Edhe historia "duhet te kete respekt" per ne

Dy ditë pas publikimit të shkrimit tim të fundit me titull "Me njerëzit e varfër e të shushatur, mund të bësh ç‘të duash?", më bie zilja e telefonit celular, dhe nga ana tjetër e linjës më vjen zëri i plotë e i sigurt i një gruaje të moshuar. Nuk m‘u prezantua, dhe në fund e mora vesh se këtë e bëri prej zemërimit. As sot nuk e di se kush ishte ajo grua, ndonëse do të doja ta dija. Sidoqoftë, di për të shumë më tepër se sa ajo vetë mund të mendojë. Di që është një veterane e luftës partizane kundër nazi-fashizmit (në mos, një grua e lidhur fort me atë luft&eumlsmiley, di që ka qenë e lidhur fort me regjimin politiko-shtetëror që u ndërtua më pas në Shqipëri prej fitimtarëve të asaj lufte, di që idhnimin e vjetër ndaj ballistëve e kishte ende të konservuar (këto i kuptova nga ato që më tha), di që e kish mendjen qiqër e gojën brisk. Di më në fund që shkrimi im i kish prekur telat e zemrës; sidomos ajo pjesë e shkrimit, ku flitej për lapidarin kushtuar luftës partizane, të ngritur mú në sheshin kryesor të qytetit të Çorovodës. Ja se ç‘më tha përmbledhtazi, me një frymë, pa më lënë t‘i kthej një përgjigje e duke ma mbyllur telefonin në mënyrë jo fort elegante:

"Ju ndjek vazhdimisht zoti gazetar, ju ndjek nëpër gazeta e nëpër televizione, por këtë radhë ke gabuar rëndë. Nuk është e drejtë të vësh në lojë "emocionet e kallkanosura" të veteranëve; nuk është e drejtë të tallesh me luftën, rrjedhimisht me sakrificat e me gjakun e derdhur të rinisë shqiptare në ato mote të vështira; ti mund ta përqeshësh luftën e bërë, pasi të parët e tu mund të kenë qenë ballistë, por ta dish se ajo që kanë bërë partizanët gjatë Luftës së Dytë Botërore i bën nder gjithë kombit shqiptar."

Kjo telefonatë më ngacmoi ca si tepër. Më vjen keq që e kam prekur mú aty ku s‘mban më këtë nënë (veterane, bijë veterani apo grua veterani), por nga ana tjetër nuk ndjej se duhet t‘i bëj ndreqjen më të vogël mesazheve të shkrimit në fjalë. Asnjë prej të parëve të mi nuk ka qenë ballist apo me ballistët (përkundrazi, kanë qenë partizanë e me partizanët). Por - kjo është shumë e rëndësishme - qëndrimet e mia publike nuk i lë të diktohen prej origjinës sime apo prej qëndrimeve të të parëve të mi. E di që ka plot njerëz, të cilët nuk dinë të bëjnë gjë tjetër në këtë botë, veçse të ndjekin symbyllurazi "amanetin" e të parëve të tyre, dhe nuk kam ndërmend t‘i qortoj njerëz të tillë; nuk kam ndërmend t‘i qortoj, pasi nuk është se bëjnë ndonjë të pabërë. Është në natyrën e njeriut të sillet si fugë rreth origjinës së vet. Në të shumtën e herëve, edhe kur nuk është krenar për këtë origjinë, ai është i lidhur pazgjidhshmërisht me të dhe i kushtëzuar prej saj; është i lidhur kësodore në mënyrë irracionale.

Ndërsa unë i kam dhënë dum kësaj pune në një mënyrë racionale; duhet të kërkojmë të drejtën e të vërtetën, e në këtë çalltisje a kokëçarje nuk duhen shumë mend për të kuptuar, se qëndrimet e rreshtimet që ngremë mbi bazën e respektit të veprës të të parëve tanë, nuk është e thënë të kenë lidhje domosdoshmërisht me të vërtetën apo me të drejtën.

Të mijtë kanë qenë të rreshtuar me Luftën Nacionalçlirimtare, dhe më pas në mënyrën e tyre të përkorë e larg çdo protagonizmi me regjimin komunist të Enver Hoxhës, por e gjithë kjo histori nuk ka asnjë fuqi të kushtëzojë qëndrimet e mia qoftë mbi luftën, qoftë mbi regjimin që fitimtarët ndërtuan pas kësaj lufte. Qëndrimet e mia i ngre mbi një logjikë tjetër, që vjen prej leximeve, prej formimit e prej përvojave personale. E di që në këtë mes mund të jem i favorizuar prej faktit që origjina ime është modeste dhe e pabujshme (ca e cave, për t‘i rezistuar ngasjes së origjinës, u duhet më shumë guxim e mençuri; sa më zhurmëmadhe të jetë origjina jonë, aq më të vështirë e kemi për të gjurmuar e bërtitur një të vërtetë, që i jep munxët kësaj origjine), por ja, që kështu është.

E thashë të gjithë këtë për të theksuar se nuk duhet kërkuar me domosdo një origjinë balliste apo fashiste te të gjithë ata që nuk gjejnë arsye të thonë gjithmonë e në çdo rrethanë fjalë të mira për Luftën Nacionalçlirimtare. Është mirë të kuptohet njëherë e mirë, se raporti me të vërtetën i disa njerëzve nuk është e thënë të kalojë nga origjina e tyre; madje, në të shumtën e rasteve as që mund t‘i bjerë rruga andej. E me termin "origjinë" nuk nënkuptoj vetëm jetën e babait, gjyshërve e stërgjyshërve, por edhe jetën e secilit prej nesh, të pasur me një numër përvojash të forta. Mirëpo, në anën tjetër - kjo vlen në radhë të parë për mua - duhen kuptuar edhe ata që vënë duart në kokë përballë dikujt që, në emër të së vërtetës, na bëkërka hasha origjinën apo jetën e vet. Eseisti italian, Giampaolo Pansa, është një provë e gjallë për këtë. Ka qenë gjithë jetën afër të majtës italiane, por kur një ditë prej ditësh në udhëtimin e tij të gjatë drejt së vërtetës u ndesh me masakrat e partizanëve në fund të Luftës së Dytë Botërore, ai nuk e mbajti dorën; përkundrazi, shkroi "Il sangue dei vinti", e pas kritikave të egra, shkroi dhe një libër të dytë, "La grande bugia". Pansa e di se ç‘hoqi. Për pak e linçuan bijtë e partizanëve. Me ç‘duket, njerëzit, mjaft të duash kauzën e tyre (që shpesh kushtëzohet nga origjina e tyre), të falin edhe kur thua gënjeshtra; amá nuk të falin kurrë të thuash të vërteta (të kuptohemi, jo të vërteta absolute; të vërtetat ashtu si i sheh secili prej nesh) mbi kurriz të kauzës së tyre.

Në shkrimin që zemëroi zonjën e telefonit unë nuk shkrova gjëra alla Pansa; unë nuk iu vërsula Luftës, e ç‘është e vërteta, nuk e kam menduar ndonjëherë këtë gjë. Thjesht thashë se kjo luftë, sido që të mendojmë për të, nuk mund të përbëjë një shenjë ekskluzive dalluese të identitetit të shqiptarëve, thashë se nuk është e udhës që në qendrën e një qyteti, i cili simbolizon administrativisht e politikisht qendrën e një zone të tërë plot me tradita e me histori, të ngrihet një përmendore e kësaj lufte, thashë se në vend të saj mund të ngrihet një përmendore tjetër, e cila të jetë në respekt të këtyre traditave e të kësaj historie të gjatë e të thukët, thashë se glorifikimi i kësaj lufte vijon të bëhet për synime politike e elektorale nën presionin e "emocioneve të kallkanosura" të veteranëve, thashë më në fund që, bash për këto arsye, ajo përmendore duhet shembur.

Sigurisht, unë nuk e kam hiç të sikletshme të shpreh gjithë respektin tim për veteranët e Luftës Nacionalçlirimtare, por po kështu nuk e kam hiç të vështirë të theksoj se lufta e sakrificat e bëra i shërbyen thjesht një kaste, e cila ndërtoi për pesëdhjetë vjet në Shqipëri një regjim despotik. Unë u heq kapelen atyre që luftuan ato mote, por sot jam i prirur të respektoj më shumë vuajtjen e mijëra njerëzve (përfshirë ballistët) nën thundrën e regjimit komunist, sesa heroizmin e mijëra të tjerëve, të cilëve iu vra kauza prej këtij regjimi. Por kur vjen puna te ndeshja midis "emocioneve të kallkanosura" të të dy palëve, e kur vjen puna që të dy palët na tundin pa pushim para hundës heroizmin/sakrificat e tyre, do të ishte më mirë për të gjithë ne të tjerët që të mos u vinim veshin as njërës palë, as tjetrës. Sigurisht, duhet të kemi respekt në çdo kohë për historinë tonë plot vuajtje e sakrifica, por edhe "historia duhet të ketë respekt" për ne, për ne që na duhet t‘i bëjmë hesapet me sakrificat tona e me sakrificat e brezave që vijnë.

Unë mund të bie dakord t‘ia heq të gjitha mesazhet atij shkrimi, por dy mesazhe mbeten amá: së pari, unë jam shqiptar, dhe Lufta Nacionalçlirimtare është më e fundit ngjarje që mund të më identifikojë si të tillë. Së dyti, ajo përmendore në sheshin kryesor të Çorovodës duhet rrëzuar; duhet rrëzuar, jo për të fyer luftën e veteranët e saj, por për të mos fyer veten; ajo përmendore është po aq e pavend në atë shesh sa është dhe xhamia pak metra më tutje. Maks Velo në këtë rast do të thoshte: jam dakord që kjo përmendore e kjo xhami të rrinë ashtu si janë, por me kushtin që të më gjeni një njeri të vetëm, që të ketë dalë në fotografi duke pasur në sfond njërën sosh. Në fakt, nuk besohet të ketë njerëz që ta kenë bërë këtë. Edhe veteranët vetë nuk e kanë bërë.

135 Komente

oboboboo

Ka te drejte Emigranti, kot e kam kundershtu.

Duhet me kontrollu ujtin e pijshem, ta ziej pernate se me duket se me te vertete i hudhin nai gjo !

 

21.gif

E ka pas ne overdoze ket rradhe, Tushe. Te famshmen "golden shot" apo "golden sniff" te futjakotit.

Zavalli Demo (kenge e vjeter kjo, por ti Muc merre me te gjitha kuptimet qe ka brenda), po du me te lehtesu si patriot qe te kam dhe po them qe ket e bon nga deshira per tu duk e me ra ne sy per gjona e thagma ndryshe (keto ne 999 here jane gomarlleqe, 1 here jane gjeniale - raportin e gjasave (odds ratio) se cfare je duke bere gjeje vete; po te jap nje hint: nuk eshte 999/1, eshte nje cike me teper). Si ta kallzoj une ty me mire: ja po ta jap me shembuj VIP-ash te artit "avantguarde" jo-corrovods, jo-5shtators, artit me kazan rakije dhe uiski. Qe thu ti Muc, Madona dhe Britni para do kohe ishin ne nje lloj krize se nuk po qitshin dot naj gjo per se mbari, se shterron robi, Muc, nuk ka faj. Se ju ka pjelle dhe ju analistave, dun njerezia ide te reja nga ju per dite. A thu se jane idete simite. Ja u qaj hallin. Nejse, e kisha te Britni&Madona: per me bo buje, me qen prap ne qender te vemendjes, a e di cer po bojm, thane, Ajt i fusim i te puthme lesbike ne skene, ene gjithe mileti prape ne do na diskutoje, do jena ne qender te vemendjes. Ose ose, e ngjashme me ket, thuhet (gojet e liga at pune kan) sikur edhe Janet Jackson kur i hoqi sytjenken Justin Timberlake si padashje ne skene, te kalkulume e kishte, thuhet sikur e kishte lon zberthy nji paramande smiley , se sado mire te kenojshin, prape nuk do bote naj zhurme te modhe, si boni gjoksi i saj qe vetetiu nja 2 sekonda. Robt vdesin per cica, cer kena thon. Me kalkyle do gjojna, mer Muc, me kalkyle. Ja, i msove ene ti kto zanate tabloidore, u vune ne qender te vemendjes me cdo cmim; ajo plaka psh per ty mendoi gjithe ate dite.

Vetem se nigjo, ka esansfllik edhe kjo puna e vemendjes; kur behesh i peshtire si puna jote, cmimi i paguar eshte kaq i shtrenjte, sa qe as Madona e Britni vete nuk do e kishin dash.

U bere ligavec me jarge fjalishe deftore! Edhe pse ne Paris thone, ku blihen edhe lulet me para, kermijte e kane cmimin e larte neper restorante, prap nuk ja vle Muco.

Ky gamor, qe sinqerisht une i shpulle ja kom bo kismet qe me shkrimin per pavaresine e Kosoves, vazhdon çmendurinat e veta dhe vje e na krahaso nje monument alla kamunist, kriminelesh (= partizane) qe vrane e masakrune shqiptare nen urdhrat e serbit, me nje objekt kulti fetar qe si qellim ka te shperndaje fjalen e Zotit te robt.

Te me falin te gjithe ata qe mund te kene pas nai gjysh a mo keq akoma nai prind kriminel, po nuk kom asnje zgjidhje per turpin e tyre e nuk i xjerr dot nga ky frustrim.

Lizander: kriminelesh (= partizane)

Ja cfare perle prodhon frustimi 50 vjecar duke degju tinez BBC e duke shpresu kur do zbarkojshin aleeatet.

Muc,

Cer behet me kete monumetin . Te pelqe apo dinamitin dhe ketij ?

Lizandro, merhaba!

ps: gjithsesi, permes ppu, ene qe te kon thirr "guce" e kena morr vesh, po qe a je ti ai feminori hazer xhevap i mathmatikes, ket s'un e morem vesh, meazallah.

pps: m'corrovode teqe mer daje, teqe. te tjerat jon "me to zori", do thojte i grekofon. sa per at muhabetin e partizonve, shif merhabane e fillimit.

Vallahi o Emigrant mu Guçe me therrasin ala dynjolliku qe me njef.

Ajo puna e matematikes o pune pra e nalume me u bo muhabet ne PPU ku vijme per qejf (e car masnej se e kom qejfin me sherr?)

Kurse per kete punen e teqe a xhami una vallahi nuk kom arrit me e kuptu divergjencen (m'Shqipni, se m'Turqini e di qe ka shume diference e divergjence). Noshti jo se jom aqi onjoront sa mos kuptoj se nuk o e njojta gjo po s'e mor vesh se pse o kaqi problem. Bo vaki qe nodh kshu se une qe jom suni gja, kom var n'mur i derro kalendari qi vje nga Kryegjyshata. Ene i vetmi bektashi qe kom inot o Naimi (i peshkut) se ka ik m'Tirone noshti e jo kur isha une qe te kishim bo nai dy-leksh pune. Me fal Naimo qe ta bona fene publike!

Nejse kunji im me Muçin per kete pune o mo i vjeter se ky artiikull, biles i kom kthy xhevap i here te Shqip-i per kto provokimet qe i hudh si lopa bajgen.

PS : qi mos vdes onjoront una "merhaba" = mireserdhe (apo diçka e ngjashme)? se nryshe nga ç'menojne shoket e Maks Velos te PPU, arabishtja ime nuk o e perkryme. hahahaha

s'di gjo; simas ksaj ktu, merhaba = turqeta (ose hello) ene i bi turce... po c'boni xhanem... (une per turce u nisa per ate timen).

ps sa per at muhabetin e mathmatikes, kerkoj ndjese. thjesht ishte i vertetim i tezes se njofme te shqiptarizmes, qe ky popull ka fond gjenetik te bollshem per gjeni dhe talente te cdo fushe.

Mos çyre m'bone se qite sheshit qe kom boshlliqe ene m'turçe! Jo per gjo po sipas teorise se cave, po mrojte respektimin e atyne qe fene islame e kone me gjithmen, i bi qe te kesh çun xhaje Bin Ladenin.

Nuk besoj se cdo mbrojte apo respekt i fese muslimane te ben cun xhaje me Bin Ladinein. Cuna xhaje jane vetem ata qe mendojne se meqense muslimanet jane shumica ne Shqiperi duhet te bejne ligjin dhe te mos degjojne, bile me keq te perdhunojne fete e tjera. Jane vete ata qe menidojne se jane Muslimane me banim ne Shqiperine Islamike. Ashtu sic behen Cuna tezeje me Janullatosin te gjithe ata qe mendojne se meqense jane orthodokese ata kane me shume te drejta dhe duhen te shporin nga toka e tyre cdo musliman.Vetem ata qe mendojne se jane Orthodokse qe banojne ne shqiperi

Dhe te tilla cuna tezesh e cuna xhajes kemi boll edhe ketu tek peshku te rinj e te vjeter.

Vetem keta hyne ne fisin e ekstremisteve i dashur Lizander dhe jo cdo njeri qe beson ne Allah apo Jesu apo Krisht.

A mer Toko sa e drejte ishte kjo fjalia e funit!

Puna o qe ene una per keta te peshkut e kisha po ndryshe nga ti une menoj se shumica e ketyne lloj robsh jone vetem ekstremista "trendy" se e kone per mode anti-myslimonizmin.

Pra sikur neser te dali presidenti amerikon e te thote : "Mu me ka sha nga nona nje marsian, keta me vrap do dalin te thone qe t'i bijme Marsit e ta skuqim komplet!"

Kjo nuk perjashto qe ka ene ektremiste pseudo-fetare (po nuk e besoj se ka ke peshku).

Ashtu eshte Lizander por ka edhe me keq. Se keta imituesit pas cfare thote i modhi  jane shume pak. E keqja me e madhe eshte tek ata qe thone se na "myten muslmanet" apo na "myten orthodokset". Ka nga ata qe ndjehen te ofenduar kur flasin apo drejtone ndonje dikaster orthodoksit sepse sipas tyre ata jane pakica dhe duhet te heshtin, ligjin duhet ta bejne myslimanet si shumice. Ka nga ata qe numerojne sa % jane te nje feje dhe sa % te fese tjeter ne qeveri e deri ne numurin e fese se pastruseve te ministrive. Dhe larg qofte te jete nje % pak me e larte se % e popullsise ne shqiperi dhe bohet nomi, qeveria apo ministria do te cilesohet si ultra greke apo teroriste islamike. Ka nga ta qe ofendohen sa here permendet emri i Bin Laden dhe e te sulen me akuzen se e perkmend Bin Ladenin me qellim qe tju fyesh fene. Apo nga ta qe te sulen sa here ju permend Janullatosin sikur ju ke share babane. Ka nga ata qe kur diskuton ndonje ide per  lindjen e mesme dhe te po te jesh kunder Hamas apo Hesbulla ata ofendohen  se sipas tyre  je kundra fese muslimane Apo po te jesh kunder izrealit te tjeret te hidhen ne gryke menjehere e te e vene etiketen terorist.

Ne vend qe te mendojne se shqiperise nuk i vjen e mira as nga Bin Ladeni as nga Janullatosi as nga berja shume te ndjeshem se kush je ti e kush jam une  ata mendojne si te  ndjellin percarje midis shqiptareve. Ne vend qe te shikojme se cfare ligji behet shikojme se kush e beri ligjin. ne vend te shikojme si punon ministria shikojme cfare feje ka misnitri, ne vend te shikojme se si punon qeveria shikojme % e feve ne qeveri. Ne vend te shikojn se si  funksionon bota ne realitet  ata shikojne si funksionon bota sipas fese

Keta jane me keq Lizander dhe te tille ka edhe tek peshku

nuk kom arrit me e kuptu divergjencen

Nejse, e di qe eshte thon me art retorik kjo, sidoqofte per ndonje kureshtar, qe lala.

Sqaroj me harfe te mufatme dhe te zeza katran, qy per vete jom AGNOSTIK (i zbut, ose "mild&quotsmiley

Gjithsesi kjo prurje mund te mos behet shkak per te shpalosur talentin e gares "kush i hedh jarget me larg" per te dale i pari ne mallkimin e partizaneve = kriminele. Do pranoja me gjithe qejf dy gjera ...Njera sipas stilit te MUCIT duke pershtatur Omar khajamin ; E djeshmja vdiq, e nesermja s'na gjen/ c'merziti kur e tashmja  letra higjenike mbjell !...dhe perseri kategorine MUC do ta ftoja para se te merret me "sakrificat e vuajtjet e te tjereve" le te mbledhe te gjithe jargaxhijte e sotem dhe te ndertoje nje qytet te ri me emerin Jargavitsit dhe ne mes te tij te vendose si bust nje nevojtore me dicituren kush te kaloje mbi ne le ta leshoje. I kategorise "peshtiroses" kur merr neper goje edhe ate nenen dhe me fjalet e saj shpirterore per nje M.... mooti ,nderton skema alucinantesh per shtyp.

 

Ju lutem te me shenohet ne biografi qe dje kam mbajtur qendrim ne favor te Muçit. Ju lutem.

Ne shqiptaret e beme luften dhe e fituam. Por lirine e humbem menjehere sapo fituam luften. Pse mbas luftes nuku luftuam edhe per lirine? Si eshte e mundur qe 100% e "armiqve" ishin te zbuluar nga Partia dhe shoku Enver dhe jo nga organet e policise apo te puneve te brendshme???

Nuk e duam ne lirine? Pikepyetje e madhe. Edhe sot e kesaj dite terbohemi kur na flasin keq per guardianin gjakatar. 

Gjon, te lidhesh luften me deshtimin e mepasem, eshte sherbimi me i madh qe ti po iu ben atyre qe mendon se po i "derrmon" me argumente.

Thua me te drejte: Ne shqiptaret e beme luften dhe e fituam.

Historia (lufta) mbaroi ne fund te 1944-es. Monumenti shenon daten 5 shtator 1942. Dy vjet e kusur para fillimit te kohes se "Guardianit gjakatar". Guardiani gjakatar e ka perdor suksesin e luftes si alibi gjithe kohen. Ti vetem se e supporton guardianin.

Po mer Gjon vazhdoni germimin  dhe cmontimin  e HISTORISE der sa te gjeni pergjigjen.

Piketat e cmontimit dhe cberjes se HISTORISE tashme jane hedhur:

-50 vjet komunizem=barbarizem

-500 vjet nen Turqine=shkaterrim per faj te atij Gjergj Kasapit, te birirt te Ivanit dhe Vojsaves,

-Nga Iliret tek Arbroret=boshllek dhe asnje vazhdimesi e kultures ilire te ajo arberore,

Dmth 2000 vjet Histori=0 . Ustallaret Serbet kete teze perpiqen te provojne!!Ciraket e kompleksuar nuk mungojne asnjehere.

O spiritoz se ate qe s'e boni dot Emigranti po e bo ti. Me detyrove t'i kthehem llogarive se ti kerko me na bo teoreme te re, sipas te ciles :

1 budallallik + 1 e vertete = 2 te verteta

Jo mer buçko budallalliku ngelet budallallik, kafsheria e komunizmit ngelet kafsheri, kriminelet ngelen prape kriminele edhe nqs per momentin duken vetem si llapaqene.

Kurse ato ustallaret serbe shko e tregoja atyne qe u formuan partine me te cilen identifikohen.

Lizander, po te kesh gjo direkte byrazer, bujrum!

Teza ime:

1. Lufta NCl ka qene e lavdishme dhe na vuni nga ana e fitimtareve, si rralle naj here. Rast i vecante kur nuk u profilizum si popull i kauzave te humbura. (C'ka jemi normalisht)

2. Luften e fitoi krahu komunist! Lufta ne vetevete asnjehere nuk eshte fair!

3. Krahu komunist nuk e vijoi dot suksesin e luftes ne qeverisjen e mevonshme. Arsyet e shkaqet: nuk osht veni ktu. Krahu komunist deshtoi ne qeverisje. Prova (matematike): viti 91! (per dy do ishte bo 93-shi i Hygoit!).

4. Komunistet i perdoren ato 3-4 vjet lufte politikisht te sukseshme (fitimtari nuk gjykohet) si ALIBI per gjithe mos-sukseset dhe deshtimet shmeplaneshe deri ne katastrofa te mevonshme. Taktike e lire dhe shume vepruese. Ja shiko, edhe nga krahu i kundershtareve te tyre duan te zhvleresojne luften duke cu uje ne lloj lloj mullinjsh, vetem per inot te komunisteve. Ju ka njit propaganda me nje llaf.

5. Ato serblliqet e ku di une, jane muhabete kafeneje dhe teori per piano dhe orkester, sepse e keqja jone kryesore jemi vete ne. Nga asnje i tjeter i huaj, ASNJE!!!, serb a austriak a nga Timuri lindor qofte, nuk duhet me prit me qen dashamir ne menyre te pakushtezueme. Te gjitha palet kokengrenese te njona tjetres ne Shqypni e kan pas nga nji aleat, qe NUK KA QENE I MIRE, thjesht konjuktural.

6. Cdo ngjyrim fetar i mhabeteve me Kuc, Muc e Mac, eshte ne fakt nje poshtersi latente per interesin kombetar.

Hudhi poshte tani keto me siper me teorema e integrale si ti dush.

PS Kujdes, se po te flet nje statisticien te gatum "knej", jo te shkolla e Brrakes.

Tani, cer nuk kisha mujt me bo un, se nuk e mora vesh.

6. Cdo ngjyrim fetar i mhabeteve me Kuc, Muc e Mac, eshte ne fakt nje poshtersi latente per interesin kombetar.

Ju e beni m... ne shesh pastaj mbyllni hundet se gjoja mbaka ere.

Te thush qe xhamia nuk ka vend aty dhe duhet shembe eshte krejt normale, ndersa kur dikush nuk bie dakord me kete gje qenka poshtersi latente per interesin kombetar.

U lodhe shume me e formulu mer?

Te lumte!

Te mos ishit ju do kishte ik kombi per lesh.

Shyqyr qe ju kemi.

A ju keni pjerdhe ere. Ne nje vrime i bieni fyllit. Kur nuk keni argumenta, fshiheni te "interesi kombetar".

Retorike bajate kjo e juaja.

S'e perjashtoj mundesin qe Muçi te kete te drejte, se ne Çorovode nuk kam qene, mirepo nqs dikush te kundershton per kete ide, eshte budallek te perdoresh argumenta "patriotizmi".

Oasis, profilizimi juaj fetar nuk me habit. As Pashko Vasen nuk e ka habit!

PS Jeni ju, pa jemi ne.

profilizimi juaj fetar?

hahaha

njifemi gjo?

lol

qenke gjo e squt plako!

Jo. Sot po kom kohe, kaq o e gjitha.

PS Por mu "sos ujet e gamiljes" se me duhet me dal per 5 minuta.

Gjynof qe s'ke qen asiher ne corrovode. Ka uje te mrekullueshem, qe ben kafen turke me te mire ne shqipni! plus qe po te dush me ec, nga corrovoda permes verzhezhes, neper kulmak arrin ne Dodonen e vjeter (alias Tomorin e shenjte, per te cilin kauri Andon Z. tha "Baba Tomori&quotsmiley. Ka qene edhe nje orakull atje, si ai i Delfit... mos shif Mucin ti, se ka vlera ai far vendi.

Turqeta!

O Emigrant nuk je tu me mor vesh fare plako se une jom munu me te fol me dashamiresi ne tere kete teme, pavaresisht se na dy gjona mund t'i shofim nryshe. Nqs ti e paske pas me kunj punen e matematikes une nuk kom faj dhe nuk e mora fare ashtu (ndoshta u tregova naiv dhe menova se po flisnim te dy me te njejten menyre pra me dashamiresi)

Ajo qe desha me thone me ate fjaline ishte thjesht qe ty te thashe s'du me fol per matematike (=pune), kurse spiritozit po i thojsha qe ajo pak llogjike qe kom nga matematika nuk me lejo qe te pranoj se me qe del njoni e thote qe i jati i Skenderbeut quhet Ivan, atehere nuk duhet rishiku as historia e komunizmit. Pra qe batute rreth matematikes dhe jo "sulm" ndaj teje.

Tani me lejo te te jap opinionet e mia per dy pikat e para.

Krahu komunist fitoi nje M te madh dhe per kete duhet me qene pak me me kome ne toke. Luften jo ne Shqiperi po ne te gjithe Ballkanin e humi gjermoni ne Rusi e nuk e fitoi njeri nga lokalet.

Kurse gjate luftes nuk kane luftu vetem partizanet mer daje (kunder italioneve se masnej nuk kishte mo lufte prej verteti). Vetem kur keta i bombardune ballistet per interesa te serbeve (pse-ne ta shpjegoj pak me poshte), ballistet nderprene bashkepunimin dhe kuptune se keta ishin rrezik shume me i modh per Shqiperine se sa gjermoni qe vetem do kalote dhe me te cilin s'pati b... me luftu njeri ne Ballkan. (flas per lufte tamon e jo per cice-mice, te vras dy ushtare me i gryke e iki me vrap)

Kuse me ate qe thu ti qe kjo na vuni ne krahun e fituesve une nuk e di se kush na llogariti ne, ne kete apo ate krah. Ne na lane mish per top ne dore te Titos se ky krahu qe ti e qu fitus prej tij i merrte urdhrat. Amon mer daje se kur ka ardhe Tito mas lufte ne Tirone robve i thojshin me brohorit Tito-Enver. Pra Tito vehej para. Ty te pelqe me e qujte 'muhabet kafje" po kto jane po aq te verteta sa c'eshte fakti qe serbet e krijune partine komuniste ne Tirone.

Dhe nqs nuk do ishte per interesat e serbeve pse shkune komunistet shqiptare ne Kosove mas lufte per te bind partizanet kosovare me dorzu armet ( se ata qe kishin bashkepunu me gjermonet i vrane). Se idea e partizanve kosovare ishte qe te vazhdonin luften per te çliru Kosoven edhe nga serbet.  

Shkurt plako, lufta nisi para se me u formu partia komuniste dhe ajo pjese qe u rikuperu nga komunistet u keqperdor jo vetem mbas lufte por edhe gjate saj. Dhe u keqperdor per vllavrasje e interesa anti-shqiptare siç perdoren sot pazaret qe behen nga politikanet per te siguru mbeshtetje personale me kap karriget pa e vra menien per konsekuencat qe ka per Shqiperine.

Pra krahu komunist i luftes = KRIMINELE TE NDYRE QE SHKATERRUNE SHQIPERINE PER 50 VJET (41-91)

Lizandro, nje kshu te do lala, drejt e drejt, jo me e kap emrin neper kAmente me rikoshetna. Mos i bi nga Mamurrsi me ardh n'Tiron prej Durrsi. Qe ke o Vora, tha...  smiley   Dashamiresine e du te palakume e pa perqark. Kurse at muhabetin e arithmetikes as e kisha per gjosen un, vec per me u menu i fije n'xhuvap, e mos me ia kput kshu si e bone ti, prap se prap. Per respekt muhabeti, kupto, jo per gjo tjeter, se nuk njifna.

Tani qe nuk e paskon fitu luften komunistat dhe krahu i tyne, flas per lokal jo per global, ket pri teje jom tu e nigju. Se kur hahen dy a mo shum gjela, njoni ka me fitu. Tani se s'po m'pelqe mu fitimtari, o tjeter muhabet si, do shtremnohem i cik, po me fol, do fol drejt ama. E ke pa at treshen me partizon qe parakalo neper Tirone, mer? Ne resme. Apo nuk te duken si fitimtare ata? Cer , po do me thon qe iu njeli fitorja n'dore? Po bukur mer, hajt po themi se iu njeli, por qe fitore ama, nuk qe humje. Humi Balli, Legaliteti, gjermont, japonezt ene pepinot, po kto nuk para i ze njeri n'hesap. Kto i ushqete Mato Gruda. Se shif ti, nuk jon me qejf ca gjona. Vetem ariu thojte qe do bohen gorricat se me hahen mu. N'dac me e dit ti, per shemull, si shumica e robve normal, ne luften greko-trojane, un jom me kto te funit. Nuk di pse. Kom qen qe para me e mor vesh qe kishin aleate dardanet, dhe para se me pas njof Sali Butken dhe andartet. Ama, ilaqim, at lufte greket e fitun er ti. Si e bon, me hile, me pisllik, me fat, ku di gjo una... poooor ATA e fitun.

Sa per druzhet, qe thu, nuk se je tu rrejt. Ashtu ka qene. Tito ene Perenia. Mo mrapa, Stalini, se Tito dul burr i keq. Ene Mugosha, pooooo... kush po i moho, mer Lizander? Puna osht te perfundimet qe nxirren. Po te them qe fajtor nuk jon ata, por NE. Se kur bo fajtor ATA, i respekto, se po pret me qen "te mire". Kur asnji nuk osht. As i mir, as i keq. I miri vetes, natyrisht. Interes mer lal, ene inglizi, amerikoni, edhe ne, INTERES, PUSHTET. Tochka. Te tjerat, jon prralla. Serbi ka ngarkese tjeter sepse ka bagazh negativ historik me ne dhe shekuj me lumenj gjaku; ama ne politike, eshte nje pale me te shumtit. Interes momenti, me vlen, s'me vlen, t'kom "vlla", t'i kom fal t'gjitha e ku di un, ene masanej, frrrap, per i sekonde, s'em duhesh mo, dule i keq, por te njof un ty, i ktill ke qen ti perher... etj etj. Por llafi ishte te periudha 1939-1944. Keto qe "prashitem" jon me mbrapa. Dhe une ket po te them; daje torten aty ke funi i 44-es, dhe del i qerum. Te tjerat jon arsyetime skematike. Bardh-Zi. Me urrejtje te verber. Qe te kthejne jo kunder pales politike me te cilen nuk je dakord, por kunder popullit tat. Ene ktu dhitet muhabeti, Lizander, jo te komunistat, as te grupi deputetve.

Nuk di c'ju ka gjet: historia thote ju qete nga krahu i aleatve, ju thoni nuk kena qene; thote keni luftu, thoni nuk kena; po ashtu, cifutet thone ju na keni majt (te vetmit madje), ne themi jo mer, nuk ju kemi mbajt.

Shi c'me tregonte nji mik (shume antikomunist ai) si pune anektode para dy javesh, per clirimin e vendit. Iken gjermont tha, nga Shkodra, dhe natyrisht me 29 ka qene, meqe ra llafi, (e pranote) ene doli mileti neper shesh (t'thona ke kafja modhe) tu festu, tu bo naj llafe muhabet, e kshu. Kur kto gjermont qe iken, kishin harru nje cante te kafja. Nje ta kthy triciklin nga jugosllavia, u kthyn per te kafja. Sa i pan, nje tu zhduk gjith mileti, u shkretu sheshi. Gjermoni zdruq zdruq ne kafe, merr conten ku e kish lone, i hyp triciklit, prape ne Jugosllavi... Kur iken ato, prap sheshi plot... vazhdun festen ku e kishin lon... A ka elemente te vertete anektoda? Me shume gjasa. A glorifikohet lufta? Pa diskutim, mer. Behet sikur ka qene Tende e Qypit dhe Mushqeta gjithandej. Une nuk di a lexo naj cik letersi ktu te Peshku ti, por une do nxjerr dicka per kete inflacion se afermi. Mund ta shofesh po s'e pate zamet. Ama kjo nuk do te thote qe tani merr gomen, edhe shuj, se ajo tabula rasa qe doni me bo ju, nuk i hyn ne pune as dreqit. Kur i moho komunistave edhe ato qe ata i kan bo, nuk ju beso njeri ene aty ku keni te drejte. Zaten pranej nuk desorbohet komunizma perj asaj nahije anej, se bohet"kritike e shpelarje me  kafe" e jo me kom ne toke... e merr vesh cer po du me thon.

Kshuna mer Lizander, turqeta juj, mu duk se e piva kafen e mjesit me gjith ket muhabet.

.... vje e na krahaso nje monument alla kamunist, kriminelesh (= partizane) qe vrane e masakrune shqiptare nen urdhrat e serbit, me nje objekt kulti fetar qe si qellim ka te shperndaje fjalen e Zotit te robt.

Në fakt ka krahasuar një MONUMENT ku shqiptarë patriotë dhanë jetën për liri, me një bunker arab që qëllim ka shkombëtarizimin dhe arabizimin e shqiptarëve.

Nëse partizanët kanë qënë kriminela, atëherë vërtet mazllëmët janë nipa të Bin Ladenit.

 p.s Unë jam antiteist, ose ateist radikal.

 

Ky qënka pjerdh në tru me të gjitha!

Nuk i mjaftoi shkrimi i parë, por rikthehet për të vënë gishtin sërish mbi plagë.
Po sikur ta kishin telefonuar "Alkolistët anonimë" si "të fyer" nga propozimi që ai bën për kazanët e rakisë, ç'do të thoshte? Do të fillonte të na bënte biografinë e tij... do të na tregonte që të parët e tij kanë qënë pijetarë????

Panza shkruajti librat e tij sepse ndeshi në fakte ku bëhej fjalë për krime që kishin bërë partizanët italjanë.... por kjo s'do të thotë që të gjithë partizanët e botës kanë qënë kriminela dhe të të japin të drejtën të thuash ç'të duash.... sepse në fund të fundit, JO TË GJITHË JANË TË SHUSHATUR!

Yes, he is brain-farted. Do te duhet nje proces i veshtire entfurzizimi*, ndoshta me trajtim me rehani ose hardic (uje i gazuar dellinjash) per gjashte muaj para buke.

* perpjekje per te gjermanizuar shpjerdhezimin, per me e bo me solid, teknologjik dhe kozmopolit.

Sinqerisht autori po behet gjithmone e me teper abstrakt dhe hermetik. As artikull, as analize, as ese, as nje fare gjeje. nje dialog krejt privat qe s'mund te konsiderohet si i dobishem. 

Lizander shut up idiot!!!!!! 

Ju shtua edhe nje psikopat tjeter Shqiperise..

Welcome M. Nano ne nevojtoren intelektuale shqipatre!

Po pse merreni me Muc-rat o njerez?? U be Muci me gjyku gjyshrit e vet...

Psikopatve anal-ist Shqiptar nuk ja vlen ti lexosh...e jo mo ti diskutosh.

PS: Liqeno...Muci ka kohe qe eshte hidraulik i asaj nevojtoreje

PPS: Lizander...me vjen keq...po ksaj rradhe s'me pelqeve fare.

Or Lizandër (pa asnjë lidhje me muhabetet e mësipërme),

Në se është e vërtetë ajo puna e matematikës, i bie që të jemi parë para aq e kaq vitesh, në Plazh të Durrsit, kur vizatova në rërë përpara teje atë që francezët e quajnë "quadrature du cercle".

pse kaq pesimist o xixe? ka zgjidhje ka smiley

O Xixe une maj men i muhabet te tille para na 25 vjetesh (booo u plaka ene una). per kete e ke fjalen? Nqs po i bi qe te jesh mo i modh (plak) se une. lol

Po ju me trashet me keto pseudonime mer jahu! S'di me

kur te vete ne Corovode do te bej nje foto para ketij monumenti, nje para xhamise dhe do ta ve ne Facebook, qe ta shohe autori dhe te qetesohet...

ose me mire beni ju Corovodianet dhe vurini ne internet. Se ky xhaxhi do te bindet.

Na iku tranzicioni duke ju vervit historise me gome ne dore...

 

 MUSTAFA BLUES

>>

 >>

Yes, he is brain-farted. >>

Duhet me kontrollu ujtin e pijshem>>

Se me duket vertete >>

I hudhin nai gjo! >>

 >>

[kori]>>

Me kalkyle do gjojna, mer Muc, me kalkyle. >>

U bere ligavec me jarge fjalishe deftore!  >>

 >>

Ky gamor, qe sinqerisht >>

une i shpulle ja kom bo kismet  >>

le te mbledhe te gjithe jargaxhijte >>

te ndertoje nje qytet te ri >>

me emerin Jargavitsit.>>

 >>

[kori]
Me kalkyle do gjojna, mer Muc, me kalkyle. >>

U bere ligavec me jarge fjalishe deftore!  >>

 >>

Ky qënka pjerdh në tru me të gjitha! >>

Yes, he is brain-farted, mamma. >>

Welcome M. Nano >>

Ne nevojtoren intelektuale shqiptare! >>

 >>

[kori]
Me kalkyle do gjojna, mer Muc, me kalkyle. >>

U bere ligavec me jarge fjalishe deftore!  >>

 >>

Psikopatve anal-ist Shqiptar nuk ja vlen >>

t'i lexosh...e jo mo t'i diskutosh. >>

Ju shtua edhe nje psikopat tjeter >>

Shqiperise. >>

 >>

[kori]

Me kalkyle do gjojna, mer Muc, me kalkyle. >>

U bere ligavec me jarge fjalishe deftore!

 

Asterion, pse kap me dore gjera per te cilat nuk ia thua? Psh, "poezi".

Me proze po pate ndonje gje, do te degjojme, si zakonisht.

Ne fakt nishani i corrovodes eshte "Verori" ose "Sorkadhja"; per ju qe nuk e keni pare Corovoden, se mos mendoni qe ky monumenti (e c'monument mavria, po hajde) eshte ne ndonje shesh kryesor, atje ku sidozot, kane pas qene dyshja monolite Komitet Partie and Komitet Executive....

 Em, poezine te kjo teme nuk jua solla une - e gjeta midis jush. Une vetem muziken ia shtova.

Em, sinqerisht - e kisha gjysme me shaka; them gjysme, sepse nuk me vjen mire kur nje grup njerezish identifikohen dhe solidarizohen mes tyre, si grup, duke share dike. Aq me teper qe Muç Nano shkruan per lexuesin ne Shqiperi; ne te ketejmit jemi lexues aksidentale, reaksionet tona jane si te qenit, qe i ben keq çokollata.

Nuk e di per cilen lufte e ka fjalen ky Muci

Ne ato vite ka pasur dy luftera Lufta kunder antifashiste dhe lufta civile.

Fatkeqesia eshte se te dy keto luftera kane ndodhur ne te njejten kohe dhe shpesh njerezit i ngaterojne

Nese flitet per luften antifashiste atehere ajo duhet respektuar, ne fund te fundit na renditi ne krahun e fitimtarit.  Do te denohej sikur fatet e luftes te ishin ndryshe. Ja qe shpesh gjerat jane ne dore te fatit. Thua e dinin luftetaret partizane se fashizmi do te mundej? Mbase edhe e dinin por mendoj se dinin po aq sa dinin ata nacionalistet shqiptare qe u bashkuan me nazismin. Edhe ata e dinin se nazismi do te fitonte. Ndersa te tjeret ndjenjen asnjanjes duke menduar se kane me shumne mend dhe nuk deshin te luanin llotari. Dhe meqense nuk mund te kete dy fitimtare me koke apo pile u arit te fitonin aleatet.

Ndersa lufta e dyte ishte lufte civile. Lufta per pushte kur behet me arme dhe me ushtri quhet lufte civile. Sa per ate qe thone  jo po ishte dora e Serbit jo po dora e Rusit apo e reaksionit shqiptar etj etj, keto per mua jane peralla qe duhen treguar ne nete e gjata te dimrit, prane oxhakut. Si kudo ne bote edhe ne shqiperi u ndeshen dy sisteme ai komunst dhe ai kapitalist. Meqense ne jemi pak me gjaknxehte se te tjeret ne ja futem me pushke kesaj ndeshjeje dhe krijuam luften civile.

Tani per hir te inatit qe kemi me serbet themi qe fajin na e kishin Serbet, thua se ata qe u vrane mes vllazerish ishin serbe dhe jo shqiptare. Por me ndershmerish duhet thene  qe politika nacionaliste sot keshtu e kerkon te thuhet. Meqenese me Serbet kemi inate te vjetra, dhe fajet tona duhet tja ngulim ndonje tjeteri. Kujt me mire se armikut tone? Sa per komunistet kriminele etj etj mendoj se duhet te mendohemi para se te flasim pasi keta komunistet perbenin me shume se 1/3 e popullsise mos valle me shume se 1/3 e popullsise shqiptare eshte kriminele? Valle keta jemi ne?

Me mahnit gjithmon trajtimi qe i bejne amerikanet luftes se tyre civile. Nje trajtim pak pederast sipas ndonjerit  ketu me koke  te nxehte qe cdo veprim paqesor apo bashkekombetar e quan pederasti perendimore. ( vec gjaknxehtesia e lindjes eshte burreri) Por ja qe amerikanet ja kane dale te bashkojne ameriken duke e quajtur luften civile si nje lufte idesh dhe vetem kaq, pa denuar apo persekutuar fitmitaret apo humbesit e kesaj lufte por duke i repsektuar te dy palet si bij te ketij kombi. Sa mire do te ishte qe edhe ne shqipteret te benim nje gje te tille,  nje pederasti perendimore. 

Toko nuk du me i hy prape debateve per punen e luftes se nuk paskom nerva po me le te sqaroj punen e perfshirjes se serbve ne muhabet (me qe qesh une qe i perfshiva)

Une nuk thashe qe qene serbet ato qe vrane shqiptaret po qe vellavrasja i sherbeu ne fund serbeve dhe ka deshmi robsh te gjalle qe thone qe bombardimi i konferences se Mukjes nga komunistet eshte bo me urdher te serbve.

Kurse ajo lufta ideologjike qe thu ti mua me duket shume e holle per kushtet tona te asaj kohe. Mos harro qe partia komuniste ishte kriju vetem nje vit me pare dhe ata qe njerzit njifnin si kryetare çetash (se me çeta behej lufta) ishin njerez qe s'e kishin haberin e politikes. P.sh. Babe Myslymi a e di ti pse u bashku me partizonet? Thjesht fare se ata i shkune te paret. Dhe kur i shkoi Balli, ai i tha qe i kish dhone fjalen krahut tjeter.

Mas lufte ata qe ishin rreshtu me partizanet dhe pranune masakrat ndaj krahut nacionaist u futen ne valle. Kurse ata qe e kundershtuan u vrane njesoj si ballistet.

Prova me e forte qe nuk ka pas lufte civile ne te njejten kohe me luften kunder italionve, eshte qe Enveri ka jetu ne shpine e nje eksponenti te larte te ballit qe e vrau mas lufte (me duket se e kishte kunot). Si thu ti po te jena ne lufte ne te dy a me ma ne shpi ti mu.

Pastaj se nga e nxjerr ti qe 1/3 e shqiptarve kone qene kamunista une kte s'e di. Une per vete s'e kom pa naihere ket shifer. Po di qe per tu bo komunist ishte nje rruge e gjate dhe plot avantazhe ne fund. Prandaj edhe sikur 2/3 te kishin qene prape se prape asnjoni s'duhet te kishte ftyre e te kerkote te na drejtote sot.

Kurse krahasimi me Ameriken nuk qendron per dy arsye e para se ajo qe vertete lufte idesh, kurse kjo e jona aspak. Dhe e dyta se ajo solli bashkimin e Amerikes kurse kjo e jona solli ndarjen se aty njera pale deshte bashkimin me Kosoven kurse tjetra vulosi ndarjen.

Shembull pajtimi eshte edhe BE-ja, po Gjermania ka kerku falje te vazhdueshme per krimet qe beri, kurse komunistet tane sot drejtojne akoma vendin dhe vazhdojne si ndonjoni ketu me na tregu te mirat e komunizmit. A e pe ti s'e ç'i boni Europa, Austrise kur votune ate pederastin nazist Haider? Nuk kerkoj asgje me shume se sa te njejtin trajtim per ata qe votojne Gramoz Ruçin me shoke. Pastaj ç'ke ti pajtohem une e nuk t'i permen mo as PK as Enver e as ata serbet qe krijune PK-ne se me thone te drejten me pelqe me shume te flas per pjese te historise se venit tim me te cilat krenohem. Se Historia nuk o bo per sherr po per te nxjerr mesime. Ne nuk po i nxjerrim dot mesimet e nuk po pranojme as me heq ata qe kane torturu rob se kane lexu nje liber.

Lizander as une nuk kam shume kohe

Ne se u vrame mes vedish nuk na e kane fajin serbet por fajin e kemi vete. Qe fituan serbet nga kjo kete une nuk e di se cfare fituan. Kosova si me vellavrasjen tone si pa vellavrasjen tone nuk kishte per tju shkeputur nga  serbise se deshim ne shqiptaret e vegjel qe fuqite  medha kur  ndane zonat e infliences e haruan fare. Cfare fituan Serbet?

Se dyti PKSH nuk ishte babe Muslymi por kishte njerez te studiur jashte dhe me eksperience ne politiken komuniste ( qe nga komiterni dhe deri ne lufterat internacionaliste ne Evrope) Pra ata ishin me po aq eksterince sa edhe nacioanlistet e Abaz Kupit apo Mithat Frasheri apo Mustafa Merlikes. 

Mbas lufte vrasjet nuk u bene sipas djenjes nacioanaliste apo internacionaliste por sipas luftes per pushtet. Pak nacionaliste vrau Mehmet Shehu, Koci Xosx, Perti Dumja, etj etj    qe pastaj keta ti vriste Enveri vete.  I dashur ne luften e "kllasave" nuk behej fjale per nacionalizem por per pushtet njesoj si sot kur politikanet apo OJQ-te  tane flasin per nacionalizem por kane parasysh cfare karige do te marim kur te vijme ne pushtet.

1/3 komuniste e kam me hamendje po duke menduar se 600 mije kane qene ne sigurmin e shtetit, me ben te mendoj se duhet te kene qene rreth 1/3 komuniste.

Une i dashur kam patur babane komunist dhe nuk e di te kete qene kriminel sic e quan ti. se atehere duhet te them se kriminele ka qene babaj tend dhe jo timi. Dhe keshtu duhet te nxjeirm pushket ndaj njeri tjetrit Kete rradhe po e kaloj per hir te miqesise por here tjeter mendoje mire

Perseri nuk besoj se kupton ose nuk do ta kupotsh per arsye qe ti i di vete por lufta civile tek ne  ishte lufte idesh si ne tere boten Lufte e ideve komuniste me ato demokratike.  Dhe perseri po te them nuk e di si fitorja e komunizmit solli humbjen e bashkimit me Kosoven. E perseris ishim aq te vegjel kur u ndane zonat e influences sa na haruan. Te nesrmen u kujtua Curcilli se nuk kishin vendoru ku do te shkonte shqiperia. Kujton ti  se Tito do te lejonte kosoven te shkonte tek shqiperia sikur ne shqiperi te kishin fituar nacionalistet? Mos u bej kalama ne kete pike. Kosova do te kishte fituar vetem po te kishin fituar nazi-fashistet, ata e njohen Kosoven si pjese te shqiperise. Ja qe fati nuk e solli kete dhe kjo jo per faj as te komunisteve as te nacioanalisteve

Pra edhe faljet per Luften civile ( jo pas saj) nuk kane vlere kane po aq vlere sa te kerkojne falje  ushtria e jugut te Amerikes ndaj atyre te Kofederates.

 

E perseris thjesht shprehja tende se tere komuniste ishin kriminele ben qe une qe e kam pasur babane komnist te vij e te te  nxjer pushken ty se me ke fyer. si une dhe qindra e mijra te tjere . Mendoj se kjo i sherben me shume Serbeve dhe Grekeve se sa bashkimi i tere shqiptareve edhe atyre qe kane qene apo dhe jane komuniste. E kupton se ku te con kjo mendesi.

Ja dhe fryma fshataresko-metropolo-intelekto-bajate-Muciane..!

A koke vic! te kisha dhe simpati se i thoje gjerat troc o Nano shuari! po ca gjera mor hu gardhi dhe sikur ti mendosh nuk thuhen mor gdhe, se ti degjon dynjaja dhe te vete reputacioni e zanati bashke pastaj per lesh! Sic u ka vajte cave; qe para se ta lexosh nje artikull e di se ca do te thote kur e sheh kush eshte autori..
Flasin ketu dhe ja futin pordhes ca dava Saracesh, qe thone;
"kriminelesh (= partizane) qe vrane e masakrune shqiptare nen urdhrat e serbit"
po s'jane gazetare opinionista si zotria tuaj e si behet shume vone per ate qe thone sado e trashe dhe e lige te tingelloje, edhe gjysherit s'ma ha mendja se i kane patur partizane dhe vete LNC mund ta quajen genjeshter se ne fund te fundit ndaj eshte dhe blogu ca shprehen ca lirohen... Kurse ti o Mustafa te degjon e te sheh nje komb i tere o lumadh! S'di c'te them per xhamine (mendoj se ke te drejte) se s'i di si i keni rregullat andej, por per nder te atyre djemve, niperve e mbesave, te atyre qe dhane jeten e luftuan  per atdheun, ty duhet te te behej komb ne fyt para se ti hidhje ato snobizma boshe ne letter. Ca?! doli ne mode keshtu te mohojme c'do dje sipas oreksit gazetaresk?! Po c'faj kane partizanet qe luftuan me aq sa kishin mundesi dhe nje pjese e ballisteve bashkepunuan (e thene cope) tek e fundit?!
Tjetra, ne o Mustafa s'kemi statuja antike me gjokse zbuluar e me gjethe te vegla neper shatervane, keta trima me pushke ne dore kemi! Ne nje dore pushken e ne tjetren...dyfekun smiley E keta nuk kane per tu hequr nga historia, jo Heronjte e Vigut te heqe Xhoz llufa po dhe mozaikun te muzeumi ta prishe Sala me shoke! E zeza ka per te mbetur ne te bardhe dhe partizanet do nderohen sa te jete jeta!!
Ne jemi ne ane te anes dhe vjen puna vete Amerikanet na thone; "Mos e harro kurre nga ke ardhur"o Muc!

V.F.L.P by the way  smiley

 

Ky gamor, qe sinqerisht une i shpulle ja kom bo kismet qe me shkrimin per pavaresine e Kosoves, vazhdon çmendurinat e veta dhe vje e na krahaso nje monument alla kamunist, kriminelesh (= partizane) qe vrane e masakrune shqiptare nen urdhrat e serbit, me nje objekt kulti fetar qe si qellim ka te shperndaje fjalen e Zotit te robt.

Te me falin te gjithe ata qe mund te kene pas nai gjysh a mo keq akoma nai prind kriminel, po nuk kom asnje zgjidhje per turpin e tyre e nuk i xjerr dot nga ky frustrim.

 

 

Guçe, Paske pjerdh totalisht... Me vjen keq... Shume keq...

 

Deiv, rrofsh qe perserite keto fjale te miat se nuk u luj asnje presje plako!

Shume shume mund te bej nje preçizion qe me partizane nenkuptojsha pjesen komuniste te luftes, per te mos vone me i ven ata qe luftune pa e rrujt per politike dhe ata qe bene sikur luftune per interesa politike.

Pastaj per pjerdhjen time mos e vrit menien se nuk vje era hone m'Kanada

""""Si kudo ne bote edhe ne shqiperi u ndeshen dy sisteme ai komunist dhe ai kapitalist.""" Toko rralle po per mall smiley Pash zotin nga i gjete sistemet ne ate kohe ????? Ku kishte sisteme ne ate "ndeshje" ..Kishte Gardiste Lej Fensite , qe ne baze te zgjuarsise se palindur dhe veprimeve matematikore e kishin  parashikuar qe partia komuniste do merrte pushtetin dhe do tradhetonte interesat e partizaneve....Biles kishte dhe si Muci apo variante  anti te tij , por te barazvlera ne Jarge , qe sot i dallon me lehtesi ne saje te veprimeve matematikore lejfeniste . Trima si sot si Muchi e komp ,,ka me these qe bejne "te fortin", por thone , qe ca burra dhe me te vertete burra (jo burrece si keta sot ) ne ate kohe pyesnin "si e ka eren gjaku". Na i la turku peshqesh edhe "saracet". Si pune kallajxhijsh i kishim ne fshat qe ngjisnin kusi  e bakere .Hera heres vinin edhe nonje patkua kali . Desh fati dhe rane ne Regjimin e Enverit qe u hoqi zhylin 500 vjecar nga surrati , fale instiktit natyral qe gjithmone i shtyu nga i forti dmth nga Partizanet smiley.   

""""""Por ja qe amerikanet ja kane dale te bashkojne ameriken duke e quajtur luften civile si nje lufte idesh dhe vetem kaq, pa denuar apo persekutuar fitmitaret apo humbesit e kesaj lufte por duke i repsektuar te dy palet si bij te ketij kombi.""""" Edhe njehere Toko jo per gje po MOS pash ZOTIN! Je shume konfuz ose kushedi se cfare te ka bere keq per vit te ri smiley Nga i gjen keto ???? Edhe si shprehje nuk e di si i nderton ....  """duke e quajtur luften civile si nje lufte idesh dhe vetem kaq, pa denuar apo persekutuar fitmitaret """....... ????????????????????????????????????????Cfare thua pash zotin ? Nga i ke lexuar se na bere me hije smiley

Na i la turku peshqesh edhe "saracet".

 

 

Idris, Je brilant vella, nuk kam ç'te them...

Qe prej 18 vjetesh ne diaspore une ndjehem nje shqiptar me patriot se çkam qene kur jetoja me mamin dhe me babin dhe konsiderohem ne vendin ku rroj nje patriot shqiptar i bezdishem.

Ne pergjigje te miqve qe me referohen ne komentet e tyre saktesoj sa me poshte:

1- luften e kane bere shqiptaret dhe e kane pervetsuar komunistet qe me pas e kane edhe shkruar duke nderruar version çdo tre-kater vjet.

Kryetar i Konferences se Pezes ishte nje nacionalist, gjyshi i Zhozit.

Udheheqesin e lavdishem te luftes, shokun Enver, nuk e njihte askush, madje as edhe ai vete nuk e dinte qe ishte udheheqesi i lavdishem por e mori vesh me vone.

2- Konferenca e Jaltes e la Shqiperine ne hijen e Jugosllavise, perndryshe Lufta jone do te mbetej po aq serioze dhe e patriotike por me udheheqes te tjere, ca te vertete e ca qe perfitonin, por kjo nuku ka edhe aq rendesi se luften e ben populli dhe e drejta eshte qe edhe lirine ta gezoje populli.

3-Lufta u be "per nje Shqiperi te lire dhe demokratike" por Shqiperia nuk u be as e lire dhe as demokratike. Te paret qe u eleminuan fill mbas lufte ishin ata qe luftuan. Pse sot nuk i ngrihet monument Shefqet Bejes, nen kryetar i frontit demokratik te Shqiperise, deputet dhe luftetar i madh? kush nga nxenesit e njeh ate dhe shoket e tij qe u varen ne litar ne 1948  sepse kerkuan demokracine per te cilen kishin luftuar.

4-kush dhe pse e vrau mbas kraheve Mustafa Gjinishin, nje nga udheheqesit e vertete te luftes? Po Vasil Shanton, Qemal Stafen, me shoke? A nuk e vrau nje bande rrugeçerish e dembelesh qe e gjithe lufta qe kane bere eshte te vrisnin bashkeluftetaret e tyre mbas kraheve gjate luftes dhe drejt e ne balle mbas luftes?

Enveri, per te treguar se Mehmeti kesh pase qene armik, u ngrit dhe tha se Mehmeti e kishte lene ne balte Enverin dhe shtabin duke mos u ardhur ne ndihme se kishte pasur qellime te liga...40 vjet ne mes. Hajvan. 

Turpi dhe gomarlleku eshte dhe u mbetet atyre qe edhe sot e kesaj dite mbrojne VERSIONIN QESHARAK TE SHKRUAR mbi Luften e Lavdishme Nacional Clirimtare nga nje tufe horrash, dembelesh, parazitesh gjakatare ne dem te te VERTETES HISTORIKE te kesaj lufte qe na nderon dhe, si dhe ajo e Skenderbeut (ai qe kapet me emrin e Ivanit eshte koqe se keshtu na del Sarkozy hungarez dhe Obama Kenyan, po nejse) na jep force per te projektuar nje te ardhme te denje.

Ej  cuna, kam  mendimin se nganjehere mosrespektin total mund ta shprehim edhe me moskomente. dhe tjetri e kupton vete qe pervec nena plakes asnji se ka pas ne mendje budallallekun, jargavitjen,...apo quajeni si te doni.

Për Gjonin dhe Lizandrin, shikoni dhe këtë temën këtu.

Unë po ju them vetëm se nuk është gjene gjë e mirë kjo, të trajtohet diskutimi si grua me barrë, që pastaj të merrni rolin e mamisë. Me fjalë të tjera... të hidhet një provokim dyleksh tip "partizanët kanë qënë kriminela", që pastaj prej kundëreagimit të dalin çarçafë plot me shpjegimet e shpjegimeve.

Shpjegimi i historisë sipas mendjes time, kalon në thjeshtëzim. Del një konkluzion në fund, që përmblidhet në një apo dy-tre fjali të thjeshta. Një përmbledhje e ka shkruar Emo më lart psh. 

Dhe çështja kryesore për mua ngelet roli i shtetit, popullit, dhe elitave drejtuese gjatë LNÇ. Jo, ne nuk themi dot që e mundëm NE nazizmin, por mund të themi pa frikë se MORRËM PJESË edhe ne - si popull e kam fjalën. Me aq sa kishim mundësi. Ata që morën pjesë në këtë luftë, janë të nderuar. Këtë nder, nuk ua jepni dot ju dhe unë, nderin dhe meritat ua jep historia vetë. Në një moment të caktuar historik, ose je në anën e drejtë, ose je në të gabuarën. Ata që ishin në anën e drejtë, e morën pjesën dhe rolin e tyre.

Problemi tani me këto idetë revizioniste tuajat, është se janë të dëmshme për kombin vetë, përveç pasaktësive që kanë në përmbajtje. Kur thoni se "nazizmi iku vetë", dijeni se fqinjët psh do ta kapin me radarët e tyre se "shqiptarët një mt luftuan kundër nazizmit". Kapishni more?

Ja dhe në paçit të drejtë që jo nuk luftuam e jo tërci-vërci, historia do mbajë në anën e vet morale ata që luftuan. Nuk ndryshoni dot gjë.

Kështu pra, futini një të mbyllur këtij kapitulli - CASE CLOSED me luftën dhe hapini dosjet e komunistave PAS LUFTE. Ndryshe, një vërë në ujë keni për të bërë.

O Jul ka ca gjona qe jane shume te fresketa per te ngel te ajo qe do mbaje mend historia boterore ne dy rreshta te saj.

Nqs ti me genjen mua dhe une them : "Julin duhet ta bojme mret!" atehere une kam pergjegjesi morale per ate ç'ka ti ben me mbrapa. Nqs ti vret e pret e une jo vetem nuk ndihem po te dal ne mbrojtje edhe me mbrapa une nuk jam me vetem nje i mashtruar po jam bashkefajtor me ty.

Ne sot kemi akoma nevoje te identifikojme ata njerez qe kane kryer krime ndaj shqiptarve sepse kete nuk po e bejne vete ish-komunistet. Nqs sot do dilnin ish-komunistet e genjyer dhe do kerkonin qe te denohen ata qe i vrane disa fizikisht e te tjeret shpirterisht, atehere une jam dakort te them e mbyllim kete kapitull e vazhdojme. Apo te dalin ish-partizanet (ose femijet a niperit te pakten) e te thone qe ne luftume se nuk e pranonim dot prezencen e ushtarve te huaj ne toke tone po lufta jone u keqperdor. Po fakti eshte qe ndodh e kunderta, dhe kur ti u thua keshtu ata te hidhen te gjithe ne fyt.

Nje rast tjeter qe te mos me thoni i njeanshem. Po diskutoja me ca rob qe kane poste ne fushen e drejtesise dhe njeri prej tyre po thoshte qe nje pjese e mire e atyre qe kane marre dekorata qe nga 90-a e ketej ose jane denu ose kane pas probleme me ligjin (deri ne trafiqe droge apo vrasje). Tani si thu ti qe keta t'i quj pishtare te demokracise une. Azemin, pavaresisht pislliqeve per te cilat akuzohet ta mbaj per hero me bust ne mes te Tiranes?

PS : Sa per provokimin dyleksh, e pranoj qe e bona me qellim, po me ty i bi te jem barazim ne kete teme se ene ti s'e kishe lone mangut te ai postimi me karakter ekstrem ateist.

Tani ti Lizandër besoj se e kupton se përgjithësisht këto që shkruan, në kundërvënie me versionin zyrtar, nuk janë argumente.

Supozojmë ti lali, se versionin tënd do e botosh në gjuhë të huaj. Supozojmë se shtetet fqinje, të kërkojnë "llogari" për rolin e Shqipërisë në L2B. Si do e artikulosh ti qëndrimin tënd? Historiografia kombëtare në mënyrën e paraqitjes, kam përshtypjen se i përgjigjet vetëm një ligji: Kombi nuk gabon në rrugën e vet.

Të të jap një shembull. Nuk do gjesh historian amerikan të versionit zyrtar që të dënojë haptazi fare shfarosjen e indianëve. Kombi e ka nevojë pagabueshmërinë, ndryshe bie në stres dhe shpërbëhet.

I shikon ti njerëzit rrotull, të thonë "ne shqiptarët jemi kshu e ashtu", i mijë të liga dhe pastaj distancohen prej bashkëkombasve të vet dhe në fund asimilohen. Apo më keq, "vujnë" për palestinezët dhe të thonë "Yes we did it" - referuar Obamës. 

 Kjo gjë bën dmth ka side effects edhe ky tranzicioni i zgjatur, është benzinë për shkombëtarizimin. Nuk e besoj se vendos përpara injorancën dhe mendjemadhësinë e dikujt "që nuk dënon krimet e komunizmit" ta zëmë, se të mirën e përgjithshme të kombit.

Shiko se shumica këtu se merr vesh, unë po të flas në gjuhën tënde si kombëtarist që je.

120% dakort me ty J.!

Te jesh "kombetarist" ne detaje kaq te vogla e te parendesishme ne kohen qe jetojme eshte e pafalshme dhe cinike per kete brez te rritur e shkolluar ne menyre bashkohore (nuk po them ne perendim qe te mos diskriminoj nje plejade te tere qe kane studiuar ne Universitetet me te mira te Moskes, Kievit, Varshaves, S.Peterburgut, Budapestit, Prages etj dhe eshte njesoj si te kesh studiuar ne ato perendemore) qe ka per detyre ta coje kete vend perpara te preki realitetin global e te mos lengoje si nje provincial idhnak me merite e te kaluares.

Po zhgenjehem shume nga ca tipa ketu, edhe nga Saraci, qe iku nder te paret ne perendim dhe per me teper ne nje vend si Franca, dhe qe paska akumuluar aq shume vrer per bashkekombesit e tij sa ti quaj kriminele.

Kur e pyeten Oliver Stone nqs do bente nje film per luften ne Afganistan dhe ne Irak ai u pergjigj: Kjo nuk eshte lufta e gjenerates time.

Pra edhe kjo teme nuk eshte tema e gjenerates tone, ne kemi pune me te ardhmen!

Po si do e tregojme qe jemi shqiptare ne? Ne fatet tona ua leme ne dore legenave e zarbave dhe vete merremi me te kaluaren qe nuk e ndryshojme dot as me nje presje se ajo ikuuuuuu, se Enver Hoxha mund te ishte ca te kete qef Saraci me shoke po ai triumfoi mbi te tjeret dhe doli ne krye. Eshte kjo aq e thjeshte sa dhe 1+1=2!

ca dun tani keta te bejme ne??

Jul,

pse e harxhove gjithe kete postim ?

P.S. Si erdhe ne Tirane dhe nuk me takove mua ? smiley

I nderuar J,

Mos e merr me terselleme. Ne nuk po hahemi ketu per luften dhe kontributin e shqiptare ne L2B. Kjo eshte e qarte dhe e pamohueshme. 

Ne po hahemi per versionin qe na ka futur ne koke, ose me mire ne bathe, Partia e Lavdishme e Punes se Shqiperise qe eshte VERSIONI I GENJESHTERT i kesaj lufte. Sepse ata qe kane shkruar (shume here dhe duke e ndryshuar çdo here) nuku kane luftuar armikun nazi-fashist por vetem njeri-tjetrin dhe patriotet e vertete; se ata kane qene tradhetare te ketij populli dhe i kane vjedhur ketij populli edhe lirine, edhe luften edhe buken edhe endrrat...Te pranosh dhe te promovosh VERSIONIN E TYRE mbi LUFTEN TONE do te thote te jesh akoma ne epoken e hartimeve.

Une ngulmoj qe ORIGJINALI i historise se Luftes per Clirim Kombetar e popullit shqiptar eshte lufta qe kane bere njerezit tane, une vete kam deshmore dhe pjesmarres te kesaj lufte ne familje, me aq sa kemi mundur por e kemi bere ama. NE SHQIPTARET, edhe ne qe s'kishim lindur akoma.

"Ata që morën pjesë në këtë luftë, janë të nderuar. Këtë nder, nuk ua jepni dot ju dhe unë, nderin dhe meritat ua jep historia vetë."

Natyrisht qe ishin te nderuar. Une s'i jap nder askujt. Une kete nder e marr prej tyre, e ndjej dhe e gezoj dhe me te mburrem neper bote.

Disa jave para kapitullimit te Italise njerezit e mi lane ne nje perpjekje njerin nga djemte ne moshen 18-vjeçare qe la te shoqen shtatzene. Mbas kapitullimit burrat e familjes bene keshill mbi fatin e ushtareve italiane te post komandes me te cilen kishin luftuar sa me siper...dhe vendosen ti marrin ne shtepi si djem shtepie. Mbas luftes i percollen me vaj ulliri e me dhurata per familjet.

Historia e shqiptareve ne L2B si dhe vete jeta jone por edhe e popujve te tjere eshte e mbushur me gjeste dhe episode te mrekullueshme, te freketa dhe plot emocion dhe mesime per jeten dhe te ardhshmen qe ne nuk i kemi te njohura, nje pasuri akoma per tu zbuluar.

Nuk po them te hedhim poshte versionin artificial komunist per te lene shkretetire historike. Them qe te heqim ate cipen e qelbur qe i vune siper keta horra e paraziter (qe skishin punuar nje dite ne jeten e tyre) dhe siç duhet te heqim ato pseudo-monumentet e shemtuar dhe pa pike shije nazi-staliniste-fashiste-komuniste te heqim edhe kete version falso dhe artificial komunist.

Do te shikoni se çfare mrekullie ka qene lufta e shqiptareve dhe shqiptaret vete.

Jemi duke u henger me njeri tjetrin per hartimet...

"Ti qe per gje tjeter i zoti s'me je, mbame ne kurriz se me mire e ke"

A e kemi pyetur veten pse i mbajme keta gomere akoma ne kurriz?

"Patriot i modh" kom nigju ka qene dhe shh Ali Pazari.... ) ai qe mbante "jermenet" me furnizim jo ky i bicikletave smiley . E kishte kuptu qe do formohej Shqipnia dhe qe me 18 nendor kishte ngrejt flamurin ke ballkoni . E sa patriote te tjere kane dale e kane per te dale "rreth e rrotul Europes e me gjere ". Ata e kane kuptu qe Liu ka qene mshef prej diktatures .....dhe po ashtu diktatura na ka mshef ca fakte te drejtimit te Luftes me familje-fshatce...sidomos kur urdhrun Italine te kapitullonte dhe i thane :- " Mos u merzit italono! Fshati ka vendose ti trajtoje mire keta qe meten ketu. Masnej do ua dergojme me dhurata..me voj...me t'lyn e me.....  O Pika qe si bie , kush i marroi keta njerez keshtu.

Lizander: Amon mer daje se kur ka ardhe Tito mas lufte ne Tirone robve i thojshin me brohorit Tito-Enver.

Ja ke fut kot plako.Tito s ka ardh naiher ne Tirone. Nejse, dukesh qe historine nuk enjef dhe bazohesh ne tregimet e gjyshes.

Lizander: Pra krahu komunist i luftes = KRIMINELE TE NDYRE 

Po krahu tjeter cili ishte? Kurse krahu nacionalist-kolaboracionist permes marreveshjes  Dalmaco Kelcyra sanksionoi  bashkepunimin  me gje rmanet me qe komunistet i kena inot.

Ja dhe teoria e NACIONALISTAVE TRIMA TE CARTUN  e hedhur qysh ne vitet e luftes dhe e perseritur me zell e deri ne marrezi: kunder italianeve u hodhen ca pushke ndersa kunder gjermaneve s pati b...te luftonte njeri ne Ballkan ...

-Gjermanet ishin ne kalim e siper dhe sja vlente te derdhje gjak...

-Turqit osmane ishin ne kalim e siper dhe s ja vlente te luftoje kunder tyre....

Romaket do shkaterroheshin si perandori nje dite dhe s ja vlente te luftohej kunder tyre.....

.....Dhe po te kapi njeri prej fyti o Lizander e te mbeshtet ke muri e fryma po te merret,  ti mos kundershto ...se eshte kalimtare  kjo situate.....smiley

 

 

Nuk paskom nerva me u more me me shume se copy/paste me ty. Drro una e kom more vesh gabim momentin (pra mund te kete pas ardhe tjeterkush e jo Tito) po sidoqofte kete pjesen e marrë nga gazeta "Bashkimi" e datës 22 gusht 1947, e kuptoj mire. Kuptoj qe ti bo çorap momente te ndryshme te historise fiks si ky ustai jot ketu poshte. E myllim me kaq apo do ene na 20 citime te tjera nga kreret komuniste te asaj kohe te botume po te gazeta bashkimi? Apo do te te kujtoj se kur ka qene e vetmja periudhe qe Kosova ka qene e administrume nga Tirona?

Një pjesë të fjalës së Enver Hoxhës para një grupi të rinjsh që morën pjesë në Pleniumin e IV të rinisë popullore. Ja një pjesë e këtij falimi:

"...Dashuria e popujve të Jugosllavisë e mareshallit Tito dhe e gjithë udhëheqësve të Jugosllavisë për popullin shqiptar është shumë e madhe. Ne kemi fatin e madh e të lumtur që kemi në kufirin tonë të veriut një aleate e nje mike kaq të fortë, kaq të sinqertë siç është Jugoallavia.....Po të studjojmë historinë e vërtetë të popullit tonë dhe jo atë të shkruajtur prej agjentëve të imperializmit, do të shohim se populli ynë, pa qenë një popull sllav, ka pasur një lidhje të ngushtë dhe të përzemërt me popujt sllavë. Kurdoherë që krerët feudalë të Shqipërisë si Ballshët (Balshajt ‑ shënim) e të tjerë, kanë qenë në aleancë të mirë me sllavët e jugut që kanë pasur përkrahjen e malësorëve....Çdo gjë e lidhte popullin tonë me sllavët e jugut, jeta zakoni, burrëria, lufta për indipendencën kundër të njejtëve armiq.....Miqësia ka ekzistuar përgjatë shekujve e rrebeshesh në mes të popujve tanë dhe atyre malazezë. Këtë miqësi nuk mund ta errësonte shërbëtori i imperializmit dhe i fashizmit italian, shovinisti At Gjergj Fishta me "Lahutën e Malësisë", ku ai nga një vepër kusare të thjeshtë, kërkon t'i bëjë apologjinë shovinizmit më të tërbuar dhe ta ngrerë armiqësinë që nuk ka ekzistuar në mes të malësive të veriut dhe Malit të Zi, në një teori të çmendur.....Fishta dhe Vlladan Gjeorgjeviçi janë njerëz të po një shkolle dhe shërbëtorë të një ideje skllavëruese. Populli shqiptar dhe sllavët e jugut me malazezët e serbët në krye, nuk mendojnë dhe nuk ndiejnë si as si Gjergj Fishta dhe as si Vladan Gjeorgjeviçi. Poetët popullorë malazezë e serbë kanë shkuar me entuziazëm për trimërinë dhe bujarinë e shqiptarëve. Këngët autentike të malësorëve të Shqipërisë së veriut, këndojnë anasjelltas trimërinë dhe besnikërinë e malazezëve. Si mund të këndonte populli kësisoj kur ekzistonte një armiqësi siç kërkon ta përshkruajë At Gjergj Fishta e agjentët e tjerë të imperializmit. Populli shqiptar ka luftuar së bashku me popujt sllavë të jugut kundër Turqisë në Kosovë e gjetkë. Në kohën e Gjon Kastriotit dhe Skënderbeut, ne kemi pasur marrëdhënie të ngushta me këta popuj, ne kemi pasur krushqira dhe aleanca, e nga një aleancë e tillë ne kemi mundur t'u rezistojmë okupatorëve. Prandaj miqësia dhe aleanca e popullit tonë me popujt sllavë duhet të jetë guri themeltar i të gjitha përpjekjeve tona, pse ata janë popujt më përparimtarë në botë.

Prandaj populli ynë duhet ta kuptojë mirë se aleanca me popujt e Jugosllavisë, është garancia e shëndoshë për të ardhmen e tij...".

Normal më i madh or Lizander,

diku andej ke mosha e babës tat, me të cilin ke qen atdite aty para Turizmit të Madh.

Shnet

Mu para dyqonit te aranxhatave dhe akulloreve (teper te rralla) ne krah te Breshkes.

Biles mund te hajshe ene nai top tu nejt n'rradhe per aranxhate se mu aty njit ka qene nje mini fushe e improvizume volejbolli. (shih kur te hudhen ca tani e te thone : "pranej ka perfundu kshu ky se paska honger top volejbolli ballit". keq me vje nuk o e vertete)

 

""""NJU XHERSI - Një gjykatë në Nju Xhersi u ka hequr prindërve kujdestarinë e Hitlerit të vogël.""""...(Lajm -GSH).... mbase lexojne Patriotet e Mdhej mer Jahu se "m'ka thane baba mue, qe ne Shqipri gjermonet kishin ardhe per piknik .Ne si luftum po ata partizonet qe dolen kriminela ,na futshin dhe neve ka i koqe plumi kur bashkoheshim me jermonet per piknik , kot na si koti, vetem se ne u tregonim ku ishin venet ma t'bukura ku jermanet mund te ndiznin zjarr per tu ngrohur.""" Patriotet e medhej , te ketij lloi ,mund te behen edhe me "sacme" kur kru hunen ....

Sa dobet...sa dobet...qe te gjithe ne fakt jo vetem Lizandri.

Po mire...le te themi per nje sekond se ju te GJITHE keni te drejte...thjesht si shembull. le te themi qe Lizandri dhe Gjoni kan absolutisht te drejte dhe Enver Hoxha bashk me gjith komunistat e tjere..ishin thjesht kriminela qe cfar s'ben. Le te themi gjthashtu se edhe Spiritus-i ka te drejte..dhe nacionalistat ishin bashkpuntret me te eger te nazismit etj.

Ok..te gjithe jemi dakord? Dakord...po c'lidhje ka kjo...me PARTIZANET e thjesht...apo edhe me BALLISTAT e thjesht?

Si dilet nga...Enveri kshu dhe komunistat ashtu...deri ke "nese dikush e ka pas gjyshin partizan, me fal po ka qen kriminel!" sipas Lizandrit...apo edhe e kunderta sipas Spiritus-it???

Nuk e kuptoni gabimin e llogjikes ktu?

Kur njerzit dalin ne mbrojtje te Partizanve...nuk ka lidhje fare me Enverin dhe as me komunizmin. Nuk ka lidhje fare sepse ata qe sot jane veteran te luftes...atehere ishin KALAMAJ 18 vjecar...qe thjesht e pan vendin te pushtuar dhe donin te luftonin ta clironin. Nuk e kishin idene...as se c'ishte komunizmi, as se c'ishte Enveri, as sec ishte fashizmi. Por edhe ata qe e kishin idene se c'ishte komunizmi...edhe cfar pastaj? Komunizmi ne ato kohe...ishte mendimi progresist dhe modern...qe kishte zen gjysmen e botes. 70% e juve po te ishit 18 vjec ne 1940...DO ISHIT KOMUNISTA...as mos e vini ne dyshim kte pune.

Dhe e njejta gje vlen edhe per Ballistat e thjesht...qe as e kishin idene se cfar ishte balli dhe cfar ishin komunistat. Njerzit perfundonin ne njeren ane ose tjetren...per arsye shume te ndryshme.

Ju beni nje pergjithsim te PAFALSHEM dhe jasht cdo lloj llogjike.

 

Dhe sipas ksaj llogjike tende Lizander...qe edhe vet e demonstron ne fakt kur flet per Azemin ose per "ata qe morren dekorata pas 90es"...i bie qe TE GJITHE ata qe demonstruan kundra komunizmit ne Shqiperi ne ate kohe dhe e kundershtuan...ishin po ashtu kriminel sepse Azemi ishte kriminel...ose ishin psikopat se Berisha eshte psikopat. Ashtu i bie??

 

-------------

60 vjet me vone shikon mbrapsht dhe u thoni atyre qe ne ate kohe ishin 18 vjec..."ju ishit kriminela!" E pa kuptueshme...

PER CDO ngjarje historike...e lere mo pastaj per CDO lufte...ka nga 20 kendveshtrime dhe nga 20 pale qe jane "kriminela". Nuk jeni ju te paret qe e paskeni zbuluar cili eshte krimineli i luftes

 

Po ne nuk do rrime te ndryshojme MONUMENTET cdo 4 vjet sa here qe vjen dikush qe ka nje kendveshtrim tjeter

PS: J...historia nuk eshte dhe nuk duhet kurre te jet...e thjeshtezuar. Jo ne 2-3 fjali por as ne 2-3 libra. Thjeshtezimi sjell ne kto lloj budalleqesh...partizan=kriminel.

O Grup ti ke te drejte ne parim dhe pergjithesimi eshte GJITHMONE i gabuar.

Ama ka diçka qe ti e harron ne kete mes. Sjellja e ish-partizaneve ne 50 vjet komunizem dhe sjellja e atyre qe jane gjalle apo pasardhesve te tyre ne keto 18 vjet, qe ka bo qe termi partizanet eshte uzurpu nga ata qe ndertuan me pas regjimin komunist. Pra termi partizanet eshte pervetesu nga kjo pjesa e ndyre e atyre qe luftune se partizani personifikon ne perrallat komuniste (tjeter term abuziv ky se ata nuk kishin nai lidhje me idealet komuniste po hajd mo) luftetarin me yll ne balle. Kshu ai prezantohet edhe ne monumentet e asaj kohe (se aty nisi muhabeti te mos e harrojme).

Une nuk e ve ne dyshim qe gjate luftes nje minorance shume e vogel e kishte haberin politik (e kom thone edhe me lart) edhe qe une apo kushdo tjeter mund te kishim qene komuniste po te jetonim ne 40-n. (se sot te shajshe komunizmin o po aq e kollajshe sa te shash derivatet e kredive apo hedge funds) Edhe qe gjate luftes vetem nje partizaneve moren pjese ne masakrat ndaj ballisteve nuk e ve ne dyshim.

Puna o se me vone ajo pjese e partizanve qe luftoi per ideal kombetar e qe nuk u pajtu me regjimin e Enverit u eliminu nga vete Enveri dhe une keta i respektoj plotesisht. Pasardhesit e tyre ose nuk dune me e permend fare luften e baballarve te tyre se e konsiderojne si gjene qe u solli vuajtje ose nuk u jep njeri akses ne media. Pra jane kthyer ne nje ze pa ze e nuk i identifiko kush me veteranet apo familjet e veteranve.

Une kom ne fis nje rast te tille deshmori qe mas lufte i konfiskune pasurine gjithe familjes se tij, times etj. Vallahi mo o Grup nuk ka njeri ne fis qe ta permeni me krenari faktin qe ai ka luftu me partizont. Jo se kone gjo me luften po se ata me te cilet ai luftoi e tradhtune ate te parin. Se nuk besoj qe ai te kete dale me luftu me menien qe kur te maroi lufta keta shoket e mi do vijne te me morin gjithçka.

Kurse pjesa tjeter te jesh i bindur qe jo vetem perqafoi regjimin po kontribuoi per ta bo ate akoma me gjakatar. Pra keta u bene per perfitime personale, ne mos kriminele te pakten bashkefajtore te kriminelit kryesor. Me rregull treshi keta dalin kriminele or daje. Dhe une i terheq te gjitha keto qe thashe nqs ti me gje mu nje veteran sot qe te dali e te shaje regjimin komunist e te thote : "Na falni se ne u genjyem dhe ju morem ne qafe edhe juve!" dhe "Ata qe vrane e prene 50 duhen denu!" (tamon e jo me te tallme siç u denu Nexhmia dhe Ramizi) 

A ka mundesi me ma shpjegu njeri se si ka mundesi qe mbrojtesit kryesor te dates 29 si dita e çlirimit jane ish-veteranet dhe pasardhesit e tyre. Mos me thoni qe ata e majne men se nuk ka mundesi ne bote qe te jete ashtu. Se perderisa o çliru Jugosllavia (pra Sllovenia) me 29 nuk ka si teje te çliru ene Shkodra po me ate date. 28 nuk o e nuk o, se nuk iku gjermoni me na bo peshqesh per diten e Pavaresise (po kjo hy te K... e Sales). A e kuptoni pra qe ajo date eshte fiksu me i bo qejfin "popullit vella jugosllav". Boje mer jahu me 20, me 22 kur te dush po jo me nje dite me Jugosllavine se bohesh qesharak dhe diskredito vete luften tate.

Ene nuk merrem me ket date per fiksim po per faktin se e pashe me syte e mi se çar demi na sjell ajo sot. Edi Rama e ka kthy ne naten e ZEZE te Tirones 29-n per t'i bo qejfin atyne matufve qe bojne ala be per Enverin. Dhe prej inotit saboto festen kombetare. Kom shku kasten ne Tirone mas 19 vjetesh edhe mund te te siguroj qe 28 Nentorin e ndjej mo shume ne Paris kur mblidhna 100 a 200 veta se ç'e ndjeva atje. Mire qe s'kish vone asnje flamur neper rruge po kish heq ene ato qe ishin vone per viziten e presidentit (a kryeministrit) malazez qe kish qene tre dite mo pare dhe qe do i vete prape me date 2 dhjetor kur te vite Berluskoni. Perveç ksaj aktivitetin e pare qe organizohej ne te njejten kohe ne Tirone, Prishtine e Shkup e shkaterroi se megjithese ishte marre leje e gjithçka si duhet, lejoi qe ato lodrat e shpifura te mafiozve nga Bari te mbysnin me volum koncertin qe do behej ngjit. Te gjitha ato qe na ishin premtu nuk u bone. As bllokimi i bulevardit nga presidenca e siper as ulja e volumit te lodrave. Nderkohe qe te nesmen ishte blloku komplet bulevardi pavaresisht se s'kishte as koncert asgjo.

Masnej me thoni i çike se kush luftoi mo shume ne apo frongu e inglizi? Si ka mundesi pra qe keta festojne diten e kapitullimit te Gjermanise? Se ju vete po thoni qe ne ishim pjese e nje lufte globale ku gjermoni humi e ne ishim ne krah te atyne qe e luftune. A s'do ishte me llogjike pra te festohej data kur ata humben luften. Jo per gjo po sipas ksaj llogjikes tjeter i bi qe, nqs gjermoni do kish harru nai trajse e do kthehej, jo dy ore po dy dite mas, ne do çliroheshim dy here e do festojshim dy data Clirimi 1 dhe Clirimi 2.

Grupi : Thjeshtezimi sjell ne kto lloj budalleqesh...partizan=kriminel.

Tocka.smiley

Kot me ke barazu me Lizander antikomunistin mu mer Grup. Logjika ime nuk e hte kjo: ballist =kriminele.Jo dhe Jo.smiley  Ballsitet ishin  bij te kesaj toke   dhe te mernin gjak ne vetull por...duke menu se taljoni ishte 40 miljon dhe gjermani ishte kalimtar... nuk gjenin arsye me luftu dhe...msynin kotecet e pulave ose, sic thote Idrizi,  beheshin guruja e gjermaneve ne inkursionet e tyre ne dy Operacionet, ate te Dimrit dhe te Qershorit.

 Jane thene e sterthene kto historira me ballista e partizane dhe "gjaku ka  vajt ne gju" prej pozicionimeve pro e kundra ketu ke peshku por Lizandri ben nje arithmetike kaq provokuese saqe s rri dot robi pa reagu pak.

Ty te vura kot se s'po gjeja tjejter qendrim qe te krahasoja me Lizandrin. Qe te mos dukesha i anshem...prandaj te vura ty.

Lizander, ke bere nje pune patriotike duke sjelle fakte ndersa ne te bejme retorike ketu.

1- "Po të studjojmë historinë e vërtetë të popullit tonë dhe jo atë të shkruajtur prej agjentëve të imperializmit, do të shohim se populli ynë, pa qenë një popull sllav, ka pasur një lidhje të ngushtë dhe të përzemërt me popujt sllavë."

Ja kush e ka shkruar (ka vene te tjeret se vete nuk punonte) Historine e Luftes se shqiptereve per Clirim.

2-"...shovinisti At Gjergj Fishta me "Lahutën e Malësisë", ku ai nga një vepër kusare të thjeshtë, kërkon t'i bëjë apologjinë shovinizmit më të tërbuar dhe ta ngrerë armiqësinë që nuk ka ekzistuar në mes të malësive të veriut dhe Malit të Zi, në një teori të çmendur...."

I dashur me miqte dhe i rrepte me armiqte. Vetem se, si gjithnje, vinte qerren para buajve. 

3-"Populli shqiptar dhe sllavët e jugut me malazezët e serbët në krye, nuk mendojnë dhe nuk ndiejnë si as si Gjergj Fishta"

Vertet more rrugaç? Sa here e ke kthyer davane mbas ketij muhabeti? Po fjalimin kunder Stalinit a na e sjell kush ketu? 

Cili eshte patriot nga keta te dy: i dashuri dhe i  nderuari At Gjergj Fishta (me falni por une jam nga nje familje myslymane me mbiemer shume katolik) apo 

Enver Hoxha, udheheqesi i lavdishem i partise dhe i popullit trom dhe liridashe s shqiptar.

4-"Prandaj miqësia dhe aleanca e popullit tonë me popujt sllavë duhet të jetë guri themeltar i të gjitha përpjekjeve tona, pse ata janë popujt më përparimtarë në botë.

Prandaj populli ynë duhet ta kuptojë mirë se aleanca me popujt e Jugosllavisë, është garancia e shëndoshë për të ardhmen e tij...".

Udheheqesi largpames i popullit tone (edhe ky largpames) e mbylli jeten siç e kishte nisur: duke vrare fqinjet, femijet e tyre qe u kishte vene emrin dhe i kishte rritur vete, grate, vellezerit, motrat, kusherinjte, shoket e shokeve, gjysem i çmendur, pa shoke, pa miq, i rrethuar me druvare dhe karrocjere...pa dale asnjehere jashte shtetit se nuk kishte ku te shkonte se i bente ham ham te gjithe atyre qe kalonin rruges.

Dhe kur u nda nga jeta ne Shqiperi mbeten vetem tre a kater ndertesa...qe ishin ndertuar para se te vinte pushteti popullor qe na solli lirine...

Bravo Lizander, te sjellim sa me shume nga historia jone e vertete, qofte edhe e dhimbshme, se vetem keshtu do te dali ne pah historia jone e vertete.

E ke parasysh nje njeri qe vjen nga puna, hyn ne shtepi, ven doren tek muri i koridorit dhe heq kepucet...pak djerse i rrjedh nen jaken e kemishes. Hyn ne shtepi dhe i buzeqesh femijeve... keshte na mbesin ne mendje prindet tane, ata qe besuan, luftuan, punuan dhe mbi te gjitha na dhane jeten.

Historia e tyre nuk eshte historia qe na deften me siper ky vagabondi dhe paraziti...hajde pra ta çlirojme ate historine e vertete.

 

oh em, emi im
ti nuk me zhgenjen
rrote kandari ishe
rrote kandari je

(Refreni, 2 here)
jam me grip vallahi
jam me grip dear

kshu per tick momenti
ti je legjendar.
po ty t'ka fal zoti,
edhe une t’kam fal.

(Refreni, 2 here)
jam me grip vallahi
jam me grip,

Ti ke ekspekteishens
Por kam edhe une
Kur me lavderon
Eksitohem shume

(Refreni, 2 here)
jam me grip vallahi
jam me grip, dear

Ne balte s’me ke lene
As ti dhe as vetja
Me nervin dhe metaforen
Ti ma zgjat jeten

e dija, parrulle, e dija
erdha, pashe fitova... smiley
shkova me vene kafen
ty nuk te harrova

Gruess Dich, parrulle!
Gruess Dich, parrulle!
Gruess Dich, parrulle!
Gruess Dich, parrulle!

Pse vertet mendon kush se te heqesh nga qendra e hartimit nje njeri qe, per hater te karriges se vet te qelbur, nuk pyeste as per nene, babe, vella, moter, shok, popull...na rrezohet historia e Shqiperise dhe shqiptareve duhet te jesh fare i trullosur.

Me e bukura eshte kur thone se e beri per interesin e vet...jo more. Cfare interesi more miq kur e mbylli jeten ne nje menyre kaq te mjere?

Ndajini Enverin me nje pakice horrash nga Lufta e Popullit tone dhe do te shihni qe populli yne eshte popull me vlera te shkelqyera

asgjo nuk po marr vesht.

Gjon Cima, Ç'lidhje kane prurjet e Guçes me Luften dhe me ata qe bene luften ??? Me vjen keq te konstatoj, por ti, Guçja dhe shume te tjere (qe me paturpesine me te madhe mohoni Luften dhe deshmoret e saj) nuk arrini te ndani Luften nga periudha pas saj.

Une debatin per Luften e mbyll ne 29 (apo 28) nentor 1944. Jam krenar qe te paret e mi u rreshtuan ne kampin e duhur. Dhe respektoj te renet, deshmoret qe dhane jeten. Ata nuk luftuan per Enverin, as per diktaturen. Si nuk ju vjen turp o njerez ? Turp dhe turp i zi...

Pastaj vjen diktatura me e eger, me e ndyre, qe historia mund te kete njohur. Por mos beni amalgame mes dy historive.

Davis,

lexo mire komentet e mija dhe do te shohesh qe je nga ana ime.

problemi eshte qe nuk zgjidhim dot nyjen gordiane Enver=Histori e Popullit tone.

Me thuaj ku e mohoj une luften. Une mohoj kliken gjakatare dhe kurre komunistet. 

Gjon,

Nuk po flet njeri per kliken gjakatare... Une mendoj qe diktatura qu u istaurua me pas ishte me egra qe historia mund te kete njohur.

Ketu po flasim per luften. Dhe ne mos gabohem, dikush, qe vuri shenjen e barazimit mes partizaneve dhe krimineleve, u lavderua nga ty per pune patriotike ne sjelljen e disa materialeve te ditura...

Ndajeni o njerez luften nga regjimi pas saj. Ndajeni luften nga klika gjakatare...

Nuk NDAHET DOT! se sot e ksaj dite ke rob sa ti e une ne moshe qe ne mes te Tirones vazhdojne te mrojne gjyshin qe ka qene partizan e me pas sekretar partie. Dhe qe luften e gjyshit e perdorin per te mbrojt regjimin komunist.

Je qe je Deiv ma gjej edhe se ku kom thone une se nuk duhej luftu kunder italionve apo se duhet te rreshtoheshim ne krah te gjermonit. S'di te kem shpreh ndonjehere simpati per nazizmin, perkundrazi edhe kur kom sha Izraelin kom kundershtu ata qe kone mbrojt Hitlerin.

Pra mos i interpreto gjonat sipas qejfit se amalgamen nuk po e boj une po eshte bo ne ate qe na qujne histori dhe qe e ka shkrujt ajo pjese gjakatare e partizanve. Edhe amalgamen partizan=komunist (dmth enverist) nuk e kom bo une po e gjeta te tille siç e kane shkrujt keta vete.

Dhe perderisa askush nga ata qe dalin me pretendimin se kane luftu (se enveri psh s'ka luftu kurre) me te majtet, nuk del qe te thote une kam luftu per liri e jo per roberi komuniste, une nuk e boj dot diferencen jo se nuk du po se nuk me lejne keta.

Ose atehere e myllim kete muhabet me konkluzionin qe historia e 100 vjeteve te funit (te pakten) duhet rishkrujte. Edhe t'i kthejme neper libra ne venit e vet secilin. Edhe ata qe u vrane per ideale nacionaliste apo komuniste po qe ne thelb kishin lirine e venit, edhe ata qe nuk luftune asnje dite i heqim. Se nuk ka llogjike qe une te quj hero nje njeri qe s'ka luftu kurre. Siç nuk ka llogjike qe te quj hero nje njeri qe edhe po pat luftu ka vra e pre 50 ne emer te asaj lufte.

davis,

edhe data u mbyll nga historianet. Eshte 29 Nentori 1944 ne versionin zyrtar te Historise se Shqiperise qe sapo eshte botuar.

Versionet qe Mustafa Merlika ishte kombedashes sipas Ledi Shamku Shkrelit sepse kishte bere nje fjalor, apo se te gjithe keta

1. Midhat Frashëri
2. Mustafa Kruja
3. Eqerem Bej Libohova
4. Maliq Bushati
5. Ibrahim Bej Biçaku
6. Mehdi Bej Frashëri
7. Rexhep Mitrovica
 

ishin patriote te medhenj te luftes se dyte boterore se ashtu eshte puna a qeter marifet.

Shqiperia u pushtua me 7 Prill 1939 dhe u clirua me 29 Nentor 1994.

Lufta u fitua jo nga Partia Komuniste, por nga Fronti Anti Fashist. Kush derdhi gjakun per ta fituar kete lufte eshte hero i Shqiperise dhe meriton lavdi te perjeteshme.

Kush neperkemb gjakun e tyre eshte plehre; edhe ata qe perfituan nga gjaku i tyre e qe bene mbrashtina deri ne krime edhe ata qe sot me nje te rene lapsi dun te perdhosin kujtimin e tyre se ashtu ka thene dhe Maks Velo.

Muc ,

si dhender i ri qe je te pranohen vicklat , por jo gomarrlluqet. Ketu  nuk eshte nevojtore reparti ushtark nga ato ku ke ( kemi )  bere zborin.

Koth,

Vura te dy datat qe te jem medemek si biçim konsensuali...

"Kush neperkemb gjakun e tyre eshte plehre; edhe ata qe perfituan nga gjaku i tyre e qe bene mbrashtina deri ne krime edhe ata qe sot me nje te rene lapsi dun te perdhosin kujtimin e tyre"... Ekzakt. Amen.

Shqiperia u pushtua me 7 Prill 1939 dhe u clirua me 29 Nentor 1994.

O Koth , kot me t'pyt, po komandari fitimtar kush ishte (në '94)? Sala?  smiley

E kam dhi smiley

Ene ketyne ja u dhifsha sistemin qe nuk te len me redaktu smiley

Kasten e lashë edhe unë, që të kalonte koha e nevojshme  dhe të mos kishe mundësi që ta redaktoje ... thellë thellëëëë kjo tregon që bindjet e tua politike aktuale janë komplet të varura nga fjalët dhe veprat e komandant Salës smileysmiley

atehere kush mund te me shpjegoje mua se pse pjesa me e madhe e popullit shqiptar u rreshtua ne krah te partizaneve kunder okupatorit dhe nje pjese shume  e vogel ne krah te ballisteve.

Amon mer se ka 20 vjet qe ka mbaru komunizmi, ne akoma me te do merremi? Nuk eshte ezauruar akoma kjo "ceshtje"? Edhe nqs jo, kujt i plasi rrapi? Keta moshataret ketu qe merren akoma me keto gjera jane ...e shkuara, ne kuptimin e keq te fjales. Ne qe s'kemi kapercyer pragun e 40 akoma, s'ka mundesi qe ti leme mbrapa keto gjera dhe krijojme ate meritokracine qe te gjithe themi qe e duam? Po ju qe jeni ne moshe te njome, ca m*** lidhje keni me keto tema? Pervecse te jeni te gjithe duke studiuar "shkenca" politike dhe keto debate i keni si buke e gjize, cfare m**** perfitoni?

Mua personalisht kjo me bezdis me shumicen e shqiptareve, qe bejne muhabet politike ne cdo moment....f u

edhe mu mushko, edhe mu me bezdisin.

Bollni mre, aman mo u zini smiley

Ja dhe komunistet e qelbet, barkthare si gjithe shqiptaret kane qene smiley

Popull barkthare smiley

Na qeshni i cike me ket dhe mos u zini

http://www.youtube.com/watch?v=BPszJ5XVx...

 

Na cane rrapin the? Na lodhen na trashen. Shqiptare hesapi si ajo puna e ariut me ujkun.

Ariu e rrifte gjithmone Ujkun se mate kapele ky, i thoshte Prap me kapele ti dhe fut e bjer ne dru. I thone kafshet e pyllit qe e bere balte me ate punen e kapeles po gjej nje shkak tjeter.

Tako prap ariu ujkn ne pyll i thote -Ik o ujk me bli nje pakete cigare. Shko ujku te dyqani i leprit dhe i thote lepri -Si i do cigaret me filter apo pa filter? Mendohet ujku dhe i thote mi jep te dyja. Kur ja con ariut i jep ne fillim ate me filter i thote ariu -Po une e desha pa filter! dhe fap nxjerr ujku ate pa filter, rri ariu dhe i thote Prap me kapele ti e fut e bjer e myt ne dru.

 

Keshtu pra ky milet sa vje puna qe nuk ka me ca te merret fillon avazin e vjeter me partiza e ballista ose me skrenderbe.

atehere kush mund te me shpjegoje mua se pse pjesa me e madhe e popullit shqiptar u rreshtua ne krah te partizaneve kunder okupatorit dhe nje pjese shume  e vogel ne krah te ballisteve.

 

S'ishte shpik blogu i Lubonjes dhe Deja Vu-ja atehere o FCB...nga ta dinte katunaria me cilen ane te ishte...?

Keshtu pra ky milet sa vje puna qe nuk ka me ca te merret fillon avazin e vjeter me partiza e ballista ose me skrenderbe.

Shqyqr qe po vine zgjedhjet...dhe do kene me cfar te merren.

rrofsh grupo u sqarova, neser jam per ne atdhe,mir u degjofshim kur te kthehem.

Rruge te mbare. Bej ndonje muhabet me ndonje Gerdecare...per nonje cop toke smiley

 Ramo me Nexhmijen po te donin parajsen socialiste te Enverit kishin marre rraqet dhe do te kishin shkuar ne Korene e Veriut.

Por ata duan pushtetin more miq dhe e provojne here mbas here.

Ata e dine aresyen se perse çarku i miut nuk i nenshtrohet rinovimit teknologjik dhe thuhet qe nje çark me i mire nuk ze me shume minj.

Sepse nuk eshte pune çarku, eshte miu qe futet ne çark dhe jo çarku qe zen minj

I perjetshem kujtimi i Shokun Enver...ato qe ka thene ne fjalimin qe sjell Lizandri jane te verteta te pamohueshme dhe largpamese...apo e drodhi me vone? Cfare thote ajo historia e PiPiShise? E drodhi apo jo?

 

 

 

 

Lizander, t'i kesh te pandare.  Hic mos luj nga istikami ti.  Ne tenden. 

Ne pergjithesi keto debatet me pelqejne.  Bile specifikisht per kete ceshtje jam shprehur se duhet te debatohet jo ne Nentor, kur gjakrat jane pak te nxehura, dhe politikanet tane i fryjne per qejf te tyre.  Por ne nje muaj tjeter viti, eshte debat qe duhet te behet. 

E megjithate, duke lexuar replikat ketu, s'ia vleka as per muhabet Janari. 

Ama ka diçka qe ti e harron ne kete mes. Sjellja e ish-partizaneve ne 50 vjet komunizem dhe sjellja e atyre qe jane gjalle apo pasardhesve te tyre ne keto 18 vjet, qe ka bo qe termi partizanet eshte uzurpu nga ata qe ndertuan me pas regjimin komunist. Pra termi partizanet eshte pervetesu nga kjo pjesa e ndyre e atyre qe luftune se partizani personifikon ne perrallat komuniste (tjeter term abuziv ky se ata nuk kishin nai lidhje me idealet komuniste po hajd mo) luftetarin me yll ne balle. Kshu ai prezantohet edhe ne monumentet e asaj kohe (se aty nisi muhabeti te mos e harrojme).

Gjyshi dhe gjyshia ime kan pas kapele me YLL ne ball Lizander...ashtu si ata ne buste. Pra s'qenka dhe aq fantazi kjo pune.

Gjyshrit i paskam kriminel lufte! sipas teje. Jo kot kshu si per infromacion...qe une qenkam TAMAM nip krimineli lufte...dhe s'po fliskam me pergjithesi smiley

 

edhe qe une apo kushdo tjeter mund te kishim qene komuniste po te jetonim ne 40-n.

Atehere boll fole KOT.

Ene nuk merrem me ket date per fiksim po per faktin se e pashe me syte e mi se çar demi na sjell ajo sot. Edi Rama e ka kthy ne naten e ZEZE te Tirones 29-n per t'i bo qejfin atyne matufve qe bojne ala be per Enverin. Dhe prej inotit saboto festen kombetare

Poshte Edvin Rama!! Po une e di si per fashist kte Edvinin...se kshu m'kan then ca PD-ista.

Dhe une i terheq te gjitha keto qe thashe nqs ti me gje mu nje veteran sot qe te dali e te shaje regjimin komunist e te thote : "Na falni se ne u genjyem dhe ju morem ne qafe edhe juve!" dhe "Ata qe vrane e prene 50 duhen denu!" (tamon e jo me te tallme siç u denu Nexhmia dhe Ramizi) 

Get ready!! smiley

Gjyshi dhe gjyshia ime...jo vetem partizan qe ishin...po ishin edhe kamunista...ishin edhe pjestar ne institucione te asaj kohe bile (ne role komplet pa lidhje me qiverine). Sa here kan shtrengu doren me Xhaxhin Enver...

Dhe kur vjen puna...2 pjestar te familjes te pushkatuar...4 te arrestuar dhe ne internim (njeri te pakten beri edhe buje ne ate kohe).

Dhe kur vjen puna...sot po ti pysesh...do te thone "Enveri ishte psikopat".

Po qe te kerkojne FALJE TY...per cfar?

Se po te kishin fituar Ballistat...apo kushdo tjeter...nuk do kishin vrare gjith te tjeret?

----------

Lizander...ty si matematicien nuk te falen kto SHKARJE ne llogjike. Nuk te falen...sepse qe te besh nje ANALIZE KONSTRUKTIVE te cdo perrjudhe historike...duhet te evidentosh se ku kan qen gabimet specifike...dhe pse. Po ashtu ku kan qen te mirat...edhe pse. Por asnjehere me pergjithsime apo me ABSOLUTE...sic ben ti ne kte rast.

Edhe une qe jam anti-Birishian me i madh...dhe kur analizoj periudhen e Berisha I...them qe ka pas te mira ka pas edhe te keqia, dhe se mbase edhe ato te keqia nuk mund te ishin evituar per aresye te ndryshme. S'ka absolute...s'ka pergjithsime...s'ka dhe as hamendje. S'ka edhe mundesi qe une mbas 2 dekadave...te fajsoj dike sepse nuk e pa se cfar do ndodhte.

Po ashtu edhe ti 60 vjet me vone thua...fajine kan ata qe nuk e pane se cdo beheshe Enveri aq mire sac e shikoj edhe une!!

Dhe analizat konstruktive behen qe te MESOSH nga gabimet e kaluara...qe te mos i perseritesh...JO qe te hedhesh balte dhe te "kritikosh" dhe te krijosh "reagime" (sic kan qef me be anal-istat Shqiptar qe mbeten duke justifikuar idiotizmat e tyre duke thene "epo ne bejme kritike qe te ngjallim reagime!!. Gomer)

Dhe mesimi qe duhet te dale eshte...nese metodat komuniste ishin te gabuara...atehere mos i perserit me. Pra...mos u be si komunistat edhe ti...duke hequr monumente sa here qe te leverdis ty smiley

 

S'kam cte them me teper se s'dua te te ofendoj...po kto gjera kan hije per anal-ista Shqiptar dhe per budallenj blogjesh si Leftera me shoke

------------------

 

PS: Data 29 Nentor 1944 nuk eshte e shpikur sic thua ti Lizander ne baze te terheqjes Gjermane nga Jugosllavia. DOKUMENTAT GJERMANE NE BERLIN...evidentojne...se ushtari i fundit Gjerman la qytetin e Shkodres me 29 Nentor 1944. smiley Ja pse nuk kan lezet...kto shkarje llogjike.

O Grup ti e di qe ne te dy me llogjike merrna vesh gjithmone dhe e gjejme gjuhen edhe kur kalojme ne inote patetike (une komunizmin apo façizmin dhe ti bollizmin e Veliajt).  Une e pranoj qe e bona per provokim ate pergjithesim dhe e kom mese te qarte qe "dogja" te njomin me te thatin ne ate mes.

Por edhe ti duhet te pranosh qe ne kete histori ke "konflikt interesi".

T'i diskutojme gjonat me gjakftohtesi. Sot te gjithe ata qe jetojne dhe mundohen per disa ideale te caktume (patriotizem, ekologji apo probleme sociale etj) per cfare e bejne? E bejne qe neser femijve e niperve te vet tu lene nje qytet, vend apo bote me te mire e te kene ftyre tu dalin perpara. Flas per ata qe i bejne gjerat per ideal e jo per poste ne qeveri (siç i referohet Toko disa OJQ-istave sot te parti-zuar).

Eshte plotesisht e mundur dhe e pranueshme qe keta njerez te gabohen dhe idealja e tyre te sjelli diçka te keqe dhe jo ate per te cilen ata kane luftuar apo punuar. Ne keto kushte ata duhet t'i kerkojne falje femijve niperave e te gjithe te tjerve qe e vuajten ate qe ata ndertuan. Dhe kshu shkojme drejte asaj faljes dhe pajtimit qe kerkon Toko. Po kjo nuk ndodhi KURRE ne Shqiperi. 

Dhe provokimit tim dyleksh (po ore po e pranoj qe e bera kastile e s'me vje turp fare) ju i pergjigjeni duke me tregu se ju kam fy direkt apo indirekt. Asnjoni nuk doli te pakten te thote gjyshi im ra viktime e s'diti apo nuk deshi me dale nga vorbulla qe vrau me mijera njerez. A jemi dakort qe qene partizanet me yll ne balle qe bene te mundur ardhjen e Enverit me shoke ne pushtet, e qe ishin komunistet ata qe e mbajten ne kembe ate regjim se njerzit e bejne regjimin e nuk zbret nga qielli. Keta pra kontribuan ne mos direkt indirekt ne ato krime. Dhe dijeni qe ju apo prindet tuaj ne nje moment apo ne nje tjeter keni zene vendin e nje  tjetri qe mund te ishte me i zoti po "i deklasuar", ne fillim ne shkolle e me pas ne pune. Se ky ishte sistemi qe ndertuan KOMUNISTET e jo Enveri i vetem apo me 5 krye-kriminele si Mehmeti. (dhe ketu te me besoni nuk kam asgje personale se si prindet e mi ashtu edhe daja, halla e xhaja kane bere fakultet ne monizem, pra nuk jam i prek personalisht)

A nuk mendoni se per vite, vete keta njerzit tuaj e kane pranuar regjimin se u pelqente komoditeti ne rastin me te mire dhe e kane bo me duret e veta ne rastet e tjera. Amon o Grup se nuk i detyrote njeri kryetaret e frontit me denoncu çdo gjysem fjale qe nigjojshin.  Cun partizoni ishte kryetari i frontit ne lagjen time. I ardhe nga P... e somes ne Tirone ku i kishte zone shpine nje ish pasaniku. Vallahi nuk ka bir none me ma mush menien mu qe ai katunari kishte dale me luftu per liri. Jo ore jo, atij i premtune qe do hate me luge florini mas lufte dhe u bashku me partizonet e me pas mori "shperblimin". Kete nuk e them une nga menia po ky ishte justifikimi qe me jepte nipi i tij kur une e pysja se si pretendote me majte shpine qe ishte e dikujt tjeter, mas viteve 90. Po sa kishte te tille O Grup?

A e shifni se shumica e atyre qe reagune kunder meje ne kete teme kane nje vend ku "u djeg". Pse s'beheni pak me altruiste dhe kritike ndaj tuajve. Pse nuk i thua gjyshit ti Grup: "Po mire o burre i dheut si ja dhe doren atij psikopati qe shkaterroi ket ven? Dhe si e mbajte te bufeja foton me te deri ne vitin 90 e ikepirdhu" (me kupto qe s'e kam fare me gjyshin tat po nona e shokut tim te ngushte e ka heq foton e Enverit nga muri ne 94). Dhe ti Toko a e ke pyte naihere tet ate ç'e shyu me u bo komunist?
Pse nuk imagjinoni se si ndjehen ata qe gjyshin apo baben e kane pas intelektual e patriot e qe sot e kesaj dite shofin qe ai qe ja vrau apo i biri, dalin e i japin men e i drejtojne venin. Apo qe kur shkojne neper zyrat e shtetit gjejne akoma ose katunare te sjelle nga Sala se i bejne fushaten, ose ish-komunista qe silleshin ne pune me urdher nga PS-ja deri ne 2005-n e qe vazhdojne akoma sot me rekomandime nga PD-ja. Te pakten ne ministrine ku ime me punon ne drejtorine e personelit. (drejtoreshe deri ne 2005 se pastaj e hoqi PD-ja, kete jo per biografi po per te tregu qe vetem gjo personale nuk kam ne kete mes)

Dhe per Gramoz Ruçin me shoke votojne 100% e veteranve. Pra ata jo vetem nuk kane kuptu se ne ç'krim kane marre pjese po jane te bindur qe prape duhet ta kene pushtetin. Me fal po a e ke menu naihere se ku e gjejne guximin keta per te pretendu per nje shanc te dyte apo te trete fare mas atyne qe kane bo? Une them qe e gjejne ne faktin qe ne kurre nuk i denuam krimet e komunizmit. Ne kurre nuk patem dalje masive te komunistave te pafajshem per te kerkuar falje publike. Te vetmit qe e bene kete terthorazi sot drejtojne te djathten ne Shqiperi. Dhe nuk kane aq faj ata qe i votojne se ajo u duket e keqja me e vogel kur shofin numrin e deputeteve te krahut tjeter qe kane qene njerez te afert te familjes Hoxha.

E thashe edhe dje mos kujtoni se bota jane budallenj qe i marzhinalizojne fashizmin dhe nazizmin neper bote. Edhe gjermanet vazhdojne te kerkojne falje pas 60 e kusur vjetesh, se vete i sollen ne pushtet. Gjithçka behet qe ato kohe te mos kthehen me e ata njerez (dmth pasardhesit e tyre ideologjike) te mos kene me asnje mundesi te kthehen ne pushtet.

Kurse ne duam te genjejme veten se klika komuniste te ne ka marre fund. Me leni t'ju tregoj nje histori personale tani. Para dy muajsh çohet konsulli yne ne Paris dhe dikush tjeter e thone ne mes te amabasades (organi perfaqesues i shtetit shqiptar) e jo ne kafe :

"Lizandrin s'duhet ta ftojme ne festen per 28 Nentorin se ai mban qendrime politike!"

Per ata qe mund te kene dyshime per keto fjale (se une nuk do i besoja per vete) mund t'i luten Penarit qe i konfirmon me nje telefonate po te doje. Dhe kjo nderkohe qe ftesa per festen shperndahej ne Facebook dhe qe une nuk kom lujt mendsh naihere me bo politike ne festat e ambasades.

Tani une kete muhabet e konsideroj te mbyll dhe shpresoj qe provokimi im te kete sherby te pakten per te bind disa se ne Shqiperi kemi vertete nevoje per pastrimin e vertete te figurave e jo per kte paçavuren e Sales.

 

PS : tani per batute po ju tregoj paradoksin mo te modh timin. Jom çuditerisht tifoz me Partizonin.

E megjithate, duke lexuar replikat ketu, s'ia vleka as per muhabet Janari. 

Po s'behen muhabete serioze ne dimer o Monda. -15 grad C sot...i kemi gjakrat te ndezura se ndryshe na ngrine fare ato...

Kto jane muhabete per ne Shtator.

"Nuk NDAHET DOT!" - Ndahet pra qe çke me te... Dhe mos bjer dhe ti ne nivelin e atij nipçes qe vazhdon te mbroje gjyshin qe ka qene partizan e me pas sekretar partie...

Lufta - kapitull i arte i historise sone, ne faktin qe u rreshtuam ne kampin e duhur.

Diktatura e kuqe - kapitull sterr i zi i historise sone.

Aplikimi i metodave Juliane...thjeshto (nese ke mundesi), historine ne 2-3 fjale...pra x-> mire Y-> keq z-> cka

Kshu u tha dhe kshu do shkruhet historia. Mos na cani koken me trillime e anekdota...Historia eshte shkence xyz. Pik pune.

Eh o Grupo, nëse nuk e thjeshton rri e shkrun gjithë ditën postime çarçafë te peshku pastaj që të merresh vesh. lol

 shife si e ka bërë Kothi më poshtë, birinxhi fare.

Lufta u fitua jo nga Partia Komuniste, por nga Fronti Anti Fashist. Kush derdhi gjakun per ta fituar kete lufte eshte hero i Shqiperise dhe meriton lavdi te perjeteshme.

Kush neperkemb gjakun e tyre eshte plehre; edhe ata qe perfituan nga gjaku i tyre e qe bene mbrashtina deri ne krime edhe ata qe sot me nje te rene lapsi dun te perdhosin kujtimin e tyre se ashtu ka thene dhe Maks Velo.

Grup! Mund te ndricosh mendjen e dikujt qe s'ha gazeten 55 ne vend te "barit" . Ndoshta ben mire edhe per ndonje te pa iformuar ,se nuk i ka lindur nevoja dhe s'ka arsye te merret me te shkuaren . Deri ketu mire ...por te harxhosh gjith kete mundim per ti hedhur lopeve "haje".... nuk e kuptoj perse. Ato gjithmone ne grazhde jane rritur ndaj dhe mos u mundo shume.... Lere injorantin te gezohet ne trimerine e zgjuarsine e tij brenda vetes....ndryshe ben KRIM ta shpetosh, sepse diku , ai do te kerkoje te beje dem , ta shpraze gelbazen  IREALE te grumbulluar , per hir te vetkenaqesise qe ndjen per gjera kote , thjesht per te thene" Jam dhe Une" . Kesaj kategorie , qe fle e dehur me mashtrime dhe ben gjume alucinantesh, i duket se ka jetuar dhe jo vetem ka jetuar, por ka bere edhe kohen te jetoje sipas mendjes se tyre .Keshtu si rezultat i mendimit te tyre ka ndodhur LUFTA e Pare  Boterore   (qe s'ka armiq) , kane ndodhur luftrat shekullore (qe s'kane personazhe po vetem data dhe nr njerezish)..... e cfare nuk ka ndodhur. Biles po ti lexosh me vemendje edhe Servantesi ne pershkrimin e SANCOS duket si humorist i thjeshte ndaj personalitetit te ketyre tipave . Po qe per Don Kishotin i rruajne kacandonin se e kishte nje ushte AI . 

Lizander...kur ti japesh pergjigje pyetjes time se...po te kishin fituar ballistat, ata nuk do kishin vrare gjith te tjeret?...ateher besoj se llogjika ime dhe llogjika jote do jen ne te njejten vije.

Une nuk them aspak qe duhet..."pastrim". Nuk e them sepse po te fillojme me PASTRIMET...se pari s'do mbetet njeri gjalle ne Shqiperi sepse secili prej nesh ne nje kohe te meparshme ka bere dicka qe merton "pastrim". Disa lufutuan per komunizem, disa lufutan per Enver, disa luftuan per veten e tyre, disa lufutan per Baben, disa luftuan per Taljonin etj etj etj. S'ka fund kjo histori.

Dhe si gjothmon ajo varet nga...KUSH eshte ne fuqi SOT. Pra pastrim kundra atyre qe s'te pelqejne ty.

Dhe kjo Lizander eshte metode KAMUNISTE...pastrimi i iderave qe s'te pelqejen ty. Dhe ti...me vetdije...kerkon te perdoresh te njejten taktike si komunistat.

 

Ti mund te thuash sa te duash...jo po filani ka qen intelektual dhe ka lufutar per patriotizem. Por sipas dikujt tjetri...po ai filan ka qen tradhetar dhe injorant.

Ti po ashtu thua vet...po te kishe qen ti ne 1940...edhe ti mund te kishe qen...kamunist. Kte e pranoj...sepse sipas meje plot 80% te Peshkatarve...sidomos ata qe sot hiqen si demokratet dhe liridashesit me te kulluar...ne 1940 do kishin qen komunista.

 

Ashtu sic eshte e pranueshme qe ne moshen 16 vjecare...te gjith ne kemi qene "jokonformista" te kulluar. Por sot kur e shikojme veten si ishim kur ishim 16 vjec themi..."kemi qen idiota fare" (shumica prej nesh te pakten...se ka akoma disa ne qarqe dhe organizata jopolitike-artistike te lartpermendura...qe megjithse ju jane rritur numri i qimeve ne fytyre...s'ju eshte rritur numri i celulave ne tru)

Dhe kjo eshte dicka qe vazhdon per sa kohe jeton njeriu.

---------

Une ta bera keshillen...qe historise i duhet nje analize KONSTRUKTIVE. Pra...te shikohen te gjitha aspektet ne baze te konditave qe ekzistonin ne ate kohe. Ti dilet c'far ishte bere mire...qe te kopjohet edhe sot..dhe cfar ishte bere keq...qe te shmanget.

Analizat e tipit...ju keni qen kriminel...se kshu mendoj une...prandaj ne DET! S'jane aspak konstruktive por jane thjesht nje VAZHDIM i te kaluares.

Dhe ti ate po ben...me vetidije apo jo. Pra edhe ti...je si komunistat e 1944es...qe nuk ju pelqente qendrimi ballistave apo i "intelektualve" (sipas teje)...dhe i "pastruan". Sot pastrimi behet me denoncim nga Fatos Lubonja...dje beheshe me plumb. Po pastrim ishte...thjesht konditat ishin ndryshe.

----------

Jo nuk duhet pastrim...duhet PAJTIM.

Pastrim kemi bere ktu e 18 vjet...hajde njeri dhe pastro te vjetrit...hajde tjetri dhe pastro kta.

Sepse asnjehere s'kemi per te rrene dakord...se cili dhe cfar duhet pastruar. Ti thu kamunistat...une them ballistat...tjetri thot zogistat...tjetri thot te gjithe pervec meje.

Vendi s'hecen perpara duke u marre me historia para 60 vitesh...dhe as para 20 vitesh.

 

Duhet te jemi..."pertej te majtes dhe te djathtes" smiley Dhe kte nuk e them thjesht per shaka...por sepse eshte gjeja me me VEND qe eshte thene ndonjehere ne Shqiperi ne kto 19 vitet e fundit.

------------

Dhe qe te kthehemi ke ai 16 vjecari...i pare nga ty sot qe thua "kam qen idiot fare". Te siguroj qe plot 90% te ish partizanve dhe ish pjestarve te asaj qeverie dhe po ashtu atyre qe ne ate kohe mund te kishin perkrahur ate regjim....sot thone..."kemi qen idiota". Po s'kan nevoje te ta thon TY. Rendesi ka tja thon vetes.

Bile...ja kishin thene vetes edhe me perara se i pyte ti. Ja kishin thene...por ne ate kohe haje plumb po ta thoje me ze te larte.

Kuptohet idiota per disa gjera...dhe disa gjera akoma sot i gjykojne si te mira...dhe ktu mund te perfshine edhe disa qe ti i gjykon si "krime".

S'KA ish-partizan apo ish-komunst qe te thot SOT...se vrasjet, shtypja e lirive, perndjekjet dhe internimet etj etj...ishin dicka e mire apo e drejte. Pervec mbase ndonje 1-2%. Dhe ti me duket merresh me ata 1-2%...jo me 98-99% tjeter.

Por ti i ben te gjtiha gjerat..absolute. E ben sikur 50 vjet jete njerzish kishte te bente VETEM me...vrasje, perndjekje, internime dhe shtypje.

Jeta eshte shume me e komplikar se kaq...

Prandaj s'ja vlen qe te merremi me ndryshimet...Duhet te "agree to disagree"...dhe te mos shikojme ndryshimet por te shikojme c'kemi te perbashket dhe cfar qellimesh kemi te perbashkta.

 

PS: Politizimi vazhdon dhe do vazhdoj per sa kohe do ekzistoj kafsha njerzore. Politizimi nuk u shpik nga komunistat, as nga Berisha. Politizimin...sic dihet...e shpiku Skenderbeu smiley

PPS: Se per cfar mendojne gjyshrit e mi rreth asaj periduhe...ato qe thash me siper jane llafet e tyre. Dhe fakti qe sot...90 e ca vjecar...dhe te ken perseri aq aftesi gjykuese sa te thone qe...po kemi bere gabime, kemi bere dhe te mira, dhe rendesi ka qe sot te hecim perpara dhe jo te shikojme mbrapa...tregon ndryshimin midis dikujt qe ben nje analize konstruktive...dhe njerit qe merret me "cmitizime"

Dy preçizione shpejt e shpejt qe ta myllim ket muhabet se u bo terkuze.

Po te kishin qene ballistet ne vend te partizanve une nuk e di se çar do bonin se nuk jom magjistar. Po di qe per mu jane njesoj kriminela edhe ata qe bone masakren e 4 shkurtit (nuk besoj se e ngatarroj daten) apo qe kane vra njerez per bindje politike ne çdo kohe e ne çdo vend.

Edhe kur te thashe se ne ate kohe kur komunizmi ishte ideologji progresiste, mund te kisha qene edhe une komunist (pra ne 40) desha te them komunist me ide jo me enverin. Pra mund te isha ne kontigjentin e atyne qe Enveri i vrau (si Qemal Stafa me shoke)

Une nuk them se e "verteta" ime eshte e vetmja dhe e pakontestueshme.Po diçka qe e jetoj nuk mund te them se nuk eshte ashtu. Une te dhashe shembuj konkrete qe tregojne se sa te thella i ka klika komuniste kthetrat akoma ne Shqiperi. As une nuk kom as kohe as nerva me u more me histori te para 60 apo edhe te para 20 vjetesh. (per me teper qe me prekin edhe personalisht se kom plot miq shpie qe jane ish komunista e ish aparitçi)

Po une pranoj te mos merrem me keto gjona nqs do shifja se ata nuk vazhdojne me luften e klasave ne perzgjedhjen e robve (po eshte e vertete qe e kane miksu me talentet e korrupsionit dhe mafies).

Dhe mbi te gjitha nuk mund te pranoj qe ata qe mbeshteten kriminelet me ordinere ne 97-n sot te me kaperdisen ne parlament apo edhe ne Kryeministri. (jo jo ksaj rradhe nuk po flas per Salen) Se kjo me trego qe une jam gjithmone nerrezik dhe se keta ne çdo moment mund t'i vene flaken vendit per te marre pushtetin.

Sinqerisht me garanto dot ti mu qe Gramoz Ruçi ma kurse nje 97 te dyte po te jepet mundesia dhe ta kete si te vetmen rruge per te marre pushtetin?

Kurse shprehjen "pertej te majtes e te djathtes" do e diskutojme si me vend apo jo pasi te kemi nje te djathte ne Shqiperi se deri tani kemi pas vetem reforma agrare (7501) apo legalizime te vjedhjeve te prones se tjetrit.

 

As une nuk kom as kohe as nerva me u more me histori te para 60 apo edhe te para 20 vjetesh. (per me teper qe me prekin edhe personalisht se kom plot miq shpie qe jane ish komunista e ish aparitçi)

Por mire mer Lizander, nqs nuk ke kohe e as nerva (jo vetem ti, se ashtu jemi te gjithe) pse ia nis me ata=kriminele?!  Pastaj dynjaja mundohen te shoshisin kete pune, e ti thua ehuuuu, paskeni kohe tepert ju, une s'kam.  E perdor kohen time te kufizuar vetem per venie damkash e vulash. 

Per daten, lufta e dyte boterore eshte e mbushur me shume data.  D-Day, V-E Day (kjo e fundit perfshin dy data) V-J Day (apo V-P Day, edhe kjo me dy data) apo nga ato me lokalet si Oxi Day te fqinjet etj. 

Duhet bere nje kompromis me ate date ne Shqiperi?  Duhet, se u beme gazi i botes, ne fakt i mikro-botes sone, se njeri tjeter s'pjerdh per ate pune.  Te thuash qe fakti qe gjermani i fundit iku nga Shkodra ne daten 29, eshte fakt kryesor, atehere i bie qe V-J duhet pare se kishte japoneze qe ia shkrepnin neper Paqesor edhe disa vite pas lufte.  (S'i kishin lexuar gazetat.) 

Persa i perket LNC, per mua do ishte muhabet me me vlere nqs diskutohet ne ate prizem, pra nen prizmin e LNC, me komponentet e saj e jo me idealin, me sakte idete e Hoxhes.  Mire ne s'i kemi diskutuar per 50 e kusur vite, se ashtu kishim ca halle.  Por ka dokumentacione e literature historike per ate pune.  Me prova te pakontestueshme se ne Shqiperi eshte bere lufte kunder dy divizioneve gjermane, qe te mos kishin mundesi te nderhynin ne Itali gjate zbarkimit te aleateve. 

(Shtepine e gjyshit tim e dogjen gjermanet se nga fshati yne kishte partizane, perfshi dhe nga fisi im.  Tani, pse pas lufte na moren tokat, apo pse na jane marre perseri tani me reformen agrare sic e quan Lizandri 7501, s'do mohojme luften, e derrit daje s'kemi pse i themi.)

Shkurt muhabeti, se i rashe disi gjate, dhe jam shprehur ne nje teme tjeter per kete pune.  Duhet pare sidomos periudha 43-44.  Spastrimi i "klaneve" te veriut.  Roli i personave si Abaz Kupi me shoke.  Ne doni ta quajme lufte civile, e quajme.  Por kjo nuk do te thote qe te mohojme ne teresi LNC.  Edhe te duam ne s'te lene qitapet e historise. 

Mendoj se historia do diskutuar pa pasione.

Eshte e vertete qe LNC e drejtuan ne pjesen derrmuese komunistet, pavaresisht rolit te disa nacionalisteve. Gjithashtu eshte fakt qe kjo lufte ne rreshtoi nder fituesit e L2B. Sic eshte fakt, qe me tej kaluam tegelin e diktatures.

Por kryepyetja eshte: c'do te ndodhte sikur te ishim rreshtuar nder humbesit. Ka shume mundesi qe Shqiperia te shqyhej ndermjet Jugosllavise e Greqise. Besoj se nuk ka njeri dyshim mbi keto orekse.  Nderkohe qe ata qe do te mund te thonin nje llaf te mire per ne, po vareshin ne Nuremberg.

Keshtu mbasi t'i njihet kjo merite komunisteve, dhe Enverit, mund te vazhdohet me 99 te tjerat, motivet, direktivat e Kominternit, te derguarit e Titos, sa e gerrvishem facizmin, e keshtu me rradhe. Por paveresisht te gjithave, dhe se cfare ndodhi me vone, jepi Cezarit pjesen.

Sic thote Prof. Kristo Frasheri, sistemet politike shkojne e vijne, por pavaresine po e humbe, qaje, dhe shembuj ka sa te duash.

Dhe arsyen apo fajin pse komunistet morren pushtetin, e kane vete nacionalistet qe nuk morren flamurin e LNC ne dore, por ja lane komunisteve, e si rrjedhoje, morren gjithe popullin ne qafe. Por, ky eshte muhabet tjeter.

Pervec hesapit te mesiperm, populli shqiptar, dmth robt e tij qe kapen pushken, bene detyren natyrore te nje populli qe do te ekzistoje, luftoi pushtuesin. PIKE.

Ketu muhabeti lidhet dhe me Skenderbeun, qe po lakohet aq shume keto kohe. Edhe ky prandaj eshte heroi yne, e simbol ne bote. Se beri pikerisht ate detyre natyrore, pavaresisht rrethanave e motiveve, kunder te gjithe shanseve, etj., luftoi pushtuesin. Se ka intellektualle qe u ka ngrite tutkalli, e s'i kuptojne keto gjera, ky eshte thjesht problemi i tyre, bo vaki u ka qellu tutkall skarco, ose nuk e kane nrof sa duhet.

Keshtu Muc, mos e humb kot torruan, talionet i kena shok e miq, po secili ne kacollen a pallatin e vet.

Monda a e shef ti çar çarçafesh kom bo une te kjo teme? Nuk desha me e bo balte po per kete pune nuk pertoj te shkruj une jo.

Ka na dy gjona qe ose une nuk i kom shpreh qarte ose ju nuk i keni kuptu mire.

E para une nuk kontestoj nevojen per te luftu kur te pushtojne por duhen pa edhe cilat jane interesat tona. Bashkimi me Nazi-façizmin as qe duhej as qe e kom meshtet naihere.

Pyetja qe bej une eshte se si do rridhnin gjerat nqs komunistet nen urdhrat e te derguarve serbe, nuk do ksihin bombardu ballistet ne nej kohe kur te dy palet luftonin kunder te NJEJTIT armik (talioni ne ate kohe)?

Kur ti je i pushtume a ka llogjike qe te fillosh nje lufte civile (siç e qu Toko)? Se kjo nuk ka ndodh asgjekundi. Pra per sa kohe njerez me bindje te ndryshme kane luftu pushtusin as nuk i ka shku ne menie. Edhe ne France, Itali, Greqi etj ka pas dy lloj rezistecash (te majta dhe te djathta). Mund edhe te kene bo ndonje mini-lufte civile per pushtet pas çlirimit po jo gjate luftes. Perderisa kjo ndodhi tek ne dhe perderisa une shof se ç'bene me pushtetin komunistet me mbrapa, une kam te drejten e plote te mendoj se qellimi per te cilin kane luftu keta nuk ka pas lidhje me lirine apo qellime te tilla hyjnore.

Deklarata e Enverit qe une solla me lart nuk ishte bere ne shekulline e 13, po fill pas lufte. Pra vetem disa vjet pas masakrave serbe ne Kosove (midis dy lufterave) dhe nderkohe qe serbet benin gjenocid ne Kosove (besoj keni degju per vrasjet dhe perzeniet masive te Shqiptarve ne ish-Jugosllavii fill pas lufte. Nje pjese e mire e Shqiptarve qe jetojne sot ne Turqi jane pikerisht ata qe u perzune nga trojet shqiptare pas luftes.) Nje tjeter prove eshte edhe trajtimi si heronj qe i behet (po te gazeta Bashkimi) 8 maqedonsve qe ishin varur ne Tirane gjermanet per krimet qe kishin bere ndaj Shqiptarve ne Gostivar (gjate luftes Gostivari ishte nen administrimin e Tiranes)

Nqs ti ke luftu per liri mer zoteri si ka mundesi qe ti pushtuesit dhe armikut tat historik i thu vella dhe atij qe te vret i thu hero? (se serbet ndryshe nga ç'thoni ju ne disa postime ketu nuk i beme armiq ne 1998-n e as ne 1948-n). Pra minimalisht, ti ve ideologjine tate mbi lirine e popullit dhe kombit tat. Per mua ky eshte KRIM dhe me rregull treshi kushdo mbeshteti kete teori eshte kriminel dhe ne asnje menyre hero.

Pyteni nje here veten, pse ballistet u bashkune me Gjermanet per te luftu komunistet? Dhe si ka mundesi qe keta qe ishin nacionalista vendosen te mos i luftojne gjermanet? Une siç e kom thone edhe me lart nuk e mbeshtes ne asnje menyre qendrimin e tyre po nqs une shof qe pala tjeter po ja shet vendin armiqve tane historike, mbeshtetja te "i forti" i kohes kur ky vje jo si PUSHTUES po si kalimtar, me duket me pak e denueshme. Se ju kujtoj qe sot po bojme po te njejten gjo dhe jemi te lumtur. Sot ne per te çliru Kosoven u mbeshtetem te Amerika, qe eshte pushtues ne Irak e Afganistan, e mbeshtet politikisht dhe ushtarakisht nje gjenocid ne Palestine. Ka kampe torturash per te burgosur. Sigurisht s'eshte njesoj po e ngjashme po.

Se ju thoni qe po t'i ishim bashku nazizmit do na kishin masakru serbet e greket mas lufte. Po ne na masakrune mas lufte, si ne Kosove ashtu edhe ne Cameri e keta "çlirimtaret" tane heroike jo vetem nuk e levizen bythen po shkune me i bind Shqiptaret e Kosoves qe te dorzonin armet. E megjithate une nuk them se ne duhet t'i ishim bashku gjermanve per te çliru Kosoven apo Camerine. Jo ne asnje menyre, po duhet te kishim kursy luften civile dhe te kishim majt nje pozicion te ngjashem me Francen qe nuk ju bashku Gjermanise po ama nuk luftoi derisa u krijune kushtet. Nderkohe qe Gjermania Francen e PUSHTOI taman jo si te ne ku nuk denjune as me hap zyre Gestapo-je.

Toko me bente thirrje qe mos tregohesha kalama e te mendoja se ne kishim mundesi te luftonim me serbet pas lufte per te çliru Kosoven. Sinqerisht nuk e di se si ishte raporti i forcave. Po di qe Jugosllavia kishte shume probleme te mbrendshme dhe qe Tito si kroat nuk ksihte nai desheri qe t'i forcote serbet. Dhe sidoqofte them qe ne qofte se ishim te zotet me luftu gjermanet ne me siguri qe po te donim pushtonim gjithe boten ne ate kohe. APO JO?

Tani seriozisht une mendoj se zgjidhja mund te ishte edhe nje implikim total perkrah jugosllaveve e te gjithve ne lufte kunder gjermanve, se ata ishin rreziku kryesor per boten ne ate kohe, po me kusht qe me Titon te benim nje akord paraprak. Po kurrsesi nuk mund te ishte "vllazrimi" me ata qe na kishin masakru per 40-50 vjet rresht (se kishin fillu para Pavaresise masakrat).

Tani t'ju shpjegoj edhe arsyet qe me shtyne ta hap kete debat. Ky konsulli i famshem qe nuk deshte qe une te ftohesha ne festen e Pavaresise (kjo me kishte ndodh edhe ne 97-98 kur u kthyne ne amabasade te njejtet komuniste qe kishin qene para 90-s) e kishte ate bindje per mua se ne nje debat me mua me kishte thene : "Sa ka bere Enveri per Kosoven nuk ka bere njeri! Mos degjoni se ç'thuhet poshte e perpjete se ai ka qene patriot i vertete" Ky muhabet ne korrik 2007. Dhe ky nuk eshte nai plak i matufeps qe nuk mush po nje çun rreth te 30-ve. Biles eshte vllai i Arjan Canit (se prandaj e kane sjell ne ambasade) pra keta jane njerez me akses mediatik te papame. Se ketu ju mund te thoni : "Ah ti paske lujte mendsh qe na ça bythen me llafet e Canit, po ne Shqiperi ai eshte nder me te ndjekmit"

Pastaj a e pate se sa vete filluan te na tregonin te verteten historike duke u bazu te fjalet e atij historianit te oborrit qe e kemi pas edhe minister te jashtem dhe qe pa pike turpi pat deklaru qe Enveri do mbeste ne histori per te mirat qe ka bere.

Pra Grup ajo qe thu ti se vetem nje pjese e vogel 1-2% mbeshtesin Enverin dhe regjimin e tij ne Shqiperi, nuk eshte aspak e vertete. Se po te ishte ashtu nuk do diskutonim a t'i hapim dosjet 10-15 hetuesve e gjykatesve po do i hidheshim ne fyt Sales qe te hapte dosjet e te gjitheve. Dhe partite per te cilat votojne apo kane simpati shumica derrmuse ketu dalin me paftyresine me te madhe e thone qe ligji i dosjeve cenon te drejtat e njeriut. A ka tmerr me te madh se ky?

Pra une them se ne duhet ta marzhinalizojme plotesisht gjithçka ka lidhje me ato 50 vjet te zeza te historise se PKSH, qe te mund te ecim perpara. Po fillume me perralla jo po kjo ishte e mire e kjo gjys e mire, ne do ushqejme dizinformimin dhe klientelizmin mbi bazat e asaj klase.

Kurse te drejten te vendosin per pajtimin e kane vetem ata qe kane vuajtuar dhe jo ata qe kane kontribuar (me dashje apo pa dashje) ne ngritjen dhe mbajtjen ne kembe te sistemit. Biles keta nuk kane as te drejten morale te marrin pjese ne debat po kane detyrimin te KERKOJNE FALJE.

PS : Shifeni pak se ç'i bene çifutet Spilbergut per "Listen e Shindlerit". Pra vetem se guxoi te tregonte nje HISTORI TE VERTETE per nje njeri qe nuk u pajtua me kriminelet dhe pagoi per te shpetu disa njerez. Qe te mos arrijme ne kete ekstremizem (i ngjashem me ate timin ne fillim) une them se duhen marzhinalizu fajtoret e vertete.

Lizander,

I pergjigjesh dot kesaj pyetje?

Pse nacionalistet nuk morren dot drejtimin e LNC?

Lere se c'beri Enveri a dreqi bashke.

Po ta kishin marre seriozisht luften nacionalistet, dhe populli do tu shkonte pas. Ne fund te fundit, ata kishin shume me teper reputacion se komunistet.

Por, eshte fakt se shumica e krereve nacionaliste shkuan ne krevat me pushtuesit. Dhe rrethanat lehtesuese s'kane rendesi, as hesapet qe ata mund te kene bere, sepse bene gabim hesapin kryesor, nuk luftuan realisht pushtuesin. Si rrjedhoje, shumica e krereve nacionaliste bene nje faj historik. Dhe rezultat i ketij faji ishte vazhdimi i historise 50 vjecare.

Nga ana tjeter, po te mos rradhiteshim tek fituesit, s'do kishte fare Shqiperi. Vertet, ndodhi Cameria e Kosova, e shume pislliqe te tjera. Po ama shpetoi Shqiperia. Dhe per kete kane merite komunistet. Faktet nuk i ndryshon dot njeri, paverisht sa na pelqejne.

Si do ishte me mire nje Shqiperi komuniste, me gjithe kusuret qe hoqem, apo pa Shqiperi fare. Se e keqja s'ka fund - tha.

 

 

 

Robo shpejt e shpejt na dy pergjigje se me thone te drejten kjo fjalia jote e fundit eshte ajo qe me shyu ta hap kete muhabet. Pra perralla se ne pa komunistet do zhdukeshim si vend dhe qe NUK QENDRON ASGJEKUNDI!

Nacionalistet nuk mund te ishin ata qe mbeshteteshin me shume nga mileti per faktin e thjeshte se perfaqesonin shtresen e pasur dhe ne nje vend te varfer masa ka tendence te ndjeke ata qe i premtojne nje jete me te mire. Ky eshte edhe thelbi i dyshimit tim mbi qellimet e partizanve. Per mua ata luftuan se u premtuan se do hanin me luge floriri. Prandaj dhe mbeshteten luften civile qe filluan komuniSStet me shtytjen e serbve.

Supozimit tuaj te perbashket se ne do zhdukeshim po te mos kishin qene komunistet do i pergjigjem me disa pyetje te tjera.

1. Kush vend u zhduk pasi bashkepunoje me gjermanet?

2. Kur kam thene une se ne duhet te kishim ndjek ideologjine naziste? Dhe kush e ndoqi ne Shqiperi kete ideologji?

Se nacionalistet vertet u mbeshteten te gjermanet per te luftu kunder partizanve qe E KISHIN NIS LUFTEN CIVILE (dhe kjo eshte shume e rendesishme). Po ideologjine e tyre nuk e perqafuan kurre. Se ne sot krenohemi  me faktin se kemi shpetu çifutet gjate luftes (Lubonja edhe kete na e ve ne dyshim si mendje-ndritur qe eshte). Po ne shumicen derrmuese te rasteve shpetimi eshte bere nga familje te medha nacionaliste ose zogiste. (kete nuk e them nga mendja po nga deshmite e ndryshme qe u bene ne nje konference mbi kete teme ne Senatin francez). Nuk du te them se komunistet ishin kunder çifutve po thjesht qe si nga mundesia ekonomike e ashtu edhe per nga mundesia "politike" ata nuk mundnin. (Nqs do te fshihesh kete s'do e besh ne shpine e atij qe e kerkojne per vete)

Kush te tha ty se nacionalistet nuk kane luftu kunder pushtuesve. Kone luftu ore edhe shume me teper se komunistet kunder italionve. Pse me nga 39 deri ne nentor te 41-it kush luftoi ne Shqiperi? Pse me prrallat qe Zogu prishi pushket qe mos luftonim kunder italionve do besoni akoma ju? Se sinqerisht po te jeni akoma ne ate nivel vje xhaxhi ju trego nai prralle me partizon qe t'ju zej gjumi rehat dhe e leme kete muhabet.

Pra bashkepunimi i nacionalistve me gjermanet u be per te pengu revolucionin e kuq nen urdhrat e serbve dhe se keta nuk e konsideronin gjermanin si pushtues. Tjeter pune se sa e drejte qe zgjedhja e tyre se sidoqofte qe zgjedhje qe ju imponua nga komunistet.

Lizander, mire do ishte te mos ishin pergjigje shpejt e shpejt, po hajt po e bej dhe une te njejtin mekat.

Ajo nuk eshte perralle. Pra Shqiperia rrezokohej shume po te ishte nder humbesit. Kete nuk e them une, por historiane qe une i respektoj si psh. Prof. Kristo Frasheri.

Qe te mos hidhesh e te thuash qe he se dhe ai kamunist ka qene e mbron te vetet, degjo sqarimin. Ky robi eshte mbase i perjashtuari i pare nga PK, dmth qe mbas nje jave. Shoket e tij Veri i coi te gjithe ne plumb. Ky shpetoi se u fut nja dy pash nen dhe. Por gjithe jeten ja kishte friken Verit dhe i fshihej si djalli temjanit.

Tashti historia apo dhe jeta jetohet parc e kuptohet mbrapsh. Dmth nacionalistet qe bene zgjedhjen e gabuar, mbase nuk i parashikonin dot pasojat. Po kjo s'ka shume rendesi, rendesi ka c'do te ndodhte.

Ti pyet kush vend u zhduk pse bashkepunoi me gjermanin. Pyet njehere jermonin vete, se e qethen nga te dy anet. Kurse Stalini tallej e tregonte barcaleta me nje vend koti si Shqiperia, simbas tij. Dhe taljonit i hiken rrethinat e Triestes, e kjo e fundit shpetoi per qime. Po ashtu u qeth Rumania nga nje pjese e Moldavise, e keshtu me rradhe.

Por kujt vendi ne Europe sot e kesaj dite i pretendohet gjysma a me shume nga jugu? Ndersa Tito kishte orekse pa fund. Bej gjithashtu hesap qe kemi qene e jemi jetimi i Evropit, pervec ca interesave te vageta taljone e austriake, po keta ishin ne dite te hallit vete. Per me shume lexo storite e asaj kohe.

Pra per kete te jesh i sigurte, qe do shkonim per lesh.

Sa per ideologjine, kujt i plasi mer Lizander. Naziste, komuniste, a kooperativiste. Aleateve u vrane me miliona ne lule te rinise dhe donin cdo dyfek kunder jeremonit. As u interesonte ideologjia fare. 

Mua me tha historia qe jo vetem komunistet luftuan me shume, por dhe morren drejtimin e luftes, e cila mbaroi me 44-tren dhe jo me 41-shin.

Nuk di perrallat me Zogun qe prishi pucket, po di te verteten qe morri floririn dhe e perdori per qejfin e vet. Pse nuk u be ai De Goli i Shqiperise, ta perdorte emrin, paren e njerezit e vet, e te mos na lente ne meshire te komunisteve?

Ki kujdes, se ti nuk e di fare shkallen time te njohjes, qofte nga historia apo drejtperdrejte nga familja. Nacionalistet ne pergjithesi nuk luftuan, e si rrejdhoje nuk morren dot ne dore drejtimin e luftes. Ky eshte fakt. Dhe ata kishin shume reputacion ne popull. Sa per ato idealet a premtimet komuniste, ato po jane perralla, se komunistet rrinin te fshehur gjer ne 47-ten. Dhe premtimi i tyre ishte per nje Shqiperi demokratike, jo komuniste.

Ta thashe dhe njehere, nuk kane fare rendesi hesapet apo arsyet e nacionalisteve. Historia thote se bene faj, dhe se ky faj mund te rrezikonte qenien e Shqiperise, e pa dyshim u hapen rrugen komunisteve ne pushtet. Bile ne ato kushte hesapet do te ishin shume te dyshimta, prandaj ndigjet instikti i llojit, dmth luftohet pushtuesi, e hesapet behen rruges apo me vone.

Dhe nje gje tjeter. Nuk ka pse e djathta e sotme te kete tabu, e te mos gjykoje fajet a gabimet e te djathtes historike. Perkundrazi, po nuk e beri kete, pa pasione, por me llogjike historike e kryesisht bazuar ne interesat kombetare, s'ka per tu bere ndonjehere moderne apo terheqese per miletin. 

Po ashtu dhe e majta moderne duhet te behe hasha Enverin me gjithe fajet e gabimet e tij historike. 

 

 

Lizander shkurt disa gjera

E para deri sa nuk edi si mund te perfundonin gjerat  me Kosoven po te mos ishte lufta civile atehere besoj se gjykimi se lufta civile e demtoj ceshtjen e Kosoves kjo eshte mendoj perseri te themi kalamanllek. Se Tito verte ishte Kroat, por ama me Serbet deshte ta kishte mire ndryshe nuk rinte dot ne pushtet, dhe per te kishte rendesi me shume Serbia se Shqiperia. Njesoj kjo edhe per Enverin. Pajothem me ato qe thua per UDHEHEQESIT ( jo komunistet e thjeshte) komuniste e pas luftes dhe nacionalistet gjate luftes . Kjo ishte pikpamja e tyre dhe ishte fati qe nuk i ndihmojnacioanilstet se nanzimzmi humbi pra humbi dhe ceshtja e Kosoeves dhe fati qe i ndihmoj komunistet qe fuqite e medha kur ndane evropen shqiperine si kocke pa vlere ja hodhen ne pjate Titos e Rusise.

Se dyti. Me shume se sa i kemi shakateruar dhe marzhinalizuar ne  te gjitha lidhje te 50 vjeteve besoj se nuk ka shtet ne bote qe ta kete bere kete. Bile tani per hir te shakterimit dhe marzhinalizimit po shkaterojme dhe marzhinalizojme edhe figurat kombetare dhe monumente dhe obleisket artistike sepse ato jane mitimizuar nga komunistet. Ka me shume se kaq shkateruam tere verpat industriale e bujqeosre se ishin bere nga komunistet, vodhem e po vjedhim se vjedhjen e denonte komunizmi, koruptohemi, virtemi e vrasim sepse korupsionin e vrasjen e denonete komunizmi. Ka marzhinalizim me te madh se ky 

Se fundi pajtimin nuk e bejne dot as ata qe kane vujajtur as ata qe kane i kane vuajtesi te vuajne. Pajtimin duhet ta bejne njerezit me llogjke te ftohte

Ti si vuajtes sapo ma quajte babane tim kriminel, vetem e vetem se ai kishte tesren e PPSH, tani  mendon ti se kjo  se kjo eshte dora e shtire per pajtim nga ty si vuajtes ? Apo kjo eshte marzhinalizimi qe kerkon ti si vuajtes , te njetin marzhinalizim kerkon edhe Serbi edhe Greku  Te gjithe kerkojen te vritemi mes vllazenish. Kujt i sherben kjo Pyetje qe ta kam bere edhe me lart por nuk me je pergjigjur.

NUk shikohen interest e kombint kaq ngushte me inatin qe dikush nuk te ka ftuar ne mbrenen e festave te pavarsise. Gjerat duhen pare me gjere Kombi eshte me shume se intati tim per ty apo tendi per mua

 

O Toko ti nuk po do me kuptu se çfare po them une. Dhe pash Zotin lene ate muhabetin qe ta quajta baben kriminel se nuk o fare e vertete. Kam thene qe te gjithe komunistet jane fajtorë se e mbajten ne kembe ate regjim. Dhe nqs yt ate eshte njeri i mire dhe i ndershem (gje te cilen kam shume arsye ta besoj) ai e ka ndihmu akoma me shume regjimin se perdorej per te tregu se sa te mire ishin komunistet. (ndryshe puna per partizanet)

Po e nis nga fundi. Mua nuk me pengon dot Alket Cani, me shku ne festen e Pavaresise mer i dashur. Dhe sa per dijeni ftesen e çoji si "Ceço" dhe ne vend tim shkoi dikush tjeter se un isha ne Pallat te Brigadave ku pashe ish-veteranet qe i ishin mbledh si miza mas M..., Ramiz Alise (ftohet per protokoll). (me falni per Belul-llikun po nuk e pranoj dot qe te me thone se po reagoj kshu se jam prek personalisht)

Une nuk u nisa fare nga prekja personale qe hapa kete teme. Po nga fakti qe kjo histori tregon se ish klika komuniste vazhdon te mendoje se mund te gjykoje robt mbi bindjet e tyre politike.

Ato shembujt qe ti sjell per gjasme marzhinalizimin e komunizmit do te lutesha qe t'i perdoresh si argumenta me njerez qe nuk mbushin se une i konsideroj si fyerje per inteligjencen time. Mbi te gjitha qe jom i bindur qe i perdor sa per te pas te drejte ne kete teme e jo se i beso (je shume me i zgjute se aq). Shkaterrimet e ndermarrjeve publike apo korrupsioni e vjedhja, nuk kane asnje lidhje me marzhinalizimin e komunizmit. Korrupsion ke pas edhe atehere qe ç'ke me ate pune deri edhe per gjona ordinere si fruta-perimet apo "ushqimorja". Sot jane rrit vetem "dozat" dhe shumat se sot "ti" kerko leje ndertimi, do me fut pa dogane, jo çumçakiza po frigorifere, etj.

Shkaterrimi i monumenteve artistike qe kane qene vleresuar edhe nga komunizmi nuk ka asnje lidhje me marzhinalizimin e komunizmit. Keto ndodhin ose vetem per shkak te vandalizmit te disave, ose per hajdutllik (kur ka mundesi rishitje) ose akoma me banale, katunari i zones do me fillu pune roje dhe i bo presion drejtorit te Apollonise duke pre edhe telat e telefonit. Prove me kundershtuse per ty se vjedhja e ikonave neper kisha nuk ka. A e denote komunizmi fene e kishen? Atehere sipas llogjikes tate ne duhet t'i konsideronim objektet e kultit si gjone me te shenjte e jo t'i vidhnim vazhdimisht.

Te gjitha keto nuk kane lidhje fare me marzhinalizimin komunizmit po thjeshte me mosrespektimin e shtetit dhe me nje mungese ndjenje kombetare qe te na beje koshiente se demtimi i monumenteve historike demton historine dhe kulturen tone si komb.

Po kryesojra qe ti nuk do te kuptosh eshte qe kjo qe them une eshte e vetmja rruge per pajtim (te pakten sipas meje) dhe kurresesi per vllavrasje. Per mua ne vllavrasje çon rruga ne te cilen jemi pra rruga e klientelizmit mbi lidhjet e krijuara nen ate regjim. Con influenca e madhe qe kane akoma e kesaj dite Nexhmija, Ramizi & Co. Con, mashtrimi qe i behet akoma atyre qyqarve ne Kosove, Maqedoni etj mbi "patriotizmin" e mavrise.

Ndryshe nga ju qe diku ju "djegin" kritikat e mia, une qe flas me kete gjuhe nuk jam fare ish-vuajtes qe kerkon revansh. Jo se nuk a kam vujte ate regjim (se ate e kemi vujte te gjithe) po se kam vujte shume me pak se shumica e njerzve te asaj kohe. Biles me siguri qe kam jetu edhe me mire se ty qe e ke pas baben komunist. (nuk e di fare si ke jetu ti Toko po te mora si shembull te pergjithshem dhe jo te pervetshem) Dhe po ta siguroj qe po te merresha me interesa personale te ngushta, kisha me shume njoftlliqe ne kohen e socialistve se tani. Edhe time me (qe eshte e vetmja nga familja qe punon ne shtet) socialistet ma hoqen si drejtoreshe ne 97-n po nuk e lane pa pune dhe e bone prape drejtoreshe disa vjet me vone, kurse PD-ja ma hoqi nga puna nje vit.

E vetmja arsye pse une ngre zerin eshte se deri me sot ata qe e vuajten me shume regjimin vetem jane tallur. Dhe qe te falin ata duhet qe dikush tu kerkoje falje. Dhe mbi te gjitha qe ne te ecim perpara duhet te presim te gjitha lidhjet me sistemin komuniSSt. Se ne sot kemi nje mori partish te "majta" e "te djathta" vetem se kemi nje shumice njerzish qe Salen e konsiderojne ose si shpetimtarin dhe te vetmin qe mund te pengoje kthimin e te klikes komuniste, kurse pjesa tjeter thote ta qerojme qe te vijme prape ne. Nqs rikthimi i po te njejtave ftyra te ndyra si para 90 nuk do ekzistonte, ne do mund te ecnim perpapra dhe te kishim me ne fund parti te majta dhe te djathta me ideologji.

Dhe po ti shofim gjonat pak me gjere eshte turp e per gjynaf, qe mas 20 vjeteve t'i gjykojme njerzit mbi te kalumen e gjyshit apo edhe babes. Mos me thoni qe kete po e e boj une se kete s'e pranoj. Kete e bejne ata qe votojne duke llogarit qe po fitoi ai qe e ka pas gjyshin partizan me "timin" ose ai qe ka punu ne komitet te partise me babin tim, une do kap nai ven pune te mire. Se per mua kjo eshte jo vetem prove delenxhilliku po edhe prove e rende e faktit se keta njerez ne asnje moment nuk jane bere pishman per ate qe shkaktuan dhe vazhdojne te duan po te njejtat privilegje se jane klasa e "zgjedhur" dhe se ata qe i shkelen me kembe 50 vjet nuk mund te behen zoter te vendit siç ishin me pare.

Une kam kriter krejt tjeter ne perzgjedhjen e njerzve dhe ti Toko kete e di shume mire. Se ata njerez qe kam zgjedh per Klubin Kombetar jane jo vetem shumica "te majte" po edhe me gjysher partizane edhe ish aktivista te ndonje partie te majte. Po une s'kam pike rendesie ne kete mes, se une mund t'i perzgjedh njerzit mbi patriotizmin e tyre se kam inatin me komunizmin pikerisht se shkaterroi Shqiperine. Kurse ata qe e kane vujte dhe e vujne akoma komunizmin e pasojat e tij edhe sot, nuk kane lluksin tim ne perzgjedhje.

 

Lizander, ke shkrujt gjate, dhe pak ngaterrueshem per mendjen time te vobekte.  Ti thua ish komunistet qe erdhen pas 97 thone sa ka bere mavriu per Kosoven s'ka bere njeri (deklarate sipas teje e 2007.)  Dhe jo se s'te besoj.    Nga ana tjeter, kreu i Kuvendit te Kosoves Jakup Krasniqi mban e sot e kesaj dite portretine e mavrise ne Shtepi.  Per maqedonasit qe llafose, kam qene ne shtepi maqedonase shqiptare qe mbajne akoma dhe kesaj dite portretin e mavriut, me gjithe vepra.  Nje fshat afer Struges bile jane "kamunist" te deklaruar.  16 Tetorin e bejne feste shume shqiptare (te Maqedonise sidomos) ne Zvicer, dhe ma tregonin me mburje.  Ramiz Alia pritet ne Kosove nga kryet e shtetit atje dhe ia shtruan rrugen me tapet te kuq.

(Ne te njejten kohe, eshte per te permendur dhe SS Scanderbeg ne Kosove, e jo thjesht si "footnote" ne histori.  Por teme tjeter.)

Tani, c'lidhje kane gjithe ato muhabete qe bere ti me lart, apo dhe une me siper me LNC?  Ka mundesi te zmadhohet pak pika fokusuese pertej ballkanizimit te ceshtjes (kur them ballkanizim e perdor me perkufizimin qe i japin dhe perdorin ne anglisht te termit "balkanize".) 

S'ka pas lufte "civile" ne France?  Po domosdo qe s'quhej civile se ishte qeveria Vichy vs Rezistences.  Teme tjeter kjo, por ishte merita e Charles de Gaulles qe Franca u rradhit si fitimtare me aleatet, por ne fakt, po ta marresh holle holle, Franca, me gjithe qeverine e saj ishte me bllokun e Axis.  Po ashtu ne Itali.  Greqia pastaj, ia shkrepi pas LIIB.  Se ashtu ia deshi puna Anglise, pastaj US dhe Rusise.  Ne, ishim te pushtuar, mbreti iku, dhe ligjin lokal e benin me te fortit.

Mire qe permende serbet dhe komunistet gjate LIIB, po pse s'permend "komunistet/partizanet" me US dhe Angline gjate LIIB?!  U pa puna, do hapur nje teme si ajo e xhibit me literature per Shqiperine.  Dhe do sjellur libra e shkrime, e dokumentacione per ate kohe.  Kam sjelle foto ne teme tjeter, te avionit amerikan qe fluturonte mbi Tirane diten e clirimit te Tiranes, apo agjent anglez ne foto me Enverin, Nexhmien etj, apo flamur amerikan nder flamuret e tjere diten e clirimit, apo foto te agjentit amerikan perkrah mavriut me shoke po ashtu diten e clirimit te Tiranes.

Edhe çë do thuash ti?  Po hic, mer asgje, vetem doja te thosha qe bardh-e-zi nuk diskutohen keto pune.

PS: Sa per Schindler's List, ka pas po aq kritika nga ca kritike hebrenj, sa ka pasur nga kritike jo-hebrenje, per akuze qe filmi eshte ekzagjirim dhe jo i vertete.  Analogjia e post-scriptum me duket e tepert, e pa vend, po nejse.

O Monda ke ngatarru ca gjona shume te rendesishme ne kete qe ke shkrujt.

1. Kur thua qe ne France ishte Qeveria e Vichy vs. Resistance, kjo s'ka asnje lidhje me ate qe po thoja une. Une po thoja qe nuk ka pas lufte civile midis dy fraksioneve te Resistance-s. Pra te majtve dhe De Gaulle qe kishin po te njejtat divergjenca se pas lufte konflikti i armatos ne France ka shpetu vetem se te dy palet e kuptune se da shkaterronin Francen. Po une nuk po te kerkoj as kaq civilizim e patriotizem sa Franca, se po te kerkoj qe vetem te mos vriteshin GJATE LUFTES. Dhe mos u mundo te tregohesh naive e te me krahasosh Vichy vs Resistance me Balli Kombetar vs PKSH. Se ne rastin tone kur komunistet filluan luften keto ishin te dy ne RESISTANCE.

Ja pra pse une e lidh regjimin me luften, sepse une refuzoj ta besoj qe nje njeri qe ka si ideal çlirimin e vendit nuk mundet kurresesi t'i bindet armikut historik (serbve) dhe te vrase vllain e vet qe lufton te njetin armik momental façizmin. Se une nuk i qujta kriminele partizanet se vrane ata qe i lepinin bythen italionve (siç beri qeveria Vichy me gjermonet). Dhe gjithe gabimi ne llogjiken tuj behet se ju vini ne nje thes (se kshu na ka thone partia per 50 vjet rresht) Ballin me bashkepuntoret e façizmit.

2. Ti me trego flamujt amerikone e angleze apo avionin anglez (po grupo e kom lexu edhe korrigjimin tat) diten e çlirimit. Po çar çudie ka ketu. Perkundrazi ky eshte argument plus per tezen time me lart. Pra qe ti ne asnje menyre nuk mund te luftosh me ate qe eshte ne krah tat kur te kanoset nje rrezik me i madh. Pastaj me ke dal fiks ne shteg. A mos duhet te themi qe Bin Laden e talebanet jane burra te mire se i mbeshteti e pershendeti Amerika kur luftonin kunder Rusit ne Afganistan?
Eshte identik fare paralelizmi. Vetem se talebanet ndryshe nga komunistet te ne, nuk i vrane Masud-in dhe luftetaret e tij gjate luftes kunder rusve.

UEEEEEEEEEEEE sa keq! Qeka mo keq se ç'e imagjonojsha situata! Ue po ju nuk qekeni as ne nivelin e talebonve mer jahu! Sa gjynooooooooof! (ene ju ene una qe kom nje jave qe s'boj asnje 2-leksh pune tu u more me kete muhabet)

Ja pra pse une e lidh regjimin me luften, sepse une refuzoj ta besoj qe nje njeri qe ka si ideal çlirimin e vendit nuk mundet kurresesi t'i bindet armikut historik (serbve) dhe te vrase vllain e vet qe lufton te njetin armik momental façizmin. Se une nuk i qujta kriminele partizanet se vrane ata qe i lepinin bythen italionve (siç beri qeveria Vichy me gjermonet). Dhe gjithe gabimi ne llogjiken tuj behet se ju vini ne nje thes (se kshu na ka thone partia per 50 vjet rresht) Ballin me bashkepuntoret e façizmit.

Shkurt.

1 - vendi ishte 90% analfabet.

2 - sistemi ishte feudal.

3 - ndërgjegjia kryesore e popujve të Ballkanit ishte klasore.

Futi këto të dhëna jo të pakta në tru, përpunoi ca dhe do të dalin rrjedhojat:

1- 90% të shqiptarëve nuk e dinin që kishin armiq historik. Këtë e dinin çamët vetëm që e kishin heq në kurriz, edhe kosovarët. Këto popullata, në mënyrë makiaveliste, janë përdorur prej pushtuesve dhe kanë heq më keq se gjithë të tjerët.

2 - nga ana tjetër e kufirit, kishe pikërisht të majtën greke ELAS që kishte inkuadruar në forcën e vet çamë, edhe sllavomaqedonë. Madje madje, ka numër të konsiderueshëm komunistësh grekë që kanë ardhur në Shqipëri pas lufte, të jetojnë dhe ndërtojnë realizmin socialist.

Ke të njëjtën gjë midis Serbisë, edhe Kroacisë. Kroatët quhen ndryshe "ustasha" apo kolaboracionistë me gjermanët. Mirëpo në krye të serbëve, çuditërisht na ishte një kroat.

3 - komunizmi ka qënë teori internacionaliste (dhe një nga arsyet e dështimit). Anëtarët indentifikoheshin nga përkatësia klasore. Edhe për këtë ishin aq të bindur, sa ishin pikërisht komunistë vullnetarë (midis tyre Mehmet Shehu dhe Petro Marko) që luftuan nazizmin në Spanjë. Nëse të duket ca e pallogjikshme, mendo sot globalizmin.

E gjithë kjo teoria e bashkëpunimit me serbët bie, gjë që e tregon ecuria pas luftës. Kosovën se merrshe dot, apo doje të na digjnin sumën e të bënin ndonjë spastrim etnik serbët dhe do e qanim edhe sot e kësaj dite?

 

Unë po pres akoma të më japësh VERSIONIN TËND SHKURT. Një përmbledhje.

Jo llafe pazari.

 

E nerume Monda ..edhe ty po te gjen si Grupi dhe duke u hedhur LOPEVE haje...kujton se permiresojne racen...Hidhu driza..... dhe mos prano as per kompromis teza idiote per "lufte civile" . Nuk ka LUFTE CIVILE kur nje vend eshte i PUSHTUAR .  Ne asnje literature te BOTES dhe pervoje Boterore nuk figuron nje koncept i tille mbi konfliktet e armatosura te cdo intensioteti qofshin. Shpesh perdoret nga Politikane te tipit ALI KOMIKU (alias Mixha me historianet e tij) . Jo rralle  eshte kapercyer nje cilesim i tille me kuptimin " mos u merr me idiotet"...por kur e permendni dhe JU qofte shkarazi dhe si "kompromis  """ Ne doni ta quajme lufte civile, e quajme """"....duhet nderhyre urgjentisht sepse IDIOTIZMI po behet kriter shkencor. Duke shprehur nje fare parapelqimi per maturine tuaj ne prurjet me nikun MONDA  , them se  duke dhene pergjigje  atyre qe "kane mend deri ne gryke" (sidomos per te tilla probleme dhe kane nje fare vetkenaqesie HALUCINANTESH "&nbspsmiley dhe Ju vete po beheni pjese e "arsyes se mos arsyes". Me respekt IDRIS! 

Monda...ja fut kot...si gjithmon smiley Avioni mbi Tirane ishte Anglez...jo Amerikon. (ishte tip Lancaster)

 PS: Monda...ka qen nje botim i Pentagonit gjat LIIB...ne Shqip...per perhapje ne Shqiperi. Nuk ja mbaj mend titullin. Botimi per diten e clirimit te Tiranes ishte...ne kapak...Enver Hoxha. Pastaj vazhdonte me fotografi te tjera gjat parakalimit...ku ishin flamujt Anglez, Amerikan dhe Sovjetik...dhe perfaqsues me uniforma Angleze dhe Amerikane sa te duash.

Mbase e ke pare kte botim...Une e kam nje kopje origjinale nga ajo date.

Grupi, sa te kemi ty qe ia fut plot gjithmone, jemi ne rregull ne te tjeret smiley

@ Idris, flm per ate "nje fare parapelqimi" qe keni ndaj meje, eshte reciproke.  Per hir te debatit, apo llogjeve qe po bejme ketu, ceshtja e perkufizimit te "luftes civile" eshte teme me vete nen Ligjin Nderkombetar Humanitar (apo thjesht "Ligjet e luftes.&quotsmiley Ti ne nje fare pike ke te drejte, sepse dhe juristet nderkombetare qe merren me kete pune, kane probleme ne perkufizimin e "luftes civile".   E megjithate, ne kuptimin me te thjeshte, te thjeshtezuar tej mase: "konflikt i armatosur midis faksioneve perbrenda nje vendi" a kemi te drejte ta perdorim per periudhen 43-44 ne Shqiperi? 

Mendoj se ia vlen te diskutohet ne nje teme tjeter, dhe jo per ta bere kriter shkencor por thjesht per muhabet peshqish smiley

Une me shaka e kisha mi Modna smiley Mos u merzit

Nuk u merzita mer.  Ndaj te thashe shyqyr qe ia ke futur ti plot (por jo gjithmone, se mos te merren mendte e shkreta smiley)

Fotot qe kam pare jane "poor quality" dhe nga aviacioni s'jam dhe aq te mire te dalloj ne ishte Lancer apo Lancaster lol. 

Na cmenet ju te jashtmit !

I rafte nai bumje, angleze, gjermane, partizane, balliste,a cardo bumje tjeter, ktij diskutimi.

 

Po hik mi fli gjum se le nam.

nam late juve.

Une per vete i sy ke peshku, i sy ke puna e i sy ke televizori e kam smiley , ene neser pushim e kina, ene po tresim birrat e te shtunes sa t'na zeje gjumi smiley

Po t'pakten spo merrem me balliste e partizane, ose me komuniste mo mire me thone smiley

Po juve jini komunsite 100 karatsh te gjithe mer, ene haheni me leckat e juja  (dmth me njeri tjetrin) per zotin. Kaq shume ju djeg miza apapapapa

Iiii...gjith nerva n'dy te nates...S'qenke per birra ti.

Mos ki merak se s'na djeg dhe aq shume...mu jo te pakten.

Idris, kujdes se po ta ben dikush sic ja ka bere Tufa ne kete tregimin e tij, nje surrati komunist si puna jote qe mbi ta rendojne me qindra jete te shkaterruara njerezish.

Lexoje dhe me thuaj pershtypjet Idris, te betohem qe i vleresoj shume.  Vlejne per studimin e sjelljes se xhelatit kohe pas mizorive te tij.

http://www.gazetastart.com/?faqe=analiste_details&lajmid=4553

 

S'te pame atje ke "logu burrave"  smiley  ...Ku ishe fut ? Apo te ka zene semundja e "profesorit " dhe vu sqarimet per budallej  smiley  Po vazhduat me keta lloj "fantastesh te semure"  si MUCHi e pasonjesit e tij te fencur e te diagnostikuar me diagnoze degjenerative nga "semundja foshnjore e bashkohesit" ne te njejten kohe me Teuten, Romaket, Greket , Iliret, Skenderbeun, Gjermanet e te tjera e te tjera, qe i dine te vertetat dhe te gjithe te vertetat....aha na thoni kur te vime tu urojme ..."Te paska lene shendene mendja "!

 """"""mos po vjen ndonjë kamion për në Peshkopi, meqë zyrat e Kryesisë ndodheshin ndanë xhadesë"""" Kjo i nderuar Polic ka qene gjithmone alibia e atyre mo ( e di ti) qe jane mesuar qe ne ato kohe te perdornin "rastesite  ne KRYESI " per te zgjidhur halle...."""" - Plak pervers. Maniak seksual... po dremisja, ndërsa ai kishte futur dorën në pantallonat e mia, e kuptoni ?"" - keshtu sikur e mbyll ate bajgen qe ti e quan rrefenje.... Nje nga rrefenjat me te dobta artistikish dhe PLOTESISHT nen nivelin e nje hajduti ordiner te subjekteve... Ti ke aq kulture qe ta kuptosh se nga e ka vjedhur subjektin dhe po nuk pate aq kulture pyet Leftin se keto kohe eshte cfaqur edhe me kulture artistike. Po sikur ai KUK - u te beje nje trregim se si e ka perdorur kur ka qene femije TUFEN ??????????????????????????????????????????Besoj nuk do te ngazelleheshe me perversitete te tilla nga njerez perverse . Ose une kam gabuar ne zgjedhjen e "sympathyse ndaj POLICIT smiley

 POLO....kam qejf te te sqaroj edhe si simpatizant personal . Jeta me ka lidhur me shume, po kur te them shume ,  te me besosh me shume kategori. E vetmja kategori qe nuk kam pasur te bej ka qene kategoria e ketyre TUFAVE ose trimave pas kuvendit . Kete kategori e kam pas trajtuar gjithmone me meshire ,sepse zakonisht edhe ne fytyre kane patur "prenka" me qelp . Dhe ne mentalitet kane pase shenja 'krimineli" pavaresisht nga bindjet ose pozicionet partiake ,ku shquheshin edhe anetare te Partise te asaj kohe njesoj si TUFA  sot... Ti Polo je i dashur dhe i shtrenjte sepse nuk ke shfaqur shenja spiuni si ata qe jane "mesuar" ne MOSKE . Dhe nga Moska erdhi, e di ti porosia, "shani me rrenje e dege cdo gje ISH".  Te pakten deri tani TI nuk ke cfaqur shenja hakmarrje... vetem na ke lajmeruar qe "na ke hapur dosje" duke na regjistruar sa here kemi debatuar kunder Berishes !!!! Hajde me shpesh se me kenaq me seriozitetin  qe ke si POLIC.

"konflikt i armatosur midis faksioneve perbrenda nje vendi".... E fundit MONDAAAAAAAAAAA . NUK ka konflikt te ARMATOSUR midis FRAKSIONEVE perbrenda nje vendi kur ai VEND ESHTE I PUSHTUAR. Ka dy krahe mire apo keq. Njeri qe bashkepunon me PUSHTUESIN dhe godet pa meshire ata krahun tjeter ,qe godet po aq pa meshire cdo bashkepunetor te pushtuesit duke e cilesuar me te drejte ARMIK... Ne se dy forca si ne shume vende pavaresisht nga c'krah anon qeverite si shembut qe jepni JU ne France , Greqi etj , pas kapitullimit te pushtuesit , vazhdojne luften midis tyre per te asgjesuar njeri tjetrin..   KJO eshte LUFTE CIVILE dhe asnje ngerc nuk ka ne LIGJET NDERKOMBETARE. KA VETEM nderhyrje te POLITIKES . Me gjith mend e FUNDIT se u bere shkas qe u ktheva. smiley

NUK ka konflikt te ARMATOSUR midis FRAKSIONEVE perbrenda nje vendi kur ai VEND ESHTE I PUSHTUAR

pas kapitullimit te pushtuesit , vazhdojne luften midis tyre per te asgjesuar njeri tjetrin..   KJO eshte LUFTE CIVILE

Bravo Idris ky eshte arsyetimi dhe argumenti me i sakte.

Ohuuu, bardh e zi si Lizandri dhe ti.  Po mire mer, ashtu mendon ti, ashtu e leme.  Per fraksionet e armatosura ne Shqiperi behej sherri perbrenda SOE, ca agjende me njeren pale, ca me te tjetren ... nejse.  Mshoju fjaleve ti Idris, e fundit nga une.

Mirë o mirë, ju paska vënë Lizandri përpara. Budallenj!

 

Lizandër Saraçi - 19 Jan 2009 - 5:29pm

O Toko ti......pash Zotin lene ate muhabetin qe ta quajta baben kriminel se nuk o fare e vertete. Kam thene qe te gjithe komunistet jane fajtorë se e mbajten ne kembe ate regjim. ........ (ndryshe puna per partizanet)

 

Se di Lizander por si mund te perkthehet kjo qe ke thene?

 

Lizandër Saraçi - 14 Jan 2009 - 2:40pm

Ky gamor, ........., vazhdon çmendurinat e veta dhe vje e na krahaso nje monument alla kamunist, kriminelesh (= partizane) qe vrane e masakrune shqiptare nen urdhrat e serbit, me nje objekt kulti fetar qe si qellim ka te shperndaje fjalen e Zotit te robt.

 

Sidoqofte nuk eshte se ndjehem une i fyer, pasi une jam vetem nj njeri mendo si do te ndjehen te fyer familjaret e tere atyre partizanve  sikur vetme te rene 28 mije shumezuar me 4 ( 4 vete mesatarisht nje familje) baraz rreth 110 mije vete Ti ke fyer te paketn 110 mije vete me barazmin partizan= kriminele. Tani shto ketu edhe atyre qe nuk u vrane ne ate lufte qe duhen te jene tepakten 7 here me shume ( 1 ne 7 u vrane ne lufte e dyte boterore) pra rreth 800 mije vete ose 1/3 e popullsise. Pra ti ke fyer me nje rrjesht 1/3 e shiptareve qe ti i do aq shume sa edhe une sa edhe tere te tjeret ketu. I sheben kjo valle dashurise dhe bashkimit  te kombit?

Per te tjerat jane te gjitha hamendje, jo po do te ishte keshtu jo po do te ishte ashtu sikur te ishte bere keshtu sikur te ishte bere ashtu.

Per mua komuzmi vdiq njehere e mire si sistem ne bote dhe si rrjedhoje edhe ne shqiperi. Shqiperia nuk behet dot komuniste sikur te mos kete komunizem ne bote. Ngjarjet e 90 e treguan kete; kur u renua tere komunizmi ne bote ra edhe ne shqiperi. Pra per fuqine e Alise apo Nexhit apo ndonje tjeteri nga ata pleqte qe nuk ju mbahet sh....ra ne breke nga prostatat apo semundja e veshkave mua me duket me shume nje sebet per te bere sher se sa nje e vertete, ne fakt me shume me duket nje sebeb per hakmarje (gjakmarje) se sa nje rrezik per shqipeine.

Sidoqofte ti ke mendimin tend dhe une timin

Ne kete teme mendoj i kam then tere cfare duheshin then po e mbyll ketu se nuk ka me kuptim.

PS Arsyeja qe nuk shkoj ne festa shqiptare eshte pikerisht ajo qe nuk dua te me peshtiroset vendi im, kur shikoj se si njerezit akoma i lepihen ketij apo atij. Nuk dua ta shoh realitetin e vendit tim ne kete drejtim se kjo do te me conte atje ku nuk  dua te jem. Dhe gjithashut nuk dua te bej te dukurin se mora pjese tek kjo feste apo tek ajo feste, u takova me kete njeri apo me ate njeri, ftesen ma coj ky njeri apo ai njeri. Ndjehem me mire keshtu pasi mendoj se i shikoj gjerat me realisht, pa komplekse. Kenaqsine e ketij realiteti ma jep peshku

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).