Çështja Fazlliç: Intervistë me avokatin Genc Gjokutaj

Në Uashington ndodhet avokati Genc Gjokutaj, i cili mbron klientin e tij, biznesmenin Damir Fazlliç. Ndaj zotit Fazlliç janë ngritur dyshime për transaksione të paligjshme në Shqipëri, që sipas prokurorëve mund të jenë pastrim parash. Në një intervistë gjatë programit televiziv Ditari, zoti Gjokutaj komentoi lidhur me çështjen dhe tha se akuzat e prokurorisë janë plotësisht të pavlefshme. Këtë fakt, tha zoti Gjokutaj, e tregoi edhe vendimi i gjykatës për heqjen e sekuestros ndaj pronave të zotit Fazlliç në Shqipëri. Ndërkohë, prokurorët vazhdojnë hetimet rreth çështjes.

 

Intervista:

http://www.youtube.com/watch?v=Kd6mA_lRwTU

 

4 Komente

Nuk dua te mbroj kete Fazlliçin, por me trapa, me idiot, me injorant se prokuroret shqiptare nuk kam pare. Ata, duke mos  i ditur ligjet ekonomike,  s'kane ç'arsye/argument te nxjerrin, dhe ; dyshojne per pastrim parash. Mavrite nuk e dine se nje toke, prone, kur kalon apo flitet se do te kaloje ne nje aktivitet tjeter me nje xhiro me te madhe nga ekzistuesja, vlera e saj (tokes, prones) rritet, rritje e cila pasqyrohet jo vetem ne tregun e parase por dhe ne tregun e kapitaleve, ne Burse. Mirpo ne Shqiperi, Bursa çalon, keshtu qe ai Fazlliçi nuk eshte çudi qe ate prone/toke ne Shqiperi ta kete regjistruar ne Bursen e Londres apo Nju Jorkut dhe vleren e saj ta kete rritur dhe atje, dhe ne kete rast te kete perfituar jo vetem 1,7 milion kash nga shitja por dhe 1,7 apo 1-2 milion ne letra me vlere ne Bursen ku jane regjistruar pronat dhe aktivitetet ekonomike te tija. Plus ç'mund te shtohen nga obligacionet, nese ai e ka propaganduar mire tokat e tija tek firmat investuese qe jane te gateshme te investojne letrat me vlere te tyre qe i kane me shumice dhe qe ju bie me mire ti investojne ne vendet ku ndihet akoma nevoja per investime dhe me fitime te kenaqeshme siç eshte Shqiperia, se sa ti mbajne te "fjetura" ne Burse ne pritje per ti shitur ne tregun e tyre te brendeshem, te rrudhur tashme. 

Prokurorise shqiptare, do ti binte me mire te organizonte nje seminar, ku te ftonte specialiste te makro-ekonomise, apo dhe mua dhe te mesontte rreth ketyre praktikave qe ekspertet e bursave aplikojne. Une duke qene se e njoh ekonomine boterore, metodat qe perdorin ekspertet e bursave (s'po i quaj spekullant, per sa kohe torrollaket e Prokurorise nuk i dine keto pune), shum me mire se shum eksperte aty, do t'ua shpjegoja me kenaqesi, vetem e vetem te mos dalin keshtu ne publik si budalla.  ç'turp per keta prokuror.  

 Zoti Pjer Thomas,

Te siguroj, si njeri qe ka studjuar juridik, qe prokuroret shqiptare i njohin ligjet e ekonomise aq sa duhet ti njohin dhe ne rastet e nevojshme therrasin specialiste te fushave perkatese.

Prokuroret jane te specializuar ne ligjet dhe duhet te thellohen ne ligjshmerine.

Si ekonomist (diploma ime e pare) mund te te siguroj qe ne çeshtjen qe flitet nuk hyjne fare specialistet e makro ekonomise. Teknikat e burses jane çeshtje specifike dhe aspak makro ekonomike.

Termi "ekonomi boterore" eshte krejtesisht i papercaktuar, si te thuash "shendeti i njeriut".

Prokuroret nuk jane "torollake", jane njerez qe luftojne kunder korrupsionit qe sot mbyt Shqiperine dhe qe dihet se ku e ka koken.

 

 

 

 Nuk dua te mbroj kete Fazlliçin, por me trapa, me idiot, me injorant se prokuroret shqiptare nuk kam pare.

Mua ne fakt i tille me ngjau avokati,por kur e ke shtetin pas bythe edhe mund te ja dalesh.

Pjer,

Te ishte ballafaqim midis Prokurorise edhe Fllazic kishte perfunduar ne burg  Serbo-boshnjaku , por eshte ballafaqim i Prokurorise me Qeverine e Korruptuar dhe gjithe shtetin.. Ky shteti jone nuk ka lene gje pa hedhur ne sulm ne mbrotje te Fllazic qe nga Kryeministri vete i pari.. Keta edhe gjykatesit  i kane vene ne mbritje te fllazic..

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).