Nëse më harron

Hopper's Nighthalks, Photo B.Salaj

Akvll-naja ka shpesh ide te mrekullueshme ne blogun e saj. Si heren kur postoi ne origjinal poezine e Nerudes “Si tù me olvidas” dhe ftoi vizitoret ta shqiperojne. Mund t’i lexoni versionet e shumta, dhe me dialekte te ndryshme :) , duke ndjekur lidhjen pak me lart. Per kenaqesine tuaj une solla ketu vetem njerin prej perkthimeve, te postuar nga nje anonime me nofken Pjeshka e turpshme.

Nese me harron

Nese me harron,
ateher’ te dish
nje gje.

Ti e di si eshte:
kur veshtroj Henen e kristalte, degezen e kuqe
te vjeshtes kermill ne dritaren time,
kur prane zjarrit prek
hirin e shperbere
ose trupin gervishtes te drurit,
gjithcka me sjell tek ti,
gjithcka qe ekziston: aromat, drita, metalet,
barka nisur drejt ishujve te tu qe me presin.

Mire, atehere.
Nese pak nga pak s`do me duash me,
pak e nga pak s`do te te dua as une.

Nese dikur me harron, mos me kerko me kot,
sepse atehere do te te kem harruar.

Po t’u duk e gjate dhe e marre
valvitja e flamujve
te jetes sime,
dhe vendos
te me harrosh ne bregun
e zemres ku kam rrenjet,
dije se
ate dite,
ate ore,
do t`i ngre krahet
do shkul rrenjet e mia
per diku tjeter

Por
nese cdo dite,
cdo ore,
ndjen se je perjetesisht e imja
me embelsi te paprekshme,
nese cdo dite nje lule cel
ne buzet e tua per te me kerkuar,
ah, e dashura ime, ah, e imja,
ne shpirtin tim ndizet perseri ai zjarr
tek une asgje nuk shuhet, as harrohet,
dashuria ime jeton ne dashurine tende, e dashur,
dhe sa te jesh gjalle do e kesh ne krahet e tu,
te mbeshtjelle nga te mite.

Pablo Neruda

Dergoje artikullin me email Printoje artikullin

39 Komente

 1. Perparim Hysi thotë:

  8 January 2008 @ 6:10 am

  Pablo Neruda nuk di pse me duket me i madh edhe nga Kili.Qe ai qe leshoi thirrjen:”Eshte koha qe secili t”i jape Kilit ate qe ka me te shtrenjte:aren e vete,pronen e vete,zemren e vete!”…Dhe jo vetem kaq:ai qe Poet i madh i dashurise.Ai e la dhe snetencen:”Poetet dashurojne tere jeten!”Nobelist dhe Poet me nje bote te madhe shpirterore.Kjo poezi eshte vetem nje nga perlat etij.Prurja eshte vertet e bukur dhe falenderoj perkthyesen,Blendin qe e solli per ne dhe,vecanerisht,Akull-najen qe e ka patur tek blogu i saj.

 2. Anonim thotë:

  8 January 2008 @ 11:10 am

  Nese me harron (nga Losttext)

  Nese me harron,
  dua te dish
  nje gje.

  Ti e di si eshte:
  nese veshtroj Henen e kristalte, degezen e kuqe
  te vjeshtes se ngadalte ne dritaren time,
  nese prek, prane zjarrit,
  hirin e shperbere
  ose trupin me rrudha te drurit,
  gjithcka me sjell tek ti,
  sikur gjithcka qe egziston: aromat, drita, metalet,
  te ishin anije te vockla nisur drejt atyre ishujve te tu
  qe mua me presin.

  Mire, atehere.
  Nese s`do me duash me, pak e nga pak,
  pak e nga pak s`do te te dua.

  Nese befas me harron, mos me kerko me kot,
  sepse nderkaq do te te kem harruar.
  Nese te duket e gjate dhe e cmendur
  era e flamujve qe pershkon jeten time,
  dhe vendos te me lesh ne bregun
  e zemres ku kam rrenjet,
  dije pra
  qe n‘ate dite,
  n`ate ore,
  do t`i ngrej krahet
  dhe rrenjet e mia do nisen
  toke tjeter te kerkojne.

  Por nese cdo dite,
  dhe secilen ore,
  ndjen qe mua me perket
  me embelsi te pathyeshme,
  nese cdo dite nje lule kacavirret
  ne buzet e tua per te me kerkuar,
  ah, e dashur,
  ah, e imja,
  krejt ai zjarr tek une perflaket,
  tek une asgje nuk shuhet, as harrohet,
  dashuria ime mekohet ne tenden, e dashur,
  dhe sa te jesh gjalle do e kesh ne krahet e tu,
  mpleksur me te mite.

 3. Anonim thotë:

  8 January 2008 @ 11:11 am

  Në më harrove (akull-naja)

  Në më harrove
  dua të dish
  një gjë.

  Ti e di si është kjo punë:
  nëse vështroj
  hënën e kristaltë, degën e kuqe
  të vjeshtës së ngadaltë në dritaren time,
  nëse prek
  ngjitur me zjarrin
  hirin e parrokshëm
  a trupin e rrudhur të drurit
  të gjitha më sjellin te ti
  si gjithë çfarë ekziston
  aroma, dritë, metale
  të ishin barka të vogla që lundrojnë
  der në ishujt e tu që më presin.

  Atëherë,
  nëse pak nga pak, fillon të mos më duash
  do filloj të mos të dua, pak nga pak.

  Nëse papritur
  më harrove
  a nuk më kërkon,
  ime do të të kem harruar.

  Nëse të duket e forte dhe e marrë
  era e flamujve
  që përshkon jetën time
  dhe vendos
  të më lësh në breg
  të zemrës ku kam hedhur rrënjë
  mendo
  që atë ditë,
  atë orë
  do ngre krahët
  rrënjët e mia do të dalin
  për të kërkuar tjetër tokë.

  Por
  nëse çdo ditë,
  çdo orë
  ndien se unë jam fati yt
  me ëmbëlsi të pashuar.
  Nëse çdo ditë ngjitet
  një lule der në buzë e tua mua të më kërkojë,
  O shpirti im, o imi,
  në mua gjithë ky zjarr përsëritet,
  në mua asgjë nuk shuhet dhe as harrohet
  dashuria ime ushqehet me dashurinë tënde, i dashur,
  e sa të rrosh do qëndrojë në krahët e tu
  pa dalë nga të mitë.

 4. Anonim thotë:

  8 January 2008 @ 11:13 am

  Nëse më harron (Krasta Krau)

  Nese me harron,
  du ta dish
  nji gja.

  Ti e di si asht’:
  nëse kqyr Hanen e kristaltë, rremin e kuq
  te vjeshtës së avasht në dritaren time,
  nëse prek, pranë zjarrmit,
  hinin e shkapërdam
  ose trupin me rremba të drunit,
  krejt me sjellin ke ti,
  sikur krejt ç’ka mbi dhe: aromat, drita, metalet,
  të ishin anije te vogla nisun drejt atyne ishujve t’ tu
  qe mu më presin.

  Mirë, tash.
  Nese s`do me m’dasht, çik e kaj çik,
  çik e kaj çik s`kam me t’dasht. (remiks.. këtu do hynte çik e kaj çik kam prajt së dashtuni)

  Nese m’çast me harron, mos me kërko kot,
  sepse njat herë t’ kam harru.
  Nese të duket e gjatë dhe e marrë
  era e flamujve qe pershkon jeten teme,
  dhe vendos te me lesh në zall
  të zamrës ku kam rranjët,
  dije pra
  qe n‘at ditë,
  n`at orë,
  do t`i ngrej krahët
  dhe rranjët e mia do nisen
  toke tjetër t’kqyrin.

  Por nëse çdo ditë,
  Dhe m’secilën orë,
  E nin që mua më përket
  me ambëlsi të pathyeshme,
  nëse çdo ditë një lule kacavirret
  ne buzët e tua për të më kërku,
  ah, e dashtun,
  ah, e jemja,
  krejt ai zjarrm ke unë perflaket,
  ke unë asgjë nuk fiket, as harrohet,
  dashunia ime kohet në tanden, e dashtun,
  dhe sa te jesh gjalle do e kesh krahët e tu,
  kapërthyem me të mitë.

 5. Anonim thotë:

  8 January 2008 @ 11:13 am

  Në m’harrofsh (Akull-naja)

  Në m’harrofsh
  due ta dish
  nji sen.

  Ti e di si asht kjo punë:
  kur shoh hanën e vizllueshme, rremin e kuq
  t’vjeshtës s’vonueme matanë dritares,
  kur preki
  ngat zjarmit
  hinin e brydhët
  a trupin e rrudhëm t’drunit,
  krejt m’sjellin te ti,
  a thue se krejt ç’ka asht,
  erna, drita, metale,
  janë brarkza t’ima qi lundrojnë
  deri n’ishujt e tu qi mue m’presin.

  Ani mirë,
  n’qoft’ se kadalë nis mos me m’dashtë
  kadalë dhe unë ma s’kam me t’dashtë.

  N’qoft’ se befas
  m’harron
  mos m’kërko
  se moti do t’kem harrue.

  N’tu dukt’ e fort’ dhe e tranueme
  era e flamujve
  qi shkon përmidis jetës teme
  e menjen e ndan
  të m’lash’ n’zall
  t’zemrës ku kam shti rranjë,
  dije
  që at’ ditë
  at’ orë
  kam me i ngrejt krah’t
  e rranjët e mia do t’dalin
  tokë tjetër për me kërkue.

  Ama,
  n’qoft’ se përditë,
  përorë,
  e ndin që une jam fati jot
  me ambëlsi t’pashueme.
  N’qoft’ se përditë do t’hipe
  nji lule deri n’gojën tande mue me m’kërkue,
  Loçka jeme, e jemja,
  në mue ai zjarm prapë përsritet
  në mue kurrgja nuk shkymet as harrohet,
  zjarmi jem ushqehet me zjarmin tan’, loçkë,
  e sa t’jesh gjallë n’krahët e tua ka për të ndejt
  n’krahët e mia mb’shtjellë.

 6. Anonim thotë:

  8 January 2008 @ 11:14 am

  e perpunuar per iso nga Pjeshka Labe

  Ne me harroc
  ta dic
  se.

  kjo pune vete keshtu:
  nese shoh
  henen e qelqte, shkarpat e kuqe
  te vjeshtes se vone, ne penxherene time
  nese prek
  prane zjarrit
  hirin e ckalafitur
  apo trupin e rreshkur te drurit
  te tera me cojne tek ti
  Se cdo gje ne kete dynja:
  ererat, dritat, metalet
  jane varka qe ju vardisen
  ishujve te tu qe presin.

  Nashti,
  nese cik’ nga nje cik’
  harron te me duac
  cik’ nga i cik’ s’te dua as un’

  se papandehur me harron, mos me kerkoc me
  se te kam harruar, me vjeshten

  Nese mendonesh shume per
  valevitjen e flamujve
  qe ma ben jeten lesh e li
  dhe vendos te me lec ne strall
  te zemres ku kam hedhur cengelin,
  ta dic se
  ate dite
  ate ore
  do ngrihem me kuc e me mac
  e do marr udhet.

  Ama,
  se cdo dite,
  cdo ore,
  e ndjen se je kismeti im
  me embelsi pashterrur.
  se cdo dite nje lule cel tek kroi
  i buzve te tua e me kendon per qeder,
  na moj zemra ime, moj xinxerfillja ime,
  ne mua ai zjarr digjet perseri
  ne mua asgje nuk shkermoqet as fiket
  zjarri im digjet me zjarrin tend, xinxerfille,
  e sa te rroc ne krahet e tua do rroje,
  e krahet e mi do te rrembejne.

 7. Artian thotë:

  8 January 2008 @ 11:24 am

  @anonim
  c`osht kshu mer? U bo lomsh Neruda me pjeshka, me akellin, me kr-kr,

 8. Anonim thotë:

  8 January 2008 @ 11:30 am

  Artian

  eshte e njejta poezi e perkthyer apo perpunuar nga shume njerez, ata emrat ne kllapa. Prandaj dhe Blendi e solli ketu kete eksperriment :)

 9. Artian thotë:

  8 January 2008 @ 12:05 pm

  Got it, por keta “shume njerzit” mund ti perpunojne vet vargjet… :) ..m.gj.a nuk ka ndonje prob.Neruda me duket se eshte nga shqiperia me origjine,perderisa fara e tij ngjit shume mire ketu ne shqiperi . :)

 10. t_red thotë:

  8 January 2008 @ 1:27 pm

  (t_red’s version, jo nga spanjishtja, por ne shqipen time)

  Nëse më harron
  Diçka dua të dish
  Dhe ti e di:
  Nëse hënën e kristaltë shoh, mes degës së kuqe
  në vjeshtën e ngadaltë mbi dritaren time;
  e nëse ngjitur me zjarrin
  prek hirin e shpërbërë
  apo të mbledhurin dru,
  të gjitha do më sjellin tek ti.
  Njëlloj sikur gjithçka që ekziston,
  aromat, drita, metalet,
  të ishin barka të vogla
  që drejt ishullit tënd pritës lundrojnë.

  Mirë pra,
  Nëse ngadalë do reshtësh, s’do më duash,
  Atëherë do rresht, ngadalë, e s’do të dua më .

  Nëse befas më harron,
  mos më kërko!
  Ndërkaq dhe unë do të të kem harruar.

  Nëse era e valëvitësve kalimtarë në jetën time
  të duket e çmendur, e gjatë,
  dhe ti vendos të më lësh aty,
  në bregun e zemrës ku rrënjët kam vendosur,
  Dije pra,
  pikërisht në atë ditë,
  në atë orë,
  krahët do t’i ngre
  dhe rrënjët do shkulen
  në kërkim të një toke të re.

  Por nëse çdo ditë,
  çdo orë,
  ti ndjen se më përket mua
  me të patrazuarën ëmbëlsi;
  e nëse nga një lule kacavirret përditë në buzën tënde
  duke kërkuar mua aty,
  oh, e dashur, e dashura ime.
  te unë, zjarri do të përflaket përsëri.

  Asgjë nuk shuhet, as harrohet në mua,
  se e imja dashuri
  në tënden mëkohet, e dashur.
  E aty do të jetë për sa kohë të ndjehesh,
  në krahët e tu,
  në krahët e mi.

 11. Artian thotë:

  8 January 2008 @ 1:55 pm

  Ted, kjo ngjit shume ne shqip krahasuar me ate te paren . bukur!

 12. Selfmaderadio thotë:

  8 January 2008 @ 2:45 pm

  T-red,

  shume bukur!

 13. losttext thotë:

  8 January 2008 @ 4:23 pm

  ajo pershtatja e Krastes eshte shume e bukur, me ngjit krejt.

 14. EmperorOFangelS thotë:

  8 January 2008 @ 5:26 pm

  Neruda eshte i madh!
  ————————————–
  ————————————–
  Mund te shkruaj vargje…

  Kesaj nate mund te shkruaj vetem vargje te trishtuara.

  Te shkruaj per shembull: “pikelohet nata prej yjeve
  e trupat e kalter qiellore rreqethen ne largesi”.

  Ne zemren e qiellit era e nates ben qerthuj, kendon.

  Sonte vargjet jane tmerresisht te trishtuara:
  e doja dhe here-here dhe ajo me deshi.

  Neteve si kjo, ner krahet e mi e mbaja.
  E perqafoja nen qiell… nen qiellin e hapur.

  Me deshi. Kohe-pas-kohe e pata dashur edhe une…
  si te mos dashuroja syte e medhenj qe aq thelle me shikonin?

  Kesaj nate mund te shkruaj vargje nga me te trishtuarat.
  Kur mendoj qe nuk e kam me. E kuptoj qe e humba.

  Kjo nate e pafundme behet me e madhe pa te…
  dhe vargjet bien ne shpirt si vesa mbi bar…

  C’rendesi ka qe dashuria ime nuk mundi dot ta mbaje!
  Gjithe yje eshte nata… vetem ajo me mua s’eshte me…

  Kaq. Nje ze kendon matane… larg.
  Po shpirti eshte i deshperuar se une e humba ate.

  Shikimi im bredh, e kerkon… sikur t’i afrohesha prane.
  Zemra ime e kerkon prape, po ajo me mua s’eshte me.

  Dhe eshte po ajo nate e zbardhin nen driten e saj po ata drure.
  Vetem ne- te atehershmit- ne nuk jemi me po ata.

  -S’e dua me. Eshte e vertete. Megjithate… sa shume e kam dashur.
  Kerkoja zerin e eres qe te arrinte veshin e saj.

  Me zerin e saj. Trupin e tejdukshem. Me syte pafundesisht te medhenj.

  S’e dua me… nuk e dua… Megjithate ndoshta e dua…
  E shkurter eshte dashuria- kaq i gjate harrimi.

  Ishte nje nate si te tjerat, une e mbaja nder duar.
  Shpirti eshte i deshperuar… nuk pajtohet… me humbjen e saj;

  edhe sikur kjo dhimbje te jete e fundit qe ajo me shkakton,
  sikur keta rreshta te fundit qe po shkruaj per te.

  (perkthyer nga Fatos Arapi)
  —————————————————
  —————————————————
  SHQIPERIA

  S’kam qene ndonjehere
  Ne Shqiperi
  n’ate toke te ashper e te dashur,
  n’atë dhe malor
  barinjsh.
  Sot
  Shpresoj
  Te vij si per te kremte te re, dasme mbi toke;
  Pa të vete te shoh
  Si shqkelqen djelli
  Maje kraheve plot muskuj,
  Te vargmaleve tua,
  Si me rritet
  Ne ne mes te shkembinjeve,
  Si zambaku i ri dhe i njome,
  Kultura,
  Letersia, qe po nis e shtrihet,
  Nderi ndaj bujkut te mocem,
  Djepi I puntorit,
  Permendorja e shquar
  E vellazerimit,
  Si merr pepjete
  Miresia posi bima e re
  Qelulezon ne vendet e lashta e te varfera.
  O Shqiperia e vogel,
  E forte, e vendosur dhe zemjalte,
  Teli i kitares sate
  -uje dhe çelik i gjalle-
  Vjen e me t’i shtohet tingullit te
  Histories,
  Me nje ze bjeshkesh
  Dhe ndertimsh,
  Armonash dhe bardhesish,
  Kenges se mbare njerezve dhe mbare, mbare bjeshkeve,
  Zogjve dhe molleve ne lule,
  Ererave dhe valeve.
  Forca, vendosmeria dhe lulet jane dhuratat q’i sjell ti
  Ndertimit te jetes mbi toke

 15. Qafir Arnaut thotë:

  8 January 2008 @ 5:29 pm

  S’i kuptoj dot njerezit qe shkruajn poezi!

 16. M O Z A thotë:

  8 January 2008 @ 5:34 pm

  iiiii Qafiro,
  Sa peshkatare ke gjujt me gure me ket si ke thane :-) Ke fulliq veten edhe gjif prindet e tu kudo thi ndodhen :-)

 17. Zana thotë:

  8 January 2008 @ 5:43 pm

  Qafiri “gjithçka” ka ia ka fale çeshtjes kombetare.Siç do thoshte Neruda eshte koha ti falim gjithçka…..

 18. akull-naja thotë:

  9 January 2008 @ 1:08 am

  Blend, rrofsh, rrofsh!:)

  Pjeshka e turpshme vërtet që ka bërë përkthim të paparë! (sapo kam arritë nga Tirana e Arian C.:))

  Mua më ngjiti qamet dhe fillimi i t_red:

  Nëse më harron
  Diçka dua të dish
  Dhe ti e di:

  Qafir,
  sa më pak kupton aq më shumë do, thotë gjyshja ime.;)

  O peshq, Gëzuar Vitin e Ri!(apo ishte deri dje?:))

 19. krasta krau thotë:

  9 January 2008 @ 1:09 am

  lost osht bashkepunim mor burre… anonimi/ja duhet te kishte marre ene pjesen kur une thoshja se jam bazu ke versioni jot ne shqip :D

  S’i kuptoj dot njerezit qe shkruajn poezi!

  E kush i merr vesh !

 20. krasta krau thotë:

  9 January 2008 @ 1:21 am

  Aklli shyqyr qe ke arrit shnoshe :D

 21. Loris thotë:

  9 January 2008 @ 1:23 am

  haha..Pjeshka Labe…Kjo pershtatje mund edhe te merret si shtjellim me dy tone me lart i shprehjes: “TE DUA MOJ QENE!” …

 22. belle_fleur thotë:

  9 January 2008 @ 1:25 am

  Krasta, sa modest mer amon:) Poezi qe ngjit me mastic:PP

  p.s t_red pershtatja qe ke sjelle shume e bukur!

 23. akull-naja thotë:

  9 January 2008 @ 1:32 am

  O Krastë, shyqyrbofsh!:)

  p.s. në kuadrin e modestisë, ideja e mrekullueshme s’është imja, thjeshtë e kam zhgrapë nëpër blogosferë. Te strangeMAN ka herë pas here konteste përkthimi për anonimët dashamirë të poezisë së mirë. Edhe nëpër do vene tjera, po po përtoj t’i shkruj.:)

  Natën tani, se nesër më presin në punë…:S

 24. Peshku Fluturues thotë:

  9 January 2008 @ 1:36 am

  BO VAKI E M”LE MAS DORE

  Bo vaki e m’le mas dore
  vre ktu
  si kjo pune shko

  I gjo ta dish
  kur shof Honen si xhom ne degen kuq all
  t’kallnurit t’javashte m’penxheren time
  po qe se cik
  hinin m’voter
  a trupin e plak te drunit
  t’gjitha m’bine aty ku je ti
  a thu se c’do gjo m’ket dyrnja: ernat,dritet, hekrat
  jon vaporra t’vegjel nis m’rruge per ke ishllat e tu
  qi mu jon tu m’prit.

  Mire pra mo
  bo vaki mas dore fillo me m’lone
  javash javash hasha kom me t’bo ne un.

  Po qe se m’harro, kot na si koti mos me’kerko
  se ne un kom per t’harru

  Moza, Emigrant kam nevoje per ndihme

 25. krasta krau thotë:

  9 January 2008 @ 1:39 am

  Peshk i modh…

 26. belle_fleur thotë:

  9 January 2008 @ 1:40 am

  Mire pra mo
  bo vaki mas dore fillo me m’lone
  javash javash hasha kom me t’bo ne un

  Haha sa bukur Peshku Fluturues! Shume fantastike!

 27. lulian kodra thotë:

  9 January 2008 @ 1:44 am

  Peshk, mbaroje.

 28. Peshku Fluturues thotë:

  9 January 2008 @ 3:38 am

  BO VAKI E M’LE MAS DORE

  Bo vaki e m’le mas dore
  vre ktu
  si kjo pune shko

  I gjo ta dish
  kur shof Honen si xhom ne degen kuq all
  t’kallnurit demel m’penxheren time
  po qe se cik
  hinin m’voter
  a trupin e plak te drunit
  t’gjitha m’bine aty ku je ti
  a thu se c’do gjo m’ket dyrnja: ernat,dritet, hekrat
  jon vaporra t’vegjel nis m’rruge per ke ishllat e tu
  qi mu jon tu m’prit.

  Vrej ktu pra mo
  bo vaki mas dore fillo me m’lone
  javash javash hasha kom me t’bo ne un.

  Po qe se m’harro, kot na si koti mos me’kerko
  se ne un kom per t’harru
  po qe se e gjate ne e lujtme mensh te’ gja
  era e flamurve qi kalojn m’jeten time
  e menjen e da me m’braktis m’bregt
  t’zemres ku rronjet kom hudh
  veji men
  se tamom at sahat
  e at dekik
  krahet kom per ti cu termo
  e rronjt e mia kan me hik
  tjeter dhe me kerku

  E vec po qe se dit’ mas dite
  e cdo dekik m’shpirt e ni qi e imja je
  e plot omelsi
  i drandofill t’sillet verdalle
  m’buze tate mu me m’kerku
  ah mi ashikja ime
  zjormi ke un vec per termo shko
  e ferrgjoje nuk harrohet
  dashnija ime prej tates merr fryme
  e sa t’jete kjo dynja
  vec kraht e tu n’kraht e mi ke me i pa

 29. losttext thotë:

  9 January 2008 @ 3:51 am

  PF, kjo ishte teronce e? :D

  Mu kujtu si i perkthejshim at`her tituj te Doors-ave si “Come on baby light my fire” - Ja mi goce nizma zjermin - dhe “This is the end” me ‘Ky o` funi, plako”

 30. belle_fleur thotë:

  9 January 2008 @ 4:04 am

  ah mi ashikja ime — shume e gjetur:)

 31. losttext thotë:

  9 January 2008 @ 4:08 am

  xhom-gastare
  vre ktu - vrej ko`

 32. Peshku Fluturues thotë:

  9 January 2008 @ 4:22 am

  xhom penxherje
  gastare gavanozi

  dy perdorime te ndryshme

  vre ko’ osht tamom

  Losttexto, un s’jom tamon katnar tirone he t’hort dreqi vesht.

  Cdo kontribut vleresohet

 33. losttext thotë:

  9 January 2008 @ 4:31 am

  mire mer quasi-katunar tirone :D, un` qe jom completamente ashtuna e di dallimin mes xhomit e gastares,
  po gastare m`u duk fjale me poetike

 34. Loris thotë:

  9 January 2008 @ 4:34 am

  Poezite e Nerudes krijojne pershtypjen sikur jane flete te nje ditari (duken sikur jane vazhdim i njera-tjetres)te mbushur ne dufe, ankthe, betime e perbetime, kokefortesi,…dhe perseri zbutje, qarje e lutje dhe perdellime per nje dashuri qe shperblen…(ose JO)…

  S’TE DUA…

  s’te… dua vetem sepse te dua,
  dhe prej dashurie e mos dashurie vij,
  prej pritjes kur nuk te pres, -
  prej akullit ne zjarr shkon zemra ime.
  Te dashuroj sepse vetem ty te dashuroj,
  pa kufi t’urrej-dhe duke t’urryer te lutem,
  dhe masa e dashurise time shtegtare
  eshte te mos te shoh
  dhe te dashuroj si i verber.
  Ndofta do ta djege drita e janarit,
  rreze e vertete, tere zemren time, -
  duke me vjedhur celesin e qetesise.
  Ne kete ndodhi vetem une vdes
  e do te vdes prej dashurise, sepse te dua,-te dua ne gjak e ne zjarr.

  Me pelqen kur hesht

  Me pelqen kur hesht, sikur te mos ishe, -
  dhe me sheh nga larg e zeri im nuk t’arrin.
  Thua sikur prej teje fluturuan syte,
  dhe sikur nga nje puthje goja t’u vulos.

  Si gjithe keto sende qe me rrethojne,
  ti ngrihesh e mbushur me shpirtin tim.
  Flutur e gjumit te trazuar,
  ti je vete fjala trishtim.

  Me pelqen kur ti hesht dhe rri si e larget.
  Sikur une te shqetesoj, flutur qe fergellon
  me veshtron nga larg dhe zeri im nuk t’arrin.
  Lerme qe une te hesht tani ne qetesine tende.

  Lerme qe une te flas me ty ne kete heshtje,
  e shndritshme si nje llambe, si nje unaze.
  E heshtur e plot yje, ti je si vete nata.
  Ti hesht me nje heshtje yjesh, nga qetesite e largta.

  Te dua kur ti hesht, sikur me zhdukesh fare.
  E largme dhe e dhimbshme, sikur te jesh e vdekur.
  Mjafton nje buzeqeshje – perse duhet nje fjale?
  qe une te gezohem se s’eshte e vertete vdekja.

  Po kërkoj qetësi

  Tani më lini vetëm.
  Mësoni të bëni pa mua.

  Unë po mbyll sytë.

  Dhe dua vetëm pesë gjëra,
  Pesë rrënjët favorite.

  E para është dashuria pafund.

  E dyta është të shoh vjeshtën.
  Unë s’mund të jem nëse gjethet
  Nuk fluturojnë dhe bien në tokë.

  I treti është dimri solemn,
  Shiu që e doja, përkëdheljet
  E zjarrit në dimrin e egër.

  Në vend të katërt, vera
  Rrumbullake sa një shalqi.

  Gjëja e pestë janë sytë e ty.
  Matilda ime, e shtrenjtë,
  Unë nuk dua të fle pa sytë e tu,
  Unë nuk dua të jem nëse ti nuk shikon në mua:
  E jap pranverën
  Që ti të vazhdosh të më shikosh mua.

  Kjo, miq është gjithë ç’dua.
  Gati asgjë dhe pothuaj gjithçka.

  Tani ju mund të shkoni nëse dëshironi.

  Unë jetova aq shumë sa një ditë
  Ju do të më harroni
  Do të më fshihni nga dërrasa e zezë:
  Zemra ime shkoi përgjithmonë.

  Por sepse po kërkoj qetësi
  Mos mendoni se po shkoj të vdes.
  Përkundrazi:
  Ndodh që po shkoj të jetoj.

  Kështu do të jetë vetëm brenda meje
  Që gruri do të rritet,
  Së pari filizat çajnë përmes
  Tokën të shohin dritën,
  Se nënë toka është e errët:
  Unë jam si një pus në ujrat e të cilit
  Nata lë yjet e saj
  Që të shkojë e vetmuar përmes fushave.

  Sepse jetova kaq shumë
  Unë dua të jetoj dhe aq më shumë.

  Kurrë nuk jam ndjerë kaq kumbues,
  Kurrë nuk kam pasur kaq shumë puthje.

  Tani, si gjithmonë, është shpejt.
  Drita fluturon me bletët e saj.

  Më lini vetëm me ditën.
  Kërkoj lejë të lind.

 35. Peshku Fluturues thotë:

  9 January 2008 @ 4:39 am

  Losttext
  e kqyra prap. Ke te drejt. Mbase kur te jem ne qejf do ti bej nje perpunim te trete

 36. emigrant thotë:

  9 January 2008 @ 6:19 am

  Pa ju prish zijafetin, mu Neruda sikur s’me del nga nahija e Besim Levonjes, burra!

  Nejse, per hater te te madhit po ju bie nje perkthim te shpejte te vjershes “Dashuri” (du me ja von fajin gripit per cdo calim - dmth i boj qejfin vetes me ket rast ;) )

  Si eshte puna me ty,
  Ç’po ngjet me ne?
  Eh, dashuria jone eshte nje litar i ashper
  Qe na lidh duke na prere.
  Dhe nqse duam
  Plagen te shmangim,
  Te ndahemi,
  Ai nje nyje te re lidh per ne dhe na denon
  Me pergjakjen dhe djegien tone.

  Si eshte kjo pune me ty? Te shoh
  Dhe s’gjej veçse dy sy
  Si gjithe syte, nje goje
  Si pothuaj njemije gojet qe une kam puthur,
  Nje trup si te tjeret
  Qe u zhduken pa lene gjurme
  Nen trupin tim.

  Krejt bosh ti ike permes botes
  Si nje vazo ngjyre gruri
  Pa atmosfere, pa ze, pa permbajtje.
  Me kot kerkova ne ty
  Thellesi per krahet e mi
  Qe germojne papushim nen toke:
  Nen lekuren tende, nen syte e tu,
  Asgje.
  Nen gjoksin tend te ngritur fare pak
  Nje rryme kristaline
  Qe nuk di pse rrjedh duke kenduar.
  Pse, pse, pse,
  E dashur, pse?

 37. emigrant thotë:

  9 January 2008 @ 6:22 am

  Ah, edhe dicka, Blend, se s’te kam pyt, ti e manaxhon seksionin e letersise te peshku, mer?

 38. Terminator thotë:

  10 January 2008 @ 4:38 pm

  Pablo Neruda, kur ishte rreth te 50-ve pasi kishte jetuar vrullshem dhe kishte shijuar nje jete sa aventureske aq edhe te veshtire ne pothuaj gjithe kontinentet, ne fillimet e viteve ’50, mbrrin ne Itali, ku per te fillon nje periudhe paqeje, sidomos pas takimit dhe dashurise se tij ne ishullin e Kaprit me kengetaren kilene Matilde Urrutia. Nuk ishte vetem nje periudhe e lumtur e poetit….Nese ti me harron.. eshte vertet nje poezi e bukur, e ndjere.. qe te meson se duhet dashuruar duke dhene gjithcka per dashurine, pa pretenduar te marresh te njejten gje, duke mos humbur identitetin tend dhe duke pranuar gjithsesi se kjo dashuri mund te kete edhe …fund.. !

 39. erindi thotë:

  13 January 2008 @ 3:10 pm

  Ej po e bastardut bukurine e poezis duke len komente po poeze… ska lezet te pakten shkruani mendimin tuaj ose cfare ndieni kur e lezoni ate poezi. Ska lezet kshu.

Komentet per kete teme jane te mbyllura.
Per t'u mbrojtur nga spam-i, Peshku pa uje i mbyll komentet e cdo teme pas 60 ditesh.

 • Po shikoni nje artikull ne faqen e arkivit te Peshkut pa Uje. Per te pare faqen aktive, shkoni tek peshkupauje.com