Kartolina nga Pogradeci

Fotografi i REUTERS Arben Celi ka vizituar këtë javë Pogradecin, të cilin na e sjell nëpërmjet disa imazheve nostalgjike që përcjellin paqen dimërore.

 

 

 

A man walks through a park after snowfall in Pogradec, some ...
 
Shëtitje në park
 
 
Boys play in a park after snowfall in Pogradec, some 150 km ...
 
Lojë dëbore
 
 
A cat holds a fish near the Ohrid lake after snowfall in Pogradec, ...
 
Macka peshkatare
 
 
Mute swans swim on a lake after snow fall in Pogradec, some ...
 
Qetësi mjellmash
 
 
A train travels along the railway track after heavy snowfall ...
 
Si dikur...

46 Komente

Kjo e mjelmave qenka kryeveper

pse macja me cironken ne goje nuk eshte e papapme ??? 

lovely !

lovely !

I love PG !

Ne c'ore niset ky treni per Pogradec? Dhe a mberrin atje per darke? Po e zhvendosim lokalitetin.

Bukur, bukur shume!

Nga Tirana niset shumë herët në mëngjes, rreth orës 5. Pas nja 7-8 orësh arrin në Pogradec. Linja Tiranë - Pogradec është më e gjata "funksionale" në Shqipëri.

p.s kishte një dokumentar te Topi ku një gazetar po e përshkruante gjithë rrugën me tren, aty i mësova të dhënat, se vetë nuk ma mban të provoj ta bëj rrugën me tren.

 

 

e përshkruante gjithë rrugën me tren 

 

korrigjoje shpejt... smiley

Ndoshta donte të thoshte që ti deshe të thoje "e përshkonte" .

Shumë, shumë foto të bukura!!!

p.s. Sa e bukur është Shqipëria.

Te mahnitshme...  smiley

“Mother Nature” Albania at her Best... 

Ku mund ti download???  Pleaseeeeeeeeee...

Sa foto fantastike! Ajo me macken vertet shume e bukur smiley

 

shumè tè bukura....tè gjitha!!!bravoooooooooooo....

wtf! Mjellma kam poshte shtepise... mace ka cdo komshi, trena ka sa te duash dhe nga te duash... cfare kane te vecante keto foto?

shume shume shume te bukura... aman mos lini nam dhe ju!

Ju ka marre malli, po, kete edhe e kuptoj, po keto jane foto bajate fare.

Back me up Blendo! :nerd:

Mjellma përsëmbari... ka te Discovery Channel. Këto mjellma... janë kot fare me vërte. Nuk kam parë mjellma kaq kot. Gati gati po më hipën dëshira t'i pushkatoj, kaq keq janë!!!

 

e me mire mos u merzit.

Por cere fotosh te veje Blendi aty qe te te pelqejne ty ?

Une vallai , vec me i dhone nai foto te Mumes time se tjeter nuk di

smiley

smiley

Mendo ate ku ste shkon mendja. Dmth somehow te kunderten time ne lidhje me edukaten, etiken dhe fjalorin dhe e ke gjet smiley

By the way, isha tu pi gjer ne mjes me ato versniket e tu smiley

me ka marre malli per Pogradecin smiley((((((((((99

 

J, per komentin "korrigjoje", jam gabim une. ndjese shume. smiley

Per fotot... nuk kane asnje gje te vecante. 

Nuk po them qe s'kemi natyre te bukur, nuk po them as qe PG nuk ka vende piktoreske, por keto fotot nuk tregojne as bukuri natyrore, e asnje gje. Bile jane foto krejt kot. 

Si e thashe dhe me siper, malli ben te veten, te ben te puthesh dhe dheun qe shkel me kembe, po te jemi pak realiste. Fotot jane kot fare.

Nese do i kisha bere une, do i mbaja per kujtim, me mendimin qe kam qene "aty", dhe ne ate moment, ai vend dukej "ashtu". E nese "ashtu" eshte magjepsja e natyres shqiptare... ufff, nuk bie dot dakord. Nuk di si ta them; sy keni te gjithe more... do e mbanit nje foto aq te shpifur per desktop? Ca nga ju jane dhe jashte shtetit... tregojani ndonje kolegu apo shoku, se ai i sheh pa "mallin" e Shqiperise.

Mua nuk me pelqejne. me vjen keq, jane foto krejt te rendomta fare, mund te jene bere me kamera 1 Gigapixel, por ajo qe eshte fotografuar eshte krejt bajate.

Me thene te drejten edhe aq kot nuk me duken,ajo e mjellmave eshte normale,por macja me peshk ne goje dhe treni ne debore jane shume te bukura,gjithmone sipas mendimit tim modest.

Blend, uroj që të mos vijë ndonjë nga flickeristat... se do të të sjellë disa qindra foto të tjera shumë herë më të bukura se këto.

une them se fotot kane poezi.

Vi re ate me macen.... t'ka faj macja!? me shi me bresher me bore... macja i hypen varkes e del ne det... se rruan hic...  nuk ka dite pushim me nje fjale... ne mund te bejme topa bore etj etj, por macja duhet te dal ne det se ka goje per te ushqyer....

me kujton kete poezine:

http://www.contemplator.com/sea/3fishers...

po mor po.....mjelma ka edhe kètej...edhe mace gjej kètej...edhe po nuk ka cirongè nè gojè,do e gjejmè ndonjè...po nuk ka dèborè,do pres tè bjer....po tren si ai ku ka?????ku ta gjej???çuf çuf.....fantastik!!!!

Faleminderit edrus. Kisha harruar qe e kam bere kete foto. Nese s'ma merr per mungese modestie. me pelqen, kam lene makinen ne mes te rruges ate dite per ta kapur ket gocen...

zotrules, puna e te vecantes se ketyre fotove te Pogradecit shpjegohet me "balten dhe mjalten"...

Hë mo se i ri je... ohuuuuu edhe sa herë të tjera ke për të ndaluar... (uroj me të njëjtin rezultat smiley&nbspsmiley

Pra, jane kot fare, po kot fare fare fare ama. Foto qelbesira me merite...

Pra ato fjalet "shume shume te bukura" jane idjotesira. Te jemi realiste tani!

 

 

si mund te postojme foto? kam disa foto ne kompjuter, si mund ti hedh ktu nqs dua ti hedh? Foto nuk jane te mijat, jane mbledhur prej internetit, kshtu qe nuk e njoh fotografin.

Ça u bo këtu tip kontesti? Kush poston mjellmat më të bukura, do e çoj në teatrin e kukullave.

http://www.telegraph.co.uk/telegraph/multimedia/archive/01210/monkey-stroll_1210381i.jpg

 

23-sho, bëje thjesht drag and drop foton për ta sjellë në peshk.

Fotot  (vertete kartolinka)  sjellin nje qetesi  njerzore,  nje qetesi qe.... na mungon,  pa dyshim  te gjithve.  S´eshte e thene te jesh nga Pogradeci, apo te kesh kaluar pushimet,  apo te kesh qene me sherbim aty,  boll qe fotot  vijne nga nje qytet qe rrezaton poezi, lirik....  Ke thene Pogradec  dhe ke kujtuar Lasgushin,  ke thene Lasgush dhe ke parasysh Pogradecin, nje symbioz e perhershme.  (falemnderit Blendi)

      Ne m´a  dhenc moj bel´n e holl,

      Do te thyej si menjolle,

      Do te shtrydh posi nje molle.

      -

      Ne me ardhc  o moj ne hije,

      Do  t´i  puth prej dhembshurije,

      Do  t´i  skuq   t´i  ndes qirije,

      Do  t´i  nxi  t´i  bej mavije

      Ato buze gjak-qeshije.

                                   LASGUSH PORADECI,  1938

ca thoni mor servila se late nam,e ku e kane bukurine keto lloj fotografish,bejini nje here keto fotografi ne kohe vere dhe ta shihni qe keto vendet ngjajne si keneta dhe si vende te shkreta plus qe qelben nga era e keqe e ujerave te zeza.edhe nje haleje katuni po ti vesh pak bore siper e bukur duket,por une nuk po e marr vesht,ky blendi keto kartolina ketu i ka sjelle per te treguar profesionalitetin e tij ne kete fushe apo per te na thene sa vende te bukura kemi ne,jo per nje gje por ju servilat e admineve na e keni bere kete blendin te gjithanshem,vjershetor,koreograf,analist tani i thoni qe eshte dhe nje fotograf i madh dhe per cfare per keto kartolina te shemtuta dhe pa lidhje.tregohuni realiste o servila dhe mos ecni me parimet e bollisteve se lat nam.

Ca thu mo fbc se le nam, e ku e sheh servilizmin ti,  te nostalgjia qe mund t´i  sjellin dikujt disa  foto....  Falemnderit apo Me fal  nuk perbejne servilizem.

Kuptoje,  ideja nuk eshte e fotos me te bukur...

(a te pyes (?) -  te  punon tasti i "germ"´e madhe shtypi,   "germ"´e madhe dore-mooo)

mua me terhoqi vetem "shetitje ne park" sado qe eshte klasike si foto.

eh edhe ai treni eshte shume nostalgjik s'ke çi thua.

Pogradeci eshte me te vertete qytet shume i bukur , trenat mund te them se ishin nje nga gjerat qe binin me shume ne sy per tu fotografuar.

ja dhe nje shembull nga une:

http://www.flickr.com/photos/eni/2211173...

Meqë është muhabet fotografish, doja që t'ju bëja të ditur për ekspozitën

Photo Exhibition "Delirium"

  të Mimoza Veliajt në Galerinë e arteve të Kosovës

Fillon të martën 3 shkurt 2009 ora 19.00 deri me 10 shkurt.

Për të apasionuarit e fotografisë, nëse ju qëllon të jeni andej afër, është një rast i bukur të shikoni fotografitë me të vërtetë të mrekullueshme të Mimozës!

C'e ka boll g99 kjo? Edhe ti edruspsez me ta? :grin:

Jo Zotrules, Mimoza është një kosovare që e kam njohur në grupin e "fotografëve shqiptarë" në flickr.

Provo dhe shikoji fotot e Mimozës... është vërtet artiste (dhe jo vetëm Mimoza, atje tek grupi dotë shikosh foto që vërtet do të të bënin të apasionoheshe pas fotografisë smiley

P.s: Nga ajo seri e fotove që solle ti, mos vallë ajo me ato lulet e mentës është bërë në Dajt? ... se mu duk si ftyrë e pame smiley

Nuk e ve ne dyshim qe ka foto shume te bukura. Kam qene disa here te flickri dhe kam pare foto te mira sa te duash. Edhe Blend koreograf balerini u keput koken disave. Cik me vone do vete ta shoh ate mimozken, meqe nuk qenka e 99ave.

Per cilen foto e pate fjalen? Nuk e di ku ka mente ketu? ftyr e pame je vete. smiley Eshte mu` ne mes te Londres, buze Tamizit, rreth 100 metra nga Wandsworth bridge.

http://data.tumblr.com/QPoBBebFihuidxh53G0nQ8kco1_400.jpg

Fotot jane shume te bukura, dhe jo vetem kaq, nje bravo ati/asaj qe i ka nxierr, dhe bravo dialoshit qe i vendosi ketu.

Jane te mrekullueshme. Po te bejme krahasimin me realitetin, kur debora mungon, pamia eshte e mieruar? jo vetem ne Pogradec po ne te gjithe shqiperin. Ateher le te kenaqemi me keto pamie c'lodhese, dhe mos jemi intrigues, duke u sulur kush siell foton me te mire e me terheqese!

 

Isha ne atdhe per vitin e ri!!!!!!!!!!!!!!!

Durres - Arben Cela /Reuters.

Duke u hedhur ne det per te peshkuar kryqin. Po te hidhesh ne vere nuk tregon dashuri per perendine; ne dimer po.

http://d.yimg.com/us.yimg.com/p/rids/20090106/i/r1372863076.jpg?x=400&y=289&q=85&sig=znLl0KsOSILGvyEpd79gmA--

http://d.yimg.com/us.yimg.com/p/rids/20090106/i/r3512070527.jpg?x=400&y=254&q=85&sig=9Sw6hATdLxRyXgpDjnWX_A--

 

 

Pogradec - Genc Shullaku /AFP.

Ai majtas me duket po ja ben me hile ketyre...ose po rri aty gati ne rast se makina hedh vickla dhe tenton te shtrihet nga krahi i majte ne mes te rruges.

http://d.yimg.com/us.yimg.com/p/afp/20090108/capt.photo_1231439690789-1-0.jpg?x=400&y=288&q=85&sig=6OsW6m_dsTv8ggqyQsZ6_A--

http://d.yimg.com/us.yimg.com/p/rids/20090108/i/r1276615598.jpg?x=400&y=179&q=85&sig=RTEHweiK60snBs_sLdMMTA--

Albanian President Bamir Topi and Kosovo President Fatmir Sejdiu (2nd L ) inspect members of the ceremonial guard from the Kosovo Protection Corps (KPC) in the capital of Pristina January 8, 2009. REUTERS/Hazir Reka

Fotot jane te bukura dhe dua t'a falenderoj une per fat te keq Pogradecin nuk e kam pare ne dimer te mbuluar me debore dhe ndjesia qe me krijuan ishte e bukur, pavaresisht komenteve koti qe lexova.

Jane fotografi te mira.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).