Greqi, Ministri i ri, Samaras: Maqedonia do shkatërrohet

Ministri grek i Kulturës, i sapo ardhur në këtë post pas ndryshimeve në qeverinë e Kosta Karamanlis, Andonis Samaras ka deklaruar se Maqedonia do të shkatërrohet dhe nuk do të ekzistojë si subjekt i vetëm. Sipas tij, Greqia nuk duhet të frikësohet nga Shqipëria e Madhe apo Bullgaria e Madhe, të cilat do të krijohen pas shkatërrimit të Maqedonisë.

ATHINE -Në një kohë kur negociatat për çështjen e emrit midis Athinës dhe Shkupit qëndrojnë ende pezull, një deklaratë e fortë ka mbërritur së fundit nga shteti helen. Ministri grek i Kulturës, i sapo ardhur në këtë post pas ndryshimeve në qeverinë e Kosta Karamanlis, Andonis Samaras ka deklaruar se Maqedonia do të shkatërrohet dhe nuk do të ekzistojë si subjekt i vetëm. Deklaratat e ministrit në fjalë, i njohur për qëndrimet radikale dhe nacionaliste i ka bërë për televizionin shtetëror grek ERT. Sipas tij, Greqia nuk duhet të frikësohet nga Shqipëria e Madhe apo Bullgaria e Madhe, të cilat do të krijohen pas shkatërrimit të Maqedonisë.

“Besoj se shumë shpejt Shkupi nuk do të ekzistojë si subjekt i vetëm. Kjo do të thotë se koha është në anën tonë, dhe praktikisht është në anën tonë, për shkak se mendoj se ata nuk do të kenë sukses që të ruajnë unitetin, i cili tani nuk ekziston. Greqia është si forcë në zhvillim dhe me popullsi më të madhe dhe më të fortë dhe nuk ka pse absolutisht të frikësohemi nga ata”-deklaron ndër të tjerash ministri Samaras, i cili ishte ministër i jashtëm grek në vitin 1993 dhe ishte larguar nga qeveria e kryeministrit Micotakis për shkak të qëndrimeve të tij të forta.

Samaras ka shtuar se BE nuk do të heq dorë nga partneri i saj në kufirin jugor të Evropës. Lidhur me këtë ai ka theksuar se Greqia nuk duhet të pranojë që në propozimin për emrin si kompromis të ekzistojë nocioni Maqedoni dhe se për këtë nuk duhet të heq dorë Athina zyrtare.

71 Komente

Dokrra!

Po habitem per nje gje,

Mire per Shqiperine e "madhe", dakord, po kush e siguron grekun se Bullgaria e Madhe nuk do kete pretendime territoriale ndaj grekut?

Ka nje minoritet mbi 300 000 sllavesh ne Greqi qe greku i shkel me kembe; kur maqedonasit bullgare te marrin nja 20% te vendeve ne parlamentin bullgar, kush i siguron greket se nuk do ngrihen pretendime territoriale?

Greqia eshte me "e forte" se Maqedonia e tashme, po a do jete me e forte se Bullgaria e ardhshme, qe eshte dhe ne Nato dhe ne BE???

 

Mua me duket se greku eshte i interesuari kryesor i egzistences se nje Maqedonie ngordhalaqe; dhe kete magjypet e Shkupit nuk e kane kuptuar akoma se jane shume te zene me urrejtjen ndaj faktorit shqiptar. 

Zoteriules,

Per grekun "Shqiperi e madhe" do te thote nje shqiperi e bashkuar me Kosoven por pa Jugun e Shqiperise se sotme. Prandaj ata nuk i tremben Shqiperise se madhe. Ne fakt ideja e shkaterimit te Maqedonise i sherben pikerisht kesaj arsyeje. Rikonfigurimit te kufijve ne Ballkan, qe me te "dhenat statistikore" dhe "dokumentare" te grekeve atyre ju takon tere jugu i Shqiperise nga lumi Shkumbin e poshte. Pra kur flasim per Shqiperi te madhe do te kemi parasysh se jo te gjithe kane te njetin vizion per cfare do te perfshihet ne Shqipeirne e Madhe. Pra mos u gezoni para kohe. Ne fakt perkrahesit e shqiperise se madhe apo perkrahesit e shkaterimit te Maqedonise duhet ta kene parasysh kete faktor para se te ngrene dolline me Greket dhe ti  thone  njeri tjetrit "HOPAAAA Hajd per hajer na qofte shakterimi i Maqedonise".

 Deklarata eshte e forte, por nuk besoj se maqedonsit do ta lene me kaq. Nuk eshte çudi ti drejtohen EU per ankese. Dhe nuk eshte çudi qe ai te lere postin e ministrit, nese EU ushtron presion mbi Athinen.

Presion te te cilit lloj?

Pastaj, kush shqetesohet per Maqedonine? Te jemi realiste.

Maqedonia eshte ne nje pozite si Shqiperia, vetem se ata edhe e ngrene zerin, ne ndryshim nga ne.

Shqetesohet apo jo,  EU ndjek proçedurat e veta per çdo çeshtje. 

Mua me duket me shume si kercenim ndaj Maqedonise per ta bere te terhiqet, qe vjen nga ky ministri, megjithate Greqia mund ta shikoje me nje sy tjeter nje ndarje te Maqedonise dhe bashkimin e pjeseve te saj me Shqiperine dhe Bullgarine nese gjerat acarohen me kete vend.

Maqedonia eshte nje shtet artificial, me tensione dhe probleme te medha etnike brenda vendit dhe gjithashtu probleme me fqinjet e saj.  Eshte nje shtet qe megjithese kerkon te integrohet ne Evrope, trajton 30% te popullit te saj si qytetare te dores se dyte, duke ju mohuar shume te drejta.  Serbet e Kosoves qe jane shume here me pak ne numer se shqiptaret ne Maqedoni, kane shume here me teper te drejta qe ja u kane dhene nderkombetaret.  Pra kjo situate edhe pse mund te shtyhet, do te vije koha ku perseri do te kete probleme. 

S`do te ishte keq qe ky shtet i stisur, nese nuk arrin te plotesoje standardet e kerkuara qe te gjithe qytetaret te ndjehen ne vendin e tyre, me mire te shperbehet dhe te behet ndarja ne menyre te qyteteruar, ndermjet shqiptareve dhe sllaveve.

 ai 30% qe thua ti polico qe jane qytetare te dores se dyte kane mbi 30 parti politike ne Maqedoni. Nder to, 3 parti jane me te medhate, dhe e bejne me rradhe kurrverimin me sllavo-maqedonsit. Nje here kurverohet njera dhe tjetra s'le gje pa thene nga xhelozia, e nje here kurrverohet tjetra, dhe kurrva e pare harron qe i ka hapur kembet me perpara kur merrte mandatin, dhe fillon e cirret nga xhelozia.

Ne Maqedoni shqiptaret jane te zene vetem me nje gje: te zihen e te haen mish me njeri-tjetrin.

Edhe te drejtat e tyre kur dolen malit t'i kerkonin, per here te pare ne faktorin shqiptar ne Ballkan u pa fenomeni "xhihadist" apo "muxhahedin" qe luftonin per Allah e jo per komb. (natyrisht, jo te jgithe ishin ashtu, por elementi doli, dhe as mjekrra nuk u mungonte)

Maqedonia ka 3 konflikte kryesore etnike:

1: shqiptare kunder shqiptareve,

2: sllave kunder shqiptareve,

3: gjithe te tjeret, perfshire shqiptaret, - kunder shqiptareve.

Pa me thoni njehere, si do e benit ndarjen e Maqedonise?

Keta shqiptare me ke do i bashkonit? me Shqiperine apo me Kosoven?

Pse duhet ta mendoni ashtu duke e lene jashte Shkupin, qe eshte dhe qyteti me i vjeter shqiptar ne gjithe Maqedonine?

Ketu duhen bere detyrat mire, por, ta keni te sigurte, qe ai parashikim "grek" eshte thjesht nje pasoje dehjeje, jo realiteti apo interesash gjeopolitike rajonale.

Nje nga sallatat mikse ne kuzhinen franceze quhet "salade macedoine."  Kuptohet, per lemshin qe perfaqeson ai shtet (pa e quajtur komb.)  Se si do veje e ardhmja e Maqedonise s'i dihet.  Por me vjen cudi qe ministri i kultures te shprehet kaq hapur ne nje kohe te tille. 

 

Ky nuk eshte vecse maskaralleku i rradhes i politikave greke. Te sigurt qe Camet do lehin e nuk do kene gje ne dore, nuk i druhen me konceptit te Shqiperise se Madhe. Shqiptaret nga ana tjeter te bejne kujdes dhe mos bien pre e ketyre lajkave te perkohshme prej grekerve, por t'a tregojne madheshtine e tyre duke u solidarizuar me Shkupin. Keshtu edhe pozicioni i tyre ne Shkup do te forcohet, dhe njekohesisht edhe pozicioni i tyre me Athinen, duke treguar qe nuk kane pse bien gjithmone pre e tekave Greke.

Problemi tjeter me pretendimin grek mbi "Maqedonine" eshte se ne qofte se ky pretendim konsiderohet i ligjshem nga pala Shqiptare do hapej rruga edhe per ligjshmerine e pretendimit grek mbi "Vorio Epirin". Le te mos i erresohen syte Shqiptareve nga "miqesia" greke kur duket ashiqare qe kjo miqesi nuk ka as edhe nje qellim te fqinjesise se mire. Sovraniteti i Kosoves i cili dhente Zoti po fitohet avash avash eshte shume me favorizues per Shqiptaret se sa konceptet megalomaniake te bashkimit qe na lejojne t'ia ushqejme vetes miqte tane te jugut.

Thanks, but no thanks, duhet thene ne kete rast.

 Te solidarizohen me Shkupin?

E di si tha Gruevski gjate perkujtimores se Kongresit te Manastirit?

"Kongresi i Manastirit nuk na ka sjelle ndonje dem ne te tjereve"... Poshterim me te madh qe mund t'i bente Saliut pas fjales se tij, nuk mund te kishte.

Vetem se nuk tha: "Hajt mo, te egzistojne dhe shqiptaret derisa te na kthehet mendja!"

Solidarizimi me Shkupin duhet bere vetem me shqiptaret. Sllavet e maqedonise, edhe sikur te zhdukeshin fare nga faqja e dheut, vetem te mira do te kishte.

Ata plehra duan te krijojne historira dhe nje identitet kombetar mbi lloj soj mashtrimesh, nga me te pabesueshmit; dhe kur arrijne te deklarojne te tilla gjera, jeten e shqiptareve ata as nuk e llogarisin fare per jete njerezore!

Ne rendin politik te ballkanit, eshte Shqiperia qe i lepihet Maqedonise, e jo anasjelltas. Kete nuk e di si nuk e keni kuptuar akoma.

Pretendimet greke mbi "Maqedonine" s'jane dhe aq territoriale.  Pretendimet bullgare jane me te perqendruara ne ate drejtim.  Bile, vete qeveria maqedonase ka shprehur shqetesim se me qindra mijera maqedonas kane marre pashaporta bullgare (sounds familiar?) 

Sa per "madheshtine" e qeverise sone me mbeshtetjen ndaj Shkupit, me duket teper naive, kur vete "Maqedonia" pretendon se ka nje minoritet rreth 200 mije "maqedonas" ne Shqiperi, dhe na ka akuzuar per moszbatimin e te drejtave te minoritetit (gjoja jo-shkollim ne gjuhen e tyre etj.)  Plus, edhe maqedonasit s'jane mbrapa nga kjo puna e hartave (qe perfshijne nje pjese te madhe te juglindjes shqiptare.) 

Greket kane pretendime ndaj Maqedonise. Eshte nje pjese e tere e Maqedonise qe Greket e duan ende, dhe njesoj si per Shqiperine pretendojne te kene nje minoritet gjigand! 

Pa me gjej ca info ku greket pretendojne te kene "minoritet gjigand" ne Maqedoni?  Perkundrazi, deri vone as qe nuk flitej per statistika e as per nje numer konkret.  Kohet e fundit (vjet) sikur ka filluar te flitet per dicka te tille, dhe bile jo si grek tamam por si vlleh qe vetedeklarohen greke. 

Eureka qy smiley.

Po lexoje derman, per cfare behet fjale.  Kur eshte diskutuar per here te pare, per ke behet fjale etj.

E para deshmi serioze qe e njerit me origjine nga "Moschopolis" (lexo Voskopoja.)  E thone shkoqitur qe nqs mund te flitet per minoritet grek ne Maqedoni behet fjale per vlehe qe ndihen greke, qe keta i ndajne ne dy grupe, njeri prej tyre arvanitovlahi lol.

Ja keshtu, xinxerfil smiley.

te rente tartakuti ty jalla. ai ta thote troc numrin. 300 000. 180 000 vlleher, e pjesa qe mbetet, cfare jane? himarjote vorjoepirdhu? 

po kerkoje nje vend ku te kishte te tilla pretendime... te gjeta nje, me deshmi te intervistuari, i dores se pare. Te gjej te tjera sa te duash shpirti, ka boll, me tonelata. po kam hall se indoktrinohesh pastaj. smiley

Monda, nuk thashe qe qeveria Shqiptare te tregoje madheshti duke u solidarizuar me Shkupin, por qe Shqiptaret t'a tregojne kete madheshti, dhe kisha parasysh Shqiptaret e Maqedonise ketu, solidaritet qe do e forconte pozicionin e tyre ne Shkup. Sa per Qeverine e Republikes se Shqiperise, do ishte mire te mjaftohej me nje deklarate mbi sovranitetin e kesaj Republike, duke garantuar njekohesisht sovranitetin e fqinjeve.

Po ata sufleret e enveristave te Maqedonise kane deshire qe Shqiperia t'i hyje nje aventure te tille duke marre krah ne kete konflikt qe ka Greqia me Maqedonine.  Shqiperia duhet te ruaje distancen ne kete konflikt pa u perzier duke marre qendrim ne favor te njerit apo tjetrit krah (dhe me sa di une ky eshte qendrimi i qeverise shqiptare), dhe te shfrytezoje sa te mundet kete situate per interesat e veta.  Se pari Greqia tani tregohet me e kujdesshme me Shqiperine pasi nuk i intereson edhe nje konflikt me nje vend tjeter fqinj, se dyti Shqiperia dhe shqiptaret ne Maqedoni duhet te forcojne kerkesat e tyre per plotesimin dhe zbatimin e  marreveshjes se Ohrit plotesisht, dhe te tjerave kerkesave te drejta qe kane.

 

 Greqia eshte tashme ne konflikt me Shqiperine. Kete nuk mund ta mohosh.

Se Shqiperia nuk ngre ze, nuk kundershton, hap shalet me te paren dhe perkulet, kjo nuk dmth qe nuk ka konflikt! Ne thjesht po nenshtrohemi sipas midese se grekut. Kaq. Maqedonsi, mendon ndryshe nga Shqiperia zyrtare dhe aty ti arrin ta shohesh konfliktin.

Te shkonte nje minister i jashtem grek ne Maqedoni, dhe te takonte nje Bollano te Maqedonise sic e beri ne Himare,  aty tani do kish filluar lufta! Leqe nuk lejon kush te ngreje koke Bollanoja ne Maqedoni!!!!!!

Cudi me te medha kane ndodhur por po bie dakort me THP ne kete rast lol.

Qeveria shqiptare duhet te mbaje distancen dhe tekstualisht nga THP "ta shfrytezoje per interesat e veta."  Si tha Truman ne LIIB kur Hitleri mori udhen per ne Rusi?  Do perkrahim ate qe do dal fitues (midis Hitlerit dhe Stalinit.)  Keshtu dhe kjo pune.

Ohuu, nuk do merrem me ju tani.  Nuk po behet lufte.  Ka mosmarreveshje per emrin.  Shiperia mendoj une nuk ka pse merr qendrim te prere me njerin krah.  Nderkohe qe situaten pavaresisht se si vendoset per emrin, duhet ta shfrytezoje per interesat e veta.

Pikërisht për arsye interesash, Shqipëria do duhet të jetë më pranë Maqedonisë.

Qoftë vetëm për çështje restaurimi marrëdhëniesh. Shqipëria ka mundësi reale të ndikojë që marrëdhëniet shqiptaromaqedonas me maqedonasit të përmirësohen. Diku madje një analist turk mbështeste idenë e një farë-forme mini-federate midis Kosovës, Shqipërisë, Maqedonisë dhe ndoshta Malit të Zi.

 

 Ai turku mos e ka gje emrin Adem Demaci?

Ademi ne fakt e donte dhe Serbine brenda. smiley

wtf?

Ishte turk international-lefty- minority-loving person. Sia mbaj mend emrin.

Ka edhe ne Shqiperi ca Soroista si Remzi Lani qe kane pase propozuar nje federate ballkanike, me Serbine, Malin e Zi, Shqiperine, Kosoven, Maqedonine etj.

e propozuan dhe presidentet e nderuar shqiptare, Topua jot me Sejdiun e atyre m'at'ane bjeshkeve te mallkuara. vetem se nuk perdoren te njejtin term. smiley

J. cfare ke ngrene a ke pire sot? Me habite.

Zotrules, shume dakort me ty.  E megjithate qendron nje ndryshim perbrenda shqiptareve te Maqedonise, psh ata te jugut (Struges etj) vs Kumanoves, Tetoves etj.  Shqiptaret e Shqiperise duhet te forcojne lidhjet ekonomike, shkembimet si nga ana e universiteteve, turizmit etj me shqiptaret e Maqedonise.  

Se marr vesh se ku është habia? Pak a shumë të dy shtetet janë ca të dambllosura politiko-fetarisht, por Maqedonia edhe hahet si partner + kemi interesa edhe synime të përbashkëta më shumë sesa me grekët.

(e vërteta duhet thënë siç ësht&eumlsmiley

 

"Shqiptaret e Shqiperise duhet te forcojne lidhjet ekonomike, shkembimet si nga ana e universiteteve, turizmit etj me shqiptaret e Maqedonise."

ekskjuzmi? per cfare qellimi?

Shqiperia, eshte vartese ekonomike e Maqedonise. Qe nga mollet dhe karrotat i importojme qe andej. Ka zona te tera te Shqiperise qe shkojne e bejne pazarin ne Maqedoni, qe gjithsesi me gjithe shpenzimet e rruges, eshte shume me i lire se ne tregun e tyre shqiptar. 

Me shume shqitare shkojne me pushime ne Maqedoni sesa shqiptare ne Shqiperi. Pa llogaritur shqiptaret qe kthehen nga mergimi per te pare familjet e tyre ne Shqiperi. Hotelet ne Maqedoni jane shume me te lira se ne Shqiperi, e ngrena po e po, dhe rruget jane te shtruara.

Tani ate idene tende te mesiperme, e sintezon dot, pliiiiiiz?

Kete e di lol, dhe e mora e mend si faktor, por e kisha gjetiu ceshtjen.  Sa per turizem ne Maqedoni, para ca ditesh vajten im vella me te fejushmen dhe nje cift tjeter ne Mavrove (me duket i thone) per ski dhe i mbylli bora brenda nja ca dite smiley

Shkembimin ta kisha nga ana tjeter, per "radikalizmin" dhe "fanatizmin" e nje pjese te shqiptareve te Maqedonise.  Sidomos Tetova, Kumanova etj.  Qe t'i kthehem asaj qe the me lart, problemet perbrenda shqiptareve te Maqedonise. 

Per infrastrukturen, cmimet etj, po ta marresh holle holle, shteti yne s'ka ndonje faj? 

PS: pliiiiz, plis tha artiani te nje teme tjeter smiley

 pliiiiiz dhe njehere... pa ma shpjego prape, cfare me ke sqaruar me kete me siper... pliiiiz pliiiiiiiz pliiiiiiiiiiz=brazde (furrow). Apo as per vete nuk e ke te qarte cfare do te thuash? brazde? smiley

Ueee, po shqip mer ta thashe. 

Kemi shqiptaret e Maqedonise, nje pjese e tyre e vogel sic u shprehe me lart, te mjekrosur, e qe dolen me flamurin arab neper Shkup, e qe varrosen nje shqiptar qe u vra ne Afganistan me duket (ky ne fakt punonte atje per nje firme gjermane) me flamurin arab ne arkivol.  Me shume per kete ceshtje lexo ketu:

Michael J. Totten: The Bin Ladens of the Ballkans

Sado i vogel ne numer, ekziston ky fenomen.

Plus, per rritjen e shkembimeve ta kisha llafin te bursa ne Universtitetet e Shqiperise etj.  (Sado gjendjen e tyre jo dhe aq te "mire.&quotsmiley  Dikujt mund te mos t'i pelqeje, apo t'i kete vene ne "cmitizim" Rilindasit, por duhet nje doze e mire e Rilindasve ne shkollimin e shqiptareve te Maqedonise sepse i njohin shume pak.  Gjithashtu (sepse per kete pune kemi diskutuar, Jul e di mire, ne nje vend tjeter gjere e gjate) disa nga zakonet qe kane shqiptaret e Maqedonise s'jane as shqiptare.  Duke filluar qe nga ritet mortore etj. 

prape do permendja BRAZDEN. tre here ne nje fjale nuk ta thote asnje cun ketu ne kete forum...

Te studjojne shqiptaret e Maqedonise ne Shqiperi.

Dakord.

Mesa di une, shkolla disave u duhet per t'u punesuar me vone, me shpresen, gjithmone, ne fushen per te cilen edhe kane studjuar.

Mire e mbaruan shkollen ne Tirane ata, ku do punesohen?

Me universitet te Shqiperise nuk ze dot pune as nje Shqiperi. Ti mendon se do ishte ndryshe ne Maqedoni? Brazde!

Nuk i njohin rilindasit?

Pa ma shpjego pak si? Rilindasit mesohen dhe nga televizjoni, nuk ka nevoje te harxhosh 4 vite jete te studjosh per gjera qe ndoshta nuk do te te hyjne kurre ne perdorim. Sikur Saliu mos dilte perdite ne televizor nga gjysem ore ne dite, nje hapesire e tille do te mund t'i dedikohej nje ceshtjeje "kombetare"; qe te themi te drejten, ne Shqiperi nuk egziston, vetem ceshtja kombetare joshqiptare, ajo po, egziston. Apo do t'u japesh burse per nje universitet qe dhe tekstet shkollore i ka me harta qe ja jep Athina?  Brazde!

Rilindasit ne Shqiperi, te pakten per masat e gjera, e kane emrin Berishe dhe Nano, akoma. Bile po te ishte me mjeker Saliu, do i thoshin Sali Frasheri ose Sali Stilian Noli. brazde... smiley

Zotrules, nuk eshte pazar i keq ai me Maqedonine jo, se eshte kursi i shkembimit nje vic Shqiperie ushqyer me jonxhe ne vese=tre vica Maqedons fryre me steroide. Pyet, pyet, se ben vaki edhe eshte rritur kursi i shkembimit per vicat Shqiptare.

Per grekun "Shqiperi e madhe" do te thote nje shqiperi e bashkuar me Kosoven por pa Jugun e Shqiperise se sotme. Prandaj ata nuk i tremben Shqiperise se madhe. Ne fakt ideja e shkaterimit te Maqedonise i sherben pikerisht kesaj arsyeje. Rikonfigurimit te kufijve ne Ballkan, qe me te "dhenat statistikore" dhe "dokumentare" te grekeve atyre ju takon tere jugu i Shqiperise nga lumi Shkumbin e poshte. Pra kur flasim per Shqiperi te madhe do te kemi parasysh se jo te gjithe kane te njetin vizion per cfare do te perfshihet ne Shqipeirne e Madhe. Pra mos u gezoni para kohe. Ne fakt perkrahesit e shqiperise se madhe apo perkrahesit e shkaterimit te Maqedonise duhet ta kene parasysh kete faktor para se te ngrene dolline me Greket dhe ti  thone  njeri tjetrit "HOPAAAA Hajd per hajer na qofte shakterimi i Maqedonise".

Ruaju nga greku kur te ben dhurata. smiley

"Maqedonia" do te bjere atehere kur te vendosin Shqiptaret.Na duhet nje shtet tjeter kantidat,kundrejt te cilit Greqia mund te vendosi veto,sepse nuk mund te vendosi kunder te gjitheve...

Mund te vendose, posi. jane shtete te korruptuara, shtypin minoritetet, nuk respektojne te drejtat e njeriut; demtojne biznesin  grek dhe interesat e tij; nuk po kontrollojne dot trafiqet dhe kufinjte.

Kurse Shqiperise i con nje telegram ne emer te Berishes: hiqi breket o t'i ktheva arrnautet. Dhe Berisha fap... si te duuesh shpyrt!

Jul e di mire, ne nje vend tjeter gjere e gjate) disa nga zakonet qe kane shqiptaret e Maqedonise s'jane as shqiptare.  Duke filluar qe nga ritet mortore etj.

Po mirë këtë punë e di unë. Kjo është plagë për gjithë shoqërinë shqiptare. Veç nuk duhet të jetë pengesë në marrëdhëniet midis shteteve. Madje është një arsye më shumë pse Shqipëria duhet të ndjekë Maqedoninë nga afër.

Problemi tjetër është se Greqia si shtet më i madh, nuk shikon partneritetin - por shfrytëzimin.

Pastaj synimet kombëtare janë më të afërta me Maqedoninë: Integrimi i përbashkët në NATO dhe BE, politika po amerikane etj. Shqipëria mund të gjejë treg të hapur investimesh më lehtë në Maqedoni sesa në Greqi. Sigurisht që duhet të kemi bashkëpunim më të ngushtë edhe me Malin e Zi vetëm për natyrën e këtyre shteteve që janë pak a shumë në një sërë me ne.

 

Po te njejten gje kam thene derman, por partneritet me shqiptaret e Maqedonise.  Se per shtetin, talli dhe ate muhabetin me punen e vizave per ca kohe.  Se i njejti shtet, qe pretendon e flet ne hedhje ne gjyq per minoritetin e tyre ne Shqiperi.  Kliko me poshte per llogjet e tyre:

Macedonians in Albania

Dhe faqja eshte .org, dhe jo .com

 

e c'dmth .org? kushdo mund te hape nje faqe me nje domain te tille.

Kliko pak brazde tek "about us"... smiley:grin:

3 ose 4 here i permendte Maqedonasit. Nuk thoshte kurrsesi shifra per ta. dhe nuk m'u duk problematik fare, as per Maqedonsit, e as per gleqelit... raporti ne 99% te brumit flet per jevgjit dhe magjypte, pak per vlleherit dhe ca edhe per punen, imigracionin, azilin...

te kishte raport te tille per shqiptaret ne maqedoni, ne do ishim bo tap tu festu! 

Mos më thuaj se ke frikë nga ndonjë minoritet i mundshëm maqedonas në Shqipëri! Ata janë gati për tu ndarë, jo më të kenë kërkesa ndaj shtetit shqiptar.

Po edhe shteti ynë... damblla ngeli!

 

Po ca jane gati mo aman... ata jane te lodhur fare. Bile shumica ndihen shqiptare fare! Mua me ka qelluar te kem shoke te atij "komuniteti"... shqiptare puro! Njerin prej tyre bile e kam kerkuar dhe ketu te peshku, po nuk me la Llazari se kujtoi se une isha i CIAs dhe ai qe krimbineli.

Minoritet edhe ka, po ata jane bullgare, se identitet maqedonas, nuk ka.  (PIKE) Me 100 vjet qe duan te ngrene identitet ata, vetem perralla me Aleksandra kane mundur te perdorin...

ne Shqiperi jane disa fshatra, me duket nja 6. 3 andej nga Prespa, e 3 andej nga Librazhdi. 6 fshatra, jo qytete sa Korca, e prape nuk behen dot 300 000!

Kryetaret e shoqatave, ata paguhen mire, po, dhe ata mund t'i fryjne shifrat derisa t'u mbarojne lapsat.

Keshtu sa pisk e kane punen me levizjen e lire shqiptaret, edhe kineze vetedeklarohen, boll te kene lehtesira per te levizur.

Fundja, si eshte puna e Pandeli Majkos, qe nga 91 vajti ne ambasade Bullgare per t'u rregjistruar? Edhe ay kopuk eshte gaqedons? (gaqe) :grin: smiley :grin:

timeo danaos et dona ferentes  

e ka mire Nejse. E ka thon romaku qy m'vaktit

Me duket teper e guximshme dhe jo diplomatike kjo  shprehje e min Grek te Kultures.  Po kerkoj per referenca me te besueshme te ketij artikulli por nuk po gjej ..

Ate po kerkoja dhe une qepare.  ekathimerini s'kishte gje. 

hmmm kushedi kushedi , mbase peshku duhet te sigurohet pak per vertetesine e infove te tilla smiley

Po keshtu eshte kur nuk kerkon aty ku duhet!

kush kerkon gjen llokume, thote nje proverb i vjeter; kurse nje i lashte thote: kush kerkon gjen glliko ftoi. :grin:

hmm ok ne rregull ... na e jep ti nje link meqenese kerkove aty ku duhet smiley

Deklaratat e ministrit në fjalë, i njohur për qëndrimet radikale dhe nacionaliste i ka bërë për televizionin shtetëror grek ERT 

C'lidhje ka ekathimerini?

Pastaj, moj Alideë... une greqisht nuk di, dhe nuk sorollatem kurre andej nga ajo bote.

 

smiley Zotrules

 "Deklaratat e ministrit në fjalë, i njohur për qëndrimet radikale dhe nacionaliste i ka bërë për televizionin shtetëror grek ERT "

 Per mua kynuk eshte burim. Cdonjeri mund te thote se dje ne TVSH    MMin i Jashtem tha kete dhe kete dhe kete

Normalisht ka reagime ne median vendase apo te huaj. E theksoj kete pasi jane deklarate TEPER jo diplomatike.

 

     

Shtoj ketu se Gazeta Shqiptare i eshte REFERUAR agjensise INA ( qe per mua disa here ka dale bllof si burim informacioni)

Se dyti nese vertet ERT do te kishte qene burimi atehere do te ishte permendur programi ( emisioni, dhe pse jo dhe ora )

Un nuk po them qe eshte apo nuk eshte e vertete thjesht po them qe nuk mund te them ne eshte apo s eshte keshtu smiley

 

 

 

 

 

Po he me alidea se nuk u be nami! Mund edhe te mos jete fare i vertete... nuk ka pse te behet kaq e madhe.

PS: une nuk u ofrova kurre qe te sillja ndonje link... smiley

smiley Ok  Zotrules

 

 Nuk po e bej me te madhe  e beme vete me komentet tonasmiley

smiley Pikerisht

Para nje viti nuk ishte ne kete pozicion smiley

Pse s'thua qe paskemi grire sallate kot smiley.

 

Çdo postim te peshku sallatë e grirë kot është.

p.s përveç gurës.

Eshte taktike e mediave greke kjo e "mos publikimit te lajmeve qe kane pak interes per ne". Kjo tregon qorsokakun ne te cilin eshte futur  politika e jashteme e Greqise....mos haroni se ministria e jashteme greke eshte Dora Bakojani, e bija e Micotaqit ,qeverine e te cilit rezoji Samaras,dhe pa miratimin e se ciles,Samaras nuk do te ishte bere kurre minister i qeverise Karamanli ....

FYROMI-a dhe Shqiperia kane kohe deri ne 2012. Pastaj,..all bets are offsmiley

Une nuk e gjeta lidhjen me "bets are off" ne 2012 tek shkrimi yt.

Alidea e Zotrules, edhe une dmth, ndoshta po bejme llogje e lagu s'e lagu.  Por analistat tane i kane marre seriozisht keto gjera:

(Nga Shekulli)

Kthimi i Ballkanit ne identitet

Bashkim Muca

Një deklaratë e ministrit grek të Kulturës, Antonis Samaras (i sapo emëruar), ka nxjerrë në pah thellësinë e problematikës që ekziston mes Greqisë dhe Maqedonisë, lidhur me identitetin e kësaj të fundit.

Kjo deklaratë shpreh, në të vërtetë, shpirtin e grekëve të sotëm, duke na kujtuar historinë e një pjese të Ballkanit real, e duke treguar se konfliktin më të madh ata nuk e kanë me shqiptarët, por me të tjerët.

Para se të pranojnë njohjen e një shteti me emrin Maqedoni, grekët janë të gatshëm të pranojnë të ashtuquajturën Shqipëri e Madhe dhe Bullgari e Madhe, të cilat mund të vinin si pasojë e një ndarjeje të natyrshme të Maqedonisë të krijuar nga një shumicë bullgare e shndërruar artificialisht në maqedonase dhe një pakicë madhore shqiptare që ka ruajtur identitetin dhe shumicën e territoreve të saj, pavarësisht nga persekutimi shekullor.

Në historinë e fundshekullit të 19, kur flitet për armiqësi të shqiptarëve me fqinjët, gjithnjë përmenden grekët, bullgarët dhe serbët. Maqedonasit, si të tillë, as nuk ekzistonin dhe as mendoheshin se do të ekzistonin.

Grekët e njohin mirë këtë histori, por, sa kohë që Maqedonia ishte një shtet pa pretendime, nuk kishin interes ta kujtonin. Edhe bullgarët e njohin, por edhe ata nuk kishin interes të merreshin me ndarjen e një shteti, të cilin në thelb e konsideronin në dorë të pasardhësve të tyre.

Situata e brendshme në Maqedoni, edhe pse shumë fragile, nuk e favorizon për momentin këtë zhvillim radikal, që do t'i kthente Ballkanit identitetin, mungesa e të cilit ka shkaktuar trauma të papërshkrueshme. Por jo gjithnjë ndryshimet e mëdha kanë ardhur nga brenda. Greqia është faktori më i fuqishëm në rajon, që mund të ndikojë në këtë lloj zhvillimi.

Ndërsa Kosova është pika nevralgjike, nga ku mund të fillojë rikonfiguracioni përfundimtar, por vetëm me "ndihmën" e serbëve. E ndodhur mes integrimit dhe identitetit, Maqedonia do ta ketë të vështirë të mbijetojë si e tillë, edhe në rastin më fatlum për integrimin e rajonit.

Zhvillimet e fundit në Kosovë, pas zëvendësimit të UNMIK-ut me EULEX-in, të lënë të kuptosh se vija e butë në urën mbi Lumin Ibër, po vjen e shndërrohet në një mur ndarës, të paktën derisa Kosova të ketë një rikonfiguracion tjetër.

Paradoksalisht, rënia e këtij muri do të bëhej e mundur plotësisht vetëm nëse do të ligjërohej ndarja e Kosovës. Në kohën kur shqiptarët dhe serbët u takuan në Vjenë, isha shprehur në një shkrim, se në fakt nuk po bisedohej për statusin e Kosovës, por për statusin e Veriut të Kosovës.

Statusin e Kosovës e kish zgjidhur lufta. Përfundimi i bisedimeve pa një marrëveshje, siç edhe pritej, do ta bënte të vështirë, për të mos thënë të pamundur, integrimin e Veriut të Kosovës me pjesën tjetër të vendit dhe funksionimin e saj si njësi unike e pavarur. Sa kohë që pavarësinë e Kosovës do ta kundërshtonte Rusia.

Po ta shikosh problemin nga jashtë dhe me gjakftohtësi, mund të thuash pa hezitim, se asnjë komb nuk do të pranonte të shndërrohej nga pjesë e shumicës, në një shtet relativisht të madh, në pjesë e pakicës në një shtet disa herë më të vogël. Ky është i vetmi moment psikologjik, thuajse i pakapërcyeshëm, ku serbët e veriut duhen mirëkuptuar.

Kosova u bë e pavarur, sepse shqiptarët arritën t'i rezistonin dhunës dhe shpërnguljes, duke mbetur një shumicë e padiskutueshme në një territor kompakt. Nuk përjashtohet mundësia që kjo gjë të ndodhë edhe me serbët e pjesës veriore.

Sado të këmbëngulin shqiptarët, sado shtete ta njohin Kosovën, çështja e veriut të saj do të mbetet e pazgjidhur, sa kohë që këtë format nuk do ta pranojnë serbët. Serbinë dhe ish-Jugosllavinë e kishin njohur të gjitha shtetet e botës, por përsëri serbët nuk arritën ta mbajnë Kosovën. Madje e mbajtën shumë gjatë, falë konjukturave ndërkombëtare dhe sistemit që prodhoi Lufta e Dytë Botërore.

Serbët edhe mund t'ia dalin në qëllimin e tyre për Veriun, herët a vonë, për të njëjtën arsye që ia dolën edhe shqiptarët. Por kjo e drejtë u lind edhe shqiptarëve të Maqedonisë. Lugina e Preshevës është gjëja më e vogël që mund të vihej në diskutim. Çështja e shqiptarëve të Ballkanit as nuk ka filluar e as nuk mund të mbyllet në urën e Ibrit. Ajo duhet trajtuar në tërësi.

Kosova është sot një shtet juridikisht i rrëmujshëm, ku ka mbivendosje dokumentesh, institucionesh, aktesh vendore e ndërkombëtare. Statusi i përkohshëm juridik i Kosovës, i projektuar fillimisht në Rambuje e më pas në Kumanovë, u ligjërua me rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e cila formalisht është akoma në fuqi.

Statusi final i Kosovës u përcaktua bazuar në tre parimet e Grupit të Kontaktit dhe sipas planit të Marti Ahtisaarit. Nga tri JO-të e Grupit të Kontaktit, vetëm njëra do të quhej e kapërcyer, ajo e moskthimit të Kosovës në gjendjen e para vitit 1999.

Dy JO-të e tjera, gjithnjë mund të vihen në balancë. Që do të thotë se, nëse serbëve u lind e drejta të ndajnë Kosovën, edhe shqiptarëve të saj u lind e drejta, të paktën, të bashkohen me një shtet tjetër.

Ndarja e Kosovës, por edhe e Maqedonisë (pse jo edhe e Bosnjës), nuk mund të përjashtohet si opsion. Problemi është që zgjidhjet të vijnë atëherë kur duhet dhe pa kosto njerëzore e materiale. Një zhvillim të tillë mund të mos e mendojnë vetëm politikanët që ngrohen në kolltukët e pushtetit.

Por duhet kujtuar se në historinë shqiptare, por jo vetëm shqiptare, asnjëherë ngjarjet e mëdha nuk kanë pasur si iniciatorë organizmat zyrtare. Shqipëria është formuar si shtet nën kundërshtimin e ushtrisë zyrtare të komanduar nga otomanët.

Institucionet zyrtare asnjëherë nuk kanë qenë në gjendje as të sjellin dhe as të ruajnë pavarësinë e vendit. Ushtria zyrtare shqiptare nuk bëri asnjë rezistencë në vitin 1939, kur Shqipëria u pushtua nga fashistët e Musolinit.

Vetë mbreti ia mbathi një natë përpara pushtimit. U desh organizimi i formacioneve ushtarake të dala nga populli, që të merrnin përsipër çlirimin e vendit, duke iu bashkuar koalicionit të madh antinazist botëror.

E njëjta gjë ka ndodhur me Kosovën. Ushtria e republikës së vetëshpallur, nuk arriti të merrte përsipër çlirimin e Kosovës. U desh krijimi i një ushtrie tjetër, nga poshtë, të quajtur UÇK, që të vinte në lëvizje deri edhe aleancën më të fuqishme ushtarake botërore.

Asnjë zhvillim i rëndësishëm që mund të lëvizë historinë, nuk pritet prej burokracisë shtetërore, as në Kosovë, as në Shqipëri, as në Maqedoni, e askund tjetër. Shembulli i shqiptarëve të Maqedonisë është rasti më i freskët.

Politikanët janë më së shumti përfaqësues të statukuove të padëshiruara nga masat e gjëra, kur bëhet fjalë për ndryshime që i kalojnë përmasat e një vendi. Kësisoj, ndryshimi i statukuosë, mund të vijë vetëm nga poshtë, nga forca të tjera që marrin përsipër shtyrjen përpara të procesit.

Po Monda, dhe me te drejte; ka shume rendesi a e lagu apo s'e lagu, se nese ky Samari nuk e ka thene fare kete gje, ky kllengjua jone qe ben sikur e njeh Ballkanin me dhembe e dhemballe, ja ka futur kot.

Po s'e ka lagur greku, ky i ka permjerre siper me gjithe fshikez!

Plus, nje analize skandaloze, krejt e dobet... si hartim i klases se pare... bjeri t'i biem se i biem bukur!

"duke treguar se konfliktin më të madh ata nuk e kanë me shqiptarët, por me të tjerët."

Ky asqe ia ka idene e historise se kombit te vet, lere me te flase per ndonje gje per te qene.

Asnje komb tjeter ne bote nuk eshte shkelur me kembe, poshteruar dhe masakruar nga greku si eshte masakruar shqiptari. - Nuk e paskan me ne greket... gjenocidin e kane bere per sport - "sa kalamaj dhe ju shqiptaret, po mos i merrni te gjitha gjerat personalisht!" (thote greku).

"një pakicë madhore shqiptare që ka ruajtur identitetin dhe shumicën e territoreve të saj."

Cuditerisht, vetem ne Greqine e dashur te ketij brrylit nuk e kane ruajtur identitetin.

Pastaj, qe ne fillim ky konstatim eshte krejt i gabuar.

Shqiperia e pavaresise kishte siperfaqe prej ~91 000 km katror, Shqiperia+Kosova+pjesa "shqiptare e Maqedonise, nuk bejne dot as gjysmen e trojeve me identitet shqiptar. (28+10+6 x 1000 km2=44 000 km2.)

"Grekët e njohin mirë këtë histori" - Cilen histori? Te shqiptareve te cileve greku u ishte armik, apo thjesht qe nje gje e parendesishme fare(fyrom) nuk egzistonte ende?

"që do t'i kthente Ballkanit identitetin" -WTF? Aty ka mbetur identiteti i Ballkanit? ne nje 24000 km katror dhe 2.4 miljon banore? pffffft! injorance totale!

"Greqia është faktori më i fuqishëm në rajon, që mund të ndikojë në këtë lloj zhvillimi."

WTF WTF WTF x 10³!!! Ne cilin rajon, o rrushkull? Ku e la Turqine ky capacul?

eshte ushtria me e madhe ne Naton Evropiane, dhe asqe diskutohet fare, ekonomia me e madhe, absolute e Ballkanit! Ne cfare rajoni eshte Greqia me i fuqishem? Ne rajonin Shqiperi-Maqedoni-Greqi? Hajde rajon, hajde!

"Zhvillimet e fundit në Kosovë, pas zëvendësimit të UNMIK-ut me EULEX-in, të lënë të kuptosh se vija e butë në urën "

Ne hibernim ka qene ky? Sivjet degjoi per here te pare per Kosoven?

Ta vazhdojme me tutje, apo boll thame? Se ky i mencuri na njeh dhe Bosnjen, e ky i di dhe vijat ku duhet copetuar - kush.

............

Ja pra Monde, sikur mos kish thene gje greku, ky ka marr zjarr kot me kot... zjarr... zjarr leshi, se i tha derrit (grekut) daje.

hajt me te mira...

smiley

duke lexuar kete te fundit dhe ate te m. nanos diku tjeter me vijne nder mend do libra qe kam lexuar e do emra neper to, tip Hasan Riza Pasha, ai Hamid Toptani, e Ismail Qemali e Dom Nikolle Kacorri e te tjere qe me mbushin mendjen per kundershitne e ushtrise turke kunder pavaresise. ketu  me duket se ia ka fute pak kot. nese nuk gaboj, dhe kjo eshte nej nga pjeset e historise q me ben te qesh Hamid toptani, Ndoshta nuk jam i sakte ne emer po toptan ka qene, komandant i garnizonit turk te durresit nuk e mbrojti dot qeveriformuesin deputet turk Ismail bej Qemali nga turma (kupto populli luftarak) e shqiperise se mesme. hasan riza turku qe ngriti flamurin shqiptar ne shkoder e vdiq per shqiperi psh. etj etj. mbreti shiptar qe nuk luftoi e abaz kupi me shoke qe ishin ne krah e ndoshta ne balle te LANC. et te tjera. pa lidhje. pa buke. pa aspak yndyre.

tani del nje rob tjeter e thote te shembim monumentet e xhamite per te ndertuar nje komb te ri. nga hiri. nga asgejja te ngreme popullin.

aha une jam ne favor te shperberjes se maqedonise, dhe qe selaniku le te ike me turqine ashtu si i takon, janina me shqiperine etj etj. ashtu si kufijte ne fillim shekullin e kaluar.

ah te paret e mi kundershtuan komisionin e kufirit dhe ne i kena pase bjeshket dhe i kena mbrenda kufirit. ne bjeshket e mia asht nje piramide treshe qe ndan opojen kukesin gostivarin e dibren. pervec opojes qe jne goran te tjeret jane toka shqiptare. po edhe opojasit e identifikojne veten si shqiptare edhe pse flasin nje gjuhe sllave. cka i takon qe nje piramide ne kufirin e bjesheve te mia ndan tre copash tokat shqiptare. varya grekut, bullgarit maqedonasit serbit. na takon qe nje dite te rrime rehat edhe ne. per hater te gjihe atyne vorreve ne bjeshket tona per me i mbajte te bashkume.

e masanej le te bahena kojshi te mire me cilindo te kena krah sido qe te quhet, po se pari le te na lane rehat ne tokat tona.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).