Irani shpall te jashteligjeshem kanalin TV “BBC Persian”

Mare dhe perkthyer nga CNN lace wsmileyt="on">t="on">Iransmileylace> declares BBC Persian TV illegal

 

>smiley>

Teheran lace wsmileyt="on">t="on">Iransmileylace> CNN . Sipas nje punonjesi te agjensise lace wsmileyt="on">Farssmileylace>: “nje zyrtar i larte Iranian ka deklaruarr  te merkuren se aktiviteti nje javor i kanalit  TV BBC Persian  eshte ilegal ne lace wsmileyt="on">t="on">Iransmileylace>”.

> smiley>

Ministri i Kultures dhe Keshillimit Islamik, Mohammad Hossein Saffar Harandi, gjithashtu, ka ndaluar gazetaret dhe artistet Iraniane te punojne per kete kanal televiziv. >smiley>Nje zedhenes i BBC ne Londer, tha se korporata nuk ka shkelur ndonje ligj ne lace wsmileyt="on">t="on">Iransmileylace>.

 

Kanali TV BBC Persia filloi transmetimet me 14 janar 2009, duke transmetuar ne t="on">lace wsmileyt="on">Iransmileylace>, Afganistan dhe Taxhikistan - vazhdon zedhenesi i BBC. Ky kanal i bashkengjitet radios 69 vjecare BBC Persia dhe web sidet “BBCPersian.com” qe filloi aktivitetin ne 2001. Kanali televiziv afron programe te ndryshme me lajme, ngjarje te dites per 8 ore ne dite dhe art, kulture dhe shkence per pjesen tjeter te dites.

> smiley>

Ministri Harandi nuk specifikoi nese BBC po shkel ndonje ligj po "duke konsideruar faktet historike qe BBC ka krijuar gjithmone kaos ne Iran, si dhe perpjekjet e kesaj agjensie per te krijuar konflikte ndermjet shtresave te shoqerise iraniane, kanali televiz BBC Persia ne Republiken Islamike shpalet i jashteligjeshem.”

> smiley>

Harandi shtoi, gjithashtu, se zyrtare te ndryshem te qeverise kane deklaruar se kooperimi me kete kanal televiz mund te krijoje probleme per profesionistet iranine. “Ne po monitorojme nga afer BBC-ne ne gjuhen angleze, qe po punon ilegalisht ne Iran, dhe ne qofte se ata transmetojne programe per TV BBC Persian, ne do te ndermarrim masa kunder tyre (BBC ne Anglisht). Ne kete rast forcat e sigurimit do te veprojne."

> smiley>

Zedhenesi i BBC tha se, eshte ne kundershtim me ligjin ne lace wsmileyt="on">t="on">Iransmileylace> per nje kanal televiz te huj te raportoje dhe mbledhi informacion direkt nga Irani. Ne keto kushte, lajmet jane mbledhur nga jashte Iranit, duke perdorur burime qe kane kontakte ne lace wsmileyt="on">t="on">Iransmileylace>. Korespondentet e BBC t="on">Persia nuk punojne ne lace wsmileyt="on">t="on">Iransmileylace>, shton zedhenesi i BBC.

 

Nje punonjes i BBC, qe nuk deshiron te indentifikohet, those sene deshirojme te kemi korespondentet tane  ne Iran, dhe do te vazhdojme te bisedojme me autoritet iraniane, qe te marim leje per kete… ne nuk po bejme ndonje gje ilegale, vazhdon ai.

Komentet e ministrit iranian te kujtojne legjendat moderne te thurura gjate revolucionit iranin  mbi  rolit e BBC ne  kete revolucionin.  

 

Nje dokumentar i BBC Radio 4 tregon se egzistojne  dokumenta qe rrefejne se ne vitin 1953 nje spiker lajmesh i BBC Radio 4,  me qellim futi fjalen “exactly” si kod per Shahun e Iranit, per ti treguar se Britania e mbeshtet planin e tij per grusht shteti ne veren e vitit 1953.

 

Shahu e kishte zgjedhur vete kete fjale, sipas ketij dokumentari, dhe BBC e transmetoi kete fjale me kerkesen e qeverise britanike.

Zyrtarisht, BBC asnjehere nuk e ka pranuar komplotin e kodit dhe zedhensi i BBC nuk ka pranuar te prononcohet per mundesine e ketij komploti.

 

Harandi tha se, plani i kanalit TV BBC Persian nuk eshte bere me qellime te mira. Ministri kerkoj qe artistet iraniane duhet te kene leje te vecante  per te punuar per agjensite e huaja te artit dhe grupeve kulturore  "perndryshe ata duhet te pranojne pasojat per bashkpunim me te huajt.”

 

 

 

12 Komente

Keto Iranianet jane te cuditshem mor mik. Jo vetem si shtet, por edhe vec e vec si rob. Kam njohur njerin qe nuk pranonte kurrsesi qe ishte iranian, por thoshte se ishte pers. Megjithe perpjekjet e mia per t'i mbushur mendjen se Persia ishte nje shtet qe nuk ekzistonte ne harten e botes, nuk hante pyke. E megjithese pastaj fillova te tallja menderen duke e pyetur se kush eshte kryeqyteti i Persise, ku ishte ambasada e tyre ne Kanada, e te tjera budallalleqe si kjo idiotesine e tij nuk e perkula dot ndaj u detyrova te iki me vendimin qe te mos diskutoj me me "Perset e rinj"

Lajm do ishte,po ta kishin lejuar.

Megjithe perpjekjet e mia per t'i mbushur mendjen se Persia ishte nje shtet qe nuk ekzistonte ne harten e botes, nuk hante pyke

Kujdes Peshk...se po ben gabim me llogjiken. Te te bej nje pyetje? Ku ka qen Shqiperia ne harte boterore para 1912es? Po Arberia...ka qen ne ndonje harte? Jo...atehere s'ka Arber dhe s'ka pas.

Pastaj...si s'paska qen Persia ne harte? Irani deri ne 1935 quheshe...PERSI.

Persi e kane quajtur te jashmit.  Emri "pers" vjen nga nje zone jug-perendimore me te njejtin emer.  Iranianet e kane quajtur veten "iranian". 

Me vjen cudi qe ky iraniani insiston ne te kunderten.  Eshte si te thuash qe shqiptaret te insistojne qe jane "albanez", apo gjermanet te thone qe jemi "alemanje."

Grupo, une nuk po flas per hartat qe perdorte Aleksandri i Madh. Flas per hartat qe shiten ne aeroporte dhe agjenci turizmi!

Se ashtu kam pare edhe harta ku tregohet Atlantida, por sensi i irracionales ne postimin tim nuk qendronte tek viti i botimit te hartes.

Sepse me kujtoj kohen tone te komunizmint kur ndalohej te degjoje BBC-ne apo te shikoje televizor te huaj. Diktaturat jane njesoj kudo ne bote.

Epo kur u ben dhe Shqipot me i tregu te tjerve...si ta quajn veten. U bem dhe ne ti japim leksione historie nje populli 8000 vjecar.

Te jesh Iranian...nuk eshte ETNI. Ndersa Persik eshte ETNI...Dhe sa per harta, ajo quheshe Persi deri ne 1935...qe eshte pak me vone se Aleksandri.

 

Tani...shikoni problemet tuaja...jo te merreni me leksione historie per popuj te tjere.

Grupo, me fal! Nuk e dija qe Perset paskan kalu dikur nga lagja jote...

Meqe do ta zgjerosh diskutimin

1. Une nuk e fus veten tek ato "shqipot" apo di une cfare ke ti ne mend. Une jam nje idivid i shkolluar qe mund te ulem e te diskutoj me cdo njeri tjeter pavaresisht kombesise a perkatesise etnike, por qe ka nje minimum inteligjence komunikimi dhe qe e mbeshtet diskutimin ne fakte te pranuara si te verteta nga shkenca apo nga nje llogjike e pranuar si funksionale nga pjesa me e madhe e njerezve.

2. E dyta une nuk po i jepja leksione origjine popullit te ndricuar Iranan nga mali Sinai apo ndonje tribune ne Teheran, por po bisedoja ne kabinen e nje Dodge Ram truck me nje iranian te pjerdhur qe pretendonte se ishte pers, ndersa une sipas mentalitetit te tij meqe kisha emer grek dhe isha nga gadishulli i ballkanit, duhet te isha helen.

3.Sa per ato idiotesite e Iranit jo etni dhe persise etnike, nuk kam ndermend ta zgjas, se qe nga percaktimi qe jep kuptohet niveli i njohurive qe ke.

5. Ai tipi me te cilin po flisja kishte lindur shume vjet me vone se 1935.

6. Si ka mundesi qe ti i sheh problemet e mia te pazgjidhura, te cilat une nuk arrij t'i shoh, dhe a mund te me tregosh ekzaktesisht se cfare sheh?

Dhe e fundit: Nese do te jesh vertet i dobishem, a nuk me ben nje liste sa me te gjate qe te mundesh ne nje leter te bute me gjerat qe ti me keshillon te bej e ato qe nuk duhet te bej, qe ta kem ne banjo per raste rreziku?

Thanks!

 

Sic duket qarte konfrontimi i ideve perendimore eshte i qarte ne Iran, por edhe medja te ndalohet kjo me duket sikur tejaklon cdo kufi. Megjithse sic edhe e tregon qarte artikulli se ky eshte nje vendim i qarte politik, kam besimin se askush me shume sesa populli Iranian nuk po e paguan per kete. Nje popull qe shenderrohet ne dele te heshtura nuk di se c'fare eshte mire dhe c'fare eshte keq per te.

Nje hap i rendesishem drejt nje regjimi te izoluar.

Per njohuri te pergjithshme : http://en.wikipedia.org/wiki/Persians 

me ka rene rasti te vizitoj Iranin. Njerez te mrekullueshem dhe rrenjesisht te ndryshem nga arabet! Kur i pyet nese jane arabe te pergjigjen se jane perse dhe jo arabe.. smiley

Chene, per kuriozitet , ç'fare eshte Omer( Ymer) Kahjami per Iranianet sot.?

Ai ishte Pers 100%.

Eshte herezi te citosh Kahjamin.??

Shume mire Cheney...Une personalisht kam respekt per ata si popull...

Sa per bllokimin e kanalit...s'kan si ta bllokojne se pari. Llafe llafe kan shume ata te Ahmedinexhadit...Pallatet ne Iran jane te mbuhsura me keq se Tirana ne 1996 me sac-e televizori...s'ke si te bllokosh asgje atje.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).