Edhe unë jam shqiptar

Në brendësi mund të shihni një video me muzikë arbëreshe që e gjeta në YouTube. Shikim dhe dëgjim të këndshëm.

[kml_flashembed movie="http://www.youtube.com/v/qE5C6yvDCBk" width="425" height="350" wmode="transparent" /]

Dergoje artikullin me email Printoje artikullin

23 Komente

 1. Perparim Hysi thotë:

  4 January 2008 @ 3:47 pm

  S’kam si mos e falenderoj autorin per kete prurje kaq te bukur.Shetita gjithe Arberine dhe u emocionova.Kane 6 shekuj qe e ruajne me fantizem gjuhen shqipe dhe doket e saj.

 2. emigrant thotë:

  4 January 2008 @ 4:13 pm

  Perparim, Gezuar 2008! :)

  Me vonese, e di; ma be hallall, se me pare nuk mundja….

 3. Beli thotë:

  4 January 2008 @ 4:39 pm

  euu sa u knaqa grrrrrrrrrrrrrrr me ka bo lekura te e pa ket videon

 4. Pjer Thomas thotë:

  4 January 2008 @ 7:36 pm

  Dhe une e falenderoj prursin e ketij filmi. Kjo tregon forcen shpirterore te arberesheve.

 5. belle_fleur thotë:

  4 January 2008 @ 7:44 pm

  Vajta kalova gjithe Arberine,
  Askund nuk gjeta si Shqiperine
  Dy manushaqe ne doren time
  Ja zgjata njeren arberesh sime

 6. artian thotë:

  4 January 2008 @ 8:00 pm

  O Arberesh

  mos u beni merak se edhe ne te Morese ashtu si Ju po perfundojme ,moj e bukura More (Shqiperi) atje kemi edhe nenen edhe vellane ,do zoti si te kemi lene ,aty te gjet`shim duam te shohim .

 7. Etrusk thotë:

  5 January 2008 @ 8:20 am

  Une spo shoh asnje link ketu! :(
  Me tregoni te pakten si e ka emrin videoja ta kerkoj ne youtube te pakten.

  Me ndihmoni se edhe une jam Shqiptar! :)

 8. gene thotë:

  5 January 2008 @ 5:45 pm

  Ne ytube gjen ca intervista interesante me banore te “hora e arbereshevet”.

 9. shqipo thotë:

  5 January 2008 @ 5:55 pm

  http://www.youtube.com/watch?v=CrJwx8Zd_go

 10. shqipo thotë:

  5 January 2008 @ 5:59 pm

  http://www.youtube.com/watch?v=yHN968bPseA

 11. shqipo thotë:

  5 January 2008 @ 6:03 pm

  http://www.youtube.com/watch?v=nLaG4rf7Y24&feature=related

 12. shqipo thotë:

  5 January 2008 @ 6:07 pm

  http://www.youtube.com/watch?v=F2ITgKy_zVc

 13. shqipo thotë:

  5 January 2008 @ 6:20 pm

  http://www.youtube.com/watch?v=TuJJwndTQQY

 14. shqipo thotë:

  5 January 2008 @ 6:22 pm

  http://www.youtube.com/watch?v=0SUapD9OGPc&feature=related

 15. shqipo thotë:

  5 January 2008 @ 6:26 pm

  http://www.youtube.com/watch?v=9wN2_mKQAEA&watch_response

 16. Idris thotë:

  5 January 2008 @ 6:39 pm

  Rastesisht jam ndeshur me nje pyetje paksa naive por shume domethenese.
  Ne Palermo ndodhet 1 (nje) shesh me dy cilesime ku dy nga popujt me te lashte te ballkanit kane nje “Xhelozi “te mprehte e te ndieshme.
  Ai shesh emertohet dy gjuhesh.
  HORA ALBANESSE ______Hore = Shesh
  PIAZZA dei GRECI______Piazza =Shesh
  Dhe nje emertim i tille HORE ndodhet ne te hyre te fshatit VRANISHT te VLORES…vend i “cuditshem” i pa exploruar akoma ne thellesi e gjeresi.
  Miku pyet dhe me pas verteton qe:
  -Perderisa ne e kemi te emertuar vet SHESHIN ndersa Grekerve ua kane emertuar te TJERET a nuk flet kjo per “Pronesine “e ketij vendi?
  A kemi ndonje specialist tek Peshku…per te na prure dicka mbi vertetesine e ketij “naiviteti”.

 17. ah te keqen….. thotë:

  5 January 2008 @ 8:13 pm

  une di dicka, qe fshati i videos qe tani quhet “Piana degli Albanesi”, vetem ca vite me pare quhej “Piana dei Greci”, te pakten keshtu rizultonte nga mapat.
  kjo sepse fillimisht italjanet kujtonin se te ardhurit ishin greke. pastaj nderrimi i emrit u zgjat po per praktika burokratike besoj. arbereshet e dine shume mire qe jane shqiptare, biles dine qe paraardhesit e tyre vinin nga Himara.
  keshtu qe “Piazza dei Greci” do jete emri i dhene nga italjanet gjithmone per te njejtin gabim.

 18. anonymus thotë:

  5 January 2008 @ 8:30 pm

  Emrin e P.d. Albanesi u vu nga Musolini, ne kohen e luftes Italo-greke. Deri atehere quhej P.d. Greci dhe ne Arberisht - Hora e Arberesheve (Hora eshte deformim i fjales greke “horo” - “fshat, vend”).
  Kjo dichotomi e ka origjinen ne faktin qe arbereshet e P.d.A. erdhen me shumice nga Moreja (Peloponezi), pra Greqia. Mileti italian i shek 16-te nuk ishte aq i lechitur ne labirinthet e kombesive dhe levizjeve migratore te kombeve te Ballkanit dhe i ra shkurt; greke. Per me teper qe arbereshet ishin (dhe jane) ortodokse, ne shumice.

 19. Grupi thotë:

  6 January 2008 @ 8:39 am

  Grek i quanin Italianet te gjithe ata qe ishin te fese Ortodokse…pra kta Areberesh quheshin si “Grek” nga Kisha Katolike. Sic u tha me siper ishte Musolini qe e korigjoj kete gabim.

 20. edi thotë:

  6 January 2008 @ 2:16 pm

  Kjo gluha arbërishte
  Është gluhe trimerishte
  E flit Navarko Miauli
  Boçari dhe gjithë Suli

  Por dhe çamët e kan ruajtur gjuhen me fanatizëm!
  Një nga meritat e ruajtjes së identitetit kombëtar përballë persekucionit zyrtar shtetëror grek, për popullsinë autoktone çame, është përdorimi e ruajtja me fanatizëm e gjuhës shqipe. Dokumente të shekujve më parë e deri të ditëve tona, në Arkivin Qendror Shqiptar, si dhe të arkivave greke, franceze, turke, angleze etj., jo vetëm sjellin dëshmi të bollshme në këtë aspekt, por konfirmojnë një qëndresë stoike përballë persekucionit sistematik të qarqeve me pushtet në Greqinë fqinje. Mes qindra dokumenteve, me interes është dhe një Urdhëresë (Qarkore) e Prefektit të Thesprotisë, nxjerrë nga Arkivat Shtetërore Shqiptare. Ja si shkruhet midis të tjerave:
  “Kemi konstatuar se në zyrat komunale, në ato shtetërore dhe në mbledhjet publike, nuk flitet gjuha greke. Kjo është për të ardhur keq dhe mund të thuhet se përbën përbuzje kundër gjuhës së pavdekshme greke, e cila për shekuj me radhë ka treguar se ka vlerat e saj. Në mbledhjet publike, të flitet greqisht. Gjuha greke është më e ëmbla dhe më e çmueshmja. Ajo është gjuha e perëndive dhe e universiteteve, gjuha e diturisë. Me këtë rast i tërheq vërejtje çdo patrioti grek dhe i bëjmë thirrje ndërgjegjes suaj, që të ndihmoni për të zhdukur të keqen. Ju urdhërojmë që, në çdo mbledhje publike, në kafene dhe në tregje, në zyrat komunale dhe në zyrat e tjera të shtetit, të flitet vetëm gjuha greke. Nga ana tjetër është e pakuptueshme për grekët, që në Çamëri janë grekërit, të mohojnë gjuhën më të pasur e më të ëmbël…”.

 21. rual thotë:

  6 January 2008 @ 2:21 pm

  Arbereshet nuk ishin e nuk jane ortodokse,ata jane katolike bizantine.

 22. kora thotë:

  6 January 2008 @ 3:21 pm

  faleminderit per keto videot.jane te mrekullueshme dhe te prekin thelle….

  pershendetje nga mynihu

 23. alb01 thotë:

  21 January 2008 @ 6:08 pm

  Nuk di nga t’ja filloj me thene te drejten sepse pasi i lexova te gjitha mesazhet e mesiperme bashkohem edhe une me entuziazmin e te gjitheve pasi jo per nacioalizem ekstrem por perderisa jemi shqiptare duket te jemi krenare ashtu siç jane te gjithe popujt e tjere per prejardhejn e tyre, por ajo qe me çudit me shume eshte qe po te lexonu me kujdes disa prej pjesmaresve te tjere kane nje mos perputhje te dhemash jo per fajin e tyre por besoj per fajtin qe ne akoma nuk kemi njohuri te plota dhe te sakta per çka kemi qene dhe çka jemi per shkak te nje mos pasje te nje historie te plote dhe zyrtare por kemi thjesht versione ose pjeseza te nje versioni qe do perfunduar ende.

Komentet per kete teme jane te mbyllura.
Per t'u mbrojtur nga spam-i, Peshku pa uje i mbyll komentet e cdo teme pas 60 ditesh.

 • Po shikoni nje artikull ne faqen e arkivit te Peshkut pa Uje. Per te pare faqen aktive, shkoni tek peshkupauje.com