Dhe fituesi është…..

mccain-obama2.jpg

Fotografi dhe lajme mbi zgjedhjet në ShBA

(Foto nga Yahoo News)


obama.JPG

Michelle apo

 

mccain.jpg

Cindy?

Dergoje artikullin me email Printoje artikullin

141 Komente

 1. Ll thotë:

  4 November 2008 @ 11:44 am

  Obama fiton garen e “pare” :D

  Ne qytetin e Dixville Notch Obama fitoi 15 vota kundrejt 6 te McCain ndersa ne qytetin e Hart’s Location (qe te dy qytezat ne shtetin e New Hampshire), 17 banore votuan per Obamen, 10 per McCain dhe 2 per Ron Paul.

  Dy qytezat njihen si nje kuriozitet i zgjedhjeve pasi qe ne vitin 1948 jane gjithnje te parat qe lajmerojne rezultatin e votes.

 2. AlisaT thotë:

  4 November 2008 @ 11:46 am

  Ok. Po a ka ndonje korrelacion (ne kete kuriozitet historik) midis votes se tyre dhe fituesit perfundimtar? :D

 3. Ll thotë:

  4 November 2008 @ 11:47 am

  Jo me sa di une :)

 4. Tucano thotë:

  4 November 2008 @ 11:54 am

  Mendoj se kurioziteti historik ne kete rast do te konsistonte ne shprehen e nji Amerikani jo te zezak , i cili do deklaronte mbi kete “cudi ” Amerikane se ; ” Jam krenar qe jam Neger” !!!

 5. AlisaT thotë:

  4 November 2008 @ 11:56 am

  Dy fshatrat qe permende jane keshtjella republikane :D

 6. xhibi thotë:

  4 November 2008 @ 12:09 pm

  Peshku te kishit prit dhe ca mo sa te hapen kutiat e votimit ketej. :P Megjithese sivjet rreth 1/3 e njerzve tashme kane votuar ne early voting, qe eshte goxha perqindje e madhe per Ameriken.

  AlisaT Shkruaji mesazh privat thotë:

  Ok. Po a ka ndonje korrelacion (ne kete kuriozitet historik) midis votes se tyre dhe fituesit perfundimtar?New Hampshire

  Jo nuk ka hic moj, se popullata e atyre fshatrave ne krahasim me te Amerikes eshte si pleshti ne bisht te elefantit. :D
  Por ajo qyteza e pare ka pas votuar per republikanet qe ne 1998 e deri ne 2004.

 7. Blendi Salaj thotë:

  4 November 2008 @ 12:59 pm

  :D Change we need! :D

  In the end, that’s what this election is about. Do we participate in a politics of cynicism or a politics of hope?…I’m not talking about blind optimism here — the almost willful ignorance that thinks unemployment will go away if we just don’t talk about it, or the health care crisis will solve itself if we just ignore it.

  No, I’m talking about something more substantial. It’s the hope of slaves sitting around a fire singing freedom songs; the hope of immigrants setting out for distant shores; the hope of a young naval lieutenant bravely patrolling the Mekong Delta; the hope of a millworker’s son who dares to defy the odds; the hope of a skinny kid with a funny name who believes that America has a place for him, too.

  Hope in the face of difficulty. Hope in the face of uncertainty. The audacity of hope!

  Barack Obama

 8. Ll thotë:

  4 November 2008 @ 1:00 pm

  Pamje nga Dixville teksa po numerohen votat:

 9. Ll thotë:

  4 November 2008 @ 1:14 pm

  radha per te votuar: Cincinati

 10. Anabel thotë:

  4 November 2008 @ 1:19 pm

  S’ka shume hamendje per te bere se kus do te fitoje tek zona ne foton me siper ;).

 11. mand thotë:

  4 November 2008 @ 1:25 pm

  Deri tani me sa mora vesh kane dale me shume ne votime njerzit me ngjyre. keta mjaftistet qenkan te gjithe tifoze me Obamen…… iu qeshka nuri

 12. AlisaT thotë:

  4 November 2008 @ 1:25 pm

  parashikimet:

  Parashikimet

  eshte akoma keshtu:

  4 nentor, 13.50

 13. Nexhi thotë:

  4 November 2008 @ 1:28 pm

  Bir nona vet sa qeka bo radha cokollate n’Ameriqi :-)

 14. AlisaT thotë:

  4 November 2008 @ 1:30 pm

  Obama premton ndryshimin, te rene; megjithate, ne ceshtje dizanji ai eshte tradicionalist, sic e tregon fotoja e meposhtme - ku ngjashmeria midis posterit te tij dhe Kennedy’s nuk mund te mos te ta kapi syrin. :D

 15. mand thotë:

  4 November 2008 @ 1:32 pm

  prit Alise, ska mbaruar avazi…

 16. AlisaT thotë:

  4 November 2008 @ 1:35 pm

  rezultatet e Gallup:
  pyetesoret

 17. Artan thotë:

  4 November 2008 @ 1:36 pm

  Po per sa i perket Shqipove ne USA kush eshte me i miri????

 18. emigrant thotë:

  4 November 2008 @ 1:46 pm

  E mire mire, o Nexh….

  Kot per muhabet, a ke pa ne TV si prisnin kur do jepej vendimi per O J Simpsonin?

 19. eT thotë:

  4 November 2008 @ 1:48 pm

  votokan dhe kalamojt n’amrik…..

 20. losttext thotë:

  4 November 2008 @ 1:52 pm

  brockullat e Obames dhe te Mekejnit jane fasade per t`i mbushur mendjen popullorise se po merr pjese ne vendimmmarrjen e qeverisjes se vendit. Ndryshimet qe secili ka ne fushaten respektive demagogjike jane te paperfillshme dhe lehtesisht te manipulueshme nese merret parasysh qe legjislacionin e kane ne dore korporatat.

 21. xhibi thotë:

  4 November 2008 @ 1:52 pm

  Alis, Obama do fitoje me shume se aq vota elektorale sa thote ai parashikim. :P . Shumica e parashikimeve te pakten ne ato perfundime arrijne, po kuptohet kjo gare eshte shume e vecante dhe asgje nuk dihet me siguri derisa te numerohen votat, ose se paku derisa te kete rezultate te dukshme nga exit polls, sondazhe ku njerzit pyeten mbasi kane votuar per kete votove, pse, etj. (Dhe tek pyetesori ose figura te tjera ne vazhdim, ju lutem veni burimin nga i merni.)

  Ja nje harte qe tregon se kur mbyllen qendrat e votimit simbas shteteve, mgjths nese ka njerez ne rradhe qe presin, rregulli eshte qe qendra e votimit duhet te vazhdoje te qendroje hapur derisa te mbarojne ata, pavaresisht nga ora. Ne disa zona pritet qe te kete rradhe deri mbas mesnate. Amerika do kete sivjet nje nga perqindjet me te medha ne votime gjate dekadave te fundit dhe si numur votuesish me shume se cdo vit tjeter. Makinerite qe perdoren per votime nuk jane ne standartet me te mira ketu dhe vete fakti qe njerzit duhet te presin me ore te tera eshte dicka skandaloze per nje vend si Amerika, po kjo per sivjet eshte pjeserisht nga nje rritje shume e madhe ne votime ne krahasim me vitet e tjera. Eshte nje nga paradokset e Amerikes, vendi me i pasur me disa probleme te tilla, po ca ti besh, ligjet ndikohen dukshem nga lobistat e korporatave dhe klanet politike qe kane qene me shume ne pushtet.
  Nga ana tjeter McCain, po sidomos Obama, kane ushtri te mirfillta te themi me avokate dhe njerez te paguar e vullnetare qe do mundohen te monitorojne votimet dhe te menjanojne sa me shume te jete e mundur parregullsite dhe nderhyrjet per te manipuluar votat.

  Nje nga shtetet qe mbyll qendrat e votimeve me heret dhe qe analistet do presin me interes rezultatet e tij eshte Virginia (VA), per shume arsye, nje prej te cilave fakti qe ka votuar per republikanet kryesisht me pare po kohet e fundit po ndryshon, dhe Obama aty kryeson ne sondazhe (po jo me diference shume te madhe). Nese Obama fiton ne VA shume analiste mendojne se rezultati i zgjedhjeve do parashikohet heret dhe Obma do kete rezultat te dukshem ne fitore, nese McCain fiton aty, gjasat jane gara ne pergjithesi do jete me kompetitive.
  Gjithashtu Pennsylvania (PA) eshte i vetmi shtet qe ka votuar me pare demokrat dhe ku McCain ka bere fushtate intensive pasi shpreson qe ata te votojne per te (kryesisht ma ha mendja bazuar ne shpresat se nje zone e atij shteti qe ka perqindje te madhe rracistash :D ) por dhe se ai nuk ka shume alternativa pe fitore, pothuajse duhet te fitoje patjeter ate shtet (shume shtete qe me pare kane votuar per republikane ai eshte mbrapa), ose te fitoje nje sere shtetesh te tjera, se ndryshe nuk ka alternativa skenaresh qe ai arrin ne minimumin e 270 vota elektorale qe duhen per fitore (duke supozuar qe parashikimet per shtetet e tjera dalin te verteta). Ne PA Obama ne sondazhe ka avantazh te theksuar, diku tek 10%. Nese McCain fiton aty shpresat e tij per fitore do shumefishohen dhe ka shanse reale, po nuk besoj se do fitoje.

  Richard Cohen shkruan mbi natyren historike te gares per sa i perket Obames dhe aspektit racial:

  Just as John F. Kennedy was only incidentally a Catholic, so is Obama only incidentally a black man. It is not just that he is post-racial; so is the nation he is generationally primed to lead. This, of course, was the dream of the man who is buried on his beloved ranch — the unheralded winner of this election. As he would put it: My fellow Americans, we have overcome.

 22. Nexhi thotë:

  4 November 2008 @ 1:54 pm

  po e kam pa :-(
  po tani e ka marre ferra uraten :-)
  Hamilton u kurorezua mbret i F1.
  Tani eshte radha e Obames :D
  I think we are eyewitnessing a big fall of what the US has been.
  I am thrilled to see how the world’s gonna be after this !

  P.S. sjam tu ardhe n’US i here per i here :P Tu pa tu bo hihihi

 23. anonim thotë:

  4 November 2008 @ 1:58 pm

  e nxorren koken racistet (latente).

 24. akvll thotë:

  4 November 2008 @ 1:59 pm

  m’thoni pak që s’jeni rracistë, ju lutem, që të punoj rehat.

 25. Anabel thotë:

  4 November 2008 @ 2:03 pm

  Une s’jam raciste per vete, jam thjesht vezhguese e ftohte!

 26. radio zimbabve thotë:

  4 November 2008 @ 2:34 pm

  Sa mvje me qesh me ata albanezë në SHB që iu vje zor me i thon të tjerëve se Shqipëria osht pro Mak Kejnit. Ene përpiqen me e manipulu situatën me lloj lloj retorikash idiote. Si ia boshin ca: “ua kur do ecni me modën ju, sa njerëz të prapambetur… si nuk jeni me Obamën? si do i dal para shoqnisë un, kur e din që jam shqiptar/e” - ka apo s’ka store si menoni?

  Megjithse e di që nuk osh mirë me u tall me problemet emocionale të robve. :p

 27. radio zimbabve thotë:

  4 November 2008 @ 2:37 pm

  u, u, po ajo tjetra. “Si s’i vjen zor mediave në Shqipëri që jon me Mak Kejnin, dhe nuk ndjekin modën e Brrakës” lol

 28. ardi thotë:

  4 November 2008 @ 2:50 pm

  …po cer kujtoni ju se obama do sundoj si sala….ketu realisht fiton programi, jo ngjyra ….

 29. gjergji thotë:

  4 November 2008 @ 2:52 pm

  Ok ..sapo u ktheva nga votimi, dhe vura re disa gjera te frikshme:

  1) Nuk me kontrolluan asnje dokument verifikimi (pashaport, karte identiteti ..etj.) Nuk po me gjenin emrin ne regjister, dhe bera me gisht aty ku kisha emrin. E pyta njeren nga grate qe me kontrolloi emrin nese donte te shikonte qe vertet isha une apo jo ..dhe me tha:
  “S’ka nevoj, je i regjistruar”
  “..me fal, po sikur te kisha vene gishtin tek dikush tjeter?!” - i them une.
  Ajo buzeqesh, edhe thote, “..nuk ka nevoj per verifikim. Mund te vazhdoni.”

  2) Lagjja ime eshte e perbere nga 65% Domenikane qe nuk flasin Anglisht. Pavaresisht se udhezimet ishin edhe ne Spanjisht, cdo 3 minuta degjohej zeri i njeres prej grave qe drejtonin votimet: “No, no ..no trese, ..uno!!” ..sepse kishte plot qe shenonin me X per te gjithe kandidatet. Pra vendosnin X per McCain, per Obamen, per Barr ..etj, ne vend qe te votonin vetem per 1 kandidat.

  3) Kur bera “check-out” — dmth heqjen e emrit nga lista e votuesve, pas votimit. Prap e njejta gje: ..nuk me kontrolluan asnje dokument identiteti.

 30. Ll thotë:

  4 November 2008 @ 3:08 pm

  …Lagjja ime eshte e perbere nga 65% Domenikane qe nuk flasin Anglisht…..

  Ku ke shku mer i bekum, ku te ka cu partia???? :D

  Pyetjes “Kush mendoni se do ti fitoje zgjedhjet” ne faqen e CNN 87% i jane pergjigjur Obama dhe 13% McCain.

 31. trimi thotë:

  4 November 2008 @ 3:16 pm

  NE RAST SE VOTIMET DO TE MUND TE NDRYSHONIN DICKA, DO TI KISHIN NXJERRE JASHT LIGJI ME KOHE!!!
  keshtu qe me duket se po lodheni kot

 32. oni thotë:

  4 November 2008 @ 3:22 pm

  Mendoj qe do te fitoj Obama,arsyet jane 2:avantazhi i pare per Obaman eshte ngjyra,ndenese dikur u mendua qe ngjyra s’do t’ia mundesoj fitoren tash po i kthehet si avantazh, dhe perparsia e dyte per Obaman eshte se i perket demokratve gje qe i mundeson t’i fitoj votot karshi MC Cain per shkak te politikes se deshtuar te Bushit, si lufta ne Irak qe kishe si pretekst armet berthamore gje qe nuk gjeti gje si dhe kirza financiare momentale.

 33. blete thotë:

  4 November 2008 @ 3:26 pm

  une nuk votoj!

 34. erTi thotë:

  4 November 2008 @ 3:29 pm

  gjergji Shkruaji mesazh privat thotë:

  4 November 2008 @ 2:52 pm

  Ok ..sapo u ktheva nga votimi, dhe vura re disa gjera te frikshme:

  ps: Llukan tek CNN-ja, 2 vota jan te miat :D

 35. Qafir Arnaut thotë:

  4 November 2008 @ 3:36 pm

  Do na e thote Sokol Bolla “Live from Washington DC” se e paska dergu Tap Shanelli.

 36. mushka thotë:

  4 November 2008 @ 3:36 pm

  avantazhi/disavantazhi eshte ngjyra… ore penguina, e keni degjuar te flase Obamen dhe McCain, i keni pare ato tre debatet te pakten, qe te keni nje informacion minimal per te bere nje gjykim? Vezhgimet dhe brockullat e shume ketu jane per te qare…

 37. Qafir Arnaut thotë:

  4 November 2008 @ 3:38 pm

  Nuk me kontrolluan asnje dokument verifikimi (pashaport, karte identiteti ..etj.) Nuk po me gjenin emrin ne regjister

  Eh..e njejta gje edhe me mua ne Kanada. Me duket se jane njesoj keto demokracite e vjetra. Ngaqe pak votojne, probabiliteti qe ai qe voton ben hile eshte i vogel.

 38. emigrant thotë:

  4 November 2008 @ 3:45 pm

  Ku ke shku mer i bekum, ku te ka cu partia???? :D

  hahahaaa…. miiire Peshku… :D :P

 39. Tucano thotë:

  4 November 2008 @ 3:47 pm

  Ne fitofte Obama cfar do te thote kjo per ne Shqiptaret ?! (Apo hec bo tifozllik (tradicional)pse Obama esht rritur ne Indonezi ).

 40. 21shi thotë:

  4 November 2008 @ 3:48 pm

  As they say in Chicago: “Vote early, vote often”

 41. mushka thotë:

  4 November 2008 @ 3:56 pm

  Dixville Notch, New Hampshire - 100% e votuesve votuan kesaj here, dhe fiton Obama 15 - 6, nderkohe qe kjo qyteze ka 40 vjet qe voton per republikanet

 42. bledi thotë:

  4 November 2008 @ 3:57 pm

  Kenedi

  Mos pyet ca vendi ben per ty, po ca ben ti per vendin.

  Obama

  Ca qeveria ben per ty,e ca te jep qeveria, e jo ca ben ti per vendin.

  Qesharake e demagog krahasimi me Kenedin.

  Kenedi qe ishte dhe vullnetar ne Luften e Dyte, e komandant i nje skuadron silirusesh, qe me teper si Mekein sesa Obama.

  Lexoni ca ka qene Kenedi, krahasimi me Obamen eshte per ata qe nuk dine asgje per Kenedin.

 43. Puma thotë:

  4 November 2008 @ 4:15 pm

  Sa vazhdoni me debate pa buke ju te peshku:
  Une votova per McCain!
  Dhe jam krenar per kete!

 44. tonij thotë:

  4 November 2008 @ 4:18 pm

  Ne fillim mendova te votoja Obamen, sot kam votuar McCain. Ka edhe dy rraste te tjera si keto ne miqte e mij. keshtu nuk eshte e sigurt.

 45. bledi thotë:

  4 November 2008 @ 4:22 pm

  Ata te Obames mund te hidherohen sote.

  Se amerikanet jene te indinjuar sesi media pa pyetur njeri e duke kaluar cdo kufi ka 2 vjet qe i ben fushate Obames, ne menyren me ekstreme.

  Njerezit ofendohen kur ti as i pyet fare e do ti imponohesh, se zoteron fuqine e medias, e kjo ben efekt te kundert.

  Me te vertet, NA KANE CARE …..

 46. radio zimbabve thotë:

  4 November 2008 @ 4:28 pm

  “Hippie” mër dak, njerëz me idale lulesh nëpër fusha të pafund ku fryn flladi i ndryshimit dhe valëvitet truni skiç. Ça i plas “hippie”-t për realitetin, rëndësi ka që në trunin e tij Kenedi dhe Obama janë isoj. Në disa rob procesi emocional ndërhy në qarkullimin e procesit trunor, fenomen masiv ke kalamojt e luleve në çardo intervali kohor nëpër shekuj.

  Majtizmin e ktij modelit kenian e ka analizu mirë fare nji jashtëtokësor me nofkën Unabomber.

 47. ITS thotë:

  4 November 2008 @ 4:37 pm

  Obama ka premtuar qe do ja ktheje Kosoven serbise. Ta gezoni Obamen…

 48. bledi thotë:

  4 November 2008 @ 4:39 pm

  Guvernatori i Ilinoisit nga vjen Obama, eshte serb, e serbet aty jane teper te fuqishem.

  Madie serbet kane qene teper entuziast per Obamen.

  Hillari e Mekein jane te qarte per kosoven. Obama jo vetem nuk eshte po ka dhe lidhje me serbet.

 49. sol-nox thotë:

  4 November 2008 @ 4:44 pm

  Na mbyten jevgjit dhe ish oficerat. une jam dakord vetem me losttekstin, te dy jane produkte te se njejtes fabrike lavatricesh

 50. kolektiviza thotë:

  4 November 2008 @ 4:45 pm

  mire ia ktheu a duhet te vetflijohemi ne ketej per Kosoven?
  boll me se na plaset me kte retorike idiote. nuk ia kthen askush Kosoven Serbise vec ne iu prishte mendja Kosoves me kthy veten.

 51. mushka thotë:

  4 November 2008 @ 4:52 pm

  Na mbyten jevgjit

  aty mbahu, leri filmat per politike e ideale, se ato jane vetem per te fshehur faktin qe shume ketu jane thellesisht rraciste…..

 52. AlisaT thotë:

  4 November 2008 @ 4:55 pm

  atmosfere zgjedhjesh:
  indianopolis

  zgjedhjet

  zgjedhjet 2

  zgjedhejt 3

  zgjedhjet 4

  obamas

 53. Nexhi thotë:

  4 November 2008 @ 5:01 pm

  mushka,
  mua personalisht sme shqeteson fare fakti qe Obama eshte i zi.
  Fare fare. Te thush je racist , eshte shume me teper se kaq.
  Mua me shqeteson cka ndodh pas berjes se Obames president, edhe ne lidhje me rracat dhe konkretisht me rracen e zeze, dhe se sa jane te zotet ata ta perjetojne me dinjitet pasjen e nje presidenti te zi !
  Nqs je vertet ne USA me kupton se ca po them.
  Megjithate une sjetoj ne amerikane dhe asnihere nuk do ti dilja perpara mendimit te nje vendasi sic mund te jene shume ketu.

 54. kolektiviza thotë:

  4 November 2008 @ 5:11 pm

  “se sa jane te zotet ata ta perjetojne me dinjitet pasjen e nje presidenti te zi !”

  atehere pyetja eshte pse nuk jane te zote ata per te perjetojne me dinjitet nje president te zi? sepse dinjitetin nuk e kane per shkak se jane te zi, apo pse jane te zinj iu eshte “vjedhur” dinjiteti?

 55. buda thotë:

  4 November 2008 @ 5:23 pm

  ITS, Bled e te tjere skeptike mund te informoheni:

  Obama clarifies Kosovo policy
  Monday, 22 September 2008

  US Senator Barack Obama, the democratic candidate for US President, has stated for the weekly Albanian-American newspaper Illyria that he strongly supports Kosovo independence and its democratic processes emphasizing that “as a President of the United States [he] will assist Kosovo develop a strong economy.”

  The US Senator from Illinois by reconfirming his strong support for Kosovo independence has said that he will personally work on strengthening the sovereignty of the newborn nation, the Republic of Kosovo.

  The statement by Senator Obama is the first public engagement to communicate directly with the Albanian-American community in the United States.

  “Barack Obama supports the independence of Kosovo and its democratic process towards full sovereignty,” was said in the statement. “The United States must work assisting Kosovo in building a vibrant democracy, secured through law and order that guarantees all human rights.”

  The emphatic statement, giving powerful support to the Republic of Kosovo by Senator Barack Obama who is running for US President in 2008, is the first attempt of Obama to clarify some of the ambiguous and misleading statements made earlier to the Serb media and organizations, and court instead the Albanian-American communities who reside in the most contested states such as Michigan, Pennsylvania, Ohio and Florida, states that have determined the winner in the past two elections, and other ones such as New York, New Jersey, Texas, Connecticut, New Hampshire, and Massachusetts.

  Many Albanian-American Democratic voters were ambivalent about Barack Obama due to his absence from national American politics during the Balkan conflicts in the 90’s and dubious statements by various pro-Serbian media and think tanks that Obama could shift the American policy in the Balkans.

  However, Senator Barack Obama on the day of the Kosovo declaration of independence, issued a statement expressing his genuine support for Kosovo independence and during one of the debates, in a follow up question, he stressed his commitment to defending Kosovo sovereignty from any possible Serbian aggression. His running mate, Senator Joseph Biden, has been a long advocate of Kosovo independence and a strong supporter of the human rights of the Albanians throughout the Balkans. Obama’s personal adviser, Richard Holbrooke, earlier this month visited the Republic of Kosovo, reiterating that “Senator Barack Obama will continue to support Kosovo in every possible way.”

  Obama’s latest statements go further, expressing his support for Kosovo’s integration into the euro-Atlantic institutions by building an open and tolerant society that guarantees the rights of minorities and protects the important cultural and religious sites. As President of the United States, Obama states that he is committed to work on “assisting Kosovo develop a strong and healthy trade, focusing on economic development and creating new jobs, and assisting the country to build a powerful infrastructure and energy system.”

  In his statement, Obama also praises the “important achievements in Albania.” He congratulates Albania for the receiving invitation to join NATO and wishes Albania to become a member of the EU in the near future.

  Senator John McCain, the Republican Candidate for US President, has already a proven track record advocating for Kosovo. Senator McCain has also expressed his strong support in assisting Kosovo build its economy and strengthens its democratic and sovereign institutions for all Kosovar citizens.

  http://www.newkosovareport.com/200809221237/Politics/Obama-clarifies-Kosovo-policy.html

 56. bledi thotë:

  4 November 2008 @ 5:34 pm

  buda

  E kemi lexuar ate.

  Po informohu ti pse ne themi Obama, ndryshe nga Klinton e Mekein eshte me afer serbeve.

  Obama vjen nga Ilinoisi qe ka guvernator Serb, miku i Obames, e lobi serb eshte i fote.
  Ne fjalen e tije ne Senat,kur u diskutua Kosova, Obama me teper i meshoi serbise e vuajtjeve te saj sesa kosoves.

  Serbet vete e kane Obamen kandidatin me te preferuar, e ne mediat e tyre e kudo shprehen se eshte ai qe ata mund te shpresojne dicka.

  Obama ca thote sote nuk thote neser, e ska asnje rekort ne te kaluaren se ca qendrimi ka mbajt per kosoven, ne ndryshim nga Klinton e Mekein.
  Eshte e veshtire ta besosh komplet vetem me afishe propogande elektorale, qe dalin pasi u cua shqetesimi qe ai eshte me afer serbeve.

  Obama i perket ekstremit te majte, qe gjithnje ka denuar nderhyrien e amerikes ne bote, dhe e ka pare ate si burim te keqiash, e nje nga ato eshte dhe Kosova.

  Obama eshte i dobet ne politiken e jashtme, dhe nqs zgjidhet sic e tha dhe Biden, shume ne arenen boterore do perpiqen ta perdorin kete dobesi, pra flasim per ameriken qe eshte garant i statukuose ne kosove.

 57. bledi thotë:

  4 November 2008 @ 5:36 pm

  Rod Blagojevich

  Guvernatori serb i shtetit te Ilinoisit nga vjen Obama, e miku i tij.Nje shtet ku lobi serb eshte i forte, shteti nga doli dhe Obama.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Rod_Blagojevich

 58. nejse thotë:

  4 November 2008 @ 5:37 pm

  po zezaket qe nuk votojne per mccain, pse nuk quhen rracista?

 59. Asterion thotë:

  4 November 2008 @ 5:49 pm

  Edhe McCain sapo votoi për Obamën.

 60. buda thotë:

  4 November 2008 @ 5:54 pm

  Patjeter qe eshte me afer serbeve - fizikisht - sepse jeton ne Chicago dhe aty ndodhet lobi me i fuqishem serb. E patjeter qe do njohe Blagojevic sepse eshte senatori i shtetit dhe do te duhet te punoje me guvernatorin.
  Se serbet e kane kandidatin e preferuar mos duhet qe ne ta bejme armik? A eshte e arsyeshme? Pastaj cfare “te keqe” pret per Kosoven ne rast se Obama zgjidhet president? Shpresoj qe lobi yne ne SHBA nuk eshte pozicionuar shume afer McCain sepse vetem per disavantazhin tone do e kemi ne te ardhmen.
  Pastaj Klinton beri nderhyrjen ne Kosove, qe edhe ai konsiderohej jo pak i majte dhe liberal ne politika. Obama ka me shume se nje vit qe therret se lufta ne Afganistan eshte atje ku duhet luftuar dhe gjithashtu Pakistani duhet te mbaje pergjegjesi per mos-angazhimin e duhur kunder terroristeve. Nuk eshte aq i “bute” sa O’Reilly dhe Hannity duan ta portretizojne.

 61. mushka thotë:

  4 November 2008 @ 5:57 pm

  nejse - nese pretendon qe me kete pyetjen e “pafajshme” si prej dy-vjecari po na sjell nje kendveshtrim te “sinqerte” je shume gabim, sepse si i rritur qe duhet te jesh, duhet te kuptosh qe nuk kemi te bejme me rracizem ndaj te bardheve, por kemi te bejme me mospelqimin e nje grupi shoqeror te abuzuar ndaj abuzuesit. Meqe keni qejf shembujt me Kosove, eshte si te besh pyetjen e “pafajshme” - po Kosovaret qe vrane serbe, a nuk bene dhe ata genocid?

  E kupton, nuk ka ekuivalentim ketu, eshte vetem nje mendje qe mundohet te justifikoje nje qendrim te gabuar duke bere pyetje “te pafajshme”.

  nderkohe, bledi, Obama i perket logjikes, nderkohe qe McCain i dorezoi dhe breket krahut fondamentalist te partise republikane, qe tremb cdo njeri normal, bile dhe McCain vete qe i quante agjente te anti-tolerances..perpara se te binte ne dashuri me veten dhe te shiste cdo parim moral te tijin - qe e kishin bere te pelqyer ne amerike.

  Senator McCain ishte kunder uljes se taksave te Bushit, biles i quajti imorale
  Candidate McCain eshte pro uljes se taksave te Bushit

  Senator McCain ishte pro legalizimit te emigranteve ilegale (e shkruajti vete projekt-ligjin)
  Candidate McCain eshte kunder legalizmit te emigranteve ilegale (do votonte kunder projekt-ligjit qe shkruajti vete)

  Senator McCain ishte pro veprimit per te ndaluar ngrohjen globale
  Candidate McCain nuk beson ne ngrohjen globale

  etj etj…

  Senatori McCain nuk do votonte per Kandidatin McCain, dhe populli amerikan ndoshta do votonte per Senatorin McCain..po ai ka humbur, eshte fshehur tutje diku ne xhepin e pasme te Kandidatit McCain.

 62. Asterion thotë:

  4 November 2008 @ 5:57 pm

  Ngushëllim për të gjithë ju që s’e hiqni dot mendjen nga raca:
  http://guanabee.com/elect.jpg

 63. radio zimbabve thotë:

  4 November 2008 @ 6:09 pm

  po zezaket qe nuk votojne per mccain, pse nuk quhen rracista?

  lol, ik o racist latent, turp të kesh. internacionale do të jetë bota e re. posht rednecksat dhe të prapambeturit që nuk ndjekin modën e fundit

 64. bledi thotë:

  4 November 2008 @ 6:10 pm

  buda

  E po ti voton per njeriun me te sigurt, jo per mikun e serbeve.

  Prandaj shqiptaret jane dyshus per Obamen, dhe sic e thote dhe shkrimi qe vure ti, ai i pare beri deklarata te serbet e media serbe , e keto krijuar probleme ne komunitetin shqiptar.

  Dhe jo sic e fute ti se nuk jemi te informuar.
  Madie deklarata e Obames u be pasi komuniteti i shqiptar shfaqi shqetesimin, e jo me pare, me pare ai vajti te serbet.

  Miku i Obames, guvernatori serb i ilinoisit Rod Blagojevich, shteti nga obama doli si politikan e eshte lobi serb i forte.

  http://en.wikipedia.org/wiki/Rod_Blagojevich

  Prandaj une votoj per Mekein , se ai i ka dhembiet e Luftes se Ftohte te ruseve e miqeve te tyre, e nuk i fal ata. Pra ka nje te kaluar te qarte ku gjykon per te kush eshte.

 65. nejse thotë:

  4 November 2008 @ 6:13 pm

  mushka, faleminderit per pergjigjen.

  nese zezaket vazhdojne t’i shohin te bardhet si abuzues, atehere amerika nuk eshte gati per nje president te zi.

  paralelizmi me kosoven nuk mu duk me vend. kane sh rruge per te bere serbe e kosovare. nese serbet do te ishin gati te votonin per nje kosovar, edhe mund te merrej parasysh.

 66. bledi thotë:

  4 November 2008 @ 6:19 pm

  I vetmi grup ne amerike qe voton vetem per racen , ne keto zgjedhje , jane zezaket, mbi 95% per Obamen.

  Pra votojne vetem per racen.

  Nqs te bardhet votojne vetem per racen, quhen racist,

  Nqs te zezet votojne vetem per racen ?!

  Racizmi eshte bere biznes ne amerike, per ata qe e njohin ameriken nga brenda, e shume grupe zezakesh ose liberalesh jo vetem qe i mban ne politike kjo gje, po do bejne cdo gje te mbahet ky debat se i mban ata ne politike ne pune e me para.

  Madie po u zgjodh Obama , qe shume mendojne do jete fundi i debatit racial ne amerike, pasi nje zezak u zgjodh president.
  Jo , ata qe kane bere karrieren mbi racizmin dhe e kane bere ate biznes,jo vetem sdo ta lene te iki, po do ritet akoma me shume debati per te, e shume kane protagonizmin, pune , zanatin vetem nga puna e races, e nuk do duan ta lene te iki.

  Ti mer burse nga raca, merr shkolle, mer ndihme sociale, mer kredi per shtepine me terma te mire, mer vend pune para te tjereve, politikisht te jep nje avantazh ne krahasim me konkurusit (si tha Hillari po Obama qe i bardhe sdo kishte ngjallur pike kurioziteti, se eshte pa thelb tjeter).
  Shume shoqata , organizata politike jetojne vetem me racizmin. ETJ ETJ ETJ ETJ ETJ

  Racizmin tani e mbanje ata qe dikure qene viktimat e tije, se ai u jep perfitime sote. Thjesht biznes.

 67. buda thotë:

  4 November 2008 @ 6:24 pm

  Bled, tamam, McCain tamam ka dhembiet e Luftes se Ftohte dhe si i tille dhe si republikan ‘kokeforte’ e shikon boten ne bardh e zi, te keqinj e te mire, ndersa gjeopolitika ka ndryshuar shume kto 20 vitet e fundit dhe kerkon nje njeri me fleksibel dhe qe ka nje kuptim tjeter te dinamikave.
  Pastaj McCain nuk dihet sa i sigurte eshte kur eshte 72 vjec dhe nje si S.Palin (me kredenciale teper teper te dobeta) mund te marre pushtetin.

 68. bledi thotë:

  4 November 2008 @ 6:34 pm

  buda
  Leri retorikat boshe,ping-pong.

  Boten e ndryshoi Mekein, me luften e tije, e Regani qe mposhten perandorine ruse e i dhane mundesi gjithe popujve te ishlindies per tu bere te pavarur, qe nga Lituania, te Kosova e deri te Gjeorgjia.

  As do kishte shanc Kosova po te mos qe kjo.

  Nuk ndryshoi bota vete, po qene ata njerez qe e bene kete, e qe kane njohurite e sigurine per tu lene pergjegjesine e vendit.

  Obama nuk ka asgje ne rezyme ose cv e tije qe e kualifikon ate per te mare ne dore nje pergjegjesi kaq te madhe. A puneson ti nje njeri qe ka zero ne rezume JO.

  Guvernatoria Palin ka rezyme pune e haritiesh konkrete me te medha se Obama,pra se Mesia.
  ……………………………………………………………………………………..

  Rime te tema e bisedes.

  Obama vajti i pari te serbet, e shqiptaret nuk u shqetesuan kote.

  Une votoj per Mekein.
  Po te qe Hillari do votoja per te.

  Nuk votoj per mikun e serbeve

  Kaq per temen Obama dhe Serbet.

  Ju qe jeni me Obamen, u del detyra ti shtroni atyre problemin e shqiptareve, e jo te beni debate boshe me ne, pasi shqetesimi jone eshte i drejte.

 69. Liqeni thotë:

  4 November 2008 @ 6:39 pm

  Buda do vish te party qe do organizoj per Obamen?
  Eshte i ftuar edhe Idris. :D
  Do ndihem vertet keqe per redneck-et Shqiptare te amerikes.
  But hey that’s life. ;)

 70. Cili thotë:

  4 November 2008 @ 6:41 pm

  Barack Obama do fitoje. John McCain eshte thjesht nje veteran lufte dhe kaq…

 71. AlisaT thotë:

  4 November 2008 @ 6:42 pm

  foto te tjera:

  zgjedhje 8

  zgjedhjet 5

  zgjedhjet 6

  zjgedhjet 7

 72. Liqeni thotë:

  4 November 2008 @ 6:43 pm

  Cili jo vetem kaq por ekziston mundesia reale 1 me 4 qe McCain nese zgjidhet president do vdese para se te mbaroj mandatin nga semundjet qe ka.
  Sarah Palin president??? Think again! :(

 73. bledi thotë:

  4 November 2008 @ 6:44 pm

  Epo kenaquni ju black-et shqiptar te amerikes, te ajo party.

  Pa lereni ca bejne te tjere.

  Po, po humbi Obama, do dilni te thyeni dyqanet bashke me zezaket?!

 74. erTi thotë:

  4 November 2008 @ 6:47 pm

  po pshurrin tek foto e pare AlisaT ?

 75. bledi thotë:

  4 November 2008 @ 6:48 pm

  Liqeni

  Pyetia per shqiptaret eshte.

  Miku i serbeve Obama per president ?!

  Mendohu.

 76. Cili thotë:

  4 November 2008 @ 6:52 pm

  O bledi, me duket se ti nuk je ne dijeni per kete: Shqiptaret jane dhe do jene gjithmone racistet me te medhenj ne glob dhe thone pastaj qe na keqtrajtojne greket. Nuk shikon qe je ti i pari qe stimulon racizmin??? Mire ua bejne…

 77. Liqeni thotë:

  4 November 2008 @ 6:53 pm

  Bledi,
  Obama nuk eshte me Serbet.
  Po edhe po te jete, politika e shtetit Amerikan ndaj ballkanit nuk ndryshon. Pavaresia e Kosoves nuk hiqet eshte budallek te mendosh ndryshe.
  Me mire nje black se nje redneck!! Every day. :D

 78. J .S thotë:

  4 November 2008 @ 6:53 pm

  Eshte shokuese se si media amerikane ka qene kaq e njeanshme ne kete fushate !
  Po fitoj McCain nuk e di se si do i dalin para audiences analistet dhe reporteret e CNN , MSNBC etj (?)! Rrena dhe tifozllak te verber nga mediat e lira qe nuk jane pa kurre me pare , po te mos i kisha pa vete kurre nuk do e kisha besu nje gja te tille. Good luck America.

 79. Cili thotë:

  4 November 2008 @ 6:55 pm

  Bravo Liqeni :)

 80. bledi thotë:

  4 November 2008 @ 6:56 pm

  Ca racista shiko ca bejne per Obamen ca shqiptar ketu.

  Shiko ti si me sulmon mua se vetem kritikova Obamen, PER NJE GJE KONKRETE, QENIEN MIK I SERBEVE.

  Ku e pe ti racizmin tim?

  A jam kundra Obames.

  Kjo eshte racizmin ?!

  Nuk e dija po ishte kundra Obames ose kundra Serbeve je Racist.

  Kerkoj te falur. Nuk e dija.

  Se dija.

 81. buda thotë:

  4 November 2008 @ 6:58 pm

  Liqen flm, por do ju bashkohem virtualisht nga Shqiperia.
  Bled, ja nje quote per S. Palin nga nje McCain advisor:

  “Her lack of fundamental understanding of some key issues was dramatic,” said another McCain source with direct knowledge of the process to prepare Palin after she was picked. The source said it was probably the “hardest” to get her “up to speed than any candidate in history.”

 82. xxErgixx thotë:

  4 November 2008 @ 6:59 pm

  mendoj se obama ka forcen e ndryshimit. Ka dije dhe diplomaci te majaftueshme per te qene nje president karizmatik dhe jo nje president i eger dhe largpamesi si mccain . Mendoj se bota sot ka nevoj per paqe dhe diplomaci dhe jo per vatra te reja konflikti .Mendoj se mkkein eshte kopja e bushit ndonse mundohet ti largohet ketij imazhi .Ne rast se fiton mccain atehere do te kemi george bush edhe per 4 vjet ne shtepine e bardhe

 83. xxErgixx thotë:

  4 November 2008 @ 7:00 pm

  jo largpames doja te shkruaja

 84. Cili thotë:

  4 November 2008 @ 7:00 pm

  Nuk tha njeri qe Obama eshte pro serb. ai ka qene me i sulmuari sepse pavaresisht ngjyres doli kandidat per njeshin e botes. dhe sipas new york times ai ka qene nje nga kandidatet me te kritikuar, jo se eshte demokrat apo per shkak te programit elektoral, por prej ngjyres.

  “Po fitoi Barack Obama, bota do te kete nje integrim te ri aromatik”,- po me thote dikush.

 85. bledi thotë:

  4 November 2008 @ 7:02 pm

  Liqeni thotë:
  Me mire nje black se nje redneck!!
  …………………………….

  Nqs dikush to te jete a behet si black ose redneck, zgjedhia e tyre.

  Po mos perpiq te ofendosh te tjeret po votuan per Mekein se jane redneck.

  Obama eshte mik i SERBEVE E NJE SHQIPTAR NUK DUHET TE VOTOJ PER TE.
  Keto zgjedhje jane ngjitur, e Amerika eshte garantusia e Kosoves e nuk duam ne Shtepine e Bardhe nje MIK TE SERBEVE.

  Ai do ndikoj per serbet, e ne nuk duam ate ne shtepine e bardhe, duam nje proshqitpar, Mekein ose Klintonin.

  VOTO PER OBAMEN….KE VOTUAR PER SERBET.

 86. ThoughtPolice thotë:

  4 November 2008 @ 7:03 pm

  Uroj dhe shpresoj qe Mccain te fitoje, por nese fiton Obama nga Kenia, kam shume deshire te shikoj keta shqiptaret qe e mbrojne tani, kur te perkedhele serbet. Kjo ishte per sa i perket interesave shqiptare. Ndersa per drejtimin e Amerikes, asnje gje nga ato qe presin njerezit nuk ka per te bere. Eshte thjesht iluzion qe do ta shkunde Uashingtonin, vecanerisht ne politiken e jashtme. E njejta gje do te vazhdoje, Izraeli do te jete kryeqyteti i Amerikes, lobet qe ndikojne vendimmarrjen aty do te jene dhe me aktivitet te plote etj…

 87. Liqeni thotë:

  4 November 2008 @ 7:03 pm

  Bledi,
  Te pershendes. “I Got a Crush…On Obama” :D :D

  http://www.youtube.com/watch?v=wKsoXHYICqU

 88. Liqeni thotë:

  4 November 2008 @ 7:06 pm

  Nje arsye me teper per te bere tifo per Obamen sonte.
  ThoughtPolice qenka me MCcain. :D
  Si gjithmone polic analiza jote e ceshtjeve botrore te le gojehapur.

 89. mushka thotë:

  4 November 2008 @ 7:06 pm

  Bledi, ti do e shesesh Kosoven per mos-rritjen e taksave ndaj te ardhurave qe nuk ke..delusional si shumica e republikaneve.

  Ekipi i Obames eshte po ai ekip qe kreu luften e Kosoves…Joe Biden, Wesley Clark, Richard Holbrooke etj etj..nuk ka frike per Kosoven. Shif dhe nje cike se kush votoi per luften ne Kosove - nuk ishin republikanet shkerd(h)ata, po ishin demokratet ata qe e autorizuan pjesemarrjen ..ne fakt, mbasi NATO kishte dhene urdhrin per te filluar bombardimet. I duhet ditur dhe NATO-s per nder, jo vetem amerikes. Por nderkohe, me e rendesishmja, i duhet ditur per nder DEMOKRATEVE te Amerikes:

  —————–

  http://www.cnn.com/US/9903/23/us.kosovo.06/index.html

  WASHINGTON (CNN) — The U.S. Senate voted Tuesday evening 58-41 in favor of a resolution supporting U.S. participation in NATO military operations in Kosovo, just hours after Secretary-General Javier Solana gave the go-ahead for air raids in Yugoslavia.

  The brief resolution states that “the president of the United States is authorized to conduct military air operations and missile strikes in cooperation with our NATO allies against the Federal Republic of Yugoslavia (Serbia and Montenegro).”

  Although the measure passed, it was hardly an overwhelming show of support for President Clinton’s Kosovo policy.

  Thirty-eight Republicans, including Senate Majority Leader Trent Lott of Mississippi, and three Democrats — Sens. Jeff Bingaman (D-New Mexico), Russ Feingold (D-Wisconsin) and Ernest F. Hollings (D-South Carolina) — opposed the resolution.
  ——————————
  Ik tashti me gjithe mbeshtetjen e republikaneve ndaj Kosoves, genje ndonje qe nuk e can per Kosoven.

 90. OMG thotë:

  4 November 2008 @ 7:07 pm

  Nexhi thote:

  mushka,
  mua personalisht sme shqeteson fare fakti qe Obama eshte i zi.
  Fare fare. Te thush je racist , eshte shume me teper se kaq.
  Mua me shqeteson cka ndodh pas berjes se Obames president, edhe ne lidhje me rracat dhe konkretisht me rracen e zeze, dhe se sa jane te zotet ata ta perjetojne me dinjitet pasjen e nje presidenti te zi !
  Nqs je vertet ne USA me kupton se ca po them.
  Megjithate une sjetoj ne amerikane dhe asnihere nuk do ti dilja perpara mendimit te nje vendasi sic mund te jene shume ketu.

  Kjo eshte shume e vertete. Flitet per rracizem dhe gjithmone mbahet parasysh diskriminimi i te zinjve prej te bardheve. Por ne fakt rracistet me te eger jane te zinjte ndaj te bardheve. Duket edhe ne votime. Ata nuk votojne pikepamjet e tyre, por votojne per rracen e tyre.
  Gjithsesi koha do i vertetoje hamendjet.

 91. bledi thotë:

  4 November 2008 @ 7:08 pm

  buda thotë:
  4 November 2008 @ 6:58 pm
  Liqen flm, por do ju bashkohem virtualisht nga Shqiperia.
  Bled, ja nje quote per S. Palin nga nje McCain advisor:

  ……………………….

  buda nuk kupton ku eshte tema

  Votove per Obamen votove per Serbet, miqte e tije.

  Obama e Palin jane dy njerez ne konkurim pa eksperience.Palin ka te pakten si guvernatore, madie me populloria ne amerike.

  Ndryshimi me Republikanet eshte se Demokratet njeriun pa eksperience e kandidojne per President.

  Voto per Obamen…..ke votuar per serbet.

 92. bledi thotë:

  4 November 2008 @ 7:13 pm

  Liqeni thotë:

  Bledi,
  Te pershendes. “I Got a Crush…On Obama”
  …………………………………………………

  Ja me qesharakia, ja perse njerezit terhiqen te Obama se del nje grua me roba banje ?!

  Eshte turp

  Ke nje video
  ku Obama ka luftuar per vendin.
  ku ka bere ndonje gje konkrete per vendin
  ku ka propozuar ose bere ndonje ligj per vendi

  jo

  po kemi nje femer qe tundet lakurq….mire tha Klintoni…”Kjo qe po shikojme me Obamen eshte peralla me e bukur qe kemi pare”.

  Voto per Obamen….ke votuar per serbet.

 93. Cili thotë:

  4 November 2008 @ 7:13 pm

  BLEDIIIIIII

  Filozofia e amerikes per disa gjera eshte e njejte dhe po te them qe eshte anti-serbe.

 94. buda thotë:

  4 November 2008 @ 7:14 pm

  Po tamam, votova per serbet, ashtu sic beri Bill e Hillary Clinton, Wesley Clark, Warren Buffet e miliona te tjere qe po votojne ende…

 95. Liqeni thotë:

  4 November 2008 @ 7:17 pm

  Pse bledi mua mu duk jo keqe ajo femra me roba banje. :D
  Tani ti ke zili se nuk ka Crush asnjera per McCain. :D
  Bushi ne fakt 8 vjet beri shume ligje dhe luftoi shume per ameriken, aq sa as ne televizor nuk del dote nga turpi.
  VIVA Obama!

 96. bledi thotë:

  4 November 2008 @ 7:17 pm

  buda

  Bill e Hillary Clinton, Wesley Clark,..nuk qene miq te serbeve, sic eshte Obama.
  Qene armiq te tyre,SIPAS VETE SERBEVE, madie serbet cnuk kane thene per ta, kane kerkuar dhe ndjekje penale.
  Kurse per Obamen deklarohen ndryshe.

  Uroja te votoja per Hillarin, ME KENAQESI, DO TA KISHA PER NDER.

  Po Obama eshte tjeter loje

  Vota per Obamen eshte vote per SERBET.

 97. bledi thotë:

  4 November 2008 @ 7:24 pm

  Liqeni thotë:
  Pse bledi mua mu duk jo keqe ajo femra me roba banje.
  ……………………………………………………………..

  Ajo femra me terheq, po ta kisha per nje nate.

  Po ajo nuk me ereson syte te votoj per Obamen, se i bie qe ti je femer, e Obama mashkulli pastaj.

  Po Mekein nuk kandidon per Bachelor po per President, Obama po u ka rende ne koke le ta vene te Bachelor-i, po nuk eshte per president.

  Vota per Obamen eshte vote per Serbet.

  Pershendetie me kengen Raisin’ McCain , shiko pak ndryshimin, midis nje kenge patriotike qe kerkon te votosh per nje hero, qe e ka bere te tijen te meritoj detyren, e nje kenge me nje striptis girl (femrat qe zhvishen per para).

  http://www.youtube.com/watch?v=qmKgITJejfg

 98. ThoughtPolice thotë:

  4 November 2008 @ 7:27 pm

  O milet degjoni dhe mbani vesh, Erion Velia fton shqiptaret e Amerikes per te votuar ndryshimin, Obamen…

  http://www.g99.org/index2.php?pg=video&id=6

 99. akvll thotë:

  4 November 2008 @ 7:31 pm

  kot për kuriozitet, sa shqipëtarë numuron USA?

 100. radio zimbabve thotë:

  4 November 2008 @ 7:35 pm

  Ishe ti bledi apo dikush tjeter qe solli nje shkrim nga blogu huffington post, ku akuzohej Mccain per lidhje me terroristet e UCK-se? Eshte blogu qe financohet nga Soros dhe ku ka shkruar dhe Erion Velia per luften e Kosoves qe ndodhi sipas tij ndodhi per shkak se u hapen depot ne Shqiperi…

  Rri amon se po të vje nai Xhib dhe po të bo ‘reverse psychology’ se pse sjell shkrime nga Hafingtoni pa i komentu sipas vijës së partisë dhe po të krahaso UÇK me liberianët dhe po ia shu prap forca madhore masnej për arsye të vetkuptushme.

  Si përmledhje e atij shkrimit tjetër, se për çin duhet me votu, shifni vetëm kush voto për Brrakën, mes komunarkistësh, hipish, zezakësh, spanjollësh, grekësh, serbësh… Xhibi

  Kështu foli ai robi ka Irani dhe u ngjit në mal.

 101. radio zimbabve thotë:

  4 November 2008 @ 7:36 pm

  kot për kuriozitet, sa shqipëtarë numuron USA?

  Zyrtarisht nja 130′000 sikur maj men.

 102. akvll thotë:

  4 November 2008 @ 7:39 pm

  130 000 : 300 000 000 = ?

 103. radio zimbabve thotë:

  4 November 2008 @ 7:42 pm

  S’ka të boj ne aq në vetvete, po ka të bojë nqs rezultati osh pak a shumë i barabartë.

 104. censura thotë:

  4 November 2008 @ 7:43 pm

  Media shqiptare mbulon zgjedhjet:

  “Zgjedhjet deri tani po zhvillohen pa incidente” , Ora News

 105. rrena thotë:

  4 November 2008 @ 7:49 pm

  http://www.cnn.com/US/9903/23/us.kosovo.06/index.html
  ..s’ka nevoje per koment

 106. radio zimbabve thotë:

  4 November 2008 @ 8:21 pm

  Voting Intimidation By Black Panthers In Philadelphia
  http://www.youtube.com/watch?v=aCeD1RcJjAg

 107. radio zimbabve thotë:

  4 November 2008 @ 8:29 pm

  Më herët nga video amatore
  http://www.youtube.com/watch?v=neGbKHyGuHU

  Kto duhet të jenë ato “civil defense force” që premtoi Brraka e?

 108. xhibi thotë:

  4 November 2008 @ 8:33 pm

  Para dy vjetesh SurveyUSA pyeti 30 mije amerikane, 600 ne secilin shtet, se per ke do votonin ne 2008 nese zgjedhjet do perfundonin midis McCain dhe Obama. Ja rezultatet e atij pyetesori. Sic shihet atehere Obma fitonte vetem shtetin e tij te lindjes, Hawaii, shtetin ku jeton, Illinois, dhe District of Columbia. Obama ne total fitonte 28 vota elektorale, kurse McCain 510.

  Nderkohe raportohet te kete mjaft probleme ne Virginia dhe Pennsylvania, me makineri votimi te prishura, rradhe shume te gjata ne votime dhe gjera te tjera qe mund te dekurajojne dhe s’kualifikojne shume njerez.

 109. rrena thotë:

  4 November 2008 @ 8:39 pm

  Bledi, ti do e shesesh Kosoven per mos-rritjen e taksave ndaj te ardhurave qe nuk ke..delusional si shumica e republikaneve.

  Ekipi i Obames eshte po ai ekip qe kreu luften e Kosoves…Joe Biden, Wesley Clark, Richard Holbrooke etj etj..nuk ka frike per Kosoven. Shif dhe nje cike se kush votoi per luften ne Kosove - nuk ishin republikanet shkerd(h)ata, po ishin demokratet ata qe e autorizuan pjesemarrjen ..ne fakt, mbasi NATO kishte dhene urdhrin per te filluar bombardimet. I duhet ditur dhe NATO-s per nder, jo vetem amerikes. Por nderkohe, me e rendesishmja, i duhet ditur per nder DEMOKRATEVE te Amerikes:

  —————–

  http://www.cnn.com/US/9903/23/us.kosovo.06/index.html

  WASHINGTON (CNN) — The U.S. Senate voted Tuesday evening 58-41 in favor of a resolution supporting U.S. participation in NATO military operations in Kosovo, just hours after Secretary-General Javier Solana gave the go-ahead for air raids in Yugoslavia.

  The brief resolution states that “the president of the United States is authorized to conduct military air operations and missile strikes in cooperation with our NATO allies against the Federal Republic of Yugoslavia (Serbia and Montenegro).”

  Although the measure passed, it was hardly an overwhelming show of support for President Clinton’s Kosovo policy.

  Thirty-eight Republicans, including Senate Majority Leader Trent Lott of Mississippi, and three Democrats — Sens. Jeff Bingaman (D-New Mexico), Russ Feingold (D-Wisconsin) and Ernest F. Hollings (D-South Carolina) — opposed the resolution.
  ——————————
  Ik tashti me gjithe mbeshtetjen e republikaneve ndaj Kosoves, genje ndonje qe nuk e can per Kosoven.

 110. ThoughtPolice thotë:

  4 November 2008 @ 8:48 pm

  O Xhib, si mer qenke ne te njejten linje mendimi me Erion Veline ti? Cfare ka ndodhur xhib? Apo Obamen e ke pritur shume kohe?

 111. xhibi thotë:

  4 November 2008 @ 8:56 pm

  Polic, shumicen e kohes je radio Birisha, nganjehere flet tamam kur harron qe je autoparlant i Birishes, dhe nganjehere flet thjesht flet si ko*e, dmth si polic.

  Ti ne mjerimin e mendimeve te tua policore nuk orientohesh dot ne bote pa referenca te njerzve pro dhe anti Berisha, pavaresisht nese behet fjale per politiken shqiptare, per ate amerikane, apo per motin sot dhe parashimin per neser. Fatmiresisht per Ameriken, mendimi yt per zgjedhjet ne Amerike ka po aq rendesi sa mendimi i radio Zimbabves per zgjedhjet ne Amerike. :D

 112. mand thotë:

  4 November 2008 @ 9:03 pm

  Hera pare qe jam me policin une…. Ishalla sme akuzoni per rracist po ky Obama nuk mepelqen fare ne krye te nje shteti simbol te demokracise sic jane USA. Nuk e di se cfare i kapi kjo vale histerizmi amerikanet, per te zgjedhur nje afroamerikan ne krye te vendit. dikush me lart tha se a do e perballojne me dinjitet njerzit me ngjyre nje presedent te rraces se tyre. Se di shume skeptik jam per kete, ndoshta nisur dhe nga nje fjale shqipe qe thote “U be jevgu pasha dhe vrau baben e vet”. Kam frike se zgjedhja e obames, do kete reaksion zinxhir ne te gjitha vendet e tjera te botes, ku njerzit me ngjyre kane nenshtetsi, si franca, hollanda, Anglia etj etj etj. Atehere do jete gallate, do na behen forumet nderkombetare se lagjja e Brrakes te Treni

 113. Roni thotë:

  4 November 2008 @ 9:48 pm

  An election is coming. Universal peace is declared and the foxes have a sincere interest in prolonging the lives of the poultry.
  T. S. Eliot

 114. spiritus thotë:

  4 November 2008 @ 10:16 pm

  OBAMA FITON.FITON OBAMA.Frika se Obama eshte proserb eshte nje frike e atyre qe pertej ekranit te Tv nuk shohin gje tjeter.Po si do i fitoje votat e atyre serbeve ne Ilinios?.Harrohet qe eshte ne fushate.Pak zhurme u be ne prag te zgjedhjes se Bush per deklaraten e tij se do te reduktonte pranine amerikane ne Kosove?Nderkohe ishte Bush sponsori kryesor i pavaresise se Kosoves.E pra.

 115. alidea thotë:

  4 November 2008 @ 10:32 pm

  Obama do fitoje sepse ka fituar zemrat e amerikaneve .PIKE :)

 116. tekila thotë:

  4 November 2008 @ 11:11 pm

  Obama ka fituar tashme…

 117. censura thotë:

  4 November 2008 @ 11:22 pm

  Edhe 20 minuta …

  http://maps.google.com/help/maps/elections/#2008_election

 118. Roni thotë:

  5 November 2008 @ 12:50 am

  Jam krenare te them se votova per SALI BERISHEN.
  Poshte KUMUNISTAT rrofte DEMOKRACIA!!!!

 119. zog thotë:

  5 November 2008 @ 12:56 am

  po te jesh femer shkruhet - jam krenare, ne gjinine mashkullore ky mbiemer ben KRENAR (jam krenar) pa E ose Ë

 120. Peshku Fluturues thotë:

  5 November 2008 @ 1:14 am

  S’ka problem Ron! Askush nuk eshte i/e persosur. :)

 121. Dori thotë:

  5 November 2008 @ 1:19 am

  Ca komente të ndryshme:

  *Të zitë kanë janë rrahur e vrarë për të fotuar të drejtën e votës, rrahja u ka ardhur nga të bardhët, po të ishit në vendin e tyre për cin do votonit?
  *Të zitë kanë votuar për të bardhë deri tani, nuk quhen ato vota?
  *Në këtë zgjedhje ka më shumë se një kanditat të zi (zonja Cynthia_McKinney), pse po votojnë për Obamën?
  *Në zgjedhje të tjera ka pasur kandidatë të zi të tjerë (Alan Keys nga republikanët, Jesse Jackson nga demokratët) po s’kanë marrë vota të mjaftueshme për të marrë kandidaturën e partisë. Të zitë nuk kanë votuar për ata.
  *Të zitë janë shumica demokratë, pse do kthehen papriturazi në republikanë?
  *Edhe Obama edhe McCain kanë shprehur përkrahje për Shtetin e Kosovës, spekullimet janë të kota.
  *Nuk e di për të tjerët, por unë më tepër marr parasysh pasojat për Amerikën, vendin ku jetoj, se sa Shqipërinë apo Kosovën, sidomos kur pasojat për to janë thjesht spekullime.
  *Republikanët kanë 8 vjet dhe e kanë dreqosur vendin pothuajse në çdo këndvështrim, ka shumë votues që duan të marrin hak (përfshirë edhe republikanë).
  *McCain do humbi shumë vote edhe për mënyrën se si e zhvilloi fushatën (shumë negative)
  *Në shumë vende të tjera të botës Obama është fitues. Shqipëria dhe Maqedonia (?) janë për McCain.
  *Ka disa kompani që po japin pije apo ushqime falas sot. Starbucks do jepte një kafe për çdo votues, po pastaj morrën vesh që disa shtete kanë ligje kundër kushteve të tilla, prandaj çdo njeri ka një kafe falas nga Starbucks.
  *Kjo zgjedhje do ketë pjesëmarrje rekord dhe 1/4 - 1/3 e votuesve kanë votuar para ditës së sotme (ka disa shtete që e lejojnë këtë gjë).
  *Në disa vende mund të duhet të presësh deri 6 orë për të votuar. Radhët që gjarpërojnë për qindra metra më nxorrën mallin e radhëve të Shqipërisë.

 122. Cen thotë:

  5 November 2008 @ 1:23 am

  Roni, po Sali Berishen ku e gjete?

  E ka vendos kandidaturen edhe aty ti beje ndonje ‘terapi shoku’ edhe Amerikes. Qetesohu.

 123. Artian thotë:

  5 November 2008 @ 1:45 am

  më nxorrën mallin e radhëve të Shqipërisë.

  Dori aty i ke nuk kane ndryshuar

 124. diversant thotë:

  5 November 2008 @ 2:50 am

  OBAMA do te fitoje, por USA duhet te perballet me nje president te ri pa pervoje, pa shume teknike dhe pak si teper komunist. Sidoqofte, nuk besoj se do ndryshoje shume ne nje vend qe shpenzon miliarda per arme dhe pak, shume pak mbi sigurimin shendetsor me te kushtueshem ne bote.

  Rrnofte liria dhe dashuria.

 125. diversant thotë:

  5 November 2008 @ 2:53 am

  103 me 34 per Obamen

 126. lopata thotë:

  5 November 2008 @ 4:46 am

  Qe kurr eshte komunizm ti ulesh taksat njerezeve qe bejne me shume se 250.000$ dhe tja ngrish vetem atyre qe bejne me shume se 250.000$?
  Flet, nga Franca dhe premtimet e Obames jo qe nuk jane komuniste, por nuk ka vend ne Evrope qe ti ket kaq liberale.
  Gjithashtu. te zinjte kane votuar jo sonte, por gjithnje per Demokrat (qe nga vitet 50). Perpara 50 beshtetin republikanet se hoqen skllaverine. Me Roosevelt republikanet u bene konservativ dhe keshtu qe nuk beshteten levizjet per demokraci te 60’s. Qe ne ate kohe shumica dermuese ka votuar per Demokrat.
  Me pelqejne qe shumica e atyre qe thone se amerikes nuk i duhet nje president i zi jane nga shqiperia. Fakti eshte ama qe i duhet nje president i tille, dhe shumica e amerikes (dhe shume te bardhe) votojne per Obamen nga qe eshte i zi se e shikojne si nje moment krenarie per vendin e tyre qe ka vajtur ne mendjen e tyre shume me perpara nga c’ka qene. Prandaj Obama eshte dhe simbol i ndryshimit.
  Sa per rracizmin e atyre qe jane te zinj nga qe nuk votojne per McCain, duhet te dini qe ne rast se votimet qene Hillary Clinton kunder Rice, atehere do tja hipnin voten Hillary’s (mos harroni qe Jessie Jackson fitojti shume pak vota te zeza). Jane me entuasiaste per Obamen ama besoj sikur do ishin dhe shqiptaret e maqedonise ne rast se partite nuk kishin ndarje etnike dhe nje parti kishte kandidat shqiptare ne krye. Ky entuziazem do rritej me shume ne rast se maqedonasit silleshin me shqiptaret me keq se c’jane sjellur.
  Dhe keto element to mos kishin rrole, McCain ka bere vete disa gabime ne politikat e tije qe te kerkonte voten e zeze: vajti te ringjallte bazen esktreme te djathte qe te dilnin me shumice ne zgjedhje (ndonjehere e kalojne ne shtepi dhe kandidatet zihen per voten e mesme) ne vend te votes se mesme, dhe ajo e djathte eshte ajo qe u degjua disa here te kete thene ne mitingjet e tije le ta vrasim obamen. Plus, dhe disa gjera tjera si kundershtimi i hiqjes se flamurit ushtarak te jugut nga nje godine qeveritare; flamuri i jugut mbase nuk eshte dhe aq i keq, por luftaraku ka qene simbol i rracisteve per kohe te gjate.

  Une preferoje por nuk votoje Obamen jo se besoj ato qe thote, por besoj se nje parti dhe qeveri qe genjen popullin duhet te denohet per ate gje. Te tere mbase e genjejne popullin nga Obama tek Saliu, por kur kapesh me presh ne dore duhet te kete nje lloje pergjigje nga populli. Bushi dhe republikanet per mendimin tim beren mashtrim me te madhe dhe nga c’ka bere Berisha ne 4 vjetet e fundit kur e futun ne lufte me Irakun dhe meqenese e kishin evidencen ndaj Irakut te falcifikuar. Kjo gje ka ulur pershtypjen e Amerikes ne bote, e ka bere me pak shoke ne Evrope dhe ka lejuar qe Brazili, India Kina tju largesohen shume dhe Rusia te behet agresive. Shpresoje qe Obama do ta ndryshoj kete gje duke sjell te pakten Brazilin dhe Evropen ne vendet pro-amerikane, te uli me kete dipllomaci te “soft” pretendimet e Rusise, dhe kjo gje do fuqisoje jo vetem Ameriken por dhe aleatet e saj ne shqiperi dhe kosove. Amerika qe shume me e forte kur perdorte soft power ne 90 sesa kur vendosi te perdori ushtrine ne 2002+.

 127. lopata thotë:

  5 November 2008 @ 4:51 am

  Ata qe sjellin informacione mbi “voting intimidation” nga Black Panther pse nuk na thone per ata dy trimat Amerikane, heronje te disa shqiptareve mesa duket, qe u arrestuan nga qe kishin planifikuar te vrisin Obamen jo me shume se dy jave me pare.

 128. 23-dimension thotë:

  5 November 2008 @ 5:00 am

  Mua me bejne pershtypje kta qe thone se zezaket votojne sipas races, edhe e thon kete sikur eshte dicka shume negative. Lol, ca eshte ky, humor?

 129. xhibi thotë:

  5 November 2008 @ 5:02 am

  NBC parashikon (projects) qe Obama do fitoje garen sonte.

 130. 23-dimension thotë:

  5 November 2008 @ 5:06 am

  Obama i la targen, po i vjen pistes rotull per here te dyte, prit kur te kap McCain-in prape.

  Hajt per hajer.

 131. tazibao thotë:

  5 November 2008 @ 5:07 am

  uuuf !! U kry !!

  champagne !!!!!

 132. Dori thotë:

  5 November 2008 @ 5:15 am

  McCain pranoi humbjen megjithëse vetëm 51% të votave janë numëruar

 133. Peshku Fluturues thotë:

  5 November 2008 @ 5:20 am

  A Black President in the White House. Prisni vetem ndoca jave dhe do shikoni kaq gallata, sa s’keni pare gjithe jeten tuaj!

 134. Dori thotë:

  5 November 2008 @ 5:29 am

  Fjalimi i McCain që përgëzon Obamën me boo-të në sfond të mbështetësve tregon se ç’do të thotë demokraci. Gjithashtu i bën thirrje tërë amerikanëve të bashkohen në mbështetje të presidentit të ri, dhe pranon që çfarëdo gabimesh të jenë bërë janë të tijat. Pikërisht politikanë të tillë i mungojnë Shqipërisë.

 135. Monda thotë:

  5 November 2008 @ 5:46 am

  Te them te drejten, megjithese isha kunder Obames, (politikes se tij qe shpresoj tashme te shperngulet ne qender) sinqerisht qe m’u mbushen syte me lot kur deklaruan fitoren e tij. Ne kete vend of U S A, kushdo mund te behet president … tani pres dhe shpresoj qe ne femer te fitoje ne te ardhmen, megjithese kujtoja se do ishte kete vit. Gjithesesi, urime presidentit te zgjedhur.

 136. mushka thotë:

  5 November 2008 @ 6:00 am

  Peshku Fluturues … o anchovie i forumit, stfu

  McCain u mundua ti kthente dinjitetin vetes me fjalimin e dorezimit… po ka bere aq shume gabime sa ma do mendja qe do i kaloje vitet e fundit i penduar per kete fushate qe beri deri tashti….

  hajt shyqyr zotit qe u kthye logjika ne fronin e botes

 137. 1TironcNeFloride thotë:

  5 November 2008 @ 6:28 am

  dhe fitues eshte…… Barak OBAMA… hehe

 138. erTi thotë:

  5 November 2008 @ 7:32 am

  Urime ORAMA.

 139. J. thotë:

  5 November 2008 @ 7:40 am

  Urime OMONDA. :D
  happy happy birthday.

 140. Monda thotë:

  5 November 2008 @ 7:43 am

  Thank you darling, me rrofsh e te paca :)
  Si i thone, puth fort ne Kenianisht? :D
  Te ka faj Obama, me moren prinderit 12 min me vonese pas ore 12 se po degjonin fjalimin lool. S’e ka nisur mire presidencine.

 141. Liqeni thotë:

  5 November 2008 @ 8:29 am

  Are you watching Regan? Are you watching Thatcher? Are you watching Bush senior? Are you watching Bush junior?
  Konservativet Vdiqen sot!!!
  Fak JU !!! Never liked you.

Komentet per kete teme jane te mbyllura.
Per t'u mbrojtur nga spam-i, Peshku pa uje i mbyll komentet e cdo teme pas 60 ditesh.

 • Po shikoni nje artikull ne faqen e arkivit te Peshkut pa Uje. Per te pare faqen aktive, shkoni tek peshkupauje.com