të shmang edhe ndonjë keqkuptim të mundshëm, atë postimin më lart, e bëra se është një person këtu në peshk, që nuk e lexon Xh-ënë. Përton se shkru gjatë ky... edhe më pyti një ditë - ore po ça lesh thotë ai mër tha, që shkru aq gjatë?

Kështu që ia përktheva shkurt...

 

problemi me mediat nuk zgjidhet thjesht me legalizimin e statsit te tyre, dhe berjen e gazetarit nje subjekt te mbrojtur nga cdo lloj nderhyrjeje shteterore ase jo. kush siguron se po te behen te gjitha kto qe kerkojne gazetaret, ata nuk do te ndjekin prape kte rruge qe kane nisur? me pak fjale kush siguron qe ata sdo te influencohen me nga paraja e boseve, kur tashme mund ta benin me kollaj se do kishin nje status te konsoliduar?

per mua problemi ka te bej me vete gazetaret, te cilet e shohin punen e tyre si loje futbolli, te gjithe kane zgjedhur nje skuader dhe do jene besnik ndaj saj deri ne fund. kta palo gazetare, produkte te mdiave komuniste e shtremberojne vertetesine e lajmeve. kta nuk lene te hyjne ne media njerez te rinj , me ideale , me etike profesionale e me pergjegjesi.

Gjithëmone do të mbetem i mahnitur nga logjika prej tru idioti noterik e përkrahësve të Mëkëmbësit sërb në fronin kryeministror të Shqipërisë.  Ky sërbofashist i fëlliqur, si një mbetje anakronike e ndërgjegjes së përzjerjes së gjakut deri në flligështi, tallet me shqiptarë duke arritur deri atje sa midis mijra fëlliqësive të thotë me mburrje se sërbët janë miqtë e tij më të mirë.

A ka shkallë më të ulët të Intelektit dhe  Inteligjencës shqiptare që mund ta çonte ndonjë nga dhjetra regjimet që kanë sunduar këtë bashkësi njerzore shqiptare në territorin e sotëm? 

Rrezil, katil allahlla! Nuk ka më Nolë! Të gjithë kanë futur kokën në grazhdet e "Demokracisë" globaliste. Shijojnë jetë shqiptaret e etur për  liri e demokraci në nënyra nga më të ndryshmet. Disa duke vrarë, disa duke gënjyer e shkërdhyer, një pjesë jo e vogël gëzon në fund të detit a të botë, të tjeret qajnë nga gëzimi në emision më tragjik të historisë njerzor të të gjitha kohrave.

(Shekspiri e Eskili janë liliputë të mjeruar përballë ngjarjve rrengjethese të thëna pa rimë, pa rreshta, pa artifica, pa pena të shquara mjeshtërore letrare në emisionin "Njerëz të humbur) 

Por mënyra më dinjitoze për ta, është mbulimi i krimeve të " Demokracise fashiste" me krimet e shtetit socialilst.   (fjala socialist nuk përmëndet më qysh prej 1990, më bën kaq përshtypje ky zëvëndësim i "socializmit" me "komunizmin&quotsmiley

 Berisha, kjo pjellë e egër e shovinizmit sërbomadh!

Ne Shqiperi cdo gje eshte e shitur.Gazetari e din mire, qe po qe se do te shkoje te shkruaj tek Gazeta Shqiptare, duhet me doemos te shaja qeverine, se per ndryshe e merr iniciativen kot per tentative pune. e njejta gje jane edhe Shqipi, Shekulli ( simbol e medjas Tender ).

 

Mediat jane te ndara, Pro Rames, ose Pro Berishes, edhe ketu gazetari, do te shikoje thjeshte ku eshte i gatshem, ku i jepen mundesi. Gazetari eshte thjeshte nje vegel, nje rrote makine, nje piston, po se ku shkon makina, ca drejtimi merr e Kane Boset e Medias, qe e komendaojne.

 

Edhe Sales edhe Rames, kjo i ben mire, sepse sa te blejn te gjith azetaret, blejne Pronaret e mediave, ok kushtojne me shtrenjt, po je me pak i egspozuar per tu zbuluar. Jepi ca tendera Koco Kokdhimes, edhe gazeta Shekulli do te llapi gjith diten pro Rames, apo ashtu sic ben Sala me Klanin tani.

 

 

Ne Shqiperi ska media te lira, por thjeshte media luftarake,jo profesionale. dhe jo per faj te gazetarve.

 

...tek Gazeta Shqiptare, duhet me doemos te shaja qeverine...

 

Jo keta kane format tjeter. Keta bejne pune me porosi. Paguaj qe ta kesh ( sherbimin e tyre )  e kane keta. Ka prova shume te forta qe bejne pune me pagese. Njelloj si killer me pagese .

Vec linjes se percarjes se shqiptareve per perkatesine e tyre dhe te nxitjes se urrejtjes ndaj kombeve te tjere, kata jane paster ne linjen e formateve te zedhenies se versioneve " E  verteta e medias eshte me e forte se e verteta e provave " .

Jashtezakonisht te rrezikshem dhe keshtu kane qene prej vitesh dhe jo vetem tani.

Hajde hajde,
Po ta shkruajne shqipen te tere si ky miku siper, kryeministri yne ka te drejte te kritikoje paditurine e gazetareve. Kur nuk dine lakimin e drejte te emrit e mbiemrit, si mund te jene eksperte ekonomie e statistike?
Pastaj te kerkosh perkrahje nga qeveria per gazetaret, eshte si t'i kerkosh ujkut te mbroje delet kur keto jane duke i hequr vetullat.

 Cili eshte statusi i "propozuar" i gazetarit dhe si do e bente kjo me mire jeten jo vetem te gazetarit por dhe te kombit. Nderkohe, si e bejne vendet e tjera...Se ne jemi ne fazen e kalimit nga majmuni ne chimp nderkohe qe keta te tjeret kane filluar te kultivojne rrushin e te bejne vere smileysmiley

 

hej Koth ke te drejte, jane tipik si killer me pagese. Sidomos Gazeta Shqiptare. qe me te vertet eshte shume percarse, Para ca diteve, ku kishte dhene nje shkrim te madh fare, Per nje ceshtje feshe, me duket. Kjo dihet boterisht qe fete ne shqiperi , as nuk shahen e as nuk luftojne njeri - tjetren ( nga te paktat gjera qe mund tia kalojme perendimit) eshte harmonia fetare.

E Lexova me vrap artikullin si ka mundesi, as nuk kishte lidhje fare. vetem titull percares bombastik, sikur me qene ne Gaza.

 

 

p.s ne nje emision kam degjuar, kete kryeredaktoren e GSh, ne tha i krijojme artikujt,sepse kemi vene re, qe njerzit, ndikohen shume nga ato qe lexojne titujt e gazetave ne mengjes, tip Bashkim Hoxha. Me demek, per kete vendos nje titull bombastik( mundesisht kunder qeverise, se me sa duket Rama paguan kestin me te madh) pastaj,se ca ka brenda ai artikulli pa lidhje fare,ska me rendesi.

 

 

Je njish Koth, per krahasimin.

Nuk kuptoj se ku qendron interesi i Berishes per te mos bere statusin e gazetarit.Edhe ti Blendi je gjeneral i peshkut ket radhe ja fute kot.Nese gjerat o te ishin ashtu si thua ti Berisha ka interes ta beje statusin,sepse ka gjithe gazetat dhe televizionet kunder.Mosha mesatare e gazetareve ne shqiperi eshte 9vjec,nuk kam pare nje me mjeker.

Po ti blete ku e ke gjet ket shprehje te ujkut me dele dhe vetulla?Me siguri proverb kinez,ose e ke sajuar ti.

Me fal BLENDI me fal...mund te me sqarosh pak me thelle se ku qendron problemi ktu?

Mund te me shpjegosh pak se cfar qenka kjo MBROJTJA qe i kerkohet qeverise, per STATUSIN e gazetarit?

Cfar eshte ky STATUS i gazetarit?

Gazetari...ashtu si cdo profesion tjeter...eshte thjesht nje NENPUNES i nje FIRME PRIVATE. Jo vetem ne Shqiperi...por edhe ne Amerike...edhe kudo ne bote. Edhe gazetari edhe ne Amerike dhe kudo ne bote...shkruan SIC I DIKTOHET NGA SIPER. Ne Shqiperi rasti eshte se ata me siper jane te politizuar...Ne Amerike eshte rasti qe ata me siper jane te shtyre nga faktor EKONOMIK. Pra nese ne Amerike te linin ty rrehat te shkruaje "cfar te doje"...e benin thjesht spes atyre ju intereson PARAJA qe sjell shkimi yt...dhe jo politika. Por gjithesi...e kan ate te drejte te mos e botojne.

Por edhe ne Amerike ka firma gazetarie (si FOX NEWS) ku...po nuk the ato qe te kerkohet nga siper...TE HEQIN. Nuk eshte cudi...qe disa botime mbajne gjithnje nje ane...dhe te tjera gjithnje anan tjeter.

 

Gazetari eshte thjesht nenpunes i nje firme private.

Gazetari nuk ka "status" te martirit te te vertetes...qe ti hapet rruge kudo dhe per cdo gje.

-------

Por gjithsesi ti mund te me sqarosh pak me teper kte ceshtjen e statusit te gazetarit qe duhet ta MBROJ qeveria....dhe mbase mund te ma ndrosh mendjen mua dhe me teper te sqarosh "publikun"

Mos po thua qe qeveria ka per detyre qe te detyroj pronaret e gazetave...qe tju lejojne te shkruani CTE DONI?

------------

Berisha mund te ket 1001 te meta. S'ka lidhje fare me faktin qe perseri...ati i lejohet qe te thot cfar te doje per gazetaret...ashtu si dhe gazetarve ju lejohet te thone cfar te duan per te.

Dhe s'ka te bej me faktin qe pronaret e gazetave marrin kalamoqe 20 vejcar per tu bere artikull-shkrues...dhe s'ka te bej me faktin qe EDHE KUR KONFRONTOHEn artikull-shkruesit e dobet...qe shkruajn pacaure mbi kte ose ate ceshtje...reagimi i tyre nuk eshte ne asnje rast qe "me deytrj pronari qe te shkruaja idiotizma dhe qe te genjeja sec eshte GDP PPP dhe GDP exchange rate". Jo jo...mbrojtja e tyre eshte "ne kemi te drejte!".

Pra...ktu problemi s'ka te bej fare as me qeverine e me asnje institucion. Qeveria...ashtu si cdo individ...ka te drejte te mbroj veten nga akuza qe dalin ne media per te. E ka kte te drejte.

Problemi s'eshte as se pronari i gazetes detyron te shkruash per kte ose ate ceshtje. Edhe pronari...E KA ate te drejte...se fundja fundit gazeta apo dhe mediat e tjera jane thjesht biznes privat dhe vendos vet pronari se si dhe cfar do thote.

 

Problemi eshte se edhe ai pronar...S'KA ku te gjej njerez profesionist dhe me njohurite e duhura...per tu bere artikull-shkrues. Turma e te dipllomuarve per gazetari nga UFO University ose ndonje univeristet tejter Prestigjoz...aq prodhon. Ajo eshte cilsia e profesionalizmit...pra...dysheme fare dhe bile ka dal ne PODRUM.

 

Mungesa a trurit ne Shqiperi shfaqet haptazi ne mungesen e trurit ne gazetari...si organi llafazan i kti truri.

----------

Po nese ankesa jote qenka...statusi i gazetarit...atehere po me duket se edhe ti qe vjen nga jasht...s'po sjell ndonje nivel shume me te larte ne ate vend.

Ju s'jeni veteran lufte zotri...s'jeni as VIP-ra. Ju jeni versioni modern i plakes thashethemexhie te lagjes ne Korce.

E keni per detyre vet ju te rrisni nivelin tuaj profesional...jo tja u bej qiveria.

Sepse mund te arysetohet dhe argumentohen gjerat me FAKTE KONRKETE...dhe gjithnje ka fakte konkrete per te mbajtur te dya anet e argumentit...pa e degjenruar argumentin ne injorance te thelle. nese fjala pershembull eshte te arsyetohet kundra deklaratave te Birishes per ekonomi...shume kollaj mund te behet me njohuri te mirefillta ekonomike. Dhe s'ka nevoje...qe te banalizohet me injorance totale.

Injoranca eshte teresisht pergjegjsia juaj (e gazetarit shqiptar pra)

 

--------

For f***'s sake!!...edhe ne kohen e PPSH-es kishe gazetar si Vangjush Gambeta qe shkruanin per abuzimet ne qeveri...ne kohen e ENVERIT!

Merre me mend...se cfar niveli profesional ka pas AI dhe te tjere si ai...dhe cfar niveli kan gazetaret sot. Dhe ai rrezikonte PLUMB kokes...jo thjesht humbejn e asja rroge 300 mije lekshe

Eshte e veshtire te kuptohet qellimi i ketij artikulli.

Autori thote; kjo sjell si pasojë uljen e indekseve të lirisë dhe pavarësisë së pushtetit të katërt.

 

Gabim, te quhet media Shqiptare pushteti i katert.

Media kerkon te jete e mbipushtetshme.

Media kerkon te kete nenpushtetin e saj, qeverin, drejtesin e parlamentin.

Kjo eshte arsyeja qe kjo qeveri nuk pelqehet nga media, sepse nuk te jep mundesin e krijimit te "ishujve" mediatik, aty ku fuqia eshte e pamohushme.

Media Shqiptare nuk kritikon, nuk jep lajm, nuk te afron opinion, media kerkon pushtet te plote mbi politiken e shoqerin.

Artikullshkruesi ankohet per mungese lirie shtypi si nga pronaret e medias si nga qeveria.

Per çfare lirie behet fjale?

Kur ti ke shitur lirin, per nje vend pune te "rehatshme", çfare lirie kerkon nga qeveria, qe te mos kritikoj gazetaret, qe te mos ofendoj si te paditur, qe te pranoje me buze ne gaz te gjitha ato qe shkruhen?

Thjesht, kerkohet qe qeveria te bej pakt me mediat, qeveria te "humbase" lirin, per deshire te medias.

Jo keq si ide.

"""""Ju s'jeni veteran lufte zotri...s'jeni as VIP-ra. Ju jeni versioni modern i plakes thashethemexhie te lagjes ne Korce"""""". hahahahhaha.... Erdhi per vizite "dikush" qe merrte pjese ne mbledhjet e Qeverise dhe gjyshja si "vajze hoxhe" qe qe Dmth e kenduar smiley e pyeti : -" E cfrare thate sot ne Qeveri  djalo "? - "Rri moj urte ti plake. Mos u merr me thashetheme" - ja ktheu "miku" me humor . -" Mua e pse a te keqen ? Edhe radiua edhe gazetat tuaja me thashetheme merren . Ky tha ,ai beri ."-- rrofsh Grup, vetem se kjo plaka qe version LAB!

Berisha: nje pytje kam per ju Midia

Jeni me mua apo kunder meje...

kjo eshte ceshtja...smiley

Blend nuk jom dakort me ty plako per punen e statusit. Jo se nuk duhet po them se nuk maro pune. E para sepse ne Shqiperi ka edhe status nepunsi civil po prape se prape me dash te heqin e jo me gazetari qe ne privat do punoje sidoqofte.

Vete Cipa i ben ketu nje akuze Berishes qe eshte identike me akuzat qe Berisha ii ak bo mediave para ca kohesh (atehere top-media doli ne protesta per kete)

Ne pashmangshmërisht i themi Kryeministrit se padija e pajustifikuar e reporterit shqiptar, ka për rrënjë informalitetin në mediat tona.

Deklarata e Berishes mua me la shije te keqe sepse pavaresisht se nuk i takon kryeministrit ta beje (se ai eshte kryeminister edhe i atyre gazetarve dhe jo vetem i atyre qe i bejne elozhe) po me deshperon me shume se ajo qe tha eshte e vertete.

Po i njejti mik qe me tregoi ate historine (qe i hoqi menien grupit se sa e ronde ishte) me thoshte se eshte shume e ronde te jesh kryeredaktor dhe te te sjellin ne pune njerez qe nuk e kane haberin e gazetarise.

Ketu nuk maro pune statusi apo jo?

Edhe atyre qe mbrenda dy javesh shkrujne nje here te Koha Jone dhe i bojne elozhe qeverise edhe per gjona qe s'ka merita e mas dy javesh fillojne pune te Shqip-i e i bine qeverise edhe per gjona qe s'ka faj, nuk i maro pune statusi se ky nuk qe nje qe sapo kishte maru shkollen po nje rob qe ka vite qe shkru.

Edhe faktit qe gazeta mo i shitme ne Shqiperi, shet 5000 (5 mije) kopje ne dite dhe qe shumica derrmuese e gazetave shesin me pak se 1000 kopje, as statusi asigjo nuk i bo dermon se ato gazeta mahen vetem per te bo presion dhe per te "vone gjoba" nqs morin vesh nai dallaver. Se besoj jena dakort qe nuk ka llogjike ekonomike qe nje gazete te dali ne treg kur nuk shet asgje.

Jam shume teper dakord me Xhibin.

Blendi, ke te drejte kur e qorton Xhibin:  "Xhibi, ti nuk di se cfare situate mjerane ka gazetari ne Shqiperi."... une modestisht do i shtoja perseri ato qe Xhibi kish thene me siper... Me fjalet e mia: po, gazetari ne Shqiperi eshte ne nje situate mjerane, po mjerimi i gazetarit shqiptar eshte mungesa e trurit, mungesa e profesionalizmit, mungesa totale e gazetarllekut.

Gazetaret shqiptare... kush eshte gazetar? Dy kategori ka:

1a: I pashkolli, (nipi filonit)

1b: i shkolluari per gazetari`, dmth, prape i pashkolli.

2: ai qe behet gazetar kot, per cdo lloj interesi pervec pasionit gjenuin. (perfshi sahanlepirjen, bishtkrehjen, bishtzenien nga rrota, po****shitjen, klanizmin, etj etj etj)

Ne Shqiperi, (edhe gjetke ndoshta) egziston mendesia, qe nese mbaron fakultetin per ekonomi, duhet te gjesh pune si ekonomist, nese e mbaron per juridik, duhet te behesh jurist (avoqat, e kushedice tjeter), e keshtu me rradhe...

Financieri do ta quante ulje nese do t'i perkushtohej gazetarise, dhe gazeta do ta quante te padobishme te rekrutonte nje financier per te mbuluar ato faqe qe i perkushtohen finances, sepse financieri supozohet te mos jete gazetar; me fjalet e ndonje gazetari: "Nuk di te shkruaje, nuk di as te shkruaje shqip"...

Fundja, faj nuk ka vetem gazetari, faj ka dhe redaktori, se jo rralle redaktori eshte perfaqesuesi me i madh i injorances kolektive te nje gazete.

Blendi, ne ekonomine e tregut dhe fjales se lire, eshte ne interesin tim si padron suprem i nje gazete qe te botoj vetem artikuj profesionale, te shkruar me nje shqipe te dlire, te shkruar nga nje profesionist i gjuhes, nje njeri qe eshte profesionist i zoti ne fushen qe mbulon. Vetem keshtu gazeta behet cilesore, vetem keshtu mund te rritet kerkesa per nje tirazh te larte qe i qendron kohes dhe situates, e jo si psh: "te shkoj ta blej pak Kohen, se kish nje artikull interesant" -  qe ne fakt, artikulli si gjithmone eshte bajat, per faqe te zeze, shkruar nga nje injorant, ne nje shqipe sa me te ndyre te mundshme, dhe ku titulli rralle here ka lidhje me artikullin vete. (si shumica e artikujve qe vijne dhe ne Peshk, ne fakt) smiley.

Tani, c'te shtojme?

Ti thua qe gazetari "shitet" per nje cope buke...

Une them qe gazetari i ka hyre kot atij zanati, dhe shembuj te jap me miljona... une them perseri: ka shume toke qe po shnderrohet ne djerre ne Shqiperi, dhe kazma e lopata ka akoma, ka akoma dhe bageti te imet e te trashe, dhe me duket se kane mbetur ende ca pellembe pyje pa prere... le t'i kthehet gjithkush pra, vendit e zanatit ku ishte para se te binte ne kete batakun e "veteshitjes per buken e gojes".

:grin:

kete teme e kemi diskutuar shpesh keto kohet e fundit, sidomos duke patur parasysh disa shkrime qe kane ardhur ketu kohet e fundit. Po te lexohen me kujdes ato shkrime mund te vihet re kollaj qe asnjehere nuk eshte share gazetari per mendimet politike, apo se ka share apo se ka mburrur qeverine, por per nivelin e gjuhes, te argumentave dhe shkrimit. Kjo ka qene gjithmone problemi se gazetaret nuk bejne as perpjekje per ta kuptuar cfare po ndodh dhe aq me teper per ta shpjeguar e shkruar si duhet.

Autori ankohet per pronarin qe i sjell ne pune njerez te pakualifikuar, por cfare i kerkohet gazetareve te mirefillte eshte te vecojne veten nga keta te pakualifikuar dhe jo te behen si ata. Kuptohet qe nje rol te madh ka dhe redaktori, po ne fund te dites pronari e zgjedh redaktorin dhe pronarit duhet ti interesoje fitimi.

ne fund per blendin; para disa kohesh ishte nje artikull tek ekonomisti per nje studim te bere ne US ku tregonte se shume gazeta zgjidhnin krahe politike dhe targetonin zona ku e dinin se cfare prirje kishin njerezit dhe ne kete menyre rrisnin shitjet. (nuk po merrem te gjej artikullin, por duhet te kete 6-10 jave qe ka dale). Dua te them qe nuk eshte ndonje cudi e madhe qe gazeta te zgjedhi si biznes te shaje qeverine ose ta mbroje. Problemi vazhdon te jete me ata qe shkruajne dhe si shkruajne. Vetem ne akademi mund ta kesh ate liri qe kerkon ti Blend per te shkruar (edhe atje pasi e ke marre tenure'in). Edhe ne institute te medha ka shume idera e punime qe nuk lejohen te publikohen se jane ne kundershtim me ideologjine e vendit te punes.

Jam dakort me konstatimet e Xhibit dhe Grupit.  Sic eshte permendur me lart, media ne US jane prone e korporatave.  Sipas interesit, audiences, dhe bindjeve te shpalosura publikisht (kjo i sherben terheqjes se audiences, te ardhurave nga reklamat, rrjedhimisht korporates) dallohen njera nga tjetra.  MSNBC vs. Fox News, apo gazetat e ndryshme, apo revistat etj.  Keshtu qe kjo dukuria e "bosit" s'eshte ekskluzive per Shqiperine.  

Gjithashtu, kjo puna e nepotizmit ne Shqiperi dihet, dmth nipi apo miku i filanit qe eshte gazetar.  Sepse nepotizmi eshte realitet i shume fushave, jo vetem gazetarise. 

Por me duket se po flasim per dicka tjeter.  Qe edhe kur nje gazete etj eshte apo s'eshte kondra qeverise, shkrimet nga te dyja anet te lene per te deshiruar.  Analistat tane shume rralle here shkruajne nje shkrim editorial persembari.  Dhe po flas edhe sikur te jene pre e bindjeve te tyre.

Ndersa gazetaria "investiguese"?  Gjeme me vete.     

Edhe Tema sikur ishte pak keto kohet e fundit si investiguese, qe po mundohej te fliste me fakte, me kopje kontratash, ishte dicka si Risi ne median shqiptare. Por edhe asaj, ja mbyllen gojen direkt. E jo GSh, qe merr e kopjon, bie fjala planin per jugun e shqiperise, edhe e njerr si Aritje, si investigim, kur ate mund ta shkarkosh ne sitin e ministrise perkatese. Vetem e Vetem se Shqiptaret skan internet te gjith.

 

 

Investigime, te sakta, Investigime, me themel , si i thone, ishte vetem gazeta Tema, tip fiks fare gazetaresk.Kurse gazetat e tjera, jane thjeshte shkruese, ate qe degjon ne lajmet e dites, apo ndonje shkrim me prapavij politike.

 

 

Perfundimi, Shtypi shqiptare eshte katastrofik. Edhe llogarit e thjeshte esh,te qe pushteti i 4 nuk egziston ose eshte i korruptuar, si pushteti i pare.

po ne rradhe te pare ne shqiperi nuk ka gazetare por ka ...njesha... padrone qe jane te lidhur me politiken e me krimin dhe te gjithe i njohim pak a shume se qfare turiri jane e keshtu nuk mund te presim asgje te re pa dale nje brez tjeter e te zevendesoje te vjetrit.                                                                     ne shqiperi gazetar eshte ai qe shkruan e shan me shume                                  shume here kritikojne apo e shajne berishen sepse flet apo propozon per cdo ide apo teme por atij te pakten i lejohet sepse eshte kryeminister por shihni analistet qe dalin ne media dhe flasin per cdo gje dhe bertasin me te madhe se kjo qe thojne ata eshte e verteta.                                                                       ne shqiperi pra ka pseudogazetare dhe pseudomedia e berisha i njeh mire se i sheh si shiten perdite nga nje media ne tjetren

Une po pergjigjem ne menyre te pergjitheshme pasi shume prej jush me jeni drejtuar me disa shqetesime qe munden disi te adresohen njeheresh pasi jane gjithesesi jo specifike.

Kur flas per status te gazetarit - apo ndihme nga shteti per kete profesion, kam ndermend rendesine e tij. Ju merrni per shembull vendet e zhvilluara kapitaliste a thua se ato nuk vuajne probleme shume serioze dhe komplekse me menyren sesi funksionojne mediat e tyre. Eshte fakt se merger after merger, mijra kompani mediatike, gazeta, tv, radio dhe web jane ne duart e fare pak personave. Nuk po zgjatem por them se shembulli i keq nuk eshte shembull i mire, besoj kuptohemi.

Besoj gjithashtu se jeni dakord me mua kur them qe mediat ne pergjithesi dhe gazetaria ne vecanti nuk eshte nje profesion dosido. Besoj se jeni dakord qe informacioni dhe mireinformimi i publikut jane jetike per ngritjen dhe ruajtjen e nje Demokracie te shendetshme, dhe qe kanalet e informimit jane si venat per trupin dhe se pa to progresi i bashkesise tone shoqerore, i kombit do te ishte i pamundur.

Dime gjithashtu qe media ka kosto te medha, sidomos mediat moderne te cilat kerkojne investime te tilla qe grupet e margjinalizuara, te paperkrahura te shoqerise nuk kane mundesine t'i bejne. Eshte kaq kollaj qe media te behet prone e atyre qe kane kapital - dhe qe e kane akumuluar kete kapital ne lloj lloj menyrash te papelqyeshme moralisht.

Nuk mundet psh qe romet apo banoret e zonave rurale te kene media dhe gazetare qe punojne per ta me perkushtim dhe profesionalizem. Jetimet, te papunet, pensionistet nuk kane zerat e tyre mediatike.

Shteti yne nuk e sheh te nevojshme te kontribuoje qe edhe keto shtresa te percjellin opinionet dhe shqetesimet e tyre ne media - me fjale te tjera; te kene gazetaret e tyre.

Eshte e pamundur psh qe nje grup gazetaresh te mirfillte (nga ata qe e shkruaje shqipen shkelqyeshem) te mblidhen e te ngrejne nje gazete persembari, pa u dashur te hyjne nen hyqmin e atij kapitalistit te forte dhe te perlyer. Edhe sikur ta ngrinin nje gazete, si do ta shperndanin?? A e dini se kostot e shperndarjes se nje gazete neper qytetet kryesore jane te paperballueshme? Le me pastaj per fshatrat, as behet fjale!

Pse shteti shqiptar psh te mos arrinte ne 18 vjete te siguronte nje sherbim te shperndarjes se gazetave ne cdo cep te vendit me kosto te reduktuar? A nuk eshte informacioni i rendesishem per te gjithe publikun? A nuk eshte detyra e shtetit t'i mireperdore fondet e taksave ne menyre qe publiku te jete i mireinformuar? Po dhe po.

Por ne ne Shqiperi nuk kemi asnje plan per menyren sesi informacioni duhet te mberrije tek qytetari, edhe pse politikanet praimisht pranojne se mediat jane autostradat e dijes dhe demokracise dhe teorikisht po aq te rendesishme sa rruget patriotike, dhe po aq patriotike gjithashtu. Nuk ka tek ne ndonje institucion detyra e te cilit te jete qe publiku te jete i mireinformuar. Qe te perkrahe gazetaret ne menyre qe keta ta ushtrojne profesionin e vet ne sherbim te publikut. Status Quo-ja me strategjine e medias ne Shqiperi ndihmon vetem ata te cilet jane bere padrone te medias, persona qe per cilesine e informacionit nuk duan fare t'ia dine, as per cilesine e levrimit te gjuhes shqipe. Keta gazetaret i kane argate, i perdorin per interesat e tyre te ngushta dhe korruptive. Keta i kane uzurpuar hapsirat per gazetari te mirfillte, e kane shtypur shtypin dhe kane bere keshtu diten me diell, me miratimin e plote te qeverive dhe politikaneve.

Prandaj, nuk bashkohem me ju ne "goditjen" sistematike, perqeshjen dhe talljen e gazetareve, pasi ose nuk keni mundesine, ose ju mungon deshira t'i shihni gjerat ashtu si vertete jane ne thelb. Edhe une acarohem shpesh me ato qe lexoj ne shtyp apo shikoj ne tv. Puna eshte te kuptojme pse ndodh ky fenomen. Cfare e shkakton? Si ta ndreqim? Te mos mjaftohemi me perqeshje te percipta se nuk na kane hije.

Po mire mo kallaus, shtetin me agjensi informacioni po e ngaterron tani? Apo mos do thuash se ne Amerike ka qene keshtu?

Shteti mund te leshoje informacion vete, te therrase gazetaret ne konference per shtyp, sipas dick-asterit qe do prononcohet, dhe me ane te nje zedhenesi, ben publik filan informacion.

Shteti nese mund te kujdeset per gazetarin, eshte vetem persa gazetari trajtohet ne cilesine e qytetarit. Nuk ka assesi, kurrsesi dhe aspak, asnje lloj aresyeje pse gazetari te perfitoje trajtim preferencial apo me te favorshem nga shteti, - qofte ne anen profesionale te tij, apo dhe jeten private. Nese gazetari nuk e ka kuptuar kete gje (qe eshte njeri si gjithe te tjeret) atehereme vjen keq, po kukudh idjot ka per te mbetur gjithe jeten, dhe poshte ai shtet qe nuk i trajton njesoj qytetaret e vet.

se parafundmi: nese do ta bridhje Shqiperine qoshe me qoshe, te kontrolloje te gjitha redaksite, televizive apo shaptilografike, ti nuk do te ishe ne gjendje te mblidhje aq gazetare te sakte per te hapur qofte nje gazete te vetme javore.

se fundmi: lexo me lart dhe kupto: ne shqiperi gazetare nuk ka. Te gjithe e dine qe po te perqeshen kot, perqeshesi eshte idjot; nese perqeshesi nuk eshte idjot, idjoti eshte dikush tjeter.

post sqriptthum.

Jam pak i ashper, po he a derbardhe, se u bene 18 vjet, per 18 vjet edhe kallami do kishte lene 18 breza shume te lumtur mu` ne mes te m...  !:grin:

Blend nuk i heq asnje presje kesaj qe ke shkruar me siper POR eshte e gjitha utopi.

Vertet mendon se eshte njeri i interesuar ta beje kete, ashtu si shume gjera te tjera qe duhen bere, ne Shqiperi?

Shqiperia o lum miku eshte si Sicili ose si Napoli ku te gjithe e dine po asnjeri sflet deri sa te flasin kapot, pra nuk ka asnje gazetar edhe po te kishte gazeten e vet 100% te pavarur qe te bente vertet gazetari.

Ti mund te me thuash Never say Never, po me keqardhje te them qe te pakten Never me kutin tim eshte te pakten 50 vjet pra nga fundi i jetes sone, e kam fjalen per pjesen me te madhe te anetareve te ketij blogu.

Ti mund te me thuash qe jam shume skeptik dhe po te them qe jam dhe behem akoma me shume skeptik per cdo dite qe kalon.

Megjithate jam me ty.

Puna eshte te kuptojme pse ndodh ky fenomen. Cfare e shkakton? Si ta ndreqim?

Blendi, s'ka kuptim vete llogjika jote, nga diagnostikimi jot pse dhe ku qendron problemi tek zgjidhja qe propozon. Nese thua, dhe themi, qe mediat jane efektivisht prone e bosave te politikes dhe te pronave, te cilet s'e kane problem te operojne kompani private pa fitim, si gazetat, vetem e vetem qe te sulmojne oponentet dhe te avancojne kauzen e tyre partiake, me ca llogjike thua qe keto palokompani duhet ti subvencjonoje shteti, dmth efektivisht qytetari me taksat dhe tatimet e veta? Dhe ca te ben te mendosh se po te marren ca para nga shteti keto kompani mediatike do jene me pak palaco dhe partiake sa jane? S'ka pike llogjike ketu. Eshte si te thuash po na ha delet ujku, keshtu qe duhet ti falim ca keca qe te mos na haje delet.

Plus pastaj eshte konflikti i interesit. Nuk di ndonje vend demokratik (dmth jo-monist) ku shteti subvencionon mediat private. Mediat supozohet te jene watchdog per shtetin. Si mund te jene te pavarura ato dhe te bejne punen e tyre si duhet nese i subvencjonon shteti?

Kjo venia e fajit shtetit dhe parja e zgjidhjes tek shteti me duket thjesht scapegoat i mirfillte, dhe jo parja e thelbit te problemit apo zgjidhja e tij. Nuk eshte nevoja te rishpikim rroten, se ke demokraci nga me te vjetrat si Amerika, e nga me te rejat, dhe modeli funksionon. Askund nuk eshte perfekt dhe kudo ka perfshirje interesash, po tek ne ka deshtuar mizorisht.

Sic thashe tek komenti me lart, tek persiatja per te gjetur problemin mungon debati kryesor, transparenca mbi financimit e mediave tona. Te gjithe e dine qe jane te shitura dhe vegla, po askush nuk e mer mundimin ti vere pikat mbi i. Dhe vijme verdalle me llogjika rrethore si ajo e ketij autorit qe i ve fajin shtetit per deshtimin e vet, apo si ti qe e shikon zgjidhjen tek shteti.

Njeheresh me duket e pajustifikueshme menyra se si i shfajeson dhe gazetaret, dmth 'ushtaret' e mediave. Padyshim 'gjeneralet' kane fajin kryesor, po dhe 'ushtaret' kane fajin e tyre. Gazetaret pikerisht per nga rendesia qe media ka ne demokraci, sic e the vete, supozohet te jene (dhe duhet te jene) nga me te pakorruptueshmit. Fakti qe ata e shesin veten kaq kollaj dhe kaq lir nuk eshte vetem faj i pronareve te mediave, po dhe deshtim i tyre, pasi demi qe i behet demokracise ne kete rast eshte i madh. Imagjino sikur te shfajesoheshin te gjithe ashtu dhe te mos benin punen si duhet; kirurget, doktoret, mesuesit, policet, etj., dhe te thoshin 'po ca te bej une, bosi keshtu me thote'. Ik o vlla bej nje pune tjeter per te mbajtur veten, po kur vendos ta ushqesh popullin me sapun per djathe eshte dhe faji jot, jo vetem i bosit tend.

xhibi, nuk kam thene qe shteti te subvencionoje bosset e mediave te medha (ne kontekstin Shqiptar). Ajo qe kam thene eshte qe te ndihmohen grupet e varfra ekonomikisht te prodhojne dhe ato mediat e tyre. Flas per median e pavarur, ate qe prodhon gazetari jo per te te goditur kundershtarin per per te informuar. Ate qe edhe ti kerkon. Ja ckam shkruar (sa inat te citosh veten):

"Nuk mundet psh qe romet apo banoret e zonave rurale te kene media dhe gazetare qe punojne per ta me perkushtim dhe profesionalizem. Jetimet, te papunet, pensionistet nuk kane zerat e tyre mediatike. Shteti yne nuk e sheh te nevojshme te kontribuoje qe edhe keto shtresa te percjellin opinionet dhe shqetesimet e tyre ne media - me fjale te tjera; te kene gazetaret e tyre."

Shtetet e Bashkuara te Amerikes jo vetem qe financojne mediat e pavarura amerikane me fonde publike por financon edhe mediat e pavarura ne Europe dhe gjetke. Vetem ne vitin 2006 psh, ShBA financuan me mbi 130 miljone USD (69 mil. nga sektori publik dhe mbi 60 mil nga ai privat) media te vogla, gazeta, radio, televizione lokale rreth e rrotull globit, duke mbuluar mesatarisht 49% te kostove operative te tyre, e duke u dhene ne kete menyre frymarjen qe i lejon te prodhojne gazetari te mire.

Po pse e ben nje demokraci si ajo amerikane kete shpenzim kaq te madh cdo vit per media te huaja? Pse ekziston kjo infrastrukture e financimit dhe subvencionimit te gazetarise se pavarur jo vetem ne shtetet dhe qytetet e tyre por edhe ne vendet dhe popujt e larget? Duket sikur demokracite e perparuara perendimore e kane kuptuar qe per te patur qeverisje te mire, zhvillim, porsperitet dhe paqe popujt kane nevoje per media te lira, per gazetari te mire. Eshte jetike, eshte kritike, eshte thelbesore.

Demagogjine e politikes mundemi ta degjojme edhe ne hale mender jush, po ceshtja eshte si tu japim ze te gjitha shtresave. Si ti nxjerrim gazetaret e mire nga detyrimi per te punuar per pronaret e keqinj. Si ta clirojme median dhe gazetaret nga kthetrat e interesit? Te tjeret e bejne, jo vetem amerikanet, por edhe europa lindore ka nisur me kohe. Vetem ne tallemi me veten tone sa here tallim gazetaret. I tallim se nuk dine te shkruajne mire shqip, harrojme se ai apo ajo gazetar/e ate dite ka patur me norme te mbushe 4 faqe gazete (ne mos me shume). Financimet publike per mediat e pavarura eshte praktike ne demokracite e mirefillta. Ne shqiptareve mund te na duket se eshte enderr ne diell, ne rast se eshte; mos me zgjoni.

Po pse e ben nje demokraci si ajo amerikane kete shpenzim kaq te madh cdo vit per media te huaja?

Po sepse eshte pjese e politikes se jashte amerikane o Blend; sa me shume demokraci ne vende te tilla ku financohen keto media, aq me pak armiq, me shume interesa per ameriken, etj. Keto shpjegohen shume qarte tek ajo lidhja qe ke sjelle, qe eshte pjese e politikes se jashte. Plus dhe sepse munden, se jane shteti me i fuqishem ekonomik dhe aq para per Ameriken s'jane asgje.

Por kjo qe solle nuk eshte aspak mbeshtetje per argumentin tend, qe shteti te financoje mediat private te vetat, pasi nuk ndodh kjo askund mesa di, flas per shumicen, jo per ndonje kanal shteteror qe ka ne Evrope, apo per PBS dhe NPR qe jane kanalet publike te radios dhe televizionit ne Amerike, te cilat vetem nje pjese te perqindjes se financimit e kane nga qeveria (nga Corporate for Public Broadcasting, qe dhe per kete ka debate se thuan i ka kaluar kohe ketij lloj financimi), por pike se pari dhe se fundi e kane provuar veten qe jane te paanshem, dhe kane me dhjetra emisione vertet informative dhe te paanshme, te cilat nuk gjenden ne mainstream media, dhe prap behet fjale per 1 instance, nga dhjetra e mbase mijera stacione private ne Amerike.

Dhe ne e kemi kete 1 instance si cdo shtet, kemi stacionin shteteror. Kurse qe te financoje shteti media private ne mase nuk ben vaki, se sic thashe pike se pari eshte konflikti i interesit.

Tani ti thua nuk behet fjale per mediat kryesore tonat por per media te vogla dhe te pavarura. Ku jane keto? Se pari duhet te jesh i pavarur qe te kerkosh ndihme nga shteti. Por dhe sikur, kjo nuk do ishte aspak zgjidhje e situates tone, pasi mediat kryesore dominojne kudo, jo vetem ne Shqiperi po dhe ne bote. Dhe ndersa ne flasim per gazetat, ne fakt shumica derrmuese e njerzve i marrin lajmet nga TV, bile dhe ne Amerike ku se fundmi perqindja e atyre qe marrin lajmet nga interneti kaloi ate te gazetave. Dhe ketu perqindja derrmuese prap i marin lajmet nga TV. E ne Shqiperi ma ha mendja perqindja e TV eshte akoma me e madhe.

Keshtu qe ngado qe ta hedhesh e ta presesh, zgjidhja nuk eshte shteti.

"Kemi nje problem" sic tha Emo tek ajo tema tjeter. smiley Shkaku i ketij problemi nuk eshte shteti, dhe as zgjidhja. Dhe meqe e ke mare me seriozitet kete debat, trajtoje me seriozitet pra. Problemi kryesor, dhe mbase dhe hapi i pare per zgjidhje, per mua eshte transparenca e financimit te mediave. Po per kete cuditerisht nuk flet njeri, dhe merremi me analiza rrethore te gjerave aksesore. Si tha ai, follow the money. Ndersa keta ujqerit e mediave pellasin dhe cirren gjithe diten per transparence te qeverise, keta s'e kane filluar akoma transparencen e tyre, qe ta dime kush i pagon sa kujt. Derisa te behet ajo gje, s'ka si pretendohet as per hapin e pare drejt berjes se ditur te shkalles se problemit, e aq me pak drejt ndonje perpjekje per ta zgjidhur ate.

Ujku do mjegull, dhe keto debatet tona (apo te ketij gazetarit) qe e fillojne problemin e mediave dhe e mbarojne me shtetin, keto jane vec mjegull per te mbuluar shkaqet reale, nga perballja me te cilat eventualisht (nese) do vije dhe zgjidhja reale. Ndryshe, ne mund te rrime gjithe jeten t'i japim multivitamina maces per nje virus qe ka qeni, po qeni s'ka per tu sheruar ndonjehere me ate metode. smiley

ndoshta ka nje keqkuptim se cfare ka parasysh Blendi me shtet, ndoshta ka prasysh nje mekanizem e jo shtetin ose qeverine. nje mekanizem qe ndihmon ose stimulon mediat e lira.

Xhib, pervecse ju kundervure Blendit me shprehje qe i vene tapen debatit si "S'ka pike llogjike ketu"...nuk solle shume argumente. Provoje dhe njehere pergjigjen.

Une vete mendoj qe pervec nje mbrojtje te menyres se si gazetari merr dhe shperndan informacionin, qe te menjanohen denimet e gazetareve per shkaqe lehtesisht te shperdorueshme (si psh. nxjerrja e sekretit shteteror smiley), nuk mendoj se duhet te kete status te vecante ekonomik per ta.

Nderkohe, ashtu sic shteti financon partite politike mund dhe te krijoje nje fond per mediat. Psh, ne amerike kongresi shpenzon $400 milion ne vit per te financuar "Korporaten per Transmetime Publike" (Corporation for Public Broadcasting) qe shperndan fonde neper shume radio te cilat duhet te mbushin disa kushte, nje prej te cileve eshte pasja e rekordeve financiare transparente. Jam i sigurt qe dhe evropa ka te tilla fonde dhe kush eshte me ne korent me mediat munet te jape nje shpjegim me te qarte/plote se si behen  keto gjera ne vendet me tradita te fjales dhe mediave te lira.

Pra, shteti, pervec qe duhet financoje RTSH / TVSH, duhet qe patjeter te jape dhe grante per media te tjera te cilat mundet ne kete menyre te ruajne pavaresine e tyre pasi mund te plotesojne te ardhurat e tyre, sado mjerane, me fonde te tilla. Po te jete e nevojshme, le te pergjysmohet madhesia e ketyre dy institucioneve (R/T VSH) ne favor te shperndarjes se fondeve ne radio/tv publike/jo-per-fitim. Fondacionet e huaja duhet gjithashtu te ndihmojne median e lire.

 

Tashti, ne se do ndihmohet media televizive/radio apo e shtypur, eshte pune tjeter ajo...sepse dhe ndoshta qe media e shtypur mund te mos jete formati me efikas per vete cilesite e tij.

 

Kuptohet qe une s'kam bere ndonje diskutim ezaurues ketu, po kemi dhe punet tona, o nipce, qe jane dhe prioritet po thjesht doja te sillja nje kendveshtrim tjeter qe nuk eshte as kunder ketij e as kunder atij, eshte thjesht muhabet.

po e perseris dhe nje here sepse per mendimin tim kjo gje eshte evidente, " kercen tek syte" thone francezet.

ne shqiperi  e vertete qe nuk ka gazetare  profesioniste,te cilet jane te nenshtruar urdherave te shefave te tyre per tu ushqyer( kam kompasion per ta), por me e renda ne shqiperi eshte se ka dhe "gazetare bosa".

merrni shembullin e mero bazes apo ylli rakipit. kta jane vete pronare te gazetave te tyre dhe shkruajne ca ti doje qefi, ose ca te doje leku. ca interesi do kishte ti rrisje "imunitetin" ketyre palo gazetaresh, vec per ti ndihmuar te benin biznes me kollaj.

media ne shqiperi do ndryshoje vetem kur te ikin gazetaret komuniste e grykesa, si dhe politika nejse, paralel jane te dyja. mbase eshte pak jo reale, por un vetem kte zgjidhje shoh tani per tani. nejse koha do ta tregoje.

 

Lefti, por thuaje vetëm një herë dhe pa e përsëritur: KUSH ËSHTË GAZETARI QË MBULON PROBLEMET EKONOMIKE TEK Rilindja Demokratike?

Ne fakt ka diçka te vertete, ne theniet e Mavrise ndaj gazetarve, sepse shihet paaftesia e tyre ne trajtimin e çeshtjeve ekonomike, megjithse Mavria e ka pergjithesuar kete gje, gje qe bie ne kundershtim me ralitetin sepse ka dhe gazetare qe e njohin ekonomine, megjithse keta jane me gishta.

Persa i perket asaj qe autori e permbyll ;  

"...Ne pashmangshmërisht i themi Kryeministrit se padija e pajustifikuar e reporterit shqiptar, ka për rrënjë informalitetin në mediat tona.."

 

Po kush iu thote padroneve te shtypit, qe ti mbajne ter gazetaret ne te zeze dhe ne gri. Le te mbajne 70-80% ne te bardhe dhe 20-30 ne te zeze apo gri. 

Sa per investigimin , ky fenomen perendimor ne Shqiperi eshte shum i dobet. 

Kur flas per status te gazetarit - apo ndihme nga shteti per kete profesion, kam ndermend rendesine e tij.

Kisha frike se ate do thoje.

 

I DASHUR BLEND...rendesine e Gazetarit...e BEN VET GAZETARI.

 

Rendesia ne asnje vend dhe ne asnje sistem dhe ne asnje univers...nuk vendoset nga qiveria dhe nga asnje institucion.

 

Rendesie vetes...ja vendos ti.

Pra nese gazetaret Shqiptar tregojne nje profesionalizem te larte...ja vlen te lexohen.

Nese tregojne veten per cfar jane...atehere s'ja vlen te lexohen.

 

S'ka pune fare qiveria ktu. Ju akoma nuk e keni marre vesh qe ju jeni thjesht nenpunes te nje PRIVATE...dhe s'keni asnje ndryshim me nje murator qe po ashtu punon per nje privat.

 

Ju ankoheni tani...pse s'na degjoni neve, pse s'na trajtoni neve si VETERANE LUFTE?? Se s'ja vleni...kur tja VLENI...atehere po.

ADRIATIK:

Gjithëmone do të mbetem i mahnitur nga logjika prej tru idioti noterik e përkrahësve të Mëkëmbësit sërb në fronin kryeministror të Shqipërisë.  Ky sërbofashist i fëlliqur, si një mbetje anakronike e ndërgjegjes së përzjerjes së gjakut deri në flligështi, tallet me shqiptarë duke arritur deri atje sa midis mijra fëlliqësive të thotë me mburrje se sërbët janë miqtë e tij më të mirë.

A ka shkallë më të ulët të Intelektit dhe  Inteligjencës shqiptare që mund ta çonte ndonjë nga dhjetra regjimet që kanë sunduar këtë bashkësi njerzore shqiptare në territorin e sotëm? 

Rrezil, katil allahlla! Nuk ka më Nolë! Të gjithë kanë futur kokën në grazhdet e "Demokracisë" globaliste. Shijojnë jetë shqiptaret e etur për  liri e demokraci në nënyra nga më të ndryshmet. Disa duke vrarë, disa duke gënjyer e shkërdhyer, një pjesë jo e vogël gëzon në fund të detit a të botë, të tjeret qajnë nga gëzimi në emision më tragjik të historisë njerzor të të gjitha kohrave.

(Shekspiri e Eskili janë liliputë të mjeruar përballë ngjarjve rrengjethese të thëna pa rimë, pa rreshta, pa artifica, pa pena të shquara mjeshtërore letrare në emisionin "Njerëz të humbur) 

Por mënyra më dinjitoze për ta, është mbulimi i krimeve të " Demokracise fashiste" me krimet e shtetit socialilst.   (fjala socialist nuk përmëndet më qysh prej 1990, më bën kaq përshtypje ky zëvëndësim i "socializmit" me "komunizmin&quotsmiley

 Berisha, kjo pjellë e egër e shovinizmit sërbomadh!

Thank You! Ky eshte komenti   me i mire qe kam lexuar , ka aq shume llogjike !

se sa serbofashist eshte berisha kete e tregojne votat qe i japin shqiptaret dhe sa kriminel po prap jane votat e shqiptareve qe e tregojne e jo ky adriatik qe mendon se shumica e shqiptareve jane budallenj e ky adriatiku qenka i zgjuar. me vjen keq per kete mjeran e shpirtngushte qe mendon si kokosh e jo si nje njeri me kulture qe respekton shumicen. e sa per gazetaret kam mendimin qe ata duhet te punojne vete me ndershmeri e me profesionalizem qe te meritojne emrin e gazetarit se edhe ne qe jetojme jashte shqiperise kemi punuar shume qe te marrim nje vleresim e besim . keshtu qe asgje nuk dhurohet por fitohet

Tërë kjo turmë gazetarësh që u dashkan mbrojtur se vetëm sa fitojnë bukën e gojës ditën, pse nuk shkruajnë natën ndonjë gazetari të mirëfilltë në Internet? Peshkun ja ku e kanë. Ditën të shkruajnë artikuj beterr, natën të shkruajnë për të qenë. Dhe të mos na thonë se kanë gjë tjetër për të bërë natës, se duhet të nxjerrin gjynafet e ditës. Në mos të tërë, nja dhjetë duhet të kishin dalë. Megjithatë s'kemi më shumë se dy tre kokrra. Prandaj edhe unë si shumë të tjerë them se s'ua ka fajin shteti. Po ta kishin si pasion, do e kishin gjetur një mënyrë. S'duhet të presim gjithmonë nga shteti. Vërtet në Amerikë shteti paguan për mediat, por shiko sa njerëz ke që shkruajnë në kohën e lirë dhe që shkruajnë mirë (ka blogje me lloqe por ka edhe blogje që u bëjnë konkurrencë gazetave).

Shfajësimin "duhet të ushqejë fëmijët" s'e pranoj më. Nëse i bën dëm shoqërisë me punën që bën për të ushqyer fëmijët, pres që të paktën të bësh diçka për kundrapeshë, sidomos kur e ke kollaj.

Po ket burrin qe i di te gjitha, a e keni pyt noihere se a i di perberesit e PBB-se? Se ndoshta gazetaret dhe kryeministri kane injorance te ndersjellte, dhe i hyn ne hak te pareve nqs nuk flet edhe per njohurite ekonomike te te dytit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).