President Obama

obama-histori.jpg

Dergoje artikullin me email Printoje artikullin

287 Komente

 1. mushka thotë:

  5 November 2008 @ 5:54 am

  http://www.fivethirtyeight.com/

  Ky miku ka parashikuar 348.6 per Obamen dhe 189.4 per McCain…deri tashti 333 me 155…

  Orakulli?!! :D

 2. Idris thotë:

  5 November 2008 @ 6:01 am

  ku eshte xhibi ?

 3. edrus thotë:

  5 November 2008 @ 6:12 am

  Idris, Xhibin po përshëndet Obama kështu?
  Se mua më duket sikur është duke i thënë:”Me ty Xhib, shfena ma vonë” :P

 4. Roni thotë:

  5 November 2008 @ 6:27 am

  Mos harrojme qe jo cdo gje qe shkelqen eshte flori!!!!

 5. lulian kodra thotë:

  5 November 2008 @ 6:29 am

  Dhe qe te mos ishe ti Roni skeptik, Obama sot nuk shkelqeu. Modest. Hallall.

 6. Parrulla Armiqesore thotë:

  5 November 2008 @ 6:34 am

  Po kaloja mes Union Square (NYC) kur po shpalosej flamuri Amerikan… emocione te tilla (shume me te forta) kam patur dhe ne Times Square per Kosoven.

 7. Blendi Salaj thotë:

  5 November 2008 @ 6:41 am

  Hajde Urime. :D Mr. President.
  Rruge e veshtire perpara por…yes we can!!!

  Do t'ia dalim!

 8. gjergji thotë:

  5 November 2008 @ 6:41 am

  Partia Republikane duhet te analizoj seriozisht vetvehten se neokonservatizmi Bushian edhe fondamentalizmi kristian (me Palin ne krye) ja kane marre frymen edhe po e shtyjne drejt humneres.

 9. Blendi Salaj thotë:

  5 November 2008 @ 6:47 am

  Partia Republikane dikur ishte e Reaganit, tani e kane kapur makutet dhe moralistat, normalisht do humbnin appeal tek amerikani normal.

 10. xhibi thotë:

  5 November 2008 @ 6:53 am

  Urime presidentit te ardhshem te Amerikes dhe suksese ne punen e tij se do perballet me nje sere krizash dhe problemesh qe ai ai majmuni W i shkaktoi Amerikes.
  Habia ishte qe Obama fitoi pavaresisht komenteve te disa peshqve; nuk e di si ishte e mundur kjo. :D

 11. mushka thotë:

  5 November 2008 @ 6:54 am

  Qendra… kush kap qendren e spektrit politik amerikan - ai fiton. Republikanet kane dy zgjidhje, ose do nenshtrojne krahun fondamentalist ose do shperbehet partia…

 12. ada thotë:

  5 November 2008 @ 6:55 am

  urime presidentit Obama!
  tek AFP, nje analist shkruan”"L’Amérique a tant de problèmes en ce moment que n’importe quel président serait poussé vers la coopération avec les autres pays”
  them se ka te drejte…

 13. gjergji thotë:

  5 November 2008 @ 7:06 am

  CNN kishte nje artikull nga Kristian Amanpour me titullin teper pompoz “Zgjedhjet qe do ndryshojne boten” — fatkeqesisht, lufta ne Irak e Afganistan do vazhdoj akoma, kriza financiare do te vazhdoj e thellohet ne muajt qe vijojne, varferia ne bote do te vazhdoj e thellohet …edhe globi do vazhdoj do ngrohet — bota nuk do ndryshoje!

 14. Genty thotë:

  5 November 2008 @ 7:08 am

  Fushata elektorale e Obames ishte brilante dhe gjithe perfshirese aq sa garantuan nje fitore te sigurt pa u zhvilluar zgjedhjet ende. Sarah Palin ishte nje deshtim per McCain dhe republikanet. Megjithese shihet nje entuziasem e gezim i madh ne popullin amerikan mendoj se shume shpejt shume njerez do deshperohen nga mosrealizimi i premtimeve, pasi presidenti i 44 po merr ne dore nje shtet qe ndodhet ne krize ekonomike e me nje deficit prej 1 trilion dollaresh, perballjen me terrorizmin dhe menaxhimin e luftes ne afganistan dhe Irak, si dhe zgjerimin e Natos dhe rindezjen e “luftes se ftohte” me Rusine…

  Obama do ta kete te shume veshtire tia dali mbane.

 15. EH thotë:

  5 November 2008 @ 7:09 am

  …ata ne Kenia e kishin bo dite pushimi diten e zgjedhjeve ne usa :D biles biles pas gjedhjeve ishin shume me shume te lumtur se amerikanet per fitoren :D

 16. Rob-Terneti thotë:

  5 November 2008 @ 7:10 am

  Kurse bindja eshte se fitoi si rrjedhoje e mbeshtetjes solide te disa peshqeve te tjere.

  Me pelqeu shume kur tha: “Ca gjera mbase nuk i bejme dot as vitin e pare apo termin e pare”. ;-)
  Mjeshter sporti - tha.

 17. mushka thotë:

  5 November 2008 @ 7:20 am

  hajde terneti, se mbaroi halloween..mos shiko fantazma ne cdo cep se do luash mendsh

 18. Monda thotë:

  5 November 2008 @ 7:26 am

  Urime presidentit te zgjedhur. (PS: Rrofte filibuster)
  Dhe me rendesishem akoma …. kam ditelindjen sot : ) Po ma feston gjithe bota, bashke me Kenyan :)

 19. AlisaT thotë:

  5 November 2008 @ 8:02 am

  U kry!

  rezultati:
  rezultati

  president

  they came

  (per efekte emocionale, degjoni himnin ne sfond)

  http://it.youtube.com/watch?v=yb_yVxDyB9s

 20. tazibao thotë:

  5 November 2008 @ 8:15 am

  Hiç fare s’ka per te qene e veshtire per Obamën ! Sigurisht, gjendja e botes aktuale dhe ne USA nuk eshte hiç e mire, por, kur qeverisi 8 vjet nje politikan si Georges Bush… :( ;
  Obama ka energjine, vullnetin dhe eshte progresist. Bota regresoi jo pak ne 8 vjet konservatorizem Bushist. Kohe e humbur kot…

 21. Rob-Terneti thotë:

  5 November 2008 @ 8:15 am

  Kur i nep men dhe Partise se Linkolnit, s’ka dyshim qe keshillat e tua jane shume te vlefshme, o mushke.

 22. Zana thotë:

  5 November 2008 @ 8:25 am

  Mendoi se jane momente historike Ishalla tash po ia ndijme lezetin. :)

 23. lumidrin thotë:

  5 November 2008 @ 8:27 am

  President qe do ndryshoje boten.
  Veshtirsit nuk do jene per Obamen, po per ato qe do ndjekin rrugen e tij.
  Amerikanet kane thenien e mahnitshme.
  “Neser eshte nje tjeter dite”.
  Zoti bekofte Ameriken e Shqiperin,e pse jo edhe Italin.

 24. mushka thotë:

  5 November 2008 @ 8:29 am

  Po mjaft fole per partine e Linkolnit sikur ke pasur ster-ster-stergjyshin tek ajo parti…denbabaden republikan ne familjen tuaj…lol
  votove per Palin ti? Si ndihesh tashti?

 25. Detari thotë:

  5 November 2008 @ 8:35 am

  Amerikanet e treguan dhe nje here se nuk dine te zgjedhin! Ne rradhe te pare me Bushin dhe me e keqja qe e rizgjodhen dhe ne rradhe te dyte me kete Obamen(O i bam fare!). tani kemi politike zezakesh ne bote. Keni pare ndonjehere te kemi nje politike zezakesh te mire ne bote? Me mire ishte te kishin zgjedhur gruan e Clinton-it, Hillari-n.
  Ta gezojne amerikanet pakon e Vitit te Ri! Shume shpejte do ti dalin petet lakrorit me keto zgjedhje. Shume shpejt do ta shohin amerikanet se kane zgjedhur gabim.

 26. Liqeni thotë:

  5 November 2008 @ 8:38 am

  Endrra Amerikane u rringjall!!!!!!
  Djali i nje emigranti arrine te mari celsat e shtepise me te fuqishme ne bote. Vetem ne Amerike mund te ndodhe kjo!!
  Bota do ndryshoje SOT dhe Obama do te jete frymezimi i atyre mijrave femijve te emigranteve perfshire edhe atyre Shqiptare, qe me pune te ndershme dhe sakrifica mund te arrish gjithcka ne Amerike.
  Fitorja eshte e madhe dhe amerikanet kane votuar pa dallim race.
  Obama fitoi me votat e te bardheve.
  Bye-bye Bush!!!!!!

 27. Zana thotë:

  5 November 2008 @ 8:42 am

  Liqen!Mbaje veten ,mos pi shume…..

 28. Tucano thotë:

  5 November 2008 @ 9:27 am

  Ja..urime Obames si President . Shpresoj qe kundrejt vendit tim Shqiperise e Kosoves te mos ndryshoj kurs .Ajo qe me impresionoj dje , ishte vertet ajo se me sa entuziazem e jetonin Amerikanet kete eveniment ,qe padyshim elektrizoj gjithe Boten ,gjithe kryeqytetet Europiane pothuaj ishin ne feste ,ne nji Parti madheshtore Botrore ku natyrisht Amerika edhe njeher vertetoj qarte se eshte dhe vazhdoj te jete pika e referimit te Botes jo vetem ne politike .
  “Profecia” e e shprehur nga Homer Simpson “The Simpsons”ne serialin satirik ,qe te shtunen u shfaq ne USA “Treehouse o Horror XIX ” ku ai tregoj se ishte nji Fan i Obames dhe se ai do fitonte eshte nji tregues domethenes , sesa thelle kishte depertuar Ara Financuese e Fushates Obama , e cila konsistonte ne nji shume marramendese ne 650.Milione $, ne krahasim me ate te kampit te McCain e cila vuri ne dispozicion ne gare vetem 45.Mio$ pra nji tregues i qarte e domethenes ,qe favorizonte Obamen .
  Ajo qe do shtoja tjeter eshte se Amerikanet nuk duhet te presin ndonji Cudiiii….te madhe nga obama , megjithate le te jemi optimist shpresa vdes e fundit , (fitusi nuk gjykohet) .

 29. spiritus thotë:

  5 November 2008 @ 9:29 am

  Urime Presidentit OBAMA! Demokracia funksionon.Kjo eshte Amerika-toka ku endra behet realitet.Cfare revolucioni : 200 vjet me pare stergjysherit e tij ishin skllever ne plantacione, 60 vjet me pare babai i tij nuk mund te futej ne nje lokal me te bardhet! Ndersa sot Obama eshte meshirimi endres se M.L.King .Rrugen e nje afroamerikani drejt Shtepise se Bardhe e shtruan eterit mendje ndritur te Kushtetutes amerikane, e bekoi Abraham Linkol dhe i dha jete levizja progresiste per shanse te barabarta. Preke endren Emigrant:)
  Zana, gezuar festen e antiracizmit:)
  Orakujve te fitores se Mccain, ngushellime:)

 30. Nexhi thotë:

  5 November 2008 @ 9:37 am

  Epo e gezofshim pra presidentin e RI !
  Qofte i hajrit O ZOT ! :-)

  Sot gzoni, pini e kerceni dhe pa breke po deshet se e keni hak :-)
  Fitorja do lagur mo :P
  Ne vijim do shofim cdo na ngjase. Ishalla shkon mbare.

 31. spiritus thotë:

  5 November 2008 @ 9:40 am

  Pa lag je , me te permbajtur:)

 32. hunter thotë:

  5 November 2008 @ 9:51 am

  Urime Obama.
  Afroamerikan? Perveç ngjyres, nuk ka asgje afro.

 33. krisse thotë:

  5 November 2008 @ 9:53 am

  Nje pergjigje per ate Detari, me mire zezak se shqiptar.
  Kane ndonje arritje shqiptaret. Vetem inferioret siç ty mund te pretendojne si rraciste.
  Nuk ke ti nje origjine te munxurosur? Nuk je ti shqiptar?
  Ky eshte nje shembull ideal edhe per shqipetaret te besojne se gjerat mund te ndryshojne

 34. Tucano thotë:

  5 November 2008 @ 10:30 am

  Natyrisht qe atje ku exziston kaos kerkohet rrugdalje ne nji orientim te ri . Kjo eshte nji filozofi e mbijeteses ,eshte pikerishte kaosi social Amerikan jo vetem ai Financiar qe solli ndryshimin te rene ne pushtet.
  Kur njerzit humben shtepit ,vendet e punes ,humben shpresen nga ai pushtet detyrimisht qe do orientoheshin ndryshe , me nji fytyre te re poltike si dhe Obama .
  Kur shef sesi reagohet ne Bote dhe kthen syte prapa ne vendin tend ,e shef cfar kryeministri skandaloz ky vend ka zgjedhur , qe nuk dihet se perse nji njeri i tille vazhdon te rrij ne krye te ketij shteti ,me cilen llogjik nuk e di , ndjen vertet automatikisht nji vetironi te rraces tende ,nji poshterim ne vetvehte ,qe do te thote nji zhvleresim total te qenies (°°)…! Cjemi ne ?!

 35. Detari thotë:

  5 November 2008 @ 10:35 am

  Nese ti Krisse mendon qe me mire te jesh zezat sesa shqiptar atehere lere pashaporten shqiptare dhe merr ndonje nga Afrika. Ti paske lindur ne vendin e gabuar. Une e kam per nder te jem shqiptar! Amerikanet qe votuan per Obamen ne njeren dore kishin hashishin dhe me tjetren votonin. Amerika do nje dore te forte qe te drejtohet dhe jo nje te tille si Obama. Por si i thone asaj shprehjes” “U dogjen nga qulli dhe po i fryjne dhe kosit”. Keshtu eshte puna e amerikaneve. Tani ne kete kohe krize me teper u votua ne gjendje paniku qe i ka kapur amerikanet, per shkak te ekonomise ne renie, sesa nga arsyeja. Tani do te shohim “lavdine e renien” e Amerikes dhe lulezimin e Rusise. Tani nuk ka kush ti beje me balle presionit te Rusise. Ndaj Rusise duhet nje president i forte dhe i qendrueshem, qe te ruaje pozicionin e vet dhe jo te tille si Obama qe eshte i dobet per kete pune. Nuk jane zezaket per politike dhe lufte.

 36. Detari thotë:

  5 November 2008 @ 10:52 am

  Mos ndoshta dhe ne na duhet te ndjekim shembullin e Amerikes? Ne vend te Berishes, Rames, apo Nanos te zgjedhim nje gabel si Kryeminister? Ndoshta na vete dhe ne per se mbari? Kush e di? Ta provojme dhe ne njehere ndryshimin.
  Pastaj te dalim te gjithe ne rruge dhe te kercejme.

 37. Tucano thotë:

  5 November 2008 @ 11:03 am

  Rastesisht dje u bera pjesmarres i nji Parti zgjedhjesh ftuar natyrisht nga nji koleg Amerikan ,organizuar nga nji grup shum i madhe amerikanesh ,si ne shume vende te tjera europiane ,me duhet te citoj se ne Gjermani jetojne pothuaj 100.000 shtetas Amerikane .Ajo qe me shume me beri pershtypje ishte ai solidaritet i Amerikanve larg preferencave te ndryshme politike , ku simpatizante te MecCain dhe Obames festonin bashke aq natyrshem . Mund te kujtoj sesi perqafonin njeri tjetrin kundershtaret pasi u deklarua Fituesi gares Obama , te cilin me gjith urimin si president nga te gjithe Demokrate e Republikane nuk munguan dhe notat e skepticizmit mbi aftesine e Obames , nga te dy palet .
  Kush pa dje daljen ne tribun ne Cikago te obames per te mbajtur fjalimin e pershendetjes , pa qarte se ne syte e obames u reflektua jo ai entuziazem si gjate fushates ,jo ajo siguri ….natyrishte qe sfidat per te jan aq te medha e me sa duket ai i ndjen tashme ato thell brenda tij .
  Ishte nji perjetim i vecante vertet ,nji impresion personal i vecante , kjo eshte Amerika , e zhdervjellte emocionale , totalisht ndryshe nga Europa , statike dhe e ploget .

 38. open your mind thotë:

  5 November 2008 @ 11:05 am

  nuk kam shkuar ndonjehere tek peshku, por thjesht doja ti thosha detarit se nuk eshte ngjyra e lekures ajo qe percakton personalitetin e nje njeriu,as kombesia dhe as pashaporta.Do te tregoheshim shume siperfaqesore po te gjykonim kaq ceket. Obama eshte fitues per aresye te ndryshme une jam dakort, por chyn ketu raca????

 39. Hyllin thotë:

  5 November 2008 @ 11:13 am

  Detaro edhe une them ta veme nje gabel ne krye, mundesisht ndonje nga ata futbollistet keshtu edhe kercejme edhe luajme futboll, qejf o qejf !

  Ceshtja nuk mendoj se eshte perballimi i Rusise ne kuptimin e Rusise Sovjetike se ajo kohe nuk vjen me, por si i behet me aleancen Ruso-Kino-Islamike.
  Secila nga keto fuqi do fuqizohet ne zonen e vet, Rusia ne ish republikat sovjetike, Kina ne lindjen e largme dhe vendet islamike , kryesisht Irani(sapo te perfundoje atomiken) ne Lindjen e Mesme.
  Rusia dhe Kina jo vetem do mbeshtesin vendet isalmike, sic kane bere deri tani, por ka mundesi reale te bejne edhe zyrtarisht ndonje aleance me to,psh Rusia mund te ndertoje se shpejti nje baze detare ne Libi.

  Multipolarizmi i Kisingerit, po u be realitet, do na marre ne qafe ne shqiptaret te paret.

  Gjithsesi nuk besoj se Obama ka aq fuqi sa ti vihet kunder elites industrialo-ushtarake, prandaj mendoj se maksimumi do kete ndonje ndryshim simbolik sa per te thene qe ndryshova. Duhet rrejt’ populli, si puna e Sales qe nuk la rruge fshati pa inaguruar.

 40. Hyllin thotë:

  5 November 2008 @ 11:28 am

  nuk eshte ngjyra e lekures ajo qe percakton personalitetin e nje njeriu,as kombesia dhe as pashaporta.

  Nuk eshte dhe kaq i mprehte sa c’mund te duket ky pohim mohues . Pse? I marrim me radhe.
  Ngjyra e lekures, defton nje trashegimi te caktuar, gene te caktuara dhe dihet fare mire qe genet kane rolin e tyre ne formimin e personalitetit. Si i thone; ‘beme baba te te ngjaj’. Ka nje sere vecorish gjenetike e ne situaten amerikane nje revansh te ndrydhur qe deshmohet nga 93% e zezakeve qe votuan Obamen.

  Kombesia ka edhe ajo forcen e saj te padiskutueshme. Dihet fare mire qe nje kombesi ka karakteristika te caktuara morale,spirituale e kulturale te cilat ndikojne fuqimisht ne personalitetin e njeriut. Nje shqiptar ka personalitet tjeter nga nje kongolez apo francez.

  Pasaporta nese eshte e shtetit qe nuk perputhet me kombesine, deshmon per ndryshime te thella psikologjike ne individin e emigruar,meqe kjo pasaporte deshmon emigrim (apo prinder te shteteve te ndryshme). Nese perputhet shteti me kombesine jemi ne rastin e dyte.

  Praktikisht ti mohon se personaliteti formohet nga geni (raca) dhe ambjenti moralo-spiritualo-kulturor( qe eshte logjikisht edhe edukativ) dmth kombesia.
  Nga kjo deduktoj se ti ke nje koncept per formimin e personalitetit qe mua me shpeton krejtesisht.

 41. akvll thotë:

  5 November 2008 @ 11:32 am

  Po kaloja mes Union Square (NYC) kur po shpalosej flamuri Amerikan… emocione te tilla (shume me te forta) kam patur dhe ne Times Square per Kosoven.

  Fiks e njejta gjendje m’u krijua kur pashë lajmet në mëngjes. Ndjesia se çdo gjë është e mundur të mbush gjoksin. Pak dinjitet më tepër për homo sapiensin.

 42. Tucano thotë:

  5 November 2008 @ 11:34 am

  Cfar ben te ngjashem Obamen me Kenedin ! Shum pak gjera ; Mosha e re si President i Amerikes , tjeter ,ndersa Kendedi ishte i pari President Katolik i Amerikes , Obama eshte i pari President me ngjyre (Zezak) .
  Nji ngjashmeri te madhe te dy kan dhe ne masat e marra nga sherbimet Inteligjente Amerikane dhe ato te sigurise shtetit Amerikan , ndersa Kendi u vra ne nji Atentat , Obama duhet te jetoj nen ethet e nji Atentati te tille , i cili duhet pranuar si nji opcion i mentalitetit Amerikan .

 43. Nuku thotë:

  5 November 2008 @ 11:49 am

  shume pak komente nga ata konservatore pro McCain. eshte karakteristike e jona, shume pak e pranojnë humbjen. eshte mungese e nje kulture demokracie qe edhe te qenurit ne Amerike nuk arrin t’ua mësoje. e pastaj flasin me fjale te medha e japin mend per çdo gje. dua te them bashkatdhetarëve tane une USA qe ndoshta pas shume vitesh ne krye te institucioneve me te rendesishme te rruzullit mund te jete nje bir emigranti shqiptar! yes, we can!!!!

 44. anonim thotë:

  5 November 2008 @ 11:50 am

  Hyllin,

  Praktikisht ti mohon se personaliteti formohet nga geni (raca) dhe ambjenti moralo-spiritualo-kulturor( qe eshte logjikisht edhe edukativ) dmth kombesia.

  … kurse ti mohon se kombesia, dhe raca kane brenda vetes segmente te ndryshme perfaqesimi: na i paraqet si masa homogjene. si kemisha force qe i mbajne njerezit brenda nje formati te caktuar.

 45. Hyllin thotë:

  5 November 2008 @ 12:01 pm

  Sigurisht, qe jane kategori homogjene e me keq se kemisha e forces bile, sepse raca i perket natyres ndersa kombesia zhvillimit social te shoqerise.

  Pastaj une kam nje te mete, nuk i gjykoj gjerat duke marre si perfaqesues te teresise rastin e pervecem, sikunder ben ti. Kur ti flet ne pergjithesi (si ne rastin e mesiperm) atehere pergjigja ime do perqendrohet mbi te pergjithshmen, ndersa po te flasesh ne vecanti mbi Obamen, ndikimin e origjines keniote, mosrritja me babane prane, nena kur ishte 10 vjec martohet e iken ne Indonezi, kombesia e papercaktuar mire etj atehere une do pergjigjesha ndryshe e do trajtoja keto segmentet e ndryshme te perfaqesimit.

  Meqe ra llafi, kombesine e sheh te lidhur me gjakun(racen) apo jo ? Ne kuptimin, nje femije i lindur ne Amerike qe nuk di shqip, nuk njeh zakonet shqiptare e nuk ndjehet shqiptar sipas teje eshte shqiptar apo jo ?
  Nese eshte shqiptar cilin faktor shfrytezon per ta quajtur te tille ?

 46. open your mind thotë:

  5 November 2008 @ 12:05 pm

  Apsolutisht qe e mohoj hyllin, por kjo ne kontekstin amerikan, qe eshte shume i ndryshem per mire, ne krahasim me ate evropian”plak” qe ende ne menyre vete desktruktive mbahet fort pas simboleve nacionaliste dhe eshte e frustruar nacionalisht. ne fund te fundit po ti heshesh nje veshtrim historise Kombesia eshte nje nocion i shpikur i krijuar artificialisht dhe eshte shume i ndryshem nga nocioni i “kombesise ne amerike”. Fitorja e obames nuk tregon asgje tjeter se sa te kohes se myqes dhe te prapambetur jemi ne evropianet ne kete aspekt. dhe aq me shumene ballkanasit qe e kemi dedhe me te theksuar dhe te lidhur me vete egzistencen tone si shtete te qenit pjese e nje kombi te caktuar. ne ballkan po te mos ishe ne gjendje te “shpikje” nje komb me te gjitha karakteirsitikat e duhura nuk mund te pretendoje se kishe te drejte te krijoje dhe te njiheshe si shtet .

 47. spiritus thotë:

  5 November 2008 @ 12:07 pm

  Senatori, Barack Obama, hyri nga një figurë e panjohur politike, përveçse në shtetin e Illinoisit, në skenën ndërkombëtare, si protagonist me fuqi të plota. Mënyra sesi u ngrit nga statusi i të panjohurit në atë që e bën sot njeriun më të fuqishëm në botë, tregon se sot jemi përballë një realiteti të integruar ndërkombëtar dhe thellësisht demokratik në një fokus global. Të gjithë sondazhet jashtë Amerikës e dallojnë atë thellësisht fitues, dhe kjo njëtrajtësisht në gjithë kombet.

  Presidenti Obama pati aprovimin e sigurt ndërkombëtar, nëprëmjet sondazheve në media, internet dhe gjithë format e tjera të njohura të këtyre praktikave elektorale. Kjo është një risi dhe një proces thellësisht demokratik në një formë që, nga sot, do të jetë, ndoshta, një trend politk që nuk mund të injorohet më as nga politika dhe as nga shoqëria amerikane.

  Amerika sot e ka përherë e më të qartë se një president i vërtetë amerikan, me gjithë implikimet dhe fuqinë që sjell ky pozicion, duhet të ketë një aprovim dhe konsensus ndërkombëtar, nëse do të jetë i suksesshëm në emër të popullit dhe vendit të tij.

  Fuqia ekonomike dhe ushtarake e shtetit që sot udhëheq botën e lirë, është pak për të garantuar paqen, prosperitetin dhe sigurinë ekonomike që të gjithë dëshirojnë të kenë në planetin tonë, përherë e më të ndërlidhur në interesa dhe realitete. Ndaj, perveç forcës dhe imponimit, një Amerikë më e sigurt duhet të jetë dhe më e pranueshme, në kuptimin e forcës së butë që do të duhet të aplikojë për të ndikuar në balancën e brishtë të botës sot.

  (Shekulli)

 48. open your mind thotë:

  5 November 2008 @ 12:09 pm

  vertet 93% e zezakeve votuan Obamen, por amerika nuk popullohet nga nje shumice zezakesh!!

 49. Lefti thotë:

  5 November 2008 @ 12:11 pm

  Obama fitoi bindeshem, dhe duhet pergezuar per kete gje. Rruga e Amerikes mbetet gjithsesi e veshtire dhe hallet e problemet qe ka per te zgjidhur Presidenti i 44-et jane aty dhe nuk “lehtesohen” nga fakti se erdhi nje njeri i ri : duhe qe ai te veje ne praktike (implementoje) politika te reja qe t’i japin fund krizes boterore.

  E para duhet te filloi nga terheqja e trupava nga Iraku - gabimi kryesor i Bush … prandaj ne 2004 s’doja qe Bush te rizgjidhej, por isha per John Kerry

  Nese qetesohen gjerat ne planin ushtarak, Amerika do te kete me teper kohe t’i kushtoje gjendjes ekonomike, dhe per rrjedhoje shancet qe kriza Boterore te mbaroi rriten.

  Nga ana tjeter, duhe te debatojme ne lidhje me fitoren e Obames :

  A ishte kjo fitore e thelle si rrjedhoje kryesisht e forces bindese te Obames, apo si rrjedhoje e zhgenjimit te votuesve nga Bush ?

  A ishte kjo fitore e thelle, rezultat i 8 viteve administrate Republikane ne USA ? Pra, a nuk ishte e “parashikueshme” se shancet qe nje demokrat te fitonte, do te ishin 90 % ?

  Nje ankte speciale e bere ne baze llogaritjesh matematikore, ka arritur te gjeje ne te gjitha rastet fituesin e gares, perveç njerit rast. Kjo metode bazohet ne 12 indicje.

  Nga keto indicje, jane nr i mandateve te Presidentit ne pushtet, nese presidenti qe eshte ne detyre prezantohet perseri apo jo, ej etj

  Rezultati i anketes speciale ishte se shancet qe te fitonte nje Demokrat ne USA, ishin aq te larta, sa KUSHDO qe te prezantohej perballe çdo kandidati Republikan, do te fitonte. Anketa u shpreh madje se : “nese Demokratet marrin nje emer nga lista telefonike, dhe ta bejne kandidat, ai ka per te fituar”

  Jam dakort pak a shume me kete llogjike. Obama vertet fitoi thelle, por Republikanet ishin te derrmuar nga “trashegimia” Bush e 8 viteve qe per Shqiptaret ishin te mira, por per amerikanet ishin katastrofike. Ndaj, shancet qe Republikanet te fitonin perseri ishin afer 0 … per rrjedhoje, kushdo qe te dilte perballe Bush, McCain, Palin apo edhe Zwarzzenegger, do te fitonte bindshem

 50. Syri Shqiponjes thotë:

  5 November 2008 @ 12:22 pm

  E moret vesh cfare i kishte ngjare mikut tim President Bamir???!!!

  Duke pritur rezultatet e votimeve amerikane ,ulur ne kolltuk para tv, e kishte zene gjumi ne faze dremitje e siper…kur po i vinte nje ze …O BAMaiiir,OOO BAMaiiir OOOBAMaaaiiir…dhe ngrihet vetetimthi …”Nje ze nga PARAJSA-THA” Dhe….perfundoi ne Rogner…
  Pastaj nje telefonate nga Roma…”He Z.Topi -te pata thene qe fiton O Bama”???
  Pastaj Bamirit po i vijne ne mendje disa miq te vjeter qe i kishte braktisur,mgjs,i kane qendruar shume prane ne momente “qendrestaresh”…pastaj….!!!!

 51. Hyllin thotë:

  5 November 2008 @ 12:30 pm

  Epo mire o OYP, ti je duke thene se te qenit amerikan nuk implikon nje tradite moralo-spirituale-kulturore te dallueshme , keshtu qe ne formimin e personalitetit te nje Amerikani, nje ambjent kombetaro-shteteror nuk duhet thirrur te deshmoje. Kjo me duket nuk i pershtatet realitetit amerikan.
  Fakti qe Amerika eshte ne stadin primitiv te nje bashkesie, dmth kur emigrantet nuk jane ende te amalgamuar ne nje grup social pa dallime ne radhe te pare raciale, nuk do te thote se eshte fakt qe derrmon kombesine.
  E mos hajde te me thuash se amerikanet jane nje grup homogjen se 93% e zezakeve tregojne se preferojne nje te zi ne vend te nje te bardhi.

  Amerika eshte ende tek A-ja ne organizimin social qe shpie nga familja tek kombi. A-ja eshte pranimi i tjetrit si i barabarte dhe mosparapelqimi racial.

  Pastaj qe kombi eshte shpikje une nuk e di se per cilin rast po e perdor, po ne rastin shqiptar, kemi kalimin nga stadi primitiv i familjes, ne ate te fisit, pastaj te grupfiseve e ne fund te kombit qe perfshin gjithe fiset, qe nga camet,labet e lalet e deri tek mirditoret,dukagjinasit e kelmendasit.

  Une nuk e di se ne cfare organizimi social mbifisnor mund te vendoseshin keto fise(ne fakt grupfise) pervec kombit. Nese ti ke ndonje konceptim tjeter bujrum. Une per vete nuk jam ne gjendje qe te perbashketat e ketyre fiseve ti kategorizoj ne menyre tjeter. Kategoria njerezim apo me e ngushta europian, jane kategori te gjera qe nuk mbeshteten mbi te perbashketat e ketyre fiseve.

  Pastaj asaj pyetjes i dredhove me duket. A nuk eshte pra gjaku ai qe ndodh te ndikoje ne percaktimin si shqiptar(edhe pse shqiptaro-amerikan) te femijes se nje emigranti shqiptar edhe kur femija nuk di shqip, nuk di zakonet shqiptare e nuk ndihet shqiptar ?

 52. open your mind thotë:

  5 November 2008 @ 12:39 pm

  I dashur hyllin. Amerika eshte konsideruar si shteti qe ka adoptuar modelin me brilant te kombit. Asnjehere nuk e ka perdorur ate per te shtypur cdo diversitet brenda vehtes, por vetem per te mbajtur tw bashkuar shtetin. Dhe dihet se nga natyra njeriut sa me pak tja imponosh dicka aq me shume e prano apo edhe e perqafon ate. Keshtu qe nuk eshte primitivizem kombetarizmi amerikan i dashur, perkundrazi eshte vendoja e tij ne balancen e duhur pa i imponuar askujt nje komb te “forte” aq sa ti marre frymen “teresise se emigraneve” qe perbejne kete shtet. Persa i perket pyetjes nuk bere asnje dredhi, gjaku eshtegjeja e fundit qe mund te percaktoje nje komb, dhe aq me pak geni, jane rrethan te tjera historike . Per shembull ne shqiptaret dolem te kishin gen arian, por ne praktike si civilizim mund te krahasohemi shume pak me suedezet apo hollandezet. me shume sillemi si turqit maqedonasit greket etj,normal kemi kaluar te njejten ushetim historik.

 53. miltiadh krishti thotë:

  5 November 2008 @ 12:47 pm

  obama eshte njeshi.

 54. 23-dimension thotë:

  5 November 2008 @ 12:48 pm

  “Nje shqiptar ka personalitet tjeter nga nje kongolez apo francez.”

  po, ne pergjithesi c’do person ka personalitetin e vete, pamvaresisht kombesise.

 55. arb thotë:

  5 November 2008 @ 12:58 pm

  yes we can…

 56. anonim thotë:

  5 November 2008 @ 12:59 pm

  Sigurisht, qe jane kategori homogjene e me keq se kemisha e forces bile, sepse raca i perket natyres ndersa kombesia zhvillimit social te shoqerise.

  nuk jane, per mendimin tim. Brenda nje kombi ti ke demokrate dhe republikane, jeshile; globaliste, religjioze dhe jo, mizogjine apo jo, homoseksuale dhe heteroseksuale, te martuar lumturisht dhe te ndare, dinkis, yupis dhe proletare; studente dhe pleq. Nuk ka kemishe force te beje homogjenitetin. Ndoshta diktatura, por edhe atje ka patur gjithmone escaper (term gjenetik).

  T’i kthehemi Obames; e pare gjenetikisht Obama eshte perzierje, heterozygot (phenotipikisht i zi, gjenotipikisht heterozigot). E pare nga ana sociale, gjithashtu: eksperiencat (te ndergjegjshmen dhe te pandergjegjshmen) i ka te ushqyera nga te dyja kahet.

  Pastaj une kam nje te mete, nuk i gjykoj gjerat duke marre si perfaqesues te teresise rastin e pervecem, sikunder ben ti.

  E kishe me mua? Se une nuk bera ndonje gje, pervecse ju dhashe nuanca, diferencim, tezave te tua te padiferencuara (populiste). Gezohem qe e do kaq shume veten. (duke qene se nuk je i pari qe ja konstatoj kete vetedashuri, veteadhuri; shtroj pyetjen: tek shqiptaret -narcizmi eshte gjen apo mem?).

  Pasaporta nese eshte e shtetit qe nuk perputhet me kombesine, deshmon per ndryshime te thella psikologjike ne individin e emigruar,meqe kjo pasaporte deshmon emigrim (apo prinder te shteteve te ndryshme). Nese perputhet shteti me kombesine jemi ne rastin e dyte.

  Ndryshime te thella ne psikologji? Ketu mund te abuzohet sa te duash, ne se nuk shprehesh qarte. Emigrimi mund te kete ose jo pasoja ne psikologjine e njeriut, pozitive apo negative.

  Meqe ra llafi, kombesine e sheh te lidhur me gjakun(racen) apo jo ?

  E shoh kombesine te lidhur me racen? hmmm, zvicra: 3 kultura, dy raca, nje komb (megjithese, kush ai gjeneticist qe arrin te thote saktesisht se sa raca ka Zvicra: cdo i treti femije qe lind ka nje prind te huaj). Franca: dy raca, nje komb.

  Ne kuptimin, nje femije i lindur ne Amerike qe nuk di shqip, nuk njeh zakonet shqiptare e nuk ndjehet shqiptar sipas teje eshte shqiptar apo jo ?

  Nuk mendoj se gjuha=identiteti. Identiteti eshte kompleks: Por, jam dakort me kete: Nese njeriu nuk ndihet shqiptar, nuk eshte i tille; pavaresisht gjakut dhe grupit te gjakut. Njeriu eshte ai qe ndihet, dhe ketu determinizmi gjenetik/biologjik apo social/politik dalin jashte loje.

 57. tazibao thotë:

  5 November 2008 @ 12:59 pm

  Fitorja e Obames ka vetem nje emer : fitorja e TOLERANCES ! (difekti MË I THEKSUAR qe kemi ne si shqipe halesh, me fal, malesh, qe jemi ;) )

 58. Hyllin thotë:

  5 November 2008 @ 1:10 pm

  Ne pergjithesi o 23-dimension, shikohet se ne c’fare diskutimi ndodhet nje shprehje,para se te replikohet.
  Kur diskutimi ka te beje me lidhjen e kombesise me personalitetin, atehere trajtohet teresia e pjesetareve te nje kombi e jo individi.
  Eshte e pamohueshme qe shqiptaret kane personalitet te ndryshem nga nje kongolez apo francez e kjo do te thote qe personaliteti i nje shqiptari eshte me i ngjashem me ate te nje shqiptari tjeter sesa me ate te kongolezit.
  Nje nga faktoret qe ben te mundur kete gje eshte edhe kombesia.
  Personaliteti i nje individi nuk mund te kuptohet si i pavarur nga teresia e karakteristikave qe formojne identitetin e tij.
  Pak raste ka edhe ne Amerike kur personaliteti i te ziut formohet ne nje ambjent frustacioni racor ?

 59. open your mind thotë:

  5 November 2008 @ 1:16 pm

  Jam shume dakort me anomin. koha e determinizmave gjentike, apo te cfaredolloji ngjyres se syve tipareve fizike ka ikur tashme, twe pakten ne amerike,ketu eakoma mbijeton kompleksi. mire mire hitleri ska asnje njeqind vjet , keshtu qe kujtimi i tij ende rrezaton…Nga ana tjeter nuk eshte korrekte qe problemin e mbartim vetem ne shqiptaret (padyhim ne mund te kemi disa tipare ektreme ne disa aspekte) por per mua kombi me i paemancipuar ne evrope ndoshta dhe ne bote jane greket,duke shtuar fanatizmin fetar qe ata kane. dhe duke qene prej kohesh ne BE.Keshtu qe ne si shqiptare jemi goxha shoqeri e hapur. Per kete duhet ta pergezojme vehten.Ne dime te sillemi shume mire me te huajt dhe nuk eshte vetem kompleks inferioriteti , eshte pse jo kulture e jona. Per kete duhet te ndihemi krenare

 60. xhibi thotë:

  5 November 2008 @ 1:16 pm

  Te gjitha racistat e Peshkut i pershendes me kete foton; prezantohuni me banoret e rinj te Shtepise se Bardhe. :P

 61. Tucano thotë:

  5 November 2008 @ 1:18 pm

  Kurorezimi obamas si President mendoj se me shume do te ket impakt ne ate te tolerances Boterore , nji clirim deri diku i tensioneve politike te nderthurura ne Bote , nji kendrveshtrim ndryshe i politikave te jashtme Amerikane , sidomos me kundershtaret tashme te njohur te Amerikes …
  por njikohesisht dhe ni sfid me faktorin e jashtem Amerikan te politikes pro Bush ! Persa i perket politikave te brendeshme premtuar nga Obama reforma ne shendetesi ,siguracionet ,uljen e taxave per te varfrit , dhe rikthimin e stabilitetit financiar ne Amerike , jane te parealizushme ,ketu obama eshte i deshtuar .
  Obama eshte thjesht nji figur popstari qe arriti ne momentin e duhur te jet ne postin e duhur ,ndoshta edhe me ngjyren e duhur ,nji person qe ka pas vetes nji Diplome ,mardhenje-nderkombetare dhe te Shkencave Politike , pra nji entuziast i papervoje per nji Shtepi te Bardhe .

 62. anonim thotë:

  5 November 2008 @ 1:27 pm

  Tucano

  pra nji entuziast i papervoje per nji Shtepi te Bardhe

  per hir te llogjikes: te thuash entuziast dhe, ne ate kontekst qe e ke perdorur ti, te nenkuptosh naivin, eshte dhe nuk eshte korrekt. Mund te jesh entuziast se nuk e di se sa e veshtire eshte puna e re; por mund te jesh entuziast, pikerisht sepse po ben dicka te re. Une nuk di nje punedhenes qe nuk deshiron qe punemarresit te jene entuziaste: si mund te besh nje pune me dedikim kur nuk ke entuziazem?

  Po keshtu, argumenti i pervojes eshte shume i lodhur si argument dhe eshte, mbi te gjitha, jo llogjik: kush nga kandidatet e kishte pervojen e presidentit para se te hynte ne gare? Asnjeri. Edhe kur je marre me politike, nuk te ben kjo eksperience me pervoje presidenti; edhe kur ke qene ne lufte, nuk te ben me pervoje presidenti. Me pervoje presidenti te ben vetem puna e presidentit.

  Te tjerat na i lini t’i shohim; mos na i hiqni kuriozitetin me parashikimet tuaja mesiane. Jeta do e tregoje se cfare eshte ne gjendje te realizoje Obama dhe stuffi i tij (sepse eshte stafi i tij ai qe do beje punen me te madhe e do sygjeroje vendimet dhe trendet e zhvillimit ne varesi te asaj qe eshte e mundshme).

 63. Sugar-free Joker(IVI) thotë:

  5 November 2008 @ 1:33 pm

  Shpresoj me fitoren e nje progresisti ne perandori edhe ne Tirone do filloj te degjohet rryma e dance music:Progressive Psy Trance.
  Mendoj se eshte shume e nevojshme qe te kuptohet rrenjesisht modeli progresive i te qenit dhe nepermjet shpjegimit muzikor ju garantoj se do arrini pervetsim te persosur ti kesaj ideollogjie.
  Sigurisht, po te shoqerohet me kerpudha magjike procesi eshte me i pershpejtuar……

 64. Ll thotë:

  5 November 2008 @ 1:36 pm

  Zgjedhjet perfunduan, Presidenti u zgjodh, ceshtja mbyllet :) Suksese Presidentit te ri, fat te mbare dhe ishalla per mire, sidomos per ne Shqipot.

 65. Hyllin thotë:

  5 November 2008 @ 1:44 pm

  nuk jane, per mendimin tim. Brenda nje kombi ti ke demokrate dhe republikane, jeshile; globaliste, religjioze dhe jo, mizogjine apo jo, homoseksuale dhe heteroseksuale, te martuar lumturisht dhe te ndare, dinkis, yupis dhe proletare; studente dhe pleq. Nuk ka kemishe force te beje homogjenitetin. Ndoshta diktatura, por edhe atje ka patur gjithmone escaper (term gjenetik).

  E dashur, behet fjale per homogjenitet relativ te lidhur me diskutimin qe po benim , mbi ndikimin e kombesise e races ne personalitet e jo per homogjenitetin ne ide e ne menyren se si e jeton jeten.
  Kur flitet per homogjenitet ne keto raste shikohet se psh 80% e shqiptareve
  kane me shume gjasa te kene personalitet me te ngjashem me njeri-tjetrin sesa me nje te huaj. Ky eshte fakt. Ne personalitetet e shqiptareve shihen disa karakteristika shqiptare e kjo vjen nga kultura shqiptare,zakonet shqiptare etj qe ndikojne ne formimin e personalitetit.

  E kishe me mua? Se une nuk bera ndonje gje, pervecse ju dhashe nuanca, diferencim, tezave te tua te padiferencuara (populiste). Gezohem qe e do kaq shume veten. (duke qene se nuk je i pari qe ja konstatoj kete vetedashuri, veteadhuri; shtroj pyetjen: tek shqiptaret -narcizmi eshte gjen apo mem?).

  Sigurisht qe e kisha me ty. Nuancat i pashe, po ti japesh nuanca dickaje do te thote ti rregullosh thelbin e jo t’ja mohosh ate, sepse nese nuanca mohon thelbin, jemi ne prani te nje teorie alternative. Ti mohove thelbin , pra qe kombesia e raca ndikojne ne formimin e personalitetit.
  Une e dua shume vetveten, aq shume sa po behem mendjemadh edhe me veten time, por kjo nuk me ndalon te ve edhe gjera siper saj. Ti a je ne gjendje ti vesh gjera siper ?

  Ndryshime te thella ne psikologji? Ketu mund te abuzohet sa te duash, ne se nuk shprehesh qarte. Emigrimi mund te kete ose jo pasoja ne psikologjine e njeriut, pozitive apo negative.

  Nuk eshte me interes per ceshtjen nese pasojat e ndryshimeve jane pozitive apo negative, pasi ndryshimet ne psikologjine e emigranteve bejne te mundur edhe ndryshime ne personalitet, ska rendesi ne per mire apo per keq. Pasaporta qe merr emigranti sjell me vete edhe keto ndryshime. Pastaj nese personalitetin e quajme si te perfunduar ne nje moshe te caktuar e te pandryshueshem atehere duhet te kategorizojme edhe emigrantet, ne ata qe ndikohen e ata qe nuk ndikohen.
  Kjo u tha ne ndikimin e mundshem ne personalitet qe mund te perfaqesoje pasaporta .

  E shoh kombesine te lidhur me racen? hmmm, zvicra: 3 kultura, dy raca, nje komb (megjithese, kush ai gjeneticist qe arrin te thote saktesisht se sa raca ka Zvicra: cdo i treti femije qe lind ka nje prind te huaj). Franca: dy raca, nje komb.
  Nuk mendoj se gjuha=identiteti. Identiteti eshte kompleks: Por, jam dakort me kete: Nese njeriu nuk ndihet shqiptar, nuk eshte i tille; pavaresisht gjakut dhe grupit te gjakut. Njeriu eshte ai qe ndihet, dhe ketu determinizmi gjenetik/biologjik apo social/politik dalin jashte loje.

  Atehere per ty kombesia nuk trashegohet nga ati tek i biri, por perfitohet gjate jetes. Ketu ka nje problem, se ne Amerike shikohet trashegimia e gjakut e po ashtu ne Europe dhe eshte logjike qe nje femije 2 vjec ka kombesi shqiptare edhe pse nuk eshte i ndergjegjeshem per asgje e biles sapo ka filluar te flase.
  Kombesia trashegohet e dashur dhe trashegimia ka te beje me gjakun e prindit, i ati shqiptar, atehere i biri percaktohet shqiptar.
  Ka raste plot kombesh ‘fallco’ si Zvicra ,por kjo vjen si pasoje e formimit te kombit nga shteti e jo nga ndergjegjesimi i karakteristikave te perbashketa, si gjuha, traditat,gjaku(raca ne kuptimin etno-kulturor dmth jo ne ate antropologjik) atdheu, spiritualiteti etj.
  Amerika eshte nje shembull tjeter i gjalle sesi prej shtetit po formohet nje komb nga amalgamimi i emigranteve,racave kulturave e zakoneve te ndryshme. Per momentin nje pjese e republikave mund te quhen pjesetare te nje kombi ,meqe flasin per vlera specifike amerikane, per atdhe amerikan per nje gjuhe angleze qe i bashkon etj.

  Njeriu nuk mund te jete kurre ai qe ndihet, sepse statusi i tij ne shoqeri perbehet nga cfare shohin e njohin te tjeret tek ai e jo nga cfare sheh e njeh ai tek vetvetja. Ti ,ta zeme, le te mos ndihesh shqiptare sa te duash, ne syte e te gjitheve do jesh shqiptare e ashtu do trajtohesh,te pelqen apo jo ty, do apo nuk do ti .

 66. Detari thotë:

  5 November 2008 @ 1:45 pm

  Te gjithe keta qe ia fusin kot dhe fluturojne me pras mbrapa, sepse ka fituar Obama, nuk jane gje vetem disa te mjere. Duke e pare nga ana thelbesore se cfare do te thote te jesh President i Amerikes, qe ke ne dore gati te gjithe ekonomine e botes, duhet thene se zgjedhja e Obames eshte nje zgjedhje e gabuar. Presidenti i Amerikes eshte nje perfaqesues dhe duhet te jete sa me dinjitoz dhe i pranueshem. A me permbush Obama kete gje? Ata qe jane kundra Amerikes dhe mundohen te gjejne gjithnje pikat e dobeta te saj per sa dobesuar, tani gjeten shkakun. Sa nga keta kundershtare do ta njohin Obamen si nje kundershtar te denje? Sa nga keta kundershtare do ta vleresojne ate si nje burre shteti? Sa nga keta do ta marrin Obamen seriozisht ne ate qe thote dhe ben?
  Thjeshte te shohin programin ekonomik te Obames. Eshte ne shikimin e pare i pranueshem, por a eshte i realizueshem dhe sa do te jete arritja e ketij pikesynimi? Nje nga pikat e programit te tij eshte qe per dy vjetet e para te nje investimi te ri, te lidhur me hapjen e vendeve te punes, firmat nuk do te paguajne taksat. Kjo duket si plan i mire, por a do te ndiqet nga keto firma qe do te investojne? Ketu kemi te bejme me nje veprim besimi tek morali i firmave. Por a mund tu besohet ketij morali? Shembujt i kemi shume te qarte ne kete kohe krize, ku ka arritur bota. Nje plan i tille u zbatua ne Gjermani fill pasi bashkimit te saj. Firmat qe do te investonin ne pjesen lindore te Gjermanise nuk do te paguanin per tre vjet taksa. Por cfare ndodhi? Pasi kaloi ky interval kohe. Shume nga keto firma i mbyllen projektet dhe e transferuan firmen ne vendet e tjera, duke shpetuar nga pagesa e taksave. Keshtu qe ato vende pune qe u krijuan, u humben prape dhe njerezit u hodhen ne rruge. Eshte ky morali qe pritej nga firmat? Firmat investuese fituan sa fituan dhe ia mbathen.
  Pastaj mos te shohim dhe politiken e jashtme te Amerikes qe do te behet nga Obama.
  Dhe ne Shqiperi njerezit votuan disa here ne keto 18 vitet e fundit, me b.ythe se duart i kishin perpjete, per te ngritur te dy gishtat lart dhe ja ku e kemi rezultatin.
  Disa ketu na bejne rrolin e “liberalit” duke na kujtuar se dhe nje i zi ka te drejtat e tij. Nga na dolen keta liberale qe vete nga menyra sesi diskutojne, nuk del ne pah ky qellim. Jane po aq mostolerues sa dhe te tjeret. Cfare do te thone keta nese tek ne na behet nje Kryeminister, apo President nje me ngjyre? Do te jene dakort? Ky do te ishte perfaqesimi i shtetit shqiptar????????? Ky person do te perfaqesonte shqiptaret ne bote??????
  Disa gjera jane ashtu sic jane dhe eshte mire te mbesin ashtu!!!!!

 67. Tucano thotë:

  5 November 2008 @ 1:48 pm

  anonim ..mendoj se ketu nuk ka shum vend per filozofi ,sidomos kur bejme fjal per ..entuziazem ,si nji shprehje e nji kuptimi relative ,qe do te thote jo gjithmon entuziasmi shpreh pozitiven , edhe nji hajdut ose mashtrus ka momentet ,ose jeton momente te entuziazmit pra un nuk dua ti hyj kesaj filozofie te ndjesis ne fjale.
  Ti mendon se obama mund te behet menaxher gjate rruges ,un kam tjeter perfytyrim ne lidhje me kete , se menxheri nji shteti ne krize duhet te jet i kualifikuar ne kte fushe pra , si menexher i Diplomuaaar ,ktu qendron dobesia e Obames ,ky esht opinioni im personal ,ti mba te tendin natyrisht.
  Nuk arrij vertet te kuptoje ate qe ju thoni se ; me pervoje te ben vetem puna e presidentit !!!!
  Nuk e di nese Presidentlliku mund te quhet i tille si profesion ,sidoqofte ju keni perfytyrimin tuaj mbi kete aspekt , une timin .
  ka nji studim ne Amerike lidhur me Presidentet e se ardhmes ku synohet qe ,personat te cilet do te kandidojne per President duhet te kene te Diplomuar ne drejtime ,te cilat kan te bejn me problemet aktuale qe sot perballet njerezimi ,ndryshimin e klimes ,sidhe politikat sociale te njerezimit etj etj .
  Obama erdhi si nji produkt i shfryrjes se deshperimit kunder asaj politike tipike e arrogante kapitalisto-konservatore te popullit amerikan.
  Cfar ai do jet i zoti te permirsoj ngelet per tu pare ,pas 20janarit 2009.

 68. enka thotë:

  5 November 2008 @ 2:19 pm

  Sigurisht qe eshte ende heret per te folur per Obamen.Por gjasat tregojne se eshte alternativa me e mire e mundshme.
  dhe kemi dhe diçka tjeter per te festuar sot.
  Largimin e famekeqit trushkulur Bush!
  urime:)

 69. Bulkthi thotë:

  5 November 2008 @ 2:26 pm

  Po sikur, sikur, sikur Electorate College te votoj ne Dhjetor per McCain? Sepse vetem Shteti i Michigan e ka te shkruajtur me ligj qe vota e Electorate Man behet e pavlefshme nese voton kunder perkunder asaj qe ka thene.

  Dmth. Skenari eshte ky: Cmagjepjesja (Disenchantment) e popullsise amerikane. Pas nje muaji nje skandal do te perfshije ameriken, lidhja e Obames me Sadam Hyssein ose me nje kompani amerikane ose banke. Atehere Obama do te shkoj ne gjyq, dhe Electorate College do te votoj per McCain. E pate sa i ftohte ishte McCain, sa i qete! Bukur, mire, -tha, me vini edhe mua ne rradhe, sic edhe i ftoi Obama ne fjalimin e tij (te parakohshem) presidencial.

  E mire, gezoni popull, brenda e keni, kudo nga ta ktheni!

 70. Hyllin thotë:

  5 November 2008 @ 2:28 pm

  Keshtu qe nuk eshte primitivizem kombetarizmi amerikan i dashur, perkundrazi eshte vendoja e tij ne balancen e duhur pa i imponuar askujt nje komb te “forte” aq sa ti marre frymen “teresise se emigraneve” qe perbejne kete shtet

  Primitiv eshte organizimi social i Amerikes, jo ne kuptimin e klasave sociale pasi ky i klasave eshte organizimi socio-ekonomik.
  Organizimi social ne kuptimin me te kthjellet te sociales, ne formimin e bashkesise.
  Nuk eshte se Amerika nga kjo pikepamje perfaqeson ndonje risi. Emigracioni ka qene perhere ushqyes i nje grupi social, popujt kane levizur vazhdimisht.
  Mirepo me kalimin e kohes emigrantet e humbasin kujtesen e origjines se tyre,pra kthehen ne autoktone, shkrihen me njeri tjetrin e me ata qe gjejne aty, formojne vlera te perbashketa,fe te njejte(mundesisht), ekonomia e perbashket etj. Me kalimin e kohes formohet edhe nje histori e perbashket, vuajtesh,humbjesh e fitoresh.
  Ne kete pike ata i njohin njeri-tjetrit barazine e plote brenda bashkesise nga pikepamja identitare. Pra te nje fisi , te nje qyteti a fshati, te nje krahine etj. Cka brenda eshte e barabarte. Psh ty sta diskuton askush te qenit shqiptar, por nese nje i huaj ne race e ne gjuhe, nje zezak kongolez(rasti ekstrem) do thoshte se eshte shqiptar, menjehere mekanizmi i barazise e homogjenitetit i krijuar per mijera vjet e ve ne diskutim menjehere nje status te tille.
  Po kjo perseri verehet ne nivel ,krahinor,fisnor,fshatar apo qytetar. Nese ti vjen ne qytet e blen nje shtepi, qytetaret e vjeter nuk ta njohin statusin e plote te qytetarit te atij qyteti.
  Ne nje fis nuk futesh dot, po nuk u martove me nje pjesetar mashkullor e keshtu me radhe. Psh nje cam nuk mund te shkoje ne Rreshen e te thote se eshte mirditor. Kjo nuk i njihet.
  Ky eshte edhe mekanizmi i homogjenitetit e barazise , teper i rendesishem ne mireqenien sociale te bashkesise. Pa kete bashkesia ka probleme te vazhdueshme, kriza pafund qe mund te cojne edhe ne viktima njerezore.

  Amerika nuk e ka krijuar akoma kete mekanizem, te zinjte psh pavaresisht se kane 200 vjet, nuk e ndiejne ende kete homogjenitet e barazi, perndryshe nuk do kishin votuar 93% per Obamen. Kjo eshte vote qe tregon primitivitetin social te Amerikes. Amerika ende nuk ka e fituar te drejten per upgrade social.

 71. 9364 thotë:

  5 November 2008 @ 2:34 pm

  Ky eshte nje mesim per shqiptaret. Edhe Amerika vete e kuptoi se Partia Demokratike eshte e ardhmja. :D

  S’e kuptoj kete popullin qe gezon kaq shume. Perveç se iku Bushi dhe nuk fitun evangjelistet, nuk shoh ndonje gje per eufori. Puna e Obames do shihet. Si çike e veshtire te beje ndonje ndryshim radikal e te dale jashte interesave te me “te forteve” po te shohim.

 72. anonim thotë:

  5 November 2008 @ 2:38 pm

  behet fjale per homogjenitet relativ te lidhur me diskutimin qe po benim , mbi ndikimin e kombesise e races ne personalitet e jo per homogjenitetin ne ide e ne menyren se si e jeton jeten.

  Shiko, m’i kurse keto bimet parazitare perdredhese me te cilat kerkon te me mbeshtjellesh: per te njejten gje po diskutoja edhe une prandaj vazhdojme me tutje.

  Kur flitet per homogjenitet ne keto raste shikohet se psh 80% e shqiptareve kane me shume gjasa te kene personalitet me te ngjashem me njeri-tjetrin sesa me nje te huaj. Ky eshte fakt.

  Ky eshte nje fakt, aq sa c’eshte fakt qe nje pronar tokash ne Korce e ka personalitetin me te ngjashem me nje pronar tokash ne Provence se sa me nje profesor Tirane. Ashtu sic eshte fakt qe nje snob Tirane ka me shume gjasa te kete nje personalitet te ngjashem me nje snob Parisi, sesa me komshiun e tij ngjitur nga Tropoja.

  Ne personalitetet e shqiptareve shihen disa karakteristika shqiptare e kjo vjen nga kultura shqiptare,zakonet shqiptare etj qe ndikojne ne formimin e personalitetit.

  Nuk thashe kurre qe kjo nuk eshte e vertete: thashe vetem qe kjo nuk eshte absolute. Sepse edhe zakonet, edhe kultura konsumohen ndryshe ne individe te ndryshem te nje kombi.

  Ti mohove thelbin , pra qe kombesia e raca ndikojne ne formimin e personalitetit.

  e mohova une thelbin, apo keshtu te pelqen ty te me lexosh? Une nuk mohova qe ka ndikim: une thjesht korrigjova kemishen e forces. Dhe, bile edhe ti duket se po korrigjon veteven, papritur po flet per ndikim ne personalitet dhe nuk e ben ate absolute.

  Une e dua shume vetveten, aq shume sa po behem mendjemadh edhe me veten time, por kjo nuk me ndalon te ve edhe gjera siper saj. Ti a je ne gjendje ti vesh gjera siper ?

  E ke fjalen per gjera si kapak, apo gure si kundrapeshe? Une nuk e kam te nevojshme te jem mendjemadh, dhe me duket marrezi te jesh mendjemadh: askush nuk i ka te vertetat ne xhep. Ne te vertete nje diskutim nuk duhet te ishte fare per t’i vene noten tjetrit dhe as per te ushtruar te drejten e te qenurit mendjemadh. Une, te pakten, e kuptoj si nej vend ku njeriu teston argumentet e tij; mund t’ ndryshoje, modifikoje, perforcoje, duke shijuar tymin e duhanit qe e shfryn teksa merr poza mendimtari, filozof dhe teksa rrufit nje gllenjke vere te kuqe (marken mund ta diskutojme, edhe duhanin).

  Nuk eshte me interes per ceshtjen nese pasojat e ndryshimeve jane pozitive apo negative, pasi ndryshimet ne psikologjine e emigranteve bejne te mundur edhe ndryshime ne personalitet, ska rendesi ne per mire apo per keq. Pasaporta qe merr emigranti sjell me vete edhe keto ndryshime.

  Po jo vetem pasaporta; sepse ti mund te jesh nje jete si emigrant pa marre pasaporten. Vete akti i levizjes, emigrimit sjell ndryshime qe jane te lidhura me eksperiencen e re ku po e fut veten. Pasojat psikologjike te ketyre eksperimenteve varen shume nga sa te medha jane diferencat kulturore, nga aftesia per t’u pershtatur. Une spekuloj qe personaliteti i cdo njeriu eshte adaptues, por jo ne masen qe te ndryshoje thelbin e tij.

  Pastaj nese personalitetin e quajme si te perfunduar ne nje moshe te caktuar e te pandryshueshem atehere duhet te kategorizojme edhe emigrantet, ne ata qe ndikohen e ata qe nuk ndikohen.

  Ne se kjo eshte vertet e mundshme, konsideruar kompleksitetin.

  Atehere per ty kombesia nuk trashegohet nga ati tek i biri, por perfitohet gjate jetes.

  Une e shoh kete trashgimi qe permend ti shume te lidhur me lokalitetin. Kete lloj trashegimie e quaj te mundshme nese prindi dhe femija jetojne ne menyre te vazhdueshme ne te njejtin vend gjeografik. Por, si i behet kur prinderit jane lindur ne Shqiperi dhe femijen e kane lindur ne Amerike? Cfare eshte ky femije qe edukohet jo vetem ne familjen shqiptare por edhe ne familjen e madhe amerikane? (dhe cfare eshte ky femije ne rastin kur prinderit jane konservatore, nacionaliste, dhe kur prinderit e lene te zgjedhi vete rrugen e jetes pa ja veshur kesmishen e forces?), Por, si i behet kur femija eshte pjelle e dy kombesive? Cfare eshte ky femije? Mua me duket se pikerisht keto raste duhet te studiohen per te pare me thelle kete punen e identitetit. Une nuk kam pergjigje perfundimtare, vetem spekulime.

  Ka raste plot kombesh ‘fallco’ si Zvicra ,por kjo vjen si pasoje e formimit te kombit nga shteti e jo nga ndergjegjesimi i karakteristikave te perbashketa, si gjuha, traditat,gjaku(raca ne kuptimin etno-kulturor dmth jo ne ate antropologjik) atdheu, spiritualiteti etj.

  Pavaresisht se si eshte formuar Zvica; keta njerez, kane apo s’kane identitet? Apo ne kete rast identiteti ehste fallco? Po, nese per zviceranet kjo ehste ok, ne se ata nuk kane kontradikta identiteti dhe te vrasin per Zvicren si nje shqiptar te vret per shqiperine, ku eshte ndryshimi?

  Njeriu nuk mund te jete kurre ai qe ndihet, sepse statusi i tij ne shoqeri perbehet nga cfare shohin e njohin te tjeret tek ai e jo nga cfare sheh e njeh ai tek vetvetja.

  une do thoja qe njeriu nuk eshte vetem ai qe ndihet, sepse ai eshte qenie shoqerore dhe ka nje vlere te caktuar ne te. E thene ndryshe; ne nivel individual njeriu ndihet ai qe “do” te ndihet. Edhe pse kjo mund te mos perputhet me ate qe shoqeria sheh tek ai.

  Ti ,ta zeme, le te mos ndihesh shqiptare sa te duash, ne syte e te gjitheve do jesh shqiptare e ashtu do trajtohesh,te pelqen apo jo ty, do apo nuk do ti .

  Pse nuk merr veten tende per shembull, konsideruar qe ti veten tende e njeh me mire (dhe keshtu nuk te duhet te spekullosh me identitetin tim)?

  BTW: mua do me pelqente shume qe amerikanet te me trajtonin si shqiptar dhe jo si amerikan. Bile, do me pelqente edhe me shume sikur edhe ne Shqiperi vete te me trajtonin te tille.

 73. Tironsi thotë:

  5 November 2008 @ 2:39 pm

  Po withers-in qe bote mesim alla klasa e trete dje me politikanet tane e pa njeri?

 74. geldiona thotë:

  5 November 2008 @ 2:39 pm

  e morri lumi dhe kete pune do na behet obama president edhe kjo kish ngele pa u bere ne amerike lan nam .

 75. Bulkthi thotë:

  5 November 2008 @ 2:41 pm

  O tirons cfare nuk ngjet, tani ti hekin ko.qet kur te duash miku im, ai mjeku me shkopin magjik (i thone bisturi), pastaj halla ka qene gjithmone nje qenie transseksuale, edhe ne mendesine e popullit. Permend hallen, dhe bej gati raki per burren e halles!

  Ndersa ajo qe thashe nuk eshte kaq e pamundur, do te shohim kur te behet nominimi! Eshte bukur te jetosh me dyshime!

 76. mand thotë:

  5 November 2008 @ 2:48 pm

  E thashe dhe dje o Geldiona, sikur te kete nai reaksion zinxhir dhe te zgjidhen dhe ne vendet e tjera si Anglia, Hollanda, Franca, Italia, njerez me ngjyre si puna obames, do na duket G7-ta pastaj, si nai qoke qe bejne gabelet e bregut te lumit. Po keta tifozet e Obames, mund te me thone, atje ne Kenia, apo vende te tjera te afrikes te lene te shpallesh president po ske lekuren e bardhe…. Seriozisht jam kurioz

 77. Bulkthi thotë:

  5 November 2008 @ 2:48 pm

  Boll ore ju racista, jeni jashte, ju pelqejne t’ju quajne shqiptar te poshter?
  Ka nje korrelacion pozitiv midis nivelit te inteligjences dhe mosqenies racist. Pra sa me pak inteligjent dhe i pashkolle te jet dikush, aq me shume racist eshte ai person. Sepse ai ben lidhje te shkurta midis problemeve qe ka dhe races se njerzve, psh. me ata qe ikane mare vendin e punes, ose problemeve ekonomike. Madje edhe K. Marx ishte racist ne nje menyre, sic thote tek Manifesti i Partise Komuniste: te cpronesojme dhe ti zbojme emigrantet.

  Ps: Adminer te poshter, pse e kishit hequr mesazhin tim tek vjershat? Nuk ishte aspak fyes.

 78. Idris thotë:

  5 November 2008 @ 2:55 pm

  Detar!
  Sikur nuk je shquar per keto gjera:
  “”"”Tani nuk ka kush ti beje me balle presionit te Rusise. Ndaj Rusise duhet nje president i forte dhe i qendrueshem, qe te ruaje pozicionin e vet dhe jo te tille si Obama qe eshte i dobet per kete pune”"”"”"
  Perkundrazi sikur ke qene nga ata me “kembe ne toke”
  C’te ka ndodhur?

 79. 9364 thotë:

  5 November 2008 @ 2:56 pm

  Bulkthi ja ke fut kot.
  Si i thu tjetrit racist pa te bere syri terrt?
  Sipas teje, te fyesh nje kategori njerezish per shkak te ngjyres se lekures qenka racizem e? :)

 80. Nexhi thotë:

  5 November 2008 @ 2:57 pm

  Me e forta ishte sot ne WALL e Erion Velise ne FB.
  Nje vajze kish shkruar nje shprehje gjigande, pak a shume si me poshte :

  Ah ne shqiptaret
  Breket cope e cike
  Por mendjen ne Amerike

 81. Tironsi thotë:

  5 November 2008 @ 3:01 pm

  God bless America Nexho!!!! :D :D

  Ke hy ne ti te G99 mi dreq?!?!

 82. Tucano thotë:

  5 November 2008 @ 3:05 pm

  Emri vertet i Presidentit me ngjyre (neger) Barak Hyesein Obama , ne rinin e tij depresiv ,rene nen efektin e droges dhe alkolit , Diplomuar mardhenje nderkombetare dhe shkencat juridike , pasi bindet qe droga dhe alkoli nuk eshte rruga e drejte ne jete vendos ti braktisi ato punon si punonjes social ne cikago e mevon vendos te hyj ne politike .
  Sot behet President i Amerikes . Kaq e thjeshte eshte kjo pune ?!
  Po ne vendet ne kongres kush fitoj ? 100 senatore midis tyre sa vllezer te obamas kan hyre ?! Ka ndonji lajm nga amerika .

 83. Nexhi thotë:

  5 November 2008 @ 3:06 pm

  jo tironso larg qofte :P
  PO kshu ma thane ato qe e kishin lexu :P

 84. Fjala thotë:

  5 November 2008 @ 3:10 pm

  Vallaj shyqyr qe sdo shofim me te njetat politika si te bushit. Shyqyr qe sdo u vente ai plaku me ate air-head barbin se me te vertete atehere do ishte me ven duart ne koke.
  Obama per president, veshtire per tu besuar tek disa ketu, por e vertete.
  Change we need!!

 85. spiritus thotë:

  5 November 2008 @ 3:11 pm

  Tucano: Obama erdhi si nji produkt i shfryrjes se deshperimit kunder asaj politike tipike e arrogante kapitalisto-konservatore te popullit amerikan.

  Hyllin: kombesia e raca ndikojne ne formimin e personalitetit.
  ???? Ku e ke lexuar kete? Vete Obama eshte pergenjeshtrimi i fundit i teorive gjenetiste te cilat intelektin e lidhin me racen.
  Lefti:…ishte kjo fitore e thelle si rrjedhoje kryesisht e forces bindese te Obames, apo si rrjedhoje e zhgenjimit te votuesve nga Bush ?
  KUSHDO qe te prezantohej perballe çdo kandidati Republikan, do te fitonte. Anketa u shpreh madje se : “nese Demokratet marrin nje emer nga lista telefonike, dhe ta bejne kandidat, ai ka per te fituar”

  Diskutimet mbi kondicionimin e personalitetit , intelektit me racen dhe genet jane nje spekulacion i paster dhe krejtesisht arbitrar. Ata qe besojne mbi racat superiore, genet superiore, racen ariane dhe racen e sklleverve gjenetikisht inferiore, fatkeqsisht jane te frymezuar prej racizmit te cilin mundohen ti vene nje baze teorike.
  Shkenca prej kohesh e ka pergenjeshtruar besimin dhe hipotezen e varesise se intelektit nga genet/raca. Praktika me qindra mijra , miliona here e ka pergenjeshtruar teorine egeneve superiore.
  Njeriu si intelekt, personalitet dhe formim kuturor eshte produkt i rrethanave sociale, ekonomike, kulturore dhe shoqerore. Ne s eObama vete do te mbetej atje ne kenia, bari pulash apo delesh sigurisht qe jo vetem s do ishte nje senator por aq me pak nje pretendet per president.
  A ishte fitorja teresisht merite e tij personale, rastesi apo kombinim i votes se zhgenjimit me personalitetin e Obames??
  mendoj se eshte varianti fundit ai qe shpjegon fitoren e Obames: vota e protestes dhe zhgenjimit ndaj qeverisjes prej kaubojsi te XH.W.Bush gjeti te Obama interpretin me te mire te shpresave te projektuara per ndryshimin e kursit te Amerikes dhe konfigurimin e pozicionit te saj ne boten e globalizuar..Ndryshimi i pare eshte vete Obama-ky qytetar afroamerikan qe u be deshmia e materializimit te endres se M.L.King dhe te gjithe asaj fryme per shanset e barabarta, e kultivuar per kater dekada nga demokracia amerikane.
  Fitorja e Obames nuk ishte rastesi dhe as thjesht produkt i votes se protestes.Arsyetimi : Obama fitoi sepse vota e zhgenjimit do te kurorezonte automatikisht kedo qe do te kandidonte nga Partia demokrate, nuk funksionon.Nese perballe McCain do te ishte nje kandidat i dobet, lehtesisht i sulmueshem dhe pa kredencialet e personalitetit/ integritetit moral dhe intelektual, votat automatikisht do transferoheshin ne drejtim te McCain i cili, duhet thene, ka nje profil dhe background te lavderueshem.
  Obama triumfoi mbi dyshimet e momentit.Mbetet te provohet nese do te triumfoje mbi sfidat e kohes.

 86. Tironsi thotë:

  5 November 2008 @ 3:13 pm

  ore ky Obama ka vene firmen ne bordero ndonjehere apo vetem pune OJQ-rash ka bere?

 87. Detari thotë:

  5 November 2008 @ 3:19 pm

  Idriz!
  Ja pergjigja jote. Nuk kaloi shume dhe me rastin e pershendetjes se fitores se Obames Presidenti rus Medwedew paralajmeroi si kunderveprim te amerikaneve, per nje vendosje te nje baze me raketa te distances se shkurter ne kufirin me Polonine. Ruset mezi priten qe te fitonte Obama dhe ja ku eshte testi i pare qe i bejne amerikaneve. Te shohim sesi do te pergjigjen amerikanet tani.
  Ti e di shume mire se ne shqiptaret jemi shume te varur nga politika e forte amerikane. Sa me e forte te jete ajo aq me te sigurte ndjehemi dhe ne nga kercenimi sllav dhe grek. Ketu eshte e gjithe ajo qe une desha te nenvizoja nder te tjera. Bota nuk ka nevoje, tani kur ndodhet ne nje krize te thelle, per eksperimente te tilla, si me Obamen. Mjafton te shikojme se kush pjese e popullsise ne amerike Obamen zgjodhi. Nga analistet shumica e eksperteve ekonomiste donin qe te mos zgjidhej Obama, sepse problemet nuk do te sheshohen, perkundrazi.

 88. toko thotë:

  5 November 2008 @ 3:23 pm

  Uroj qe te jete nje presidnet i suksesshem kjo jo se ishte kanditati im ( Ne fakt une perkraha McCain ) por per te miren e Amerikes dhe mbi te gjitha per te miren time.
  Uroj te mos ndryshoj kursin e politikes ndaj Shqiperise dhe Kosoves.
  Dhe mbi te gjihta uroj te behet nje mesim per politiken shqiptare sidomos fjalimi i fundit i McCain
  Te mesojme politikanet tane se humbja e tyre nuk duhet te behet humbja e Shqiperise por progresi i shqiperise.
  PS Lexoj ketu disa komente qe ne fakt i degjon ketu ne Amerike vetem nga lumpenproletariati. Me cudit fakti qe ka te tille edhe tek peshku qe mbahet si blogu i nivelit te shkolluar shqiptar. Apo mbase niveli i te shkolluarave shqiptareve eshte i barabarte me nivelin e lumpenproletariatit amerikan?…. Nese eshte keshtu ky eshte tregues se te studiuarit apo jetuarit jashte nuk te nxjer automatikisht jashte nivelit lumpenproletariatit nga vjen. Duhet me shume se kaq.

 89. Hyllin thotë:

  5 November 2008 @ 3:26 pm

  Shiko, m’i kurse keto bimet parazitare perdredhese me te cilat kerkon te me mbeshtjellesh: per te njejten gje po diskutoja edhe une prandaj vazhdojme me tutje.

  Ben mire te rikthehesh te lexosh fillimin, se keto kuotimet kane nje te keqe,qe ndjek shtrember fjala fjalen e mund ta fillosh per politiken e ta perfundosh per futbollin .

  Ky eshte nje fakt, aq sa c’eshte fakt qe nje pronar tokash ne Korce e ka personalitetin me te ngjashem me nje pronar tokash ne Provence se sa me nje profesor Tirane. Ashtu sic eshte fakt qe nje snob Tirane ka me shume gjasa te kete nje personalitet te ngjashem me nje snob Parisi, sesa me komshiun e tij ngjitur nga Tropoja.

  Tani me kesi faktesh mund te themi qe shqiptari me dhembe te forta ka ngjashmeri me shume me nje kongolez me dhembe te forta sesa me shqiptarin qe i ka te dobeta, por kjo nuk ndryshon asgje ne thelbin e gjese, se kombesia ne ndryshim nga ajo qe the ti:

  nuk eshte ngjyra e lekures ajo qe percakton personalitetin e nje njeriu,as kombesia

  ka ndikimin qe permenda ne fillim fare:

  Kombesia ka edhe ajo forcen e saj te padiskutueshme.

  e mohova une thelbin, apo keshtu te pelqen ty te me lexosh? Une nuk mohova qe ka ndikim: une thjesht korrigjova kemishen e forces. Dhe, bile edhe ti duket se po korrigjon veteven, papritur po flet per ndikim ne personalitet dhe nuk e ben ate absolute.

  A jo sapo e citova, ka ndikim(force) te padiskutueshem qe do te thote,se eshte e kote ti dilet kunder ketij ndikimi e jo se eshte absolute.

  Une, te pakten, e kuptoj si nej vend ku njeriu teston argumentet e tij;

  Epo nje ironie te pranueshme iu kunderpergjigje me analize psikologjike. Nuk e bera une personale ose te pakten nuk dola une nga shinat me duket.

  Une spekuloj qe personaliteti i cdo njeriu eshte adaptues, por jo ne masen qe te ndryshoje thelbin e tij.

  Atehere duhet gjetur mosha kur formohet thelbi e ca ti veme siper e ca poshte asaj moshe. Sigurisht qe ka shume tipologji emigrantesh por per debatin me rendesi jane ata qe kane pasaporte, pasi pasaporta merret pas shume vitesh(10-15) kur ndikimet ndihen ose ne moshe ende puberteti kur kemi femije emigrantesh. Ketu ndikimi ne personalitet eshte i qarte. Vete mendoj se njerezit me personalitet te dobet ndryshojne shume e prekin edhe thelbin, ndersa per ata me personalitet te forte thelbi eshte i pagervishtshem pas njefare moshe.

  Por, si i behet kur femija eshte pjelle e dy kombesive? Cfare eshte ky femije? Mua me duket se pikerisht keto raste duhet te studiohen per te pare me thelle kete punen e identitetit.

  Deri tani kombesia trashegohet nese dy prinderit jane te nje kombesie dhe trashegon 2 kombesi nese i kane te ndryshme. Ne pergjithesi per arsye tradite, trashegimia vjen(e njihet) prej babait ne gati gjithe boten.

  Pavaresisht se si eshte formuar Zvica; keta njerez, kane apo s’kane identitet? Apo ne kete rast identiteti ehste fallco? Po, nese per zviceranet kjo ehste ok, ne se ata nuk kane kontradikta identiteti dhe te vrasin per Zvicren si nje shqiptar te vret per shqiperine, ku eshte ndryshimi?

  Fallco ne kuptimin figurativ. Le te themi qe eshte identitet i cuditshem i krijuar me shume prej shtetit.
  Asnje ndryshim nuk ka ne ate aspekt,biles ke kapur aspektin thelbesor te identitetit zviceran. Zvicerani eshte krijuar si pasoje e lufterave e biles edhe sot e kesaj dite ushtria eshte element jetik ne Zvicer. Cdo mashkull ka
  krejt pajisjen ushtarake ne shtepi, cka nuk e kishim as ne ne kohe te Enverit.

  Pse nuk merr veten tende per shembull, konsideruar qe ti veten tende e njeh me mire (dhe keshtu nuk te duhet te spekullosh me identitetin tim)?

  BTW: mua do me pelqente shume qe amerikanet te me trajtonin si shqiptar dhe jo si amerikan. Bile, do me pelqente edhe me shume sikur edhe ne Shqiperi vete te me trajtonin te tille.

  Epo ti me erdhe instiktivisht, banon edhe ne Amerike e meqe Amerika u fut ne debat eshte e kuptueshme. Ska asgje per spekulim, identiteti kombetar eshte i qarte per te gjithe edhe per ata qe e mohojne.
  Amerikanet kane kete te keqe, qe te vendosin shpejt ne rehati psikologjike nga kjo ane, gje qe nuk ndodh ne Europe e sigurisht qe motivet dihen.
  Amerikan nuk eshte ai qe tregon se ka nje teresi karakteristikash te pamohueshme amerikane e nuk eshte as ai qe ka 10-20 vjet ne Amerike si emigrant ilegal(halla e Obames) por ai qe ka nje pasaporte Amerikane(mjaftojne 5 vjet) por sidoqofte duhet pranuar qe populli krijon instiktivisht nje barazi mes ilegalit qe ka 10 vjet dhe atij qe merr pasaporten pas 5 vjetesh.

 90. Detari thotë:

  5 November 2008 @ 3:31 pm

  Sa per te shtuar.
  Une isha kundra Obames si President dhe per faktin e deklarates se tij: “Populli serb ka vuajtur keto vitet e fundit shume”. Po per popujt e tjere te Ballkanit qe vuajten cmendurine serbe, nuk i vjen keq Obames? Po per ata pleq, gra e femije te pafajshem qe un vrane nga ushtaret serbe, thjesht ashtu sa per sport, kujt do ti vije keq? Eshte njelloj sikur te themi: “te shkretet gjermane, vuajten shume gjate luftes”.
  Keto deklarata jane nga ata njerez qe nuk e kane idene fare se cfare ndodh ne bote. Si shumica e amerikaneve qe kane shume pak njohuri mbi boten dhe disa besojne se vetem Amerika ekziston ne toke. jane keta amerikane qe zgjodhen Obamen, duke mos marre parasysh dhe ndikimin e madh ne tere rruzullin tokesor. Zgjedhja e nje Presidenti amerikan nuk eshte vetem ceshtje e vete amerikaneve, por eshte nje mekanizem shume i rendesishen ne mbarevajtjen e ekonomise dhe sigurise ne bote dhe na takon dhe ne te gjitheve. Cdo ndryshim ne Shtepine e Bardhe eshte e lidhur me nje reaksion zingjir te gjitha gjerave qe ndodhin ne bote.

 91. Hyllin thotë:

  5 November 2008 @ 3:34 pm

  Hyllin: kombesia e raca ndikojne ne formimin e personalitetit.
  ???? Ku e ke lexuar kete? Vete Obama eshte pergenjeshtrimi i fundit i teorive gjenetiste te cilat intelektin e lidhin me racen.

  I kam shkruar njehere mendimet e mia ne replikat me anonim e oym e nuk kam ndermend ti rikthehem.

  Raca me inteligjencen sigurisht qe eshte e lidhur. Deri me sot te gjitha studimet ne fushe thone se mesatarja e QI-se(IQ-se) se te zinjve eshte shume me e ulet se mesatarja e te bardheve dhe ajo e kinezeve, koreaneve, mongoleve e japonezeve me e larte se e vete te bardheve edhe pse me pak.
  Nuk ka ndonje studim empirik qe te vertetoje barazine ne inteligjence mes 3 racave kryesore ne planet. Vetem teoria e Zotit, legjitimon nje teori te tille, jo natyra. Natyra eshte teper mizore.

 92. une them thotë:

  5 November 2008 @ 3:38 pm

  Urime Obames.

  Nje fitore e madhe per Ameriken qe konfirmon qe “Endrra Amerikane” akoma vazhdon (ndonese statistikisht, me shume shanse ke te kapesh llotarine pick 6 sesa realizimi i enderres amerikane - e konfirmuar nga akademike, keshtu qe mos u kapni me mua per kete statistike).

  Shoqeria Amerikane tregoj qe ka arritur nje nivel emancipimi shume te larte me nivelin e cfare do lloj vendi te botes perendimore. Por, ne te njejten kohe edhe konfirmoi se Amerikanet (lexo BIZNESMENET E MEDHENJ) kerkojne nje President qe degjon, dhe jo nje President qe leviz vetem.

  Bushi ishte nje President qe kishte grupin e vet rreth vetes, dhe interesat e tyre, nderkohe qe grupet e tjera ishin me te kufizuara ne vendimarrje. Megjithate, per mendimin tim, historia do ta gjykoje shume me ndryshe se si gjykohet sot. Ai drejtoj ne nje kohe te veshtire, mori ne dore nje ekonomi te rrenuar nga para-ardhesi i tije etj,. Por, ndonese e la Ameriken sic te gjithe e dijme, gjithashtu e len nje vend ku mundesite e te ardhmes (investimet) jane gati gati me te lakmueshme se mundesite qe ofron Kina, India e pjesa tjeter e botes ne zhvillim.

  Obama nga ana tjeter, uroj qe te jape sa me shume per Ameriken, dhe si rezultat edhe per Boten. Shpresoj qe njerezit qe do ja terheqin telat nga mbrapa te jene njerez me kuroja dhe integritet qe te perballen me realitetin e ri global.

 93. avocados thotë:

  5 November 2008 @ 3:42 pm

  Ai drejtoi ne nje kohe te veshtire, mori ne dore nje ekonomi te rrenuar nga para-ardhesi i tije etj,.

  seriozisht e ke? Per Bushin e ke fjalen qe gjeti ekonomi te shkaterrume prek Klintonit? mos aman, mos u tall…

 94. gre_wireless thotë:

  5 November 2008 @ 3:45 pm

  Monda, 100 vjec…

  no filibuster … sorry :)

 95. geldiona thotë:

  5 November 2008 @ 3:50 pm

  shum e drejt DETARI jam me ty ne ato qe ke shkruar ne cdo pike dhe ne cdo presje amerikanet se kan iden kujt ja kan dhen celsin e shtepise por eka dardha bishtin prapa do pendohen po te shkretet ne se gjerat i bejn ata dhe i pesojm ne me pas .kam mendimin se do dorzohet shum shpejt ky obama seshte aq i afte per kete pune mendimi im ky megjithat te shofim .

 96. Peshkaguri thotë:

  5 November 2008 @ 3:51 pm

  Urime Presidentit Obama!
  Ishte nje fitore e shumepritur dhe e merituar.Nje problem qe e zgjidhen vete amerikanet.Nuk eshte fitorja me e madhe ko qe arriti sot,por ajo qe arriti ndaj Hillarit.Kjo tregon se nuk eshte nje zgjedhje raciale,perkundrazi pertej races.A i ndoqet emeisionet ne studiot televizive europiane,ishin te gjithe te bardhe ata qe deklaronin se kishin votuar per Obamen ende pa dale rezultati.Formimi i Obames eshte formimi i nje elitari ne se ndjek rrugen qe ka ndjekur formimi i tij profesional dhe akademik.Amerika tregoi se eshte Amerike,qe i jep leksione botes per tu kthyer tek vlerat e demokracise.Kete e tregoi McCain me fjalimin e tij mirenjohes perpara mbeshtetesve te tij,duke thene se humbja eshte e tij dhe urimin qe i beri Obames duke njohur humbjen,po ashtu edhe Obama me permbajtjen e tij per te shprehur gezimin e fitores.Me ate makine elektorale te jashtezakoneshme qe realizoj fitoren ai do te dije te realizoj qeverisjen.Kjo eshte Amerika e cila ka nevoje edhe per heronje si McCain edhe per progresist si Obama.

 97. belle_fleur thotë:

  5 November 2008 @ 3:52 pm

  Urime dhe Suksese Presidentit Obama! Misioni per te drejtuar nje vend si Amerika s’do jete shume e lehte sidomos tani qe vendi po kalon nje krize ekonomike, mgjth me dedikimin dhe aftesine tende uroj qe t’ja dalesh mbane.

 98. anonim thotë:

  5 November 2008 @ 3:52 pm

  Tani me kesi faktesh mund te themi qe shqiptari me dhembe te forta ka ngjashmeri me shume me nje kongolez me dhembe te forta sesa me shqiptarin qe i ka te dobeta, por kjo nuk ndryshon asgje ne thelbin e gjese, se kombesia ne ndryshim nga ajo qe the ti:

  Po, mund te themi kete ne rast se diskutojme per fizionomine dhe karakteristikat anatomike te shqiptareve dhe kongolezeve. Por, nese diskutojme per personalitetin atehere mund te themi ato shembujt qe thashe edhe une.

  por kjo nuk ndryshon asgje ne thelbin e gjese, se kombesia ne ndryshim nga ajo qe the ti:

  nuk eshte ngjyra e lekures ajo qe percakton personalitetin e nje njeriu,as kombesia

  Eh, me fal, po kete nuk e kam thene. Paskerke qene duke diskutuar me dike tjeter.
  ok, no problem, go on.

 99. 23-dimension thotë:

  5 November 2008 @ 3:52 pm

  Hyllin:

  Ne pergjithesi o 23-dimension, shikohet se ne c’fare diskutimi ndodhet nje shprehje,para se te replikohet.

  wow, nuk me besohet, nje supremacist i bardhe/shqiptar* po me akuzon se s’po shoh “the big picture”. (nqs nuk je ma bej hallall, por kshtu te le pershtypje)

  Kur diskutimi ka te beje me lidhjen e kombesise me personalitetin, atehere trajtohet teresia e pjesetareve te nje kombi e jo individi.
  Eshte e pamohueshme qe shqiptaret kane personalitet te ndryshem nga nje kongolez apo francez e kjo do te thote qe personaliteti i nje shqiptari eshte me i ngjashem me ate te nje shqiptari tjeter sesa me ate te kongolezit.
  Nje nga faktoret qe ben te mundur kete gje eshte edhe kombesia.
  Personaliteti i nje individi nuk mund te kuptohet si i pavarur nga teresia e karakteristikave qe formojne identitetin e tij.
  Pak raste ka edhe ne Amerike kur personaliteti i te ziut formohet ne nje ambjent frustacioni racor ?

  Ti po thua se nje individ shqiptar dallon prej nje individi anglez. E une po te them se nqs je duke folur per dallim, atahere dallon edhe vllai prej vllait, biles mund te dalloj me teper ne karakter vllai prej vllait se sa dallon nje shqiptar prej nje individi ne papua new guinea. Por si mund ta matim ne kete? Por kte qendrim e ka mbrotjur mjaft mire edhe anonimi me larte.

  Pastaj, nqs do te shohesh the big picture, duhet me vene edhe vete lementin “dallim”, ne perspektive, ta kategorizosh e objektifikosh ne nje fare menhyre, per me e ditur se per cfare flitet, dhe kete mund ta besh duke sjell nje kategori tjeter te kundert, ate te ngjajshmerive. Konkretisht, ti mund te shkosh e te flasesh para nje grupi kopshti, per dallimin midisi aligatorit e krokodilit, e t’u leshe pershtypjen se njeri eshte alien e tjetri tokesor, nderkaq qe je duke folur per nje trekembesh varjeje e nje tavoline per njezet, e te lesh pershtypjen se je duke folur per dy gjera te njejta.

  Kshtu qe, nqs je duke folur per dallimet e nuk flet per perbashkesite atehere je ti qe s’po sheh “the big picture”, me c’kuptoj une.

 100. Lizander Saraci thotë:

  5 November 2008 @ 3:54 pm

  Toko me zhgenjeve pak me kete preferencen tate per McCain, qe megjithese nuk ishte si Kara-Bushi, prape se prape nuk me dukej fare njeriu i situates per probleme kyçe si Iraku, Palestina dhe mbi te gjitha per te ndalu kryqezatat e mendimit”. Sidoqofte ti me kenaq me fair-play qe te karakterizon.
  Une per vete sot sa u zgjova hapa lajmet me friken se mos ngelsha i zhgenjyer si 4 vjet me pare, po per fat dita filloi me habere te mira. Gjynaf qe mu prish terezia nga ca kafshe ketu te Peshku.
  Coluche, nje humorist i famshem francez pat thene :

  “Vulgaritet nuk eshte te thuash b…, m…, k… por te perfitosh nga notorieteti per t’i kerkuar presidentit ulje taksash per vete”

  Kurse une do thoja per ta pershtatur me kontekstin, qe vulgaritet eshte te perfitosh nga liria e fjales per te qene nje racist i ndyre. Prandaj i ftoj administratoret te fshijne çdo postim me fyerje raciste se siç e thote shume mire edhe Bulkthi, ne jemi te paret qe e vuajme racismin kur jemi jashte Shqiperise.

 101. Qafir Arnaut thotë:

  5 November 2008 @ 3:59 pm

  Mighty is the mongrel!

 102. buda thotë:

  5 November 2008 @ 4:05 pm

  Urime Obames dhe ‘graciousness’ te McCain ne fjalimin e fundit. Me vjen mire qe shume shqiptare qe jetojne ne Amerike e kuptojne simboliken e zgjedhjes se Obames edhe ne nivelin personal. Kjo simbolike e fuqishme mbreme tha qarte dhe hapur se kushdo, pavaresisht nga origjina etj etj, qe punon fort per endrrat e tij/saj ka shume gjasa se do ti realizohen.

  Nga ana tjeter nuk mund te mos fsheh habine e madhe te disa ‘peshqve’ te paket ne numer pro me ze te larte qe jo vetem nuk i fshehin notat raciste por i trumbetojne me krenari. Personazhe si ky Detari, me shprehje si: “Disa gjera jane ashtu sic jane dhe eshte mire te mbesin ashtu!!!!!” me kujtojne dicka qe me ndodhi me nje shqipo te njejte kur po studioja ne Amerike.
  Ky karakter qe e takova diku rastesisht ne nje grumbullim shqiptaresh me thote qe donte te aplikonte ne te njejtin program ne universitetin ku une isha. U shpreha i gatshem ta ndihmoja dhe u takuam ne shkolle per te folur me teper dhe ne te nejten kohe po i beja dhe nje tour kampusit. Duke ngjitur shkallet e biblotekes shqipoja sheh dy studente me ngjyre qe une i kisha ne klase dhe qe ishin veshur me kostume dhe po prisnin te hynin ne interviste pasi ishte java e recruiting. Shqipoja ndaloi dhe tha: “Pse edhe kto i pranokan ketu?” duke me konstatuar mua “cudine” e rradhes… Pra, megjithese kjo shqipo kishte rreth 8 vjet ne Amerike, ku kishte kryer studime undergrad, dhe graduate dhe ishte ne pune, prape kishte paragjykime te tilla…

 103. geldiona thotë:

  5 November 2008 @ 4:09 pm

  racizmin le ta vuaj ai qe nuk ju jep dot te tjerve pergjigje moret vesh jemi shqiptare jemi gjak arjan jemi me lart nga te gjitha racat ok falenderoj zotin qe jemi shqiptar e them edhe njiher jemi me lart nga te gjitha racat qe mund te eksiztojn .dhe sdo e pranoja qe te me udhehiqte nje obama po te isha amerikane do ekisha per turp

 104. buda thotë:

  5 November 2008 @ 4:13 pm

  geldiona,
  Cfare eshte gjaku arjan?

 105. Rob-Terneti thotë:

  5 November 2008 @ 4:13 pm

  Simbas analizave te CNN, bazuar ne pyetjet drejtuar votuesve, raca nuk ishte fare faktor ne keto zgjedhje. Faktori kryesor ishte mosha.

 106. Puma thotë:

  5 November 2008 @ 4:14 pm

  Dikush thote qe perkrehesit e McCain nuk po gezohen.Nuk ma merr mendja qe nese do te fitonte McCain ju te gezoheshit.
  Megjithese jam perkrahes i McCain e respektoj presidentin e ri, pasi ky eshte vendimi i shumices, dhe uroj qe ti mbaje premtimet sidomos ate te taksave.
  Se dyti uroj qe presidenti i ri Obama te prenoje kritikat dhe te mos hidhet duke akuzuar per racizem nese kritikuesi eshte i bardhe,sic ben Xhibi ketu.
  Se fundit qe sot zezaket duhet te mos ankohen per racizem se dje u provua se te bardhet nuk i kane inat.Islamiket e Lindjes se Mesme te mos na cajne koken me terrorizem se dje zgjodhem president me baba musliman.Latino amarikanet,iranianet,ruset dhe anti amerikanet majtiste te BE te levizin dhe te bejne pjesen e tyre te kompromisit pasi dje ne zgjodhem njeriun qe ata deshiruan.Ne te kundert mund edhe te zgjedhim nje Bush te ri dhe ta shohin se ku perfundojme.
  Uroj presidentin e ri te mbaje kursin e presidentit Bush ne lidhje me ceshtjen shqiptare.

 107. toko thotë:

  5 November 2008 @ 4:14 pm

  Lizander,
  Une perpqem te jem votues i pavarur sic i thone ketej nga ne. Ndersa ne dy zgjedhjet para kesaj te fundit, kam qene per kandidatet demokrate ne keto te fundit me humbjen e Klinton kalova me McCain.
  Mendimi im eshte se Amerika po kalon nje krize te rende dhe eksperienca ka te bej shume ne kete krize. Po keshtu pavarsisht se jam kundra neokonservatorizmit ne problemet shoqerore ( abortet, feja gay lesbian etj etj), perkrah konservatorizmin ne ekonomi. Keshtu qe midis Hilllarit dhe Obamaes zgjodha Hillarin per eksperiencen dhe qenien me ne qender ( te pakten gjate turit te pare te B Klinton) dhe qendirmit te njohur te B Klinton per Kosoven. Midis Obames dhe McCain zgjodha McCain per idete e tij konservatore te qendres ne ekonomi. dhe qendrimit te njohur ndaj Kosoves.
  Pastaj mos haro me moshe njeriu behet me konservator. :)

 108. toko thotë:

  5 November 2008 @ 4:17 pm

  Ah se harova Lazaratasit fituan ne shtetin e Massachusett. U hoq kriminalizmi i hashashit per me pak se nje Once. Denohesh thjesht me gjobe. Yahooooo Lazaratasit tani do te bejne para :lol:

 109. lola thotë:

  5 November 2008 @ 4:20 pm

  Urime presidentit!
  Ishalla me kembe te mbare qe t’ia zbardhe faqen Amerikes!

 110. Zana thotë:

  5 November 2008 @ 4:44 pm

  Une e kuptoj gezimin e Obama fanseve.Dhe vertet eshte historike,voto bindese.Ne absolute nuk ka shume diference.Me duket se eshte te 57 perqind.Nderkaq nuk e kuptoj ngazellimin e madh.Eshte rast i papreçedente ne histori e askush nuk mund te parashikoje pasojat,Obama duhet te demostroje e askush nuk e di si do vene punet.Tasti une nuk i kuptoj edhe keta pseudo progresistet e antiracistet e peshkut.Imagjinoni vajzen tuaj;nje bionde delikate si zambak ,e rritur me elegance e pekule t’ju sjelle nje dite prej ditesh nje zezak 2 metersh ne shtepi e te te thote:”Mami,babi ky eshte ai……..”Ma do mendja se nuk do kercenit nga qejfi.Apo do thonit ;djali eshte i mire ,ma do vajzen ;eshte nje fije sa zezak pa s’ka gje!!E na jemi njerez qe deri para pak vitesh nuk martoheshim me ate qe nuk kisht biografi te ngjashme me tonen.Mos u beni me katolike se Papa e perdemek keni nje hapje te tille mendore sa…..Ku ku moj nane ça m’shkon mendja!!Vajza jeme denbabaden shkodrane me mu martu me nje djale qe me ADN mund ti kete dale se e ka origjinen prej Sierra Leone o Konga Brazavil o nje zot e di se prej ka….. :) :)

 111. Nexhi thotë:

  5 November 2008 @ 4:47 pm

  E me Zana mos u merzit.
  Thone sa me larg te jene ADN-te e dy personave ne cift, aq me inteligjente dalin pjellat.
  Femijet e trazuar dalin te mire :-)

 112. diversant thotë:

  5 November 2008 @ 4:53 pm

  E pata thene qe Barack OBAMA do te fitoje, dhe ja qe me doli llafi.
  E gezofshin presidentin e ri amerikanet dhe te gjithe qe kane nje lidhje te forte me USA.

 113. Lizander Saraci thotë:

  5 November 2008 @ 4:58 pm

  Toko, une po te jetoja ne Amerike ndoshta nuk do votoja dot kurre per demokratet prandaj dhe te kuptoj. Por duke qene se per mua ka interes vetem politika e jashtme e Amerikes dhe aspak ajo e mbrendshmja, edhe preferenca ime ndryshon.
  Sinqerisht, Bush-i “punoi” fuqishem per rrenimin e imazhit te Amerikes qe solli edhe groposjen e ekonomise. Palin ishte nje pasardhese e frikshme e po asaj politike. Rrezik ishte edhe me keq se Cheney e Rumsfeld bashke.
  Kurse ti Geldiona mos ngaterro krenarine e te qenurit Shqiptar me racizmin. Patriotizem nuk eshte te thuash se je me i mire se te tjeret por thjesht te mbrosh traditat dhe kulturen tende. Dhe po te kesh dy gram tru ne koke e kupton qe patriotizmi dhe racizmi jane gjera plotesisht kontradiktore.

 114. Permetari thotë:

  5 November 2008 @ 5:03 pm

  Fituesi nuk gjykohet… — dhe eshte mire qe ta bejme kete. Nuk eshte Obama me te cilin une e kam problemin — jo, absolutisht. Ai beri histori. Tek e fundit une s’kam fare problem me Obamen… - Jane njerezit e tij (jo afrikano-amerikanet) qe s’i honeps dot fare! Se kush eshte Obama tamam-tamam, amerikanet edhe ne te tjeret kemi per ta kuptuar me pas. Cdo njeri mund te hiqet per tjeter kush, per nje fare kohe, sidomos kur eshte trainuar per ate pune — por s’mund ta beje kete per gjithe kohen. Cilat jane pikat ku ne do te shohim se c’eshte ne gjendje te beje Obama?
  - Do t’i mbaje ai premtimet qe ka dhene? Shenjat ne fakt jane jo shume te mira. Nga fundi i fushates p.sh, po e ulte nivelin e te ardhurave mbi te cilat do aplikoje rritje taksash. Askush s’e di me siguri se kush do te jete pragu i sakte.
  - Do te jete vertete bipartizan, do perpiqet t’i bashkoje amerikanet ashtu sic pretendon, apo do te jete nje radikal i majte sic edhe ka treguar rekordet e tij te votimit per dy vjet ne Kongres?
  - Do te krijoje vende pune apo do te shkurtoje vende pune?
  - Ne se do te deshtoje ne sipermarrjet e tija, do te marre persiper pergjegjesine apo do t’ia hedhe fajin per cdo gje paraardhesit te tij?
  - Do te kete “affirmative action” ne politiken e tij sociale apo jo?
  - Do te beje gje per deshtimin e arsimit publik para-universitar ne Amerike, apo do vazhdoje te hedhe para kot per programe jo-efektive?
  - Do te vazhdoje Amerika te ruaje supemacitetin e saj ne bote apo jo? Do te jete vend i sigurt apo vend ku do te lulezoje anarkia e kaosi?

  Le te presim e shohim… In the meantime — Welcome to Obamaland!

 115. Lizander Saraci thotë:

  5 November 2008 @ 5:10 pm

  O Zana, po sikur vajza jote te lidhet me nje italian, ky ta çoi te prindet e tij dhe ata ta nxjerrin jashte me shkelma se eshte Shqiptare (ka italiane qe na konsiderojne keshtu sic konsideron ti zezaket).
  A do te ta beje zemra me i thene vajzes : “Mire ta kane bere bija e nanes se ata jane denbabaden italiane!”
  Booooooooo me car muhabetesh po merrem edhe une! Du me ja bo veshet seksi, gomarit qe çalon.

 116. toko thotë:

  5 November 2008 @ 5:17 pm

  ……..”Ma do mendja se nuk do kercenit nga qejfi.Apo do thonit ;djali eshte i mire ,ma do vajzen ;eshte nje fije sa zezak pa s’ka gje!!E na jemi njerez qe deri para pak vitesh nuk martoheshim me ate qe nuk kisht biografi te ngjashme me tonen.

  Zana
  Ke te drejte nuk do te kercenim nga qefi por nga belaja. Arsye eshte se akoma te gjithe edhe ne “me fanatiket se papa” vuajme nga racizmi. Por ama te pakten ne ndryshim nga disa te tjere kemi miresine ta pranojme se kjo ndjenje e pakontorlluar nga ne eshte e gabuar dhe fyese per te tjeret ( mos ju bej te tjereve ate qe nuk do te te pelqente te benin ty), dhe mbi te gjitha fenomeni i antiracizmin ne bote eshte po ashtu i pakontrolluar nga ne. Atehere mbetet te behemi “open-minded” dhe te pranojme realiteti dhe ti pershtatemi atij, ne te kundert per te kercyer qe per te kercyer kemi ( sa force do te kesh mbi vajzen tende dem babadem shkodrane kur te te thote se e dashuron ate djalin me ADN nga Kongo? Po aq force sa paten prinderit e tu mbi ty kur ju the se do ate djalin ……) perse te mos kercejme nga qefi por nga belaja?

 117. toko thotë:

  5 November 2008 @ 5:23 pm

  Personalisht jam jashte ketij debatit te racizmit. Mbase admin duhet te hape nje teme tjeter per racizmin ose ti fshij keto debatet jashte teme. Ne zgjedhjet e fundit racizmi nuk ishte fare problem ne amerike. Shikoni % e votuesve dhe racen e tyre. Te bardhet votuan per Obamen bile edhe meshkujt e bardhe ne moshe te mesme apo te madhe ( tradicionalisht me raciste se te tjeret) votuan per Obamen le me psataj te rinjte dhe grate. Bile edhe Latinot qe mitollogjikisht nuk i duan zezaket votuan shumice per Obamen.
  I am out

 118. Permetari thotë:

  5 November 2008 @ 5:49 pm

  Sinqerisht, Bush-i “punoi” fuqishem per rrenimin e imazhit te Amerikes qe solli edhe groposjen e ekonomise.

  Pershendetje Lizander!
  Ka nje kontradikte ne ato qe thua per interesin tend ndaj politikes amerikane — nga njera ane thua qe politika e jashtme vetem te intereson, nga ana tjeter nxiton te nxjerresh konkluzione te pabaza per politiken e brendshme. Shkaku i krizes ekonomike brenda Amerikes nuk eshte politika e jashtme e Bushit, dhe s’ka si te jete. Kriza ishte financiare dhe sigurisht qe do te kishte efekt mbi ekonomine. Te dyja partite ketu ne Amerike kane pergjegjesi per kete krize sepse ajo nuk eshte pasoje e politikes se viteve te fundit — e ka burimin me heret. Filozofia e republikaneve eshte qe shteti te nderhyje sa me pak ne punet e bankave dhe politikes se tyre te kredidhenies. Ato mendonin se shteti duhet te kete nje rol moderator ne tregun e stoqeve dhe transaksionet e tjera financiare. Sipas tyre, bankat do te jene te pergjegjshme per te menaxhuar parane e tyre apo te investitoreve. Demokratet, nga ana tjeter, jane per nje rol shume me te madh te shtetit sidomos ne politikat kredidhenese te bankave. Qysh ne 1992 Kongresi me shumice demokrate mandatoi qe institucione financiare te tilla si Fannie Mae and Freddie Mac te rrisin blerjet per kredite e dhena familjeve me te dhena te ulta e te mesme. Edhe ne vitet ne vazhdim, administrata e Klintonit u ka bere presion te madh bankave per t’u dhene kredi familjeve me te ardhura te uleta dhe minoriteteve. Sipas tyre cdokush ka te drejten te zoteroje nje shtepi, pavaresisht ne se ka te ardhura te paguaje per te apo jo — Sekretari per Strehimin dhe Zhvillimin urban ne adminstraten e atehershem, Andrew Cuomo, investigoi Fannie Mae-n per diskriminim racor dhe propozoi qe 50% e kredive qe Fannie Mae and Freddie Mac t’u jepeshin familjeve me te ardhura te ulta e te mesme. Administrata e Klintonit arriti deri aty sa te kercenonin bankat se do t’i conin ne gjyq ne se ato nuk e konsideronin ndihmen sociale (welfare) si te ardhura ekonomike!!?? Edhe me pas kur balancat ndryshuan ne Kongres, dhe kur republikanet paralajmeruan per rrezikun qe mund te vinte nga keto praktika, demokratet reagonin se s’ka fare rrezik te tille, dhe madje sulmuan republikanet me karten e races, sikur kjo eshte perpjekje e racisteve republikane per te hequr qafe politikat pro-minoriteteve. Ka video ne youtube sa te duash per keto seanca te Kongresit qe e provojne me se miri kete qe po them. Ajo qe me cudit mua ne kete mes eshte se megjithese demokratet paten nje rol tejet negativ ne kete histori, fajin publik per kete qe ndodhi e mori administrata e Bushit. Eshte humane te besh gabim — ka thene njeri — por eshte gjeniale qe gabimet e tua t’ia ngarkosh tjetrit. Dhe ne kete drejtim, s’duhet t’u hame hakun demokrateve.
  Bankieret, nga ana tjeter, si qenie njerezore qe synim te pare e te fundit te tyre kane fitimin, i vune ne loje te dyja palet e politikes. Ato u bene qejfin demokrateve duke u dhene kredi, si themi ne “me kuc e me mac”, duke thyer gjithe rregullat e kredidhenies edhe pse ishin te ndergjegjshem per rrezikun. Nga ana tjeter, duke perfituar nga filozofia e republikaneve per mosnderhyrjen e shtetit ne politikat e brendshme te bankave, bankat ua shisnin kredite institucioneve te tjera financiare duke mbajtur per vete nje pjese te fitimit. Eshte dicka shume e ngjashme me skemat piramidale, dhe patjeter qe do te vinte nje dite kur ato do te binin. Shume e paralajmeruan kete, por pak e dinin vertet se kur do te ndodhte ekzaktesisht. Edhe guru te finances, si Greenspan, pranoi se e ka pat gabim kur mendoi se bankat do te sillen ne menyre te pergjegjshme ndaj parase se investitoreve.
  Ajo qe une doja te thoja eshte: Jepi Cezarit, ate qe i takon Cezarit. Jo per te gjitha gjerat e keqija qe ndodhin ne Amerike eshte pergjegjes Bush-i, mundohu te informohesh e te fusesh ne pune trurin — gjeja me e lehte ne kohet e sotme eshte te lesh te tjeret, sidomos median ndermjet te tjerash, te bejne analizen e nxjerrin konkluzione per ty.

 119. zotrules thotë:

  5 November 2008 @ 5:54 pm

  Congratulations Mr President. God Bless the presiDent and the USA. Rezultati, te them te drejten me ka lene te shastisur fare.
  Eshte i vetmi president ne historine e Amerikes qe eshte zgjedhur me racizem. Jo nga te bardhet, por nga te zinjte.
  BBC sot ne mengjes thoshte qe Amerika eshte nje komb i ndare; dhe sa qarte u duk ne zgjedhje!!!! Nuk pashe asnje zezak afer Mcainit… Eshte nje realitet i trishtueshem.
  Eshte nje realitet i trishtueshem kur shikon nje pjese te mire te atij kombi, nje pjese qe i ka dhene aq shume Amerikes, qe te votoje per te kaluaren dhe jo per te ardhmen.
  Sot kumbonte gjithandej neper televizjone, “vuajtjet” qe paskan hequr zezaket ne te kaluaren. Shumica e intervistave flisnin per te kaluaren, si dikur para 40 vjeteve, dikush ne te njejtin shesh marshonte per te drejte vote, e tani… Intervista skandalizuese, qe tregon qe nje pjese e mire e elektoratit amerikan quan arritje zgjedhjen e zezakut president, e te drejten e votes e le ne hije. Sepse per elektoratin afroamerikan, u zgjodh me teper afrikani dhe shume me pak amerikani… E kjo m’u duk perseri e pabesueshme, pavaresisht se e dija se perse zezaket ne 99% do te votonin per Obamen…
  Gjithsesi; Amerika e tha fjalen e vet, verdikti u mor.
  Amerika votoi per te ardhmen e saj, zgjodhi presidentin qe deshi.
  Urime Presidentit dhe paste sukses. Urime Amerikes.
  Ndoshta sot, zezaket do ta ndjejne veten amerikane; ndoshta sot marrin fund qyrravitjet dhe privilegjet, qe te pakten ne anen morale ishin arbitrare.
  Zoti Bekofte Ameriken.

 120. XYZ thotë:

  5 November 2008 @ 6:10 pm

  Obama President ?!

  Dite zie. Jo se lekura e tij ka ngjyre te zeze, jo. Por shpirti dhe mendja e tij jane te kushtezuar nga kjo lekure. Dhe meqe shpirti dhe mendja jone eshte e kushtezuar nga lekura e bardhe, atehere e pamundur qe te mos kete ferkime. Dhe qe nuk do te jemi larg kur keto ferkime do te marrin dhene. Pergatituni per nja dy-tre vjet te veshtira, shume te veshtira. Nuk besoj se do ta mbaroje mandatin.

 121. Nexhi thotë:

  5 November 2008 @ 6:13 pm

  Eshte i vetmi president ne historine e Amerikes qe eshte zgjedhur me racizem. Jo nga te bardhet, por nga te zinjte

  Jo mo zotrules jo,
  Sot ne terminologjine moderne te OJQ-ve nuk quhet racizem, quhet diskriminim pozitiv :-)

 122. Hyllin thotë:

  5 November 2008 @ 6:21 pm

  Permetar, ke shkruar vertet nje gje me vlere e kur i bej analizen fakteve te deritanshme arrij te kuptoj me mire zhvillimin e shume proceseve, perfshire voten e Obames.

  Nese eshte 100% si thua ti, atehere jo vetem faji do ngele dobic (se nuk ka per ta pranu kush pergjegjesine), por politikat e Obames mund te sjellin ne te ardhmen nje krize tjeter ne sistemin laissez-faire qe Amerika zbaton.

  Nuk besoj se do ta mbaroje mandatin.

  Ne fakt edhe mua mu kujtuan Linkoln e Kenedi .

 123. 23-dimension thotë:

  5 November 2008 @ 6:43 pm

  o XYZ, ca ….. je duke thene ogurzi? e ke pyet veten se ndoshta ke lindur ne shekullin e gabuar e se do ishe me mire te kishe lindur ne nje shekull ku mund te praktikoje supersticion shtrigash e magjira e gjera te tjera si kto?

  P.s. pse nuk perkthen Nastradinin nga frengjishtja?

 124. XYZ thotë:

  5 November 2008 @ 6:53 pm

  E para e punes, shkrova kot sepse s’isha fare i sigurte qe postimi do te shfaqej.

  E dyta, nuk kam pasur ende “oferta” per Nastradinin. Po pres ndonje gazete humoristike per kete pune.

  E treta, nuk kam lindur ende dhe, me shume gjase (po e zbus pak parashtrimin tim), nuk kam per te lindur kurre.

  E katerta, Obama eshte nje rob i traumatizuar. As i zi per te zezte, as i bardhe per te bardhet. Me ka ndodhur te flas me njerez te tille : shqiptare te lindur ne France qe ishin shqiptare per Francezet dhe Franceze per Shqiptaret. Perfundimi ? Identitet i shpartalluar.

  E pesta, Obama nuk eshte asgje me teper sesa nje altermondialist i qelbur. Per te, fajin per gjithçka ne bote e kane te bardhet : kolonializmi, luftrat, imperializmi. Nese ka pasur nje zezak qe duhej ne kete post, ky ishte Colin Powell, dhe askush tjeter.

  E gjashta, Obama ka per t’iu krijuar goxha probleme Francezeve me çeshtjen e Boeing dhe Airbus…

  E shtata, Amerikanet po jetojne ca çaste endrrash, euforie. Por siç e dini, nuk ka gje me te shpifur se euforia. Zgjimi do te jete i dhimbshem.

  Kaq mjaftojne.

 125. ThoughtPolice thotë:

  5 November 2008 @ 6:56 pm

  Urime dhe suksese! Pavaresisht qe nuk kam qene perkrahes i tij, por bravo i qofte per fitoren. Tani te shpresojme qe do te mbaje premtimet, vecanerisht ne politiken e jashtme, ku shume nga votuesit e tij kane qene pacifistet, anarkistet, marksistet qe e perkrahen me mendimin qe do te sjelle paqe dhe do te rregulloje marredheniet me vende qe kishin probleme me admistraten Bush. Uroj qe te mos i zhgenjeje.

 126. xhibi thotë:

  5 November 2008 @ 6:59 pm

  Sa shume komente keni bere mo. Ca keni thene, se pertoj ti lexoj? Qe votimet duhet te behen prap, se nuk e aprovojne disa peshq kete rezultat? :D

  Ja disa te dhena per fitoren e djeshme:

  Se pari fitoja ishte gjigande; raporti i votave elektorale te Obames me ato te McCain ishte 2 me 1.
  Ne keto votime moren pjese me shume njerez (si numur) se kurdohere, rreth 137 milion amerikane. Perqindja gjithashtu ishte me e larta e 100 viteve te fundit; 64.1% e votuesve.

  Me vote totale Obama fitoi 52%, McCain 46%. Asnje demokrat nuk ka fituar me shume se 51% te votave totale qe ne vitin 1964.

  Gjithashtu dhe ne garat per Senatin demokratet fituan pese vende (po duket se do jete e pamundur te kene 60 vende), dhe mbi 20 vende ne Kongres, nderkohe qe ca gara jane akoma ne numerim e siper per Senatin dhe Kongresin, bile dhe nja dy per garen presidenciale, mgjth rezultati i tyre nuk ndryshon gje kuptohet.

  Me grupet demografike Obama gjithashtu theu nje sere rekordesh ne krahasim me kandidatet demokrate te viteve te fundit; fitoi me shume te bardhe sesa Kerry ne 2004, me shume te bardhe me arsim universitar, me shume te zinj kuptohet (mgjths dhe ne 2004 e me pare te zinjte kane qene ne menyre dominante per demokratet, diku tek 85%-90%), me shume te rinj (18-29 vjec), me shume krishtere evangjeliste (qe jane blloku me i besueshem pro-republikan nder vite), dhe nje sere parametrash te tjera, perfshi me shume shtete “te kuq” (qe tradicionalisht votojne per republikanet).

  Truly a blowout!

  Nderkohe, juve po deshet vazhdoni me anal-iza raciale se mbase iu degjojne dhe behen prap zgjedhjet. :P

 127. lupi thotë:

  5 November 2008 @ 7:10 pm

  Votova per Obamen dhe shpresoj qe ta kete merituar voten. Trashegimia negative e Bushit, konsumimi 8 vjecar ne pushtet i republikaneve, kriza e papritur ekonomike dhe oratoria e Obames cuan ne kete fitore. Besoj se kushdo qe te perfaqesonte ngjyrat demokrate do fitonte ne 2008. Votova per Obamen pa pasur fare parasysh ngjyren e lekures dhe duke shpresuar se do te zbatoje te gjitha premtimet elektorale, sidomos reformimin e shednetesise, arsimit dhe varesine nga nafta e importuar. Nuk jam magjepsur nga oratoria e slloganeve ‘hope..change’ bile jam kunder inspirimit siperfaqesor dhe kam dashur qe te jete me specifik ne detaje por e kuptoj qe ne politike shume vota fitohen edhe permes elektrizimit dhe magjepsjes se turmes. Pak i zhgenjyer qe 95% e afro-amerikaneve votuan si bllok per Obamen por e kuptoj racionalizimin e tyre qe ndjesia se po respektohen me se fundi eshte me e rendesishme se arsyetimi llogjik rreth vlerave te kandidatit. Hillary me dukej kandidate me e pergatitur dhe me profesioniste si shtetare por edhe Obama nuk mbetet prapa. Te shohim si do qeverise tani. Kam frike se me ekstremiste si H Reid apo Pelosi nuk do jete ne gjendje te krijoje nje bipartisanship sic ka premtuar gjet gjithe fushates (foster bipartisan decisions). Dhe megjithese jam i majte ne emer te demokracise se kulluar nuk dua qe te kemi mbi 60 senatore.

 128. buda thotë:

  5 November 2008 @ 7:11 pm

  Permetar, analiza jote ishte e drejte por aty ku kriza u shumfishua ishte fundi i zingjirit, ku analizoheshin kto securities, Mortgage Backed Securities, nga rating agencies me AAA ratings dhe vete bankat investuese qe edhe i shitnin kto securities por edhe siguracionet e tyre, Credit Default Swaps, qe ne vetvehte jane nje treg i parregulluar rreth 50-60 trilion (disa here me shume se equity market) qe sipas cdo specialisti (Economist etj) duhet te rregullohej si cdo treg tjeter sigurimesh me raporte (vlera e instrumenteve te siguruara)/(depozita ose balanca) te percaktuara qarte…

  Nejse, besoj se po ti besh research CDS dalin si nje nga faktore e shumefishimit te krizes dhe nuk po e zgjas me tej. De-rregullimi i ketij tregu ka qene gjithmone nen ndikimin e lobeve te bankave dhe qe manipuluan edhe filozofise republikane qe per ti bere te besojne qe cdo de-regullim eshte i mire.

 129. ThoughtPolice thotë:

  5 November 2008 @ 7:12 pm

  Pak me shaka, ishallah nuk e ben Ameriken si Afrika. E keni pare qe Afrika udhehiqet nga zezaket, te pakten qe kur shumica e vendeve moren pavaresine nga kolonizatoret evropiane, dhe dreqi i zi i merr vesh pasi nuk ka vend ne Afrike qe te jete shtet normal. Disa vriten me njeri-tjetrin ne lufta civile, fisnore dhe klanore apo fetare, disa vende i mbyt varferia, korrupsioni dhe semundjet, disa jetojne me elefantin. Pra, ka nje mendim qe keta njerez, as te qeverisin, as te drejtojne dhe as te ndertojne ekonomite e tyre nuk dine…

 130. XYZ thotë:

  5 November 2008 @ 7:19 pm

  Parimi numer 1 : mos i kthe pergjigje me shume se dy here te njejtit tip, kur e sheh qe tipi ka humbur rrugen dhe eshte gjetur rastesisht aty.

  Parimi numer 2 : para se te largohesh, thuaju naten e mire atyre qe mbeten aty.

  Naten e mire.

 131. jakova thotë:

  5 November 2008 @ 7:21 pm

  Urime z.Obama!
  Me intereson se “White House” do te vazhdoj te quhet e tille dhe se sa perqind e stafit te Obames do te jene pasardhes te vjelesve te pambukut?

 132. radio zimbabve thotë:

  5 November 2008 @ 7:21 pm

  Sot me t’u zgju në mjes, ndjeva i ndryshim në univers.

  Hap tv, Kenia në festë. Dhe u mallëngjeva shum.

 133. Roni thotë:

  5 November 2008 @ 7:23 pm

  Pikerisht kete kane pasur frike Baballaret e Kombit Amerikan kur formuluan sistemin juridiko-politik te SHBAve. Nje lider te vij ne pushtet me formula populiste dhe me perkrahje popullore. Kan pasur frike sepse mendonin se Populli eshte injorant dhe se nje demagog i zoti mund te bej cte doje me nje popull injorant. Pikerisht kjo eshte dhe arsyeja qe ne Kushtetuten Amerikane College vote eshte ajo qe i jep fitoren Presidentit dhe jo vota Populiste.ri
  Jam shume dakort qe Amerika ka nevoje per Change. Obama kurre nuk e ka shpjeguar se cfare Ndryshimi premton dhe se si do tja arrije.
  Shume nga ju ndjehen sikur erdhi Mesaja dhe kjo ne Politiken e nje vendi eshte dicka e rrezikshme. Ne histori ka shume raste kur Mesajat dalin te rreme, madje do te thoja se gjithmone kur nje politikan pritet ne popull si Mesaja ai gjithmone del e kunderta. Shume nga ju brohorasin OBAMA por mua me duket se keto brohoritje vin thjesht nga rezultati i marketingut OBAMA. Me e frikshme behet akoma kur degjon njerez se votuan per Obamen pasi eshte ne mode te besh dicka te tille. shume pak njerez kan votuar per Obamen sepse i ka pelqyer plani qe ai ka per Ndryshim, madje do te thoja askush nuk ka votuar se i ka pelqyer plani sepse nje plan i tille nuk egsiston.
  Pra le te pyesin veten ata qe votuan per Obamen se perse votuan per Obamen. Eshte e frikshme te mendosh se Presidenti i Amerikes u zgjodh sepse eshte ne Mode sinqerisht e frikshme!

 134. zotrules thotë:

  5 November 2008 @ 7:23 pm

  E mo Xhibo, e… i pe lajmet zotrote? Jo per gje, po i pame dhe ne, nuk ka nevoje t’i lexojme tani…
  Meqe doje t’i shkruaje lajmet ketu, e more vesh sa % e zezaekve votoi per Obamen? Jo per gje, por dhe kete rekord e theu ai. Dhe eshte nje rekord qe ia ka zili dhe Saliu i 96.
  Nuk ka sesi te mos jete vote raciste.
  Nga ana tjeter, nuk pashe asnje zezak ne krah te Mccain (se me detyron te perseritem)… edhe ky eshte nje rekord me vete, - i thyer dhe ky.
  Dhe meqe je ne Amerike;
  Ke te drejte vote zotrote?
  Per ke votove? apo the 5th!!?!
  ………………….
  xyz;
  Pika e peste eshte kot.
  Te emen e ka te bardhe; nuk mund te thuash se ai mendoka qe te gjitha te keqiat kesaj bote i paskan ardhur nga rraca e asaj qe e solli ne bote.
  Nga ana tjeter, ai e quan veten “president me ngjyre”, te pakten e kane quajtur ashtu, dhe nuk ka bere asnje intermexo. Anen e s’emes ai nuk e permendi ndonjehere.
  Duhet te jete tip si Xhon Uidhers, qe me te shume permend 50Cents sesa te emen…
  Nuk e di….
  Pika e gjashte:

  E gjashta, Obama ka per t’iu krijuar goxha probleme Francezeve me çeshtjen e Boeing dhe Airbus…

  E ca pastaj? Fundi i fundit, c’te duhet ty? Apo po punon per Airbus ti?
  Kete e ke patur percart.

  Permetaro, bravo.

 135. hunter thotë:

  5 November 2008 @ 7:25 pm

  XYZ sa inat e paske Obamen. Eshte i ri, ka ide te mira. Pas Bush, veshtire se mund te rizgjidhej nje republikan si president per kete here. Edhe kot e quan te zi. Obama nuk ka asgje afroamerikan. Ambjenti kultural ku eshte rrit, ato e formojne nje person.
  Per ate punen e Airbus, mos e paragjyko Obamen. Tenderi 35 miliard per furnizimin e Pentagonit me aviona-transportues karburanti eshte pezulluar tashme e ne fund te fundit behet fjale per 35 miliard dollar. I jap te drejte nese deshirojne ti japin kontraten nje firme vendase amerikane. Ne kete rast kush eshte “altermondist”? Ti qe ben tifo per francezet e Airbus apo Obama qe ben tifo per nje kompani vendase? :-)
  P.S. Edhe une si ti bej tifo per gjermano-francezet (e di qe do te me korrigjosh francezo-gjermanet) e Airbus.

 136. Hyllin thotë:

  5 November 2008 @ 7:27 pm

  Votova per Obamen dhe shpresoj qe ta kete merituar voten

  etj etj etj———————————————

  Dhe megjithese jam i majte

  Po ta kishe thene qe ne fillim se je i majte do me kishe kursyer leximit e shkrimit,sidomos ate pjesen kur racizmin zezak e quan ‘racionalizem’.

  Gjithe te majtet me Obamen, jo vetem shqiptaret por ne gjithe ‘evropin’.
  I pari qe pershendeti fitoren e Obames ne Itali ishte Veltroni, gjithe ngut qe pa gdhire mire dita.

  Po si ka mundesi qe te majtet korrin gjithmone suksese ne kohe krizash ekonomike, ndersa te djathtet ne kohe pasigurish te tjera?
  Me e forta eshte se te majtet i zgjidhin krizat duke financuar me leket e popullit, industrite ose shtetezojne industri, i vene ne eficence me parate e popullit e pastaj ua japin per 2 leke te pasurve qe i kishin para shtetezimit.

  Po per ca njerezit vazhdojne ti votojne serisht ne kohe krize ekonomike ? Hajde merre vesh se perse ne kapitalizem duhet te marre pushtetin e majta ?

 137. ThoughtPolice thotë:

  5 November 2008 @ 7:31 pm

  XYZ Obamen ta puthe ne faqe, se ka president nje emigrant cifuto-hungarez… hahahaha

 138. Grupi thotë:

  5 November 2008 @ 7:31 pm

  Ndersa ne dy zgjedhjet para kesaj te fundit, kam qene per kandidatet demokrate ne keto te fundit me humbjen e Klinton kalova me McCain.

  Besoj se shumica e njerzve nuk e kishin problemin midis McCain apo Obama…McCain ka pothuajse te njejtat ide ekonomike me Obamen…te pakten ato qe kishe ne 2000 dhe pastaj u bashkua me “partine meme” qe te fitonte votat…pra 90% e atyre qe thoshte McCain…nuk ishin mendimet e tija por te “Partise”. Per mua s’kishe ndonje ndryshim midis te dyve…pervec mbase luften ne Irak. Ndryshimet e tjera ishin arbitrare…jo po si te flasim me Iranin dhe budalleqe te tjera pa vlere. Qe te dy jane jo-fetar (megjithse pretendojne ne publik se jane), qe te dy jane per taksa progresive (per kte ishe McCain ne 2000…po ne 2008 beri sikur ndryshoj mendjen qe te fitonte vota)…dhe sa per Irakun as njeri dhe as tjetri nuk e kan me ne dore ate pune…terheqja do ndodhi.

  Pra per McCainin si individ…s’kisha asgje kundra.

  Problemi ishe…kur zgjodhen Sarah Palin…Nje qenje kaq e frikshme sa as ndonje politikan Shqiptar nuk i afrohet dot per injorance dhe abuzime…dhe as ndonje politikan Iranian nuk i afrohet dot per shplarje truri nga feja. Me peshtiroset vetem duke kujtuar fytyren e saj. Republikanet e degjeneruan veten duke u munduar te terheqin shtresat me injorante, me fetare, me raciste ne Amerike…dhe pikerisht ato shtresa terhoqen.

  Prandaj urime Obames…por prap me shqehteson fakti se 46% e Amerikanve jane aq injorant, dhe aq te shplare nga trute…sa te votojne per Sarah Palin !! :l

  Politikan si Palin dhe fushata si kjo qe ben Republikanet…ne ndonje vend modern Evropian…nuk do kishin fitar as 5% te votave.

  Kjo me shqehteson pak…qe injoranca dhe shplarja e trurit nga feja vazhdojne te jen kaq te forta ne Amerike. Dhe nuk eksagjeroj aspak kur e them…se njof njerez ne pune…njerez gjoja te edukuar…qe votuan per McCain…VETEM…se ashtu i kish then prifti ne kishe. Sikur te ishim ne shekullin e 13. Dhe kjo jo ne ndonje plehre si Alabama apo Tennesse…por ne shtetin me “liberal” te Amerikes.

  Eshte nje tip populizmi qe i apelon injorances…qe i apelon fese dhe tipareve me primitive njerzore (s’du me permend emra…po si nje grupim i ngjashem ne Shqiperi me themele po ashtu te kishat ultra-fetare Amerikane ;) )

  ———

  Sa per bardh e zi, emigrant etj etj…kto jane ceshtje qe me teper tregon se Amerika vetem tani arriti nivelin e pjeses tjeter te botes. Njerez me ngjyre jane votuar neper parlamente Evropiane per shekuj…kur Amerika kishe akoma skllever…Anglia kishe MP zezak. Kur Amerika diskuton nese nje grua…MUND (???)…te behet presidente…PAKISTANI kishe presidente femer.

 139. Lizander Saraci thotë:

  5 November 2008 @ 7:34 pm

  Permetar, analiza jote edhe qendron edhe nuk qendron. Qendron ne pjesen e abuzimit te bankave po qe po t’i hyme detajeve do kalojme ne gjera shume teknike qe do i lodhin ata qe nuk jane te fushes.
  Une kur flisja per shkaterrimin e ekonomise nuk e kisha fjalen per kete katrahuren e fundit. Per mua, qe kete du s’du e ndjek perdite, kjo aktualja eshte nje krize qe erdhi si rezultat i cfilitjes se ekonomise amerikane qe ka disa vjet qe jep shenja dobesie. Po e supozojme te vertete qe shkaku kryesor i krizes ishin subprime-et. Cilat qene masat parandaluese qe ndermori qeveria amerikane qe prej dy vjetesh qe ky rrezik filloi te perflitet, apo qe nga vera e kaluar kur ndodhi crack-u i pare financiar i lidhur me kete rrezik? Per te mos folur pastaj per manaxhimin e krizes aktuale. Lejimi i falimentimit te Lehman per inate personale te Polson-it. Fitimi i 16 miliard dollareve nga Polson 2 (nje guru finance per te cilin besoj ke degjuar) i cili kish investuar mbi renien e subprime, dhe qe fale kontakteve ne qeveri ndaloi nderhyrjen e Bearn Sterns (nqs nuk gabohem) qe tentonte te shpetonte disa hedge funds te bazuara mbi subs. Apo per emerimin e “pjelles” se Polson 1, si manaxher te 700 Miliardave.
  Nga ana tjeter krahasimi i vendimit per te dhene kredi ne mase, me firmat piramidale me duket i pavend se ti flet per nje vendim te 92-it i dashur. Po sa do e forte te jete Amerika nje sistem piramidal nuk mbijeton dot kaq gjate. Une nuk jam pro politikave ekonomike demokrate majtiste (prandaj thashe me lart qe nuk do votoja per ta po te jetoja ne Amerike). Por ama kam bindjen e plote qe ekonomine amerikane e shkaterruan luftrat e Kara-Bushit qe u bene me qellimin e vetem qe te perfitonin kompanite e naftes dhe ato te armeve. Dhe nqs do te dish, kete e kam thene ne nje interviste qe kur filloi lufta ne Irak. Pra atehere kur gazetat kunder luftes, thonin se Amerika do perfitoje ekonomikisht nga lufta ne Irak. E sheh pra qe nuk influencohem edhe aq nga gazetat?
  Per mendimin tim nuk mund te perfitosh kurrsesi nga nje lufte e tille nderkohe qe eshte koha e globalizimit ekonomik por jo e globalizimit te mendimit. Gafa e Bushit ishte se mendoi se do arrinte te globalizonte edhe mendimin neper bote duke shitur perralla mbi lirine dhe demokratizimin per te cilin po luftonin bijte e Amerikes. Por e vetmja gje qe arriti ishte shkaterrimi i imazhit te Amerikes. Prandaj per te ruajtur nivelin e eksporteve uli dollarin ne nivele qesharake (krahasoje pak nivelin e dollarit ne 2000-in me ate te para krizes). Pra ruajti prape biznesin e armatimit (qe jane eksporti kryesor) dhe shkaterroi fuqine blerese dhe me te biznesin e mbrendshem (flas per biznesin e vogel dhe te mesem). Dhe me qe ti dukesh qe nga ekonomia merr vesh, besoj se e ke te thjeshte ta kuptosh qe ulja e fuqise blerese rrit ne menyre eksponenciale rrezikun e kredive te keqia dhe rrenon tregun imobiliar (real estate). Sidomos ne Amerike ku njerzit jetojne me kredi dhe ku ekuilibri i ekonomise ishte i bazuar mbi nje “indice de confiance” shume te larte.
  Une nuk jam dakort me kete lloj funksionimi te ekonomise, por t’i akuzosh demokratet si shkaktare te krizes se sotme, eshte njesoj sikur t’i thuash nje njeriu qe ka bere themele per shpi druri, qe eshte fajtor se ato nuk mbajten grataçelen qe ti ndertove mbi to.

 140. mand thotë:

  5 November 2008 @ 7:35 pm

  Roni ke shume te drejte. Te gjithe harrojne se Shtepia e Bardhe eshte simbol mbareboteror, eshte simboli i atyre qe e themeleuan ate vend, dhe kjo histeri kolektive me tremb. Eshte nje post qe do pergjegjesi te larte, karakter dhe burreri dhe jo lepuj si puna e Obames qe nuk u votua as ne vendlindjen e se emes, ne kansas mos gaboj. Budallallek me brire, te cosh Obamen ne te njejtin vend ku kane ndejyru burra si ruzvelt, Kenedi, Ajzenhauer etj

 141. Grupi thotë:

  5 November 2008 @ 7:35 pm

  keshtu qe njerezit jo artiste kollaj mund ta ngaterojne me flamurin e Hesbollah

  ????? Hezbollah eshte verdh me jeshile…

  Po ca pune ke ti me Ramen e me artistet?? Pse me ofendon kot??

 142. Tucano thotë:

  5 November 2008 @ 7:38 pm

  Thjesh permbysja e asaj trashgimie politike e klases me arrogante kapitaliste te kesaj Bote ,pasojat negative te se ciles i kemi jetuar te gjithe , ky impakt eshte madheshtor per fillimin e nji Bote te Re , ku politika nuk eshte me pron e nji klase te caktuar dhe ajo duhet ti sherbej nji te gjithve . Bota do ndryshoje per te mire ..te pakten un shpresoj ne nji gje te tille , pa nji orientim te ri nuk ka ndryshime .

 143. XYZ thotë:

  5 November 2008 @ 7:40 pm

  Hunter, Zotrules, Geldiona :

  Ca shqiptare peshkatare jane njelloj si Francezet. Shikoni paradoksin :

  Sipas sondazheve ne France, 86% e Francezeve ishin per Obamen. Per nje president afro-amerikan. Bukur, shume bukur. Nje ndjenje fisnike. Por president afro-amerikan ne… SHBA !

  Sepse per vendin e tyre, nuk ka asnje minister te zi, nuk ka asnje deputet afro-francez, asnje senator afro-francez (thjesht ndonje tek-tuk nga ishujt Antilles - qe kane 200-300 vjet franceze).

  Me nje fjale, FRANCEZET jane aspak raciste ne… nje vend te huaj. Kurse ne vendin e tyre, njeçike me me spec.

  Do te isha dhe une per nje president te zi, madje teper te zi, kjo nuk me shqeteson aspak. Por ama do te doja si kusht qe ky tip te mos kete asnje mendim per ngjyren e tij. Kur te arrije dita qe i ziu nuk do ta shohe me ngjyren e tij, atehere kemi fituar. Sa kohe qe behen presidente njerez qe enderrojne te hyjne ne histori thjesht me zgjedhjen e tyre dhe jo me arritjet e tyre, pisk e kemi.

  Megjithate, do ta shohim ne vendimet e para. Do ta shohim zgjimin e te dyja paleve, edhe te te bardheve edhe te te zinjve. Zhgenjimi.
  ______________

  Kur Zinedine Zidane fitoi me ekipin francez kupen e botes, arabet franceze fluturonin me flamurin francez neper sheshe dhe rruge. Po, por vetem para nje muaji, himni kombetar francez u perdhos nga po ata arabe qe ishin shprehur dikur : krenare qe jemi franceze.

  Te shohim…

 144. toko thotë:

  5 November 2008 @ 7:40 pm

  :)

 145. hunter thotë:

  5 November 2008 @ 7:41 pm

  E tha, e dija se do ta thonte, nuk mund te rezistonte, isha i sigurte. Per fat te keq nuk kisha mundesi ta vija bast per te fituar ndonje lek (te pakten te mbuloja ato qe me dogji mbreme Burdisso, :-( ptu )

  Rama e ka quajtur zgjedhjen e Obamës si shembullin më spektakolar të politikës së re dhe kapërcim të kufijve mes të majtës dhe të djathtës.

  ashtu te keqen… a thua me te vertete se ne Amerike ekziston e majta.
  Kush do bast, qe ne ditet ne vijim do te kemi tonelata shkrime, artikuj, analiza e kunderanaliza nga gazetat, televizionet, PS, G99, Mjaft etj. qe do te perpiqen te shpjegojne pse ekziston nje paralelizem mes Amerikes dhe Shqiperise, me nje aludim here te lehte, here te hapur mes Obames dhe Edi Rama.

 146. Lizander Saraci thotë:

  5 November 2008 @ 7:49 pm

  Grupo ti me knoq mu plako se ne te dy sikur folim ne telefon se car do themi. Se ti o vlla mire qe thu ato qe menoj une (edhe me qarte se une biles) po nuk shkru as gjona qe jom duke i shkrujt une. Ore se mos po ma dredh e nuk i meno si une keto qe shkruj se do me ngelte hatri.
  hahahaha

  O Toko, a e njof une grupin se me trashet me keto pseudonime.

  Nje kolegu im frong po me thoshte sot se kishte frike se mos grupet ekstremiste i bejne atentat Obames. Dhe kur shof disa komente ketu nga njerez qe asgje nuk u ndryshon se kush eshte preisdent ne Amerike, them se çmenduria nuk mund te kuptohet kurre deri ku arrin. (mos u ngrefni kot se nuk e kisha me ju fjaline e funit po me ata qe mund te duan me i bo atentat)

 147. Lizander Saraci thotë:

  5 November 2008 @ 7:58 pm

  Jo Hunter une nuk jom fare dakort me ty. Askush nga ata qe ti permend nuk do beje shkrime te tilla. Une perkundrazi tani pres shkrime kritike mbi nivelin e demokracise ne Amerike. Harrove ti se si thane ata kur do zgjidhej Topi President? “Ky eshte kulmi i diktatures se i jep te njejtit krah te gjitha pushtetet. Gogoli do hyj naten nga oxhaku dhe do te na haje te gjalle” (sipas ketij afirmimi truri u shpetonte se ai u ka vdek prej kohesh)
  Po me e bukura ishin shembujt qe merrnin. Nuk lane Taxhikistan pa permend ne artikuj e vende pa pike rendesie si Franca apo Italia (ne ate kohe ishte Prodi kryeminister dhe Napoletano president) i “harronin” plotesisht.
  Nejse rrofshin e qofshin, se thone qe e qeshmja te zgjat jeten.

 148. gre_wireless thotë:

  5 November 2008 @ 7:59 pm

  me te zgjuarit sipas profesionit :))

 149. Permetari thotë:

  5 November 2008 @ 8:00 pm

  O 23 dimensional — kam pershtypjen se nuk po e kap ate qe thote XYZ. Pastaj ai po jep argumente, ti vetem sharje…
  He has a point. XYZ kerkon te thote se nganjehere keto medyshje te brendshme te personalitetit, keto dilema te perbrendshme psikologjike mund te kene pasoja negative ne reagimet e tij te mevonshme. Ka raste sa te duash qe jane ne favor te ketij argumenti.

  As i zi per te zezte, as i bardhe per te bardhet.

  Te thuash qe raca nuk ishte faktor ne keto zgjedhje eshte naivitet. Por, ne rastin e Obames, raca e ndihmoi ate — pavaresisht se te shprehesh gjera te tilla ne skenen politike amerikane eshte “molle e ndalueme”. Geraldine Ferraro (ish-kandidate per zv/presidente e demokrateve) guxoi te thoshte kete publikisht dhe u detyrua pastaj te jepte doreheqjen nga pozicioni qe kishte ne kampin elektoral te Hillarise. Madje ne menyre te ndergjegjshme, ai vete apo surrogatet e tij e kane shfrytezuar ne maksimum avantazhin e te pasurit “nje dore ne revani e tjetren ne bakllava”. Ata arriten te etiketonin Bill Klintonin, “presidentin e pare zezak” sic i referoheshin perpara demokratet, si racist. Edhe Biden-i, qe tani eshte zv. i Obames, ne se te kujtohet ne primaries (ne Feb, 2007), eshte akuzuar si i tille vetem sepse tha “I mean, you got the first mainstream African-American who is articulate and bright and clean and a nice-looking guy. I mean that’s a storybook, man.”

  Por ndryshe nga XYZ-ja, une mendoj se Obama nuk ka ndonje medyshje per identitetin e tij racor apo per rrugen qe ai do te ndjeke ne politike. Ai eshte pergatitur per kete dite, ka qene instruktuar kohe me pare… Kane qene te shumta ndikimet qe ai ka marre nga njerez kryesisht radikale, perfaqesues te te drejtave civile, revolucionare e anarkiste, mentore me ngjyre (apo edhe pa) te cilet pane tek Obama njeriun ideal, “the articulated and bright young man” sic tha Biden-i, per te realizuar ate qe ata vete nuk munden — hakmarrjen e tyre politike e sociale. Obama nuk eshte nje produkt rastesor — ai eshte produkt i nje parapergatitje te gjate…, kushtet u poqen dhe ai doli ne skene…
  Le te shohim tani c’shafqje do te na jape…

 150. gre_wireless thotë:

  5 November 2008 @ 8:03 pm

  from the economist:

  “Americans have a deep respect for the presidency and even grumpy conservatives were ready to accept, on Wednesday morning, that like him or not, Mr Obama was their president.”

 151. Lizander Saraci thotë:

  5 November 2008 @ 8:12 pm

  O Permetar, po nuk shof pse qeka skandaloze qe ai te perfitoje nga ndjenja e fajit qe mund te ndjejne nje pjese e te bardheve ne Amerike (ne lidhje me historine raciste qindra-vjeçare), dhe s’eshte skandaloze qe McCain perfitoi nga ata qe jane akoma raciste, apo qe Palin kerkonte ta bente vella me Bin Laden?
  Kurse ate punen e revanshit do ta shofim po si zorr se Amerika nuk eshte Shqiperi ku ai qe hyp ne kale mbush administraten me njerzit e “lagjes se vet”.

 152. Puma thotë:

  5 November 2008 @ 8:17 pm

  Ajo qe me trishton me shume nga ky rezultat zgjdhjesh eshte se plera dhe funderrina anti amrikane si Michael Moore,Sean Pean,Putin,Ahmedinajad,Chaves,Kastro,Hamas,Jihad,Nasralla dhe mosntra te tjera anti amerikane dhe islamike po ferkojne duart nga gezimi.Por shpresoj qe presidenti i ri tja u tregoje vendin.

  Gjithashtu keto zgjedhje treguan “paanshmerine” dhe “profesionalizmin” e medias te shkruar dhe vizive ne SHBA dhe ne BE si NYT,CNN,MSNBC,NBC apo anti amerikanja BBC.
  Ironikisht kanali qe ishte me i balancuar ne keto zgjedhje(40% lajme pozitive per McCain and 40% lajme pozitive per Obamen ) ishte kanali qe demokratet dhe perkrahesit e Obames urrejne me shume, FOXNEWS.

 153. Iduruari thotë:

  5 November 2008 @ 8:22 pm

  Guçe, Te lutem, mos mu merr me Zane-ra et sterZane-ra se ato jane turpi i Shqiperise, kudo qe ndodhen. Çuditem se si mund te jene njerezit ende raciste ne vitin 2008 ? Mandi, Je komplet jashte-loje plako. Me ke zhgenjyer plotesisht. Ju, raciste te nderuar, harroni kryesoren :Sot bota eshte me njerezore dhe kjo nje fitore historike ne 1000 kendveshtrime. Pak rendesi ka se si do te punoje Obama (megjithese jam i bindur plotesisht se Ai do t’i permbushe te gjitha premtimet). A e pate direkt fjalimin e tij ? Jo, nuk kishit si t’a shikonit, se ishit ne kokerr te gjumit… E po aty pashe qe bota po ndryshon… Aty pashe qe te bardhe, te kuq et te zinj (siç keni qejf t’i therrisni ju racistet) derdhnin lot tek degjonin zerin e ndryshimit te madh. Zoti e bekofte Obama-n dhe familjen e tij. Zoti e bekofte Ameriken dhe Kanada-ne. Zoti e bekofte gjithe Boten mbare. Amen !

 154. buda thotë:

  5 November 2008 @ 8:26 pm

  Nuk mohohet se afro-amerikanet votuan me 90% ose me teper per Obamen por te themi se ato i dhane zgjedhjet eshte e tepert per dy arsye:

  1- Afro-amerikanet kane votuar per Partine Demokrate historikisht ne masen 80%-90% gjithmone.

  2- Sipas CNN ne kete moment eshte 349-163 per Obamen. Te themi se Virginia dhe Karolina e Veriut i mori Obama per arsye se zezaket votuan ne mase per Obamen. Kto dy shtete kane 27 vota elektorale. Pra ne rast mungese te mbeshtetjes se zezakeve, rezultati do te ishte 322-190.

  Fitorja nuk ishte nga vota e afro-amerikaneve. Vota popullore ka 7.5 million difference per Obamen ne kete moment. Obama mori shtete republikane te 2004 si Virginia, NC, Ohio, Nevada, Colorado, New Mexico, Indiana dhe Florida ku ne shumicen prej tyre ka nje popullate te bardhe konservatore…

 155. Permetari thotë:

  5 November 2008 @ 8:27 pm

  kjo aktualja eshte nje krize qe erdhi si rezultat i cfilitjes se ekonomise amerikane qe ka disa vjet qe jep shenja dobesie. Po e supozojme te vertete qe shkaku kryesor i krizes ishin subprime-et. Cilat qene masat parandaluese qe ndermori qeveria amerikane qe prej dy vjetesh qe ky rrezik filloi te perflitet, apo qe nga vera e kaluar kur ndodhi crack-u i pare financiar i lidhur me kete rrezik?

  Lizander, pavaresisht se financat dhe ekonomia kane nje ndervarje te qarte ndermjet tyre, dobesia qe coi ne kete krize nuk erdhi nga ekonomia. Treguesit e ekonomise amerikane kane qene shume te mira madje deri para nje viti e gjysem. Papunesia ka qene ne nivelet me te ulta ne keto 40 vjetet e fundit, edhe pse 11 shtatori pati nje impakt te jashtezakonshem negativ. Inflacioni gjithashtu ka qene ne nivele te ulta. Shenjat e renies kane qene teresisht te lidhur me krizen financiare. Cilat kane qene masat parandaluese qe ndermori qeveria? Rolin paresor per keto masa e ka Kongresi, jo qeveria ne kete rast. Ato videot qe une zura ne goje ne komentin e meparshem jane te periudhes 2005-2006. Edhe ne 2007, perfaqesues te demokrateve ne Kongres nuk pranonin se ka ndonje gje gabim me praktikat e dhenies se kredive. Pastaj, sic e thashe, nderhyrja e qeverise ne tregun financiar binte ndesh me filozofine e partise qe ishte ne fuqi. Sa per ato qe thua per Paulson-in, tingellojne si ato akuzat qe behen kafeneve te Tiranes per korrupsion… Nuk e di qe Paulson-i t kete patur inate personale me Lehman-in… Megjithate, une personalisht mendoj se Paulson-i dhe disa drejtues te tjere ne administraten e Bush-it duhet te mbahen te pergjegjshem per sa ndodhi. Por pavaresisht nga kjo, si mund te thuash se qeveria s’beri gje per krizen? Shyqyr thua qe u mor Obama me krizen dhe na e zgjidhi, sidomos kur i tha Kongresit: “Kur te keni nevoje, me telefononi…”

  qe u bene me qellimin e vetem qe te perfitonin kompanite e naftes dhe ato te armeve. Dhe nqs do te dish, kete e kam thene ne nje interviste qe kur filloi lufta ne Irak. Pra atehere kur gazetat kunder luftes, thonin se Amerika do perfitoje ekonomikisht nga lufta ne Irak. E sheh pra qe nuk influencohem edhe aq nga gazetat

  Lexo NYTimes te asaj kohe dhe do te shohesh se sa ju “perputhen” mendimet… Apo Boston Globe, LA Times, etj, etj. Ne faqe te pare madje kane shprehur keto “zbulimet” e tua te asaj kohe.

 156. 23-dimension thotë:

  5 November 2008 @ 8:29 pm

  per cfare argumentesh e ke fjalen o Permetarinal? Mi kujto nje here kto “argumentet”, (ne shumes) te XYZ, edhe me thuaj cilat prej tyre te duken te vlefshme, cilat jo, cilat te duken idiotlleqe? Per cfare sharjesh e ke fjalen? Pastaj une u mundova te perdor taktin, e s’e quajta idiot por i thash se shkruan idiotlleqe… ku e sheh sharjen ti? si mund ti thuash dikujt se po flet …-lleqe, pa e share? si eshte e mundur ta komunikosh kete gje, sipas teje, pa e share ose ofenduar? sipas llogjikes tende, robt nuk flasin kurre …-lleqe!? Cfare te shqetson ty, fakti se ai flet idiotlleqe, apo se une e komunikova kete?

  pastaj cfare do te thot ky XYZ qe s’po e kap une e ti e ke kapur? Cfare do te thuash ti nje here? What is your point? What was MY point? Me shpjego nje hyere, meqe e paske analizuar debatin edhe e paske kuptuar se nga vij une e se nga vjen XYZ e nga vjen ti, e qe i sheh te tre pozicionet me mire, mundesisht meri pikat nje me nje, ne menyre qe te mos shkojme larte e poshte ne thenie e kundrathenie. Konkretisht, kjo gjuha jote me terma si “nganjehere”, e “mundet”, sikur ka ton me ndryshe, prej gjuhes se ktij XYZ, apo jo? Mua me tingellon si Nastradini, apo e kam ofenduar me kete?

 157. albita thotë:

  5 November 2008 @ 8:33 pm

  President Obames urime! Sfida goxha te medha e presin: kriza financiare, reformimi i nje sistemi shendetesor inegzistent, nje lufte ne Irak dhe ne Afganistan,etj etj.. Uroj qe entuzjazmit te momentit ti bej vend forca dhe angazhimi per tu perballur me keto kriza.

  p.s. bej cudi dhe me vjen jashtezakonisht keq qe gjeta ne kete forum peshq qe krenarine e vetme e nxjerrin nga nocione absurde si “raca ariane”.

 158. 3r1 thotë:

  5 November 2008 @ 8:35 pm

  Bravo Obama, Sikur te kishamundesi dhe une do te votoja per ty.

 159. Amazona thotë:

  5 November 2008 @ 8:39 pm

  Change. Change, change, change. I love change. Don’t you? Doesn’t everybody? I mean, who could be against change? Change is, after all, ALWAYS GOOD. Isn’t it? The Germans had a charismatic young leader who promised change. In the 1930’s, I believe. As I recall, he DID keep his promise to change things. The Russians got CHANGE in 1917. No more Czars. These new guys; what’d they call themselves, Communists?. They were gonna CHANGE everything too. And, boy did they ever. Ho Chi Min was pro-CHANGE. Pol Pot was for CHANGE. Khomeni was all about CHANGING things. Castro, Chaves, Guevera. Did I leave anyone out? Don’t be so immature, as to think that CHANGE=GOOD TIMES. More times than not, it DOESN’T.
  So please, stop embaressing yourselves.

 160. arb thotë:

  5 November 2008 @ 8:45 pm

  urime obama,shpresoj tè mos zhgènjesh ata qè tè votuan dhe tè gjithè ata qè besojnè tek èndrat …pèr mua zgjedhja e tij si president èshtè 1 leksion i shkèlqyer i demokracisè usa..vetèm nè atè vend mund tè ndodh qè fèmija me ngjyrè e 1 emigranti kenian tè bèhet i pari i atij shteti dhe njeriu mè i fuqishèm nè botè!!!respekt usa…!!!

 161. tazibao thotë:

  5 November 2008 @ 8:46 pm

  Ardjan Vehbiu :

  BUKE E ZEZE

  November 5, 2008 by Xha Xhai

  Barack Obama i fitoi zgjedhjet si kandidat i Partisë Demokrate, jo si përfaqësues i racës së zezë; duke shpalosur një program të qendrës së majtë të cilin e pranuan shumica e amerikanëve, jo ndonjë program racist supremacist të bojëkafe, të kuq, ose ngjyrë preshi. Por duket se disa e paskan shumë të vështirë ta konsiderojnë presidentin e ardhshëm të SHBA si diçka më tepër sesa zezak. Në të vërtetë, edhe po të mbash parasysh stereotipet raciale që qarkullojnë për zezakët, nuk ka asgjë tipike “zezake” tek Obama, me përjashtim të pamjes. Nga ana tjetër, zgjedhjet e mbrëmshme nuk sollën në fuqi “racën e zezë”, por zgjodhën në postin më të lartë të ekzekutivit amerikan një njeri i cili e meriton postin e tanishëm njëlloj sa çdo kandidat tjetër, në mos më shumë. Ky është lajm i mirë për amerikanët dhe për botën mbarë. Nëse imazhi i Obamës president do të ndihmojë sado pak në zgjidhjen e problemeve të shumta të komuniteteve zezake në SHBA, aq më mirë. Nuk diskutohet që një pjesë e madhe e të zinjve amerikanë votuan për Obamën; por besoj se një pjesë njëlloj e madhe e të bardhëve amerikanë votuan për McCain, vetëm e vetëm sepse nuk e pranonin dot një president zezak për Amerikën. Shpresoj që katër vjet të presidencës Obama t’ua kthejnë mendjen.

  + + +

  Mbrëmë e kuptova edhe sa afër paskësh qenë McCain fitores – meqë kolapsi financiar i javëve të fundit duhet ta ketë ndihmuar kandidatin demokrat; por edhe sidomos ngaqë shumë votues u tmerruan nga inkompetenca e kandidates për nënpresident Sarah Palin dhe nuk ia dhanë votën republikanit. Tetë vjet të presidencës Bush dalin e teprojnë për t’ua mbushur mendjen edhe të trashëve se presidenti i SHBA nuk mjafton të jetë simpatik, popullor dhe anti-intelektual; por njeri i informuar, dijedashës, respektues i traditës intelektuale, madje edhe pak filozof. Vetë McCain gjatë gjithë fushatës parazgjedhore u lëkund midis populizmit provincial dhe arrogancës militariste, por nuk arriti dot të distancohej nga Bushi dhe dështimet e hatashme të këtij të fundit. Sa për krizën financiare, kjo nuk ishte e thënë të ndodhte pikërisht tani, as të funksiononte si gozhda e fundit në arkivolin e qeverisjes republikane; por mund edhe të përfytyrohet si shpagim për indiferencën dhe harbutllëkun e administratës në Washington DC ndaj problemeve të rregullimit të tregjeve dhe të rolit të shtetit në ekonomi.

  + + +

  Këto ditë, përveç refrenit të vjetër për McCain-in “mik të shqiptarëve”, dhe refrenit relativisht më të ri për zgjedhjet si ring konfliktesh raciale, më ka zukatur në vesh edhe histeria këmbëngulëse e disa snobëve, të cilët pak a shumë e përdorin tryezën e diskutimit rreth zgjedhjeve amerikane, për të parashtruar pikëpamjet e tyre kinse anti-establishment, ose idenë se edhe Obama edhe McCain janë kukulla të cilave ua lëviz fijet tjetërkush; dhe se Obama u zgjodh sepse “dikush e deshi ashtu”; dhe se vota nuk është veçse një iluzion ose rruazë me ngjyra që i jepet të vegjëlve për të luajtur e për t’u ngushëlluar e për t’i lënë rehat të mëdhenjtë të vazhdojnë pokerin lart në qiell. Nuk e diskutoj që sistemi e përdor votën për t’u riprodhuar, dhe çdo kandidat nuk mund të ketë shpresë të fitojë, po të mos ketë garantuar ndërkohë se nuk do t’ia cenojë sistemit thelbin; mirëpo sistemi është aq i gjithëpranishëm në diatribat e tyre leniniste/fashiste, sa mund të thjeshtohet jashtë ekuacionit. Snobët nuk duan të kuptojnë se pozat e tyre anti-establishment janë të mundshme vetëm brenda këtij sistemi, ku fjala e lirë ende mbrohet me ligj; as duan të marrin vesh se një dozë e parrezikshme anti-establishmentarizmi si e tyrja është pjesë integrale e sistemit, duke funksionuar pak si vaksinë ose pickim i lehtë morri.

  + + +

  Më në fund, populizmi dhe elitizmi. Disa përkrahës të McCain-it janë orvatur t’i përqafojnë njëkohësisht të dyja – duke u hequr si populistë, sa kohë që republikanët kërkonin të paraqiteshin si partia e hidraulikut Joe (Joe the Plumber), e rendit publik, e kishës dhe e Biblës, e familjes, e djersës së ballit, e traditës amerikane, e business-it të vogël e të tjera profka të ngjashme; por duke u hequr menjëherë si elitistë, sapo u shfaq në horizont rreziku i fitores të Obamës – meqë atëherë zbuluan pak si papritur rrënjët fisnike të racës së bardhë, the white man’s burden, familjet e mëdha të amerikane, kulturën e udhëheqësisë, tmerrin metafizik ndaj “socializmit” të Obamës dhe përsëri të tjera profka të ngjashme. Për këtë nuk bën dot me faj McCain-in, por një filozofi të tërë të shndërruar në gjimnastikë mëngjesi nga republikanët e Bush-it, përfaqësues të një Amerike të vogël nga shpirti, të padenjë për emrin dhe prestigjin e vet, arrogante, paranoide dhe të dhunshme, të cilët nuk panë kurrë ndonjë kontradiktë midis qindra mijëra të vrarëve në Irak për shkak të një lufte të panevojshme dhe betejave epike kundër abortit, në emër të “jetës së fetusit”; ose kontradiktën tjetër, midis luftës frontale kundër terroristëve që “nuk e duan mënyrën tonë të jetesës”, dhe shkallmimin e të drejtave qytetare brenda Amerikës, ashtu si Bin Laden-i vetë nuk do të kishte mundur dot kurrë, e që tek e fundit e përkufizojnë mënyrën tonë të jetesës. McCain pagoi shtrenjtë gabimet, fajet dhe defektet e kësaj klase të mykur e të perënduar, që i ka humbur lidhjet jo vetëm me botën mbarë por edhe me jetën e përditshme të Amerikës aktive, prodhuese dhe intelektualisht pjellore; prandaj nuk funksionon dot më jashtë vilave dhe fushave të golfit të rrethuara me truproje qen dhe tela me gjemba, kamera dhe sensorë të lëvizjes. Good riddance!

  http://xhaxhai.wordpress.com/2008/11/05/buke-e-zeze/

 162. toko thotë:

  5 November 2008 @ 8:47 pm

  Zgjedhjet mbaruan Obamna eshte presidnet i amerikanve ndersa ne vazhdojme bejme gam gam gam. Amerikanet kane nje tradite te mire ne kete. Pas zgjedhje ai qe fiton eshte presidenti i tyre. Tradite qe duhet ta mesojme edhe ne shqiptaret
  Bush pergezon Obamen per fitoren

  No matter how they cast their ballots, all Americans can be proud of the history that was made yesterday. Across the country, citizens voted in large numbers. They showed a watching world the vitality of America’s democracy and the strides we have made toward a more perfect union.

  They chose a president whose journey represents a triumph of the American story: a testament to hard work, optimism and faith in the enduring promise of our nation.

  Imagjinoni ta thote kete Ramat per Berishet apo Topat. Berisha per Ramet apo Veliajt e Iliret per Ramat apo Berishet. Duhet mesuar kjo tradite dhe nuk eshte e lehte per ne mesuar nga 500 vjet anadollizem dhe 50 vjet komunizem, qe kundershtari yne politik eshte armiku yne deri ne vdekje

 163. Tucano thotë:

  5 November 2008 @ 8:48 pm

  Nji gje nuk arrij te kuptoj un tani ,cdo njeri kishte preferencat ne lidhje me Zhgjedhjen kandidatet ,sipas kendveshtrimit e njohurive te tij ,dha dhe opinionin ,ashtu si McCain qe konkuroj e pasi mbaroj garen pershendeti kundershtarin ,Obamen dhe kjo eshte fair. ( Dikush mund te mendoj ehh shife e pranoj humbjen!)
  Perse duhet qe pasi jane bere komentet te kthehemi e te ngaterrohemi me njeri tjetrin ,njelloj si per futbollin ,apo ne shqipot e kemi te veshtire te njohim kufijte e na kap shpejt histeria pa arsye ,per davan qe sna takon ne fund te fundit . Booh! Thjesht nji mendim .

 164. Roni thotë:

  5 November 2008 @ 8:49 pm

  Amazona po flet me zerin e arsyes. Vetem se harrove nje politikan qe cdo shqiptar e njeh, Enver Hoxha edhe ai me duket se per ndryshime ishte, krijoi njeriun e ri, zhduku bestynite fetare, ndertoi 300 mije bunkere, etj etj.
  Pastaj kjo puna e Change po me kujton pak edhe veten time qe kur me merzitet ndonje dashnore dhe nuk dua me ta shoh i them Baby we need a change its gonna be good for the both of us, you gonna see!!!
  :-)

 165. Grupi thotë:

  5 November 2008 @ 8:50 pm

  me nje aludim here te lehte, here te hapur mes Obames dhe Edi Rama

  Ja ta them une i pare atehere…nje Bush e hoqem…tani mbeti edhe nje. Ja u kam then gjithmon…fjala ime del! Dhe po e them edhe njehere…ne 2009…PS-52.3%…PD-40%…LSI-nje kazem ne dore…G99- 3 vota…kolopucat e tjere-pjesen tjeter. Kush do me ve bast??

  Puna eshte se ne 2009…do dali Birisha e do pranoj humbejn?? Ktu e kemi problemin ne Shqipot…jo se do fitoj Edvini apo jo…ai do fitoj qe do fitoj…po a do hiki Bushi jone apo jo?

  Pastaj Hunter…kot nuk e thash une kte:

  “s’du me permend emra…po si nje grupim i ngjashem ne Shqiperi me themele po ashtu te kishat ultra-fetare Amerikane”. Besoj se e kupton per cfar e kam fjalen.

  ——-

  Lizander…mbase ke te drejte. “Great minds think alike.” Sa per ate qe do ti bejne atentat Obames…dikush do ti bej…me sukses apo jo. Se ajo qe me shqehteson po ashtu…pervec shplarjes se trurit nga feja…eshte edhe racizmi i dukshem i shume njerzve. Une nuk jam nga ata qe thot se Obama fitoj se ishte i zi…aspak dhe ne asnje menyre. Obama fitoj 52% se ishte i zi…se po te ishte i bardh dhe me nje emer anglo-sakson…do kish fituar 72%. Por gjithsesi ato mendjet e ndritura qe votaun per Sarah Palin (se faktikisht vota ishe per ate…McCainin as vet Republikanet dhe as ultra-fetaret nuk e donin)…se i tha prifti ne kishe…pra disa nga ata qe kam ne pune…qe gjoja jane njerez te edukuar me mastera e te udhetuar neper bote…po ashtu kan nje rracizem te dukshem. Nuk e thone hapur…se eshte ambejnt pune…po eshte teper i dukshem. Kur u kapen ata 2 neo-nazistet qe donin te vrisnin Obamen…thane hapur fare “po mire, po jo ne KTE menyre”. pra s’ishe problemi qe donin te vrisnin Obamen…po jo…ne kte menyre :) Kur mendojne kshu disa njerez te ‘edukuar” ne shtetin me “liberal” ne Amerike…merre me mend c’mendojne equvalentet e katnarve tane ne…Alabama apo Mississipi.

  Gabimi me i madh i Amerikes ka qen…qe luftuan per ti mbajtur ato shtetet e jugut brenda Amerikes.

  PS: Lizander…nje keshille miqsore. Per ate punen e presidentit ne Albani…lojra politike lejohen ;)…se eshte politike kjo. Pra…icik zhurme duhet te behet…duhet ditur kur te besh icik zhurme, e kur ta harrosh pastaj. Kjo eshte loja e politikes dhe nuk duhet marre kaq seriozisht…Ata qe e marrin kaq seriozisht jane disa Peshkatar apo disa te Inatosur Skrapari qe akoma i bien fyellit te presidentit. Harrohet ajo pune tani…se fundja fundit kur te hiki Birisha Topin atje e ke akoma…dhe duhet te behet njecik miqesi (ne menyre qe pasta Birisha ta quaj edhe Topin si te kapur nga Mafia e Kuqe :)…si Aflredua dhe si Ina)

 166. Grupi thotë:

  5 November 2008 @ 8:53 pm

  Imagjinoni ta thote kete Ramat per Berishet apo Topat. Berisha per Ramet apo Veliajt e Iliret per Ramat apo Berishet.

  “Treadite” e re nuk eshte kjo…se edhe Nano-ja hiku pa zhurme kur humbi zgjedhjet. Zhurma dhe lufta…jane tradita Birishiane..s’ke pse ja bashkangjit te tjerve.

 167. lulian kodra thotë:

  5 November 2008 @ 8:56 pm

  Per te ardhur keq se si vete muhabeti ke rraca. Amerika thote njera, do shnderrohet ne vend afrikan, duke harruar qe Amerika ka qene vend afrikan qe kur afrikanet u sollen skllever nga Afrika. Ngjyra e zeze, thote tjetri, te nxin shpirtin, duke harruar qe njeriu e tregon shpirtin jo nepermjet ngjyres, por nepermjet atyre qe thote, e kur ato qe thote jane kaq te nxira, aq te nxire e ka shpirtin. Le me pastaj, kur qahet se Obama e ka identitetin e shpartalluar, dhe se nuk do e kete ne rregull me Francen. Nuk e di per c’identitet flitet, per ate shqiptar, ate francez, apo ndonje identitet tjeter te shpartalluar, nga ku te gjitha identitetet te duken te tilla.

  Ne qofte se eshte faktor rraca ne keto zgjedhje, atehere duhet pare si ceshtje perfaqesimi. Cfare perfaqesimi kane pasur te zinjte ne amerike ne dyqind vjet? Sa iu eshte lejuar? Dhe ne qofte se lejohet perfaqesimi, atehere pse te mos flasim per platformat politike qe shfaqin kandidatet, por per ngjyren e tyre. I vetmi moment qe rraca eshte faktor ne keto zgjedhje, e perseris, eshte fakti qe nje i zi eshte lejuar te zgjidhet president, (perkundrazi skandalave qe i kane shpikur ndonje tjetri, apo me keq akoma, mos lejimit per vote deri ne 65en). Rraca eshte faktor ne pjesmarrje, por merita per fitoren eshte e Obames.

  Dhe me fantastiku nder komentet eshte ai i Permetarit. “Le te shohim tani c’shafqje do te na jape…” Nga jugu kesaj i thone, “Dance, monkey, dance.” Ca e ushqejne rracizmin se ashtu jane te gatuar, si puna e disave. Ndersa ca te tjere, e ushqejne nga injoranca. Edhe pse te paret jane me te rrezikshem, jane te dytet qe e bejne demin me te madh.

 168. voilamoi thotë:

  5 November 2008 @ 8:58 pm

  Erdhi dhe dita e fundit e ‘white guilt’. tani mund ta shplajn veten me ne fund se erdhi mesaja te ua heq ‘guilt-in’.

 169. xhibi thotë:

  5 November 2008 @ 9:00 pm

  Rahm Emanuel u zgjodh Chief of Staff per administraten e Obames.

  Nobelisti Krugman mbi zgjedhjet:

  Four years ago it seemed as if the monsters would dominate American politics for a long time to come. But for now, at least, they’ve been banished to the wilderness.

  P.S. Peshku, po deshet na hapni nje teme kur te kemi lajme mbi administraten e Obames, kryesisht me lajme nga shtypi, dhe mbi lajme mbi reagimin e shteteve dhe personaliteteve te ndryshme ne bote mbi keto zgjedhje, se dhe kjo tema u mbush me anal-iza te specialisteve te midhje-peshkut, shumica e te cileve nuk kane qene ndonjehere ne Amerike. :D

 170. XYZ thotë:

  5 November 2008 @ 9:08 pm

  OK, meqe avazi i vjeter i sistemit te vjeter nuk me lejon te postoj, po them kaq :

  Ky Kodra ketu me lart ia keput kodra pas bregut. Shume bukur. Por te pakten te veproje keshtu me llafet e tij dhe jo me te tjetrit. Nese s’arrin te kuptoje ç’thote tjetri, me mire eshte te pyese : o xhaxhi, ç’ke dashur te thuash me kete ?

  Sqarim : nuk kam dashur te them aspak qe nje lekure te zeze te ben me shpirt te zi. Kjo eshte e rreme dhe ska asnje baze. Por ajo çka dua te them eshte kur lekura e zeze le shenja te pashlyeshme ne shpirtin tend, dmth, kur ti nuk arrin te ngrihesh persiper menyres se te menduarit ne bardh e zi. Obama eshte nje ikone. Ne politike ikonat jane te demshme, teper te demshme. Obama e sheh veten si hapes te nje ere te re. Po, por shembujt revolucionare ne histori kane dhene pervoja te keqija.

  Do te duhej nje president i zi i cili nuk mendon me ne terma racore. I cili qenien i zi nuk e sheh as per mire as per keq, dmth qe nuk i ben me pershtypje. Nje i zi qe ndihet krenar per çka eshte, edhe sikur te jete pa lekure fare, direkt ne mish.

  Deri me sot, nuk kam pare asnje zezak qe mendon ne keto terma. Kam pare plot te bardhe qe jane te çliruar nga termat e bardhesise, por te zi nga termat e zezakerise, jo.

  Megjithate, une per vete jam i bindur qe endrra Obama do te kete nje shije mjaft te keqe ne ditet e ardhshme. Ketu do te jemi dhe do ta shohim ç’zhgenjim do te pesojme gjithandej.

  Amerika pati fatin e keq qe fill pas epokes se Bushit te kishte kandidate dy revolucionare : Hillary dhe Barack. Pikerisht ne kete kohe duhej nje politikan i regjur konservator qe e leshon fillin pak nga pak. Por te kalosh nga vitet Bush ne vitet Obama, politika nuk i duron goditje dhe shembje te tilla.

  ps : mora vesh qe nje gazete e sotme shkroi per here te pare pak kaq kohesh, emrin e vertete te Obames, ne faqe te pare : Barack Hussein Obama. Analizojeni pak kete gjest. Nuk eshte kaq i pafajshem.

 171. buda thotë:

  5 November 2008 @ 9:09 pm

  …dhe si per te qetesuar shpirtrat e atyre qe kishin frike nga ‘pro-islamizmi’ dhe butesia e Obames, sidomos ne politiken e jashtme, Rham Emanuel vjen nga nje familje hebre konservatore…

 172. xhibi thotë:

  5 November 2008 @ 9:14 pm

  Nuk ka te beje shume feja e tij buda. Obama ka pasur mardhenie te ngushta me ate, dhe shume njerez thane qe ai do ishte kandidati perfekt per kete pune per nga aftesia e tij dhe nga mardheniet e ngushta me Obamen.

  Jam kurioz te di kush do jene pjestaret e tjere te administrates se tij, sidomos ne Treasury, State dhe Defense.

 173. Permetari thotë:

  5 November 2008 @ 9:17 pm

  Per cfare sharjesh e ke fjalen? Pastaj une u mundova te perdor taktin, e s’e quajta idiot por i thash se shkruan idiotlleqe… ku e sheh sharjen ti? si mund ti thuash dikujt se po flet …-lleqe, pa e share? si eshte e mundur ta komunikosh kete gje, sipas teje, pa e share ose ofenduar? sipas llogjikes tende, robt nuk flasin kurre …-lleqe!?

  23 dim’l –qe robt shkruajne e thone idiotlleqe, as qe vihet ne dyshim…
  :-) , e ka thene edhe Ajnshtajni ate: “Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I’m not sure about the former”
  But, kur i drejtohesh nje robi ne vecanti, ka edhe rruge te terthorta… pervec “troc-it”. Mos harro qe ne thjesht shkembejme mendime ketu, dhe do te ishte anormale qe te gjithe te binim dakord me njeri-tjetrin… Ne s’te pelqen varianti i atij tjetrit, jep tendin; ne te gjithe ketu me laps ne dore jemi, noten do ua veme… Por nuk eshte normale te marresh mundimin te shkruash vetem e vetem qe hej po shkruan idiotlleqe…, veri noten dhe ec tutje… ose hajde bujrum. Nuk kam problem une fare se pse njeri ia ve ne dukje tjetrit…, por edhe me nje cike elaborim, jo ashtu thate fare…

  po nuk shof pse qeka skandaloze qe ai te perfitoje nga ndjenja e fajit qe mund te ndjejne nje pjese e te bardheve ne Amerike

  Lizander, nuk e shoh si skandaloze jo, thjesht doja te vija ne dukje se ishte nje faktor me shume ne favor te Obames. E thashe edhe me siper, problemin me te madh e kam me njerezit e Obames, jo me Obamen vete. Jane ata qe trumbetojne sikur Amerika eshte vend racist etj, etj… Te pakten kjo zgjedhja e Obames do t’ua ule ca vrullin…

  Per sa i takon atij komentit per revanshin… — ver re, une them qe Obama ka patur mentore te tille, por kjo s’do te thote se ai do te beje me patjeter se c’i kane mesuar mentoret… Une shpresoj te jete me i zgjuar nga ata…

 174. buda thotë:

  5 November 2008 @ 9:19 pm

  Warren Buffet eshte permendur shpesh nga Obama per ceshtjet ekonomike, por nuk e di sa oreks do kishte ta pranonte postin per Treasury ne moshen 77 vjecare. Hagel nuk do ishte keq per Defense dhe Hillary per State……

 175. Permetari thotë:

  5 November 2008 @ 9:28 pm

  Dhe me fantastiku nder komentet eshte ai i Permetarit. “Le te shohim tani c’shafqje do te na jape…”

  Lulian, une nuk e di ti se c’lexon pas atij komentit tim, por te siguroj se une tani po e marr vesht c’kam dashur te them… ;) Une mund te thosha per kedo qe do zgjidhej te njejten shprehje, por gjenialiteti i yt qendron ne gjetjen e racizmit ne te…, thjesht sa ilustron ato komentet e mia ne fakt…

 176. XYZ thotë:

  5 November 2008 @ 9:37 pm

  Amazona :)

  E per me teper, puna e Irakut nuk eshte aq e qarte sa ç’e bejne ca marksiste e altermondialiste : Koha do ta tregoje se nderhyrja e Bushit ne Irak, me arsye apo pa arsye, ka qene nje veprim i sakte dhe i dobishem. Edhe vete specialistet e gjeopolitikes (disa ketu ne France) jane duke pranuar qe ne afatgjate, Bushi kishte te drejte. Sigurisht qe sot ai eshte jopopullor. Por te mos harrojme dhe diçka tjeter : Bush ka qene nje nder presidentet amerikane me te shkolluar e te diplomuar. Ka qene thjesht nje karikature komunistesh, terroristesh e anarkistesh kjo qe eshte perhapur neper bote. Domosdo, ne epoken e llomotitjes dhe thashethemeve pa fre, edhe vete Buda mund te dale terroristi me i madh i botes.

 177. Grupi thotë:

  5 November 2008 @ 9:40 pm

  Amazonke…ne Arnautce por favor.

  ——

  Une them…Robert Reich per Labour…ashtu sic ishte. Per mbrojtje…Brezhinski :)…njeri me te mire per ate vend s’ka pas ndonjehere Amerika.

 178. toko thotë:

  5 November 2008 @ 9:42 pm

  Nje artikull interesant qe mund ta sjlle kete teme brenda kontureve te temes ( meqense admin e ka zene gjumi :) )
  Obama’s Campaign Promises Could Become a Burden in His Presidency

 179. emigrant thotë:

  5 November 2008 @ 9:42 pm

  Kam pare plot te bardhe qe jane te çliruar nga termat e bardhesise, por te zi nga termat e zezakerise, jo.

 180. zzzz thotë:

  5 November 2008 @ 9:46 pm

  Barak Obama do të jetë një zhgënjim i madh për amerikanët…..

 181. Monda thotë:

  5 November 2008 @ 10:12 pm

  Toko, e tha vete ne fjalim, bile dhe nje dite para zgjedhjeve, qe ca gjera s’do t’i beje dot as vitin e pare, as termin e pare.
  Une isha kunder Obames per dy arsye, e para sepse fitorja e tij heq perfundimisht mundesine e Hillary Clinton te kandidoje perseri (2012) dhe e dyta, nuk jam dakort me disa nga politikat e tij fiskale.
  Kritikat bazuar ndaj ngjyres se tij, dhe vetem ndaj ngjyres se tij jane injorance. Njesoj me … vajta ne shkolle ne Oklahoma para se te vija ne NY, atje nuk konsiderohesha e bardhe.
  Keshtu qe le t’i leme keto budalleqe.
  Gjithesesi, per te miren e ketij kombi shpresoj qe presidenca e tij t’i ngjaj me shume asaj te Clinton (ka rrethuar veten me ish-klintonista) dhe jo asaj te Carter. Te shohim …

 182. Roni thotë:

  5 November 2008 @ 10:13 pm

  O Amazaona po fol shqip mi zemer se nuk po trego ndonje gje te madhe qe di gjuhe te huaj qe e flet trecereku i botes!!!!

 183. XYZ thotë:

  5 November 2008 @ 10:16 pm

  Dhe e fundit fare qe u kujtova :

  Termi “Afrike” nuk perket aspak, ne menyre absolute, me termin “Histori”. Afrika nuk ka qene kurre pjese e Historise boterore. Nje Afrikan nuk mendon ne keto terma. Per te, Historia eshte nje diçka abstrakte qe ai nuk mund ta kape. Afrikani jeton sot, ndoshta mendon dhe per neser, por e qarte qe e pasnesermja nuk ben pjese ne shqetesimet e tij.

  Historia, historikisht, eshte e lidhur me njeriun e bardhe europian. Afrika vetem sa e ka pesuar Historine, kurse Europa e ka bere. Jam shume skeptik ne lidhje me sensin e Obames mbi Historine. Nuk e kam idene nese ai e ka ate nuhatjen qe i duhet nje posti te tille. Prandaj mendoj se do ta kete pisk : mjafton nje hap i gabuar dhe njeriu i bardhe europian (amerikan - wasp) do te kerkoje t’ia rrembeje freret nga dora. Me te vertete, kesaj rradhe Amerikanet nuk kane kuptuar asgje. Obama eshte thjesht nje apprenti-sorcier, siç thone francezet, nuk ia di eren Historise, nuk e ndjen, nuk eshte pjese perberese e Frymes se Historise se pergjithshme. Kete mendim kam. Por ndoshta do te kete keshilltare me mend ne koke dhe do ta fusin ne ulluk shume shpejt.

  Sot Rusia mori vendim te ngreje raketat ne Kaliningrad. Te shohim pergjigjen.

 184. iliriani thotë:

  5 November 2008 @ 10:17 pm

  Gjes, Roni… Ku eshte Swed?…

 185. Roni thotë:

  5 November 2008 @ 10:21 pm

  O Emo cer po bohet kshu mer jahu???
  Si mer na humi gjith ai alamet McCain???
  Spo na ndahen Lenka Cukot@CO!!!!

 186. emigrant thotë:

  5 November 2008 @ 10:26 pm

  Pastaj kjo puna e Change po me kujton pak edhe veten time qe kur me merzitet ndonje dashnore dhe nuk dua me ta shoh i them Baby we need a change its gonna be good for the both of us, you gonna see!!!

  :P :P Ron-o, po ti sikur iu thoshe “I feel empty”… Nejse, pershnes gjithe fansat e Obames me Sheryl Crow: A change would do you good

 187. toko thotë:

  5 November 2008 @ 10:30 pm

  O Emo cer po bohet kshu mer jahu???
  Si mer na humi gjith ai alamet McCain???

  For the Republicans, It Could Have Been Worse

 188. Monda thotë:

  5 November 2008 @ 10:37 pm

  memo vehbiut, jo gjithmone i bie ne të, te falen gjithesesi rreshqitje te tilla.

 189. toko thotë:

  5 November 2008 @ 10:38 pm

  Monda dakort me ju (Premtimet) . Uroj te jete dhe ndodhe ashtu ( Klinton)

 190. avocados thotë:

  5 November 2008 @ 10:39 pm

  Ardjan Vehbiu :
  BUKE E ZEZE
  November 5, 2008 by Xha Xhai
  Barack Obama i fitoi zgjedhjet si kandidat i Partisë Demokrate, jo si përfaqësues i racës së zezë; duke shpalosur një program të qendrës së majtë të cilin e pranuan shumica e amerikanëve, jo ndonjë program racist supremacist të bojëkafe, të kuq, ose ngjyrë preshi.

  asnji presje nuk i heq…

 191. XYZ thotë:

  5 November 2008 @ 10:41 pm

  Dhe e fundit fare qe u kujtova :

  Termi “Afrike” nuk perket aspak, ne menyre absolute, me termin “Histori”. Afrika nuk ka qene kurre pjese e Historise boterore. Nje Afrikan nuk mendon ne keto terma. Per te, Historia eshte nje diçka abstrakte qe ai nuk mund ta kape. Afrikani jeton sot, ndoshta mendon dhe per neser, por e qarte qe e pasnesermja nuk ben pjese ne shqetesimet e tij.

  Historia, historikisht, eshte e lidhur me njeriun e bardhe europian. Afrika vetem sa e ka pesuar Historine, kurse Europa e ka bere. Jam shume skeptik ne lidhje me sensin e Obames mbi Historine. Nuk e kam idene nese ai e ka ate nuhatjen qe i duhet nje posti te tille. Prandaj mendoj se do ta kete pisk : mjafton nje hap i gabuar dhe njeriu i bardhe europian (amerikan - wasp) do te kerkoje t’ia rrembeje freret nga dora. Me te vertete, kesaj rradhe Amerikanet nuk kane kuptuar asgje. Obama eshte thjesht nje apprenti-sorcier, siç thone francezet, nuk ia di eren Historise, nuk e ndjen, nuk eshte pjese perberese e Frymes se Historise se pergjithshme. Kete mendim kam. Por ndoshta do te kete keshilltare me mend ne koke dhe do ta fusin ne ulluk shume shpejt.

  Sot Rusia mori vendim te ngreje raketat ne Kaliningrad. Te shohim pergjigjen.

  ps : postimet e mia dalin kur ua do qejfi. Do t’i lutem Baba Obamas mos ben ndonje gje.

 192. radio zimbabve thotë:

  5 November 2008 @ 10:42 pm

  Barack Obama i fitoi zgjedhjet si kandidat i Partisë Demokrate, jo si përfaqësues i racës së zezë;

  Po ajo fitorja “historike” për ça ishte? Për PD që po fitonte zgjedhjet e? Proceset psikologjike të robve me racionalizu gjonat jon metërmen të çuditshme. Kta komunistat janë moralistët më të nyt, sepse e kamuflojnë çdo gjo me retorikë peslekshe për prolat.

  Le të japim duart tani dhe të ndjejmë ndryshimin të gjithë bashkë… :p

 193. toko thotë:

  5 November 2008 @ 10:46 pm

  AP
  Stocks plunge as investors ponder Obama presidency

  NEW YORK (AP) — A case of postelection nerves sent Wall Street plunging Wednesday as investors absorbing a stream of bad economic news wondered how a Barack Obama presidency will help the country weather a possibly severe recession. Volatility returned to the market, with the Dow Jones industrials falling nearly 500 points and all the major indexes tumbling more than 5 percent

 194. zog thotë:

  5 November 2008 @ 10:48 pm

  asnji presje nuk i heq…

  dhe ben mire se i ke vendos ku duhet. pra fajin nuk ta kane presjet por fjalet e renditura gabim. per me teper ai fitoi si i zi dhe me votat e zezakve, ndersa politika qe do te nderrmare do te jet demokrate.

  per me teper Demokraci eshte pushteti i vegjelise mbi pakicen e forte. ne amerike fjala demokraci ka qene veç ne leter deri sot, kjo e ka bere ate vend me te pasurin ne bote. kur te fillojne ta aplikojne edhe ne praktike me te vertete, siç kekon te bej Obama, do te filoj dhe kalbja amerikane prej varferimit moral, e atij material.

 195. avocados thotë:

  5 November 2008 @ 10:51 pm

  eh mer zog, qaji hallin amerikes ti…

 196. zog thotë:

  5 November 2008 @ 10:56 pm

  hallin ja qajne ate qe votojne per NDRYSHIM, jo une … ;)

 197. 23-dimension thotë:

  5 November 2008 @ 10:56 pm

  Dobet Permjeti, dobet.

  ………^7^…..argumjeti……….^7^………………

 198. Monda thotë:

  5 November 2008 @ 11:05 pm

  toko, bursa bie gjithmone nje dite pas zgjedhjeve, pasiguria e tregut me presidentin e ri. Si pike totale, eshte renia me e madhe historikisht, por si perqindje pak a shume njesoj si heret e tjera. Nuk mund te behen analiza te menjehershme te efektit se zgjedhjes se nje kandidati apo tjetri vetem nje dite me pas. Pastaj lekundjet ne burse kane qene te modes kohet e fundit.
  E vetmja gje qe mund te flitet ketu eshte frika e rritjes se “capital gains” taxes, dhe taksa te tjera. Por ato akoma s’jane ligj. Keshtu qe mos u habit te shohim nje rritje te larte ne burse deri ne Janar (para se te vendosen taksa te reja, nqs aprovohen) dhe pastaj … te shohim.

 199. Permetari thotë:

  5 November 2008 @ 11:11 pm

  ………^7^…..argumjeti……….^7^………………

  S’po ankohem per noten…, se sa te ma besh 6, me mire s’ndihem. :-)

 200. Rob-terneti thotë:

  5 November 2008 @ 11:15 pm

  Anallistet e manualit te napin uje, bile pa luge fare, per cdo gje, qe nga nderzimi artificial e amerikanet ne … Amerike.

  Megjithse Obama grumbulloi pa “ndihmen e ndokujt”
  tre fishin e pareve krahasuar me rivalin, cuditerisht diferenca ne vota
  nuk e qe krahasueshme. Shko anallist qendize thiorine. Sigurisht, ka te beje me shiun e fundit ne Seul.

  Nje hint, dhe ca detaje mbi “programin e qendres se majte” me poshte:
  www.pbs.org/moyers/journal/10312008/transcript2.html

  BILL MOYERS: What does it say to you that Obama has spent more in this election than John Kerry and George W. Bush spent together in 2004?

  JOAN CLAYBROOK: Well, this is a most unusual election. He’s raised a huge amount of this money through the internet. About 30 percent of his donations are from smaller donors, under $200. He has also, of course, raised a lot of money from special interests. And particularly, both he and McCain have raised a lot of money from the financial services industry. They are among their top bundlers, bundling money together and handing it over to the candidate. And that’s true for both McCain and for Obama. So there’s no lack of special interest money in this election.

  BILL MOYERS: Politico.com did some fine reporting just this week, and came up with a list of Obama advisors you could pay to meet for $28,000. You could laugh, but this is not funny.

  JOAN CLAYBROOK: No, I know.

  BILL MOYERS: For $28,000 you could attend a roundtable discussion in Boston with Obama’s economic advisor, Robert Rubin. For $2500, you could attend a reception with his close advisor, Tom Daschle, who is widely mentioned as his chief of staff. For $2300, you could have lunch with his senior health care advisor. For $10,000, you could dine with the senior foreign policy advisor. For $28,500, a reception with Michelle. Seriously, this sounds like business as usual.

  Xhibi, je gati te shkembejme ca lepushka green?
  Ne i ka harxhuar per “kauzen,” hallall, gjak e dhjame iu befshin.

 201. silie thotë:

  5 November 2008 @ 11:30 pm

  Turp per peshkun qe lejon disa nga keto komente kaq injorante raciste. Megjithese zakonisht blogerit e peshkut jane shume leftwing dhe bias ne opinionin tim, te pakten duken intelegjente

 202. J. thotë:

  5 November 2008 @ 11:32 pm

  Zog (nuk e kam fjalën për XYZ)
  Nëse nuk bindesh se ajo që thua për racizmin është gabim, kërko për Malcolm X.
  O robo, historia është vërtet funny po varet se kujt personazhi i referohesh. Ruzvelt nuk ishte ai presidonti që erdhi në pushtet me ndihmën e korporatave të mdhoja dhe pastaj ua futi jeshilkat më i vend.

  Normal që të ndërmarrësh një fushatë dhe ta quash të sukseshme përmes mbledhjes së një shume të madhe parash, është ca absurde për dikë që do të ndjekë politikë sociale.
  Unë, për të tjera arsye kam “mbështet” McCain po pa shumë emocion. Bëj çudi madje sesi delirohet në “U kry”, mos bastardoni çdo gjë, fundja nji rob i botës që nuk e njifni dhe aq sa mejtoni, u bë presidont. As ju ngrihet as ju ulet…rroga. Të paktën tani për tani. Më vonë, we’ll see says master Zen.

  Bday girl check ur gmail. :)

 203. Roni thotë:

  5 November 2008 @ 11:34 pm

  Po pra Emoigrant because I feel Empty we need some Change!!!!
  Kush perdor fjalet Change ka gjasa te beje maskaralleqe pa kufi!!!
  Kete e kam nga eksperience ime personale :-)

 204. bisturia thotë:

  5 November 2008 @ 11:38 pm

  Di najnjoni me na thone se pse nje parti - me fal, “levizje politike” - ne Shqiperi harxhon fonde (nga kane dale?!) per te festu fitoren e Obames? Ne facebook: “Rezultatet live dhe argetim ne festen e demokracise. SOT ora 12.00, G99″

  Cila feste e demokracise?! Se une kujtova se 11 Dhjetori ishte Dita e Demokracise ne Shqypni.

 205. Rob-terneti thotë:

  5 November 2008 @ 11:40 pm

  J, se cdo benje ai eshte puna e tij, por te pakten te na e kursejne sapunin per djathe, te pakten ketu tek Peshku, dmth idealle-rat e bilmemera.

  Eshte business as usual. Pajk.

  Ja dhe pak vazhdim per ty:

  BILL MOYERS: Joan, you just wrote the other day: “When the campaign ends, it’s payback time.” What special interest groups will be camped on the White House doors for either McCain or Obama?

  JOAN CLAYBROOK: I’ll tell you the first one that’s going to be there. And that’s going to be a financial services industry. The banks, the insurance companies, the securities companies they’re all going to be there. They gave Obama and have given Obama and McCain huge amounts of money. They are the largest among their bundlers, and among their large donors. They’re in trouble. All these decisions that are now being made on the disbursal of the $700 billion. They are going to be right there.

 206. mushka thotë:

  5 November 2008 @ 11:40 pm

  Rob-terneti, Obama nuk eshte engjell…republikanet prandaj e hengren preshin sepse kujtuan se po benin lufte me nje engjell qe do kthente faqen tjeter sa here ata ti binin me shpulle.

  Obama kthen ne shtepine e bardhe sensin, llogjiken, afersine me klasen e mesme, humbleness qe te vjen kur i arrin gjerat me forcat e tua ne jete, jo si Bush dhe McCain - femije te privilegjit me nje arrogance dashakeqese. McCain me pak se Bush…por e qelbi fare ne kete fushate. Prandaj dhe Amerika zgjodhi Obamen. 375 vota elektorale per Obamen kunder 163 per McCain…..

 207. Monda thotë:

  5 November 2008 @ 11:40 pm

  Pak per te qeshur (dhe jo per rracizem, se u bene boze ata qe e perdorin dhe po aq u bene boze ata qe akuzojne per rracizem si t’iu veje per mbare):

  Ne Kenia zgjedhja e Obames festohet duke therrur dema, pula dhe dhi

  :) :) :)

  Me keto zakone, c’e do qengjin i thone kesaj pune :p

 208. Roni thotë:

  5 November 2008 @ 11:45 pm

  Kam nje pyetje per te gjith ata qe mendojen!!!!!
  Shume po e krahasojen fitoren e Obames me fitoren e Demokracise, po pse po te kish fituar McCain a nuk do te ishte kjo nje fitore me mjete Demoktarike sic jane zgjedhjet e lira???
  Pastaj po Bushi kur fitoi ne 2004 a nuk ishte dhe kjo nje fitore per demokracine pasi edhe bushi me vota te lira e mori pushtetin ne 2004!!!!
  Nuk e kuptoj se perse fitorja e Obames eshte fitore e Demokracise dhe nese do te fitonte McCain nuk do te ishte nje fitore e Demokracise???
  Ju Lutem Ndihme!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 209. Monda thotë:

  5 November 2008 @ 11:48 pm

  Si proces, demokratik do kishte qene nga te dyja anet. Si rezultat pastaj, do i atribohej rracizmit, intolerances, bushizmit e me the te thashe.
  PS: Si vihen fotot ketu, se s’po i gjej anen.
  PPS: Jul, e di qe vdes per brown sugar :)

 210. bisturia thotë:

  5 November 2008 @ 11:48 pm

  Roni, ate pytje kisha edhe une…

 211. akvll thotë:

  5 November 2008 @ 11:57 pm

  Demokracia, Roni, bisturia dhe të tjerë, është dinjiteti i barabartë i të gjitha qenieve njerëzore; mundësimi të gjitha qenieve njerëzore për të marrë pjesë në jetën politike të vendit, për të zgjedhur dhe për t’u zgjedhur. Fitorja e Obamës tregon me fakte se gjërat kanë filluar të ndryshojnë dhe s’janë më si para 40 vjetësh kur u desh të nxirreshin ligje kundër diskriminimit të afroamerikanëve dhe të lejohej vota e tyre.

 212. tazibao thotë:

  5 November 2008 @ 11:57 pm

  XYZ:

  Historia, historikisht, eshte e lidhur me njeriun e bardhe europian. Afrika vetem sa e ka pesuar Historine, kurse Europa e ka bere.

  Kujt ja ke marre kete, Sarkozy-se, ne fjalimin ne Universitetin e Dakarit (Senegal) ne korrik 2007 ?

  Kopjac ;)

 213. Roni thotë:

  6 November 2008 @ 12:00 am

  A ka ndonji peshk qe tme japi pergjigje se plasa tu hap libra filozofie e politike historike. Dhe gjithanej thuhet se nese zgjedhjet jane te lira dhe vota e popullit resspektohet athere ka fituar Demokracia pa marre parasysh se emri i kujt eshte ne fletat e votimit.
  Amon mer me sqaro njoni se pse ka dallim midis fitores se Obames dhe fitores se supozuar te McCain se po luj mensh po luj. Pse Obama perfaqsoka Demokracine me shume se 43 Presidentet e tjere Amerikane qe u zgjodhen para atij.
  Amoni mer me ktheni pergjigje se po luj mensh!!!!

 214. Zana thotë:

  6 November 2008 @ 12:01 am

  Ju qe jetoni ne Amerike çfare duhet te ndrroni?!(natyrisht perveç dashnoreve)…Pastaj ja u kerrnqem qe fitoi Obama…Edhe pleqte e Kelcyres nenshkruan fitoren….e pastaj…….

 215. J. thotë:

  6 November 2008 @ 12:07 am

  Robo, që është e dyshimtë politika e Obamës, është.
  Madje edhe mënyra e arritjes. Po si të thashë, ka dhe përjashtime prej rregullit.
  Rezultati llogjik i mbështetësve të Obamës për mendimin tim është se do zhgënjehen. Do zhgënjehen prej vetë konfuzionit dhe rolit të mesias që ka marrë përsipër.
  Ajo retorika e tij mund të klasifikohet si demagogji, po tashi për tashi janë gjëra që duhen thënë. Më pas do jenë reforma që duhen bërë.
  Në fillim ishte fjala, tha.

  Bday girl
  fotot mund t’i vendosësh vetëm si lidhje. Të paktën kshu e di unë.

 216. Rob-terneti thotë:

  6 November 2008 @ 12:15 am

  Me pas eshte … pay back time, pra. Tashti gjerat thuhen, pastaj gjerat jepen, aty ku e ke borxhin. Po ngeli gje, me kismet …

  Eshte ceshtje investimi - tha. Gjithmone, behet atje ku eshte me i sigurte.
  Pse me lazem te naterrohesh me te “lujtmin menc,” kot fare.

  Te thashe dhe njehere, nuk kam asnje kundershtim, por aman na kurseni corben moraliste. That’s all.

 217. bisturia thotë:

  6 November 2008 @ 12:19 am

  Fitorja e Obamës tregon me fakte se gjërat kanë filluar të ndryshojnë dhe s’janë më si para 40 vjetësh kur u desh të nxirreshin ligje kundër diskriminimit të afroamerikanëve dhe të lejohej vota e tyre.

  E drejte ne njefare menyre. Levizje te tilla jane te vonuara - pavaresisht se ketu Affirmative Action ben shume pune, madje i dha edhe shkollen ne Harvard Obames dhe gruas se tij. Ajo e drejta e votimit ne Amerike pastaj eshte me te vertete gjynah dhe idiotesi, dhe vlen jo vetem per te zinjte po edhe per femrat - ne kuptimin qe ju desh te arrinin shekullin e 20-te qe t’i lejonin. Dhe ket e kam pa ironi.

  Nje pytje kam, se u cate ju demokratet Evropjane duke kritiku Ameriken: kur ka qene hera e fundit (apo e pare) qe dikush jo i bardhe eshte zgjedh kryeminister a president ne Zvicer a France a ku di une? Eshte kollaj te kritikosh te tjeret.

 218. Roni thotë:

  6 November 2008 @ 12:25 am

  Po pse Demokracia matet vetem me parametrat e merdhenjeve e te Bardheve me te Zive???
  Po sikur te cohet nje Amerikan me prejardhje Kineze dhe te deklaroi se Amerika nuk eshte vend Demokratik sepse nuk ka patur kurre President me origjine Kineze???
  Si do ti pergjigjeshit ketij Kinezi???

 219. akvll thotë:

  6 November 2008 @ 12:26 am

  Bisturi, në Zvicër, deri para nja 20 vjetësh nuk shikoje këmbë të ziu, dhe janë shumë minoritarë, po vjet e kanë nxjerrë një deputet më duket. Sa për francezët, janë rracistë jo vetëm ndaj të zinjve, po ndaj çdo popullate tjetër që nuk është denbabaden franceze, se dhe ata, si puna e shqipëtarëve, e mbajnë veten për rracë superiore. Me ktë, po ju uroj natën e mirë kudo si ndodheni.:)

 220. buda thotë:

  6 November 2008 @ 12:28 am

  Bisturia, Obama nuk ka perfituar nga Affirmative Action per ne Harvard. Eshte e ditur gjeresisht se ai nuk ka deklaruar racen as ne ese apo aplikim per Harvard Law School.

 221. akvll thotë:

  6 November 2008 @ 12:31 am

  Roni, atij do t’i themi që s’është njëlloj, se kinezët s’ka ca dhjetër vite që kanë ardhur në Amerikë, kurse afroamerikanët, ca qindra. Dhe kanë ardhur në të njejtën kohë si të bardhët, të cilët i morën nga vëndi i tyre që t’u shërbenin si skllevër. Se që thua ti, të bardhët nuk se janë vendalinj, dhe nuk ishin as ata kremi i shoqërive të veta. Ika me vërte. (Kjo që mos t’kujtojsh se po tutna nga debati demokratik.)

 222. akvll thotë:

  6 November 2008 @ 12:33 am

  p.s. do t’i tregojmë dhe ca statistika mbi përqindjen e rracave të ndryshme në Amerikë.

 223. emigrant thotë:

  6 November 2008 @ 12:33 am

  Nje pytje kam, se u cate ju demokratet Evropjane….

  :) :D … mu kujtu ai shoku i gjimnazit qe thoshte “pytje e dhime”….

  Une jam gati te besoj UFOt, por qe psh ne Austri te kete nje kancelar me ngjyre… eshte si numer ireal (rrenja e -1).

  USA eshte ne rrugen e qenies sa me afer perfaqesimit te globit (me tre-kater veta, nje i bardhe, nje i zi, nje i verdhe … si vegimi i Mao Ce Dunit). Ka shume paralele ne kete. Si US dhe bota moren goxha shtyse nga protestanizmi; tani ka ardh koha e lojtareve te tjere… Pas pak dekadash ne US asnje grup racor nuk do jete me shume se 50%. Dinamika te suportuara nga elita e bardhe keto. Trend me nje llaf.

  PS shikoj shume njerez me rrace te papercaktuar ne Romen e sotme, NYC. Nuk merret vesh c’jane. Per te mos folur per disa ikona si T. Woods, ose edhe C. Rock, sa per ate pune

  Shume te zinje kritikohen qe nuk jane te zinj enough… L. Kravitz, C. Powell, M. jackson etj etj

 224. Roni thotë:

  6 November 2008 @ 12:37 am

  Akvull a ke qene ndonjehere ne USA????

 225. J. thotë:

  6 November 2008 @ 12:38 am

  Po ja o Rono, karma is a bitch i thonë një shprehjeje tjetër. A deshën amerikanomanët që të shfrytëzonin negro deri para 100 vjetësh? Ajo epokë e shfrytëzimit, nuk ka kaluar pa kujtesë historike te njerëzit me të njëjtën ngjyrë si Obama. Erdhi koha e shpagimit, simbolik vërtet, po djeg ca.
  Robo thotë mos bëni moralizma, po në fakt është triumfi i moralit zgjedhja e Obamës.
  Morali qëndron i fshehur edhe del ku sta pret mendja.
  Sistemi ekonomik është kapitalizmi, po ai nuk i përgjigjet dot gjithë variablave të tjerë që përfshijnë gjithë sistemin. Morali është një ndër ta.
  Kush e shpërfill më shumë sesa duhet, humbet.

  Obama vetë është produkt i këtij absurditeti të sistemit, nuk ka për të ecur shumë. Po gjithsesi ka për të hedhur një hap para në humanizëm të paktën.

  Robo, për humor: A thua ti ketë thënë zoti njeriut se do të të jap jetë si borxh, po për këtë të kërkoj përqindje. Demek të më lavdërosh si zot të vetëm nja pesë a gjashtë herë në ditë sipas vaktit e duhet me bo punë të tjera si këto, ndryshe të 10! krejt, përfundove në ferr :P

 226. Rob-terneti thotë:

  6 November 2008 @ 12:43 am

  E ka kot, sa per te trem robt. Se, me keq do t’i dali. Ferri ka gjithe ato shpenzime, jo flaka, dreqi apo i biri. Te veni tjeter, maro pune me ca ashtu, e ec matane.

 227. Nexhi thotë:

  6 November 2008 @ 12:54 am

  Roni thote :

  a ke qene ndonjehere ne USA????

  great question RON.
  Une e kam pas ndermend tjua bej pas cdo rreshti qe shkruanin robte ketu.
  Ne lidhje me ceshtjet e rracave, rracizmit etj etj, mendimet e mija ndryshuan krejtesisht pas te qenit ne USA per here te pare. Dhe kete e kam verejt dhe nje njerez te tjere. Gjithesesi mondim modest eshte i imi, sepse une kam qene thjesht vizitore si ne evrope dhe ne USA. Skam jetu ndonjehere andej me gjate se 1-2 muaj.

 228. J. thotë:

  6 November 2008 @ 12:55 am

  Atë barcaletën me ferrin dhe Marxin e di? :D
  Shkojti Marxi në ferr pas vdekjes, aty ku punonin ata djallushat me kazanin ziftin teneqet and vari teneqen kshu gjonash.
  Kishin detyrë verzevulat e vegjël të ndiznin zjarr e ato shpenzimet që thu më lart. Përditë kjo punë.
  I pyt Marxi demonët, po mirë, gjithë ditën punoni ju? Po i thonë kta. Po pushim të Dielën nuk bëni? Jo, kta.
  Po kërkoni një ditë pushim atij të modhit. E mirë! Bam bum me greva e morën një ditë pushim në javë.
  Po ditët e tjera u tha i madhi, digjeni plehrën e virini flakën - për Marxin.
  E ua mbush menien demonëve mos me punu më shumë se tetë orë :P, me pas pushim në raste festash…sa gati shkojti ferri për faliment.
  Djalli i madh fare nuk bënte dot me Marxin edhe e degdisi në parajsë.

  Kaluan javë e muaj që thu ti, shkoi deri një vit, u bë kurioz djalli ça bote Marxi në ferr?
  Hipën lart edhe pyt shën Pjetrin -ho me ça bohet knej? Si vete puna o shën Pjetër, ku është Zoti?
  - Në rradhë të parë ia kthen Pjetri, unë jam shoku Pjetër. Në rradhë të dytë, Zoti nuk ekziston! :P :P

 229. Nexhi thotë:

  6 November 2008 @ 12:55 am

  qyqja sa gabime bona :
  mendim - jo mondim :-)

 230. Zana thotë:

  6 November 2008 @ 1:04 am

  J,pas asaj barcaletes se kooperativistit edhe kjo eshte goxha.Po e lexoj mire qe neser ta diftoj ne pune :)

 231. Rob-terneti thotë:

  6 November 2008 @ 1:14 am

  Dmth duhet me dhone provim mjekrren edhe atje lart?

  Nuk e kishte keq ajo zjusha, qe e rekomandote prap; s’ja ditem kimetin.

  Ju te rinjte e keni pisk, se ne na e ka fut me shiringe ne tru xhaxhi, prandaj e kemi kaq alergji.

  He me se i lehte eshte, shaj nga nona kapitalizmin e je mrena.

 232. zog thotë:

  6 November 2008 @ 1:16 am

  shqiptaret prej racizmit dolen tek sklleverit, duke harruar qe racizmi (si teori dhe bile si FJALE) ka lindur shume me vone nga skllaveria.
  per kuriozitet emri Sllav vjen nga Skllav. imagjinoni pra.
  ne kohe te grekerve te vjeter dhe romakeve sklleverit ishin TE BARDHE (Spartakusi ose Shpatari i famshem ishte nje i tille). bile nga librat e vjeter mesojne qe ka pasur skllever edhe plot Filozofe, pra njerez SUPERIORE e me nje barre mend.

  kur nuk ka me ngrene per te gjithe, njeri behet skllav i tjetrit.

  ka shqiptare qe te japin leksione edhe mbi demokracine, duke harruar qe ishin grekerit e vjeter, qe e shpiken. e bile ne ate kohe, skllaveria ishte gjithnje aktuale. dmth jetonin ne demokraci ose quhesh Demos (popull) vetem njerezit e LIRE.
  jo sklleverit.

  ndersa sot te japin leksione bile votojne edhe sklleverit (te lire ne dukje por te roberuar prej fatalitetit te tyre tragjik)

 233. ancesori thotë:

  6 November 2008 @ 1:16 am

  Me mire Obama se Mcain. Po kur pashe Opran dhe Jesse Jackson duke qare e qyrravitur me erdhi per te vjelle. Mu kujtuan marifetet e komunisteve qe cdo gje qe benin e quanin ‘historike’.

 234. Roni thotë:

  6 November 2008 @ 1:19 am

  Kam 9 vjet qe jetoj ne USA, isha ne Shqiperi kte vere per 2 muaj. Shkoj nje nate me nje mikun tim tek Mumja nje pub simpatik te Piramida. Aty takojme nje shoqen e mikut tim e cila kishte deshire shume te madhe me bo muhabet per Ameriken.
  Ajo fol per Ameriken e un nigjo, ajo fol e une nigjo, fliste me kaq shume pergjegjsi per jeten Amerikane saqe arriti te me tregonte se si visheshin njerzit ne NY dhe moda qe ndiqnin. Me te vertete fillova te mendoje se ajo vajze me siguri qe do ket jetuar ne USA, dhe e pyes.
  Sa kohe ke qe je kthyer nga NY?
  Nuk kam qene kurre ne USA ma kthen ajo.
  Po nga e di ti se si vishen njerzit ne Amerike, e pyes une
  Po kam pare Sex in the City mo, ma kthen ajo
  Nuk shtoj as nje fjale as edhe nje presje.
  Keshtu edhe puna e ktyre specialistave te poltikes dhe Demokracise Amerikabe, shofin ndonje film dhe lexojn dhe ndonje liber dhe o burra e morem vesh se cbehet ne Amerike.
  Po ne cilen Amerika thua te ken kuptuar ate qe marketohet nga Hollywoody dhe nga Media apo ate Ameriken ku te bardhet dhe te zite jetojne ne lagje te ndryshme?
  Ameriken e milionerave ne Wall Street apo Ameriken e e amerikaneve qe po punojne nga 3 pune?????
  Flisni o specialiste nga Hollanda, Zvicra, Gjermania, Shqiperia etj etj

 235. zog thotë:

  6 November 2008 @ 1:19 am

  qe mos harroj po shtoj edhe nje fraze te Fan Nolit mbi Shqiptaret :
  sklever bij sklleverish, lirine nuk e meritoni, ngaqe ate nuk e doni.
  ;)

 236. Dori thotë:

  6 November 2008 @ 1:20 am

  Roni, ja ku e ke përgjigjen që mos të lodhesh më duke lexuar. Po të fitonte një i bardhë s’provonte gjë se të bardhët kanë qenë në fuqi dhe s’lejonin të zinjtë as të votonin jo më shumë se 30 vjet më parë. Kur fiton një i zi do të thotë se të zinjtë dhe minoritarë të tjerë jo vetëm që kanë mundësi të votojnë, por kanë edhe mundësi të fitojnë. Kjo të tregon që zgjedhja është e lirë. Po të fitonte McCain s’do të thoshte se zgjedhja s’ishte e lirë dhe demokratike, ama s’do të kishte provuar rënien e diskriminimeve të së kaluarës. Po s’të pëlqeu, veshju prapë leximeve se s’të bëjnë keq.

 237. Roni thotë:

  6 November 2008 @ 1:38 am

  Rrofsh Dori, por kam idene qe duhet te jesh ti ai qe ti pervishet leximeve!!!

 238. zzzz thotë:

  6 November 2008 @ 3:01 am

  per kuriozitet emri Sllav vjen nga Skllav. imagjinoni pra.

  Në fakt është e kundërta fjala skllav vjen nga emri sllav.

 239. zzzz thotë:

  6 November 2008 @ 3:18 am

  Po të fitonte McCain s’do të thoshte se zgjedhja s’ishte e lirë dhe demokratike, ama s’do të kishte provuar rënien e diskriminimeve të së kaluarës.

  Po pse zgjedhja e Obames provon rënien e dallimeve (diskriminimeve)? Dallime (diskriminime) ka pasur, ka dhe do te kete edhe me Obamen kryetar. Edhe ne Administraten e Bushit afrikano-amerikanet arriten postet me larta qe kane pasur ndonjehere. Colin Powell ishte afrikano-amerikani i pare qe u be sekretar shteti. Kondoliza Rice u be femra e pare afrikano-amerikane qe mori po ate post. Pse nuk thuhet ndonje gje per arritjet e ketyre afrikano-amerikaneve?

 240. sodacova thotë:

  6 November 2008 @ 3:25 am

  sa kunj u ka ngel cave kjo fitorja e obames….
  verteton pra dhe njehere qe mbetet ngjarje e madhe, ngado ta rrotullosh muhabetin.

 241. Dori thotë:

  6 November 2008 @ 4:40 am

  zzzz, rënie jo në kuptimin e rënies deri në zero, po rënie në shkallë të mjaftueshme. Edhe ato që përmend ishin arritje, por jo të krahasueshme me pozitën më të lartë. Sidomos përderisa nuk ishin zgjedhje nga popullata, por nga administrata.

 242. zarathustra thotë:

  6 November 2008 @ 7:43 am

  Fitorja e Obames ka kuptim simbolik, per qe punon studion dhe nuk heq dore nga realizimi i endrres se tij. Jam shume i lumtur qe fitoi Obama edhe per vete faktin se here pas here ketu tek peshku kam lexuar
  komente raciste psh “bythzi”, alla faccia dei razzisti ignoranti, stupidi!!!!!

 243. geldiona thotë:

  6 November 2008 @ 8:14 am

  o bames i rroft simboli se vet ka ik per kum . nje gje nuk kuptoj sesi pretendoni te rregulloj ekonomin obama kur familja e tij eshte ne nje varferi maramendse skan buk te han vllezrit e tij dhe ai harxhon miliona dollar per fushatat .une di qe nje njeri kur pretendon per dicka te lart duhet shofi veten ne pasqyr njiher dhe c far ka pereth qe erethon me pastaj le te kerkoj qiqra ne hell.

 244. etmond thotë:

  6 November 2008 @ 8:17 am

  obama beri ate qe rralle her ndothe ne skemat politike dhe aqe me keq per nje shtet si amerika!
  megjitheate aty ku cdo gje te duket paradoksale kurre nuk eshte e pa mundeshme. mundimi dhe perpjekejet e tije dhane frutin e duhur. urime zoti president.
  makari te benim dhe ne nje mimik te till…..

 245. Detari thotë:

  6 November 2008 @ 9:36 am

  Eshte shume per tu cuditur me keta peshqit ketu. Mjaftonte kjo teme dhe ata nuk lane gje pa shkruajtur. Madje shume nuk kane fjetur akoma. Kjo eufori shqiptare eshte e papare. Shume bertasin dhe brohorasin per Obamen dhe na luajne me pare rrolin e patriotit amerikan sesa atij shqiptar. Disa kane disa vjet qe jetojne ne Amerike dhe bejne me keq sesa vete ata qe kane breza qe jetojne ne Amerike. Cudi me shqiptaret. Sapo kane dalur nga vendi i tyre dhe i harruan te gjitha dhe nga vijne. Eshte njelloj si puna e atyre qe erdhen ne Tirane nga pylli dhe sa u ra kemba asfalt, luajne rrolin e te mencurit dhe mundohen te na tregojne sesi behet jeta dhe se cfare do te thote rracizem, apo demokraci.
  Disa bertasin se ketu ne disa shkrime ka rracizem, gje qe nuk mund te shihet. Keta as qe e kane idene se cfare eshte rracizmi. Kur nje i bardhe shkruan dicka kundra nje me ngjyre, bertitet pernjehere dhe aludohet per rracizem. Por keta e harrojne se urrejtje ndaj ngjyres se tjetrit shprehet me pare nga vete ata me ngjyre sesa ne te bardhet. Shembuj ka aq shume sa mund te na duhet ndoshta nje vit i tere per ti permendur.
  Shume nga keta peshq na u bene peshkaqen. Disa e thone me mburrje se une votova per ate dhe une per ate. Kujt i intereson??? Disa na tregojne ketu ne nje faqe shqip, se na dine dhe nje gjuhe te huaj dhe na mbysim me anglisht. Ne rradhe te pare jemi shqiptare dhe ashtu duhet te sillemi. Mire e tha njeri ketu, shqiptari per francezin eshte shqiptar dhe per shqiptarin eshte francez. Shume nga keta “demokrate” qe shkruajne ketu na tregojne sesi vepron demokracia dhe i dine te gjitha sa na mbajne dhe leksion, por kur vjen puna per ta zbatuar ne Shqiperi veprojne krejt ndryshe. Rezultatet me te mira i kemi keto 18 vjetet e fundit. Ky eshte rezultati me i mire sesa e kane idene shqiptaret per demokracine.
  Ka disa ketu qe jane gati te mbysin nje shqiptar vetem se ai eshte kundra nje zezaku si Obama. Disa flasim me tifozllek per rezultatet e zgjedhjeve ne Amerike, pa u thelluar mire ne thelbin e ceshtjes. Disa nuk arrijne te shikojne dhe te ndajne te miren nga e keqja. Eshte tipike shqiptare ajo marrja pernjehere flake per dicka, pa u menduar mire. Tymi i ketyre zgjedhjeve do ti dali ne nje kohe shume te shkurter. Pastaj do ta shohim sesi do te reagojne shume nga keta “simpatizante” te flakte te nje rrace tjeter. Eshte nje fjale e mire “Ai qe nuk do dhe respekton familjen e vet, nuk mund te beje te njejten per nje te huaj”.

 246. zarathustra thotë:

  6 November 2008 @ 9:37 am

  Fitorja e Obames ka kuptim simbolik,
  per ke punon studion dhe nuk heq dore nga realizimi i endrres se tij.
  Jam shume i lumtur qe fitoi Obama edhe per vete faktin se here pas here ketu tek peshku kam lexuar komente raciste psh “bythzi”,
  alla faccia dei razzisti ignoranti, stupidi!!!!!
  x ancensori - i beg your pardon, to the face of etc, etc,etc….

 247. mand thotë:

  6 November 2008 @ 12:23 pm

  Ky sondazhi interesant. Tregon me se miri se kush eshte rracist dhe kush jo. Pa zgjedhjes se Obames, me duket se Internacionale do jete bota e re

  sondazhi sipas votuesve

  Obama Mekein
  (në %) (në %)

  VOTA SIPAS SEKSIT
  Meshkujt 49 48
  Femrat 56 43

  VOTA SIPAS SEKSIT DHE RACËS
  Mashkull i bardhë 41 57
  Femër e bardhë 46 53
  Mashkull i zi 95 5
  Femër e zezë 96 3
  Mashkull latin 64 33
  Femër Latine 68 30

  VOTA SIPAS RACAVE
  I bardhë 43 55
  Afro-amerikan 95 4
  Latin 67 31
  Aziatik 62 35
  Të tjera 66 31

  VOTA SIPAS MOSHES
  18-29 66 32
  30-44 52 46
  45-64 50 49
  Mbi 65 45 53

  VOTA SIPAS MOSHES DHE RACES
  Të bardhe 18-29 54 44
  Të bardhë 30-44 41 57
  Të bardhë 45-64 42 56
  Të bardhë mbi 65 40 58
  Të zinj 18-29 95 4
  Të zijn 30-44 96 4
  Të zinj 45-64 96 3
  Të zijn mbi 65 94 6
  Latin 18-29 76 19
  Latin 30-44 63 36
  Latin 45-64 58 40
  Latin mbi 65 68 30

  VOTA SIPAS TË ARDHURAVE
  Nën 15,000 USD 73 25
  15-30,000 USD 60 37
  30-50,000 USD 55 43
  50-75,000 USD 48 49
  75-100,000 USD 51 48
  100-150,000 USD 48 51
  150-200,000 USD 48 50
  Mbi 200,000 USD 52 46

  VOTA SIPAS ARSIMIMIT
  Pa gjimnza 63 35
  Me gjimnaz 52 46
  Student 51 47
  Me universitet 50 48
  Me master 58 40

 248. Detari thotë:

  6 November 2008 @ 1:09 pm

  23-dimension,

  faleminderit! Nuk e dija kete gje! Sa mire kur ke ndihmes dhe te tregojne se ne cfare gjendje ndodhesh?

  E perseris dhe nje here qe kjo qe ndodh tek ne shqiptaret nuk eshte gje tjeter, vetem se perpjekja per tu indetifikuar me dicka qe nuk te perket dhe nuk te shkon per shtat. Shqiptaret bertasin per Obamen sikur ai te kishte fituar zgjedhjet ne Shqiperi dhe ne nje shtet tjeter. Behet tifozllek per dicka qe nuk ka kuptim. Mungesa e dickaje qe te identifikohesh, te ben qe te kopjosh ate te te tjereve. Mungesa e vetnjohjes dhe vetperparimit te ben te marresh identitetin e nje tjetri. Kjo shikohet perdite e me shume ne jeten e shqiptareve. Sa e sa shqiptare mundohen te mohojne identitetin e tyre dhe pse nga nje ore larg i njeh se cfare jane, duke marre pashaporta te shteteve te tjera dhe mundohen pernjehere te harrojne se nga vine. Nje dukuri e e perhapur eshte dhe mospercjellja dhe tek femijet e zakoneve dhe traditave shqiptare duke filluar dhe nga mosmesimi i gjuhes shqipe. Sa e sa femije te emigranteve nuk flasin shqip, duke mos folur me per disa qe sapo kane dale jashte, mundohen te te flasin ne gjuhe te huaj dhe pse perpara kane nje shqiptar. Me mire te te flasin ashtu copa-copa gjuhen e huaj sesa te te pergjigjen ne shqip. Pergjigja e ketyre eshte po aq absurde sa dhe qesharake “Po u mesova tani duke folur perdite gjuhen e huaj dhe e kam te veshtire te flas shqip”!!!!!
  Tifozeria shqiptare ndaj cdo gjeje te huaj eshte aq e semure sa e sheh ne shume aspekte te jetes. Jo vetem ne politike, ekonomi(shume te flasin sikur jane ekspertet me te mire te vendeve ku jane dhe i kuptojne te gjitha), jete te perditshme. Nje nga me te theksuarat jane sidomos tifozerite ne fushen e sportit me peshe me te madhe ne ate te futbollit. Sa here degjon pyetjen “Po ti me ke skuader te huaj je tifoz? Si nuk je me asnje? Qenke prapa me boten” etj. kesisoj brockullash. Nje gazete gjermane shkruajti para Kamionatit Boteror 2006 se “nje vend qe nuk merr pjese vete ne kete kampinat eshte shume me i interesur sesa te tjeret. Kjo duket dhe nga shumica e basteve qe vihen”. Vetem tek shqiptaret shikohet ky tifozllek i eksagjeruar ndaj cdo gjeje te huaj.
  Kjo vjen ngaqe ne nuk mundohemi te krijojme ate tonen, shqiptaren,qe te krenohemi kudo. Per cdo gje shqiptare ne e gjejme nje klecke dhe e tallim, ndersa dicka e huaj ngrihet ne qiell. Kjo vjen dhe nga niveli i ulet i arsimimit dhe zhvillimit te shqiptareve.
  Nje gje dua te them: Shqiptare mos shikoni se cfare bejne te tjeret dhe mos u merrni me tifozerira te kota, por beni dicka te zhvilloni veten tuaj si shqiptare dhe me te te perfaqesoni veten kudo qe jeni. Mos u fshihni prapa ndonje identiteti te huaj.

 249. 23-dimension thotë:

  6 November 2008 @ 1:35 pm

  click here

 250. MC thotë:

  6 November 2008 @ 2:46 pm

  Detar, kush te beri gjykates ti qe te gjykosh emigrantet se si flasin apo si i rritin femijet e cfare gjuhe iu mesojne femijeve? C’tu prish puna ty se c’bejne te tjeret???? I futke hundet ngado dhe paske opinion te tmerrshem per cdo gje.

  Obama fitoi se per te votuan te bardhe e te zinj, emigrante e vendas, midis tyre dhe ca shqiptare.
  Boll me me krenarine e semure shqiptare se ne te vertete te gjithe kemi lindur te barabarte.

 251. Detari thotë:

  6 November 2008 @ 2:54 pm

  I kujt i djeg le ta mbaje, apo ta kruaje kurrizin. Disa reagojne kaq shpjet se e ndjejne qe jane te prekur nga ato qe thashe me siper.
  Une jam shqiptar dhe jam krenar per kete dhe kam nje dinjitet qe nuk e fsheh. Dhe i pezmatuar nuk jam. Nuk kam arsye.

 252. bisturia thotë:

  6 November 2008 @ 3:12 pm

  nje gje nuk kuptoj sesi pretendoni te rregulloj ekonomin obama kur familja e tij eshte ne nje varferi maramendse skan buk te han vllezrit e tij dhe ai harxhon miliona dollar per fushatat .

  Po c’u bo ktu o geldiona, shqypni qe robi te vjedhi paret e fushates (qe s’jane te tijat) edhe t’ja coje me Western Union dhjetra vellezerve e motrave e qe ka farezu i jati me 3-4 gra ne Kenja???

  @detari: ne rregull e ke ti me ate punen e gjuhes, po c’lidhje kishte tashti gjuha e kalamojve te emigranteve shqyptare e futbolli me zgjedhjen e Obames si president???

 253. Detari thotë:

  6 November 2008 @ 3:26 pm

  I nderuar Bisturia,
  mendimi im mbi ate te gjuhes dhe te tjerave ishte tek ai identiteti qe duan shume shqiptar, te cilet nuk e kane ne vetvete, ta gjejne tek te tjeret ose ta zevendesojne me nje qe gjoja i pershtatet me shume.
  Ky mendimi im rrjedh dhe nga kjo “histeri” qe shume ketu e tregojne sepse fitoi nje zezak ne Amerike.
  Po ti lexosh me vemendje dhe nje here rrjeshtat e mesiper qe kam shkruajtur, do ta kuptosh mire se ku dua te dal.

 254. emigrant thotë:

  6 November 2008 @ 3:28 pm

  Llukan, bona i model te thjeshte me te dhenat e mand me lart…

  I cik me vone perfundimet se me fillo meshtjellja ne 1 minute… :(

 255. losttext thotë:

  6 November 2008 @ 4:12 pm

  Sipas kongresmenit Ron Pol, Obama do sjelli ndryshimin posi, vecse ndryshimi do jete nje sistem i ri monetar e nje qender e re kontrolli financiar e politik. Obama, sipas tij, i sherben kastes bankiere per te shitur kete ndryshim si i vetmi qe i nevojitet Amerikes, e pastaj me gjere botes. Ron Poli thote gjithashtu qe Obama eshte i vetmi kandidat politik per te cilin jane shpenzuar kaq shume para` per ta fabrikuar ne syte e popullorise si “mesia” e nxjerrjes se Amerikes nga bataku. Shuma zyrtare eshte rreth 700 milion dollare, kurse kongresmeni Pol veren se ketu duhen shtuar gjithe shpenzimet “for free” si edhe ato qe jane bere qe dy vjet me pare, kur faktikisht filloi edhe katapultimi i Obames ne mes te mizanskenes, e kjo shume arrin shifren e 2 miliard dollareve. Jo pak, nese konsideron qe buratini Obama u shit si flamurtar i mbrojtjes se interesave te klases se mesme e asaj te varfer. Populloria, si gjithnje, i han si buke e djathe propaganden dhe demagogjine e servirur, por Obama nuk do ndryshoje asgje nga ligjet e miratuara ne senatin dhe kongresin amerikan, te cilat de facto e zhvleresojne Kushtetuten me perparimtare te koheve moderne.

 256. losttext thotë:

  6 November 2008 @ 4:15 pm

  Intervista e Ron Pol-it

 257. geldiona thotë:

  6 November 2008 @ 4:15 pm

  bisturia nuk ekisha fjalen qe ai te vjedhi jo por thash qe nje njeri qe nuk mendon per familjen e tij s mund te mendoj per te tjeret ktu e kisha megjithat ti mendo si ta ndjesh une keshtu e mendoj

 258. radio zimbabve thotë:

  6 November 2008 @ 4:32 pm

  Mungesa e dickaje qe te identifikohesh, te ben qe te kopjosh ate te te tjereve.

  Ky ka qenë vështrimi më i saktë që kom lexu naiher knej rrotull.

  Ene Detaro, leji mër dak “të mallëngjehen” dhe “të derdhin lot” për “ndryshimin”, sepse “they did it” hahah. I keni pa kur flasin me slogane. Kta të shkatarrojn për zotin. Vetëm shprehja “we did it”, e thonme nga emigrantët, të natyralizumit, brrakasit, komunat, mehikot, dhe gjona të tjera, vle enciklopedi të tëra.

  Change change change

 259. radio zimbabve thotë:

  6 November 2008 @ 4:36 pm

  Uidhers: Ndryshoi kursi i historisë

  Ky poshtë është titulli më surreal i ktyne ditve

  Obama, ëndrra e njeriut-ylber

 260. xhibi thotë:

  6 November 2008 @ 4:40 pm

  New York Times: Exit polls 1980-2008

  Aty keni nje grafik te mire per te gjitha grupet demografike simbas races, moshes, gjinines etj, se kush votoi per ke, dhe eshte interactive, mund te shikoni perqindjet per te njejtat gruper per zgjedhjet e meparshme qe nga viti 1980 deri sivjet. Duket qarte qe Obama e ndryshoi “harten” e shume prej ketyre grupeve ne favor te demokrateve. P.sh. Obama fitoi 43% te te bardheve, me shume se cdo demokrat ka fituar kete grup qe nga viti 1980. Vetem Clinton ne 1996 ka fituar sa Obama midis te bardheve, 43%; te tjeret me pak, perfshi dhe Clinton ne 1992.

 261. emigrant thotë:

  6 November 2008 @ 5:18 pm

  OK Llukan, mbledhja mbaroi and here we are. Mora shifrat e mand me lart dhe i analizova. Perdora tre faktore; racen, moshen, gjinine. Te ardhurat nuk i futa ne model pasi mund te korrelojne me rracen e po ashtu me moshen. Shkollimi po ashtu (te dy keto te fundin mund te behen confounding variables per shkak te kolinearitetit. Nejse, response variable ishte binomial: votoi Obamen vs. nuk votoi Obamen (c’ka praktikisht eshte McCain). Supozimi eshte qe proporcionet e gjinise ruhen permes grupmoshave.

  Te dhenat dalin keshtu:

  Raca Mosha Gjinia V_Obama N

  bardhë 18-29 Femër 59.86956522 100
  bardhë 30-44 Femër 45.45652174 100
  bardhë 45-64 Femër 46.56521739 100
  bardhë 65+ Femër 44.34782609 100
  bardhë 18-29 Mashkull 48.13043478 100
  bardhë 30-44 Mashkull 36.54347826 100
  bardhë 45-64 Mashkull 37.43478261 100
  bardhë 65+ Mashkull 35.65217391 100
  zinj 18-29 Femër 95.98958333 100
  zinj 30-44 Femër 97 100
  zinj 45-64 Femër 97 100
  zinj 65+ Femër 94.97916667 100
  zinj 18-29 Mashkull 94.01041667 100
  zinj 30-44 Mashkull 95 100
  zinj 45-64 Mashkull 95 100
  zinj 65+ Mashkull 93.02083333 100
  Latin 18-29 Femër 80.47058824 100
  Latin 30-44 Femër 66.70588235 100
  Latin 45-64 Femër 61.41176471 100
  Latin 65+ Femër 72 100
  Latin 18-29 Mashkull 71.52941176 100
  Latin 30-44 Mashkull 59.29411765 100
  Latin 45-64 Mashkull 54.58823529 100
  Latin 65+ Mashkull 64 100

  Aplikimi i nje regresioni logjistik ne SAS:

  proc logistic data=vob;
  class raca mosha gjinia / param=glm;
  model v_obama/n = raca mosha gjinia ;
  ods output parameterestimates = parm;
  run;

  Rezultati:
  Bazuar ne Wald Chi Square Statistic, Faktori kryesor ne percaktimin e gjases per te votuar Obamen eshte raca. Kjo e ndjekur nga mosha dhe e fundit gjinia; sidoqofte mosha dhe gjinia jane shume shkalle me poshte si variabla.

  - nje i zi ka 26.4 here me teper gjase te zgjedhi Obamen se nje i bardhe! Ndersa nje latin vetem 2.5 here.
  - Grupmosha 18-29 ka 1.6 here me teper gjasa se grupi mbi 65 vjec. Grupmoshat e ndermjetme nuk kane preferenca signifikante.
  - Femrat kane 1.47 here me tepr gjase te zgjedhin Obamen, se meshkujt.
  Pervec te zinjve, Obama eshte i pelqyeshem edhe nga te rinjte dhe femrat (faktori latent i charm-it njerezor ky, qe s’ka te beje fare me programin, dhe qe e kemi pare edhe te Klintoni, psh.)

  Ne nje bote ideale, ku rol luajne vetem programet, asnjeri nga faktoret e mesiperm nuk duhet te kishte ndikim domethenes ne gjasat e zgjedhjes se asnjerit kandidat! Per shkak te natyres njerezore, raporte gjasash ne grup 1:1.5 edhe hahen. AMA, mbi 20 here, sic doli rezultati per te zinjte, tregon JO nje anshmeri te perkore, te “falshme” (epo njerez jemi, shije shije kjo dynja); ajo tregon RACIZEM te paster fare.
  Ka ardhur koha te denoncohet hapur dhe fort racizmi i zi (ne te dy kuptimet). Racizmi i te bardheve me teper eshte nje inerci historike, se sa nje realitet.

 262. anonim thotë:

  6 November 2008 @ 5:22 pm

  ok, emo, tani beje te njejten gje edhe per votimet paraardhese, se perndryshe nuk ka kuptim. PSh, krahasoje me Klintonin, apo me Bushin.

  Te zinjte duket se votojne gjithmone demokratet. Klintonin e kane votuar 90% (obamen 95%).

  Ok, per te qene objektiv, bej krahasimet me votimet e shkuara.

 263. J. thotë:

  6 November 2008 @ 5:26 pm

  23-sho Detari me zimbabven mund të kenë 100 gabime në shkrime, po ajo shprehja qëndron. Madje është teoremë.

 264. 23-dimension thotë:

  6 November 2008 @ 5:27 pm

  per cilen shprehje e ke fjalen? e per ke qendron?

 265. Rob-terneti thotë:

  6 November 2008 @ 5:28 pm

  Ka nje problem me keto perfundime.
  Mbase te dhenat duhen normalizuar. Dmth vertet 95% e te zinjve votuan Obamen, por edhe sikur 100% te tyre nuk do ta zgjidhnin dot nese te bardhet do te votonin edhe ata simbas races. Fakti qe pjesa me e madhe e popullsise (te bardhet) votuan pa race tregon se raca nuk ishte faktor kryesor ne rezultat. Tjeter muhabet vota e te zinjve, po edhe ajo po ta krahasosh me ate historike, nuk na ndryshuar shume, gjithmone ka qene mbi 80% per demokratet.

 266. J. thotë:

  6 November 2008 @ 5:30 pm

  Kjo:

  Mungesa e dickaje qe te identifikohesh, te ben qe te kopjosh ate te te tjereve.

  Madje më mirë do të ishte injoranca e identitetit tënd të bën të identifokohesh me të tjetrit.

  Tjetër gjë është refuzimi i identitetit tënd me vullnet e dije të plotë.

 267. emigrant thotë:

  6 November 2008 @ 5:31 pm

  Nuk bej dot krahasim (apples to apples) me me pare, anonim, pasi ne asnje rast me pare nuk kane qene ne gare nje i bardhe me nje te zi. Ajo qe thua ti kerkon nje round tjeter zgjedhjesh, ku kandidati republikan te jete i zi dhe demokrati te jete i bardhe. Kjo thjesht per te eliminuar ndonje nderveprim te mundshem parti politike - race.

 268. emigrant thotë:

  6 November 2008 @ 5:34 pm

  Rob-o, nuk e ke kuptuar shume mire analizen. Nuk po flitej per rolin e madhesise se grupeve (racore). Ate une po e le jashte ndikimit duke marre grupe hipotetikisht te barabarta. Pra, po flasim nga ana “beavioral” (cilesore), jo sasiore.

 269. individi thotë:

  6 November 2008 @ 5:35 pm

  Me vjen keq, qe edhe te peshku ka njerez te habitshem, qe flasin ende me terma: zezaku, i bardhi, shqiptari, greku, italiani dhe harrojne qe kemi te bejme me indivbide dhe jo me grupe individesh. Me vjen keq edhe qe ne Shqiperi, fryma enveriste dhe hitleriane nuk venitet dot, sepse qe ne djep na mesojne se zezaku mban ere (vallahi nuk e kam ndjere deri me sot), se ai eshte me pak i afte se ne (tha bab rexhepi me 2 klase shkolle, per collin powell gjeneral, doktor shkencash), na mesojne se me mire idiot i bardhe se i zgjuar zezak dhe arrijme ne piken ku themi se Obama eshte fatkeqesi qe fitoi se qe i zi. Injoranca eshte e dukshme dhe nuk ka vend te diskutohet, mjafton fakti qe nje person qe ne rastin me te mire ka marre diplomen e Universitetit te Tiranes, me mik, apo duke mesuar ne sezon, per tu krahasuar me nje individ qe ka perfunduar shkollen me prestigjoze ne bote ne drejtesi, Harvard Law School. Per te mos vazhduar pastaj te programi real qe Obama paraqiti te amerikanet. Me vjen keq, qe ende ne Shqipreri, sic thote nje barcolete, nuk jemi 100 vite mbrapa, por jemi 10 vite anash, dhe ende nuk jemi te ndergjegjesuar ne lirite dhe te drejtat e njeriut, per te cilat flasim cdo dite. Sa per mbyllje, do te doja te mos harronim se Kenia ka GDP per capita me te larte se Shqiperia, ka nje tradite monarkike ne antikitet, ashtu si edhe Shqiperia, dhe njesoj si ne qe kemi “vallen e shpatave” qe per shume te huaj eshte nje idiotizem, ashtu edhe kenianet kane tradita, qe per ca prej nesh (superkryeekstraparagjykues) quhen idiote. Por, do doja te shihja nese do te ishte nje presidente me origjine shqiptare ne shtepine e bardhe (qe me shume se e “bardhe” apo e “zeze” banohet nga njerez qe votohen per pangjyresi dhe transparence), cfare do te bente Detari & co.
  Pervec faktit qe programi i tij zgjedhor ishte ne perputhje te konsiderueshme me idete e tij te majta, Obamen do ta votoja po te isha qytetar amerikan, per t`i treguar Detar&co se jeni pakica e mbetur pas, ju ata qe ngaterroni ngjyren e lekures, gjinine, kombesine, etj. me aftesine mendore dhe fuqine bindese; jeni ajo pakice qe i perputhet teresisht ideve te perbashketa te dy ekstremeve politike: komunizmit dhe nazizmit.

 270. 23-dimension thotë:

  6 November 2008 @ 5:41 pm

  O Julius, ka mundesi ta shtjellosh cik me tej ate teorine? Mos fol edhe ti sikur je duke folur prej kulles se fildishte, nderkaq qe te tjeret poshte po mbajne shenim me boje floriri.

  Pastaj, kjo teme eshte kthyer ne polemika tendencioze, e kur kjo ndodh, ose duhet mbyllur tema, ose do tallim carin te gjithe pastaj, sepse nuk ka arsye tjeter komunikimi. Ca jane me detare e permejtare e radio e goldiona po bejne thjesht postime tendencioze, kshtu qe automatikisht nuk ka arsye pse i mer njeri seriozisht sepse e kane koken ne anus e per kete nuk mudn t’u flasesh por vetem do tallesh me ta e do u thuash po… po… po…. pra ajo teoria e njohur e “labelling” ne psikologji.

  Behuni te vetedishem, mos u beni hipokrite edhe ju adminet. kjo eshte nje teme vari lesht qe deshmon vetem tendencat raciste te disave e deshtimin e admineve per ta perballuar kete. Une s’e kam problem, i pershtatem temes sipas tonit, por mos kerkoni te meren seriozisht disa palo shkrime qe po hidhen ktu, si “teorira”, sepse beheni shume te neveritshem pastaj.

 271. Kopetenti thotë:

  6 November 2008 @ 5:49 pm

  Obama..Obama..ti je bota..

 272. J. thotë:

  6 November 2008 @ 5:50 pm

  Po jo mer se spo flas prej asnjë kulle. Ti pikërisht atë citim kape, që sipas vëzhgimeve të mia del të vërtetohet.
  Psh tendencat dhe probabilitetin më të madh për tu greqizuar, i kanë kryesisht shqipot prej zonave rurale dhe të paarsimuar.
  Normal, nëse marrim parasysh se ti jeton në Gjermani (?) nuk je vënë përballë sfidës për mbajtjen ose jo të identitetit. Apo më keq për të zgjedhur: këtë apo atë?
  Në këtë mënyrë, mbase si ke mjetet e duhura për ta kuptuar apo eksperiencën, ndoshta.
  Në anën tjetër, gjithë kjo situatë ka lidhje me temën në fjalë, sepse po çuditem prej fanatizimit me kët Obamën edhe unë… madje më grric jashtë mase kur përdoret shprehja “U kry”, apo ngazëllimi i panevojshëm për dikë që nuk e njohin fare.

 273. xhibi thotë:

  6 November 2008 @ 5:53 pm

  Nuk bej dot krahasim (apples to apples) me me pare, anonim, pasi ne asnje rast me pare nuk kane qene ne gare nje i bardhe me nje te zi.

  Emo, me vjen keq tek te shoh te mundohesh te besh argumenta te tipit “si perfundim duek mare parasysh rezultatet e modelit tim, i bie qe rrotullohet dielli rreth tokes” :lol:

  Dmth nese te zinjte votojne gjithmone ne menyre dominante per partine demokrate (85%-90%) ata nuk jane racista, por kur votojne 95% per Obamen jane racista? Po rritja e perqindjeve te grupeve te tjera demografike, kandidat demokrat me pare vs Obama (disa prej te cilave kane rritje me shume se te zinjte), edhe ajo tendence del racizem simbas teje? :D

  Po faktit qe kishte me shume te bardhe qe votuan per Obamen se per te gjithe kandidatet e tjere demokrate (te bardhe normalisht) qe nga viti ‘80 (nje barazim me Clinton ne 96 vetem), si shpjegohet? I bie qe te bardhet jane dhe ata racista, dmth qe duan me shume te zinjte se te bardhet. E kupton sa qesharake behen keto argumentat e tua te shtrydhjes se modeleve duke mare parasysh x po duke injoruar qellimisht te gjithe germat e tjera te alfabetit? :D

  Gjithashtu po te aplikosh argumentin tend dhe tek te rinjte (18-29 vjec) qe votuan 66% per Obamen, aty aty te con perfundimi qe dhe ata jane rracista, nderkohe qe ata dihet qe jane grupi me post racist, jane post racial. Dhe nje sere grupesh te tjera.

  Nuk e ve ne dyshim gjenialitetin tend statistikor, po ama di te them qe ti je i vetmi qe degjoj te dale ne te tilla perfundime nga gjithe megamediat amerikane qe kane analizuar dhe steranalizuar perfundimet e exit polls, perfshi ketu dhe Fox News qe eshte efektivisht kanal propogande kunder Obama dhe pro republikane kushdo qe te jete ne rradhe.

  Nejse, mbase vertet dielli rrotullohet rreth tokes po ne nuk e kemi kuptuar akoma. :P

 274. kripa thotë:

  6 November 2008 @ 5:57 pm

  Individi nje analize e bukur dhe shume e qarte. Zgjuarsia, mençuria, karakteri dhe klasi nuk ka ngjyre dhe as kombesi.

 275. losttext thotë:

  6 November 2008 @ 6:04 pm

  Vehbiu:

  Këto ditë, përveç refrenit të vjetër për McCain-in “mik të shqiptarëve”, dhe refrenit relativisht më të ri për zgjedhjet si ring konfliktesh raciale, më ka zukatur në vesh edhe histeria këmbëngulëse e disa snobëve, të cilët pak a shumë e përdorin tryezën e diskutimit rreth zgjedhjeve amerikane, për të parashtruar pikëpamjet e tyre kinse anti-establishment, ose idenë se edhe Obama edhe McCain janë kukulla të cilave ua lëviz fijet tjetërkush; dhe se Obama u zgjodh sepse “dikush e deshi ashtu”; dhe se vota nuk është veçse një iluzion ose rruazë me ngjyra që i jepet të vegjëlve për të luajtur e për t’u ngushëlluar e për t’i lënë rehat të mëdhenjtë të vazhdojnë pokerin lart në qiell.

  …e me tej,

  mirëpo sistemi është aq i gjithëpranishëm në diatribat e tyre leniniste/fashiste, sa mund të thjeshtohet jashtë ekuacionit. Snobët nuk duan të kuptojnë se pozat e tyre anti-establishment janë të mundshme vetëm brenda këtij sistemi, ku fjala e lirë ende mbrohet me ligj; as duan të marrin vesh se një dozë e parrezikshme anti-establishmentarizmi si e tyrja është pjesë integrale e sistemit, duke funksionuar pak si vaksinë ose pickim i lehtë morri

  .

  Nuk e di cfare ja jep Vehbiut autoritetin apo edhe te drejten morale t`i cilesoje “snobe,” e “diatribsa leniniste/fashiste,” ata qe mendojne se kandidatet presidenciale mbrojne interesat e korporatave dhe jo te njeriut te zakonshem, por ca fakte flasin vete, pa patur fare nevoje per analizen qe na ofron analisti i nderuar.

  Top contributors for Obama

  Top contributors for Mccain

  Kurse per ata naive qe besojne se Obama eshte misherimi i nevojes se shoqerise amerikane per t`u “korrigjuar” ekonomikisht apo ne planin social (permiresimi i standardit te jeteses se klases se varfer e asaj te mesme), le te rrine nja dy minuta e te vrasin capak mendjen sesi ka mundesi qe nje senator, pa pervoje ne ate ofiq, arriti te krijoje rreth vetes nje organizate e cila mblidhte fonde te cilat ne cdo muaj arrinin shifren 40 milione dollare, dhe per me teper, siguroi ne nje kohe rekord mbeshtetjen e powerhouses si Sorosi, Berzezinski, Frank Pearl e shume te tjereve.

  Snobët nuk duan të kuptojnë se pozat e tyre anti-establishment janë të mundshme vetëm brenda këtij sistemi, ku fjala e lirë ende mbrohet me ligj; as duan të marrin vesh se një dozë e parrezikshme anti-establishmentarizmi si e tyrja është pjesë integrale e sistemit, duke funksionuar pak si vaksinë ose pickim i lehtë morri.

  Po e ri-citoj kete fraze te Vehbiut per t`i rikujtuar sesi ai mbante po qendrimin e ketyre “snobeve qe nuk duan te kuptojne se pozat e tyre anti-establishment jane te mundshme vetem brenda atij sistemi, etj,” kur i perdorte per te thene se ne (pjesemarresit ne nje diskutim), nuk duhej te merreshim me feminizmin apo anti-feminizmin, se eshte humbje kohe, por te merreshim me korporatat qe e kane zaptuar shoqerine e sotme.

 276. Ll thotë:

  6 November 2008 @ 6:09 pm

  Njerez vini re dhe vini re mire: Komentet raciste nuk do te lejohen me! Ata qe kishin per te peshtyre e paten mundesine e tyre dhe boll, s’ka me! Te peshtiroset kur lexon mendimet e disave ketu.

  Ll.

  P.S. Em, te mos ishte kjo cmenduria raciste ekstreme qe i ka zene nje pjese te bashkatdhetareve tane, ate analizen e mesiperme do ta kisha nxjerre si shkrim me vete. S’po e bej vetem sepse druaj te mendoj se c’do shkruhet aty.

 277. zog thotë:

  6 November 2008 @ 6:15 pm

  Në fakt është e kundërta fjala skllav vjen nga emri sllav.

  kjo qe thua ti, nuk perligjet. sepse i bie qe prej rumuneve (ose shtetit te tyre, Romania) e mori emrin dhe Roma.
  duke ditur se latinet jane popull shume me i vjeter, por mbi te gjitha shume me i CIVILIZUAR nga sllavet (te cilet jane civilizuar vone), gjithashtu qe skllaveria ka ekzistuar qe me lindjen e njeriut, dmth eshte fenomen shume i hershem pra e pamundur qe te ngelej pa emertim) ka me shume gjasa varianti im nga tendi.

  gjithashtu per te vertetuar tendin, duhet te me shpjegosh kuptimin e fjales Slav. une ate te fjales Skllav e di.

  ps: diçka tjeter per kuriozitet, fjala Serb vjen nga Serv (servis = sherbyes) ndersa fjala Bullgar nga fjala latine Vulgaris. etj.
  gjermanet gjithashtu e kane marre emrin nga latinet, Teudeskus. por dhe ne, Alba eshte I bardhe.

 278. mand thotë:

  6 November 2008 @ 6:24 pm

  E ke qa emigrant. Isha i bindur se ishte vote rracore nga njerez qe vuajne kompleksin e inferioritetit. Kam frike se kjo do prishe shume ekuilibrat boterore, jam i bindur dhe sma mbush njeri dot mendjen se kjo do prishe ekuilibrat boterore. Nga ana tjeter Obama nuk eshte amerikan i tipit Colin Pauell, i cili ka qene ushtarak dhe njihet per patriotizmin e tij. Ky lloj presidenti se di po sec ka nje lloj falsiteti dhe shtirjeje qe se kam vene re te asnje nga presidentet e meparshem amerikan, dhe qe e vuan dhe ky shume kompleksin e inferioritetit. Kjo u pa qarte dhe gjate fushates kur permendte vetem gjysherit e tij te bardhe qe e kane rritur. Kjo eshte shume e rrezikshme. Situata behet akoma me e rrezikshme po te mendosh se kontrollon dhe Senatin dhe Kongresin. Se mora vesh kete lloj lajthitjeje te amerikes

 279. zog thotë:

  6 November 2008 @ 6:30 pm

  Duket qarte qe Obama e ndryshoi “harten” e shume prej ketyre grupeve ne favor te demokrateve. P.sh. Obama fitoi 43% te te bardheve, me shume se cdo demokrat ka fituar kete grup qe nga viti 1980. Vetem Clinton ne 1996 ka fituar sa Obama midis te bardheve, 43%; te tjeret me pak, perfshi dhe Clinton ne 1992.

  sipas atij sondazhit duket qarte se te bardhet qe votuan per te jane te rinjt studente. pasiguria e punes, origjina e huaj, ndjenja revolucionare qe gjendet tek çdo i ri, etj ndikoi tek kjo gje.

  sidoqofte amerika po leviz demografikisht, kjo do ket pasoja dhe politikisht ne te ardhem dhe jo vetem atje. ne france (hera e pare qe u dha statistike per ket pune) numri i votanteve me ngjyre ishte 8 milion. ne krahasim me popullsine franceze shifra ben frike per te ardhmen.

  kjo ka çuar organet t’ja japin nacionalitetin francez te bardheve (te pakte qe e kerkojne ate) edhe kur nuk dine te flasin mire frengjisht. ata me ngjyre i fusin ne provim ;)

 280. Rob-Terneti thotë:

  6 November 2008 @ 6:34 pm

  Per te kuptuar rolin e races do te kishte rendesi te dihej sa vete votuan per race. Kjo eshte e pamundur te dihet. Megjithate, CNN diten e zgjedhjeve tregoi ca resultate anketash, ku kishte pyetur robt a ishte e rendesishme raca ne zgjedhje, me tej i kishte krahasuar keto te dhena me se si kishin votuar keta njerez. Dilte qe te dy kategorite, pra ata qe i jepnin rendesi races dhe ate qe nuk i jepnin, kishin votuar ne perqindje fare te ngjashme. Si rrjedhoje, duket se raca nuk ka qene faktor, aq me pak kryesor.

  Nje fakt interesant eshte te shihet raca e korreluar me vendndodhjen. Psh nje shtet me pothuajse shumice te zeze, si Louisiana, voton 60% per McCain.

  Krejt ndryshe ishte puna me moshen, qe mbetet qarte faktori kryesor.

  Nje tjeter e dhene interesante ishte kur filloi trendi fitues per Obamen. Ishte diku nga shtatori mbas nje interviste veteshkaterruese te bibes prej Alaske. Kjo e varrosi McCain-in, sperdredhjet per te marre voten e fanatikeve, te cilet i kishte patur kunder kater vjet me pare. Pra as ata nuk i kapi 100%, por humbi shume nga figura e tij si indipendent.

 281. Liqeni thotë:

  6 November 2008 @ 6:36 pm

  Individi,
  Injoranca eshte e dukshme dhe nuk ka vend te diskutohet, mjafton fakti qe nje person qe ne rastin me te mire ka marre diplomen e Universitetit te Tiranes, me mik, apo duke mesuar ne sezon, per tu krahasuar me nje individ qe ka perfunduar shkollen me prestigjoze ne bote ne drejtesi, Harvard Law School.
  ————————————————————
  Individi,
  Nuk eshte vetem dukuri shqiptare racizmi, bile une do te thoja se ne shqiperi nuk ka racizem, ka thjesht dhe hapur Injorance Totale!
  Lexo postimet e mand dhe detari. Ky i pari e mban veten edhe per gazetar. :(
  Para disa javesh fshataret dhe muratoret spanjoll ne stadium shanin Hamilton shoferin e Formula 1 me fjale fyese raciste.
  Nderkohe qe ky merr miliona euro ne vite dhe spanjollet qe e shanin ( edhe se jane vete gjysma te zinj) brekgrisur.
  Do jete vertet interesante si do pritet presidenti Obama ne Rusi, vendi me racizmin me te hapur ne bote. Putin nje here i quajti hapur ne nje konference shtypi “majmuna” duke nxjerre dhembet.

 282. individi thotë:

  6 November 2008 @ 6:38 pm

  losttext, po ngaterron dicka qe eshte shume e rendesishme: faktin, qe si cdo kandidate, edhe obama, brenda konjkutures se politikes amerikane, eshte financuar dhe eshte mbeshtetur nga lobe te ndryshme, me faktin se sa karizem ka ai njeri, cfare programi ka dhe cilat jane qellimet e shprehura qarte prej tij. Harrojeni qe do fitoje nje kandidate, qe nuk ka mbeshtetjen e disa lobeve te fuqishme; por me lejo te te them, qe preferoje nje kandidat qe mbeshtetet nga Warren Buffet dhe Bill Gates (jo vec biznesmen, por edhe filantropiste-jo vec dollargrumbullues, por edhe korrektues te kastes), se sa te votoje nje kandidat qe ka mbeshtetjen e tajkoneve tipik te kapitalizmit rokfeler si Murdok.

  Emigrant, po mire, atehere Obama ka marre votat e zezakeve ne mas 97 per qind. Dy shtetet me me shume zezak (Xhorxhia dhe Alabama) i ka fituar MCCain. Pse? Sepse 88 dhe 92 per qind e te bardheve ne kete vend kane votuar per Mekejnin. Pra, racizem nga te dyja anet, nga njera ane, e nga ana tjeter, obama fitoi me shume vota se cdo demokrat ne zgjedhje presidenciale nga te bardhet. Per mua kjo eshte e mjaftueshme qe te mos futem me ne analiza te metejshme.

 283. individi thotë:

  6 November 2008 @ 6:39 pm

  Liqeni:

  Nuk eshte vetem dukuri shqiptare racizmi, bile une do te thoja se ne shqiperi nuk ka racizem, ka thjesht dhe hapur Injorance Totale!

  Teresisht dakord

 284. zog thotë:

  6 November 2008 @ 6:43 pm

  Nuk eshte vetem dukuri shqiptare racizmi, bile une do te thoja se ne shqiperi nuk ka racizem, ka thjesht dhe hapur Injorance Totale!

  ne shipkur ben diçka te keqe te cilesojme Faqezi, per diçka te mire Faqebardhe.
  ti thua injorance.

  menoni pak me gjate perpara se te shkruani mer daj. apo u duket se dini gjithçka ?

 285. Liqeni thotë:

  6 November 2008 @ 6:47 pm

  emigrant,
  99% e latinove dhe shqiptareve ne amerike votojne per Hillary Clinton sikur cdo dite te behen votime ne amerike dhe emri i saj te jete ne liste.
  Per arsyhen e thjeshte se Clinton eshte figura politike qe mbron dhe ka mbrojtur interesat e ketyre 2 grupeve.
  Te dy keto grupe sidomos Latinet me keqe se shqiptaret e quajne Clinton “Te tyren”.
  Kjo eshte e njejta arsye pse njerezit me ngjyre votuan per Obamen.
  Eshte “i tyre”.

 286. individi thotë:

  6 November 2008 @ 6:48 pm

  ne shipkur ben diçka te keqe te cilesojme Faqezi, per diçka te mire Faqebardhe.
  ti thua injorance.
  menoni pak me gjate perpara se te shkruani mer daj. apo u duket se dini gjithçka ?

  Ne nje shoqeri ku te bardhet jane shumica, eshte normale qe e ndryshmja (ne kete rast e zeza) do te cilesohet negativitet dhe kjo do te thote injorance (mosnjohje, jo ne kuptimin pezhorativ te fjales). Po si mund ti thoshte stergjyshi im faqebardhe dickaje negative kur ai nuk e dinte qe kishte edhe faqe te zeze nja ca mijra kilometra ne jug. E si mund ti thoshte faqezeze dickaje pozitive, kur faqja e tij, “perfaqesimi i tij ne shoqeri” ishte e bardhe. Disa stereotipe jane raciste (si psh. je bere si jevg, pac, etj budallalleqe si keto) te tjera vijne per shkak te tradites. Por te gjitha jane si pasoje e mosnjohjes (ose injorances, sic gabimisht u shpreha ne gjuhe te huaj:-))

 287. 23-dimension thotë:

  6 November 2008 @ 6:50 pm

  Lol, ky radio ka humor te sofistikuar e shpotites, vecse kur mbaron humori pastaj e kupton se ka nje damar serioz e tendencioz edhe behet edhe ky i bezdis-shem, por te pakten nuk i jep vetes aq rendesi sic bejne permjetar e detar.

  nejse, Julius, je jashte teme plako… shihe kontekstin e asaj “teorise” se si eshte prezantuar…. nuk flitet per emigrantet ne greqi, por per shqiptaret qe shprehen ne nje fare menyre ‘urime’, per Obamen. Si behet hedhja nga ’shprehje urimi’, ne ‘Ngazellim’? Tjeter, edhe nqs KA, elemente ngazellimi… ti je ne gjendje ti kuptosh? Pse jane kto ndjenja? Nga vijne? Mund te kete shume arsye, apo jo? Kshtu qe do te fillosh sipas procesit te eliminimit, ti elimonosh, e tu kontribuosh gjitha arsyeve, pjesen e vete ne ngazellimin. Pra ke shume pune midis A (shqiptaret urojne Obamen), e B (Shqiptaret nuk kane identitet edhe mundohen ta kompensojne ate duke u gezuar per Obamen… or whatever).

  Tjeter, shihe kete detarin qe solli kete “teori”, kur flet e shkrimin e pare per politike zezakesh e se amerikanet kane zgjedhur gabim sepse ai eshte zezak… dmth eshte sikurse te vij nje serb ultranacionalist, e te thot se amerikanet kane bere gabim se i dhane kosoven shqiptareve, edhe se shume shpejt kane per ta kuptuar gabimin sepse shqiptaret jane race primitive, pastaj te hedh nje argument pompoz, edhe te vij dikush tjeter pastaj e ta marr seriozisht e te thot se kjo eshte teori… edhe te te thot ty, ej, ka te drejt ky me kete teorine. ca do thuash ti, ok, me fal, paska pas te drejte, apo do thuash “ik se po te shk… robt ty atij e teorise se tij”.

  Pastaj Julius ktu nuk behet fjale per thjesht “po me gric ky qendrim euforik”, dmth ktu nuk behet fjale per je dakord, apo sje dakord me euforine qe shprehet ne fjalet “u kry”, kjo nuk do te kishte nuanca raciste, ktu behet fjale per racizem, “je racist a s’je racist…? nqs s’je racist atehere je tip gay… je komunist… je ylberist… je inferior, sepse simpatizon me nje race ose grup shoqerisht “inferior”,… je… i majte… etj … etj… etj…” Per kto po behet fjale ktu… kto jane mesazhet qe po kerkojne te percillen, ne nje menyre a tjeter. Plus, kjo euforia e shprehur, nuk i “gric” te gjithe njelloj… dike e gric me teper se te tjere… dikujt i duket si ‘kripe ne plage’, dhe kta pastaj fillojne me teorira qe jo vetem pompoze, por jane edhe shume perulese. Nuk eshte e lehte. Ky debati i races nuk eshte i lehte, e shkon dore-me-dore me ate te lirise e barazise. Ky i fundit eshte predikamenti i njerezimit, i gjendjes njerezore. Dikur edhe vete kam menduar se “it can be helped”, but it can’t.

Komentet per kete teme jane te mbyllura.
Per t'u mbrojtur nga spam-i, Peshku pa uje i mbyll komentet e cdo teme pas 60 ditesh.

 • Po shikoni nje artikull ne faqen e arkivit te Peshkut pa Uje. Per te pare faqen aktive, shkoni tek peshkupauje.com