Hapet gjyqi per gazetaret e TVSH-se

Rikthehet ne gjykaten e Tiranes, ceshtja e 14 shtatorit me shtate te pandehur, mes te cileve edhe zevendesministri i Kultures dhe Sporteve, Ekrem Spahia.

Por ndryshe nga gjykimet e meparshme gjyqesore, i kane shpetuar ketij procesi dy te pandehur te tjere qe ishin se bashku ne dosje, Frrok Gjini dhe Sali Shehu, te cileve u eshte pushuar akuza per shkak te imunitetit qe ata gezojne si deputete.

Aktualisht jane nen akuze Ekrem Spahia, Alfons Zeneli, funksionari i larte i policise Shemsi Prenci, Edmond Ymeri, Dritan Gjeci, Elvis Kamberi dhe Antonela Malaj. Ne sallen e gjyqit ishin te pranishem Ekrem Spahia, Antoneta Malaj dhe Shemsi Prenci, ndersa pjesa tjeter e te akuzuarve u perfaqesuan nga avokatet.

Por per shkak se mungonte prokurori i ceshtjes hapja e seances u caktua pas dy javesh. Per te ashtuquajturen kryengritje te 14 shtatorin egzistojne tre dosje, apo tre kategori te pandehurish, njera quhet dosja e badigardeve, tjetra e gazetareve dhe njerez te thjeshte, te cilet me 14 shtator 1998, moren pjese ne sulmet me arme ndaj kryeministrise dhe institucioneve te tjera shteterore.

Per keto ngjarje nuk ka asnje te denuar, megjithese Gjykata e Tiranes disa here ka qene ne prag pretence duke ju rikthyer serish gjykimit, ashtu sikurse veproi me dosjen e ashtuquajtur e gazetareve.

2 Komente

Perderisa ne kryengritjen e14 Shtatorit inisiatori dhe ngatarestari Sali Berisha  nuk eshte nen akuze, eshte nje budallallek i madh te merresh me servilet e tij, apo me kokeboshin kaposh Ekrem Spahia. Ate e ka denu zoti duke i dhene trute e gomarit, edhe sikur ta denojne ai nuk vuan se nuk kupton.

Akoma me budedalliqe ne Shqiperi, a thua se vrane e prene ata gazetaret. Ata pane nje humnere a vend bosh, qe ish krijuar nga rremujat/anarshia e atyre diteve  dhe thane ta zinin per te vendosur pak rregull.  Une do ti pergezoja ata per inisiativen qe morren  dhe jo ti denoja.

Berberi, me dhive tu qesh me ate fund-komentin tend rreth Ekremit. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).