Foto nga protesta në Vlorë

Të dielën isha për pak orë në Vlorë, për të parë protestën e atjeshme kundër ndërtimit të Petroliferës. Më poshtë po rreshtoj disa fotografi nga dita e djeshme. (Fatmirësisht, pas dhunës policore gjatë javës së shkuar, të dielën nuk pati incidente.)

Dergoje artikullin me email Printoje artikullin

259 Komente

 1. Blendi thotë:

  7 January 2008 @ 6:37 pm

  Edhe pse ceshtja ka qartesisht natyre NIMBY (Not in my back yard) eshte per tu duartrokitur ndergjegja qytetare, mire apo gabim e pacin, e drejta per referendum nuk mund te fshihet nen rrogoz. Ndoshta eshte koha qe qytetaret t’i drejtohen Drejtesise sepse Qeveria duket se e ka bishtin nen rrote dhe koken te zhytur ne rere. U kane dhene fjalen padrinove qe do ndertojne c’te duan dhe tani frigohen te perballen me Vloren.

 2. Selfmaderadio thotë:

  7 January 2008 @ 6:42 pm

  Penar, faleminderit.

 3. anonymus thotë:

  7 January 2008 @ 6:43 pm

  Blendo!
  Kjo puna e referendumit eshte pak “slippery slope”!
  Krijohet precedent shume i keq! Sepse neser do te duan referendum qytetet e tjera per t’u heq burgu nga qyteti, cmendina nga lagjja, shtylla e tensionit te larte nga kullota e fshatit etj.
  Qe mos kalojme ne pune politike pastaj, jo Himara rreth me vete, jo duam bashkim te fshatrave te Gjirokastres me ato te Sarandes.
  E di ti ku ta ngas llafne :)

 4. Selfmaderadio thotë:

  7 January 2008 @ 6:45 pm

  anonymus,

  po u be si thua ti atehere … do kemi perfunduar ne demokracine e drejteperdrejt zvicerane. Jo tamam, por pothuajse :P

 5. Idris thotë:

  7 January 2008 @ 6:47 pm

  Duhet bindur per nje gje PERUNDIMISHT qe KOHET kane ndryshuar ashtu si edhe SISTEMI politik.
  Te gjithe perkrahesve te BAJRAKTARIZMIT me forma nga me te kamufluarat ku si me tipiket jane marifetet e servileve tip “Gjata” te trasheguar nga sistemi kaluar,u ka VDEKUR koha..
  Kush nuk kupton ALFEN e DEMOKRACISE te drejten e popullit per tu “shprehur e vendosur” sipas ndarjeve e problemeve teritoriale te shkallezuar,nuk mund te kete te qarte se ne c’kohe jeton dhe kuptohet …gjithshka dhe cdo argumentim e mbeshtet tek……dhuna….

 6. Blendi thotë:

  7 January 2008 @ 6:53 pm

  anonymus, te kuptoj drejt, prandaj them NIMBY, se edhe TEC e Petrolifere realisht duhen, por Qeverite (te Nanos dhe te Berishes) jane gabim per mendimin tim. Kjo zone ka te tjera vlera, mjedisore, turistike, dhe injorimi i kesaj eshte driteshkurtesi qe po perballohet me deshperim. Them deshperim sepse askush nuk po i merr seriozisht keta qytetare, dhe se keta nuk kane asnje mbeshtetje ne pushtet qendror apo lokal, sikur te ishte e njerkes Vlora. C’te beje qytetari kur shteti ia ka vene drune dhe pushteti lokal ka frike te beje ze, pos te dale ne rruge, te kerkoje te degjohet?

  Dua te them, shqiptaret kane te drejta, midis fushatave elektorale, apo u vidhet vota nje here ne kater vjet dhe u vihet shkelmi ne fyt ato vitet ndermjet?

 7. anonymus thotë:

  7 January 2008 @ 7:09 pm

  Blendo, qe te merremi vesh.
  Une jam ABSOLUTISHT kundra te gjithave industriallliqeve nga nga Divjaka e deri ne Konispol, me kete ane te Kurveleshit. Por me shume se ndotjes, ja kam friken asaj qe thashe me siper.
  E kuptoj qe situata eshte deshperuese, por (pa dashur te tingelloj cinik), nga fotot, nuk po me duket se shumices se njerezise ne Vlore po ja ninn shume per kete pune.
  Mbase po te kishte nja dy-treqind mije fytyra te vranta ne Shesh, edhe Saliu do e mbante pak doren.

  P.S.
  NIMBY atje te ne me duket se o’ bo’ NUMBY :)

 8. Idris thotë:

  7 January 2008 @ 7:11 pm

  Rasti eshte TIPIK dhe KONKRET dhe nuk ka nevoje te extremizohet me shembuj nga ….hena apo marsi….
  Mos t’ju duket cudi qe Shqipria e shqiptaret duhet te edukohen e mbeshteten te ecin edhe ne shembullin e ZVICRES.
  Ndryshe me vote nuk do kishim zgjedhur as te shkonim ne EVROPE e as tu bashkangjiteshim strukturave EURO-ATLANTIKE…
  Mbaji freret kalit dhe mos i kaperceni sinoret…:) :) :D :D

 9. ujku i zi thotë:

  7 January 2008 @ 7:17 pm

  anonymus, ceshtjet e planifikimit jane te ndryshme nga ato te ndarjes administrative, apo te drejtat e pakicave te sanksionuara apo te pasanksionuara ne kushtetute. Eshte shume e rendesishme te kuptohet rendesia e problemit per ate shkalle qe ka, dhe mos t’i jepet as me shume dhe as me pak vlere. Ky nuk eshte nje problem qe kap rendesi kushtetuese por ligjore. Te drejtat e vendimarrjes dhe pjesmarrjes ne ne palnifikim parashikohen nga ligjet e planifikimit. Une mendoj se levizja nuk eshte se ka bere ndonje pune te admirueshme ne kete drejtim, megjithese nuk mund te thuash shume kur dihet qe eshte vetem fillimi i ketyre lloj perpjekjeve.

 10. anonymus thotë:

  7 January 2008 @ 7:22 pm

  Te drejtat e vendimarrjes dhe pjesmarrjes ne ne palnifikim parashikohen nga ligjet e planifikimit.

  Ne Shqiperi keshtu?
  Pse nuk e kam degjuar me pare kete argument une? Vertet qe egziston nje hapesire e tille ne ligjin Shqiptar per projekte te tilla?
  Do te doja te dija pak me shume per kete pune (NE SHQIPERI), ne pac nge.
  fld shm

 11. WASU thotë:

  7 January 2008 @ 7:25 pm

  po u be si thua ti atehere … do kemi perfunduar ne demokracine e drejteperdrejt zvicerane

  Self, nuk me rezulton aq e kollajne arritja e demokracise se drejteperdrejte. Duhet patur parasysh ndryshimi tejet i madh midis mentaliteteve te te dy popujve, atij zvicerian dhe atij shqiptar. Kete nuk e them per te ulur popullin shqiptar, po per t’i pare gjerat ashtu sic jane, tek ne nuk ekziston as nje perqindje sado e vogel kondiserates per “Ne”-ne, ia ka zene vendin krejt “UNE”-i. Prandaj referendume te pambarimta qofte edhe per nje shtylle tensioni do krijonin akoma me teper zallamahi ne nje vend ku vetem kjo e fundit nuk mungon. Ne teori dakort me ty, po persa i perket praktikes, them se nuk mund te barazohen shekuj e dekada te tera te vena ne sherbim te krijimit te nje demokracie te mirefillte, me 17 vjet gjullurdi ku njerezit akoma vazhdojne ta shohin pronen e perbashket jo si “e jona”, po si “e askujt”, mall pa zot, qe po t’u dha rasti mund ta zhvatesh sa te mundesh per perfitimin personal.

  Per t’u kthyer tek protesa, nuk them aspak qe eshte e gabuar, perkundrazi, iu heq kapelen qe kane kurajon dhe deshiren e mire t’i kindervihen qeverisjes qe eshte qelbur prej kohesh. Megjithate vazhdoj te mendoj se qofte ndertimi i projekteve pa pike kerkimesh apo kriteri, qofte mohimi i ketyre projekteve pa pike kerkimesh apo kriteri jane te gabuara. Ja i ndaluan buldozeret sot, neser, per nje jave, nje vit…vendi ka nevoje edhe per drita edhe per turizem. Atehere, perse nuk kerkohet verifikimi i ketyre projekteve nga specialiste te paanshem qe kane per detyre te vendosin nqs. ky projekt e cdo tjeter qe propozohet u permbahet rregullave te mbrojtjes se ambientit? Shume shtete perendimore kane standarte te rrepta te cilave cdo projekt duhet tu permbahet, perse qenka kaq e veshtire te pershtaten keto procedura edhe ne Shqiperi?

 12. toko thotë:

  7 January 2008 @ 7:30 pm

  Blendi,
  ka mundesi te me thuash se ku e mbeshtet idene se …Kjo zone ka te tjera vlera, mjedisore, turistike…? Pra a ka ndonje studim qe te tregoje se kjo eshte zone turistike?
  Dhe ka mundesi te me thuash se ku mund te jete ajo zone qe nuk vlera mjedisore dhe turistike ku mund te ngrihet petrofilia?
  Sepse sic e thoni edhe ju dhe une plotesisht e pranoj se …se edhe TEC e Petrolifere realisht duhen….

 13. ujku i zi thotë:

  7 January 2008 @ 7:37 pm

  anonymus, une nuk thashe nese u parashikohet e drejta me ligj apo jo sipas legjislacionit shqiptar. Ajo qe di une me siguri eshte se ligji i ri i planifikimit ne shqiperi eshte miratuar vetem para gjashte muajsh apo dicka e tille. Dhe nga informacioni qe kam po aq me siguri mund te them qe keta qe protestojne sot nuk e kane marre mundimin per ta pare se si eshte shkruajtur ai ligj. E di qe ndokush do hidhet dhe do flasi per mungese transparente por fatkeqesisht (apo fatmiresisht?) nuk eshte keshtu sepse specialistet jane ftuar ne debat te hapur dhe jane marre mendime per ligjin edhe ne Vlore. Ajo qe mund te them dhe po perpiqem ta them eshte fakti se eshte me e lehte te kerkosh futjen ne ligj te drejtes per pjesmarrje ne vendimarrje te popullates per projekte lokale sesa te kerkosh referendume ku te drejten per ta realizuar apo jo ta percakton politika dhe KQZ - dhe kjo edhe per raste te tjera qe me siguri kane per te dale me vone. Nese do ta cajme rrugen e historise me shpate (veze) ne duar eshte ceshtje tjeter.

 14. Blendi thotë:

  7 January 2008 @ 7:38 pm

  toko thotë:
  Blendi,
  ka mundesi te me thuash se ku e mbeshtet idene se …Kjo zone ka te tjera vlera, mjedisore, turistike…? Pra a ka ndonje studim qe te tregoje se kjo eshte zone turistike?

  ————

  Mo ja ler nam toko. ke qene ndonjehere ne Vlore ti?

 15. toko thotë:

  7 January 2008 @ 7:41 pm

  JO :)
  Po kam qene ne Durres, Shengin, Sarande dhe ata thone te njeten gje Zone turistike, jo petrofili, referendum. Ndersa me sa kam lexuar petrofilia duhet te ndertohet prane nje porti. Cilin shikoni ju si te mundeshme?

 16. toko thotë:

  7 January 2008 @ 7:45 pm

  Kjo permendja e Zvicres me kujtoj fillimet e demokracise kur na u tha se shqiperia do te behet. Mundesite i ka dhe eshte e vogel si zvicra. dhe do te behet zvicer. Mirpo ne nuk dinim se qe te behesh zvicer duhet ne radhe te pare te kesh nje popull zivceran, Se nuk e bene zvicren vizitoret nga kozmosi por e bene zviceranet. Tani edhe referundeme dhe sic thote ndonjeri ….demokracise se drejteperdrejte…. Ne me demokraci gjysmake dhe shiko se ku kemi aritur jo me pastaj …..

 17. Idris thotë:

  7 January 2008 @ 7:53 pm

  Ne se me lejohet te bije ne kujtese qe :
  Zonat teritoriale qe ne gjeresine e tyre perfshijne bregdet te shfrytezueshem….cdo shtet ne bote i quan Zona te turizmit bregdetar..
  Natyra ja ka falur krahines se Vlores kete dhe… brenda teritorit SHQIPTAR e trojeve Shqiptare ,zone me gjeresi e thellesi bregdetare per tu shfrytezuar si e tille deri tani, nuk eshte zbuluar… :D :D :D
  Me kete logjike ne mbrojme vecorite e Thethit,Liqerit te Poradecit…..e kush po zgjatet me shume ne segmente apo teritore te vecanta aq te shumta ne vendin tone te mrekullushem,te vecante e te JASHTEZAKONSHEM ne pikpamje natyrore.
  Kaq eshte Shqiperia dhe kush e mat me bregdetin e KILIT eshte pune njesish matese jo koncept TURISTIK… :D :D :D
  Ky vend i rralle me cdo kusht nuk duhet TJETERSUAR….
  Dhe ne shenimet e udheheqesve DIKTATORE, ky rajon e vecanerisht VLORA ,ishte gjetur si vendi me i VECANTE dhe nga me te BUKURIT e MESDHEUT.
  Po qe per Petroliferat e dengla te tjera si keto,te jeni PLOTESISHT te bindur qe :
  A-Teritori
  B-Popullsia
  Ne dinamiken e nevojave dhe perspektives jo vetem qe NUK eshte studiuar ne KUSHTET e REJA por Ju eshte lene ne dore MATRAPAZEVE dhe MASHTRUSEVE te cdo krahu ne pushtet.
  Deri me sot ASNJE FORCE politike nuk ka shfaqur ndonje element te dashurise apo dhembjes per popullin e natyren e tij,per mua perjashto nje “belbezim tip Meta e Rama”
  SHEMBULLI ME TIPIK jane TIRANA dhe PLAZHI i DURRESIT…
  Uroj qe ky popull te kete nje Inteligjence te tille produktive qe per shume gjera te kuptoje se eshte e PA AFTE te MARRE VENDIM dhe ne kete rast si per cdo rast te ngjashem do tu kujtoja nje nga sofizmat me me vlere per nivelin e tyre te tanishem.
  TE MOS MARRESH VENDIM eshte nje nga VENDIMET me te zgjuara per atje ku nuk je i afte te MARRESH VENDIM.

 18. Blendi thotë:

  7 January 2008 @ 7:56 pm

  toko
  Le ta ndertojne ne Durres, ngjitur me centalin berthamor, perballe Farmacise 4, brinjaz cerdhes me dreke. Rruga “Enel”, lagja “Gazprom”, dera e dyte djathtas. Merre lehte ti sa te duash po do i biem kokes me grushta kur te ndodhe aksidenti i pare i naftes…

  Ose me mire le ta ndertojne ne Itali. Se per Italine po ndertohet, jo per Shqiperine. Po gjeten keta langaraqe-shtetare qe shesin motren jo me Vloren dhe ia kane nisur me zell ta kthejne Shqiperine ne halenë (me drita) te Europes.

  Derdhje

  null

 19. lumidrin thotë:

  7 January 2008 @ 8:16 pm

  Kryetari i Bashkis Bahri Boroçi i shprehet ambasadorit Gjerman” plazhi i Velipojes eshte nga me te bukurit e mesdheut”
  Ambasador-Oh te lumte,i ke pare githa plazhet e mesdheut?.
  Mos te ndertohet, kjo eshte zgjidhja me e mire.

 20. toko thotë:

  7 January 2008 @ 8:25 pm

  Te faleminderit Idris. Sinqerisht e thene kjo.
  Kam debatur e shkurar shume komente ketu me shprese se dikush do te kishte kapur idene e komenteve te mia ( faji eshte timi qe mbase nuk di te shprehem ashtu sic duhet) por me kenaq fakti qe me ne fund dikush e kapi ate qe kam dashur te them ne shume komente te tjera.
  Gjithmon kam pyetur A ka ndonje studim? Dhe asnje pergjigje.
  Mendoj se ketu qendron fatkeqsia e Vlores, dhe e tere Shqiperise. Qe pas daljes nga diktatura komuniste, nuk ka pasur kurre nje studim te zhvillimit ekonomik te vendit. Nuk ka patur nje studim si do te zhvillohej ekonomia shqiptare, cfare do te kete ajo baze te te ardhures kombetare. Do te kete turizmin, industrine, minierat etj etj. Duke vijuar ketu me fatkeqesine qe sjell kjo duke mos ka patur nje studim per zhvillimin rajonal e vendit Ku do te perqendorhej industria ku do te perqendrohet turizmi etj etj.
  Arsyeja per kete nuk eshte tek padituria e atyre qe na udheheqin por tek mos deshira dhe mos impejimi i tyre per kete.
  Me kujtohet kete pyetje ja kam bere dikur nje udheheqesi te PD ne fillimet e demokracise. Cfare plani ekonomik ka per shqiperine. Pergjigjja e atij ekonomisti me vone gazetar ei PD e tjer funksione drejtuese ka qene -Pse akoma me plane 5 vjecare si te komunizmit do te shkojme ne? Ekonomia e tregut nuk ka nevoje per plane ajo i ben vete planet.
  Dhe jemi sot ketu ku jemi.
  Petrofilia edhe duhet edhe nuk duhet. Kjo varet se cfare plani ka per ekonomine shqiptare. Ne rast se do te ishte ne plan turzmi petrofilia nuk duhet. Ne kemi hidrocentralet dhe TEC egzistuese, me te ardhurat e turizmit do te mbulohet deficiti i energjise. Mirpo per kete duhet investuarne Turizem. Ne rast se do te kemi nje ekonomi te mbeshtetur ne industri, atehere petrofilia duhet dhe ne mos ne Vlore diku ne Sarande Shengjin apo Durres ajo do te ndertohet. Dhe kete popullata e ketyre zonave duhet te pranoj si te padiskutushme sepse keshtu ka vendosur shumica e popullsise kur votoj per politikanet qe punesuar specialiste qe bene kete apo ate plan ekonomik. (Numuri nje ne demoraci eshte repektimi i shumices.)
  Mungesa e ketyre planve vjen gjithashut nga fakti qe politka jone asnjehere nuk ka pasur nje pike takimi midis pozites dhe opozites. Te besh nje plan afatgjate per zhvilimin ekonomik te vendit nuk do te thote se kjo bare i bie qeverise apo partise qe eshte ne fuqi. Ajo i bie tere forcave politike qe jane ne vend. Por a ka mundesi kjo te behet kur tere forcat tona politike hahen e grihen edhe per radhen tek WCja e parlamentit mendoni pastaj per nje program ekonomik te perbashket. Kjo vlen per te gjithe, dhe mire do te jete se para se te fillojme nje sher qofte edhe per zgjedhe te parakohshme apo mos njohjen e rezultatit te zgjedhjeve, duhet te mendojme per pasojat qe sjellin keto veprime. Nese vertet mendojme per popullin ne emr te te cilit te gjithe ne flasim.
  Por te gjitha keto dihen, dihen kush jane politkanet tane dhe dihet si trajtohen specialistet tane nga keto forca. Ajo qe mua me vjen keq eshte se nuk shikoj asnje te ardheme per permirsimin e kesaj.
  Te vijme tek portesta e VlLores. Perse le te themi OJQja qe kane mare persiper kete proteste te mos e ngrene kete problem. Dhe te kerkojne qeverise dhe forcave politike se mbi cfare programi ekonomik eshte bere miratimi i ndertimit te petrofilise ne Vlore? Perse te themi opozita e sotme qe paraqitet si e moderuar dhe oksidentale,( se per poziten ajo dihet se kush eshte, por kjo opozita qe na paraqitet ndryshe) te mos mare persiper te bej nje program te tille qofte ne vija te pergjithshme ku te trajtoj te pakten cfare drejtim ajo ka ne plan ti jape ekonmise shqiptare.? Dhe akoma me keq as edhe njer ketu ndermjet nesh, nuk e pa kete problem keshtu. Edhe ne te trurosurit e kombit e patem me te lehte te fillojme te shajme qeverine dhe policine dhe politiken ne emer te popullit dhe ambjentit.
  Prandaj nese dikush eshte ofenduar apo i ka pare me tendence pyetjet e mia rreth egzistences se nje studimi per Vloren mos te me keqkupotj se
  nuk e kam patur as me individet e as me OJQ apo ndonje force te vetem politike. E kam me gjithe forcat politke dhe me gjithe OJQ qe si femije girndavec qahet e grindet pa u bere burra e te marin ne dore problemin e ta zgjidhin ne tem ire te popullit dhe vetes se tyre ( jo vetem vetes se tyre)

 21. Blendi thotë:

  7 January 2008 @ 8:36 pm

  Te vijme tek portesta e VlLores. Perse le te themi OJQja qe kane mare persiper kete proteste te mos e ngrene kete problem. Dhe te kerkojne qeverise dhe forcave politike se mbi cfare programi ekonomik eshte bere miratimi i ndertimit te petrofilise ne Vlore?

  ———–

  Ti toko harron se ata (ne Qeveri) jo vetem qe nuk pranojne kerkesa e pyetje nga qytretaret e Vlores po i zune i rrahen para nje jave. Ku ishe ti gjithe keta muaj qe ben keto pyetje femijnore? Atyre u vajti goja pas duke thene: “Aman na degjoni!” e shteti i ka ulur qepenat se po pi kafe me Prodin…rrezik ka ardh dhe Tosi se ai hyn nga dera e pasme…

 22. toko thotë:

  7 January 2008 @ 8:36 pm

  Blendi
  Shume dhimbese dhe prekese fotot. Por zgjidhjen nuk e pashe.( vec ironise se Durrsit tek farmacia)
  Ku do te ndetohet? Se kudo qe te ndertohen ato photot qe paraqet ketu jane reale. Dhe kudo qe te ndertohet do te kete njerez/banore qe do te protestojne, bile tani qe kane pare dhe fotot e tua edhe me te medha do te jene protestat. Sa keq qen nuk kemi vende te pabanuara ne shqiperi :)
  Ju thate se peterofilia duhet. Atehere ku?
  Se po te fillojme me foto une do te sillja foto nga popullisa pa drita, nga largimi i invesitoreve per arsyen e ergjise, etj etj etj.Por une mendoj mendoj me mire te jemi realist se sa te bisedojme me pasione.

 23. Blendi thotë:

  7 January 2008 @ 8:47 pm

  Te zbraz timen te mbush tenden? Po sikur te te them se rendimi i gjendjes energjitike po perdoret si gogoli per t’i bere Shqiptaret te pranojne c’do zgjidhje - edhe ato fatalet - ngaqe u qan syri per drite.

  Kjo or mik eshte ajo fabula e kucedres qe i zinte ujin fshatit. Vetem se ne ne Shqiperi kucedren e kemi prej verteti.

  Blendit i kerkon zgjidhjen zyrtare ti? mendoje ca me seriozisht kete pune. Fotografite nuk i kam sjelle qe te preken emocionet e ndonjerit, por qe ta kemi me te qarte se NJE aksident dhe riviera do flere te madhen…

  Bota e tere po mundohet te largohet nga karburantet fosile, e nga ndotjet katastrofike te mjedisit, pervec atyre qe nuk shohin me tej se hunda e tyre. Ata e dine qe Nafta i perket te shkuares, por ata te Ardhmen nuk kane imagjinate ta shohin, dhe ata nuk dine te mendojne tjeter pervec perfitimit te tyre Sot sepse jane njerez te kategorise “Dje”.

  Shqiperia ka rezerva hidrike te prodhoje dirta sa te doje. Por mini-hecet u varrosen se jane pa perfitim per zagaret. U vune shkopinj ne rrota qe te mos behen. Shqiperia ka diell, ka ere, ka lumenj e ka nevoja minimale per energji krahasuar me fqinjet…

  Nuk flaket bebja bashke me ujin e govates or tok.

 24. toko thotë:

  7 January 2008 @ 8:49 pm

  Blendi
  me sa di une kur erdhen specialistet per te debatur per kete problem ata te vlores i zune me peshq te ngordhur e me balte e veze, ne vend te nje bisede civile. Mendoj se ishin keta te alences qe nuk pranuan debat e bisedime te paret. Arsye emire kjo per qeverine per te mbyllur qepenat. Le te mos i ngaterojme gjerat se une ketu isha ashtu si edhe ju Sa per kujtese kliko ketu

  Per me teper une kete punen e “aman na degjioni” do te thoija cfar te degjoj Se ne qe kemi degjuar deri me sot kemi degjuar vetem perplasje kembesh dhe ulurima “nuk e duam petrofiline” dhe dhe jo argumenta. Dhe ketu eshte puna qe populli te shikoj se kush ka te drejte qe dhe te te fitohet kjo e drejte. Po u grinde si kalama, po nuk argumentaove, po shkele ligjn ne emer te ceshtjes, mos prit te ndjeke populli, dhe te fitosh dhe Vlora po e tregon kete.

 25. Blendi thotë:

  7 January 2008 @ 8:50 pm

  Varja. Me lodhe.

 26. Pjer Thomas thotë:

  7 January 2008 @ 8:51 pm

  Toko, nje fare studimi dhe projekti per Shqiperine e kam bere dhe une (me fal per reklamen) por puna eshte se kush te ndigjon aty ne Shqiperi, se te ndigjoje njeri aty do te thote qe ndigjuesi te kete mendjen dhe shpirtin tek e per Shqiperine. Mirpo fatkeqesisht, politikanet shqiptare, shtetaret shqiptare, dhe drejtuesit shqiptare, e kane mendjen dhe shpirtin tek xhepi i tyre, firmes tyre dhe jo tek Shqiperia.
  Sali Berisha premtoi me 2005 se ky projekt; le te zhvendosej ne Akerna (ne mos gaboj per emrin e vendit). Une nuk e di se ku bie ky vend, por kuptova se ai/mavria fliste per pak me ne veri, ndoshta afer derdhjes se lumit Vjosa. Tani qe eshte vet kryeminister , pse nuk e zhvendos ate projekt me siper siç tha athere. Mos valle i mbushi breket nga peco-groset e industrise se huaj, apo i eshte lyer qerrja nga keta.

 27. toko thotë:

  7 January 2008 @ 8:54 pm

  Jo Blendi as une skam perse te zbras timen e te mbush tenden e as ti nuk perse te zbarsesh tenden e te mbushes timen.
  Une nje pyejte te thejshte te bera Nejse…..
  Sa per ate qe nje bote e tere po largohet nga fosilet dua thjesht te te kujtoj se cmimi i naftes ariti ne $100 fucia si rezultat i kerkeses dhe ofertes. dhe se ju vete keni thene qe petrofilia duhet. Cilen te besoj ??

 28. WASU thotë:

  7 January 2008 @ 8:55 pm

  toko,

  Kush tha qe duhet? Kush tha qe s’duhet? Nga te dyja anet grijme sallate duke diskutuar hamendesime, asnjera pale e afte te mbeshtese me fakte e kerkime bindese argumentin e vet. Ndoshta edhe une po flas si kofini mbas te vjelit, sepse e kam te sigurt qe keto pune mund te jene diskutuar ketu shume here, po akoma nuk arrij te kuptoj se si shpresojne, qofte qeveria qofte protestuesit, se do te arrijne ne nje zgjidhje kur te vetmet fakte qe jane bere te ditura mbi kete projekt jane hamendesimet e disa specialisteve?

  Inxhinjeria nuk eshte shkence sociale, ku ndoshta edhe vlen “ashtu me thote truri, ashtu po ju them”. Cila eshte agjensia shteterore qe merret me studimet e projekteve te propozuara (nqs. ka nje te tille)?

 29. toko thotë:

  7 January 2008 @ 9:00 pm

  OK Blendo ja varja :)
  Wasu e drejte prandaj them Edhe duhet edhe s’duhet vare si eshte studimi.
  Nejse Me duhet te iki. Pa rahim ne uje ne havan sa te duam Petrofilia do te behet. Ai drejtuesii Alences do te mare ndonje vend ne qeveri apo ne ndonje komisijon dhe protesta mer fund. Se protestat per kete behen ne shqiperi ose per te permbysur ndonje qeveri ose per te mare ndonje vend te deshirushem.
  Hajt shnet te gjitheve

 30. WASU thotë:

  7 January 2008 @ 9:00 pm

  Pjer,

  “Akerna”, apo tamam tamam “Akernia” eshte vetem 15 min larg Vlores, nuk perben asnje ndryshim nqs. projekti zhvendoset 15 min. ne veri apo 15 min. ne jug. Kjo duke patur parasysh qe ndotjet qofte edhe te vogla te produkteve te naftes kane aftesine te perhapen me kilometra katrore ne siperfaqe te ujit.

 31. Pjer Thomas thotë:

  7 January 2008 @ 9:21 pm

  Ndoshta Wasu, por gjith bota e zhvilluar i nderton parqet industriale ne derdhjet e lumejve, ku industria nuk ze shume pjese te plazhit, veç aty afer derdhjes ne te dy krahet.

 32. klodi thotë:

  7 January 2008 @ 9:26 pm

  dua te braktis pak ceshtjen ne karakterin teknik……
  vec asaj qe qytetaret e vlores kerkojne ….kjosituate ka nje domethenie te madhe ; po protestohet kundra “autoritetit” …..politikisht kjo proteste eshte organizuar nga nje “komitet” anonim dhe eshte pozitive ….dikush (disa) kane informuar popullaten mbi rrezikshmerine e ketij parku energjitik….dhe popullata eshte ngritur ne “kembe” ….mendoj qe eshte cdogje korrekte dhe ne perputhje me dinamizmat e demokracise.
  shpresojme qe kjo te ndimoje sa me shum ndergjegjen qytetare ne mbare shqiprine ….qe te protestohet edhe kundra shum mungesave kryesore.
  un pershendes protesten e dyte ….per te paren kam rezerva (duke u nisur nga fakti qe eshte protesta qe ndryshoj , jo autoritet policore!)

  flm penar per prurjen

 33. artian thotë:

  7 January 2008 @ 9:30 pm

  Vlonjatet bejne shume mire qe nepermjet protestave bejne te mundur njohjen e problemit,ate te ndotjes masive te ambientit te rivieres me te bukur qe zoti i ka fal shqiperise,Bregun e Detit te Vlores.
  Nuk eshte e veshtire ti hedhesh nje sy internetit dhe te shikosh pasojat e mundshme,nga ndotja e naftes dhe produkteve te saj ne ambient.
  Konkretisht ne Korene e Jugut perpara nje muaji ka ndodhur nje ndotje e tille masive.
  Gazeta The New York Times jep nje lajme te tille me daten 9 Dhjetor
  “Mijera peshkatare,ushtare dhe vullnetare Koreano Jugore (rreth 7,000 vete) jane detyruar te bejne pastrimin pergjate bregut te Detit Verdhe ne Tean,nje qytet bregdetar,ne Korene e Jugut.Jane rreth 20 km vije bregdetare e ndotur ,nga nje rrjedhje e tubave te transmetimit te naftes te nje anije cisterne me 10.500 ton ngarkese Nafte, e goditur nga nje vinc si rezultat i ererave te forta,dhe motit te keq.”
  Tean eshte nje qytet i vogel bregdetar ne Korene e Jugut me rreth 64,000banor ,nje qytet turistik i frekuentuar nga miliona turist qe frekuentojne kete qytet me faun shume te pasur te bregut dhe me nje parke kombetar te njohur.I gjithe bregu i ketij qyteti eshte prekur nga nje ndotje masive ,katastrofale e ambientit natyror dhe qenive te gjalla ujore.
  Anija ishte e nje tonazhi prej 147,000 ton ,e cila kryen cdo dite transport nafte rreth 5 mile nga bregu,ne cisteren.

  Eshte rasti i njejte i mundshem me ate te VLORES sone,Mendo se Koreja e Jugut eshte me e zhvilluar se Shqiperia,ne aspektin e pergjithshem.

  http://www.nytimes.com/2007/12/10/world/asia/10skorea.html?_r=1&oref=slogin

 34. anonymus thotë:

  7 January 2008 @ 9:30 pm

  C’isht qo “Akernia”? Emer venni(e me dy pika)?
  A nuk quhet keshtu Mali i Vetetimes siper Himares, me Maje te Cukes etj?
  Apo Akernaune?
  Thomani milet, u bej rixha! :)

 35. WASU thotë:

  7 January 2008 @ 9:33 pm

  Ketu problemi nuk eshte thjesht zenia e zones se plazhit, sepse fatmiresisht 1/3 e kufirit te Shqiperise eshte det, pra plazhe kemi me bollek. Ajo hapesire qe mund te zeje ky projekt eshte i paperfillshem ne krahasim me gjithe vijen bregdetare te Shqiperise. Por ndotjet eshte e pamundur te kontrollohen kur behet fjale per ndotje te ujit, pasojat e kesaj te fundit mund te shtrihen me kilometra te tere gjate vijes bregdetare, gje qe do te ishte mekat e krim ndaj shqiptareve. Apo thua kemi metodate parandalimit apo te pakten te pastrimit?? Fieri nje TEC kishte e kur vjen puna i gjithe plazhi i Semanit u ndot per faqe te zeze, ktheheshim ne shtepi e laheshim me vajguri per te hequr vulat e seres nga lekura.

 36. WASU thotë:

  7 January 2008 @ 9:37 pm

  anonymus, Akernia eshte nje fshat i Vlores, e-ja me dy pika siper, kur thua “Akerni”, theksi bie tek i-ja.

 37. anonymus thotë:

  7 January 2008 @ 9:46 pm

  grazie, grazie me pashe WASU! :)

 38. Blendi thotë:

  7 January 2008 @ 9:49 pm

 39. Grupi thotë:

  7 January 2008 @ 10:14 pm

  Do me falni po mua me duket si shume femijnore protesta e kti lloji…po ashtu edhe pergjigjet disi “sentimentale” te disa peshkatarve ketu.

  Sic that tokoja…kur erdhen ekspertet per te diskutuar projektin…kta trimat student te Vlores i hodhen nafte e peshq atyre. Ky eshte diskutimi serioz qe ata kerkojne?? Kerkojne qe te degjohen…i degjuam…po ana tjeter s’do digjohet?? Vetem kta 200 trimat nga Sparta do degjohen?? Nuk eshte aspak serioze kjo pune…por nje loje feminore.

  Po ashtu edhe pergjigjet e Blendit etj…do me falni se s’e kam me ju…mu duken pak si sentimentale. Foto te naftes ne det nuk vlejne per shume…apo jo? Ka anije naftmbajtse qe qarkullojne ato ujra perdite…ka depozita nafte ne shume vende ne bregdetin Shqiptar (si ne Durres pershembull apo ne cdo port)…dhe ne bregdetet e te gjitha vendeve perreth. Nje avari ne secilen nga kto…do ndonte bregdetin. Atehere…pergjigja juaj do ishte?? Te hiqen te gjitha kto nga bregdetet mesdhetare?? Hmmm…

  Vendi ku po ndertohen kto depozita ka qen gjithnje nje vend industrial. Nuk eshte ASPAK vend turistik…prandaj ju lutem me mire mos harxhoni kohe kot duke folur per natyren dhe turizmin etj etj. Ne ate vend nuk mund te behet turizem…eshte ngjitur me nje mocale. Vlora ka nja 20km bredget ne anen tjeter ku mund te zhvillohet akoma…dhe ne 17 vitet e fundit kjo zone nuk eshte zhvilluar aspak per turizem (zona e petroliferise po them). Pse mendoni ju?? Ne ate vend ka gjithashtu nje port ekzistues…qe me pare perdoreshe per anije industriale dhe sot perdoret per anije peshkimi (porti qe po zgjerohet per te sherbyer petroliferine). Prandaj nuk behet turizem ne ate zone…Si mendoni ju se ato 50 anije peshkimi…me ato aftesi mirbajtse te pronarve te tyre…nuk ndotin bregdetin e atij vendi…mbase dhe me keq se ndonje petroliferi???

  Ju po ti kisht lene te flisnin eskpertet e industrise qe erdhen ne Vlore…do kishit degjuar per masat e marra per mbrojtjen e mjedisit dhe per mbrojtje ndaj nje avarie. Ju kujtoni se nje firme qe menaxhon serbator te tille…nuk merr masa per parandalimin e nje avarie?? Te pakten degjoini se c’masa jane marre…e c’teknollogji egziston…para se ti hidhni peshq ne fytyre.

  Kush ju tha juve qe s’paska asnje projekt apo asnje plan per kte?? Me falni…si mendoni ju se ndertohen vepra te tilla?? Zgjohet njeri ne mengjes dhe thote “do ndertoj petroliferi sot!” Projekt dhe plan kuptohet qe ka…dhe s’kam asnje dyshim qe kompania e ka ofruar kte projekt per ata trimat student…po s’besoj se ndonjeri prej tyre mund ta kuptoj se c’eshte ky projekt.

  Gjithashtu…ktu po flitet per SERBATOR nafte…te cialt do furnizohen nga anije. Serbatoret NUK do jen ne breget…se s’ka aresye qe te jen atje…po ne brendesi te tokes (pra disa qindra metra larg). Merren masa gjithnje qe ne ndodh ndonje derdhje ne serbator…nafta te mos arrije ne bregdet. Ju degjoni njehere se c’masa jane marre…pastaj protestoni!! Nafta mund te perfundoj ne det vetem po pati ndonje aksident me anijet ne port…po anije te tilla parakalojne perpara Vlores cdo dite.

  Gjithashtu…ne kta jane student e te zgjuar etj etj etj sic pretendojne…atehere te ulen ne tryeze me kompanie…te degjojne te gjitha c’kan per te thene…te marrin vesh planin etj…ti diskutojne…dhe pastaj te dalin ne proteste. Por kur jane injorant qe s’marrin vesh fare…qe dalin vetem se “s’dum nafte ne dum turizem!”…atehere hiqjani vizen se nuk bejne asgje te mire per Shqiperine…vetem friksojne investitor te huaj.

  Dhe kta disa qindra njerez qe dolen ne kte proteste (qe mbase 1/2 ishin adoleshent dhe kalamaj)…nuk perfaqsojne “Vloren” dhe as “popullin”…prandaj ju lutem mos perdorni terma te tilla. Ne kta pefqasojne “Vloren”…do kishin marre me shume firma se 10% e popullsise se qytetit…dhe do kishin nxjerre ne proteste pak me shume se disa qindra veta. Jeni te sigurte se po u be nje referendum…perfondimi do tju pelqej Mjaftisve?? Do dalin pastaj ne proteste kundra rezultatit?? Dhe referendum per nje veper indutriale qe i sherben te gjithe Shqiperise…NUK BEHET. Eshte idiotizem…prandaj kemi nje shtet…dhe nuk jemi bashkesi fshatrash e qytetesh autonome.

  Sa per “planin e zhvillimt” te Shqiperise…dhe nje gje e tille me duket e paarritshme dhe e panevojshme. Nuk ka pse Shqiperia te ket vetem turizem…apo vetem industri. Te ket sa me shume nga te gjitha llojet…kshu behet ekonomia e forte…jo duke shitur banane turistve dhe me dhoma hoteli….gje qe faktikisht kjo veper industriale…nuk e pengon aspak. Ekonomia te zhvillohet sipas nevojave te vnedit…dhe vendi tani per tani ka nevoje te menjehershme te infrastruktures. Nuk zhvillohet as turizem e asgje po s’pate drita…po nga ana tjeter ne nuk duam TEC-e!! (jo ne…po disa)

  Te kishte dale ndonje intelektual…nodnje inxhinjer qe merr vesh nga kto pune ne krye te ksaj “proteste”…e te kish kerkuar qe qeveria te merrte masa me shume per perpilimin e nje legjislature dhe rregullave me te rrepta per mbrojtjen e mjedisit…te kerkonin qe qeveria ti vinte standarte me te larta kompanise per mbrojtjen e mjedisit etj etj…ashtu po!!! Po jo dalin disa qindra idioter ne mes te rruges e bertasin. Ku jemi ktu…ne Napoli?? PSE duhet ti degjoj ata njerez une?? Kush jane ata…dhe c’dine ata qe nuk e di une??

  Kur flitet per vepra inxhinjerie…nxirr nje inxhinjer…jo nje adoleshent dhe nje “student Vlore” qe po mbaron psikollogjine apo artin a ku di une.

  Me duket me teper si rrishfaqje e mentalitetit krahinor dhe primitiv. Do ishte shume mire per Shqiperine sikur ne ta linim ate mentalitet te prapambetur ne librat e historise…dhe te mendomim si nje komb e si nje shtet…e jo si “ne trimat e Vlores”…apo te Burrelit…apo ku e di une. Jemi shume te vegjel per tu bere Kapedan te gjithe.

  Me falni se e zgjata shume…po dhe nje koment tjeter. Blendi tha se nafta qenka “e vdekur” dhe nuk ndertohen me. Me fal Blendo po…TEC-et me nafte dhe qymyr jane nga me te perhapurit ne bote dhe ne Amerike vet po ndertohen me dhjetra (ne mos qindra) te tilla te reja. Nuk eshte aspak e vdekur…Me fal po ti ke ndonje njohuri ne kte fushe apo vetem bazohesh ne artikuj qe lexon ne gazeta dhe revista?? Prandaj ju lutem mos u beni kaq sentimental per pulbardhat e mbuluara me nafte…

 40. artian thotë:

  7 January 2008 @ 10:27 pm

  Blendi,
  ne se ke mundesi jep dhe nje pjese te atij plazhi kur ishte ne gjendje normale dhe bukur Taean,ku ka ndodhur ajo rjedhja e Naftes, Korea e Jugut,nese ke mundesi .
  Por ne se kush do me shume informacion per Taean(qe neser mund te jete Vlora ajo qe do te mund ti ndodh nje katastrofe e tille )

  http://www.taean.go.kr/english/beach.asp

 41. Blendi thotë:

  7 January 2008 @ 10:30 pm

  Foto te naftes ne det nuk vlejne per shume…apo jo?

  —————–

  Tradicionalisht thuhet se 1 foto vlen rreth 1000 fjale.

 42. Leon thotë:

  7 January 2008 @ 10:38 pm

  Wasu,
  Ku kemi ne plazhe? C’fare thua keshtu? Pa shikoji vendet fqinje qe duhet ti konkurojme per turizem! Sa plazhe ka Greqia,Italia apo Kroacia?
  A e di qe Petrofelia po ndertohet perballe te vetmit ishull qe kemi si komb Sazanin?
  Eshte tjeter gje te keshe vije bregdetare dhe tjeter plazhe..
  Britania ishull eshte e gjitha rrethuar me dete e oqeane, por nuk shikon shume turizma ketu per plazhe..
  Edhe njehre se shume ketu e ndajne muhabetin me thike.. O TEC o s’ka drita.. Ketu qendron gabimi..
  PO TEC-i na duhet..PO edhe petrofolia na duhet.. Na duhen investime serioze qe te shteti te siguroje disa te ardhura..
  Por a eshte zgjidhje kjo qe te shkaterrojme dicka qe mund te na sjelle me shume te ardhura ne te ardhmen e larget dhe te kete pasoja katastrofale per mjedisin?
  Pa me thoni kush do mbaje pergjegjsi ne rast aksidenti?
  C’fare masa po merren qe mjedisi mos te demtohet?
  A e dini qe ne shqiperi nuk ekziston nje strukture shteterore per mbrojtjen e detit dhe plazhe? Nuk ka asnje strukture shteterore te njojftoje per ndonje aksident te pakten, lere me te marre masat per pastrimin e detit.. Nuk jane te gjendje te heqin plehrat dhe shishet plastike buze plazheve, jo me naften dhe mbjetet e tjera toksike..
  Ne disa plazhe te shqiperise deti perdoret per WC..
  Ju lumte pipinove edhe njehere qe gjejne naivet Shqiptare.. :( :(
  Ate qe se pushtuan dote me lufte do ta pushtojne me nafte.. :(

 43. Grupi thotë:

  7 January 2008 @ 10:40 pm

  Tradicionalisht thuhet se 1 foto vlen rreth 1000 fjale

  Nje diskutim njemije fjalesh vlen me shume se nje foto.

  Po…edhe mund te ndodhi. Nga mijra anije naftmbajtse qe qarkullojne neper bote…cdo dite…njehere ne disa vite edhe ndodh nje aksident diku ne bote.

  Eshte e njejta llogjike qe thote qe…nuk fluturoj me avion…se eshte rrezuar nje avion para nje viti. Si te thuash nuk fluturoj me Albanian Airlines…se kur ka aksident Alitalia…si te mos ket dhe Shqiperia!! (qe largqoft)

  Nuk eshte argument ky…

 44. anja thotë:

  7 January 2008 @ 10:41 pm

  O Blendi, e pse ta ndertokan ne Durres? C’far don te thuash me kete, qe nje qytet vlen me shume se tjetri, apo ambjenti dhe mireqenia i njerit vlen me shume se tjetri??? Nuk e kan shkaterruar Durrsin mjaft?

  Sa per qytetaret Vlonjat: Ndjej kenaqesi qe ne Shqiperi paska koshiente per aktivitete me tipare demokrate i.e. protesta…dhe qe paska njerez qe s’jan pasiv. Mbi te gjitha kjo tregon nje pergjegjesi te lart dhe eshte nje vlere totale e asaj ideje qe njihet si demokraci. Deshiroja qe Durrsaket–te njohur mire per pasivitetin e tyre–te ngrinin zerat kundra 100ndra ndertimesh qe jan bere dhe behen ne emer te progresivitetit por ne fakt po zhysin Durrsin bashk me antikitetin e tij ne nje metropol pa fytyre, pa ngjyre , pa karakter.

  Thjesht akti i qytetareve Vlonjat eshte per t’ u admiruar, sepse qenkan ne dijeni te te drejtave te tyre, jo si disa qytetare tjere Shqiptare.

  Blendi, ma shpjego prap ate ide qe t’ja hedhim Durrsit me mire kte plan. Po sikur Kavajes, do kishe problem?

 45. Grupi thotë:

  7 January 2008 @ 10:43 pm

  Pa me thoni kush do mbaje pergjegjsi ne rast aksidenti?
  C’fare masa po merren qe mjedisi mos te demtohet?

  Besoj se per ate po flisnin ata ekspertet kur studentet trima Vlonjat i hodhen nafte e peshq ne fytyre…

  Na duhen investime serioze qe te shteti te siguroje disa te ardhura..

  E kush tha qe s’eshte serioz?? Apo MJAFT-i??

 46. Blendi thotë:

  7 January 2008 @ 10:51 pm

  Anja ishte ironi. Durresin e duam po aq sa Vloren. Pastaj, durresi do kete central berthamor shume te madh, gjigand, ju durrsaket do laheni ne Lezhe. ne Kavaje nuk e bejme se atje do lahen Vlonjatet.

  Grupi, ne komentin tend ke bere diku midis 50 dhe 100 pyetjve, apo ndoshta mbi 100. Disa me 2 pikepyetje (vras mendjen pse?). As keshtu nuk mund te diskutohet, se keshtu debati bllokohet.

  Une specialist nafte nuk jam, por opinionin tim e kam, dhe e shpreh me aq force sa mundem - qofte edhe sentimentalisht (kam qelluar romantik), dhe ne sa kam thene me lart, as kam genjyer as kam mashtruar. Nuk vlen tani te patronizojme njeri tjetrin sikur jemi te gjithe Dajo.

 47. Leon thotë:

  7 January 2008 @ 10:53 pm

  Grupi,
  Eksperti po tallej Grupi!!!
  Une nuk e di sa njohuri ke ti per projektin, por te lutem ktheju pergjigje ketyre pyetjeve shume te thjeshta..
  1) Sa anije dhe skafe do blihen nga shteti per te patrulluar bregdetin dite dhe nate ne gadishmeri ne rast aksidenti?
  2) Sa mjete lundrimi per pastrimin e detit ne rast fatkeqesie do vihen ne dispozicion te portit te vlores?
  3) Sa njerez do jene ne gadishmeri per tu ardhur ne ndihme per pastrimin e detit?
  4) Kush do ta mbuloje koston financiare qe do te kete ne rast fatkeqesie?
  5)Cila kompani apo organ shteterore do te testoje ndotjen e ajrit si edhe te mbykqyre floren e pasur detare?
  6) Ne rast se flora e pasur detare shkaterohet nga anijet me nafte gjate kesaj zone kush do te mbaje pergjegjsi dhe c’fare do te behet?
  7)Kush do te kompesoje peshkataret lokale dhe bizneset e vogla?
  Keto pyetjet kerkojne pergjigje dhe une deri me sot nuk ka degjuar asnje eksperte shteterore apo privat tu pergjigjet..

 48. WASU thotë:

  7 January 2008 @ 10:53 pm

  Grupi,

  Megjithese e kemi diskutuar kete teme edhe me pare e eshte bere boze tani, protesta nuk eshte e pavlere, nuk barazohet me kryenecesine idiote te femijes se llastuar. Qeveria i beri keto pune nen rrogoz e po nen rrogoz vendosi qe ky projekt te zbatohet, edhe pse sipas procedures (tepakten ketu ne perendim), pas aprovimit te projektit nga qeveria i jepet popullit nje afat i caktuar per te bere komentet e veta (e pse jo, edhe protesta kur eshte e nevojshme) mbi projektet. Kjo e drejtu iu mohua vlonjateve, ndaj indinjimi eshte me vend.

  Nje pyetje: Keta specialistet qe shkuan ne Vlore, cfare specialistesh ishin? (kete ta pyes sinqerisht, jo me sarkazem). A i kishin kryer keta te gjitha studimet ambientaliste mbi kete projekt? Ishin te punesuar te nje firme te paanshme (dmth pa lidhje me firmen qe propozon projektin) apo te punesuar te qeverise? Projekti nga ana inxhinjerike mund te jete i plote (s’e ve doren ne zjarr), po kjo nuk do te thote qe ai eshte kriteri i vetem per te hedhur lumin.

  Qe thua ti, per te dhene nje ide sesi behen keto projekte ne Amerike (per vendet e tjera s’di te them):
  Firma e interesuar puneson inxhinjeret qe bejne projektimin. Kur ky i fundit eshte i plote, projekti i kalohet nje firme ambientaliste (e paanshme) e cila ka per detyre te beje studimet (shumica me modele kompjuterike te posacme per kete pune) per te pare nqs. ky projekt i kalon limitet e ndotjes ambientale te vendosura me ligj. Nqs. i kalon limitet, projekti i ri-kthehet firmes per te bere modifikimet e duhura. Nqs. eshte brenda standarteve, atehere projekti me gjithe rezultatet i kalohen deges ambientaliste te shtetit, e cila kontrollon rezultatet e firmes ambientaliste (per te shmangur ndonje lajthitje apo matrapazllek), dhe nqs. edhe ata arrijne ne perfundimim qe ky projekt eshte brenda standarteve, atehere publikohet dhe u lihet qytetareve nje afat i caktuar per te bere komente, marre ne pyetje, pse jo dhe protestuar. Me se fundi, ne perfundim te kesaj periudhe, projekti ose miratohet per ndertim, ose hidhet poshte.

  Atehere protesta e Vlores me duket mese e drejte. Asnje nga hapat e mesiperm nuk jane marre (pervec atij te projektimit ndoshta), problemi i vetem qe kam me kete proteste eshte fakti qe ne protesta te kerkohet gjithashtu me cdo kusht hartimi i ligjeve ambientaliste dhe per me teper zbatimi me korrektesi i tyre.

 49. WASU thotë:

  7 January 2008 @ 10:57 pm

  Leon,

  Me nje brime jemi tu i rene fyellit dhe ti dhe une, vecse nuk e di pse melodia ime te duket ca me ndryshe :) ! Ta kisha fjalen qe ato disa qindra metra apo njady kilometra katrore qe ze petrolifiera ne plazh nuk jane problemi ne kete rast, problemi eshte ndotja e pashmangshme qe vjen si pasoje.

 50. Leon thotë:

  7 January 2008 @ 10:59 pm

  Wasu,
  Shume e drejte.. Te kerkoj ndjese.
  Ngelem duke u keqekuptuar me robte.. e kemi nise ters kete vite te ri.. :P

 51. Blendi thotë:

  7 January 2008 @ 10:59 pm

  Ne biznesin e manaxhimit te rrezikut ka nje formule qe perdoret per te percaktuar rrezikun qe njihet anglisht si Risk Assessment i cili perllogarit dy te dhena baze, rrezikun R dhe humbjen potenciale H.

  Matematikisht:

  R = p(H)
  ku p eshte potenciali per katastrofen H.

  Pra edhe pse ti thua qe mundesia e aksidentit eshte e vogel, Humbja H eshte vendimtare ne matjen e rrezikut. Dhe sa me e madhe kjo humbje aq me i madh Rreziku R. Shpresoj po me ndjek.

  Prandaj, realisht nje rrezik me Humbje te madhe por propabilirtet te vogel per te ndodhur eshte thuajse i parabarte me R e humbjeve te vogla me propabilitet te larte per te ndodhur.

  Eshte sikur te te thote dikush, luaj bixhoz me shance shume te larta per te fituar, dhe shume te pakta per te humbur, por Loja kerkon qe te vesh ne tavoline te bixhozit femijet dhe gruan. Do luaje?

  Pra, dakord, mund te mos ndodhe kurre. Por po ndodhi ama, e pime, sepse fauna dhe flora detare ne gjirin e Vlores do ngordhe e do duhen dekada te tera per te ardhur diku afer normalitetit te sotem.

 52. Grupi thotë:

  7 January 2008 @ 11:11 pm

  Bledni ke te drejte shume pyetje bera…se duhen pergjigjur nga dikush…para se te dilet ne proteste. Me sa marr vesh une diskutimi me pyetje e pergjigje behet…jo me fotografi e me protesta.

  Me fal ne te jam dukur patronizues…nuk ishte ky qellimi. Ti shume mire qe ke mendimin tend…po te lejon mendimi tend te degjosh te gjitha anet e argumentit??

  Dhe dy pikpyetjet apo tre…ashtu me shkon dora kur shkruaj shpejt. Mos mi ve re…

  Leon…shume mire per pyetjet. Pse nuk i bejne ato pyetje kta protestuesit…por dalin dhe bejne veprime te tilla qe…ne mendimin tim…jane femijnore.

  Nje pergjigje mund te ta jap…per shembull…per numrin e anijeve qe do vihen ne dispozicion per pastrimin e detit ne rast avarie. Qeveria e ka ber kontraten me kohe per blerjen e anijeve te tilla…te pakten 4 cope nga Damen Stan ne Hollande qe do jen dislokuar ne Pasha Liman (pra ne gjirin e Vlores) dhe disa ainje te tjera te specializuara per kte pune.

  Firma e interesuar puneson inxhinjeret qe bejne projektimin. Kur ky i fundit eshte i plote, projekti i kalohet nje firme ambientaliste (e paanshme) e cila ka per detyre te beje studimet (shumica me modele kompjuterike te posacme per kete pune) per te pare nqs. ky projekt i kalon limitet e ndotjes ambientale te vendosura me ligj. Nqs. i kalon limitet, projekti i ri-kthehet firmes per te bere modifikimet e duhura. Nqs. eshte brenda standarteve, atehere projekti me gjithe rezultatet i kalohen deges ambientaliste te shtetit, e cila kontrollon rezultatet e firmes ambientaliste (per te shmangur ndonje lajthitje apo matrapazllek), dhe nqs. edhe ata arrijne ne perfundimim qe ky projekt eshte brenda standarteve, atehere publikohet dhe u lihet qytetareve nje afat i caktuar per te bere komente, marre ne pyetje, pse jo dhe protestuar. Me se fundi, ne perfundim te kesaj periudhe, projekti ose miratohet per ndertim, ose hidhet poshte.

  Jo tamam e sakte. Firma ndertuese i ben vet studimet…ose neprmjet departamentit te menaxhimit te ambientit qe mund te ket firma ose me nje contractor…dhe shteti verteton nese standartet plotesohen. Dhe kaq. Nuk pyt njeri qytetarine ne e duan apo nuk e duan…aspak…nese projekti eshte brenda standarteve te shtetit. Prandaj jane standartet…

  Asnje nga hapat e mesiperm nuk jane marre (pervec atij te projektimit ndoshta),

  Nga e di ti??

 53. artian thotë:

  7 January 2008 @ 11:12 pm

  Blend, Fml,per photon,

  Tani, saper ate se mund te ndodh apo nuk mund te ndodh ,me shume se peshku ne auquarium, nuk mund ta dije njeri,shikoni figurativisht, :)

  Ne kete rast peshku eshte qyteti i vlores ,por edhe ne qe duam te bejme hollidays,ne Vlore.,Zhirom orikum,Vila 10,Radhim,Lukove, …

  http://www.scienceinthebox.com/en_UK/safety/pic/risk_assessment.jpg

 54. Blendi thotë:

  7 January 2008 @ 11:14 pm

  “Specialistet” qe erdhen ne Vlore ishin te firmes Petrolifera WASU, po duhet te jesh naiv pertej te lejueshmes te degjosh se c’kane per te thene keta ’specialiste’ te punesuar te firmes qe investon.

  Kam pershtypjen se sipas tyre s’ka absolutisht asnje rrezik.

  Por asnje studim i pavarur, i nje pale te trete nuk eshte kryer. Punet po behen me B.

 55. Grupi thotë:

  7 January 2008 @ 11:17 pm

  Dakord Blendo…po para gjirit te Vlores parakalojne cdo dite anije naftmbajtse etj etj. Secila nga kto mund te pesoj aksident dhe te ndoti Vloren. Sipas teje…duhen lejuar kto anije te lundrojne ne detin Jon apo Adriatik?? Dhe ne jo…si mendon ti se mund te zgjidhet ky problem?

  Dhe se dyti…KU thua ti te vendoset kjo petroliferi?? Mbaj ne mend qe nje petroliferi, nje park industrial, dhe 5 TEC-e…kerkojne nje force punetore te madhe…qe nje katund diku nuk e suporton.

 56. Grupi thotë:

  7 January 2008 @ 11:19 pm

  Specialistet” qe erdhen ne Vlore ishin te firmes Petrolifera WASU, po duhet te jesh naiv pertej te lejueshmes te degjosh se c’kane per te thene keta ’specialiste’ te punesuar te firmes qe investon.

  Pra ti nuk je i interesuar te degjosh c’thote pala tjeter?

 57. WASU thotë:

  7 January 2008 @ 11:19 pm

  Grupi,

  Mire pra, atehere nqs. ekzistojne studime e rezultate te tilla, te kerkoj te falur e te lutem shume te me tregosh ku mund t’i gjej per te shuar kuriozitetin tim. Assumption-i qe bera une ishte ndoshta i nxituar, po i bazuar mbi faktin qe qeveria i dha “Go ahead” firmes se ndertimit pa e vene ujin ne zjarr te publikoje informacionet e duhura, gje qe s’me duket e drejte.

  Nqs. banon ne Amerike, ta them me 100% siguri qe je i gabuar persa i perket faktit nese pyetet qytetaria apo jo. Cdo shtet ne Amerike ka nje afat te caktuar disa javor gjate te cilit projekti dhe gjithe studimet jane te botuara per publikun, dhe priten komente.

 58. artian thotë:

  7 January 2008 @ 11:21 pm

  Grupi,
  ..e keni llogaritur sa do te jete ajo kosto e pastrimit nga ato anijet e pastrimit.. ke parasysh qe pastrim apsolut nuk do te kete apo jo,

  Grupi do ta kerkojme virgjerine e Vlores,por nuk do ta gjesh me do te bredhesh si cufuti ne shkretetire a i zi :)

 59. Blendi thotë:

  7 January 2008 @ 11:22 pm

  H nga keto anije nuk krahasohet me H e nje aksidenti ne tubacionin e naftes o Grup. Nuk eshte aq e komplikuar vella.

  Dakord jam dhe une me ty, shit happens, por tjeter eshte te luash Domino e tjeter te luash Russian roulette, loje per te cmendurit qe une personalisht nuk do ta luaja.

 60. Blendi thotë:

  7 January 2008 @ 11:25 pm

  Pra ti nuk je i interesuar te degjosh c’thote pala tjeter?
  ——–

  Sigurisht qe do isha i interesuar te degjoj. Por me shume skepticizem, dhe nuk do pranoja asnje studim qe eshte ne konflikt interesi, por vetem nje studim te kryer nga nje kontraktor i trete, mbi palet e investuara.

  Ky studim i riskut nga nje kompani e pavarur eshte MINIMUMI qe duhet te kontraktonte qeveria para leshimit te lejes, dhe nuk e beri. Pse?

 61. Grupi thotë:

  7 January 2008 @ 11:27 pm

  WASU…ku faktikisht publikohen kto projekte per publikun?? Une te jap raste konkrete po te duash…se vet ne ate fushe punoj. Kompania ku punoje une pershembull nderotj nje zbrasje uji per fabriken ne nje liqen. Vetem me EPA pati kontakte…se vetem ajo ka rendesi. Nuk u pyet njeri tejter…dhe me sa di une…nuk u publikua ne asnje vend. Dhe nuk po flasim per nje gje te vogel…Ose nje rast tjeter ku u ndertua nje sistem filtrimi te ajrit…qe zbrazet ne atmosfere kuptohet. Po ashtu EPA vertetoj qe i arrinte standartet…dhe hajd me shnet! Po ai qe e kishte shpine diku afer…nuk u pyet.

  Mundet te kerkohet leje nga qeveria vendore…eshte pune e qeverise vendore pastaj qe ti informoj qytetaret dhe ti kerkoj leje…gje qe s’behet ne shume raste.

  Une nuk di ne eshte bere studim…e kush e ka ber kte studimin per petroliferine. Une nuk pretendoj te di nje gje te tille. Pyetjen e kisha…ju e dini me siguri qe s’ka nje studim te tille??

 62. Grupi thotë:

  7 January 2008 @ 11:29 pm

  Sigurisht qe do isha i interesuar te degjoj. Por me shume skepticizem, dhe nuk do pranoja asnje studim qe eshte ne konflikt interesi, por vetem nje studim te kryer nga nje kontraktor i trete, mbi palet e investuara.

  Shume mire. A thua ti se kjo eshte c’po kerkojne trimat Vlonjat??

 63. toko thotë:

  7 January 2008 @ 11:34 pm

  …Humbja H eshte vendimtare ne matjen e rrezikut. Dhe sa me e madhe kjo humbje aq me i madh Rreziku R. Shpresoj po me ndjek…
  —–
  Blendi mendoj se nga nxitimi ke haruar nje pike qe quhet propabilitet ne logarijen e risk assement. Eshte ky propabilitet qe bota edhe sot nderton petrofilira, dhe centrale berthamore dhe bile edhe anije kozmike :)
  Shiko me poshte te lutem shiko
  …Risk assessment is considered as the initial and periodical step in a risk management process. Risk assessment is the determination of quantitative or qualitative value of risk related to a concrete situation and a recognised threat.
  Quantitative risk assessment requires calculations of two components of risk R, the magnitude of the potential loss L, and the probability p that the loss will occur…..
  —-
  Dhe sa per fotgrafie megjithese se te tilla ndodhin kudo ne bote, megjithese se ndodhi Chernobili, perseri bota nderton petrofilira dhe centrale berthamore. Prandaj mendoj se vertet nje fotograi vlen sa 1000 fjale por kur ajo keqtrajtohet mendoj vlen sa 1000 genjeshtra.
  Leon
  shume te drejta pyejtet mendoj une Cila eshte pergjigjja e qeverise? Ne fakt duhet pyetur E ka pyetur njeri qeverine dhe pastaj cila eshte pergjigjja? Kjo pyejte jo per ju por protestuesit se patjeter deri sa kane dale ne portesta patjeter qeveria ju ka dhene ndonje pergjigje qe nuk ju ka pelqyer Nuk besoj se kane dale ne proteste ashtu kot ;) Por Ops Blendi thote se nuk ka studim te nje pale te trete te pavarur. Po studim te nje pale te dyte te varur ka vec atij te inxhijereve te qeverise dhe te firmes perkatese a ka?
  Ndersa sa per turizmin Leonne qofte keshut atehere shqiperise i duhet nje zhvillim industrial dhe jo ai turristik dhe petrofilia i duhet shqiperise. Vec i ddashur kjonuk duhet te ijnga ju as nga une as nga peshku, kjo duhet te vij nga specialistet e puensuar nga qeveria dhe me konsensusin e tere forcave politike ne shqiperi Konsesus qe patjer do te ndodhe por ja sa te zgjidhet konflikti se kush do te shkoji i pari ne WC e parlament :)

 64. Blendi thotë:

  7 January 2008 @ 11:37 pm

  “trimat Vlonjate”? Une do thoja “Vlonjatet trima”, se ashtu si e thua ti ka kanotim te qarte negativ.

  Ndjej se ka nje paragjykim te tmerrshem ndaj protestuesve dhe Aleances, qe ka disa vjet qe i qendron statik se njejtes kerkese (kishin te njejtin qendrim edhe kur PS ishte ne Pushtet per ata qe nuk shohin dot pa syza politike), eshte Berisha ai qe hidhet dege me dege, e ka nderruar qendrimin nga koha kur ishte ne opozite.

  Dhe opozita shqiptare turp te kete qe llogarit piket politike dhe refuzon te ngreje zerin.

 65. artian thotë:

  7 January 2008 @ 11:37 pm

  Problemi eshte shume i nderlikuar,sepse edhe kemi nevoje per energji dhe benefitse, por edhe nuk duam risqe,e keqja eshte se “qeveria dhe qeveritaret e ngren kollaj gishtin kur i pysin qe,fluturon gomari se natyrisht sot me neser jane,”temporary”pamvarsisht qe kekojne te duken te perjetshem dhe “patriot” pra me shume se c`jane,porr populli eshte i perjetshem dhe gjiri i Vlores duhet te rije atje si ka qene me 1000ra vjete.
  Ka alternative tjeter.? Ku jane akademiket shqiptare ?Vetem Sala qenka .?

  Kur te vdesin qeveritaret c`te beje populli me peshqet e ngordhur dhe eren e vezes se prishur,ku ti gjeje keta qeveritare,??? ti rruaj bi.then pastaj.

 66. Blendi thotë:

  7 January 2008 @ 11:42 pm

  toko, lexoje dhe nje here formulen.

  R = p(H)

  propabiliteti p eshte aty, eshte llogaritur. Por H eshte gjithesesi vendimtare.

 67. Grupi thotë:

  7 January 2008 @ 11:43 pm

  Ku jane akademiket shqiptare

  Akademiket Enverist tashme nuk ekzistojne me…i dogjem si shtrigat e Salemit. Kemi mbet vetem me Mjaftist e me Berishian.

  Ndjej se ka nje paragjykim te tmerrshem ndaj protestuesve dhe Aleances

  Kam paragjykim per cdo organizat apo individ sharlatan…po edhe ti ke paragjykime po ashtu per kte ceshtje.

 68. gre_wireless thotë:

  7 January 2008 @ 11:45 pm

  Penar, sot dhe dje gazetat dhe Top Channel kane dhene qe kane qene 2000 (dy mije) vete ne proteste, dhe te them te drejten e kisha besuar… nga fotot po del qe nuk jane me shume se 150-200….

 69. toko thotë:

  7 January 2008 @ 11:47 pm

  Per ndonje qe eshte interesuar ne ekonomi dhe finance ne lidhje me rist assesment shiko me poshte

  …Risk assessment may be the most important step in the risk management process, and may also be the most difficult and prone to error. Once risks have been identified and assessed, the steps to properly deal with them are much more programmatical.

  Part of the difficulty of risk management is that measurement of both of the quantities in which risk assessment is concerned can be very difficult itself. Uncertainty in the measurement is often large in both cases. Also, risk management would be simpler if a single metric could embody all of the information in the measurement. However, since two quantities are being measured, this is not possible. A risk with a large potential loss and a low probability of occurring must be treated differently than one with a low potential loss but a high likelihood of occurring. In theory both are of nearly equal priority in dealing with first, but in practice it can be very difficult to manage when faced with the scarcity of resources, especially time, in which to conduct the risk management process. Expressed mathematically,
  Ri=Lip(Li)
  R(Total) = ELip(Li)

  Financial decisions, such as insurance, often express loss terms in dollars. When risk assessment is used for public health or environmental decisions, there are differences of opinions as to whether the loss can be quantified in a common metric such as dollar values or some numerical measure of quality of life. Often for public health and environmental decisions, the loss term is simply a verbal description of the outcome, such as increased cancer incidence or incidence of birth defects. In that case, the “risk” is expressed as:
  Ri=p(Li)

  If the risk estimate takes into account information on the number of individuals exposed, it is termed a “population risk” and is in units of expected increased cases per a time period. If the risk estimate does not take into account the number of individuals exposed, it is termed an “individual risk” and is in units of incidence rate per a time period. Population risks are of more use for cost/benefit analysis; individual risks are of more use for evaluating whether risks to individuals are “acceptable

 70. artian thotë:

  7 January 2008 @ 11:48 pm

  Shpjegimi i ajrit te ndotur,eshte njesoj me ate trgimin :
  Njeri i shpjegonte tjetrit mullirin me uje ,e tjetri i pergjigjej:
  e kuptoj qe eshte mulli me uje ,po era nga i vjen“?pra ketu behet fjale per ndotje,”oil spill

 71. toko thotë:

  7 January 2008 @ 11:50 pm

  Teorikisht Blendi thuhet
  …A risk with a large potential loss and a low probability of occurring must be treated differently than one with a low potential loss but a high likelihood of occurring…..
  Me fal po kjo eshte fusha ime i dashur :)

 72. Blendi thotë:

  8 January 2008 @ 12:00 am

  Pikerisht, toko, pikerisht. Dhe pastaj pjesa qe ke sjelle vazhdon:

  …In theory both are of nearly equal priority in dealing with first, but in practice it can be very difficult to manage when faced with the scarcity of resources, especially time, in which to conduct the risk management process…

  Me nje shembull te thjeshte konkret: Teorikisht, djegia e 1000 siguresave elektrike le po aq njerez ne erresire sa diegia e nje transformatori. POR, per shkak te kohes dhe burimeve, djegia e transformatorit do ishte shume me e veshtire per tu perballuar sa nderrimi i 1000 siguresave…prandaj i them Grupit, qe ato anijet e naftes qe kalojne ne Otranto jane si siguresat, kurse Petrolifera eshte transformatori.

  Hajt tung. miq.

 73. toko thotë:

  8 January 2008 @ 12:14 am

  Blendi
  Praktikisht nuk e di si do te jte nje difekt i petrofilise me nje difekt te nje anijeje ne det. Pasi vertet nje petrofili ka me shume nafte se nje anije por gjithashtu propabiliteti qe kjo te ndodhe ne petrofili duhet te jete me i vogel se ai i te dodhe ne anije. Ne fakt une kam degjuar shume ngjarje me anije Ansje me petrofili. Edhe mbase ka por une personalist nuk di. Pra kjo percakton propabilitetin (p)
  Se dyti nga sasi e demit. Nje pterifili ka ose duhet te kete ma do mendja mua me shume se nje anijemasa sigurie.Keshut qe mbase dhe sasia e naftes se derdhur ne nje petrofili si rezultat i ndonje difekti (me llogjike them) se duhet te jete me i vogel ose i barabarte ose shume pak me i madh se nga nje anije.
  Pra duke patur ketu formulen
  Ri=p(Li)
  duke qene se (p) eshte shume me e vogel se nje (p) e nje anijeje, dhe Li dicka afer asaj te nje anije kjo e zvogelua me masat sigurise qe ne petrofili, (masa qe ata inxhinieret e firmes duhet tu a shpjegonin stundeteve perpara se te hanin peshk te ngordhur apo veze te prishura) mendoj se Ri eshte ose e njete ose me e vogel se ajo e anijeve.Por keto nuk behen keshtu sic flasim ne kot ne tym keto behen nga inxhinjere dhe ekonomiste dhe matematikane Nuk behen as nga aleanca e Vlores me 8 vjete klase dhe me shoferet e Idrisit, as me te shkolluarit per shkencat politike te Mjaft e as me burgaxhinjte e Berishes.

 74. shqipo thotë:

  8 January 2008 @ 12:23 am

  Ketu ka disa qe flasin pa argumenta , por kampion mban ky Blendi ,
  Kerkoj ndjese nese je ndonje vogelush , por nese je i ritur me mire mos shkruaj or mik , vetem lexo .

 75. Blendi thotë:

  8 January 2008 @ 12:23 am

  Keshut qe mbase dhe sasia e naftes se derdhur ne nje petrofili si rezultat i ndonje difekti (me llogjike them) se duhet te jete me i vogel ose i barabarte ose shume pak me i madh se nga nje anije.

  ———

  Gabim, arbitrare dhe gabim.E barazove rrezikun e Petroliferes me rrezikun e Anijeve, biles e bere me te vogel. Po harrove se nese sot kalojne X anije ne jave, kur te ndertohet petrolifera do mbajne rradhen, gjithe kohen, 100X anije ne gji te Vlores. Pra edhe rreziku i anijeve u rrit goxha, s’te duket? Prandaj te lodh ti se vjen verdalle si miza ne qyp dhe pastaj i nxjerr “faktet” nga xhepi i pasem.

  Jo ore jo, ia mbyte kot fare!

  Ne ndodhte ai aksident qe flasim gjiri i Vlores nuk do kete jete organike per dekada me rradhe, dhe si dem kolateral, vlonjatet nuk do dine me as te notojne.

  ika, te pershendes.

 76. Ll thotë:

  8 January 2008 @ 12:36 am

  S’ka referendum pa shkelje ligji

  Ornela Hila
  Koha Jone
  E Hene, 07 Janar 2008

  Drejtori i pergjithshem i Petroliferes, Gazmend Shalsi, u shpreh dje permes nje interviste per gazeten “Koha Jone” se “po manipulohen njerezit me informacione, qe realisht nuk jane absolutisht te verteta”, ndersa ofron detaje mbi projektin dhe historikun e tij. Ai tregon se shoqeria PIA. sh.a. eshte pjesetare e nje grupi themeluar ne 1920, e cila ofron sherbime te logjistikes portuale. “Ky grup nuk tregton produkte me baze nafte, - thote Shalsi, - terminali i cili po ndertohet ne Vlore nuk eshte nje rafineri dhe nuk lidhet me asnje projekt tjeter. Objekt i punes se ketij grupi, qe eshte edhe njekohesisht tradita e Grupit PIA, eshte menaxhimi i porteve te specializuara, pra shkarkimi dhe magazinimi i produkteve ne maksimumin e profesionlizimit dhe sigurise”. Kjo ka qene dhe fushata sensibilizuese e kesaj kompanie gjate ketyre diteve, kur me shume se kurre kane mbizoteruar protestat dhe kundershtimet rreth ketij projekti. Perfaqesuesit e kesaj kompanie kane ndenjur larg konflikteve dhe debateve. Ata fillimisht kane ndalur punen me date 27 dhjetor, diten e dyte te bllokimit te rruges, pasi nuk u lejuan mjetet e tyre te kalonin, per ta rinisur serish me date 4 janar, pasi policia zhbllokoi rrugen qe te con ne vendin ku ndertohen dy veprat e shumekundershtuara.

  Kur eshte marre vendimi per ngritjen e Petroliferes?

  Qeveria Meta ne vitin 2001 ka ndermarre nje studim per te percaktuar vendndodhjen e terminaleve dhe ka qene pikerisht kjo qeveri qe ka zgjedhur zonen e Vlores dhe ate te Porto Romanos ne Durres. Bashkia e Vlores ka vendosur qe zona e ish-Fabrikes se Sodes te kthehet ne zonen per ndertimin e terminalit te ri bregdetar, me 2003, me vendim te KRRT-se se Vlores, ratifikuar nga KRRTRSH-se po ate vit. Deri me 2004 nuk kishte asnje kundershtim per ndertimin e nje terminali te tille ne Vlore. Perkundrazi kishte entuziazem per pastrimin e zones se Sodes dhe per efektet pozitive zinxhir mbi ekonomine qe sjell me vete ky projekt.

  Pse Petrolifera vendosi te investoje ne Vlore?

  Qeveria ishte ne kerkim te kompanive per zbatimin e ketij projekti. Dhe Petrolifera u autorizua te negocioje propozimet e saj me 2004. Pas negociatave te gjata koncesioni u aprovua nga Kuvendi i Shqiperise me Ligjin nr. 9231 dt. 13.05.2004, i votuar nga te gjithe deputetet e zgjedhur te Vlores. Qeveria Berisha dha lejen e ambientit me 4.01.2007, ndersa lejet e ndertimit me date 22.05.2007, me shume vonese per shkak te nje problemi pronesie midis shtetit dhe disa personave private per nje parcele toke. Ndersa Petrolifera preferoi te prese deri ne dhenien e te gjitha lejeve pastaj te filloje punen.

  Ku do te jene depozitat e naftes?

  Depozitat do te jene te gjitha ne zonen e ish-fabrikes se Sode-PVC-se, 4 km ne veri te qytetit te Vlores. Nje vend pa peme e bimesi dhe per me teper i ndotur nga zhiva. Kjo zone dihet qe nuk eshte zone e pershtatshme per ndertime turistike, sepse eshte zone shume e ndotur nga merkuri, e rrethuar me mbeturinat dhe skeletet e ish-Fabrikes se Sodes, si dhe nga impianti i pastrimit te ujerave te zeza te qytetit te Vlores.

  A ka lidhje me Parkun Energjetik?

  Jo. Parku Energjetik ishte nje projekt i qeverise Nano, per terheqjen ne Vlore te disa investimeve te dimensioneve te medha ne fushen energjetike. Ky park u aprovua me nje vendim te KRRTRSH-se, e ndryshme nga ajo e Petroliferes, por pa projekte konkrete. Projekti i parkut u kundershtua shume gjate zgjedhjeve te vitit 2005 dhe u mblodhen firma per nje referendum kunder parkut energjetik. Qeveria Berisha respektoi kete vullnet dhe anuloi autorizimin e parkut energjetik me Vendimin nr. 2 dt. 22.05.2007. Pra, Petrolifera nuk ka asnje lidhje me Parkun Energjetik dhe ky i fundit nuk ekziston me.

  Cfare do te beje Petrolifera?

  Ajo eshte thjesht nje depozite per produkte te lengshme dhe nje port i specializuar. Sot hyjne ne portin e Vlores rreth 200 anije ne vit, mes tyre naftembajtese dhe gazmbajtese, te cilat shkarkojne ne portin bregdetar ne kushte te nje rrezikshmerie te larte. Ne te ardhmen, te njejtat aktivitete te ngarkim-shkarkimit te anijeve do te kryhen ne nje vend te specializuar, me te sigurt, te pajisur me mire, te vendosur ne nje zone industriale dhe jo ne qender te qytetit. Petrolifera do te zhvilloje aktivitetin e saj ne nje port te mbrojtur dhe ne magazine, pa kryer tregtim te mallrave.

  A do te kete rafineri?

  Absolutisht jo. Per te ndertuar nje rafineri te permasave mesatare duhen investime shume te medha dhe siperfaqe shume me te medha se kjo e jona. Petrolifera nuk i disponon keto mundesi dhe ky nuk eshte sektori i saj. Pervec kesaj, ekzistenca e shume rafinerive ne Mesdhe nuk e justifikon ekonomikisht realizmin e nje rafinerie edhe ne Shqiperi.

  Per sa depozitat e saj do te punojne me nafte, a mund te thuhet se Petrolifera do te jete burim ndotjeje?

  Jo, per disa arsye. Ketu nuk do te behen perpunime, por vetem magazinime te mallrave, ndersa terminali do te realizohet ne respektim te standardeve me te larta te sigurise. Porti qe ne po ndertojme eshte i mbyllur dhe teresisht i mbrojtur, dyshemeja e siperfaqes se punes nuk do te lejoje depertimin e ujerave te shiut, te cilat do te mblidhen dhe perpunohen ne impiant pastrimi. Terminali do te jete i pajisur me impiant modern automatik kunder zjarrit, si dhe me nje tjeter impiant per rikuperimin e gazeve. Tavanet e depozitave jane lundrues, qe nivelohen sipas siperfaqes se lengut qe do te jete brenda tyre, kjo jo thjesht per efekt mjedisor dhe ekologjik, por edhe ekonomik.

  A ka lidhje projekti juaj me Tec-in?

  Jo. Petrolifera eshte nje port i pavarur dhe jo nje vend prodhimi. Mund te shkarkohet nafta e Tec-it me sigurine me te madhe, por Tec-i ka preferuar te ndertoje nje strukture detare te re dhe te ndryshme nga e jona, me ne veri te portit tone. Ata kane parashikuar te ndertojne pontilin e tyre ne det.

  Po me projektin AMBO?

  As me kete. AMBO eshte nje tubacion qe transporton naften e paperpunuar dhe Petrolifera eshte shume e vogel per t’i sherbyer ketij projekti.

  Po perse nje terminal ne Shqiperi?

  Per te importuar me me shume siguri e me kosto me te ulet produktet e naftes. Te gjitha vendet e Adriatikut kane struktura te tilla, ne Greqi, ne Kroaci, ne Mal te Zi, ne Slloveni, ne Itali. Shume nga keto porte jane porte turistike te suksesshme ne te cilat te dy aktivitetet turistike dhe portuale bashkejetojne mjaft mire. Pastaj vlen per t’u theksuar se edhe ne vende si Valencia, Barcelona apo Costa Azzurra, qe kane nje reputacion te madh turistik, ekzistojne te tille terminale bregdetare, madje te permasave shume te medha.

  Pse mendoni se njerezit kane frike nga Petrolifera?

  Sepse eshte nje gje e re dhe e reja nuk eshte e lehte te pranohet. Nderkohe qe ka edhe persona, te cilet tregojne gjera te paqena mbi kete projekt. Te tjere kane interesa ekonomike personale ne fushen e naftes, te cilat bien ndesh me nje drejtim modern e te sigurt dhe ne respekt me ligjin, pra kane interesa qe te pengojne kete projekt.

  Cili eshte qendrimi juaj ne raport me protestat e ketyre muajve te fundit?

  Ne zbatojme ligjet. Ne Shqiperi demokracia perfaqesohet ne menyre indirekte, qe jane deputetet e zgjedhur nga populli. Jane pikerisht keta, qe i kthejne ne ligje mendimet dhe deshirat e te gjitheve. Ne jemi konform te gjitha ligjeve dhe nuk e pranojme referendumin.

  Ju tremb referendumi?

  Ne jemi me ligjin dhe te ligjshem, per kete s’kemi frike. Edhe nese behet referendumi, ai kerkohet per parkun energjetik. Petrolifera nuk eshte pjese e parkut energjetik. Ajo eshte veper e miratuar kohe me pare dhe e ndryshme nga parku energjetik dhe nuk ka logjike te jete pjese e referendumit. Kjo eshte arsyeja qe ne s’kemi frike.

  Cfare fiton Vlora?

  Vende pune. Sherbime per shume kompani lokale. Zhvillim ekonomik per shume aktivitete ndihmese, zhvillim te infrastruktures. Ne Vlore po behet nje investim 55 milione euro, pjese e te cilit eshte nje port modern, qe i mbetet Vlores. Vlores iu hoq zhiva nga zona e ish-Sodes Kaustike. Gjithe zona ku po ndertohet Petrolifera do te jete nje zone e zhvilluar, qe do t’u sjelle para dhe te mira materiale qytetit dhe banoreve te tij.

 77. WASU thotë:

  8 January 2008 @ 12:40 am

  Grupi,

  Une te flas per projekte energjitike o njeri, projekte qe prodhojne me mijera MW energji, ti me flet per nje tubacion zbrazje ne liqen. Nuk kam as kohe as vullnet te te mbush menjden ty, po nqs. e ke per kuriozitet, te lutem shume lexoji pak ligjet e EPA’s mbi ndotjen e ambinetit dhe aty do te shohesh se cila eshte procedura e detyrueshme per cdo firme qe ka ndermend ndertimin apo modifikimin e nje projekti energjitik.

  Sa per studimet, a nuk menodn se eshte me e drejte e tregon me teper zgjuaresi te pezullohen apo nderpriten keto projekte derisa te kete studime perkatese nga nje pale e asnjeaneshme, apo futja kot, te dale ku te dale, pastaj kur te jete ndertuar le t’i bejme studimet e po dolen zi e me zi, varja se s’ke c’i ben me.

 78. toko thotë:

  8 January 2008 @ 12:40 am

  Ketu po flasim po rezikun e petrofilise apo te anjeve te parkuara ne te. Nuk e di cili eshte propabiliteti qe ato 100 anije te bejne difekt te tera ne te njeten kohe. Po kaq anije ka ne portet e Californise apo te gjirin e meksikes, Ne portet e arabise saudite Kuvajtit etj etj Nuk e di qe ekologjia e ketyre vende te jete shkateruar nga difekti i anijeve te shumta qe ankorohen dhe presin radhen ne ato porte, bile as nga petrofilite qe jane ne ato vende porte. Mos nenvlerso (p) ne dhe masat e sigurise, shkenca sot e ka zvogeluar shume L(i) nuk jemi si ne vitin 1800. Por keshut ndodh kur ne vend te degjohen specialistet ne hedhim peshk te ngordhur apo veze te prishura. E keqja jone eshte se jemi skeptike politike derine mosbesim. Opozita eshte skeptike derine mos besim te pozites, pozita po keshut dhe keshtu ne vend te ulemi e te bisedojme ziremi me pesh e veze. Kurre nuk do te meremi vesh po tej emi skeptike deri ne mosbesim te njeri tjeterit.
  Per te tjerat kur humbet qetesine me pelqen se me tregon se kam te drejte ;) Vec se si admin duhet ti pastrosh ato komente te shkruajtura me gjaknxehetesi :)

 79. Qafir Arnaut thotë:

  8 January 2008 @ 12:49 am

  Keta Leberit me duket se u qan halli se mund te kete ndonje sinagoge te varrosur aty prane depozitave te naftes.

  Depozitat do te jene te gjitha ne zonen e ish-fabrikes se Sode-PVC-se, 4 km ne veri te qytetit te Vlores. Nje vend pa peme e bimesi dhe per me teper i ndotur nga zhiva

 80. Cheney thotë:

  8 January 2008 @ 12:51 am

  pse i hane briret qingjit o vellezer?

  Gjith ky diskutim qe permbyllet me “Me fal po kjo eshte fusha ime i dashur” specialist i midhjes apo/dhe i peshkut?

 81. toko thotë:

  8 January 2008 @ 1:14 am

  Ore po nga kjo intervisa qe ka sjell ketu Ll nuk shikoj azgje me sa jane then ketu. Vetem se do te kete depozita ( magazina) nafte. Ku vajten tere ato idera per rafienri,TEC etj etj. Mbase kete kane desh te tregojne specialistet e shkrete qe u takuna me studentet por nuk i lane se ju dhane peshk te prishur dhe veze ne vend te pyetjeve. Ben mire te pyesesh para se te protestosh. Bile na kjo interviste del qe ajo L(i) dhe (p) qe forlem me lart do te zvoglohet nga sa eshte sot se do te jete nje pike shkarkimi moderne nga sa eshte sot.
  Edhe ato fotografite do ti shkonin me shume per shtat gjendjes sot te Vlores se sa asaj te neserme . Eh politike politike.

 82. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 1:35 am

  Llukan falemnderit per artikullin…sqaron shume gjera e shpifje qe jan krijuar rreth ksaj.

  Toko ashtu thash qe ne fillim une…do jene vetem depozita dhe asgje tjeter. Nuk ka rafineri…dhe TEC-i eshte dicka me vete.

  Pra…per Blendin…:

  Ajo eshte thjesht nje depozite per produkte te lengshme dhe nje port i specializuar. Sot hyjne ne portin e Vlores rreth 200 anije ne vit, mes tyre naftembajtese dhe gazmbajtese, te cilat shkarkojne ne portin bregdetar ne kushte te nje rrezikshmerie te larte. Ne te ardhmen, te njejtat aktivitete te ngarkim-shkarkimit te anijeve do te kryhen ne nje vend te specializuar, me te sigurt, te pajisur me mire, te vendosur ne nje zone industriale dhe jo ne qender te qytetit. Petrolifera do te zhvilloje aktivitetin e saj ne nje port te mbrojtur dhe ne magazine, pa kryer tregtim te mallrave.

  Pra sot anijet naftembajtese futen direkt ne portin e Vlores dhe shkarkohen atje…ndersa ky projekt i con ne nje vend me te izoluar. Eshte si ai ne Porto Romano ne Durres…pra vetem nje depozite nafte!!

  Gjith kjo zhurme kot…dhe kur po te shikosh realitetin…realiteti sot eshte shume me keq se c’mund te jet me kto depozita.

  Ja mesohet dhe ndonje gje kur degjon dhe palen tjeter…

  Ja dhe masat e sigurise. Padyshim qe eshte bere studim edhe mbi mbrojtjen e ambjentit dhe mbrojtje kundra ndonje aksidenti…

  Jo, per disa arsye. Ketu nuk do te behen perpunime, por vetem magazinime te mallrave, ndersa terminali do te realizohet ne respektim te standardeve me te larta te sigurise. Porti qe ne po ndertojme eshte i mbyllur dhe teresisht i mbrojtur, dyshemeja e siperfaqes se punes nuk do te lejoje depertimin e ujerave te shiut, te cilat do te mblidhen dhe perpunohen ne impiant pastrimi. Terminali do te jete i pajisur me impiant modern automatik kunder zjarrit, si dhe me nje tjeter impiant per rikuperimin e gazeve. Tavanet e depozitave jane lundrues, qe nivelohen sipas siperfaqes se lengut qe do te jete brenda tyre, kjo jo thjesht per efekt mjedisor dhe ekologjik, por edhe ekonomik.

  Per mua me kaq mbaron muhabeti. Ky projekt eshte filluar qe ne 2004en…dhe sot u kujtua populli heroik dhe legjendar i Vlores te ngriet ne kembe. Shume bukur…

  Pra pse nuk del populli heroik dhe legjendar i Vlores ne proteste te ktyre naftsjellsve qe futen ne protin e Vlores SOT…dhe qe perbejne nje rrezik me te madh sepse s’ka infrastrukture te duhur per ato…por dalin per kte qe te pakten i eliminon ato rreziqe??? Ka vetem nje shpjegim…injorance. Fatkesisht ka disa segmente…qe sic thash me kohe do kene interesa personale kundra ksaj depozite…qe financojne kto levizje sharlatane…qe hedhin shpifje nga me te kotat per publikin i cili…duke qen injorant…i gelltit ne nje fare mase. Por prap mbeten vetem 10% e Vlores…

  Po te ket nje debat te vertet te hapur…kujtoni se ata studentet e artit dhe psikollogjise te Vlores…do kene argumente te forta kundra ksaj?? Si mendoni?? ;)
  —————
  WASU vella…nuk ta morra vesh qe e kishe fjalne per projekte energjitike. Nuk ta morra vesh…se nuk ma lidhi mendja kte DEPOZITE nafte me projekte energjitike…Kjo esthe vetem nje vend zbrasje nafte…nuk prodhon energji. Prandaj solla dhe ato shembuj qe solla…

 83. toko thotë:

  8 January 2008 @ 2:00 am

  Kjo petrofilia do te hyj ne fjalorin shqiptar
  Tashme kur i thuhet ndonjeri se po mashtron duhet thene “Mjaft na tregove petrofilira” :)
  Kjo do tu shkonte per shtat tere politikaneve tane.
  Kane 18 vjet qe na tregojne petrofilira, eshte koha ose te tregojne ndonje gje te sakte ose hajt jasht shqiperie, te gjithe pa perjashitm.

 84. Ina thotë:

  8 January 2008 @ 2:14 am

  ska ndonje foto ku i ka rrahur policia mo??

 85. Blendi thotë:

  8 January 2008 @ 3:14 am

  Zgjati Z. Gazmend Shalsi lugen e zbrazet. E pane qe ishte e zbrazet dhe prap thane, “S’ka gje se kafshojme lugen”.

  Studimi duhet te behet nga specialistet e paanshem jo te merret per Ungjill cdo fjale qe del nga ai qe Vani Bregu e therret: “a drejtor, a drejtooor”.

  Po ju besoni mua apo gomarin? ~ Nastradini

  Turp e faqja e zeze per projektet qe mbahen sekret, per shifrat qe fshihen, per genjeshtrat qe thuhen, e per Ligjin Kushtetues qe po shkelet, por cuditerisht jata qe i bien gjoksit per ligjin sot kane kapitulluar moralisht dhe s’ju vjen aspak keq qe e Drejta Kushtetuese e Popullit, SOVRANIT (aspi), te shkelet diten me diell kur ne ligjin themelor te Republikes thuhet:

  Neni 2

  1. Sovraniteti ne Republiken e Shqiperise i perket popullit.

  2. Populli e ushtron sovranitetin nepermjet perfaqesuesve te tij ose
  drejtpersedrejti
  .

  dhe me ne teme:


  Neni 150

  1. Populli, nepermjet 50 mije shtetasve me te drejte vote, ka te drejten
  e referendumit per shfuqizimin e nje ligji, si dhe t’i kerkoje
  Presidentit te Republikes zhvillimin e referendumit per ceshtje te
  nje rendesie te vecante.

  Ka te drejten!!!!!! Po a eshte ligji ligj, apo sipas vaftit?

 86. Blendi thotë:

  8 January 2008 @ 4:09 am

  Kumari me gjirin e Vlorës

  Ardian Shehu

  Kumari me fatin e gjirit të Vlorës vazhdon. Shndërrimi i Republikes së Shqipërisë në Republikë Plehrash nuk ndalet. Para disa ditësh, dacibaoja e paraqitur nga “La Petrolifera” si studim i Vlerësimit të Ndikimit në Mjedis (VNM), u firmos edhe nga Ministria e Mjedisit. Mosmbajtja e premtimeve zgjedhore e paszgjedhore, mbi anulimin e parkut energjetik të Vlorës (përveç një TEC-i), tregojnë se hesapet janë bërë pa hanxhinë. Ky i fundit, i ka kopsitur letrat aq mirë e aq thellë, saqë qeveria e tanishme, nga paqartësia ose pafuqia përballë trysnisë së tutorëve të huaj, me ose pa dashje, është e detyruar ta hedhë vallen, sipas melodisë së kompozuar prej tij.

  Ëndrrat për një Shqipëri humane e të begatë po kthehen në zhgjëndra. Viktima e radhës, që në rastin në fjalë është gjiri i Vlorës, të kujton rrëfenjën e fshatit të largët, të cilit i shterën papritur të gjithë burimet e ujit. Pasi kërkuan e kërkuan, më në fund, fshatarët panë se shpella rrëzë malit nga ku shpërndahej uji në të gjitha burimet e fshatit ishte zënë nga një kuçedër. Pas një këshillimi të gjatë midis tyre, më në fund, dikush mori përsipër që të shkonte e të ndeshej me kuçedrën. Disa bashkëfshatarë e këshilluan që kjo ishte një ndërmarrje e kotë, por ai nuk ua vuri veshin. Jeta i ishte mërzitur ngaqë nuk i jepnin për grua vajzën që pretendonte (e cila i përkiste një dere bujari), ndaj parapëlqente më mirë t’i jepte fund jetës. Për habi të tij dhe të gjithë fshatit, ndodhi që e vrau kuçedrën. Që nga ky çast, bashkëfshatarët e mbanin gjithë kohën në krahë, si perëndi. Por, disa kohë më pas, burimet shterën përsëri. Fshatarët kërkuan trimin, por s’e gjetën dot. Më në fund,
  disa prej tyre iu afruan shpellës dhe panë me habi se ai, që i kishte shpëtuar më parë nga kuçedra dhe që e kishin mbuluar me gjethe dafine, ishte shndërruar në kuçedër.

  Pas një kalvari shumë shekullor vuajtjesh e përpjekjesh për të ndërtuar Turqinë, Greqinë e vende të tjera, më në fund, me shpalljen “de juro” të pluralizmit, kujtuam se erdhi koha që shqiptarët të punojnë për Shqipërinë dhe për familjet e tyre. Harruam që liria dhe demokracia fitohen dhe nuk dhurohen. Harruam që këtë “farë pluralizmi”, me detyrim, sikurse edhe margarinën me gjalpin në kohën e tollonit monist, na e lanë në derë bashkë me misionarët e filozofisë marksiste. Kur fshatari prodhonte grurë e hante misër, kur u pinin familjeve të dëshmorëve edhe atë gjysmë litri raki që u jepnin me racion për 5 majin, këta misionarë, na flisnin për vuajtjet e popujve në vendet imperialiste. Tani, të njëjtët tipa, po na diktojnë edhe rregullat e lojës në kapitalizëm.

  Në ngjarjet e përshkruara në filmin “Gjeneral gramafoni”, realizuar në kohën kur “socializmi i tallonit” ishte në apogjenë e vet, kushtet e punës së punëtorëve shqiptarë ishin shumë të këqija. Por, ato nuk mund të krahasohen kurrsesi me kushtet kafshërore dhe pagat mizerabël të minatorëve shqiptarë, në minierën e Selenicës në vitet 2000. Në Fabrikën e Çimentos së Fushë Krujës, të privatizuar në rrëmujën e lëvizjes çartisto-gjobiste të ‘97-ës, punojnë shumë pak shqiptarë. Shumica e punëtorëve, për të mos folur për drejtuesit e personelin inxhiniero-teknik, janë të huaj. Në Vlorë, sipas studimit të VNM-së, PIA pretendon të punësojë 30 shqiptarë.

  Ky numër është i papërfillshëm në krahasim me atë të industrisë turistike vlonjate. Nisur nga pasaktësitë e mëdha dhe aspekti çoroditës e aspak profesional i këtij studimi, ka shumë mundësi që punësimi i shqiptarëve, në planet e saj, të jetë si ai i Fushë-Krujës. Shumë-shumë, shqiptarët mund të duhen vetëm kur kushtet e punës janë çnjerëzore, si ato të galerive të Selenicës. Trajtimi i pasurive kombëtare si mall pa zot, përzgjedhja e një kategorie të caktuar investuesish të huaj, të tipit “ha bukën e përmbys kupën”, i jep kësaj race dirigjentësh edhe fobinë për t’u dhënë ndërmarrjeve të privatizuara statusin e lagjes evropiane në Shangain e para 70-80 viteve, në hyrje të së cilës shkruhej: “Ndalohet hyrja për qentë dhe kinezët”.

  Një dorë jo dhe aq e fshehtë, për të cilën me sa duket Shqipëri e mirë është Shqipëria e ndotur dhe shqiptar i mirë është shqiptari i gjunjëzuar dhe i uritur (monizmi nuk ka vdekur, ai ka ndryshuar vetëm lëkuren), nëpërmjet shoqërisë “Albania Beg”, e cila, më 2005-ën, duhet të kishte përfunduar punimet e hidrocentralit të Kalivaçit, tentoi të varroste Tiranën nën plehrat e Romës. Përfitimi i qeverisë “shqiptare” (sepse shtet nuk kemi) llogaritej në 6 milionë euro, pra, rreth 6 paketa cigaresh (të një cilësie shumë më të dobët nga ato që preferojnë zotërinjtë-shokë), për çdo banor të Tiranës. Ndërsa PIA ka paguar rreth 2 milionë USD, pra, sa vlera e një ndërtese shumëkatëshe nga ato që janë ngritur me shumicë vitet e fundit në Vlorë.

  A do të mjaftonte kjo ndërtesë, për të strehuar gjithë ata që banojnë afër vendit ku do të ndërtojë PIA?! (Personi i plagosur më rëndë në incidentin e fundit në Angli, në një objekt të këtij lloji, ndodhej 200 m larg vatrës së zjarrit). Sa do të frenohet industria e ndërtimit dhe ajo turistike në Vlorë?! Sa do të bjerë çmimi i banesave dhe tokave në bregdetin e Vlorës?! Ku do të punojnë vlonjatët?! PIA dhe apatridët e saj shqiptarë as pyesin e as duan t’ia dinë për këto pasoja. Protektorët që detyrojnë një femër të futet në rrugën e prostitucionit dënohen me burg. Proksenetët e një vendi e të një populli të tërë vishen me lavdi. Skafistët që kapen duke çuar njerëz përtej detit dënohen. Politikanët që me aktivitetin e tyre të mbrapshtë detyrojnë njerëzit të rrezikojnë jetën, duke marrë udhët e detit për bukën e gojës, respektohen e adhurohen. Ky është realiteti shqiptar. Te skafet do të shohin zgjidhjen e vetme dhe shumë prej atyre që do të humbasin bukën e gojës, nga falimentimi i
  industrisë turistike vlonjate. Në qoftë se eksodi shqiptar drejt Italisë para 5 shekujsh pati si shkak masakrat e taborreve osmane, “industria” e sotme e skafeve është produkt edhe i vetë italianëve të llojit të PIA-s.

  Pas ‘90-ës shumë nga ne që bëjnë “të fortin” kur dikush u gërvisht pa dashje bojën e automjetit, për çështje jetike qëndrojnë indiferentë. I tillë është edhe rasti i tanishëm i gjirit të Vlorës. Vlonjatët s’kanë pse të mburren me 1912-ën, kur sot, jo të gjithë e kuptojnë shkallën e rrezikut që po u avitet. Ata burra që bënë 1912-ën ishin prej brumi tjetër. Ata ngjajnë me të sotmit, po aq sa romakët me italianët në fushën e luftës (dy luftërat e fundit botërore Italia i ka përfunduar si aleate me armiqtë e fillimluftës). Vlonjatët e 1912-ës ngjajnë me të sotmit, po aq sa grekët apo egjiptianët e antikitetit në fushën e shkencës e të kulturës, me bashkatdhetarët e tyre përkatës të ditëve të sotme. Vetëdija miope nuk na çon më larg se sa ngushëllimi se ata që, direkt apo indirekt, shitën gjirin e Vlorës; “Do ti dënojë historia”. Përvoja ka treguar se kjo e fundit dënon vetëm dritëshkurtrit dhe apatikët. “Historia është një grumbull gënjeshtrash për të cilat është rënë dakord”,- ka thënë
  Napoleoni.

  Kur gjiri i Vlorës të jetë përdhosur nga nafta dhe plazhet e saj të jenë zhdukur nga erozioni (ky i fundit rrjedh nga projekti i zgjedhur prej PIA-s), faji nuk do të jetë as i Turqisë otomane e as i krajlëve sllavë, as i andartëve grekë e as i fashistëve italianë, nazistëve gjermanë apo diktaturës komuniste. Faji do të jetë yni, që ngremë në piedestal “Esat pashët” e kohërave të ashtuquajtura moderne dhe harrojmë Avni Rustemin e Vasil Laçin. Faji do të jetë yni që harrojmë se edhe ata djem të panjohur që larguan me mjetet e duhura (festja sipas kokës), anijet e huaja që grabisnin inerte, me bekimin e zyrtarëve “tanë”, në plazhin e Gjipesë, në vitet 2000-2001, janë bij të këtij vendi. Po harruam edhe mësimin e Gjipesë, kaq të freskët në kohë, e meritojmë përdhosjen dhe skllavërinë e të gjitha trajtave.

  Ne që (kujtuam se) shpëtuam të fundit (jo për meritën tonë) nga diktatura moniste, tani kemi përballë një mostër tjetër që po na e bën vendin të pabanueshëm. Me sa duket, dhimbja dhe kundërshtimi ynë do të shprehen vetëm nëpërmjet fjalëve të urta. Kaq e kemi çapin. Ndërgjegjja e cunguar nuk na çon më larg. Kur të fillojë ndërtimi i objektit të PIA-s dhe misionarët e socializmit të djeshëm të transformuar në tregtarë të ideve kapitaliste (kapitalizmit sipas tyre), të na tallin me përçmim nga lokalet luksoze të vendeve (të pandotura) panoramike të Evropës e Amerikës, do të ngushëllohemi duke thënë: “Paç fatin e kurvës!”.

  *Universiteti Politeknik i Tiranës

 87. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 6:09 am

  O Blendi une thash se ti ishe gazetar…apo ju gazetaret jeni mjeshtra per te manipuluar faktet e per te shpifur me imagjinaten tuaj?? Te paketn…kshu me dukeni. Mos ma merr per peq…por ti kur vendos ne bold kte pjese te fjalise:

  ka te drejten
  e referendumit per shfuqizimin e nje ligji, si dhe t’i kerkoje
  Presidentit te Republikes zhvillimin e referendumit per ceshtje te
  nje rendesie te vecante.

  Po kte tjetren PSE nuk e vure ne bold?

  Neni 150

  1. Populli, nepermjet 50 mije shtetasve me te drejte vote,

  ;) Sa firma jane mbledhur?? Beji njecik hesapin?? Si te del atehere…eshte shkelur ligji…apo hidhen perpjet trimat per asgje?/ Kur te mbledhin 50 mije vota…te dalin e te kerkojne referendum.

  Ata nuk respektojne ligjin…por me duket se bejne se nuk e kuptojne ligjin.

  Se dyti…ne nje depozite nafte…ti pret qe te punesohen me qindra e mijra njerez?? :) 30 dhe shume qenkan. Eshte depozite nafte o burr!! Dhe nuk bere asnje koment per sitaten ekzistuse…dhe per shpjegimim e dhen pse kjo petroliferi do PERMIRSOJ situaten ekzistuse.

  Si kali perpara…as majtas as djathtas nuk shikoni. Mos besj sikur s’eshte thene gje!!

  Ato anijet naftembajtese do vine qe do vine ne Vlore…se vine edhe SOT…por sot shkarkohen brenda ne portin e Vlores…qe ne nuk e ke pare…eshte nje port qesharak e primitiv…ne kushte te rrezikshme dhe nafta depozitohet gati brenda ne qytet. Ne ato anije do vine qe do vine…nuk do ishte me mire te shkonin ne kte port 4km larg…qe eshte i pergatitur dhe i posacem per kto anije…i kufizuar qe edhe sikur te ndodhi ndonje aksident brenda ne port…te kufizohet shpejt vetem brenda saj (shikoje portin se eshte pjeserisht ne google earth…rryma e detit e kufizon daljen e ndonje derdhje nafte)…dhe nafta te depozitohet ne cisterna moderne dhe me sisteme moderne per mbrojtjen ndaj zjarri dhe per mbrojtjen e mjedisit???

  Si thua ti pra…

 88. Idris thotë:

  8 January 2008 @ 8:28 am

  Or marifetci me gjithe marifetcijte qe argumentojne me mendet e tua.
  Pasojat nga katastrofa…Marifetciu na argumenton :-”se meqe bie nje avion nuk duhet fluturuar me” ..Ndotjet masive nga NAFTA nuk jane si te gjuash me “llastiqe” ato bejne pjese ne Arme te Demtimit ne Mase dhe Bombe Atomike (ndotje nafte)vetem nje here eshte hedhur ne historine botrore…po te duash te biem edhe shembullin me avione per te kuptuar se per te shmangur rreziqet masive jane ndertuar KORIDORET e FLUTURIMIt…Nga qe nuk u kap ne kohe “devijimi nga koridoret”besoj je ne dijeni sec ndodhi me KULLAT..dhe ku ?..ne nje nga shtetet me sigurine me te larte ne BOTE.
  Marifetciu vazhdon se dyti me argumente teknike..jane porositur anijet ne HOLANDe…Shpejt prokuroria per trimin LUL …keto nuk i dika vetem Merua po edhe marifetcijte argumentuese e te Mireinformuar….
  Shikoni:-Jane blere anijet!!!!!!!!!..para se c’do gjeje!!???
  Dhe per rrjedhoje …do dergojme specialistin te sqaroje por pasi kemi BLERE ANIJET ne HOLANDE…Jane dhe shakaxhij..SHOKENI…
  Marifetcijte njohin edhe Ligjet Kushtetuese si psh kritikojne perse nuk jane vene ne bole :D :D :D shifrat -50 mije firma….Shko numuroi dhe do gjesh jo me pak se 80 mije firma VLONJATESH jo te bathoristeve per deputetet e Sarandes..
  Desha se fundi ti thoja dhe nje pershendetje TOKOS.
  I nderuar Toko..me qe je ne nje nivel te qarte per disa levizje ekonomike besoj e di LIGJIN BAZE te EKONOMISE qe :
  GJEJA me e VESHTIRE eshte te PARASHIKOSH pasojat SOCIALE te LIGJIT,sepse po te kishte qene kaq e kollajte pyeti njehere Marifetcijte se si e kane bilancin ne PARA
  Ne rast katastrofe sa para kane planifikuar per ivendosjen e situates..dhe me kryesoren QETESIMIN e SITUATES?
  Duke mos e zgjatur se marifetcijte jane te afte qe te mbahen per sytha jo me per dege po e mbyll me humorin e prurjes se SHALSIT…
  “”Tavanet e depozitave jane lundruese,qe nivelohen sipas lengut qe do te jete brenda tyre ,kjo jo thjesht per efekt mjedisor e ekologjik por edhe ate ekonomik”"”:D :D :D
  Me therte mua(be labce) po kane marre vesh marifetcijte se c’do me thene kjo thenie qe eshte BAZA e SIGURISE…
  Pa Referendum fiksojeni mire NUK do ndertohet gje…

 89. Cheney thotë:

  8 January 2008 @ 8:46 am

  o idris,

  te ajo historia e shpatllave, ‘poplli’ (se di nese del i fituar apo jo, se atje coc ja ka qefi) eshte i parapergatitur te pakten , pasi zgjohet e ve kushtrimin ajo telemandarja :D ..

  Ping-Pong Idris, tellalli sdi cdo ndertohet por di vetem qe dicka do ndertohet dhe njekohesisht, antitellalli seshte i sigurte se cpo kundershton..

 90. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 9:16 am

  Uuuu…80 mije firma Vlonjatesh…dhe vetem 200 dalin ne proteste?? Deri dje sikur ishin vetem 14 mije firma…sot u bene 80 mije. Sot u bera dhe une marifetci…pse jo dhe 80 mije firma. Sot dolen ne proteste ” 5 mije” Vlonjat sipas ambientalistve…2 mije sipas Top-it…200 sipas meje.

  Hajd merru vesh :)

  Falemdnerit Idris…shume shkrim i bukur.

 91. lumidrin thotë:

  8 January 2008 @ 9:29 am

  Njeriu yne i ri, vepra me e çmuar e Partis.
  REFERENDUM do thote mosndertim,
  REf, ne Vlore,Ref, ne Durres,Ref, ne Kavaje,ne Shengjin,Sarande,Ref,Ref,deri ne vtin 2050,me ne fund qeveria e Pionerit vendosi te ndertohet ne Macukel.
  Ou me se fundi i mbyll syte i kenaqur qe ja arritem qellimit.
  Shqiperia gjithmon ka ecur para me hapa vigan.
  RRofte referndumi,rrofte gropa qe kam ne gjoks.

 92. Cheney thotë:

  8 January 2008 @ 9:50 am

  o perrua,

  Mos e bej si puna e atij qe kur nxori jataganin i rane paturet ne toke..

  Ti babuc a di gje se cdo ndertohet? Une ne fakt kam pyt, kshu kot per sport, ne 2 ministrice dhe skam marr akoma informacion se per cfare vepre industriale eshte dhene leja per ndertim..

 93. lumidrin thotë:

  8 January 2008 @ 9:58 am

  Dick,je lozanjar ti,nuk di çfare ndertohet.
  Referendum do thote,MOSNDERTIM.
  Ti biem me shkurt, se fitojme kohe, nuk duam te ndertojme,kur te iken maloku,PO, sepse ka ndryshuar shume objekti,eshte me i sigurt,e ka thene specialisti Braçe.

 94. t_red thotë:

  8 January 2008 @ 10:25 am

  Na i vrave dhe ato 150 fjale qe kishim per te thene Blend, jo më 1500. Ato fotot e bregdetit me nafte vunë vulën për sot.
  Asnjehere s’ma kishte marre mendja se femijeria ime do te mbytej nga nafta. Po c’thoni o njerez “drite-dashes”, c’thoni? Shihini edhe nje here fotot e Blendit, 7 janar, 9.49 pm dhe qajeni Vloren e thyer.

 95. Cheney thotë:

  8 January 2008 @ 10:31 am

  e di qe te pelqe Dick-u kur o lozonjar, po une e kam seriozisht; A e di ti se c’po ndertohet?

  Ta siguroj qe sjemi aq injorante sa na pandehin. Mo te ken merak, ti thone njehere gjerat, pa shtrengohemi ne, mundohemi e i kuptojme..

  P.s: kujdes me jataganin..

 96. Syribukur thotë:

  8 January 2008 @ 11:40 am

  Ka disa gjera qe duhen pare me me qetesi ne kete ceshtje. Nuk duhet te nxitohemi e te japim perfundime te prera sepse jam i sigurt qe asnje nga ne qe diskutojme (ose te pakten shumica) nuk jemi specialiste te fushes e te kemi njohurite perkatese.
  Mungesa e transparences dhe informacionit te duhur nga te gjitha palet e perfshira ne kete ceshtje (Qeverite, Mjedisoret, Studentet, Gazetaret, Analistet, Populli) kane sjelle ne kete konflikt.
  Qeveria aktuale po vuan premtimin e pa menduar mire per mos ndertimin e parkut energjitik. Madje kur u miratua projekti ne Kuvend PD-ja (ne opozite) braktisi sallen. Gjithashtu duhet te kemi parasysh se shteti shqiptar ka nenshkruar nje kontrate qe permban detyrime. Kjo kontrate eshte e vitit 2003 ose 2004. Cdo vonese ne perfundimin e projektit ka penalizime, dmth gjoba te renda. ne kushtet aktuale, nese zvarritet ky ndertim, shteti detyrohet te paguaje ca gjoba te majme (qe do te rendojne gjithe taksapaguesit shqiptare jo vetem vlonjatet)
  Pa zhvilluar ndonje teori konspirative, ceshtja duhet pare ca me thelle. Cilat jane interesat qe nderthurren ne kete mes? Cilat jane palet e interesuara?
  Me sa dime ka depozita te ngjashme (madje me te pa sigurta) ne Porto Romano ne Durres. Keto jane depozita greke. Zhvendosja ne Vlore do te thote te prekesh interesa te caktuara.
  Edhe shume biznesmene shqiptare qe merren me tregetine e naftes, apo te tjere qe kane interesa ne “turizem” mendoj se nxisin njerezit te protestojne, duke shfrytezuar konfuzionin qe mbizoteron per kete ceshtje.
  Sa per referendumin, kjo eshte ceshtje e mbyllur perderisa vendimi i KQZ-se drejtuar nga Celibashi e jo Gjata, eshte perfundimtar per mos mbajtjen e tij.
  Ka patur vetem nje perpjkeje modeste e te ndrojtur nga Sokol Balla ne Top Story, nje jave pas incidentit ne Universitetin e Vlores, per nje debat te hapur midis perfaqesuesve te Petroliferes, nje specialisti te pa aneshem dhe Mjedisoreve. Por rezultoi nje debat shterpe, ku degjoheshin vetem britmat e Mjedisoreve dhe Sokol Balla rinte i strukur midis paleve pa bere balancimin e debatit.
  Pra, Mjedisoret s’jane te interesuar te sqarojne njerezit e te degjojne argumentat pro projektit. Ata jane te interesuar te bejne zhurme e te krijojne konfuzion, sepse eshte e vetmja menyre per te mbrojtur interesa te caktuara, qe turma e injoranteve qe shkon pas “berihajit” t’i ndjeke verberisht.

 97. Blendi thotë:

  8 January 2008 @ 3:19 pm

  Te nderuar miq,

  Ju falenderoj per diskutimin e djeshem, dhe te sotem. Per shume muaj me rradhe kam ndenjur jashte debateve mbi Petroliferen, jo se nuk kam patur interes por se nuk kam patur interes te perplasem me njerez ne diskutime forme spiralesh. Megjithate, une dhe Vlora duhemi qysh prej femijrise dhe, kur degjon te flitet per te dashurit e vet (ne kete rast ky qytet) njeriu gjen nervin te ngrihet ne kembe. Dhe me vjen mire qe eshte keshtu.

  Eshte detyra jone qytetare qe te jemi ne ekstrem skeptik dhe dyshues per cdo projekt qe mbahet ne erresire. Pyesni veten, pse nuk dime se c’do ndertohet? Pse nuk u publikuan shifrat, ku mund te shohim projektin?

  Ju them, gjerat qe behen ne fshehtesi, planet qe behen naten jane per tu shqetesuar (shume).

  Populli qe trajtohet pa respekt patjeter qe do zemerohet! Sikur ne te jemi deficente te gjithe, qeveria nuk ben trasparence, se delet nuk dine te dine, e as nuk duhet te dine…boll me keto prapsira.

  Na hidheni ne gryke - u cafte ujku - pse kerkojme nje studim te pavarur mjedisor, dhe kerkojme te dime c’djall po ndertoni qe e mbani mbyllur me celes projektin?

 98. ados thotë:

  8 January 2008 @ 3:39 pm

  Ndoshta jap larg debatit, pasi nuk kam shume inf. rreth temes, por ka te bej Petrolifera me tubacionet e naftes apo gazit qe vjen nga Maqedonia apo eshte dicka tjeter..

 99. WASU thotë:

  8 January 2008 @ 3:42 pm

  Grupi,

  Me duket po hahesh me veten kot. Me siper the qe e duam petroliferen se s’kemi drita e duam TECe, une vazhdova diskutimin ne te njejten linje mendimi. Po nejse, e leme menjane lidhjen me projektet energjitike, gjithsesi duhet patur parasysh se projektet energjitike nuk jane te vetmet qe prodhojne ndotje te konsiderueshme te ambientit.

  Megjithate meqe shtrove pyetjen me siper, perderisa po menjanon cdo lidhje te petroliferes me energjine, atehere perse na duhen keto depozita nafte, per bukuri? Mesa kam lexuar ketu, kocka e vetme qe iu hodh qenit (popullit) per te mos lehur ishte fakti qe ndertomi i petroliferes do sjelle drita, si e qysh e tek s’d te them, mesa thote Cheney as ministrat s’dine te thone. Duke mos patur asnje informacion substancial e te besueshem rreth ketij projekti (as ti s’me the ku mund t’i gjeja keto informacione, edhe pse ngaqe mbron projektin me shpate ne dore me dha idene se te pakten do ishe me i mireinformuar se ne te tjeret), atehere logjika me thote qe te ecesh qorrazi duke rrezikuar te thyesh qafen ne ndonje grope ( e gropa ka sa te duash) me duket budallallek.

 100. anonymus thotë:

  8 January 2008 @ 3:43 pm

  Lexoni kete me poshte ju lutem!
  Ketu duhet te kembengulin kundershtaret e ketij projekti!
  Te shkojne ne gjyq!!

  http://www.bbc.co.uk/albanian/regionalnews/2008/01/080108_ahmati_vlora.shtml

  …Nga ana e saj qeveria ende nuk ka reaguar ndaj kritikave për shkelje të dy neneve të Konventës së Arhusit, të nënshkruar edhe nga Shqipëria.

  Sipas drejtuesve të aleancës, qeveria ka shkelur nenet për informim të publikut për vepra që ndikojnë drejtëpërdrejt në cilesinë e jetës dhe e kanë lënë atë jashtë vendimarrjes…

 101. WASU thotë:

  8 January 2008 @ 3:44 pm

  ps: “WASU moter”, jo “WASU vella”.

 102. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 3:58 pm

  Megjithate, une dhe Vlora duhemi qysh prej femijrise dhe,

  Si puna e Berishes dhe Kuvajtit…dashuri qe ne femini.

  Eshte detyra jone qytetare qe te jemi ne ekstrem skeptik dhe dyshues per cdo projekt qe mbahet ne erresire.

  Po kush ja u mbajti ne erresire?? C’eshte kjo erresire? Porjekti ka 4 vjet qe po projektohet…dhe qe diten e pare…ti e dije.

  Pyesni veten, pse nuk dime se c’do ndertohet?

  Pse nuk e di ti cdo ndertohet?? Eshte depozite nafte o burr…e sata here eshte kjo qe po e themi??

  Pse nuk u publikuan shifrat, ku mund te shohim projektin?

  Uuuu…Informacin mbi kte projekt ka qe nga 2004a qe ekzistojne ne internet…po ata trimat student te Vlores me sa duket akoma nuk i kane marr vesh.

  Degjo tani Blendi…mos e bej me bloze se c’eshte bere kjo teme. Shiko kto ktu…dhe dergoja dhe atyre trimave Vlonjat…po diten te lexojne…qe ti lexojne…e te mos na cajne me veshet.

  Ka nje morri disinformacioni nga ana e ktyre “ambientalistve” injorant qe fatkeqsisht ka infektuar shume. Ja ku i keni te dhenat…te gjitha qe donit te dinit. 5 minuta replace ne google…dhe gjehen te gjitha gjerat!!

  Render
  http://www.gruppopir.com:8080/customerarea/pia_news_big.jpg
  Broshura
  http://www.gruppopir.com:8080/customerarea/Brochure_PIA.pdf
  Plani i konsultes me publikun
  http://www.gruppopir.com:8080/customerarea/Vlore PCDP FINAL Shqip.pdf
  Studimi i impaktit ekologjik
  http://www.gruppopir.com:8080/customerarea/04217_ENE-R-00-002-1F_EIA_and_ATTACHEMENTS_ENG.zip

  U kenaqet?? Vazhdoni ju lutem…

 103. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 4:01 pm

  Me duket po hahesh me veten kot. Me siper the qe e duam petroliferen se s’kemi drita e duam TECe, une vazhdova diskutimin ne te njejten linje mendimi. Po nejse, e leme menjane lidhjen me projektet energjitike

  Eh WASU ku ta marr vesh une ca je ti femer apo mashkull. Me fal.

  Edhe une fatkeqsisht rrash pre e injorances qe del nga goja e ktyre “ambinetalistve”…dhe thash” epo meqe po bejne kaq shume zhurme…do jet e vertet”. Doli qe s’eshte…kshuqe do me falesh per injorancen e tyre.

  Sa per te tjerat…kur te me dali ai postimi me siper…se ja u gjeta te gjitha gjerat qe donit te dinit…me 5 minuta ne google.

 104. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 4:03 pm

  por ka te bej Petrolifera me tubacionet e naftes apo gazit qe vjen nga Maqedonia apo eshte dicka tjeter..

  AMBO eshte dicka tjeter…

 105. CPCP thotë:

  8 January 2008 @ 4:30 pm

  thote Grupi: Shiko kto ktu…dhe dergoja dhe atyre trimave Vlonjat…po diten te lexojne…qe ti lexojne…e te mos na cajne me veshet.

  grupi , qenka personale? te te vije turp qe flet ndaj nje qytetii e qytetareve me ket percmim te pajutifikueshem. te paska bere no nje vlonjat gjemen? ti or shoku e kompromenton veten se ti duket qart e urren Vloren. te lumte!

  ps. ato lidhjet nuk punojne, po une faqen e gjeta dhe ajo faqja nuk permban informacionet qe po kerkojme, po ca prezantime tezgash…per ata qe e hane sandwichin me sapun. Jo c’do gje qe shkelqen eshte ar.

 106. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 4:43 pm

  Lidhjet punojne…kliko “save as” qe ti download-esh. Nuk qenka informacion qe kerkoke?? Atehere cfar kerkon??

  Sa per “ti urren Vloren”…s’kam ndonje koment. Do me falesh…

  PS: me “trima Vlonjat” e kam fjalen pikerisht per ata 200-300 vetat…jo per gjith Vloren…besova se kjo ishte me se e kuptueshme.

 107. WASU thotë:

  8 January 2008 @ 4:44 pm

  Per kete linkun e fundit kisha me teper interes, po s’po u hapka. A e postoni pak ketu ju lutem?

 108. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 4:46 pm

  Jane nja 627 faqe WASU ;). Shko tek websiti i kompanise dhe atje gjehet per download.

 109. Etrusk thotë:

  8 January 2008 @ 4:49 pm

  Mendoj se Vlora dhe gjiri i saj jane shitur tashme nga “deputet” tane me plot euro neper xhepa. AI projekt eshte miratuar edhe nga “fuqite” e medha qe udheheqin Shqiperine me kukullat e saj ne parlamentin me qesharak qe mund te kete pate njerezia.
  Vlora duhet te ngrihet ne kembe menjehere dhe te pezulloje perfundimisht ndertimin e ketij projekti italian. Ose te pakten te behet transparenca totale e projektit dhe cfare sjell ai per Vloren dhe Shqiperine.

  Jam pro protestes dhe pro zhvillimit te Vlores.

 110. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 4:53 pm

  Ose te pakten te behet transparenca totale e projektit dhe cfare sjell ai per Vloren dhe Shqiperine

  Siper i ke…transparente. Cfar doni me teper…nuk e marr vesh.

 111. artian thotë:

  8 January 2008 @ 4:55 pm

  Konventa e Aarhus eshte pjese UNECE(Komisioni Ekoonomik i Kombeve te Bashkuar per Europen )qe ka te bej me mardheniet Qeveri-Publik ne rujtjen e Ambientit ne Europ.

  Mr. Jeremy Wates, Sekretari i Konventes se Aarhus-it,:

  http://www.unece.org/env/pp/vid-presentation.htm

 112. M O Z A thotë:

  8 January 2008 @ 4:57 pm

  Syribukur thote :

  Por rezultoi nje debat shterpe, ku degjoheshin vetem britmat e Mjedisoreve dhe Sokol Balla rinte i strukur midis paleve pa bere balancimin e debatit.

  Ekzakt pra, edhe une jam perpjek ti ndjek cka thone ata caprazet ambinetaliste. Menyra si i qasen problemit sme ka pelqy. Ne asnje debat tyrin skam pa asnje jursit qe te argumentoje dhe te mbroje te drejten per referendum, qe te shpjegoje se si duhet ushtruar dhe mbrojtur kjo e drejte. Gjithe cka kam degju une kane qene tonet e ngritura dhe theksi teresisht acarues kryenec lab(sikur ne se dinim tashme qe ata jane vlonjate) dhe Ardina Klosi si femer e sperdredhur. Njerez me mjekra alla gangsteri, pronare hotelesh qe zoti e di me ca i kane ngrit ata hotele. Dhe qershia mbi torte, studentet. Amani bre, se ka vdek koha e studenteve te dhjetorit. E dini juve cer malli hyn ne universitetet tona e sidomos ato te rretheve. Me besoni por gjen analfabete me thase neper keto universitete e le te themi qe 90% e studenteve jane shume larg perfytyrimit tuaj per nje :”student” te vertete.
  Une mund dhe te gabohem se nuk jam ndjekse shume aktive e ketij debati, por me nje interes te moderuar qytetar e kam ndjekur dhe skam gjet asnje pergjigjje te hajrit nga asnjera pale. Dhe nqs populli i nderuar Vlonjat deshiron me te vertete te mbrojne nje ceshtje, mua sme duket se ata qe kane marre persiper ta perfaqesojne, dine ta bejne kete denjesisht.
  Me fytyra nevrike, si cakmake gati per te shperthyer, me fjalime “studentesh” te mbushura me kercenime dhe pa argumenta nuk kane gje ne vije. Dhe perpos kesaj kini parasysh efektin psikologjik qe kane kercenimet qe vijne me ate theks lab neper TV-te tona. Shikoni se shija e 97 na e hidheron gojen akoma. Keshtu qe gjuha e kercenimit, e llojit : “shiko se ne jemi nga vlora e te bejme gjemen” eshte teresisht e padeshirueshme.
  E vetmja qe me ka lene nje pershtypje te mire ka qene nje grua, me duket avokate vlonjate e intervistuar nga Krasta nje mengjes ne TCH. Po tani sme kujtohet emri.
  Une ngelem ne pritje te nje debati te hajrit per kete ceshtje, gjer tani me te mirin e kam gjet ketu ke peshku. Por ketu mungojne palet e interesuara direkt, dhe informacioni i sakte.

 113. M O Z A thotë:

  8 January 2008 @ 4:58 pm

  Ardian Klosi, se per dreq ja bana femer edhe emrin :-)

 114. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 5:16 pm

  Moza 100% me ty jame. Problemi eshte se mungon nje rrjet gazetarie i kualifikuar…me duket mua…qe te kene aq mundesi sa te informohen mire mbi kto lloj projektesh (apo shume gjera te tjera) dhe te jene te afte ti zbardhin kto lloj informacionesh per kte publikun tone te edukuar. Gazetaret sot rrine e shkruajn artikuj per cdo lloj idiotizme e budalleku qe ndodh ne Shqiperi…dhe rrine mbas ktyre sharlatanve e ju bejne fotografi (me fal Penar nuk e kam me ty…ti ate ke si profesion)…po nuk del asnjeri te shkruaj sado pak mbi kte projekt. Prandaj krijohet konfuzion…dhe njerzit genjehen kollaj nga disa kalamaj e “biznesmena” me 2 klasa shkolle.

  Nuk del nje gazetar te shkruaj…ja ky eshte projekti, ja cfar sjell, ja si eshte studimi, ja si eshte impakti ekologjik..dhe pastaj llogjikoheni vet. Dalin vetem me batuta sentimentale e me perralla…edhe populli mbetet injorant. Si te mos mbetemi injorant kur kemi kta lloj gazetaresh qe njehere nuk shkruajn nje artikull te sakte.

  Gjith ky konfuzion…kur vertet me 5 minuta ne google mund te kishin gjetur te gjitha informacionet per projektin. Nuk eshte turp ky??? Ka ndonje ktu qe eshte gazetar?

 115. M O Z A thotë:

  8 January 2008 @ 5:23 pm

  Ore grupo,
  Po gazetaret spunojne per vete more xhan, punojne per gazete-nxjerresin i cili nga ana tjeter punon per biznesin/partine e vet ose per biznesin/partine e atij qe i jep leket.
  Ca lidhje ka media me projektin :-) Edhe nje gazetar investigues qe po na mbushte syrin, ai cuni qe beri ate dosjen e tropojes, si i bere me porosi po me duket, se sot e njejta gazete thote qe keto dite (fill mbas mbarimit te investigimit te tij dhe berjes publike) kane mberrit prokuroret suedeze dhe si perfundim Hamdiu ka marre azil politik atje.
  Kshu qe leji gazetat rahat :-)

 116. t_red thotë:

  8 January 2008 @ 5:28 pm

  O grup, projektin e sqaron hartuesi apo zbatuesi, studimin e tij e bejne ekspertet dhe ndikimin ekologjik kane kapacitet mendor ta spjegojne vetem ata (ekspertet). Gazetari thjesht i mbledh bashke keta te tre (ne shkrim), dhe na e sjell neve qe ta kuptojme. Por, kur hartuesi s’kziston kund, studiues s’ka, ekspert pasojash s’mund te presesh per spjegime, atehere edhe gazetaret gjume do flene. Maksimumi do bejne nje xhiro deri ne Vlore po iu dha diete kompania.

 117. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 5:34 pm

  Por, kur hartuesi s’kziston kund, studiues s’ka, ekspert pasojash s’mund te presesh per spjegime, atehere edhe gazetaret gjume do flene.

  Po ja qe paska pa mire!!

  Moza…ke te drejte ti…po ka edhe gazeta e gazetar ne anen tjeter te interesit…Problemi per mua qendron se jane gazetar “tabloid” dhe jo te mirfillte.

 118. Blendi thotë:

  8 January 2008 @ 5:52 pm

  Nuk del nje gazetar te shkruaj…ja ky eshte projekti, ja cfar sjell, ja si eshte studimi, ja si eshte impakti ekologjik..dhe pastaj llogjikoheni vet.

  ———-

  Une mendoj se keto qe ke rreshtuar me lart jane detyre e shtetit, jo te gazetarit. Ashtu sic eshte detyre e tij te punesoje nje kontraktor te pavarur per te bere studimin e impaktit mjedisor - qe nuk eshte bere - Grup, studimi i IPA nuk vlen per vete faktin qe IPA eshte e investuar ne projekt. E quajme Konflikt interesi, dhe eshte nje term shume i perdorur kudo ne bote. Nje fenomen i njohur. Nuk e di pse eshte kaq e veshtire te kuptosh se kush investon miljona, nuk eshte i prirur te beje studim qe mund te perfundoje se projekti eshte i rrezikshem. Habi e madhe!

  Me vjen mire qe u binde nga prezantimi PDF, dhe ia dhe viston (pa e lexuar). Une thjesht nuk e zoteroj kete prirje per te besuar se c’do gje qe fluturon haet. Vetem nje pale e trete mund ta beje te besueshem studimin e imaktit mbi mjedisin. Se thone, better safe than sorry…apo jo?

  PS. Me dhimbset Vlora mua me shume se ty? Nuk dua ta besoj, dhe te kerkoj ndjese, por po me grumbullohet nje pershtypje. Ky zell per Petrolifere pas 5 minutash ne Google me lidhje qe as nuk hapen, as nuk shkarkohen dot. tung. Une me kaq po e mbyll per sot.

 119. Leon thotë:

  8 January 2008 @ 5:56 pm

  O moza nuk ka te bej aspak theksi lab apo theniet qe mund te imagjinoje kush..
  Njerezit jane te revoltuar ,pasi fjala nuk ju degjohet..Ketu eshte thelbi i debatit.Me pak fjale qe te kuptojne edhe ata qe bejne sikur nuk kuptojne.
  Atij populli i eshte premtuar nje referendum nga dikush qe mori votat per kete gje.
  Une nuk di vende ne evropen e civilizuar te besh nje projekt te tille edhe mos te pyeten banoret e zones..Ajo qe nuk kuptohet eshte se nuk eshte detyre e njerezve te kuptojne, por e qeverise,firmes ndertimore, ekspertet e ndryshem te shpjegojne dhe te mbajne pergjegjsi.. C’fare shpjegimi ishte ai qe u tentua para disa javesh apo debatet televizive kur jane hedhe themelet e projektit? Si ta quajme kete “heqje qafe”?
  Argumentat pro dhe kunder jepen para referendumit dhe populli degjon dhe vendose.
  Sikur edhe te ndodhe qe labet e kane gabim kete gje “Tough luck” i thone ketej..Shteti nuk di me mire se populli. Iku praktika e te shkuares qe shteti vendoste mbi individin.Rasti i metarlugjikut te elbasanit eshte i prekshem edhe sot.

 120. Syribukur thotë:

  8 January 2008 @ 6:04 pm

  Une s’e njoh veten per ekstremist por jam kaq i mbushur me Vloren dhe arrogancen e vlonjateve sa deshitroj te bej nje thirrje ketu te peshku (qe shpresoj te mos e censuroje) dhe po pata mundesi ta botoj ne te gjitha mediat ne Shqiperi. Thirrja eshte e thjeshte:

  Duke pare se vlonjatet vene interesat e ngushta lokaliste perpara interesave te Shqiperise; duke pare se vlonjatet mendojne se Vlora u perket vetem atyre dhe jo te gjithe Shqiptareve; duke pare se disa here u jane imponuar dhe perseri po perpiqen t’u imponohen pjeses tjeter te Shqipetareve, u bej thirrje gjithe Shqiptareve kudo qe ndodhen, qe ne rast se nuk realizohet ky projekt, te bojkotojne Vloren dhe “turizmin” e saj duke mos shkuar atje per pushime.

  Sinqerisht me durim te sosur.

 121. Syribukur thotë:

  8 January 2008 @ 6:05 pm

  E do t’ju lutem juve me origjine nga Vlora te me lini rehat e mos kerkoni te replikoni me mua per thirrjen e mesiperme.

 122. WASU thotë:

  8 January 2008 @ 6:06 pm

  Tek keto links qe solli Grupi, nje nga dokumenta thote qe eshte bere takimi me popullin ne 2004. E ka njeri idene nese eshte bere vertet?

  Grupi, linkun e fundit akoma s’e hap dot, po lexova nje executive summary ku nuk permendeshin as programet qe u perdoren per te bere studimin e impaktit ekologjik, as perfundimet (ne shifra, te krahasuara me standartet europiane e ndotjes se ambientit). Zahmet e ke, a i sjell dot vetem ato dy pjese nga EIA, sepse ato jane me te rendesishmet per mua. Gjithashtu, mire keta qe thone e paskan bere studimin, a i ka kontrolluar njeri keto rezultate apo derr ne thes?

 123. Idris thotë:

  8 January 2008 @ 6:08 pm

  Moza!
  Lexo pra specialistin Shalsin ,ta kam shkeput dhe si paragraf …Do kuptosh ti nga KOKAT lundruse,apo tavanet rafshuese..leni moj marifetcinjte
  SOT ne SHQIPRI nuk KA dhe nuk do te kete per nje KOHE te GJATE SPECIALISTE qe te duan Shqiprine e le mo te kete DEPUTETE apo PARTI.
  Te gjithe ja fusin denglave ,me materiale te perkthyera,pa pervoje ,me mendime te frymzuara nga fryrjet..(jo te atij) te xhepit.
  Ndryshe ne kemi me dhjetra per te mos thene me qindra njerez te pappune te specializuar ne te gjithe nivelet per perfitimet e energjise elektrike nga burimet ujore.
  Ndoshta kemi shembuj e prova konkrete me ndertime,cfrytezime e mirembajtje te HC nga me te medhejte edhe ne BALLKAN.
  ANo nga populli te lutem…MESOI xhahilet dhe marifetcijte se eshte shpejt per projekte MEGALLOMANE…
  Le te kalojne nje here klasen e pare te EKONOMISE TREGUT(se jane ne kopsht akoma)te rivendosin KONCEPTIN LIGJOR te PRONES pastaj te shesin pordhe me teorite e PPEEEEEERRRRojekteve e PEEEEERRRRRfitimeve Madheshtore nen udheheqjen e ndritur te SHAKAXHIJVE te PERPARIMIT dhe kalamxhijve te tyre.
  Ne fiksoje mire …AS i GJO nuk ESHTE e mshefme..Nje klik dhe e gje menjehere..
  Te mcefet jane vetem marifetcijte si ai Shalsi me keta qe po lexo ketu ne grup ,po dhe keta gjykoi per aq sa u KANE THENE se edhe ata vet nuk dine gje c’do behet tani …me vone….

 124. M O Z A thotë:

  8 January 2008 @ 6:10 pm

  Une nuk di vende ne evropen e civilizuar te besh nje projekt te tille edhe mos te pyeten banoret e zones..

  Shiko Leon, une se di ca behet ne Evropen e Civilizuar. Madje dyshoj nese ti e di mire kete, pervecse nqs eshte ne fushen tende te interesit apo profesionale.
  Gjtihesesi, ne nuk jemi Evropa e Civilizuar, jemi Shqiperia dhe do flasim sipas ligjeve tona. Tani ajo cka une akoma jam e pasqaruar eshte ceshtja e referendumit. Nuk e kam gjet te trajtuar ne menyre te paanshme dhe profesionale.
  Pastaj ceshtjet e moralit te llojit qe e moralshme eshte qe populli te shprehet, qe premtimet e dhena ne fushate elektorale ose nen delir (si F.Nano qe ju tha do tju kthej paret), te pabazuara ne fakte dhe mundesite ligjore qe ka premtimberesi, jane ceshtje te tjera.
  Le te ngelemi tek mjetet dhe mundesite ligjore.

 125. t_red thotë:

  8 January 2008 @ 6:10 pm

  O i bukur sy…shyqyr qe doli dicka per te qeshur ne kete teme te dhimbshme. Ca sinqeritet mund te kursehej disi, po nejse!

 126. Idris thotë:

  8 January 2008 @ 6:15 pm

  I nderum Cheney.
  me sinqeritet me pelqen “linja” qe je fut ne kete prurje.Jam i ter njejtit mendim jo per solidaritet mendimi,po thjesht se po rekemi te diskutojme per gjera ku lider te mendimit teorik te shakaxhijve te perparimit mbeten shembuj extreme,fyes per “trima vlonjate”,tangerllek me shume pyetje sikur jane baballaret e teorise se PETRO-ve(jo ata 5 PETROT)dhe harrijne maximuminn me krye marifetciun SHALSi qe shprehet me ate qe te kam shkeputur.
  TE lutem riktheju edhe njehere xhevaireve tek prurjet e SHALSIT dhe do lexosh mendime qe edhe nje NOBELIST i fushes se PETRLIFEVE do kishte duartrokitur…
  Te tera dengla ne ere kur dihet shume mire qe edhe ne se4 do te ndertohet ne shqipot do jemi ose ROJE ose Zagare qe do na ushqejne me kocka per te ruajtur fitimet e tyre….Me poshte po pate durim do te bie dicka. :D :D :D

 127. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 6:24 pm

  Blendi…nuk ka nevoje per kontraktor te trete (se faktikisht shumica e studimit eshte bere nga ENERCO…jo PIR…qe eshte kompani inxhinjerie e specializuar ne desanjon e porteve te tilla). Kompania i prezanton shtetit rezultatet e studimit…dhe specialiste te shtetit konfirmojne rezultatet. Ti mund te duah te trete…mund te duash edhe te katert e te peste pastaj.

  WASU…nuk e di pse nuk e download dot ti studimin. Mbase ka bandwith limit websiti…nuk marr vesh une nga kto gjera. Per mua punon mire.

  Kuptohet qe rezultatet e studimi jane konfirmuar!! I ke te gjitha informacionet ne detaja tek ajo e fundit…si me kush ishin inxhinjeret qe kryen studimin, si kush ishin inxhinjeret Shqiptar qe kryen konfirmimin e rezultateve…po ashtu edhe metodat e perdorura dhe rezultatet..standartet nderkombetare etj etj. Jane te gjitha nga 30-40 faqe secila…nuk besoj se mund te postohen ketu tek Peshku. Prit se mbase me vone mund ti downloadesh nga websiti.

  Po ashtu ke edhe “meeting minutes” per mbledhjet me “popullin” e Vlores qe nga 2004a e me tej…me firmat e pjesmarsve ne kto mbledhje etj etj. Qe te mos thone pastaj qe “s’dim gje ne c’po ndertohet!” edhe “s’eshte transparente!” (faktikisht kto takimet me “popullin” nuk jane te rendesishme…te rendesishme ne kte preznatim eshte pjesmarrja e inxhinjerve Shqiptar nga institute te ndryshme qe diskutuan per projektin me inxhinjeret Italian…dhe konfirmuan rezultatet. Ata marrin vesh nga kto pune…jo “populli”)

 128. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 6:26 pm

  Une nuk di vende ne evropen e civilizuar te besh nje projekt te tille edhe mos te pyeten banoret e zones..

  Jane pyt!!! Lerini llafet e kota…ka qe ne 2004en qe jane kryer mbledhjet e para me perfaqsues te “popllit heroik” te Vlores.

 129. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 6:29 pm

  O Idriz…te lutem o burr…ke ndonje gje konkrete ne lidhje me projektin…apo ke vetem per te cirrur kot se koti??

 130. CPCP thotë:

  8 January 2008 @ 6:36 pm

  thote Grupi: “Kompania i prezanton shtetit rezultatet e studimit…dhe specialiste te shtetit konfirmojne rezultatet. Ti mund te duah te trete…mund te duash edhe te katert e te peste pastaj.”

  Me lejoni te qesh me lot. “hajdutat socialsita-specialista” i konfirmuan rezultatet? Cilet jane keta specialistet e shtetit shqiptar more naiv ose genjshtar? Po pse nuk u dashka pala e trete, nuk spjegove. Apo vet zot vet shkop vet e hame ne gop! Mire na e bejne ne se i hapim shalet vet po he.

  Arsyetimi tend mund te titullohet ndryshe: Bylmez!

 131. Idris thotë:

  8 January 2008 @ 6:38 pm

  Grupi …ne se me ke lexuar une nuk jam specialist por njekohesisht DI SHUME MIRE qe ne SHQIPRI SOT per SOT nuk mund te KETE specialist SHQIPTAR.Pervecse njerez qe spekullojne me materiale te shkruara ne gjuhe te ndryshme dhe qe perkthehen ne SHQIP nga njehere pa PIKE KUPTIMI si puna e PETROLIFEREVE….
  Di gjithashtu qe per aq sa eshte shkruajtur ne kete TEME akoma askush nga njohesit e magazinimit te NAFTES nuk ka shpjeguar akoma thenien e SHALESIT…PERFSHI dhe JUVE..PASI te shpjegosh se c’do me thene AJO ndoshta …ndoshta …mund te te them se c’fare jane PETROLIFERET dhe perse jane te panevojshme ne SHTETE si tonat(te vogla e me burime te kufizuara jetese) perjashtuar RASTEVE kur vende te tilla si KUVAITI nuk e dine akoma shtetas te kujt SHTETI jane?……Biles jane popullsi ne forme vrime qe kushdo sipas MOZES mund tua f….:D :D :D .
  Une marr pjese si ne cdo prurje per te thene se ne AKOMA jemi SHQIPTARE dhe ne se duhet te mbetemi te tille
  JO CDO GJE QE SHKELQEN ESHTE AR..te pakten edhe per nje kohe jo te shkurter…

 132. Idris thotë:

  8 January 2008 @ 6:45 pm

  Dhe te fundit per humor…Grupi
  Di gje qe MIXHA ne ‘94 u ka marre firmat popullit te bregdetit qe ne distance 200m nga bregu detit te mos kishte(ndertoheshin) OBJEKTE INDUSTRIALE …dhe si me shaka kalemxhijte me pas u thonin qe ky 200 m eshte ne linje ajrore…
  Ku i bije te ndertohet PETROLIFERA me qe i paske qejf FIRMAT?
  Nuk fillon dhe as mbaron me PETROLIFEREN as VLORA as SHQIPRIA.PO qe se ke kuptuar thelbin e problemit qe:
  AKTUALISHT dhe PER disa KOHE(fatkeqsisht me 10 vjecare)MEMEDHEMBJA shihet si nje truall i lire per PISLLIQE dhe PERFITIME ne kurriz te teritorit te saj dhe te popullsise se saj;e gjithe kjo e veshur me argumente qe jau kalojne edhe NOBELISTEVE…
  ketu jemi ne rregull ndryshe …vazhdo dhe i pafshi hajrin….

 133. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 6:56 pm

  Per CPCP-en dhe Idrizin…epo shyqyr zotit qe ka akoma njerez te edukuar e te shkolluar e inxhinjer te kualifikuar ne Shqiperi…se per ju e morra vesh qe s’jeni specialista (s’kishe nevoje te me thoje kte Idriz).

  Nejse…nuk me behet fort as mua e as atyre ne ju nuk i njihni kualifikimet e tyre. Nuk jane per ju ti njifni…

  Cilet jane keta specialistet e shtetit shqiptar more naiv ose genjshtar?

  Di te lexosh ti Anglisht CPCP?? download-e materialin dhe lexo vet.

 134. Leon thotë:

  8 January 2008 @ 7:01 pm

  M O Z A thotë:
  Shiko Leon, une se di ca behet ne Evropen e Civilizuar. Madje dyshoj nese ti e di mire kete, pervecse nqs eshte ne fushen tende te interesit apo profesionale.
  ————————————————————–
  Nuk eshte nevoja te jesh ekspert.. It’s just simple common sense..
  Aq e thjeshte, sa eshte turp ta shkruash..

 135. Idris thotë:

  8 January 2008 @ 7:07 pm

  Grupi po te kesh vene RE vetem keto heret e fundit te jam drejtuar PERSONALISHT sepse kuptova qe me te vertete TU DHIMBSKA dicka e MIRE per MEMEDHEMBJEn
  Qe nuk je specialist por nje perkthys i RENDOMTE per kete te mos kesh piken e dyshimit,por qe edhe e dashke te miren e vendit tend edhe kjo qendron PER MUA.
  Eshte TEME gjate te mburremi kush eshte specialist ne fushen e tij dhe e pakuptimte…por si ne gjithe boten e qyteteruar..
  Specialist(shkencetar jo zbatus) eshte AI qe i ve ne dispozicion SHOQERISE studimin me propozimet perkatese dhe jo ai qe perfiton nga RREMUJA e SITUATAT e TURBULLTA te jetes se nje POPULLI dhe shfrytezon mbare e prape perkthime pa i kuptuar dhe vete se c’kuptim kane si SHALESI dhe KONKRETISHT JUVE qe akoma nuk po jepni kuptimin e prurjes qe kam shkeputur prej TIJ….:D :D :D
  Sic e sheh nga padituria dhe kur kjo shoqerohet me megallomani me njerzit qe i do duhet ndare me te QESHUR..
  MESO o GRUP se t’ka cu baba ne SHKOLLE……

 136. lumidrin thotë:

  8 January 2008 @ 7:19 pm

  Moza e kam “sqaruar” mundesin e nje rferendumi.
  E kam shkruar tek artikulli “policia perdor dhune kunder Vlonjateve”.
  Pyet aty ku je e paqarte.

 137. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 7:20 pm

  O ti qenke i lezetshem shume o Idriz…vazhdo te lutem. Une s’pretendova qe jam specialist ne kte fushe (inxhinjer jame po jo ne kte fushe)…po edhe ti kuptohet qe s’je. Atehere do beje mire te LEXOJE c’thone ata qe marrin vesh. Kupton kaq ti…apo…?? Studimi eshte dhe ka qen gjithnje ne dispozicion…

  Lere se s’merrem me me ty.

 138. Idris thotë:

  8 January 2008 @ 7:34 pm

  Merru merru me mua se nuk eshte humbje kohe…
  Minimalja meson:
  si mos t’ja fusesh kot se koti…
  meson si te mos jesh PARTIAK marifetci…
  meson si te mos jesh servil i paskrupullt brenda grupeve te interesit…
  meson edhe se si te kesh mendim te organizuar…
  meson edhe dicka qe s’duhet ta HARROSH kurre:
  AJO qe i BASHKON njerzit ESHTE fjala e duruar dhe jo konflikti e nencmimi…
  Akoma po pres “perkthimi ne prurjes se Shalsit per TAVANET LUNDRUESE.
  Si shume aktive ishe deri tani?

 139. artian thotë:

  8 January 2008 @ 7:38 pm

  Ore a di Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit te Ujerave kete remuje qe po ndodh ne Vlore ??

 140. Ll thotë:

  8 January 2008 @ 7:41 pm

  Idris,

  “Tavanet lundruese” perdoren per te larguar efektet elektrostatike dhe shmangien e zjarrit.

 141. Idris thotë:

  8 January 2008 @ 7:44 pm

  Ja keshtu duhej mbyllur kjo teme ARTIAN.Falem.Me te tallur e me te qeshur.
  Ore e di MIN.MJED ,PYJ,ADMINte UJR.(alias XHUVUA)…:D :D .Pse kemi?
  Te kujton ate shprehjen e famshme te SHVEJKUT…Kur armiku godiste me predha Ai bertiste me te madhe:
  Ore e di armiku qe ka njerez ketej? :D :D :D :D :D :D :D
  Falem edhe njehere.

 142. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 7:49 pm

  O idris…me shkrive. Te mesosh “fjalen e duruar” nga ty. Shakaxhi i madh je…

  Mja harxhove kohen kot…Ato shprehjet e bukura “ne jemi Shqipetar e do mbetemi Shqipetar”…me te vertet shakaxhi. Trimeri e gjalle…do jesh Vlonjat me siguri.

  ———————
  Materiali per ata qe duan ta lexojne…donwload-et me kollaj direkt nga websiti i kompanise…se linket e mia s’punokan me duket por ne website punojne mire.

 143. WASU thotë:

  8 January 2008 @ 7:54 pm

  Ll,
  Edhe nje shtese te vogel:
  Tavanet lundruese perdoren per te ulur mundesine e shperthimit te “tank” nen trysnine e avujve, sidomos kur flitet per prodhimet e naftes te cilat avullojne ne mase te konsiderueshme edhe ne temperatura te uleta.

 144. Idris thotë:

  8 January 2008 @ 7:54 pm

  Une e mbylla z.Llukan.
  Artiani ma dha kete mundesi brenda konceptit tim.
  Se c’jane “tavanet” i kishe tek KOMBINATI. MET.,po une qeshem me kete “shume argumentusin” Shalesi dhe marifetcinjteqe i shmangen shpjegimit (thjesht se nuk i kuptojne) qe me kete fjale as veten nuk sqaron dot ,jo me popullin e Vlores..
  Megjithate per te sqaruar kuptimin e PLOTE te prurjes me “TAVANE” lidhe mendimin e SHALSIT edhe me disa fjale argumentuse me poshte dhe do shikosh se do perfundosh me te mbledhur supet ????

 145. artian thotë:

  8 January 2008 @ 8:11 pm

  Hapet Qendra e Informacionit Aahrus në Vlorë .

  Kjo Qender u vendos ne Zyrat e Shoqërisë Civile (OSDC) në Qytetin e Vlorës. Në këtë Hapje merrnin pjesë përfaqsues nga Bashkia e Vlorës përfaqsues nga Ministria e Mjedisit dhe OSBE-ja.Në fjalën e Tij z. Aleksandër Mita drejtuesi i Qëndrës së Informacionit Aarhus shprehu kënaqsinë për hapjen e kësaj Qëndre në qytetin e Vlorës një qytet, ku Konventa e Aarhusit njihet mjaft mirë dhe qytetarët e kanë përdorur të drejatat që ju jep kjo konventë për të protestuar për vendimet që merren në fushën e mjedisit, pa përfshirë si duhet publikun e interesuar.

  Ai shprehu bindjen që kjo Qëndër do mundësonte Qytetarët për të pasur njohje mbi aktivitete të ndryshme që në fazat e hershme dhe jo atëher kur vendimet ishin marrë.
  Gjithashtu z. Gavrosh Zela në cilësinë e Pikës Fokale për këtë Konventë në Ministrinë e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit të Ujërave shprehu vëmëndjen që po tregon Qeveria Shqiptare për implementimin e kësaj Konvente mjaft demokratike. Kjo shprehet dhe me hapjen e kësaj Qëndre në Qytetin e Vlorës.Hapje e kësaj Qendre u bë pas një trajnimi dy ditor që po zhvillohej me pjesmarrje të punonjësve të bashkisë dhe Organizatave Jofitimprurëse nga qyteti I Vlorës, Lushnjes dhe Fierit.
  Marre nga shtypi

  Idris, vura re se ke informacion te gabuar pe Xhyvelin sepse me letrat ai eshte ne rregull,nuk ka nevoj te shkoj ne Vlore se paska 2 Computer dhe rroga i ecen mire. por sic e kethene dhe vete ai eshte “armiku i fshehte” ose me mire i dyfishte, e di se i pelqen te haje nga te krahet eshte skile i vjeter,por kete heshtje te tij nuk e kuptoj.Pse po hesht kur e gjithe kjo loje teatri po luhet ne platene e tije, ai ka firmosur dhe Karten e Aarhus ne emer te Shqiperise?Me keto kartat s`jemi keq apo jo !

  Tre Shtyllat e Konventes se Aarhus

  1 .E drejta e publikut për të patur e për të kërkuar informacion mjedisor
  2 .E drejta e publikut për të marrë pjesë në vendimmarrjen publike për çështje të Mjedisit.
  3. E drejta e publikut për t’u ankuar në gjykateë për çështje mjedisore
  .

  Qëndra E Informacionit Aahrus në Tiranë qëndron e hapur 8 orë në ditë gjatë gjithë javës. Dy nga kompjuterat e qëndrës janë për përdorim nga publiku pa shpenzime financiare. Gjithashtu ambjentet e kësaj Qëndre janë të përdorëshme nga organizatat joqeveritare mjedisore, studentë dhe publikun e interesuar për të marrë informacion mjedisor

 146. WASU thotë:

  8 January 2008 @ 8:25 pm

  hahaha, Grupi rrofsh qe na shtyve ta lexonim EIa-ne e dorezuar per kete projekt, se kisha kohe pa qeshur. Atehere, qe te te jap nje shembull te vogel, sa per ilustrim:

  Persa i perket “Air Quality” apo analizes qe i eshte bere impakteve te projektit mbi ajrin, e para e punes as nuk permendet gjekundi se cfare programi eshte perdorur (a eshte perdorur nje i tille a jo) per te modeluar rezultatet (impaktet). Kjo ne vetvete eshte nje gje qe mua si environmental engineer me ben te krruaj koken e te mendoj se kush nga keta inxhinjere eshte bere profet e i ka nxjerre perfundimet nga filxhanet e kafese.

  E dyta epunes, impaktet as qe nuk jane paraqitur, po jane krahasuar emissions me standartet e ndotjes se ambientit, qe eshte absolutisht e gabuar. Sa per dijeni, emissions jane input ne programet kompjuterike qe te permenda me siper, programi i modelon (perpunon) keto duke marre ne konsiderate terrenin, disa vjet meteorologji e shume faktore te tjere, e ne fund te nxjerr rezultatet (impacts) te cilat krahasohen me standartet.

  Kjo ishte sa per shembull, sepse ka gafa te tjera plot qe t’ia nis nga fillimi do ju mbaj tere diten pa pune. Qe thua ti, keta mire e kane, kane gjetur shesh e bejne pershesh, sepse ose asnje ne Shqiperi nuk e ka idene si behen keto pune, ose e dine po u intereson me teper xhepi. Po po te ishte dorezuar ky lloj dokumenti (pacavure me mire te them) ne agjensine ambientaliste te shtetit ketu ne Amerike, do i kishin kapur (me fal per shprehjen) per b.ythe e do u kishin thene “Mos na humbisni kohen kot me kesi karagjozlliqesh”.

  Nejse, se u beme terkuze. Shpresoj te jeni engledisur te gjithe po aq sa une gjate leximit te EIA-se :) !

 147. Blendi thotë:

  8 January 2008 @ 8:31 pm

  Llukan, une me teper se per batutat perla (pa thonjeza) te Idris (ato te Mixhes dhe Shakaxhinjve te zhvillimit t’i beje TM) do shqetesohesha per etiketimet reale. Ato qe shteti me ane te mashave mediatike u ben popullit te Vlores qe po proteston.

  Qe nga Lebër koketrash, te skafist, mafioza, kontrabandista, injorante dhe deri tek ajo qe te shqeteson me shume: “Te Paguar”. Te gjitha keto jane thene dhe perseritur per ta degjeneruar protesten, pa Idrisi eshte “valute”.

  Ky ndergjegjesim qytetar duhet te na gezoje. Edhe sikur Vlonjatet te jene gabim, prap eshte per tu pershendetur dhe mbeshtetur, se koha e kucedrave qe zene ujin ka kaluar, dhe ajo e pashallareve te kuq apo blu.

  Populli eshte Sovrani dhe meriton RESPEKT, jo te quhet injorant. Sepse keto sulme denigruese ndaj Aleances, Vlores dhe vlonjateve jane demode. Por po luhet me imazhin e tyre, dhe me aksiomen e dashur te Qeverise, “Genje, genje se dicka do ngjisë”.

 148. Blendi thotë:

  8 January 2008 @ 8:48 pm

  WASU, si profesioniste e kerkimeve te impaktin mbi ambientin, nese ke kohe dhe deshire do ishte me shume interes te na shkruaje pershtypjet e tua (deri diku te detajuara) mbi studimin qe kane bere pronaret e huaj.

  Qofte ky studim i shkelqyer apo pocaqi, do ishte mire te rreshtim se foluri ne qe e kemi shqetesim dhe te degjojme nga dikush qe eshte e fushes dhe e ka kapacitetin te perdore mendimin kritik. Ti mendimet i shtjellon shume kthjellet ndaj nese do shkruaje nje kritike te shkurter karshi studimit italian, mund ta botonim si shkrim me vete.

  Se boll me kakofoni, nuk mendoni?

 149. Pjer Thomas thotë:

  8 January 2008 @ 8:53 pm

  Mos u zini djema e vajza, se ne fakt ajo qe mungon ketu (flasim per anen teknike) eshte maketi i projektit, dhe nje firme qe paraqet projektet ne qeveri eshte e detyruar te sjelli dhe maketin, duke e lehtesuar ne kete menyre dhe shpjegimin tek levizjet ambientaliste qe mund te mos jene specialiste. Nga artikulli i Petroliferes qe Llukani na solli ketu, ne fakt bindesh per rigorizitetin dhe seriozitetin e firmes ne fjale, megjithse shum gjera aty ajo nuk i thonte, dhe na duhet ne ti marrim me mend, si çeshtjet e tonazhit te naftes, shtrimit te tubave, transportit tokesor, anijeve, TEC-it (qe shyqyr qe eshte zhvendosur me ne veri) , erozionit te tokes a ngritjes se nivelit te detit, qe firma nuk i permend fare. Qe duhet ndertuar nje port ne Vlore , kjo eshte mese e domosdoshme, biles nje port i madh dhe modern, jo vetem per te punesuar njerzit, jo vetem per te rritur PBB/GDP, por per ta hequr portin ne Skele , port qe fare mire mund te rinivohet pakez dhe te perdoret si port per jahtet/skafet private.

 150. emigrant thotë:

  8 January 2008 @ 8:55 pm

  Pjer, nje fjale e urte popullore shqiptare thote se blog pa sherr nuk ka… ;)

 151. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 9:00 pm

  Hmmm WASU me “air quality” e gjete ti?? ;) Se pari une nuk shof asnje nevoje per te patur nje “model” per perhapjen e ndotjes ajrore. Ate qe kane sjelle eshte leshimi i gazrave ne rastin me te keq…e llogaritur sipas standarteve nderkombetare. Duke ditur sasine e leshimit te gazrave nga keto serbatore…ne rastin me te keq…propozimi eshte vednosja e aparaturave per izolimin e ktyre gazrava qe perputhen me standatred Evropiane. Te gjitha kto dihen…sasia e humbjes se gazrave nga keto lloj serbatoresh…si dhe teknollogjia per izolimin e tyre.

  Kaq. Nuk ka nevoje per model. Nese rezultati perputhet me standarted Evropiane…athere s’ka nevoje per model.

  Tjeter ndotje ajri nuk ka…sic thote dhe studimi..pervec gjeneratorve te energjise qe do perdoren vetem ne rast emergjence…dhe te kamionve transportues.

  Ta dhash shembullin me pare…sic kemi bere vet ktu ku punoj une. Sistem filtrimi te ajrit kishim per te instaluar…per te pastruar ajrin ne disa salla ku prodhoheshe gaz me ere jo te kendhsme per puntoret. E vetmja gje qe duheshe…ishte instalimi i filtirit te posacem…parametrat e te cilit dihen dhe jane te aprovuara nga EPA per ate perdorim…dhe pastaj matja e air quality ne anen tjeter nese perputhet me standartet e EPA. Kaq…as model e asgje. Nuk eshte kaq e komplikuar sa e ben ti…

  Ti e kupton qe kto jane te gjitha standarte industrie…dhe ktu s’kemi te bejme me nje fabrike qe nxjerr gazra ne atmosfere.

 152. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 9:03 pm

  Pjer firma i permend…lexoje tek materiale qe solla.

 153. artian thotë:

  8 January 2008 @ 9:04 pm

  Po ju ziheni per ajrin e ndotur?,po kush po pyt pe ate, ketu meduket se behet fjale per gje tjeter !!! :)

 154. WASU thotë:

  8 January 2008 @ 9:14 pm

  Grupi,

  Dhashe nje shembull. Gjithashtu u mundova te te shpjegoj se emissions nuk krahasohen perkundrejt standarteve, jane impaktet qe krahasohen. Emissions dhe impacts jane dy “specie” te ndryshme, eshte si te krahasosh mollet perkundrejt portokalleve (apples to oranges). Nejse, sic thashe dhe njehere, nuk kam as kohe as qellim te te mbush menjden, thjesht konstatoj ato qe me duken jo te arsyeshme.

  Ti po krahason modifikimet minimale qe beni ju brenda nje facility ekzistente me ndertimin e nje projekti te ri. Nqs. u futesh dosjeve te aplikimit qe kane bere pronaret e facility ku punon ti, do te shohesh qe para se te miratohej ky projekt (para ndertimit) i eshte dashur te kaloje ne vrime te gjilperes persa i perket standarteve te ambientit, duke perfshire edhe modelet kompjuterike qe une permenda e qe ti i mohove. Nejse, e leme me kaq. Une me mendimin tim e ti me tendin.

 155. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 9:21 pm

  E di…prandaj thash qe me ajrin e gjeti WASU?? Dhe WASU gjithashtu po te shkosh deri ne fund…ke edhe studimin e konditave meterologjike ne Vlore…dhe menyres se jane studjuar

 156. Artian thotë:

  8 January 2008 @ 9:23 pm

  A ka ndonje shprese te hiqet era e vezes se prishur ne Patos dhe Ballesh,dhe te pastrohet Lumi i Gjanices qe kalon mes permes Fierit dhe qelb gjithe qytetin,-pyetje per specialistin e“air quality

 157. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 9:30 pm

  WASU…modelet nuk jane te nevojshme per kte qellim. Nuk jane te nevjoshme sepse modelet e perhapjes te gazrave specifik…ekzsitojne dhe jane standarte. Konditat meterologjike te Vlores jane marr parasysh…atje e ke dhe studimin e atyre. Ajo qe eshte bere ne kte studim eshte matja e emissions qe mud te dalin nga kto serbator…te cilat perputhen me standartet Evropiane. Ne ato perputhen me standartet Evropiane…atehre impakti i tyre DIHET…prandaj eshte standarti…duke marre parasysh dhe modelet e perhapjes te gazrave specifik. Ne perputhet me standartin…impakti dihet…sepse standarti eshte bere qe te minimizohet impakti.

 158. WASU thotë:

  8 January 2008 @ 9:32 pm

  Artian,

  Ceshtja eshte te mos mberrije puna deri aty (dhe per kete behen gjithe studimet para ndertimit te projektit, jo pas), se po u ndot ambienti pastaj hec e beji derman. Ato qe permend ti hyjne tek “Remediation” dhe jane nje nga problemet me te veshtira me te cilat hasen environmental engineers. Po kushedi, ne Shqiperi ndodhin te gjitha, ndoshta ka dale ndonje qe ka “shpikur” se si pastrohet ambienti pas ndotjes.

 159. CPCP thotë:

  8 January 2008 @ 9:41 pm

  thote Grupi: Te gjitha kto dihen…sasia e humbjes se gazrave nga keto lloj serbatoresh…si dhe teknollogjia per izolimin e tyre. Kaq. Nuk ka nevoje per model. Nese rezultati perputhet me standarted Evropiane…athere s’ka nevoje per model.

  Ah me nxorre mallin e nje shokut tene kompetent qe kam patur ne shkolle. Nje Salisht Berishta, ai i zgjidh gjerat me te rene te dores…dhe behen! Po qyp eshte prandai e therrisnim Mixha! :D

 160. edrus thotë:

  8 January 2008 @ 9:45 pm

  Grupo, nga e thëna në të bërë, është në mes një det i tërë…
  S’kam pse të mos besoj që mund të jenë bërë të gjitha studimet dhe të jenë llogaritur të gjithë faktorët që mund të përbëjnë një rrezik mjedisor të mundshëm… problemi është se a do të jenë në gjëndje që ta administrojnë sipas standarteve që keni llogaritur ju???
  Pa dashur të nge polemika të tjera, por, edhe ajo firma që nxjerr mineralin në Bulqizë i ka patur të gjitha letrat në rregull në fillim… bile mund ti ketë akoma, por kjo nuk mund të fshehë faktin e hidhur që atje vdiset me një frekuencë prej atyre të shekullit të shkuar.

 161. WASU thotë:

  8 January 2008 @ 9:49 pm

  Qe u beme terkuze per mustaqet e Celos, kjo dihet. Gjithashtu fakti nese duhet modeling apo jo nuk percaktohet nga firma po nga agjensia e kontrollit mjedisor dihet. Tani, per te zgjeruar akoma me teper shembullin qe dhashe me siper, e njejta taktike ndiqet edhe per te pare cilat jane keto impakte mbi ujin. E njejta metodologji, programe kompjuterike te ngjashme po me ndryshimet perkatese. As njera as tjetra nuk jane diskutuar ne EIA, po jane nxjerre perfundime ne hava. Per impaktet tokesore (soil) e njejta gje. Meteorologjia nuk merret parasysh si variabel me vete, po si nje nga inputet e programeve qe se bashku me terrenin, emissions, etj etj. llogaritet nga programi dhe paraqitet perfundimi (impakti).

  Nqs. keta e paskan mbledhur mendjen qe ky projekt nuk ka impakte te konsiderueshme as mbi toke, as ne uje, as ne ajer, e si rrjedhoje s’ka nevoje per modelime kompjuterike, atehere shkenca duhet te rishikoje gjithcka eshte e ditur deri tashme mbi naften, sepse asnje deri tani nuk e dinte qe produktet e naftes te ishin kaq “environmental friendly”.

 162. hunter thotë:

  8 January 2008 @ 9:55 pm

  Duam drita, por nuk duam centrale eletrike
  Duam rruge te pastra, por nuk duam qendra grumbullimi plehrash
  Duam infrastruktura, por jo qe autostrada te kaloje prane shtepise sime
  Duam….., por nuk mundem
  Kjo eshte levizje e paster NIMBY.
  P.S. Deklaratat e organizatoreve se VLORA eshte shembull dhe pararoje e demokracise me duken fare te pavend. Heren e fundit qe nje levizje nisi nga VLORA, me duket se Shqiperia mori flake, apo jo.

 163. artian thotë:

  8 January 2008 @ 10:01 pm

  Ne qoftese ky blog per Grupin eshte nje vend ku mund te shohim njohurite ,ne fushen e air quality e morem vesh, nuk dyshojme qe ketu ka specialist,por praktikisht, realisht probabilitety teorik i pastrimit mbas ndotjes eshte minimal duke patur parasysh kushtet financiare reale, teknike,njerezore kualifikuese,mbetet e pa realizueshme…. :) :)
  Po ajo nuk diskutohet por problemi ketu nuk eshte aq thjeshte,se edhe bufi e di qe nje petrolifere ne Vlore eshte nje ndotje ne te ardhmen,qe Vlora do te perfundoj si Fieri ,Ballshi ,Patozi Bishti i Palles, etj etj .
  Referendumi popullor nese ka demokraci mund te shpetoj Vloren,per ti thene ndal Petroliferes.,

 164. Blendi thotë:

  8 January 2008 @ 10:02 pm

  Heren e fundit qe nje levizje nisi nga VLORA, me duket se Shqiperia mori flake, apo jo.

  —————

  Hunter, miqesisht do te rekomandoja te mos ia lejosh vetes keto brrockulla. T’i vesh Vlores fajin per 1997 eshte sikur te fajsosh demin pse goditi toreadorin… Ajo levizja nuk nisi nga Vlora, po diku midis selise se VEFA-s te sheshi Avni Rustemi (sa perkon huh?) ne Tirane dhe zyrave te Qeverise “Fut e bjer” qe kishim asokohe.
  Per te mos e ngatarruar me qeverine e sotme qe quhet “Fut e nxjerr”.

 165. WASU thotë:

  8 January 2008 @ 10:02 pm

  Hunter,

  Gjithashtu heren e pare, te dyte, te njemijte..dhe te fundit qe u bene punet sipas interesit te xhepit qeveritar, populli doli me gisht ne goje e vendi u shit per nje cope buke.

 166. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 10:15 pm

  sepse asnje deri tani nuk e dinte qe produktet e naftes te ishin kaq “environmental friendly”.

  Uhh…haha. Leri kto llafe per Blendin. Modelet e perdorura per ujin atje jane…mos thuj qe nuk jane perdorur se permenden te gjitha.

  Sa per air quality, European Regulation 94/63/EC nuk kerkon asnje lloj modeli per depozita te tilla…prandaj nuk eshte e nevojshme (dhe s’besoj se as EPA kerkon modele te tilla). Po ashtu edhe per te gjitha makinerite qe do perdoren ne port…nuk kerkohet model nga standartet.

 167. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 10:20 pm

  Ne qoftese ky blog per Grupin eshte nje vend ku mund te shohim njohurite ,ne fushen e air quality e morem vesh,

  Jo mo jo…se as une nuk marr vesh shume nga kto pune. Vetem qe dhe Blendi dhe te tjere kerkuan sqarim…dhe ja ku eshte materiali.

  Tani…sa mire do respektohet standarti kur te filloj pune porti…tjeter pune ajo. Kjo firme ka te tilla petroliferi dhe ne Itali dhe ne Rumani. Pjesa tjeter i bie qeverise Shqiptare…pra ata trimat te dalin e te protestojne me mire qe qeveria ti rrisi standartet apo ti rruaj me mire…dhe jo kjo qe ndodh…qe eshte proteste kur je injorant per ate qe po proteston.

 168. Dolores thotë:

  8 January 2008 @ 10:24 pm

  Po mire o nuk thua qe shyqyr qe u shkriu cik gjaku shqiptareve edhe filluan te protestojne …pa me te provuar e te mesuar vjen ajo pune

 169. hunter thotë:

  8 January 2008 @ 10:39 pm

  Bledi, nuk thashe qe VLORA dogji Shqiperine ne 1997, por nga njerez qe pretendoj se perfaqesojne VLOREN, nisen nje levizje qe dogji Shqiperine (se bashkite e bibliotekat nuk i dogja une me duket) dhe megjithese kane kaluar 11 vjet une si shqiptar nuk harroj e nuk fal. Prandaj kushdo qe tani me pretendon te perfaqesoj nje levizje civile, demokratike, paqesore, paqedashese e blablabla vlonjate me le ne goje nje shije te hidhur.
  Ato qe dalin e protestojne jane nje grumbull injorantesh qe as nuk e kane idene se per cfare po protestojne, por qe jane te lumtur te terhiqen nga hunda nga lider te ardhshem pretendet per poste politike. Gje, qe mes te tjerash (e kam fjalen per terheqjen nga hunda) eshte perfekt koerente ne linjen e popullit shqiptar ne keto 60 vjetet e fundit. Problemi eshte kur injorantet marrin pushtetin dhe behen te dhunshem (shiko 1994-en e 1997-en)
  Prsh

 170. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 10:39 pm

  Po mire o nuk thua qe shyqyr qe u shkriu cik gjaku shqiptareve edhe filluan te protestojne …pa me te provuar e te mesuar vjen ajo pune

  Ne vetem protesta kemi bere per 17 vjet. Pse herra e pare qenka kjo?? Vjen bashkia dhe thote…do ndertojme rruge…dalin katnaret ne proteste. Vjen tjetri thote…mos cani tubacionet…del fshatarsia ne proteste. Vetem protersta e mitingje…asgje tjeter.

  Po asnjeri s’punon ama…asnjeri s’mendon. Nuk mendojne qe cfare do bejen femijet e tyre ne te ardhmen…hotelxhi e kamarjer do rrine dhe ata?? Nuk thone shyqyr qe po ndertohet pak industri…e pak infrastrukture…qe ne te ardhmen te kemi me shume…qe te krijohe nje force puntore moderne dhe e edukuar…qe te rrihapen e te hapen shkolla te reja qe ne te ardhmen te mos shkojne ne Evrope e Amerike per te mesuar…e per te punuar…por te kene pune me cilsi ne Shqiperi. Jo…gomer qe gomer mbeten. Ne Shqiperi s’ka sot nje force punetore me cilsi…ka vetem hamall dhe hotelxhi…se te tjeret s’kan ku te punojne. Asthu do vazhdojme???? Shikoni vendet fqinje si e zhvillojne industrine…

 171. WASU thotë:

  8 January 2008 @ 10:54 pm

  Grupi, zere se keta qe propozuan projektin jane ne rregull me te gjitha (gje mbi te cilen kam teper dyshime). Cila eshte arsyeja kryesore per te cilen ndertohet ky projekt?

  S’kemi mundur te marrim aq nafte sa duhet deri tani? Sikur s’me rezulton qe Shqiperia te perdore as shume nafte e produkte te saj.

  Per te prodhuar energji? Perse duhet te ndertojme nga 0 projekte qe djegin nafte e ndotin ambjentin jashte mase, nderkohe qe bota po mundohet t’i zevendesoje me burime energjie me te pastra? Per me teper kur i kemi mundesite hidrike per t’i patur zili cdo shtet tjeter.

  Per te hapur vende pune? Perse nuk hapen keto vende pune per te ri-konstruktuar e vene serish ne pune hidrocentralet, per te pastruar pleherat etj?

  Per te vjele taksen? Sa eshte kjo takse? A e justifikon riskun? Per se do te perdoret (i.e. ne xhep te kujt do perfundoje)?

  Ketu nuk eshte puna te nxjerrim shpatat, po te diskutojme se cfare eshte me mire per vendin e si rrejdhoje dhe per shqiptaret. Mua ky projekt me qelbet ere rryshfeti, ty te duket se vejn ere trendeline. Puna eshte qe po u qelb, eshte veshtire t’i besh derman eres, ndersa po te jete trendeline si thua ti, heret a vone do e marrin vesh njerezia dhe do e kerkojne vete.

 172. hunter thotë:

  8 January 2008 @ 10:56 pm

  Grupi, te kuotoj 100%, bravo.
  Dy pyetje do te kisha per protestuesit:
  1. Mqs. propozojne referendum (lokal) per Petrolifera-n mendojne se eshte nje veper me rendesi lokale apo kombetare?
  2. A ka lidhje ka Petrolifera me projektin e parkut energjitik?
  Po e perseris, ato qe protestojne ne rastin me te mire jane injorante te frikesuar nga cdo ndryshim qe manovrohen nga njerez me ambicje politike.

 173. Syribukur thotë:

  8 January 2008 @ 11:07 pm

  Une do t’u sugjeroja Mjedisoreve te heqin dore nga protesta para kantierit te ndertimit. Madje te mos e bllokojne me rrugen. Sugjerimi im shkon metej e s’ndalet ketu. Ne fillim te viteve ‘90 doli nje mode e re proteste ne Shqiperi. e me te u rrezuan Qeverira e Ster-Qevereira. Ndaj u rikujtoj Mjedisoreve, qe te duken edhe caze me paqesore (se te mos lesh tjetrin te punoje kur ka nje kontrate te rregullt, s’me duket nje proteste edhe aq paqesore e jo me e qyteteruar), pra qe te duken edhe te qyteteruar, te na risjellin ato Grevat e fameshme te Urise. I kemi harruar o i marrte e mira i marrte! Se ato bejne mire edhe per shendetin. Sic thoshte edhe Namik Hoti (ndjese paste). Te pastrojne zorret dhe shpirtin. eshte njesoj si te mbash Ramazan, apo Kreshme, apo Agjerim. Ndaj ju lutem shume shoke Mjedisore (apo ju pelqen me shume Te Gjelber?!) filloni sa me pare Greven e Urise deri sa t’ju plotesohen kerkesat tuaja. Keshtu e mbertheni me shpatulla per muri Qeverine, edhe Mixhen (se atij si doktor qe eshte i dhimbsen jetet e njerezve). Ndaj s’do t’ju lere te vdisni Urie. Por mos e beni Greven si studentet e 97-es. Qe pini shampanje. Bejeni ashtu te “ndershme”. Vetem me paidhaqe (apo brinje qingji). Edhe pakez raki duhet se eshte edhe ftohte. Por ju lutem Mjedisore te Gjelber, filloni sa me pare Greven e Urise. Keshtu do te tregoni se jeni gati te veteflijoheni per Gjirin. (Une personalisht i kam shume qejf gjinjte. Po qene te medhenj si te Vlores, ca me mire ;) ).
  Ja, kjo eshte thirrja ime e dyte per sot: Mjedisore te te Gjithe Shqiperise Bashkohuni! Greva e Urise na Pret!

 174. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 11:19 pm

  2. A ka lidhje ka Petrolifera me projektin e parkut energjitik?

  Jo. Eshte depozite nafte…qe me vone vendoset ne kamjona apo ne vagone treni…per tu perdorur atje ku duhen. Ne perfundon nje pjese ne parkun energjitik…apo perfundon diku tjeter…ajo eshte pune e atij qe e ble naften.

  WASU…aresyet kryesore jane te perpiluara dhe ne ate materialin mbi projektin. 80% e naftes qe vjen ne Shqiperi vjen nga eksporti…pra Shqipria ka nevoje per nafte. Menyrat e vetme deri tani ishin me kamjon…gje qe eshte e kushtueshme dhe rrit koston e naftes. Gjithashtu dhe me anije…qe zbrazen ne Durres dhe ne Vlore. Ne Vlore zbrazen ne menyre primitive…pra anija shkon ne port dhe kamjonet mbushen direkt nga anija atje ne dock (se thueht shqip e harrova). Kjo krijon shume me teper rreziqe aksidenti dhe ndotje…se kjo menyre e re. Prandaj ata qe protestojne kundra petroliferise…e kuptojne se sa ndotje ka sot porti i Vlores per shkak te teknollogjise primitve…dhe se rezultati i ksaj petroliferie do jet ULJA e ndotjes ne Vlore…dhe jo rritja? Gjithashtu edhe ne Durres ka projekte per permirsimin e teknollogjise…po asjo eshte ceshtje tjeter.

  Kerkesa per nafte vetem do rritet…prandaj ka nevoje edhe per zgjerim. Sot kushton 8-10 mije dollare ne dite qe te zbrazet nje anije ne Vlore…gje qe zgjat per disa dite. Me kte portin e ri behet shume me shpejte dhe me leverdi. Per rritjen e kerkeses se naftes…ate mos ta kesh dyshim fare…sic thot dhe materiali vet sot Shqipetaret perdorin 0.35 ton/vit produckte nafte kundrjet 1.7 ton/vit per person ne vended e EU. Me rritjen e nivelit vjen dhe rritja e kerkeses per nafte.

  Ne do perdoret per ndonje TEC nje pjese e naftes…ajo eshte TJETER pune…qe s’ka lidhje me kte port. Gjithashtu ke edhe gazin e lengshem qe importohet 100%. Kto TEC-e mund te perdorin gaz…dhe jo nafte.

  Nuk eshte puna vetem tek vendet e punes ne TEC-e apo projekte energjitike te tjera. Eshte me teper per te krijuar nje baze per industrine…qe sido qe te jet puna do kerkoj nafte dhe produktet e saj.

 175. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 11:25 pm

  Grupi, te kuotoj 100%, bravo.

  E kam per vete une pa….Se ashtu me hapet vend pune edhe per mua…dhe kthehem qe neser. Cdo gje me interesa ne kte bote…

 176. toko thotë:

  8 January 2008 @ 11:35 pm

  Qef o qef qe po behet.Kush ka kohe te meret me terepetrofiltet qe nxirni ketu Nje gje dueht paratur parasysh. Arsyeja e jemi ketu ku jemi eshte se veprojme keshtu si tek peshku. Genjejme, genjejme me qellim qe te arijme nje ide personale. Vazhdoni meptrofilira o peshkatare militante.
  1 Ai thote nuk eshte park industrial por thjesht magazine nafte
  Ju vazhdoni akoma te kerkoni studime nga qeveria.Kur dolet ne proteste a bete valle ndonje studim? O njerez mesohuni nga vendet ku jetoni. Besoni dhe ne se nuk besoni vertetoni gnjeshtren
  2. Ai thote sot gjendja eshte me kritike se sa do te jete kur te ndertohet kjo magazine Ju vazhdoni sillni foto te genjeshtra
  3. Populli i VLores ju vuri vulen si genjejshtare ketyre portestuesve ju vazhdoni te flisni ne emer te popullit
  4.Referendumi duhet bere sipas ligjit ju vazhdoni kerkoni referendum megjithese nuk plotesoni kushtet e ligjit
  Cfare tjter te them une vec se ju kerkoni rezimin e qevrise me dhune njesoj si ne 97. Vazhdini se mire e keni Me vjen keq qe e mbani veten edhe per te ditur e moderne Kenia eshte shembulli me i mire per ju .

 177. hunter thotë:

  8 January 2008 @ 11:37 pm

  Ja disa rezultate te shkelqyeshme te filozofise majtiste te gjelber

  Shqiperi/Tirane kandidati kryeminister socialist, kryetari i bashkise se kryeqytetit shqiptar
  http://www.sot.com.al/index.php?option=com_content&task=view&id=61869&Itemid=1&lang=

  dhe skandali i nje qyteti (Napoli) i qeverisur ne nivel lokal per 10 vitet e fundit nga e majta
  http://www.corriere.it/politica/08_gennaio_08/prodi_smaltimento_rifiuti_8e9dd948-bded-11dc-8e86-0003ba99c667.shtml

  Njerez jo vetem te paafte per te drejtuar, por vetem per thene JO.

  P.S. Ne keto 10 ditet e fundit nga djegia e mbeturinave rrugeve te Napolit eshte prodhuar me shume dioksine sa do te kishte prodhuar ne regjim normal per 500 dite/pune Termovalorizatori i Acerra (afer Napolit) aq shume i kontestuar nga e fondamentalistet ekologjik te se majtes italiane. Kontestime qe sollen bllokim te punes, rezultatet e se ciles qytetaret e Napoli-t i shohin shume sot………..

 178. Grupi thotë:

  8 January 2008 @ 11:49 pm

  E Hunter mos e devijo muhabetin atje ku s’duhet te shkoje. Lere Edin rrehat…se faktikisht ishin te majtet qe e lidhen kontraten per kte…jo xhaxhi Berisha.

 179. INA thotë:

  8 January 2008 @ 11:53 pm

  hunter thote:

  Ato qe dalin e protestojne jane nje grumbull injorantesh qe as nuk e kane idene se per cfare po protestojne, por qe jane te lumtur te terhiqen nga hunda nga lider te ardhshem pretendet per poste politike.

  Edhe une te njejten gje po mendoja. Eshte per te ardhur keq qe ngrihen njerezit ne protesta per hir te protestes pa pasur idene perse po protestojne, nuk arrijne ta kuptojne qe po perdoren si “mish per top”. Kjo eshte ajo qe me indinjon me teper.

 180. Roni thotë:

  9 January 2008 @ 12:59 am

  Kjo puna e puna e Petroliferes po me kujton ate historine e zogut.
  Ishte nje here nje zog i vogel dhe pa dashje ra nga foleja.
  Jashte folese bente dimer shume i ftohte dhe zogu i vogel po ngrinte nga te ftohtet, kur paprtimas kalon nje lope.
  Lopa u mundua ta hypte ne fole por foleja qe shume larte dhe nuk ja arriti dote. Per ta shpetuar zogun qe mos te ngordhte nga i ftohti Lopa ben nje bajge te madhe dhe e mbulon zogun me bajge te ngohte.
  Kalojn disa ore dhe zogu nuk po e duronte me eren e bajges dhe fillon te qaje.
  Te qaren e zogut e ndigjon dhelpra dhe me vrap shkon nga vinte zeri deri sa e gjen zogun. Aman i thote zogu dhelpres me nxirr nga bajga sa nuk po e duroj dot eren. Mos e ki merak i thote dhelpra se te nxjerr une, une prandaj erdha te te ndihmoje, se te degjova qe po qaje dhe po kerkoje ndihme.
  Dhelpra e nxjerr zogun nga bajga e pastron mire e mire ja heq bajgat, nderkohe zogu po mendonte me vete ( sa kafshe e mire kjo dhelpra me nxorri nga bajga dhe po me pastron).
  Dhelpra pasi e pastroi mire e mire, kelltuf e kullufiti zogun ne goje me gjith pupla.

 181. shqipo thotë:

  9 January 2008 @ 6:07 am

  Shqiperija ne historine e saj ka pasur gjithmone ne gjirin e saj njerez me moral dhe karakter shume te ulet .
  Keta njerez jane perdorur nga kokat mafjoze per te aritur qellimet e tyre .
  Me sa duket Vlora paska me shumice nga keta tipa .
  Per sa e kane shitur veten keta pseudo ambjentaliste ?!
  Sa e kane cmimin ?!
  Pyetja me e madhe qe me mundon mua eshte :
  - Sa kohe akoma duhet qe shoqerija jone ” te kulloje ” si uji i turbullt qe llumi bije ne toke ?

 182. Bostonian thotë:

  9 January 2008 @ 7:16 am

  Komenti im per temen me siper:
  “Do ta kerkojme Vloren gjeneral…. do te bredhim neper mesdhe si cifutet ne shkretetire”

  Feasibilty analysis:

  termat afatgjate = 30 te punesuar (si roje ndonje sex-kretare per padrinot italo shqiptare) shkaterrim mjedisi.
  termi afatshkurter = miliona $ rushfet per politikanet tane (Meta & Co)
  ROI (Return on investment) per Shqiperine = $/per Year = ? (kete dua te di une nga “specialistet”

  “Plasi ne Kucove… dua ta shoh me syte e mi katrauren”

 183. Grupi thotë:

  9 January 2008 @ 7:47 am

  Bostonian…shume e zgjatem kte teme. Me duket si harxhim kohe…qe ti pergjigjesh pyetjeve pa vend dhe te pa llogjikshme…pyetje qe e kane pergjigjen ne materialet e sjella. Atehere qenka e kote qe te sjellesh materiale serioze…sepse s’paska njerez serioz qe i lexojne. Ne kemi te bejme me kalamaj…atehere na thoni…

  Sipas projektit…35 veta do punesohen gjithsej ne kte port. Nga kta…me sa duket…30 do jene Shqiptar (5 te tjere…Italian qe kane me teper eksperience ne porte te tilla…apo te te vem ty Bostonian si kapiten te portit;) ) S’me del llogaria qe kta 30 Shqiptaret te jene vetem “roje” dhe “sex-kretare”. Ahhh…imagjinata e Shqiptarve te shkrete…

  Pastaj vazhdon…shkaterrim mjedisi. Pse?? Kush te tha ty?? MJAFT-i?? U kthyem perseri ne zero…

  Se treti…paret i shkokan Metes. Hajd merre vesh…njeri thote Berisha…tjetri Meta. Kur s’me vine mua…

  Se katerti…sa pare ne vit?? Llogari shume thjeshte…dhe po te lexosh me siper dhe te lexosh materialin…merr dhe nje far pergjigje dhe per kte.

  Pastaj…gjenerali i ushtrise se vdekur…te pakten nuk na permende Vlorek heroike te 1920es. Ata dreq italiane qe duan te na pushtojne…ashtu sic paska pushtuar dhe Rumanine kjo kompani. Te them qe kjo eshte byth grisur e bishtin perpjet…do ishte pak perserites.

  Me fal per tonin…po na llodhet o njerez!!!

 184. Grupi thotë:

  9 January 2008 @ 7:50 am

  Sa per infromacion ne zonen ku do ndertohet kjo…gjenden disa cisterna nafte qe jane ndertuar pa leje dhe perdoren pa leje nga nje “biznesmen”. Kto do prishen se kuptohet jane pa leje…e lere mo pastaj standartet etj.

  Ve bast…qe ky “biznesmeni” qe do ti prishen cisternat pa leje…ishte ne krye te protestes per te shpetuar peshqit dhe pulebardhat e Vlores dhe per te hedhur ne det pushtuesit Italian.

  Ja me c’kemi te bejme…

 185. Ilir thotë:

  9 January 2008 @ 11:17 am

  e jam un na Kucova :) kam nja ca ore qe i lexova te gjitha komentet dhe tani qe i lexova, me deshiren per te shtuar dicka (pa rendesi per temen), meqense gjeta dhe lidhjen :) dua vetem tju falenderoj te gjitheve (peshkunpauje ne tersi) qe me bete ti lexoj te gjitha komentet e bukura pa u bere pishman.

  ——–enjoyed wasted time is not wasted time———

  PS: besoj se do me hyne ne pune

 186. CPCP thotë:

  9 January 2008 @ 2:13 pm

  “ARGUMENTA” APO FYERJE DHE TURFULLIM?

  Grupi: Shiko kto ktu…dhe dergoja dhe atyre trimave Vlonjat…po diten te lexojne…qe ti lexojne…e te mos na cajne me veshet.
  Syribukur: U bej thirrje gjithe Shqiptareve kudo qe ndodhen, qe ne rast se nuk realizohet ky projekt, te bojkotojne Vloren dhe “turizmin” e saj duke mos shkuar atje per pushime.

  shqipo: Shqiperija ne historine e saj ka pasur gjithmone ne gjirin e saj njerez me moral dhe karakter shume te ulet.

  Grupi: Ve bast…qe ky “biznesmeni” qe do ti prishen cisternat pa leje…ishte ne krye te protestes…Ja me c’kemi te bejme…

  Syribukur: Mjedisoret s’jane te interesuar te sqarojne njerezit e te degjojne argumentat pro projektit. Ata jane te interesuar te bejne zhurme e te krijojne konfuzion, sepse eshte e vetmja menyre per te mbrojtur interesa te caktuara, qe turma e injoranteve qe shkon pas “berihajit” t’i ndjeke verberisht.

 187. Syribukur thotë:

  9 January 2008 @ 2:26 pm

  Per CPCP dhe Vloraket e tjere:

  Nje cift shkon per pushime ne Vlore. Djali e porosit vajzen te jete e kujdeseshme kur bisedojne dhe menyren si sillet, sepse nga pervoja e tij, ka Vlorake qe “gerricen” per hicmosgje. te perpiqemi te shmangim sa te jete e mundur ndonje zenke. S’duhet te ankohemi per asgje. Edhe po s’na pelqeu ndonje gje, s’do ndihemi. Do heshtim.
  E keshtu bene. Ditet e pushimeve kaluan pa u ndjere dhe pa incidente.
  Diten e fundit, cifti kishte dale te merrte rrezet e zakoneshme te diellit, shtrire ne zallishten e plazhit, prane e prane. Ate dite frynte ca ere dhe deti ishte paksa i trazuar.
  Prane tyre ishin edhe disa djem Vlorake. benin plazh ashtu, te zhurmeshem, here-here edhe shakatonin ashtu Vlorakce, pakez vulgarce. Ndonjehere hidhnin syte nga cifti, si per te gjetur shkak te “gerriceshin”.
  Dikur vajza i thote djalit: Paska dallge deti sot!
  Degjohet nje ze nga grupi i djemve Vlorake: Kishe gje me detin ti motra?!!!

 188. Grupi thotë:

  9 January 2008 @ 3:42 pm

  CPCP…nga te gjitha qe kam thene…vetem 2 rrjeshta me gjete per te cituar si “argumente”.

 189. CPCP thotë:

  9 January 2008 @ 5:10 pm

  te tjerat ishin Bylmez i sperkatur me urrjejte krahinore.

  PS. Je kandidat per cmimin “Derri ne thes”. Te ka emeruar WASU aksidentalisht, pasi t’i beri corap llogjet “argumentat” qorre.

 190. WASU thotë:

  9 January 2008 @ 5:59 pm

  CPCP, Grupi, e gjithe te tjeret,

  Sic e thashe me lart, shpresoj shume qe te mos jemi ketu per te mprehur shpatat e per te treguar kush ka fjalen e fundit. Shpresoj gjithashtu qe ne kete diskutim apo cfaredo diskutimi tjeter, te kemi gjithmone parasysh interesat e popullit shqiptar, qoftshin keto ambientaliste, industrialiste etj.

  Boll i kemi politikanet qe hahen me keq se qente rrugace per nje kocke. Pervec shkembimit te informacionit qe besoj eshte ne te miren e te gjitheve, s’besoj se flasim ketu duke patur per qellim perfitime personale. Thjesht nuk shoh arsye per te ngrene kokat. Opinionet e ndryshme nuk na bejne armiq; pervec faktit qe tregojne se jemi njerez (humans), na japin edhe mundesine per t’i pare ceshtjet edhe nga nje kendveshtrim tjeter.

 191. Leon thotë:

  9 January 2008 @ 6:29 pm

  Mua me deshperon fakti qe ky debat u degjenerua kaq shume..
  Aq sa edhe perrallat e “Vlorakeve” shkruhen pa piken e turpit duke i ule vleren shume ketij debati..
  Sikur njerezit te kuptonin c’fare eshte injoranca, kjo bote do te ishte ndryshe.
  Siduket dikush akoma rruhan inatet e drurit te 97′ dhe kjo vetem ka nje shpjegim. “E paskan pas hak”-thone vlonjatet!!!
  Une nuk e di kush mund quhet ekspert dhe per me teper une nuk jam as ekspert TEC-i dhe as petrofolie.
  POR tek ai det jam lare femije dhe rruaj akoma kujtimet me te bukura..Tek ajo toke ku behet ndertimet jam lindur dhe rritur.. Tek ai pyll kam shetitur dhe luajtur..Tek ajo zone miq dhe pjestare te familjes kane punuar..E pra nuk ka ekspert ne bote me tituj shkencore qe mund te jete ekspert me i mire se une per ate pjese toke..
  Shume nga ju nuk i intereson se c’pasoje mund te kete ajo per njerezit aty..Nuk ju intereson katastrofa ekologjike..Asnje ketu nuk e kupton qe jane keta “Vlonjatet” e mallkuar qe do cohen te pastrojne naften brigjeve.. Jane ata qe do ju helmohen femijet dhe te moshuarit nga deti i piste..Se ne fund te fundit jane ata qe mbajne pergjegjsine kryesore per ate det dhe toke.
  Behen krahasime idiote me vendet fqinje por harrojne si pa dashje te shikojne se c’fare masa marrin vendet fqinje per mjedisin..
  Para disa kohesh kishim foto nga plazhet shqiptare ku Kali, Ariu dhe Gomari ngarkuar me fiq shetisnin plazheve.. Ku kafsha me njeriun kryhejne nevojat personale ne det.. Ku mbeturinat dhe halet e bllokuara jane pjese e plazhit..Ne cilin vende fqinje i keni pare keto pamje?
  Hapni syte dhe shikoni ne c’fare gjendje eshte liqeni i Shkodres edhe sot mbas kontrabandes se naftes qe u be pak vjet me pare.. Hapni syte dhe shikoni edhe liqenin e Pogradecit ku as peshk nuk ka me..
  Hapni syte shikoni edhe gjendjen e lumenjve dhe pyjeve shqiptare..
  E pra nuk kam si t’ju besoj se kjo zone do te jete ndryshe.. dikush permendi skafet nga hollanda qe ka porosit ministria e mbrojtjes..Une nuk e di si mund te mbrohet ambjenti me skafe dhe anije luftrake??
  C’do bejne me ate mitralozin mbi skafe?? Me arme luftarake rruhet ambjenti ?
  Jo vetem kaq por injoranca shkon deri atje sa te vihen epitete dhe te na behen kllaun cirku..
  Edhe njehere ndjej vetem keqearrdhje.. Asgje me teper nuk meritojne..

 192. Pjer Thomas thotë:

  9 January 2008 @ 6:38 pm

  Grupi, fjala; dok/dock, qe ti permend , perkthehet ne shqip; mol/i .

 193. Grupi thotë:

  9 January 2008 @ 7:09 pm

  Falemnderit Pjer…kush e mbante mend.

  Leon…na bere per me qa!! Shume sentimentale…ke fabrika e PVC-es ke luajtur ti kur ishe i vogel?? Atje mes zhives?? Aman o aman sa romatik qe jeni…

  Leon…te lutem dhe njehere…lexo te pakten pjese fillestare te EIA…ato 2-3 faqet e para…qe te kutposh situaten e asja zone, dhe pse duhet ky port. Dhe po e perseris dhe njehere…per te pesten here mbase po s’ka rendesi…porti ekzistues eshte shume shume shume here me i rrezikshem dhe ndotes per ambjentin e Vlores. Situata ekzistuese te fabrika e sodes dhe PVC eshte shume shume shume me e rrezikshem dhe ndotes per Vloren. Ky port i ri pastron zhiven e kimikatet kanceroze qe derdhen ne detin e Vlores perdite nga rrenojat e fabrikes…dhe i eliminon ato pergjithmone. Porti i ri i sjell anijet naftembajtese nga porti ekzistues ku derdhet nafta ne det pa problem…ne nje port me teknollogji moderne ku kontrolli eshte 1000 here me i rrepte dhe me i sigurte.

  Po te kuptohet vetem KAQ…nga gjith ky projekt…do kuptohet qe po cirreni se koti se do ju dali me mire. Ke ndonje verejtje??…te lutem…se na akuzve qe paskemi degjeneruar muhabetin (muhabet eshte degjeneruar…po jo nga “ne” )

 194. Grupi thotë:

  9 January 2008 @ 7:13 pm

  E pra nuk kam si t’ju besoj se kjo zone do te jete ndryshe.. dikush permendi skafet nga hollanda qe ka porosit ministria e mbrojtjes..Une nuk e di si mund te mbrohet ambjenti me skafe dhe anije luftrake??
  C’do bejne me ate mitralozin mbi skafe?? Me arme luftarake rruhet ambjenti ?

  Kjo puna e ktyre masave te sigurise. Se pari porti eshte i rrethuar…dhe dalja e portit, ne rast derdhje, bllokohet me nje rrjete. Kjo e izolon naften brenda ne port sido qe te jet. Kurese sot…porti eshte i hapur. Mbaje ne mend kte gje.

  Se dyti, kto anije nuk jane anije luftarake. Jane anije zjarrfikse me aparatura per pastrimin e ujrave…dhe te pakten njera eshte anije e specializuar per pastrimin e ujrave.

 195. lulian kodra thotë:

  9 January 2008 @ 7:24 pm

  Grupi dhe WASU, lene ca thote CPCP, me keni pelqyer. Vetem se ka nje gje Grup. E kemi humbur besimin. Eshte fatkeqesia me e madhe qe mund te na ndodhte si shqiptare (besa e shqiptarit thoshin) dhe na ka ndodhur, e kemi humbur besimin. Une madje jam shume ekstrem, e kam humbur besimin edhe ne standardet europiane. Pas cdo standardi europian fshihet nje megakorporate, nje konflikt interesi. Prandaj edhe po me pelqejne vlonjatet me gjithe NIMBYn e tyre. Deti eshte i madh, i mban te gjitha, por kam frike se gjiri i Vlores mund te mos i mbaj dot. Do ishte gjynah sikur gjerat te prisheshin. Kerkohet shume kujdes, dhe vlonjatet bejne mire qe e kerkojne, qofte edhe me referendum.

 196. Leon thotë:

  9 January 2008 @ 8:15 pm

  Ore Grup po paske qene fare..
  C’fare sode mor? Pse zhive prodhonte soda ? C’jane keto marrezira?..
  Soda ka 15 vjet qe eshte mbyll e para dhe e dyta ajo zhiva qe thua zotrote eshte shit ne bullgari para se te mbyllej soda..Zhive kane pase aparturat e fabrikes dhe Soda nuk prodhonte zhive por Sode Kaustike!!
  E ke pare vendin,as tulla s’kane ngel dhe jane kthyher ne shpi banimi..
  “do shpetojme vloren nga zhiva thone kopilat”.. Marrezi.. :( :(
  Sa larg eshte pylli i sodes me kampin e pionereve?
  Po me plazhin e vjeter?
  Lere qe eshte e kote te zgjatem me ty.. Me ke zhgenjyer shume.

 197. Bostonian thotë:

  9 January 2008 @ 8:44 pm

  Grupi nuk e paske kuptuar kometin tim

  Grupi thote:
  ” Se treti…paret i shkokan Metes. Hajd merre vesh…njeri thote Berisha…tjetri Meta. Kur s’me vine mua…”
  1. Une thashe “Meta & Co” (sepse ka qene qeveria e Metes kur ka nisur idete per projektin plus c’ndryshim ka Meta apo Berisha perderisa ti si popull nuk merr asgje.
  2. Feasibility Analysis do te thote - A ja vlen ky projekt kur balancon te ardhurat vjetore me ndotjen/prishjen e ambientit pa llogaritur katastrofat (si derdhje apo zjarr) te cilat nuk mund te parashikohen. Per mendimin tim nuk ja vlen ne krahasim me mundesite qe ka Vlora per tu kthyer ne nje vend te mrrekullueshem turistik. Une e lashe me ? pyetjen time sepse doja ta degjoja nga dikush numrin ekzakt qe eshte baraz me nje kothere buke.
  3. Eshte shume e lehte per ty qe jeton ne Amerike per te thene le te behet se ja vlen sepse pashe disa makete te krijuara me Photoshop dhe duket bukur dhe e sigurte. Por do te jete qytetari Vlonjat qe do i vije era e vezes se prishur c’do mengjes.
  4. Ky specialisti qe na citove nga “Koha Jone” z. Shalsi qe flet me kompetence c’fare eksperience pune ka, eshte inxhinier, specialist? A ka punuar ne projekte te tilla me pare? Apo ka pare edhe ai maketet si ty dhe flet si “specialist”.
  5. Shqiptaret njihen qe i bejne punet me “ci qi t’emen” (e ke tek Progonati I nga Emiganti”. Dhe ne kete lloj industrie nuk mund te perdoret e njejta moto.
  6. Po te sjell nje koment nga Dennison C Lane “Once upon an army” raporte dhe ditar i misionarit ushtarak amerikan. Qe te kesh idene se c’mendojne te huajt per ate qe ne na duket normale: (faqe 139)

  “Among the greatest challenges while serving in Albania is driving,
  especially for extended distances. The distance from Tirana to Gjirokaster (viaDurres - Fier - Mallakaster - Tepelene) is a mere 225kms. (Mallakaster is an environmental nightmare).
  Se ka dite qe ka qene ne Ballsh i shkreti.

  7. Kur ty s’te hyn gje ne xhep pse ben si arbiter atehere?

 198. Grupi thotë:

  9 January 2008 @ 9:35 pm

  Leon EIA ka studimin per gjendjen aktuale te zones. Lexoje…po deshe…Une s’kam me durim ti them gjerat nga 20 here…I ke nga faqja 111.

  Bostonian…Meta, Berisha…spaska rendesi per ty…dhe s’ka rendesi as per mua.

  2. Feasibility Analysis do te thote - A ja vlen ky projekt kur balancon te ardhurat vjetore me ndotjen/prishjen e ambientit pa llogaritur katastrofat (si derdhje apo zjarr) te cilat nuk mund te parashikohen.

  Ne rregull. Mendimi jot eshte qe nuk vlen. Nga e nxorre kte mendim? Dhe sipas mendimt tend…si e pengon ky port Vloren per tu zhvilluar si pike turistike? Mesiguri do te kesh aresye…apo jo? Aresyet ekonomike i dhash me siper…dhe kostoja e demtimit te mabjentit jo vetem qe eshte minimale…po sot eshte shume me e larte se neser.

  3. Eshte shume e lehte per ty qe jeton ne Amerike per te thene le te behet se ja vlen sepse pashe disa makete te krijuara me Photoshop dhe duket bukur dhe e sigurte. Por do te jete qytetari Vlonjat qe do i vije era e vezes se prishur c’do mengjes.

  Nuk eshte pulari kjo jo…

  Dhe ai materiali permban pak me shume se ndonje figure me photoshop.

  4. Ky specialisti qe na citove nga “Koha Jone” z. Shalsi qe flet me kompetence c’fare eksperience pune ka, eshte inxhinier, specialist? A ka punuar ne projekte te tilla me pare? Apo ka pare edhe ai maketet si ty dhe flet si “specialist”.

  Specialistet i ke nga faqja 255 me gjith CW-et e tyre.

  7. Kur ty s’te hyn gje ne xhep pse ben si arbiter atehere?

  Se s’kam c’bej gjith diten ne pune ;)

 199. toko thotë:

  9 January 2008 @ 9:42 pm

  7. Kur ty s’te hyn gje ne xhep pse ben si arbiter atehere?
  —–
  Ky eshte mentaliteti yne. po ste hyri ne xhep mos fol.
  Po pse mor vella po mendimit te lire pa asnje konflikt interesash ku i ka shkuar vlera. Ne qe skemi interesa cfare jemi lebroze? :)

 200. lola thotë:

  9 January 2008 @ 10:14 pm

  Late name duke diskutuar per dicka qe asnjeri nuk eshte ne gjendje te jape nje mendim te bazuar ne fakte profesionale. Asnjeri nga ju nuk ka njohuri ne kete fushe, ndaj dhe mos jini kaq kopetente kur shkruani. Ose te pakten, jepni nje mendim, por duke I qendruar pak modestise.
  Nje grup studentesh nuk mund te perfaqesoje Vloren. Une nuk eshte se jam pro ndertimit te veprave te naftes ne bregdet te Vlores. Por kontestimi I ketyre veprave kerkon nje studim te detajuar, jo ne kete menyre qe po kontestohet nga disa kalamaj. Problemi eshte qe veprat duhen kundershtuar nga intelektuale dhe njohes te mire te asaj fushe, gje e cila nuk po ndodh. Vetem ne kete menyre, situata do te dilte me serioze. Per sa kohe, nje pjese e personave qe kontestojne kane interesa te tjera ndaj kesaj zone, une si qytetare preferoj me mire ti rri larg cdo ideje. Pra, nuk kam besim, as tek njera pale e as tek tjetra. Nuk eshte se ketyre aktivisteve u plas shume per Vloren jo. Se nese do te cohej Vlora ne kembe, e udhehequr nga te ashtuquajtur “Koka” te qytetit, dhe persona te tjere, ambientaliste e njohes te mire te fushes, kam pershtypjen se do stepej pak situata. Por per sa kohe qe keta kontestues njihen si zhvates, qe preferojne te paguajne disa kalamaj per te dale ne proteste, atehere me mire te rrish larg, thjesht si nje spektator. Pra, une si qytetare nuk mund te mbeshtes nje pale, e cila po ben ndoshta nje masaker ambientale. Por as nuk mund te mbeshtes nje tjeter pale, e cila synon nje masaker urbane, duke dashur te pervetesoje zonen per te kaluar me pas tek ajo e ashtuquajtura “betonomania”. Shqyrtojini njehere kundershtaret e aleances se kush jane… mos valle ndonjeri prej tyre eshte ndertues apo dicka tjeter e ngjashme…?

 201. Roni thotë:

  9 January 2008 @ 10:19 pm

  Kam nje mesazh per “Specialistet” qe jane pro ndertimit te Petroliferes ne Vlore. GJINJA NUK ASHT MA PA SHKOLLE ZOTI MSUS.
  “Specialistet” e kane kthyer argumentin per ndertimin e petroliferes se eshte per te miren e Vlores.
  Ky lloj argumenti me kujton ate djalin qe eshte ne krevat me vajzen dhe per tja hequr patallonat i thote ” po une te dua shume, shume”.
  “Specialistet” thone se Petrolifera po nderton thjesht nje “magazine” nafte dhe jo nje rafineri. Dhe kane plotesisht te drejte!!!!!
  Lindin pyetjet pse pikerisht ne Vlore?
  A ka lidhje ndertimi i “magazines” me Koridorin e 8?
  Po te mendohesh pergjigjja vjen vetvetiu.
  Magazina po ndertohet ne Vlore pikerisht se ne Vlore do te jete fundi i Koridorit te 8. Por te gjith e dime se ne koridorin e 8 pervec patate e kastraveca, do te transportohet nafte krudo e ardhur nga deti kaspik.
  Kapaciteti i ketij Koridori nafte do te jete 750000 fuci nafte krudo (e pa rafinuar) ne dite. Pra na duhet nje Mega Magazine qe te perballoje magazinimin e kesaj nafte krudo.
  Pra le ta quajme A-Magazinen dhe B-Koridorin e 8, te dyja keto jane ne ndertim e siper.
  Nderimi i kesaj Magazine nuk do te jete per shperndarjen e naftes me ardhje nga deti dhe me zbrazje ne toke. Por a anasjellta, do te jete me ardhej nafte nga Koridori i tete dhe me shperndarje nga deti ne drejtim te tregjeve perndimore.
  Dje filloi nderimi i koridorit 8, qe do te beje te mundur sjelljen e naftes krudo nga deti kaspik. A
  Sot po ndertohet Mega Magazina qe do te beje te mundur magazinimin e 750000 fuci nafte ne dite qe eshte dhe kapaciteti maksimal i Koridorit te 8. B
  Pasi ti kemi perfunduar se ndertuari A dhe B do te ndertojme C!
  C eshte pikerisht Rafineria qe do te beje te mundur rafinerimin e naftes per tregun perndimore.

 202. Roni thotë:

  9 January 2008 @ 10:27 pm

  Marre nga Wikipedia
  AMBO pipeline is a planned oil pipeline from Bulgarian Black Sea port Burgas via Macedonia to Albanian Adriatic port Vlore. The aim of the 894 kilometer long trans-Balkan pipeline is to bypass Turkish straits in transportation of Russian and Caspian oil. The pipeline is expected to cost about 1.5 billion USD and it will transport 750,000 barrels of oil per day.[1] There will be four pump stations, two in Bulgaria and one each in Macedonia and Albania, constructed along the route.

  The pipeline is planned to be built and operated by the US-registered Albanian Macedonian Bulgarian Oil Corporation (AMBO). The project is backed by the US government, who financed a feasibility study of pipeline.[2]

  The pipeline was proposed already in 1993. On 27 December 2004, prime-ministers of Albania, Macedonia and Bulgaria signed the latest political declaration, followed by the memorandum of understanding between representatives of Albania, Macedonia and Bulgaria and Ted Ferguson, the president & CEO of AMBO.[3] On 30 October 2006, Albania and Macedonia signed a protocol to determinate the entrance points of the pipeline. The entrance point will be Stebleve village in Albania and Lakaica village in Macedonia. A similar protocol between Bulgaria and Macedonia was signed later in 2006.

  On 31 January 2007, Macedonia, Bulgaria and Albania signed a trilateral convention on the construction of the Balkan pipeline AMBO. This document has been ratified by the Parliaments of all three countries and will govern the construction, operation, and maintenance of the project. It goes into effect in September 2007. Environmental studies are being conducted and construction licenses need to be obtained, allowing work to commence late 2008.[4]

  Other pipeline projects (which do not compete with AMBO since they serve entirely different markets) are the Burgas-Alexandroupoli pipeline from Burgas to Greece Aegean port Alexandroupoli, and the Pan-European Pipeline from Constanţa in Romania to Trieste in Italy. There is also the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline. Compared with Burgas-Alexandroupoli pipeline, the AMBO pipeline is longer and more expensive, but at the same time Vlore (which is a sheltered, deep-water, all-weather port) could accommodate larger tankers and is more accessible than Alexandroupoli.[5] Also, an oil spill in the Aegean would have hard influence Greece’s tourism industry.[6]

 203. Bostonian thotë:

  9 January 2008 @ 10:29 pm

  Grupi pergjigje per ty dhe per “specialistet” e tjere te midhjes dhe te peshkut si zoti Shalsi me CW ne faqen 255. ;-)

  2) Feasibility Analysis: Lexo me poshte marre nga Koha Jone…

  “Nje ishull i ri artificial pritet te ndertohet se shpejti ne zonen prane lagunes se Nartes, ne veri te qytetit te Vlores. Kompania “A.C.M.S” ka paraqitur mesditen e djeshme ne universitetin e Vlores nje mega-projekt per ndertimin e nje ishulli artificial i cili, per shkak te formes se tij, do te quhet “Ishulli i Skenderbeut”. Projekti, qe parashikon ndertimin e nje kompleksi te madh turistik ne det, ne formen e nje shqiponje dykrenore, parashikon celjen e 150 mije vendeve te reja te punes per banoret e qytetit te Vlores dhe rrethinave.”

  Nuk e di ku e per c’fare ke mbaruar shkollen por thjesht matematikisht: (nuk po futem ne “feasibility details”)
  Vende pune te Petrolifera = (Jepe vet pergjigjen)
  Vende pune ne “Scanderbeg Island” = (edhe ketu flet vete ti)
  Ja pse e kundershtoj. Keto jane faktet e mia.

  3) Kur ti ben plazh do te shohesh cisterna nafte apo pyje? Hmmmm (mu pergjigj te lutem) apo do qe te huajt te mbajne ditar ” Valona is an environmental nightmare” si ai miku me lart (qe s’me ktheve dot pergjigje ne komentin e fundit)
  4) Petrofilera eshte kotec ne krahasim me “Scanderbeg Island” (per nga vlera e investimit. Lexo me poshte cituar nga Koha Jone:

  “Per ndertimin e “Ishullit te Skenderbeut” mendohet se do te impenjohen me shume se 100 firma te njohura ne bote, te cilat do te mbulojne aspekte te ndryshme te struktures dhe infrastruktures. Projekti ende nuk ka nje fature financiare, pasi kostoja e tij mund te ndryshoje ne varesi te punimeve. Ai po behet gati per t’iu propozuar Kuvendit te Shqiperise, nga ku pritet miratimi dhe kalimi i projektit per zbatim, pasi te kaloje rruget institucionale. Sipas drejtuesve te projektit, ai i eshte prezantuar disa muaj me pare edhe Kryeministrit te vendit, Sali Berisha dhe drejtuesve te tjere te shtetit shqiptar, te cilet kane vleresuar nismen. Eneid Hamzai, perfaqesues i Aleances per Mbrojtjen e Gjirit te Vlores, eshte shprehur dje ne takim se ky projekt do te punesoje shume here me shume persona sesa TEC-i dhe Petrolifera, ndersa vazhdimi i ndertimit te tyre rrezikon deshtimin e projekteve te tilla madhore.”

  Per gjithe artikullin ketu:

  http://www.kohajone.com/artikull.php?idm=14809&idr=40

  O Grupi … shqiperise se varfer pak gjera te bukura, te vyera e te shtrenjta i kane ngelur, a si prishim edhe ato e te biem rehat pastaj…

 204. Bostonian thotë:

  9 January 2008 @ 10:43 pm

  Roni faleminderit per sjelljen. Dua ti rikujtoj Grupit & Co fjalite e fundit:

  “…..Vlore (which is a sheltered, deep-water, all-weather port) could accommodate larger tankers and is more accessible than Alexandroupoli.[5] Also, an oil spill in the Aegean would have hard influence Greece’s tourism industry.”

 205. toko thotë:

  9 January 2008 @ 11:02 pm

  Bostonian Intersat kjo puna e ishullit
  Dhe tani shikoni ne kemi plane per ishull turistik dhe ndertime industirale ne te njejtin vend. Prandaj kam thene me lart Kur nuk ka plane zhvillimi keshtu do te jene pune. Dhe e drejte ne rast te nje plani per ishull turistik plani per ndertime industriale nuk shkon. Njesoj dhe e kunderta Ne rast te nje plani per zhvillim industrial nuk ka si te behet nje plan per nje zhvilim turistik ( gjithmon ne te njetin vend e ka fjalen)
  Une vetem nje pyetje kam per kete ishullin A ka ndonje reagim apo miratim qofte edhe ne pergjithesi per kete projekt kaq madhor?. Pasi si te thuash deshira per ndertime dhe mbase edhe mundesite financiare jane te shumta por kuptohet keto dhe duhen ingranuar me planet ekonomike kombetare qe zakonisht jane ne dore te qeverise. Pasi ketu do me dukej budallallek te deshirosh te ndertosh nje ishull turistik kur jo larg ke nje zone industriale. Nga artikulli mu duk se ishte vetem nje deshire e mire mbase e ketyre Bajram Murati, me banim ne Australi, Sazan Arshia dhe Zariv Dervishi.
  Sa per interesin ekonomik ne lidhje me Ishullin dhe krahasuar me zonen industriale kjo nuk besoj se varet shume cfare profesioni kemi une ju apo ai, kjo varet nga nje studim i gjere i pergjithshem nga njerez me shume profesione.
  Duke u bere avukat i djallit, “mos jane keta Bajram Murati, me banim ne Australi, Sazan Arshia dhe Zariv Dervishi, autoret e vertete te ketyre protestave?” me fal pa ditur azgje rreth ketij problemi thjesht nje pytje miqsore ;)

 206. Grupi thotë:

  9 January 2008 @ 11:11 pm

  Por te gjith e dime se ne koridorin e 8 pervec patate e kastraveca, do te transportohet nafte krudo e ardhur nga deti kaspik.

  Roni u bere lemsh fare. Se pari Korridori 8 as qe ka filluar pune dhe as qe do filloj ndonjehere…se kur ju nga njera ane thoni “berisha kshu e ashtu”…nga ana tjeter thoni “Berisha e varrosi Korridorin 8″ (fjalet e Shekullit para nja 2 jave). Dhe Korridori 8 dhe AMBO jane dy gjera te ndara. Korridori 8 eshte rruge…

  Se dyti…te ndertosh nje rafineri ne Vlore per naften krudo…jo vetem qe eshte marrezi dhe e paaritshme dhe do duhen nja 10 vjet…po eshte dhe pa leverdi. Prandaj mos u mundo kot te krijosh nje mit tjeter…Nafta krudo do shkoj ne rafineri ne Evrope…

  Dhe kapaciteti i kti porti eshte i posacem per nevojat e importit te Shqiprise…dhe vetem te Shqiperise…per vet faktin se eshte relativisht i VOGEL. Mos kujtoni se do zbrazet nafta e Kaspikut ne ato serbator atje ;)

  Grupi pergjigje per ty dhe per “specialistet” e tjere te midhjes dhe te peshkut si zoti Shalsi me CW ne faqen 255.

  CV se e shkrujta gabim..e bera WC fare. Dhe kutphet qe s’paske marre mundimin ti lexosh…Te ben keq te lexosh!!

  Nuk e di ku e per c’fare ke mbaruar shkollen por thjesht matematikisht: (nuk po futem ne “feasibility details”)
  Vende pune te Petrolifera = (Jepe vet pergjigjen)
  Vende pune ne “Scanderbeg Island” = (edhe ketu flet vete ti)
  Ja pse e kundershtoj. Keto jane faktet e mia.

  Haha…oh aman. Ktu e paske problemin ti?? Se pengon kte “Skenderbeg island”? Lere se me zure keq…s’di cte them.

  3) Kur ti ben plazh do te shohesh cisterna nafte apo pyje? Hmmmm (mu pergjigj te lutem)

  Porti eshte gati 4km larg portit ekzistues…ne nje zone ku s’ben asnjeri plazh…pervec Leonit me sa duket…dhe atyre qe i kane qef zonat e kontaminuara industriale. Ja dhe pergjigja ime…

  apo do qe te huajt te mbajne ditar ” Valona is an environmental nightmare” si ai miku me lart (qe s’me ktheve dot pergjigje ne komentin e fundit)

  Per cfar te te kthej koment?? I ka dal nga Ballshi ai…qe eshte katastrofe. Edhe?? Nuk te marr vesh…nejse

  Eneid Hamzai, perfaqesues i Aleances per Mbrojtjen e Gjirit te Vlores, eshte shprehur dje ne takim se ky projekt do te punesoje shume here me shume persona sesa TEC-i dhe Petrolifera, ndersa vazhdimi i ndertimit te tyre rrezikon deshtimin e projekteve te tilla madhore.”

  Haha…oh sa qesharake. Ky “Skenderbeg Island” qe doli ne nje artikull para ca muajsh…nga nje kompani fantazem qe s’figuron askundi. S’ma merrte mendja se do kishte genjyer ndonjeri…po ja qe!

  Ja u zbardh edhe nje financues tjeter fantazem te ktyre ambientalistve…

  O Grupi … shqiperise se varfer pak gjera te bukura, te vyera e te shtrenjta i kane ngelur, a si prishim edhe ato e te biem rehat pastaj…

  Mire e ke ti…fabrika e sodes dhe PVC ishte vend mahnites…duhet ruajtur per Club Med. Per 200m cope toke te kontaminuar…beni namin.

  Ju bej thirrje dhe njehere…para se te merrni mundimin te diskutoni…lexoni te pakten faqet e para te EIA…vetem qe te dini se ku ndodhet njehere…qe mos flisni kot.

 207. Bostonian thotë:

  9 January 2008 @ 11:16 pm

  toko..
  Pyetjet i ke ne adrese te gabuar.
  1)Kush jane ne krye te protestave i di policia lokale e Vlores dhe ata protestues qe “rreshkiten” ne korridoret e policise dhe i levizen nga vendi ligamnetet gabimisht ;-)

  2) Kush jane personat me siper Bajram Murati & Co mund te pyesesh ne gjendjet civile perkatese sipas shtetesise. ;-)

 208. Grupi thotë:

  9 January 2008 @ 11:16 pm

  Toko mos i ha genjeshtrat kaq kollaj. Eshte nje kompani fantazem qe tha “do ndertojme nje ishull neve per 150 mij vende pune”…oh zot…do shkoka gjith rrethi i Vlores te punoj atje…burra, gra e femije. I ha njeri kto budalleqe?? Ishte nje kompani fantazem qe pagoji ndonje gazetar qe ti shkruanin artikuj…qe te marri ca pare nga ndonje investitor. Perralla me Skenderbe…

 209. anonymus thotë:

  9 January 2008 @ 11:21 pm

  Vende pune ne “Scanderbeg Island” = (edhe ketu flet vete ti)

  Se vellacko eshte duke pertu’ me i lexu t’gjitha keto thagma ketu.
  Pa t’keq, a mund te me thote njeri me dy llafe se c’eshte ky Ishulli? Eshte emer kompanie apo eshte vertet ishull(th)?

 210. Bostonian thotë:

  9 January 2008 @ 11:25 pm

  No comment:

  “Haha…oh aman. Ktu e paske problemin ti?? Se pengon kte “Skenderbeg island”? Lere se me zure keq…s’di cte them”

  “Per cfar te te kthej koment?? I ka dal nga Ballshi ai…qe eshte katastrofe. Edhe?? Nuk te marr vesh…nejse”

 211. Grupi thotë:

  9 January 2008 @ 11:26 pm

  Pa t’keq, a mund te me thote njeri me dy llafe se c’eshte ky Ishulli? Eshte emer kompanie apo eshte vertet ishull(th)?

  Eshte perralle me Skenderbe.

  Uhhh…u dh** fare muhabeti tani.

 212. toko thotë:

  9 January 2008 @ 11:27 pm

  Ne ate artikullin e Koha One nuk e kisha lexuar deri ne fund te me falni Atje thuhet
  …Sipas drejtuesve te projektit, ai i eshte prezantuar disa muaj me pare edhe Kryeministrit te vendit, Sali Berisha dhe drejtuesve te tjere te shtetit shqiptar, te cilet kane vleresuar nismen. Eneid Hamzai, perfaqesues i Aleances per Mbrojtjen e Gjirit te Vlores, eshte shprehur dje ne takim se ky projekt do te punesoje shume here me shume persona sesa TEC-i dhe Petrolifera, ndersa vazhdimi i ndertimit te tyre rrezikon deshtimin e projekteve te tilla madhore….
  Tani e pergjigjen e pyetjes qe bera melart me falni
  Po germoj ne Googel si tarja per kete ACMS por vec qenin e ngordhur po gjej. NJera me delse eshte kompani per menaxhim burimesh nejrezore, nje fare head hunter ne shqiperi, njehere me del qenuke shte ACMS por AMC ajo e vadofoneve Por si i thone gemro tare germo edhe une keshtu po vazhdoj Do tju them po te gjej ndonje gje tjeter vec qenit te ngordhur

 213. Roni thotë:

  9 January 2008 @ 11:34 pm

  O Grupi me gjithmend e ke qe do te jete Koridori 8 vetem rruge makine apo eshte ndonje sarkazem e holle nga ana jote, dhe une spo e kuptoj?
  Ah Grupi -Grupi qenke shume i painformuar.
  Megjithate se harrova te permend me lart
  Rrespekt Qytetit te Vlores, djemve dhe vajzave vlonjate qe po tregojne nje ndergjegjsim qytetare te nivelit te larte. sado qoftshin keta 30-300 apo 3000 vete.
  Eshte per tu dhene doren qe po protestojne dhe po hane dru nga policia vetem e vetem se duan te mbrojne dicka qe na perket te gjitheve Natyren e Shqiperise.

 214. ujku i zi thotë:

  9 January 2008 @ 11:48 pm

  O Roni, ai projekti i AMBO-s fatmiresisht apo fatkeqesisht ka vdekur. Dhe e di pse? Sepse kalon nga Bullgaira dhe Shqiperia, vende qe jo vetem nuk kane garanci biznesi por edhe ju a nxijne jeten investitoreve me korrupsionin idiot. Ne boten ku jetjme i dashur financimet levizin aq shpejt sa po nuk i kape i rrembejne te tjeret. Shih gjithe harten e tubacineve dhe korridoreve qe po ngrihen sot ne ballkan. Qe te gjithe jane projekte me te reja se korridori i tete por kane ecur me shpejte.

 215. Roni thotë:

  10 January 2008 @ 12:21 am

  Ujku i zi projekti i AMBO-s fatmiresisht apo fatkeqsisht nuk ka vdekur.
  Marre nga Worldpress.org
  The AMBO Pipeline
  A second project that will further accelerate energy related developments in Southeastern Europe is the proposed AMBO pipeline. It was first conceived in 1995 by the American Halliburton Company and will run from the port of Burgas through the Former Yugoslav Republic of Macedonia to the port of Vlore in Albania. In short, it connects for the first time the Black Sea with the Adriatic and to a wider extent, Central Asia with the Italian peninsula and beyond. The size of this pipeline is 912 kilometers—sufficient to transfer around 40 million tons of oil, roughly the same amount as the Burgas-Alexandroupoli pipeline. The completion of this venture is scheduled for 2012 and will create the necessary conditions for a balance in the prices of oil in the world market in relation to the other pipelines being created. At a political level, this particular project is United States-led, meaning that in reality this pipeline in relation with the Burgas-Alexandroupoli one, would be of competitive nature between the United States and Russia, but they would all have as a starting point the Burgas port, therefore upgrading the importance of Bulgaria.

  On a wider scale, the emergence of an empowered Russia due to its oil and natural wealth, and more specifically the control of energy corridors that correlate to the power over the nation’s economic viability, has created strategic antagonism between Moscow and Washington. In this respect, the Balkans area has gained considerable attention over the past few years since it is a geographical region sufficiently close enough to Russia, the Middle East, and Western Europe to play an integral role in the new energy architecture that is being shaped for the 21st century. Along with the two pipelines mentioned, a third one is being planned that will connect Kostanja in the Romanian Black Sea to Trieste, an Italian port in the Adriatic Sea. It will pass through Serbia and of course the negotiations affecting Kosovo’s status will surely relate to this project and its viability.

  President George W. Bush will pay a visit to Albania and Bulgaria on June 10 and energy affairs will be on the top of the political agenda, along with the rest of the perennial issues affecting the Balkans. The Russian minister of defense has visited Greece twice in the past few months and President Putin has visited Athens three times while in office. Putin has also made numerous trips to Romania and Bulgaria. Analysts across Southeastern Europe have noted the increased attention of the two superpowers in the local political situation and it would be safe to assume that energy is playing a decisive role in yet another corner of the planet. A well-informed source in the region has stated the probability of border alterations in the region due to the overwhelming importance of energy and the various interests that will try to take advantage of the changing geo-economic structure of the Balkans.

  On a purely economic level, one can in all probability expect an era of stability across the region and a fruitful investment environment. On the other hand, Power politics between Russia and the United States could force various antithetical political units into conflict, with disastrous results. The only two certainties for the time being related to these developments: Firstly, the Balkans is again on track to garner worldwide attention, hopefully for positive reasons. Secondly, the real estate sector in the cities involved in the pipeline construction will skyrocket in the next few years, bringing much needed capital to the local populations.

 216. toko thotë:

  10 January 2008 @ 12:24 am

  …Sepse kalon nga Bullgaira dhe Shqiperia, vende qe jo vetem nuk kane garanci biznesi por edhe ju a nxijne jeten investitoreve me korrupsionin idiot. Ne boten ku jetojme i dashur financimet levizin aq shpejt sa po nuk i kape i rrembejne te tjeret. Shih gjithe harten e tubacineve dhe korridoreve qe po ngrihen sot ne ballkan…..
  Krahasoni kete fjali me fotografite e sjella ketu.
  Nuk e di cila dhemb me shume Ato fotografite apo kjo fjali shume e plote e Ujkut.
  Sa te beni ju derci verci per ambjentin dhe Vloren investimet kane shkuar gjetke. Dhe rini pastaj pa uje pa dirta pa buke e pa pune. Ju rofte genjshtra e ambjentit dhe mbushni barkun me endrene e ishullit turizem. Ah politike e qelbur politike. Me bukur se kjo teme nuk e tregon azgje tjeter nivelin tone.

 217. Bostonian thotë:

  10 January 2008 @ 12:29 am

  O Grupi I lexon postimet e tua ti apo jo? E solle ti kete link:

  http://www.gruppopir.com:8080/customerarea/Brochure_PIA.pdf

  Mos gaboj VIII = 8 apo jo. ;-)

  Shikoje edhe nje here se si lidhet Petrolifera jote me Koridorin e 8.

  ujku zi keshtu kujtova dhe une se vdiq projekti AMBO po shife broshuren e Petroliferes. Sec thote per Koridorin 8. ;-)

  Oh se harrova tua kujtoj edhe nje here qe s’ka rrezik per Vloren ndersa per Greqine PO sepse Petrolifera eshte e sigurt sipas Grupit
  lexo me poshte:

  “…..Vlore (which is a sheltered, deep-water, all-weather port) could accommodate larger tankers and is more accessible than Alexandroupoli.[5] Also, an oil spill in the Aegean would have hard influence Greece’s tourism industry.”

  Grupi jam lodhur duke te dhene fakte ty por nqs nuk kupton rreziqet dhe nuk bindesh edhe me kete postim me fal mua atehere.

 218. Grupi thotë:

  10 January 2008 @ 4:05 pm

  Bostonian…njerzit kane koncepte te ndryshme te fjales “fakte” me sa duket. Nejse…po vazhdojme ne nje teme te sterlodhur se tani po merremi me cikerrima…jo po eshte korridori 8 rruge apo AMBO. Bostonian po ta lexosh me KUJDES ate brochuren, korridori 8 eshte “rail road”…pra eshte nje rruge automobilistike plus lidhje e sistemeve hekurudhore te tre vendeve Shqiperi, Maqedoni, Bullgari. AMBO eshte pipeline…nuk ka lidhje me kte projekt pervec faktit qe kalon ne te tre vended po ashtu. Korridori 8 eshte projekt qe nuk ekziston me…e s’ka per te ekzistuar kurre…per vet faktin se rruga Durres Kukes e anashkalon. Ajo eshte ne broshure sepse broshura eshte e viteve 2004-2005…dhe faktikisht s’ka rendesi fare sepse lidhja eshte vetem me tregjet e rajonit. Sido qe te ishte…portet behen ku ka lidhje me vende te tjera.

  Ja mbaroj edhe kjo pune.

  Se dyti, AMBO po ashtu nuk mund te sherbehet nga kjo petroliferi. Petroliferia ne fazen e pare te saj ka kapacitet sa per te arritur kerkesat vendore…dhe ne fazat e tjera mund te zgjerohet kur e kerkon tregu. S’ka ndonje gje te keqe ktu qe nje pjese mund te perfundoj edhe ne tregje te tjera. Ky eshte biznesi. Dhe ky port nuk ka kapacitet…ne asnje faze…per ti sherbyer AMBO-s…sepse eshte teper i vogel. Porti parashikon ti sherbej vetem 30-35 anije ne VIT.

  Dhe se treti…ai citimi per Greqine etj etj…s’ka rendesi fare…sepse ky port s’ka lidhje me AMBO. Dhe Greqia per ate pune ka disa pipeline qe perfundojne ne portet e saja, gjithashtu ka edhe petroliferira ne portet e saja shume here me te medhaja se kjo e Vlores…dhe nje flote anijesh naftembajtse shume here me te madhe se ato qe vizitojne portet Shqiptare. Prandaj…nuk te del hesapi edhe sikur te krahasosh me Greqine. Shiko pak portien e Selanikut te kuptosh se c’do te thote te zhvillosh industrine.

 219. Grupi thotë:

  10 January 2008 @ 7:57 pm

  Edhe nje gje doja te shtoja…do me falni qe po vazhdoj ti bie te njejtes melodi ne kte teme qe s’ka me pse te vazhdoj.

  Disa prej jush (dhe me tej) keni bere krahasime me qytete te tjera ne bote duke thene se “turizmi nuk jeton dot me industrine dhe ne vendet moderne s’ka TEC-e e petroliferira e parqe industriale ne qytete turistike”. Ky eshte nje mendim i bazuar me teper ne hamendje…per te mos thene ndonje fjale me te rende…se ne fakte. Shikoni pak portin e Varnes ne Bullgari…qe eshte shume me i madh se ai i Durresit e lere mo pastaj Vloren. Ka petroliferira, ka TECe…bile do ndertohet dhe nje pipeline qe te sjelli nafte dhe gaz ne Varne (ajo qe do perfundoj ne Shqiperi pastaj). Dhe perseri 100m larg portit ne Varne fillojne plazhet…qe terheqin gati 2 miljon turista ne vit.

  Shikoni Barcelonen…qe ne brendesi te qyteti…mu buze detit…ndodhet nje TEC gjikand, nje petroliferi gjigande, dhe nje port industrial gjigand…dhe po ashtu mbetet plazh turistik.

  Ja qe industria ko-ekziton dhe me turizmin…doni a s’doni ju. Ja qe bota zhvillohet nepermjet industrise…jo nepermejt hotlexhise dhe kamarjerve. Vlora ka mundesite te kthehet ne nje metropol te vertet…nje qender industrie dhe biznesi…qe ndihmon te gjithe ekonomine e Shqiperise. Dhe perseri…kur merret shtruar…kjo nuk rrezikon aspak turizmin.

  Jo industri apo turizem…por industri DHE turizem. Vlora e ka kte potencial…po ja qe kamarjeret dhe te papunet neper kafene preferojne ate jete. Epo kjo nuk eshte ceshtje qe lihet ne duart e tyre…

 220. Idris thotë:

  10 January 2008 @ 8:12 pm

  Grup!
  Po ti nuk te le more!!!!!!!!
  Je plotesisht i paorganizuar ne mendim dhe si per rrjedhoje sheh ngjashmeri e i percjell ato te CEKUILIBRUARA.
  VARNA dhe AI…… qe ti i quan PORTE…jane PORTE….kane perfunduar se qeni PORTE …dhe persosen cdo dite per tu cfrytezuar si PORTE…dhe persosmerine per te mbajtur rezerva nafte pa RISK ,gjithnje si PORTE nuk e kane arritur AKOMA.
  Ato nuk nuk kane qene ASNJEHERE PLAZHE,ne fillesat e tyre ne mos pervec ndonje informacion qe ti dhe MIXHA e kini sekret dhe nuk na e jepni se si u shndruan ne bashkejetese PLAZHET me PORTET.
  Or GRUP!
  Do shume kohe ndoshta me dhjete vjecare qe DURRESI dhe VLORA te shndrohen ne PORTE,,dhe perse..???????? Asnjehere nuk na e ke shpjeguar praktikisht
  POR do shume pak KOHE dhe fute ne tru per tu shndrruar ne SHKATRUS PLAZHESH ,ashtu si e ka fillesen VLORA,dhe per te mesuar popullsine e turistet ne nje lloj te ri noti.
  Ne pellgje nafte te trazuara me UJE.
  Eshtekoha per REALITETE Shqiptare dhe jo te KRAHASUESHME me c’fare ke lexuar neper libra me Pitter Pan e Hary Potter.Leri fantazite e tua te flene lirisht dhe shih e gjej rruge se si mund ti afrosh ne realitetet shqiptare ne KOHEN sa me TE SHKURTER…qofte edhe duke ndertuar PORTE si fjala qe te pelqen me shume te krahasosh.

 221. Grupi thotë:

  10 January 2008 @ 8:26 pm

  Idris…Varna eshte destinacioni turistik me i madh ne Bullgari per plazhe…Tani s’do ti! C’te te them une me tej. Me kaq po e le se e kupton vet qe s’ja vlen te vazhdohet. Ti thu “sjane plazhe”. Po ja qe jane. S’eshte blu qelli…po ja qe eshte.

 222. Roni thotë:

  10 January 2008 @ 9:03 pm

  Ja ku e ke Grupi, te fresket fare
  Lexoje MIRE
  AMBO Protocol to be Inked Today
  22.11.2007
  Bulgaria’s Deputy Minister of Regional Development and Public Works Kalin Rogachev and the FYROM’s Former Yugoslav Republic of Macedonia) Deputy Minister of Economy Kiro Spanjev are to sign a bilateral protocol defining the entry-exit point for the AMBO oil pipeline Bourgas-Vlore. The project is of great importance for the development of the infrastructure on the Balkans and transportation of oil via Macedonia to Albanian Adriatic port Vlore. The project has the support of the Bulgarian government. A Memorandum of Understanding between Bulgaria, Macedonia and FYROM supporting the AMBO project was signed in Sofia in December 2004. A trilateral convention on the construction of the pipeline was signed in Skopje on 31 January 2007.

 223. toko thotë:

  10 January 2008 @ 9:11 pm

  Grupi
  Varna eshte 100km bregdet. Dhe i thyer bile. Nuk eshte vlore as Durres. Po te kesh qene apo shikosh fotografite, plazhi dhe porti ndahen ne menyre qe plazhi nuk shikon portin dhe porti nuk shikon plazhin. Ketu keta te ishullit turizem me sa shikoj une duan ta ndertojne perkarshi me portin. Sipas tyre Vlora nuk do te kete me port detar. Ndersa Barcelona ka mbi 1 milion banore patjeter qe do te kete TEC, dhe jam i bindur qe nuk eshte ne zonen e plazhit.
  Grupi, Problemi qendron se ne qytete te vogla si tonat nuk mund te kesh industri dhe turizem. Prandaj nevojiteten studimet qe qeveria nuk i ka. Pa studime patjter do te jete qef o qef, nderto cfare te mundesh e ku te mundesh, e pse jo edhe endra per ishuj turistike dhe petrofilira perballe njera tjeters. Dhe po te kesh kalmaj qe perplasin kembet dua -sdua nuk do te kesh as petrofilira e as turizma por qirinj e kandile, ne netet me barkun bosh e buzen e thare per nje pike uje. AH se harova dhe fotografi e demeve te sjell petrofilia, apo fotografite e qyteteve te bukura Evropiane :)

 224. Grupi thotë:

  10 January 2008 @ 9:42 pm

  Roni…s’ta kuptoj qellimin e artikullit. entry-exit points jane vendet ku do kalohet kufiri…Shqiperia dhe Maqedonia i kane zgjedhur dhe ato. AMBO mund te perfundoj ne Vlore (megjithse Berisha tani thote qe te perfundoj ne Porto Palermo ne Durres). Bukur…s’ka rendesi…sepse sidoqofte PIA (petroliferia Italiano-Albanese), nuk eshte llogaritur per AMBO-n. Dhe faktikisht AMBO nuk eshte pjese e korridorit 8.

  Toko…e ke gabim perseri. Plazhet ne Varne jane si ne Durres…fillojne as 100m larg portit. S’ka rendesi e SHIKON apo s’eshikon portin…megjithse e shikon mos ki merak. Gjerat nuk llogariten me e shikoj une apo jo…se ndotja e portit shkon edhe ne plazh edhe sikur te mos e shikosh ate. Fjalet e mia jane te kota…shko tek google earth apo google map dhe shiko Varnen nga siper…shiko ky eshte porti, petroliferia e portit gjendet ne ishullin ne mes te kanalit, dhe shiko ku shtrihen plazhet. TEC-i i Varnes (me i madhe ne Bullgari), ndodhet nja 5km me tej ne buze te liqenit qe lidhet me detin nepermjet kanalit te portit.

  Sa per Barcelonen…i sigurte je se ku ndodhet TEC-i? ;) TEC-i i Barcelones ndodhet ne Sant Adria de Besos…qe eshte ne lindje te Barcelones brenda qytetit…mu ne buz te detit…dhe vetem disa qindra metra larg ndonje plazhi. Ja ku e ke…dhe serbatoret e naftes ngjitur me te.
  http://www.habitatgesegur.com/fotos/besos1.jpg

  Pse nuk jane te krahasueshme kto atehere?? Apo se duam ti mbajme kto qytete qe ne i quajme “perla”…po qe ne te vertet ne krahasim…lere Barcelonen…po edhe me Varnen e Bullgarise…kane mbetur si plehra jo perla?? Qytet i Vogel Durresi dhe Vlora? Varna ka 350 mije banor…pak me shume se Durresi. Po ka nje zhvillim shume here me te madh…nje mirqenje shume here me te madhe, dhe nje pike turistike shume here me e madhe. Pse?? Sepse ka infrastrukture…ka dhe drita ;)..ka dhe investime…ka dhe industri.

  Dakord jam qe duhet te ket plan e te mos lejohen ndertime ku te duash. Po kush te tha ty qe s’ka plan?? Faktikisht plani per portet e Vlores dhe te Durresit eshte hartuar qe ne 2003-2004…dhe ky terminali i PIA eshte pjese e kti plani. Plane per bregdetin jane e po hartohen…prandaj kane dale ato plane per fshatra turistike etj etj. Ndertime kot se koti behen nga ata “biznesmenet”…ata e kane shkaterruar bregdetin ne kte nivel (kta “biznesmena” qe faktikisht ne ate zone kane ndertuar disa cisterna nafte PA LEJE)…jo nga nje terminal 4km larg nga ndonje plazh sic eshte ky. Dhe qe kjo ndodhet 4km larg ndonje plazhi…le te mos e harrojme…pra nuk po ndertohet ne nje zone turistike…po ne nje zone te ndotur industriale…e ne kto 17 vite s’ka pare ASNJE zhvillim turistik e s’kishe per te patur kurre. Plani parashikon dy zona per ndertime portesh etj…kte zone ne Vlore…dhe Porto Palermon ne Durres…te dya zona te ndotura industriale qe nuk ofrojne asnje zhvillim per turizmin…dhe nuk e pengojne ate.

  Tani s’te pelqen plani ty…apo s’ke degjuar ti per kte plan…po plani eshte!! Dhe per kte ishullin mos u merr shume…se eshte genjeshter.

  Dhe te mos harrojme…kjo eshte teknollogji moderne…me e fundit. Mos i krahasoni me ato te Enverit te viteve 70.

 225. Bostonian thotë:

  10 January 2008 @ 11:31 pm

  Te gjithe ja fusin kot ketu! Vetem Grupi di c’fare flet e me fakte!

  Grupi :
  Me keto prurjet e fundit kur tema u mbyll ose u be bajate ke “treguar jo vetem bagazhin tuaj te thelle por edhe te gjane”

 226. gre_wireless thotë:

  11 January 2008 @ 12:53 am

  Kjo teme ka treguar interes te madh shume nga komentet jane shume te goditura dhe ka shume gjera te vlefshme qofte edhe per informacion. Megjithate me vjen pak keq qe nuk ka ndonje tip moderatori qe ta kanalizoje pak diskutimin ne menyre qe te mos perseriten te njejtat gjera dhe te pakten te dihen pikat e perbashketa. Ndoshta kete pune duhet ta beje hapesi i temes…

  me duket se per nje gje biem dakort qe te gjithe: qe nuk duam te konsiderohemi sikur jemi ne Kenya. Nese do ta perktheja ne lidhje me situaten nuk ka perse te bllokohen rruget e punimet. Aleanca mund te vazhdoje te sensibilizoje qytetaret dhe per protesta mund te behen sipas rregullave te protestave. Me pelqeu dhe ai propozimi qe ta bejne ne universitet dhe nese duan ta cojne ne ekstrem le te fillojne greve urie…

  Gjithashtu paaftesia e ndoshta te gjitha paleve pjesemarrese ne debat (perfshi dhe median) per te shpjeguar situaten eshte reale. Psh, megjithese shume here ne faqet e para te gazetave, une personalisht e kam patur shume te veshtire ta marr vesh tamam problemin. Mendoj se tani kam nje ide me te mire dhe do ta shpjegoja keshtu:

  kemi te bejme me 4 projekte:
  1) TEC
  2) Petroliferia
  3) AMBO
  4) Park Energjitik

  te katerta keto te marra se bashku kuptohet i ngrene qimet perpjete cdo individi dhe eshte nje transformim shume shokues per Vloren (pa hyre fare ne diskutimin nese eshte pozitiv apo negativ) qe normal do te kete rezistence. Formimi i Aleances dhe ndergjegjesimi qytetar eshte pozitiv per shume arsye. Qeveria e njohu aleancen si subjekt dhe u mundua te negocionte me kete te fundit…

  Nga 4 projektet, i fundit (Parku energjitik) ka qene vetem nje projekt ide ne terminologjine burokracise shqiptare (me shume i fryre nga Nano ne fushaten e 2005). Pra mund te anullohet lehte ligjerisht pa qene e nevojshme te prishen kontrata. Kete, per mendimin tim, qeveria e sotme mendoi ta luante si gur negocimi ne marredheniet me Aleancen. Pra, ne po ju plotesojme dicka, tani eshte rradha juaj te levizni pak nga pozicioni juaj. Kuptohet ketu nuk eshte fundi, edhe nese tre projektet e tjera jane te domosdoshme, qenia e Aleances ne valle eshte e domosdoshme ne menyre qe ne ndertimin e tre projekteve te tjera te merren te gjitha masat e nevojshme per te minimizuar mundesine e e aksidenteve apo ndotjes (per te zvogeluar p(.) si shprehen disa me lart) Pra faktori aleance zvogelon ndotjen e mundshme ne te ardhmen dhe eshte mire qe te jete nje aleance sa me e forte qe te jete e mundur duke patur parasysh qe cdo investitor ka per tendence te zvogeloje kostot ne kurriz te ndotjeve…

  por, cfare duhet te beje Aleanca ne menyre qe te legjitimizohet ne opinion dhe te siguroje egzistencen e saj?

  une mendoj se aleanca nuk e ka ate forcen qe duhet, qofte ne prezantim qofte ne argumenta bindese. Per me teper tani ka dale ne nje beteje frontale me qeverine qe ose do beje qeverine te hapi rruge (mundesi shume e vogel) ose do thyhet vete dhe do humbas si flluske sapuni (as kete nuk e duam te ndodh). (me kuptoni drejt ketu po mundohem te bej nje analize se si eshte gjendja nuk po mundohem te gjykoj ka apo nuk ka te drejte secila pale per secilin projekt)

  ne keto kushte une shikoj dy zgjidhje te mundshme qe do ta forconin aleancen dhe do ta ndihmonin Vloren. E para, do te ishte qe aleanca te ishte me e thyeshme dhe te negocionte me qeverine per projektet. Ketu te perdorte ekspertizen me te mire te mundshme dhe te ishte faktor ne marrjen e vendimeve ne menyre qe firmat prodhuese t’i marrin te gjitha masat parandaluese per ndotjen e ambientit megjithese kjo do te thote me shume kosto dhe me pak fitim per investitoret. Kjo nuk do te ishte shume popullore duke patur parasysh tonin e tanishem te levizjes tek ata njerez qe jane pjesemarres aktive, por une do ta quaja nje levizje te kalkuluar per te siguruar jetegjatesine e aleances dhe do ishte ne te mire te Vlores nese projektet do te behen ne fund te fundit…

  E dyte, do te ishte pak me ekstreme. Aleanca mund te fitoje me shume legjitimitet ne sy te vlonjateve dhe te shtoje rradhet e saj duke u kujdesur per cdo ndotje te Vlores. Pra kundershtimin absolut te:

  1) AMBO
  2) TEC
  3) Petroliferi
  4) Park Energjitik
  5) Shkarkimin e naftes ne portet e Vlores si pershkruhen me lart ne intervisten e Shalsit
  6) Derdhjen e mbeturinave te hoteleve ne det
  7) Betonizimin e bregdetit…
  etj…

  mendoj se me njeren nga keto dy strategji do te thoshim qe kemi nje Aleance serioze qe eshte e afte te beje zgjidhjen me te mire per Vloren.

  Ne keto dy raste Aleanca mund te beje presion bashkise dhe ministrise te turizmit per nje plan zhvillimi per turizmin e Vlores…

  detajet per cdo projekt mund te diskutohen ne vecanti ne varesi te vendimit te Aleances dhe reagimit te vlonjateve. Cdo projekt i tille dihet qe ka ndotje, dhe ne varesi te nevojes se cdo projekti mund te diskutohen detajet dhe masat qe mund te merren.

  Shpresoj te keni perfituar te tere nga diskutimet e deritanishme ashtu si dhe une…

  WASU, si inxhinjer qe ishe, desha te perforcoja kerkesen e Blendit per t’i bere nje analize me sy kritik projektin nese ke nge kuptohet…

  flasim…

 227. labja thotë:

  11 January 2008 @ 2:08 am

  Pershendetje,
  eshte per te ardhur keq qe disa prej jush vazhdojne me ate mentalitetin e militantit dhe argumentojne qe teci ne gjirin e vlores eshte nje zgjedhje me se e pranueshme. Problemi nuk qendron vetem tek teci por edhe tek petrolifiera qe disa prej jush harroni ta permendni. Fatmiresisht pushteti lokal nuk e ka aprovuar akoma lejen e ndertimit me presionin e bere nga qytetaret e Vlores. Ajo do rezervoje naften qe do te sillet nga gjiri i Kaspikut, nafte e cila nuk i perket Shqiperise por do te kaloje vetem tranzit per nevojat e Europes dhe Amerikes. Ato argumentat e qyteteve industriale dhe turistike jane boshe dhe kush do qe eshte i mire informuar e pranon qe ato jane bere probleme per popullatat e atyre vendeve. E dyta asnje nga ato tecet ne Bullgari apo kudo tjeter jane te kategorise A si eshte ky i Vlores. Ka vetem dy tece si ky i tipit te Vlores ne gjithe Europen nje eshte ne Greqi dher tjetri qe po mbyllet eshte ne Portugali. Ndertimi i teceve me nafte bruto prej shume kohesh eshte braktisur per arsye te rrezikshmerise qe mbart per ndotjen e mjedisit. Fakti qe teci i Vlores do shoqerohet me petroliferen qe do rezervoje e perpunoje tone e tone nafte qe do te shperndahet ne bote eshte pjesa me negative e ketij projekti. Gjithashtu Shqiperia per vepra te tilla kaq te rendesishme per perendimin dhe kaq te rrezikshme per mjedisin e Vlores do te marre vetem therrime. Ne kontrakte thuhet qe nje pjese e atyre therrimeve nuk do te jete perfitim net por do te vije ne formen e infrastruktures. Keshtu qe jo vetem do te jene shqipeteret ata qe do te paguajne per infrastrukturen nga perfitimet e tyre por pas 30 vjetesh ajo zona ku shoqeria italiane po nderton tecin do te behet toke e italianeve. Beni llogarine sa do te fitojne ato shoqerite e perfshira ne kete projekt ne krahasim me qindarkat qe do u jepen shqipetareve. Kjo miqte e mij mban era… dhe eshte mese e dukshme qe nuk po mendohet per te ardhmen e shqipetareve por per te sotmen e xhepave te qeveritareve tane.
  As qe e diskutoje qe ka tece me gaz ose nafte te perpunuar por ky i Vlores eshte nafte e zeze bruto. Mos lejoni tu mashtrojne kur thone tec me gaz, tec nuk e di me cfare sepse realiteti eshte qe po lejojme te prishet plazhet, vera, deti qe na perket te gjithe ne shqipetareve.. jo vetem vlonjateve. Mos i manipuloni faktet per hir te argumentave qe servirni. Pranojeni qe kane gjetur qeverite Shqipetare qofte demoktrate apo socialiste qe pranojne cdo kocke qe i hedhin dhe nuk ndjekin vullnetin e popullit apo te akademikeve shqipetare qe argumetojne qe relievi i Vlores, afersia prane lagunes se mbrojtur te nartes, orgjina tektonike e shtresave sedimtare te zones se pyllit te sodes, lageshtia e larte dhe erat qe fryjne vazhdimisht nga deti ne Vlore e bejne ate zone te papershtatshme per vepra te tilla industriale. Dhe kush thote qe se ben njeri plazhin nga plazhi i vjeter dhe pylli i sodes nuk e ka idene se cfare behet ne vlore ne vere kur lushnjaret, mallakastriotet, beratasit apo fieraket mbushin plazhet ku po ndertohet teci jo vetem per hijen e pyllit por edhe per cektesine e Adriatikut dhe afersine me qytet e tyre.
  Hajde dhe sikur mos te pranohen keto argumenta po fakti qe nje pjese e mire e banoreve te Vlores ne lagjet me te medha te Kumes dhe Coles jetojne 1 deri ne 2 km larg ku po ndretohet teci dhe ndoshta me vone petroliferia (magazina nafte) eshte cmenduri.
  Tjetra, ju qe thoni qe zonat industriale mund te jene zona turistike, ju a garantoje qe ju do te ishit te paret qe nuk do te pranonit te shtriheshit ne reren apo laheshit ne ujin ku tymi i zi dhe naftembajteset 100,000 toneshe vijne edhe ikin disa metra me tutje. Kush ka jetuar ne Vlore apo ka frekuentuar plazhet e Vlores me shume se nje mbasdite i mban mend shume mire se si filluan njerezit ti braktisin plazhin e vjeter dhe ate te Turizmit sepse ato pak anije qe futeshin ne port kur pastroheshin apo leviznin shkarkonin mbeturina nafte qe jo vetem ndotnin ujin po mbanin dhe ere te rende.
  E fundit, larg qofte, nje cisterne nafte humbet depositat qe ndodh shpesh dhe ne vende me rregulla shume te forta si eshte Amerika (para nje muaji dicka e tille ndodhi ne San Francisco) si do ti permbajme tragjedi te tilla. Ju e dini mire qe Shqiperia si ka mjetet financiare apo experiencen per parandalimin dhe rregullimin e problemeve te tilla. Ne kontratat per tecin pergjegjesia per pastrimin ose levizjen e shpejte nese nafta derdhet ne gjirin e vlores i perket portit te Vlores. Ju vlonjatet ne peshk e dini fare mire sa qesharake eshte kjo gje…. ne fakt gjithe shqipetaret duhet ta dine qe eshte qesharake. Porti I vlores nuk e ka as personelin, as aftesine teknike apo financiare te manaxhoje dicka te tille qe kerkon specialista.
  Gjithsesi ju ne vend qe ti perkrahni qytetaret e Vlores beheni specialista e filozofe kur e vetmja gje qe duhet te beni eshte te mire informoheni. Lexoni argumentat dhe do te kuptoni qe keto vepra specifike qe do ndertohen ne Vlore (jo te tjera) jane me humbje katastrofike per zhvillimin ekonomik te Shqiperise. Vlonjatet si gjithe shqipetaret nuk jane kundra progresit, dritat dhe uji i ngohte na pelqen dhe ne por cmimi eshte shume i larte. Duke qene se jemi njerez e shumica jo te rritur ne shpella na takon te themi jo kur eshte e qarte qe po na cenohet prona private, mireqenja ekonomike e fizike, dhe lumturia.
  Lumturia ime ishte nje kafe tek Bolonja duke pare perendimin e detit pa nafte pa tym te zi dhe pa sulfur ne ere… vetem kripe, jod dhe det. Me thoni qe nuk kam te drejte te indinjohem kur kerkoje nje referendum qe dhe populli i Vlores dhe gjykata e Strasburgut e kane aprovuar dhe qeveria shqiptare thote ne menyre jo ligjore..”jo”…

  gjithe te mirat

 228. Roni thotë:

  11 January 2008 @ 3:44 am

  Kete qe po thote Labja duhet ta kuptojne te gjithe shqiptaret, se keto investime “bamirese” per popullin shqiptare vine era M…..
  Nafta do te vije nga deti kaspik dhe do te jete nafte e pa rrafinuar, keshtu qe sot ndertohen magazinat neser do te ndertohet rrafineria ne Vlore.
  Ishalla vlonjatet nuk e hane sapunin per djathe.

 229. Idris thotë:

  11 January 2008 @ 7:40 am

  Po me shtyn te te them se po dyshoj JO qe nuk je INTELIGJENT dhe nuk kupton por PO hiqesh si MARIFETCI i KULLUAR.Perse e fshin fjalen “ne fillesat e tyre” per Varnen e Barcelonen?
  Por une kam bindjen qe ne se e thashe per humor se ti dhe MIXHA na kini fshehur nonje Plazh “ne mesjete” tani po bindem qe ti nuk ke asnje lidhje me Problemin …
  Kur te them qe s’kane qene plazhe ne Fillesat e tyre kujtoja se e ke aq shkolle per te KUPTUAR se ne asnje vend te BOTES apo EUROPES nuk njihen PLAZHET per tu lare me RROBA “banje”????? qe ne kohen e PORTEVE..
  Kur te theksoj se ato ne FILLESAT e tyre kane qene PORTE mendoja se e ke pak shkolle per te kuptuar GRADUALITETIN e rritjes se cdo veprimtarie dhe hap pas hapi,dit pas dite .vit pas viti dhe shekull pas shekulli ato kane marre formen e tyre si PORTE…
  Ne se nuk e di, DRAGAMINAT e para qe filluan te THELLOJNE vendin e ankorimit ne detin e DURRESIT,kane filluar pune aty nga viti 64-65,me perspektive qe te ankorohej edhe ndonje VAPOR trans-oqeanik si VLORA etj…
  N.Q.S di arithmetike, keto vende te thelluara ne det moren atributet e PORTEVE jo me PARE se 45 vjet dhe vetem ai i DURRESIT…
  Ne se do te na besh lodra fjalesh te na i paraqitesh edhe vendet e ankorimit te anijeve ne VLORE si PORTE kuptohet qarte qe nuk je ai qe paraqitesh si i DITUR ne fushen e 5 PETROVE.
  Me vjen keq ne se je brez i ri dhe merr perpjete kot nga frymzimet alla MIXHE.Do ishte shume me vlere te fillonit ti BENIT studimet qe keto vende ankorimi (ku as JAHTI i ONASISIT nuk u ankorua dot)ti shndronit ne PORTE me leverdi ekonomike dhe ne baze te ritjes vlerave te tyre te arrinin te krijonin SIGURI dhe BINDJE per FINALEN qe do te mbrosh..
  Po vellezer dhe motra,ne kemi kapacitete dhe jemi ne gjendje TI shndrojme keto vende ne PORTE dhe t’ju bindim JU se si ne te gjithe BOTEN PORTET BASKEJETOJNE me TURIZMIN pa pasoja te renda…
  Fatkeqesisht sado te perpiqesh TI dhe MIXHA vetem me dhune mund te ndertoni sepse persa i perket shndrimit te atyre vendeve ne PORTE do te duhet disa kohe deri ne zhdukjen e fluturimeve me presh ne BATH te MIXHISTEVE e fillimit te ecjes me KEMBE ne TOKE te SHQIPTAREVE.
  Dikush nga admin.mund te marre e bjere informacion me te plote e me te detajuar per KAPACITETIN dhe MUNDESITE e te ashtuquajturve PORTE ne SHQIPRI,nga koha qe SHQIPRIA kishte SHTET dhe me te vertete INXHINIERE e MENAZHERE te DITUR dhe jo lexus e perkthys materialesh ne 100 gjuhe si sot,qe fatkeqesisht asnjeren nuk e kane te nenes apo babes.

 230. Grupi thotë:

  11 January 2008 @ 4:08 pm

  Ok ta fillojme nga fillimi dhe njehere. Sot doli lajmi qe sipas nje studimi te kryer nga nje kompani Amerikane…studim qe me sa di une ka vite qe po zhvilloheshe…doli se ne Shqiperine e mesme dhe veriore paska nje rezerve nafte perj 3 miljard fuci nafte!!!…qe e ve Shqiperine ne vendin e pare ne Evrope per rezerva nafte (mbas Norvegjise)…sepse deri tani vetem 165 miljon fuci rezerva njiheshin. Bile del shume me larte se edhe Rumania, vend qe njihet per rezervat e naftes qe ka.

  Prandaj te mos keni frike…po nafta do zhvillohet disa here me shume ne Shqiperi…dhe do ti sjelli fitime te medha. Une kete e shof si nje lajm teper te mire…sidomos qe kto rezerva zbulohen sot kur mund te perdoren teknollogji moderne (dhe qe ka kerkesa te medha)

  Se dyti, gre wireless edhe une inxhinjer jame me profesion…dhe kjo ishte analiza ime. Kuptohet qe nuk jame specialist ne kte fushe…po prandaj duhen lexuar specialistet c’thone…dhe duhet krijuar nje analize e bazuar ne FAKTE. Gjithashtu gre…”parku energjitik” eshte nje shprehje me teper popullore. Fjala eshte pikerisht per TEC-et…kontrata per te cilen eshte firmosur po nga qeveria Berisha ne 2007…dhe s’ka si te thyhet. Maire Engineering e ka mare persiper ndertimin e TEC-it ne Vlore dhe me sa kam degjuar tani ne fund te 2007es jane blere aparatura moderne per te studjuar impaktet ekollogjike.

  Se treti, Labja me gjithe kto qe jane thene ne kte teme…po perserit parrulla te GABUARA. Petroliferia NUK eshte per ti sherbyer AMBOs. Petroliferia NUK eshte per ti sherbyer vendeve te tjera ne rrajon, duke lejuar shkarkimin e naftes per tregje te tjera. Petroliferia ka si qellim ZHVENDOSJEN e shkarkimit te naftes nga porti ekzistues i Vlores, ne kte port te ri. Ne Shqiperi nuk ka rafineri qe mund te perballojne kerkesat e vendit, dhe prandaj 80% e naftes importohet. Kjo petroliferi ka KAPACITET TE ULET…qe per nevojat e Shqiperise eshte e perballueshme…dhe kjo petroliferi nuk ka kapacitet ti sherbej vendeve te tjera te rajonit. Dhe vendet e tjera te rajonit kane porte e petroliferi te tyre qe ju sherbejne…dhe nuk kane nevoje aspak per kte ne Vlore. Prandaj mos u nisni nga mendime te gabuara per te perfunduar ne konkluzione te gabuara. Kjo zevendson portin e Vlores si pik-shkarkimi nafte…port qe sot krijon SHUME ME TEPER NDOTJE per aresye te teknollogjise primitive…me nje port modern qe PENGON NDOTJEN.

  ————–

  Sa per Idrisin…ksaj i thone…”grasping on straws”…Jo po kishte plazhe ne kohen e mesjetes apo jo. Idriz kjo s’ka pik rendesie. Porti i Varnes gjithasthu nuk ka qene ai qe eshte para 100 vitesh. Ndertimi ne formen moderne te tij eshte kryer ne fillim te shekullit 20. Ne fillim apo ne mes te shekullit 20…kto jane diskutime komplet pa qellim dhe rendesie. Ajo qe eshte me rendesi…eshte qe edhe ne vende te tjera…bile ne cdo vend modern…ka porte te tilla, petroliferira etj etj…ngjitur me plazhe…dhe ne rastin e Bullgarise kemi portin me te madh dhe gjithashtu dhe destinacionin turistik me te madh. Se ne do e bejme SOT apo DJE…s’ka rendesi…bile i bie me mire per ne sepse sot mund ta fillojme me teknollogji MODERNE qe japin garanci me te medha per mbrojtje ambienti.

  Po nejse ksaj i thone grasping on straws dhe asgje tjeter…se je i vetmi me duket qe kupton rendesine e fjalve qe po thua.

  Sa per ato qe na thua “inxhinjer te ditur” bla bla bla…kuptohet qe perseri s’ke marre fare mundimin qe te LEXOSH materialin e sjell. Atje ke dhe CV-et e inxhinjerve te projektit…qe pervec atyre Italianve qe kane me dhjetra e qindra raste eksperience si ky port…ke dhe inxhinjeret Shqipetar qe jane po ata qe kane ndertuar e zgjeruar portet ekzistuese te Shqiperise. Prandaj te lutem…para se te hedhesh mend…lexo. Kaq kisha une per ty…se kuptohet qe nje diskutim serioz nuk mund te behet kur ti as merr mundimin te informohesh mire mbi temen…po vazhdon si gjithnje…

 231. Grupi thotë:

  11 January 2008 @ 4:12 pm

  Fatkeqesisht sado te perpiqesh TI dhe MIXHA vetem me dhune mund te ndertoni sepse persa i perket shndrimit te atyre vendeve ne PORTE do te duhet disa kohe deri ne zhdukjen e fluturimeve me presh ne BATH te MIXHISTEVE e fillimit te ecjes me KEMBE ne TOKE te SHQIPTAREVE.

  Kuptohet me kto lloj shprehjesh qe perdor…qe ke nje gjemb diku tjeter…po qe s’po arrin ta thuash qarte…mbase se s’te kuptoje une ne 50% e cirrjeve qe shkruan…dhe per kte do ta kem fajin une…apo mbase se vertet ke nje barrier ne shprehjen e ktij problemi.

 232. WASU thotë:

  11 January 2008 @ 4:19 pm

  Grupi,

  Ai lajmi qe thua qofte i vertete, po kompanite amerikane e italiane te naftes kane mbi 15 vjet qe gerrmojne e bejne studime neper Shqiperi e s’kane gjetur gje akoma, as ne toke as ne det. Me shume shpresa e kishin edhe ata, cdo vit lajme te reja e me lajmet vijonin dhe puset e reja, po c’e do qe te gjitha dolen thate.

  Megjithese edhe po doli nafte ne ndonje kocke gjysem e ngrene do na ngelet sepse takat per shpime vete nuk kemi, e kompanite e huaja i hartojne kontratat sipas qejfit ku perfitimi u shkon pak a shume i gjithi atyre (kuptohet, me ca pika vaji per rroten e qeverise).

  Prandaj dhe diskutojme ketu, duke e ditur qe asnje nuk na e do te miren, na duan thjesht per te plotesuar interesat e tyre, per te na shtrydhur sic shtrydhen kokrrat e rrushit, u merret vera e hidhen bersite ne plehera. Atehere bejme mire t’i bejme derman kokes tone, te mos i marrim te gjitha “bamiresite” e kompanive te huaja si djegie shpirti nga ana e tyre per Shqiperine.

 233. Grupi thotë:

  11 January 2008 @ 5:31 pm

  WASU…rezervat e naftes ne zonat e mesme dhe veriore te Shqiperise diheshin me kohe. Studimet i ka filluar SHELL qe ne fillim te 90ave…dhe SHELL zbuloj gati 850 miljon fuci rezerva ne ato zona. Shell u largua kur erdhi 97a…dhe perseri…fajin si gjithnje per prapambetjen tone e kemi NE…jo ato kompani qe na dashkan te keqen. Tani kte zone e ka marre persiper nje kompani Zviceriane…dhe qe tani figurin gati 3 miljard fuci rezerva te zbuluara ne ate zone.

  Peresritet i njeti motif si me kte petroliferine…s’dime gje neve! S’kemi degjuar gje neve! S’dime c’behet neve! Epo ja qe po germove edhe di c’behet…asnjera s’doli thate…te gjitha dolen me zbulime te medha bile.

  Kutphet qe kompani te huaja do vine…se ne jemi mendjendritur dhe i kemi shkaterruar potencialet tona. Ne Shqiperi taksa per nxjerrjen e naftes eshte faktikisht 50% e fitimit!!!…prandaj kjo me figuron si me teper se ndonje “pike vaji”.

 234. WASU thotë:

  11 January 2008 @ 5:56 pm

  E leme kete diskutim se ty mor vella po s’te shkoi e jotja bjer e vdis. E leme keshtu: Ti i di te gjitha, si lum ne qe te kemi ty te na hapesh syte, e mjere ne qe na paskan bere mamate e baballaret koketrashe e qorra.

  Se mbase keshtu po te ze gjumi rehat naten…

 235. Idris thotë:

  11 January 2008 @ 6:23 pm

  Me fal per here te fundit GRUPI..
  Ne kete TEME po paraqitesh nje LEMSH pa fillhyrje e pa DESTINACION…
  Me pak fjale nje teoricien per TEORICIEN qe edhe pranon se “nuk je i kesaj fushe” dhe OPERON me faqe ne website sikur te jesh BABA i tyre duke na i rekomanduar.
  Ne kete menyre problemi kthehet mbrapsht dhe ne te gjithe jemi VIKTIME e nje KEQKUPTIMI.
  Ti nuk kupton c’do methene PORT dhe perpiqesh te argumentosh se …
  Plazhet bashkejetojne me PORTET sikur ne te mos kemi pare kurre ne jeten tone te tilla po mbete ti te na i thuash..
  Ne themi s’kemi PORTE per te tilla gjera..Ti thua VARNA BARCELONA,,Sebastopoli e ku diune..Jo po port i SHENGJINIT.
  Ne themi KADALE mor burre se elementi nr 1 i kesaj pune ashtu si i Energj.Bert.jane SIGURIA spse demet qe sjellin jane te pariparushme ne vende me siperfaqe si SHQIPERIA..Ti na kujton teknologjite e nivelit te larte sikur vetem ti e di qe ka te tilla Teknologji. Dhe ai i fencuri qe te ka entuziasmuar ty na permend edhe TAVANET LUNDRUSE sikur per here te pare i digjojme??????
  ETJ ETJ pambarimisht… LLAFE-BUFE /KARKALEC -KACUFE.
  Pra ose nuk po kuptojme qe ti po flet per hir te nje fakti qe te ka RREMBYER TEORIKISHT ose ne ose me mire une NUK po e kuptoj nje fakt te tille dhe mendoj se ti kujton se ka PORTE ne SHQIPRI.
  Ne kete pike vazhdo me setencen e devollijve te mencur qe te lene te shprehesh me qarte me stilin MIXHIST.
  Ti ZOT une ZOT.Po gomarin kush e kullot?

 236. Grupi thotë:

  11 January 2008 @ 7:27 pm

  Uuu…u merzitet me mua kaq shume?? Me fal WASU…c’te thashe ndonje gje kaq ofenduse??

  As une e as ti s’e kemi ne dore e s’pesojme asgje nga kjo. Po fatkeqsisht disa prej jush keni ndonje gje ne dore…se dilni edhe neper kto protesta e shkruani dhe artikuj andjej kendej plot me sentimentalizem…Edhe une bej ate timen. Pse vetem zeri juaj do degjohet??

  Me ze gjumi mua rrehat fare mos ki merak…s’kam c’bej ne pune kto kohet e fundit dhe them…hajd t’shkoj andej nga Peshku t’shikoj c’gallate behet…

 237. Grupi thotë:

  11 January 2008 @ 7:30 pm

  Uuu…u merzitet me mua kaq shume?? Me fal WASU…c’te thashe ndonje gje kaq ofenduse??

  As une e as ti s’e kemi ne dore e s’pesojme asgje nga kjo. Po fatkeqsisht disa prej jush keni ndonje gje ne dore…se dilni edhe neper kto protesta e shkruani dhe artikuj andjej kendej plot me sentimentalizem…Edhe une bej ate timen. Pse vetem zeri juaj do degjohet??

  Me ze gjumi mua rrehat fare mos ki merak…s’kam c’bej ne pune kto kohet e fundit dhe them…hajd t’shkoj andej nga Peshku t’shikoj c’gallate behet…

  O ti Idiriz…kush eshte ky Mixhi njehere se s’po te marr vesh?? Do me falesh se ti lexoj ne diagonal postimet ngjanehere dhe humbas shume gjera…

 238. Idris thotë:

  11 January 2008 @ 7:50 pm

  Une te lexoj vertikal dhe me shume kujdes sepse dukesh qe gjithshka e ke me DASHAMIRESI per SHQIPRINE pavaresisht nga shprehjet emocionale per VLONJATET qe ne rendesine e problemit nuk kane peshe fare..po fare ama..te pakten per nje nivel gjimnazisti…
  MIXHIST d.mth mendim fshatari dinak-hipokrit dhe i pasinqerte,turbullues dhe egoist i pa cak,i etur per kariere e pushtet i gatshem te peshtysh e te shkelesh jo vetem ne jeten e origjinen vetiake te familjes por se ke per gje te tallesh me nje popull te tere per hir te KARIERIZMIT.
  Ndersa per problemin: ve re qe gjithmone shmangesh nga problemi i drejteperdrejte dhe vazhdon me Argumente per hir te Argumentit.
  Une nuk dua te perseris vetveten..te shkruarat aty i ke dhe ne se desheron te dish mendimin tim per kete problem je me afer mentalitetit MIXHIST se sa atij shkencor qofte edhe teorik qe do te mbrosh..ne ERE ..kur s’ka vlere e mundesine praktike REALE per tu zbatuar e qene efektiv..
  Ja prap do ta mbyll me nje shprehje popullore:
  Kur te shoh (lexoj,digjoj) them LUMJA UNE, kur te provoj them Mos QOFTE NJERI si UNE …Mos u provofte ajo qe kini nder mend…

 239. Grupi thotë:

  11 January 2008 @ 8:18 pm

  Kshu nga shprehjet popullore te grine ti fare…po nga te tjerat?? Vertet qe nuk ta kuptoj problemin…prandaj te dukem sikur po i shmangem…po sepse problemi tend qendron diku tjeter…dhe s’ka te beje fare as me anen teknike apo me ndonje ane tjeter te problemit. Kjo dallohet qarte nga parrulla te tilla si:

  kur s’ka vlere e mundesine praktike REALE per tu zbatuar e qene efektiv..

  Po mire llafet e mia…po ti nga e di kte gje?? Se me para po thoje “ku jane ata inxhinjeret e mirfillte qe kishim bla bla bla”…dhe te thash qe shiko kush jane inxhinjeret qe u morren me kte pune. Ate s’e ke bere akoma kuptohet…dhe vazhdon me te njetin mendim…nuk arrihet!! Pse?? Se kshu thote shprehja popullore…

  Poplli jone i ndritur e heroik…i tmerroj ata te Shell-it te shkret dhe ja mbathen nga Shqiperia ne 97en. Kemi patur “missed opportunities” me bollek me kte popullin tone te ndritur…ja dhe shfaqje e re popullore.

 240. Idris thotë:

  11 January 2008 @ 8:33 pm

  Ti me qe ke qejf te permendesh emra sugjestionues dhe te duket se po thua ndonje gje ja e verteta mbi SHELLIN:
  -NUK bene KERKIME por moren TE DHENA nga kerkimet
  -Nuk u tmerruan (se ata e kane shpikur tmerrin) por pasi moren te dhenat thane :- per kaq nafte te instalohemi ne ketu? Ne kaq nafte ua falim qe te mos ulim autoritetin e asaj qe perfaqesojme.Kjo eshte e dhena nga AI qe u qendroi AFER :D :D :D.Prallat e MIXHISTEVE shko tregojua te tjereve..
  S’ka gje qe nuk ke kutpuar nga dmth MIXHIST..KETU JEMI..
  Vetem te lutem mos i shtrembero kutpimin thenieve per 5 PETROT(qe besoj nuk e di se c’perfaqesojne-alias PETROLIFERA):
  ________NE NUK KEMI PORTE _____ky eshte thelbi i ceshtjes__jo se nuk kemi njerez te perkthejne se :C’do me thene PORT qe bashkjeton me PLAZHET pa risk.
  Ne nuk kemi mundesi reale per te ndertuar PORTE jo se nuk kemi njerez te perkthejne nga 100 gjuhe te botes,por jo te flasin SHQIP.
  Dhe prap po ta mbyll me nje thenie popullore nga popuj afersisht si ne CIFUTET(kane vetem nje PORT :D :D :D )me qe nuk i dashke shume tonat.
  -Te kujt e ke xhaketen mor djale??????
  Kuptimet jane DY
  E para:-Nuk bej pazar po qe se e ke QEPUR(BERE) vet.
  E dyta:-Hajde bejme pazar ne se ta ka lene baba.

 241. Grupi thotë:

  11 January 2008 @ 8:45 pm

  Patjeter…Shell shpenzoj 25 miljon dollare vetem per studime ne Shqiperi…dhe “per kaq nafte”…s’ndejti. Per Shell mund te mos ishin gje (po qe jane), po ata iken se e dhjeme fare ne punen dhe vertet nuk punoheshe ne Shqiperi AS per aq nafte.

  Nejse…pune tjeter ajo…e thashe vetem si shembull se si ja kemi fut vetes ne te kaluaren…dhe vazhdojme.

  Sa per porte…vazhdon ne nje vrime fyelli…prap pa asnje kuptim. S’kemi porte moderne…e dime kte. Prandaj duhet te ndertojme porte moderne. Ti perserit situaten e sotme per te kundershtuar situaten e neserme. Mbrapsht…

 242. labja thotë:

  11 January 2008 @ 11:20 pm

  Kjo eshte dhe per te qeshur por me shume per te qare sepse grupi e ke monopolizuar diskutimin ketu ne peshk dhe te them te drejten ky lloj fiksimi shkon pertej pasonit te dialogimit e ngjan pak nga pak me nje detyre te percaktuar. Noshta ju nuk keni obligime te tjera… ose ndoshta obligimi juaj i vetem eshte te shperndani te ashtuquajturat njohuri prej pseudo inxhinieri. Nuk e di pse me kujtohet nje fare Swedi…. !!!!!!!!

  Personalisht se kam problem cfare pallavrash shperndani ne kete forum sepse kam besim te plote qe bashkeqytetaret e mij i kane aq para mend te ndajne sharpin nga sheqeri.

  Nuk me rrihet pa thene ama qe duke ndjekur bisedat dhe argumentat tuaj me ben pershtypje se sa pa turp perdorni informacion te gabuar… me gjithe shpirt shpresoje qe ta beni nga padija dhe jo me qellim. Per petrolifieren une kurre nuk permenda AMBOn. Megjithate eshte njohuri e pergjithshme qe ky projekt eshte i sponsorizuar nga AMBO, ERDB dhe BB. Keto jane dokumenta qe jane burim i hapur per cdo qytetare Vlore apo kush do qe kerkon te informohet. Per sa i perket depozitave te naftes dhe perpunimit nga petroliferia eshte budallek te argumentosh qe nuk po ndertohen per EU dhe Ameriken. Pse po ndertohen vepra te tilla miliona dollare per perpunimin e rezervimin e naftes? Qe te jene vetem per nevojat e shqipetareve? Te lutem shume mos na fyej inteligjencen e mbi te gjitha mos na fyej duke harxhuar kohen tone dhe duke degjeneruar biseden ne menyre te tille. Nese ato jane bindjet tuaja personale hallall, injoranca eshte bekim ne disa raste, por mos dialogo me mua sikur ke te drejte.
  E ne fakt mbase ke te drejte, ato cisternat e huaja te naftes qe do vijne ne portin e ri qe do ndertohet do jene vetem per te levizur naften nga Durresi ne Vlore!!!!! Ke shume te drejte ne fakt se Shqiperia eshte vend i madh industrial qe i duhet te perpunoje miliona e miliona tone nafte. E mbase ke te drejte ne fakt se Shqiperia 3 milionshe eshte treg i madh konsumator per shoqerite e huaja te naftes!!!
  Tutje i pacipe ke guxim dhe argumenton qe petrolifera eshte per nevojat e shqipetareve, por s`ke gjetur ndonje ketu qe te te pervishet nje here e mire me te verteta per cdo lloj pese leke argumenti qe sjell…

  ne fakt s`ka si te te pervishen se njerezit kane pune e halle dhe nuk paguhen qe te rrijne ne kompjuter dhe te shperndajne fallcifikime…

  shendet

 243. Grupi thotë:

  12 January 2008 @ 12:18 am

  Ah c’ma permende Swed-in…do te sillja nje citim prej tij kur flet per TEC-in e Vlores dhe pse do ndertohet atje. Te pakten jep nje analize nga ana teknike…jo me hamendje. Po mbase e ke lexuar…kshuqe s’po harxhoj kohe.

  Dhe s’ke pse te fillosh me ofendime personale se une nuk quajta asnjeri injorant ose te pa cipe…pervec atyre protestuesve ne Vlore. Dhe e kuptoj vet shume mire qe eshte tejkaluar norma e diskutimit per kte teme. Fatkeqsisht s’doli asnjeri qe te bente diskutim te qete e normal…ose po doli…dalin dhe 10 te tjere qe fillojne me sentimentalizma e me politika e perfundon diskutimi tek plazhet e mesjetes. Obligimi im eshte qe te jap nje kunderpergjigje ktyre “ambientalistve”…dhe per fat ose fatkeqsisht…kisha ca si shume kohe te lire kto dite ne pune.

  Sa per postimin tend, vetem dy pika do doja te citoja. Fatkeqsisht eshte gjith ai material i sjell mbi kte petroliferi, por shume pak e paskan marre mundimin qe te lexojne te pakten broshuren, ne jo EIA.

  Per sa i perket depozitave te naftes dhe perpunimit nga petroliferia eshte budallek te argumentosh qe nuk po ndertohen per EU dhe Ameriken. Pse po ndertohen vepra te tilla miliona dollare per perpunimin e rezervimin e naftes? Qe te jene vetem per nevojat e shqipetareve?

  Se pari petroliferia nuk perpunon asgje. Ajo eshte pike shkarkim-ngarkimi. Se dyti kapaciteti i petroliferise eshte teper i vogel per ti sherbyer ndonje tregu tjeter pervec Shqiperise. Te dhenat mbi te jane ne materialin e siperm, dhe s’ka nevoje per tu perseritur. Se treti, kjo eshte nje pike shkarkimi nga anije per ne toke. Nuk shikoj se si kjo i sherben EU apo Amerikes apo dikujt tjetri, ne nuk eshte pike shkarkimi nga toka ne det (besoj se ndryshimi mids ktyre eshte i kuptueshem)

  E ne fakt mbase ke te drejte, ato cisternat e huaja te naftes qe do vijne ne portin e ri qe do ndertohet do jene vetem per te levizur naften nga Durresi ne Vlore!!!!! Ke shume te drejte ne fakt se Shqiperia eshte vend i madh industrial qe i duhet te perpunoje miliona e miliona tone nafte. E mbase ke te drejte ne fakt se Shqiperia 3 milionshe eshte treg i madh konsumator per shoqerite e huaja te naftes!!!

  Se pari, nga Durresi ne Vlore? Durresi ka petroliferi e saj ne Porto Palermo. Nejse. Se dyti, miljona e miljona tone nafte? Te dhenat mbi kapacitetin e petroliferise jane ne materialin e siperm, prandaj dhe nje here s’ka nevoje te perseriten, megjithse qenka nje problem kyc ne kte diskutim…po qe shume pak paskan marre mundimin qe te infromohen tama mbi kte. Dhe perseri, nuk perpunohet asnje gje atje. Kjo nuk eshte rafineri.

  Dhe njehere…do me falni…po nuk ju vret te informoheni mbi nje ceshtje per te cilen disa prej ju qenke te gatshem te dilni neper rruge dhe qe prek te gjith Shqiperine dhe te ardhmen tone.

 244. labja thotë:

  12 January 2008 @ 2:40 am

  paske qene i lezecem nga kokefortesia do te thosha qe do ishe lab… nese je gjynah se nuk e meriton.

  Ore me gjithe mend e ke ti… cfare thua me siper? Cfare raporte shikon ti ne endrra valle kush e di? Keto qe thua ti jane me te vertete budallalleqe. E kemi kaluar ate faze kur edhe mund te tregoje perralla por tani cdo gje eshte e hapur per ndertimin e petrolifieres. Pushteti lokal i Vlores dhe levizja qytetare kane dokumentat qe tregojne cfare kapaciteti do te kete petrolifiera dhe ku do te cohet nafta. Edhe hidhu perdridhu sa te duash ti… nafta do te rezervohet e perpunohet ne Vlore nese lejohet ndertimi i petroliferes. Kjo veper do te furnizoje naftembajteset cdo dite me 300,000 tone nafte qe do shkojne neper bote. Te vetmen gje qe do sjellin cisternat kur vijne ne Vlore jane lendet kimike te renda qe do te vijne te rezervohen ne Vlore sipas marreveshjes per ndrtimin e terminalit PIA. Ne fjale te tjera nafta do iki dhe helmi do vije e do qendroje ne vlore pak kilometra larg nga vendet e banuara dhe qendrat e ujit te pishem. Qe nafta do iki, kete e ka thene edhe kryemenistri me shume krenari dhe cdo kush tjeter i perfshire ne kete projekt. Ne fakt ne cdo interviste apo konference shtypi qeveria shqiptare tregohet shume krenare per pjesemarrjen e saj ne zgjidhjen e krizes energjitike ne Europe (shperndarjen e naftes) me ndertimin e ketij parku energjitik ne Vlore. Nafta do te vije me tuba nepermejt Bullgarise dhe Maqedonise pastaj do te ri-shperndahet neper bote nepermejt detit. Kjo eshte arsyeja qe u zgjodh gjiri i vlores sepse eshte mjaft i thelle per naftembajteset te hyne e dalin. Eshte ne gjithe internetin, dokumentat e BB dhe ERDB gjithashtu dhe te dhenat mbi PIA tregojne dicka te tille. Ky projekt nuk eshte per Shqiperine… ndoshta teci mund te prodhoje ca energji qe Shqiperia do ta bleje njesoj si do te blinte energji nga Bullgaria, apo Serbia (furnizuesit tradicional tanet keta). Kuptoje qe nafta do largohet nga Shqiperia, prandaj ky projekt eshte shume i rendesishem per EU dhe USA. Turqia ka kohe qe ka filluar te kufizoje levizjen e naftembajteseve ne ngushticen e Bosforit keshtu qe prej kohesh alternativa si ndertimi i tubacionit Bullgari Maqedoni Shqiperi dhe atij te Burgas-Alexandroupoli jane perfolur shume. Ndertimi i tubacionit Shqiptaro-Maqedon-Bullgar do perfundoje ne gjirin e Vlores ku fillimisht ishte parashikuar ndertimi i nje parku te madh energjitik ku ne veprat e perfshira do te ishte dhe petrolifiera. Ti je i pari ne kete forum e ne ato te meparshme edhe ndermjet atyre qe argumentojne pro-tecit qe ky nuk eshte projekt nderkombetar. Ti po argumenton dicka qe eshte fakt dhe duke thene qe ky projekt eshte vetem per nevojat e Shqiperise eshte thjesht genjeshter.

  Nje keshille… mos na cito EIA sepse eshte njesoje si te citosh hitlerin per pastrimin etnik…

 245. labja thotë:

  12 January 2008 @ 2:55 am

  te me falni bere nje gabim gramatik me siper kur thashe qe “mos na cito EIA sepse eshte njesoje si te citosh hitlerin per pastrimin etnik..” e kisha fjalen per IAGEE qe beri “enviromental assessment”- (shqyrtimin e mjedisit per ndertimin e parkut energjitik)

 246. Grupi thotë:

  12 January 2008 @ 3:34 am

  Ok vazhdojme…duket qe sado te flas une…nuk bindesh. Si te te shkoj per mbare o Labe.

  Ja dhe nje citim tjeter te vogel po te bej…

  Kjo veper do te furnizoje naftembajteset cdo dite me 300,000 tone nafte qe do shkojne neper bote. Te vetmen gje qe do sjellin cisternat kur vijne ne Vlore jane lendet kimike te renda qe do te vijne te rezervohen ne Vlore sipas marreveshjes per ndrtimin e terminalit PIA. Ne fjale te tjera nafta do iki dhe helmi do vije e do qendroje ne vlore pak kilometra larg nga vendet e banuara dhe qendrat e ujit te pishem.

  Duke u filluar nga parime te gabuara…ne konkluzione te gabuara do perfundosh. E ke kap mbrapsht problemin. Nafta nuk sillet ne terminal per te perfunduar ne anije…eshte e kunderta ;) Po te vesh re ngjitur me terminalin jane vendet per kamjonat qe do furnizohenme nafte per ti cuar ne destinacion. Nafta ne anije nuk do vije me kamiona ;)
  Sa per “lendet kimike”…edhe kjo eshte nje hamendje e fantazi. 300 mije ton eshte potenciali total i petroliferise…ti thua…cdo dite! Cdo dite boshatisen e mbushen kto serbatore?? ;)

  Aha…lere fare kte muhabet. Shume zgjati.

 247. Irisi thotë:

  12 January 2008 @ 4:02 am

  Grupi anijet do te mbushen ne Vlore, nuk do te zbrazen. Kur nje anije mbushet me nafte e di çfare ndodh? Ne fillim duhet te leshoje ne det ujin qe ka pasur ne çisterne (mban uje gjate udhetimit qe do bente “bosh”). Kur ishim te vegjel dhe vinte ndonje anije naftembajtese te porti kjo ndodhte, dilte uji nga cisterna qe te zevendesohej me nafte. Ath ndodhte shume pak dhe s’zgjaste ndotja per shume kohe se vinin shume pak anije.Por tani qe do zbrasin kete uje aty aq shume anije, gjiri i Vlores do behet gji i naftes.

 248. labja thotë:

  12 January 2008 @ 9:07 am

  o grupi nuk jam ajo qe duhet bindur.. problemi qendron qe ti nuk e ke idene fare fare fare cfare po behet ne Vlore. E bukura eshte se tani futem ne peshk vetem te shohe cfare lajthitje tjeter do kesh shkruar. Asnjehere nuk kam pare njeri te jete kaq jashte realitetit dhe prape mos ta pranoje qe eshte gabim ose te pakten te terhiqet me dinjitet. Me vjen shume keq sepse kam pothuajse 3-4 vjet qe e ndjeke kete ceshtje dhe jam mese e informuar per te gjitha levizjet ligjore te aleances dhe ato jo ligjore te atyre qe mbeshtesin ndertimin e parkut energjitik qofshin qeveria shqiptare apo insitucionet nderkombetare. Te gjitha palet e dijne qe ky park nuk eshte per Shqiperine… ne fakt asnje deri me sot nuk ka pretenduar qe ky park eshte per Shqiperine, prandaj me habit qendrimi yt sepse eshte shume e cuditshme si i nxjerr keto sajesa. Ti i bie tjeter marshi komplet.

 249. labja thotë:

  12 January 2008 @ 9:09 am

  e fundit nese kembengul qe ky park eshte per Shqiperine keshtu qe te justifikosh impaktin negativ qe do te kete mbi Vlore dhe turizmin shqiptare… te te vije turp

 250. Grupi thotë:

  12 January 2008 @ 6:34 pm

  Grupi anijet do te mbushen ne Vlore, nuk do te zbrazen.

  Po jo mo ca flet ti Iris…qielli eshte roze…jo blu!!

  Zonje…anijet nuk shkojne ne port per tu mbushur nga kamiona!! Eshte me se e kote te vazhdoj ne kte teme pa kuptim.

  Se dyti…anijet mbajne ujin ne ballast…qe jane komplet te ndara me serbatoret e naftes. Nuk kane lidhje fare…prandaj futin a nxjerrin uje…nafte s’del asnje pike. Ti po flet per naftmbajtesit e prapambetur qe vinin ne Vlore me pare…qe qoft per teknollogjine e vjeter, qoft per faktin se ishin me te vegjel, nuk kishin ballast te vecante. Naftmbajtest e ndertuar mbas 1978 jane te detyruar te kene ballast te vecant dhe pa lidhje me naften…prandaj nuk ndodh nje gje e tille. Situata shpjegohet nga faqja 203 e EIA.

  Labe e morrem vesh…

 251. Roni thotë:

  12 January 2008 @ 8:23 pm

  Kot lodheni me Grupin
  Argumentet e tij jane faqja 203, 205 etj etj
  Grupi ose ben sikur nuk kupton ose nuk kupton, keshtu qe nuk ja vlen te harxhosh energji me te.
  Dita sa po vjen dhe po afron kur shapi nga sheqeri do te ndahet ne Vlore, nese ka shqiptare qe jane kundra ndertimit te Petroliferes, vendi i veprave eshte Vlora.

 252. alb thotë:

  12 January 2008 @ 9:27 pm

  Vlora po iken per lesh. Thene ndryshe do fillojne edhe ne Vlore te lindin njerez ne sy ne ball. Po e bejne fli…

 253. alb thotë:

  12 January 2008 @ 9:27 pm

  Me sy si Ciklopi e kisha llafin…

  hajt te fala..

 254. labja thotë:

  12 January 2008 @ 9:53 pm

  degjo derman
  leri budalleqet dhe mos anashkalo temen. Nuk po diskutojme a jane bere apo jo anijet naftembajtese me te siguruara. Jane bere sidoms pas Exxon Valdez incident. Ne fakt naftembajteset jane te detyruara te behen “double hulled” nga 2015, 2010 per Europen. Keto sigurime nuk i zvogelojne aspak problemet qe do krijohen nese perplasen dy naftembajteseve ose ato nga pakujdesshmeria e personelit te anijes. Per disa vende te tjera qe mund te mos jene gji ose qe i kane skuadrat specialiste te nderhyrjes se shpejte qe ndalojne shperndarjen e naftes ndoshta ka pak shprese. Per Vloren nese nje aksident i tille ndodh si ka ndodhur e vazhdojne te ndodhin neper bote, vlora do te shkaterrohet. Ti nuk e kupton qe vlora si qytet jeton vetem ne vere, turizmi per vloren eshte veprimtaria kryesore qe drejton anen ekonomike te qytetit

  E fundit, qe tani e tutje mos mu drejto me ne peshk sepse nuk ja vlen me ty jo per gje por po me harxhon kohen duke kerkuar vemendjen time. Dhe deri tani cdo kontribut juaji ne kete teme eshte i korruptuar sepse eshte i pa bazuar ne situaten e vlores….ju nuk keni aspak njohuri per ceshtjen. Ato observimet tuaja amatore te stilit wikipedia jane pa vlere sidomos kur perdoren qellimisht te devijojne vemendjen nga problemi i vertete ketu qe eshte “vlora nuk eshte zona e pershtatshme per nje park industrial”. Cdo njeri mund te beje nje kosto-benefit analize te thjeshte dhe cdokush do arrije ne perfundimin me se te qarte qe po ja fusin vlores dhe shqiperise sa krahu. Nese ndalon dhe i bie lapsit dhe fillon te mendosh me trurin tend pa kopjuar qendrimin e krye bajraktarit ne Tirane te pakten do kuptosh qe vlonjatet kane te drejte qe shqetesohen dhe ne baze te parimeve demokratike qe ne shqiptaret i duam kaq shume vlonjatet kane te drejte per referendum ashtu si eshte aprovuar dhe nga gjykata e Strasburgut. Pse mos te jepet e drejta per referendum kur vlonjatet i kane bere te gjitha hapat ligjore per dicka te tille??? Kesaj pyetje pergjigju ti e mos u kap ne budalleqe qe nuk kane lidhje me problemin.

  sa per komentin qe beri Irisi mos na dil me shpate te madhe sepse ajo vetem vuri ne dukje nje pjese te te kaluares qe per ne vlonjatet qe shkonim ne plazh ne skele eshte shume e rendesishme.

  Zotrote je lare ndonjehere ne mes te naftes… ne fakt kete duhet te bejme duhet te te zhysim nje here ne ujrat e Adriatikut me nafte dhe pastaj do flasim.

 255. alb thotë:

  12 January 2008 @ 10:07 pm

  O Swed… ishte njeri atje tek protesta qe nuk po i besohej se po e rrihnin. nuk i besohej te them ore, jom mek me lot… hehehe… iku ene Vlora. hehehe

 256. swed thotë:

  12 January 2008 @ 10:09 pm

  Alb, i modh je plako :D :D

 257. Grupi thotë:

  12 January 2008 @ 11:34 pm

  Roni mire e ke thene…shkoni atje ne Vlore me vrap e mos u mundoni kot ktu…se faqen 203 apo 205 as nuk e gjekeni dot se ku eshte…jo mo pastaj te merreni me mua. Me vrap ne Vlore…

 258. Shqiptari thotë:

  13 January 2008 @ 10:13 pm

  Labe kopetente nga amerika di qe petrofilia do ndoti detin e vlores se ja thane tek veshi ndertuesit qe nuk fituan tenderat dhe qe dolen ne proteste per ambientin. Ambienti mbrohet shume mire duke djegur goma apo jo labe kopetente?

 259. odi thotë:

  22 January 2008 @ 6:16 am

  Lexova rreth dy ore rreth ketij projekti te Qeverise te Shqipnis per ketfar rezervuar te Naftes. Une nuk e kuptoj se me qfare logjike aprovohet ky projekt kur osht ma se e kuptueshme perfituesit e vetem jan shtetet tjera ma te zhvillune se Shqipnia. Eshte e palogjikshme per mu kur lexoj se sa shume njerz ketu besojn se Parkingjet e Naftes i sjellin dobi Shqiperise. Shume thjesht: Luftoje korrupsionin zhvilloje turizmin edhe qe, rritet buxheti i shtetit 2 ose 3 fish…e mjaftushme per mi mbrri ni nivel te jeteses sikur vendet fqinje ( Slovenia apo Kroacia). Mos te foli per Alpet ne veri…pasuri qe vendet tjera vdesin mi pas, e qe epiteti i tyne fatkeqesisht edhe ne ditet e sotme ka mbet i sterlidhun me Kanun e me Gjakmarrje.
  Poashtu edhe e lexova lajmin qe ne Shqiperi do ndertohen keto Mullinjte e Eres Windmills qe do prodhojn energji te mjaftushme per Shqiprine, shume me erdh mire.
  Nuk du me shkru Liber ktu, mirepo jom i zgjenjym si Kosovar mi pa Shqipnin tone ne durt e ktyne majmunave qe rrezikojn jeten e njerzve e pretendojn ( e bile edhe trajtohen sikur ) te jene Heroj.
  Mos harroni, jo medeomos duhet me pas Rafineri apo qfardolloj punishte te naftes per mu zhvillu. Na nuk jemi as Kore as Amerike as Spanje as Portugali. Ni cop osht Shqipnia…mos e shkaterroni! tung

Komentet per kete teme jane te mbyllura.
Per t'u mbrojtur nga spam-i, Peshku pa uje i mbyll komentet e cdo teme pas 60 ditesh.

 • Po shikoni nje artikull ne faqen e arkivit te Peshkut pa Uje. Per te pare faqen aktive, shkoni tek peshkupauje.com