Ruci: Edi Rama Kryeminister

Denis Dedej
Koha Jone
E Marte, 08 Janar 2008

Kryetari i Asamblese Kombetare te Partise Socialiste, Gramoz Ruci, eshte shprehur se Edi Rama do te jete Kryeminister i vendit, ne rast se opozita fiton zgjedhjet ne vitin 2009. Ne nje interviste te dhene per emisionin “Opinion Plus”, te Blendi Fevziut, ne TV Klan, Ruci ka hequr perfundimisht cdo hamendje te mundshme ne lidhje me postin e kreut te ekzekutivit ne periudhen post Berisha. “Zoti Meta eshte kryetar i LSI dhe Rama i PS-se. Ne jemi force opozitare me vete, ato jane me vete, ne nuk e dime kush do ta fitoje. Ne hyjme per te fituar vete, si PS. Ai qe fiton zgjedhjet duhet te jete edhe Kryeminister i vendit. PS nuk duhet te beje gabime te se kaluares. Per kete drejtim, nuk duhet pasur ekuivok se kush do te jete kryeminister, nese PS do te jete ne pushtet”, ka qene deklarata e prere e numrit dy te PS, Gramoz Ruci, teksa ka nderprere te gjitha shpresat e perseritjes se precedentit “Haradinaj” dhe ne Shqiperi, duke orientuar tere fjalen e tij drejt demokracive perendimore, qe kryetari i partise qe fiton zgjedhjet, eshte automatikisht kryetar i qeverise. Ai ka nenvizuar njeheresh se dhe shqiptaret do te jene te lumtur qe kryetari i Bashkise se Tiranes, te jete edhe Kryeminister. Duke kerkuar nje qeverisje solide, Ruci eshte shprehur se duhet te marre fund dhe historiku i qeverisjes me shume kryeministra, sic ka ndodhur me PS, ku ne gjashte vite ka nderruar 6 kryeministra dhe 50 ministra. Por Ruci nuk ka munguar te shprehet se skena politike shqiptare nuk duhet te kete kaq shume parti. Per te 2 parti jane pak, dhe duhet te kete maksimumi deri me 6 parti. “Te gjitha sistemet jane demokratike, por Shqiperia ka problematikat e veta. Problem eshte “Dushku”, duhet gjetur nje sistem qe e eliminon. Se dyti, ekzistenca ne parlamentin shqiptar te 13 partive parlamentare, ne demokraci, 2 parti jane pak, 3 jane shume. Por, po te marrim edhe kohen e PS dhe PD-se ne qeveri, stabilitetit e qeverisjes le shume per te deshiruar, pasi partite e medha ngelen peng e partive te vogla”, ka deklaruar Ruci, per te cilin, ne rast se vazhdohet me kete sistem, Shqiperia serish do mbetet peng dhe s’do kete stabilitet ne qeverisje. “Per mua, sistemi gjerman dhe ai spanjoll do te ishin sisteme qe i shkonin pershtat Shqiperise”, tha ai, duke u shprehur se nuk duhen shqiptarizuar.

Kryetari i Asamblese Kombetare te Partise Socialiste, Gramoz Ruci, shpreh tere deshiren e tij per nje marreveshje mes kreut te qeverise, Berisha dhe kreut te PS, Edi Rama, ne funksion te reformave integruese. Ne nje interviste te dhene ne emisionin “Opinion Plus” te Blendi Fevziut ne TV Klan, Ruci e sheh si te domosdoshme nje marreveshje te tille, e cila, sipas tij, jo vetem qe do te qetesonte politiken shqiptare, por dhe do te hapte rruge per reformat themelore ne vend, qe do te sillnin dhe ftesen e shumepritur per integrimin ne NATO. “Une do te isha shume i lumtur nese do te kishte nje marreveshje midis ketyre dy njerezve, por nuk ka”, eshte shprehur Ruci. Duke saktesuar dhe njehere rendesine e reformes zgjedhore dhe reformes ne drejtesi, Ruci eshte shprehur se PS dhe lidershipi i saj eshte i vendosur te jape mbeshtetjen maksimale, duke garantuar ne kete menyre dhe mbeshtetjen e opozites. “Ne rastin konkret, duke qene se jemi para nje sfide te madhe, sigurisht Shqiperia ka detyra shtepia dhe shume kryesore, reforma ne drejtesi dhe ajo zgjedhore, kryetari i PS dha “ok” qe keto detyra shtepia te mos behen pengese”, komenton Ruci propozimin e djeshem te Rames per nje projektrezolute . Ai ka vleresuar dhe Nanon, por duke u shprehur se problemi i Nanos eshte vete Nano.

Dergoje artikullin me email Printoje artikullin

48 Komente

 1. ardi thotë:

  8 January 2008 @ 8:56 pm

  …Kryetari i Asamblese Kombetare te Partise Socialiste, Gramoz Ruci, eshte shprehur se Edi Rama do te jete Kryeminister i vendit, ne rast se opozita fiton zgjedhjet ne vitin 2009….
  …aha yeah,…cool yo…
  …aajt yo…

 2. Lefti thotë:

  8 January 2008 @ 11:26 pm

  Rama kryeminister i ardhshme i Shqiperise ? Dakort, por atehere i bie qe ai te thyeji “paktin” me qytetaret e Tiranes dhe socialistet qe e votuan ne 2007, perderisa ai u premtoi atyre se do t’a çonte deri ne fund mandatin e tij (qe mbaron ne 2011).

  Paradoksi eshte mese evident, dhe parashikohej lehte qe ne Shkurt 2007 … Rama mesa duket, po perdor poziten e tij si kryetar i Bashkise Tirane dhe si Lider i Opozites per te marre pushtetin qendror : deri ketu s’ka asnje gje te keqe. E keqja nis nga momenti kur ai do ta leje pergjysem mandatin e pare duke thyer fjalen e dhene.

  C’fare imazhi mund te kishte ky eventual kryeminister i ardhshem, nese e fillon detyren e tij me nje “genjeshter” - ose me mos mbajtje premtimi ?!

  C’do gje mund te jete kjo, por kurrsesi “Politike e Re” s’mund te jete ! Te gjithe “klasiket” e politikes perdorin poziten e tyre per te hipur akoma me lart ne karriere, pak rendisi ka se ç’fare marreveshjesh jane kaluar me qytetaret dhe ça premtimesh jane dhene.

  Rama per mua nuk ndryshon asnje yota nga koleget e tij te politikes se “Vjeter”, dhe ai ka per te ngelur si gjithe “ata” te tjeret : nje Karrierist

 3. toko thotë:

  9 January 2008 @ 1:35 am

  Lefti,
  Une nuk shikoj problem faktin qe Rama do te thyej paktin me qytetaret e Tiranes. Ne fund nga nje detyre civile po kalon ne nje detyre civile me te rendesishme ( ne qofte se do te kaloj ne ate detyre se fushata zyrtarisht nuk ka filluar akoma) Problemi duhet pare cfare sjell Rama si kandidat per kete post, jo ne krahasim me ate qe ishte me pare ne ate post apo me ata qe do te kanditojne ,por me ate qe kerkon shqiperia sot per te patur nje te ardheme
  Tek ajo tema e plehrave kam thene Nje Kryetar bashkie kandidat per Krye MIn, qe nuk pastorn dot plehrat e qyteti te tij nuk mund te pastoj plehrat e nje shteti te tere. Plehrat jane nje aspekt. Faki qe vetem nje pjese e Tiranes ka gezuar perparim, ajo pjese qe quhet Bllok dhe qe sipas mentalitet modern te politkes qe perfaqson Rama, quhet qytetari pjesa tjeter quhet katunari, krahasuar kjo me faktin qe nje kryeminister do te jete jo vetem i qytetarise por edhe i katunarise, me tregon mua se Rama nuk eshte nje kanditat qe i duhet shqiperise per kete post
  Apekti tjeter eshte ai i politkes. Shiko kush e ben deklaraten zyrtare per Ramen Krye Min e ben Ruci. Kryekrimineli i kohes se komnizmit, miku me i ngushte i Nanos. Cfare te re do te sjelle Rama ne qeverine e tij kur ai si ZV kryeminister do te kete Rucin?
  Nje tjere aspekt do te sillja aspirata e Rames per te ndryshim. Shikoni historine politiker te tij. Filloj si nje revanshisht anitkomunist. Ku cod veteran dhe komunist i theshte sipas tij duhej varur ne litar, lexoni memuaret e tij, u be me vone Socialist anetar i nje partie qe dikur e ka quajtur te jashteligjeshme, me vone u be dhe Kryetar Bashkie dhe kryetar i kesaj partie. Si kryetar i partise me te madhe te vendit me egon e tij per te ardhur ne pushtet per pak sa nuk e coj vendin ne nje lufte civile ne perpjekjet e tij per zgjedhje te parakohshme ne rastn e presidentit te shqiperise. Perpejkje qe perfunduan me humbjen e tij politike.
  Ne pirzmin komebtar. SI kryetar i bashkise se Tiranes ka nderuar me cmimin qytetarnderi Janullatosin, nje agjent te Asfalise Greke dhe te shovinizmit vorio epirjot. Ne momentet me delikate per shqiperine dhe kosoven me heshtjen e tij tregoj se nuk eshte i gatshem te luaj ndonje rol ne ceshjen kombetare, me keq me krizen qe krijoj per presidentin ne momentin kur kosova kishte me shume nevoje per ndihmen e shqiperise se kurre tregoj se egoja e tij per pushtet eshte me e madhe se ajo ceshtja komebtare
  Menyra e e sjellurit, e fjalorit e irosie qe ai perdor, si dhe jeta e tij te tera keto te mbuluar me “modernizem” per mendimin tim eshte nje lloj snobizmi dhe nje menyre e propagante per ta paraqitur veten si perfaqsues i nje force e re.
  Faktet e mesiperm me bindin se ai nuk eshte gje tjeter vec nje forme e vjeter e veshur me kostum te ri. Forma dhe veshje qe i kemi pare sa e sa here kur vine zgjedhjet e kemi pare tek tere politkanet tane ne keto 17 vjet te kaluara.

 4. shqipo thotë:

  9 January 2008 @ 5:38 am

  Mjer Shqiperija dhe shqiptaret po rane edhe njehere ne dore te gramoz rucit
  Eshte per tu cuditur se kriminelet me te medhenj arine te ngjiten ne majat e politikes .
  Popull me idiot se ky imi nuk besoj te kete ne bote .

 5. Idris thotë:

  9 January 2008 @ 5:59 am

  Shqipo me fal te te bej nje verejtje….mos shkruaj me inat se fjalen Arrijne e ke shkruajtur Arine …dhe pa dashje kur e bashkon me fjalen “Idiot” kupton se e ke fjalen per nonje teme me arij budallej te prallave …:D :D :D

 6. Cheney thotë:

  9 January 2008 @ 6:55 am

  Idris,

  me ngaterrove me bere lemsh; sipas teje arinjte budallenj te shqipos ndjekin sallaten e grire pafund ne monologje po ashtu pa fund te toko.. ( toko shok e :) )

  lefti,

  per ke e ke kur shprehesh si me poshte:
  ”C’fare imazhi mund te kishte ky eventual kryeminister i ardhshem, nese e fillon detyren e tij me nje “genjeshter” - ose me mos mbajtje premtimi ?! ” :)

 7. Grupi thotë:

  9 January 2008 @ 7:34 am

  Ah toko nuk rri dhe ti rehat…gjithmon do me ngacmosh. Vlersimet e tua me duket te dobeta per disa aresye. Se pari…Edi mund te ket then ato qe ka thene kur ishte me i ri. Te gjithe kemi thene budalleqe kur kemi qen me te rinj…dhe ca nga ne vazhdojme…dhe me vone do ti rishikojme ato qe kemi thene dhe do behemi pishman. Nuk eshte njeri dhe ai?? Njeriu i zgjuar…ndryshon dhe mendimet me kalimin e kohes…gomari eshte ai qe shikon vetem drejt.

  Se dyti…per jeten e tij personale apo per menyren se si flet etj…s’ja vlen shume te besh komente.

  Se treti…ku ishte kjo heshtje ne ceshtjen e Kosoves?? Apo po perdor te njetin argument qe perdoren berishianet qe Basha nuk duhet prekur se po nderton rruge “patriotike”…dhe po ashtu Shqiperia duhet ti perkulet diktatures se Berishes…se Kosova qenka ne moment kyc?? Ja qe Kosova s’ishte fare ne asnje moment kyc…se akoma s’eshte askundi. Ja qe nderkombtarve nuk i rruhet fare se si eshte situata politike ne Shqiperi kur vjen puna per Kosoven…prandaj kto komente jane te tipit Bershian…ose me mire Bushist…qe thote perkuluni o popull se me mire tja u fus une se Bin Ladeni. Dhe ate komentin per lufte civile per hir te president…seriozisht e kishe ti apo?? ;)

  Une per vete e shof si fiture te Rames gjat betejes per presidentin…sepse Berisha e tregoj veten se c’eshte…qe diheshe…po ashtu dhe Nanoja e tregoj veten…dhe nanoista us spastruan nga PS-ja…dhe Edi i mbeti mbrojtes ligjit dhe llogjikes dhe nuk luajti loje te ndyra. Kjo ishte politika e re…dhe kuptohet qe nuk do fitonte kundrejt praparsise Berishiane…po gjithsesi i duhet qendruar besnik principave. Ai kte tregoj…dhe kjo eshte fitore per mua. Nje hap mbrapa qe te behen 2 perpara.

  Sa per plehrat…Edi e pastroj ate qytet 1000 here me mire se cishte perpara atij. Prandaj lerini historite me plehra…se hidheni perpjet sot qe paska dal problem…por para Edit ju dukeshe normale situata. Se sot zgjat 1 muaj situata…per shkaqe qe dihen (ose per shkaqe qe per ata qe duan ti dine…i dine)…ndersa para Edit ishte gjendje normale. Punen qe ka bere ai si kryebashkiak…as ti Toko e asnjeri tjeter…nuk ja mohon dot. Hidhuni perpjet ju sa te doni!! Sa per ato te tjerat qe qenka “vetem blloku” qe eshte permirsuar…toko me fal…po ja fut komplet kot. Me thuaj nje zone qe nuk eshte permirsuar 100 here me mire se c’ishte…pervec mbase ndonje bathore apo ndonje zone tjeter INFORMALE??? Ju edhe per meritat qe jane ne sy te te gjithve…do ta mohoni. Si Krishti i shkreti nga Pjetri ;)

  Ti toko mundohesh kot…si dhe ke tema tjeter qe e zgjatem si shume…sepse ke nje ide ne mendje dhe nuk do qe nuk do ta ndryshosh. Nuk e di po ksaj rradhe argumentat qe solle qenkan shume me te dobeta se ke tema tjeter…jo po lufte civile, jo po janullaus e kosove…etj etj. Kot fare ja fute…me fal.

  Ky i vjeter…ai i vjeter…po te gjeme ndonje 15 vjecar qe s’ka si te jet munist…dhe ta veme kryeminister…se ndryse nuk ju dilet juve.

 8. ArtiaN thotë:

  9 January 2008 @ 11:24 am

  Nje Kryetar bashkie kandidat per Krye MIn, qe nuk pastorn dot plehrat e qyteti te tij nuk mund te pastoj plehrat e nje shteti te tere

  Ju flisni sikur Edi Rama eshte “fshesa e qytetit” ose problemi i qytetit.Edi beri gjithshka per Tiranen,kur Tirana vinte era ur.i.n.e dhe ishte e mbushur me kjoska qe nga 97`(kapitalizmi i qofteve te zgares me karoca).Tiransit e duan dhe e kuptojne Edi Ramen, ndersa te ardhurit fusharaket dhe malsoret nuk e kuptojne dhe nuk e duan,sepse te gjitha i duan dhe i presin nga te tjeret dhe jo nga vetja e tyre,keshtu jane mesuar te gjejne shesh dhe te bejne pershesh si ne Bathore!

  .

 9. Syribukur thotë:

  9 January 2008 @ 11:46 am

  E ndoqa mbreme vone (ritransmetim) intervisten e Gramoz Rucit. Ishte pak a shume nje informim per ate cka ka bere keto 2 vjet e ca PS-ja nen drejtimin e Rames. Kuptohet me dozen perkatese te propagandes qe eshte e pashmangeshme ne raste te tilla. Here-here kishte nje sinqeritet te shtirur te Rucit. Here-here s’arrinte te fshihte plotesisht nostalgjine per te shkuaren (po ta vereje imtesisht kishte edhe nje keqardhje qe per shkak te moshes se re, mgjs teper i ri u be kandidat i KQ, s’ishte bere ende pjese e Bllokmeneve). Eshte padyshim politikani me jetegjate ne PPSH-PS. Dhe qenia e tij si nr.2 i PS-se (te pakten de jure) e ve ne dyshim teper te madh “politiken e re”.
  Nje pjese te konsiderueshme te intervistes e zinte pjesa ku i thurreshin hymne Kryetarit me “vizion te ri”.
  Sa i takon Kryetarit Rama, eshte paksa misterioze dhe jo shume e qarte ngjitja e tij ne kupolen e PPSH-PS.
  Kur kam lexuar librin Refleksione (vitin qe u botua ku eshte bashkautor me Adrian Klosin, sot ne krye te protestave Mjedisore ne Vlore), kam ndjere nje shije te hidhur ne goje. E kjo shije me ka ardhur prej faktit se Rama e humbi trenin e te qenit ne krye te PD-se (ne ate kohe ishte jashte Shqiperise me nje ekspozite vetiake!!!) dhe kete e shprehte ne nje menyre teper cinike dhe dashakeqe duke fyer e denigruar figura qe ishin ne plan te pare ne opoziten shqiptare ne ate kohe.
  Rama ka nje transformim Biblik ne qasjen e tij ne politike.
  Fillesat jane ne “leksionet” e fameshme ne Institutin e Arteve (bashke me Adrian Klosin). Keto “leksione-refleksione” beheshin ne auditore. Natyrisht, Rama duke rrjedhur prej nje familje me “peshe” ne regjimin enverist, s’trembej se mund t’i hynte gjemb ne kembe.
  Ne shkrimet e tij ne fillimet e demokracise, ishte teper i ashper me LANC-in, me veteranet, me PPSH-ne e me gjithshka qe kishte ndodhur nen diktature. Aq i ashper sa Zeri i Popullit ne nje artikull (ne mos gaboj nga Hamdi Jupe) e quante fashist.
  Beri nje perpjekeje per te formuar nje parti politike (qe ne fakt kishte ca nuanca fetare) por pa sukses.
  Kur e pa qe Berisha e te tjere politikane te kohes nuk e perfillen, filloi sulmet ndaj tyre.
  Largohet ne France, dhe eshte perseri mister emerimi i tij Minister i Kultures nga fatos Nano. Ne fakt pati shume kundershtime nga anetare te PS-se. Edi Ramen deri ne ate kohe s’e lidhte asgje me PS-ne, vec te shkuares se babait te vet. Madje Rama ishte i vetmi Minister i kabinetit qe s’ishte anetar partie.
  Dikush pati idene “brilante” ta propozonte kandidat per Kryebashkiak. Ne ate kohe, gjithkush te vihej perballe kandidatit te PS-se, s’kishte asnje mundesi te fitonte per aresye qe dihen.
  Mbrojtesit e flakte te Rames na tregojne ndryshimet ne Tirane. Eshte mese normale qe nje qytet te zhvillohet e ndryshoje me kalimin e viteve.
  Fatkeqesia eshte se me c’kosto behen. U be e modes te thuhej se vjedh, por ama punon.
  I vetmi biznes qe lulezoi ne Tirane ishte ndertimi (si kudo ne Shqiperi ne fakt). Por a trajtoheshin te gjithe ndertuesit ne te njejten menyre? A jane zbatuar vertet kushtet per te cilat jane dhene lejet e ndertimit? Nese jane shkelur, a mund t’i “laje duart” si Ponz Pilati, Kryebashkiaku? A ka ai ndonje pergjegjesi politike per kete? Se duhet te jemi realiste, jo pre’ e propagandes. Mire keto 2 vite e ca Bashkia eshte ne konflikt me qeverine, por ato 6 vjet qe s’ishte a u zbatuan te gjitha procedurat ligjore? Ka nje ligj per urbanistiken. I mire apo i keq, eshte tjeter ceshtje. A eshte zbatuar ky ligj? ne rsat se per ndertimin e X meter katror banesave, duhen ndertuar Y meter katror siperfaqe e gjelberuar, Z vende argetimi (kinema, parqe lodrash per femije, fusha sportive etj), a jane zbatuar keto standarde?
  Une e di qe ka hallka te caktuara shteterore qe merren me kontrollin e gjithe ketyre, por ne fund te fundit pergjegjesia politike eshte e Kryebashkiakut. A mund te jepen leje ndertimi pa qene i plote projekti duke perfshire infrastrukturen? Besoj qe jo, ne nje shtet normal. Ndaj vuajne qytetaret sot (pervec faktorev te tjere si vjedhje, shperdorim, keqmenaxhim) nga mungesa e furnizimit me uje, me energji, probleme me dergjen e ujerave te zeza etj.
  Ndaj po te kemi nje llogjike te ftohte e pa pasione militantesh, nuk me rezulton se eshte kaq e shkelqyer pune e Rames si Kryebashkiak. E mos dale kush te me thote se mos ishin me mire para-ardhesit e tij? Kjo s’ka te beje fare me ate qe une them.
  Une personalisht, jam apartiak. S’kam ndonje parapelqim per X apo Y parti.
  e kjo eshte e thjeshte per t’u shpjeguar. Ne Shqiperi, s’ka levizje te djathte. Ne Shqiperi te gjitha partite jane te majta dhe ndonje e pa peshe eshte e qendres. Kjo eshte ajo qe mungon.
  Si mund t’i besoj PD-se kur Kryetari eshte ish-anetar i PPSH-se? Sado te transformohet, thelbi i formimit ideologjik nuk ndryshon dot ne ate mase sa te tjetersoje njeriun. Mosha s’ta lejon. Njohurite per shume gjera, leximi i shume librave, s’eshte kusht qe te jesh politikan i mire e i sukseseshem.
  Si mund t’i besoj PS-se kur shumica e anetareve te saj u gdhine anetare te PPSH-se e u ngrysen anetare te PS-se? Kur Kryetari s’ka nje bosht politik te percaktuar. A duhet t’i besoj Rames per ato c’ka shkruar te “Refleksione”, apo t’i besoj Rames qe feston Konferencen e Pezes?
  Nese vereni me kujdes zhvillimet politike ne Shqiperi qe nga korriku 2005, ka nje qeverisje per te ardhur keq (me e pakta qe mund te thuhet). Por eshte akoma me per te ardhur keq, sepse opozita eshte cope-cope.
  Bllokimi i vazhdueshem i Parlamentit, i zhvillimit normal te zgjedhjeve, i krijimit te tensioneve artificiale per “inat te sime vjehrre”, jane jo politike pragmatiste, por aventurizem e papjekuri politike, ca me pak jane “politike e re”.
  Bllokimi i vazhdueshem i Parlamentit, me sjell ndermend (pa dashur te bej asnje paralelizem) bllokimin qe i bente Partia Ncional-Socialiste Bundestagut ne Gjermani. Duke qene se per ligje te rendesishme (kjo parti ishte ne opozite ne ate kohe), shumica qe kishte pushtetin duhej patjeter te kishte votat e opozites, kjo e fundit perdorte bllokimin. Deri sa vendi shkoi ne zgjedhje te parakoheshme dhe Partia Nacional-Socialiste fitoi.
  Shikojeni me me realizem e pa pasion figuren e Rames. Jepini Cezarit ate qe i takon Cezarit. Mos harroni, historia jone ka treguar qe krijimi i idhujve dhe Kryetarit te Madh te Pagabueshem kthehet ne tragjedi.

 10. M O Z A thotë:

  9 January 2008 @ 3:27 pm

  artiaN thote

  Tiransit e duan dhe e kuptojne Edi Ramen, ndersa te ardhurit fusharaket dhe malsoret nuk e kuptojne dhe nuk e duan,sepse te gjitha i duan dhe i presin nga te tjeret dhe jo nga vetja e tyre,keshtu jane mesuar te gjejne shesh dhe te bejne pershesh si ne Bathore!

  Ka e qite ket konkluzion ti mer ArtiaN ?
  Cilet Tiranas e duan Edin ? Ato Tiransit vendalinj per te cilet Edi thote se jane anjorante dhe me nje nje dell budallai (shiko profilin e Ramadanit ke Portokallia).
  Ah, harrova e ke llafin per te ardhurit qe nuk bene pershesh se ishte koha e Xhaxhit. Ato te gerxheve te jugut qe mbushen parafabirkatet e komunizmit.
  Po cpune ka pas i here Edi Rama me ardhacaket e sotem qe kane bere pershesh ne Bathore. Edi as e ka perfill ekzistencen e tyre.
  Edi eshte marre me qendren, me sheshet e lira brenda tiranes dhe periferine e ka injoru. Kshu qe ata skane as pse e duan, as pse e urrejne Edin.
  Pse e ngatarroni miletin, te ardhurit apo Tiranasit (theksi tek a e dyte) me ambicjet e te gjatit per kryeminister.
  Vota eshte mekanizmi qe e vendos. Zgjedhesit e dhane pelqmin per Edin kete Shkurt me vote. Kur te vije 2009, le te shofim.

 11. Lexuesi thotë:

  9 January 2008 @ 3:35 pm

  Moza ti e votove te gjatin ne shkurt?Apo ske bere akoma shpernguljen administrative? :)

 12. M O Z A thotë:

  9 January 2008 @ 3:43 pm

  Une nuk votoj per gjatesine, trashesine apo bojen, por per menyren si e ben punen. :-) Pastaj ca gjera si puna e votes dhe ca te tjerave jane te fshehta.
  Megjithate meqe kam respekt per ty po sillem sikur po kontribuoj ne Exit poll dhe po te them qe kam votu per ate qe na kercenoi ne TV edhe tha kush nuk voton per mua i rente kanceri ne gryke :-) Frika gje e madhe byrazer, te ben ta harrosh te gjatin :-) Po shpresoj se kam votu dhe per ty, se ty ste le greku te vish e te votosh se i bie perhere qe ti kesh dokumentat e skadume dhe dokumnetat e reja ne pritje per ti marre :-)

 13. Lexuesi thotë:

  9 January 2008 @ 3:54 pm

  Ca ti besh halle halle kjo dynja!! :)

  Mire ne qe sna le ky kancerozi…po edhe vullneti juaj politik me duket sikur nuk qenka nje i lire dhe rrjedhimisht objektiv.Mire ne…po ju c’patet? :)

  Ne lidhje me emisionin e Fejziut.Pyetja e fundit (ajo qe kish lidhje me vendin qe mund te kete F.Nano tek politika e re e Ps-se) m’u duk mua apo ngeli pa pergjigje?!

 14. Grupi thotë:

  9 January 2008 @ 3:59 pm

  Moza gjith ajo histori per Tironsat “dem baba dem” dhe gerxhet e jugut…dhe pastaj e perfundove shkrimin me “zgjedhesit e dhane pelqimin per Edin”. Edi paska injoru periferine…periferia e ndertuar pa leje dhe ne zona informale…qe kur vjen Edi me buldozer per tju ndertuar rruge…dalin “Tironsat” e Bathores dhe bejne “proteste” ala-Vlonjatce…se i prishet bacja ku mbajne qente. Nejse te pakten levizem nga “vetem Blloku” i Tokos te “gjith Tirana pervec periferise”.

  E jo Syri jo…Tirana nuk u be se…me kalimin e kohes behen qytetet. Ato qe ka bere Edi…dihen. Ke kalu ndonjehere nga Lana?

  Te tjerat pastaj nuk vlejne shume per koment…jo po Refleksionet, jo po PPSH, jo po Peza, jo po s’dime ne si u be, jo po eshte hajdut. Ore…e ka provu veten qe eshte i afte. Ju keni llafe…ai ka vepra…

 15. Grupi thotë:

  9 January 2008 @ 4:14 pm

  Nje pyetje te sinqerte kam per ju…juve ju vret me shume mirqenja ekonomike e Shqiperise…apo qendrimi qe ka Edi per veteranet e Pezes?

  Me duket se koha tani s’eshte me qe te merremi me vogelsira…se me kto jemi marre per 17 vjet dhe s’kemi vajtur asgjekundi.

 16. artian thotë:

  9 January 2008 @ 4:17 pm

  Mozaa,
  Pse te pickoj miza kaq keq, Edit iu desh te pastronte halet e kapitalizmit te kjoskave te Saliut ,kujto ketu ate te sheshi i parkut Rinia (Tajvani) qe ishte kthyer ne nje “poca-qi” (vend i ndyre droge) per te gjithe ata te lodhmit nejse, kush ka sy i shikon ,kush i ka mbrapa b.. , s`kom c`ti boj …Edi i ka fituar zgjedhjet 3 here perfshire edhe kur u kontestuan nga PD,edhe e fundit me ate Olldelen, qe ngrefej kot se koti e sfidoj apo jo,sikur mos ta donin nuk do ti jepnin votat.

  Edi eshte cun i zgjut Tirone,Tironsit nuk i thone kot “rob zoti”.

 17. M O Z A thotë:

  9 January 2008 @ 4:24 pm

  Cer te baj une, kur ty si tirons i vjeter te ka ngel ora ke tirana e vjeter qe cdo rrotullohej rreth parkut rinia dhe skenderbeut.
  Une kur them tirane kam parasysh gjithe ate cka perfshin vija e verdhe dhe jo sheshin e ministrive.
  Mire apo keq te na vije te gjitheve, tirana nuk eshte me ajo e meparshmja, ka ndryshu dhe eshte zmadhu me dhjetra here.
  Keshtu qe une po ja heq kapelen edit qe hoqi eren e sh.urrres ke skenderbeu ne 2001 por tashti ne jemi ne 2008 dhe duhet te flasim per gjera te tjera.

 18. artian thotë:

  9 January 2008 @ 4:57 pm

  Po mire mi moze,e dime qe ka ndryshue Tirona,por eshte e pamundur qe kushdo te jete kryetar Bashk,po su muren vesh Qeveria me Bashkine, dmth po nuk e mbeshteti me para dhe investime qeveria c`te bej Bashkia..?
  Si thu mi moza ne 2008,Tirana nuk ma mer mendja te varet nga nje Ed, ose x person, duhet te kete nje Grup profesionalistesh qe te mund udheheqin ndryshimet e domosdoshme ne Tirane,duke patur parasysh qe nje mendje eshte nje “0″ dhe shume mendje jane nje “vlere”.
  Duhet nje pune aq e madhe per te edukuar komunitetin “heterogjen” “foragjer” dhe “te mencur” qe te arrish atje ku duhet,Jeta ne Tirane eshte e nderthurur aq keq ,sa vetem Zoti ka kontroll mbi Tiranen dhe as kush tjeter,sa do i zgjuar te jete! Shteti,dhe jo me Bashkia, nuk ka ne kontroll as edhe nje gje !

  Operohet vetem me batuta politike,nga politikane ,me konferenca shtypi, dhe muabete kafenesh dhe blogjesh ,dhe jo me ligj!Autoriteti i shtetit eshte ne nivele primitive alla shqiptarce!Te gjithe flasin per ligjin ,te gjithe nuk e zbatojne ligjin,ose jane rufjane,mashtruesa te ligjit!Te gjithe bertasin lufte kunder korupsionit,te gjithe jane te korruptuar qe nga maja e deri tek kemba !

  C`fare na mungon,AS KUSH NUK E KA GJETUR DERI TANI !

 19. emigrant thotë:

  9 January 2008 @ 5:34 pm

  Moza, un heren e funit ne Shqypni kam qen ne janar 2006, per nja 4-5 dit. E pashe ene periferine. Kishin dal emra te rinj. Kodra e Priftit. Atje un jom pas sjell shpesh, po s’e kena pas qujt kodra priftit n’at koh. Nuk e njofta rrugicen e shpis time. Te betohem. Tamom ate rrugice qe pershkruj te ajo vjersha per alidemin (me lojen me zara & jevgj qe kishin lishon etj etj). Te rrugica kishin bo nja dy vila, qe amon amon. Madheshtore. Me than qe s’jeto njeri aty se pronarin e kon vra. Nejse. Ajo qe mu me boni me shum pershtypje ishte se robt ishin mesu me te keqen. (Muci ka te drejte ktu, Moze!!!) Nuk ju bote pershtypje fare. Kishte gropa rruga, u perplaste funi i mercedesit ene ja bote “bum”!, asnji se RR(TM) fare. Kshu jena ne, thojshin. Lekurholle ju te jashtmit. Njona po hate i banane rruges. Kjo aty te ish “parku i autobusave” - s’di si i thojn tani. E maroi motra bananen edhe u bo gati ta hidhte lekuren mu aty ku ishte. Duket une kom qen tu e pa si i cudit, sepse u terhoq, dhe nuk e flaku ne mes te trotuarit, por ne cep te muri… edhe me pa gjith krenari, medemek e shef ti… te rregullt shume ne…

  Nejse, desha me te thone me kto qe cdo gjo, ene rregulli ene pastertia, mahet nga populli vete. Policia, shteti etj jon aty me ndeshku i pakice qe shkel rregllat, po kur i gjiF poplli i shkel, s’ka Edi Ram, Rudi Xhulian apo Hillari Klinton e gurrullu gjo…

  Mase jon i gabum, ok? po un kshu i shof gjojnat… i cik si gri e erret dmth… :( sorry….

 20. toko thotë:

  9 January 2008 @ 5:44 pm

  Grupi,
  Une e proanoj qe njerezit ndryshojne por jo 100% apo 180 grade. Nga anitkomunist shovinist, nga njeri qe e quajti PS parti ilegale tek kryetari i kesaj partie. Kjo ne gjuhen e politikes amerikane quhet flip-flop. Dhe bile flip-flop kur ndryshon nje apo disa ide kryesore te mendimit politke dhe jo tere idete 100%. Per mua ky eshte nje tregues se kush eshte Rama.Dhe ai nuk ishte ai i vogel ne moshe kur e beri kete, ishte ne ate moshe qe quhet njeri ap politkan me pjekuri politike te formuar
  Ke te drejte qe per jeten personale nuk ja vlen te besh komente por te lutem eshte ai e vete dhe perkrahesite tij qe e permend kete punen e jetes se tij personale, e nxjer si reklame. Per mua jeta personale e nje politkani duhet shkeputur nga ajo e jetes politke , por kur vete politikane apo perkrahesit e tij e nxjerin kete ne drite, cfare duhet te them une si votues. Do me pelqente qe Rama te thoshte ate qe Sarkozy tha …“The life of a president, on these essential matters that are those of love, is like the life of anybody else,” he said. “I am going to make a confession: I get up in the morning, I go to bed at night, like millions of French people.”
  Per plehrat dhe per te gjitha te tjerat , une e di si ka qene Tirana dhe e shikoj si eshte ajo sot. Nuk e di nese ju flisni per Bllokun por une flas per Tiranen. Shiko Tiranen e viteve 80- apo dhe fillimeve te viteve 90 krahasoje ate me Tiranen sot. Mos shiko TIranen e viteve 95 pasi nuk do te shikosh asnje ndryshim, Mendimi im ky me menyeren si e shikoj une. Dhe e perseris une shikoj Bllokun dhe ato qe ju i quani zona “Informale” te cilat jane pjesa qe mbete pasi ti kesh hequr Bllokun. Ju permendi Bathoren A nuk jane edhe ata banore te familjes Tiranase, pavarsisht si kane hyre ne kete familje ata sot duma apo nuk dum jane banore te ketij qyteti dhe K Bashkiaku ka te njeten pergjegjesi si edhe per Bllokun.
  Kosova. Ju krahasoni Bashen me konfliktin e presidentit.Grupi mendoj se gabon, jane dy gjera te kunderta. Ne rastin e Presdientit u angazhua tere qeveria, tere komuniteti nderkombetar, ne rastin e presdientit i deguam botes nje lajm qe ne shqiptaret nuk dime te qeverisemi, nuk kemi asnje koncept te qeversisjes moderne, ne rastine Bashes pavarsisht sa deme ajo i shkaton Kosoves ( jo rruga pasi ajo do te behet me apo pa Bashen por angazhimi i tij ne kete ceshtjen e imunitet) por ai eshte nje pejse e qeverise, dhe mesazhi e i dergohet botes dhe kosoves eshte se Ne dime te qeverism dime te heqim imunitet edhe kur ajo prek paritne tone. le te mosnagterojme rugen si objekt fizik me zgjedhjen e presidentit si objekt politik.
  Ke do te zgjedhim eshte pyetja tuaj e fundit
  Une nuk e di por une do te votoj ate qe ne fushate te kete idene
  ….The results of the other party’s primary is uncertain at this time, but I want to congratulate all the campaigns in both parties. I salute the supporters of all the candidates who worked so hard to achieve a success tonight and who believe so passionately in the promise of their candidate. And I want to assure them that though I did not have their support, and though we may disagree from time to time on how best to advance America’s interests and ideals, they have my genuine respect. For they have worked for a cause they believe is good for the country we all love, a cause greater than their self-interest…. J. McCain Fjala e fitoresn ne NH
  —-
  ….Finally, I want to say how much I respect our Democratic candidates. Senators Dodd and Biden who were in the race earlier have given great service to our country. Governor Richardson, Congressman Kucinich, Senator Edwards and Senator Obama… H Clinton fjalimi i fitores ne Nh
  ——
  ….Because we are not a collection of red states and blue states. We are the United States of America. And in this moment, in this election, we are ready to believe again….B Obama fjalae fitoresne Iowa.
  ——-
  ….Well, first of all, I want to congratulate Senator Clinton on a hard-fought victory here in New Hampshire. She did an outstanding job. Give her a big round of applause….
  ….Democrats, independents and Republicans who are tired of the division and distraction that has clouded Washington, who know that we can disagree without being disagreeable, ….B Obama NH
  —-
  Per mua kanditti do te jete ai qe
  ….who know that we (he) can disagree without being disagreeable. Qe te kemi besim e te degjojme e kundershtaret perpra se te hedhim veze e peshk te ngordhur. Te debatojme si njerez e jo si kafshe duke filluar qe ketu tek peshku dhe deri tek parlamenti e qeveria, deri tek ajo ishvatra e kultures ne Puke, Vermosh apo Gore, e Himare.
  AI kanditat qe do te dije te pranoj hmbjen dhe te repsejtoj qeverine pavarsisht se ai mund te kte dyshim ap fakt se vota e tij ieshte vjedhur. Ai kanditat qe do te dije qe 4 vjetet e pritjes pas humbjes ti kthej ne 4 vite jo te luftes se qeverise por te respektit te ligjit, e qeverise dhe mekete respekt te edukoje popullin qe edhe ai te respektoj ligjin. 4 vjet qe do ti perdore te fitoj voten e popullit jo duke kritikuar qeverine por dhe argumentuar se si do te bente ai me mire punen se qeveria. AI kandiadat qe do te thyente zinxhiret e ketij sheri shakterues armiqsor qe ka mberthyer politken tone ne keto 17 vjet, duke u bere vete shembull i kesaj politike te cilen ne e quaj te re dhe moderne.
  Grupi per mua ai kanditat do te jete kandidati im per te cilin une do te votoj Ne te kundert per mua personalisht nuk ja vlen te votohet. Cdo vote e hedhur per cdo kanditat tjeter eshte nje vote qe per ata qe shtien me grushte, per ata qe thyejne kariet e ne parlament, eshte nje vote demostrimet e paligjshme me parulla genjeshtare por me qelllim rezimin e qeresise me dhune, eshte nje vote per kapircot egoiste personale qe cojne ne shkaterimin e atdheut tim, eshte nje vote per grupet kriminale qe drejtone sot politken shqiptare. Eshte nje vote qe direkt pas zgjedhje pala humbese nuk od te njohe zgjedhjet dhe do tekerkoje rezim e qeverise. Eshte nje vote per vazhdimin e rrethit vicioz te gruhstave e gureve kunder njerit, pa menduar se sa dem i shkatojme popullit dhe ekonomise dhe kombit shqiptar. Sheri Berisha Rama ashtu si dhe sheri Berisha Nano nuk ka gje tjeter ne themel vec interesat e tyre dhe grupeve te tyre kminale qe ata perfaqsojne, eshte nje sher qe sa here e shikojme me ngrihen mornica pasi me kujtohet 97 e djeshme dhe Kenia e sotme.
  Deri sa ky kandiat te dale une do te jem ky qe jami pa ndryshuar ne mendimet e mia.

  ….

 21. ujku i zi thotë:

  9 January 2008 @ 6:19 pm

  E jo Syri jo…Tirana nuk u be se…me kalimin e kohes behen qytetet. Ato qe ka bere Edi…dihen. Ke kalu ndonjehere nga Lana?

  O grupo, ke kaluar ndonjehere nga perroi i fshatit? Tirana eshte grumbulluar gjithe energjia dhe pasuria e atij vendi dhe ka sherbimet dhe infresatukturen e nje fshati. Pervec atyre pallateve qe kane mbire si kerpudhat, edhe ne mes te rruges po deshe, sepse ua merr taksen krietari asgje nuk ka ndryshuar ne ate qytet. Nejse “ogni gusto e giusto”… po megjithate lexoje ate qe thote Syribukur se mbase ke ndonje koment…

 22. Idris thotë:

  9 January 2008 @ 6:30 pm

  Cheney..nuk te natarroj me Tironen …Vallai ka vu dore Rama,e ka nise e po e vazhdo mire,ashtu si NJU JORKU mo ..ka Manhatan e ne mes te tij nje si lagje qe i thone HARLEM…ashtu si gjith k/qytetet e BOTES i duhet te ndeshet me normalitetin dhe marifetin.
  Shife marifetin e Tirones (jo pjesen e Tirones) qe quhet perimorja,Bathorja,babroi dikur fshatra …meqe kane ardhe kontigjente politike duhet me u integru dhe ata…po kadal i here…
  Do ne Emigranri ke kodra e Priftit,du ne une ke Sauku,se kush dote edhe ke nje teme tjeter ke Selita per mos me u shtri ka Kashari ,do ne Moza me i heq bllokun dhe….. se ku do i qisi ne selamet????? vet e di…:D :D :D
  Rama eshte paraqit si nje figure dinjitoze dhe per mua qe kam lindur-ritur e jetuar ne TIRANE PANDERPRERJE,eshte pa dyshim njeriu qe theu mentalitetin ANADOLLAK te trajtimit te TIRANES nga PD .Kam mendimin se rroli i tij eshte individual sepse edhe strukturat e PS e shfrytezuan per qellime te tyre rezultatin e punes se tij .Ndoshta eshte i drejte mendimi qe U MBESHTET por nuk shoh ndonje prodhim sklerotik tek kjo mbeshtetje…vetem qartesi dhe prespektive ,nje qytet qe leviz me mundesite qe mund te kete nje qytet brenda nje shteti si Shqipria ku ne dallim nga shume e shume qytete te “fqinjesise se mire” ,Shkodra si bastion i kritikusve politike te RAMES pas shume e shume “mijra” vjetesh nen udheheqjen e ndritur te Mixhes beri nje hyrje per ne qytetin e saj.
  Ku eshte shembulli te nderuar kritikues qe mund te mbeshtetemi per ti thene RAMES me plot gojen
  -Ja ku e ke nje te tille, me me pak para me kulture qytetare te barabarte por me menazhues me te zote eshte shume here me perpara se TIRANA.
  NUK KA.
  Ne te kundert eshte Tirana dhe personalisht EDI RAMA qe po jep shembullin se si qytetet duhet te menazhohen e drejtohen ne te kundert me buzshpervjelurit e tavllaxhijte ne poste,ne ndryshim te plote me ata qe _______KOHEN e MASIN me te THAMEN e PESHTYMES.
  Te tjerat si zakonisht jane sipas shembullit te….. parole parole parole dhe
  pambarimisht fjale te perdoreshme si per Pekinin,Parisin,Mosken,Berlin ,Rome apo cdo k/qytet te botes te veshura patjeter me pak mentalitet shqipoje
  ..E ma men kur ishte i vogel si itheu ato xhamat me llastiqe? U bo ai te jete biznesmen per fabrike xhamash!!!!!!

 23. Grupi thotë:

  9 January 2008 @ 6:35 pm

  Leri Obaman etj ne vendin e tyre o toko…s’ka nevoje besoj te lidhesh me politiken Amerikane. Me duket se ke ndejt ktu n’amerik ca si shume.

  Mua me duket se ke disa idera te gabuara…qe te them te drejten nuk mund ti kuptoj dot. Nuk e marr vesh as si i ke formuar kto ide. Si thua ti qe pervec Bllokut…te tjerat mbeten zonat informale?? Mbase ti ke ndonje kuptim tjeter me fjalen “bllok”…Blloku eshte nje siperfaqe e vogel…nejse e di ti ku eshte. Po lagje te tjera s’ka Tirana? vetem Bllok e Bathore?? Prandaj nuk te kuptoj dot se ty te eshte mbushur mendja qe o Bllok o asgje. Une shpine nga pishinat e kisha…ku ishte balte e gjalle, pa rruge e pa asgje. Sot…shko e shikoje. Nuk e dija une qe jetoja ne Bllok. Pse s’eshte bere gje ne Bathore apo ku di une nga ato zonat e bukura…sepse jane zona INFORMALE. Duhet te kuptosh c’do te thote kjo njehere. Edhe kur vajti Rama ti ndertonte rruge…ata dolen ne proteste “demokratike” se s’donin rruge…se ju prisheshin bacet. E kupton mentalitetin…dhe veshtirsite??

  Se dyti, per Kosoven dhe per Topxhiun. Perserit me duket te njejten llogjike Berishiane. Po na shikojne nderkombtaret…ta zgjedhim shpejt…dhe ashtu si du un!! Me fla…ku qendron problemi qe ne nje vend te ndodhin zgjedhje te parakohshme?? Pse qenka kjo tregues i mungeses se maturitetit politik?? Qe u rrespektua ligji…dhe qe kur nuk u arrit marveshje atehere te behen zgjedhje te parakohshme?? Eshte gje normale fare qe ndodh kudo ne bote…Dhe mosarritja e marveshjes eshte gje normale. Ku thote ligji qe duhet arritur marveshje?? Blerja e votave…tregon maturitetin politik te Berishes…Edi s’beri asgje te cuditshme. Dhe njehere…nderkombtarve sju rruhet fare per Topi apo jo Topi kur vjen puna te Kosova. As per Shqiperine nuk i rruhet fare…ata duan vetem qe ne te mbyllim gojen dhe kaq.

  Se treti…per plehrat. Degjove nje fjale ne lajme ti qe qenka problem mbledhja e plehrave ne kto dite…dhe u hodhe perpjet menjehere e fillon krahason me 95en. Mos bej krahasime koti…mbase e ke harruar 95en. Problemi i SOTEM…eshte sic dihet qe kontrata eshte anulluar me kompanie…jo nga Bashkia…po nga qeveria. Atehere?? Po ty nuk te mbushet mendja. Sido qe te jete…eshte perseri 100 here me mire se 95a. Pastaj e krahason me vitet 80. Ohuuu…harxhim kohe te flitet dhe per kte.

  Te tjerat pastaj ti llogjikoji vet si te duash…me standartet Amerikane po te duash. Ato jane subjektive dhe i ke ti ne dore…po faktet s’ke pse ti ngaterrosh. Per mua nuk me intersojne ato qe kerkon ti…apo falanderimet ne televizor…une shikoj per tipare te tjera dhe per mua i ka treguar. Dhe se pari…me intereson qe te jet nje njeri i AFTE per te sjell zhvillim dhe mirqenje…sepse kjo ka rendesi shume me te madhe se si flet, si qethet e si vishet. Ai e ka treguar veten te AFTE…te afte per te krijuar nje sistem bile…jo nje diktature personale si te Berishes.

  Ju pyta njehere me siper…cfar ju intereson me shume juve…c’thote Rama per Pezen…apo c’ka bere Rama per qytetaret??

 24. Artian thotë:

  9 January 2008 @ 6:38 pm

  Ka pas qene nje Xhemol Tafai,Kryetar Bashkie ne kohen e Ramos fillun ca ndryshime ne Tirone me kabina telefonash(telephone box) neper trotuare,me zevendsime neonesh etj etj ,atehere shteti kishte pak autoritet,kontrollonte disi jeten e qytetitNe nje mbledhje, nje kryetar lagje ngrihet dhe i bo nje pyetje :
  -Kemi degju,nje fjale te re “Ekonomi Tregu” cer dmth kjo ?
  Xhemoli i pergjigjet:
  -Si t`ju them un juve,ja psh….”ate qe boni vete, keni per ta honger vet”!Shteti s`ma shume pergjeqsi,e bo vete e ha vet, a kuptut apo jo, nje kshu osh “Ekonomia e Tregut”
  Ne konteksin e Tirones se sotme,komuniteti duhet te paguaj nje tax per pastrimi e plerave ,qe me sa di nuk eshte e mjaftueshme.,ose vlen per tu studiuarPor meqe ne Tirane nje Milioner paguan sa nje fakir,dhe fillon e flet per pastrimin e Tiranes dhe akuzon Kryetarin e Bashkise per perfitime dhe per abuzime,kjo s`ka b.i.th.. ku te rrije .Kush e di sa dhe si fuksionojne taxsat ne Shqiperi,do ta shpjegonte me mire kete pune .Une nuk jam specialist por e nuhas se ne kete drejtim duhet te kete mangesi masive.
  Njerzit paguajne pak,dhe nuk u behet vone per plerat,zeri ngrihet fuqishem dhe i pergjeqshem kur preket “xhepi”

 25. toko thotë:

  9 January 2008 @ 6:41 pm

  Flitet shume ketu per mentalitetin epopulit te Tiranes si shkaktar te gjendjes se Tiranes sot. Epranoj plotesisht kete BIle do te thoja se ieshte ky popul me kete mentalitet qe zgjodhi Ramen si kryetar ;)
  Por uen do te shtroja disa pyejte
  1. Cfare ka bere Rama per ndryshimn e ketij mentaliteti. Se atehere na del qe nuk ka bere azgje Pasi Blloku sipas disave ketu kishte mentalitet ndryshe nga Bathorja dhe prandaj u be ( pra jo se e beri Rama) ndersa Bathorja qe ka tjeter mentalitet nuk mund te behet. Pra ka bere ndonje gje Rama apo jo nese faktoi mentalitet qenka deciziv
  2. Pse mentaliteti Bllok qenka ndryshe nga ai Bathore? Mos valle nuk jane ata te Bathores qe kane hapur bisneset e tyre ne Bllok? apo nuk jane ata te bethores qe punojne atje tek blloku, qofte edhe si pajat lares apo edhe si pronare tek ato restorantet ku ju Bllokistet pini kafene e mengjesit apo te drekes, apo wiskit e shtrenjta ne netet oksidentale te Tiranes Orientale te Z Rama ?

 26. Grupi thotë:

  9 January 2008 @ 6:43 pm

  Tirana eshte grumbulluar gjithe energjia dhe pasuria e atij vendi dhe ka sherbimet dhe infresatukturen e nje fshati.

  Se thu ti? Kur i futesh ktyre punve me qiri pastaj…se s’na ka lene korent Berisha…dalin pak ndryshe.

 27. Grupi thotë:

  9 January 2008 @ 6:57 pm

  Ohh toko…prap ke Blloku mbete ti. O toko po bathorja eshte zona informale…del tjetri e ben shpi ku ti doj qefi…e s’e ndalon njeri. Bathorja eshte Wild West…nuk eshte qytet…sado qe te jet ne linjen e verdhe.

  qofte edhe si pajat lares apo edhe si pronare tek ato restorantet ku ju Bllokistet pini kafene e mengjesit apo te drekes, apo wiskit e shtrenjta ne netet oksidentale te Tiranes Orientale te Z Rama ?

  Oh ti do kesh nja 10 vjet qe s’ke vajt ne Tirane me duket…te eshte bere mendja Bllok fare.

  ——–

  Mua ky muhabet qe kemi filluar…qe ka dal jsahte temes tashme…me nuhat si puna e atij muhabetit te djeshem per Vloren. Kshu me hamendje e me batuta…i zgjidhim te gjitha punet ne…se jena specialista te midhjes. Kur i futesh me qiri punve pastaj…sic thashe…dalin disi ndryshe. Njeri me siper thote “infrastrukture fshati” Infrastrukture e parashikuar per nje popullsi 1/3 e asja qe eshte sot. Po pse s’bon Edi infrastrukture te re?? Me ca ta bej…me morra?? S’ka as morra se s’ka floke.

  Po flisni ju pak qe kritikoni Edin…sa eshte buxheti i bashkise se Tiranes?? E keni idene ju ne eshte i mjaftueshem ky buxhet per te bere te gjitha ato qe kerkoni ju?? Dhe i dini ju veshtirsite apo koha qe nevojitet per ti arritur ato gjera??

  I dum ne te gjitha…po nga ana jone s’do bejme asgje! Duam dhe nje pastruse nga mbrapa qe te mbledhi lekurat e banaeve qe hedhim ne trotuar…se fajin e ka Edi qe s’na ka ndryshuar mentalitetin.

  ———

  Nejse muhabet komplet jashte temes…dhe me duket si i kot.

 28. toko thotë:

  9 January 2008 @ 7:02 pm

  Grupi,
  Ke e drejte kam kohe ne Amerike, por ja qe kete shtet njoh dhe kete politke shikoj. Nuk e di ke duhet marim si shembull Kenian? Se keto jane krahasimet nga duhet te mesojme dhe se cfare modeli duhet ti japim shqiperise ose Kenia ose Amerika. Zgjidh e mer.
  Per te tjerat te kam then varet se cfare mer per shembull. Une kam qene ne nje llagje tjeter qe nuk ishte balte, diku andje nga qendra tek ish poliklinika qendore. Kishte ca shtepi te vogla tiranase por sot jane bere pallate ne mes te rruges, dhe mire qe jane bere por rruga nuk eshte asfaltuar as pas 5 vjetesh te perfundimit te pallateve, dhe balta hyn deri ne shtepi, nga ai vendi ku ne dikur luanim futboll me porta te vogla te sheshi i asfaltuari lagjes. Pra varet cfare shikon.. Romuja dhe anarkia nuk jane zhvillim per pikpamjen time.
  Per zgjedhjet e parakohshem Azgje te keqe por kur behen qelim ne vetvete dhe krijohen situta artificiale per to atehere eshte shume e keqe.Me e keqe kur tere keto mbulohen nen idene dua -sdua zgjedhje te parakohshme. Sot thua dua neser thua sdua. Dhe akoma me keq kur pasi nuk ja arin qellimin fillon shan e nuk njeh as qeverine e as presidnetin. Kur nje udheheqes ben keshtu cfare pret nga populli dhe pasuesti e tij.
  Ju kujtonin se MCCain,. Clinton, Obama etj etj ketu ne oksident nga ku une mar pershembull, thua vertet kane ate respekt per kunershtarin? Mbase po mbase jo, por mbi te gjitha ta kane nje ide se nese ata nuk repsektojne kundershtarin populli do ta vrase kundershtarin. Kur I Meta aleati i Rames thyen kariget ne parlemnt populli do te thyej dyqnet ne rruge. Kur Rama nuk njeh Presidentin populli do te dale e shkele ligjin ne shqiperi. Grupi, mendoj perseri se duhet mesuar jo vetem nga te mirat e oksidenti por edhe nga pasojat e Orientit.Per mua ka njesoj rendesi se cfare thote Rama per Pezen dhe cfare ben ai per Tiranen.,nese keto te dyja nuk kane te bejne me jeten e tij private.
  PS.Pak me qete i dashur “we can disagree without being disagreeable” :)

 29. toko thotë:

  9 January 2008 @ 7:11 pm

  Grupi mendoj se po e tejkalin masen e debatit, po behesh disagreeable. Dua vetem te kujtoj se nuk ke asnje te drejte te flasesh keshtu per ne malsoret qe ju na quani maloke. Nuk e di perse admin lejon fyerje te tilla.
  Mos harro se edhe ne jemi njerez, jemi shqiptare po aq sa edhe ju qytetaret, dhe ne kemi te drejte te votojme dhe te kemi qeverine dhe te qeverisemi njesoj si dhe ju. Kjo eshte qe kam thene diku me lart
  ….Faki qe vetem nje pjese e Tiranes ka gezuar perparim, ajo pjese qe quhet Bllok dhe qe sipas mentalitet modern te politkes qe perfaqson Rama, quhet qytetari pjesa tjeter quhet katunari, krahasuar kjo me faktin qe nje kryeminister do te jete jo vetem i qytetarise ….
  PS.Mos ki frike nuk jam nga malsia por keshtu do te ishte pergjegjeur ndonje malsor qe mund te jete ketu tek peshku. Dhe besoj se ai ka te drejte.

 30. Grupi thotë:

  9 January 2008 @ 7:27 pm

  Oh toko me fal. S’e kisha per keq. Une nuk quajta ata qe vina nga veriu si “malok”. Malok eshte nje injorant…po ashtu si dhe nje katnar…qe kur e them nuk e kam fjalen per nje fshatar te thjeshte. Malok e katnar nuk eshte e barabarte me verior dhe fshatar. Malok ka dhe nga Skrapari per ate pune…

  Toko…mbase jame bere disagreeable sepse vazhdon te thuash gjera te tilla”

  ….Faki qe vetem nje pjese e Tiranes ka gezuar perparim, ajo pjese qe quhet Bllok

  Me duket se ty te duhet nje harte e Tiranes…te shikosh se ku eshte Blloku dhe ku jane pjeset e tjera te Tiranes…se te esht mbush mendja qe vetem Bllok e Bathore ka dhe asgje tjeter. S’besoj se do jesh nga Tirana.

  krahasuar kjo me faktin qe nje kryeminister do te jete jo vetem i qytetarise ….

  Ti toko qenke njeri shume i veshtire per tu kenaqur. Dje kritikoje Ramen qe shkonte neper fshatra…sot e kunderta..mos flip-flop edhe ti…

 31. Grupi thotë:

  9 January 2008 @ 7:29 pm

  Ja ku e ke harten toko…sa per kuriozitet.
  http://www.tiranaobserver.com.al/20060512/Foto/harta-ok-fare.jpg

 32. Blendi thotë:

  9 January 2008 @ 7:30 pm

  Nuk e di perse admin lejon fyerje te tilla.

  ————-

  Toko do te te lutem te mos i perzjesh Adminat ne kete…Ai e shkroi at fjale para disa minutash e Admina robote ketu nuk ka qe te rrine hazër - sidomos kur shkruhet me kilometra.

  Peshkupauje.com eshte katerciperisht kunder c’do ndasie/fyerje krahinore mes shqiptareve.

 33. toko thotë:

  9 January 2008 @ 7:34 pm

  …Ti toko qenke njeri shume i veshtire per tu kenaqur. Dje kritikoje Ramen qe shkonte neper fshatra…sot e kunderta..mos flip-flop edhe ti…
  —-
  U beme si ne fushata elektorale ketu ne amerike. Ke then keshtu atje e ke then keshtu ketu ha ha :) Une kam kritikuar Ramen qe shkon ne fushate ne fshat????????
  Lexo cfare kam thene atje. Kam then nese shkon mire ben, detyre kjo e cdo politkani. Por kam pyetur perse shkon per te share qeverine apo per te mesuar e dhene mesime. Ne qofte e para kam thene se ka harxhuar paret kot ne qofte e dyta bravo i qofte. Bile dikush atje me vertetoj qe shkon per te mesuar dhe dhene mesime soli dhe nje web side ta vertetonte kete dhe une jam terhequr, nga ai debat. Mos krijo konfuzion nder votuesit ha ha ha:)

 34. toko thotë:

  9 January 2008 @ 7:39 pm

  Une kam share Ramen qe shkon ne fshat per fushate?
  U beme si ne fushatat elektorale ketu ne amerike. Ke then keshtu ketu ke thene ashtu atje
  Une atje po te lexosh kam thene se Rama ben mire qe shkon ne fshat pasi ai eshte politikan dhe kjo eshte detyra e tij si politikan, por kam pyetur perse shkon atje Per te share qeverine apo per te mesuar e dhene mesime? Dikush me dha nje pergjigje qe shkon per kete te dyten bile solli dhe nje web side per kete dhe une u binda, dhe u terhoqa ka debati. Por nuk kam thene se ben gabim qe shkon ne fshat.

 35. Grupi thotë:

  9 January 2008 @ 7:40 pm

  Bile dikush atje me vertetoj qe shkon per te mesuar dhe dhene mesime soli dhe nje web side ta vertetonte kete dhe une jam terhequr, nga ai debat. Mos krijo konfuzion nder votuesit ha ha ha:)

  Ta solla une ate blogun..mos krijo ti konfuzion te poplli yne heroik…

 36. toko thotë:

  9 January 2008 @ 7:43 pm

  Blendi me vjen keq dhe faji eshte timi qe nuk u kuptu kjo si humor. Me Ps ne fund kam shpejguar qe ishte thjesht nje supozim cfare do te thoshte nje tjeter per ate koment sikur ta lexonte. Qendrimi i peshkur dihet ne kete pike dhe mendoj se eshte per tu lavderuar.

 37. toko thotë:

  9 January 2008 @ 7:51 pm

  Dhe me sa mbaj mend te kam falenderuar per ate sjellje. Kam fatkeqesine qe nuk mbaj mend emra te me falesh per kete , por ngjarjet i kujtoj deri me nje.
  Nesje pse te mos e leme te takohemi ne 2012 ne Tirane dhe diskutojme aritjet e Rames po te arij qe ai te behet Krye Min. Si thua je dakort me kete?
  Pasi keshtu sic e kemi zene as me 2012 nuk do te perfundijme dot debatet tona, megjithese me sa shikoj te dy i kemi thene te tera cfare kishim per te thene. ;)

 38. Grupi thotë:

  9 January 2008 @ 9:41 pm

  Nesje pse te mos e leme te takohemi ne 2012 ne Tirane dhe diskutojme aritjet e Rames po te arij qe ai te behet Krye Min. Si thua je dakort me kete?

  Ne oren 5…posht sehatit. Ok?

 39. Cheney thotë:

  10 January 2008 @ 2:06 am

  Idris,

  coc me bezdis fillimi i diagnostikim/riparimit te problemeve mekanike te nje makine nga ndryshimi i ngjyres se llamarines..

  O admin, o armik c’kishe me postimin?

 40. Idris thotë:

  10 January 2008 @ 5:47 am

  Nganjehere i gjykojme gjerat sic i mendojme vet dhe jo si e mundeshme.
  Keshtu edhe ne kete rast.
  -Ne se dikush ka me FAKTE qe nje qytet tjeter ne Shqiperi po MENAZHOHET me mire se sa nga nga ekipi i Bashkise Tiranes dhe personalisht kryetari saj RAMA…debati eshte gjithmone i hapur..BUJRUM.
  -Ne se dikush shikon ndonje mundesi “NDRYSHE” ne RRADHE e ne KOHE qe mund te behej ne TIRANE…debati gjithmone eshte i hapur…BUJRUM.
  -Me tifozlliqe politike , me paragjykime ,me “cuna te mire” e me kulture, TIRANA u NGOP deri ne gryke me Kelmendin e Brojken.
  Vertet ne kushte e situata te ndryshme por ne pikpamje te HEDHJES se THEMELEVE dhe PERSPEKTIVES se TIRANES u trashegua vetem KIOSKA dhe DYNDJE e QELLIMTE POLITIKE e nje popullsie ku kemi dajat,hallat tezet,xhaxhallaret krushqite e miqesite,por qe per fat te KEQ TE TYRIN e si pasoje edhe e TIRANES,gjendja degradoi ne nje mase te tille ku HUMBI KUPTIMI i QYTETIT.
  Dhe per fat te mire te TYRE dhe per pasoje te TIRANES koha kerkoi nje njeri me vullnet te forte e te palodhur,menazher e te sakrifices qe se bashku me nje grup te rijsh me MENTALITET krejt ndryshe nga “buzeshpervjelurit” qe edhe sot cfaqen,te vleresonte seriozisht rrezikun qe i kanosej TIRANES nga ANADOLLAKIZMI.
  Megjithe luhatjet qe ka cfaqur si cdo qenie e gjalle qe rritet sipas parimit
  “mendja e sivjeme qesh mendjen e vjeme” i UROJ SHqipetareve nje model te tille per K/minister .
  I nderum Cheney ..te gjithe ngatresen ma sjell filmi “Kucert ne vitin 36″,ku akoma me duket sikur e prek me dore personazhin me shprehjen brilante:
  ………”Te jesh ketu pa u thare peshtyma”
  Kjo shprehje e shoqeruar me ate kapardisjen e injorancen por edhe dinakrine e personazhit artistik eshte nje MENTALITET i MBARTUR dhe shume i veshtire per tu hequr edhe sot….

 41. Cheney thotë:

  11 January 2008 @ 6:46 am

  I shume nderuar Idris,

  O me ke keqkuptu o te kam keqkuptu; komenti i fundit kisht e bente eksluzivisht me mekaniket e mesiperm!

  Une e kam pare vet ate te pagjume kur zihej me puntoret per menyren sesi vendosnin mermerin ne bashki ne 2 te nates. Per perkushtimin kundrejt disa gjerave i heq kapelen. Ca me tej mendoj se duhet te mesoj mos te mikromenaxhoje se kaq dune mekaniket, do na thone qe motori ri o njesoj si vjetri, prandaj hajt edhe nje boje tejter llamarines!!

 42. Idris thotë:

  11 January 2008 @ 7:08 am

  Me fjale te tjera sjellim te njejtin shembull i nerum Cheney…
  Po i njejti mentalitet eshte…nje pjese nuk dun sahatin dhe vazhdojne me te “peshtyme “…keshtu te kuptova dhe une ..nje pjes nuk dun motorrin dhe lyjne FARFALLAT :D :D :D

 43. Cheney thotë:

  11 January 2008 @ 7:24 am

  Idris,

  tani mu kujtu, ‘ kucerti m’36 ‘ :)

  M’zun syte ate temen tjeter mbi gjeneratoret me atome, ku i fusin atomet nji nga nji te ajo gjoja bakrit dhe fillojne e i zijne.. kam frike se po u thash qe sjemi ne per atome se ne me ato gjonat e bakrit akoma zijme rakine dhe skena leke akoma epr ta ble bakrin aq te trash sa duhet do me thone:
  “A e di ti mo Ceni sesi zihet atomi? Jo..? Ta thom une!”
  Kam fillu me u carmatos kundra kumandareve..

 44. shqipo thotë:

  12 January 2008 @ 3:55 am

  -Ne se dikush ka me FAKTE qe nje qytet tjeter ne Shqiperi po MENAZHOHET me mire se sa nga nga ekipi i Bashkise Tiranes dhe personalisht kryetari saj RAMA…debati eshte gjithmone i hapur..BUJRUM.
  -
  -FAKT eshte se Tirana ka ritje te theksuar te popullsise , kjo sjell ritje te ekonomise , ritja e ekonomise sjell investime , sjell te ardhura me te medha per bashkine e TIRANES , me te ardhura me te medha ke mundesi te punesosh specialiste , te ndertosh dhe te Vjedhesh. :D
  FAKT eshte se TIRANA eshte i vetmi qytet qe ka nje ritje te tille te popullsise , dhe kjo ne asnje menyre nuk eshte merite e xhaxhit tend RAMA .

 45. toko thotë:

  13 January 2008 @ 1:17 am

  Shqipo,
  Korca me kane thene eshte me mire. Ka uje dhe drita, rruget me asfalt dhe shume pak ndertime pa leje. Plehrat shume me mire. Popullata eshte shtuar edhe atje me te njetat ritme ne % jo ne numur. Thuhet se Kryetar Bashkie atje eshte nje leshko por ja qe …….Me te thene e kam kete.

 46. shqipo thotë:

  13 January 2008 @ 1:53 am

  Pikerisht toko, zhvillimi nuk i dedikohet kryetarit leshko te korces , as kryetarit specialist i te dhj-erave te tiranes ( sipas specialistit Idriz ).
  Zhvillimi ka faktore te tjere . Kryesori eshte sistemi KAPITALIST, qe deri para disa vitesh besoj se ka qene armiku numur 1 i Idrizit :D

 47. Lefti thotë:

  14 January 2008 @ 1:26 pm

  PD: Rama e la bashkinë kur Ruçi e shpalli kryeministër

  Edi Rama la pas dore Tiranën kur deputeti socialist, Gramoz Ruçi e shpalli atë kryeministër.

  Partia Demokratike ka reaguar dje lidhur me deklaratat e kreut të Bashkisë së Tiranës, se kryeqytetit po i shtohen hapësirat e gjelbërta. Duke folur në një konferencë për shtyp, zëdhënësi i Partisë Demokratike, Gerti Bogdani, tha se “Eshtë e natyrshme që zoti Rama mund të flasë kështu sepse ai u nda dhe e la pas dore Bashkinë e Tiranës, kur zoti Ruçi e shpalli atë kryeministër dhe kur zoti Rama vuri Eduard Shalsin kryetar bashkie, vetëm disa ditë pasi e kishte veshur atë si plaku i Vitit të Ri në një kopësht të Tiranës”, deklaroi zëdhënësi i demokratëve. Sipas Bogdanit, deklaratat e kreut të bashkisë së kryeqytetit të kujtojnë pikërisht kartolinën që Rama u shpërndau banorëve të Tiranës, me rastin e Vitit të Ri. “Dje kryetari i bashkisë deklaroi, se po i shtohen hapësirat e gjelbërta kryeqytetit. Të pretendosh se Tirana po kthehet në një qytet të gjelbër është hipokrizi e hapur, sepse fillimi i vitit e gjen Tiranën me më shumë plehra se pemë. Kjo të kujton kartolinën e shëmtuar të Vitit të Ri që zoti Rama u dha qytetarëve të Tiranës”, theksoi më tej zëdhënësi i Partisë Demokratike Bogdani. Në të njëjtën kohë demokratët kundërshtojnë edhe politikat e bashkisë, të cilat kanë çuar në pakësim të sipërfaqeve të gjelbra në Tiranë. Bogdani tha, se sipërfaqet e gjelbërta në kryeqytet janë zëvendësuar nga betoni dhe pallatet shumëkatëshe. “Hapësirat e paketa të gjelbërta të qytetit janë zëvendësuar me beton dhe pallate shumëkatëshe, kjo të kujton se kryetari i bashkisë është vetëm kryetari i KRRT-së. Janë prerë pa kriter pemë disa dhjetëravjeçare jo vetëm në qendër të qytetit, por edhe në rrugët periferike të tij, kjo të kujton imazhet e kryetarit të bashkisë me sopatë në dorë”, shtoi më tej zëdhënësi i Partisë Demokratike.

 48. Ll thotë:

  15 January 2008 @ 12:33 am

  Ilirian,

  Ne s’e kemi problem fare kur reklamohet nje blog personal vecse kjo eshte menyra me e shemtuar per ta bere kete. Nese ke nje mendim mund ta shprehesh si pergjigje pa vene thjesht nje lidhje. Nese do te perfshish blogun tend tek Arqipelagu i Peshkut atehere mjafton te kerkosh.

  Ll.

Komentet per kete teme jane te mbyllura.
Per t'u mbrojtur nga spam-i, Peshku pa uje i mbyll komentet e cdo teme pas 60 ditesh.

 • Po shikoni nje artikull ne faqen e arkivit te Peshkut pa Uje. Per te pare faqen aktive, shkoni tek peshkupauje.com