Mjaft: Policia dhunon aktivistët e Vlorës

vlora.jpg

Lëvizja MJAFT! njofton se sot pasdite, rreth orës 16.30 rreth 200 efektiva të Policisë së Vlorës kanë ndaluar 50 aktivistë që kundërshtojnë ndërtimin e Petroliferës në Vlorë.

Aktivistët bëjnë të ditur se rreth 10 furgona të policisë kanë ndaluar në vendin ku ishin grumbulluar aktivistët dhe i kanë rrahur në mënyrë brutale. Më pas ata janë shoqëruar me dhunë në Komisiariat. Janë dhunuar Kryetari i Këshillit Bashkiak Arben Sinani, Besnik Lulaj, të cilit i kanë thyer gjymtyrët dhe i kanë rrahur vajzën 16 vjecare, Rezart Aliaj, Sadrit Danaj, të cilit i kanë keqtrajtuar gruan dhe vajzën.

Përvec aktivistëve që kërkojnë Referendum pre e dhunës së paprecedentë policore kanë qenë edhe gra dhe fëmijë, të gjithë familjarë të aktivistëve të cilët ishin të pranishëm në vendngjarje.

200 policët i kanë tërhequr zvarrë drejt rajonit aktistët në fjalë të cilët ishin grumbulluar për të përgatitur detajet e një tubimi që ishte paralajmëruar se do të zhvillohej ditën e nesërme.

Lëvizja MJAFT! dënon me forcë dhunën e pajustifikuar të policisë dhe shkeljen flagrante të të drejtave të njeriut dhe kërkon urgjentisht nga institucionet përkatëse që të lirojnë të ndaluarit.

MJAFT! paralajmëron se nëse ata nuk lirohen sa më shpejt, aktivistët tanë do të vendosen para Komisiariatit të Policisë së Vlorës deri në lirimin e tyre

ZYRA E SHTYPIT E LEVIZJES MJAFT!.

Fotografia nga: Vullnet Hazizaj

Dergoje artikullin me email Printoje artikullin

143 Komente

 1. Vlonjati thotë:

  4 January 2008 @ 12:24 am

  C’u paskan bere mire, se 10 veta bashke me kalamajt e vete s’mund te perfaqesojne dhe te flasin ne emer te gjithe Vlores.

 2. Studenti Shqiptar thotë:

  4 January 2008 @ 12:30 am

  Ne rast se lajmi eshte i vertete ashtu sic shkruhet ketu athere kemi te bejme me nje shkelje te rende. Ne gjithe boten e qyteteruar ka protesta per shumecka, shume prej tyra madje me tone edhe me te ashpra se ato te Vlores por askerkund policia nuk ua hyn protestuesve ne dru!!!

  Turp, ne rast se incidenti ka ndodhur vertete!

 3. gre_wireless thotë:

  4 January 2008 @ 12:46 am

  policia ka 10 dite qe matet, nuk besoj ta kene bere kaq pa takt shperndarjen e protestuesve se te qe u kishte hyre keshtu qe diten e pare, por kane 10 dite qe i kane vezhguar dhe kane gjetur momentin….

  dhuna ne protesta eshte problematike ne kete 10 vjecar, po te qe se do t’ju hynin ne dru nuk kishin pritur fare..kjo duket pak si mosperputhje…

 4. kikthi thotë:

  4 January 2008 @ 1:43 am

  pikerisht pseudovlonjati, prandaj kerkohet referendumi qe te dihet se cili qendrim perfaqeson popullin e vlores. aleancistet nuk thone te mos zhvillohen industrit e naftes ne vlore por te organizohet nje referendum ne te cilin te jet populli i vlores qe te vendos nese duhen ber apo jo keto proojekte ne vl. nese as kjo e drejte nuk ju jepet ateher ketu sjemi me ne demokraci.

 5. kikthi thotë:

  4 January 2008 @ 1:45 am

  pastaj kjo shprehja cjua kan ber mire qe perdor me duket pak ekstremiste… ne te njejten menyre mund te thon ata vlonjatet e tjere nese dikush vjen e i ve flaken shtepis tende.. cja kan ber mire te thone se me leke korupsioni e kishte ndertuar

 6. Ina thotë:

  4 January 2008 @ 2:24 am

  ta zem se Mjaft ka ekzagjeruar .. sic e kane zakon nganjer (ja falim gjithmone)…. sido te kete ndodhur… ketu shkelet jo vetem e drejta civile, jo vetem e drejta per liri fjale….por me e madhja “te drejtat e njeriut” qe dhe Shqiperia ka nenshkruar ne “international convention of human rights” qe ti zbatoje ato urdhera….. po kush e can koken per international law thuaj ….

  in the ideal ream (ata qe kane goditur mbi qytetaret duhet sjelle para drejtesise po ashtu dhe ata qe kane dhene urdherin)….

  po ne real world sbehet gje so mbajini ne kujtime keto qe ndodhin, ti lexojne brezat e tjere ne librat e historise…ndoshta do jete ndryshe per ta

 7. ujk thotë:

  4 January 2008 @ 3:03 am

  besoj se po ti shikosh te gjithe pseoprotestuesit rjedhin nga familje komunise?

 8. toko thotë:

  4 January 2008 @ 3:53 am

  Ketu kemi vetem nje ane te faktit te dhene nga mjaft ka ndonje tjeter fakt te dhene nga ndonje pale asnjanese apo pala e policise. Vetem keshtu mund te gjykojme. Admin Peshk mendoj se ju nuk jeni zedhenes te MJAFT qe te sillini ketu vetem deklarat per shtyp te mjaft Ju lutem gjeni ndonje fakt nga burime te tjera pleaseee!!!!!

 9. peshkarexhe thotë:

  4 January 2008 @ 6:10 am

  ah sa popull i keq jemi ne mor te dashur peshkatare ,duam ta kalojme jeten me zgjedhje edhe referendume
  keshtu qe per cdo investim qe duhet te bejme duhet te bejme edhe referendum ta degjojme pra se c fare thote masa ,populli sepse atje i kemi rrenjet
  do ndertojme nje fabrike ne kashar,barbullush apo ndroq duhet te bejme referendum
  keta zoterinj vlonjate nuk rine dote pa (edhe une jame nga vlora) hosana baraba nuk durojne dot sapo i kaluan 10 vjet nga ajo katraure qe u be ne 97
  turizmi ne vlore uuuu pikaaaaaaaa qe ato 5 km plazh ne vlore na kane dale me pronare edhe ai qaf palare qe te jep shezlongun ta jep byth me byth me tjetrin edhe mos guxon ta pyesesh pse ma jep kaq afer, pergjigja eshte ne maje te gjuhes, po deshe ri po deshe ik
  ndersa ato hotele shume te bukura qe jane nderuar edhe qe i keni pare ,ia keni bere ndonjehere pyetje vetesse ku i derdhin ujrat e zeza ,bash 10m large cadres me perjashtim te ndonje largpamesi qe ka ndertuar grope septike (pikaaaaaaaaa hotel me grope ne 2008)qe do te thote nuk i derdh ne det cdo dite por njeher ne jave ,petrolifera nuk do e ndotin vlore me teper nga uzina e pvc soda apo fabrika e cimentos por ju or studenta trendy jeni nga 20 vjec edhe mami me babin tuaj e kane kaluar jeten rinin permet tepelen skrapar golloborde etc
  shkoni i shtroni bythen punes e mos u beni militante qurasher

 10. Cajupi_junior thotë:

  4 January 2008 @ 11:56 am

  Ne nje kohe kur ne gjithe Boten vemendja kryesore i eshte kthyer ,e perqendruar ke Ambientalizmi, per shkak te transformimeve te dhunshme te klimes e crregullimit te qarkullimit te rrumave nenujore , fenomen i cili sic e dime i sjelle njerezimit thjesht shkaterrime, katastrofa , per cudi te ksaj Bote ne vendin tone , ndeshemi me nje mentalitet Afrikan , duke pare se vetem atje ndertohen impiante te tilla te rrezikeshme, nen forcen e dhunes , ku e drejta dhe interesat jetike te banoreve injorohen hapur , cfare ironie ! Jetojme ne Europe !
  Eshte per te ardhur keq kur shef ketu shkrime antiprotest , anti/referendum , padyshim nga joVlonjate, qe nuk kane asgje te perbashket me Vloren e as me te ardhmen e saj .
  Eshte mjaft e ulet te ofendoshe e shashe ata te rinj te Mjaftit dhe qytetaret e Vlores se bejne nje xhest civilizues ,larg asaj indiference kundrejt jetes e te drejtave njerezore , duke i etiketuar si militante et.

  Peshkarexhe , me vjen keq qe ti si vlonjat, na dalke kunder vellezerve te tu ( nqs je i tille) vlonjate, qe duan te mbrojne qytetin e tyre te zemres, natyrisht qe , dikur me sa me kujtohet edhe pse kam qen i vogel, soda e fabrika e cimentos, ishin gangrena e Vlonjateve, e sidomos lagjeve qe ishin aty prane , Skela, Lef Sallata, Kume etj, qe mbuloheshin nga pluhuri e ndotja i ktyre Fabrikave, por nqs ato fabrika lavdi Zotit u mbyllen , tani Vlores nuk duhet ti ofrohet nje e keqe 100 here me e madhe e cila do te shkaterronte njehere e pergjithmone qytetin e Vlonjateve . Natyrisht qe Vlonjatet nuk presin mbeshtetje nga ata qe nuk ju intereson Vlora, as nga ata te cilet nuk kane asgje te perbashket me te qenit qytetar !
  Vlonjatet kane te drejten e tyre te pamohushme mbi nje Referendum popullor, dhuna kundrejt tyre eshte e papranushme e denushme, cfare qeveria nen dhune sot perkohesisht arrin, sdo te arrij neser , po nen dhune ta mbaje popullin e Vlores ! Rrofte Vlora e Vlonjateve !

 11. lumidrin thotë:

  4 January 2008 @ 12:30 pm

  Me vjen keq per ato te rinj Vlonjate qe me ndergjegje te paster mendojne se mbrojne diçka qe u takon.
  Eshte duke shkuar sipas planit.
  Qeveria i ofron komisonit nje vend ne kontrollin e punimeve,ky komision per punen e “mire” qe po kryen shperblehet,keshtu qe dyja palet dalin te kenaqura.
  Pyetja eshte se shperblimi do jete plus investimi, apo do merret nga investimi.
  Sikur te hiqet nga investimi, do demtohet mbrojtja e ambientit.
  Te preism e te shohim se sido bien dakort.

 12. Cajupi_junior thotë:

  4 January 2008 @ 1:11 pm

  Ndoshta keni te drejte lumidrin, por nqs Jeta ne Shqiperi do udhehiqet prej asaj filozofie , te Dallaverit,pazareve te ndyra, mashtrimit, interesave personale,duke injoruar interesin e pergjithshem,interesin e vendit, duke injoruar konceptin qytetar e vlerat mbi te cilat ndertohet nje shoqeri e drejte dhe e denje e cila do bazohej nen frymen e Pergjegjesise, ne kete vend katastrofa do te jete e pranishme ne nje te ardhme jo te larget ! Dhe padyshim pergjegjesit e tyre do jene jashte Shqiprise , ashtu si dhe ne te kaluaren Historike, gje cila me sa duket ne Shqiperi u kthye ne “Tradicion” ne Atdheun e askujt !

 13. nardi thotë:

  4 January 2008 @ 1:23 pm

  “Rrofte Vlora e vlonjateve”

  Po ne Vlore vetem vlonjate nuk ka. Ka leber, beratas, skraparlinj, mallakastriot, gjirokastrit etj. Madje po te pyesesh per origjinen e drejtueseve te protestes do te degjoni “jam nga tepelena”, “nga mallakastra” etj.
  Me vjen shume keq qe ai popull manipulohet aq shpejt. Ata qe drejtojne protesten mbrojne bizneset e tyre po keta qe i ndjekin nga pas ca mbrojne valle?

 14. berti thotë:

  4 January 2008 @ 1:41 pm

  Budallenjve ne Vlore j’u eshte ngritur dhe nje intitucion.

 15. kikthi thotë:

  4 January 2008 @ 1:51 pm

  ujku
  2 zv kryetarete aleances besniku dhe sadriti, jane (ose te pakten kane qene) antare te kryesis se PD vlore. Kjo jo se i perjashton nga te qenit familje komuniste por ta thashe thjesht per informacion….

  Ujk tha: besoj se po ti shikosh te gjithe pseoprotestuesit rjedhin nga familje komunise?

 16. swed thotë:

  4 January 2008 @ 1:57 pm

  Krist, ku je mor burre? Kur do e pime ate kafen qe na takon? :)

 17. swed thotë:

  4 January 2008 @ 1:57 pm

  P.S. Jam ne Tirane, s’kom ca ti boj qe del me flamur amerikan :(

 18. M O Z A thotë:

  4 January 2008 @ 2:08 pm

  A thua ta kete kap policia ene Kristin ?
  Se jane te rrezikshem fort peshkataret jo per gje :-)

 19. Syribukur thotë:

  4 January 2008 @ 2:18 pm

  Sa i vertete eshte lajmi mbetet per t’u konfirmuar. Deri tani TOP Channel dhe News24 s’kane dhene gje. Ndoshta Fiks Fare mund te kete dicka me serioze ne mbremje. Te presim.

  Cajup_i_Ri, pse gjithe ky percmim per ata qe zbresin nga malet e Veriut?! :(
  Te njejtin percmim ke edhe per Kuciotet apo te tjeret qe kane zbritur nga malet e Jugut?! :(

  Une s’e kuptoj pse i fut te gjithe ne nje thes kur thua: “Ne nje kohe kur ne gjithe Boten vemendja kryesore i eshte kthyer ,e perqendruar ke Ambientalizmi”? Vemendja mund te jete e Ambientalisteve por jo e atyre qe s’jane te tille, ose se paku qe s’i mbeshtesin ata.

  Kij parasysh qe Vlora s’eshte Vetem e vlonjateve.

  Me sa di une kerkesa per referendum e ka marre nje pergjigje nga KQZ kur ishte Kryetar Celibashi. Nuk di c’pergjigje ka dhene Gjykata Kushtetuese nese eshte bere ankim.
  Ne rast se kerkohet zbatimi i shtetit ligjor dhe pavaresise se institucioneve, atehere duhen zbatuar ato vendime qe jane marre, pavaresisht faktit nese je dakord apo jo.

  Sepse nese do te bejme secili me koke te vet, (fatkeqesisht kete jemi duke bere tash sa mot), atehere kesaj i thone anarki.
  Askush s’ka te drejte te pengoje askend te kryeje punen kur per kete ka nje kontrate te rregullt. S’me duket se ka ndonje shkelje ligji ne kontraten per ndertimin e Parkut Industrial ne Vlore.

  Pastaj keta Aleancistet qe u dhimbset kaq shume Vlora, perse nuk kane protestuar, ose te fillojne te protestojne per masakren qe i eshte bere ullishtave te Vlores nga ndertimet pa leje? Apo ato ndertime “zhvillojne turizmin”!
  Pse nuk protestojne keta Aleanciste, ose t’u bllokojne “hotelet” atyre qe s’kane bere kanalizimet e duhura te derdhjes se ujrave te zeza, e qe i derdhin ne det? Apo MUTI s’e ndot ambientin!!!
  Ku ishin ata 14mije qytetare te Vlores qe kane firmosur per referendumin? S’i kemi pare te gdhihen ne “barrikadat” e ngritura nga Aleancistet.

 20. Cajupi_junior thotë:

  4 January 2008 @ 2:25 pm

  Un nuk jam ne kundershtime me Demokracine si nje sistem , ku cdo njeriu qofte ky qytetar ,( fshatar, katundar , bathorexhi etj, me arsim apo coban me dhi ) i lejohet te vendosin te lire , cfare per ata eshte e mire ose e keqe nen koshiencen e tyre !

 21. EmperorOFangelS thotë:

  4 January 2008 @ 3:35 pm

  Dicka e tille pritej..une shpresoja shume ne nje mesymje nga ana e protestuesve.Kur shofi shembuj te dhunes te ushtruar ndaj protestuesve me kujtohen skenat brutale te studenteve qe shtypen me tanke ne Kine.Nje veprim i tille tregon korruptimin e forcave policore dhe perdorjen e tyre si arme shtypese.Ja ky eshte shteti yne…
  E pershendes protesten dhe jam 100% pro tyre!
  Pershendes me PARADISE CITY - GUNS-at!!

 22. berti thotë:

  4 January 2008 @ 3:48 pm

  A thua vertete te jete proteste e popullit te Vlores??????
  Jo per gje por sikur 1% te ishte e vertete do ishte bere nami ne Vlore, pasi Vlonjatet kane treguar se per nje plesht i vene flaken jorganit.

 23. EmperorOFangelS thotë:

  4 January 2008 @ 3:58 pm

  Sipas teje duhet te mendojme se nga njera ane dikush fshehet pas policise qe dhunon protestuesit padrejtesisht,dhe kush mund te jete pas policise pervec shtetit? e nga ana tjeter dikush qe eshte pas protestuesve i ka kurdisur ata per qellimet e enigmatike qe di berti, pse sna i thua c’fare ke zbuluar me mire dhe te ikim neper shpira..

 24. berti thotë:

  4 January 2008 @ 4:14 pm

  Jo po me vjen cudi qe Vlonjatet nuk ngrihen ne protesta per:
  1-Permbytjet qe i shkaktohen qytetit sa here qe bje shi.
  2-Mungesen e ujit ne shtepite e tyre.
  3-Mungesen e energjise elektrike.(Eshte nje nga rrethet qe ka nderprerjet me te gjata).
  Te organizojne proteste qytetare disa fshatare me 4 klase shkolle dhe dy psikopate-”ambientaliste” nga Tirana vetem Vlores i shkon per shtat. Nuk e di po me vjen te qesh me kete “Protesten qytetare” te Vlores.

 25. toko thotë:

  4 January 2008 @ 4:43 pm

  Une jam i bindur se ato jane protesta te nje pjese te popullit te Vlores. Nje pjese e tyre sepse urjene qeverine, jo petrofiline, nje pjese kane interesa perosnale pas ketyre protestave dhe ka nje pjese fare te vogel qe ashtu e kuptojne problemin. Dhe te gjithe keta nuk kane faj. Fajin e kane OJQ-te dhe politikanet tane qe me politkat e tyre populiste per hir te ardhjes ne pushtet te nje force apo per hir te mbajtjes se pushtetit e manipulojone dhe e keqmesojne kete popull te paedukuar me rregullat e demokracise. Ne cdo shtet edhe ne ate me diktatorialin edhe ne ate me demokratikun nuk ka vendim apo veprim qeverie qe te kenaqe tere popullin Do te kete gjithmon nje shtrese te popullsise qe do te preket dhe nje pjese qe do te fitoj. Komunizmi ne teori na mesoj dhe edukoj se cdo populli ben partia. Por ne fakt edhe ai sistem perjashtonte nga nocioni popull nje shtrese te popullsise. Prandaj demokracia ka rregulla te shkruara apo te pashkruara qe mbajne ne kembe kete sistem.
  Le te kthehemi tek ceshtja ne fjale. Besoj asnje as edhe Vlonjatet as edhe OJQ apo partite qe qendrojne pas tyre nuk kane kundershitim se Shqiperise i duhen investimt e huaja. Mirpo ne cdo vend qe ato investime do te ngrihen do te kene reagim nga nje pjese e popullsise. Mire ja nuk e ngritem ne Vlore petrofiline por e ngritem ne Shengjin apo ne Durrres apo Sarande ku jane dhe portet tona. Po njesoj si ata te Vlores do te ngrihen SHengjinasit, Durrasaket apo Sarandiotet kunder saj. Atehrere si i behet kesaj pune? Por keto nuk i mendon as OJQ-te as Partite qe fshihen pas tyre, per ta nuk eshte qellimi te mos ngrihet apo te ngrihet petrofilia per ta rendesi ka te permbyset qeveria, te vine vete ne qeveri dhe te mbushin vete xhepat e tyre keto investime. Kete nuk e mendon as Qeveria pasi edhe per qeverine rendesi ka te qendroj ne qeveri dhe te mbushen xhepat dhe jo petrofilia. Dhe ketu vijne te idete populiste. Mjafton ti bejme qefin populli qe te qendrojme ne pushtet. Ne rast se policia ka perdorur dhunen pa asnje arsye, thjesht se keta te rinj ishin grumbulluar per te pire hashash apo per te bere muhabet, une mendoj se kjo eshte e denushme, por ne qofte se ata ishin mbledhur ne nje miting pa lejen e qeverise sipas rregullave ne fuqi mendoj se policia ka vepruar me te drejte. Mirpo kjo nuk jusitfikon qeverine qe sic kuptova ketu nga dikush me larte te afroj vende ne qeveri per kryesine e protestuesve
  lumidrin thotë:
  4 Janar 2008 @ 12:30 pm
  ..Qeveria i ofron komisonit nje vend ne kontrollin e punimeve,ky komision per punen e “mire” qe po kryen shperblehet,keshtu qe dyja palet dalin te kenaqura.,,,

  Me c’te drejte e ben qeveria kete? U beme si qeveria komuniste qe afronte poste per mjelsit e lopeve apo traktoristete qe te ishin perfaqsues te popullit ne pushtet.
  Me vjen keq per mashtirmin qe po i behet atij populli na keta OJQ apo forca politike te pandergjegjshme per veprimet e tyre. Ne demokraci ka rregulla dhe keto rregulla jane vendosur qe te mbrohet liria qe afron demokracia, mbrotjej kjo nga liria e tejskashme e popullit. Pa keto rregulla kemi populizem, qe nuk perkthehet ne azgje tjeter vec teori komuniste.
  Ne rastin konkret e kam then edhe me pare OJQ-te ne se e kane kaq per zemer kete ceshtje duhet te paraqese ketu nje rruge zgjidhje te ketij problemi ,rruge zgjidhej qe duhet tja paraqese qeverise dhe te behet nje oponete serioze dhe e kulturuar kesaj qeverie. Njesoj kjo edhe per opoziten. Njesoj kjo edhe per ne qe flasim ketu kunder apo pro ketij projekti. Ka dikush ketu te me thote apo edhe perfaqsues te OJQ-ve qe drejtojne keto portesta si do ta demtoj ambjetin kjo petrofilia. Sa kg, kuintal, apo ton mbeturina do te hidhen ne det apo ere nga kjo petrofilia. A e ka mare mundimin njeri qofte edhe perfaqsues te OJQ vetem ti hedhin nje sy te pakten ketij projektit, apo thjesht sepse eshte projekt i qeverise dhe sa 10 njerez e kundershotjne oburra hidhemi ne greva e demostrata ? A ka menduar njeri si mund te zgjidhet ky porblem. Pasi nuk mendoj se jemi vendi i vetem ne bote qe ka petrofili.
  Mjaft me greva e demostrata, mjaft me korupsionin e te afruarit te vendeve te punes, te drejtuesve te protesuteseve, pasi tani dhe portestat kane mare thejsht nje qellim ate te marjes se nje vendi pune, apo perfitimit personal. Ndersa ata njerez te mjere qe ngjiren e ciren, qe rihen e vriten ne keto portesta jane kthyer ne vegla qore te ketyre forcave.
  Ju qe flisni ne emer te popullit, ju qe shkateroni e prishini ne emer te popullit, ju qe koruptoni ne emer te popullit, jeni armiqte me te medhej te ketij populli, fukara dhe te pamesuar

 26. berti thotë:

  4 January 2008 @ 4:57 pm

  “Janë dhunuar Kryetari i Këshillit Bashkiak Arben Sinani, Besnik Lulaj, të cilit i kanë thyer gjymtyrët dhe i kanë rrahur vajzën 16 vjecare”

  Sa prekese!!!!!!
  Na i keputen telat e zemres. Qe neser do shkoj t’ju bashkohem protestuesve.

 27. tropizma thotë:

  4 January 2008 @ 5:05 pm

  Ua Toko ke shkruajtur 2 faqe per te justifikuar nje hamendje, e prape mua nuk ma mbushe mendjen. Po te kesh lexuar jo me shume se 3 artikuj ne shtyp per arsyet e protestuesve, nuk do te besh pyetje te tipit ‘a i kane hedhur ndonje sy projektit’. Ne vend qe te gezoheni se shqipot po arrijne te bashkohen ne proteste per te ruajtur vendin ku jetojne, merreni me rrezime qeverish. Dyshimet per manipulim politik te situates duhen thene (kjo ndodh kudo dhe kurdo dhe prapeseprape nuk e zhvlereson shqetesimin e njerezve), po te arrish te justifikosh dhunen e policise eshte krejtesisht e papranueshme!

 28. EmperorOFangelS thotë:

  4 January 2008 @ 5:08 pm

  Per ato probleme qe trajton ti berti ke shume te drejte,por pse? thua it…
  se pari duhet qartesuar qe problemet e ujit,energjise etj..prekin gjithe qytetet e rrethet por ne si popull nuk e kemi guximin te ngrihemi per padrejtesite qe behen ne kurriz tone.kjo dihet.nuk behemi kurre dy mendje bashke.Protesta nuk eshte aspak qesharake,eshte vullneti dhe guximi i shume pak individeve qe mendojne per te ardhmen e vendit te tyre.Pak renedesi ka se sa shkolle kane ata individe,duket qarte se kane arritur ta ndajne ‘te keqen’ nga ‘e mira’.Sa per te vertetuar parashikimin e toko,sigurisht qe une revoltohem per c’ka ndodh ne Vlore.
  Une jam nga Saranda,nga kerthiza e botes.Kundershtimi,revolta do te ishte shume here me e madhe nese nje dite do te deshironin te ndertonin nje petrolifera ne Sarande.
  Imagjino sikur ne lagjen tende ku je rritur ku ke kujtimet e tua,berti,te shkoje nje dite dhe te gjeje nje kompleks gjigand per perpunimin e plehrave.Mendo pak si do ndjeheshe.
  Per gjithe protestuesit,perjashto qellimet vetiake,kryesorja qe ju jep guximin eshte revolta,ndjenja dhe keto jane cilesite,virtytet e nje individi qe nuk mendon vetem si ajo shprehja ‘Larg by*hes time’ dhe mendoj se shume prej nesh ketu nuk mendojne keshtu.Gjithshka nuk eshte aq
  mekanike.

 29. Grupi thotë:

  4 January 2008 @ 5:14 pm

  Pse s’e shikoni ashtu sic eshte…nje proteste pa leje qe bllokon rrugen e ndertimit te nje kompanie me kontrate te rregullt dhe ne zbatim te te gjitha ligjeve. Ne kte rast…jo vetem policia Shqiptare…po cdo polici ne bote ka te drejte ti heqi protestuesit…dhe ne ata te refuzojne…atehere te perdori cdo lloj menyre qe nevojitet.

  Policia nuk ka kryer asnje veprim te paligjshem.

  Kta kapedanet e Vlores…nga njera ane kerkojne te “drejtat” e tyre…por nga ana tjeter nuk e respektojne ligjin.

  Do ishte mire qe disa nga ato partite e majta te mos i fusnin hundet ne kte pune…Ktej dum drita..ktej s’dum TEC-e…

 30. Grupi thotë:

  4 January 2008 @ 5:20 pm

  Dhe ne paska marre 14 mije firma nga Vlora…atehere s’paskan marre as 10% te popullsise. Si mendoni ju qe atje ku s’ka pune…njerzit do ti thone “jo” nje parku industrial?? Ata studentat e ndritur qe dalin ne proteste…ku do gjejne pune kur te mbarrojne shkollen?? Apo planifikojne te behen kamarjer ne hotele??

 31. EmperorOFangelS thotë:

  4 January 2008 @ 5:20 pm

  nese del kjo foto..jo me kot e postova….JA SHTETI! s’ka asnje ndryshim

 32. toko thotë:

  4 January 2008 @ 5:24 pm

  tropizam
  Me fal per gjatesine e shkrimit. “Shkuaj gjate se nuk kam kohe te shkruaj shkurt” ka then dikush :)
  Ne se nuk je bindur une nuk pretendoj te bind asnje. Megjithate do te ishte mire qe per mua qe nuk kam lexuar asnje artikull nga shtypi partiak shqiptar te me sqaroje pak nga ato pytjet qe kam shtruar ne fund.( E di qe nuk do te lexosh tere komenitn tim, pasi koha te kalon duke lexuar deklarat per shtyp te OJQ-ve, por thjesht hidhi nje sy komentit dhe ndalo atje ku shikon pikepytje :) )
  Sa per te miren e bashkimit te popullit ai i bashkuar ka qene, ju kujtohet 97? Kur u tha nga kryetaret e protestuesve premtimi se popullit te bashkuar se do tju kthenin parate e humbura ne piramida. Mirpo nuk ndodhi ashtu me keq ndodhi Pas ardhjes ne pushtet te tyre ata vodhen edhe ato pak para qe kishin ne ato piramida. Njesoj edhe kjo Neser kur keta qe jane ne krye te protestave sot do te vijne ne pushtet do te ndertojne petrofiline mbase jo ne vlore por jami bindur se diku tjeter si ne Shengjin, apo Durres. Dhe atje do te ndodhe enjeta gje si sot ne Vlore, nga opozita e nerserme pozita e sotme, dhe ketu vazhdojme ne.
  Se fundi Une nuk jusitfikoj asnje pale as policine e as OJQ-te, pasi nuk e di ngjarjen si ka ndodhur. Kur admin peshk te me sjelle ketu nje burim tjeter per kete ngjarje vec atyre te OJQ qe ka sjelle ketu atehere do e jap opinionin tim.
  PS. Oh dhe me fal qe te kam share OJQ-ne. U perpoqa sa munda te mos perdor emer te pervecem qe te fyej sa me pak ndjenjen tende te dashurise per kete OJQ, por ja qe per OJQ flitet ketu dhe nuk ka mundesi te shmanget kjo. Mbase duhet te beni edhe ju pak perpjekje qe te shmangni pak militintazmin qe keshtu te kemi mundesi te diskutojme te dy palet si njerez :)

 33. EmperorOFangelS thotë:

  4 January 2008 @ 5:25 pm

  Ca thua ere grupi se le nam…ata sduan qe te ndertohet fare e ti po thua te ndertohet e te shkojne te punojne aty.ti hapesh gropen vetes,i thone kesaj..

 34. gene thotë:

  4 January 2008 @ 5:27 pm

  Nje pjese e policise (jo ndonje polic i inatosur por policia) ushtron dhune mbi popull (se ne ate rast nuk ishin nje mori idividesh ne stadium por nje pjese e popullit qe kerkon te drejta politike edhe per ne te tjeret).

  Qe te dime me ke po diskutojme

  -MIRE IA BENE = fashist
  -ec mo se kot protestonin s’ka gje se i rrahen= idiot
  -policia nuk mund te perdore dhune ne kete menyre =
  -policia nuk mund te perdore dhune ne kete menyre, duhet pare nese eshte e vertete =
  -policia nuk mund te perdore dhune ne kete menyre, nese eshte e vertete, dikush duhet te paguaje= peshkupauje sic e njoh
  -policia nuk mund te perdore dhune ne kete menyre, nese eshte e vertete, dikush duhet te paguaje e dikush duhet te kembengule per kete=

  -policia nuk mund te perdore dhune ne kete menyre, nese eshte e vertete, dikush duhet te paguaje e UNE DO TE kembengul per kete= peshkupauje si do e doja

 35. toko thotë:

  4 January 2008 @ 5:32 pm

  -policia nuk mund te perdore dhune ne kete menyre, nese eshte e vertete, dikush duhet te paguaje e UNE DO TE kembengul per kete= peshkupauje si do e doja
  Gene une do ta ndryshoja kete te fundit ne
  -policia nuk mund te perdore dhune ne kete menyre, nese eshte e vertete, dikush duhet te paguaje e UNE DO TE kembengul per kete= idiot , teoricien mem mentalitet komunist, populist, armik i popullit
  Mos u fyej se me ke fyer diku me lart vete i pari.
  Admin le ta shikoj kete pak kete punen e ketyre te “zgjuarve”, pasi diku fyehemi ne “idiotet” :D

 36. EmperorOFangelS thotë:

  4 January 2008 @ 5:34 pm

  permbledhje interesante..

 37. gene thotë:

  4 January 2008 @ 5:34 pm

  Ku te kam fyer une toko?

 38. Grupi thotë:

  4 January 2008 @ 5:35 pm

  Ose gene…policia mund te perdorte dhune ne kte menyre…nese protestuesit kane rezistuar heqjen nga policia. Eshte proteste PA LEJE…nga kta qe pretendojne te luftojne per “te drejtat tona”…dhe ne kto raste cdo polici ne bote…do te terrheqi zvarre e te fusi ne mikrobuz.

  Besoj se ju i keni pare shume mire skenat se si reagojne policite e vendeve perendimore….kur ka ndonje proteste pa leje. Le qe s’ka pa leje ne perendim…se e rrespektojne ligjin…por kur ka…ju futet policia me zjarrfikse dhe i fut te gjith ne mikrobuz e drejt ne stacion. Ky eshte reagimi i ligjit…e te mos themi qe kemi te bejme me nje proteste qe zgjati ME DITE.

  Ku jetojne ata 10 katnaret?? Ne Afrike?? Nuk na pelqen neve vendimi i ligjit…atehere te dalim rruges e ta bllokojme.

  Nuk kam asnje dyshim qe kta trimat e Mjaftit kan reziztuar…dhe prandaj policia i ka terhequr zvarre.

  Ca thua ere grupi se le nam…ata sduan qe te ndertohet fare e ti po thua te ndertohet e te shkojne te punojne aty.ti hapesh gropen vetes,i thone kesaj..

  Po te punojne kamarier atehere…

 39. klajdevour thotë:

  4 January 2008 @ 5:36 pm

  Ka filmime nga ngjarja, jane shperndare sot ne te gjitha mediat.

  Moza :) qe kur me ndodhi nje rast para nje viti sikur sme kane me qejf policet, nuk dun te me kapin :)

  swed, po lidhem me Llukanin per kafen :) ndjese qe smunda te vij dje por mu desh te ikja prane revolucionit dhe naftes :)

 40. tropizma thotë:

  4 January 2008 @ 5:42 pm

  Haha toko, rast flagrant i etiketimit ‘ti je i ojq-ve’, ‘ti je i opozites’. Toko une jo vetem qe nuk kam lidhje me Mjaft-in po s’kam me asnje OJQ tjeter, s’kam lidhje as me vlonjatet e protestes, as me vlonjatet e 97-es. Hajde Toko se nuk mashtron njeri per dhunen policore. Po te flasesh per nje ngjarje, per nje problem, te flasesh gjate, duke mos ditur as per ngjarjen (meqe nuk i besoke informacionit) as per problemin eshte e cuditshme. S’te duket keshtu?

  Grupi flet per kontrata te ligjshme dhe protesta te paligjshme. Grupi, nga i vjen legjitimiteti shtetit, ja jep BE-u (TM qafiri), e fiton ne llotari apo ja jep zoti? Aman o Grup, pas shekujsh te tere pushtimesh, pas 45 vjet diktature, pas 17 vjen rritje eksponenciale te barqeve politike, akoma nuk arrin te vesh ne dyshim legjitimitetin e Shtetit? Shtetit ate legjitimitet per te lidhur kontrata ne dem te se ardhmes se nje qyteti ia ka dhene populli, e populli mund ta marre mbrapsht ne mbrojtje te se ardhmes se vendbanimit te tij.

  A mund te perdoret kjo situate nga opozita? Patjeter, sic mund dhe eshte perdorur nga opozita cdo situate ku qeveria dhe populli jane ndeshur. Kjo e komplikon politikisht situaten, por nuk e ben me pak legjitime kerkesen e popullit te Vlores.

 41. lola thotë:

  4 January 2008 @ 5:45 pm

  Grupi ka te drejte.

  Nuk mund te behet nje proteste ne asnje vend te botes pa marre me pare lejen e policise. Ne rastin konkret, grupi i aleancisteve nuk i ka marre lejen policise. Te mos mesohemi e ti ekzagjerojme gjithnje situatat, por do te ishte me mire ti gjykojme ne menyre ligjore dhe njerezore. Policia prandaj eshte, per te ruajtur rendin e qetesine publike. Nese nje turme del e bllokon rrugen per nente dite, a nuk duhet te nderhyje policia? Me thoni pra, cfare duhej te bente policia? Sehir? Jo. Atehere?

  Policia ka kryer nje veprim ligjor, dhe ka zbatuar nje urdher qe te heqe protestuesit nga rruga. Qytetari ka detyrim ligjor te zbatoje urdherin e policise. Nese ai nuk bindet, atehere policia te merr jashte vullnetit tend. Nese te merr ne furgon jashte vullnetin, veprimi nuk konvertohet me partjeter me dhune. Pra, jane dy gjera te ndryshme.

  Ata te shoqeruarit, te cilet pretendojne se jane dhunuar, nuk kishin asnje shenje dhune kur dolen nga policia. Pra, ata protestuesit jane nxitur te thone se jane dhunuar, si nga perfaqesues atje, qe kane interesa te tjera, si nga MJAFT, etj.

  Policia para se ti shoqeronte, iu coi protestuesve nje dite me pare nenet e cituara ne kodin penal, ku u behej e ditur se veprimi i tyre ishte antiligjor. Askush nuk mund te bllokoje nje rruge publike. Nese e bllokon, neni perkates parashikon deri ne tre vjet burg. Pra, ta marresh nga ta marresh, policia duhej te nderhynte.

 42. gene thotë:

  4 January 2008 @ 5:49 pm

  …i kanë rrahur në mënyrë brutale…
  …i kanë thyer gjymtyrët…

  Grupo, nuk di per cilen bote e ke fjalen ti por, ne boten qe keni zgjedhur te ndertojme ne shqipetaret (kornizen e saj e gjen ne kushtetute), policise nuk i lejojme keto veprime (as policeve te vecante e as policise ne teresi)

  Nderkohe shpresoj qe toko te me thote pse e kam fyer!

 43. Vlonjati thotë:

  4 January 2008 @ 5:51 pm

  Po tu kishin thyer gjymtyret sic pretendojne,
  ky miku me lart s’do kishte mundesi ti meshonte tastieres, apo gaboj une!!!

 44. gene thotë:

  4 January 2008 @ 5:55 pm

  Lola, a parashikon gje ai neni rrahje dhe thyerje te gjymtyreve?

 45. gene thotë:

  4 January 2008 @ 5:57 pm

  gabon ti!

  nuk ka nevoje t’ua thyejne te gjitheve qe te quhet DHUNE

 46. Grupi thotë:

  4 January 2008 @ 6:01 pm

  Grupi, nga i vjen legjitimiteti shtetit,

  Si pa kuptim kjo pyetja. Pra ti nuk rrespektoke fare legjitimitetin e shtetit?? Atehere…pse i kerkon shtetit te “drejtat e tua”?? Merr Kallashin ne dore…dhe i ke te gjith te drejtat ne gishtin tend. Ashtu thu ti?? bravo….Mentalitet anarkist, kommunist…quaje cte duash…mua me duket i mbrapsht.

  Shtetit ate legjitimitet per te lidhur kontrata ne dem te se ardhmes se nje qyteti ia ka dhene populli, e populli mund ta marre mbrapsht ne mbrojtje te se ardhmes se vendbanimit te tij.

  Merrja mbrapsht…po beje ne menyre LIGJORE…se ndryshe…atehere as ti e as une s’kemi asnje te drejte se s’ka ligj e s’ka shtet…dhe atehere te marrim te gjithe nga nje Kallash e te mbrojme te drejtat tona…si ne kohen e Lek Dukagjinit.

  Hajde mentaliteti i 2008-es hajde!!

  Shiko…nuk te pelqen ty vendimi i shtetit?? Atehere ndiq rruge ligjore kundra vendimit. NUk te pelqen ajo rruge?? Atehere merr leje per proteste. NUk te dhan leje…atehere dil ne proteste pa leje…fare dakord…po JO ne nje PRONE PRIVATE…sic ishte zona ku po mbahej protesta…dhe kur te vjen policia e te thot “hik”…NENTE DITE ME RRADHE…hik!!…ose ndryshe do perfundosh ne komisariat.

  Komplet normale…dhe komplet anromale qe nje grusht katnaresh, studentash, mjaftistash, dhe “biznesmen ndertimi”…te pretendojne te perfaqsojne ndjenjat dhe mendimet e nje qyteti prej 130 mije banoresh. KUSH ju jep atyre te drejten te flasin per “popullin e Vlores”??

  Boll mo se na plaset me kto kapedanlleqe…nje here ne jeten tuaj behuni njerez dhe rrespektoni ligjin!! Dhe nuk po flas per lejen e ndertimit apo jo…po flas thjesht per ligjin qe thote…mos beni protesta pa leje…dhe ne do beni policia do tju arresotj. Eshte ligj normal dhe ne kushtetute…rrespektoni kushtetuten te pakten ne nuk doni te rrespektoni PD-en apo qeverine e saj. Mja u bet si ne Afrike…

 47. lola thotë:

  4 January 2008 @ 6:04 pm

  Po gene
  Penalizohet edhe pala dhunuese. Por mos ngaterroni dhunen me shoqerimin e pavullnetshem. Jane dy veprime te ndryshme, e para antiligjore, e dyta teresisht ligjore

 48. toko thotë:

  4 January 2008 @ 6:04 pm

  Topizma e ke filluar komentin pa argument por me nje fare ironie, prandaj te quaj militant/e
  tropizma thotë:
  4 Janar 2008 @ 5:05 pm
  Ua Toko ke shkruajtur 2 faqe per te justifikuar nje hamendje.
  Sa per per problemin une as q e ze ne goje ate. bile them …Ne rast se policia ka perdorur dhunen pa asnje arsye, thjesht se keta te rinj ishin grumbulluar per te pire hashash apo per te bere muhabet, une mendoj se kjo eshte e denushme, por ne qofte se ata ishin mbledhur ne nje miting pa lejen e qeverise sipas rregullave ne fuqi mendoj se policia ka vepruar me te drejte…..
  Une ngre nje problem me te madh se ai i rahjes se policeve. Ate te protestave qore.
  Beme protesta qore ne 92 hoqem Ramizin sollem Berishen, beme protesta qore ne 97 hoqem Berishen sollem Nanon. Beme protesta qore ne 97, hoqem Nanon sollem Berishen, Sot bejme portesta qore te heqim Berishen e te sjellim Ramen. Keshtu mbetemi nje popull QOR.
  Ketu po mesoj se keta OJQ-te kishin bllokuar rrugen per 9 dite. Te jete e vertete valle? Ne se po atehere une po te them
  MIRE JA U KA BERE POLICIA!!!!!
  Po futen ne grupin e “idioteve” te Gene qe me pyet se ku me ka fyer.Nejse ju vazhdoni meruni me kishte apo nuk kishte te drejte policia qe rahu e mori ne rajon 10 vete, qe kishin bllokuar rrugen . Neser kur te vine ne pushtet keta te arestuarit do te denohen keta policet si ata te Shkodres ne 92 apo ata te 97, qe pastaj te bejne te njeten gje ata qe do te bien nga pushteti
  Nejse kemi nga te marim shembull
  Kliko ketu te shikoni
  Kenian.Vend si Shqiperia po me duket

 49. gene thotë:

  4 January 2008 @ 6:04 pm

  Pse e le pergjysem tregimin grupo?! Tregimi yt mbaron pikerisht aty ku mbaron edhe “normaliteti” i ngjarjes

 50. gene thotë:

  4 January 2008 @ 6:07 pm

  MIRE JA U KA BERE POLICIA!!!!!

  Kjo hyn tek grupi i fashisteve toko jo “thjesht” tek i idioteve

 51. berti thotë:

  4 January 2008 @ 6:12 pm

  EmperorOFangelS thotë:
  “Imagjino sikur ne lagjen tende ku je rritur ku ke kujtimet e tua,berti,te shkoje nje dite dhe te gjeje nje kompleks gjigand per perpunimin e plehrave.Mendo pak si do ndjeheshe.”
  Ore mjeshter se po na ben sikur jetojme ne hene. E ke parasysh ku do te ndertohet Petrolifera ti or mik. Ne nje vend qe deri dje ka qene mocal dhe vend per te internuarit. Ne nje vend qe deri dje ka qene i panjohur dhe per vete Vlonjatet. I thone Zvernec. Dhe mesa me kujtohet eshte rreth 15 Km larg unazes se qytetit te Vlores. Keto 17-vjet aty nuk eshte bere kurrfare investimi ne turizem. Ne ate vend shkojne bejne plazh(se ka rere) disa te humbur qe nuk kane pare te shkojne e te pushojne andej nga bregdeti i “Pas-tynelit”. Gjithashtu si zone ka qene me leverdi per horrat e Vlores, se kur doje te hiqje qafe ndonjerin vendi me i mire ishte pylli Zvernecit. Vlonjatet te shofin derdhjet e ujrave te zeza dhe eren qe kuterbon nga Bolonja e deri tek Tyneli. Me me vend do te ishte qe ti kerkonin hesap qeverise per nivelin e ndotjes apo impaktin qe do te kishte Petrolifera ne zonen Turistike.

 52. gene thotë:

  4 January 2008 @ 6:14 pm

  lola thotë:
  4 Janar 2008 @ 6:04 pm
  Po gene
  Penalizohet edhe pala dhunuese. Por mos ngaterroni dhunen me shoqerimin e pavullnetshem. Jane dy veprime te ndryshme, e para antiligjore, e dyta teresisht ligjore

  Nuk te pyeta a penalozohet policia lola, te pyeta nese ai neni qe te denon deri ne 3 vjet heqje lirie te denon edhe me thyrje te gjymtyreve (e perdorim kete si mase maksimale te dhunes se ushtruar) me vendim te drejperdrejte te policit apo te shefit qe jep urdher apo te atij qe i jep urdher shefit.

 53. Grupi thotë:

  4 January 2008 @ 6:16 pm

  Tregimet ja kam lene Majftit te na i tregoj…une s’kam fantazi per kto gjera…

  Sipas policise 26 veta u shoqeruan ne komisariat…jo 50. Dhe ai shoku Mjaftist qe i paskan thyer kemben (spas shekullit…jo gjymtyret ne shumes)…paska qen ne spital per vetem nje ore. Sikur te kish thyer gje me verte…s’besoj se do ishte ne spital per vetem nje ore. Ky shoku Mjaftist mbase ka rrezistuar…sic e shpjegoj lola me siper.

  Ore…nente dite kta ne prone private…c’prisnin pastaj??

 54. gene thotë:

  4 January 2008 @ 6:17 pm

  Toko, akoma nuk me the pse mendon se te kam fyer?

 55. toko thotë:

  4 January 2008 @ 6:21 pm

  faleminderit Gene. Faleminderit Admin. Faleminderi Kenia dhe Ethiopia,
  Faleminderit Nigeria
  Faleminderit dhe SHqiperia e 97
  Dhe falemindierit
  shqiperia e sotme.
  Dhje me quheni moderne, te kulutruar apo studiur jashte shtetit. C’me kujtuat Kenian, Ethiopine e Nigerine

  hajt shnet me ke flas dhe une

 56. lumidrin thotë:

  4 January 2008 @ 6:22 pm

  Mo keto ” mjaft” kush i drejton?
  Referndum per petrolieren?
  E para eshte hedhur poshte nga KQZ-ja.
  E dyta,kur behet fjale per nje veper “kombetare”( d.m.th. nuk i sherben vetem nje qyteti apo rrethi) nuk ka vend per referendum.
  Te protestojne eshte e drejt e tyre, por referendum mos kerkoni, se nuk qendron.
  Referendumi kerkohet ne ato raste ku objekti qe do ndertohet i sherben vetem qytetit apo rrethit,ateher qytetaret shprehin me voten e tyre pro apo kundra ndertimit te objektit.
  Ne rastin e petrolieres, referendumi eshte i pamundur,sepse ky objekt nuk do arrij te marre asnjeher aprovimin.
  Ne cilindo qytet apo rreth ku do zhvillohej referendumi, rezultati do ishte JO,kundra.

 57. Idris thotë:

  4 January 2008 @ 6:32 pm

  Gene !
  Keshtu si artiatikisht i kishe renditur mire ,por si permbajtje ndoshta jane nga klasifikimet me TE VYERA per te kuptuar se jo cdo lloj-lloj fjale ka vlere kur e leshon ate pa u menduar.
  Ndaj me JU te njejtin klasifikim dhe kam deshire te shtoj se ASKUSH nuk po shikon “prapa drureve” pervec Ju.Perjashto ca lepuj prapa ferrrave te 97 qe leshojne nga nje “piskame” tutje- tehu.
  Shume syze jane politike dhe te folurat per hir te atributit qe ka njeriu per te folur,pa kuptuar se “trimeri” te tilla per te goditur ,rrahur apo keq trajtuar POPULLIN jane si shkendija qe ndezin FLAKE dhe te “flakin” si fije kashte.
  Po keta analiste njesoj si pas 97 do dalin te bejne ANALIZA prape,se kush i ndezi etj etj me sllavo-komuniste,agjentura,pertej e perketej OQEANIT dhe do vazhdojne me perfundimet e plakes nga Skrapari…k…jane,k… s’jane. qe na kane ardhe deri ne GRYKE.
  ASKUSH nuk sheh se KJO menyre te DREJTUARI e SHTETIT rrit ZEMERIMIN POPULLOR- dhe per se?- per nje te drejte LEGJITIME te popullsise lokale,PER tu SHPREHUR me REFERENDUM .
  Jepjani mor Zoterij ,ne se keni ne LIGJ te parin miratojeni,organizojeni dhe zhvillojeni.Eshte shume i thjeshte problemi por QORRI me nje sy eshte MBRET midis QORRAVE me te dy syte.

 58. tropizma thotë:

  4 January 2008 @ 6:41 pm

  Eshte ndryshe te respektosh Ligjin, e ndryshe te respektosh misherimin e tij ne nje ligj, ndryshe te respektosh Shtetin, e ndryshe te respektosh trajten e tij ne nje shtet, por sigurisht ushqimi i respektit per Ligjin e Shtetin eshte pjese thelbesore e ideologjise qe tenton te legjitimoje aksh ligj e aksh shtet. Prandaj duhet te kemi kujdes kur veme Ligjin dhe Shtetin mbi te gjitha, jo vetem sepse ne baze te tyre jane Vullneti edhe E mira e Popullit (sa lehte qe e harrojme kete!), po edhe sepse manipulimi i dashurise per Ligjin/Shtetin mund te coje ne ligje/shtete shume larg ideales. Besoj se kete friken e manipulimit e ndajme te gjithe, sidomos ju qe keni frike se Mjafti manipulon deshiren per Liri dhe nevojen per Proteste per te kerkuar nje liri dhe proteste krejt personale.

  Grupi, te gjithe deshirojme nje shtet qe nuk rreh, nje ligj qe detyron shtetin te respektoje vullnetin e qytetareve, nje ligj qe e kupton dhe e shpreh te drejten e vendimmarrjes lokale, nje ligj qe e kufizon doren e shtetit per te mbrojtur legjitimitetin e Shtetit e te Ligjit, po mbi te gjitha per te mbrojtur Interesin e Popullit, te cilin shteti coku e harron e per te cilin ngrihen “nje grusht katnaresh, studentash, mjaftistash, dhe ‘biznesmen ndertimi’ ” qe t’ia kujtojne.

  Toko, eshte turp te hedhesh poshte protestat qe te kane bere te mundur ty te jesh aty ku je, pa rrezikuar vrasje ne kufi apo internim te familjes. Apo kalova lumin te dhjefsha kalin? Protestat qorre nuk jane aq qorre sa duken, e ne qe kujtojme se kemi sy mund te jemi me qorre nga c’kujtojme, kur syte i kullosim veten ne kopshtet tona private, pa pare turmen qe na ruan gardhin.

 59. toko thotë:

  4 January 2008 @ 6:52 pm

  Eshte po aq turp dhe do te thoja krim ti institucionalizosh ato portesta si te rruga e zhvillimit ne demokraci. Shiko pak linket qe kam sjelle dhe do te shikosh se kujt i ngjajme ne duke insitucionaliziuar ato protesta.
  Ndersa sa per turmenke te drejte sepse kerkon te ruaj gardhin tend duke prishur gardhin tim dhe te tere lagjes.
  Nuk u ruajt gardhi i Berishes kur me 92 u dogjen e u shkateruan dyqanet e objektet e tjera shtetrore qe ishin te tuat dhe te mia.?
  Nuk u ruajt gardhi i Nanos ne 97 kur shqiperia jone, tendja dhe timja mori zjar?
  Nuk po ruhet gardhi Rama sot ne Vlore?
  Dhe kjo sespe turma qorre nuk shikon gardhin e saj por gardhin e atyre qe e shtyjne te shkateroj, vere zjare e shakteroj ate qe eshte e saja.
  Nejse ju ben mire te shikoni linket qe kam sjelle mbase meketom nd te bindeni pak

 60. Idris thotë:

  4 January 2008 @ 6:52 pm

  Ja edhe “MJAFTI” i 2008.
  Urime dhe personalisht SUPER-URIME.Mbaje lart frymen e protestave popullore qofte edhe me pjesmarrje te vogel…
  Ne themel eshte karakteristika baze e DEMOKRACISE,ndryshe nga shume leksione e dhenie mendsh,mesime e propozime,ankesa e kritika e ndoshta edhe perbuzje qe te bene ne temen qe shkoi.
  Ti s’je shtet ,ti nuk je parti,ti nuk je ambasade.Ti je nje PROTESTE e thjeshte e shprehur me nje fjale- SHQIP- qe ju desh te zgjidhte edhe PRESS BUSH -si fjala me domethenese per te shprehur nje kufi harbuterise drejtuese dhe mentaliteteve anadollake.
  Perseri urime dhe mos u ligeshtoni…Ndieni se si po leviz populli i VLORES..Eshte popull qe nuk e duron shtypjen dhe rrahjen….

 61. Grupi thotë:

  4 January 2008 @ 6:54 pm

  Tropizem mos u hidh kot nga proteste e disa ambientalistve…ne protesta anti-komuniste e vrasje ne kufi. Boll me krahasimet te kota…qe vlejne po aq sa krahasimet e Tokos me Afriken etj.

  Se dyti…

  Prandaj duhet te kemi kujdes kur veme Ligjin dhe Shtetin mbi te gjitha, jo vetem sepse ne baze te tyre jane Vullneti edhe E mira e Popullit (sa lehte qe e harrojme kete!),

  Kush eshte vullneti dhe e mira e popullit…dhe kush te dha ty te drejte apo Mjaftit te drejte…te shprehen per kte te mire ne emer te popullit?? Mentalitet komunist…nuk kam cti them une tjeter. Kta ambientalistet vetem 10% te popullsise arriten ti marrin firmat…dhe vetem nja 200 veta dolen ne proteste (se kishin dale me gjith kalamajt e plakat). Ke kujtojne ata se perfaqsojne me kaq??

  Zotri se pari…dhe mbi te gjitha…eshte rrespekti per ligjin. Kur vet qytetaret nuk e rrespektojne ligjin s’ka pse qeveria ta rrespektoj…dhe perfundojme atje ku ishim.

  te cilin shteti coku e harron e per te cilin ngrihen “nje grusht katnaresh, studentash, mjaftistash, dhe ‘biznesmen ndertimi’ ” qe t’ia kujtojne.

  Nente dite ne nje prone private duke bllokuar punimet e nje firme e cila paguhet per ato ndertime…me nje qerre kalamajsh e plaka…qe mesiguri i kishin sjelle ne menyre qe policia te mos nderhynte ne ate menyre si nderhyri…mua nuk me duket aspak ashtu sic e pershkruan ti.

  Shteti ka te drejte ti rrahi…patjeter…nese ata refuzojne te hikin ne menyre paqesore. Pik puna…

 62. Grupi thotë:

  4 January 2008 @ 6:59 pm

  Nuk po ruhet gardhi Rama sot ne Vlore?

  Mos na i prish muhabetin Toko ;)

  Ndieni se si po leviz populli i VLORES..Eshte popull qe nuk e duron shtypjen dhe rrahjen….

  Populli heroik e legjendar i Vlores…plot 200 veta…do marri arme ne dore e do dali me ceta kapedanesh neper male te luftoj taksambledhesit e osmanllinjve!!…Mire e the…mjafti i 2008es!

 63. tropizma thotë:

  4 January 2008 @ 7:03 pm

  Grupi sa me mbyll ca mendime: krahasimet me kufirin ishin per Tokon, qe hidhte poshte protestat e 90-es; vullnetin dhe te miren e popullit e di populli dhe jo une e Mjafti, se ne protestat e Vlores nuk isha une e Mjafti por vlonjatet; ligji negociohet, shkelet pak, rregullohet- eshte proces i gjalle dhe per kete arsye vlejne protestat; krahasimet me Afriken i nise ti i pari dhe i vazhdoi Tokoja ne te njejten menyre acaruese raciste qe perdor rregullisht edhe shtypi shqiptar.

 64. lumidrin thotë:

  4 January 2008 @ 7:03 pm

  Edhe une bashkohem me Idrizin ne urimet per “MJAFT” gezuar vitin e ri 2008 e suksese ne punen tuaj.
  Nje keshille si mik i juaji.
  Kur jeni ne proteste me dite te tera, beni mire te lexoni sa me shume,se do jeni me te besueshem,me te qarte e me te respektueshem.
  Urime MJAFT 2008

 65. Cajupi_junior thotë:

  4 January 2008 @ 7:10 pm

  Eshte qesharake ky insistim i klanit qeveritar , te cilet mendojne se me shkrimet e tyre ketu , aspak serioze ne lidhje me kte teme kaq te rendesishme per te ardhmen jo vetem qytetareve te Vlores ,( por gjithe vendit e konkretisht te ardhmen turizmit ne kete vend ) do te japin ndonje ndikim ke qytetaret . Askush nuk mund te me binde psh. se insistimi i qeverise eshte ne interes te “Popullit” - se ky popull ka plot 17-vjet qe po vuan per drita e uje etj, probleme jetike, e se tani meqe na i paska ngecur “Veza”ne by.the , te pules, na u dashka ta leshoje me vend e pa vend , per ti shpetuar krizes ! Cfare ben kto qeverri per me se 17-vjet ? Thjesht , me falni per shprehjen (i bene mutin ketij populli) e dikush aty larte na tregoka Ligjin ,(qe duhet ti bindet qytetari ! Natyrisht, por kur gjithe ky popull shef se si nje Min, i Jashtem , ose si dhe e quajne ndryshe (Hajni Patriot) nuk do tja dije per Ligjin, etj etj, Skandale te vitit qe kaloj, ather cdo thirrje per Ligj e Kushtetute eshte Fallso e pakuptimte , se ketu kemi te bejme thjesht me Anarki Qeverritare ! Cdo Skandal eshte ne vetvehte nje Qartesim/Sqarim , i nje Mashtrimi-Shkelje Ligji-( Komplot) .
  Shif ne tv Shoun e radhes te qeverrise , ku duket fare hapur “serioziteti” me te cilin ata i premtojne (njeri tjetrit) per “reformat” , gje qe mendoj un tregon qarte se kemi te bejme me nje / Kashperl-Teater !
  Te jeshe Shqiptare e ta duash vertet te ardhmen e vendit tend ,nuk mjafton te dishe te shkruash e flasesh Shqip, por te trajtosh me seriozitetin e duhur cdo zhvillim te tij ne cdo aspekt !
  Kush eshte i interesuar qe Vlora te jet po ajo perl , ashtu si e ka krijuar Zoti , bashkohuni me Aleancen e qytetareve te Vlores ne mbrojtje te saj.

 66. Idris thotë:

  4 January 2008 @ 7:17 pm

  Edhe nje PJESTAR i FORCAVE ELITE per pushtimin e YJEVE mund te pushtoi jo 200 por edhe 200 mije pjestare sic i pushtoi ,i rrahu e i masakroi MIXHA Vlonjatet per 96-97.
  Qene shume pak ne proteste vetem nje grup UNIVERSITARESH dhe pjesa me me mend e PD formuan nje grup dhe i kerkuan -ZGJIDHJE….
  Kishte dhe nje figure (dhe fizikisht e shemtuar) ne plate qe duartrokiste per rizgjedhjen president te ALLASOIT…(mostres)..kishte dhe nga ata qe e quanin levizje komuniste,dhe nga ata qe izoluan oficeret,futen sh. sht.te Pergj ne arrest shtepiak,kishte qe na krahasonin me Afriken,kishte edhe k/minister qe nxiti gjendjen e jashtezakoneshme,kishte e c’nuk kishte…edhe derr me bishte (per na ishte se c’na ishte)
  Kishte dhe Driterone qe beri nje vjershe …dhe ashtu ndodhi
  Ka edhe nje MIXHE sot qe pretendon se eshte “ndryshe”…
  Mbase nuk lind nevoja per vjersha te DRITEROIT se besoj kesaj rradhe po e shtyu ne extrem dhe nuk e vlereson “MJFT”..duhet ta dije qe jo gjith jeten do rrije ne pushtet dhe “gjigandet e ekonomise” (qe me te vertete ishin) si KOM.MET.do shkrihen si kripa ne uje …..

 67. toko thotë:

  4 January 2008 @ 7:22 pm

  Grupi
  Ku filloj protesta e 92? Kur populli nuk njohu legjimitetin e qeverise, Ku filloj 97ta kur populli nuk njohu legjimitetin e qeverise. Perse ndodhi trazira ne Kenia sepse populli nuk njohu legjimitetin e qeverise, po ne Ethipi po ne NIgeri njesoj nuk njihet legjimitieti i qeverise. Perse Mjaft bllokoi rrugen dhe pronen e dikujt tjeteri, sepse nuk njeh legjimitetin e qeverise. Protesta eshte nje gje por te shkelesh ligjin duke bllokuar rruget , duke shkateruar apo duke vrare eshte nje gje tjeter. Populli proteston ne forme demokratke dhe ligjore kur njeh ligjimitetin e qeverise, proteston ne format e treguara n92ishin, 97 apo sot ne Vlore, apo ne Kenia Ethiopi apo Nigeri kur nuk njeh ligjimiteitn e qeverise
  Njesoj sic thuhet ketu ne komente tona
  ….Aman o Grup, pas shekujsh te tere pushtimesh, pas 45 vjet diktature, pas 17 vjen rritje eksponenciale te barqeve politike, akoma nuk arrin te vesh ne dyshim legjitimitetin e Shtetit? Shtetit ate legjitimitet per te lidhur kontrata ne dem te se ardhmes se nje qyteti ia ka dhene populli, e populli mund ta marre mbrapsht ne mbrojtje te se ardhmes se vendbanimit te tij…
  Keshtu tepke thane edhe zjarvenesit e dyqaneve dhe prones shtetrore ne 92, me 97, ne shqiperi njesoj jane deklaratat e rebeleve ne Kenia Ethiopi apo Nigeri. Ketu e kam krahasimin une Nuk po flas per ngjyren e lekures apo te syve qe kane ata ne krahasim me ne, as per pantallonat bluxhinse dhe atletet ( ne fakt keto nga fografite jane njesoj me te tonat :) ) as per shkollat qe ata kane bere dhe shkollat qe kemi ne ne shqiperi. Flas per ato qe themi dhe veprojme ne dhe ata. Jane njesoj.

 68. Cajupi_junior thotë:

  4 January 2008 @ 7:34 pm

  I gjej teper “Interesant” disa shkrime ketu , megjithate ajo cka me ben pershtypje ne keto shkrime ( qe paraqesin nje veshtiresi te dukeshme Logji-stike ) ose per cfare un nuk jam i sigurt eshte se ;

  Vete kta tipa, i kuptojne ato qe shkruajne !

 69. toko thotë:

  4 January 2008 @ 7:41 pm

  Sander Prosi e kishte gabim kur tha
  “O popull sa gjëra bëhen në emrin tënd. Një njeri mund të mashtrojë një tjetër për një farë kohe, mund të mashtrojë një popull për një farë kohe, por nuk mund të mashtrojë kurrë një popull të tërë përgjithmonë”
  Popullit tone i eshte shkrojtur te jete i mashtruar per gjithmone. Kjo sepse nuk eshte vetem nje njeri qe mashtron por shume njerez mashtures
  Sa fatkeqesi

 70. Cajupi_junior thotë:

  4 January 2008 @ 7:47 pm

  Toko edhe pse je korrekt ne ate qe ke shkruar cit,Sander Prosi, por un mendoj se epoka te tilla tashme i kemi len pase ..apo Jo !!!!!

 71. Grupi thotë:

  4 January 2008 @ 7:53 pm

  Toko jam 100% me ty…megjithse per mendimin tim situata s’eshte aspak e krahasueshme me 92shin apo 97en apo vendet Afrikane. Kur fola per Afriken e kisha fjalen vetem per mentalitetin e ktyre Mjaftistve…ashtu sic e ke dhe ti. Mjafti mund te mos e njofi legjitimitetin e shtetit…po ashtu edhe ndonje katundar nga Bathorja apo Lazarati…po nuk besoj se kemi te bejme aspak me “popullin e Vlores”. As 200 veta nuk dolen ne proteste…dhe nga firmat e mbledhura as 10% e Vlores nuk figuron. Ata 10% e kan firmosur…por kjo nuk do te thote se jane te gatshem te protestojne apo te mos njohin legjitimitetin e shtetit…vetem kta 200 veta ishin.

  Ashtu sic the dhe ti them dhe une…te dalin sa te duan ne protesta dhe te bejne cte duan…por ne forme ligjore.

  vullnetin dhe te miren e popullit e di populli dhe jo une e Mjafti, se ne protestat e Vlores nuk isha une e Mjafti por vlonjatet; ligji negociohet, shkelet pak, rregullohet- eshte proces i gjalle dhe per kete arsye vlejne protestat

  Se pari…perseri me kte “populli”. Kush ju jep ju te drejten te flisni ne emer te popullit?? Askush. Ne proteste nuk ishte “populli i Vlores”…shumica ishin mjaftistat, ambientalistat, dhe ndonje tjeter qe i cenohen interesat personale si puna e atij “biznesmeni ndertimi” qe ishte intervistuar tek Shekulli…qe na thoshte “une jam biznesmen”…si ndonje justifikim per mos u prekur nga policia kur refuzon te iki ne menyre paqesore.

  Ligji ashtu…negociohet…Une nuk po flas aspak per ligjin qe i dha te drejte ndertimit te petroliferise…s’me intereson. Po flas per ligjin qe thote qe s’lejohen protesta pa leje dhe qe policia ka te drejte te nderhy ne menyre te dhunshme kur kjo proteste nuk largohet paqerisht. Ky ligj…NUK eshte i negicueshem. Ky eshte ligj ne kushtetute…dhe duhet rrespektuar 100%…perndryshe ke thyer ligjin dhe perfundon ne komisariat. Pse te duket kaq i papranueshem ky koncept?? Kto jane ligje mbi-partiake.

  Eshte qesharake ky insistim i klanit qeveritar , te cilet mendojne se me shkrimet e tyre ketu

  E shikon Toko…perfunduam ne “qiveri” te dy bashke…megjithse s’doje te me fusje ne partine tende.

 72. Syribukur thotë:

  4 January 2008 @ 8:05 pm

  Une i propozoj Kuksianeve, tropjaneve, Shkodraneve, Fierakeve, Delvinjoteve, te ndalojne turbinat e hidrocentraleve dhe termocentralit (FR) si shenje proteste per mospagesen e energjise. Mqs keto burime prodhimi energjie ndodhen ne keto zona, per paralelizem me Aleancen per Mbrojtjen e Gjirit te Vlores, te formojne ca Aleanca per mbrojtjen e burimeve energjitike. Mqs shume konsumatore nuk paguajne energjine, e mqs keto HEC-e e TEC-e kane nevoje per mirembajtje e pagimin e rrogave, te nderpresin ne forme proteste prodhimin e energjise.
  Sepse ashtu si Gjiri i Vlores eshte i vlonjateve, edhe Fierza eshte e Kuksianeve, Komani i Tropojaneve, Vau i Dejes i Shkodraneve, HEC-i i Bistrices i Delvinjoteve dhe TEC-i i Fierit i Fierakeve, me logjiken e Aleancisteve te Vlores, kane te drejte te perdorin kete forme proteste…apo jo?! ;)

 73. toko thotë:

  4 January 2008 @ 8:08 pm

  Pas???? Nuk e di po cfare epoke po kalojme sot?

  ….Askush nuk mund te me binde psh. se insistimi i qeverise eshte ne interes te “Popullit” - se ky popull ka plot 17-vjet qe po vuan per drita e uje etj,….
  ….Natyrisht, por kur gjithe ky popull shef se si nje Min, i Jashtem , ose si dhe e quajne ndryshe (Hajni Patriot) nuk do tja dije per Ligjin, etj etj,…
  …..Populli heroik e legjendar i Vlores…plot 200 veta…do marri arme ne dore e do dali me ceta kapedanesh neper male te luftoj taksambledhesit e osmanllinjve!!…Mire e the…mjafti i 2008es!……
  ….Ndieni se si po leviz populli i VLORES..Eshte popull qe nuk e duron shtypjen dhe rrahjen….
  ….Shume syze jane politike dhe te folurat per hir te atributit qe ka njeriu per te folur,pa kuptuar se “trimeri” te tilla per te goditur ,rrahur apo keq trajtuar POPULLIN jane si shkendija qe ndezin FLAKE dhe te “flakin” si fije kashte….
  …ASKUSH nuk sheh se KJO menyre te DREJTUARI e SHTETIT rrit ZEMERIMIN POPULLOR- dhe per se?- per nje te drejte LEGJITIME te popullsise lokale,PER tu SHPREHUR me REFERENDUM .

  ….Kush eshte vullneti dhe e mira e popullit…dhe kush te dha ty te drejte apo Mjaftit te drejte…te shprehen per kte te mire ne emer te popullit?? ….
  …..Urime dhe personalisht SUPER-URIME.Mbaje lart frymen e protestave popullore qofte edhe me pjesmarrje te vogel…
  …Shtetit ate legjitimitet per te lidhur kontrata ne dem te se ardhmes se nje qyteti ia ka dhene populli, e populli mund ta marre mbrapsht ne mbrojtje te se ardhmes se vendbanimit te tij…..
  …pikerisht pseudovlonjati, prandaj kerkohet referendumi qe te dihet se cili qendrim perfaqeson popullin e vlores. aleancistet nuk thone te mos zhvillohen industrit e naftes ne vlore por te organizohet nje referendum ne te cilin te jet populli i vlores qe te vendos nese duhen ber apo jo keto proojekte ne vl. nese as kjo e drejte nuk ju jepet ateher ketu sjemi me ne demokraci….

  Dhe Xhaxhi Enver
  Populli ine heroik
  Dhe Sala
  Poplli yne i…. i.. i.. madhnishem.
  Nano
  Populli shqiptar demokrat
  Edi
  Populli yne i vuajtur
  Populli ….populli ….populli ….populli
  Dhe turma si qe theret sa here permendet emri i tij
  Enver Hoxha Enver Hoxha,
  Sali Berisha Sali Berisha,
  Fatosi Fatosi Fatosi,
  Edi Edi Edi
  Urahhhhhhhhhh ha ha ha ha ha :)

 74. Idris thotë:

  4 January 2008 @ 8:10 pm

  Une nuk flas per ligjin qe i dha te drejte Petroliferes te ndertohet…s’me intereson..
  Une po flas per ..LIGJET ne Hene se si duhen zbatuar… :D :D :D
  Ta kene mire parasysh njerzit se nuk kane pune me ligjin konkret
  Konkretisht ata kane pune me Ligjin kur nuk zbatohet…dhe qe te kete Ligje te mbrojtura duhen edhe shkopij policie …
  Une nuk flas per Rrahjen e qeveritareve se nuk i permbahen LIGJIT per Sigurimin e UJIT dhe ENERGJISE…
  Une flas per LIGJIN e mash-mishit qe “populli injorant” nuk i kupton se behen ne emer te tij …
  Une flas per LIGJIN e HAMURABIT dhe K.A.R.E.T.E.N. e BOLONJES,per popujt ne HINDUSTAN dhe POPUJT UJGURAS…
  Na paska dale edhe nje popull tani me 200 veta perfaqesues qe dashkan ti pyesin..pale qe thone jemi edhe vlonjate… :D :D:D.

 75. Cajupi_junior thotë:

  4 January 2008 @ 8:19 pm

  Mos e krruaj me Vlonjatet uoooo Murriz…..se ….ometat qe shkojne neper kuken tende perbehen prej gazrash !
  Referendumi duhet te zhvillohet !

 76. Pemetari thotë:

  4 January 2008 @ 8:26 pm

  Toko ka shume te drejte kur veren se debatuesit e tij i shmangen pergjigjes se pyetjeve te tija:

  Ka dikush ketu te me thote apo edhe perfaqsues te OJQ-ve qe drejtojne keto portesta si do ta demtoj ambjetin kjo petrofilia? Sa kg, kuintal, apo ton mbeturina do te hidhen ne det apo ere nga kjo petrofilia?A e ka mare mundimin njeri qofte edhe perfaqsues te OJQ vetem ti hedhin nje sy te pakten ketij projektit, apo thjesht sepse eshte projekt i qeverise dhe sa 10 njerez e kundershotjne oburra hidhemi ne greva e demostrata ? A ka menduar njeri si mund te zgjidhet ky porblem?

  Ju qe flisni ne emer te popullit, ju qe shkateroni e prishini ne emer te popullit, ju qe koruptoni ne emer te popullit, jeni armiqte me te medhej te ketij populli, fukara dhe te pamesuar

  Edhe para ca kohesh kur nje specialist i petroliferes donte t’u pergjigjej pyetjeve apo shqetesimit te studenteve aleanciste ne universitetin e Vlores, ata as qe donin t’ia dinin per shpjegimet e tij, pavaresisht se e kishin ftuar per ate pune. Edhe tani, ata nuk duan te shtrojne pyetjet qe shtron Toko, dhe per mendimin tim jane me normalet qe mund te behen, por duan te protestojne, te bllokojne rrugen kombetare per 9 dite! Gene, te lutem me shto dhe mua ne listen e fashisteve! Eshte shume me mire se ne listen e atyre qe flasin ne emer te popullit, shkaterrojne e prishin ne emer te popullit, apo qe “mbajne lart frymen e revolucionit”. Ajo qe Mjaft-i ben me keto protesta eshte jo me shume se abuzim me te drejten demokratike per te protestuar! Dhe as e ve ne dyshim qe ato qe thone per dhunen e perdorur nga policia se eshte e ekzagjeruar. S’eshte hera e pare qe e bejne! Kur ti nuk do te degjosh aresye, kur ti nuk pranon te degjosh argumenta, e ke humbur te drejten per te protestuar. Protesta eshte mjet i perdorur pasi ezaurohen ato perpara, jo me urdhra “bej keshtu se me pelqen mua”, jo me slogane revolucionesh, as me manipulime ne interes te nje force te caktuar politike.

 77. artian thotë:

  4 January 2008 @ 8:29 pm

  1- -Kane te drejte qytetaret e Vlores te ngrihen e te protestojne ?
  ….Si s`kane ,kane qe c`ke me te .
  2-Eshte pyetur populli i Vlores ?
  …..Nuk dime gje .
  Se po te ishte e vertete nuk rrinte populli i Vlores ne shtepi ,ju kujtohet 97`?, u kishin marre parate dhe nuk kishte nevoje per udheheqje ,ndersa problemi i Petroliferes mendoj se eshte thjeshte nje menefregizem (mos vleresim)popullor ky menefregizem eshte njesoj sikur shohim qe ka thatesire globale por nuk e beson njeri, kryen krime vrasje ,por askush nuk mendon se nje dite mund ti ndodhi cdo kujt . Bien termete dhe shuhen jete njerezish por askush nuk mendon se mund te ndodh edhe ty .Gjithshka duket sikur nuk lidhje me ty .te bohet c`fare te bohet .Menefregizmi shqiptar eshte unik ne rajon dhe me gjere ,Vlora do te kujtohet kur ti vije veza ne b i .. “kur te shikojne qe Vlora te kthehet si Ballshi Patos ,Marinza .qe vjijne era veze e prishur ,do te jete vone .
  Ka zgjidhje ? :( Qeveria ka vendosur ,s`ka lene vend per diskutim .

 78. EmperorOFangelS thotë:

  4 January 2008 @ 8:29 pm

  berti:
  Ke par ndonjehere det me sy ti apo ne televizor te pakten?
  C’krahasim ben me ujerat e zeza ti ore…A e din qe koca ushqehet me fekale?
  toko:
  S’eshte fare nevoja ti trembemi nje petrolifere ne Sarande apo Dures,nje rrjedhje ne petroliferen e ardhshme te Vlores do e nxinte ane e mbane bregdetin.
  Ju te tjeret:
  ‘Mire ja beri policia qe i theu me dysh,se protestuesit nuk kishin leje proteste’
  ===================
  ‘Gjykata ka marre vendimin qe fusha te mos denohet,pasi u komfirmua se arbitri nuk ka moter.’

 79. toko thotë:

  4 January 2008 @ 8:45 pm

  EmperorOFangelS thotë:
  4 Janar 2008 @ 8:29 pm
  berti:
  Ke par ndonjehere det me sy ti apo ne televizor te pakten?
  C’krahasim ben me ujerat e zeza ti ore…A e din qe koca ushqehet me fekale?
  ——-
  Ndersa qenia njerezore do uje drita buke dhe pune qe te ushqehet. Me mire te ushqehen kocat se njerezit?
  ——–
  toko:
  S’eshte fare nevoja ti trembemi nje petrolifere ne Sarande apo Dures,nje rrjedhje ne petroliferen e ardhshme te Vlores do e nxinte ane e mbane bregdetin.
  ——
  Dakort plotesisht dakort ne se eshte keshtu ( kete po pyes yne me thoni zgjidhjen ) po asnje nuk e thote kete. Vec perplasim kembet si kalamaj “jo jo nuk e dua jojo nuk e dua” Dakort po te jete keshtu te ndertohet ne Durres, Shengjin Sarande. Po si do tja u thuash kete Sarandioteve apo Dursakeve ( hajde se sipas disa shengjini eshte vend malok dhe nuk di ngaketo gjera) Duhen shpjeguar keto duhen studiuar dhe paraqitur. Se neser njesoj do te ngrihet Duresi dhe Saranda e thote JO Dhe une jam i bindur se si ne Durres edhe ne Srande do te gjendet Mjaft duke thirrur JO.
  —–
  Ju te tjeret:
  ‘Mire ja beri policia qe i theu me dysh,se protestuesit nuk kishin leje proteste’
  ===================
  ‘Gjykata ka marre vendimin qe fusha te mos denohet,pasi u komfirmua se arbitri nuk ka moter.’
  ———-
  Ligji mbron ate qe ka te drejte sipas ligjit dhe denon ate qe shkel ligjin. Nuk ka ligj per te gjithe popullin Ka ligji qe vepron njesoj per te gjithe popullin por jo ligj per te gjithe. Dikush do te mbrohet nga ligji dhe dikush do te denohet nga ligji Mos me beni te kerkoj ketu cfare keni then tek peshku perfshi edhe Mjaft, per Lazaratasit apo Pukjanet qe bllokonin rruget. Apo ata nuk jane popull? PERSE MJAFT DUHET TE JETE NDRYSHE?

 80. Cajupi_junior thotë:

  4 January 2008 @ 8:58 pm

  Ky tokua na pas po na tregohet si tip Min. ketu ne mos gaboj un !
  nqs je i tille (mos e trego emrin,kush je ska gje) a s’na llafos pak ,
  Perse i trembet Qeveria jote referendumit te popullit te Vlores , gje i cili eshte i lejushem ne nje Demokraci ?-!

 81. EmperorOFangelS thotë:

  4 January 2008 @ 9:02 pm

  Njerezit ushqehen edhe me prodhime deti e kalojne pushimet ne breg te detit lahen ne det.

  Nuk kemi nevoje te hame nafte,e te bejme plazh ne nafte!

  Shqiperia eshte shume e vogel per keto megaprojekte.

  Nuk kemi pse te behemi pre e ambicieve te kompanive te huaja per qellimet e tyre te perfitimit.

  Italia ka nje vije bregdetare gati 8 here me te gjate se Shqiperia.

  Pushtetaret tane blihen shpejt dhe lire.

  Demet e Petroliferes mund te jene katastrofike per ne.

  Dhuna nuk eshte zgjidhje.Referendumi PO!

  Jane dhunuar femije,gra dhe media-t.

  E keqja na ka ardhur gjithmone nga pushtetaret.

  Do e mbrojme Vloren si dime vete!

 82. toko thotë:

  4 January 2008 @ 9:14 pm

  Cajup do te te kisha share rende po te mos ishim ketu tek peshku :)
  Po si mor burre te me besh mua minister ne ate katrahure qeveri. Me mire te me theshe se jam ose maskara, ose hajdut, ose kriminel ose dicka tjeter por jo te gjtha bashke ne nje. Me ke fyer rende. E mo shoke admin me thoni durohet kjo :) me humor Cajup mos e mer seriozisht Por qe me ke fyer me ke fyer rende :) Une Min. i Sales. Mos ki merak Cajup nuk me do Sala mua jo se me njeh kush jam ha ha ha
  Une Min. ha ha ha

 83. bato bujku thotë:

  4 January 2008 @ 9:33 pm

  Grupit,

  Shifra 10% është numri i atyre që kanë firmosur për kërkesën e mbajtjes së referendumit, në mos gaboj, jo e tërë atyre që janë kundër ngritjes së objektit. Pra janë ata nuk kanë patur frikë të dalin hapur me emër dhe mbiemër për të kërkuar një të drejtë. Uroj të mos i kesh ngatërruar me dashje këta me protestuesit (e ligjshëm apo të paligjshëm qofshin).

 84. toko thotë:

  4 January 2008 @ 9:34 pm

  EmperorOFangelS thotë:
  4 Janar 2008 @ 9:02 pm
  ……Njerezit ushqehen edhe me prodhime deti e kalojne pushimet ne breg te detit lahen ne det.
  Nuk kemi nevoje te hame nafte,e te bejme plazh ne nafte!
  Shqiperia eshte shume e vogel per keto megaprojekte.
  ——–
  Dakort po perse kerkojme drita uje buke dhe pune atehere? Kemi prodhime deti , plazh sa te duam qef o qef :)

  —————————————

  …..Nuk kemi pse te behemi pre e ambicieve te kompanive te huaja per qellimet e tyre te perfitimit…..

  —————

  Nuk e di perse jemi bere preh ambicjeve te kompanieve te huaja Ato do shpenzojne dhe fitojne ne fund e natyrisht Se nuk jane organizata bamirese kane bisnes per te bere. Po ne cfare shpenzojme dhe cfare fitojme Si eshte rezulatati? Kjo do argumentuar
  ———
  ….Italia ka nje vije bregdetare gati 8 here me te gjate se Shqiperia…..
  ——-
  Italia ka drita dhe uje dhe buke dhe pune Po ne???
  ———-
  ……Pushtetaret tane blihen shpejt dhe lire.
  ——–
  Sa jane blere pushtetaret tane ne kete rast. E di qe blihen por sa jane blere konkretisht.

  …..Demet e Petroliferes mund te jene katastrofike per ne.
  —–
  “Mund” apo “jane”.Nese mund te jene pra ka dhe mundesi te mos jene te tilla. Ne se jane si jane dhe sa jane katastrofike. Nuk argumentohet me “mund” ap me “jane”. Duhen shifra fakte. E ka thene edhe me pare si bejne vendet qe kane petrofili.
  ——————-
  …..Dhuna nuk eshte zgjidhje.Referendumi PO!

  Jane dhunuar femije,gra dhe media-t.
  —–
  A eshte shkelur ligji ?dhe ne qofte se po do me argumentosh e pergjigjesh per pyejtet e mesipereme Mbi kete baze une do te thoja nese ke apo nuk ke te drejte qe ke shkelur ligjin Ndersa per dhunen une i qendroj idese ajo eshte bere per te mbrojtur ligjin edhe kur shkelja tende e ligjit eshte e drejte. Referendum? Nuk e di si eshte ligji por nuk besoj se ka ligj per nje referendum te tille. Pasi keshut do te behej referendum edhe per taksat te mos kishte se askush nuk do te paguaj, edhe per policet te mos kishte se me mire pa ta kur nuk na vene gjoba, edhe per hajdutet te mos burgosesishin etj ejt. Megjithate Ne se ka me thuaj te lutem

  —-E keqja na ka ardhur gjithmone nga pushtetaret.
  —–
  Mos duhet then me mire pa shtet fare anarki?
  —————-

  Do e mbrojme Vloren si dime vete!

  Dakort njesoj si Nigerianet mborjne Nigerine, Si keniat mborjne Kenian. Dakort nese e shikon veten njesoj me Ethiopianet.
  Hajde mbidhuni ketu ketu Hajde mblidhuni ketu ketu bashke me ne
  Rembeni pushket

 85. Grupi thotë:

  4 January 2008 @ 9:44 pm

  Nuk kemi nevoje te hame nafte,e te bejme plazh ne nafte!

  Bo bo…e paske gjet problemin mire fare…

  Shiko…ato anijet qe vine ne portin e Vlores…me cfar punojne?? Me energji djellore?? Dilni beni proteste dhe kundra portit…nuk kemi nevoje per anije…e bejm me not deri ne Itali.

 86. Leon thotë:

  4 January 2008 @ 10:10 pm

  “Ore mjeshter se po na ben sikur jetojme ne hene. E ke parasysh ku do te ndertohet Petrolifera ti or mik. Ne nje vend qe deri dje ka qene mocal dhe vend per te internuarit. Ne nje vend qe deri dje ka qene i panjohur dhe per vete Vlonjatet.”
  ————————————————————
  Po te pakten mos e shitni sapunin per djath.. Ti mjeshter me duket se jeton vertet ne hene…
  Ai vende ka qene zona industriale,uzina e Sodes dhe e llambave..
  Per vlonjatet plazhi i vjeter ka qene zone shume e preferuar dhe shume e perdorur.. Aty kane qene te gjitha gabinat e pushueseve si edhe kampi i pionereve..
  Ndersa zverneci eshte ishull i vogel (nga te paktet qe kemi si shqiperi).
  Ajo zone nuk eshte frenkutuar pas 90 se eshte shkatruar dhe pa asnje lloj investimi..
  Potenciali turistik i zones eshte i madh dhe eshte idiotsi te diskutohet..
  Argumenti i sigurimit te energjise eshte tjeter gje.. Por si gjithmone Shqiptaret jane uzmeqaret e Pipinove matane detit.. Naiva te tmerrshem!!
  Si gjithmone jane te gatshem ti vene kazmen vendit te tyre me justifikimet nga me paradoksale..
  Si perfundim ju lumte by..a pipinove qe bejne ashtu kur gjejne.. Petrofoline e hoqen nga bregdeti i tyre dhe jua rrasen naivave shqiptare .. :( :(

 87. Leon thotë:

  4 January 2008 @ 10:14 pm

  Per kuriziotet shikoni se c’fare po ben Kroacia sot !!!!
  Lexoni lajmet si e rruajne bregdetin e tyre dhe floren detare..
  Nje peshkarexhe italiane eshte sekustruar sot dhe ekupazhi ne arrest sepse ju vjedh peshkun e tyre!!!!
  Grupi,
  Je inteligjent te dishe se tjeter gje anijet ne port apo tragetet dhe tjeter Rafineri nafte apo TEC.. ;)

 88. emperorofangels thotë:

  4 January 2008 @ 10:14 pm

  Ore poç,pak rendesi ka se ku ndertohet..e ke idene se pse se behet fjale?aaaa lere fare se po harxhojme frymen kot me ca kalamaj ketu me duket… :(

 89. Grupi thotë:

  4 January 2008 @ 10:22 pm

  Je inteligjent te dishe se tjeter gje anijet ne port apo tragetet dhe tjeter Rafineri nafte apo TEC

  Ehh…edhe anijet bejne nga njecik pipi ne det prej nafte…

 90. toko thotë:

  4 January 2008 @ 10:39 pm

  Leon ka drita Krocia,ka? Po uje ka Krocia?, Po buke dhe pune ka Krocia?
  emperorofangels Nuk mu pergigje asnje pyetje nga ato qe kam then me lart mua kalamanit.
  Dikush ketu beri fajtor popullin e vlores qe nuk del ne protesta si ne 97
  artian thotë:
  4 Janar 2008 @ 8:29 pm
  …Se po te ishte e vertete nuk rrinte populli i Vlores ne shtepi ,ju kujtohet 97`?, u kishin marre parate dhe nuk kishte nevoje per udheheqje ,ndersa problemi i Petroliferes mendoj se eshte thjeshte nje menefregizem (mos vleresim)popullor ky menefregizem eshte njesoj sikur shohim qe ka thatesire globale por nuk e beson njeri, kryen krime vrasje ,por askush nuk mendon se nje dite mund ti ndodhi cdo kujt . Bien termete dhe shuhen jete njerezish por askush nuk mendon se mund te ndodh edhe ty .Gjithshka duket sikur nuk lidhje me ty .te bohet c`fare te bohet .Menefregizmi shqiptar eshte unik ne rajon dhe me gjere ,Vlora do te kujtohet kur ti vije veza ne b i .. “kur te shikojne qe Vlora te kthehet si Ballshi Patos ,Marinza .qe vjijne era veze e prishur ,do te jete vone …..
  ———
  E dini perse nuk del ne protesta
  populli i vlores sepse ju protestuesit nuk i shpjegoni atij me fakte se cfare te keqiash do te sjelle petrofilia. ju i konsideroni ata kalamaj. Ju doni tju dalin ne portesta se keshtu doni ju jo se ata do te binden para se te dalin ne protesta. Me sa shikoj ka ikur koha kur udheheqsi theriste O burra ne proteste dhe shumica dilnin duke mos ditur perse dilnin. Tani Populli i vlores jo ai i emperorofangels, por ata kalamajte e emperorofangels duan te dine perse te dalin ne proteste. Se burrat e mjaftit sic duket nuk ja mbushin mendjen kalamajve te vlores.
  emperorofangels diku me lart me permende se Durresi ose Saranda dot ishte vend me i mire i ndertimit te petrofelise. Nuk e di perse u terhoqe nga ajo ide. Mua sinqerisht mu duk mendim i mire, nese githmon ato qe thua i ke te studiuara apo te lexuara nga ndonje studim. Me kupto nuk e kam me ty, vetem po te kesh edhe ti ne ato portesta e kam me ty Pasi e kam me ata qe protestojne dhe kerkojne edhe populli te dale ne portesta.
  E kam me ata e bejne portesta qore. Ju drejtohem juve se ju i mborni keto rptesta si shpetimi i vendit por edhe ju nuk dini se nga sena vjen rreziku dhe si do te shpeton vendi.

 91. Artian thotë:

  4 January 2008 @ 10:52 pm

  Do e mbrojme Vloren si dime vete

  !

  E ke te sigurte ! Te lumte eshte pak te themi ,urime !

 92. Ll thotë:

  4 January 2008 @ 11:00 pm

  Shkrime mbi Petroliferen:

  Lufta Totale per Vloren

  Çfarë po mendohet të ndërtohet në Vlorë?

  1. TEC - 135 MW
  2. Depozita gazoili
  3. Depozita gaz i lëngshëm
  4. Depozita benzine
  5. Depozita petrokimie, në total 150 000 m3, në fazën e tretë
  6. TEC - 135 MW
  7. Rafineri nafte
  8. TEC - 135 MW
  9. TEC - 200 MW
  10. TEC - 200 MW
  11. Vend depozita ARMO
  12. TEC- 1200 MW
  13. Port nafte për anije 25 000 ton
  14. Impiant të gazit natyror të lëngëzuar dhe i rigazifikimit me prurje 4 miliard m3 në vit.
  15. Terminal AMBO për 300 000 m3 në ditë ose 750 - 1 000 000 barrela në ditë.

  “Petrolifera” paditi qeverinë në arbitrazhin francez

  Nafta që do të depozitohej aty do të sillej më anë të anijeve cisterna shumë të mëdha, të cilat do të kishin mundësi që t’i afroheshin bregut për shkak të thellësisë së ujit në gjirin e Vlorës. Kjo naftë do të përdorej më pas për nevojat e Shqipërisë, por edhe më gjerë sot, dhe për burimet energjetike që mund të ndërtoheshin në të gjithë vendin. Në të njëjtën zonë ishte menduar ngritja e një impianti të madh të termocentraleve,
  terminalit të një naftësjellësi dhe një impiant gazifikimi. Megjithatë, depozitat e naftës do të ishin larg asaj që quhej park energjetik.

  Berisha lidh kontratën me “Petroliferën” e Nanos

  Gjatë miratimit të kësaj marrëveshjeje koncesionare nga ana e qeverisë “Nano”, maxhoranca e sotme, asokohe në opozitë, i ka kontestuar ashpër të gjitha kushtet e kësaj kontrate. Gjatë kalimit të kësaj marrëveshjeje për miratim në Parlamentin e asaj kohe, opozita e atëhershme ka braktisur sallën në shenjë proteste, ndërsa marrëveshjen e kanë votuar kundër edhe një pjesë e deputetëve të majtë.

  Pëëër shkatrimin e mjedisit, rreshtohu!

  Por çdo të bëhet në vend të tyre? Shumëkush edhe mund të heshtëte nëse në këtë hapsirë
  do të “mbilleshin” vepra që direkt apo indirekt e rikuperojnë masakrën. Por jo.
  Ato që do të “mbillen” janë monstra që do ta shkatërojnë këtë vend përfundimisht.

  TECet e depozitat e naftës në Vlorë jo vetëm që do ti thonë “ik pirdhu” turistave, por së bashku me depozitat e naftësjellësit AMBO, me kapacitet 1 milion fuçi në ditë do ti thonë “ik pirdhu” edhe banorëve të Vlorës, kurse prania e gjallesave të tjera në gji të Vlorës e në një reze prej disa dhjetra kilometrash në stere do të jetë një fenomen i rrallë.

  Kolonia mjedisore

  E gjitha mund të duket pasuri, begati, Shqipëria e varfër, në krizë të përhershme energjitike, që papritur prodhon sasi të mëdha energjie, shumë herë më të mëdha nga sa i ka nevojat vendi. E pranoj që kështu u duket shumicës së miopëve, kokulurve, indiferentëve, rajave që na rrethojnë e na zënë frymën dita-ditës. Por në qoftë se dinë të paktën të lexojnë shkronjat e alfabetit shqiptar, ja ku po ua shkruajmë hapur: vendet e pasura Itali etj., duan t’i ngrenë gjithë këto vepra në vendin e varfër Shqipëri, sepse në brigjet e tyre nuk mund t’i ngrenë më

  Ndertojme njehere mullirin se lumin e gjejme!

  Qe Vlores ti behet nafta duhet qe gjithe shqiperia te zhytet ne erresire. Keshtu fale dhe ca parave hedhur mediave te gjithe versulen e thone TEC-i Vlores, TEC-i Vlores. Mua kjo me ngjan me Nasin e Portokallise qe thoshte se e kish pare vete se dielli perendon ne Divjake

  Dritat dhe TEC i Vlorës

  Në këtë dimër të hershëm, po bëhen përpjekje (ndryshe nga pa-vullnetshmëria e ’91-it) që të ngulitet në psikologjinë e popullit, binomi “Drita - TEC i Vlorës” e të bëhet ky po aq i lidhur fort, sa dhe binomi bukë-grurë. Dhe deri-diku i është arritur qëllimit…

  AMBO DHE STRATEGU MAJKO. NGA LAVDOSH FERRUNI

  Agjensia per Mbrojtjen e Mjedisit e SHBA se raporton se ne kete vend cdo jave ndodhin rreth 1000 rrjedhje nafte, qe ndosin ujrat mbi e nentokesore. Sipas te dhenave zyrtare, cdo vit ne brigjet e SHBA se derdhen 6.7 milion litra nafte. Kjo agjensi konkludon: “Perdorimi me i paket i naftes do te ndihmoje ne pakesimin e rrjedhjeve” (www.fueleconomy.gov”).

 93. toko thotë:

  4 January 2008 @ 11:13 pm

  ……Si gjithmone jane te gatshem ti vene kazmen vendit te tyre me justifikimet nga me paradoksale…..ju lumte by..a pipinove qe bejne ashtu kur gjejne.. Petrofoline e hoqen nga bregdeti i tyre dhe jua rrasen naivave shqiptare ….
  …Do e mbrojme Vloren si dime vete….
  Dhe sec mu kujtua ky artikull

  NIGERIA: Self-styled rebel seeks independence for oil-producing Niger delta

  Asari Dokubi says Nigerian state is stealing oil from the people
  TOMBIA, 16 July 2004 (IRIN) - The old, colonial buildings dotted around Tombia hark back to its former prosperity in the 19th and early 20th century when this town in the Niger delta was an important stop in the palm oil trade that fed Europe’s soap and margarine industries.

  But today these one-time glories are scorched and ruined wrecks on the battleground of an increasingly violent struggle for control of Nigeria’s current economic lifeblood - crude oil.

  The man in charge at Tombia is Asari Dokubo, a self-styled revolutionary who dropped out of university and converted from Christianity to Islam.

  Accompanied by scores of heavily-armed gunmen, he cruises through the winding creeks of the densely forested delta in a flotilla of speed boats.

  During the past few months, Dokubo’s Niger Delta’s People Volunteer Force (NDPVF) has battled repeatedly with government forces for control of Tombia and the surrounding area.

  Tombia lies just 20 km from Port Harcourt, the main operating centre for Nigeria’s oil industry.

  Dokubo is a member of the Ijaw tribe, the largest ethnic group in the delta, and he has long been associated with their fight for a better economic deal.

  He says he is fighting for the autonomy or independence of the Niger Delta, so that its people can draw greater benefit from the 2.5 million barrels of oil produced each day on their doorstep.

  “We want to achieve self-determination and be able to control our oil resources,” Dokubo told IRIN in an interview at his stronghold.

  “We also want a sovereign national conference for the country so that we can decide if we still want to be part of Nigeria,” he added, echoing the demand of many Niger Delta activists before him.

  Revolutionary or gangster?

  Dokubo’s supporters see him as a Robin Hood-style robber hero, taking on the might of Nigeria’s federal government on behalf of local people who have derived little benefit from the nation’s oil bonanza.

  But opponents of the 40-year-old militia commander say he is little more than a gangster who finances his operations by tapping crude oil from the pipelines of multinationals operating in the delta and reselling it on the black market.

  Dokubo freely admits helping himself to the crude oil produced by Royal Dutch/Shell, the largest oil company in Nigeria.

  “What we know is that the oil belongs to us, we’re not stealing it,” the portly robber baron said. “It is the Nigerian state stealing our oil from us.”

  Toting Kalashnikov rifles and rocket-propelled grenades, Dokubo’s fighters wage war against the security forces and a rival militia group with alleged links to the government in the mangrove swamps and creeks around Tombia.

  Using fast speed-boats with powerful outboard motors, they even make forays into Port Harcourt, the heart of Nigeria’s oil industry where all the multinational firms have offices.

  Dokubo told IRIN that he has enough weapons at his command to equip a well-armed force of 2,000 men.

  “We are very close to international waters and it’s very easy to get weapons,” he told IRIN. “We have AK 47s, general purpose machine guns and rocket-propelled grenades.”

  Oil industry experts estimate that up to 10 percent of Nigeria’s oil is lost to well armed gangs like Dokubo’s that tap into pipelines and fill barges with stolen crude oil for sale to tankers waiting offshore.

  This wholesale theft, which deprives the government and oil companies of hundreds of millions of dollars per year, is known as “bunkering.”

  Clashes with the security forces

  Over the last two months army, navy and air force personnel have launched repeated raids against armed militants and criminal gangs in Rivers State, of which Port Harcourt is the capital and Dokubo’s men have often been their target.

  Human rights activists say more than 100 people were killed in one such clash in the town of Ogbakiri in early June. Dokubo said that his group was the target of that raid by a joint task force of soldiers and policemen.

  Smoking ruins of houses in Tombia
  This week more fighting erupted on Tuesday on the outskirts of Port Harcourt. Dokubo said 11 of his fighters died in the Amadi-Ama suburb of the city as they engaged the security forces in a fire-fight which last several hours.

  The police commissioner in charge of Port Harcourt denied anyone was killed in the raid, but said 74 people had been arrested in what he called an operation to flush out weapons.

  Local residents in Amadi-Ama told IRIN they had seen the bodies of at least 10 people killed in the fighting, including the corpse of 14-year girl killed in the cross fire.

  Dokubo is an extreme example of the discontent felt by many of the 126 million people in Nigeria, which is Africa’s leading oil producer and the continent’s most populous nation.

  Until last year, this son of a high court judge, was president of the Ijaw Youths Council (IYC), a group that mostly comprises university-educated activists campaigning for an increased share of Nigeria’s oil wealth.

  The Ijaws represent the largest single ethnic group in the 70,000 sq km region of mangrove swamps, criss-crossing creeks and dense forests that make up the Niger Delta.

  With a population estimated at between six and eight million, mainly dependent on fishing, they are reputed to be the fourth biggest ethnic group in the country of 126 million split among 250 ethnic groups.

  Outrage at electoral fraud led Dokubo to take up arms

  Dokubo studied law at the university of Calabar in south-eastern Nigeria, but dropped out in 1988 after converting to Islam and becoming strongly engaged in radical politics. He then spent several years visiting 38 countries around the world, including Egypt and Libya.

  Dokubo said he decided to take up arms after witnessing massive fraud in the 2003 elections, which returned President Olusegun Obasanjo and the ruling People’s Democratic Party (PDP) to a second term of office.

  Opposition groups and independent observers said the elections were marred by large-scale fraud. Dokubo too voiced his condemnation of massive vote-rigging.

  “I issued a statement on behalf of the IYC saying there was no election,” he said.

  Dokubo said PDP-sponsored thugs led by rival gang leader Ateke Tom, then tried to assassinate him. This, he said, prompted him to take up arms and fight.

  “We are fighting against a government which rigged elections, which doesn’t have the mandate of the people,” he said. “The oppressed people of Nigeria will rise one day, this is only the beginning,” he told IRIN.

  Port Harcourt, the Niger Delta base for oil multinationals
  A spokesman for the government of Rivers State flatly denied that the authorities had links with Tom’s Niger Delta Vigilante Service (NDVS) or any other militia group in the state.

  However Dokubo’s group has clashed frequently with Tom’s. Human rights activists say both groups have links with politicians and financed themselves by bunkering.

  “Dokubo and Tom were once allies of the present civilian administration in Rivers State which allegedly armed them in the first place,” Chinedu Ukaegbu and Stevyn Obodokwe of the Civil Liberties Organisation said in their recent study of violence in the delta, entitled “When Bullets Begin to Flower.”

  But while Dokubo had fallen out with the administration of state governor Peter Odili, Tom was a well-known member of the PDP and retained close links with the authorities, they added.

  Former colleagues keep distance

  Dokubo’s former colleagues from the Ijaw Youths Council have distanced themselves from his declaration of armed struggle, insisting on a peaceful campaign to wrest the oil resources from the federal authorities.

  However, Oronto Douglas, a leading activist in the organisation, said heavy-handed repression by the security forces in the delta simply played into the hands of people like Dokubo.

  “There is a big debate in the Niger Delta right now about what is the best means of removing the yoke of oppression visited on our people, and the overwhelming position is that non-violent struggle is preferred,” Douglas, who is also an environmental lawyer, told IRIN.

  “But the government has adopted a very violent strategy of suppression that angers people like Dokubo, who see the strategy of negotiation failing woefully and are crying out for armed struggle,” he added.

  Angry villagers in the Niger Delta feel deprived of the oil wealth the government and oil multinationals produce on their land and have frequently mounted disruptive protests to press for social amenities.

  At the more violent end of the spectrum, armed militants and criminals have attacked or kidnapped foreign oil workers and blockaded oil facilities to press their political demands and demand ransoms.

  Ijaw militants display their guns and magical charms
  Tribalism has also reared its ugly head as rival communities vie for control of oil-producing land in order to demand jobs and social amenities such as schools and hospitals, from the oil companies and government.

  For several years, Ijaw militia groups have battled rival gunmen from the Itsekiri tribe across the delta as the two communities have fought each other for the spoils of power, although under strong government pressure they signed a peace agreement in the oil town of Warri on 1 June.

  This truce is still holding, but international security experts foresee no early end to the wider problem of violence in the Niger Delta.

  An expert study commissioned by Shell from international security company WAC Global Services earlier this year estimated that 1,000 people were killed in the Niger Delta every year.

  This puts violence in the region on the same scale as that it Colombia and Chechnya, it said, threatening both the oil industry and Nigeria’s national security.

  “If current conflict trends continue uninterrupted, it would be surprising if SCIN (Shell Companies in Nigeria) is able to continue on-shore resource extraction in the Niger Delta beyond 2008, whilst complying with Shell Business Principles,” the survey concluded.

  Shell, which accounts for about half of Nigeria’s overall oil production and has quarter of its global oil and gas reserves in the country, has formally denied suggestions that it was planning to withdraw from Nigeria.

  But the report commissioned by the oil company notes the role of politicians in the violence and predicts increasing problems in the coming years.

  “Given the likely illegal oil bunkering links to political campaigns, the run-up to the 2007 presidential elections may see a significant escalation of Niger Delta conflicts which will be difficult to dismantle,” it concluded.

 94. artian thotë:

  4 January 2008 @ 11:14 pm

  Kjo eshte skandaloze !Ndotje pa diskutim edhe sikur ne ajer te qendroje Petrolifera ,dhe ti transportoje barrelat ,me dallandyshe ,do te kete pa diskutim ndotje dhe cfare ndotje .Vlonjat,Fierak,Durrsak Sarandiot,Borshiot ,Lezhjane….

  Ndaloni ndotjen e madhe te Bregut te Dedit Adriatik,e vetmja gje qe eshte e paster dhe e pa prekur e Shqiperise Atdheut tone te perbashket ,

  Ndal Darve te Pista te Qeverise Shqiptare !

  Jete te gjate Bregut te Vlores !!ARTIAN@YAHOO.COM

 95. Ll thotë:

  4 January 2008 @ 11:24 pm

  Toko,

  Krahasimet me Afriken jane vertete te pashije dhe deri diku te peshtira. Shqiperia nuk eshte Nigeri, as Kenia, as Somali por SHQIPERI. Fenomeni i “Aleances per Mbrojtjen e Gjirit te Vlores”, pavaresisht qellimeve me te cilat mund te bihet dakort ose jo, eshte pozitiv ne vetvete, minimumi sepse tregon nje shembull te organizimit te (nje pjese te) te banoreve te nje zone per te ngritur lart nje te pikpamje te tyren. Sa me shume interesime te ketilla, qofte edhe ne grupe interesi, te kete ne te gjithe vendin, aq me mire do te jete.

  S’kisha ndermend te merrja pjese ne kete diskutim por lerme te perseris qe KRAHASIMET ME AFRIKEN JANE TE PAVENDA, TE KOTA, ACARUESE DHE NUK I SHTOJNE ASGJE NJE DISKUTIMI INTERESANT PER NJE MARRDHENIE TE NDERLIKUAR SHTET - SHTETAS

 96. toko thotë:

  4 January 2008 @ 11:27 pm

  Artan ka mundesi te me tregosh si dhe sa do te jete kjo ndotje. E pranoj qe eshte ndotje pa diskutim e them edhe une padiskutim eshte ndotje, po si do te jete, sa tonelata, nafte, gaz etj do te kalojne ne ajer toke e uje? Kur Nano firmosi kete marveshje keshtu tha Berisha “eshte ndotje pa diskutim” dhe une e besova ate ashtu sic po te besoj edhe ty. (Megjithese ti atehere nuk e besove Berishen Ti atehere besove Nanon, the te ngrihet Petrofilia). Por sec kam nje dreq ketu qe me shtyn Ore me thote po sa do te jete kjo ndotje, sekret shtetror eshte qe askush nuk e tregon as Nano nuk e tregoj as Berisha nuk e tregoj as Rama e Mjaft nuk e e tregojne. Na e thoni or te keqen qe te na zere gjumi rehat sonte. Pa te me shikoni mua si do te renditem me Vlonjatet krah per krah. do te mar Kallacin e kohes se 97 dhe atje tek Sheshi me keni dhe mua. Vec me thoni o vellezer se me hengri xhani SA????????

 97. toko thotë:

  4 January 2008 @ 11:33 pm

  Ll Para cdo krahsimi kam vene nje koment te dikujt ketu tek peshku Nese nuk te duken njesoj atehere une mendoj se kjo eshte nga fakti se ke krenari kombetare “Nuk jemi afrike ne ” Por amaper temenduar neketu mendojmesi afrikanet. Jo jo nuk jemi afrike pormendojme si ata. Duhet sjelle ajo harta e Evropit e bere nga Fixfare ne naten e e vitit te ri mbase per kete. Nejse une po e ndaloj kete krahasim. Megjithese e shikoj jo aq te peshtire. Hem mbase me ka humbur krenaira kombetare duke lexuar keto komentet ketu ;)

 98. Lefti thotë:

  4 January 2008 @ 11:58 pm

  Nga debati i sotem lidhur me protesten e aleances per mbrotjen e gjirit te vlores dhe shperndarjen e protestuesve me dhune nga ana e policise, ka dy elemente per te vene ne dukje.

  E para, ata qe jane pro aleances mendojne se protesta e tyre, ose e thene me shkoqur, mbllokimi 9 ditor i punimeve ne kantier duke zene rrugen, eshte totalisht i drejte, sepse ata protestojne kunder mos-akordimit te referendumit lokal. E dyta, thuhet se reagimi i policise ishte arbitrar dhe i dhunshem, dmth i kundraligjshem.

  Ne fillim, desha te dija se perse disa simpatizante te aleances ketu, thone se mohimi i referendumit lokal nga KQZ-ja qenka mohim i nje te drejte kushtetuese ? A nuk e thote fare qarte ligji per referendumet lokale, sesi organizohen ato ? A i ka ndjekur Aleancea apo dhe Mjafti, te gjitha procedurat per nisjen e nje nisme te tille ligjore ? Me duket se po. Disa ketu pohuan se ishin bere 2 tentative per referendume ….
  Mesa kam informacion, KQZ-ja ka refuaur vjet t’a miratoi referendumin lokal. Ligji thote se eshte KZQ-ja qe vendos nese duhet apo jo organizuar nje referendum lokal. Perderisa KQZ-ja vendosi qe nje gje e tille te mos realizohet, perse thuhet se po u shkelet nje e drejte “kushtetuese” ? O eshte referendumi lokal e drejte kushtetuese, o nuk eshte ? Ne fakt, kushtetuta e parashikon referendumin lokal, por modalitetet e organizimit te nje referendumi te tille i vendos ligji (organik me duket) - pra, me pak fjale, e drejta per nje referendum lokal eshte e njohur nga kushtetuta, por kushtetuta nuk thote qe : “SA HERE TA KERKOJE x % e filan ZONE, REFERENDUMI DUHET TE ORGANIZOHET.

  Pra, nuk e di nese me kuptoni; e drejta e nje referendumi lokal, nuk eshte automatike, qe sahere ta kerkojne disa, te behet, perndryshe rash e vdiqa …

  Shteti ligjor ka rregulla, te gjithe duhet t’i zbatojme; Autoriteti qe shprehet per referendumet lokale eshte sipas ligjit perkates, KQZ-ja. Ajo u shpreh me shumice votash se nuk do referendum. Atehere shikoni mundesite e appelimit te ketij vendimi. nese s’ka mundesi apelimi, vendimiu quhet i formes se prere, dhe i “ka vdek nena atij muhabeti”.

  Sa per “protesten” legjitime, dhe dhunen e policese.

  E para, policia u shpreh se protesta e aleancisteve ishte e paligjshme, sepse ata s’kishin marre asnje leje per organizimin e nje proteste te tille. Kete gje Aleancistet nuk deshirojne ta permendin shume. E dyta, policia i ka toleruar protestuasit plot 9 dite ne thyerjen e ligjit dhe neneve perkatese te kodit penal : sipas informatave qe kam marre, policia ditet e para te protestes qendroi perballe protestuesve duke u shpalosur atyre fotokopje me nenet e kodit penal qe ata ishin duke shkelur. S’dua ti hyj thelle muhabetit, por protesta kishte bllokuar rrugen, gje qe ndeshkohen nga kodi penal, si bllokim i qarkullimit te lire te njerezve …. leri pastaj te tjerat (proteste pa leje, pengim i punimeve, demi i shkaktuar firmes nga pengimi i punimeve, vonesa ne punime etj - per te gjitha ketu firma kontraktuese mund t’i padise per demshperblim moral dhe financiar).

  Sa per veprimet e dhuneshme te policise, aty jam dakort qe kjo gje duhej evituar dhe protesta duhej te shperndahej sa me paqesisht qe te ishte e mundur.

 99. lumidrin thotë:

  5 January 2008 @ 12:09 am

  Na u be jeta zi e sketerr me hamendje.
  Imperializmi Anglo-amerikan,revizionizmi Sovjetik,petroliera e TEC i Vlores,jane shkaterrimi jone e keqja e Shqipers.
  Boll me idiotsira e hamendje pa mend,Italia o kry tul, si do e marri naften ne Shqiperi me makin uji?,me anije do e marri e do e shkarkoje ne nje port te Italis,perseritet i njejti problem.
  Nuk e mohon njeri se ku ka nafte ka papasterti,por nevoja justifikon mjetin.
  Mos u lodhni me referendum se eshte nje enderr vere, qesh bota me ato qe hedhin kete ide,ketu nuk flitet per nje objekt qe i perket vetem Vlores.
  Po te pranohej referendumi sipas kushtetutes, mos mendoni se do votohej vetem ne Vlore(nuk besoj se kushtetuta jone e permban rferendumin lokal)do votohet ne tere Shqiperin.
  Jeni te sigurt se do fitoje JO.

 100. Cajupi_junior thotë:

  5 January 2008 @ 1:04 am

  Toko i vleresoj njohurite e tua , te vleresoj gjithashtu per “Inteligjencen” e treguar qe s’me shave rende,( se silure ta leshoja) kjo tregon vertet qe sje Min, i sales, po ben me sa duket sikur mer pergjegjesine e qivirise ne shume raste, nejse problemi yt ky!
  Cfare un shof ne diskutimet e tua( nqs do ti merrnim te tilla) pa dashur te ofendoj natyrisht (me kupto drejt) ti je shume i shperndare ne perpjekjet e tua per te dhene argumenta bindes,( shif dhe kritiken e bere nga Llukani) pra dua te them del shpesh nga tema ,duke u zgjeruar , njeher ke (komunizmi), njeher ke 97-ta njeher tjeter fillon ben analizat e qeverise qe rrahu me 97-ten Vlonjatet( ke malore kanines ku rreshqitej me karroca me kushinjeta) etj etj duke i lene terren disa tipave qe te mos merren aspak me seriozitetin e kesaj Teme kaq te rendesishme , po te fillojne si ne cdo Teme , te cfaqin “ironine” e tyre te holle , duke treguar si gjithmone se ,po vete kta tipa konsistojne ne IRONI !
  Pra si kam shkruajtur edhe me larte le ti shohim problemet e vendit tone me seriozisht (jo duke u tallur) se tallemi me veten tone, tallemi me atdheun tone , e kjo nuk tregon sgjuarsi !

  Vloren duhet ta mbrojne te gjithe qytetaret e Shqiperise jo vetem rinia e qytetaret Vlonjate, se duke mbrojtur Vloren mbrojne te ardhmen e ketij vendi qe sigurisht eshte Turizmi !

 101. bato bujku thotë:

  5 January 2008 @ 1:06 am

  lumidrin,

  nafta që do të shkarkohet në Shqipëri dhe ajo që do të shkarkohet në Itali nuk është i njëjti produkt. Ndryshe stacioni i Shqipërisë nuk ka më pikë kuptimi. Ja që nuk na u përsëritka problemi në brigjet e Italisë. Po edhe sikur të përsëritej, punë e tyre, halli ynë është i Shqipërisë jo i Italisë.

 102. Bariu thotë:

  5 January 2008 @ 1:23 am

  Vazhdoni masturbimin mediatik ambientalist.
  NAFTE-GAZ-ENERGJI-SJELLESIT po e qarkojn Shqiperine nga te 4 anet, dhe cuditerisht te gjithe vendet rreth nesh do te kene fitime, kurse po te kalonte tek ne eshte burim fatkeqsish. Po ne Itali, ku do te shkarkoheshin keto anije, nuk do te ndodhte kataklizmoja???
  Gjithe kjo zhurme mos duhet qe SJELLESIT TE MOS KALOJNE NE SHQIPERI?
  Vlora do referendum? Vetem Vlora? Po mire, te pyesim edhe Kuksin qe prodhon energji edhe per Vloren, A duhet te marre energji nga Fierza kjo Vlora qe nuk pranon te kontribuoje ne totalin e ketij vendi?Sec me kujton kjo disa thirrje per Vloren e Pamvarur ne 1991. Po pra po, nga ata qe ne emer te Vlores ngrinin 3 gishtat me 1997!
  Dhe qe pine gjak njeriu!!!!!!!

 103. Cajupi_junior thotë:

  5 January 2008 @ 1:26 am

  Foli dhe Bariu !

 104. Blendi thotë:

  5 January 2008 @ 1:38 am

  Pejsazh…

  Pasion…

 105. peshkarexhe thotë:

  5 January 2008 @ 1:39 am

  PESHKATARE KETA NUK JANE AKTIVISTE KETA JANE ANARKISTE TE CHE GEVARA
  Mos fusni te gjithe ne nje thes duke thene rinia vlonjate
  keta 20 apo 30 nuk jane gje tjeter vecse militante qurasher lamasher qe enderojne te zene nga nje poste ne partine qe i ka derguar edhe me vone te na behen barke derra qafdhjamosur edhe stomak shqyer
  si ajo organizata MJAFT qe kryetari i saj erion veliaj kete vite do na e shenderoj organizaten ne fuqi politike dmth do na shtohet edhe nje qafdhjamosur ,barkderr ,barkalec,tjeter thua ti MJAFT nai mbarroj 1001 hallet e shqiperis
  i kam ndjekur intervistat e tyre ne tv asnjeri nuk permend shifra se sa do te ndotemi nga kjo petrolifer,por te gjithe flasin me cjerrje uleritje me gjuhen e zan caushit (i perkasin te njejte partie)
  sa cudi qe kur fatos nano e firmosi keta pisa te qelbur nuk u folen fare po pse o pisa te qelbur o bastarde o maskarenj o langaraq lamasher proletare ne gjak enverista ne barke me partishmeri do i zgjidhni keto pune
  MONTREALI ME 3 MIL BANORE E KA MU NE ZEMER TE QYTETIT DMTH EAST ISLAND MONTREAL E KA BRENDA NE ISHULL SHIKOHENI ME GOOGLE MAP

 106. Blendi thotë:

  5 January 2008 @ 1:45 am

  peshkarexhe, politizimi i ceshtjes eshte skarco.

 107. Leon thotë:

  5 January 2008 @ 2:17 am

  O bari,
  Fierza me nafte punon ? c’fare ndotje sjell Fierza Kuksit?
  Ne itali edhe po ndodhi fatkeqesia ambjentale nuk ndikon fare me gjirin e vlores se eshte me milje larg dhe nafta dhe pislleqet dalin ne breg jo ne det te hapur…
  Ne cile zone turistike te Rajonit ke Petrofineri nafte dhe TEC?

 108. toko thotë:

  5 January 2008 @ 2:58 am

  Cajup Te faleminderit per kritiken sinqerisht te njejten edhe Ll.
  Dhe ke te drejte une dal nga tema. Tema mendoj se eshte shume e vogel per te trajtuar nje problem kaq madhor sac eshte ai i mentalitetit tone . Por tema tregon mentalitetin tone. Une nuk e di nese eshte mire apo keq te ngrihet petrofilia ne Vlore. Nuk e di se nuk jam as ambjentalist as inxhinier nafte apo natyre. Dhe keshtu si une eshte dhe 3/4 e popullsise. Jo vetem Vlore por Shqiperi. Dhe po te ishin ketu komentet se keshtu do te ishte me mire se ashtu une sinqerisht do ti kisha lexuar por nuk do te kisha mare pjese. Pasi nuk di nga kjo fushe. Por komentet tona si dhe vete tema trajtojne nje teme tjeter nga ajo e petrofilise. Trajtojne mentalitein tone jo te edukuar dhe shkaterues
  Cfare kam thene ne tere ato faqe pa fund qe kam shkruajtur ketu :)
  Kam pyetur ne fillim se ndonje nga mjaft apo komentuesit ketu dinte ndonje gje perse eshte e demshme petrofilia ne Vlore? Asnje nuk mu pergjigj qe do te thote se protesta nuk behet per petrofiline. Ne te kundert dikush nga mjaft do te me sqaronte mua perse kishte dale ne proteste. Atehre me lindi pytja tjeter mire qe nuk dine por a ishte protesta e rregullt, brenda ligjeve Doli qe jo nuk ishte. Atehere bashko keto te dyja se bashku mos dijen perse proteston dhe proteston ne nje menyre te paligjshme. Cfare tregon kjo? Mos njohjen e legjimitietit te shtetit.
  A do te perkrahja ndonje qe me fakte do te sillte ketu se petrofilia do te ndonte keshut e ashut, me kete gaz e me ate lende ujin, arin, apo token. Patjeter. Bile dikush ketu permendi pak nje fakt se Vlora ka nje pozicion pak me te keq per kee pune se Durresi e Saranda. Dhe une po te shikosh isha shume entuziast se dicka do te fillonte ne kete debat (Ashtu sic jam entuziast qe dikush ka sjelle ketu disa foto. Mire do te jete qe ato te kene edhe nje pershkrim nga jane mare. A jane ato pretorfili apo thjesht puse nafte ne det. Dy gjera keto ndryshme. Mire do te jete te mos behemi kaq te njdeshem dhe ti ngaterojme gjerat me dashje per hir te nje ideje qe kemi ne koke.) Mirpo fill pas asaj idese se Saranda po Duresi eshte me mire dolem tek tema qe ne do ta mbrojme vloren dhe Vlonjatet dine ta mbrojne Vloren.
  Tani lidhi keto te trea portesta pa nje dije, shkeljen e ligjit dhe fitore edhe me gjak ( perkthim i shprehjes Vlonjatet dine ta mbrojne Vloren) Tani me thuaj nuk eshte ky mentaliteti i Afrikes?Eshte jashte teme e di. E di qe protesta e Mjaft nuk do ta bej shqiperine Kenia. por keshtu dhe fillon rruga drejt Kenias. Mentaliteti eshte ai qe ushqen luften ne Kenia nuk eshte nje apo dy ngjarje te shkeputura, si kjo e petrofilise.
  Perse Mjaft dhe opozita shqiptare te mos jene nje OJQ dhe nje opozite moderne, por te behen njesoj si pozita, duke mbyllur keshtu rrethin vicioz te protestes ne emer te protestes. Per te permbysur me dhune nje qeveri e sjelle ne fuqi nje tjeter? Perse OJQ dhe opozita te mos bejne nje lufte demokratike, qe te fillone nje rruge te re larg asaj te Kenias, drejt asaj te Evropes.
  Ankohesh se permend komunizmin Vertet jashte teme. Cpune ka komunizmi me petrofilini. Por a nuk po perdorim te njetin mentalitet qe perdorem ku permbysem komunizmin? Atehere ai mentaitet na shkonte per shtat se komunizmi nuk lejonte pluralizem, apo OJQ. Por sot qe i kemi perse perdorim te njeten metode.Perse OJQ dhe opozita te mos kene nderin te parat te behen forcat e verteta demokratike.Qe pas 1 apo 5 vjetesh kur te vijne ne fuqi te jene vertet forca perparimtare dhe jo regresiste si ato qe kemi patur e kemi deri me sot. Ky eshte probelmi im i dashur Cajup dhe vertet jam jashte teme, por tema eshte shume e vogel per te treguar ate problem qe sjell me te vertete tema

 109. Bariu thotë:

  5 January 2008 @ 3:11 am

  Me qete Leon.
  Vlora eshte vetem e vlonjateve?
  Vlora nuk duhet te kontribuoje per kte vend ashtu si te gjithe pjeset e tjera?
  POzicioni gjeografik e pruri qe nje Petrolifera, Ambo, a dicka tjeter te perfundojne ne Vlore dhe te ndihmojne te gjithe vendin. Nqs Vlonjatet kerkojne vetem zhvillimin, duke pretenduar se u prishet ambjenti, pra nuk ndihmojne per zgjidhjen e ketij ngerci energjitik qe ka kaplluar vendin, me te njejten llogjike duhesh bere referendum ne Kukes a ti japim energji (te pastert) rretheve te tjera, apo te shikojme te plotesojm nevojat tona dhe pastaj shohim edhe per te tjeret.
  Mqs Vlora nuk eshte Republike e pamvarur, atehere do te duhej te pyetet i gjith komuniteti, pra shtetasit shqiptar ne te gjithe R.SH., mqs te gjithe do te fitojme ose do te humbim nga kjo mesele.
  Po e perseris qe ne te gjithe vendet e tjera rrotull nesh hapen shampanja kur mbyllen marreveshtjet per ENERGJI-SJELLESA, ndersa tek ne vjen fundi i botes.
  Dhe mqs VLora do vetem te mirat qe vine nga qenia ne nje shtet, por nuk do te sakrifikoje per komunitetin, atehere lind e drejta e fshatit Sharre te beje nje referendun ne kafen e fshatit dhe te vendose te mbylle varrezat dhe vendhedhjen e plehrave qe eshte pran fshatit. Jam i sigurte qe MJAFTI entuziast do te ishte aty ne mbrojtje te te drejtave te sharresve. Vetem se pastaj plehrat ti Leon-jo-trap do te duhej t’i mbaje ne dollapin e bukes, dhe, largqofte, te dashurit qe nderronin jete do te te duhej t’i varrosje poshte pllakave te dyshemese se apartamentit.
  Edhe referendumin e Sharres dhe te Vlores e respektonim, edhe dhune nuk kishim, edhe Mjafti i kenaqur, edhe ne Sharre do shpetonim ambientin. Ne Vlore, po se po.
  Ndoshta me mire keshtu!

 110. shqipo thotë:

  5 January 2008 @ 6:10 am

  Keta jane pisa , jane llumi i shoqerise , qe gjithmone jane shfrytezuar nga politika per qellime fitimprurese personale .
  Keta nuk perfaqesojne popullin e vlores , ashtu sic nuk perfaqeson zani caushi popullin e vlores .
  Edi Rama i ka perkrahur keta pizevenga , qe shkelin ligjet e shtetit .

 111. Idris thotë:

  5 January 2008 @ 8:02 am

  Sa qejf kur protestonte Sala me ustabashet…
  Atehere po kishte lezet.Cdo dite ,rruge te bllokuara,gure bulevardit,gure institucioneve ,gure ligjit,gure te ardhmes ,gure gjithshkaje,dhe kujtedo…
  Gure dhe flake,shkaterim e djegje …Ai po qe QYTETERIM?????
  Une e kam parashikuar LEON SE DO te VIJNE kete VIT, ME ENERGJI TE SHUMFISHUARA,me “Argumente LIGJORE”,Me veshje te RE …Ka filluar e lexon SERIOZISHT qeveria blogun e PESHKUT…
  Ja “guret” si i hedhin ne Menyre MODERNE por gjithnje mbi POPULL….
  S”dime per c’fare behet fjale”..thote i pari..se po te na i kishin thene e sqaruar edhe ne do ishim ne protesta me kallashe..(tashme jo si ne AFRIKE????)
  Po perse nuk i lexojne argumentet dhe prurjet shkencore te ALEANCES me perfaqesues te ditur e specialiste?Kane me se nje vit qe ulerijne jo argumentojne .E kush i degjon?????
  Jo po nuk po na i sqaron MJAFTI!!!!!
  Ja dhe me bute ….Shiko s’ka LIGJ per saktesimin e REFERENDUMEVE LOKALE…Dhe RUSTEMI vendosi te MOS BEHET REFERENDUMI.Sikur nuk kuptojne qe ky sistem prandaj quhet DEMOKRACI qe :
  -te shprehet populli dhe te vendose me VOTE…jo po
  -te “lehe” populli e karvani Mixhes te shkoje perpara.
  Vure LIGJIN mor ZOTERI,mos acaro njerzit.Mos i shty ne extrem.Nuk je ti ZOT ne ate treve eshte tjeter kush.Prandaj u quajt PUSHTET LOKAL….
  Po shih edhe…eshte perjashta i ziu/e rreh era dhe shiu…..
  Te Referendoje dhe KUKSI…kujton se i ka bere MIXHA Hidrocentralet dhe ka te drejte te Referendoje ;ti jape drite SHQIPERISE apo JO? Hajde llogjike hajde.
  Jo po nuk na i sqaron MJAFTI…Se po te jete MJAFTI te varrezat e fshatit etj etj
  Vlonjate !
  Ne se ka nga JU qe lexon ketu…JENI ne rruge shume te drejte.Ndoshta po jepni nje mesim TJETER DEMOKRATIK partise qe vetquhet DEMOKRATIKE dhe qe drejton vendin aktualisht.
  Falenderojeni dhe perkraheni levizjen MJAFT.Mos lejoni tu neperkemben te drejtat tuaja nga kushdo ,aq me teper nga “shakaxhijte e perparimit”.
  Ne se REFERENDUMI vendos PRO atehere cdo LLOJ kundershtimi JUAJ eshte LIGJOR.
  Nese Referendumi del JO…edhe atehere…Le te lexojne mire SHQIP, SHAKAXHIJTE E PERPARIMIT…edhe atehere…
  TOLERANCA dhe EDUKATA e QEVERISESVE do te binde JU qe protestat pas kesaj JANE te PADREJTA e te PALIGJESHME ne kuptimin e kohes….por JO per gjithmone…

 112. bato bujku thotë:

  5 January 2008 @ 11:00 am

  toko,

  diku ja ke me hile diskutimit, kjo është përshtypja ime. Ndërkohë që shpalos dijet e tua për tërë vrimat e Nigerisë dhe gjysmës tjetër të Afrikës, nuk ke asnjë lloj dijenije për një çështje e cila ka muaj që rrihet gjithandej në Shqipërinë tënde. Është detyrë e jotja të informohesh për temën, nëse do që të të marrin seriozisht në diskutim, dhe aspak detyrë e ndokujt të të vijë e të të bëjë leksione mbi dëmet apo të mirat që do sjellë projekti i diskutuar. Të kërkosh këtë është ca si tepër.

  Ah, po. U shfajësove duke thënë se hyre në vallen për mbrojtjen e ligjshmërisë së shtetit… po ti edhe këtu nuk kishe asnjë të dhënë, përveç lajmit të MJAFT-it. Se po i del kundr mentalitetit shkatërrues. Bukur. më lejo të të pyes: të kujt? Që kur protesta ëshë mentalitet shkatërrues? Përkundrazi të shkatërrosh një pasuri natyrore si gjiri i Vlorës me projekte të tilla është mentalitet shkatërrues. 14 mijë vetë kanë firmosur një kërkesë për referendum, pra kemi një shifër minimum të atyre që janë për respektimin e shtetit dhe të ligjshmërisë. Atëherë ku e bazon ti shqetësimin se po cënohet ligjshmëria e shtetit? Apo te zbulimi para publikut që policia, në vend të largimit të protestuesve qoftë edhe të paligjshëm, e ka më për zemër tu hyjë në dru? Druri në raste të tilla është fillimi i shligjërimit të shtetit. (Përveç të këqijave të tjera më pak filozofike se sa kjo.)
  Unë po të isha shteti, do ta mendoja mirë shifrën e 14 mijë firmave. Dhe në asnjë rast nuk do ta lija çështjen për ditën e fundit, për t’ia pasuar topin pastaj togës së forcave të rendit që kish shërbimin atë ditë.

 113. gene thotë:

  5 January 2008 @ 2:08 pm

  Idris, kane bere gje trasparence te fondeve kete vit ata te mjaftit e nuk e kam marre vesh une?
  Jo per gje por, po nuk njohem nga vijne e ku shkojne fondet, toko mund te thote, me te drejte mbase, sic edhe mbase e ka thene, qe ata nuk ishin aty per proteste por per te nxjerre diten e punes!
  Deri atehere (deri kur te njohim fondet) te gjithe “meritat” i mbeten policise qe na tregon here pas here fytyren e shtetin tone te sotem.
  Besoj se edhe ty te ka bere pershtypje numri i fytyrave te qeshura qe ka perdorur kristi ne postim.

  p.s. Kjo nuk do te thote aspak se mund/duheshin rrahur. Kerkoj falje qe dola jashte teme.

 114. gene thotë:

  5 January 2008 @ 2:19 pm

  Lefti thotë:
  4 Janar 2008 @ 11:58 pm

  Sa per veprimet e dhuneshme te policise, aty jam dakort qe kjo gje duhej evituar dhe protesta duhej te shperndahej sa me paqesisht qe te ishte e mundur.

  Po kaq ishte tema o Lefti!

  Tani bej edhe dy tre hapa te tjera dhe trego qe gjithsesi ne shqipetaret jemi njerez qe e njohim dhe e duam qyteterimin.

  Dhuna duhej evituar
  Meqenese (nese) dhuna u perdor, dikush duhet ndeshkuar
  Nese ndonje polic ka bere ndonje gabim personal le te paguaje personalisht.
  Nese ka qene urdher, pergjegjesia eshte edhe politike.

  Je dakort Lefti?

 115. kikthi thotë:

  5 January 2008 @ 2:35 pm

  kur degjoj lajme si keto te vlores gjithmon e me shum me forcohet bindja qe sali berisha eshte nje agjent i serbeve.

  per mua eshte e qarte se, si ne vitet 1992-97 edhe tani pas 2005 punon me qellimin qe te forcoj urejtjen e shqipetareve per shqiptaret e zones veriliondore dhe indirekt per shqiptaret e Kosoves.

 116. artian thotë:

  5 January 2008 @ 4:25 pm

  @Toko,
  Prezenca e Industrise se Naftes ne Vlore, Petroliferes nuk do te kete siguri apsolute , gjthshka mund te ndodh nga incidentet dhe aktiviteti rutin i punes , transportit etj .. vec kesaj le te marim pasojat e nje termeti te mundshem ne Vlore …a nuk do te ishte nje katastrof per popullin e Vlores,? per Bregun e Detit- Jon, gjithashtu ?

 117. lumidrin thotë:

  5 January 2008 @ 4:27 pm

  Idriz po pate kohe lexo pse nuk mund te behet reerendum lokal.
  Reerendumi lokal eshte i ligjshem kur objekti qe kundershtohet , ka funksion lokal,(p.sh, sikur petroliera te ishte vetem nje objekt qe i sherben qytetit te Vlores, shtrohet ne referendum lokal) ne kete rast ptroliera apoTEC-i nuk jane objekte qe sherbejne vetem Vlores por gjithe Shqiperis.
  Ne kete rast e nevojshme eshte referndumi kombetar.
  Me referendum kombetar problemi qe u paraqitet Shqiptareve nuk eshte kjo;-JU JENI PER PTROLIEREN E VLORES - PO–JO.
  Sepse logjikisht Vlonjatet (ato Vlonjate qe jane kunder ndertimit te petrolieres) do gjindeshin ne pakice ne raport me pjesen tjeter te vendit.
  E dyta eshte se kjo do sillte nje pafundesi referendumesh, vetem per ti gjetur vend ndertimi petrolieres ne Shqiperi.
  Per kete arsye i vetmi referendum qe mund te behet ne Shqiperi ne lidhje me petrolieren apo TEC-in eshte ky.
  JU SHQIPTARE JENI PRO APO KUNDRA NDERTIMEVE TE PETROLIEREVE;TEC-ve,CENTRALE BERTHAMORE NE SHQIPERI?
  Ne qofte se fiton JO, cilado qeveri nuk ka te drejte te ndertoje objekte,qe kushtetuta jone i ndalon.
  Neqoftese shumica eshte per PO, i takon parlamentit e qeveris te vendos vendin ku do e ndertoje(kuptohet mbrenda kornizes ligjore).

 118. Lefti thotë:

  5 January 2008 @ 4:33 pm

  O bari,

  Fierza me nafte punon ? c’fare ndotje sjell Fierza Kuksit?

  Dakort qe s’punon me Nafte, por ju harroni sakrificen e tere asaj zone, tere ajo popullesi u shperngul me hir e me pahir nga shtepite e tyre per t’u pembytyr ….

  Por s’majfton me kaq, te gjithe ata “specialistet” qe flasin per Mbrojtjen e Mjedisit, e dine shume mire qe edhe Hidocentralet kur ndertohen shkaterrojne mjedisin, sepse lugina te tera, kullota, livadhe etj, permbyten nga uje per t’u bere rezervuar… lere pastaj betonimin e zones nga ndertimi i digave …

  Ju harroni te permendti qe digat jane dhe shkaku kryesor i permbytjeve ne zonat e Lezhes, por nejse, kur vuajne te tjeret eshte me e lehte.

  Tani, edhe Vlora duhet te beje nje sakrifice : te tere burimet e energjise, perveç TEC te Fierit jane ne Veri, edhe zonat e tjera te Shqiperise duhet qe kontribuojne ne energjine qe ka nevoje tere Shqiperia.

  Jemi ne situate krize energjitike, dhe zgjidhjet duhet te jene te shpejta :

  Bllokimi i punimeve, apo vonesat e tjera jane dem i te gjithe Shqiptareve. Mos harroni, Tec do te prodhoje 15 % te nevojave te gjithe Shqiperise, vetem ky TEC e zgjidh gati 90 % problemin e energjise elektrike ne Shqiperi … Diten qe TEC i Vlores do te hyje ne pune, Shqiperia do shpetoje perfundimisht nga Erresira.

 119. Lexuesi thotë:

  5 January 2008 @ 4:34 pm

  Ju lutem mjaft me pyetje kaq patetike :

  ..JU SHQIPTARE JENI PRO APO KUNDRA ….CENTRALE BERTHAMORE NE SHQIPERI?

  Mjaft ju lutem!!!

 120. lumidrin thotë:

  5 January 2008 @ 4:46 pm

  Lexuesi
  çfare don me thane patetike?

 121. artian thotë:

  5 January 2008 @ 4:50 pm

  Neqoftese shumica eshte per PO,

  Ta gezoni Petroliferen!

 122. klajdevour thotë:

  5 January 2008 @ 5:08 pm

  Qe te kuptojme qendrimin e MJAFT ne kete mes (asnje nga mjaft nuk eshte ndaluar apo shoqeruar ne komisiariat): mjaft mbeshtet cdo kerkese te qytetareve per te shprehur vullnetin e tyre permes referendumit. MJAFT nuk mund te mbeshtese apo te qendroje indeferent ndaj dhunes apo terrorit te policise apo shtetit te veshur me uniforme. Pikerisht ne kete moment MJAFT nuk mund te qendronte e heshtur ndaj dhe kjo deklarata ketu lart ka dale nga zyra e shtypit 10 minuta pasi protestuesit ne vlore u dhunuan nga policia. Ajo eshte nje forme per te njoftuar kedo per ate qe ndodhi.

  Jane rrahur njerez, gra dhe 16 vjecare!!!!

 123. klajdevour thotë:

  5 January 2008 @ 5:09 pm

  Udhetim ne Vloren e naftes se Petroliferes

  Shkruan nga Vlora, Kristi Pinderi

  50 metra nё jugperёndim tё kompleksit tregtar Riviera nё Vlorё, rruga e asfaltuar me katёr korsi shndёrrohet papritur nё njё aks rural. Anash shikon vetёm pisha, mesatare nё moshё po t’i krahasosh me shtatin, por tё mirёmbajtura jashtёzakonisht mirё po t’i krahasosh me pyje tё tjera pishash gati tё rrёnuara aneambanё vendit.

  Veç pemёve tё mbjella me njё distancё pёrsosmёrisht tё studiuar nga njёra tjetra, tё bie nё sy edhe qё nё tё dy cepat e rrugёs tashmё tё ngushtё gjarpёrojnё grumbuj dherash qё tё japin pёrshtypjen se aty, nё mes tё pyllit, diçka e madhe po ndёrtohet.

  Tё duhen vetёm 5 minuta udhёtim me makinё nga kompleksi tregtar Riviera qё ndodhet m’u nё qendёr tё perlёs bregdetare shqiptare, pёr tё mbёrritur pastaj nё njё kompleks tjetёr tё ndriçuar, por tashmё ndёrtimi, majtas rrugёs…

  Kur ne mbёrritёm atje, te dera kryesore qё tё fuste nё kantierin e Petroliferёs, barrikada me inerte ndёrtimi dhe goma makinash qё disa qindra qytetarё tё Vlorёs kishin ngritur pёr tё penguar pёr disa ditё hyrjen nё kantier tё makinerive tё ndёrtimit tё Petroliferёs, ishin shmangur nga rruga. Rruga ishte pastruar plotёsisht, pёrveç njё gome tё vetme qё vazhdonte tё qёndronte nё cep tё saj, si pёr te shenjuar kufirin e rezistencёs, apo tё njё forme revolucioni qytetar…

  Nё vend tё protestuesve, qё nё atё orё sapo kishin filluar tё liroheshin nga ambientet plot lagёshtirё tё Komisiariatit tё Vlorёs, qёndronin tetё policё tё cilёt po flinin brenda furgonit tё Ndёrhyrjes sё Shpejtё. Ne u kaluam ngjitur policёve tё pёrgjumur, rreth orёs 2.00 pas mesnate, pas njё informacioni qё na kishte sinjalizuar se nё kantier ishin dёrguar mjete tё tjera tё rёnda motorrike ndёrtimi. Policёt nuk na vunё re, ndёrkohё qё brenda kantierit, situata dukej e qetё dhe puna ende e pezulluar…

  Vendosёm tё kthehemi nё Vlorё, atje, ku mesa duket ёshtё transferuar pёrkohёsisht protesta e atyre mijёra qytetarёve qё nuk duan qё qytetin t’ia lenё industrisё sё pakontrolluar, sipas tyre, qё mund t’u ndosё mjedisin e mund tё pengojё zhvillimin e industrisё sё turizmit nё kёtё pjesё tё Adriatikut qё tё paktёn prej 3 vjetёsh po lufton tё marrё kurorёn e turizmit shqiptar.

  Nё Vlorё, situata ngjante me njё luftё tё vёrtetё nervash!

  Ka njё lupё psikologjike jashtёzakonisht interesante me tё cilёn qytetarёt e Vlorёs e shikojnё sot edhe nga dritaret apo ballkonet e tyre, protestёn e qytetit kundёr Petroliferёs. Shumё prej tyre janё mbёshtetёs tё patundur tё kёsaj proteste qё pёr herё tё parё po sjell urgjent nё opinionin publik kёrkesёn demokratike tё njё rёferendumi qytetar, ndёrsa shumё tё tjerё thjesht vёzhgojnё…

  ”Vlorёs i ka humbur nervi”, thotё Ardi, operator nё njё televizion lokal. Ai tenton tё analizojё sindromёn sociologjike tё kёtyre qytetarёve tё hedhur e gjaknxehtё sipas steriotipeve tё deritanishme, kur thotё se: “vlonjatёt janё tё zhgёnjyer nga 97-a”! Sipas tij, “qytetarёt e tё parit kryeqytet tё shtetit shqiptar, kuptuan se me protestёn e 97-tёs “fituan” thjesht njё bojё tё re pёr institucionet e shkatёrruara e tё nxirra nga flakёt nё tё gjithё vendin dhe u bёnё dёshmitarё tё vrasjeve, plagosjeve e gjymtimeve tё mijёra tё afёrmёve tё tyre”. “Madje kontribuan nё daljen nga burgu tё njё personazhi politik qё pak mё vonё dёshtoi nё misionin e vet: Fatos Nanos”, thekson me njё ton ironik ai…

  Ky i fundit, ish-kryeministri socialist qё i mori votat pas njё trazire kombёtare qё nisi me protestat e Vlorёs, nuk ka reaguar fare pёr Petroliferёn apo pёr protestёn e Aleancёs pёr Mbrojtjen e Gjirit tё Vlorёs, pas disa betejave tё humbura elektorale e parlamentare nё Tiranё… Ishte pikёrisht ky personazh politik ai qё dha i pari firmёn pёr ndёrtimin e Petroliferёs…

  Ardi mendon se Vlora “merr flakё vonё, por kur merr flakё, fatkeqёsisht nuk kontrollohet dot…”.

  Duket se ndryshe nga ai mendojnё drejtuesit e Aleancёs pёr Mbrojtjen e Gjirit tё Vlorёs tё cilёt nё kёto muaj, dhe akoma mё intensivisht nё kёto ditё, po tentojnё t’i tregojnё shtetit fytyrёn demokratike tё njё proteste paqёsore e qytetare. Si shpёrblim, morёn pak orё mё parё njё ndёrhyrje brutale nga disa qindra efektiva tё Policisё sё Vlorёs, tё pёrforcuar nga forca tё Ndёrhyrjes sё Shpejtё. Rreth 50 aktivistё qё qёndronin paqёsisht nё hyrje tё kantierit ku po ndёrtohet Petrolifera e qё kёrkojnё njё referendum qytetar qё tё vendosё pёr fatin e kёsaj vepre, u dhunuan brutalisht nga tё paktёn 200 policё. U tёrhoqёn zvarrё deri nё dhomat e paraburgimit dhe tё Komisiariatit nё hyrje tё Vlorёs ku u mbajtёn pёr orё tё tёra.

  “Pashё policёt qё nisёn tё rrihnin e tё kapin me forcё kёdo qё u dilte pёrpara”, dёshmon pёr momentet e dhunёs Era, nje prej aktivisteve te Aleances. “Nё dorё mbaja njё kamera (e njёjta qё bёri njё ditё mё vonё xhiron e tё gjitha televizioneve) dhe pёrpiqesha tё mos ma shikonin kameran ata kafshё, por nga ana tjetёr s’po u besoja syve: policёt pasi i tёrhiqnin zvarrё protestuesit, i vendosnin nё njё shesh para se t’i fusnin nё furgon, njёsoj si t’i grumbullonin nё njё rreth kriminelёsh”. Duket e tronditur 27 vjecarja, e cila jep mёsim nё Universitetin e Vlorёs, teksa dёshmon se mes atyre qё u dhunuan nga policia kishte edhe tё njohur tё saj…

  I dhunuar nё vendngjarje ishte edhe kryetari i Kёshillit Bashkiak Arben Sinani. Besnik Lulajt, njё prej drejtuesve tё Aleancёs i thyen njёrёn kёmbё ndёrsa i rrahёn edhe tё birin 16 vjeçar, i cili u detyrua tё shkonte menjёherё nё spital. Rezart Aliaj, Laura Dikushi dhe Astrit Danaj u rrahёn gjithashtu brutalisht. Kёtij tё fundit i keqtrajtuan gruan dhe vajzёn.

  “Tashmё kjo nuk ёshtё thjesht njё protestё ambientaliste”, thotё Leart Kola (MJAFT!), “por ёshtё njё test shumё i rёndёsishёm pёr funksionimin ose jo tё demokracisё nё kёtё vend”. Sipas tij ka njё problem shumё tё madh nё momentin kur qytetari i thjeshtё i kёtij vendi nuk ka mundёsi ta gjejё tё drejtёn e vet brenda sistemit.

  Kur tregon pёr ato qё ka parё, ndodhet para Komisiariatit tё Policisё nё Vlorё. Eshtё mesnatё dhe aty janё mbledhur tё paktёn 300 qytetarё. Presin qё tё dalin nga dhomat e policisё edhe tre protestuesit qё janё ende duke u marrё nё pyetje, dy prej tё cilёve janё studentё nё Universitetin e Vlorёs.

  Rreth orёs 17.00 tё datёs 3 janar, Policia e Vlorёs ushtroi kёtё dhunё tё paprecedentё mbi protestuesit, duke u thyer tё paktёn 3 prej tyre eshtrat e duke lёnduar disa dhjetёra tё tjerё, pas njё urdhёri tё parapёrgatitur pёr tё ndёrhyrё nё mes tё protestёs. Shkelёn kёshtu, sipas Lёvizjes MJAFT!, njё nen tё rёndёsishёm tё Kushtetutёs shqiptare qё detyron forcat e policisё pёr tё mbrojtur kёdo protestues gjatё njё tubimi paqёsor, e jo t’i dhunojё ata.

  Nё hollin e hotelit “Onorato”, nё rrugёn e Skelёs, pak para tunelit qё tё drejton per nё Radhimё, punonjёsi i vetёm i kёtij hoteli, njё mёsues 50 vjeçar i Letёrsisё nuk gjen fjalё pёr tё shprehur kundёrshtinё e tij ndaj projektit pёr ndёrtimin e Petroliferёs dhe TEC-it. Aleanca ka zbuluar nje projekt te fshehte qe konfirmon se kompania qe po dnerton kete veper ka gjetur menyrat e bashkimit permes nje komunikimi te pablikuar me pare pikerisht te Petroliferes dhe TEC-it.

  “Dy nё tre qytetarё tё Vlorёs, jam i sigurt pёr kёtё, janё kundёr kёtij ndёrtimi. Pjesa tjetёr ose janё militantё partish e ndjekin vijёn e partisё, ose janё krejt indiferentё”, thotё ai. “Eshtё e pafalshme tё shkatёrrosh nё kёtё mёnyrё Vlorёn! Ne vetё kemi qenё me skafe drejt bregut tjetёr tё detit dhe kemi parё sesi industria si ajo qё duan tё ndёrtojnё kёtu, ka shkatёrruar jugun e Italisё”, thotё mёsuesi, i cili nё 2 vjetёt e fundit ёshtё punёsuar nё turnin e tretё, nё njё hotёl buzё detit, pёr tё cilin pohon se i ka dyfishuar pushuesit, sidomos nё muajt qershor, korrik e gusht…

  Ai kujton se me njё ide tё ngjashme pёr nga rreziku, ndёrtuan vite mё parё nё Vlorё edhe Uzinёn e Sod-P.V.C (Polivunilkloritit) e cila prodhonte sodё kaustike dhe bazёn e prodhimeve plastike. Deri nё vitin 1991 ajo uzinё punoi me kapacitet tё plotё, ndonёse u quajt “kanceri i Vlorёs”. “Disa shokё tё mi kanё vdekur nё atё uzinё”, dёshmon 50 vjeçari qё pёr disa vjet, pёrpara se tё bёhej mёsues, i kushtoi asaj uzine jetёn e vet si teknolog.

  “Sot”, thotё perceptimin e vet ai, “duan tё bёjnё tё njёjtёn gjё. Madje bёjnё edhe goxha reklamё… Po ka njё kontraditё tё madhe mes asaj qё duan tё bёjnё dhe popullit tё Vlorёs: Ama sot, diçka tjetёr, apo dikush tjetёr e ka paravendosur se Vlora do tё shkatёrrohet! Po, po! Madje kёshtu titulloje dhe artikullin tёnd: Shkatёrrimi i njё qyteti”…

 124. shqipo thotë:

  5 January 2008 @ 5:10 pm

  Nje nga ndotjet kryesore qe sjellin hidrocentralet eshte : Shkaterimi i miliona hektareve me pyje .
  Qe do te thote : Me shume CO2 ne atmosfere
  Mbulimi i ketyre zonave me uje sjell miliona cregullime ne natyre duke zhdukur kafshe , gjallesa , bakterie, mikrobe , etj , te cilat kane krijuar harmoni me ambientin per miliona vjet .
  Nga ana tjeter mbulimi me uje i ketyre zonave krijon kushte per popullimin e tyre me kafshe , gjallesa , bakterie , mikrobe, etj te cilat derisa te gjejne balancimin ekologjik perhapin semindje te reja .

 125. klajdevour thotë:

  5 January 2008 @ 5:13 pm

  http://shekulli.com.al/news/55/ARTICLE/19681/2008-01-05.html

 126. gene thotë:

  5 January 2008 @ 6:07 pm

  klajdevour thotë:
  5 Janar 2008 @ 5:08 pm
  …asnje nga mjaft nuk eshte ndaluar apo shoqeruar ne komisiariat…

 127. gene thotë:

  5 January 2008 @ 6:07 pm

  ?????????????????????????????????????????????????????????????????
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 128. Idris thotë:

  5 January 2008 @ 6:20 pm

  Spekulim i Paster.
  Asgje te ngjashme me cdo ndertim te kohes se diktatures.Te perpiqesh te afrosh sisteme diametralisht te kunderta nuk mund te quhet vecse spekulim i paster.
  Krahasimet persa i perket vertetimit te mendimit ose prurjes do te ishin me te sakta ,per aq sa ,brenda te NJEJTIT SISTEM POLITIK.
  ______Pra GURET e MIXHES dhe PROTESTA e VLONJATEVE_____
  Nuk mund te qendrojne shpjegimet teknike per permbajtjen e LIGJIT.
  Problemi niset koke poshte duke shpjeguar ne se ka apo jo LIGJ per REFERENDUMET LOKALE,te shprehur qarte per raste te ngjashme.Ky eshte konstatim dhe nuk ka nevoje per argumentim te GJATAVE si fis.
  Ceshtja shtrohet shume thjesht…
  Ne se nje teresi e mjaftueshme (le te shprehet me shifra) e nje popullsie te zones se caktuar kerkon qe te administroje teritorin e saj ne pikpamje strategjike a duhet te shprehet ose jo per te ndaluar ose aprovuar PROJEKTE te TILLA.
  Ne te tilla raste sapo cfaqet nje kontradikte ne PRAKTIKE ,shtetare e drejtues te zote qe duan mbi gjithshka interesat e popullit te tyre(e jo hipokrit e hileqare) nderhyjne URGJENTISHT per te shprehur ne LIGJE nje te drejte LOKALE.Nuk nderhyjne per te rrahur me shkopij e per te treguar dhembet ndaj protestuesve.
  Asnjehere nuk acarohet e nuk duhet shtyre ne extrem ne kushtet e demokracise jo nje teresi popullore por mundesisht as edhe nje individ i vecante.
  Ndryshe quhet BAJRAKTAROKRACI jo DEMOKRACI.
  Ja kaq i thjeshte eshte Problemi qe nderlikohet qellimisht sepse DIKU dhe DIKUSH nga keta qe duan te mbane B.Y.T.H.E.N ne karrike e kane shitur B.Y.T.H.E.N diku dhe dikujt qe kerkon te fitoje e zgjidh hallet e tij ne kurriz te shqiptareve,he per he te varfer…..
  Dhe ketu fillon LUKUNIA e ustabasheve me inteligjencen e servilit(por jo dhe pa interesa??) per te gjetur presje se si mund te kundershtohet nje VENDIM POPULLOR i pjesshem.

 129. klajdevour thotë:

  5 January 2008 @ 6:30 pm

  Po gene, aktivistet qe permenden ne kete postim jane aktivistet e Aleances Qytetare per Mbrojtjen dhe Zhvillimin e Gjirit te Vlores, jo aktivistet e MJAFT-it.

  Qendrimin e MJAFT e ke pak me lart

 130. Idris thotë:

  5 January 2008 @ 6:50 pm

  L.Drin per ta perqasur shpjegimin e PATETIZMIT (e bera kete gabim ,nderhyra) kujto shperthimin e KOCIT (V.Vangjelit) pasi i shpjegon teto OLGES per HOBIN e tij…”Une bej majmune” etj
  OSE me i afert per tu kuptuar bile ne disa cfaqje ja kalon dhe KOCIT eshte Patetizmi i MIXHES (Alias S.B) kur shtjellon e mbron ceshtje me HIPOKRIZI per te na i shitur si ne 97
  ….”parat e shqiptareve jane me te pastrat zotri”….ose- ose dhe me afer
  -”Po kush kujtoni se jeni more zoteri,po ketu jemi ne Demokraci dhe vendos Populli…harroini ato kur Ju mernit vendime ne Diktature”…

 131. Leon thotë:

  5 January 2008 @ 9:49 pm

  O Lefti,
  Sa klase shkolle ke?
  ku e ke degjuar kete thenie? “Mos harroni, Tec do te prodhoje 15 % te nevojave te gjithe Shqiperise, vetem ky TEC e zgjidh gati 90 % problemin e energjise elektrike ne Shqiperi … Diten qe TEC i Vlores do te hyje ne pune, Shqiperia do shpetoje perfundimisht nga Erresira.”
  Kush specialist e ka thene kete? Cili qeveritar ndac i kesaj qeverie apo i ndonje qeverie tjeter e ka thene?
  Pse shkruan idiotsira? Mire qe shkruan trillime te kota, por mos bej edhe dallime groteske me Kuksin.. Ketu nuk behet fjale te kete ndarje midis Kuksianeve dhe Vlonjateve.. Pse e keni kete mani te ndani cdo gje ne Veri dhe Jug?
  Hidrocentrali eshte menyra me e mire per te siguruar energji dhe mbrojtur ambjentin.. Edhe nje femije e di kete me 8 klase shkolle..
  Sikur te ngrihej nje hidrocentarl aty nuk do te kishte protesta se s’do kish kuptim..
  Ketu nuk eshte problemi per te hedh nga pushteti xhaxhin por flitet per dicka madhore qe ne rast katastrofe do kete pasoja dhe ne Kuksin e larget..Pasi paret qe shpenzohen ne Vlore nga turistat shkojne per taksa edhe per rrugen Kukes-Kosove..
  Kjo eshte pjese e propagandes .. Vlonjatet nuk jane kunder ndertimit te TEC-it por jane kunder ndertimit te Petrofolise ne ate zone pasi nuk jane kushtet per dicka te tille.. TEC-i po ndertohet per te mbeshtetur petrofoline ,per te fshehur te verteten..Pasi shume mire mund te ndertohet ne nje vende tjeter vetem pak km me tutje..
  Meqe eshte kaqe e thjeshte urdhro bej referendum dhe te fitoje..
  Sa per dijeni, per ju qe nuk e njihni vloren duhet te dini qe nga sponcoret e fuqishem te kundershtimit te Petrofolise eshte nje nga njerezit me te fuqishem te vlores dhe antare i PD-s..

 132. lumidrin thotë:

  5 January 2008 @ 9:54 pm

  Projektin e ka aprovuar qeveria e meparshme.
  Per ato ideale qe jam ushqyer gjithmon,nuk hedhi poshte protestat e qytetarve Vlonjat.
  Por i bindur se kjo eshte politike,nuk arrij te kuptoj se çfare kerkojme ne Shqiptaret me ate te quajteren DEMOKRACI.
  Ju jeni te bindur se Petroliera i sherben vetem Berishes.
  Mos u merzit se Zabiti sa te bie dakort per pazarin e rregullon ai kete pune
  Nje gje duhet ta keni te qarte se nuk bie qeveria per nje proteste.
  Se njoh filmin, kujtoj vetem filmin “duel i heshtur”.

 133. Grupi thotë:

  5 January 2008 @ 11:10 pm

  Ja dhe PS-ja me ne fund doli kundra ksaj proteste kalamajsh dhe tha qe nuk pranon protesta pa leje dhe veprime jasht-ligjore. Mire beri…

 134. toko thotë:

  5 January 2008 @ 11:27 pm

  Mua me paskeni bere cope.
  Nuk pashe ndonje fakt perse petrofilia eshte e keqe. Termet tha dikush? Po meter do te thoja une :) Edhe ai mund te bjere ne petrofila nje dite dhe demet dihen. Lexo dhe gjeje vete me thote dikush tjeter Po une nuk kam dale ne proteste ata qe kane dale duhet ta dine. Une po pyesr protestuesit thjesht per te mare vesh perse eshte kjo protesta. Apo mos duhet une te bej punen e tyre :) Dikush solli foto te puseve te naftes ne oqean si petrofili. Pamje te bukura vec jo me vlere per temen ( jasht temes admin !!!! hiqi ha ha ha :) ). Obobo sa te shqetesuar duken disa ketu per ambjentin “Mos u tall me temen, mos bej shaka” ha ha ha ha Genjeni veten zoterinj e zonja jo mua apo ndonje tjeter, sepse jeni ju ata qe talleni me temen. Nuk mbulohet m…ti me sh….re se doni ju Ajo qe eshte fakt duket si drita e diellit.
  1. Ju keni dale ne portesta pa ditur perse protestoni, ( pavasisht nga lotet per ambjentin e vlores qe ju as qe ja keni idene)
  2.ju keni shkelur ligjin duke zaptuar token dhe rrugen e dikujt,( mire ja u bene per kembet dhe duar e thyera)
  dhe3. ju kerkoni revolucion kunder qeverise. ( se vetem revolucion njeh egoja juaj “moderne” per te ardhur ne pushtet e per te mbushur xhepat tuaj, inati nuk eshte tek ambjenti por tek fakti qe Berisha dhe Ruli po i mbushin xhepat kur ato mund te shkojne ne xhepat tuaja)

  1plus 2 plus 3 baraz Mentaliteti tuja nuk eshte me ndryshe se mentaliteti i rebeleve ne Kenia.
  Vetem ju lutem ne emer te popullit dhe te ambjentit mos flitni se po me vjen per te vjelle
  NJe gje kam te fundit per ju te gjthe
  Guret qe po hidhni sot do tju bien ne koke neser kur te jeni ne pushtet Mos e haroni kete. Njesoj si guret qe hodhi berisha kunder jush kur ishit ne pushtet po i bien atij ne koke sot.
  Hajt shnet te gjithe militanteve. Keshtu eshte shqiperia kjo eshte gjendja
  Vazhdoni ju me uje ne havan. se mire e kini.

 135. ilirfort thotë:

  5 January 2008 @ 11:29 pm

  Qytetaret e Vlores ne shumice duan investime ne qytetin e tyre dhe jane ne shumice dermuese kunder ketyre gjoja ‘ekologjisteve’.Edhe ne Selanik e Igumenice te Greqise ndertohen po kesi veprash e asnje greku e aq me pak ndonje “populli te Selanikut”nuk i shkon ndermend te bllokoje ruget kunder zhvillimit te ekonomise kombetare.Mendoj se keto cuna duhet ne qetesi,pa budallalleqe, te terhiqen e te lirojne rugen nacionale se i del edhe nami i keq vete Vlores sa u takon investimeve te huaja.
  Policia nga ana e saj duhet te jete e kujdessshme qe te mos rahe shqiptare etnike.

 136. bariu thotë:

  6 January 2008 @ 12:55 am

  Blendi dhe te tjeret,sugjestive te dy fotot, por a mund te me bij dikush nje harte te Ballkanit ku te shikohet se nga kalojne ato nja 10 ENERGJI-Sjellesat dhe sa prej tyre kalojne ne Shqiperi.?
  Ky ishte meraku im i vetem, pa asnje lidhje me komentet diarretike mbi MIXHEN, protestat me gure qe i ben dikush apo qeverine qe lexon peshkun.
  Shembulli i Kuksit , Sharres etj ishte pikerisht per te theksuar se megjithese diku ngrihen HEC-e, diku varrosen njerez, diku hidhen plehra, perderisa keto jane te domosdoshme ne sherbim te te gjithe shoqerise, NUK ka ta drejte komuniteti lokal te beje referendum, perpos kur shkelen ligjet dhe duhet te nderhyje organ tjeter.
  Atij qe permendi termetin, po i kujtoj se kjo fatkeqsi do te kishte shum me teper pasoja ne ate digen e Kuksit, por kjo nuk mund te ishte arsye per mosndertimin e HEC-it dhe zhvillimin e vendit.
  Dhe e fundit, vetem ne rregjimet diktatoriale gjykohet dhe denohet qellimi. Ketu jo vetem nuk kemi te bejme me qellim per te ndotur Vloren, por me nje mundesi. Nqs qeverria, e kujdoqofte, nuk i merr masat qe ndertimi i nje vepre mos te shkaktoje deme ekologjike, dhe aq me teper katastrofa, athere varini prej llape, dhe un me gjith qejf do t’a sapunosja litarin.

 137. bato bujku thotë:

  6 January 2008 @ 1:09 am

  Shumë tastiera këtu i sjell vetëm bloghorrea. Asnjëfarë parimi moral, askund dinjitet personal apo qytetar, ndjeshmëri zero ndaj të bukurës, asnjë lloj kujtimi për buzën e detit, as më e vogla aftësi parashikuese. Patologjia i hedh të pafuqishëm sa në një temë në një tjetër ose i rraskapit pa mëshirë brenda një teme.

 138. shqipo thotë:

  6 January 2008 @ 4:55 am

  Leon , hidhi nje sy :
  Environmental damage
  Hydroelectric projects can be disruptive to surrounding aquatic ecosystems. For instance, studies have shown that dams along the Atlantic and Pacific coasts of North America have reduced salmon populations by preventing access to spawning grounds upstream, even though most dams in salmon habitat have fish ladders installed. Salmon spawn are also harmed on their migration to sea when they must pass through turbines. This has led to some areas transporting smolt downstream by barge during parts of the year. In some cases dams have actually been demolished, e.g. the Marmot Dam, because of impact on fish. The final phase of the Marmot Dam removal was completed on Saturday October 20th, 2007, when the temporary dam was demolished and the river started to flow freely for the first time in 100 years[8]. This was the largest dam removal project in the US. Turbine and power-plant designs that are easier on aquatic life are an active area of rereplace.

  Generation of hydroelectric power changes the downstream river environment. Water exiting a turbine usually contains very little suspended sediment, which can lead to scouring of river beds and loss of riverbanks. Since turbines are often opened intermittently, rapid or even daily fluctuations in river flow are observed. For example, in the Grand Canyon, the daily cyclic flow variation caused by Glen Canyon Dam was found to be contributing to erosion of sand bars. Dissolved oxygen content of the water may change from pre-construction conditions. Depending on the location, water exiting from turbines is typically much warmer than the pre-dam water, which can change aquatic faunal populations, including endangered species, and prevent natural freezing processes from occurring. Some hydroelectric projects also use canals to divert a river at a shallower gradient to increase the head of the scheme. In some cases, the entire river may be diverted leaving a dry riverbed. Examples include the Tekapo and Pukaki Rivers.

  Large-scale hydroelectric dams, such as the Aswan Dam and the Three Gorges Dam, have created environmental problems both upstream and downstream.

  A further concern is the impact of major schemes on birds. Since damming and redirecting the waters of the Platte River in Nebraska for agricultural and energy use, many native and migratory birds such as the Piping Plover and Sandhill Crane have become increasingly endangered.

  [edit] Greenhouse gas emissions

  Bonnington hydroelectric power station, River Clyde, Scotland.
  The pipes supplying water from the River Clyde to Bonnington hydroelectric power station, Scotland.The reservoirs of power plants in tropical regions may produce substantial amounts of methane and carbon dioxide. This is due to plant material in flooded areas decaying in an anaerobic environment, and forming methane, a very potent greenhouse gas. According to the World Commission on Dams report, where the reservoir is large compared to the generating capacity (less than 100 watts per square metre of surface area) and no clearing of the forests in the area was undertaken prior to impoundment of the reservoir, greenhouse gas emissions from the reservoir may be higher than those of a conventional oil-fired thermal generation plant.[9] These emissions represent carbon already in the biosphere, not fossil deposits that had been sequestered from the carbon cycle.

  In boreal reservoirs of Canada and Northern Europe, however, greenhouse gas emissions are typically only 2 to 8% of any kind of conventional fossil-fuel thermal generation. A new class of underwater logging operation that targets drowned forests can mitigate the effect of forest decay.[10]

  Discussions to exclude hydropower facilities from obtaining carbon credits under the Clean Development Mechanism are starting to take place, most recently at the UN Climate Change Conference 2007 in Bali, Indonesia.[11]

  [edit] Population relocation
  Another disadvantage of hydroelectric dams is the need to relocate the people living where the reservoirs are planned. In many cases, no amount of compensation can replace ancestral and cultural attachments to places that have spiritual value to the displaced population. Additionally, historically and culturally important sites can be flooded and lost. Such problems have arisen at the Three Gorges Dam project in China, the Clyde Dam in New Zealand and the Ilısu Dam in Southeastern Turkey.

  [edit] Dam failures
  Failures of large dams, while rare, are potentially serious — the Banqiao Dam failure in Southern China resulted in the deaths of 171,000 people and left millions homeless. Dams may be subject to enemy bombardment during wartime, sabotage and terrorism. Smaller dams and micro hydro facilities are less vulnerable to these threats.

  The creation of a dam in a geologically inappropriate location may cause disasters like the one of the Vajont Dam in Italy, where almost 2000 people died, in 1963.

 139. kaos thotë:

  6 January 2008 @ 2:24 pm

  kush mendon se populli i vlores eshte turme, le ta mendoje mire, kush mendon se populli i vlores blihet per politike, prape le ta mendoje mire, por kush mendon se populli i vlores percakton fatet e shqiperise, le ta mendoje thelle. prandaj me fatet e vlores te mos tallet askush. le ta provoje po te doje te shohim ku do te dilet.. vlora i takon detareve, turizmit, te ardhmes europiane, gabon kush vlerseson mazutin perpara prespektives..

 140. Deli Luboteni thotë:

  6 January 2008 @ 3:22 pm

  More Vlonjati po ju nuk qenkenit ne toke te bukes, per bese. Une jam nga Kosova dhe i perkrah me tere qenien time keta te rinj kunder pretendimeve kolonialiste te Italise. Une jam aktivist i Vetevendosjes ne Kosove, dhe hereve te tjera do t’iu bashkngjitem patjeter ketyre te rinjeve. Logjika juaj e mefshte thote se qenkan disa persona qe nuk perfaqesojne vullnetin e qytetareve!
  Ndoshta nuk perfaqeson vullnetin tende prej debili, por dije ama, se levizja e ketyre te rinjeve ne Vlore eshte levizje e mirfillte demokratike dhe nuk eshte e ndikuar nga asnje pari politike e Shqiperise.

  rrofte vlora kreshnike. gjalle eshte Selam Salaria dhe Sali Vranishti!

 141. kikthi thotë:

  6 January 2008 @ 6:25 pm

  petrolifera ka angazhuar si nenkontraktor disa firma me pronar ,afioz. prandaj policia kishte frik per konfrontime te dhunshme dhe nderhyri. ose te pakten kete nori si justifikim

 142. Fisniku thotë:

  8 January 2008 @ 5:54 pm

  Po ç’u bë me centralin bërthamor, xhanëm?

 143. igli thotë:

  26 April 2008 @ 3:41 am

  Vlonjatet kan frik te dalin ne protesta se nuk duan te perseritet 1997.

  Bravo ambientalistet ka ardhur koha qe dikush te ngre zerin ne kete vend muti e korupsioni

Komentet per kete teme jane te mbyllura.
Per t'u mbrojtur nga spam-i, Peshku pa uje i mbyll komentet e cdo teme pas 60 ditesh.

 • Po shikoni nje artikull ne faqen e arkivit te Peshkut pa Uje. Per te pare faqen aktive, shkoni tek peshkupauje.com